تعویق مجدد؛ فرجام FATF چه خواهد شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تعویق مجدد؛ فرجام FATF چه خواهد شد؟

روزنامه کیهان نوشته چرا آقای روحانی گرانی‌ها را گردن عدم تصویب FATF می‌اندازد؟ یعنی یک عذرخواهی انقدر سخت است؟ نمی‌خواهند بپذیرند که در مورد همان برجام هم سرشان کلاه رفته است.

از سوی دیگر از آنجا که فلسفه وجودی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم‌گیری سریع در باب موضوعاتی است که در سیستم اجرایی کشور محل اختلاف بوده، تعلل در زمینه تصمیم‌گیری درباره لوایح چهارگانه عجیب است. در صورتی که تاخیر در تصمیم‌گیری در این زمینه می‌تواند صدمات بزرگی به کشور وارد کند.

یحیی آل‌اسحاق پیوستن به «گروه ویژه اقدام مالی» را مسئله‌ای حساس می‌داند که تصمیم‌گیری درباره آن مستلزم زمان و بررسی مناسب است و نمی‌توان به سرعت آن را تصویب نمود.

مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی پس از نشست فراکسیون مستقلین با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اذعان کرد ایشان امیدوارند که لوایح چهارگانه هرچه سریع‌تر به تصویب برسد.

سایت خبری
از یک طرف اگر یک کالا کم یا گران شود همه مخالفان FATF یک‌صدا فریاد می‌زنند و وامردم سر می‌دهند. از طرف دیگر می‌خواهند هم نفت بفروشند، هم پولش را به راحتی بگیرند و هم هر طور خواستند خرج کنند، به هر کس و هر گروهی خواستند بدهند و هم برای دنیا شاخه و شانه بکشند، و هر شعاری خواستند بدهند. در واقع تضاد اینجاست که به تبعات تصمیمات خود نمی‌خواهند ملتزم باشند. هم می‌خواهند با فیل‌بانان دوستی کنند و در عین حال از آنان در یک اتاق ۴×۳ میزبانی کنند.

عباس عبدی: چرا در مورد FATF اینقدر امروز و فردا می‌کند؟ - 1

عباس عبدی در اعتماد نوشت:خبر به تاخیر افتادن تصمیم مجمع تشخیص مصلحت درباره لوایح مربوط به FATF اثرات منفی گذاشت؛ هرچند اگر آن را رد می‌کردند، اثرات منفی آن شدیدتر بود. بنابراین جلوی زیان بیشتر ناشی از رد احتمالی آن‌ها را از طریق عدم تصویب گرفتند! ولی پرسش این است که چرا ساختار سیاسی ایران تا این حد در اتخاذ تصمیم کند عمل می‌کند؟ چرا هی امروز و فردا می‌کند؟ چرا اگر مخالف هستند همان جلسه اول کار را یک‌سره نمی‌کنند؟ و اگر موافق هستند چرا زودتر تصویب نمی‌کنند که جامعه خسارت‌های کمتری را بپردازد؟ گفتن اینکه برای بررسی کارشناسی به تاخیر می‌اندازند هم نوعی شوخی است. چرا همه تصمیمات مهم روی زمین می‌ماند و فقط هنگامی که کارد به استخوان برسد و از روی ناچاری تصمیم گرفته می‌شود؟بخشی از این وضعیت معلول نظام عریض و طویل و متکثری است که برای اتخاذ تصمیمات وجود دارد؛ حتی می‌توان گفت که این نظام عریض و طویل شامل نهاد‌های رسمی و غیررسمی نیز می‌شود. دولت، کمیسیون‌های دولت، وزارتخانه‌ها، مجلس، کمیسیون‌های مجلس، شورای نگهبان، رفت و برگشت به مجلس، مجمع تشخیص مصلحت و کمیسیون‌های آن عناصر مستقیم درگیر در این تصمیمات هستند. ولی نهاد‌های نظامی، شورای عالی امنیت ملی و برخی از نهاد‌های دیگر نیز به طور غیرمستقیم وارد ماجرا می‌شوند. این‌ها یک طرف، حضور نهاد‌های غیررسمی که تحت تاثیر بولتن‌ها اظهارنظر می‌کنند، هر هفته در نماز‌های جمعه و در جلسات مداحی و روضه و غیر آن‌ها از جمله جلسات درس، برای سیاستگذاران خط‌مشی تعیین می‌کنند که این‌ها نیز اهمیت دارند، به ویژه که از خدا و پیامبر نیز کد می‌آورند و کار را سخت‌تر می‌کنند.با این حال همیشه جای این سوال است که اگر ساختار می‌تواند در موارد مهم دیگر مثل فیلتر تلگرام مساله را از طریق دستور یک بازپرس نهایی کند، بدون اینکه هیچ کس محل مشورت قرار گیرد، پس چرا در مورد FATF اینقدر امروز و فردا می‌کند؟ به نظر بنده پاسخ آن در تضادی است که نزد بیشتر سیاستگذاران و تصمیم‌گیران وجود دارد. تضادی که در بطن جامعه است و به ذهن و روان آنان نیز رسوخ کرده است.

تضادی که موجب بن‌بست عملی و نظری شده است. از یک طرف اگر یک کالا کم یا گران شود همه مخالفان FATF یک‌صدا فریاد می‌زنند و وامردم سر می‌دهند. از طرف دیگر می‌خواهند هم نفت بفروشند، هم پولش را به راحتی بگیرند و هم هر طور خواستند خرج کنند، به هر کس و هر گروهی خواستند بدهند و هم برای دنیا شاخه و شانه بکشند، و هر شعاری خواستند بدهند. در واقع تضاد اینجاست که به تبعات تصمیمات خود نمی‌خواهند ملتزم باشند. هم می‌خواهند با فیل‌بانان دوستی کنند و در عین حال از آنان در یک اتاق ۴×۳ میزبانی کنند.مشکل اینجاست که اول انقلاب این تناقض‌ها و تضاد‌ها نبود. جامعه به تبعات شعار‌های خود ملتزم بود؛ و شجاعت این را داشت که اگر آن شعار‌ها و الزامات به بن‌بست می‌رسد با شهامت اعلام کند و تغییر سیاست دهد. ولی امروز کسانی از مبارزه و قناعت و مقاومت و ایستادگی سخن می‌گویند که ثروت آنان بی‌اندازه است. خانه‌های‌شان و حقوق‌های‌شان نجومی است. با لکسوس رفت و آمد می‌کنند و حقوق ۱۹ میلیونی را نیز کم می‌دانند. بعد هم می‌خواهند پرونده صهیونیسم و امریکا و کل استکبار جهانی را در منطقه ببندند.اینجاست که در اتخاذ این سیاست‌ها به بن‌بست می‌رسند ولی شجاعت بن‌بست‌شکنی را ندارند و در موقعیت آتش‌بس به جنگ خود با واقعیت بیرونی ادامه می‌دهند. آتش‌بسی که اتلاف نیرو و امکانات است، بدون ذره‌ای پیشروی. کسانی که می‌خواهند مجانی سواری بگیرند در نهایت مجانی سواری خواهند داد. ساختاری که هزینه نمی‌دهد، منفعتی هم کسب نمی‌کند. این بن‌بست در سیاست‌های اقتصادی، در عرصه سیاسی داخلی و بین‌المللی و در حوزه اجتماعی و فرهنگی آشکارا دیده می‌شود. امیدوار باید بود که شجاعت عبور از این بن‌بست و تناقض را پیدا کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: مجمع تشخیص مصلحت برای حل مشکلات اقتصادی لوایح مربوط به FATF را تایید کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
ظریف: مجمع تشخیص مصلحت برای حل مشکلات اقتصادی لوایح مربوط به FATF را تایید کند
وزیر امور خارجه با توجه ضرورت پیوستن به FATF اظهار امیدواری کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل مشکلات اقتصادی به لوایح مربوطه رای مثبت دهد.

مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نشست امروز فراکسیون مستقلین با وزیر امور خارجه گفت: در این جلسه در مورد دو اجلاس ورشو و مونیخ بحث شد، ایشان عنوان کردند که تمام روزنامه‌های خارجی به شکست آمریکا اعتراف کردند.

وی اضافه کرد: آقای ظریف همچنین برجام را یکی از دستاوردهای بزرگ چهل ساله نظام و شکست آمریکایی‌ها دانست و با توجه ضرورت پیوستن به FATF اظهار امیدواری کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل مشکلات اقتصادی به آن رای مثبت دهد.

لاهوتی یادآور شد: در این جلسه نمایندگان ضمن تشکر از زحمات وزارت خارجه تاکید کردند معاونت اقتصادی وزارتخانه و سفرا باید حضور و تلاش بیشتری در رایزنی‌های اقتصادی با کشورهای دنیا داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس
منظور از گام بعدی FATF برای ایران، احتمالا همان اجرای توصیه شماره 7 این نهاد بین الدولی است. FATF در این توصیه به طور ویژه از کشورها می‌خواهد که تحریم‌های قطعنامه 2231 که پیرامون ایران و اجرای برجام است را اجرا کنند.

به گزارش مشرق، گروه ویژه اقدام مالی FATF سه رسالت مقابله با پولشوئی، مقابله با تامین مالی تروریسم و مقابله با تامین مالی اشاعه تسلیحات کشتار جمعی را برای خود قائل است.

بیشتر بخوانید:وقتی برجام زیر پا مانده حرف زدن از FATF بی‌معناستگزارش وزارت جهاد: قیمت گوشت ربطی به FATF نداردچرا «مجمع» باید پرونده FATF را ببندد؟

درباره مورد سوم، باید گفت که مقابله با تامین مالی اشاعه تسلیحات کشتار جمعی، به این منظور است که تامین مالی هر نوع سلاح از جمله موشک و جنگنده که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشد، از دید این نهاد بین الدولی باید از جانب کشورهای مختلف، ممنوع شود. نکته قابل توجه در این موضوع این است که توصیه شماره ۷ FATF، به این موضوع اختصاص دارد. FATF در این توصیه از کشورها میخواهد تا تحریم‌های قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که مرتبط با تامین مالی اشاعه و ترویج سلاح‌ها و موشک‌های کشتار جمعی است، اجرا کنند.

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 3

*منظور FATF کدام قطعنامه‌های شورای امنیت است؟

با مراجعه به یادداشت تفسیری این توصیه، مشخص می‌شود که منظور FATF، کدام قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است. این نهاد بین الدولی در صفحه ۵۰ مجموعه توصیه‌های خود و در بخش یادداشت تفسیری توصیه شماره ۷، گفته شده است که منظور FATF، قطعنامه‌های زیر هستند:

- قطعنامه ۱۷۱۸ مصوب سال ۲۰۰۶ راجع به کره شمالی و قطعنامه‌های پیرو یعنی ۱۸۷۴ (۲۰۰۹)، ۲۰۸۷ (۲۰۱۳)، ۲۲۷۰ (۲۰۱۶)، ۲۳۵۶ (۲۰۱۷).

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 7

- قطعنامه ۲۲۳۱ مصوب سال ۲۰۱۵ پیرامون ایران و اجرای برجام.

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 9

*چه افراد و نهادهای ایرانی در لیست تحریمی قطعنامه ۲۲۳۱ قرار دارند؟

پیرامون قطعنامه ۲۲۳۱، باید گفت که این قطعنامه موید برجام است. ۲۳ فرد و ۶۱ نهاد ایرانی در لیست تحریمی این قطعنامه وجود دارد. مهمترین نهادها، ذیل لیست تحریمی این قطعنامه عبارتند از: گروه صنایع موشکی کروز، گروه صنایع نظامی و مهمات، گروه صنایع سازندگی قائم، صنایع شهید بابایی، مرکز فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، صنایع شهید ستاری و صنایع شهید صیاد شیرازی.

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 12گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 13

با این اوصاف باید گفت ادعای برخی مسئولین و رسانه‌ها مبنی بر اینکه FATF ارتباطی با تحریم‌های اعمال شده علیه ایران ندارد، صحیح نیست.

*گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟

از طرف دیگر، در ۴ قطعنامه ابتدایی FATF پیرامون ایران (از تیرماه ۹۵ به بعد)، همواره به گام بعدی در صورت اجرای کامل برنامه اقدام اشاره شده بود. به عنوان مثال، در بیانیه عمومی فوریه ۲۰۱۷ درباره ایران، آمده بود: «در صورت اجرای کامل برنامه اقدام، FATF سپس گام بعدی را در نظر می‌گیرد».

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 17

با توجه به مشابهت وضعیت ایران و کره شمالی در زمینه تامین مالی اشاعه‌ای که در بالا بدان اشاره شد، پیش‌بینی می‌شود که منظور از گام بعدی FATF، احتمالا اجرای توصیه ۷ برای ایران باشد. کما اینکه هم اکنون، این نهاد در بیانیه‌های عمومی خویش پیرامون کره شمالی، به موضوع تامین مالی سلاح‌های کشتار جمعی اشاره می‌کند. به عنوان مثال در بیانیه اکتبر ۲۰۱۸ گفته شد: «FATF از فعالیت‌های غیرمشروع پیرامون تامین مالی سلاح‌های کشتار جمعی کشوره کره شمالی نگران است».

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 19

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

آل اسحاق: در باره FATF نباید عجله کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آل اسحاق: در باره FATF نباید عجله کرد
یحیی آل‌اسحاق در روزنامه اعتماد نوشت:تصویب این لوایح در داخل کشور و پیوستن به «گروه ویژه اقدام مالی» تاثیرات بسیار مهم و جدی در حوزه‌های مختلف اعم از حوزه‌های اقتصادی، ‌امنیتی، ‌سیاسی و همچنین اقتصادی دارد. بنابراین چنین تصمیم مهمی را نمی‌توان معمولی انگاشت و به سرعت به سروسامان رساند.

در مورد لوایح چهارگانه تاکنون اطلاعات زیادی در فضای عمومی جامعه و برای سیاستمداران و اقتصاددان‌ها و سایر فعالان حوزه‌های مذکور منتشر شده است و به نظر می‌رسد در این زمینه دوگانگی وجود دارد. عده‌ای معتقد هستند که پیوستن به این گروه ویژه اقدام مالی فایده‌ای ندارد، چرا که نتیجه عملیاتی به دنبال نخواهد داشت. در عوض پیوستن به این گروه و تصویب دو لایحه باقیمانده تنها منجر به ایجاد محدودیت‌های بیشتر می‌شود. در واقع برای مثال این سوالات مطرح است که مرجع تعریف تروریسم چه کسی است؟ چه کسانی یا چه گروه‌هایی را تروریست تعریف می‌کنند؟ در مورد پولشویی هم همین‌ سوالات مطرح است. به هر حال شاخص‌های ما با آنها متفاوت است. اگر زمانی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی تلقی شود به صورت اتوماتیک‌وار بسیاری محدودیت‌ها برای این نهاد نظامی مهم اعمال خواهد شد. برای نمونه دیگر نمی‌توان در بودجه دولتی، بودجه‌ای برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نظر گرفت. کم‌کم این نهاد مهم نظامی با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد و این موضوع با هیچ یک از معیارهای انقلابی و اسلامی ما جور در نمی‌آید و همخوانی ندارد.

در کنار این افراد، برخی دیگر تحلیل‌های گروه اول را کاملا رد می‌کنند. این گروه دوم معتقدند که ضابطه‌هایی وجود دارد که محدودیت‌هایی ایجاد نمی‌کند. این گروه بیشتر بر مزایای مراودات بانکی و مالی کشور تاکید دارند و معتقدند به کاهش تخلفات نیز کمک خواهد کرد.

به نظر من طولانی‌ شدن روند تصمیم‌گیری برای تصویب لوایح اتفاقی عجیب نیست، چرا که به دلیل اهمیت موضوع که دلایل اهمیت آن هم ذکر شد، لازم است که تصمیم‌گیری پخته‌ای صورت گیرد. لازمه تصمیم‌گیری در این زمینه تامل و بررسی بیشتر است. درست نیست در مورد موضوعی به این مهمی که ابعاد مختلف اقتصادی، ‌سیاسی، اقتصادی و … دارد به سرعت تصمیم‌ گرفت. در نهایت هم باید تاکید کنم که چون اختلاف دیدگاه‌ها و رویکردها در مورد ضوابط موجود در گروه ویژه اقدام مالی زیاد است، مخالفان و موافقان آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز نمی‌توانند به جمع‌بندی برسند و تفاوت دیدگاه‌ها زیاد است و تاکنون هیچ طرفی نتوانسته طرف مقابل را قانع کند، البته هر دو طرف نیز دلایل مختلفی دارند. نباید عجله کرد و باید طرح موضوع تصویب این لوایح کاملا پخته شود.

کشور انواع و اقسام نهادهای مختلف برای تصمیم‌گیری دارد. قانون مشخص دارد. بسیاری از تصمیمات بزرگ در جمهوری اسلامی را همین نهادها اتخاذ کرده‌اند. به نظر من پیش کشیدن بحث رفراندوم از سوی برخی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص مصلحت نظام است. ضمن اینکه موضوع بسیار تخصصی است. اگر بخواهیم به نظر مردم مراجعه کنیم هم این امکان به صورت قانونی اما غیرمستقیم در کشور وجود دارد. مردم ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان خبرگان رهبری و بسیاری از نهادهای دیگر را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب کرده‌اند و همین نمایندگان مردم در نهادهای مختلف می‌توانند نظر مردم را در چارچوب‌های مشخص اعمال کنند. در واقع نهادهای موجود برای تصمیم‌گیری کافی و وافی است.

خواندن خبر در سایت منبع

می‌خواهند سناریوی برجام را در باره FATF تکرار کنند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
می‌خواهند سناریوی برجام را در باره FATF تکرار کنند
روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: فلسفه وجودی مجمع تشخیص مصلحت نظام اساسا برای رفع اختلافات و سرعت در تصمیم‌گیری برای معطل نماندن سیستم اجرایی کشور است.

این در حالی است که امروز شاهد همین تعلل در رابطه با دو مورد از لوایح چهارگانه هستیم که تصمیم‌گیری را در برزخ و در وضعیتی بلاتکلیف قرار داده است. همان‌گونه که در جریان تصویب برجام به عنوان اقدام ابتکاری مجموعه نظام جمهوری اسلامی فشارها بر کشور کاهش یافت و اجماع علیه ایران را به اجماع علیه امریکا بدل کرد؛ این لوایح نیز همین کارکرد را دارد و تاخیر در تصمیم‌گیری جز افزایش هزینه‌ها چیزی به همراه نخواهد داشت. تاخیر در پذیرفتن دو مورد از لوایح چهارگانه این نگرانی را به دنبال خواهد داشت که جمهوری اسلامی به دنبال فعالیتی خلاف عرف بین‌الملل است، در حالی که می‌دانیم دولت بارها اعلام کرده تداوم فعالیت‌های اقتصادی به لحاظ بین‌المللی و امکان مراودات بانکی در گرو این تصمیم‌گیری است.

بنابراین روشن است تاخیر و نپذیرفتن این لوایح آثار زیان‌باری برای کشور و مردم خواهد داشت‌ و باید مشخص شود چه کسانی مخالف هستند و مسوولیت این مخالفت را بپذیرند. تصور من این است که این دو لایحه نیز بالاخره تصویب می‌شوند، اما این را که چرا تصویب آن دایما به تاخیر می‌افتد، می‌توان با این نگاه تفسیر کرد که برخی می‌خواهند نگاه متعصبانه خود را فارغ از توجه و در نظر گرفتن منافع ملی و عواقب عدم تصویب این لوایح در معرض افکار عمومی قرار دهند تا هزینه‌های تصویب این لوایح را بالا ببرند. در واقع به نظر می‌رسد که برخی همان راهی را می‌روند که در زمان برجام طی کردند. همان‌طور که در زمان برجام دایما مخالف‌خوانی کردند و انتظارات را از این قرارداد بین‌المللی بالا بردند و پس از آن با خروج امریکا همه خطا را متوجه دولت مستقر دانستند. بنابراین به نظر می‌رسد می‌خواهند سناریوی برجام را با هزینه‌های بالاتری اجرایی کنند.

۲- موضوع این دو لایحه بسیار روشن و البته فنی است. مگر قرار است که جمهوری اسلامی در جرایم سازمان‌یافته‌ای شرکت داشته ‌باشد یا به تروریست‌ها کمک کند. مگر جمهوری اسلامی موافق پولشویی است؟ پاسخ همه این سوالات روشن و واضح است.

خواندن خبر در سایت منبع

خواهش کیهان: سریع‌تر FATF را رد کنید

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
خواهش کیهان: سریع‌تر FATF را رد کنید
روزنامه کیهان نوشت: اگر FATF، مرکز عملیات در قرارگاه جنگ اقتصادی دشمن است و گردانندگان آن ابایی ندارند که بگویند دنبال بستن مجاری دور زدن تحریم‌ها هستیم، درباره بزک کنندگان این مرکزعملیات دشمن چه قضاوتی باید کرد؟ چرا اصرار دارند کارهای ممکن برای گشودن گره‌های اقتصادی انجام نشود و خودتحریمی به مسئولان و مردم تحمیل گردد؟

روزنامه کیهان نوشت: رابطه و نسبت ما باFATF همان است که در دو سال گذشته داشته‌ایم و هیچ تغییری نکرده؛ اما چرا آقای روحانی سه برابر شدن قیمت گوشت را که سند روشن بی‌کفایتی مدیریتی است، به عدم تصویب دو لایحه در مجمع ظرف دو هفته گذشته ربط می‌دهد؟!

یعنی یک عذرخواهی این قدر سخت است که به جای آن، باید به دشمن -ان شاء الله ندانسته- پالس داد که از داخل، نظام (اینجا «مجمع» را مجبور می‌کنیم بدون چانه‌زنی و مقاومت، در مقابل زیاده خواهی شما و تدوین رژیم حقوقی ویژه و ظالمانه علیه ایران کوتاه بیاید؟!

چند هفته است به مردم چنین القا می‌شود که گرانی‌ها زیر سر عدم تصویب دو لایحه در «مجمع» است. در واقع، این خود برخی مدیران سیاست بازان و رسانه‌های ماموریت دار داخلی هستند که برای پاسخگو نبودن درباره چک بی‌محل برجام، به FATF و CFT و پالرمو و تهدید‌های نامعتبر دشمن اعتبار می‌بخشند و برای مفسدان و سودجویان اقتصادی بهانه می‌تراشند. فقط برای اینکه نپذیرند در برجام (معامله نقد-نسیه) سرشان کلاه رفته و باید حرکت در بن‌بست را متوقف کنند. خبر نهفته در این رویکرد آن است که حاضرند به تهدید و کید ضعیف دشمن، ضریب بدهند و موازی با آن عملیات روانی کنند؛ ولو اینکه رفتارشان مایه توجیه جنایت مفسدان اقتصادی در حق مردم شود. اگر غیر از این است، باید به روند تبدیل شدن به اهرم فشار آمریکا نقطه پایان بگذارند.

سی شبه اصلاح‌طلبی که به «مجمع» نوشته‌اند لوایح مطلوب FATF را زودتر تصویب کند، بخشی از همان حلقه‌ای هستند که سال ۸۱ خواستار تعطیلی برنامه هسته‌ای شدند تا جایی که حتی روحانی از آنها شاکی شد. شماری از آنها چند سال بعد، پس از لو رفتن خیانت‌هایشان از کشور‌گریختند و در اروپا و آمریکا پناهندگی گرفتند؛ با دشمن بودند و ادای ایرانی بودن در می‌آوردند. هنگام پناهندگی و اخذ تابعیت، سوگند خوردند زیر پرچم همان دشمنان، با ایران بجنگند، اما اینجا که بودند ژست نگرانی برای وطن می‌گرفتند.

چرا راه دور برویم؟ هنوز کسی توضیح نداده فرد دو تابعیتی مرتبط با سحر نوروز‌زاده (مشاور اوباما و همکارسوزان رایس)، در کنار تیم مذاکره‌کننده ما چه می‌کرد و چه نسخه‌هایی می‌پیچید؟! یا اینکه جاسوسانی مانند نزار زکا، سیامک و باقر نمازی، جیسون رضائیان و کاووس سیدامامی، چگونه تا بیخ گوش برخی تصمیم‌گیران نفوذ کرده بودند و ماموریت هر کدام آنها چه بود؟ باید معلوم شود چگونه به بهانه همکاری با FATF، آمار۴۰۰ صرافی دور زننده تحریم‌های ارزی، دست آمریکایی‌ها افتاد و در مضیقه قرار گرفتیم؟ اگر FATF، مرکز عملیات در قرارگاه جنگ اقتصادی دشمن است و گردانندگان آن ابایی ندارند که بگویند دنبال بستن مجاری دور زدن تحریم‌ها هستیم، درباره بزک کنندگان این مرکزعملیات دشمن چه قضاوتی باید کرد؟

چرا اصرار دارند کارهای ممکن برای گشودن گره‌های اقتصادی انجام نشود و خودتحریمی به مسئولان و مردم تحمیل گردد؟

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا12 ساعت قبل
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان از توضیحات وزیر کشور درباره عدم استقرار مسئولان این شهرستان در محل خدمت خود قانع شد. به گزارش ایسنا، سوال حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده رباط کریم و بهارستان از رحمانی فضلی وزیر کشور در خصوص علت عدم استقرار ۹۵ درصد از مسئولان شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان در شهرستان محل خدمت خود در دستور کار جلسه علنی بعد از ظهر امروز دوشنبه مجلس قرار گرفت. پس از طرح سوال حسن نوروزی و توضیحات رحمانی فضلی، نماینده رباط کریم از وزیر خواست برای حل این مشکل ظرف یک ماه تلاش کند و در ادامه اعلام کرد که از پاسخ وزیر قانع شده است. انتهای پیام

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین17 ساعت قبل
خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ رویدادهایی را در پی داشت که در نهایت به بحران کنونی منجر شدند. کارزار فشار حداکثری ترامپ، ایران را در گرفتار کرده است. به این ترتیب، پیش‌بینی می‌شود که در ۶۰ روز آینده تنش‌ها بین دو کشور افزایش پیدا کند. مقامات آمریکایی هرگز توضیح نداده‌اند که خروج از توافق هسته‌ای با ایران چگونه می‌تواند مانعی مقابل حمایت‌های ایران از تهدید کردن متحدان آمریکا ایجاد کند. شاید آقای ترامپ تمایلی به جنگ نداشته باشد اما بسیاری از افراد نزدیک به او از اقدام نظامی حمایت می‌کنند.

سید رضا اکرمی: پایداری‌ها فقط شعار می‌دهند/ جبهه پایداری کدام توفیق را به دست آورده است؟

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
انقلاب اسلامی محصول انتخاب اصلح توسط مردم بوده و استمرار آن نیز محصول انتخاب مجدد اصلح در مدیریت کلان کشور است؛ بنابراین، باید بنایمان بر این باشد که افراد اصلح را بشناسیم». من باید به اصلح رأی بدهم». او در تحلیل روکیرد اخیر نیروهای پایداری به «نامه‌نیوز» گفت: «پایداری‌ها همواره همین‌طور بوده‌اند و شعارهای سنگینی می‌دهند که از پس آنها بر نمی‌آیند. جبهه پایداری در طول تاریخ پیدایشش هیج توفیق خاصی به دست نیاورده که اکنون به صورت شعاری اصرار بر گزینه اصلح می‌کند. گاهی وحدت‌هایی که درست می‌شود هم باید صبر کرد تا شب عملیات بعد دید که آیا با هم هستند یا خیر.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم مشارکت همه مسئولین در اجرای قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولین و مقامات گفت: اجرای این قانون در کنار این که موجب شفافیت است برای مسئولین نیز بازدارنده خواهد بود. محمدعلی پورمختار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ابلاغ اجرای قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولین و مقامات از سوی رئیس قوه قضاییه گفت: اجرای این قانون چند آثار مثبت را به دنبال خواهد داشت، یکی اینکه میزان دارایی و اموال مسئولین در مقطع زمانی که مسئولیتی را بر عهده داشتند مشخص می‌شود و اجرای این قانون کمک می‌کند که اگر افزایش مالی به ناحق انجام شود کاملا روشن و مشخص شود. پورمختار خاطرنشان کرد: مردم نسبت به عملکرد بعضی از مسئولین حرف دارند، مردم در اخبار شاهد هستند که هر از چند گاهی پرونده‌های این چنینی در قوه قضاییه رسیدگی می‌شود این خود موجب ایجاد یک ذهنیت منفی در میان مردم شده است، بنابراین اجرای این قانون موجب افزایش اعتماد مردم نیز خواهد شد. نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس در پایان تأکید کرد: ما نمایندگان نیز مشمول این قانون خواهیم بود، من هم با اجرای این قانون همکاری می‌کنم. انتهای پیام

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1