1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

ساخت پایتخت به خاطر درگذشت خشایار الوند برای نوروز 98 منتفی و به آینده موکول شد

پیکر خشایار الوند فیلمنامه‌نویس سینما و تلویزیون امروز با حضور دوستان، خانواده و تعداد زیادی از هنرمندان تشییع شد. بسیاری از هنرمندان در مراسم امروز (11 اسفندماه) درباره خشایار الوند و آثار و اخلاق او صحبت کردند. کسی که با نوشتن بهترین سریال‌های طنز خنده بر لبان مردم ایران می‌نشاند. درگذشت او به طور موقت باعث توقف ساخت سریال «پایتخت 6» شد که قرار بود برای نوروز امسال ساخته و پخش شود.

سیروس مقدم کارگردان سریال‌های پایتخت با حضور در برنامه‌ای اعلام کرد که عوامل سریال نیاز به زمان دارند تا بعد از خشایار بتوانند روحیه خود را به دست آورند اما قطعا نمی‌گذاریم آخرین یادگاری او از بین برود.

سایت خبری

(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند

فرارو-مراسم تشییع زنده‌یاد خشایار الوند، ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۱۱ اسفندماه با حضور اهالی فرهنگ و هنر از ساختمان شماره دو خانه سینما واقع در خیابان وصال شیرازی تقاطع خیابان طالقانی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

خشایار الوند فیلمنامه‌نویس سینما و تلویزیون صبح پنج شنبه به‌دلیل ایست قلبی در ۵۱ سالگی درگذشت. خشایار الوند فعالیت در سینما را با نگارش فیلمنامه‌های «مزاحم» و «برگ برنده» هر دو به کارگردانی برادرش سیروس الوند آغاز کرد، اما عمده شهرت او به نویسندگی مجموعه‌های طنز کارگردان‌هایی مانند مهران مدیری و سیروس مقدم از جمله سریال‌های «نقطه‌چین»، «قهوه تلخ» و «پایتخت» باز می‌گردد.

(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 4(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 5(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 6(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 7(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 8(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 9(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 10(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 11(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 12(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 13(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 14(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 15(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 16(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 17(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 18(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 19(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 20(تصاویر) چهره‌ها در مراسم تشییع خشایار الوند - 21

عکس: دیدار؛ بابک مجیدی

خواندن خبر در سایت منبع

پیکر خشایار الوند به خانه ابدی بدرقه شد

الفخبرگزاری الف
پیکر خشایار الوند به خانه ابدی بدرقه شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم تشییع پیکر هنرمند فقید خشایار الوند نویسنده سریال تلویزیونی پایتخت، با حضور جمع کثیری از هنرمندان در خانه سینما برگزار شد.

همایون اسعدیان، سروش صحت، احمد مهرانفر، برزو ارجمند، بهروز شعیبی، مجید مظفری، سیروس الوند، نسرین نصرتی، امیر مهدی ژوله، علیرضا شجاع‌نوری، سید جواد هاشمی‌، سیاوش مفیدی، ریما رامین فر و مجتبی جباری از جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.

کامران ملکی یکی از اعضای خانه سینما، در ابتدای این مراسم گفت: امروز روز سختی برای اهالی سینماست. امروز یکی از روز‌های بد برای جامعه فیلمنامه‌نویسان ایران است و یکی از روز‌های ناخوشایند برای تماشاگران آثار خشایار الوند. هیچ کس انتظار نداشت که خشایار الوند به این زودی جمع ما را ترک‌کند. هیچ کس انتظار نداشت که در روز‌های آخر سال خشایار الوند را از دست بدهیم؛ مردی که در سخت‌ترین روز‌های عمرش لبخند روی لب‌هایمان می‌آورد.

پیکر خشایار الوند به خانه ابدی بدرقه شد - 4

کیومرث پوراحمد:  خشایار الوند تلخی‌های روزمره زندگی را ندید

کیومرث پوراحمد کارگردان سینما و تلویزیون، در ادامه خود را از بین ازدحام جمعیت به جایگاه سخنرانی رساند و بیان کرد: من خشایار را نمی‌شناختم و او را زیاد ندیده بودم. من خشایار را با سریال «پایتخت» شناختم. خشایار الوند سال‌ها مردم را خنداند و تلخی‌های روزمره زندگی را ندید و مخاطبان خود را خوشحال کرد.

بابک صحرایی شاعر و ترانه سرا هم در این مراسم اظهار کرد: چه داغی بالاتر از اینکه مردی از تبار لبخند ما را ترک کرد. امروز ما به سوگ کسی نشستیم که سناریوی فیلم‌ها و سریال‌هایی را نوشت که خنده بر لبان ما آورد. این حجم از مردمی که امروز اینجا آمدند نشان می‌دهد که مردم هنرمندان حقیقی خود را می‌شناسند. خشایار الوند حتما جایگزینی ندارد و ما این اطمینان را داریم که خشایار الوند در آغوش خداوند جای گرفته است. بهروز رضوی: کسی چهره خشایار را بدون خنده به یاد نمی‌آورد

بهروز رضوی دوبلور پیشکسوت در ادامه گفت: داغ کسی را دیدیم که سالیان سال باعث و‌ بانی خنده‌های ما بود؛ او سلطان خنده بود. تا حالا کسی چهره خشایار را بدون خنده ندیده است و کسی این چهره را بدون خنده به یاد نمی‌آورد.

وی افزود: خشایار الوند در دامن سینما بزرگ شد و همه خاطرات خوبی از او و آثارش دارند. باور می‌کنید وقتی این حادثه رخ داد، به فکر عید و شادی امسال ما بود‌؟! او به فکر معیشت و مشکلات دنیا نبود؛ از بس به مردم فکر کرد، زیر بار این دغدغه جان باخت. کسی دست اجل را نمی‌بیند و وقتی بخواهد فردی را ببرد، کسی جلودارش نیست.

پیکر خشایار الوند به خانه ابدی بدرقه شد - 10

ضرغامی: خشایار اهل شاد کردن و نشاندن لبخند بر لبان مردم بود

عزت الله ضرغامی رئیس اسبق صدا و سیما، هم در این مراسم حاضر شد و بیان کرد: هرچه فکر می‌کنم برای الوند کلمه مرحوم را به کار برم، دلم نمی‌آید. او تا یکی دو روز قبل برای شاد کردن دل مردم کار می‌کرد و هیچ کس باور نمی‌کند، امروز در میان ما نباشد و ما از خاطراتش بگوییم.

وی در ادامه با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم درباره زنده بودن مردگان ادامه داد: امروز ما در کمال ناباوری دور هم جمع شدیم تا یاد یکی از مردان بزرگ کشور را زنده نگه داریم. خشایار اهل شاد کردن و نشاندن لبخند بر لبان مردم بود. هیچ کاری بالاتر از سرگرم کردن و خنداندن مردم نیست. دل شاد کردن کم نیست. خشایار الوند یک هنرمند با سلیقه، خوش ذوق و آشنا به کار تیمی بود. سیروس مقدم: هنوز رفتن خشایار الوند را باور نکرده‌ایم

سیروس مقدم کارگردان سریال «پایتخت» هم در این مراسم گفت: من ۱۰ سال با خشایار الوند و تمام بچه‌ها از یک تیم کاری فراتر رفته و همه آنها عضوی از خانواده‌ام بودند. هنوز هیچ یک از اعضای «پایتخت» رفتن او را باور نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: او در روز‌های آخر عمر بسیار سرحال و خندان بود؛ حدود ۶۰ صفحه اول فیلمنامه را به محسن تنابنده تحویل داد و قرار بود امروز (شنبه) دوباره برگردد و کار را ادامه دهیم.

مقدم اظهار کرد: آن چیزی که درباره خشایار باید گفت، روحیه خیلی خوب او، پشتکار و خوشرویی اش است. به خانواده او، اهالی «پایتخت» و همه مردم تسلیت می‌گویم. او یکی از رکن‌های اصلی فیلمنامه نویسی طنز در کشور بود. دلم می‌خواهد شب بخوابم و صبح بیدار شوم و ببینم همه این اتفاقات فقط یک خواب بوده است.

پیکر خشایار الوند به خانه ابدی بدرقه شد - 18

امیر مهدی ژوله: این چه بود که نوشتی؟!

امیر مهدی ژوله بازیگر و فیلمنامه نویس هم در ادامه بیان کرد: وقتی خشایار الوند از بین ما رفت، پیمان قاسم‌خانی تماس گرفت و گفت شنیدم بعضی از آنهایی که بر اثر سکته قلبی می‌میرند، در سردخانه بهوش می‌آیند. نمی‌شود کاری کرد که خشایار را هم برگردد؟!

وی افزود: من و خشایار فیلم‌امه‌های بسیاری را با هم نوشته بودیم؛ اما خشایار این فیلمنامه آخر چه بود که تو نوشتی؟ چرا اینقدر کوتاه بود و بدون چارچوب؟ چه کسی باید سکانس ‌های آخر زندگی تو را بنویسد و جواب این تعلیقات قصه را بدهد؟ این چه بود که تو نوشتی؟!

محسن امیریوسفی کارگردان سینما هم با حضور در این مراسم گفت: باید گفت خشایار عزیز خداوند تو را رحمت کرده است؛ آن دنیا فکری به حال ما بکن و هوای ما را داشته باش.

وی ادامه داد: یک جمله معروف در سریال پایتخت است؛ بازیگر اصلی آن می‌گوید «من باختم و بد هم باختم»، ولی باید بگویم خشایار «تو بردی و‌ بهترین جایگاه را داری».

الهام ایمانی همسر مرحوم خشایار الوند هم اظهار کرد: خشایار یک حرف ناگفته داشت و آماده کرده بود که روی صحنه بگوید‌؛ او آن روز می‌خواست از سه استاد خود سیروس الوند (برادرش)، مهران مدیری و سیروس مقدم قدردانی کند. به جای او امروز من از شما عزیزان سپاسگزاری می‌کنم.

همچنین، داریوش الوند از برادران خشایار الوند گفت: ما همه دوران کودکی‌ را با هم سپری کردیم؛ من حتی در روزهای سربازی فقط به فکر او بودم و در این ۳۰ سال هم که ایران نبودم، به او نامه می‌دادم و باهم در ارتباط بودیم.

سیروس الوند برادر خشایار الوند نیز گفت: سکانس اول برخورد من و خشایار در روزی بود که خشایار در بیمارستان به دنیا آمد. تصویر دوم، شب عروسی خشایار بود که همه ما خوشحال بودیم که به عشقش رسیده است. سکانس آخر در اتاق احیا بود که یک ساعت برای زنده ماندن برادرم تلاش کردند.

وی افزود: وقتی برای شناسایی برادرم رفتم یک مردی گفت می‌شود من سنگ قبر برادر شما را بسازم چون خیلی برای من عزیز بود. مردم قدردان خشایار هستند. سیمرغ مهم نیست بلکه همین نگاه مردم مهم است.

در پایان مراسم، نماز میت بر پیکر مرحوم خشایار الوند با حضور اهالی سینما و تلویزیون اقامه شد.

گفتنی است قرار است پیکر خشایار الوند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) آرام بگیرد. الوند صبح روز ۹ اسفند، بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت. قرار بر این بود که همین روزها ساخت اپیزود نوروزی «پایتخت» به نویسندگی خشایار الوند آغاز شود؛ اما این اتفاق تولید این اثر را در هاله‌ای از ابهام قرار داد. مراسم یادبود این هنرمند، روز دوشنبه ۱۳ اسفند ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ساخت «پایتخت» برای نوروز ۹۸ منتفی شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ساخت «پایتخت» برای نوروز ۹۸ منتفی شد

اعتمادآنلاین| پنجشنبه گذشته خشایار الوند دارفانی را وداع گفت، نویسنده‌ای که همیشه نامش را در تیتراژ کمدی‌های خاطرانگیز سینما و تلویزیون می‌دیدیم مشغول نگارش تک قسمت «پایتخت» برای شب عید بود؛ اپیزودی که قولش را الهام غفوری تهیه‌کننده این اثر به رسانه‌ها و مردم داده بود و قرار شد شنبه یازدهم اسفند کار رسما کلید بخورد.

اما اجل مهلت نداد تا خشایار الوند یک بار دیگر در کنار دوستان پایتختی‌اش باشد و به تعبیر الهام غفوری هنوز منتظر آن قرار پنج‌شنبه صبح نهم اسفند هستم که ۴۸ ساعت فرصت خواسته بود تا ۵۰ درصد باقیمانده متن فیلمنامه تک قسمت «پایتخت» را تحویل دهد.

یادداشتی را احمد مهرانفر منتشر کرد که در فضای مجازی دست به دست شد؛ او در این یادداشت نوشته است: قول داده بودی قصه رو تموم کنی تمومش نکردی و رفتی پس ما هم نمیسازیم حد اقل تو این روزای ابری نه چرا که بارون میاد و یاد تو چشمامونو خیس می‌کنه آدما تو هوای صاف می‌خندن و می‌خندونن شاید بعدا وقتی هوای دلمون صاف شد برای یادگاری آخرین یادگارتو ساختیم خشایار عزیز ما رو ببخش.

با این یادداشت احتمالا قرار نیست «پایتخت» را شب عید ببینیم، الهام غفوری تهیه‌کننده «پایتخت» دراین باره گفت: احمد مهرانفر درست گفته است. با توجه به حال و روزی که بچه‌ها دارند و شرایط سختی که حاکم شد به ما امکان اینکه بتوانیم این کار را برای عید انجام دهیم، الان خیلی سخت است و خودمان هم نمی‌دانیم باید چیکار کنیم. خشایار پنج شنبه صبح فوت شده، پنج شنبه و جمعه تلویزیون تعطیل است و شنبه که موعد کلید این کار است باید خشایار الوند را تشییع کنیم. آنقدر حالمان بد است که نمی‌توانیم برویم جلوی دوربین و متن بامزه خشایار را بخوانیم و بخندیم.

وی افزود: اگر کار طنز نبود چند روز بعد شروع می‌کردیم و کار متوقف نمی‌شد اما کار طنز است و باید بتوانیم مردم را بخندانیم؛ این کار نیاز به روحیه نشاط و شادابی دارد که الان «پایتختی‌ها» همه عزادارند. خود من هم حالم خوب نیست چه برسد به بچه‌های صحنه! یک مقداری حق بدهیم که شرایط بسیار به هم ریخته است. حتی آن‌هایی که کار نمی‌کردند با خشایار هم داغدار شدند وای به حال ما که ده سال است با ایشان کار می‌کردیم. «پایتخت» هم کاری نیست امروز شروع کنید و چهار ماه دیگر کاری بسازید، همان گروهی است که ده سال است با هم کار می‌کنیم برای همه سخت است خشایار و باور کردنش این چند روز بگذرد دوباره با هم می‌رویم سرکار! باور کنید نتوانستم باور کنم و هنوز فکر می‌کنم با من شوخی شده است.

غفوری در پاسخ به این سوال که خشایار الوند اعلام کرده بود فیلمنامه را تکمیل کرده است، گفت: ۵۰ درصد فیلمنامه آماده است و خودش از ما خواسته بود پنج‌شنبه و جمعه قصه را کاملا با دیالوگ‌نویسی تحویل دهد. البته کلیت قصه تکمیل بود و بایستی دیالوگ‌نویسی این قصه آماده می‌شد. اما اجل مهلت نداد تا این ۴۸ ساعت، فیلمنامه کامل این تک قسمت «پایتخت» را خشایار الوند بنویسد. نمی‌دانم چه شد و همواره با خودم می‌گویم چرا؟ فرصت بدهید بچه‌ها خودشان را پیدا کنند امروز در دفتر بچه‌ها را دیدم حال همه بد بود و امروز همه دفتر بودیم اتاق را گل زدیم و شمع گذاشتیم و برای او عزاداری کنیم و هیچ‌کس دل و دماغش را نداشت واقعا در این فرصت کم، کار خوبی هم از آب درنمی‌آید و آن پایتختی که مردم انتظار دارند ساخته نمی‌شود؛ ما پیشنهادمان تولید در برهه دیگری است.

وی خاطرنشان کرد: البته بچه‌ها دوست دارند آخرین یادگاری خشایار الوند را بسازند ولی از یک طرف نمی‌توانند به شوخی‌های خشایار بخندند و آن شرایط قبل را داشته باشند. هر مرگی چهل روز فرصت می‌خواهد یا حداقل یک هفته باید خودشان را بازسازی کنند ولی روزها می‌گذرد و به عید نوروز نزدیک می‌شویم. ما فکر می‌کنیم ساخت اپیزود شب عید «پایتخت» یک مقدار نشدنی شده و باید به یک برهه دیگری برای تولید بیندیشیم. آنقدر بعض دارم و حالم بد است. از صبح که بیدار شدم و همین طور اشک‌هایم می‌ریزد و نمی‌توانم این شرایط را تحمل کنم. همواره با خودم می‌گویم دو سه روز تمام می‌شود و دوباره خشایار می‌آید و باورش برایم سخت است که خشایار دیگر نمی‌آید. به واقع خشایار یک نویسنده حرفه‌ای بود که با دیگر نویسنده‌ها فرق داشت. چون تولید، برنامه‌ریزی و ساخت سریال و فیلم سینمایی را به خوبی تشخیص می‌داد. ای کاش ۴۸ ساعت دیگر فرصت داشت تا یادگاری آخرش را تکمیل کند واقعا هر نویسنده‌ای نمی‌تواند برای متن نوشته شده خشایار الوند، دیالوگ بنویسد.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

پایتخت ۶ ساخته می‌شود + ویدئو

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین

اعتمادآنلاین| «سیروس مقدم» کارگردان سریال‌های پایتخت با حضور در برنامه‌ای ضمن اعلام ناراحتی شدید گروه سازندگان «پایتخت» از ضایعه درگذشت مرحوم خشایار الوند گفت: قطعا نمی‌گذاریم آخرین یادگاری او از بین برود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

علی ضیا به روحانی: چی شد که این طوری شد؟!

برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شهاب حسینی در بازگشت از آمریکا به ایران درگیر ساخت یک برنامه احتمالا تلویزیونی شده است. اسم پروژه آکادمی شگفت انگیزان است و دارد این کار را فعلا در اپلیکیشن روبیکا پیش می‌برد. اگرچه میرباقری معاون سیما اعلام کرده است احتمالا این برنامه در شبکه نسیم پخش می‌شود اما هنوز توافقی بین شبکه و اسپانسر رسمی نشده است. نزدیکان به اسپانسر برنامه می‌گویند عادل فردوسی‌پور هم در کنار شهاب حسینی حضور خواهد داشت تا یک زوج استثنایی شکل بگیرد. آنها امید زیادی دارند که بتوانند عادل را در برنامه شگفت انگیزان بیاورند ولی عادل فردوسی‌پور می‌گوید: «تکذیب می‌کنم و اولین بار است که چنین چیزی را می‌شنوم.» ۲۵۴ ۲۵۱
انتخابانتخاب9 ساعت قبل
روزنامه شهروند نوشت: آیا‌ سال نو امسال صداوسیما را غافلگیر کرد؟ شواهد از این امر حکایت دارد. گویی صداوسیما درخصوص تهیه برنامه‌های تحویل‌ سال نو غافلگیر شده بود. احسان علیخانی با وجود آن‌که خیلی تمایلی به اجرای ویژه‌برنامه تحویل ‌سال شبکه سه سیما نداشت، اما به اصرار مدیران شبکه سه این مسئولیت را پذیرفت. او سال‌های گذشته با ویژه‌برنامه‌هایی چون «سه ستاره» و «بهار نارنج» در لحظه‌ سال تحویل میهمان خانه‌های مردم می‌شد، اما امسال که مشغول پروژه «عصر جدید» بود، برنامه تحویل‌ سال را نیز در قالب قسمت ویژه این برنامه روانه آنتن کرد. اما سبک و سیاق اجرای علیخانی در این برنامه هیچ تازگی و تفاوتی با برنامه‌های پیشین او نداشت و درواقع این برنامه هم کپی دیگری از برنامه‌های تحویل‌ سال شبکه سه سیما در سال‌های گذشته بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: نظر به اینکه مقرر است ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شود لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی کشور برنامه‌های خود را براساس زمان درج شده در بلیت‌های هواپیماها انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یافته واز پروازها جانمانند. بعضا مشاهده شده که مسافران به دلیل غفلت از زمان انجام پروازها یکساعت دیرتر به فرودگاه مراجعه کرده و از پروازها جا مانده‌اند.

اخبار بیشتر