1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

صف‌های گوشت هنوز تشکیل می‌شوند

ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست

به گزارش ایرنا، رضا سیار روز سه شنبه در سی امین جلسه کارگروه تنظیم بازار قم، افزود: تقسیم محموله‌ها باید توسط ستادی که برای توزیع تشکیل شده است، انجام شود تا گوشت و مرغ میان قشرهای مختلف جامعه که استحقاق دریافت دارند، توزیع گردد.

وی با بیان این قیمت جوجه، ذرت و سویا سه عامل اساسی در تعیین قیمت مرغ است، اضافه کرد: قیمت جوجه ریزی متاثر از واکنش منفی مرغداران به بازار نهاده هاست و در صورتی که قیمت نهاده‌ها تثبیت شود، بر قیمت مرغ نیز موثر خواهد بود.

وی با بیان این که رفتار نامناسب با تولیدکننده اثر منفی روی بازار مرغ دارد، گفت: اگر قیمت مرغ در قم، متفاوت از بازار بهمن تهران باشد، در حق تولیدکننده اجحاف می‌شود و با توجه به این که تا ۱۵ فروردین ماه تقاضا برای خرید مرغ زیاد است، با مدیریت کارآمد، قیمت این محصول منطقی تعیین شود.

سیار تاکید کرد: با توجه به این که جوجه ریزی در قم مناسب با نیاز مردم است، انتظار داریم قیمت این محصول در استان به ازای هر کیلو، ۲ هزار تا سه هزار ریال ارزان‌تر از شهرهای مجاور باشد که این امر قابل تحقق است.

وی در ادامه با اشاره به این که نخستین سفرهای نوروزی در ۱۰ روز آینده آغاز می‌شود، بیان کرد: برنامه ریزی برای نظارت و کنترل قیمت کالاها و خدمات باید به صورت جدی‌تری نسبت به سال‌های گذشته دنبال شود.

وی اضافه کرد: باید با ورود واقعی به عرصه کنترل قیمت‌ها، به مردم اطمینان خاطر دهیم و با متخلفان برخورد قاطع صورت گیرد.

فرماندار قم همچنین گفت: با توجه به این که در نوروز، محدودیت‌های ترافیکی در هسته مرکزی شهر اعمال می‌شود، نانوایی هایی بیرون از این محدوده برای پخت تعداد کافی نان تعیین شوند تا مسافران با سختی تهیه نان مواجه نشوند.

* رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز گفت: با توجه به اختلاف قیمت سویا، قیمت مرغ در قم تفاوت زیادی با استان‌های همجوار داشت و تصمیم گرفته شد تا قیمت این محصول در بازار بهمن تهران به صورت پایه تعیین شود و بر همین اساس پیش برویم تا قیمت کاهش یابد.

محمدرضا طلایی افزود: روز گذشته قیمت هرکیلوگرم مرغ ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ ریال بود که امروز با کاهش ۶ هزار ریالی به ۱۴۲ هزار ریال رسید.

* مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز با اشاره به اولویت بندی برای توزیع گوشت، گفت: قشرهای آسیب پذیر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، کارگران و رانندگان تاکسی در اولویت می‌باشند.

مجید آوری فرد با بیان این که کارمندان در اولویت بعدی هستند، افزود: ساختار توزیع باید مناسب شود و مکان‌های توزیع در نقاط مختلف شهر باشد، تا صف‌های طولانی تشکیل نشود.

* مدیرغله و خدمات بازرگانی قم نیز در این جلسه با اشاره به تامین شکر مورد نیاز استان، گفت: روزانه ۲۰۰ تن شکر وارد قم می‌شود و تامین شکر مورد نیاز صنوفی از جمله بستنی فروشی‌ها، آب میوه گیری‌ها و قنادی‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

بهزاد رادمنش افزود: گندم و آرد مورد نیاز شب عید نیز طبق برنامه ۲ سال گذشته پیش بینی شده است.

* مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم نیز گفت: در استان ۲۰ هزار کارگر ساختمانی وجود دارد که ۱۵ هزار تن از آن‌ها بیمه شده هستند.

** همچنین کارشناس چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: در ۲ هفته گذشته با ورود محموله کاغذ به این استان، قیمت این محصول کاهش یافته است.

محمدحسن اکرمی افزود: مشکل ۹۰ درصد ناشران که با کمبود و گرانی کاغذ مواجه بودند حل شده است و مشکل ۱۰ درصد دیگر نیز تا پایان سال حل می‌شود.

سی امین جلسه کارگروه تنظیم بازار با حضور دستگاه‌های ذیربط در سالن جلسات امام جواد (ع) استانداری قم تشکیل شد و عوامل موثر در تعیین قیمت مرغ، گوشت، شکر و کاغذ مورد بررسی قرار گرفت.

/۲۰۸۵/ ۱۱۷۵

خواندن خبر در سایت منبع

پنج ساعت انتظار در صف گوشت سرکاری

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
پنج ساعت انتظار در صف گوشت سرکاری

به گزارش مشرق، ساعت ‌۵:۲۰ دقیقه صبح، خیابان خلوت شریعتی و یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در هفته‌های اخیر عامل توزیع گوشت گرم به قیمت دولتی بوده است، محل قرار و تهیه گزارش ماست. اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد که در روزهای زوج و از ساعت‌۶ صبح در کنار در شیشه‌ای این فروشگاه برگه‌ای نصب می‌شود تا افرادی که برای خرید گوشت مراجعه می‌کنند، اسامی را بنویسند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که ساعت کار فروشگاه از ساعت‌۹ صبح است و نوشتن اسامی راهی است برای نظم‌بخشی احتمالی به شیوه فروش گوشت و جلوگیری از ازدحام و درگیری احتمالی شهروندان.

پرنده در خیابان پر نمی‌زند. هرازگاهی راننده‌ای که از خلوتی خیابان شریعتی ذوق‌زده است با سرعت بالا در مسیر شمالی یا جنوبی خیابان تخته‌گاز می‌راند. به‌دلیل بسته بودن در پارکینگ مجتمع دسترسی به کاغذ ثبت‌نام صف گوشت ممکن نیست، در صورتی که کاغذها چند متر آن طرف‌تر روی کیوسک قرار دارند.

پس از مدتی انتظار راننده خودروی نیسانی که خود را عامل توزیع یکی از شرکت‌های لبنیاتی معرفی می‌کند از راه می‌رسد؛ اما چون در بسته است ترجیح می‌دهد در داخل خودروی خود استراحت کند. سرش را به فرمان تکیه می‌دهد و دقیقه‌ای بعد خواب است. ۱۵ دقیقه مانده به ساعت‌۶ جوانکی از راه می‌رسد.

با کاغذی در دست. او هم مانند ما به در بسته می‌خورد. اسامی زیادی در آن کاغذ نوشته شده است. ما هم در پیاده‌رو ایستاده‌ایم و صبح سرد اسفندماه را نفس می‌کشیم. کم‌کم خیابان در حال شلوغ‌شدن است. نگهبان مجتمع که در کیوسک خود خوابیده سری بلند می‌کند و دوباره می‌خوابد. در همچنان بسته است و لیست پشت در. خانم دیگری از راه می‌رسد که مشخص می‌شود همکار جوانی است که چند دقیقه قبل آمده. با کاغذی در دست جلو آمده و می‌گوید: «اسامی بچه‌ها رو اضافه می‌کنم.» جوان که کارمند شرکت داروسازی همان اطراف است می‌رود و همکار خانم به جای او می‌ایستد. حالا خانم کارمند فهرستی در دست دارد که حداقل نام ۳۰ نفر از همکارانش در آن به چشم می‌خورد.

می‌گوید: «خودم چند روز قبل گوشت گرفتم؛ اما همکاران که تازه متوجه شدند درخواست کرده‌اند من اول وقت اسم‌شان را در لیست بنویسم تا خودشان بعد از ساعت‌۹ که آمدند، مرخصی ساعتی بگیرند و به فروشگاه بیایند.» دو مرد مسن دیگر هم از راه رسیده‌اند تا اسم‌شان را در فهرست نوبت خرید گوشت بنویسند. ساعت از ۶ هم گذشته است و نگهبان ساختمان از خواب بیدار شده است.

در پارکینگ مجتمع را باز می‌کند و با چشمانی خواب‌آلود می‌گوید: «بروید اسم‌های‌تان را بنویسید.» همه با هم وارد ساختمان می‌شویم. اول نوبت من است. بعد هم خانم کارمند شروع به نوشتن نام همکارانش می‌کند. به نفر ۱۵ که می‌رسد صدای مردان دیگری که منتظر نوشتن نام‌شان در لیست هستند در می‌آید. آن‌ها به خانم کارمند اعتراض می‌کنند که چطور یک نفر برای ۳۰ نفر می‌خواهد نوبت بگیرد. آن خانم هم در میان نام همکارانش نام افراد حاضر در محل را نوشته و بعد دوباره ادامه می‌دهد. افراد دیگری هم از راه می‌رسند. در همان چند دقیقه حدود ۵۰ نفر نام‌شان را در لیست می‌نویسند. خانم کارمند می‌رود؛ اما مردان همچنان ایستاده‌اند تا لیست اسامی را تحویل یکی از فروشنده‌های فرشگاه بدهند که اسامی جابه‌جا یا لیست دیگری جایگزین نشود.

ساعت ‌۸:۳۰ صبح، فروشگاه بالای شهر

ساعت از ۸:۳۰ گذشته است. همچنان تعدادی از افرادی که از ساعت‌۶ خود را به فروشگاه رسانده‌اند با وجود سن بالا در محل ایستاده‌اند تا نوبت‌شان از دست نرود. در همان محل هم گعده گرفته‌اند و مرور سال‌های دهه ‌۶۰ را می‌کنند. یکی از بازگشت کوپن می‌گوید و دیگری از این ناراحت است که چرا در این سن باید به جای استراحت در صف بایستد. آن یکی می‌گوید: «من به اصرار زنم آمده‌ام. خودمان گوشت هم نخوریم طوری نمی‌شود؛ اما زنم می‌گوید وقتی بچه‌ها به خانه‌مان آمدند چه بپزم؟ باید گوشت داشته باشیم. من هم که با حقوق بازنشستگی توان خرید گوشت آزاد را ندارم.»

بازار گفت‌وگوها گرم است که مسوول توزیع گوشت فروشگاه از راه می‌رسد. او با جمله‌ای آب سردی را به روی همه می‌ریزد؛ «امروز گوشت نداریم. اصلا دیگر به ما گوشت نمی‌دهند. گفته‌اند فقط در فروشگاه‌های بزرگ که قصابی دارند گوشت توزیع می‌شود.» این را می‌گوید و به راحتی لیست اسامی را که به حدود ۸۰ نفر رسیده است پاره می‌کند.

یکی از خانم‌های مسن می‌گوید: «شانس من است. به دریا دست بزنم خشک می‌شود.» دیگری زیر لب ناسزا می‌گوید؛ مشخص نیست به چه کسی. دیگری می‌خندد و می‌گوید: «حیف خواب صبح که از دست رفت!»

جمعیت منتظر که ناامید شده‌اند کم‌کم از جلوی فروشگاه می‌روند، اما چند نفر هنوز باور نمی‌کنند. این موضوع را ترفند مسوول فروش می‌دانند تا گوشت را به دست مشتری‌های خاص خود و اقوامش برساند. آن‌ها اعتماد ندارند. یکی از این افراد می‌گوید: «من منتظرم آن خانم کارمند را ببینم که با عجله اسم همکارانش را نوشت. بعد می‌روم.» نیم ساعتی از ساعت‌۹ گذشته است. نه بار گوشت از راه رسید و نه آن خانم کارمند. حالا دیگر کسی برای خرید گوشت به فروشگاه نمی‌آید.

منبع: صبح نو

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک1 روز قبل
دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شد طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است. این در حالی است که تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالهاشم حسن نیا اظهار کرد: از تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق - شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد. در ۸ نقطه ریزش سنگ و در بیش از ۵ نقطه رانش، موجب ناامنی ,کاهش عرض محور، و در نهایت انسداد کامل محور شد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش شبانه روزی راهداران برای بازگشایی محورها اظهار کرد: عوامل راهداری به طور شبانه روزی با استفاده از ۲۱۰ دستگاه ماشین آلات راهداری و ۴۲۰نفر پرسنل در حال بازگشایی این محورها هستند. همچنین در این خصوص ادارات کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استانهای مازنداران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همکاری موثر در جهت بازگشایی محورها دارند. انتهای پیام/

رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

12+
الفالف16 ساعت قبل
الفالف15 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی مشهد گفت: صادرات پیاز عامل اصلی گرانی این محصول است و کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به همین دلیل گران شد. در سال جاری نیز همین اتفاق افتاد و ضرر و زیان‌های کشاورزان سبب شد امسال پیاز نکارند یا اینکه تولیدشان را کاهش دهند. وی ادامه داد: افزایش تقاضا و نبود پیاز در بازار باعث گرانی این محصول شد که با توجه به واردات پیاز از شهرهای جنوبی امیدورایم به ثبات قیمت در بازار میوه و تره‌بار مشهد برسیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت پیاز به هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان طی چندروز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار سبب نارضایتی مردم شده است. مصدق تصریح کرد: در کنار گرانی پیاز ما شاهد کاهش قیمت برخی محصولات از جمله گوجه از ۴هزارتومان به ۳هزارتومان و خیار از ۸هزارتومان به ۶هزارتومان در سال ۹۸هستیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر