دومین فرد مبتلا به ایدز درمان شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

دومین فرد مبتلا به ایدز درمان شد

دانشمندان به سرنخ یک روش درمانی برای مبتلایان به ویروس خطرناک HIV دست یافتند. این دومین بار است که بدن فردی در خلال یک روش درمانی از این ویروس پاک می‌شود. این فرد در سال 2003 به ایدز و در سال 2012 به سرطان غدد لنفاوی مبتلا شد و برای درمان سرطان، پیوند مغز استخوان انجام داد. در جریان این درمان مقاومت بدن او نسبت به ویروس HIV افزایش یافت تا جایی که در حال حاضر اثری از این ویروس در خون او دیده نمی‌شود. محققان احتمال می‌دهند ثبات این روند، آغاز راهی در درمان این بیماری باشد. پیش از آن در سال 2007 نیز یک بیمار در جریان درمان سرطان خون از راه پیوند مغز استخوان تا امروز توانسته به زندگی خود ادامه دهد. کشف این روش هنوز قطعی نیست و پیچیدگی‌های خود را دارد و همچنین بعید است برای تمام مبتلایان به ایدز کاربرد داشته باشد.

سایت خبری

درمان بی سابقه ایدز با پیوند سلول‌های بنیادی

فارسخبرگزاری فارس
درمان بی سابقه ایدز با پیوند سلول‌های بنیادی
محققان می‌گویند برای دومین بار توانسته‌اند فردی مبتلا به ویروس اچ آی وی را با استفاده از سلول‌های بنیادی در مسیر بهبود قرار دهند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، یک گروه بین المللی از دانشمندان می‌گویند به یک سرنخ کلیدی و کاربردی برای مقابله با ویروس مرگبار اچ آی وی دست یافته‌اند که برای دومین بار شرایط یک فرد بیمار را ارتقا بخشیده است.

درمان بی سابقه ایدز با پیوند سلول‌های بنیادی - 2

این فرد که در لندن بستری است، بعد از پیوند مغز استخوان با استفاده از سلول‌های بنیادی توانسته در برابر ویروس اچ آی وی مقاومت کند. شرایط این بیمار در ۱۸ ماه گذشته بهبود یافته و هیچ نشانه‌ای از وجود ویروس اچ آی وی در جریان خون او مشاهده نشده است.

پژوهشگران دانشگاه‌های کمبریج، ملبورن و وستمید که در حال پژوهش بر روی این موضوع هستند، می‌گویند ابتلای این فرد به ویروس اچ آی وی در سال ۲۰۰۳ مسجل شد و وی به همین علت در سال ۲۰۱۲ به سرطان غدد لنفاوی نیز مبتلا شد. برای درمان سرطان وی مجبور به پیوند مغز استخوان شد. اما در جریان این کار سلول‌های بنیادی ژن CCR۵ نیز به این فرد تزریق شد که مقاومت بدن او را در برابر اچ آی وی افزایش داد.

محققان می‌گویند اگر شرایط این فرد برای چند ماه دیگر نیز باثبات و بدون تغییر باقی بماند، می‌توان امیدوار بود که او به شکلی موثر درمان شده است. پیش از این در سال ۲۰۰۷ نیز یک آمریکایی بستری در برلین به شیوه‌ای مشابه و برای درمان بیماری سرطان خون، پیوند مغز استخوان دریافت کرد و تا به امروز به زندگی خود ادامه داده است.

البته باید توجه داشت که این روش درمان زمان بر، بسیار پیچیده و همراه با خطرات عملیاتی است و هنوز نمی‌توان از موفق بودن آن در صورت اجرا بر روی تمامی مبتلایان به ویروس اچ آی وی اطمینان داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

بدن دومین بیمار مبتلا به ایدز از ویروس «اچ آی وی» پاکسازی شد

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
بدن دومین بیمار مبتلا به ایدز از ویروس «اچ آی وی» پاکسازی شد

تیمی از پزشکان بریتانیا توانستند بدن یک مرد مبتلا به بیماری ایدز را بطور کامل از ویروس «اچ آی وی» پاک کنند.

موفقیت در درمان این مرد که نام و ملیتش اعلام نشده و به «بیمار لندن» مشهور است، پس از انجام عمل پیوند مغز استخوان ممکن شد.

در جریان این عمل که سه سال پیش انجام شد، سلول‌های بنیادی مغز استخوان اهدا کننده‌ای که به دلیل یک جهش ژنتیکی نادر بدنش در مقابل عفونت «اچ آی وی» مقاوم بود، به بدن «بیمار لندن» پیوند زده شد.

هدایت تیم پزشکی بریتانیا را پروفسور راویندرا گوپتا، متخصص زیست شناسی «اچ آی وی» برعهده داشت.

پروفسور گوپتا که اکنون در دانشگاه کمبریج مشغول فعالیت است، درمان «بیمار لندن» را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد یعنی زمانی که در کالج دانشگاهی لندن مشغول فعالیت بود.

به گفتۀ او «بیمار لندن» در سال ۲۰۰۳ میلادی به ایدز و در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز به نوعی سرطان خون مشهور به «لنفوم هاجکین» مبتلا شده است. پزشکان در سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی هنگامی که این مرد به دلیل سرطان بشدت بیمار بود، درنهایت تصمیم می‌گیرند تا سلولهای بنیادی مناسب برای پیوند را یافته و به مغز استخوان او پیوند بزنند.

اهدا کنندۀ این سلولها، فردی با یک جهش ژنتیکی نادر مشهور به «CCR۵ delta ۳۲» بود؛ جهشی که مقاومت بدن را در مقابل ویروس «اچ آی وی» بالا می‌برد و اکنون ۱۸ ماه پس از توقف مصرف داروهای ضد ویروس، آزمایش‌های دقیق از بدن «بیمار لندن» هیچ نشانی از عفونتهای پیشین به این ویروس را نشان نمی‌دهد.

«بیمار لندن» دومین فرد در جهان است که پزشکان موفق به درمان کامل او به این شیوه شده‌اند. اولین بیمار، تیموتی ری براون یک شهروند آمریکایی ساکن برلین بود که دوازده سال پیش پزشکان آلمان موفق به درمان او شدند. تیموتی براون مشهور به «بیمار برلین» پس از درمان به آمریکا رفت و ساکن آن کشور شد و از آن زمان تا کنون نیز هیچ نشانی از ویروس «اچ آی وی» در بدن او دیده نشده است.

با این وجود گفته می‌شود که بعید است بتوان چنین شیوه‌ای را برای تمام مبتلایان به ایدز اجرا کرد زیرا این شیوۀ درمان بسیار گران، پیچیده و پرخطر است. همچنین اهدا کنندگان بسیار کمی دارای چنین جهش ژنتیکی هستند.

در حال حاضر حدود ۳۷ میلیون نفر در سراسر جهان آلوده به ویروس «اچ آی وی» هستند. این ویروس از زمان پدیدار شدن در دهه هشتاد میلادی تا کنون، جان حدود ۳۵ میلیون نفر را در سراسر جهان گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری16 ساعت قبل
پریشان‌حالی و خشمی که جزو خصوصیات یک نفر نیست اما وجود دارد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی افسردگی هم در بزرگسالان و هم در کودکان باشد. پایین کمرتان بسیار دردناک استافسردگی، احتمال کمردرد را افزایش می‌دهد و یک بررسی در سال ۲۰۱۵ این موضوع را نشان داده است. دچار پسوریازیس شده‌ایدپسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که می‌تواند قسمتی از بدن یا تمام آن را درگیر کند. در واقع افسردگی موجب ابتلا به پسوریازیس و پسوریازیس موجب ابتلا به افسردگی می‌شود. در واقع، طبق گزارش سال ۲۰۱۱، ۳۳ درصد از افراد مبتلا به یبوست، علائم اختلال افسردگی را نشان دادند.
سلامت نیوزسلامت نیوز17 ساعت قبل
سلامت نیوز: اگر از جدا خوابیدن همسرتان ناراحت هستید، سعی کنید راهی برای هم خواب شدنتان پیدا کنید و هرگز این ناراحتی را با محروم کردن همسرتان از رابطه جنسی تلافی نکنید. اصل این است که زن و شوهر در هیچ شرایطی حق ندارند بستر خواب خود را جدا کنند؛ مگر پس از طلاق. همواره باید بدانیم اتاق خواب محل بسیار مهمی برای رابطه جنسی زن و شوهر است. تنظیم کردن ساعت خواب، خوابیدن را برای شما سخت‌تر می‌کند و مغزتان را تحریک می‌کند. نزدیکی فیزیکی در هنگام خواب باعث بهبود رابطه می‌شود: مطالعه دیگری از دانشگاه هرتفوردشایر به بررسی تأثیر تماس فیزیکی در طول خواب در میان ۱۰۰۰ زوج پرداخت.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشکم آبی بدن زمانی اتفاق می‌افتد که میزان آبی که در بدن از دست می‌دهید بیشتر از حجم آبی است که مصرف و یا استفاده می‌کنید. اگر آب کافی در بدن را جایگزین نکنید، مطمئمنا دچار کم آبی بدن خواهید شد. همچنین می‌توانید برای بر طرف کردن معضل کم آبی بدن، مایعات و آب بیشتری بنوشید، اما در موارد جدی نیاز به درمان فوری وجود دارد. درمانکم شدن آب بدن باید توسط جایگزینی مایعات در بدن درمان شود. بهترین روش درمان کم آبی بدن بستگی به سن، شدت کم آبی بدن و علت آن دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
محققان استرالیایی می‌گویند استفاده بیش از حد از تلفن همراه باعث تغییراتی جدی در جمجمه انسان شده و از جمله به رشد غیرعادی استخوان‌های آن منجر می‌شود. پایین بودن طولانی مدت سر بر تاندون‌ها و رباط‌های استخوان‌های جمجمه نیز تأثیر منفی می‌گذارد و این احتمال وجود دارد که در آینده آسیب یادشده در استخوان‌های جمجمه بسیاری از جوانان وجود داشته باشد. علاوه بر مشکل یادشده، استفاده طولانی مدت از گوشی به ایجاد سردردهای مزمن نیز منجر می‌شود که یکی از عوامل این سردردها تغییرات و بزرگ شدن استخوان‌های بخش پشتی جمجمه است. گفتنی است سابقه تحقیقات در این زمینه به سال ۲۰۱۶ بازمی گردد و اولین بررسی‌ها در این زمینه در سال ۲۰۱۶ و با استفاده از اشعه ایکس صورت گرفته است. برآوردها در سال ۲۰۱۸ حاکی از آن بوده که بیش از ۴۰ درصد از جوانان استرالیا با مشکلات یادشده دست به گریبان بوده‌اند.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
مشکلات چشم در افراد مبتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس (ام‌اس) نسبتا رایج هستند و می‌توانند شامل تاری دید، دوبینی، و از دست دادن بینایی شوند. به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی»، همانند دیگر علائم بیماری ام‌اس، علائم مرتبط با چشم می‌توانند طی یک دوره شعله‌ور شدن بیماری پدیدار شده و سپس با گذشت زمان از بین بروند. روش‌های درمان ممکن است به محافظت از بینایی فرد کمک کنند، پیشرفت بیماری ام‌اس را کند سازند و از آسیب بیشتر پیشگیری کنند. زمانی که بیماری ام‌اس بر اعصاب چشم‌های یک فرد اثر می‌گذارند، این می‌تواند موجب بروز التهاب و شکل گیری علائم شود. تداوم مصرف دارو برای تسکین علائم بیماری ام‌اس به بهبود مشکلات چشم کمک خواهد کرد.
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
مدیر کل بیمه سلامت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سازمان بیمه سلامت حداقل ۹۰درصد از هزینه‏‌های بستری بیماران را براساس تعرفه مصوب پوشش می‌‏دهد، بیان کرد: ۶۲درصد از جمعیت استان کرمانشاه تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران قرار دارند که این آمار در بعضی از شهرستانها بیش از ۸۰درصد است. وی با بیان اینکه بیمه سلامت ایران ۷۰درصد از هزینه‌‏های سرپایی بیماران را طبق تعرفه مصوب پوشش می‌دهد، عنوان کرد: هزینه‌های بیماران خاص پرداخت صددرصدی دارد که در سال گذشته ۲۵میلیارد تومان برای درمان بیماران خاص در استان هزینه شده است و هر بیمار هموفیلی ماهیانه سه میلیون و پانصد هزار تومان هزینه دارد. مظفری با بیان اینکه هدفمندشدن یارانه درمان گامی بلند برای تحقق عدالت در سلامت است بیان کرد: بیمه درمان مددجویان شهری کمیته امام (ره)، زندانیان و اتباع خارجی از ابتدای سال ۹۸ به مأموریت‌های بیمه سلامت اضافه شدند. مدیر کل بیمه سلامت استان کرمانشاه افزود: در رابطه با صدور دفترچه برای مددجویان شهری کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمانشاه تاکنون برای ۳۰هزار نفر دفترچه صادر شده است که استان کرمانشاه از این جهت در رتبه اول کشوری قرار دارد. مدیر کل بیمه سلامت استان کرمانشاه عنوان کرد: استقرار برنامه تبادل الکترونیک اسناد بستری بیمارستانهای دانشگاهی در حال پیگیری است که به زودی در بیمارستان شهید چمران کنگاور به عنوان پایلوت اجرا می‏‌شود و به تدریج به سایر بیمارستان‌های استان تعمیم داده می‎شود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1