1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تعویق مجدد؛ فرجام FATF چه خواهد شد؟

روزنامه کیهان نوشته چرا آقای روحانی گرانی‌ها را گردن عدم تصویب FATF می‌اندازد؟ یعنی یک عذرخواهی انقدر سخت است؟ نمی‌خواهند بپذیرند که در مورد همان برجام هم سرشان کلاه رفته است.

از سوی دیگر از آنجا که فلسفه وجودی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم‌گیری سریع در باب موضوعاتی است که در سیستم اجرایی کشور محل اختلاف بوده، تعلل در زمینه تصمیم‌گیری درباره لوایح چهارگانه عجیب است. در صورتی که تاخیر در تصمیم‌گیری در این زمینه می‌تواند صدمات بزرگی به کشور وارد کند.

یحیی آل‌اسحاق پیوستن به «گروه ویژه اقدام مالی» را مسئله‌ای حساس می‌داند که تصمیم‌گیری درباره آن مستلزم زمان و بررسی مناسب است و نمی‌توان به سرعت آن را تصویب نمود.

مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی پس از نشست فراکسیون مستقلین با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اذعان کرد ایشان امیدوارند که لوایح چهارگانه هرچه سریع‌تر به تصویب برسد.

سایت خبری

عباس عبدی: چرا در مورد FATF اینقدر امروز و فردا می‌کند؟

فراروخبرگزاری فرارو
عباس عبدی: چرا در مورد FATF اینقدر امروز و فردا می‌کند؟

عباس عبدی: چرا در مورد FATF اینقدر امروز و فردا می‌کند؟ - 1

عباس عبدی در اعتماد نوشت:خبر به تاخیر افتادن تصمیم مجمع تشخیص مصلحت درباره لوایح مربوط به FATF اثرات منفی گذاشت؛ هرچند اگر آن را رد می‌کردند، اثرات منفی آن شدیدتر بود. بنابراین جلوی زیان بیشتر ناشی از رد احتمالی آن‌ها را از طریق عدم تصویب گرفتند! ولی پرسش این است که چرا ساختار سیاسی ایران تا این حد در اتخاذ تصمیم کند عمل می‌کند؟ چرا هی امروز و فردا می‌کند؟ چرا اگر مخالف هستند همان جلسه اول کار را یک‌سره نمی‌کنند؟ و اگر موافق هستند چرا زودتر تصویب نمی‌کنند که جامعه خسارت‌های کمتری را بپردازد؟ گفتن اینکه برای بررسی کارشناسی به تاخیر می‌اندازند هم نوعی شوخی است. چرا همه تصمیمات مهم روی زمین می‌ماند و فقط هنگامی که کارد به استخوان برسد و از روی ناچاری تصمیم گرفته می‌شود؟بخشی از این وضعیت معلول نظام عریض و طویل و متکثری است که برای اتخاذ تصمیمات وجود دارد؛ حتی می‌توان گفت که این نظام عریض و طویل شامل نهاد‌های رسمی و غیررسمی نیز می‌شود. دولت، کمیسیون‌های دولت، وزارتخانه‌ها، مجلس، کمیسیون‌های مجلس، شورای نگهبان، رفت و برگشت به مجلس، مجمع تشخیص مصلحت و کمیسیون‌های آن عناصر مستقیم درگیر در این تصمیمات هستند. ولی نهاد‌های نظامی، شورای عالی امنیت ملی و برخی از نهاد‌های دیگر نیز به طور غیرمستقیم وارد ماجرا می‌شوند. این‌ها یک طرف، حضور نهاد‌های غیررسمی که تحت تاثیر بولتن‌ها اظهارنظر می‌کنند، هر هفته در نماز‌های جمعه و در جلسات مداحی و روضه و غیر آن‌ها از جمله جلسات درس، برای سیاستگذاران خط‌مشی تعیین می‌کنند که این‌ها نیز اهمیت دارند، به ویژه که از خدا و پیامبر نیز کد می‌آورند و کار را سخت‌تر می‌کنند.با این حال همیشه جای این سوال است که اگر ساختار می‌تواند در موارد مهم دیگر مثل فیلتر تلگرام مساله را از طریق دستور یک بازپرس نهایی کند، بدون اینکه هیچ کس محل مشورت قرار گیرد، پس چرا در مورد FATF اینقدر امروز و فردا می‌کند؟ به نظر بنده پاسخ آن در تضادی است که نزد بیشتر سیاستگذاران و تصمیم‌گیران وجود دارد. تضادی که در بطن جامعه است و به ذهن و روان آنان نیز رسوخ کرده است.

تضادی که موجب بن‌بست عملی و نظری شده است. از یک طرف اگر یک کالا کم یا گران شود همه مخالفان FATF یک‌صدا فریاد می‌زنند و وامردم سر می‌دهند. از طرف دیگر می‌خواهند هم نفت بفروشند، هم پولش را به راحتی بگیرند و هم هر طور خواستند خرج کنند، به هر کس و هر گروهی خواستند بدهند و هم برای دنیا شاخه و شانه بکشند، و هر شعاری خواستند بدهند. در واقع تضاد اینجاست که به تبعات تصمیمات خود نمی‌خواهند ملتزم باشند. هم می‌خواهند با فیل‌بانان دوستی کنند و در عین حال از آنان در یک اتاق ۴×۳ میزبانی کنند.مشکل اینجاست که اول انقلاب این تناقض‌ها و تضاد‌ها نبود. جامعه به تبعات شعار‌های خود ملتزم بود؛ و شجاعت این را داشت که اگر آن شعار‌ها و الزامات به بن‌بست می‌رسد با شهامت اعلام کند و تغییر سیاست دهد. ولی امروز کسانی از مبارزه و قناعت و مقاومت و ایستادگی سخن می‌گویند که ثروت آنان بی‌اندازه است. خانه‌های‌شان و حقوق‌های‌شان نجومی است. با لکسوس رفت و آمد می‌کنند و حقوق ۱۹ میلیونی را نیز کم می‌دانند. بعد هم می‌خواهند پرونده صهیونیسم و امریکا و کل استکبار جهانی را در منطقه ببندند.اینجاست که در اتخاذ این سیاست‌ها به بن‌بست می‌رسند ولی شجاعت بن‌بست‌شکنی را ندارند و در موقعیت آتش‌بس به جنگ خود با واقعیت بیرونی ادامه می‌دهند. آتش‌بسی که اتلاف نیرو و امکانات است، بدون ذره‌ای پیشروی. کسانی که می‌خواهند مجانی سواری بگیرند در نهایت مجانی سواری خواهند داد. ساختاری که هزینه نمی‌دهد، منفعتی هم کسب نمی‌کند. این بن‌بست در سیاست‌های اقتصادی، در عرصه سیاسی داخلی و بین‌المللی و در حوزه اجتماعی و فرهنگی آشکارا دیده می‌شود. امیدوار باید بود که شجاعت عبور از این بن‌بست و تناقض را پیدا کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: مجمع تشخیص مصلحت برای حل مشکلات اقتصادی لوایح مربوط به FATF را تایید کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
ظریف: مجمع تشخیص مصلحت برای حل مشکلات اقتصادی لوایح مربوط به FATF را تایید کند

مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نشست امروز فراکسیون مستقلین با وزیر امور خارجه گفت: در این جلسه در مورد دو اجلاس ورشو و مونیخ بحث شد، ایشان عنوان کردند که تمام روزنامه‌های خارجی به شکست آمریکا اعتراف کردند.

وی اضافه کرد: آقای ظریف همچنین برجام را یکی از دستاوردهای بزرگ چهل ساله نظام و شکست آمریکایی‌ها دانست و با توجه ضرورت پیوستن به FATF اظهار امیدواری کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل مشکلات اقتصادی به آن رای مثبت دهد.

لاهوتی یادآور شد: در این جلسه نمایندگان ضمن تشکر از زحمات وزارت خارجه تاکید کردند معاونت اقتصادی وزارتخانه و سفرا باید حضور و تلاش بیشتری در رایزنی‌های اقتصادی با کشورهای دنیا داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس

به گزارش مشرق، گروه ویژه اقدام مالی FATF سه رسالت مقابله با پولشوئی، مقابله با تامین مالی تروریسم و مقابله با تامین مالی اشاعه تسلیحات کشتار جمعی را برای خود قائل است.

بیشتر بخوانید:وقتی برجام زیر پا مانده حرف زدن از FATF بی‌معناستگزارش وزارت جهاد: قیمت گوشت ربطی به FATF نداردچرا «مجمع» باید پرونده FATF را ببندد؟

درباره مورد سوم، باید گفت که مقابله با تامین مالی اشاعه تسلیحات کشتار جمعی، به این منظور است که تامین مالی هر نوع سلاح از جمله موشک و جنگنده که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشد، از دید این نهاد بین الدولی باید از جانب کشورهای مختلف، ممنوع شود. نکته قابل توجه در این موضوع این است که توصیه شماره ۷ FATF، به این موضوع اختصاص دارد. FATF در این توصیه از کشورها میخواهد تا تحریم‌های قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که مرتبط با تامین مالی اشاعه و ترویج سلاح‌ها و موشک‌های کشتار جمعی است، اجرا کنند.

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 3

*منظور FATF کدام قطعنامه‌های شورای امنیت است؟

با مراجعه به یادداشت تفسیری این توصیه، مشخص می‌شود که منظور FATF، کدام قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است. این نهاد بین الدولی در صفحه ۵۰ مجموعه توصیه‌های خود و در بخش یادداشت تفسیری توصیه شماره ۷، گفته شده است که منظور FATF، قطعنامه‌های زیر هستند:

- قطعنامه ۱۷۱۸ مصوب سال ۲۰۰۶ راجع به کره شمالی و قطعنامه‌های پیرو یعنی ۱۸۷۴ (۲۰۰۹)، ۲۰۸۷ (۲۰۱۳)، ۲۲۷۰ (۲۰۱۶)، ۲۳۵۶ (۲۰۱۷).

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 7

- قطعنامه ۲۲۳۱ مصوب سال ۲۰۱۵ پیرامون ایران و اجرای برجام.

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 9

*چه افراد و نهادهای ایرانی در لیست تحریمی قطعنامه ۲۲۳۱ قرار دارند؟

پیرامون قطعنامه ۲۲۳۱، باید گفت که این قطعنامه موید برجام است. ۲۳ فرد و ۶۱ نهاد ایرانی در لیست تحریمی این قطعنامه وجود دارد. مهمترین نهادها، ذیل لیست تحریمی این قطعنامه عبارتند از: گروه صنایع موشکی کروز، گروه صنایع نظامی و مهمات، گروه صنایع سازندگی قائم، صنایع شهید بابایی، مرکز فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، صنایع شهید ستاری و صنایع شهید صیاد شیرازی.

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 12گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 13

با این اوصاف باید گفت ادعای برخی مسئولین و رسانه‌ها مبنی بر اینکه FATF ارتباطی با تحریم‌های اعمال شده علیه ایران ندارد، صحیح نیست.

*گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟

از طرف دیگر، در ۴ قطعنامه ابتدایی FATF پیرامون ایران (از تیرماه ۹۵ به بعد)، همواره به گام بعدی در صورت اجرای کامل برنامه اقدام اشاره شده بود. به عنوان مثال، در بیانیه عمومی فوریه ۲۰۱۷ درباره ایران، آمده بود: «در صورت اجرای کامل برنامه اقدام، FATF سپس گام بعدی را در نظر می‌گیرد».

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 17

با توجه به مشابهت وضعیت ایران و کره شمالی در زمینه تامین مالی اشاعه‌ای که در بالا بدان اشاره شد، پیش‌بینی می‌شود که منظور از گام بعدی FATF، احتمالا اجرای توصیه ۷ برای ایران باشد. کما اینکه هم اکنون، این نهاد در بیانیه‌های عمومی خویش پیرامون کره شمالی، به موضوع تامین مالی سلاح‌های کشتار جمعی اشاره می‌کند. به عنوان مثال در بیانیه اکتبر ۲۰۱۸ گفته شد: «FATF از فعالیت‌های غیرمشروع پیرامون تامین مالی سلاح‌های کشتار جمعی کشوره کره شمالی نگران است».

گام بعدی FATF درباره ایران چیست؟ +عکس - 19

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

آل اسحاق: در باره FATF نباید عجله کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آل اسحاق: در باره FATF نباید عجله کرد

در مورد لوایح چهارگانه تاکنون اطلاعات زیادی در فضای عمومی جامعه و برای سیاستمداران و اقتصاددان‌ها و سایر فعالان حوزه‌های مذکور منتشر شده است و به نظر می‌رسد در این زمینه دوگانگی وجود دارد. عده‌ای معتقد هستند که پیوستن به این گروه ویژه اقدام مالی فایده‌ای ندارد، چرا که نتیجه عملیاتی به دنبال نخواهد داشت. در عوض پیوستن به این گروه و تصویب دو لایحه باقیمانده تنها منجر به ایجاد محدودیت‌های بیشتر می‌شود. در واقع برای مثال این سوالات مطرح است که مرجع تعریف تروریسم چه کسی است؟ چه کسانی یا چه گروه‌هایی را تروریست تعریف می‌کنند؟ در مورد پولشویی هم همین‌ سوالات مطرح است. به هر حال شاخص‌های ما با آنها متفاوت است. اگر زمانی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی تلقی شود به صورت اتوماتیک‌وار بسیاری محدودیت‌ها برای این نهاد نظامی مهم اعمال خواهد شد. برای نمونه دیگر نمی‌توان در بودجه دولتی، بودجه‌ای برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نظر گرفت. کم‌کم این نهاد مهم نظامی با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد و این موضوع با هیچ یک از معیارهای انقلابی و اسلامی ما جور در نمی‌آید و همخوانی ندارد.

در کنار این افراد، برخی دیگر تحلیل‌های گروه اول را کاملا رد می‌کنند. این گروه دوم معتقدند که ضابطه‌هایی وجود دارد که محدودیت‌هایی ایجاد نمی‌کند. این گروه بیشتر بر مزایای مراودات بانکی و مالی کشور تاکید دارند و معتقدند به کاهش تخلفات نیز کمک خواهد کرد.

به نظر من طولانی‌ شدن روند تصمیم‌گیری برای تصویب لوایح اتفاقی عجیب نیست، چرا که به دلیل اهمیت موضوع که دلایل اهمیت آن هم ذکر شد، لازم است که تصمیم‌گیری پخته‌ای صورت گیرد. لازمه تصمیم‌گیری در این زمینه تامل و بررسی بیشتر است. درست نیست در مورد موضوعی به این مهمی که ابعاد مختلف اقتصادی، ‌سیاسی، اقتصادی و … دارد به سرعت تصمیم‌ گرفت. در نهایت هم باید تاکید کنم که چون اختلاف دیدگاه‌ها و رویکردها در مورد ضوابط موجود در گروه ویژه اقدام مالی زیاد است، مخالفان و موافقان آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز نمی‌توانند به جمع‌بندی برسند و تفاوت دیدگاه‌ها زیاد است و تاکنون هیچ طرفی نتوانسته طرف مقابل را قانع کند، البته هر دو طرف نیز دلایل مختلفی دارند. نباید عجله کرد و باید طرح موضوع تصویب این لوایح کاملا پخته شود.

کشور انواع و اقسام نهادهای مختلف برای تصمیم‌گیری دارد. قانون مشخص دارد. بسیاری از تصمیمات بزرگ در جمهوری اسلامی را همین نهادها اتخاذ کرده‌اند. به نظر من پیش کشیدن بحث رفراندوم از سوی برخی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص مصلحت نظام است. ضمن اینکه موضوع بسیار تخصصی است. اگر بخواهیم به نظر مردم مراجعه کنیم هم این امکان به صورت قانونی اما غیرمستقیم در کشور وجود دارد. مردم ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان خبرگان رهبری و بسیاری از نهادهای دیگر را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب کرده‌اند و همین نمایندگان مردم در نهادهای مختلف می‌توانند نظر مردم را در چارچوب‌های مشخص اعمال کنند. در واقع نهادهای موجود برای تصمیم‌گیری کافی و وافی است.

خواندن خبر در سایت منبع

می‌خواهند سناریوی برجام را در باره FATF تکرار کنند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
می‌خواهند سناریوی برجام را در باره FATF تکرار کنند

این در حالی است که امروز شاهد همین تعلل در رابطه با دو مورد از لوایح چهارگانه هستیم که تصمیم‌گیری را در برزخ و در وضعیتی بلاتکلیف قرار داده است. همان‌گونه که در جریان تصویب برجام به عنوان اقدام ابتکاری مجموعه نظام جمهوری اسلامی فشارها بر کشور کاهش یافت و اجماع علیه ایران را به اجماع علیه امریکا بدل کرد؛ این لوایح نیز همین کارکرد را دارد و تاخیر در تصمیم‌گیری جز افزایش هزینه‌ها چیزی به همراه نخواهد داشت. تاخیر در پذیرفتن دو مورد از لوایح چهارگانه این نگرانی را به دنبال خواهد داشت که جمهوری اسلامی به دنبال فعالیتی خلاف عرف بین‌الملل است، در حالی که می‌دانیم دولت بارها اعلام کرده تداوم فعالیت‌های اقتصادی به لحاظ بین‌المللی و امکان مراودات بانکی در گرو این تصمیم‌گیری است.

بنابراین روشن است تاخیر و نپذیرفتن این لوایح آثار زیان‌باری برای کشور و مردم خواهد داشت‌ و باید مشخص شود چه کسانی مخالف هستند و مسوولیت این مخالفت را بپذیرند. تصور من این است که این دو لایحه نیز بالاخره تصویب می‌شوند، اما این را که چرا تصویب آن دایما به تاخیر می‌افتد، می‌توان با این نگاه تفسیر کرد که برخی می‌خواهند نگاه متعصبانه خود را فارغ از توجه و در نظر گرفتن منافع ملی و عواقب عدم تصویب این لوایح در معرض افکار عمومی قرار دهند تا هزینه‌های تصویب این لوایح را بالا ببرند. در واقع به نظر می‌رسد که برخی همان راهی را می‌روند که در زمان برجام طی کردند. همان‌طور که در زمان برجام دایما مخالف‌خوانی کردند و انتظارات را از این قرارداد بین‌المللی بالا بردند و پس از آن با خروج امریکا همه خطا را متوجه دولت مستقر دانستند. بنابراین به نظر می‌رسد می‌خواهند سناریوی برجام را با هزینه‌های بالاتری اجرایی کنند.

۲- موضوع این دو لایحه بسیار روشن و البته فنی است. مگر قرار است که جمهوری اسلامی در جرایم سازمان‌یافته‌ای شرکت داشته ‌باشد یا به تروریست‌ها کمک کند. مگر جمهوری اسلامی موافق پولشویی است؟ پاسخ همه این سوالات روشن و واضح است.

خواندن خبر در سایت منبع

خواهش کیهان: سریع‌تر FATF را رد کنید

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
خواهش کیهان: سریع‌تر FATF را رد کنید

روزنامه کیهان نوشت: رابطه و نسبت ما باFATF همان است که در دو سال گذشته داشته‌ایم و هیچ تغییری نکرده؛ اما چرا آقای روحانی سه برابر شدن قیمت گوشت را که سند روشن بی‌کفایتی مدیریتی است، به عدم تصویب دو لایحه در مجمع ظرف دو هفته گذشته ربط می‌دهد؟!

یعنی یک عذرخواهی این قدر سخت است که به جای آن، باید به دشمن -ان شاء الله ندانسته- پالس داد که از داخل، نظام (اینجا «مجمع» را مجبور می‌کنیم بدون چانه‌زنی و مقاومت، در مقابل زیاده خواهی شما و تدوین رژیم حقوقی ویژه و ظالمانه علیه ایران کوتاه بیاید؟!

چند هفته است به مردم چنین القا می‌شود که گرانی‌ها زیر سر عدم تصویب دو لایحه در «مجمع» است. در واقع، این خود برخی مدیران سیاست بازان و رسانه‌های ماموریت دار داخلی هستند که برای پاسخگو نبودن درباره چک بی‌محل برجام، به FATF و CFT و پالرمو و تهدید‌های نامعتبر دشمن اعتبار می‌بخشند و برای مفسدان و سودجویان اقتصادی بهانه می‌تراشند. فقط برای اینکه نپذیرند در برجام (معامله نقد-نسیه) سرشان کلاه رفته و باید حرکت در بن‌بست را متوقف کنند. خبر نهفته در این رویکرد آن است که حاضرند به تهدید و کید ضعیف دشمن، ضریب بدهند و موازی با آن عملیات روانی کنند؛ ولو اینکه رفتارشان مایه توجیه جنایت مفسدان اقتصادی در حق مردم شود. اگر غیر از این است، باید به روند تبدیل شدن به اهرم فشار آمریکا نقطه پایان بگذارند.

سی شبه اصلاح‌طلبی که به «مجمع» نوشته‌اند لوایح مطلوب FATF را زودتر تصویب کند، بخشی از همان حلقه‌ای هستند که سال ۸۱ خواستار تعطیلی برنامه هسته‌ای شدند تا جایی که حتی روحانی از آنها شاکی شد. شماری از آنها چند سال بعد، پس از لو رفتن خیانت‌هایشان از کشور‌گریختند و در اروپا و آمریکا پناهندگی گرفتند؛ با دشمن بودند و ادای ایرانی بودن در می‌آوردند. هنگام پناهندگی و اخذ تابعیت، سوگند خوردند زیر پرچم همان دشمنان، با ایران بجنگند، اما اینجا که بودند ژست نگرانی برای وطن می‌گرفتند.

چرا راه دور برویم؟ هنوز کسی توضیح نداده فرد دو تابعیتی مرتبط با سحر نوروز‌زاده (مشاور اوباما و همکارسوزان رایس)، در کنار تیم مذاکره‌کننده ما چه می‌کرد و چه نسخه‌هایی می‌پیچید؟! یا اینکه جاسوسانی مانند نزار زکا، سیامک و باقر نمازی، جیسون رضائیان و کاووس سیدامامی، چگونه تا بیخ گوش برخی تصمیم‌گیران نفوذ کرده بودند و ماموریت هر کدام آنها چه بود؟ باید معلوم شود چگونه به بهانه همکاری با FATF، آمار۴۰۰ صرافی دور زننده تحریم‌های ارزی، دست آمریکایی‌ها افتاد و در مضیقه قرار گرفتیم؟ اگر FATF، مرکز عملیات در قرارگاه جنگ اقتصادی دشمن است و گردانندگان آن ابایی ندارند که بگویند دنبال بستن مجاری دور زدن تحریم‌ها هستیم، درباره بزک کنندگان این مرکزعملیات دشمن چه قضاوتی باید کرد؟

چرا اصرار دارند کارهای ممکن برای گشودن گره‌های اقتصادی انجام نشود و خودتحریمی به مسئولان و مردم تحمیل گردد؟

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر