1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

لایحه جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی تدوین و تصویب شد

بازرسان حق دخالت در فرآیند انتخابات را ندارند

فارسخبرگزاری فارس
بازرسان حق دخالت در فرآیند انتخابات را ندارند

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان، ماده ۱۱ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

طبق این مصوبه دو تبصره به شرح زیر به ماده ۲۵ قانون الحاق و عنوان تبصره این ماده به تبصره ۳ اصلاح می‌شود:

تبصره ۱: بازرسان موضوع این ماده در صورت مشاهده ایراد در روند انتخابات صرفا مجاز هستند گزارش‌های لازم را به مراجع ذیربط ارسال کنند و حق دخالت در فرآیند اجرای انتخابات و تصمیمات هیات‌های اجرایی را ندارند.

تبصره ۲: در صورت همزمانی دو انتخابات بازرسان موضوع این ماده برای هر دو انتخابات واحد می‌باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

لایحه جامع انتخابات اعلام وصول شد

فارسخبرگزاری فارس
لایحه جامع انتخابات اعلام وصول شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول لایحه جامع انتخابات و طرح ممنوعیت تبلیغ کلاس‌های خصوصی را در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان قرائت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

کاندیداها نباید در جریان انتخابات احضار شوند

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
کاندیداها نباید در جریان انتخابات احضار شوند

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا فولادگر در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۲ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی ماده (۱۰) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، در اخطاری با استناد به اصل (۱۵۶) قانون اساسی گفت: تخلف کاندیداها در جریان انتخابات باید به موقع مورد رسیدگی قرار گیرد و بعد از آن فایده‌ای ندارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه رسیدگی به تخلفات به بعد از انتخابات موکول شود دیگر فایده‌ای ندارد زیرا به تخلف باید در همان زمان رسیدگی کرد تا رأی مردم تباه نشود.

دکتر علی لاریجانی اخطار وی را وارد دانست و توضیح داد: تخلف انتخاباتی و جرایم دو سنخ است؛ زمانی مربوط به گروه و افرادی است که کار آنها جرم محسوب می‌شود که البته قوه قضائیه باید رسیدگی کند ولی نگرانی کنونی این است که نکند کاندیداها را احضار کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نباید این کار انجام شود تا فضا آزاد باشد. ولی به برخی کارها که جرم است باید رسیدگی و مطابق ضوابط قانونی با آن برخورد شود.

دکتر لاریجانی ضمن موافقت با این اخطار آن را به رأی نمایندگان مجلس گذاشت که از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن علنی آنها با ۹۷ رأی موافق، ۸۱ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع آن را مغایر با قانون اساسی ندانستند.

به گزارش خانه ملت، در ماده (۱۰) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره شده بود که تخلفات و جرائمی که به وسیله نامزدها صورت می‌گیرد، پس از برگزاری انتخابات، در شعب رسیدگی به تخلفات و جرائم انتخاباتی در مراکز استانها رسیدگی می‌شود.

بر اساس اصل (۱۵۶) قانون اساسی وظایف و مسئولیت‌های قوه قضائیه تعریف شده است. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

تکلیف مجلس به صداوسیما پیرامون انتخابات مجلس

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
تکلیف مجلس به صداوسیما پیرامون انتخابات مجلس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۲ اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ماده ۹ این طرح با ۱۸۱ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۹ این طرح؛ ماده (۱۴) قانون به شرح ذیل اصلاح می‌شود

ماده ۱۴- سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است به منظور ترویج هنجارهای انتخاباتی و نهادینه کردن آنها در فرهنگ عمومی، علاوه بر تبیین جایگاه مجلس و وظایف نمایندگان، قواعد و ضوابط حاکم بر فرآیند انتخابات، تبلیغات توسط نامزدهای انتخابات و طرفداران آنها و همچنین جرائم و تخلفات انتخاباتی را به نحو مناسب اطلاع رسانی نماید.

تبصره - صدا و سیما موظف است، برنامه‌های آموزش انتخاباتی که توسط وزارت کشور، هیات مرکزی نظارت و یا کمیسیون بررسی تبلیغات مرکزی ضروری تشخیص داده می‌شود و همچنین کلیه اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌های مربوط به انتخابات را از شبکه سراسری یا محلی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش نماید. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

مصوبه مجلس ایران: نمایندگان بیش از سه دوره متوالی نمی‌توانند نامزد انتخابات شوند

بی‌بی‌سیخبرگزاری بی‌بی‌سی
مصوبه مجلس ایران: نمایندگان بیش از سه دوره متوالی نمی‌توانند نامزد انتخابات شوند
مصوبه مجلس ایران: نمایندگان بیش از سه دوره متوالی نمی‌توانند نامزد انتخابات شوند - 0

دوره نمایندگی در مجلس ایران چهار سال است

این مصوبه در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

دوره نمایندگی در مجلس ایران چهار سال است و در صورت تأیید این مصوبه نمایندگان تا حداکثر ۱۲ سال متوالی می‌توانند در مجلس حضور داشته باشند.

این طرح که با ۱۳۴ رأی موافق، ۹۵ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع تصویب شد، در صورت تأیید شورای نگهبان به قانون تبدیل می‌شود.

«میدان دادن به جوانان» و «گردش نخبگان» از جمله دلایل اصلی موافقان این مصوبه بود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت حسین امیری خامکانی، نماینده زرند و کوهبنان در موافقت با این طرح آن را با محدودیت دو دوره‌ای برای ریاست جمهوری در ایران مقایسه کرد.وزارت کشور ایران: انتخابات مجلس یازدهم دوم اسفند ۹۸ برگزار می‌شودکلیات اصلاح قانون انتخابات مجلس در ایران تصویب شد

آقای خامکانی همچنین گفت: «قانون عدم به‌کارگیری بازنشستگان که با هدف تجربه‌سازی، نخبه‌پروری و نیروسازی در مجلس تصویب و در جامعه از آن استقبال شد، ما را به این نتیجه می‌رساند که برای مجلس هم همین اهداف در نظر گرفته شود.»

اما این طرح مخالفانی هم داشت که آن را مغایر با حق انتخاب رای‌دهندگان می‌دانستند. از جمله شادمهر کاظم‌زاده، نماینده دهلران که پیش از رأی‌گیری گفت: «باید اجازه دهیم مردم خود انتخاب کنند که چه کسی را به عنوان نماینده به مجلس بفرستند.»

پیش از این هم بعضی نمایندگان به بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در حالی که حدود یک سال به پایان دوره دهم مجلس ایران باقی مانده انتقاد کرده بودند.

وزارت کشور ایران به تازگی اعلام کرد که انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، روز دوم اسفند سال ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

دوره جاری مجلس در خرداد سال ۱۳۹۹ به پایان می‌رسد و مطابق مقررات، انتخابات باید چند ماه پیش از شروع رسمی دوره بعد، برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نقوی‌حسینی به لاریجانی: شما در دوره بعدی مجلس استراحت می‌کنید / واکنش لاریجانی: شما هم نفس راحتی می‌کشید

انتخابخبرگزاری انتخاب
نقوی‌حسینی به لاریجانی: شما در دوره بعدی مجلس استراحت می‌کنید / واکنش لاریجانی: شما هم نفس راحتی می‌کشید
نقوی‌حسینی به لاریجانی: شما در دوره بعدی مجلس استراحت می‌کنید / واکنش لاریجانی: شما هم نفس راحتی می‌کشید - 0

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این دوره آخر نمایندگی شماست و ان‌شاءالله دوره بعد استراحت می‌کنید.

به گزارش ایسنا، سید حسین نقوی حسینی در جلسه امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری بعد از سه دوره نمایندگی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شما هم ان‌شاءالله دور آخرتان است و دوره بعد استراحت می‌کنید.

لاریجانی نیز خطاب به او گفت: ‌ شما هم نفس راحتی می‌کشید.

نقوی حسینی مجددا اظهار کرد: اگر ملت ما را حذف نکردند همکاران ما را حذف کردند.

نقوی حسینی در دوره‌های هشتم، نهم و دهم نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در مصوبه‌ای کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس بودند را در انتخابات مجلس ممنوع کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

کنایه‌های سنگین جناب خان به روحانی!

برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر12 ساعت قبل

استودیو عصر جدید، مجلس «بله برون» شد/علی‌خانی مدیران سیما خوش‌شانس‌تر از زوج اراکی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علیرضا یعقوبی شرکت‌کننده عصر جدید که با برادرش در این مسابقه شرکت کرد و توانست نظر مثبت داوران را جلب کند، از یکی از آشنایانش که با پدر و مادرش در استودیو حضور داشت، خواستگاری کرد. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴خواستگاری که با جواب مثبت دختر و پدرومادرش همراه شد و پس از آن پسر با زانو زدن در مقابل دختر حلقه‌ای به او داد. اتفاق جالبی که با تشویق تماشاگران حاضر در استودیو همراه شد. انتشار ویدئویی از یک خواستگاری وسط یک پاساژ کار دست این دختر و پسر داد و کارشان به دادسرا و بازداشت رسید. البته در رسانه ملی که این روزها برنامه عصر جدید مدام اصلاحیه می‌خورد، این تصاویر خواستگاری که به سرعت وایرال می‌شوند احتمالا کار دست علیخانی نمی‌دهد و کارش همراه این زوج افغانستانی احتمالا به کلانتری نمی‌کشد.
الفالف11 ساعت قبل
برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده! گروه سیاسی الف، ۵ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۲ ۳۹۸۰۱۰۵۰۳۳۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارنماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی است در راستای اعمال فشار حداکثری بر ایران، درآمدهای نفتی این کشور هدف قرار گرفته و این تازه شروع ماجرا است.

اخبار بیشتر