واکنش‌ها به مصوبه دیروز مجلس (11 اسفند) درباره افزایش 400 هزار تومانی حقوق
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

واکنش‌ها به مصوبه دیروز مجلس (11 اسفند) درباره افزایش 400 هزار تومانی حقوق

حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه درباره تصمیم اخیر مجلس در زمینه افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارکنان دولت گفت طبق اصل 126 قانون اساسی مباحث برنامه و بودجه و تعیین ضریب حقوق از اختیارات رییس‌جمهور است. وی خاطرنشان کرد که دولت پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق‌ها را داده بود که در صورت رعایت آن عدالت هم بیش از پیش برقرار می‌گردد. وی توضیح داد آنچه مجلس می‌خواهد نه پشتوانه بودجه‌ای دارد و نه پشتوانه کارشناسی از سوی دیوان محاسبات.

از سوی دیگر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه که در نامه‌ای اجرای مصوبه اخیر مجلس را ناممکن خوانده بود گفت: این قانون باید اجرا شود و کسی که خلاف آن را گفته بیجا کرده است.

غلامرضا کاتب، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این باره یادآور شد مجلس دیروز این قانون را تصویب و از آن عبور کرده است، بنابراین ما دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

اسدالله عباسی عضو هیئت رییسه مجلس نیز گفته پس از رد این قانون به وسیله دولت احتمالا اصلاحاتی در این مصوبه انجام خواهد شد.

سایت خبری

روش افزایش حقوق مورد تایید دولت نیست

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
روش افزایش حقوق مورد تایید دولت نیست
حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در ارتباط با تصویب مصوبه‌ افزایش حقوق سال آینده که به تایید مجلس رسید دو اشکال اساسی شکلی و حقوقی دارد.

اعتمادآنلاین| حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه روش افزایش حقوق مورد تایید دولت نیست، گفت: ‌ طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی امور اداری و استخدامی مباحث برنامه و بودجه از اختیارات رییس جمهور است.

وی افزود: از سوی دیگر قانون برنامه ششم هم در ماده ۲۸ مقرر کرده که دولت در حدود اعتبارات هزینه‌ای نسبت به تعیین ضریب، حقوق کارکنان دولت را تغییر می‌دهد این یعنی تعیین ضریب حقوق هم به عهده دولت است در این ارتباط دولت در حد کلان؛ هزینه‌های پرسنلی را تعیین و آنچه برای کارکنان، بازنشستگان باید اعمال شود تقدیم مجلس می‌کند.

معاون سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: دولت برای رعایت عدالت، در کل پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی هزینه‌های پرسنلی اعم از کارمندان و بازنشستگان را انجام داد این ایراد اول یعنی شکلی بود اگر چه قانون برنامه گفته تعیین ضریب حقوق بعهده دولت است و مصوب شدن آن برخلاف قانون بوده بازهم مصوب شد.

وی خاطر نشان کرد: ایرادات اصلی و حقیقی این است که آنچه برخی نمایندگان بیان می‌کنند با کسی که حقوق ۲۰ میلیونی می‌گیرد، حداقل و حداکثر حقوق تفاوتش ۷ برابر است.

یعنی امسال حداقل حقوق یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و حداکثر حدود هشت میلیون تومان بوده؛ بنابراین این باقی ارقام دقیق نیستند دولت برای رعایت عدالت رقم قابل توجهی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تخصیص داد، دوما برای کسانی که حقوق کمی می‌گیرند مالیات صفر شد و برای آنها که حقوق بالا می‌گرفتند مالیات را تا ۳۵ درصد بالا برد به این ترتیب عدالت از طریق مالیات محقق می‌شود.

پورمحمدی به این ترتیب اگر تعیین ضریب در دولت انجام گیرد، آنهایی که حقوق کمتر می‌گیرند چه بسا افزایش حقوق بیشتری شاملشان شود و در عین حال اثرات منفی هم روی بازار کار، صندوق‌ها، تولید و تامین اجتماعی هم نخواهد بود.

وی آنچه درمجلس تصویب شد نه پشتوانه کارشناسی از سوی سازمان برنامه و بودجه دارد و نه پشتوانه کارشناسی از سوی مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات. و این امری طبیعی است زیرا منابع آن هم در بودجه مشخص نیست.

معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر دولت بخواهد چنین مصوبه‌ای را اجرا کند شاکله بودجه بهم می‌ریزد و حق قشر ضعیف هم که امکان پرداخت بیشتر برایشان وجود داشت تضییع می‌شود.

منبع: ایبنا

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی در واکنش به نامه نوبخت: دولت باید مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق را اجرا کند

انتخابخبرگزاری انتخاب
لاریجانی در واکنش به نامه نوبخت: دولت باید مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق را اجرا کند
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «دولت باید مصوبات مجلس درباره افزایش حقوق در سال آینده را اجرایی کند»، گفت: باید قانون اجرا شود و کسی که حرفی غیر از آن را می‌گوید بی‌جا کرده است.
لاریجانی در واکنش به نامه نوبخت: دولت باید مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق را اجرا کند - 0

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «دولت باید مصوبات مجلس درباره افزایش حقوق در سال آینده را اجرایی کند»، گفت: باید قانون اجرا شود و کسی که حرفی غیر از آن را می‌گوید بی‌جا کرده است.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در پاسخ به تذکر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان درباره‌ نامه نوبخت پیرامون عدم اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش حقوق‌ها گفت: هر کسی هر حرفی زد اینقدر روی آن حساب باز نکنید مگر می‌تواند قانون را اجرا نکند. بی‌جا کرده‌اند که چنین حرفی می‌زنند وقتی قانون تصویب می‌شود باید اجرا گردد.

موسوی لارگانی در توضیح تذکر خود گفت: روز گذشته مجلس در جریان بررسی بودجه موضوع افزایش حقوق و مزایا را تصویب کرد تا برای همگان به یک میزان یکسان حقوق اضافه شود. راهکار مجلس شورای اسلامی متناسب با عدالت بود تا اگر کسی ۲۰ میلیون حقوق می‌گیرد دیگر چهار میلیون به حقوق‌اش اضافه نشود ولی هنوز مجلس شورای اسلامی تمام نشده بود دولت اعلام کرد که قانون را اجرا نمی‌کند.

روز گذشته مجلس شورای اسلامی در بودجه تصویب کرد که در سال آینده ماهانه حقوق بازنشستگان و کارکنان دولتی ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند همچنین دولت می‌تواند تا ۱۰ درصد مازاد بر آن افزایش حقوق داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

مجلس دیگر نمی‌تواند درباره مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق‌ها کاری انجام دهد

فارسخبرگزاری فارس
مجلس دیگر نمی‌تواند درباره مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق‌ها کاری انجام دهد
عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس اعلام كرد پارلمان ديگر نمي‌تواند درباره مصوبه افزايش 400 هزار توماني حقوق همه كاركنان و بازنشستگان دولتي در سال آينده كاري انجام دهد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین جلسه علنی بررسی بودجه ۹۸ که عصر روز گذشته در پارلمان برگزار شد، مصوب کردند که حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دولتی در سال آینده ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند.

پیرو این مصوبه مجلس، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور طی نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد دولت نمی‌تواند مصوبه خانه ملت درباره افزایش حقوق به میزان ۴۰۰ هزار تومان را اجرایی کند.

در همین راستا غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به این نامه نوبخت و تدبیر نهایی مجلس در این زمینه، اظهار داشت: مجلس این مصوبه را روز گذشته گذراند و دیگر نمی‌تواند کاری انجام دهد، مگر اینکه به شورای نگهبان نامه بزنند و شورای نگهبان هم اگر این پیشنهاد افزایش حقوق‌ها را خارج از سقف پیش‌بینی لایحه دولت ببیند، می‌تواند ایراد اصل ۷۵ به این مصوبه بگیرد و آن را رد کند.

وی افزود: اگر شورای نگهبان مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال آینده را رد کند، مجلس مجبور است تصمیم دیگری بگیرد، در غیر این صورت نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

مصوبه مجلس درباره حقوق‌ها در سال آینده اصلاح می‌شود

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
مصوبه مجلس درباره حقوق‌ها در سال آینده اصلاح می‌شود
عضو هیئت رئیسه مجلس از احتمال اصلاح مصوبه مجلس درباره میزان حقوق و دستمزدها در سال آینده خبر داد.

به گزارش افکارنیوز،

اسدالله عباسی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس درباره افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان دولت در سال آینده گفت: پس از این مصوبه مجلس دولت طی نامه‌ای به مجلس اعلام کرد نمی‌تواند این مصوبه مجلس را اجرا کند.

وی ادامه داد: پس از این نامه دولت به رئیس مجلس مقرر شد تا در نشست هیئت رئیسه مجلس درباره این موضوع بحث شود تا راهکاری در این زمینه پیدا شود.

نماینده رودسر و املش در مجلس با بیان اینکه مصوبه مجلس را نمی‌توان لغو کرد، افزود: احتمالا با هماهنگی دولت اصلاحاتی در این مصوبه مجلس انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سازمان برنامه و بودجه به تصمیم امروز مجلس برای افزایش حقوق

ایلناخبرگزاری ایلنا
واکنش سازمان برنامه و بودجه به تصمیم امروز مجلس برای افزایش حقوق
سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به پیشنهاد یکی از نمایندگان مجلس در خصوص افزایش حداقل ۴۰۰ هزار تومان به حقوق کارکنان دولت تاکید کرد:‌ تصمیم امروز مجلس خلاف قانون اساسی و قانون برنامه ششم توسعه بوده و پیشنهاد مطروحه امروز بدون توجه به محاسبات مالی و منابع درآمدی تصویب شده است.

واکنش سازمان برنامه و بودجه به تصمیم امروز مجلس برای افزایش حقوق - 1

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی، ‌ روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، متن اطلاعیه این سازمان به شرح زیر است:

یکی از موضوعات مورد توجه دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ توجه به معیشت عمومی بود، لذا با وجود کاهش شدید منابع درآمدی اقدامات زیر صورت گرفت:

۱- افزایش منابع مالی همسان سازی حقوق بازنشستگان

۲- پلکانی کردن پرداخت مالیات به طوری که کارکنان و بازنشستگان با حقوق کمتر مالیات صفر درصدی و کارکنان با حقوق بالا نسبت به مازاد، تا ۳۵ درصد مالیات پرداخت نمایند.

۳- افزایش ۲۰درصدی ضریب حقوق کارکنان و بازنشستگان

اما در خصوص تصمیم امروز مجلس آنچه مورد اختلاف بود عبارتست از:

۱- بر اساس قانون اساسی مباحث اداری و استخدامی از اختیارات رئیس جمهوری است.

۲- طبق قانون برنامه ششم توسعه تعیین ضریب حقوقی به عهده دولت است

۳- پیشنهاد ارائه شده بدون توجه به ضریب حقوقی بوده که کاری کاملا غیرکارشناسی است.

۴- پیشنهاد مطروحه بدون محاسبات مالی و بدون توجه به منابع درآمدی بوده است.

۵- پذیرش این پیشنهاد به معنای مجازات بخشی از حقوق بگیران است که از نخبگان کشور می‌باشند مانند اساتید دانشگاه، متخصصین فنی، قضات عالیرتبه و …بطوری که هم مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند و هم حداقل افزایش در حقوق آنها اعمال خواهد شد.

۶- ارائه پیشنهاد بدون در نظرگرفتن منابع اعتباری و محاسبات بودجه؛ صرفا با هدف تاثیرگذاری بر روی افکار عمومی است.

لذا با توضیحات بالا از آنجا که این مصوبه از اساس اختیار رئیس جمهور در اصل ۱۲۶ و همچنین اختیار مصرح قانون برنامه ششم توسعه را ناکارآمد می‌نماید ضروری است نسبت به تجدید در آن اقدام شود و بدیهی است در غیراین صورت اجرای آن توسط دولت به معنای بهم ریختن شاکله بودجه خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.

افتتاح موزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیافتتاح موزه نفتاین موزه بعد از دو موزه نفتی در که آبادان تاسیس شده است سومین موزه ایران هست که به بهره برداری میرسد همانطور که برنامه ریزی شده است تعداد این موزه‌ها تا پایان سال به ۵ موزه خواهد رسید
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، امروز استراماچونی و یکی از دستیارانش پیش از آغاز اولین تمرین استقلال در ورزشگاه تهرانسر یک عکس یادگاری گرفتند. نکته جالب این تصویر، خالکوبی‌های دست و پای دستیار استراماچونی است. گرچه که بارها بازیکنان ایرانی به دلیل داشتن خالکوبی به کمیته اخلاق رفته‌اند، اما در حال حاضر حساسیت‌ها به این موضوع کمتر شده و بعید است مشکلی برای دستیار استراماچونی ایجاد شود.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1