حقوق معلولان و تخصیص بودجه برای اجرای قوانین حمایت از آن‌ها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

حقوق معلولان و تخصیص بودجه برای اجرای قوانین حمایت از آن‌ها

ارائه خدمات به معلولان در بیش از ۴۰ هزار مرکز بهزیستی

مهرخبرگزاری مهر
ارائه خدمات به معلولان در بیش از ۴۰ هزار مرکز بهزیستی
کرمانشاه_ رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار مرکز بهزیستی در کشور به معلولان خدمات ارائه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید قبادی دانا پیش از ظهر امروز شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه بهزیستی متولی سلامت اجتماعی در کشور است، اظهار داشت: در کشور بیش از یک میلیون و ۴۱۵ هزار فرد دارای معلولیت داریم از این میزان حدود ۸۰۰ هزار نفر معلولیت شدید دارند و از سازمان بهزیستی کشور مستمری دریافت می‌کنند.

وی افزود: تعداد ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سطح کشور تحت پوشش بهزیستی هستند که میزان ۲ درصد آنها یعنی ۱۴۵ هزار نفر در استان کرمانشاه هستند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: در کل کشور یک میلیون و ۷۶ هزار نفر مستمری در کشور دریافت می‌کنند که از این تعداد حدود ۳۵ هزار نفر در استان کرمانشاه هستند.

وی خاطرنشان کرد: تا تیرماه سال ۹۷ تقریبا کسانی که مستمری دریافت می‌کردند نصف این تعداد بود و خیلی از این افراد سال‌ها پشت نوبتی بودند و مبلغ مستمری که پرداخت می‌شد بین یک سوم تا یک پنجم بر اساس تعداد خانوار بود که به همت دولت این مبلغ افزایش پیدا کرد.

قبادی ادامه داد: در شرایط اقتصادی سختی هستیم و ارزش پول ملی نیز کاهش یافته است و همچنین تکانه‌های تحریم سبب شده تا معلولان زندگی سختی را بگذرانند.

وی ضمن تاکید بر بحث پیشگیری اظهار داشت: باید در زمینه پیشگیری توجه ویژه‌ای داشت و باید موتور تولید معلولیت متوقف شود و با انجام آزمایشات ژنتیکی جلوی افزایش معلولیت را بگیریم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: سازمان بهزیستی برای جلب مشارکت نیازمند اعتماد و سرمایه اجتماعی است و به این منظور شفاف‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داد و سامانه شفاف سازی راه‌اندازی شد که تمام توافقات و تفاهم نامه‌ها در آن قابل دیدن است.

وی از ثبت ۱۶ هزار قرارداد در حال حاضر در سامانه خبر داد و افزود: این تفاهم نامه‌ها در منزل مددجویان قرار دارد که تمام املاک سازمان بهزیستی روی سامانه ثبت است.

قبادی دانا گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار مرکز بهزیستی در سطح کشور خدمات ارائه می‌کنند.

وی همچنین از پرداخت مستمری‌ها به صورت الکترونیک خبر داد و افزود: جهت حفظ کرامت انسانی سبدهای حمایتی به صورت الکترونیک پرداخت می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: طی ماه جاری پرداخت مراکز نگهداری شبانه روزی معلولین و سالمندان و کسانی که معلولیت‌های جسمی دارند به طور الکترونیکی و با نرخ مصوب سال ۹۷ انجام می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر در شرایط سختی قرار دادیم بودجه سال ۹۷ سازمان بهزیستی با برآورد ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نوشته شد اما چیزی که در لایحه بودجه آورده شد و نمایندگان مجلس مصوب کردند ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و می‌توان گفت ۱۰۰ درصد بودجه در سال ۹۷ تخصیص نیافت و برای عمل به تعرفه‌های موجود در سال ۹۷، صد درصد کسری وجود داشت.

قبادی دانا ضمن تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان کرمانشاه افزود: قانون بسیار خوب حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در ۲۰ اسفند سال ۹۶ بدون یک مخالف در مجلس تصویب شد و رئیس جمهور در اردیبهشت سال ۹۷ آن را ابلاغ کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: برآورد سازمان برای اجرای قانون در سال ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود اما چیزی که در لایحه بودجه داریم با همه مشکلات دولت ۱۱۰۰ میلیارد بوده است و یعنی کمتر از ۱۰ درصد مبلغ مورد نیاز برای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: از نمایندگان مجلس و کمیسیون تلفیق درخواست کردیم که تلاش کنند و ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر برای سازمان بهزیستی محسوب کنند که این مبلغ در ۲ آیتم مستمری افراد دارای معلولیت و حق پرستاری هزینه شود.

قبادی دانا افزود: امروز فقط برای ۲۵ هزار نفر از افرادی که دارای معلولیت خیلی شدید هستند پرستاری در نظر گرفته شده است که بسیار کم است و در صورت تخصیص این اعتبار سعی می‌کنیم این عدد را به ۸۰ هزار نفر برسانیم.

وی با بیان اینکه تا سال ۸۵ حدود ۶۰۰ مسکن برای معلولان تصویب شده بود، عنوان کرد: برای واگذاری به افراد تحت پوشش بهزیستی و از آن زمان یک فعالیت خوب در این راستا شروع شد و اکنون ما مفتخر هستیم که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی برای واگذاری به افراد دارای معلولیت تصویب شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۵۳ هزار واحد مسکونی در حال حاضر در دست احداث است گفت: این در حالی است که در حال حاضر ۱۱۳ هزار خانوار پشت نوبت برای دریافت مسکن هستند.

وی در ادامه از مشکلات بیمه معلولان و شیرخواران مجهول الهویه سخن گفت و بیان داشت: در این راستا با تفاهم نامه‌ای که با بیمه سلامت داشتیم بخشی از آن مشکلات در دست اقدام است

قبادی دانا باتاکید بر مناسب‌سازی مسکن و اماکن عمومی، گفت: نهضت مناسب‌سازی مسکن و محیط زندگی افراد دارای معلولیت با استفاده از پتانسیل اردوهای جهادی و ۲۰۰ هزار جوان دانشجوی بسیحی امکان‌پذیر است.

خواندن خبر در سایت منبع

داستان هزار و یک شب معلولان در خراسان‌شمالی …

ایسناخبرگزاری ایسنا
داستان هزار و یک شب معلولان در خراسان‌شمالی …
آذر پایاپ، یکی از معلولان خراسان‌شمالی از نحوه استخدام و فضای مناسب سازی شده برای برگزاری آزمون استخدامی برای این قشر از جامعه انتقاد کرده و گفته، معلول جسمی و حرکتی در روز آزمون استخدامی مجبور است برای دادن آزمون به طبقه چهارم برود و این درحالیست که این افراد شرایط خود را در هنگام ثبت نام به طور کامل اعلام کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، پایاب در جمع مسولان استانی اظهار کرده، برخی از معلولان در روز آزمون نیاز به منشی دارند اما منشی‌هایی در نظر گرفته می‌شود که به طور کلی با آن رشته‌ای که شخص باید آزمون دهد، بیگانه است و این عدم آگاهی موجب می‌شود تا مقدار زیادی از زمان آزمون دهنده گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از معلولان با توجه به نوع بیماری که دارند دیرتر از افراد معمولی دوره تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند، ادامه داد: همین امر زمینه این مشکل را به وجود آورده که تعدادی از افراد معلول نتوانند در آزمون‌های استخدامی شرکت کنند و حذف شرط سن استخدام یکی از خواسته‌های مهم جامعه معلولان است.

پایاپ اظهار کرد: بازنشستگی پیش از مورد به شرط موافقت دستگاه‌های فوق در قانون موجود است اما این امر اتفاق نمی‌افتد و در زمینه کاهش ساعت کاری طبق قانون این افراد می‌توانند طی هفته تا ۱۰ ساعت کار کنند اما این امر در بسیاری از اداره‌ها و دستگاه‌ها لحاظ نمی‌شود.

وی تصریح کرد: با انجام اقدامات پیشگیرانه و انجام آزمایشات ژنتیک می‌توان از تولد فرزند معلول جلوگیری کرد بطوریکه اگر مبلغ حدود ۱۲ میلیون تومان را برای انجام آزمایش ژنتیک برای بیماری همچون SMA هزینه کرد می‌توان متحمل هزینه هفت میلیاردی برای درمان آن بیماری نشد.

وی تاکید کرد: بیمه تکمیلی برای ارائه خدمت به معلولان چند سالی است که حذف شده است و بیمه سلامت نیز با توجه به محدودیت هایی که دارد پاسخ گوی تمام خدمات به این افراد نیست.

بلوریان، یکی دیگر از معلولان خراسان شمالی با تاکید بر اینکه مسئولان اجرای کامل قانون، حمایت از معلولان را در دستور کار خود قرار دهند، ادامه داد: امروز در بسیاری از فضا و مکان‌ها شاهد آن هستیم که کار و بودجه هزینه شده است اما متاسفانه هیچ استانداردسازی برای معلولان روستایی و شهری انجام نشده است، به عنوان مثال در برخی از مکان‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد و در برخی از مکان‌ها ۵۰ تا ۶۰ درصد استاندارد سازی شده است و اگر ۱۰ درصد از فضا کمتر مناسب سازی شده است به معنای آن است که مقدار قابل توجهی محدودیت برای آنها به وجود آمده است.

وی افزود: در حال حاضر برخی از معلولان به توانمندسازی لازم رسیده‌اند و می‌توانند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کنند، اما با دریافت تسهیلات و ایجاد اشتغال، این افراد را از تحت پوشش بهزیستی خارج می‌کنند این درحالیست که باید نهادهایی همچون بهزیستی از آنها حمایت‌های لازم را انجام دهند تا پیشه آنها رونق بگیرد و به خوداتکایی برسد.

بلوریان تاکید کرد: باید به دنبال آن باشیم که افراد معلول را وارد اجتماع کنیم، بطوریکه با اختصاص دادن بلوک‌های آپارتمانی فقط با نام معلولان آن‌ها را از اجتماع دور کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: مستمری و یارانه‌ای که یک معلول طی یک ماه دریافت می‌کند۱۵۰ هزار تومان است اما اقساط واحدهای مسکن مهر ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان، و بسیاری از افراد توان پرداخت این رقم را ندارد که اقساط معوق نیز به مشکلات معلولان افزوده شده است.

محمد علی شجاعی، استاندار خراسان شمالی نیز در جلسه شورای اداری استان با اشاره به اینکه مسئولان در پاسخگویی به مطالبات معلولان توجه لازم را نداشته‌اند، گفت: قوانین و مقررات برای بهبود بخشی به زندگی معلولان کم نیست اما مسئولان در عمل به این قوانین کمتر توجه کرده‌اند و نتوانسته‌اند شرایط راحتی را برای این قشر فراهم کنند و از مدیران ذی ربط استان خواستار هستم که به رفع دغدغه‌های آنها ورود کنند.

وی ادامه داد: فرمانداران شهرستان‌ها همچنین مدیران ذی ربط استان باید به صورت ویژه به مسئله پاسخگویی به مطالبات معلولان وارد شوند. انتظار می‌رود که کارمندان ادارات ذی ربط به سراغ معلولان بروند و پاسخگوی رفع دغدغه‌های آنان باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

تخصیص اعتبار ۱۱۰۰ میلیاردی برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

فارسخبرگزاری فارس
تخصیص اعتبار ۱۱۰۰ میلیاردی برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده که هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای تحقق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اختصاص داده شود.

وحید قبادی دانا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس گفت: برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مورد نیاز است.

وی افزود: اما در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده که هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای تحقق این قانون اختصاص داده شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: به همین دلیل بودجه در نظر گرفته شده ۱۰ درصد کمتر از نیازهای ما برای تحقق این قاون مهم و حساس است در نتیجه تصمیم گرفته شده تا مبلغی به این میزان اضافه شود و در حال حاضر هزار میلیارد تومان دیگر در کمیسیون تلفیق مصوب شد.

قبادی دانا گفت: البته این موضوع باید در صحن علنی مجلس مطرح شود و مبلغ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان مستمری افراد دارای معلولیت و حق پرستاری اضافه و پرداخت شود.

وی گفت: به طور کلی پیشنهاداتی که در رابطه با بودجه سال ۹۸ بهزیستی برای ارائه خدمات به جامعه هدف مطرح شده هم در لایحه و هم در کمیسیون تلفیق خوب بوده اما با توجه به نیاز جامعه هدف و آنچه ما احتیاج داریم کم است.

وی افزود: چنانچه بودجه اضافه نشود فقط ۱۰ درصد قانون حمایت از حقوق معلولان را می‌توانیم عملیاتی کنیم و این درحالی است که با توجه به شرایط سخت امسال و سال آینده، همین قدر که کار اجرای قانون حمایت از معلولان آغاز شده خوب است و ما نیز سعی می‌کنیم با در نظر گرفتن آیتم‌های مقاومتی، شفاف سازی و انضباط مالی شرایط اولیه نسبتا خوبی ایجاد کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، رضوان سلماسی ظهر چهارشنبه در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان که با محوریت بررسی عملکرد سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و با حضور شهردار همدان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به ارزیابی‌های این کمیسیون انتظار می‌رود همت این سازمان در راستای خروجی عملکرد آن در حوزه‌های مرتبط افزایش یابد. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان گفت: افزایش ۷۵۰ میلیونی هزینه نسبت به درآمد تحقق یافته سازمان نیز قابل توجیه نیست. وی ادامه داد: توجه ویژه به ورزش شهروندی و افزایش زیرساخت‌های آن می‌تواند از اولویت‌های شهر در حوزه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان باشد اما این مهم باید در کنار مسائل فرهنگی دیده شود. سلماسی اظهار کرد: تیم‌داری و توجه به ورزش‌های حرفه‌ای از وظایف تعریف شده سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری نیست و در صورتی می‌توان این مهم را انجام داد که موانع قانونی آن رفع شود. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان همچنین گفت: مشارکت‌ها و مساعدت‌های سازمان باید دارای ساختار متمرکز و شفاف باشد که در این زمینه پیشنهاد شده دستورالعمل تنظیم و به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا ارائه شود.
برنابرنا21 ساعت قبل
چه عواملی باعث می‌شود بعضی افراد همیشه احساس سرما کنند. در ادامه می‌خواهیم ببینیم چه عواملی باعث می‌شود بعضی افراد همیشه احساس سرما کنند. ۲- کمبود ویتامین ب ۱۲ داریدکم خونی ناشی از ویتامین ب ۱۲ هم باعث احساس سرما، بی حسی و پایین بودن انرژی می‌شود. برای آنکه بتوانید آب بدن تان را حفظ کنید، خوردن ۸ لیوان آب در روز را فراموش نکنید. این تفاوت زیاد نیست، اما شاید به همین علت است که زن‌ها بیشتر از مرد‌ها احساس سرما می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
به گزارش مشرق، کانال تلگرامی جریان طی مطلبی به خلقیات اجتماعی ایرانیان پرداخت. یکی از سوالات یک پیمایش آزمایشی در سطح ملی، به شکل الکترونیکی و با کمک تعدادی از اعضای هئیت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور این بود: «اگر روحیات و خلقیات ایرانی بحث‌انگیز است، بیشتر به کدام مؤلفه‌ها از خلقیات ایرانی مربوط می‌شود؟» نتایج برحسب رتبه، به شرح زیراست: بالاترین جوابی که در بحث‌انگیز بودن خلقیات ایرانی داده بودند، «ضعف فرهنگ کار جمعی و فعالیت مشترک گروهی» بود. اینکه ایرانیان از انتقاد آزرده و ناراحت می‌شوند و وقتی کسی از آن‌ها انتقاد کند، به دل می‌گیرند. در رتبۀ چهارم گفتند، ایرانیان معمولا «پنهان‌کاری» می‌کنند و غالبا شفاف نیستند. در رتبۀ هفتم گفتند، «دروغ» بین ایرانیان رواج دارد.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
میثم روی صندلی‌های ایستگاه نشسته است؛ تقریبا همه چیز در بساطش پیدا می‌شود؛ هر چیزی که یک کودک ۱۰، ۱۲ ساله می‌تواند در راهروهای مترو بفروشد: آدامس و بادکنک و فال. کودک کار «پاره‌وقت» میثم و دوست و همسایه‌اش محمد، تابستان‌ها تمام‌وقت کار می‌کنند و در میانه سال تحصیلی، پنج شنبه‌ها از صبح تا غروب. این دو، کودک کار هستند اما کودک کار «پاره وقت»؛ کمک‌حال خانواده‌های کارگرشان هستند: «از بهارستان تا طرشت؛ روزی چن بار میریم و برمیگردیم …..». پدر میثم کارگر ساختمانی از کار افتاده است و مادرش خانه‌های مردم، نظافت می‌کند؛ سه خواهر و برادر دیگر هم کوچکتر از خودش دارد. خروج اجباری از چرخه تحصیلاولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا آموزش و پرورش یا همان مدرسه میثم، محتاج کمک ۵۰ هزار تومانی یک کودک کار است؟!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش افزود: سال گذشته احساس کردیم در زمینه محیط زیست کم کاری هایی وجود دارد و به همین علت گروه محیط شناسی مرکز مطالعات راهبردی به ریاست امیر سرتیپ دکتر نامی نشستی را با دعوت از خبرگان این موضوع ترتیب دادند که منجر به تدوین راهکارهایی برای چگونگی کمک ارتش به مسئله محیط زیست شد. امیر پوردستان ادامه داد: در حوزه محیط زیست تا بحال ارتش به صورت نانوشته و بدون اینکه دستوری داده شود وارد شده است و هرجا نیازمندی وجود داشته، مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران برای برطرف کردن آن نیاز ورود پیدا کرده. بعنوان مثال در حوزه آتش سوزی جنگل‌ها ما دستورالعملی نداریم، اما هرگاه ستاد مدیریت بحران کمک خواسته ارتش به کمک آنها شتافته است. رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش با بیان اینکه می‌خواهیم کاری که انجام شده منجر به امضای یک تفاهم‌نامه همکاری با سازمان محیط زیست شود، خاطرنشان کرد: دستور فرمانده کل ارتش برای ورود موثر‌تر به موضوع محیط زیست به این معناست که ما از حالت سنتی ورود به مسئله خارج شویم و در یک حالت سیستماتیک، برنامه ریزی شده و هماهنگ شده با سازمان محیط زیست به مسئله ورود پیدا کنیم. امیر پوردستان در پایان گفت: علاوه بر مرکز مطالعات راهبردی ارتش که کار نرم افزاری و مطالعاتی این موضوع را انجام خواهد داد، قرارگاه جنگ‌های نو پدید ارتش نیز بعنوان تولیت این کار، وظیفه سخت افزاری را بر عهده خواهد داشت.

اخبار بیشتر