1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تابش: طبق اخباری که داریم رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به پالرمو منفی است

محمدرضا تابش با توجه به تاخیر در تصویب لایحه FATF اعلام کرد تمامی متخصصین این امر این تعلل را مایه تحمیل خسارت مالی و سیاسی به کشور عنوان می‌کنند. با وجود این، طبق اخباری که به گوش ما می‌رسد، مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد ندارد به این لایحه رای مثبت دهد اما خدا کند که اینطور نباشد.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور در گفتگو با خبرنگاران پیوستن به کنوانسیون موسوم به پالرمو را به صلاح کشور دانست. او تاکید کرد چرا وقتی جرمی اتفاق می‌افتد ما نباید بتوانیم از دیگر کشورهای متعهد بخواهیم که مجرم را مسترد کنند؟ مفاد این معاهده بین‌المللی که یکی از چهار قانون گروه ویژه اقدام مالی است، مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بوده و آخرین مهلت ما برای تصویب، ماه ژوئن است. ایران این کنوانسیون را امضا کرده اما هنوز به تصویب نرسانده است. نظام بانکی ایران امید دارد با اجرای این لوایح بتواند در مسیر توسعه گام بردارد.

سایت خبری

تابش: تاخیر در تصویب لوایح مربوط به FATF به ضرر کشور است

ایسناخبرگزاری ایسنا
تابش: تاخیر در تصویب لوایح مربوط به FATF به ضرر کشور است

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موکول شدن اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه پالرمو به بعد از تعطیلات نوروز گفت: من متخصص این امر نیستم، متخصص آن مسئولین مالی، حقوقی و سیاسی هستند که در همین رابطه خانم جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و همکاران ایشان و آقای دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی هر سه تاخیر در تصویب لوایح مربوط به fatf را موجب خسارت‌های مالی، سیاسی و حقوقی برای کشور می‌دانند.

وی اضافه کرد: من با اتکا به حرف این افراد که افرادی شایسته، وطن‌پرست، کلان‌نگر و ملی هستند می‌گویم که این تاخیر به ضرر کشور است. ما باید در هر کاری به متخصصین آن امر مراجعه کنیم.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: طبق اخباری که داریم رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به پالرمو منفی است و البته خدا کند که این طور نباشد.

خواندن خبر در سایت منبع

جنیدی: ایران باید از امتیازهای معاهده پالرمو برخوردار شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
جنیدی: ایران باید از امتیازهای معاهده پالرمو برخوردار شود

«لعیا جنیدی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره اینکه گفته می‌شود بسیاری از بندهای معاهده پالرمو در قانون مجازات اسلامی دیده شده است، اظهار داشت: برخی می‌گویند که وقتی قوانین متناظر با این معاهده در کشور وجود دارد چه نیازی به الحاق به آن است؛ من عکس آن را می‌گویم و معتقدم وقتی آنچه به عنوان تعهد در این کنوانسیون مطرح شده را در داخل اجرا می‌کنیم چرا نباید از دیگر کشورهای متعاهد بخواهیم که آن را برای ایران هم اجرا کنند.

وی تاکید کرد: یعنی وقتی جرمی اتفاق می‌افتد و آثار جرمی اینجا ظاهر می‌شود یا مجرم می‌گریزد، ما چرا نباید از کشورهای دیگر متعاهد بخواهیم که مجرم را مسترد کنند یا اطلاعات مربوط به وقوع جرم احتمالی را بدهند یا انتقال مجرم را با کشورهای دیگر عضو این کنوانسیون داشته باشیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: وقتی مفاد این کنوانسیون را در قالب قوانین داخلی خود اجرا می‌کنیم، باید امتیازات معاهداتی آن را هم دریافت کنیم که این کار نیازمند پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو است.

به گزارش ایرنا، لایحه عضویت ایران در کنوانسیون بین المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو برای تبدیل شدن به قانون در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد؛ در جلسه اخیر این مجمع تصمیم گیری درباره پالرمو به سال آینده موکول شد.

لایحه پالرمو یکی از چهار لایحه دولت برای عضویت در گروه ویژه اقدام مالی است؛ این گروه نهاد سیاست گذار در زمینه تنظیم مقررات برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است.

از چهار لایحه دولت، اصلاحیه قانون مبارزه با پولشویی و اصلاحیه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به قانون تبدیل و ابلاغ شده است؛ بجز پالرمو، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) نیز در نوبت بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار داده است.

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین نشست خود، فرصت ایران برای عضویت در این گروه را تا ماه ژوئن (خرداد ۹۸) تمدید کرد؛ نظام بانکی و اقتصادی ایران امیدوار است با تعیین تکلیف عضویت ایران در این گروه و خروج کامل از فهرست کشورهای غیرهمکار، مشکلات و محدودیت‌های فعلی در مسیر توسعه روابط تجاری، بانکی و کارگزاری با دنیا برداشته شود.

کنوانسیون بین المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی در سال ۲۰۰۰ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید؛ هدف از تدوین آن مبارزه با قاچاق انسان، قاچاق اسلحه ومبارزه با پولشویی در جهان است.

ایران جزو کشورهایی است که این کنوانسیون را امضا کرده ولی هنوز به تصویب مجلس نرسانده است؛ بوتان جمهوری کنگو، پالائو، پاپوآ گینه نو و جزایر سلیمان، سومالی، سودان جنوبی و تووالو دیگر کشورهایی هستند که هنوز این کنوانسیون را تصویب نکرده‌اند.

اقتصام**۲۰۲۵**۹۱۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر