1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا بررسی پالرمو امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه می‌رسد؟

مجمع تشخیص باز هم درباره لایحه پالرمو به نتیجه نرسید

ایرناخبرگزاری ایرنا
مجمع تشخیص باز هم درباره لایحه پالرمو به نتیجه نرسید

«حشمت الله فلاحت پیشه» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: در جلسه امروز بحث‌های مختلفی درباره ارتباط کنوانسیون‌های مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و گروه ویژه اقدام مالی (FATF) مطرح شد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عده‌ای معتقد بودند که این دو لایحه ارتباط جدی باهم دارند و باید تصمیم واحدی درباره آن باید گرفته شود، برخی اعتقاد داشتند که این دو ارتباطی به هم ندارند. عده‌ای هم اعلام کردند که ارتباط این دو لایحه فنی است به همین دلیل کار به رای گیری بر سر پالرمو نرسید و قرار شد دو لایحه باهم مطرح شود.

فلاحت پیشه گفت: احتمال می‌دهم مجمع وارد بررسی کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) خواهد شد. به هر حال بخشی از احتمال رای یا عدم رای به پالرمو مرتبط با این لایحه است.

به گفته وی «عبدالناصر همتی» رییس کل بانک مرکزی و «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رییس جمهوری به نمایندگی از دولت در این جلسه حضور داشتند.

به گزارش ایرنا با احتساب جلسه امروز مجمع تشخص مصلحت نظام تاکنون چهار جلسه برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو برگزار کرده است.

روز گذشته مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ایرنا گفت: رای گیری درباره موارد اختلافی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر اساس آیین نامه نیازمند دو سوم آرای حاضر در جلسه است.

گروه ویژه اقدام مالی در نشست اخیر خود مهلت چهارماهه‌ای برای اجرای توصیه‌های فنی و بانکی خود به ایران داده است که تایید کنوانسیون‌های موسوم به پالرمو و CFT از جمله این توصیه هاست.

کنوانسیون پالرمو دارای سه پروتکل تکمیلی از جمله پروتکل پیشگیری، سرکوب و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصا زنان و کودکان، پروتکل علیه قاچاق مهاجران از طریق زمین، دریا و هوا و پروتکل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات است که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان عهده‌دار این کنوانسیون و پروتکل‌های آن عمل می‌کند.

سیام**۹۳۱۴**۲۰۲۱

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حال برگزاری است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حال برگزاری است

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز شنبه ۱۱ اسفند به ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی و با حضور اعضاء در حال برگزاری است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، در این جلسه حضور ندارند.

تصمیم‌گیری پیرامون لایحه «الحاق ایران به معاهده مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی» موسوم به «پالرمو»، موضوع اصلی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت است.

قرار است ۹ نفر از اعضای مجمع که در جلسات پیشین فرصت اظهارنظر پیرامون لایحه «پالرمو» را پیدا نکرده بودند در جلسه امروز٬ نظرات خود را مطرح کنند.

جلسه قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه ۲۷ بهمن برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به جلسه روز شنبه ۲۷ بهمن مجمع به خبرنگار میزان گفت: تصمیم‌گیری درباره لایحه «الحاق ایران به معاهده مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی» موسوم به «پالرمو» به جلسه بعدی مجمع تشخیص (امروز) موکول شد.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: لایحه «الحاق ایران به معاهده مبارزه با تامین مالی تروریسم» موسوم به «سی. اف. تی» در دستورکار روز شنبه ۲۷ بهمن این مجمع قرار نداشت.

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حال برگزاری است - 7

جلسه پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه ۶ بهمن به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور اعضاء تشکیل شده بود.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پایان جلسه روز شنبه ۶ بهمن این مجمع، اظهار کرد: کمیسیون‌های «سیاسی، دفاعی، امنیتی» و «حقوقی - قضایی» مجمع تشخیص مصلحت، بررسی‌های خود را پیرامون لایحه پالرمو انجام داده‌اند، اما هنوز به لحاظ مصلحت به نتیجه نرسیده‌اند.

وی تصریح کرد: در جریان جلسه روز ۶ بهمن مجمع تشخیص مصلحت، اعضای هر دو کمیسیون فوق‌الذکر که لایحه پالرمو به آن‌ها ارجاع شده بود، نظرات خود را اعلام کردند؛ همچنین نمایندگان دولت و مجلس نیز فرصت کافی پیدا کردند تا نظرات خود را پیرامون این لایحه ارائه دهند.

رضایی بیان داشت: با وجود اینکه پیرامون یک لایحه که در مجمع در دست بررسی است فقط باید رئیس دستگاه و یا وزیر مربوطه به اظهار نظر بپردازد، اما به واسطه اهمیت لایحه پالرمو، در جلسه امروز وزرای «امور خارجه»، «اقتصاد»، «رئیس بانک مرکزی»، «معاونت حقوقی رئیس جمهور» و روسای دو کمیسیون ذی صلاح در مجلس نظرات خود را پیرامون لایحه پالرمو مطرح کردند.

وی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام آخرین سنگر حفاظت از منافع ملی و منافع نظام است، خاطر نشان کرد: ما در مجمع تشخیص مصلحت، نمی‌توانیم تحت تاثیر فشار‌ها قرار گیریم و باید آنچه منافع مردم و نظام است و در راستای بهبود زندگی مردم است را لحاظ کنیم؛ بر همین اساس قرار شد موافقان و مخالفان لایحه پالرمو در جلسات آینده بحث‌های خود را ادامه دهند.

توضیحات همتی پیرامون جلسه روز  ۶ بهمن مجمع تشخیص مصلحت نظام

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز روز شنبه ششم بهمن ماه ۹۷ در یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: موضوع اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان یعنی لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. بحث‌های جدی و خوبی انجام گرفت.

وی افزود: اینجانب نیز به عنوان رییس کل بانک مرکزی و مقام مسئول امور پولی و بانکی توضیحات مبسوطی در مورد اهمیت و ابعاد تاثیرات آن بر مبادلات بانکی و پولی بین المللی کشور ارائه دادم.

همتی خاطرنشان کرد: تصمیم گیری به علت نیاز به بررسی بیشتر به جلسه بعدی موکول شد. مطمئن هستم اعضای محترم مجمع با در نظر گرفتن مصلحت کشور تصمیم خواهند گرفت. کنوانسیون پالرمو یکی از لوایح چهارگانه درباره الحاق ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است.

جلسه ۲۹ دی ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام

اما نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی روز شنبه ۲۹ دی ماه با حضور اعضاء تشکیل شد؛ در آن جلسه که برخی از اعضای شورای نگهبان، وزیر امور خارجه، رئیس کمیسیون قضایی مجلس و معاون حقوقی رئیس‌جمهور نیز حضور داشتند، بررسی لایحه «الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی» (پالرمو) که از سوی شورای نگهبان بر اساس ایرادات طرح شده از ناحیه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس عودت و مجددا برای تعیین مصلحت به مجمع ارجاع شده بود، در دستور کار قرار گرفت.

در جلسه مزبور پس از طرح دیدگاههای مختلف پیرامون لایحه مذکور، از سوی اعضای مجمع و همچنین اظهار نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت، ادامه بررسی‌ها به کمیسیون‌های سیاسی - دفاعی و حقوق- قضایی محول گردید تا نتایج آن در جلسه آتی مجمع مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین در جریان جلسه روز یکشنبه ۳۰ دی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان به نظر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم» موسوم به «سی. اف. تی» اصرار کردند و این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

بیشتر بخوانید:

۲ معاهده در انتظار مصلحت‌سنجی

خواندن خبر در سایت منبع

پشت‌پرده تعلل مجمع برای تصمیم‌گیری درباره پالرمو

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها

نامه‌نیوز نوشت: وقتی زمان حیات مرحوم هاشمی رفسنجانی هیأت عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت تشکیل شد، هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی این هیأت بتواند جلوی قانون شدن یکی از لوایح مهم دولت روحانی را بگیرد. آن هم لایحه‌ای که به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان رسیده است.

از قدیم می‌گفتند حل یک مشکل پیچیده را به زمان بسپار، گذر زمان آن مشکل را حل می‌کند اما موضوع پیچیده اف ای تی اف هر روز که می‌گذرد پیچیده‌تر از دیروز می‌شود. دولت برای برقرار مناسبات پولی-بانکی با جهان چهار لایحه را تقدیم مجلس کرد که از آن چهار لایحه، اصلاح قانون پولشویی و اصلاح قانون مبارزه با تروریسم تعیین تکلیف و برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد اما دو لایحه پالرمو و سی اف تی با گذشت قریب یک سال همچنان بلاتکلیف ماندند.

هرچند مراحل قانونگذاری خود را در مجلس و شورای نگهبان پشت سر گذاشتند اما مجمع تشخیص سه جلسه تنها برای بررسی مصوبه پالرمو تشکیل داد و به جمع بندی نهایی نرسید.

نکته جالب ماجرا این است که دولت، مجلس و شورای نگهبان هر سه موافق قانون شدن لایحه پالرمو هستند اما در لحظه آخر هیأت نظارت مجمع در نامه‌ای به شورای نگهبان بندهایی از این لایحه را مغایر سیاست‌های کلی نظام اعلام کرد و همین مسئله مانع از تکمیل پروسه قانونی شد و تعیین تکلیف کار به مجمع رسید.

تعلل مجمع تشخیص در جمع بندی مباحث انتقاد رئیس جمهور را در پی داشت. او اعلام کرد وقتی رهبری مخالفتی ندارند، دولت موافق، مجلس موافق، شورای نگهبان موافق پس چه کسی مخالف است. نمی‌شود کشور را دست ۲۰ نفر داد.

پالس هایی که از درون مجمع تشخیص بیرون می‌آید از نگاه منفی اکثریت اعضا به لایحه پالرمو حکایت می‌کند بنابراین دولتی‌ها نیز در این وضعیت ترجیح می‌دهند اصرار به رأی گیری نکنند تا شاید مرور زمان و بروز آثار تحریم‌های آمریکا موجب شود اعضای مجمع منطقی به موضوع نگاه کنند. حال باید دید مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در چهارمین جلسه نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد یا سریال بررسی لایحه پالرمو به جلسه پنجم و حتی ششم هم خواهد کشید.

موضوعی که احمدی توکلی آن را رد نکرد و گفت: هنوز تعداد زیادی از اعضای مجمع می‌خواهند درباره پالرمو صحبت کنند، دولتی‌ها نیز موافق عقب افتادن رأی گیری در موضوع پالرمو هستند چراکه معتقدند عدم تأیید پالرمو در مجمع تشخیص، روی قیمت کالا و ارز در شب عید تأثیر می‌گذارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

فکری براگرونی بکنن..مردموسرکارنذارن...میخان روزی ب شب بشه.حقوقانجومی وعیدیاشونوبگیرن؟؟؟؟

3 هفته قبل

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

کنایه‌های سنگین جناب خان به روحانی!

برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر12 ساعت قبل

استودیو عصر جدید، مجلس «بله برون» شد/علی‌خانی مدیران سیما خوش‌شانس‌تر از زوج اراکی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علیرضا یعقوبی شرکت‌کننده عصر جدید که با برادرش در این مسابقه شرکت کرد و توانست نظر مثبت داوران را جلب کند، از یکی از آشنایانش که با پدر و مادرش در استودیو حضور داشت، خواستگاری کرد. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴خواستگاری که با جواب مثبت دختر و پدرومادرش همراه شد و پس از آن پسر با زانو زدن در مقابل دختر حلقه‌ای به او داد. اتفاق جالبی که با تشویق تماشاگران حاضر در استودیو همراه شد. انتشار ویدئویی از یک خواستگاری وسط یک پاساژ کار دست این دختر و پسر داد و کارشان به دادسرا و بازداشت رسید. البته در رسانه ملی که این روزها برنامه عصر جدید مدام اصلاحیه می‌خورد، این تصاویر خواستگاری که به سرعت وایرال می‌شوند احتمالا کار دست علیخانی نمی‌دهد و کارش همراه این زوج افغانستانی احتمالا به کلانتری نمی‌کشد.
الفالف11 ساعت قبل
برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده! گروه سیاسی الف، ۵ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۲ ۳۹۸۰۱۰۵۰۳۳۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارنماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی است در راستای اعمال فشار حداکثری بر ایران، درآمدهای نفتی این کشور هدف قرار گرفته و این تازه شروع ماجرا است.

اخبار بیشتر