اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 14 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 14 اسفندماه

اجرای زنجیره تأمین مالی مسکن از تابستان

ایسناخبرگزاری ایسنا
اجرای زنجیره تأمین مالی مسکن از تابستان
مدیرعامل بانک مسکن ضمن تاکید بر اینکه سال آینده مسکن گران نمی‌شود، اعلام کرد: زنجیره تأمین مالی مسکن تابستان آینده نهایی و اجرا می‌شود که بر اساس آن هزینه‌های ساخت و ساز تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ایجاد زنجیره تأمین مالی مسکن برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، اظهار کرد: ایجاد این زنجیره در حال انجام است و بخشی از آنکه با بنیاد مسکن است، نهایی شده که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال آن را عملیاتی کنیم.

وی افزود: در حال تأسیس یک شرکت هستیم که اگر انجام شود، کار تا پایان سال عملیاتی خواهد شد، در غیر این صورت باید منتظر تأسیس شرکت بمانیم.

زنجیره تأمین مالی مسکن تابستان آینده نهایی می‌شود

مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن این زنجیره در تابستان سال آینده خبر داد و تصریح کرد: اقدامات نهایی این کار در تابستان سال آینده انجام می‌شود و در تلاش هستیم بتوانیم در تابستان سال ۱۳۹۸ زنجیره تأمین مالی مسکن را به طور کامل اجرایی کنیم.

رحیمی انارکی درباره احتمال افزایش قیمت مسکن در سال آینده، گفت: بعید می‌دانم که قیمت مسکن در سال آینده افزایش یابد، چراکه اصلا قدرت خریدی بین مردم وجود ندارد که بخواهد باعث افزایش قیمت مسکن شود.

وی تاکید کرد که افزایش قیمت مسکن بسیار بعید است و احتمالا در حد تورم هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین با اشاره به تصویب افزایش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده، گفت: این ۵,۰۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه در واقع از بدهی‌های ما برای مسکن مهر کسر می‌شود.

رحیمی انارکی با بیان اینکه ۳۹۴ هزار میلیارد ریال بدهی بابت مسکن مهر داریم، اظهار کرد: با تصویب این تبصره، ۵۰ هزار میلیارد ریال از این بدهی کسر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طرح زنجیره تأمین مالی مسکن، طرحی است که توسط بانک مسکن با همکاری سایر نهادهای مربوطه در حال طراحی و قرار است با اجرای آن هزینه ساخت و ساز تا ۳۰ درصد از سال آینده کاهش یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن در پاییز چقدر گران شد؟ +جدول

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
قیمت مسکن در پاییز چقدر گران شد؟ +جدول
براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار، در پاییز سال ۹۷ قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی نسبت به مدت مشابه به سال گذشته ۷۹.۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش مشرق، بر اساس سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور که با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور در راستای ساماندهی امور مسکن پیاده‌سازی گردیده است، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در این سامانه ثبت نمایند. با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

به علاوه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین با افزایش ۷۹٫۳ درصدی در نقاط شهری کشور در پاییز ٩٧ نسبت به پاییز ٩٦ ثبت شد.

این درحالی است متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی ٦٠٫٣ درصد افزایش و متوسط مبلغ اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری کشور افزایش ٢٥٫٤ درصدی را در پاییز ٩٧ نسبت به پاییز گذشته به ثبت رسانده است.

قیمت مسکن در پاییز چقدر گران شد؟ +جدول - 5

منبع: میزان

خواندن خبر در سایت منبع

وامی که دیگر کارساز نیست؛ سهم ۲۱ درصدی وام از قیمت مسکن

مهرخبرگزاری مهر
وامی که دیگر کارساز نیست؛ سهم ۲۱ درصدی وام از قیمت مسکن
کارشناسان معتقدند میزان تسهیلات فعلی مسکن، پاسخگوی نیاز جامعه هدف و تامین مسکن مورد نیاز اقشار متوسط نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت راه و شهرسازی ظاهرا با افزایش سقف تسهیلات مسکن با این توجیه که می‌تواند منجر به افزایش تقاضا در شرایط کمبود واحد مسکونی و درنتیجه قیمت مسکن شود، مخالف است.

اما از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند افزایش سقف تسهیلات مسکن در شرایطی که سقف فعلی این تسهیلات تنها بخش کوچکی از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد، نمی‌تواند در دامن زدن به افزایش قیمت مسکن و ایجاد شوک در بازار مؤثر باشد.

رضایی کوچی: باید نسبت تسهیلات مسکن به آورده خریداران ۷۰ به ۳۰ درصد شود

در همین ارتباط محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه باید در هنگام خرید مسکن، ۳۰ درصد هزینه آن را آورده‌های مردمی و خریداران و ۷۰ درصد را تسهیلات در بر بگیرد، اظهار داشت: رقم فعلی تسهیلات مسکن به هیچ عنوان پاسخگوی هزینه خرید یا ساخت مسکن از سوی اقشار متوسط به پایین جامعه نیست.

وی با تأکید بر اینکه افزایش سقف تسهیلات مسکن باعث رونق ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن می‌شود، افزود: شاید افزایش سقف تسهیلات مسکن، مقداری جزئی به تورم منجر شود اما در مقابل فواید آن برای اقتصاد کشور مانند ایجاد اشتغال و تأمین مسکن نیازمندان به قدری بالاست که می‌تواند موضوع تورم را پوشش دهد. به سود کشور است که سقف تسهیلات مسکن افزایش یابد و به سود مردم است.

من بر خلاف وزارت راه و شهرسازی معتقدم باید ۷۰ درصد قیمت مسکن در قالب تسهیلات و ۳۰ درصد در قالب آورده باشم. اما در حال حاضر حاضر این نسبت معکوس است و مردم ۷۰ درصد هزینه خرید مسکن را از جیب خود پرداخت می‌کنند؛ ولی مردم امکان تأمین این آورده را ندارند و همچنان باید شاهد بی خانمان بودن اقشار کارمند و کارگر باشیم.

خرم: فقط تأمین آورده وام ۸۰ میلیونی مسکن، ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد

احمد خرم رئیس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران نیز در همین خصوص یکی از علل افزایش قیمت مسکن را کمبود واحد مسکونی دانست و به خبرنگار مهر گفت: ۴٫۵ میلیون واحد مسکونی کمبود داریم که باید طی یک دوره ۱۰ ساله و هر سال ۴۵۰ هزار واحد این کمبود را جبران کنیم.

وی نبود طرح جامع مسکنی را یکی از دلایل فقدان برنامه مشخص برای رفع مشکلات بخش مسکن دانست و افزود: در حال حاضر سالانه ۶۵۰ هزار خانه اولی به متقاضیان خرید مسکن افزوده می‌شود اما تنها ۵۰ هزار خانوار خانه اولی توانایی خرید مسکن دارند و مابقی باید به پس انداز خود متکی باشند.

وزیر اسبق راه و ترابری ادامه داد: سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوجین ۸۰ میلیون تومان است که هر خانوار برای آنکه بتواند رقم اولیه (۴۰ میلیون تومان) برای سپرده گذاری جهت دریافت این تسهیلات را پس انداز کند، به ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نیاز دارد در تمام این مدت هم باید مستأجر باشد این در حالی است که وضعیت بازار اجاره بها از بازار خرید و فروش مسکن بدتر است.

کارشناس اقتصادی: سهم وام مسکن به قیمت متوسط یک واحد مسکونی در سال جاری به ۲۱ درصد کاهش یافت

در همین ارتباط، امیر خرسندی مشاور تأمین مالی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره علت عدم کارایی وام مسکن در ایران گفت: در تمام دنیا روش معمول در تأمین مالی طرف تقاضای بخش مسکن، اعطای تسهیلات به خریداران مسکن است.

وی ادامه داد: در دیگر کشورها نحوه اعطای تسهیلات خرید مسکن بر اساس روش LTV) Loan to Value Ratio) یا همان نسبت وام به ارزش ملک است که از تقسیم مبلغ وام به ارزش ملک به دست می‌آید. از آنجایی که مبلغ وام در تحریک بخش تقاضای مسکن اثر بالایی دارد این نسبت به نوعی می‌تواند نشان دهنده عملکرد و راندمان بانک‌ها در زمینه افزایش یا کاهش قدرت خریداران مسکن می‌باشد.

این کارشناس اقتصاد بازار مسکن گفت: بر اساس آمارهای سامانه معاملات مسکن، متوسط قیمت هر واحد مسکونی ۶۰ متری در شهر تهران در تابستان امسال ۴۲۵ میلیون تومان بوده است در حالی که مبلغ وامی که به زوجین جهت خرید مسکن پرداخت می‌شد ۱۶۰ میلیون تومان بود که طبق فرمول محاسبه LTV نسبت وام به ارزش ملک در تابستان سال ۹۶، معادل ۳۷٫۶ درصد برآورد می‌شود که هر زوج با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی می‌توانست تقریبا تا یک سوم ارزش واحد مسکونی را تأمین اعتبار کند.

وی با اشاره به افزایش ۶۸ درصدی قیمت مسکن در تهران در فاصله زمانی شهریور ۹۶ تا شهریور ۹۷ گفت: این در حالی است که سقف تسهیلات مسکن تغییر نکرده و همچنان ۱۶۰ میلیون تومان باقی مانده است. بنابراین نسبت LTV در این بازه یک ساله در شهر تهران از تأمین اعتبار ۳۷٫۶ درصدی ارزش «متوسط» یک واحد مسکونی به سهم ۲۱ درصدی کاهش یافته است.

تفاوت فاحش سهم وام مسکن به قیمت ملک در شمال و جنوب پایتخت

خرسندی با تاکید بر اینکه نسبت LTV مذکور در بالا، قیمت «میانگین» یک واحد مسکونی در تهران را دربر می‌گیرد، ادامه داد: بنابراین نمی‌توان این نسبت را به کل محله‌ها و مناطق پایتخت تسری داد بلکه در محلات واقع در منطقه یک سهم تسهیلات مسکن نسبت به ارزش واحد مسکونی تنها ۳٫۵ درصد و در مناطق ۱۷ و ۱۸ تهران این نسبت بعضا تا ۸۰ درصد ارزش ملک می‌رسد که نشان دهنده قدرتمند بودن وام فعلی مسکن برای خرید خانه در محلات پایین دست تهران است.

این کارشناس اقتصاد بازار مسکن درباره نسبت LTV در سایر کشورها اظهار داشت: نسبت قدرت وام مسکن به ارزش واحد مسکونی در سایر کشورها بین ۵۰ تا ۸۰ درصد و در تعداد معدودی از کشورها تا ۹۰ درصد است. با این حال بیشتر بانک‌های دنیا این دغدغه را دارند که نسبت LTV از ۹۰ درصد بالاتر نرود تا ریسک بانک‌ها بالاتر نرود. برای مثال در فرانسه تا ۷۹ درصد ارزش ملک و در آمریکا بین ۴۰ تا ۷۰ درصد قیمت ملک وام می‌دهند.

پژوهشگر و تحلیلگر بازار مسکن درباره علت پایین بودن نسبت تسهیلات به ارزش مسکن در ایران را مشکلات نظام بانکی در تأمین سمت تقاضای خرید مسکن دانست و افزود: در دیگر کشورها ابزاری مانند اوراق رهنی منتشر می‌شود که در افزایش قدرت وام دهی بانک‌ها برای خرید مسکن اثرگذار است. اما در کشور ما انتشار اوراق رهنی که تحت عنوان اوراق رهن ثانویه تاکنون منتشر شده به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی با استقبال بانک‌ها مواجه نشده است.

چرا اوراق رهنی در ایران نمی‌تواند قدرت وام دهی بانک در بخش مسکن را افزایش دهد؟

وی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته ریسک اوراق رهنی در بخش وام مسکن زیر ۴ درصدی است اما در ایران با فرض در نظر گرفتن نرخ سود بانکی ۱۸ درصد جذابیت آن برای بانک بسیار پایین است. همچنین با توجه به اینکه سود وام مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم ۸ درصد است بانک عامل بخش مسکن باید اختلاف ۸ تا ۱۸ درصدی نرخ سود این وام با نرخ سود مورد نظر بانک مرکزی را تقبل کند که امکان انجام آن وجود ندارد.

به گفته خرسندی در صورت تقبل مابهالتفاوت سود ۸ تا ۱۸ درصدی وام مسکن از سوی بانک عامل بخش مسکن خریدار اوراق رهن ثانویه باید اوراق را با سود بیشتر از ۱۸ درصد به فروش برساند تا بتواند وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن را پوشش بدهد در این صورت اقساط ماهانه وام ۱۶۰ میلیون تومانی با در نظر گرفتن نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله، ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در ماه می‌شود که بخش عمده دریافت کنندگان این وام توان مالی برای بازپرداخت این اقساط را نخواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد
مشاوران املاک بودجه متعارف مراجعان به بنگاه‌های مسکن در مناطق متوسط برای خرید آپارتمان را 700 میلیون تا یک میلیارد تومان عنوان ...
قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد - 0

مشاوران املاک بودجه متعارف مراجعان به بنگاه‌های مسکن در مناطق متوسط برای خرید آپارتمان را ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان عنوان می‌کنند، در حالی که عمده فایل‌های میان‌متراژ در این مناطق بیش از یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌اقتصاد، نگاهی به معاملات صورت گرفته از ابتدای اسفندماه تا روز گذشته نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۱۶۰۰ فقره مبایعه‌نامه در بنگاه‌های ملکی منعقد شده است. از این تعداد تقریبا ۲۰ درصد در بازه قیمتی ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان قرار دارد. این در حالی است که مشاوران املاک می‌گویند کسانی که در اسفند ماه با بودجه مذکور به بنگاه‌ها مراجعه کرده‌اند بیش از نیمی از متقاضیان مسکن در حال جست‌وجو بوده‌اند، اما فایل مناسب برای پاسخگویی به تقاضای آنها نزد مشاوران به تعداد کافی وجود ندارد.

در مناطق چهار تا هشت شهر تهران که در زمره مناطق متوسط شهر دسته‌بندی می‌شوند، به‌جز چند محله ارزان‌قیمت در هر یک از این مناطق، بیش از نیمی از فایل‌ها به بهای بیش از یک میلیارد تومان عرضه شده‌اند. این دامنه قیمتی البته به متراژ فایل‌های موجود در بازار نیز بازمی‌گردد، کمااینکه این آپارتمان‌ها عمدتا بزرگ‌متراژ هستند و حتی اگر به بهای مناسب فایل شوند نیز قیمت کل آنها از قدرت خرید متقاضیان مسکن فراتر می‌رود.

در حال‌حاضر طبق آمارهای اولیه از سامانه اطلاعات املاک ایران یک‌سوم از کل معاملات مسکن در بازه ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان که در اسفندماه انجام شده مربوط به آپارتمان‌های میانسال با سن بنای ۱۰ تا ۲۰ سال بوده است. البته آپارتمان‌های نوساز در این بازه قیمتی نیز در معاملات سهم قابل‌توجهی دارند اما عمدتا کوچک و میان‌متراژ با مساحت تا ۷۵ مترمربع هستند. در واقع خرید آپارتمان بزرگ‌متراژ به بهای زیر یک میلیارد تومان در مناطق و محله‌های متوسط شهر بسیار دشوار است.

قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های در بازه ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد - 7

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در منطقه شهران چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برای خرید آپارتمان در منطقه شهران چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول
خبرگزاری میزان- برای خرید یک واحد ۸۵ متری با عمر بنای ۶ سال در منطقه شهران، خیابان کوهسار، خیابان حاج شعبانعلی باید در حدود ۹۹۰ میلیون تومان هزینه کنید.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برای خرید یک واحد ۸۵ متری با عمر بنای ۶ سال در منطقه شهران، خیابان کوهسار، خیابان حاج شعبانعلی باید در حدود ۹۹۰ میلیون تومان هزینه کنید.

قیمت سایر واحدهای آپارتمانی این منطقه به شرح زیر است:

برای خرید آپارتمان در منطقه شهران چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فراروفرارو1 روز قبل
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران با اشاره به تغییر ساعت کار ادارات گفت: در حال حاضر فرآیند این طرح در حال انجام است و چنانچه به جمع‌بندی برسند ساعت کاری ادارات از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۴:۳۰ تغییر خواهد کرد. به گزارش تسنیم، غلامرضا عباس پاشا عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تغییر ساعت اداری در فصل تابستان اظهار داشت: در حال حاضر فرآیند این طرح در حال انجام است و چنانچه به جمع‌بندی برسند ساعت کاری ادارات از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۴:۳۰ تغییر خواهد کرد. وی با اشاره به نامه وزیر کشور به معاون اول رئیس‌جمهور افزود: قرار است این موضوع در جلسه هیئت دولت مطرح شود و با توجه به اینکه پیک مصرف که از ساعت ۱۳ تا ۱۶ است قطعا این تغییر ساعت ادارات می‌تواند تأثیرگذار باشد. معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران همچنین ادامه داد: مدیریت مصرف از یک ماه گذشته در ادارات سطح استان با توجه به مصوبه شورای اداری آغاز شده است. وی در پایان خاطرنشان کرد: تغییر ساعت اداری صرفا مربوط به شهر تهران است و در شهرستان‌ها این موضوع متفاوت است و همان‌طور که پیش از این نیز اعلام شده باید هماهنگی لازم بین وزارتخانه‌ها و وزارت کشور صورت گیرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
چرا که بلیط هواپیما در انواع مختلفی ارائه شده که می‌توانید متناسب با خواسته خود اقدام به خرید بلیط نمایید. خرید بلیط هواپیمابه نظر شما خرید بلیط هواپیما از چه مرکزی مناسب خواهد بود؟ بی شک خرید را می‌توان مهمترین مرحله دانست. قیمت بلیط هواپیما (H۲) یکی از مواردی که در هنگام خرید بلیط هواپیما باید به آن توجه داشته باشید را می‌توان قیمت دانست. مزایای خرید آنلاین بلیط هواپیماامروزه بسیاری از افراد اقدام به خرید آنلاین بلیط هواپیما می‌کنند و دیگر به روش‌های سنتی این کار را انجام نمی‌دهند، دلیل این موضوع این است که از آن جایی که خرید آنلاین بلیط هواپیما زمان بسیار کمی را از شما می‌گیرد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که این این کار را انجام دهند و دیگر مانند گذشته زمان زیادی را صرف انجام این کار نکنند. روش دومی که باعث کاهش قیمت بلیط‌ها می‌شود برای افرادی است که قصد ندارند در تاریخ مشخصی پرواز خود را انجام دهند، این افراد می‌توانند به راحتی اقدام به خرید آنلاین بلیط هواپیما به صورت چارتری کنند، با خرید آنلاین بلیط هواپیما به صورت چارتری شما می‌توانید بلیط هواپیما را با قیمتی بسیار کمتر از قیمت اصلی آن خریداری کنید.
شاناشانا17 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز، قیمت نهایی شاخص نفت خام برنت دیروز (سه‌شنبه، چهارم تیرماه) ۶۵ دلار و پنج سنت و قیمت شاخص دبلیو تی آی آمریکا ۵۷ دلار و ۸۳ سنت برای هر بشکه بود. انتشار گزارش‌هایی درباره کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت در آمریکا و نگرانی درباره درگیری احتمالی در منطقه خاورمیانه، مهمترین عوامل افزایش قیمت نفت به شمار می‌آیند. استیون اینس، از مدیران مؤسسه ونگارد مارکتس، گفت: قیمت نفت به دلیل افزایش تنش در خاورمیانه رو به افزایش داشت، و آمارهای مؤسسه نفت آمریکا (ای‌پی‌آی) درباره کاهش ذخیره‌سازی، نشانه‌ای قوی برای بازار انرژی به شمار می‌آید.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
فارسفارس9 ساعت قبل
معاون وزیر نفت با اشاره به ثبت رکورد جدید گازرسانی به شهرها و روستاها، اعلام کرد: در شرایط فعلی بالغ بر ۳۰ هزار شهر و روستای کشور به شبکه گاز متصل شده‌اند. وی تاکید کرد: تا پیش از این با تکمیل برنامه گازرسانی، شاهد سبز شدن بسیاری از شهرهای کشور بودیدم و با گازرسانی به آخرین شهرها و روستاهای باقی مانده از این پس استان‌های سبز خواهیم داشت و گام به گام پرونده گازرسانی به شهرها و روستاهای باقی مانده بسته می‌شود. وی در ادامه با اشاره به روند رو به توسعه گازرسانی به شهرها، روستاها و واحدهای تولیدی و صنعتی در استان مازندران و افتتاح چند پروژه گازرسانی در این استان، اعلام کرد: هم اکنون در مجموع، ۹۷ درصد خانوار شهری و روستایی استان مازندران از نعمت گاز طبیعی بهره مند بوده و گازرسانی به ۲۱۲ واحد صنعتی و تولیدی در این استان مطابق با مصوبات شورای اقتصاد در حال اجراست. تربتی با اشاره به برنامه گازرسانی به یک شهر و ۳۰۶ روستای جدید در استان مازندران با اجرای ۱۰ طرح جدید، گفت: بر اساس برنامه زمان بندی، پرونده گازرسانی به شهرها و روستاهای این استان سرسبز تا سال ۱۴۰۰ بسته می‌شود. ‌‌‌وی در پایان خاطرنشان کرد: پازل گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور با بهره مندی آخرین مناطق بدون بهره از گاز در حال تکمیل است و در آینده نزدیک شاهد بسته شدن پرونده گازرسانی به همه شهرها و روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور خواهیم بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
با توجه به نوسان قیمتی مرتبط با اقلام گوناگون، اطلاع داشتن از آخرین قیمت کالاها همواره از دغدغه مخاطبان بوده است. در سلسله پست‌های «کف بازار»، خبرنگار تجارت‌نیوز با توجه به درخواست مخاطبان، قیمت یک قلم کالا را به صورت میدانی تهیه و منتشر می‌کند. در این میان، کالاهای مربوط به برندهای مختلف با قیمت‌های متنوع و قابلیت مقایسه در اختیار شما قرار می‌گیرد. اطلاعات موجود در این پست برگرفته از سایت «جی‌اس‌ام» است. آنچه در زیر می‌بینید، جدول قیمت موبایل در بازار ۵ تیر ماه ۱۳۹۸ است:

اخبار بیشتر