صف‌های گوشت هنوز تشکیل می‌شوند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

صف‌های گوشت هنوز تشکیل می‌شوند

ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست
قم- ایرنا- فرماندار قم گفت: ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست و باید با برنامه ریزی لازم، علاوه بر این که از ایجاد صف جلوگیری شود، این محصول به دست مصرف کننده واقعی برسد.

به گزارش ایرنا، رضا سیار روز سه شنبه در سی امین جلسه کارگروه تنظیم بازار قم، افزود: تقسیم محموله‌ها باید توسط ستادی که برای توزیع تشکیل شده است، انجام شود تا گوشت و مرغ میان قشرهای مختلف جامعه که استحقاق دریافت دارند، توزیع گردد.

وی با بیان این قیمت جوجه، ذرت و سویا سه عامل اساسی در تعیین قیمت مرغ است، اضافه کرد: قیمت جوجه ریزی متاثر از واکنش منفی مرغداران به بازار نهاده هاست و در صورتی که قیمت نهاده‌ها تثبیت شود، بر قیمت مرغ نیز موثر خواهد بود.

وی با بیان این که رفتار نامناسب با تولیدکننده اثر منفی روی بازار مرغ دارد، گفت: اگر قیمت مرغ در قم، متفاوت از بازار بهمن تهران باشد، در حق تولیدکننده اجحاف می‌شود و با توجه به این که تا ۱۵ فروردین ماه تقاضا برای خرید مرغ زیاد است، با مدیریت کارآمد، قیمت این محصول منطقی تعیین شود.

سیار تاکید کرد: با توجه به این که جوجه ریزی در قم مناسب با نیاز مردم است، انتظار داریم قیمت این محصول در استان به ازای هر کیلو، ۲ هزار تا سه هزار ریال ارزان‌تر از شهرهای مجاور باشد که این امر قابل تحقق است.

وی در ادامه با اشاره به این که نخستین سفرهای نوروزی در ۱۰ روز آینده آغاز می‌شود، بیان کرد: برنامه ریزی برای نظارت و کنترل قیمت کالاها و خدمات باید به صورت جدی‌تری نسبت به سال‌های گذشته دنبال شود.

وی اضافه کرد: باید با ورود واقعی به عرصه کنترل قیمت‌ها، به مردم اطمینان خاطر دهیم و با متخلفان برخورد قاطع صورت گیرد.

فرماندار قم همچنین گفت: با توجه به این که در نوروز، محدودیت‌های ترافیکی در هسته مرکزی شهر اعمال می‌شود، نانوایی هایی بیرون از این محدوده برای پخت تعداد کافی نان تعیین شوند تا مسافران با سختی تهیه نان مواجه نشوند.

* رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز گفت: با توجه به اختلاف قیمت سویا، قیمت مرغ در قم تفاوت زیادی با استان‌های همجوار داشت و تصمیم گرفته شد تا قیمت این محصول در بازار بهمن تهران به صورت پایه تعیین شود و بر همین اساس پیش برویم تا قیمت کاهش یابد.

محمدرضا طلایی افزود: روز گذشته قیمت هرکیلوگرم مرغ ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ ریال بود که امروز با کاهش ۶ هزار ریالی به ۱۴۲ هزار ریال رسید.

* مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز با اشاره به اولویت بندی برای توزیع گوشت، گفت: قشرهای آسیب پذیر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، کارگران و رانندگان تاکسی در اولویت می‌باشند.

مجید آوری فرد با بیان این که کارمندان در اولویت بعدی هستند، افزود: ساختار توزیع باید مناسب شود و مکان‌های توزیع در نقاط مختلف شهر باشد، تا صف‌های طولانی تشکیل نشود.

* مدیرغله و خدمات بازرگانی قم نیز در این جلسه با اشاره به تامین شکر مورد نیاز استان، گفت: روزانه ۲۰۰ تن شکر وارد قم می‌شود و تامین شکر مورد نیاز صنوفی از جمله بستنی فروشی‌ها، آب میوه گیری‌ها و قنادی‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

بهزاد رادمنش افزود: گندم و آرد مورد نیاز شب عید نیز طبق برنامه ۲ سال گذشته پیش بینی شده است.

* مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم نیز گفت: در استان ۲۰ هزار کارگر ساختمانی وجود دارد که ۱۵ هزار تن از آن‌ها بیمه شده هستند.

** همچنین کارشناس چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: در ۲ هفته گذشته با ورود محموله کاغذ به این استان، قیمت این محصول کاهش یافته است.

محمدحسن اکرمی افزود: مشکل ۹۰ درصد ناشران که با کمبود و گرانی کاغذ مواجه بودند حل شده است و مشکل ۱۰ درصد دیگر نیز تا پایان سال حل می‌شود.

سی امین جلسه کارگروه تنظیم بازار با حضور دستگاه‌های ذیربط در سالن جلسات امام جواد (ع) استانداری قم تشکیل شد و عوامل موثر در تعیین قیمت مرغ، گوشت، شکر و کاغذ مورد بررسی قرار گرفت.

/۲۰۸۵/ ۱۱۷۵

خواندن خبر در سایت منبع

پنج ساعت انتظار در صف گوشت سرکاری

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
پنج ساعت انتظار در صف گوشت سرکاری
یکی می‌گوید: «من به اصرار زنم آمده‌ام. خودمان گوشت هم نخوریم طوری نمی‌شود؛ اما زنم می‌گوید وقتی بچه‌ها به خانه‌مان آمدند چه بپزم؟ باید گوشت داشته باشیم.

به گزارش مشرق، ساعت ‌۵:۲۰ دقیقه صبح، خیابان خلوت شریعتی و یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در هفته‌های اخیر عامل توزیع گوشت گرم به قیمت دولتی بوده است، محل قرار و تهیه گزارش ماست. اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد که در روزهای زوج و از ساعت‌۶ صبح در کنار در شیشه‌ای این فروشگاه برگه‌ای نصب می‌شود تا افرادی که برای خرید گوشت مراجعه می‌کنند، اسامی را بنویسند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که ساعت کار فروشگاه از ساعت‌۹ صبح است و نوشتن اسامی راهی است برای نظم‌بخشی احتمالی به شیوه فروش گوشت و جلوگیری از ازدحام و درگیری احتمالی شهروندان.

پرنده در خیابان پر نمی‌زند. هرازگاهی راننده‌ای که از خلوتی خیابان شریعتی ذوق‌زده است با سرعت بالا در مسیر شمالی یا جنوبی خیابان تخته‌گاز می‌راند. به‌دلیل بسته بودن در پارکینگ مجتمع دسترسی به کاغذ ثبت‌نام صف گوشت ممکن نیست، در صورتی که کاغذها چند متر آن طرف‌تر روی کیوسک قرار دارند.

پس از مدتی انتظار راننده خودروی نیسانی که خود را عامل توزیع یکی از شرکت‌های لبنیاتی معرفی می‌کند از راه می‌رسد؛ اما چون در بسته است ترجیح می‌دهد در داخل خودروی خود استراحت کند. سرش را به فرمان تکیه می‌دهد و دقیقه‌ای بعد خواب است. ۱۵ دقیقه مانده به ساعت‌۶ جوانکی از راه می‌رسد.

با کاغذی در دست. او هم مانند ما به در بسته می‌خورد. اسامی زیادی در آن کاغذ نوشته شده است. ما هم در پیاده‌رو ایستاده‌ایم و صبح سرد اسفندماه را نفس می‌کشیم. کم‌کم خیابان در حال شلوغ‌شدن است. نگهبان مجتمع که در کیوسک خود خوابیده سری بلند می‌کند و دوباره می‌خوابد. در همچنان بسته است و لیست پشت در. خانم دیگری از راه می‌رسد که مشخص می‌شود همکار جوانی است که چند دقیقه قبل آمده. با کاغذی در دست جلو آمده و می‌گوید: «اسامی بچه‌ها رو اضافه می‌کنم.» جوان که کارمند شرکت داروسازی همان اطراف است می‌رود و همکار خانم به جای او می‌ایستد. حالا خانم کارمند فهرستی در دست دارد که حداقل نام ۳۰ نفر از همکارانش در آن به چشم می‌خورد.

می‌گوید: «خودم چند روز قبل گوشت گرفتم؛ اما همکاران که تازه متوجه شدند درخواست کرده‌اند من اول وقت اسم‌شان را در لیست بنویسم تا خودشان بعد از ساعت‌۹ که آمدند، مرخصی ساعتی بگیرند و به فروشگاه بیایند.» دو مرد مسن دیگر هم از راه رسیده‌اند تا اسم‌شان را در فهرست نوبت خرید گوشت بنویسند. ساعت از ۶ هم گذشته است و نگهبان ساختمان از خواب بیدار شده است.

در پارکینگ مجتمع را باز می‌کند و با چشمانی خواب‌آلود می‌گوید: «بروید اسم‌های‌تان را بنویسید.» همه با هم وارد ساختمان می‌شویم. اول نوبت من است. بعد هم خانم کارمند شروع به نوشتن نام همکارانش می‌کند. به نفر ۱۵ که می‌رسد صدای مردان دیگری که منتظر نوشتن نام‌شان در لیست هستند در می‌آید. آن‌ها به خانم کارمند اعتراض می‌کنند که چطور یک نفر برای ۳۰ نفر می‌خواهد نوبت بگیرد. آن خانم هم در میان نام همکارانش نام افراد حاضر در محل را نوشته و بعد دوباره ادامه می‌دهد. افراد دیگری هم از راه می‌رسند. در همان چند دقیقه حدود ۵۰ نفر نام‌شان را در لیست می‌نویسند. خانم کارمند می‌رود؛ اما مردان همچنان ایستاده‌اند تا لیست اسامی را تحویل یکی از فروشنده‌های فرشگاه بدهند که اسامی جابه‌جا یا لیست دیگری جایگزین نشود.

ساعت ‌۸:۳۰ صبح، فروشگاه بالای شهر

ساعت از ۸:۳۰ گذشته است. همچنان تعدادی از افرادی که از ساعت‌۶ خود را به فروشگاه رسانده‌اند با وجود سن بالا در محل ایستاده‌اند تا نوبت‌شان از دست نرود. در همان محل هم گعده گرفته‌اند و مرور سال‌های دهه ‌۶۰ را می‌کنند. یکی از بازگشت کوپن می‌گوید و دیگری از این ناراحت است که چرا در این سن باید به جای استراحت در صف بایستد. آن یکی می‌گوید: «من به اصرار زنم آمده‌ام. خودمان گوشت هم نخوریم طوری نمی‌شود؛ اما زنم می‌گوید وقتی بچه‌ها به خانه‌مان آمدند چه بپزم؟ باید گوشت داشته باشیم. من هم که با حقوق بازنشستگی توان خرید گوشت آزاد را ندارم.»

بازار گفت‌وگوها گرم است که مسوول توزیع گوشت فروشگاه از راه می‌رسد. او با جمله‌ای آب سردی را به روی همه می‌ریزد؛ «امروز گوشت نداریم. اصلا دیگر به ما گوشت نمی‌دهند. گفته‌اند فقط در فروشگاه‌های بزرگ که قصابی دارند گوشت توزیع می‌شود.» این را می‌گوید و به راحتی لیست اسامی را که به حدود ۸۰ نفر رسیده است پاره می‌کند.

یکی از خانم‌های مسن می‌گوید: «شانس من است. به دریا دست بزنم خشک می‌شود.» دیگری زیر لب ناسزا می‌گوید؛ مشخص نیست به چه کسی. دیگری می‌خندد و می‌گوید: «حیف خواب صبح که از دست رفت!»

جمعیت منتظر که ناامید شده‌اند کم‌کم از جلوی فروشگاه می‌روند، اما چند نفر هنوز باور نمی‌کنند. این موضوع را ترفند مسوول فروش می‌دانند تا گوشت را به دست مشتری‌های خاص خود و اقوامش برساند. آن‌ها اعتماد ندارند. یکی از این افراد می‌گوید: «من منتظرم آن خانم کارمند را ببینم که با عجله اسم همکارانش را نوشت. بعد می‌روم.» نیم ساعتی از ساعت‌۹ گذشته است. نه بار گوشت از راه رسید و نه آن خانم کارمند. حالا دیگر کسی برای خرید گوشت به فروشگاه نمی‌آید.

منبع: صبح نو

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تحمیل کرد، اما مدعی شد که می‌خواهد با ایران به توافق برسد. وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.» در حال تکمیل …
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.

افتتاح موزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیافتتاح موزه نفتاین موزه بعد از دو موزه نفتی در که آبادان تاسیس شده است سومین موزه ایران هست که به بهره برداری میرسد همانطور که برنامه ریزی شده است تعداد این موزه‌ها تا پایان سال به ۵ موزه خواهد رسید
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، امروز استراماچونی و یکی از دستیارانش پیش از آغاز اولین تمرین استقلال در ورزشگاه تهرانسر یک عکس یادگاری گرفتند. نکته جالب این تصویر، خالکوبی‌های دست و پای دستیار استراماچونی است. گرچه که بارها بازیکنان ایرانی به دلیل داشتن خالکوبی به کمیته اخلاق رفته‌اند، اما در حال حاضر حساسیت‌ها به این موضوع کمتر شده و بعید است مشکلی برای دستیار استراماچونی ایجاد شود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1