صف‌های گوشت هنوز تشکیل می‌شوند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

صف‌های گوشت هنوز تشکیل می‌شوند

ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست
قم- ایرنا- فرماندار قم گفت: ایجاد صف در توزیع مرغ و گوشت قابل قبول نیست و باید با برنامه ریزی لازم، علاوه بر این که از ایجاد صف جلوگیری شود، این محصول به دست مصرف کننده واقعی برسد.

به گزارش ایرنا، رضا سیار روز سه شنبه در سی امین جلسه کارگروه تنظیم بازار قم، افزود: تقسیم محموله‌ها باید توسط ستادی که برای توزیع تشکیل شده است، انجام شود تا گوشت و مرغ میان قشرهای مختلف جامعه که استحقاق دریافت دارند، توزیع گردد.

وی با بیان این قیمت جوجه، ذرت و سویا سه عامل اساسی در تعیین قیمت مرغ است، اضافه کرد: قیمت جوجه ریزی متاثر از واکنش منفی مرغداران به بازار نهاده هاست و در صورتی که قیمت نهاده‌ها تثبیت شود، بر قیمت مرغ نیز موثر خواهد بود.

وی با بیان این که رفتار نامناسب با تولیدکننده اثر منفی روی بازار مرغ دارد، گفت: اگر قیمت مرغ در قم، متفاوت از بازار بهمن تهران باشد، در حق تولیدکننده اجحاف می‌شود و با توجه به این که تا ۱۵ فروردین ماه تقاضا برای خرید مرغ زیاد است، با مدیریت کارآمد، قیمت این محصول منطقی تعیین شود.

سیار تاکید کرد: با توجه به این که جوجه ریزی در قم مناسب با نیاز مردم است، انتظار داریم قیمت این محصول در استان به ازای هر کیلو، ۲ هزار تا سه هزار ریال ارزان‌تر از شهرهای مجاور باشد که این امر قابل تحقق است.

وی در ادامه با اشاره به این که نخستین سفرهای نوروزی در ۱۰ روز آینده آغاز می‌شود، بیان کرد: برنامه ریزی برای نظارت و کنترل قیمت کالاها و خدمات باید به صورت جدی‌تری نسبت به سال‌های گذشته دنبال شود.

وی اضافه کرد: باید با ورود واقعی به عرصه کنترل قیمت‌ها، به مردم اطمینان خاطر دهیم و با متخلفان برخورد قاطع صورت گیرد.

فرماندار قم همچنین گفت: با توجه به این که در نوروز، محدودیت‌های ترافیکی در هسته مرکزی شهر اعمال می‌شود، نانوایی هایی بیرون از این محدوده برای پخت تعداد کافی نان تعیین شوند تا مسافران با سختی تهیه نان مواجه نشوند.

* رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز گفت: با توجه به اختلاف قیمت سویا، قیمت مرغ در قم تفاوت زیادی با استان‌های همجوار داشت و تصمیم گرفته شد تا قیمت این محصول در بازار بهمن تهران به صورت پایه تعیین شود و بر همین اساس پیش برویم تا قیمت کاهش یابد.

محمدرضا طلایی افزود: روز گذشته قیمت هرکیلوگرم مرغ ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ ریال بود که امروز با کاهش ۶ هزار ریالی به ۱۴۲ هزار ریال رسید.

* مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز با اشاره به اولویت بندی برای توزیع گوشت، گفت: قشرهای آسیب پذیر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، کارگران و رانندگان تاکسی در اولویت می‌باشند.

مجید آوری فرد با بیان این که کارمندان در اولویت بعدی هستند، افزود: ساختار توزیع باید مناسب شود و مکان‌های توزیع در نقاط مختلف شهر باشد، تا صف‌های طولانی تشکیل نشود.

* مدیرغله و خدمات بازرگانی قم نیز در این جلسه با اشاره به تامین شکر مورد نیاز استان، گفت: روزانه ۲۰۰ تن شکر وارد قم می‌شود و تامین شکر مورد نیاز صنوفی از جمله بستنی فروشی‌ها، آب میوه گیری‌ها و قنادی‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

بهزاد رادمنش افزود: گندم و آرد مورد نیاز شب عید نیز طبق برنامه ۲ سال گذشته پیش بینی شده است.

* مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم نیز گفت: در استان ۲۰ هزار کارگر ساختمانی وجود دارد که ۱۵ هزار تن از آن‌ها بیمه شده هستند.

** همچنین کارشناس چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: در ۲ هفته گذشته با ورود محموله کاغذ به این استان، قیمت این محصول کاهش یافته است.

محمدحسن اکرمی افزود: مشکل ۹۰ درصد ناشران که با کمبود و گرانی کاغذ مواجه بودند حل شده است و مشکل ۱۰ درصد دیگر نیز تا پایان سال حل می‌شود.

سی امین جلسه کارگروه تنظیم بازار با حضور دستگاه‌های ذیربط در سالن جلسات امام جواد (ع) استانداری قم تشکیل شد و عوامل موثر در تعیین قیمت مرغ، گوشت، شکر و کاغذ مورد بررسی قرار گرفت.

/۲۰۸۵/ ۱۱۷۵

خواندن خبر در سایت منبع

پنج ساعت انتظار در صف گوشت سرکاری

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
پنج ساعت انتظار در صف گوشت سرکاری
یکی می‌گوید: «من به اصرار زنم آمده‌ام. خودمان گوشت هم نخوریم طوری نمی‌شود؛ اما زنم می‌گوید وقتی بچه‌ها به خانه‌مان آمدند چه بپزم؟ باید گوشت داشته باشیم.

به گزارش مشرق، ساعت ‌۵:۲۰ دقیقه صبح، خیابان خلوت شریعتی و یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در هفته‌های اخیر عامل توزیع گوشت گرم به قیمت دولتی بوده است، محل قرار و تهیه گزارش ماست. اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد که در روزهای زوج و از ساعت‌۶ صبح در کنار در شیشه‌ای این فروشگاه برگه‌ای نصب می‌شود تا افرادی که برای خرید گوشت مراجعه می‌کنند، اسامی را بنویسند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که ساعت کار فروشگاه از ساعت‌۹ صبح است و نوشتن اسامی راهی است برای نظم‌بخشی احتمالی به شیوه فروش گوشت و جلوگیری از ازدحام و درگیری احتمالی شهروندان.

پرنده در خیابان پر نمی‌زند. هرازگاهی راننده‌ای که از خلوتی خیابان شریعتی ذوق‌زده است با سرعت بالا در مسیر شمالی یا جنوبی خیابان تخته‌گاز می‌راند. به‌دلیل بسته بودن در پارکینگ مجتمع دسترسی به کاغذ ثبت‌نام صف گوشت ممکن نیست، در صورتی که کاغذها چند متر آن طرف‌تر روی کیوسک قرار دارند.

پس از مدتی انتظار راننده خودروی نیسانی که خود را عامل توزیع یکی از شرکت‌های لبنیاتی معرفی می‌کند از راه می‌رسد؛ اما چون در بسته است ترجیح می‌دهد در داخل خودروی خود استراحت کند. سرش را به فرمان تکیه می‌دهد و دقیقه‌ای بعد خواب است. ۱۵ دقیقه مانده به ساعت‌۶ جوانکی از راه می‌رسد.

با کاغذی در دست. او هم مانند ما به در بسته می‌خورد. اسامی زیادی در آن کاغذ نوشته شده است. ما هم در پیاده‌رو ایستاده‌ایم و صبح سرد اسفندماه را نفس می‌کشیم. کم‌کم خیابان در حال شلوغ‌شدن است. نگهبان مجتمع که در کیوسک خود خوابیده سری بلند می‌کند و دوباره می‌خوابد. در همچنان بسته است و لیست پشت در. خانم دیگری از راه می‌رسد که مشخص می‌شود همکار جوانی است که چند دقیقه قبل آمده. با کاغذی در دست جلو آمده و می‌گوید: «اسامی بچه‌ها رو اضافه می‌کنم.» جوان که کارمند شرکت داروسازی همان اطراف است می‌رود و همکار خانم به جای او می‌ایستد. حالا خانم کارمند فهرستی در دست دارد که حداقل نام ۳۰ نفر از همکارانش در آن به چشم می‌خورد.

می‌گوید: «خودم چند روز قبل گوشت گرفتم؛ اما همکاران که تازه متوجه شدند درخواست کرده‌اند من اول وقت اسم‌شان را در لیست بنویسم تا خودشان بعد از ساعت‌۹ که آمدند، مرخصی ساعتی بگیرند و به فروشگاه بیایند.» دو مرد مسن دیگر هم از راه رسیده‌اند تا اسم‌شان را در فهرست نوبت خرید گوشت بنویسند. ساعت از ۶ هم گذشته است و نگهبان ساختمان از خواب بیدار شده است.

در پارکینگ مجتمع را باز می‌کند و با چشمانی خواب‌آلود می‌گوید: «بروید اسم‌های‌تان را بنویسید.» همه با هم وارد ساختمان می‌شویم. اول نوبت من است. بعد هم خانم کارمند شروع به نوشتن نام همکارانش می‌کند. به نفر ۱۵ که می‌رسد صدای مردان دیگری که منتظر نوشتن نام‌شان در لیست هستند در می‌آید. آن‌ها به خانم کارمند اعتراض می‌کنند که چطور یک نفر برای ۳۰ نفر می‌خواهد نوبت بگیرد. آن خانم هم در میان نام همکارانش نام افراد حاضر در محل را نوشته و بعد دوباره ادامه می‌دهد. افراد دیگری هم از راه می‌رسند. در همان چند دقیقه حدود ۵۰ نفر نام‌شان را در لیست می‌نویسند. خانم کارمند می‌رود؛ اما مردان همچنان ایستاده‌اند تا لیست اسامی را تحویل یکی از فروشنده‌های فرشگاه بدهند که اسامی جابه‌جا یا لیست دیگری جایگزین نشود.

ساعت ‌۸:۳۰ صبح، فروشگاه بالای شهر

ساعت از ۸:۳۰ گذشته است. همچنان تعدادی از افرادی که از ساعت‌۶ خود را به فروشگاه رسانده‌اند با وجود سن بالا در محل ایستاده‌اند تا نوبت‌شان از دست نرود. در همان محل هم گعده گرفته‌اند و مرور سال‌های دهه ‌۶۰ را می‌کنند. یکی از بازگشت کوپن می‌گوید و دیگری از این ناراحت است که چرا در این سن باید به جای استراحت در صف بایستد. آن یکی می‌گوید: «من به اصرار زنم آمده‌ام. خودمان گوشت هم نخوریم طوری نمی‌شود؛ اما زنم می‌گوید وقتی بچه‌ها به خانه‌مان آمدند چه بپزم؟ باید گوشت داشته باشیم. من هم که با حقوق بازنشستگی توان خرید گوشت آزاد را ندارم.»

بازار گفت‌وگوها گرم است که مسوول توزیع گوشت فروشگاه از راه می‌رسد. او با جمله‌ای آب سردی را به روی همه می‌ریزد؛ «امروز گوشت نداریم. اصلا دیگر به ما گوشت نمی‌دهند. گفته‌اند فقط در فروشگاه‌های بزرگ که قصابی دارند گوشت توزیع می‌شود.» این را می‌گوید و به راحتی لیست اسامی را که به حدود ۸۰ نفر رسیده است پاره می‌کند.

یکی از خانم‌های مسن می‌گوید: «شانس من است. به دریا دست بزنم خشک می‌شود.» دیگری زیر لب ناسزا می‌گوید؛ مشخص نیست به چه کسی. دیگری می‌خندد و می‌گوید: «حیف خواب صبح که از دست رفت!»

جمعیت منتظر که ناامید شده‌اند کم‌کم از جلوی فروشگاه می‌روند، اما چند نفر هنوز باور نمی‌کنند. این موضوع را ترفند مسوول فروش می‌دانند تا گوشت را به دست مشتری‌های خاص خود و اقوامش برساند. آن‌ها اعتماد ندارند. یکی از این افراد می‌گوید: «من منتظرم آن خانم کارمند را ببینم که با عجله اسم همکارانش را نوشت. بعد می‌روم.» نیم ساعتی از ساعت‌۹ گذشته است. نه بار گوشت از راه رسید و نه آن خانم کارمند. حالا دیگر کسی برای خرید گوشت به فروشگاه نمی‌آید.

منبع: صبح نو

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، یک عکاس آلمانی که طی ۱ سال گذشته ۳ بار به ایران سفر کرده است، زندگی اطراف دریاچه در حال احتضار «ارومیه» را به تصویر کشیده است. ماکسیمیلیان من عکاس آلمانی ساکن شهر دورتموند برای نخستین بار در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به ایران سفر کرد. او با سفر به استان آذربایجان غربی زندگی اطراف بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در حال خشک شدن جهان را به تصویر کشید. این عکاس آلمانی در هر ۳ سفر خود به دریاچه ارومیه و مناطق و شهرهای وروستاهای اطراف آن سر زده و عکاسی کرده است. تصاویر زیر از مجموعه عکس‌های ۳ سفر ۱ سال گذشته «ماکسیمیلیان من» به اطراف دریاچه ارومیه است.

مصرف سوخت در مرز هشدار

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
مسئولان می‌گویند مصرف بنزین در ایران بالاتر از استانداردهای جهانی است و همه ظرفیت‌های پالایشگاه‌ها درداخل مصرف می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئولان صنعت نفت می‌گویند اگر روند مصرف بنزین بیشتر از این شود ناگزیر یا بنزین باید وارد یا پالایشگاه‌های جدید احداث شود.

اجرای طرح اقدام ملی مسکن‎‎؛ محرکی برای خروج از رکود

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود محمودزاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنه شب شبکه دو سیما افزود: در اقدام ملی مسکن بنا بر تاکید و سیاستگذاری وزارت راه وشهرسازی، عملیات اجرایی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، امسال باید آغاز شود. وی، تولید مستمر مسکن را از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و تاکید کرد: ساخت واحد‌های مسکونی به این ۴۰۰ هزار واحد، محدود نمی‌شود و ادامه خواهد داشت. آقای محمودزاده افزود: بر اساس پیش بینی‌های برنامه ششم توسعه و طرح جامع مسکن، کشور در سال، بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، اما به این معنی نیست که دولت این میزان مسکن را تولید کند، زیرا چنین توانی ندارد و همچنین برخی دهک‌ها نیاز به کمک دولت ندارند. او ادامه داد: این ۴۰۰ هزار واحد بیش از ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا دارد و بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی این طرح است به جز زمینی که برای آن تخصیص داده شده است و امیدواریم نقش ویژه‌ای را در رونق تولید در حوزه صنعت ساختمان بر عهده بگیرد. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۴ استانی که ثبت نام کردیم از سه روز پیش از آن اطلاع رسانی نمودیم، گفت: ثبت نام در هر استان فقط یک بار نیست بلکه هر استانی که بتواند پیش نیاز‌های ساخت واحد‌های مسکونی از جمله زمین را تامین کند، در چند مرحله ممکن است نام نویسی انجام شود بنابراین کسانی که در این مرحله به آن‌ها نوبت نرسیده است در صورتی که استان‌ها زمین تامین کنند در مراحل بعدی نام نویسی می‌شوند. آقای محمودزاده افزود: در مرحله اول نام نویسی، ظرفیت استان قم پر شد و ظرفیت برخی شهر‌های استان خراسان شمالی هنوز باقیمانده است. خراسان جنوبی تا روز بعد ادامه داشت و در استان سیستان و بلوچستان هم ظرفیت برخی شهر‌ها تا دیروز پر نشده بود. او اضافه کرد: مشکل فقط در استان قم بود به علت حجم تقاضا و زمین کمی که تامین شده بود. امیدواریم با تلاش مسئولان این استان برای تامین زمین و ظرفیت ساخت، بتوانیم دفعات مکرری برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کنیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا کنون در استان قم ۴۴۰۰ نفر، در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۰ هزار نفر، در خراسان جنوبی حدود ۲۵۰۰ و در استان خراسان شمالی نیز حدود ۲۴۰۰ نفر در طرح اقدام ملی مسکن، نام نویسی کرده‌اند. وی گفت: نام نویسی در این مرحله طرح اقدام ملی مسکن به اینترنت پرسرعت نیاز نداشت، زیرا فقط کد ملی افراد گرفته می‌شد و بارگذاری مدارک دیگر را به مرحله بعد واگذار کردیم. او ادامه داد: البته هر کسی که موفق به نام نویسی شد به این مفهوم نیست که ثبت نام نهایی شده است بلکه بعدا باید مدارک آن‌ها بررسی شود و از سامانه ثبت احوال، سامانه ثبت اسناد و سامانه بانک باید استعلام‌های مربوط را انجام دهیم. آقای محمودزاده با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی زمین دولتی وجود ندارد، گفت: تاکنون حدود ۷ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: هر طرح که به خانه دار شدن مردم و تعادل عرضه و تقاضا و تعادل بخشی به بازار مسکن کمک می‌کند به کاهش رکورد مسکن هم کمک می‌کند. آقای مجید کیانپور افزود: از حدود یک سال و نیم پیش تا کنون صحبت از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن است. این کار قطعا برای تاثیر در بازار مسکن، محرک است، اما نحوه توزیع این واحد‌ها میان اقشار و دهک‌های مختلف جامعه، نامشخص است و بسیاری از مردم از نحوه ثبت نام این طرح هم ناراضی هستند و برخی به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. وی ادامه داد: برای ایجاد عدالت و اینکه همه اقشار جامعه هدف این طرح موفق به ثبت نام شوند باید زمان مناسبی در نظر گرفته شود و خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان در اولویت باشند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
تابناکتابناک23 ساعت قبل
بازار ارز در حالی آخرین روز کاری هفته را پشت سر می‌گذارد که روند روز‌های گذشته حکایت از نوسان رو به افزایش بهای ارز داشته است. اما گروهی دیگر از فعالان بازار، معتقد به تغییر فاز سرمایه گذاری از بازارهای موازی به سمت بازار ارز هستند. بانک مرکزی با اقتدار به عنوان بازار ساز در بازار ارز حضور فعال دارد. با اطلاع و شناختی که از توانایی‌ها و امکانات و ذخایر ارزی کشور دارم، ثبات نسبی بازار ارز ادامه خواهد شد. " نرخ رسمی ۴۷ ارز به روایت بانک مرکزی

اخبار بیشتر