1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

حقوق معلولان و تخصیص بودجه برای اجرای قوانین حمایت از آن‌ها

ارائه خدمات به معلولان در بیش از ۴۰ هزار مرکز بهزیستی

مهرخبرگزاری مهر
ارائه خدمات به معلولان در بیش از ۴۰ هزار مرکز بهزیستی

به گزارش خبرنگار مهر، وحید قبادی دانا پیش از ظهر امروز شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه بهزیستی متولی سلامت اجتماعی در کشور است، اظهار داشت: در کشور بیش از یک میلیون و ۴۱۵ هزار فرد دارای معلولیت داریم از این میزان حدود ۸۰۰ هزار نفر معلولیت شدید دارند و از سازمان بهزیستی کشور مستمری دریافت می‌کنند.

وی افزود: تعداد ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سطح کشور تحت پوشش بهزیستی هستند که میزان ۲ درصد آنها یعنی ۱۴۵ هزار نفر در استان کرمانشاه هستند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: در کل کشور یک میلیون و ۷۶ هزار نفر مستمری در کشور دریافت می‌کنند که از این تعداد حدود ۳۵ هزار نفر در استان کرمانشاه هستند.

وی خاطرنشان کرد: تا تیرماه سال ۹۷ تقریبا کسانی که مستمری دریافت می‌کردند نصف این تعداد بود و خیلی از این افراد سال‌ها پشت نوبتی بودند و مبلغ مستمری که پرداخت می‌شد بین یک سوم تا یک پنجم بر اساس تعداد خانوار بود که به همت دولت این مبلغ افزایش پیدا کرد.

قبادی ادامه داد: در شرایط اقتصادی سختی هستیم و ارزش پول ملی نیز کاهش یافته است و همچنین تکانه‌های تحریم سبب شده تا معلولان زندگی سختی را بگذرانند.

وی ضمن تاکید بر بحث پیشگیری اظهار داشت: باید در زمینه پیشگیری توجه ویژه‌ای داشت و باید موتور تولید معلولیت متوقف شود و با انجام آزمایشات ژنتیکی جلوی افزایش معلولیت را بگیریم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: سازمان بهزیستی برای جلب مشارکت نیازمند اعتماد و سرمایه اجتماعی است و به این منظور شفاف‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داد و سامانه شفاف سازی راه‌اندازی شد که تمام توافقات و تفاهم نامه‌ها در آن قابل دیدن است.

وی از ثبت ۱۶ هزار قرارداد در حال حاضر در سامانه خبر داد و افزود: این تفاهم نامه‌ها در منزل مددجویان قرار دارد که تمام املاک سازمان بهزیستی روی سامانه ثبت است.

قبادی دانا گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار مرکز بهزیستی در سطح کشور خدمات ارائه می‌کنند.

وی همچنین از پرداخت مستمری‌ها به صورت الکترونیک خبر داد و افزود: جهت حفظ کرامت انسانی سبدهای حمایتی به صورت الکترونیک پرداخت می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: طی ماه جاری پرداخت مراکز نگهداری شبانه روزی معلولین و سالمندان و کسانی که معلولیت‌های جسمی دارند به طور الکترونیکی و با نرخ مصوب سال ۹۷ انجام می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر در شرایط سختی قرار دادیم بودجه سال ۹۷ سازمان بهزیستی با برآورد ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نوشته شد اما چیزی که در لایحه بودجه آورده شد و نمایندگان مجلس مصوب کردند ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و می‌توان گفت ۱۰۰ درصد بودجه در سال ۹۷ تخصیص نیافت و برای عمل به تعرفه‌های موجود در سال ۹۷، صد درصد کسری وجود داشت.

قبادی دانا ضمن تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان کرمانشاه افزود: قانون بسیار خوب حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در ۲۰ اسفند سال ۹۶ بدون یک مخالف در مجلس تصویب شد و رئیس جمهور در اردیبهشت سال ۹۷ آن را ابلاغ کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: برآورد سازمان برای اجرای قانون در سال ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود اما چیزی که در لایحه بودجه داریم با همه مشکلات دولت ۱۱۰۰ میلیارد بوده است و یعنی کمتر از ۱۰ درصد مبلغ مورد نیاز برای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: از نمایندگان مجلس و کمیسیون تلفیق درخواست کردیم که تلاش کنند و ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر برای سازمان بهزیستی محسوب کنند که این مبلغ در ۲ آیتم مستمری افراد دارای معلولیت و حق پرستاری هزینه شود.

قبادی دانا افزود: امروز فقط برای ۲۵ هزار نفر از افرادی که دارای معلولیت خیلی شدید هستند پرستاری در نظر گرفته شده است که بسیار کم است و در صورت تخصیص این اعتبار سعی می‌کنیم این عدد را به ۸۰ هزار نفر برسانیم.

وی با بیان اینکه تا سال ۸۵ حدود ۶۰۰ مسکن برای معلولان تصویب شده بود، عنوان کرد: برای واگذاری به افراد تحت پوشش بهزیستی و از آن زمان یک فعالیت خوب در این راستا شروع شد و اکنون ما مفتخر هستیم که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی برای واگذاری به افراد دارای معلولیت تصویب شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۵۳ هزار واحد مسکونی در حال حاضر در دست احداث است گفت: این در حالی است که در حال حاضر ۱۱۳ هزار خانوار پشت نوبت برای دریافت مسکن هستند.

وی در ادامه از مشکلات بیمه معلولان و شیرخواران مجهول الهویه سخن گفت و بیان داشت: در این راستا با تفاهم نامه‌ای که با بیمه سلامت داشتیم بخشی از آن مشکلات در دست اقدام است

قبادی دانا باتاکید بر مناسب‌سازی مسکن و اماکن عمومی، گفت: نهضت مناسب‌سازی مسکن و محیط زندگی افراد دارای معلولیت با استفاده از پتانسیل اردوهای جهادی و ۲۰۰ هزار جوان دانشجوی بسیحی امکان‌پذیر است.

خواندن خبر در سایت منبع

داستان هزار و یک شب معلولان در خراسان‌شمالی …

ایسناخبرگزاری ایسنا
داستان هزار و یک شب معلولان در خراسان‌شمالی …

به گزارش ایسنا، پایاب در جمع مسولان استانی اظهار کرده، برخی از معلولان در روز آزمون نیاز به منشی دارند اما منشی‌هایی در نظر گرفته می‌شود که به طور کلی با آن رشته‌ای که شخص باید آزمون دهد، بیگانه است و این عدم آگاهی موجب می‌شود تا مقدار زیادی از زمان آزمون دهنده گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از معلولان با توجه به نوع بیماری که دارند دیرتر از افراد معمولی دوره تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند، ادامه داد: همین امر زمینه این مشکل را به وجود آورده که تعدادی از افراد معلول نتوانند در آزمون‌های استخدامی شرکت کنند و حذف شرط سن استخدام یکی از خواسته‌های مهم جامعه معلولان است.

پایاپ اظهار کرد: بازنشستگی پیش از مورد به شرط موافقت دستگاه‌های فوق در قانون موجود است اما این امر اتفاق نمی‌افتد و در زمینه کاهش ساعت کاری طبق قانون این افراد می‌توانند طی هفته تا ۱۰ ساعت کار کنند اما این امر در بسیاری از اداره‌ها و دستگاه‌ها لحاظ نمی‌شود.

وی تصریح کرد: با انجام اقدامات پیشگیرانه و انجام آزمایشات ژنتیک می‌توان از تولد فرزند معلول جلوگیری کرد بطوریکه اگر مبلغ حدود ۱۲ میلیون تومان را برای انجام آزمایش ژنتیک برای بیماری همچون SMA هزینه کرد می‌توان متحمل هزینه هفت میلیاردی برای درمان آن بیماری نشد.

وی تاکید کرد: بیمه تکمیلی برای ارائه خدمت به معلولان چند سالی است که حذف شده است و بیمه سلامت نیز با توجه به محدودیت هایی که دارد پاسخ گوی تمام خدمات به این افراد نیست.

بلوریان، یکی دیگر از معلولان خراسان شمالی با تاکید بر اینکه مسئولان اجرای کامل قانون، حمایت از معلولان را در دستور کار خود قرار دهند، ادامه داد: امروز در بسیاری از فضا و مکان‌ها شاهد آن هستیم که کار و بودجه هزینه شده است اما متاسفانه هیچ استانداردسازی برای معلولان روستایی و شهری انجام نشده است، به عنوان مثال در برخی از مکان‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد و در برخی از مکان‌ها ۵۰ تا ۶۰ درصد استاندارد سازی شده است و اگر ۱۰ درصد از فضا کمتر مناسب سازی شده است به معنای آن است که مقدار قابل توجهی محدودیت برای آنها به وجود آمده است.

وی افزود: در حال حاضر برخی از معلولان به توانمندسازی لازم رسیده‌اند و می‌توانند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کنند، اما با دریافت تسهیلات و ایجاد اشتغال، این افراد را از تحت پوشش بهزیستی خارج می‌کنند این درحالیست که باید نهادهایی همچون بهزیستی از آنها حمایت‌های لازم را انجام دهند تا پیشه آنها رونق بگیرد و به خوداتکایی برسد.

بلوریان تاکید کرد: باید به دنبال آن باشیم که افراد معلول را وارد اجتماع کنیم، بطوریکه با اختصاص دادن بلوک‌های آپارتمانی فقط با نام معلولان آن‌ها را از اجتماع دور کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: مستمری و یارانه‌ای که یک معلول طی یک ماه دریافت می‌کند۱۵۰ هزار تومان است اما اقساط واحدهای مسکن مهر ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان، و بسیاری از افراد توان پرداخت این رقم را ندارد که اقساط معوق نیز به مشکلات معلولان افزوده شده است.

محمد علی شجاعی، استاندار خراسان شمالی نیز در جلسه شورای اداری استان با اشاره به اینکه مسئولان در پاسخگویی به مطالبات معلولان توجه لازم را نداشته‌اند، گفت: قوانین و مقررات برای بهبود بخشی به زندگی معلولان کم نیست اما مسئولان در عمل به این قوانین کمتر توجه کرده‌اند و نتوانسته‌اند شرایط راحتی را برای این قشر فراهم کنند و از مدیران ذی ربط استان خواستار هستم که به رفع دغدغه‌های آنها ورود کنند.

وی ادامه داد: فرمانداران شهرستان‌ها همچنین مدیران ذی ربط استان باید به صورت ویژه به مسئله پاسخگویی به مطالبات معلولان وارد شوند. انتظار می‌رود که کارمندان ادارات ذی ربط به سراغ معلولان بروند و پاسخگوی رفع دغدغه‌های آنان باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

تخصیص اعتبار ۱۱۰۰ میلیاردی برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

فارسخبرگزاری فارس
تخصیص اعتبار ۱۱۰۰ میلیاردی برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

وحید قبادی دانا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس گفت: برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مورد نیاز است.

وی افزود: اما در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده که هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای تحقق این قانون اختصاص داده شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: به همین دلیل بودجه در نظر گرفته شده ۱۰ درصد کمتر از نیازهای ما برای تحقق این قاون مهم و حساس است در نتیجه تصمیم گرفته شده تا مبلغی به این میزان اضافه شود و در حال حاضر هزار میلیارد تومان دیگر در کمیسیون تلفیق مصوب شد.

قبادی دانا گفت: البته این موضوع باید در صحن علنی مجلس مطرح شود و مبلغ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان مستمری افراد دارای معلولیت و حق پرستاری اضافه و پرداخت شود.

وی گفت: به طور کلی پیشنهاداتی که در رابطه با بودجه سال ۹۸ بهزیستی برای ارائه خدمات به جامعه هدف مطرح شده هم در لایحه و هم در کمیسیون تلفیق خوب بوده اما با توجه به نیاز جامعه هدف و آنچه ما احتیاج داریم کم است.

وی افزود: چنانچه بودجه اضافه نشود فقط ۱۰ درصد قانون حمایت از حقوق معلولان را می‌توانیم عملیاتی کنیم و این درحالی است که با توجه به شرایط سخت امسال و سال آینده، همین قدر که کار اجرای قانون حمایت از معلولان آغاز شده خوب است و ما نیز سعی می‌کنیم با در نظر گرفتن آیتم‌های مقاومتی، شفاف سازی و انضباط مالی شرایط اولیه نسبتا خوبی ایجاد کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
در حالی که بارش برف و باران در همین روز در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نسبتا ضعیف خواهد بود. با فعالیت این موج طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه (چهارم تا ششم فروردین) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال، و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، گستره فعالیت این سامانه بارشی، در روز سه‌شنبه، به جز جنوب شرق، غالب استان‌های کشور را فرا می‌گیرد. به گفته این مقام مسئول، روز سه‌شنبه سیزده فروردین، روزی بارانی خواهد بود و انتظار می‌رود که بارش‌ها در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب به صورت برف مشاهده شود. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی فوق و ترافیک مسافران نوروزی در مسیر سواحل شمالی و مشهد مقدس، به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا این درگیری از چهارشنبه شب در جاده اندیمشک - دزفول آغاز شده و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد درگیر وارد عمل شده‌اند. گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست صدای تیراندازی همچنان از محل درگیری به گوش می‌رسد. برخی شاهدان گفتند نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در پی بروز این درگیری جلسه شورای تامین در هر ۲ شهرستان برگزار شده و استاندار خوزستان نیز در منطقه حضور دارد. اختلاف بر سر محل نصب تابلوی ورودی شهر دزفول پس از سقوط تابلو ورودی این شهر بر اثر تند باد در اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو1 روز قبل

رقابتی باورنکردنی برای تاریخ تولد لاکچری ۹۸/۱/۱

12+
الفالف13 ساعت قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: به دنبال افزایش خروجی آب سد زاینده رود از ۲۷ اسفند ماه، این رودخانه در آستانه نوروز ۹۸ بار دیگر در شهر اصفهان به جریان افتاد. به دنبال دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشایی زاینده رود در ایام نوروز ۹۸، پس از افزایش خروجی آب از سد زاینده رود، این رودخانه امروز، در شهر اصفهان جاری شد. به دنبال افزایش خروجی آب سد زاینده رود از ۲۷ اسفند ماه، این رودخانه در آستانه نوروز ۹۸ بار دیگر در شهر اصفهان به جریان افتاد. به دنبال دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشایی زاینده رود در ایام نوروز ۹۸، پس از افزایش خروجی آب از سد زاینده رود، این رودخانه امروز، در شهر اصفهان جاری شد. پیمان شاه‌سنایی۲۹ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۷:۴۱
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، فریدونکنار ۳۸۰۰ سال قدمت دارد و قصر فریدون‌شاه‌فریدون‌شاه، جم نوه جمشید پیشدادی شاخص‌ترین مدرک این ادعا است. این شهر در نوار ساحلی مازندران، از شرق به بابلسر، از غرب به سرخرود و محمودآبد، از جنوب به آهنگرکلا و از شمال به دریا محدود است. این شهر تنها زیستگاه بین‌المللی «امید» درنای سیبری در ایران است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این بندر، تالاب آن با ۵۴۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرقی شهر و در واقع زیستگاه درنای سیبری در زمستان‌ها است. مسجد جامع بهرامی در مرکز شهر، حمام تاریخی در روستای سوته، بازار روز و بازارچه سنتی هفتگی شنبه‌بازار از دیگر اماکن گردشگری فریدونکنار است.

اخبار بیشتر