1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

صرفه‌جویی ۱ میلیارد دلاری با تکیه بر تولید داخلی دارو

ورود ۱۲۰ قلم داروی جدید تولید داخل به بازار

ایسناخبرگزاری ایسنا
ورود ۱۲۰ قلم داروی جدید تولید داخل به بازار

به گزارش ایسنا، دکتر مهدی پیرصالحی در مراسم معرفی ۱۲۰ قلم داروی جدید تولید داخل با بیان این‌که امروز این جلسه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برگزار شد و قرار بود از ۴۰ داروی ایرانی که از بهمن‌ماه سال قبل تا بهمن‌ماه امسال وارد بازار شدند، تقدیر شود، گفت: آنقدر تعداد اقلام تولید شده در کشور زیاد بود ما به دسته‌بندی‌های ۴۰ تایی رسیدیم. براین اساس امروز از ۴۰ داروی شیمیایی، ۴۰ داروی سنتی و ۴۰ داروی بایوتکنولوژی تولید داخل رونمایی می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: صنعت داروسازی ایران در ۴۰ سال بعد از انقلاب با زحمات دست‌اندرکاران موفق بوده است. امروز این صنعت باعث افتخار کشور است. باید توجه کرد که در ابتدای انقلاب صنایع دارویی ۲۵ درصد نیاز کشور را تامین می‌کردند و مابقی نیازمان از طریق واردات رفع می‌شد. این در حالی است که در زمان جنگ کارخانجات داروسازی جدیدی در کشور ایجاد شد و این یک افتخار است که کشوری در حال جنگ باشد و کارخانه‌های داروسازی ایجاد کند.98 سالی‌سخت‌تر برای حوزه داروی

وی با بیان این‌که هر ساله تعدادی اقلام دارویی از سوی شرکت‌های داروسازی وارد بازار می‌شوند، گفت: سال ۱۳۹۷ یکی از سخت‌ترین سال‌های صنعت دارویی کشور بود، اما علی‌رغم همه سختی‌ها کمترین تعداد کمبودمان مربوط به داروهای تولید داخل بود. بنابراین اگر صنعت داخلی دارو را تقویت نکنیم در شرایط حساس و در زمان تحریم‌ها با مشکل مواجه می‌شویم. متاسفانه ممکن است که سال آینده سال سخت‌تری برای دارو و کشور باشد، اما توان تقویت تولید داخل می‌تواند ما را از مشکلات نجات دهد.اقدام شرکت‌ها برای تامین اقلام دارویی

پیرصالحی همچنین گفت: خوشبختانه شرکت‌های دارویی برای تامین اقلام‌شان به خوبی کار کرده‌اند؛ به طوری که برای شش ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ کمترین کمبودها را در این حوزه داشته باشیم. در عین حال باید توجه کرد که صنعت داروسازی کشور بعد از انقلاب اسلامی وارد حوزه‌های جدید مانند تولید داروهای بایوتکنولوژی و نانوتکنولوژی شد و در این حوزه‌ها خوش درخشیدیم؛ به طوری که امروز جزو کشورهای اول منطقه هستیم و با بیش از ۲۲ قلم داروی بایوتک شرایط خوبی را در این حوزه داریم. این در حالی است که اگر این داروها را به صورت تولید داخل، تامین نمی‌کردیم به یک میلیارد دلار ارز اضافه نیاز داشتیم. این در حالی است که امروز داروی تولیدی کشور با کمترین ارز ممکن یعنی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار دلار عمده نیاز دارویی کشور را تامین می‌کند. اگر صنعت داروسازی کشور نبود با ۱۰ برابر این مبلغ هم توان اداره بازار دارویی را نداشتیم.دارو؛ کنترل‌شده‌ترین کالا در حوزه "قیمت‌"

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که این جلسه برای تقدیر از صنعت دارویی برگزار شده است، افزود: صنعت داروسازی در سال‌های سخت، نظام سلامت را یاری کرده و مردم را بدون دارو نگذاشته است. از طرفی این صنعت کمترین نرخ افزایش قیمت را داشته است؛ به طوری که دارو کنترل شده‌ترین کالا در حوزه قیمت بوده است.پیگیری واگذاری قیمت‌گذاری دارو

پیرصالحی با بیان این‌که یکی از مشکلات صنعت دارو بحث قیمت‌گذاری است، اظهار کرد: طبق قانون بحث قیمت‌گذاری دارو به سازمان غذا و دارو محول شده است. حال از یک طرف سازمان باید از صنعت داروسازی حمایت کند و از طرفی یکی از خواسته‌هایی که از ما می‌شود این است که قیمت‌ها کنترل شده‌تر باشند. ما حتما در این دوره بحث قیمت‌گذاری و اصلاح قیمت‌ها را با توجه به شرایط کشور مدنظر قرار می‌دهیم و از طرفی درحال بحث و پیگیری درباره تسهیل قیمت‌گذاری و یا واگذاری آن به نهادهایی خارج از سازمان با نظارت خودمان هستیم. سازمان غذا و دارو به عنوان متولی سلامت و کیفیت دارو فکر می‌کند که راه تامین و در دسترس بودن دارو، حمایت از تولید داخل است. در غیر این صورت با هزینه‌های بسیار گزاف هم نمی‌توانیم بازارمان را تامین کنیم. بنابراین باید به سمتی رویم که هر دارویی که وارد بازار جهانی می‌شود، در ایران تولید شود.

وی تاکید کرد: البته هیچ‌گاه کیفیت را فدای قیمت نمی‌کنیم. تمام تلاش‌مان این است که داروی تولیدی همه شاخص‌های کیفی را داشته باشد. قرار نیست دارویی را تولید کنیم که عوارضش بیش از فوایدش باشد. امیدوارم بحث الحاق صنعت داروسازی به‌ای سی اچ به خوبی پیش رود تا در حوزه کیفی در عرصه بین‌المللی هم حرفی برای گفتن داشته باشیم.صادرات داروی ایرانی تحت تاثیر شرایط ارزی

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که متاسفانه با توجه به شرایط ارزی کشور وضعیت صادرات‌مان نسبت به سال قبل کمتر شد، اظهار کرد: اما در همین شرایط هم صنعت باید تلاش کند تا از مرزهای ایران خارج شود و برای خودش ارزآوری داشته باشد تا بتوانیم خودمان را در سایر کشورهای دنیا هم به اثبات برسانیم. البته می‌دانم که این کار دشوار است، اما باید تمام تلاش‌مان این باشد که صنعت داروسازی از صنعتی بومی به صنعتی جهانی بدل شود. در حال حاضر در حوزه مواد اولیه دارویی اتفاقات خوبی افتاده؛ به طوری که برخی کشورها مواد اولیه ما را تحت لیسانس ایران تولید می‌کنند. بنابراین باید به این سمت رویم که داروهایمان هم یا به صورت تحت لیسانس در کشورهای دیگر تولید شوند و یا آنها را صادر کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت تولید داروهای گیاهی

فارسخبرگزاری فارس
مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت تولید داروهای گیاهی

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، جعفر میرفخرایی دبیر انجمن مکمل‌های دارویی و فراورده‌های گیاهی در همایش توامندی‌های صنعت داروسازی در چهل سالگی انقلاب گفت: بیش از ۲۲۰ تولید کننده در صنعت داروهای گیاهی فعال هستند و این صنعت به چشم‌داشت مسوولان نیاز دارد.

دبیر انجمن مکمل‌های دارویی گفت: نقدینگی یکی از مشکلات این صنعت بوده و بیمه‌ها و تامین کننده مواد اولیه نیز مشکلاتی وجود دارد، مشکلات ارزی این حوزه فروش نقد فروشندگان در این حوزه باعث سو استفاده آنها شده است.

وی گفت: مواد بسته بندی به صورت نقد به دست تولید کنندگان می‌رسد و مشکلاتی را به وجود آورده است، شرکت‌های تولید کننده که مقدار زیادی الکل مصرف می‌کنند ناگهان با افزایش قیمت الکل مواجه شدند، به طوری‌که قیمت از ۲۶۰۰ به ۱۲۰۰۰ تومان افزایش یافت.

وی افزود: شرکت‌های پخش سراسری وقتی پس از انقلاب برای رساندن دارو و عدالت در توزیع پس از انقلاب ایجاد شد، حدود ۳۰۰۰ پروانه ساخت فراورده‌های طبیعی و سنتی صادر شده است و زمانی که تولید کننده به پخش مراجعه می‌کند به وی اعلام می‌کنند در صورتی که ۵۰۰ میلیون فروش داشته باشید با شما قرارداد می‌بندیم.

میرفخرایی تصریح کرد: اداره دارو فارغ‌التحصلان جوان را به کار می‌گیرد و آموزش می‌بینند، سازمان امور اداری طوری برنامه بریزد که از این افراد استفاده شود و شاهد شکوفایی بیشتر این حوزه باشیم.

وی گفت: عدم وجود اعتبارات دراز مدت با بهره کم برای تامین نقدینگی یکی از مواردی است که باید برای حمایت از تولید به آن توجه کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تولید ۳۰۰ ماده اولیه دارو در کشور

فارسخبرگزاری فارس
تولید ۳۰۰ ماده اولیه دارو در کشور

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس فرامرز اختراعی رییس هیئت مدیره سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی در مراسم توانمندی‌های صنعت داروسازی با بیان اینکه تنها کشوری هستیم که در منطقه مواد اولیه دارو تولید می‌کنیم گفت: امروز ۳۰۰ قلم ماده موثره در کشور تولید می‌شود و ۶۷ درصد داروهای ما ملی است و مواد موثره آن داخل کشور تولید می‌شود و تنها ۱۳۰ میلیون دلار ارزبری داریم. این اتفاق ناشی از این است که قطع وابستگی موجب شکوفایی می‌شود.

وی گفت: با کمک ۷۰ میلیاردی به شرکت‌ها قادریم ۱۲۰ میلیون دلار صرفه جویی کنیم، این ارقام برای جمعیت ۸۰ میلیونی پایین است، بخش واردات ارز زیادی مصرف می‌کند و باید به هر طریق ممکن این مشکلات حل شود.

وی افزود: امیدواریم شاهد واردات داروی مشابه به کشور نباشیم، این موضوع به مردم و بیمه‌ها فشار وارد می‌کند، بیمه‌ها توان حمایت از پوشش دارویی را ندارند.

اختراعی گفت: دومین مطلب این است که باید در اقلامی که به شکل واردات هستند در اولویت تولید قرار گیرند و پروانه آنها به شرکت داروسازی ارایه شود، در حوزه صادرات باید با این واقعیت کنار بیاییم که این کار به دلیل فنی و سیاسی دشوار است. مواد موثره و جانبی و مواد واسطه محدودیتی برای صادرات ندارد حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان بازار در کشور دارد که باید به آن ورود کرد.

رییس هیئت مدیره سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی گفت: انتظار داریم که داروی جدیدی به بازار وارد می‌شود ارز بری نزولی شود نه صعودی، صنعت دارو و نظام سلامت از حرکات اقتصادی مبرا است باید توجه کنیم تمام تلاش ما در راستای سلامت مردم است و این موضوع باید در نظام دارویی مستقر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

صنعت داروسازی با ۷۰۰میلیون دلار ارز نیاز کشور را تامین می‌کند

برناخبرگزاری برنا
صنعت داروسازی با ۷۰۰میلیون دلار ارز نیاز کشور را تامین می‌کند

به گزارش خبرگزاری برنا، مهدی پیرصالحی روز شنبه در مراسم توانمندی صنعت داروسازی در چهلمین سالگرد انقلاب ‌اسلامی ایران که در هتل المپیک تهران برگزار شد، افزود: صنعت داروسازی ایران یکی از صنایعی بوده که در چهل سال اخیر با ‌زحمات دست اندرکاران صنعت داروسازی و مدیران سازمان غذا و دارو موفق بوده است. در ابتدای انقلاب صنایع فقط ۲۵ درصد ‌نیاز کشور را تامین می‌کردند و بقیه محصولات دارویی وارداتی بود. در زمان جنگ، کارخانجات داروسازی جدیدی تاسیس شد که ‌یکی از افتخارات کشور محسوب می‌شود. همچنین هر ساله تعداد اقلام زیاد دارویی توسط این شرکت‌ها مورد تحقیق قرار گرفته و ‌وارد بازار دارویی کشور شده است. ‌

وی ادامه داد: سال ۹۷ یکی از سخت‌ترین سال‌های صنعت داروسازی کشور بوده، اما با وجود همه سختی‌ها و مشکلاتی که وجود ‌داشت، کمترین کمبود داروها مربوط به داروهای تولید داخل بوده است. یعنی شرکت‌های داروسازی با همه مشکلات تحریم‌ها، فعال ‌بودند. این نشان می‌دهد که اگر ما صنعت داخلی داروسازی را تقویت نکنیم، در شرایط حساس و تحریم‌ها دچار مشکل می‌شویم. ‌

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: سال آینده ممکن است سال سختی برای صنعت داروسازی باشد، اما توان داخلی کشور می‌تواند ما را ‌از این مشکلات نجات دهد. ‌

پیرصالحی گفت: خوشبختانه شرکت‌های دارویی برای تامین اقلام نیز خوب کار کردند و امیدواریم با توجه به گزارش‌هایی که داریم ‌حداقل برای ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۸ نیز کمترین کمبودها را در حوزه دارو داشته باشیم. ‌

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در سال‌های پس از انقلاب، رشد صنعت داروسازی علاوه بر رشد تعداد کارخانه‌های ‌دارویی، وارد حوزه‌های جدید دارویی مانند بایوتک و نانوتکنولوژی شد که در این حوزه‌ها نیز توانستیم بدرخشیم و جزو کشورهای ‌اول منطقه باشیم. در حوزه بایوتک با بیش از ۲۲ قلم داروی بایوتک در بازار دارویی حضور داریم. اگر این داروها را به صورت ‌تولیدی نداشتیم و مجبور بودیم آنها را وارد کنیم به حدود یک میلیارد دلار ارز اضافه نیاز داشتیم. ‌

وی افزود: یکی از مشکلاتی که صنعت داروسازی همواره با آن مواجه بوده، قیمت گذاری دارو توسط سازمان غذا و دارو است. ‌هرچند این وظیفه بر حسب قانون بر عهده سازمان غذا و دارو گذاشته شده است. در برخی سال‌ها سخت گیرانه عمل شده و این سخت ‌گیری صنعت را با مشکل مواجه کرده است. در دوره اخیر تلاش کردیم قیمت گذاری را مورد نظر قرار بدهیم و اصلاح قیمت‌ها را با ‌توجه به شرایط بازار انجام دهیم. همچنین فرآیند قیمت گذاری را بررسی می‌کنیم که اگر بشود به بخش‌های خارج از سازمان واگذار ‌کنیم. ‌

پیرصالحی بیان کرد: راه تامین و در دسترس بودن دارو، حمایت از تولید داخل است و اگر نتوانیم دارو را با تولید داخل تامین کنیم، ‌نمی‌توانیم با هزینه‌های بسیار گزاف هم بازار دارو را تامین کنیم و دستمان پیش شرکت‌های خارجی دراز خواهد بود. به هر حال نباید ‌کیفیت را فدای قیمت کرد و دارو باید کیفیتی داشته باشد که به نظام سلامت کمک کند. یعنی قرار نیست دارویی تولید شود که عوارض ‌آن بیش از فواید باشد. ‌

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: سال گذشته با وجود امیدواری‌هایی که در روند افزایشی صادرات دارو وجود داشت، با توجه به ‌مشکلات ارزی پیش آمده، این اتفاق نیفتاد، اما در این شرایط سخت هم صنعت داروسازی باید تلاش کند که از مرزهای ایران خارج ‌شود تا بتواند ارزآوری مناسبی برای تامین خود داشته باشد. البته برخی شرکت‌های بایوتک توانستند ‌GMP‌ اروپایی را اخذ کنند و این ‌فرآیند باید در همه صنعت داروسازی اتفاق بیفتد تا خودمان را در کشورهای دیگر دنیا نیز به اثبات برسانیم. هرچند این کار با توجه به ‌شرایط تحریم و دشمنی دشمنان بسیار دشوار است. ‌

خواندن خبر در سایت منبع

کیفیت دارو نباید فدای قیمت شود

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
کیفیت دارو نباید فدای قیمت شود

به گزارش افکارنیوز،

مهدی پیرصالحی گفت: صنعت داروسازی ایران پس از چهل سال صنعت موفقی بوده است و امروز این صنعت باعث افتخار کشور است، در ابتدای انقلاب ۲۵ درصد نیاز کشور تامین می‌شد و بیشتر صنعت وارداتی بود، اما در زمان جنگ کارخانجات داروسازی جدید افتتاح شد و هرساله تعداد اقلام زیادی دارو توسط این شرکت‌ها مورد تحقیق گرفته و وارد بازار شده است.

وی تصریح کرد: سال ۹۷ سال سختی برای صنعت داروسازی بود و کمترین تعداد کمبودها مربوط به داروهای تولید داخل بوده است، این موضوع نشان می‌دهد اگر صنعت داخلی تقویت نشود در شرایط حساس با مشکل مواجه می‌شویم و با وجود اینکه شاید سال آینده نیز سخت باشد توان داخلی ما را از مشکلات نجات خواهد داد، در سال ۹۸ کمترین کمبودها را خواهیم داشت.

پیرصالحی گفت: در سال‌های پس از انقلاب رشد تعداد دارو وارد حوزه‌های جدید مثل بایوتک و نانوتکنولوژی شدیم، در حوزه بایوتک با بیش از ۲۲ قلم دارو همراه بودیم و امیدواریم در سال‌های آینده اقلام جدید وارد بازار شوند.

وی افزود: اگر همین اقلام را نداشتیم باید ۱ میلیارد دلار ارز به این محل اختصاص پیدا میکرد امروز با ۷۰۰ میلیون دلار عمده نیاز ما تامین می‌شود. این صنعت هیچ‌گاه مردم را بدون دارو نگذاشته، کمترین نرخ افزایش قیمت را از ابتدای انقلاب داشته است، قطعا مشکلات بزرگی در این صنعت وجود داشته است.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: وظیفه قیمت‌گذاری بر اساس قانون بر عهده سازمان غذا و دارو است، در سازمان غذا و دارو بحث قیمت‌گذاری و اصلاح قیمت‌ها با توجه به شرایط بازار در نظر گرفته شده است تا به بحث تولید کمک کنیم و حاضریم قیمت‌گذاری را به بخش‌های دیگر واگذار کنیم.

وی گفت: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی کیفیت دارو فکر می‌کند راه تامین دارو توسط تولید داخل است و با واردات نمی‌توانیم بازار را کنترل کنیم، باید هر دارویی وارد بازار می‌شود به سرعت در کشور تولید شود و در دسترس بیماران قرار گیرد.

پیر صالحی تاکید کرد: کیفیت فدای قیمت نشود و داروی تولیدی باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد و عوارض آن نباید بیش از فواید آن باشد.

وی تصریح کرد: اکنون فرآیند الحاق به آی سی اچ آغاز شده تا ضوابط نظارتی با دنیا هماهنگ باشد، سال گذشته علی‌رغم امیدواری برای افزایش صادرات این موضوع محقق نشد و صادرات ما کمتر شد اما صنعت باید تلاش کند وارد بازاهای دیگر شود البته برخی شرکت‌های بایوتک موفق شدند جی ان پی اروپایی اخذ کنند.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در شرایط تحریم و عناد دشمنان کار صادرات دشوار است اما باید برای جهانی شدن تلاش کنیم، باید به سوی این فرایند برویم که مواد اولیه به صورت تحت لیسانس در کشورهای دیگر تولید شود.

خواندن خبر در سایت منبع

«دارو»؛ در انتظار سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا

ایسناخبرگزاری ایسنا
«دارو»؛ در انتظار سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا

دکتر محمد عبده‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت پرداخت مطالبات و تامین نقدینگی در حوزه دارو، گفت: برای جبران بخشی از مطالبات دارویی و در راستای تامین نقدینگی در این حوزه، مقداری اوراق خزانه پرداخت شد که شرکت‌های دارویی تا حد زیادی آن‌ها را دریافت کردند، اما متاسفانه از ۵۰۰ میلیون یورویی که قرار بود از صندوق توسعه ملی به حوزه دارو و برای تامین نقدینگی شرکت‌های دارویی تزریق شود، متاسفانه مبالغ بسیار ناچیزی تعلق گرفت.

وی افزود: طبق آخرین آماری که از شرکت‌های توزیع‌کننده دارو تا پایان دی ماه ۱۳۹۷، دریافت کرده‌ام، در بخش دولتی کل مبالغی که تاکنون از اعتبار ۵۰۰ میلیون یورویی به آنها تعلق گرفته است، ۲۷۰ میلیارد تومان بوده است که در مقابل طلب بیش از ۲۰۰۰ میلیاردی‌شان ناچیز است.تاخیر 8 ماهه در پرداخت طلب داروخانه‌ها

عبده‌زاده درباره وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه‌ها نیز گفت: میزان پرداخت‌ مطالبات در داروخانه‌ها متفاوت است. به عنوان مثال بیمه سلامت در برخی داروخانه‌ها تا تیر ماه را پرداخت کرده و در استان‌هایی مانند تهران تا شهریور ماه را پرداخته است. حال در برخی استان‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد مطالبات را در ماه‌های تیر، شهریور و مهر پرداخته‌اند. در سازمان تامین اجتماعی هم مطالبات داروخانه‌ها تا تیر ماه پرداخت شده است. بیمه دی که بیمه مکمل جانبازان و ایثارگران است هم تا خرداد و تیر طلب‌های داروخانه‌ها را پرداخت کرده‌ است. بنابراین به طور متوسط حدود هشت ماه عقب‌ماندگی در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها از سوی بیمه‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به شرایط زنجیره تامین دارو در کشور نیز گفت: متاسفانه اکثر مراکز دولتی ما به دلیل عدم پرداخت بدهی‌هایشان دچار مشکل شده‌اند و بخشی از کمبودهای دارویی‌مان هم به همین دلیل است. زیرا بدهی‌هایشان زیاد و انباشت شده و نمی‌توانند از شرکت‌های توزیع‌کننده دارو دریافت کنند. از طرفی شرکت‌های توزیع‌کننده هم از آنجایی که طلب‌های سررسید شده زیادی دارند، نمی‌توانند داروها را تامین کنند.دارو هنوز از 500 میلیون یوروی صندوق توسعه ملی بهره‌ای نبرده است

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: باید توجه کرد که اولویت ۵۰۰ میلیون یوروی صندوق توسعه ملی که با اذن رهبری به حوزه سلامت اختصاص یافت، دارو بود، اما متاسفانه کمترین مبالغ از این اعتبار، به حوزه دارو اختصاص یافت. علی‌رغم اینکه تمام پیگیری‌هایش را ما انجام دادیم، اما متاسفانه دارو از این اعتبار هنوز بهره‌ای نبرده است. البته همچنان پیگیریم. به هر حال پایان سال است و باید در این مدت باقی‌مانده از سال ۱۳۹۷ به حوزه دارو کمک کنند.دارو در انتظار سازوکار ویژه مالی

عبده‌زاده با اشاره به شرایط بازار دارویی کشور در سال ۱۳۹۸، اظهار کرد: امسال سال سختی را پشت سر گذاشتیم، اما سال آینده سال سخت‌تری را پیش رو خواهیم داشت. خوشبختانه در حوزه تولید داخلی دارو ثبات بیشتری داریم،اما در حوزه واردات دارو وابسته به نقل‌وانتقالات مالی و تامین ارز هستیم. اگر در حوزه نقل و انتقال و تامین ارز سیستم SPV (سازوکار ویژه مالی اتحادیه‌ اروپا با ایران) راه‌ بیفتد، طبعا مشکلات در حوزه دارو کمتر خواهد بود، اما اگر این موضوع فقط در حد حرف باشد، قطعا با دشواری مواجه می‌شویم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
دفع سنگ کلیه با آب لیمولیمو حاوی سیترات، ترکیبی است که به تجزیه رسوبات کلسیم کمک می‌کند و رشد سنگ کلیه را کند می‌کند، ۲ لیوان آب حاوی چند قطره آب لیمو ناشتا در صبح و چند ساعت قبل از شام، می‌تواند به شکستن سنگ‌های کوچکتر کمک کند. خرید عصاره خالص یا خرید لیمو تازه گرفتن آب آن ساده‌ترین راه برای به دست آوردن آب لیمو است. دفع سنگ کلیه با ریحانریحان حاوی ترکیبات شناخته شده برای کمک به تثبیت سطوح اسید اوریک است که عامل تشکیل سنگ کلیه شناخته می‌شود؛ همچنین ریحان حاوی استیک اسید، شیمیایی شناخته شده برای کمک به حل سنگ‌ها است. یک قاشق چای خوری عصاره ریحان در پیشگیری و درمان سنگ‌های کلیه کمک می‌کند. دفع سنگ کلیه با سرکه سیبسرکه سیب حاوی اسید سیتریک است که می‌تواتد به حل شدن رسوبات کلسیم کمک کند.
آخرین خبرآخرین خبر8 ساعت قبل
تولد تقویمیجشن‌های لاکچری نوزادی عجیب و غریب و تاریخ تولد رند یا تولد نوزاد در سالگرد ازدواج، تولد پدر و مادر و از این همزمانی‌های جالب مد‌های باوردنکردنی، اما واقعیتی است که برخی والدین آن را الزامی و واجب می‌دانند و هر طور شده به دنبال اجرای آن هستند تا جایی که حاضرند سلامت و جان نوزادشان را فدای تاریخ تولد خاص و لاکچری کنند. فاجعه هولناک دستکاری تاریخ تولد نوزادمعاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: دستکاری تاریخ تولد فاجعه بوده و این گونه رفتار کردن با سلامت نوزادان و نسل آینده کشور نگران کننده است. ابوترابی افزود: آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۶/۶/۶، تعداد ۵ هزار و ۶۸۰ نفر و آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۵/۵/۵، تعداد ۶ هزار و ۱۳ نفر بوده است. سخنگوی سازمان ثبت احوال درخصوص آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۸۸/۸/۸ گفت: تعداد کل تولد‌های ثبت شده در این روز ۴ هزار و ۱۹۵ نفر بوده است. وی این تاریخ را به نوعی می‌توان لاکچری‌ترین تاریخ تولد دانست، چرا که با میلاد امام هشتم شیعیان همزمان شده بود.
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ طی این سال‌ها و در پی افزایش میزان بیماری‌های قلبی و عروقی، بسیاری از مردم کشورمان به‌توصیه اساتید برجسته حوزه طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به مصرف روغن‌های سالمی مانند روغن ارده کنجد، روغن کنجد، روغن‌های حیوانی مانند شحم گاوی و روغن زرد روی آورده‌اند و از مصرف «روغن‌های مایع» موجود در بازار که عموما تراریخته هستند به‌شدت پرهیز دارند. اما در نقطه مقابل، متأسفانه شاهد برخی اعلام هشدارها درباره ناسالم بودن روغن‌هایی مانند روغن کنجد، روغن ارده کنجد و روغن‌های حیوانی هستیم! همه روغن‌های مایع، فسادپذیری بالایی دارد، به‌ویژه انواع خام و تصفیه‌نشده آن؛ روغن کنجد و سیاهدانه‌ای که این روزها در برابر دید مشتری گرفته می‌شود روغنی خام و تصفیه‌نشده است! آیا واقعا سلامت روغن‌هایی مانند روغن کنجد که در حضور مشتری عملیات روغن‌گیری توسط یک دستگاه روغن‌گیری انجام می‌شود، روغنی فاسد و مضر است یا داستان چیز دیگری است؟! کدام‌یک خطرناکتر است؟ «روغن کنجد تصفیه‌نشده» یا روغن کلزای تراریخته و روغن پالم و روغن‌هایی که به‌دروغ تبلیغ می‌شود که از پنبه‌دانه و آفتابگردان است؟!
الفالف1 روز قبل
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با بیان این‌که استفاده از هورمون‌های رشد برای پرورش مرغ اصلا مقرون به صرفه نیست و در ایران انجام نمی‌شود، گفت: موضوع مرغ‌های هورمونی خرافات است. وی افزود: اگرچه در معدودی از کشورهای جهان ممکن است برخی از هورمونهای استروئیدی مجاز برای پرورش چهارپایانی نظیر خوک و گاو استفاده شود اما استفاده از این هورمونها برای پرورش مرغ اصلا مقرون به صرفه نیست و در ایران انجام نمی‌شود. مدیرگروه بهداشت و ایمنی مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد، با اشاره به این که تاکنون هیچ شواهد علمی در مورد وجود هورمون رشد در مرغ‌های پرورشی در کشور بدست نیامده است، گفت: بنابراین مردم اصلا نباید نگران باقیمانده هورمون در گوشت مرغ باشند. حاجی محمدی ادامه داد: علاوه بر نژاد خاص، تغذیه مناسب و کم تحرکی جوجه‌ها در مرغداری‌ها نیز از عوامل دیگر رشد سریع آنها در مقایسه با مرغ‌های محلی و خانگی است. این مسئول در پایان با اشاره به این که آنتی بیوتیک موجود در غذا، باکتری‌های مفید روده انسان را از بین می‌برد، گفت: وقتی مرغ آنتی بیوتیک را می‌خورد درصد زیادی از آن در جگر باقی می‌ماند، بنابراین ضروری است مصرف کنندگان به ویژه خانم‌های باردار از مصرف بی رویه جگر مرغ خودداری کنند.
آخرین خبرآخرین خبر8 ساعت قبل
مردان نیز مورد همسرآزاری قرار می‌گیرند! ایسنا/ مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان مردان را بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی، روانی و عاطفی دانست. رنجبران با اشاره به شعار امسال هفته سلامت مردان ایرانی (مردان فعال‌تر، مردان سالم‌تر)، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها موظف هستند در این هفته عموم جامعه به‌ویژه مردان را به سمت سلامت و توجه به سلامتی سوق دهند؛ باتوجه به ماشینی شدن فعالیت‌ها، مردان فعالیت کمتری داشته و به نوعی با بی تحرکی مواجه هستند. مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در رابطه با همسرآزاری و آسیب دیدن مردان در زندگی مشترک از سوی همسرانشان، بیان کرد: همسرآزاری صرفا شامل آسیب رساندن به زن نمی‌شود بلکه مردان نیز گاها با همسرآزاری مواجه ‌اند؛ اما عموما درجامعه زن‌ها بیشتر از مردان در معرض همسرآزاری قراردارند. وی آزار عاطفی و جنسی را بیشترین نوع همسرآزاری بر مردان دانست و بیان کرد: براساس تجارب و تحقیقات به عمل آمده، همسرآزاری از نوع عاطفی و جنسی عموما شامل مردان می‌شود؛ نقش مخرب شبکه‌های اجتماعی در ارتباط برون خانوادگی و ارائه راه‌حل‌های نامناسب برای حل مشکلات زندگی زناشویی از جمله دلایل بروز و تشدید این نوع از همسرآزاری علیه مردان است.

اخبار بیشتر