حال محیط زیست اصفهان خوب نیست
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

حال محیط زیست اصفهان خوب نیست

سید حسن قاضی عسگر، معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان طی صحبت‌هایی درباره وضعیت تالاب گاوخونی شرایط را بسیار سخت خواند و گفت در میان مشکلات اقتصادی، بروکراسی مزمن اداری مسئله‌ایست که حل آن به دست ادارات خواهش ماست. سلامت اداری باید حفظ شود تا بتوانیم پیگیر اهداف آینده‌نگرانه باشیم. تغییرات اقلیمی با سرعت بسیار رخ داده و ما قادر به مدیریت آن نیستیم. راهکارهای بسیاری برای مبارزه با خشکسالی ارائه شده اما ساختار دستگاه‌های اجرایی برای بررسی آن‌ها مناسب نیست. قاضی عسگر در ادامه صحبت‌های خود اشاره کرد که سرمایه‌گذاران خوبی برای انتقال آب از خلیج فارس پیدا شدند اما باید به فکر راه‌حل‌های بلندمدت بود.

سید رحمان دانیالی، مدیر کل محیط زیست استان اصفهان هشدار داد؛ زمان زیادی تا تبدیل تالاب گاوخونی به کانون ریزگردهای سمی نمانده است. مسئله این تالاب پول نیست بلکه باید تکلیف برداشت غیرمجاز از آن مشخص گردد وگرنه این ماجرا به معضل تبدیل خواهد شد.

سایت خبری

تصویب و اجرای سند زیست بومی استان اصفهان پیگیری می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تصویب و اجرای سند زیست بومی استان اصفهان پیگیری می‌شود
معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان گفت: تصویب و اجرای سند زیست بومی استان اصفهان پیگیری می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سید حسن قاضی عسگر صبح امروز در آیین رونمایی از سامانه پایش بر خط وضعیت کمی تالاب بین المللی گاوخونی اظهار داشت: درحال حاضر شرایط بسیار سخت است و در جنگ اقتصادی تمام عیار درگیر بوده و باید حساب شده عمل کنیم وگرنه زمان جبران نخواهیم داشت.

وی افزود: یکی از جبهه‌های جنگی مبارزه با بروکراسی اداری است که متاسفانه به صورت مزمن درآمده و افرادی که در ادارات مشغول‌اند متوجه وضعیت نیستند و خواهش می‌کنم قبل از هر اقدامی اداره‌ها به ویژه محیط زیست در بخش‌های مختلف خود این مشکل را حل کنند.

معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان تصریح کرد: باید نقش پدرانه و آینده‌نگر داشته باشیم تا در در کنار توسعه پایدار و استقرار صنایع سبز در استان اما افزایش سرمایه گریزی را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: سلامت اداری باید حفظ شود و ما نسبت به آن حساس بوده و در استانداری کمیته نظارت و ارزیابی تشکیل داده و ادارات بیش از گذشته مورد نظارت قرار خواهند گرفت.

قاضی عسگر با اشاره به خشکسالی‌های اخیر گفت‌: وضعیت بسیار سختی است که نتیجه سوء مدیریت و ناکارآمدی در ۴۰ سال گذشته است و ما با تغییر اقلیمی مواجه شدیم که قابل پیش بینی نبود و بسیار سریع‌تر از آنچه تصور می‌شد، اتفاق افتاد و مدریت آن بسیار سخت است.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ راهکار برای مقابله با خشکسالی احصا شده و دستگاه‌های اجرایی راه حل‌های خود برای ممقابله با کم‌آبی را به دبیرخانه ارسال می‌کنند اما متاسفانه تاکنون ساختار مناسبی نداشتیم برای همین بعد از ۱ سال از آغاز بکار دبیرخانه هنوز برنامه سازگاری برای اصفهان تدوین نشده است.

معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان بیان کرد: به همین دلیل برای این دبیرخانه ستاد اجرایی تشکیل دادیم که دارای کمیته‌های مختلف است و راهکارهای احصا شده را جمع بندی و نظر تخصصی خود را با اولویت بیان می‌کنند.اصفهان| تکلیف حقابه‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از زاینده‌رود مشخص شوداصفهان| خروجی سد زاینده‌رود بامداد امروز کاهش یافت‌اصفهان| آیا زاینده‌رود باز هم جاری می‌شود؟

وی با بیان اینکه انتقال آب بین حوزه‌ای راه حل پایدار نیست، تصریح کرد: این راه حل برای کوتاه مدت مفید است، راه‌های خوبی اندیشیده شده و تا قبل از پایان سال نهایی می‌شود.

قاضی عسگر ادامه داد: سرمایه گذاران خوبی برای انتقال آب از خلیج فارس پیدا شدند و توصیه و پیگیری ما اجرای طرح با روش‌های دوست دار محیط زیست است. همچنین پروژه «گلاب» مدتی است وارد اجرا شده و طرح «بسترسازی رودخانه زاینده رود» یا «اصلاح بستر» باید هرچه سریع‌تر آغاز شود اما همگی راه حل‌های کوتاه مدت هستند.

معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان اظهار داشت: برای بلند مدت باید به فکر راهکارهایی چون اصلاح الگوی کشت و اصلاح نحوه تغذیه مردم و سبک زندگی سالم بود تا نتیجه بدهد.

وی با تاکید بر رصد و بررسی فلزات سنگین موجود در تالاب گاوخونی بیان کرد: باید برای این موضوع فکری کرد برای مثال در صورت امکان گیاهان جاذب فلزات سنگین کاشته و به تدریج جمع آوری شوند که هم برای جلوگیری از ریزگردها و هم جذب فلزات سنگین گزینه خوبی است.

قاضی عسگر با بیان اینکه نباید مثل فارغ التحصیلان دانشگاهی بود، گفت: کارمندان محیط زیست باید ساده‌ترین راه‌ها را اول ارائه کنند؛ همه چیز با پول حل نمی‌شود و باید راهکار ساده اندیشید چون شرایط سخت است اما می‌توان با راهکارهای ساده چاره اندیشی کرد.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تصویب و اجرای سند زیست بومی استان اصفهان در شورای عالی استان گفت: این موضوع پیگیری خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

اصفهان| تالاب گاوخونی به جای پول به حقابه نیاز دارد‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اصفهان| تالاب گاوخونی به جای پول به حقابه نیاز دارد‌
مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: برای تالاب گاخونی پول نمی‌خواهیم بلکه حقابه مورد نظر تالاب را باید تأمین کرد، در غیر این صورت مشکلات تالاب برای کشور معضل خواهد شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سید رحمان دانیالی صبح امروز در آیین رونمایی از سامانه پایش بر خط وضعیت کمی تالاب بین المللی گاوخونی اظهار داشت: طی ۲ سال اخیر مبالغی که به تالاب گاوخونی اختصاص یافت در دو مرحله که یکی یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون و دیگری یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال اسناد خزانه اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در ادارات دولتی جذب اعتبارات هنر است، افزود: سعی کردیم حداقل اعتبارات را به خوبی استفاده کنیم و از تجهیزات سازگار با محیط زیست استفاده کنیم.اصفهان| زمان زیادی تا تبدیل تالاب گاوخونی به "کانون ریزگردهای سمی" نمانده استاصفهان| احیای زاینده‌رود و تالاب گاوخونی در دستور کار دولت قرار گرفتاصفهان| تکلیف حقابه‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از زاینده‌رود مشخص شود

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: برای تالاب گاخونی پول نمی‌خواهیم بلکه حقابه مورد نظر تالاب را باید تأمین کرد، در غیر این صورت مشکلات تالاب برای کشور معضل خواهد شد.

وی ادامه داد: هرچند برخی سودجویان قصد برهم زدن رابطه اصفهان و چهارمحال بختیاری دارند اما اگر این حقابه تامین نشود تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری را به خطر خواهد انداخت.

دانیالی خاطرنشان کرد: اگر به حقابه تالاب گاوخونی توجه نشود، کشاورزی و صنعت و محیط زیست به خطر خواهد افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | شاهکار جدید احمدی‌نژاد؛ آموزش ساخت ماسک ضد کرونا، پای صندوق رای!

اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل

همخوانی قطعه مرغ سحر مقابل محل بستری محمدرضا شجریان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل

فیلم | همخوانی «مرغ سحر» عاشقان شجریان با چشمان گریان، در حضور همایون

اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل
اقتصادنیوز: جمع زیاد هواداران استاد محمدرضا شجریان که برابر بیمارستان جم چشم انتظار خبر سلامتی این هنرمند بی همتای موسیقی ایرانند، یک صدا و در حضور همایون فرزند استاد، ترانه معروف مرغ سحر را همراه با اشک‌و گریه همخوانی کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
بر اساس بیانیه گروه ویژه اقدام مالی، در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT، نام تهران دوباره از لیست سیاه حذف خواهد شد. این اما تنها تخفیف در نظر گرفته شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی به ریاست چین برای ایران نیست. در نقطه مقابل نیز FATF نام ایران را به‌طور موقت از لیست سیاه خارج و اقدامات تقابلی علیه تهران را متوقف کرد. علی احمدی، پرویز داوودی، احمد توکلی و احمد وحیدی از دیگر مجمع‌نشینانی بودند که در اظهاراتی رسمی مخالفت خود با لوایح FATF را اعلام کرده‌اند. بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد ایران دست‌کم تا نشست بعدی گروه ویژه اقدام مالی و با اتکا به ۲ تخفیف در نظر گرفته شده توسط FATF فرصت دارد تا نسبت به تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، «کیانوش جعفری» مدیرکل روابط عمومی منطقه ۱۳ درخصوص تکذیب و یا تائید خبر ابتلای شهردار منطقه ۱۳ به ویروس کرونا گفت: در انتظار جواب نهائی آزمایش هستیم و تا چند ساعت دیگر نتیجه مشخص می‌شود. او درباره بیماری شهردار منطقه ۱۳ گفت: آقای رحمان‌زاده از دو هفته پیش دچار سرماخوردگی شدید شد و به علت ناراحتی ریوی در بیمارستان بستری شده است.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
مردم هنگ‌کنگ به دلیل کمبود شدید ماسک خودکفا شده و با چرخ‌های خیاطی خانگی، ماسک صورت تولید می‌کنند. به دلیل کمبود جهانی ماسک مردم هنگ‌کنگ به ساخت ماسک‌های دست‌ساز روی آورده‌اند/ عکس: AFPبرخی از مردم هنگ‌کنگ به راه‌‌حل‌های DIY (خودت انجام بدهDo It Yourself) روی آورده‌اند. وی افزود: امیدوارم همگان در تولید ماسک به خودکفایی برسند. نمی‌دانم چرا مردم برای این ماسک‌ها تا این حد هزینه می‌کنند. شاید دلیل این گرانی نبود خط تولید ماسک در هنگ‌کنگ است. او گفت: تولید ماسک در زندان هنگ‌کنگ افزایش یافته و سرمایه ۱٫۵میلیون دلاری هنگ‌کنگ برای حمایت از کارخانه‌های داخلی این منطقه و برای تولید ماسک صورت گرفته است.

اخبار بیشتر