1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

چند ساعت پس از عزل پروین فرشچی، طرح انتقال آب خزر به سمنان تصویب شد

پروین فرشچی معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که از سوی عیسی کلانتری از سمت خود برکنار شد بابت این اقدام اظهار بی‌اطلاعی کرد و در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا حذف ایشان واکنشی است به مخالفت با انتقال آب دریای خزر به سمنان گفت: مستقیما نمی‌توانم بگویم به این علت است.

او دلیل مخالفت خود با این طرح را ضرر آن برای محیط زیست و هزینه کلان این پروژه اعلام کرد و گفت در ایران به عنوان کشوری با اقلیم خشک و نیمه‌خشک، صنایع باید در کنار سواحل تاسیس شوند. انتقال آب از خزر راه حل نیست بلکه اشتباهی است که به اشتباه اسقراریابی صنایع در مکان نامناسب اضافه می‌شود. خصوصا این‌که این دو مکان از نظر ارتفاع با هم تفاوت دارند و این، مشکل را دوچندان می‌کند.

روحانی سال گذشته در سفر استانی به سمنان در دیدار با مردم آن منطقه قول انتقال آب در صورت حل مشکلات مربوط به این طرح را داده بود.

سایت خبری

آیا مخالفت با «انتقال آب خزر به سمنان» به قیمت عزل مسئولان مخالف تمام می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آیا مخالفت با «انتقال آب خزر به سمنان» به قیمت عزل مسئولان مخالف تمام می‌شود

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ برکناری پروین فرشچی از معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و انتصاب احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست خوزستان به‌عنوان سرپرست این معاونت توسط سوی عیسی کلانتری ابلاع شد و این امر، حاشیه‌هایی را به همراه داشت.

برخی از رسانه‌ها، علت برکناری فرشچی را مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان دانستند اما کلانتری با تاکید بر اینکه از سال گذشته قصد برکناری فرشچی را داشته، مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را در برکناری وی بی‌تاثیر دانست.

فرشچی اما درباره برکناری‌اش به تسنیم می‌گوید: عزل و نصب در سطح معاونت بر عهده رئیس سازمان است؛ از یک ماه پیش زمزمه‌هایی بود که کلانتری از معاونت محیط زیست دریایی رضایت ندارند و قرار است من بروم؛ صبح آمدم و نامه برکناری را دیدم اما آقای کلانتری تشریف نداشتند که علت را جویا شوم؛ در هر حال هرچند که سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ نظارتی و حاکمیتی تنها نهاد متولی حفاظت از محیط زیست کشور است اما خارج از این سازمان هم در هر کجای کشور می‌توانم برای حفاظت از محیط زیست تلاش کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برکناری وی با مخالفتش با انتقال آب خزر به سمنان ارتباط داشته یا نه می‌گوید: نمی‌دانم! من به عنوان یک متخصص نظر تخصصی خودم را دادم اما ریاست سازمان به عنوان سیاستگذار سازمان باید اهم و اخص را جمع‌بندی کند و مسائل غیرتخصصی، اجتماعی، اقتصادی و سیاست‌ها را در نظر بگیرد و به نتیجه نهایی برسد؛ فقط می‌توانم در بخش تخصصی اظهارنظر کنم و کردم.

معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه می‌دهد: نظر تخصصی من این است که انتقال آب دریای خزر به سمنان تصمیم درستی نیست؛ با استفاده از آب‌شیرین‌کن برای استفاده استان‌های ساحلی موافق هستم اما  انتقال بین‌حوزه‌ای آب، به دلایل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی درست نیست؛ این را از سال ۹۲ بارها در جلسات با وزارت نیرو مطرح کرده‌ام و آخرین بار، ماه گذشته در یک گفت‌وگوی رادیویی توضیح دادم؛ نظر تخصصی من این است و قرار نیست تغییر کند؛ 20 سال درس نخوانده‌ام و کسب تجربه نکرده‌ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم؛ اگر ریاست سازمان با انتقال آب خزر موافق است حتما با افرادی دیگر، با تخصص‌هایی دیگر مشورت کرده و به این نتیجه رسیده است.

فرشچی درباره جایگاه معاونت محیط زیست دریایی یادآور می‌شود: سالها با چنگ و دندان، معاونت محیط زیست دریایی را نگه داشته و از تبدیل شدن آن به دفتر جلوگیری کردم؛ امیدوارم این معاونت به منظور حفاظت از محیط زیست دریایی و گردشگری دریایی باقی بماند و مسئولیت آن به افرادی باتجربه و تخصص سپرده شود چون این معاونت، بخشی است که با ۱۱ کشور دیگر در ارتباط است و باید از نظارت فردی برخوراد باشد که این ارتباط بین‌المللی را در حوزه مسائل دریایی به خوبی برقرار کند.

وی اضافه می‌کند: اگر ما کشوری هستیم با ۶۲۰۰ کیلومتر خط ساحلی، با ۵۵ جزیره و با اقتصاد دریامحور و معتقدیم اقتدار ما در دریاها است باید بدانیم چنین کشوری احتیاج به یک سازمان توسعه دریایی دارد نه یک معاونت کوچک و نادیده انگاشته شده در سازمان حفاظت محیط زیست که در مقایسه با سایر معاونت‌ها نه از حمایت کافی برخوردار است و نه از بودجه و تجهیزات لازم.

به گزارش تسنیم، ‌ در حال حاضر با برکناری فرشچی، مسئولیت معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت زیست به احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست پیشین استان خوزستان سپرده شده؛ فردی که هر چند به گفته کلانتری، از تجربه خوبی در زمینه معاونت محیط زیست دریایی برخوردار است و از مدیران با سابقه سازمان محیط زیست به شمار می‌رود اما یکی از حاشیه‌برانگیزترین معضلات محیط زیستی استان خوزستان در کارنامه مدیریتی وی در این استان به ثبت رسیده است و آن وارد کردن فاضلاب و پساب حاوی سموم به تالاب هورالعظیم و طرح ادعای احیای ۷۰ درصدی این تالاب نیمه جان!

خواندن خبر در سایت منبع

انتقال آب خزر به سمنان ردیف بودجه گرفت

ایرناخبرگزاری ایرنا
انتقال آب خزر به سمنان ردیف بودجه گرفت

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا، کانال اطلاع رسانی احمد همتی شامگاه شنبه از قول این نماینده تیتر زد که «انتقال آب دریای خزر به استان سمنان تصویب شد.»

در این کانال از قول همتی آورده شد که ردیف بودجه‌ای مربوط به مطالعه و اجرای انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی تصویب شده است.

با توجه به درگیر بودن نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مساله تصویب بودجه سال آینده کشور، تلاش خبرنگار ایرنا برای گفت و گو با نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی و دریافت جزئیات بیشتر مصوبه مجلس برای انتقال آب خزر بی نتیجه ماند.

نمایندگان مجلس در جلسه صحن علنی روز شنبه ۱۱اسفند پس از ۲۷ جلسه بررسی مستمر برای رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل‌کشور، دخل و خرج سال آینده را تعیین و تصویب کردند.

وکلای ملت ماده واحده بودجه سال ۹۸ را در صحن علنی با ۱۷۷رای موافق، ۲۴رای مخالف و ۱ رای ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، بودجه سال ۹۸ کل کشور از حیث منابع بالغ برهفده میلیون و چهارصدو چهل و سه هزار و یکصد و شصت میلیارد و دویست و سی میلیون ریال است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ۱۳ آذرماه امسال در سفر استانی به سمنان در دیدار مردمی که با مردم این استان داشت با بیان این که از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده است، گفت: از قبل مشکلاتی در این زمینه مطرح می‌شد که پیش بینی‌های لازم برای رفع آن انجام شد تا مردم این استان از آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت برخوردار شوند و از نظر محیط زیستی نیز ضربه‌ای به منطقه و سایر استان‌ها وارد نشود.

وی افزود: از فردا صبح اگر سرمایه گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران و استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاهی مجوزهای لازم را صادر کند و کارهای مطالعاتی این اقدام انجام شده است.

روحانی گفت: در عین حال نیاز داریم آب را از حاشیه کشور به مرکز ایران بیاوریم، آب مورد نیاز برخی از استان‌های کشور را از آب‌های جنوب، خلیج فارس و دریای عمان و آب برخی دیگر از استان‌های کشور را باید از دریای خزر تامین کنیم، این مساله ملی است و به همه نکات آن توجه شده است.

وی با اشاره به این که اجازه نخواهیم داد در جریان این کار به محیط زیست آسیب وارد شود و استان‌های دیگر کشور دچار مشکل شوند، افزود: در شورای عالی آب جلسه‌ای در این خصوص برگزار و با مسئولان محیط زیست و کارشناسان در این مورد تصمیم گیری‌های لازم انجام شد.

۷۳۴۲/۷۴۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آبگرفتگی و سیل در گلستان+ویدیو

خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
سیل و آبگرفتگی اینبار گریبان استان گلستان را گرفته است. به گزارش گروه اجتماعی خبر فوری، سال ۹۷ اینبار ضربه آخرش را با سیل به استان گلستان زد. سیل به شهرستان‌های غرب گلستان تخریب جدی وارد کرده است اما خوشبختانه تاکنون آسیب جانی به افراد وارد نشده است. در ادامه تعدادی تصویر از خرابی در شهرستان‌های غرب استان گلستان مانند آق قلا را مشاهده خواهید کرد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر از فوت ۳ نفر بر اثر سیل و ریزش کوه خبر داد. وی با اشاره به اینکه ٤٨٠تیم (١٧٨٤ نفر) در ٢٦٢شهر، روستا و محور‌های کوهستانی به ٢٠٦٩٨نفر امدادرسانی کردند، گفت: ٣٥٩٥نفر اسکان اضطراری پیدا کردند و ۵۳ نفر به مناطق امن منتقل شدند. همچنین ۱۰ نفر انتقال به مراکز درمانی بود که ۴۵ نفر به صورت سرپایی خدمات دریافت کردند. به گفته سلیمی ٢ نفر در سوادکوه به علت ریزش کوه و یک نفر در میانرود به دلیل سیل جان خود را ازدست دادند و یک نفر در مه ولات مفقود شده که تلاش‌ها برای پیدا کردن ردی از او ادامه دارد. رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه ١٢٠١ رهاسازی خودور از برف و تخلیه آب از ۴۵۳ منزل مسکونی انجام گرفت، گفت: امدادرسانی در مازندران، گلستان، سمنان، خراسانی شمالی و سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

سفرنامه روسیه/ فرودگاه ونوکووا مسکو و مشکلات ایرانی‌ها

44+
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
بزرگداشت این روز اقدامی بزرگ برای آگاهی عموم مردم از اهمیت جنگل‌ها است. حالا ۴۷ سال از آن روز می‌گذرد و ما هر سال این روز جهانی را در حالی گرامی می‌داریم که به گفته محققان این عرصه، جنگل‌های ایران به دلیل خشکسالی و بی‌توجهی نسبت به مراقبت از این «ریه‌های زمین» در حال نابودی است. از درختان نیز اگر بهره‌برداری و مراقبت نشود، به قطر ۹۰ سانتی‌متری که برسند، می‌پوسند. درختان این جنگل هر چند که در کنار آب شور زیست می‌کنند، ولی این گیاهان آب دریا را برای مصرف خود، شیرین می‌کنند. کردوانی همچنین با اشاره به اثرات بی‌آبی بر شرایط کویرها، خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی گذشته از خشک شدن جنگل‌ها، تا ۲۰ سال آینده کویرهای ایران از جمله کویر بزرگ مرکزی ایران خشک خواهند شد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش ایلنا، فریدونکنار ۳۸۰۰ سال قدمت دارد و قصر فریدون‌شاه‌فریدون‌شاه، جم نوه جمشید پیشدادی شاخص‌ترین مدرک این ادعا است. این شهر در نوار ساحلی مازندران، از شرق به بابلسر، از غرب به سرخرود و محمودآبد، از جنوب به آهنگرکلا و از شمال به دریا محدود است. این شهر تنها زیستگاه بین‌المللی «امید» درنای سیبری در ایران است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این بندر، تالاب آن با ۵۴۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرقی شهر و در واقع زیستگاه درنای سیبری در زمستان‌ها است. مسجد جامع بهرامی در مرکز شهر، حمام تاریخی در روستای سوته، بازار روز و بازارچه سنتی هفتگی شنبه‌بازار از دیگر اماکن گردشگری فریدونکنار است.

اخبار بیشتر