1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

انتقاد از روحانی به خاطر سخنانش در مورد مجمع تشخیص مصلحت نظام

صادق لاریجانی نسبت به سخنان روحانی که با اشاره به تعلیق در تصویب FATF گفته بود نمی‌شود کشور را دست 10-20 نفر داد واکنش نشان داد. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره گفت اولا اعضای مجمع 10-20 نفر نیستند و ضمنا همه نهادها برآمده از آرای مردمند. مگر خود ایشان برای هر تصمیمی دوباره به آرای عمومی مراجعه می‌کند؟ عجیب است فردی که خود حقوق‌دان و پاسدار قانون اساسی است این‌گونه صحبت می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در واکنش به سخنان روحانی گفت این حرف‌ها نه دوستانه است و نه قانونی. اگر قانون به جمعی برای تصمیم‌گیری اختیار داده باشد دیگر بحثی وجود ندارد. محسن رضایی درباره این حرف که مجمع در بررسی موضوع تاخیر و تعلل دارد گفت موضوع حساس است و اگر عجولانه تصمیمی گرفته شود ممکن است ضرر بزرگی را به کشور تحمیل کند.

رضایی درباره عدم حضور رییس‌جمهور در جلسات اخیر مجمع اظهار کرد هر بار از ایشان برای حضور در این جلسات دعوت به عمل آوردیم اما ایشان حضور نیافتند. علت را باید از خودشان جویا شد.

سایت خبری

محسن رضایی: روحانی به جلسات مجمع دعوت می‌شود اما نمی‌آید

الفخبرگزاری الف
محسن رضایی: روحانی به جلسات مجمع دعوت می‌شود اما نمی‌آید

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به این سوال که با توجه به اهمیت لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، آیا مجمع تشخیص تاکنون به شکل رسمی از رئیس‌جمهور دعوت کرده است تا در جلسات بررسی این لایحه حضور پیدا کند؟ گفت: ‌ با توجه به اهمیت این موضوع، ما بارها از آقای روحانی برای حضور در جلسات مجمع دعوت کرده‌ایم اما متاسفانه تاکنون ایشان در این جلسه حاضر نشدند.

رضایی همچنین در پاسخ به این سوال که علت عدم حضور رئیس جمهور با وجود دعوت رسمی از او چیست؟ اظهار داشت: اطلاعی در این باره ندارم و علت را باید از خودشان سوال کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ صادق لاریجانی به روحانی: سخن ایشان هضم‌ناپذیر است

بی‌بی‌سیخبرگزاری بی‌بی‌سی
پاسخ صادق لاریجانی به روحانی: سخن ایشان هضم‌ناپذیر است
پاسخ صادق لاریجانی به روحانی: سخن ایشان هضم‌ناپذیر است - 0

آقای لاریجانی در ابتدای جلسه امروز (شنبه ۲ مارس/ ۱۱ اسفند) مجمع تشخیص مصلحت نظام که با هدف بررسی لوایح چهارگانه FATF تشکیل شده بود، قانون اساسی را «میثاق ملی» جمهوری اسلامی خواند و خواستار احترام به «نهادهای برآمده از قانون اساسی» از سوی همه شد.

اشاره آقای لاریجانی به بخشی از سخنان رئیس جمهور ایران است که گفته بود «تصمیم‌گیری در کشورمان یا با دولت، یا با مجلس و یا با رهبری است».روحانی: نمی‌شود کشور را به دست ۱۰ تا ۲۰ نفر سپردگروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران را دوباره تمدید کردآیا FATF 'همان کاپیتولاسیون' است؟چرا مشهد به مرکز مخالفت با FATF تبدیل شده است؟

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص غیرانتخابی بودن برخی نهادها گفت: «چه کسی گفته که نهادهای قانونی، برآمده از رای مردم نیستند؟ فقهای شورای محترم نگهبان منصوب رهبر معظم انقلاب هستند، اما رهبری هم با تعیین مجلس خبرگان که منتخب مردم هستند برگزیده شده است».

آقای لاریجانی همچنین گفت: «چرا مسئول عالی مقام نظام جمهوری اسلامی، که سوگند خورده پاسدار قانون اساسی باشد، باید این طور صحبت کند؟ اولا اعضای مجمع، ده بیست نفر نیستند و این یک سخن خلاف است، دوم آنکه اگر یک نفر در قانون اساسی اختیارات و مسئولیت هایی دارد مانند خود رئیس جمهور، آیا در هر موردی به آرای عمومی مراجعه می‌کند؟»

به گفته آقای لاریجانی جای تعجب است که «آقای رئیس جمهور که نسبت به مسائل حقوقی هم مطلع است، چرا اینگونه سخن می‌گوید؟»

وی به پاسخ رهبر جمهوری اسلامی به نامه وزاری دولت اشاره کرد و گفت: «مجمع تشخیص به دنبال مصلحت عمومی مردم است و تا نظری را با امعان به دست نیاورد طبیعتا اقدامی نمی‌کند».

رییس همزمان قوه قضاییه و مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران معتقد است که «عده‌ای تیشه گرفتند که به ریشه انقلاب بزنند» و از دیدگاه او «حرف‌های غیر قابل قبولی» زده‌اند که «باید به این ادعاها در جای خود پاسخ مناسب داده شود».

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پس از جلسه امروز در گفتگو با خبرنگاران به صحبت‌های حسن روحانی واکنش نشان داد و گفت: «این حرف، حرف دوستانه‌ای نیست و حرف قانونی هم نیست. موضع قانونی به یک نفر یا ۳۰ نفر ارتباطی ندارد و اگر قانون به جمعی اختیار داده باشد که تصمیمی را در چارچوب قانونی مشخص بگیرد، دیگر سایر موضوعات اهمیتی ندارد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ۷ اسفند در سخنرانی‌اش در مجمع سالیانه بانک مرکزی به ضرورت تصویب دو لایحه بلاتکلیف مانده مرتبط با FATF اشاره کرده بود و گفته بود «نمی‌شود کشور را به ۱۰ الی ۲۰ نفر داده و بگوییم تابع تصمیمات شما هستیم». او همچنین ادامه داد که «عده‌ای می‌خواهند دور کشور دیوار بکشند.»

او گفت «تصمیم‌گیری در کشورمان یا با دولت، یا با مجلس و یا با رهبری است و رهبری چندین بار به من گفته‌اند که با لوایح ۴ گانه‌ مخالفتی ندارند. دولت و مجلس هم که مشکلی با آن ندارد، پس چه کسی مخالف است».

رئیس دولت دوازدهم از بلاتکلیف ماندن دو لایحه باقیمانده از لوایح لوایح چهارگانه مرتبط با FATF انتقاد کرد و تأکید کرد که «اگر رابطه کشورمان با گروه اقدام مالی قطع شود، فعالیت بانکی‌مان در سطح دنیا با مشکل مواجه می‌شود».

قرار بود در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام لوایح چهارگانه مرتبط با FATF بررسی شود اما به در پایان جلسه اعلام شد که تصمیم گیری در مورد این لوایح به سال ۱۳۹۸ موکول شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

محسن رضایی جواب روحانی را داد

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
محسن رضایی جواب روحانی را داد

به گزارش افکارنیوز،

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به اظهارات اخیر روحانی که گفته نمی‌توان تصمیم‌گیری درباره لوایح مصوب مجلس و دولت را به دست جمعی ۲۰ الی ۳۰ نفره سپرد، گفت: این حرف حرف دوستانه‌ای نیست و حرف قانونی هم نیست موضع قانونی به یک نفر یا ۳۰ نفر ارتباطی ندارد و اگر قانون به جمعی اختیار داده باشد که تصمیمی را در چارچوب قانونی مشخص بگیرد، دیگر سایر موضوعات اهمیتی ندارد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز شنبه ۱۱ اسفند در نشست خبری خود با خبرنگاران که پس از جلسه این مجمع برگزار شد، با اشاره به بررسی لایحه الحاق به پالرمو طی چندین نوبت از ابعاد مختلف امنیتی، سیاسی گفت: موافقان و مخالفان و نمایندگان دولت نظراتشان خود را در این باره مطرح کردند.

وی افزود: وقتی لایحه سی اف تی به مجمع ارجاع شد، برخی اعضا بین این دو مصوبه ارتباطاتی را ایجاد کردند و گفتند چون احتمالا هم پوشانی هایی وجود دارد و هرکدام ممکن است آثاری روی دیگری بگذارد، لذا برخی اعضا پیشنهاد تاخیر دادند تا اعضای کمیسیون‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی مجددا هر ۲ را مطالعه کنند.

رضایی گفت: از آنجا که این تصمیم نیاز به رای اکثریت داشت به رای گذاشته شد و با اکثریت آرا تصمیم بر این شد بررسی ادامه یابد.

وی ادامه داد: چند نکته مهم است. رفتار اف ای تی اف اکر مثبت باشد می‌تواند روی تصمیم مجمع تاثیرگذار باشد. موضوع بعدی رفتار اروپایی هاست. ما فعلا که از رفتار انها راضی نیستیم.

رضایی تصریح کرد: ‌ اینکه در قالب اینستکس تصویب کرده‌اند، کفایت از تعهدات انها در برجام نمی‌کند.

وی افزود: اینکه برخی تاخیرات مجمع را مورد انتقاد قرار می‌دهند، درست نیست. هرچه تصمیمات عجولانه باشد ممکن است منجر به تصمیمی ناپخته شود. نمی‌شود ایران یک طرفه گام‌هایی را بردارد ولی طرف مقابل گامی برندارد.

رضایی خاطرنشان کرد: منتقدان تاخیرها به بیانیه اف ای تی اف الان به بیانیه نگاهی بیاندازند. تاخیرها لزوما به زیان منافع ملی نیست.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره اظهارات هفته گذشته حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور درباره اینکه نمی‌توان تصمیم گیری در مورد لوایح مصوب دولت و مجلس را به دست یک جمع ۲۰ الی ۳۰ سپرد، گفت: این حرف حرف دوستانه‌ای نیست و حرف قانونی هم نیست موضع قانونی به یک نفر یا ۳۰ نفر ارتباطی ندارد و اگر قانون به جمعی اختیار داده باشد که تصمیمی را در چارچوب قانونی مشخص بگیرد، دیگر سایر موضوعات اهمیتی ندارد.

وی افزود: اعضای هیئت دولت کم جمعیت‌تر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند و اگر بنا باشد بر اساس این اظهارات رئیس جمهور عمل شود، پس ایشان نیز یک نفر است و نمی‌شود که نظرات یک نفر را مبنای بسیاری از حرکات کشور قرار داد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال دیگری درباره غیبت رؤسای جمهور و مجلس در نشست‌های مجمع به رغم نظر مثبت‌شان نسبت به لوایح مرتبط با FATF و بیان مواضع‌شان از تریبون‌های عمومی خاطرنشان کرد: این سؤال را باید از خود آنان پرسید چرا که رئیس‌جمهور عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و می‌تواند نظرات خود را در صحن مجمع ابراز، ‌درباره آنها بحث کرده و نظر مخالفان و موافقان را بشنود.

وی در بخش دیگری در نشست خبری بررسی لوایح مرتبط با FATF به نشست آینده مجمع در سال آینده موکول شده است، تصریح کرد: گفته می‌شد که اگر لوایح مرتبط با FATF را تا بهمن بررسی نکنید عواقبی خواهد داشت اما الان می‌توان اثرات مثبت این تاخیر را دید.

رضایی با تاکید بر اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام جزو مصلحت مردم و نظام به هیچ موضوع دیگری نمی‌اندیشد، گفت: ‌هر تصمیم که موجب بهبودی وضعیت اقتصادی کشور شود مورد نظر مجمع هم خواهد بود و نمایندگان مجلس و دولت، امروز به اتفاق آرا تائید کردند که کار کارشناسی بیشتری بر روی این لوایح صورت گیرد.

وی افزود: در هر تصمیمی باید به نظرات همه کارشناسان دقت کنیم زیرا شرایط کشور ما مانند شرایط سایر کشورها نیست و آنها همچون ما در تحریم‌های سخت قرار ندارند و شاید اگر ما در تحریم نبودیم می‌توانستیم سریع‌تر تصمیم بگیریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال دیگری از سوی خبرنگاران با موضوع پیشنهاد عده‌ای درباره برگزاری همه پرسی در مورد لوایح مرتبط با FATF گفت: وقتی نظام سیاسی کشور همه پیش‌بینی‌ها را جهت برون رفت از مشکلات انجام داده است اینگونه پیشنهادات که به مجمع اجازه نمی‌دهد کار خود را انجام دهد، ‌ خلاف قانون است.

وی با اشاره به اینکه در یک سال اخیر اقدامات مشکوکی علیه مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می‌گیرد و آن را شورای نگهبان دوم می‌خوانند، گفت: در بررسی لایحه پالرمو نیز می‌خواهند مجمع بدون کار کارشناسی عمیق تصمیم‌گیری کند و از قول من نقل قولی کرده‌اند که پاسخ داده‌ام.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عده‌ای نگران نظارت این مجمع هستند زیرا میلیاردها دلاری که بدون حساب و کتاب از بانک مرکزی بیرون برده شده است با نظارت مجمع جلوی آن گرفته می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

روحانی نبایدم بیاد..گندزد به مملکت..حالاتوقع دارین بیادونظربده؟؟؟؟؟؟؟

2 هفته قبل

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر