1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

واکنش‌ها به مصوبه دیروز مجلس (11 اسفند) درباره افزایش 400 هزار تومانی حقوق

حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه درباره تصمیم اخیر مجلس در زمینه افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارکنان دولت گفت طبق اصل 126 قانون اساسی مباحث برنامه و بودجه و تعیین ضریب حقوق از اختیارات رییس‌جمهور است. وی خاطرنشان کرد که دولت پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق‌ها را داده بود که در صورت رعایت آن عدالت هم بیش از پیش برقرار می‌گردد. وی توضیح داد آنچه مجلس می‌خواهد نه پشتوانه بودجه‌ای دارد و نه پشتوانه کارشناسی از سوی دیوان محاسبات.

از سوی دیگر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه که در نامه‌ای اجرای مصوبه اخیر مجلس را ناممکن خوانده بود گفت: این قانون باید اجرا شود و کسی که خلاف آن را گفته بیجا کرده است.

غلامرضا کاتب، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این باره یادآور شد مجلس دیروز این قانون را تصویب و از آن عبور کرده است، بنابراین ما دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

اسدالله عباسی عضو هیئت رییسه مجلس نیز گفته پس از رد این قانون به وسیله دولت احتمالا اصلاحاتی در این مصوبه انجام خواهد شد.

سایت خبری

روش افزایش حقوق مورد تایید دولت نیست

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
روش افزایش حقوق مورد تایید دولت نیست

اعتمادآنلاین| حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه روش افزایش حقوق مورد تایید دولت نیست، گفت: ‌ طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی امور اداری و استخدامی مباحث برنامه و بودجه از اختیارات رییس جمهور است.

وی افزود: از سوی دیگر قانون برنامه ششم هم در ماده ۲۸ مقرر کرده که دولت در حدود اعتبارات هزینه‌ای نسبت به تعیین ضریب، حقوق کارکنان دولت را تغییر می‌دهد این یعنی تعیین ضریب حقوق هم به عهده دولت است در این ارتباط دولت در حد کلان؛ هزینه‌های پرسنلی را تعیین و آنچه برای کارکنان، بازنشستگان باید اعمال شود تقدیم مجلس می‌کند.

معاون سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: دولت برای رعایت عدالت، در کل پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی هزینه‌های پرسنلی اعم از کارمندان و بازنشستگان را انجام داد این ایراد اول یعنی شکلی بود اگر چه قانون برنامه گفته تعیین ضریب حقوق بعهده دولت است و مصوب شدن آن برخلاف قانون بوده بازهم مصوب شد.

وی خاطر نشان کرد: ایرادات اصلی و حقیقی این است که آنچه برخی نمایندگان بیان می‌کنند با کسی که حقوق ۲۰ میلیونی می‌گیرد، حداقل و حداکثر حقوق تفاوتش ۷ برابر است.

یعنی امسال حداقل حقوق یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و حداکثر حدود هشت میلیون تومان بوده؛ بنابراین این باقی ارقام دقیق نیستند دولت برای رعایت عدالت رقم قابل توجهی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تخصیص داد، دوما برای کسانی که حقوق کمی می‌گیرند مالیات صفر شد و برای آنها که حقوق بالا می‌گرفتند مالیات را تا ۳۵ درصد بالا برد به این ترتیب عدالت از طریق مالیات محقق می‌شود.

پورمحمدی به این ترتیب اگر تعیین ضریب در دولت انجام گیرد، آنهایی که حقوق کمتر می‌گیرند چه بسا افزایش حقوق بیشتری شاملشان شود و در عین حال اثرات منفی هم روی بازار کار، صندوق‌ها، تولید و تامین اجتماعی هم نخواهد بود.

وی آنچه درمجلس تصویب شد نه پشتوانه کارشناسی از سوی سازمان برنامه و بودجه دارد و نه پشتوانه کارشناسی از سوی مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات. و این امری طبیعی است زیرا منابع آن هم در بودجه مشخص نیست.

معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر دولت بخواهد چنین مصوبه‌ای را اجرا کند شاکله بودجه بهم می‌ریزد و حق قشر ضعیف هم که امکان پرداخت بیشتر برایشان وجود داشت تضییع می‌شود.

منبع: ایبنا

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی در واکنش به نامه نوبخت: دولت باید مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق را اجرا کند

انتخابخبرگزاری انتخاب
لاریجانی در واکنش به نامه نوبخت: دولت باید مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق را اجرا کند
لاریجانی در واکنش به نامه نوبخت: دولت باید مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق را اجرا کند - 0

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «دولت باید مصوبات مجلس درباره افزایش حقوق در سال آینده را اجرایی کند»، گفت: باید قانون اجرا شود و کسی که حرفی غیر از آن را می‌گوید بی‌جا کرده است.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در پاسخ به تذکر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان درباره‌ نامه نوبخت پیرامون عدم اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش حقوق‌ها گفت: هر کسی هر حرفی زد اینقدر روی آن حساب باز نکنید مگر می‌تواند قانون را اجرا نکند. بی‌جا کرده‌اند که چنین حرفی می‌زنند وقتی قانون تصویب می‌شود باید اجرا گردد.

موسوی لارگانی در توضیح تذکر خود گفت: روز گذشته مجلس در جریان بررسی بودجه موضوع افزایش حقوق و مزایا را تصویب کرد تا برای همگان به یک میزان یکسان حقوق اضافه شود. راهکار مجلس شورای اسلامی متناسب با عدالت بود تا اگر کسی ۲۰ میلیون حقوق می‌گیرد دیگر چهار میلیون به حقوق‌اش اضافه نشود ولی هنوز مجلس شورای اسلامی تمام نشده بود دولت اعلام کرد که قانون را اجرا نمی‌کند.

روز گذشته مجلس شورای اسلامی در بودجه تصویب کرد که در سال آینده ماهانه حقوق بازنشستگان و کارکنان دولتی ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند همچنین دولت می‌تواند تا ۱۰ درصد مازاد بر آن افزایش حقوق داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

مجلس دیگر نمی‌تواند درباره مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق‌ها کاری انجام دهد

فارسخبرگزاری فارس
مجلس دیگر نمی‌تواند درباره مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق‌ها کاری انجام دهد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین جلسه علنی بررسی بودجه ۹۸ که عصر روز گذشته در پارلمان برگزار شد، مصوب کردند که حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دولتی در سال آینده ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند.

پیرو این مصوبه مجلس، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور طی نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد دولت نمی‌تواند مصوبه خانه ملت درباره افزایش حقوق به میزان ۴۰۰ هزار تومان را اجرایی کند.

در همین راستا غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به این نامه نوبخت و تدبیر نهایی مجلس در این زمینه، اظهار داشت: مجلس این مصوبه را روز گذشته گذراند و دیگر نمی‌تواند کاری انجام دهد، مگر اینکه به شورای نگهبان نامه بزنند و شورای نگهبان هم اگر این پیشنهاد افزایش حقوق‌ها را خارج از سقف پیش‌بینی لایحه دولت ببیند، می‌تواند ایراد اصل ۷۵ به این مصوبه بگیرد و آن را رد کند.

وی افزود: اگر شورای نگهبان مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال آینده را رد کند، مجلس مجبور است تصمیم دیگری بگیرد، در غیر این صورت نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

مصوبه مجلس درباره حقوق‌ها در سال آینده اصلاح می‌شود

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
مصوبه مجلس درباره حقوق‌ها در سال آینده اصلاح می‌شود

به گزارش افکارنیوز،

اسدالله عباسی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس درباره افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان دولت در سال آینده گفت: پس از این مصوبه مجلس دولت طی نامه‌ای به مجلس اعلام کرد نمی‌تواند این مصوبه مجلس را اجرا کند.

وی ادامه داد: پس از این نامه دولت به رئیس مجلس مقرر شد تا در نشست هیئت رئیسه مجلس درباره این موضوع بحث شود تا راهکاری در این زمینه پیدا شود.

نماینده رودسر و املش در مجلس با بیان اینکه مصوبه مجلس را نمی‌توان لغو کرد، افزود: احتمالا با هماهنگی دولت اصلاحاتی در این مصوبه مجلس انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سازمان برنامه و بودجه به تصمیم امروز مجلس برای افزایش حقوق

ایلناخبرگزاری ایلنا
واکنش سازمان برنامه و بودجه به تصمیم امروز مجلس برای افزایش حقوق

واکنش سازمان برنامه و بودجه به تصمیم امروز مجلس برای افزایش حقوق - 1

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی، ‌ روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، متن اطلاعیه این سازمان به شرح زیر است:

یکی از موضوعات مورد توجه دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ توجه به معیشت عمومی بود، لذا با وجود کاهش شدید منابع درآمدی اقدامات زیر صورت گرفت:

۱- افزایش منابع مالی همسان سازی حقوق بازنشستگان

۲- پلکانی کردن پرداخت مالیات به طوری که کارکنان و بازنشستگان با حقوق کمتر مالیات صفر درصدی و کارکنان با حقوق بالا نسبت به مازاد، تا ۳۵ درصد مالیات پرداخت نمایند.

۳- افزایش ۲۰درصدی ضریب حقوق کارکنان و بازنشستگان

اما در خصوص تصمیم امروز مجلس آنچه مورد اختلاف بود عبارتست از:

۱- بر اساس قانون اساسی مباحث اداری و استخدامی از اختیارات رئیس جمهوری است.

۲- طبق قانون برنامه ششم توسعه تعیین ضریب حقوقی به عهده دولت است

۳- پیشنهاد ارائه شده بدون توجه به ضریب حقوقی بوده که کاری کاملا غیرکارشناسی است.

۴- پیشنهاد مطروحه بدون محاسبات مالی و بدون توجه به منابع درآمدی بوده است.

۵- پذیرش این پیشنهاد به معنای مجازات بخشی از حقوق بگیران است که از نخبگان کشور می‌باشند مانند اساتید دانشگاه، متخصصین فنی، قضات عالیرتبه و …بطوری که هم مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند و هم حداقل افزایش در حقوق آنها اعمال خواهد شد.

۶- ارائه پیشنهاد بدون در نظرگرفتن منابع اعتباری و محاسبات بودجه؛ صرفا با هدف تاثیرگذاری بر روی افکار عمومی است.

لذا با توضیحات بالا از آنجا که این مصوبه از اساس اختیار رئیس جمهور در اصل ۱۲۶ و همچنین اختیار مصرح قانون برنامه ششم توسعه را ناکارآمد می‌نماید ضروری است نسبت به تجدید در آن اقدام شود و بدیهی است در غیراین صورت اجرای آن توسط دولت به معنای بهم ریختن شاکله بودجه خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر12 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز18 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر