1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 14 اسفندماه

اجرای زنجیره تأمین مالی مسکن از تابستان

ایسناخبرگزاری ایسنا
اجرای زنجیره تأمین مالی مسکن از تابستان

ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ایجاد زنجیره تأمین مالی مسکن برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، اظهار کرد: ایجاد این زنجیره در حال انجام است و بخشی از آنکه با بنیاد مسکن است، نهایی شده که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال آن را عملیاتی کنیم.

وی افزود: در حال تأسیس یک شرکت هستیم که اگر انجام شود، کار تا پایان سال عملیاتی خواهد شد، در غیر این صورت باید منتظر تأسیس شرکت بمانیم.

زنجیره تأمین مالی مسکن تابستان آینده نهایی می‌شود

مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن این زنجیره در تابستان سال آینده خبر داد و تصریح کرد: اقدامات نهایی این کار در تابستان سال آینده انجام می‌شود و در تلاش هستیم بتوانیم در تابستان سال ۱۳۹۸ زنجیره تأمین مالی مسکن را به طور کامل اجرایی کنیم.

رحیمی انارکی درباره احتمال افزایش قیمت مسکن در سال آینده، گفت: بعید می‌دانم که قیمت مسکن در سال آینده افزایش یابد، چراکه اصلا قدرت خریدی بین مردم وجود ندارد که بخواهد باعث افزایش قیمت مسکن شود.

وی تاکید کرد که افزایش قیمت مسکن بسیار بعید است و احتمالا در حد تورم هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین با اشاره به تصویب افزایش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده، گفت: این ۵,۰۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه در واقع از بدهی‌های ما برای مسکن مهر کسر می‌شود.

رحیمی انارکی با بیان اینکه ۳۹۴ هزار میلیارد ریال بدهی بابت مسکن مهر داریم، اظهار کرد: با تصویب این تبصره، ۵۰ هزار میلیارد ریال از این بدهی کسر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طرح زنجیره تأمین مالی مسکن، طرحی است که توسط بانک مسکن با همکاری سایر نهادهای مربوطه در حال طراحی و قرار است با اجرای آن هزینه ساخت و ساز تا ۳۰ درصد از سال آینده کاهش یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن در پاییز چقدر گران شد؟ +جدول

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
قیمت مسکن در پاییز چقدر گران شد؟ +جدول

به گزارش مشرق، بر اساس سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور که با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور در راستای ساماندهی امور مسکن پیاده‌سازی گردیده است، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در این سامانه ثبت نمایند. با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

به علاوه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین با افزایش ۷۹٫۳ درصدی در نقاط شهری کشور در پاییز ٩٧ نسبت به پاییز ٩٦ ثبت شد.

این درحالی است متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی ٦٠٫٣ درصد افزایش و متوسط مبلغ اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری کشور افزایش ٢٥٫٤ درصدی را در پاییز ٩٧ نسبت به پاییز گذشته به ثبت رسانده است.

قیمت مسکن در پاییز چقدر گران شد؟ +جدول - 5

منبع: میزان

خواندن خبر در سایت منبع

وامی که دیگر کارساز نیست؛ سهم ۲۱ درصدی وام از قیمت مسکن

مهرخبرگزاری مهر
وامی که دیگر کارساز نیست؛ سهم ۲۱ درصدی وام از قیمت مسکن

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت راه و شهرسازی ظاهرا با افزایش سقف تسهیلات مسکن با این توجیه که می‌تواند منجر به افزایش تقاضا در شرایط کمبود واحد مسکونی و درنتیجه قیمت مسکن شود، مخالف است.

اما از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند افزایش سقف تسهیلات مسکن در شرایطی که سقف فعلی این تسهیلات تنها بخش کوچکی از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد، نمی‌تواند در دامن زدن به افزایش قیمت مسکن و ایجاد شوک در بازار مؤثر باشد.

رضایی کوچی: باید نسبت تسهیلات مسکن به آورده خریداران ۷۰ به ۳۰ درصد شود

در همین ارتباط محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه باید در هنگام خرید مسکن، ۳۰ درصد هزینه آن را آورده‌های مردمی و خریداران و ۷۰ درصد را تسهیلات در بر بگیرد، اظهار داشت: رقم فعلی تسهیلات مسکن به هیچ عنوان پاسخگوی هزینه خرید یا ساخت مسکن از سوی اقشار متوسط به پایین جامعه نیست.

وی با تأکید بر اینکه افزایش سقف تسهیلات مسکن باعث رونق ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن می‌شود، افزود: شاید افزایش سقف تسهیلات مسکن، مقداری جزئی به تورم منجر شود اما در مقابل فواید آن برای اقتصاد کشور مانند ایجاد اشتغال و تأمین مسکن نیازمندان به قدری بالاست که می‌تواند موضوع تورم را پوشش دهد. به سود کشور است که سقف تسهیلات مسکن افزایش یابد و به سود مردم است.

من بر خلاف وزارت راه و شهرسازی معتقدم باید ۷۰ درصد قیمت مسکن در قالب تسهیلات و ۳۰ درصد در قالب آورده باشم. اما در حال حاضر حاضر این نسبت معکوس است و مردم ۷۰ درصد هزینه خرید مسکن را از جیب خود پرداخت می‌کنند؛ ولی مردم امکان تأمین این آورده را ندارند و همچنان باید شاهد بی خانمان بودن اقشار کارمند و کارگر باشیم.

خرم: فقط تأمین آورده وام ۸۰ میلیونی مسکن، ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد

احمد خرم رئیس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران نیز در همین خصوص یکی از علل افزایش قیمت مسکن را کمبود واحد مسکونی دانست و به خبرنگار مهر گفت: ۴٫۵ میلیون واحد مسکونی کمبود داریم که باید طی یک دوره ۱۰ ساله و هر سال ۴۵۰ هزار واحد این کمبود را جبران کنیم.

وی نبود طرح جامع مسکنی را یکی از دلایل فقدان برنامه مشخص برای رفع مشکلات بخش مسکن دانست و افزود: در حال حاضر سالانه ۶۵۰ هزار خانه اولی به متقاضیان خرید مسکن افزوده می‌شود اما تنها ۵۰ هزار خانوار خانه اولی توانایی خرید مسکن دارند و مابقی باید به پس انداز خود متکی باشند.

وزیر اسبق راه و ترابری ادامه داد: سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوجین ۸۰ میلیون تومان است که هر خانوار برای آنکه بتواند رقم اولیه (۴۰ میلیون تومان) برای سپرده گذاری جهت دریافت این تسهیلات را پس انداز کند، به ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نیاز دارد در تمام این مدت هم باید مستأجر باشد این در حالی است که وضعیت بازار اجاره بها از بازار خرید و فروش مسکن بدتر است.

کارشناس اقتصادی: سهم وام مسکن به قیمت متوسط یک واحد مسکونی در سال جاری به ۲۱ درصد کاهش یافت

در همین ارتباط، امیر خرسندی مشاور تأمین مالی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره علت عدم کارایی وام مسکن در ایران گفت: در تمام دنیا روش معمول در تأمین مالی طرف تقاضای بخش مسکن، اعطای تسهیلات به خریداران مسکن است.

وی ادامه داد: در دیگر کشورها نحوه اعطای تسهیلات خرید مسکن بر اساس روش LTV) Loan to Value Ratio) یا همان نسبت وام به ارزش ملک است که از تقسیم مبلغ وام به ارزش ملک به دست می‌آید. از آنجایی که مبلغ وام در تحریک بخش تقاضای مسکن اثر بالایی دارد این نسبت به نوعی می‌تواند نشان دهنده عملکرد و راندمان بانک‌ها در زمینه افزایش یا کاهش قدرت خریداران مسکن می‌باشد.

این کارشناس اقتصاد بازار مسکن گفت: بر اساس آمارهای سامانه معاملات مسکن، متوسط قیمت هر واحد مسکونی ۶۰ متری در شهر تهران در تابستان امسال ۴۲۵ میلیون تومان بوده است در حالی که مبلغ وامی که به زوجین جهت خرید مسکن پرداخت می‌شد ۱۶۰ میلیون تومان بود که طبق فرمول محاسبه LTV نسبت وام به ارزش ملک در تابستان سال ۹۶، معادل ۳۷٫۶ درصد برآورد می‌شود که هر زوج با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی می‌توانست تقریبا تا یک سوم ارزش واحد مسکونی را تأمین اعتبار کند.

وی با اشاره به افزایش ۶۸ درصدی قیمت مسکن در تهران در فاصله زمانی شهریور ۹۶ تا شهریور ۹۷ گفت: این در حالی است که سقف تسهیلات مسکن تغییر نکرده و همچنان ۱۶۰ میلیون تومان باقی مانده است. بنابراین نسبت LTV در این بازه یک ساله در شهر تهران از تأمین اعتبار ۳۷٫۶ درصدی ارزش «متوسط» یک واحد مسکونی به سهم ۲۱ درصدی کاهش یافته است.

تفاوت فاحش سهم وام مسکن به قیمت ملک در شمال و جنوب پایتخت

خرسندی با تاکید بر اینکه نسبت LTV مذکور در بالا، قیمت «میانگین» یک واحد مسکونی در تهران را دربر می‌گیرد، ادامه داد: بنابراین نمی‌توان این نسبت را به کل محله‌ها و مناطق پایتخت تسری داد بلکه در محلات واقع در منطقه یک سهم تسهیلات مسکن نسبت به ارزش واحد مسکونی تنها ۳٫۵ درصد و در مناطق ۱۷ و ۱۸ تهران این نسبت بعضا تا ۸۰ درصد ارزش ملک می‌رسد که نشان دهنده قدرتمند بودن وام فعلی مسکن برای خرید خانه در محلات پایین دست تهران است.

این کارشناس اقتصاد بازار مسکن درباره نسبت LTV در سایر کشورها اظهار داشت: نسبت قدرت وام مسکن به ارزش واحد مسکونی در سایر کشورها بین ۵۰ تا ۸۰ درصد و در تعداد معدودی از کشورها تا ۹۰ درصد است. با این حال بیشتر بانک‌های دنیا این دغدغه را دارند که نسبت LTV از ۹۰ درصد بالاتر نرود تا ریسک بانک‌ها بالاتر نرود. برای مثال در فرانسه تا ۷۹ درصد ارزش ملک و در آمریکا بین ۴۰ تا ۷۰ درصد قیمت ملک وام می‌دهند.

پژوهشگر و تحلیلگر بازار مسکن درباره علت پایین بودن نسبت تسهیلات به ارزش مسکن در ایران را مشکلات نظام بانکی در تأمین سمت تقاضای خرید مسکن دانست و افزود: در دیگر کشورها ابزاری مانند اوراق رهنی منتشر می‌شود که در افزایش قدرت وام دهی بانک‌ها برای خرید مسکن اثرگذار است. اما در کشور ما انتشار اوراق رهنی که تحت عنوان اوراق رهن ثانویه تاکنون منتشر شده به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی با استقبال بانک‌ها مواجه نشده است.

چرا اوراق رهنی در ایران نمی‌تواند قدرت وام دهی بانک در بخش مسکن را افزایش دهد؟

وی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته ریسک اوراق رهنی در بخش وام مسکن زیر ۴ درصدی است اما در ایران با فرض در نظر گرفتن نرخ سود بانکی ۱۸ درصد جذابیت آن برای بانک بسیار پایین است. همچنین با توجه به اینکه سود وام مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم ۸ درصد است بانک عامل بخش مسکن باید اختلاف ۸ تا ۱۸ درصدی نرخ سود این وام با نرخ سود مورد نظر بانک مرکزی را تقبل کند که امکان انجام آن وجود ندارد.

به گفته خرسندی در صورت تقبل مابهالتفاوت سود ۸ تا ۱۸ درصدی وام مسکن از سوی بانک عامل بخش مسکن خریدار اوراق رهن ثانویه باید اوراق را با سود بیشتر از ۱۸ درصد به فروش برساند تا بتواند وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن را پوشش بدهد در این صورت اقساط ماهانه وام ۱۶۰ میلیون تومانی با در نظر گرفتن نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله، ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در ماه می‌شود که بخش عمده دریافت کنندگان این وام توان مالی برای بازپرداخت این اقساط را نخواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد
قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد - 0

مشاوران املاک بودجه متعارف مراجعان به بنگاه‌های مسکن در مناطق متوسط برای خرید آپارتمان را ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان عنوان می‌کنند، در حالی که عمده فایل‌های میان‌متراژ در این مناطق بیش از یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌اقتصاد، نگاهی به معاملات صورت گرفته از ابتدای اسفندماه تا روز گذشته نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۱۶۰۰ فقره مبایعه‌نامه در بنگاه‌های ملکی منعقد شده است. از این تعداد تقریبا ۲۰ درصد در بازه قیمتی ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان قرار دارد. این در حالی است که مشاوران املاک می‌گویند کسانی که در اسفند ماه با بودجه مذکور به بنگاه‌ها مراجعه کرده‌اند بیش از نیمی از متقاضیان مسکن در حال جست‌وجو بوده‌اند، اما فایل مناسب برای پاسخگویی به تقاضای آنها نزد مشاوران به تعداد کافی وجود ندارد.

در مناطق چهار تا هشت شهر تهران که در زمره مناطق متوسط شهر دسته‌بندی می‌شوند، به‌جز چند محله ارزان‌قیمت در هر یک از این مناطق، بیش از نیمی از فایل‌ها به بهای بیش از یک میلیارد تومان عرضه شده‌اند. این دامنه قیمتی البته به متراژ فایل‌های موجود در بازار نیز بازمی‌گردد، کمااینکه این آپارتمان‌ها عمدتا بزرگ‌متراژ هستند و حتی اگر به بهای مناسب فایل شوند نیز قیمت کل آنها از قدرت خرید متقاضیان مسکن فراتر می‌رود.

در حال‌حاضر طبق آمارهای اولیه از سامانه اطلاعات املاک ایران یک‌سوم از کل معاملات مسکن در بازه ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان که در اسفندماه انجام شده مربوط به آپارتمان‌های میانسال با سن بنای ۱۰ تا ۲۰ سال بوده است. البته آپارتمان‌های نوساز در این بازه قیمتی نیز در معاملات سهم قابل‌توجهی دارند اما عمدتا کوچک و میان‌متراژ با مساحت تا ۷۵ مترمربع هستند. در واقع خرید آپارتمان بزرگ‌متراژ به بهای زیر یک میلیارد تومان در مناطق و محله‌های متوسط شهر بسیار دشوار است.

قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد - 7

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در منطقه شهران چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برای خرید آپارتمان در منطقه شهران چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برای خرید یک واحد ۸۵ متری با عمر بنای ۶ سال در منطقه شهران، خیابان کوهسار، خیابان حاج شعبانعلی باید در حدود ۹۹۰ میلیون تومان هزینه کنید.

قیمت سایر واحدهای آپارتمانی این منطقه به شرح زیر است:

برای خرید آپارتمان در منطقه شهران چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف19 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرور سال کهنه؛ ۱۲ ماه، ۱۲ روز- ۱عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد. کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند. اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت. التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …
افتصادنیوزافتصادنیوز10 ساعت قبل
​اقتصاد نیوز: پریناز ایزدیار، بازیگر سینمای ایران، با انتشار عکسی، با تبریک فرا رسیدن نوروز، سالی پر از برکت و شادی را برای همه آرزو کرد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت خبرآنلاین، پریناز ایزدیار، عکسی از خود را که در آیینه سفره هفت‌سین بازتاب یافته است، در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او به همراه انتشار این عکس، نوروز را به همه تبریک گفته و نوشته است «سال نو پر از برکت و شادی باشه براتون.»

اخبار بیشتر