1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

حال محیط زیست اصفهان خوب نیست

سید حسن قاضی عسگر، معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان طی صحبت‌هایی درباره وضعیت تالاب گاوخونی شرایط را بسیار سخت خواند و گفت در میان مشکلات اقتصادی، بروکراسی مزمن اداری مسئله‌ایست که حل آن به دست ادارات خواهش ماست. سلامت اداری باید حفظ شود تا بتوانیم پیگیر اهداف آینده‌نگرانه باشیم. تغییرات اقلیمی با سرعت بسیار رخ داده و ما قادر به مدیریت آن نیستیم. راهکارهای بسیاری برای مبارزه با خشکسالی ارائه شده اما ساختار دستگاه‌های اجرایی برای بررسی آن‌ها مناسب نیست. قاضی عسگر در ادامه صحبت‌های خود اشاره کرد که سرمایه‌گذاران خوبی برای انتقال آب از خلیج فارس پیدا شدند اما باید به فکر راه‌حل‌های بلندمدت بود.

سید رحمان دانیالی، مدیر کل محیط زیست استان اصفهان هشدار داد؛ زمان زیادی تا تبدیل تالاب گاوخونی به کانون ریزگردهای سمی نمانده است. مسئله این تالاب پول نیست بلکه باید تکلیف برداشت غیرمجاز از آن مشخص گردد وگرنه این ماجرا به معضل تبدیل خواهد شد.

سایت خبری

تصویب و اجرای سند زیست بومی استان اصفهان پیگیری می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تصویب و اجرای سند زیست بومی استان اصفهان پیگیری می‌شود

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سید حسن قاضی عسگر صبح امروز در آیین رونمایی از سامانه پایش بر خط وضعیت کمی تالاب بین المللی گاوخونی اظهار داشت: درحال حاضر شرایط بسیار سخت است و در جنگ اقتصادی تمام عیار درگیر بوده و باید حساب شده عمل کنیم وگرنه زمان جبران نخواهیم داشت.

وی افزود: یکی از جبهه‌های جنگی مبارزه با بروکراسی اداری است که متاسفانه به صورت مزمن درآمده و افرادی که در ادارات مشغول‌اند متوجه وضعیت نیستند و خواهش می‌کنم قبل از هر اقدامی اداره‌ها به ویژه محیط زیست در بخش‌های مختلف خود این مشکل را حل کنند.

معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان تصریح کرد: باید نقش پدرانه و آینده‌نگر داشته باشیم تا در در کنار توسعه پایدار و استقرار صنایع سبز در استان اما افزایش سرمایه گریزی را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: سلامت اداری باید حفظ شود و ما نسبت به آن حساس بوده و در استانداری کمیته نظارت و ارزیابی تشکیل داده و ادارات بیش از گذشته مورد نظارت قرار خواهند گرفت.

قاضی عسگر با اشاره به خشکسالی‌های اخیر گفت‌: وضعیت بسیار سختی است که نتیجه سوء مدیریت و ناکارآمدی در ۴۰ سال گذشته است و ما با تغییر اقلیمی مواجه شدیم که قابل پیش بینی نبود و بسیار سریع‌تر از آنچه تصور می‌شد، اتفاق افتاد و مدریت آن بسیار سخت است.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ راهکار برای مقابله با خشکسالی احصا شده و دستگاه‌های اجرایی راه حل‌های خود برای ممقابله با کم‌آبی را به دبیرخانه ارسال می‌کنند اما متاسفانه تاکنون ساختار مناسبی نداشتیم برای همین بعد از ۱ سال از آغاز بکار دبیرخانه هنوز برنامه سازگاری برای اصفهان تدوین نشده است.

معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان بیان کرد: به همین دلیل برای این دبیرخانه ستاد اجرایی تشکیل دادیم که دارای کمیته‌های مختلف است و راهکارهای احصا شده را جمع بندی و نظر تخصصی خود را با اولویت بیان می‌کنند.اصفهان| تکلیف حقابه‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از زاینده‌رود مشخص شوداصفهان| خروجی سد زاینده‌رود بامداد امروز کاهش یافت‌اصفهان| آیا زاینده‌رود باز هم جاری می‌شود؟

وی با بیان اینکه انتقال آب بین حوزه‌ای راه حل پایدار نیست، تصریح کرد: این راه حل برای کوتاه مدت مفید است، راه‌های خوبی اندیشیده شده و تا قبل از پایان سال نهایی می‌شود.

قاضی عسگر ادامه داد: سرمایه گذاران خوبی برای انتقال آب از خلیج فارس پیدا شدند و توصیه و پیگیری ما اجرای طرح با روش‌های دوست دار محیط زیست است. همچنین پروژه «گلاب» مدتی است وارد اجرا شده و طرح «بسترسازی رودخانه زاینده رود» یا «اصلاح بستر» باید هرچه سریع‌تر آغاز شود اما همگی راه حل‌های کوتاه مدت هستند.

معاون امور اقتصادی و منابع استانداری اصفهان اظهار داشت: برای بلند مدت باید به فکر راهکارهایی چون اصلاح الگوی کشت و اصلاح نحوه تغذیه مردم و سبک زندگی سالم بود تا نتیجه بدهد.

وی با تاکید بر رصد و بررسی فلزات سنگین موجود در تالاب گاوخونی بیان کرد: باید برای این موضوع فکری کرد برای مثال در صورت امکان گیاهان جاذب فلزات سنگین کاشته و به تدریج جمع آوری شوند که هم برای جلوگیری از ریزگردها و هم جذب فلزات سنگین گزینه خوبی است.

قاضی عسگر با بیان اینکه نباید مثل فارغ التحصیلان دانشگاهی بود، گفت: کارمندان محیط زیست باید ساده‌ترین راه‌ها را اول ارائه کنند؛ همه چیز با پول حل نمی‌شود و باید راهکار ساده اندیشید چون شرایط سخت است اما می‌توان با راهکارهای ساده چاره اندیشی کرد.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تصویب و اجرای سند زیست بومی استان اصفهان در شورای عالی استان گفت: این موضوع پیگیری خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

اصفهان| تالاب گاوخونی به جای پول به حقابه نیاز دارد‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اصفهان| تالاب گاوخونی به جای پول به حقابه نیاز دارد‌

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سید رحمان دانیالی صبح امروز در آیین رونمایی از سامانه پایش بر خط وضعیت کمی تالاب بین المللی گاوخونی اظهار داشت: طی ۲ سال اخیر مبالغی که به تالاب گاوخونی اختصاص یافت در دو مرحله که یکی یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون و دیگری یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال اسناد خزانه اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در ادارات دولتی جذب اعتبارات هنر است، افزود: سعی کردیم حداقل اعتبارات را به خوبی استفاده کنیم و از تجهیزات سازگار با محیط زیست استفاده کنیم.اصفهان| زمان زیادی تا تبدیل تالاب گاوخونی به "کانون ریزگردهای سمی" نمانده استاصفهان| احیای زاینده‌رود و تالاب گاوخونی در دستور کار دولت قرار گرفتاصفهان| تکلیف حقابه‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از زاینده‌رود مشخص شود

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: برای تالاب گاخونی پول نمی‌خواهیم بلکه حقابه مورد نظر تالاب را باید تأمین کرد، در غیر این صورت مشکلات تالاب برای کشور معضل خواهد شد.

وی ادامه داد: هرچند برخی سودجویان قصد برهم زدن رابطه اصفهان و چهارمحال بختیاری دارند اما اگر این حقابه تامین نشود تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری را به خطر خواهد انداخت.

دانیالی خاطرنشان کرد: اگر به حقابه تالاب گاوخونی توجه نشود، کشاورزی و صنعت و محیط زیست به خطر خواهد افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
همشهریهمشهری10 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش بسیار اندک و قیمت طلا با افزایش مواجه شد. شاخص نفت خام برنت با ۴ صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۶۷ دلار و ۸۵ سنت رسید. شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت با یک صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۵۹ دلار و ۹۴ سنت رسید. قیمت هر گرم طلا نیز در بازارهای جهانی با ۷ دهم درصد افزایش به ۴۲ دلار و ۱۱ سنت رسید.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌هایی که در سفر باید همراه داشته باشید [قسمت اول]

42+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تابناکتابناک8 ساعت قبل
این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. آن سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم که سیاسی‌ترین نرخ اقتصادی محسوب می‌شود، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. رشد اقتصادی تحت تاثیر کاهش صادرات نفتاین کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۸ به این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۸ به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: پیش بینی این است که در صورت انتشار گزارش‌ها، رشد اقتصادی سال ۹۷ بین منفی ۱ تا منفی ۲ درصد خواهد بود.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اما بدون ایجاد تغییرات بنیادین، باتری‌هایی که انرژی وسایل نقلیه سبز را تأمین می‌کنند با مساله نقض حقوق بشر همراه هستند.» نقض حقوق بشر خودروهای الکتریکیاین سازمان غیردولتی از سال‌های پیش تاکنون در مورد نقض حقوق کودکان جمهوری دموکراتیک کنگو هشدار داده است. فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران تحقیقی بارها در مورد نقض گسترده و فاحش حقوق بشر در معادن کبالت هشدار داده‌اند. لیتیوم و کبالت عنصر شیمیایی هستند که در پوسته زمین یافت شده و از آن‌ها برای تولید باتری‌های الکتریکی استفاده می‌شود. اثرات زیست محیطیافزایش تقاضا برای فلزهای مورد نیاز در باتری‌های الکتریکی به استخراج ای مواد از منابع زیر سطح دریا منجر شده است. علاوه بر این، تولید باتری‌های الکتریکی بیشتر در کشورهای آسیایی مانند چین، کره جنوبی و ژاپن متمرکز است، جایی که تولید برق همچنان وابسته به زغال سنگ و دیگر سوخت‌های فسیلی با آلایندگی زیاد است.

اخبار بیشتر