تابش: طبق اخباری که داریم رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به پالرمو منفی است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تابش: طبق اخباری که داریم رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به پالرمو منفی است

محمدرضا تابش با توجه به تاخیر در تصویب لایحه FATF اعلام کرد تمامی متخصصین این امر این تعلل را مایه تحمیل خسارت مالی و سیاسی به کشور عنوان می‌کنند. با وجود این، طبق اخباری که به گوش ما می‌رسد، مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد ندارد به این لایحه رای مثبت دهد اما خدا کند که اینطور نباشد.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور در گفتگو با خبرنگاران پیوستن به کنوانسیون موسوم به پالرمو را به صلاح کشور دانست. او تاکید کرد چرا وقتی جرمی اتفاق می‌افتد ما نباید بتوانیم از دیگر کشورهای متعهد بخواهیم که مجرم را مسترد کنند؟ مفاد این معاهده بین‌المللی که یکی از چهار قانون گروه ویژه اقدام مالی است، مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بوده و آخرین مهلت ما برای تصویب، ماه ژوئن است. ایران این کنوانسیون را امضا کرده اما هنوز به تصویب نرسانده است. نظام بانکی ایران امید دارد با اجرای این لوایح بتواند در مسیر توسعه گام بردارد.

سایت خبری

تابش: تاخیر در تصویب لوایح مربوط به FATF به ضرر کشور است

ایسناخبرگزاری ایسنا
تابش: تاخیر در تصویب لوایح مربوط به FATF به ضرر کشور است
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که طبق اخبار موجود رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به پالرمو منفی است.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موکول شدن اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه پالرمو به بعد از تعطیلات نوروز گفت: من متخصص این امر نیستم، متخصص آن مسئولین مالی، حقوقی و سیاسی هستند که در همین رابطه خانم جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و همکاران ایشان و آقای دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی هر سه تاخیر در تصویب لوایح مربوط به fatf را موجب خسارت‌های مالی، سیاسی و حقوقی برای کشور می‌دانند.

وی اضافه کرد: من با اتکا به حرف این افراد که افرادی شایسته، وطن‌پرست، کلان‌نگر و ملی هستند می‌گویم که این تاخیر به ضرر کشور است. ما باید در هر کاری به متخصصین آن امر مراجعه کنیم.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: طبق اخباری که داریم رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به پالرمو منفی است و البته خدا کند که این طور نباشد.

خواندن خبر در سایت منبع

جنیدی: ایران باید از امتیازهای معاهده پالرمو برخوردار شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
جنیدی: ایران باید از امتیازهای معاهده پالرمو برخوردار شود
تهران- ایرنا- معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: وقتی ایران طبق قوانین داخلی مفاد کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی(پالرمو) را اجرا می کند، باید با الحاق به این معاهده بین المللی از امتیازهای معاهداتی آن هم برخوردار شود.

«لعیا جنیدی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره اینکه گفته می‌شود بسیاری از بندهای معاهده پالرمو در قانون مجازات اسلامی دیده شده است، اظهار داشت: برخی می‌گویند که وقتی قوانین متناظر با این معاهده در کشور وجود دارد چه نیازی به الحاق به آن است؛ من عکس آن را می‌گویم و معتقدم وقتی آنچه به عنوان تعهد در این کنوانسیون مطرح شده را در داخل اجرا می‌کنیم چرا نباید از دیگر کشورهای متعاهد بخواهیم که آن را برای ایران هم اجرا کنند.

وی تاکید کرد: یعنی وقتی جرمی اتفاق می‌افتد و آثار جرمی اینجا ظاهر می‌شود یا مجرم می‌گریزد، ما چرا نباید از کشورهای دیگر متعاهد بخواهیم که مجرم را مسترد کنند یا اطلاعات مربوط به وقوع جرم احتمالی را بدهند یا انتقال مجرم را با کشورهای دیگر عضو این کنوانسیون داشته باشیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: وقتی مفاد این کنوانسیون را در قالب قوانین داخلی خود اجرا می‌کنیم، باید امتیازات معاهداتی آن را هم دریافت کنیم که این کار نیازمند پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو است.

به گزارش ایرنا، لایحه عضویت ایران در کنوانسیون بین المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو برای تبدیل شدن به قانون در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد؛ در جلسه اخیر این مجمع تصمیم گیری درباره پالرمو به سال آینده موکول شد.

لایحه پالرمو یکی از چهار لایحه دولت برای عضویت در گروه ویژه اقدام مالی است؛ این گروه نهاد سیاست گذار در زمینه تنظیم مقررات برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است.

از چهار لایحه دولت، اصلاحیه قانون مبارزه با پولشویی و اصلاحیه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به قانون تبدیل و ابلاغ شده است؛ بجز پالرمو، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) نیز در نوبت بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار داده است.

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین نشست خود، فرصت ایران برای عضویت در این گروه را تا ماه ژوئن (خرداد ۹۸) تمدید کرد؛ نظام بانکی و اقتصادی ایران امیدوار است با تعیین تکلیف عضویت ایران در این گروه و خروج کامل از فهرست کشورهای غیرهمکار، مشکلات و محدودیت‌های فعلی در مسیر توسعه روابط تجاری، بانکی و کارگزاری با دنیا برداشته شود.

کنوانسیون بین المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی در سال ۲۰۰۰ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید؛ هدف از تدوین آن مبارزه با قاچاق انسان، قاچاق اسلحه ومبارزه با پولشویی در جهان است.

ایران جزو کشورهایی است که این کنوانسیون را امضا کرده ولی هنوز به تصویب مجلس نرسانده است؛ بوتان جمهوری کنگو، پالائو، پاپوآ گینه نو و جزایر سلیمان، سومالی، سودان جنوبی و تووالو دیگر کشورهایی هستند که هنوز این کنوانسیون را تصویب نکرده‌اند.

اقتصام**۲۰۲۵**۹۱۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مالکان ناوگان عمومی حمل و نقل بار و مسافر جاده‌ای می‌توانند با در دست داشتن مدارک متعلق به خود و وسیله نقلیه نسبت به دریافت لاستیک مورد نیاز به نرخ مصوب اقدام کنندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛ مالکان ناوگان عمومی حمل و نقل بار و مسافر جاده‌ای سراسر کشور (ناوگان سنگین و نیمه سنگین) می‌توانند با در دست داشتن مدارک متعلق به خود و وسیله نقلیه (شامل کارت هوشمند ناوگان، کارت ناوگان و برگ سبز مالکیت ناوگان) نسبت به دریافت لاستیک مورد نیاز به نرخ مصوب اقدام کنند. مراحل دریافت لاستیک از سوی متقاضیان به این شرح است:۱- مراجعه به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان منطبق با سریال پلاک وسیله نقلیه در سراسر کشور۲- ثبت نام متقاضی۳- دریافت حواله لاستیک بر اساس کارکرد‌های مندرج در جدول ذیل۴- مراجعه به نمایندگی فروش مشخص شده در حواله، پرداخت وجه مندرج در حواله و دریافت لاستیک مورد درخواستنوع ناوگان عمومی جاده‌ای میزان لاستیک تخصیص یافته به ازای پیمایش ناوگان: اتوبوس به ازای هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهمینی بوس به ازای هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهباری با ظرفیت تا ۲۰ تن به ازای هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهباری با ظرفیت بیش از ۲۰ تن تا ۴۰ تن به ازای هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهباری با ظرفیت بیش از ۴۰ تن به ازای هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقه
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید رسولی افزود: اتصال مراکز بار به خطوط ریلی کشور، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های شرکت راه آهن در سال جاری است. وی با اشاره به اهمیت اتصال بنادر و بنادر خشک به خطوط ریلی و تسهیل جابه جایی بار در شبکه حمل و نقل ریلی کشور گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه و ابلاغیه مقام معظم رهبری، باید لجستیک پارک‌ها زیادی برای تسهیل حمل و نقل کشور تا پایان ۱۴۰۴ احداث شوند و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا این پارک‌ها هرچه سریع احداث و به شبکه ریلی کشور متصل شوند. مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: برخی از کارخانجات صنعتی و تولیدی با خطوط ریلی فاصله چندانی ندارند، لذا برای تسریع در اتصال این مراکز به شبکه ریلی تصمیم گرفته‌ایم برای تسهیل در بارگیری و تخلیه مواد اولیه و محصولات تولیدی این مراکز، ۵۹ کیلومتر انشعابات فرعی امسال به خطوط اصلی متصل شود. رسولی با بیان اینکه راه آهن ماموریت دارد تا سهم ریل از حمل و نقل کالا را در کشور به ۳۰ درصد برساند، گفت: اتصال مراکز بار به شبکه ریلی یکی از مواردی است که می‌تواند این امر را تسهیل کند و این مساله علاوه بر افزایش حمل بار در خطوط ریلی، منافع زیادی نصیب کشور خواهد کرد. معاون وزیر راه و شهرسازی بر رفع محرومیت‌ها در کشور با وجود ۴۰ سال دشمنی استکبار جهانی تاکید کرد و افزود: مهم‌ترین ثروت ما مردم هستند و باید مسایل و مشکلات شبکه حمل و نقل ریلی را به دقت بررسی و رفع کنیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ساعت قبل
در ادامه با برخی خوراکی‌ها که نباید در فریزر نگهداری شوند، بیشتر آشنا می‌شویم. شیراگر بیش از حد شیر خریداری کرده‌اید و هدف از خرید نوشیدن بوده است، آن را درون فریزر قرار ندهید. زمانی که سیب زمینی خام منجمد یخزدایی می‌شود، بافتی خمیری و لزج به خود می‌گیرد که مصرف آن به هیچ عنوان خوشایند نخواهد بود. اگر به مصرف خیارهای ترد علاقه دارید نباید این محصول را در فریزر قرار دهید. غذاهای کنسرویشاید مساله‌ای آشکار باشد، اما تحت هیچ شرایطی نباید محصولات کنسروی باز نشده را در فریزر قرار دهید.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور6 ساعت قبل

اخبار بیشتر