چند ساعت پس از عزل پروین فرشچی، طرح انتقال آب خزر به سمنان تصویب شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

چند ساعت پس از عزل پروین فرشچی، طرح انتقال آب خزر به سمنان تصویب شد

پروین فرشچی معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که از سوی عیسی کلانتری از سمت خود برکنار شد بابت این اقدام اظهار بی‌اطلاعی کرد و در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا حذف ایشان واکنشی است به مخالفت با انتقال آب دریای خزر به سمنان گفت: مستقیما نمی‌توانم بگویم به این علت است.

او دلیل مخالفت خود با این طرح را ضرر آن برای محیط زیست و هزینه کلان این پروژه اعلام کرد و گفت در ایران به عنوان کشوری با اقلیم خشک و نیمه‌خشک، صنایع باید در کنار سواحل تاسیس شوند. انتقال آب از خزر راه حل نیست بلکه اشتباهی است که به اشتباه اسقراریابی صنایع در مکان نامناسب اضافه می‌شود. خصوصا این‌که این دو مکان از نظر ارتفاع با هم تفاوت دارند و این، مشکل را دوچندان می‌کند.

روحانی سال گذشته در سفر استانی به سمنان در دیدار با مردم آن منطقه قول انتقال آب در صورت حل مشکلات مربوط به این طرح را داده بود.

سایت خبری

آیا مخالفت با «انتقال آب خزر به سمنان» به قیمت عزل مسئولان مخالف تمام می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آیا مخالفت با «انتقال آب خزر به سمنان» به قیمت عزل مسئولان مخالف تمام می‌شود
معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که اخیراً توسط کلانتری عزل شده می‌گوید: نظر تخصصی من این است که "انتقال آب دریای خزر به سمنان" تصمیم درستی نیست؛ ۲۰ سال درس نخوانده‌ام و کسب تجربه نکرده‌ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم ...

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ برکناری پروین فرشچی از معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و انتصاب احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست خوزستان به‌عنوان سرپرست این معاونت توسط سوی عیسی کلانتری ابلاع شد و این امر، حاشیه‌هایی را به همراه داشت.

برخی از رسانه‌ها، علت برکناری فرشچی را مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان دانستند اما کلانتری با تاکید بر اینکه از سال گذشته قصد برکناری فرشچی را داشته، مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را در برکناری وی بی‌تاثیر دانست.

فرشچی اما درباره برکناری‌اش به تسنیم می‌گوید: عزل و نصب در سطح معاونت بر عهده رئیس سازمان است؛ از یک ماه پیش زمزمه‌هایی بود که کلانتری از معاونت محیط زیست دریایی رضایت ندارند و قرار است من بروم؛ صبح آمدم و نامه برکناری را دیدم اما آقای کلانتری تشریف نداشتند که علت را جویا شوم؛ در هر حال هرچند که سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ نظارتی و حاکمیتی تنها نهاد متولی حفاظت از محیط زیست کشور است اما خارج از این سازمان هم در هر کجای کشور می‌توانم برای حفاظت از محیط زیست تلاش کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برکناری وی با مخالفتش با انتقال آب خزر به سمنان ارتباط داشته یا نه می‌گوید: نمی‌دانم! من به عنوان یک متخصص نظر تخصصی خودم را دادم اما ریاست سازمان به عنوان سیاستگذار سازمان باید اهم و اخص را جمع‌بندی کند و مسائل غیرتخصصی، اجتماعی، اقتصادی و سیاست‌ها را در نظر بگیرد و به نتیجه نهایی برسد؛ فقط می‌توانم در بخش تخصصی اظهارنظر کنم و کردم.

معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه می‌دهد: نظر تخصصی من این است که انتقال آب دریای خزر به سمنان تصمیم درستی نیست؛ با استفاده از آب‌شیرین‌کن برای استفاده استان‌های ساحلی موافق هستم اما  انتقال بین‌حوزه‌ای آب، به دلایل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی درست نیست؛ این را از سال ۹۲ بارها در جلسات با وزارت نیرو مطرح کرده‌ام و آخرین بار، ماه گذشته در یک گفت‌وگوی رادیویی توضیح دادم؛ نظر تخصصی من این است و قرار نیست تغییر کند؛ 20 سال درس نخوانده‌ام و کسب تجربه نکرده‌ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم؛ اگر ریاست سازمان با انتقال آب خزر موافق است حتما با افرادی دیگر، با تخصص‌هایی دیگر مشورت کرده و به این نتیجه رسیده است.

فرشچی درباره جایگاه معاونت محیط زیست دریایی یادآور می‌شود: سالها با چنگ و دندان، معاونت محیط زیست دریایی را نگه داشته و از تبدیل شدن آن به دفتر جلوگیری کردم؛ امیدوارم این معاونت به منظور حفاظت از محیط زیست دریایی و گردشگری دریایی باقی بماند و مسئولیت آن به افرادی باتجربه و تخصص سپرده شود چون این معاونت، بخشی است که با ۱۱ کشور دیگر در ارتباط است و باید از نظارت فردی برخوراد باشد که این ارتباط بین‌المللی را در حوزه مسائل دریایی به خوبی برقرار کند.

وی اضافه می‌کند: اگر ما کشوری هستیم با ۶۲۰۰ کیلومتر خط ساحلی، با ۵۵ جزیره و با اقتصاد دریامحور و معتقدیم اقتدار ما در دریاها است باید بدانیم چنین کشوری احتیاج به یک سازمان توسعه دریایی دارد نه یک معاونت کوچک و نادیده انگاشته شده در سازمان حفاظت محیط زیست که در مقایسه با سایر معاونت‌ها نه از حمایت کافی برخوردار است و نه از بودجه و تجهیزات لازم.

به گزارش تسنیم، ‌ در حال حاضر با برکناری فرشچی، مسئولیت معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت زیست به احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست پیشین استان خوزستان سپرده شده؛ فردی که هر چند به گفته کلانتری، از تجربه خوبی در زمینه معاونت محیط زیست دریایی برخوردار است و از مدیران با سابقه سازمان محیط زیست به شمار می‌رود اما یکی از حاشیه‌برانگیزترین معضلات محیط زیستی استان خوزستان در کارنامه مدیریتی وی در این استان به ثبت رسیده است و آن وارد کردن فاضلاب و پساب حاوی سموم به تالاب هورالعظیم و طرح ادعای احیای ۷۰ درصدی این تالاب نیمه جان!

خواندن خبر در سایت منبع

انتقال آب خزر به سمنان ردیف بودجه گرفت

ایرناخبرگزاری ایرنا
انتقال آب خزر به سمنان ردیف بودجه گرفت
سمنان- ایرنا- نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب خزر به سمنان و فلات مرکزی در بودجه 98 کشور ردیف بودجه گرفت.

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا، کانال اطلاع رسانی احمد همتی شامگاه شنبه از قول این نماینده تیتر زد که «انتقال آب دریای خزر به استان سمنان تصویب شد.»

در این کانال از قول همتی آورده شد که ردیف بودجه‌ای مربوط به مطالعه و اجرای انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی تصویب شده است.

با توجه به درگیر بودن نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مساله تصویب بودجه سال آینده کشور، تلاش خبرنگار ایرنا برای گفت و گو با نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی و دریافت جزئیات بیشتر مصوبه مجلس برای انتقال آب خزر بی نتیجه ماند.

نمایندگان مجلس در جلسه صحن علنی روز شنبه ۱۱اسفند پس از ۲۷ جلسه بررسی مستمر برای رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل‌کشور، دخل و خرج سال آینده را تعیین و تصویب کردند.

وکلای ملت ماده واحده بودجه سال ۹۸ را در صحن علنی با ۱۷۷رای موافق، ۲۴رای مخالف و ۱ رای ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، بودجه سال ۹۸ کل کشور از حیث منابع بالغ برهفده میلیون و چهارصدو چهل و سه هزار و یکصد و شصت میلیارد و دویست و سی میلیون ریال است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ۱۳ آذرماه امسال در سفر استانی به سمنان در دیدار مردمی که با مردم این استان داشت با بیان این که از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده است، گفت: از قبل مشکلاتی در این زمینه مطرح می‌شد که پیش بینی‌های لازم برای رفع آن انجام شد تا مردم این استان از آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت برخوردار شوند و از نظر محیط زیستی نیز ضربه‌ای به منطقه و سایر استان‌ها وارد نشود.

وی افزود: از فردا صبح اگر سرمایه گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران و استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاهی مجوزهای لازم را صادر کند و کارهای مطالعاتی این اقدام انجام شده است.

روحانی گفت: در عین حال نیاز داریم آب را از حاشیه کشور به مرکز ایران بیاوریم، آب مورد نیاز برخی از استان‌های کشور را از آب‌های جنوب، خلیج فارس و دریای عمان و آب برخی دیگر از استان‌های کشور را باید از دریای خزر تامین کنیم، این مساله ملی است و به همه نکات آن توجه شده است.

وی با اشاره به این که اجازه نخواهیم داد در جریان این کار به محیط زیست آسیب وارد شود و استان‌های دیگر کشور دچار مشکل شوند، افزود: در شورای عالی آب جلسه‌ای در این خصوص برگزار و با مسئولان محیط زیست و کارشناسان در این مورد تصمیم گیری‌های لازم انجام شد.

۷۳۴۲/۷۴۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه حمله مسلحانه قاچاقچیان به جنگل‌بانان مازندرانی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
رئیس منابع طبیعی ساری: قاچاقچیان چوب با مأموران ما درگیر و با قمه، شمشیر و چاقو به آنها حمله کردند. آنها وارد نگهبانی شده و با تخریب نگهبانی و مجروح کردن مأموران منابع طبیعی متواری شدند.
فراروفرارو1 روز قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
واضح است که نمی‌توان پژمان جمشیدی را هم‌رتبه بازیگران درجه‌یک سینما دانست، ولی از طرفی هم نمی‌توان توانایی او را در بازیگری نادیده گرفت. ۱۸ اثر در ۶ سالبا وجود سیل انتقادات، پژمان جمشیدی جزو پرکارترین بازیگران سینماست. ۱۸ اثر در طول شش سال، برای بازیگری مثل او عددی معمولی نیست. اما جالب است که این بازیگر ‌ با چهار فیلم غیرکمدی «لابیرنت»، «جهان با من برقص»، «ایده اصلی» و «دوزیست»، قرار است نسبت به قبل حضور متفاوت‌تری روی پرده سینما داشته باشد. البته اگر این «پسر بد سینمای ایران» تا زمان اکران این فیلم‌ها، کمتر دست روی آثار کمدی بگذارد!
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی افزود: از ۱۰۴ میلیون هکتار اراضی طبیعی که نقشه‌اش به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور داده شده ۲۳ میلیون هکتار در اجرای طرح کاداستر تثبیت شده اما تا کنون لایه‌های اطلاعاتیش بارگذاری نشده است. خدادادیان افزود: تنها یک سوم بودجه مصوب قانونی برای اجرای این طرح به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اختصاص می‌یابد و ۴۲ درصد درآمد سازمان از محل اجرای این طرح به هلال احمر اختصاص پیدا می‌کند. خدادادیان افزود: سال گذشته ۵۰ هزار و ۸۲۵ شرکت و ۱۱ هزار و ۷۸۴ موسسه در کشور ثبت شد. رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به کار سنگین اجرای اسناد در سازمان ثبت اسناد گفت: تنها در اجرای اسناد تهران ۱۶۵ هزار پرونده در جریان است. رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: بر اساس بررسی هایی که شخصا انجام داده‌ام هیچ اشکالی بر روند برگزاری این آزمون و استخدام سردفتران صورت نگرفته است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در دیدار با نماینده، ولی فقیه در امور حج وزیارت ازهدف گذاری این نهاد برای اعزام بیش از ۵۰ هزار مددجوی سفر اولی به عتبات عالیات در سال ۹۸ خبرداد. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد خمینی (ره) امروز با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه درامور حج وزیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد. وی افزود: بیش از ۱۶۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد هم به زیارت حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) مشرف شدند که برخی برای بار اول بود که به مشهد مقدس می‌رفتند. سرپرست حجاج ایرانی همچنین در باره پروسه ذبح قربانی حجاج وآماده کردن گوشت‌های آن برای بسته‌بندی و ارسال به شماری از کشور‌ها مطالبی بیان کرد. فتاح نیزاعلام کرد: کمیته امداد امام آمادگی دارد که محموله‌های گوشت را در ایران تحویل گرفته و برای توزیع میان نیازمندان تحت پوشش این نهاد برنامه ریزی کند.

مانور سگ‌های جستجو و نجات

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
دارندگان سگ‌های گروه کار علاوه بر آموزش‌های تخصصی جمعیت هلال احمر می‌توانند در زمان بروز بحران به صورت داوطلبانه کمک حال مردم باشندمانور سگ‌های جستجو و نجاتمانور سگ‌های جستجو و نجاتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دارندگان سگ‌های گروه کار علاوه بر آموزش‌های تخصصی جمعیت هلال احمر می‌توانند در زمان بروز بحران به صورت داوطلبانه کمک حال مردم باشند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1