لایحه جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی تدوین و تصویب شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

لایحه جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی تدوین و تصویب شد

بازرسان حق دخالت در فرآیند انتخابات را ندارند

فارسخبرگزاری فارس
بازرسان حق دخالت در فرآیند انتخابات را ندارند
نمایندگان مجلس ماده‌ای از طرح اصلاح قانون انتخابات را مصوب کردند که به موجب آن بازرسان حق دخالت در فرآیند اجرای انتخابات و تصمیمات هیات‌های اجرایی ندارند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان، ماده ۱۱ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

طبق این مصوبه دو تبصره به شرح زیر به ماده ۲۵ قانون الحاق و عنوان تبصره این ماده به تبصره ۳ اصلاح می‌شود:

تبصره ۱: بازرسان موضوع این ماده در صورت مشاهده ایراد در روند انتخابات صرفا مجاز هستند گزارش‌های لازم را به مراجع ذیربط ارسال کنند و حق دخالت در فرآیند اجرای انتخابات و تصمیمات هیات‌های اجرایی را ندارند.

تبصره ۲: در صورت همزمانی دو انتخابات بازرسان موضوع این ماده برای هر دو انتخابات واحد می‌باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

لایحه جامع انتخابات اعلام وصول شد

فارسخبرگزاری فارس
لایحه جامع انتخابات اعلام وصول شد
لایحه جامع انتخابات در جلسه علنی امروز مجلس اعلام وصول شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول لایحه جامع انتخابات و طرح ممنوعیت تبلیغ کلاس‌های خصوصی را در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان قرائت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

کاندیداها نباید در جریان انتخابات احضار شوند

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
کاندیداها نباید در جریان انتخابات احضار شوند
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قوه قضائیه باید به جرایم گروه‌ها و افراد در زمان انتخابات رسیدگی کند، افزود: اما کاندیداها نباید در جریان انتخابات احضار شوند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا فولادگر در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۲ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی ماده (۱۰) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، در اخطاری با استناد به اصل (۱۵۶) قانون اساسی گفت: تخلف کاندیداها در جریان انتخابات باید به موقع مورد رسیدگی قرار گیرد و بعد از آن فایده‌ای ندارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه رسیدگی به تخلفات به بعد از انتخابات موکول شود دیگر فایده‌ای ندارد زیرا به تخلف باید در همان زمان رسیدگی کرد تا رأی مردم تباه نشود.

دکتر علی لاریجانی اخطار وی را وارد دانست و توضیح داد: تخلف انتخاباتی و جرایم دو سنخ است؛ زمانی مربوط به گروه و افرادی است که کار آنها جرم محسوب می‌شود که البته قوه قضائیه باید رسیدگی کند ولی نگرانی کنونی این است که نکند کاندیداها را احضار کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نباید این کار انجام شود تا فضا آزاد باشد. ولی به برخی کارها که جرم است باید رسیدگی و مطابق ضوابط قانونی با آن برخورد شود.

دکتر لاریجانی ضمن موافقت با این اخطار آن را به رأی نمایندگان مجلس گذاشت که از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن علنی آنها با ۹۷ رأی موافق، ۸۱ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع آن را مغایر با قانون اساسی ندانستند.

به گزارش خانه ملت، در ماده (۱۰) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره شده بود که تخلفات و جرائمی که به وسیله نامزدها صورت می‌گیرد، پس از برگزاری انتخابات، در شعب رسیدگی به تخلفات و جرائم انتخاباتی در مراکز استانها رسیدگی می‌شود.

بر اساس اصل (۱۵۶) قانون اساسی وظایف و مسئولیت‌های قوه قضائیه تعریف شده است. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

تکلیف مجلس به صداوسیما پیرامون انتخابات مجلس

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
تکلیف مجلس به صداوسیما پیرامون انتخابات مجلس
نمایندگان مجلس، تکلیف سازمان صداوسیما پیرامون انتخابات مجلس شورای اسلامی را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۲ اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ماده ۹ این طرح با ۱۸۱ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۹ این طرح؛ ماده (۱۴) قانون به شرح ذیل اصلاح می‌شود

ماده ۱۴- سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است به منظور ترویج هنجارهای انتخاباتی و نهادینه کردن آنها در فرهنگ عمومی، علاوه بر تبیین جایگاه مجلس و وظایف نمایندگان، قواعد و ضوابط حاکم بر فرآیند انتخابات، تبلیغات توسط نامزدهای انتخابات و طرفداران آنها و همچنین جرائم و تخلفات انتخاباتی را به نحو مناسب اطلاع رسانی نماید.

تبصره - صدا و سیما موظف است، برنامه‌های آموزش انتخاباتی که توسط وزارت کشور، هیات مرکزی نظارت و یا کمیسیون بررسی تبلیغات مرکزی ضروری تشخیص داده می‌شود و همچنین کلیه اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌های مربوط به انتخابات را از شبکه سراسری یا محلی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش نماید. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

مصوبه مجلس ایران: نمایندگان بیش از سه دوره متوالی نمی‌توانند نامزد انتخابات شوند

بی‌بی‌سیخبرگزاری بی‌بی‌سی
مصوبه مجلس ایران: نمایندگان بیش از سه دوره متوالی نمی‌توانند نامزد انتخابات شوند
نمایندگان مجلس ایران روز یکشنبه ۱۲ اسفند به مصوبه‌ای رای دادند که نمایندگانی را که سه دوره متوالی در مجلس حضور داشته‌اند از نامزدی برای دوره چهارم منع می‌کند.
مصوبه مجلس ایران: نمایندگان بیش از سه دوره متوالی نمی‌توانند نامزد انتخابات شوند - 0

دوره نمایندگی در مجلس ایران چهار سال است

این مصوبه در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

دوره نمایندگی در مجلس ایران چهار سال است و در صورت تأیید این مصوبه نمایندگان تا حداکثر ۱۲ سال متوالی می‌توانند در مجلس حضور داشته باشند.

این طرح که با ۱۳۴ رأی موافق، ۹۵ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع تصویب شد، در صورت تأیید شورای نگهبان به قانون تبدیل می‌شود.

«میدان دادن به جوانان» و «گردش نخبگان» از جمله دلایل اصلی موافقان این مصوبه بود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت حسین امیری خامکانی، نماینده زرند و کوهبنان در موافقت با این طرح آن را با محدودیت دو دوره‌ای برای ریاست جمهوری در ایران مقایسه کرد.وزارت کشور ایران: انتخابات مجلس یازدهم دوم اسفند ۹۸ برگزار می‌شودکلیات اصلاح قانون انتخابات مجلس در ایران تصویب شد

آقای خامکانی همچنین گفت: «قانون عدم به‌کارگیری بازنشستگان که با هدف تجربه‌سازی، نخبه‌پروری و نیروسازی در مجلس تصویب و در جامعه از آن استقبال شد، ما را به این نتیجه می‌رساند که برای مجلس هم همین اهداف در نظر گرفته شود.»

اما این طرح مخالفانی هم داشت که آن را مغایر با حق انتخاب رای‌دهندگان می‌دانستند. از جمله شادمهر کاظم‌زاده، نماینده دهلران که پیش از رأی‌گیری گفت: «باید اجازه دهیم مردم خود انتخاب کنند که چه کسی را به عنوان نماینده به مجلس بفرستند.»

پیش از این هم بعضی نمایندگان به بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در حالی که حدود یک سال به پایان دوره دهم مجلس ایران باقی مانده انتقاد کرده بودند.

وزارت کشور ایران به تازگی اعلام کرد که انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، روز دوم اسفند سال ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

دوره جاری مجلس در خرداد سال ۱۳۹۹ به پایان می‌رسد و مطابق مقررات، انتخابات باید چند ماه پیش از شروع رسمی دوره بعد، برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نقوی‌حسینی به لاریجانی: شما در دوره بعدی مجلس استراحت می‌کنید / واکنش لاریجانی: شما هم نفس راحتی می‌کشید

انتخابخبرگزاری انتخاب
نقوی‌حسینی به لاریجانی: شما در دوره بعدی مجلس استراحت می‌کنید / واکنش لاریجانی: شما هم نفس راحتی می‌کشید
یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این دوره آخر نمایندگی شماست و ان‌شاءالله دوره بعد استراحت می‌کنید.
نقوی‌حسینی به لاریجانی: شما در دوره بعدی مجلس استراحت می‌کنید / واکنش لاریجانی: شما هم نفس راحتی می‌کشید - 0

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این دوره آخر نمایندگی شماست و ان‌شاءالله دوره بعد استراحت می‌کنید.

به گزارش ایسنا، سید حسین نقوی حسینی در جلسه امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری بعد از سه دوره نمایندگی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شما هم ان‌شاءالله دور آخرتان است و دوره بعد استراحت می‌کنید.

لاریجانی نیز خطاب به او گفت: ‌ شما هم نفس راحتی می‌کشید.

نقوی حسینی مجددا اظهار کرد: اگر ملت ما را حذف نکردند همکاران ما را حذف کردند.

نقوی حسینی در دوره‌های هشتم، نهم و دهم نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در مصوبه‌ای کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس بودند را در انتخابات مجلس ممنوع کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].

همراهی آمریکا با جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ما با رئیس جمهوری در آمریکا طرف هستیم که اول کسی است که فکر می‌کند جنگ با ایران چیزی است که برای این کشور (آمریکا) خوب است. اگر فکر می‌کنید که جنگ کار بیهوده‌ای است, باید بگویم که جنگ در عراق یک فاجعه بود. من این را از صمیم قلب می‌گویم که جنگ با ایران حتی بدتر خواهد بود, انسان‌های بیشتری می‌میرند. ما نزدیک هجده سال است که در افغانستان هستیم, این کار پایان ندارد. آمریکا در حال از دست دادن مردان و زنان و تریلیون‌ها دلار پول در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه است.

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1