1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جزئیات دومین جلسه دادگاه حسین هدایتی با اتهام اخلال در نظام اقتصادی

جزئیات دادگاه هدایتی؛ پای ماشین پولشویی به دادگاه باز شد

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
جزئیات دادگاه هدایتی؛ پای ماشین پولشویی به دادگاه باز شد
جزئیات دادگاه هدایتی؛ پای ماشین پولشویی به دادگاه باز شد - 0

فارس: دومین جلسه دادگاه حسین هدایتی آغاز شد. قرار است حسین هدایتی از خودش در برابر اتهامات وارده دفاع کند؛ ریاست دادگاه به عهده قاضی مسعودی مقام است.

قاضی در ابتدای جلسه با دعوت از وکیل حسین هدایتی دولابی، کیفرخواست را به موکل او قرائت کرد..

مدیرخراسانی وکیل حسین هدایتی اظهارداشت: پولشویی به میزان ۵۸۶ میلیارد فرمودید که منشا پولشویی گفتید باید مال حرام باشد، بانک‌ها منشا پول هستند و اصل پول از بانک خارج شده است مگر اینکه بگوییم پول‌های در بانک حرام است.

وی افزود: در صورتی که اساسا پولی که از بانک خارج شده است را نمی‌توان پولشویی حساب کرد، چون منشا آن پول حرام نیست.

رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی

قاضی گفت: ما فقط به اخلال در نظام اقتصادی رسیدگی می‌کنیم و در رابطه پولشویی اینکه عایدات پولشویی برای صرف در موارد غیرقانونی صرف شود.

نماینده دادستان در پاسخ به اظهارات موکل حسین هدایتی اظهارداشت: یک جمع بندی کلی از جلسه گذشته توضیح می‌دهم. آقای هدایتی در پوشش ۸ شرکت تسهیلات و ضمانتنامه اخذ کردند. آقای هدایتی در جلسه قبل عنوان کردند که کلیه موارد روند اخذ مصصوبه و وثیقه گذاری مربوط به آقای موسوی نژاد است که این درست نیست.

وی افزود: از ۸ شرکتی که وجود دارد ۵ شرکت با همکاری آقای موسوی نژاد تسهیلات انجام گرفته که در این ۵ فقره شرکت نقش آقای موسوی نژاد محرز است. اما در ۳ شرکت دیگر چه آقای هدایتی؟ شما در این ۳ شرکت دخیل بودید یا خیر؟ کلیه تسهیلاتی که دریافت کردند آقای موسوی نژاد از ۳ منبع آقای هدایتی، روابط آقای هدایتی و ضیایی و تبانی آقای هدایتی با شرکت سویل سازه است.

نماینده دادستان گفت: بانک سرمایه در شرایط بوده که نمی‌توانسته تسهیلات زیادی دهد، چون بانک مرکزی برخورد می‌کرد. این‌ها می‌گفتند که ما یک منبعی را در داخل بانک بیاوریم و نقدینگی بانک بالا برود که بانک مرکزی دیگر اذیت نکند. با چندین گروه رایزنی می‌کنند که منابع بیاورند، یکی آقای شریعتی، دیگری آقای جواهری، دیگری آقای تقوایی، دیگری آقای شرافتی پولی می‌آورند که در بانک سپرده با سود باز می‌کنند.

ماجرای توافق‌های ویلایی!

وی ادامه دارد: آقای موسوی نژاد با مذاکراتی که با بخشایش و کاظمی داشتند حتی مواردی که در داخل ویلا‌ها انجام می‌شد صحبت می‌کنند و میگویند ما منبع می‌آوریم و شما وام بدهید. یک تفاهم نامه‌ای می‌نویسند که آقای بخشایش اول آن را امضضا می‌کند و می‌گوید از بانک ثامن پول می‌آوریم و شما وام بدهیم. بعدا آقای موسوی نژاد کنار می‌کشند و آقای شریعتی به جای ایشان می‌آید و بنا می‌شود ۳۰۰ میلیارد تومان در بانک وارد کنند به مدت ۵ سال.

نماینده دادستان گفت: اولا با اینکه مقرر بود ۵ سال پول در بانک باشد این‌ها ۲ ماهه پول و تسهیلات را گرفتند و ۲ ماهه زیر پای تسهیلات خالی شده حتی در مصوبات آمده که سررسید تسهیلاتی که گروه هدایتی می‌گیرند باید یک ماه زودتر از سررسید تسهیلات باشد، اما چه اتفاقی افتاده، ۱ ماهه، ۲ ماهه این تسهیلات را گرفتند.

وی افزود: این‌ها یک طور دور زدن بانک مرکزی انجام می‌دادند که در این موارد ۲۱ میلیارد تومان حق دلالی کشف کردیم خودشان گفتند ۵۶ میلیارد، اگر بیشتر است توضیح دهند تا ما وصول کنییم. آققای شریعتی نیز که تفاهمنامه را با بانک امضا کردند پوششی و صوری بوده است.

۲ ملک در جاده جهرم پشتوانه تسهیلات ۵۰۰ میلیاردی شد

نماینده دادستان بیان داشت: آقای شریعتی به دستور شما (موسوی نژاد) پای توافقنامه را امضا کردند. این‌ها می‌روند سپرده تامین می‌کنند تا بتوانند مصوبه سازی کنند. مصوبه اخذ می‌شود و باید یک وثیقه‌ای در بانک بگذارند تا منابع را بگیرند، وثیقه چه بوده؟ ۲ تا ملک در جاده جهرم به شیراز به عنوان وثیقه در بانک قرار می‌دهند به مبلغ ۴۵۳ میلیارد که قیمت واقعی آن ۳۲ میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: نکته قابل توجه این است که آقای هدایتی فرموده بودند که من اصلا در جریان املاک نبودم و ملک را ندیدم، شما ۵ خریدید از ایشان، چطور چند روز بعد ۴۵۳ میلیارد تومان ارزش گذاری کردید؟

وی افزود: ترهین ملک هم با دستور آقای هدایتی بوده، خودتان خردید و خودتان هم ترهین کردید. چطور ۵ میلیارد خریدید و ۴۵۳ میلیارد ترهین کردید؟ بنابراین نقش آقای هدایتی محرز است و نمی‌تواند بگوید من هیچکاره بودم و ملک را ندیدم.

نماینده دادستان تهران با اشاره به بند ۵ مبایعه نامه مورد اشاره گفت: طرفین ملک را حضوری دیدند! اما آقای هدایتی می‌گویند که من ندیدم ملک را؛ بنابراین آقای هدایتی در جریان کامل گران نمایی‌ها بوده است.

وی گفت: ۵ شرکت مجموعا ۳۲۰ میلیارد تومان از بانک خارج شده. منبع دوم تسهیلات ۱۳۰ میلیارد تومان در قالب شرکت جهانکشت هیرمند اخذ ششده، اینجا نه وثیقه را آقای موسوی نژاد گذاشته و نه اصلا حضضور داشته، در اینجا شخصص آقای هدایتی و آقای ضیایی بودند. در اینجا ۷ مرحله تسهیلات اخذ شده. جاوید گشت هیرمند اصلا وثیقه نداشته است.

وی ادامه داد: آقای یاسر ضیایی مصوبه را امضا می‌کنند و بعد به آقای هدایتی جهت تائید و امضا می‌فرستند. تا به امروز یک ملک به تأمین بانک در نیامده. آن ملک جاده مخصوص که وکالت بلاعزل داده شده اصلا مالک آن آقای هدایتی نیست و مالک اصلی آن این واگذاری را قبول ندارد، چون آقای هدایتی بدهکار است و ایشان بدهکار به صاحب اصلی ملک است. این هم منبع دوم همکاری با آقای ضیایی.

پای ماشین پولشویی به دادگاه باز شد

نماینده دادستان تهران با دعوت از آقای تولائی یکی از متهمین اظهارداشت: ماشین پولشویی آقای یاسر ضیایی که تمام اموال آقای ضیایی به نام ایشان (تولائی) انجام می‌شده است.

تولائی گفت: بنده تولیدی رنگ و تینر دارم و تهرانپارس اجاره نشین هستم.

نماینده دادستان گفت: این قراردادی است که آقای هدایتی به شما اجاره داده است. درسته؟

تولائی گفت: خیر، از آقای ضیایی اجاره کردم. رفاقت من از سال ۹۲ با آقای ضیایی شروع شد. ایشان از مشکلات حقوقی و طلبکاران خود به من می‌گفت: اگر می‌شود از حساب تو استفاده کنم. منم نمی‌دانستم ایشان چه کار می‌کند.

نماینده دادستان: شما می‌بینید که اقای هدایتی یک ملکی را به آقای ضیایی اجازه می‌دهند برای پوشش آقای تولائی را وارد ماجرا می‌کنند. ۱٫۲۰۰ از تسهیلات به حساب آقای تولائی رفته، آقای ضیایی وقتی در بازداشت بودند همسر آقای هدایتی وثیقه می‌آورند و آقای ضیایی را از زندان آزاد می‌کنند.

وی افزود: منبع سوم تسهیلات تسهیلاتی بوده که آقای هدایتی در زمان حیدرآبادی دریافت کردند. تحقیقات ما این بود که نتوانستیم تبانی‌ها را به این صورت کشف کنیم به دلیل عمق زیادی که داشت. آقای حیدرآبادی هم که از کشور متواری شدند.

ماجرای تبانی هدایتی و مدیران بانک

نماینده دادستان تهران با اشاره به دلیل تبانی گفت: املاک داده شده بدون وثیقه، زمان آقای خانی یک شکایتی علیه بدهکاران بانکی صورت می‌گیرد، علیرغم شکایت علیه بدهکاران بانکی در ۹۵٫۲.۱۱ به حساب آقای هدایتی در همان روز که مصوب شده توسط هیأت مدیره واریز شده است! روز مصوبه هیأت مدیره تسهیلات به حساب شرکت آقای هدایتی رفته است. این‌ها قرائنی می‌تواند باشد بر تبانی.

وی گفت: جزء جزء مواردی که لازم است بگویم قابل توجه است. آقای هدایتی گفتند که پول‌ها را در کار تولید خرج می‌کردند، من می‌گویم پولی برای کار تولیدی دی کشور به کار نرفته است. در شرکت سروش تجارت سیمرغ فاکتور صادر شده برای خرید ده‌ها تن آلومینیوم و تسهیلات ۷۰ میلیاردی که می‌تواند تکانی به این صنعت بدهد، فقط نیم کیلو آلومینیوم خریداری ککرده است. در شرکت ذوب و نورد آرتین اصلا فاکتوری نبوده، در جاوید گشت هیرمند ۲ مدل فاکتور صادر شده یک فاکتور خرید میل سیاه ده‌ها تن که ۲۵۰ گرم میل سیاه خریداری کردند، در جاوید گشت هیرمند خرید ده‌ها تن کنجاله سویا بوده که ۲۵۰ گرم هم کنجاله سویا خریداری نشده.

خواندن خبر در سایت منبع

وکیل هدایتی: اقدامات موکلم اخلال در نظام اقتصادی نیست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وکیل هدایتی: اقدامات موکلم اخلال در نظام اقتصادی نیست

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم؛ سیامک مدیر خراسانی صبح امروز در دومین جلسه محاکمه «حسین هدایتی» در شبعه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در دفاع از موکل خود اظهار کرد: نخستین اتهامی که در کیفرخواست به موکل منتصب شده، اخلال در نظام اقتصادی است.

وی افزود: نماینده دادستان در این ارتباط به نظریه حقوقی استناد کرده است در حالیکه اداره حقوقی در آن نظریه اعلام کرده اخذ وام به کیفیتی که تنظیم‌های لازم داده شده باشد جنبه کیفری ندارد حتی اگر اقساط هم پرداخت نشود.

وی تصریح کرد: اداره حقوقی در نظریه خود اعلام کرده اگر گزارش کارشناسان خلاف واقع باشد این موضوع برای کارشناسان جنبه کیفری دارد و یکی از کارشناسانی که در حال حاضر فوت کرده در این پرونده در شورای حل اختلاف به عنوان تامین دلیل نظر داده است.

وکیل مدافع حسین هدایتی از رئیس دادگاه خواست کارشناسان را دعوت کند تا معلوم شود به چه کیفیتی تمطیع شده‌اند.

وی همچنین به ۵ فقره خیانت در امانت به مبلغ ۴۲۰ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: اگر بپذیریم که این مبالغ به‌صورت وام و از طریق متقلبانه اخذ شده است، باز هم ید امانی محسوس نمی‌شود زیرا ید امانی در قانون تعریف خاص خود را دارد و وامهای دریافتی مصداق آن نیست ضمن اینکه رسیدگی به این اتهام با توجه به استجازه اخذ شده از رهبر انقلاب در صلاحیت این دادگاه نیست.

وکیل مدافع حسین هدایتی همچنین به اتهام پولشویی به ۵۸۶ میلیارد تومان اشاره و خاطرنشان کرد: منشاء پولشویی همانطور که قضات دادگاه می‌دانند باید مال حرام و مالی باشد که خلاف قانون تحصیل شده است مگر بپذیریم بانکها پول خود را از طریق ربا به دست می‌آورند و برای پولشویی در اختیار مردم می‌گذارند بنابراین چون در اینجا منشا پول حرام نیست، پولشویی هم مصداق ندارد ضمن اینکه این اتهام هم از صلاحیت دادگاه خارج است.

در ادامه قاضی مسعود‌مقام پس از پایان دفاعیات وکیل حسین هدایتی گفت: در این دادگاه فقط به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی رسیدگی می‌شود.

رئیس دادگاه اضافه کرد: نکته دیگر این است که پولشویی  هزینه کردن عایدات حاصل از جرم در مسیرهای به ظاهر قانونی و مشروع است بنابر این عایدات اگر از طریق مجرمانه حاصل شود برای رسیدگی تحت عنوان پولشویی کفایت می‌کند ضمن اینکه قطعا این اتهام در صلاحیت این محکمه نیست و جایگاه صالح که دادگاه کیفری دو است بعد از رسیدگی ما در ارتباط با این مسئله اظهار‌نظر می‌کند.اتهامات برخی متهمان پرونده حسین هدایتی تغییر می‌کندحسین هدایتی 1500 میلیارد تومان فقط به بانک سرمایه بدهی داردحسین هدایتی با لباس زندان در دادگاه+عکسدردسر تشابه اسمی نماینده سابق مجلس با یکی از متهمان پرونده "حسین هدایتی"

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه دوم دادگاه حسین هدایتی آغاز شد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
جلسه دوم دادگاه حسین هدایتی آغاز شد

به گزارش مشرق، دقایقی قبل نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات یازده متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور، در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی‌مقام آغاز شد.

قاضی در ابتدای جلسه با دعوت از وکیل حسین هدایتی دولابی، کیفرخواست را برای موکل وی قرائت کرد. ‌

بیشتر بخوانید:احضار پرسپولیسی‌ها به دلیل دریافت پول از هدایتی

مدیر خراسانی وکیل حسین هدایتی اظهار داشت: پول‌شویی به میزان ۵۸۶ میلیارد داشته‌اید که منشأ پول‌شویی گفتید باید مال حرام باشد، بانک‌ها منشأ پول هستند و اصل پول از بانک خارج شده است مگر اینکه بگوییم پول‌های در بانک حرام است. در صورتی که اساسا پولی که از بانک خارج شده است را نمی‌توان پول‌شویی حساب کرد چون منشأ آن پول حرام نیست.

در حال بروز رسانی…منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

پولهایی که هدایتی گرفته شامل جرم پولشویی نمی‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
پولهایی که هدایتی گرفته شامل جرم پولشویی نمی‌شود

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، سیامک مدیر خراسانی روز دوشنبه در دومین جلسه دادگاه رسیدگی درباره اتهامات هدایتی معروف به عابر بانک تیم پرسپولیس گفت: اتهام هایی که نماینده دادستان در جلسه قبل درباره پولشویی به مبلغ ۵۸۶ میلیارد تومان اعلام کرده با توجه به اینکه پولی که بانک‌ها در اختیار هدایتی گذاشته‌اند از راه حرام نیست بنابراین پولی که از بانک گرفته شده شامل جرم پولشویی نمی‌شود.

وی اضافه کرد: موکل من در ۵ شرکتی که از سوی نماینده دادستان اعلام شده مسئولیت داشته ولی نه به شدتی که نماینده دادستان تهران اعلام کرده بلکه این شرکت‌ها متعلق به علی اکبر یقینی است و او باید جوابگو باشد.

این وکیل دادگستری افزود: نماینده دادستان درباره وام دریافتی هدایتی به نظریه اداره حقوقی استناد کرده که بر اساس این نظریه اخذ وام اگر به کیفیتی باشد که تضمین‌های لازم داده نشده باشد جنبه کیفری ندارد اما اگر کارشناسان در مسیر کارشناسی گزارش خلاف داده باشند یا بزرگنمایی کرده باشند جنبه کیفری خواهد داشت.

مدیر خراسانی از ریاست دادگاه درخواست کرد که تعدادی از کارشناسان این پرونده به عنوان مطلع در جلسه دادگاه شرکت کنند تا مشخص شود که آنان به چه کیفیتی تطمیع شده و نظریه خلاف واقع درباره برخی املاک اعلام کرده‌اند.

اسدالله مسعودی مقام، رئیس دادگاه در پاسخ به اظهارات وکیل هدایتی درباره جرم پولشویی گفت: پولشویی یعنی اینکه عایدات حاصل از جرم را در مسیرهایی قرار دهیم که ظاهر مشروع داشته باشد و با توجه به اصلاحات صورت گرفته قانونی بعد از رسیدگی این دادگاه، قاضی دادگاه کیفری ۲ اعلام نظر خواهد کرد.

ادامه دارد ….

اجتمام * ۱۰۰۳ * ۳۰۶۳

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف18 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرور سال کهنه؛ ۱۲ ماه، ۱۲ روز- ۱عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد. کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند. اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت. التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …
ایسناایسنا11 ساعت قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
افتصادنیوزافتصادنیوز9 ساعت قبل
​اقتصاد نیوز: پریناز ایزدیار، بازیگر سینمای ایران، با انتشار عکسی، با تبریک فرا رسیدن نوروز، سالی پر از برکت و شادی را برای همه آرزو کرد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت خبرآنلاین، پریناز ایزدیار، عکسی از خود را که در آیینه سفره هفت‌سین بازتاب یافته است، در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او به همراه انتشار این عکس، نوروز را به همه تبریک گفته و نوشته است «سال نو پر از برکت و شادی باشه براتون.»

اخبار بیشتر