آیا بررسی پالرمو امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه می‌رسد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا بررسی پالرمو امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه می‌رسد؟

مجمع تشخیص باز هم درباره لایحه پالرمو به نتیجه نرسید

ایرناخبرگزاری ایرنا
مجمع تشخیص باز هم درباره لایحه پالرمو به نتیجه نرسید
تهران - ایرنا- رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از به نتیجه نرسیدن بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی موسوم به پالرمو در نشست امروز خبر داد و گفت: رای گیری درباره این لایحه به جلسات آینده موکول شد.

«حشمت الله فلاحت پیشه» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: در جلسه امروز بحث‌های مختلفی درباره ارتباط کنوانسیون‌های مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و گروه ویژه اقدام مالی (FATF) مطرح شد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عده‌ای معتقد بودند که این دو لایحه ارتباط جدی باهم دارند و باید تصمیم واحدی درباره آن باید گرفته شود، برخی اعتقاد داشتند که این دو ارتباطی به هم ندارند. عده‌ای هم اعلام کردند که ارتباط این دو لایحه فنی است به همین دلیل کار به رای گیری بر سر پالرمو نرسید و قرار شد دو لایحه باهم مطرح شود.

فلاحت پیشه گفت: احتمال می‌دهم مجمع وارد بررسی کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) خواهد شد. به هر حال بخشی از احتمال رای یا عدم رای به پالرمو مرتبط با این لایحه است.

به گفته وی «عبدالناصر همتی» رییس کل بانک مرکزی و «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رییس جمهوری به نمایندگی از دولت در این جلسه حضور داشتند.

به گزارش ایرنا با احتساب جلسه امروز مجمع تشخص مصلحت نظام تاکنون چهار جلسه برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو برگزار کرده است.

روز گذشته مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ایرنا گفت: رای گیری درباره موارد اختلافی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر اساس آیین نامه نیازمند دو سوم آرای حاضر در جلسه است.

گروه ویژه اقدام مالی در نشست اخیر خود مهلت چهارماهه‌ای برای اجرای توصیه‌های فنی و بانکی خود به ایران داده است که تایید کنوانسیون‌های موسوم به پالرمو و CFT از جمله این توصیه هاست.

کنوانسیون پالرمو دارای سه پروتکل تکمیلی از جمله پروتکل پیشگیری، سرکوب و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصا زنان و کودکان، پروتکل علیه قاچاق مهاجران از طریق زمین، دریا و هوا و پروتکل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات است که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان عهده‌دار این کنوانسیون و پروتکل‌های آن عمل می‌کند.

سیام**۹۳۱۴**۲۰۲۱

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حال برگزاری است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حال برگزاری است
خبرگزاری میزان- جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز شنبه به ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی و با حضور اعضاء برگزار و تصمیم‌گیری درباره «پالرمو» به جلسه آتی این مجمع موکول شد.

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز شنبه به ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی و با حضور اعضاء برگزار و تصمیم‌گیری درباره «پالرمو» به جلسه آتی این مجمع موکول شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، در این جلسه حضور نداشتند.

تصمیم‌گیری پیرامون لایحه «الحاق ایران به معاهده مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی» موسوم به «پالرمو»، موضوع اصلی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت بود.

قرار بود ۹ نفر از اعضای مجمع که در جلسات پیشین فرصت اظهارنظر پیرامون لایحه «پالرمو» را پیدا نکرده بودند در جلسه امروز٬ نظرات خود را مطرح کنند.

جلسه قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه ۲۷ بهمن برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به جلسه روز شنبه ۲۷ بهمن مجمع به خبرنگار میزان گفت: تصمیم‌گیری درباره لایحه «الحاق ایران به معاهده مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی» موسوم به «پالرمو» به جلسه بعدی مجمع تشخیص (امروز) موکول شد.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: لایحه «الحاق ایران به معاهده مبارزه با تامین مالی تروریسم» موسوم به «سی. اف. تی» در دستورکار روز شنبه ۲۷ بهمن این مجمع قرار نداشت.

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حال برگزاری است - 6

جلسه پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه ۶ بهمن به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور اعضاء تشکیل شده بود.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پایان جلسه روز شنبه ۶ بهمن این مجمع، اظهار کرد: کمیسیون‌های «سیاسی، دفاعی، امنیتی» و «حقوقی - قضایی» مجمع تشخیص مصلحت، بررسی‌های خود را پیرامون لایحه پالرمو انجام داده‌اند، اما هنوز به لحاظ مصلحت به نتیجه نرسیده‌اند.

وی تصریح کرد: در جریان جلسه روز ۶ بهمن مجمع تشخیص مصلحت، اعضای هر دو کمیسیون فوق‌الذکر که لایحه پالرمو به آن‌ها ارجاع شده بود، نظرات خود را اعلام کردند؛ همچنین نمایندگان دولت و مجلس نیز فرصت کافی پیدا کردند تا نظرات خود را پیرامون این لایحه ارائه دهند.

رضایی بیان داشت: با وجود اینکه پیرامون یک لایحه که در مجمع در دست بررسی است فقط باید رئیس دستگاه و یا وزیر مربوطه به اظهار نظر بپردازد، اما به واسطه اهمیت لایحه پالرمو، در جلسه امروز وزرای «امور خارجه»، «اقتصاد»، «رئیس بانک مرکزی»، «معاونت حقوقی رئیس جمهور» و روسای دو کمیسیون ذی صلاح در مجلس نظرات خود را پیرامون لایحه پالرمو مطرح کردند.

وی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام آخرین سنگر حفاظت از منافع ملی و منافع نظام است، خاطر نشان کرد: ما در مجمع تشخیص مصلحت، نمی‌توانیم تحت تاثیر فشار‌ها قرار گیریم و باید آنچه منافع مردم و نظام است و در راستای بهبود زندگی مردم است را لحاظ کنیم؛ بر همین اساس قرار شد موافقان و مخالفان لایحه پالرمو در جلسات آینده بحث‌های خود را ادامه دهند.

توضیحات همتی پیرامون جلسه روز ۶ بهمن مجمع تشخیص مصلحت نظام

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز روز شنبه ششم بهمن ماه ۹۷ در یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: موضوع اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان یعنی لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. بحث‌های جدی و خوبی انجام گرفت.

وی افزود: اینجانب نیز به عنوان رییس کل بانک مرکزی و مقام مسئول امور پولی و بانکی توضیحات مبسوطی در مورد اهمیت و ابعاد تاثیرات آن بر مبادلات بانکی و پولی بین المللی کشور ارائه دادم.

همتی خاطرنشان کرد: تصمیم گیری به علت نیاز به بررسی بیشتر به جلسه بعدی موکول شد. مطمئن هستم اعضای محترم مجمع با در نظر گرفتن مصلحت کشور تصمیم خواهند گرفت. کنوانسیون پالرمو یکی از لوایح چهارگانه درباره الحاق ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است.

جلسه ۲۹ دی ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام

اما نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی روز شنبه ۲۹ دی ماه با حضور اعضاء تشکیل شد؛ در آن جلسه که برخی از اعضای شورای نگهبان، وزیر امور خارجه، رئیس کمیسیون قضایی مجلس و معاون حقوقی رئیس‌جمهور نیز حضور داشتند، بررسی لایحه «الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی» (پالرمو) که از سوی شورای نگهبان بر اساس ایرادات طرح شده از ناحیه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس عودت و مجددا برای تعیین مصلحت به مجمع ارجاع شده بود، در دستور کار قرار گرفت.

در جلسه مزبور پس از طرح دیدگاههای مختلف پیرامون لایحه مذکور، از سوی اعضای مجمع و همچنین اظهار نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت، ادامه بررسی‌ها به کمیسیون‌های سیاسی - دفاعی و حقوق- قضایی محول گردید تا نتایج آن در جلسه آتی مجمع مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین در جریان جلسه روز یکشنبه ۳۰ دی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان به نظر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم» موسوم به «سی. اف. تی» اصرار کردند و این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

بیشتر بخوانید:

۲ معاهده در انتظار مصلحت‌سنجی

خواندن خبر در سایت منبع

پشت‌پرده تعلل مجمع برای تصمیم‌گیری درباره پالرمو

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
وقتی زمان حیات مرحوم هاشمی رفسنجانی هیأت عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت تشکیل شد، هیچ کس فکر نمی کرد روزی این هیأت بتواند جلوی قانون شدن یکی از لوایح مهم دولت روحانی را بگیرد. آن هم لایحه ای که به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان رسیده است.

نامه‌نیوز نوشت: وقتی زمان حیات مرحوم هاشمی رفسنجانی هیأت عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت تشکیل شد، هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی این هیأت بتواند جلوی قانون شدن یکی از لوایح مهم دولت روحانی را بگیرد. آن هم لایحه‌ای که به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان رسیده است.

از قدیم می‌گفتند حل یک مشکل پیچیده را به زمان بسپار، گذر زمان آن مشکل را حل می‌کند اما موضوع پیچیده اف ای تی اف هر روز که می‌گذرد پیچیده‌تر از دیروز می‌شود. دولت برای برقرار مناسبات پولی-بانکی با جهان چهار لایحه را تقدیم مجلس کرد که از آن چهار لایحه، اصلاح قانون پولشویی و اصلاح قانون مبارزه با تروریسم تعیین تکلیف و برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد اما دو لایحه پالرمو و سی اف تی با گذشت قریب یک سال همچنان بلاتکلیف ماندند.

هرچند مراحل قانونگذاری خود را در مجلس و شورای نگهبان پشت سر گذاشتند اما مجمع تشخیص سه جلسه تنها برای بررسی مصوبه پالرمو تشکیل داد و به جمع بندی نهایی نرسید.

نکته جالب ماجرا این است که دولت، مجلس و شورای نگهبان هر سه موافق قانون شدن لایحه پالرمو هستند اما در لحظه آخر هیأت نظارت مجمع در نامه‌ای به شورای نگهبان بندهایی از این لایحه را مغایر سیاست‌های کلی نظام اعلام کرد و همین مسئله مانع از تکمیل پروسه قانونی شد و تعیین تکلیف کار به مجمع رسید.

تعلل مجمع تشخیص در جمع بندی مباحث انتقاد رئیس جمهور را در پی داشت. او اعلام کرد وقتی رهبری مخالفتی ندارند، دولت موافق، مجلس موافق، شورای نگهبان موافق پس چه کسی مخالف است. نمی‌شود کشور را دست ۲۰ نفر داد.

پالس هایی که از درون مجمع تشخیص بیرون می‌آید از نگاه منفی اکثریت اعضا به لایحه پالرمو حکایت می‌کند بنابراین دولتی‌ها نیز در این وضعیت ترجیح می‌دهند اصرار به رأی گیری نکنند تا شاید مرور زمان و بروز آثار تحریم‌های آمریکا موجب شود اعضای مجمع منطقی به موضوع نگاه کنند. حال باید دید مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در چهارمین جلسه نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد یا سریال بررسی لایحه پالرمو به جلسه پنجم و حتی ششم هم خواهد کشید.

موضوعی که احمدی توکلی آن را رد نکرد و گفت: هنوز تعداد زیادی از اعضای مجمع می‌خواهند درباره پالرمو صحبت کنند، دولتی‌ها نیز موافق عقب افتادن رأی گیری در موضوع پالرمو هستند چراکه معتقدند عدم تأیید پالرمو در مجمع تشخیص، روی قیمت کالا و ارز در شب عید تأثیر می‌گذارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

فکری براگرونی بکنن..مردموسرکارنذارن...میخان روزی ب شب بشه.حقوقانجومی وعیدیاشونوبگیرن؟؟؟؟

3 ماه قبل

در ادامه بخوانید

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].

همراهی آمریکا با جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ما با رئیس جمهوری در آمریکا طرف هستیم که اول کسی است که فکر می‌کند جنگ با ایران چیزی است که برای این کشور (آمریکا) خوب است. اگر فکر می‌کنید که جنگ کار بیهوده‌ای است, باید بگویم که جنگ در عراق یک فاجعه بود. من این را از صمیم قلب می‌گویم که جنگ با ایران حتی بدتر خواهد بود, انسان‌های بیشتری می‌میرند. ما نزدیک هجده سال است که در افغانستان هستیم, این کار پایان ندارد. آمریکا در حال از دست دادن مردان و زنان و تریلیون‌ها دلار پول در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه است.

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1