1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

تاکید کارشناسان بر نیاز به فضای سبز شهری در روز درختکاری

احمدرضا محرابیان، یکی از استادیاران اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی در روز دختکاری درمورد فضای سبز تهران گفت: گونه‌های گیاهی مناسب برای نقاط مختلف تهران با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال در شمال تهران که سردسیری است نباید نخل کاشت یا با توجه به کمبود آب باید گونه‌هایی را کاشت که به آب کمتری نیاز دارند. این متخصص فضای سبز دلیل اینکه کاج، سرو و چنار دیگر برای تهران مناسب نیستند را تشریح کرد و گفت بید مجنون برای این شهر گیاه مناسب‌تری است.

سایت خبری

یک متخصص فضای سبز: سرو، کاج و چنار دیگر مناسب تهران نیستند

انتخابخبرگزاری انتخاب
یک متخصص فضای سبز: سرو، کاج و چنار دیگر مناسب تهران نیستند
یک متخصص فضای سبز: سرو، کاج و چنار دیگر مناسب تهران نیستند - 0

یک متخصص فضای سبز همزمان با روز درختکاری با اشاره به گونه‌های درختی مناسب و نامناسب برای کاشت در تهران گفت: گونه‌های درختی کاج، سرو، چنار و درختانی که میوه می‌دهند دیگر مناسب شرایط اکولوژیک تهران نیستند و باید گونه‌های دیگری را جایگزین آن‌ها کرد.

احمدرضا محرابیان در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه درختکاری یک سنت باستانی ایرانیان است، اظهار کرد: در گذشته با وجود اینکه دانش و تخصص کافی برای کاشت گونه‌های گیاهی وجود نداشت اما کاشت درخت با رعایت اصول اکولوژیک انجام می‌شد. از جمله مواردی که باید برای کاشت فضای سبز به‌ویژه گونه‌های درختی در نظر داشته باشیم این است که در درجه اول گونه‌های گیاهی انتخاب کنیم که با شرایط اکولوژیک تهران سازگار باشد.

لزوم کاشت گونه‌های درختی متنوع در تهران

وی ادامه داد: شهر تهران منطقه‌ای است که از ارتفاع حدود ۳۰۰ متر شروع می‌شود و تا ارتفاع حدود ۱۸۰۰ متر ادامه پیدا می‌کند بنابراین با توجه به این شیب وسیع اکولوژیک باید گونه‌های درختی متنوعی در تهران کشت شود این در حالیست که متاسفانه بسیاری اوقات در تهران یک الگوی درختی یکسان کشت می‌شود. در حال حاضر مناطق جنوبی تهران پتانسیل کشت گونه‌های نیمه گرمسیری را دارند و مناطق شمالی آن پتانسیل کشت گونه‌های سردسیری یا کوهستانی.

به گفته این استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی با وجود کاهش بارندگی و افزایش دمای پایتخت در سال‌های اخیر ولی بخش‌های شمالی تهران، کوهستانی و دامنه‌ای و سردسیر است بنابراین پوشش گیاهی آن باید متناسب با شرایط منطقه باشد.

در شمال تهران درخت نخل نکاریم

محرابیان با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر در شمال تهران بعضا گونه نخل مشاهده می‌شود، تصریح کرد: درخت نخل متعلق به مناطق گرمسیری است و اصلا نباید در ارتفاعات بالا کاشته شود.

کاج و سرو آلرژی‌زا هستند

این متخصص فضای سبز افزود: به‌جز در نظر گرفتن شرایط اکولوژیک برای کاشت گونه‌های گیاهی باید به این نکته توجه داشت که گونه گیاهی که قرار است کاشته شود ویژگی‌های آلرژیک نداشته باشد. بسیاری از گونه‌هایی که در تهران کشت می‌شوند مانند کاج و سرو آلرژی‌زا هستند.

چنار دیگر مناسب تهران نیست

وی با تاکید بر اینکه کاربرد گونه‌های گیاهی فقط زیبایی شناختی نیست، گفت: فضای سبز باید بتواند ترافیک را کنترل کند، انعکاس‌ نورهای منفی و امواج شدید صوتی را کاهش دهد و توان مقابله با سایر آلودگی‌های محیطی را داشته باشد. در گذشته درخت چنار برای شهر تهران بسیار گونه مناسبی بود اما در حال حاضر این گونه درختی دیگر نمی‌تواند در تهران رشد مناسبی داشته باشد و به بیماری‌های مختلفی مبتلا می‌شود.

گونه‌های کم‌آب‌بر بکاریم

محرابیان ادامه داد: بهتر است که شهروندان و مسئولان در روز درختکاری با مشاوره گرفتن از متخصصان فضای سبز اقدام به کاشت درخت کنند همچنین سازمان پارک‌ها و فضای سبز، گونه‌هایی را در این روز در اختیار مردم قرار دهد که با شرایط شهر تهران سازگاری داشته باشد. با توجه به کم آبی کشور نیز باید به گونه‌های کم آب‌بر و خشکی پسند توجه بیشتری کرد.

درختان میوه مناسب تهران نیست

این متخصص فضای سبز در ادامه در پاسخ به این پرسش که به‌طور مشخص چه گیاهانی مناسب با شرایط اقلیمی تهران هستند و باید در روز درختکاری کاشته شوند، گفت: متاسفانه اطلاعات کافی در مورد گونه‌هایی که باید در تهران کشت شود، وجود ندارد ولی به طور کلی می‌توان گونه‌های کاشت که با شرایط اقلیمی مناطق مختلف شهر سازگاری داشته باشند و سبب ایجاد آلرژی نشوند. درختان میوه نیز مناسب تهران نیستد چرا که سبب جمع شدن حشرات و آلودگی‌های محیطی می‌شوند.

بید مجنون و اقاقیا تا حدی مناسب تهران هستند

به گفته محرابیان با توجه به اینکه اطلاعات کافی در مورد گونه‌های درختی که مناسب شرایط اقلیمی تهران هستند وجود ندارد هنوز حتی نمی‌توان جایگزینی مناسبی برای درخت چنار معرفی کرد اما گونه‌های چون بیدمجنون و اقاقیا در برخی مناطق تهران کاشته شده‌اند که تاکنون توانسته‌اند با شرایط اقلیمی تهران سازگاری داشته باشند.

گیاه کشت شده در سه سال اول نیاز به مراقبت زیادی دارد

این استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی در پایان با اشاره به اینکه متاسفانه گونه‌های گیاهی پس از کشت به حال خود رها می‌شوند، تصریح کرد: گیاه کشت شده در سه سال اول نیاز به مراقبت زیادی دارد و فردی که آن را کاشته باید روش‌های نگهداری از آن از جمله کودهای مناسب برای آن گونه، بازه زمانی آبیاری و خاک مناسب با آن را بیاموزد.

خواندن خبر در سایت منبع

فضای سبز نیاز شهرها در مسیر توسعه پایا

ایرناخبرگزاری ایرنا
فضای سبز نیاز شهرها در مسیر توسعه پایا

به گزارش ایرنا، گسترش شهرنشینی علاوه بر دستاوردهای مثبتی نظیر کاهش نرخ مرگ و میر، افزایش طول عمر، افزایش رفاه عمومی و افزایش سواد، پیامدهای منفی برای جوامع بشری داشته است.

از جمله این پیامدهای منفی و چالش‌های فراروی زندگی بشر با گسترش شهرنشینی می‌توان به معضل‌های محیطی، اجتماعی و زیستی انسان از قبیل خشونت محیط، کاهش تعامل‌های اجتماعی و انزوا اشاره کرد.

در این میان مکان هایی مانند بوستان‌ها، فضای سبز و پردرخت در شهرها به عنوان مکان هایی با ویژگی‌های زیست محیطی و اجتماعی، می‌توانند علاوه بر کاهش پیامد منفی، به ارتقای زندگی شهری و توسعه پایا نیز وام دهند.

این اماکن دارای کارکردهای مختلفی نیز هستند که هر کدام از این کارکردها در جنبه‌های مختلف زندگی افراد داری تاثیرهای بسیاری است که این کارکردها از مشخصه‌ها و مصداق‌های توسعه یافتگی نیز به شمار می‌رود.

تاثیر فضاهای سبز و بوستان‌ها در ارتقاء شرایط زیست محیطی به عنوان فضاهای سبز و ریه‌های تنفسی شهرها و همچنین کاربری این فضاهای سبز شهری در ایجاد نشاط روحی و روانی و حتی نشاط اجتماعی و گذران اوقات فراغت فردی و اجتماعی به عنوان امکاناتی برای ارتقاء سطح کیفی شهرها مطرح هستند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان سمنان همزمان با ۱۵ اسفند روز درختکاری با هدف بررسی این کارکردها و تاثیرهای آن بر ارتقاء سطح کیفی زندگی شهری، میزگردی با عنوان «گسترش فضای سبز و ارتقای کیفیت زندگی شهری» برگزار کرد.

در این میزگرد، سید مسعود سیادتی رئیس شورای اسلامی شهر، سید محمد قاسمی مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان و حسین صدرناصری کارشناس و پژوهشگر امور شهری حضور داشتند.

انتظار است با بررسی شاخصه هایی مانند کارکردها و بررسی عملکردها و همچنین پیشنهادها و روش‌های ارائه شده در زمینه فضای سبز سمنان، علاوه بر درک درست از ویژگی‌های کارکردی این مکان‌ها، شاهد درک ضرورت برنامه ریزی‌های دقیق‌تر به منظور گسترش سرانه فضای سبز شهری از سوی مسئولان باشیم.

**کارکردهای اجتماعی فضای سبز

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان در این میزگرد ابراز داشت: از یک نگاه، بوستان‌های شهری را می‌توان زمینه ساز نشست‌های مشترک، اجتماع‌های کوچک و بزرگ و برقراری روابط اجتماعی میان شهروندان معرفی کرد.

سیادتی ادامه داد: بر این اساس یکی از کارکردهای مهم بوستان‌های شهری، ایجاد زمینه مناسب برای وقوع کنش‌های متقابل اجتماعی بین شهروندان است به گونه‌ای که بر اساس این دیدگاه و کارکرد با افزایش استفاده از یک بوستان شهری، بهره وری آن بوستان بالاتر می‌رود و آن را به تحقق هدف اجتماعی خود نزدیک‌تر می‌کند.

وی یادآور شد: از طرف دیگر وجود بوستان‌های شهری به عنوان فضاهایی برای گذران اوقات فراغت در فواصل مناسب نسبت به بخش‌های مسکونی می‌تواند در علاقه مندی مردم به محیط زندگی شان تاثیرگذار باشد.

** گونه‌های کم آب بر راهکار توسعه فضاهای سبز

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، کم آبی را از عوامل بازدارنده سطح بهره وری عمومی از بوستان‌ها و فضاهای سبز شهری عنوان کرد و گفت: کمبود آب یکی از مشکلات مطرح در گسترش فضای سبز و بوستان‌ها در کل کشور است.

جلالی اضافه کرد: به منظور جلوگیری از مشکلات کم آبی در زمینه گسترش این مکان‌ها، باید مطالعه‌های بیشتری انجام شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به اینکه مصرف آب در حال افزایش است، بیان کرد: مقابله با این مصرف روزافزون از ضرورت هایی است که باید برای مقابله با آن چاره اندیشی شود.

جلالی اتخاذ روش هایی چون بهره برداری صحیح از آب موجود با استفاده از شیوه‌های صحیح زراعی را در این رابطه مفید خواند و گفت: در سال‌های اخیر به منظور جلوگیری از هدررفت آب تحقیقاتی بر روی کشت گیاهان مقاوم و سازگار با آب و هوای استان سمنان انجام شده که نتایج خوبی را به همراه داشته است.

وی گفت: شناخت ارتباط کمبود آب و خاک و رشد محصولات در هر مرحله، بررسی واکنش‌های فیزیولوژیکی و روابط مفید داخلی گیاه در مقابله با تنش و سایر مواردی که امکان توسعه هر چه بیشتر کشت گیاهان در مناطق خشک و نیمه خشک فراهم کند در توسعه فضای سبز ضروری است.

وی گفت: حذف گیاهان پرآب بر و شناسایی و جایگزینی آن با گیاهان کم آب بر بسیار حائز اهمیت است.

جلالی گفت: مطالعه‌های انجام شده سبب کاشت گونه هایی سازگار با آب و هوای استان و کم آب بر از جمله درختان زیتون، تاغ و گز در این استان شده است و گونه هایی دیگر مانند درخت زرشک نیز بسیار مفید است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان بیان کرد: برنامه ریزی صحیح و انجام پژوهش‌های کاربردی و مساله محور می‌تواند در بهبود شرایط بوستان‌ها و فضای سبز شهری به مسئولان کمک کند.

وی گفت: کاشت گیاهان دارویی کم آب بر و سازگار با اقلیم منطقه به عنوان کشت جایگزین در این استان با انجام تحقیقات مساله محور می‌تواند به توسعه پایدار بخش کشاورزی و فضاهای سبز شهری کمک کند.

**رعایت مبلمان فضای سبز در بوستان‌ها

مدیر عامل سازمان فضای سبز شهری شهرداری سمنان بر رعایت شاخصه هایی که سبب افزایش جذابیت و تامین امنیت در بوستان‌ها می‌شود را به منظور افزایش استقبال عمومی از این مکان‌ها ضروری خواند.

وی تامین روشنایی و حذف نقاط خطرساز، افزایش چراغ‌های برق و استفاده از آن‌ها در مکان‌های مناسب را از جمله این شاخصه‌ها معرفی کرد.

قاسمی گفت: طراحی اولیه بوستان‌ها بسیار مهم است و زیرساخت‌های آن به منظور دسترسی آسان و ورود و خروج باید مد نظر قرار گیرد.

وی استفاده از درخت‌ها، گل‌ها و گیاهان متنوع و رسیدگی به زیبایی‌های آن‌ها مانند کوتاه کردن شمشادهای بلند را از راه‌های افزایش جذابیت بوستان‌ها معرفی کرد و گفت: ایجاد سکوهای نشستن، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری، فضاهای بازی کودکان، آلاچیق، دسترسی آسان، انتخاب درختان همیشه سبز و ایجاد آب نما از مواردی است که در ایجاد بوستان‌ها و فضاهای سبز باید رعایت شود.

مدیر عامل سازمان فضای سبز شهری شهرداری سمنان بر لزوم توجه به مبلمان بوستان‌ها به منظور استفاده آسان شهروندان به ویژه کودکان و سالمندان در بوستان‌ها تاکید کرد.

** ضرورت گسترش بوستان‌های محلی

صدرناصری ایجاد و گسترش بوستان‌های محلی را ضروری خواند و بیان کرد: بوستان‌ها نسبت به مکان‌های مسکونی دارای استانداردی است و باید در شعاعی ساخته شود که نیاز به تفرجگاه‌های بزرگ و تجمعی نباشد.

وی ادامه داد: بوستان‌های محله‌ای علاوه بر اینکه در کاهش دی اکسیدکربن هوا موثر هستند، فضای مفرح شهری را هم به همراه دارد.

وی بیان کرد: بوستان محلی سوکان شهر سمنان با قدمت حدود ۵۰ ساله دارای انواع و اقسام رزهای رنگی و درختان میوه در ضلع غربی مانند گوجه سبز، زغال اخته و توت سبب، ایجاد یک فضای دل انگیزی را به همراه داشته است.

پژوهشگر مسائل شهری با اشاره به اینکه فعالیت‌های خوبی در شهرداری و سازمان فضای سبز شهری شهرداری سمنان انجام شده است، گفت: با توجه به افزایش جمعیت و انفجار مهاجرت سال ۹۰ تا ۹۵ که افزایش ناگهانی جمعیت ۳۵ هزار نفری را برای این شهر به بار آورد، باید تلاش بیشتری به منظور زیست پذیری این شهر انجام شود.

** روند توسعه فضای سبز سمنان ادامه می‌یابد

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان گفت: ضرورت توجه به فضای سبز شهری در طرح‌های توسعه شهری در سال‌های اخیر بیش از هر چیز در بخش مدیریت فضای سبز شهرداری‌ها مطرح بوده و تفکر حاکم در این زمینه بیشتر در راستای ایجاد فضاهای سبز جدید و توسعه فضاهای موجود بوده است.

سیادتی افزود: کاشت، حفاظت و آبیاری درختان و فضاهای سبز معابر، میدان‌ها، بزرگراه‌ها و بوستان‌های عمومی واقع در داخل محدوده شهرها به استثنای بوستان‌های محیط زیست و مناطق چهارگانه موضوع بند الف ماده ۳ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، از وظایف شهرداری‌ها است.

وی ادامه داد: شهرداری سمنان در سال گذشته در انجام وظایف خود بسیار مناسب عمل کرد و اقدام‌های مناسبی را در زمینه کاشت نهال و گسترش فضای سبز شهری انجام داده است.

وی افزود: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری سمنان کم کاری‌های دستگاه‌های دیگر در زمینه گسترش فضای سبز را هم جبران کرده است و با پیش بینی‌های بودجه‌ای و برنامه‌های توجیهی سال ۹۸، امید افزایش کیفیت در زمینه‌های مختلفی مانند تولید نهال و افزایش فضای سبز و درختکاری پیش بینی می‌شود.

سیادتی اضافه کرد: در هفته‌های گذشته چهار بوستان با بیش از یک میلیارد ریال هزینه در سمنان راه اندازی شد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته کارگرهای فضای سبز شهری از آبان بیکار می‌شدند اما امسال به فعالیت‌های مختلفی مانند لایه روبی نهرها که بخشی از تامین آب و فضای سبز است، مشغول بودند و هیچ کارگری امسال بیکار نشد.

رئیس شورای شهر سمنان بیان کرد: فضای سبز برای جذب گردشگری نیز مفید است.

** استفاده از سمن‌ها در حفظ و گسترش فضاهای سبز

جلالی در ادامه میزگرد ایرنا اظهار داشت: گسترش و حفظ فضاهای سبز شهری با فرهنگ سازی و مشارکت مردم و نهادهای غیردولتی مانند سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد بسیار مهم است.

وی افزود: سازمان‌های مردم نهاد و خیران می‌توانند یاری رسان دولت باشند و علاوه بر فعالیت‌های زیستی و اجرایی، در فرهنگ سازی ضرورت همکاری شهروندان در زمینه گسترش و حفظ بوستان‌ها و بوستان‌ها، موثر باشند.

** ایجاد بوستان کویری در جنوب سمنان ضروری است

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان بر ضرورت ایجاد بوستان کویری در منطقه جنوبی این استان تاکید و بیان کرد: ایجاد بوستان جنگلی در این منطقه و کانون‌های بحران بسیار مهم است و باید نسبت به ایجاد آن اهتمام ورزید.

وی گفت: این نوع بوستان نیاز به مراقبت یک ساله دارد و در صورت ایجاد باید جلوی چرای دام‌های سنگین مانند شتر نیز گرفته شود.

جلالی کاشت گونه‌های گیاهی کم آب بر مانند گز و تاغ را مناسب چنین مناطقی معرفی کرد.

وی همچنین بر وجود درختان و گونه‌های گیاهی با سنین مختلف در بوستان‌ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و خواستار توجه ویژه به این امر شد.

**فضاهای سبز مکانی برای گذران اوقات فراغت

جلالی بیان کرد: فراهم آوردن زمینه و مکانی به منظور گذران اوقات فراغت شهروندان یکی از کارکردهای بوستان و فضاهای سبز شهری است.

وی افزود: این اماکن بستر مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه هستند که از کودکان، جوانان و سالمندان از آن‌ها بهره می‌گیرند.

وی حضور شهروندان و همسایه‌ها در یک اجتماع محلی را سبب ایجاد انسجام و افزایش وحدت در جامعه عنوان کرد.

**حفظ تعادل زیست محیطی از کارکردهای مهم فضاهای سبز

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سمنان با اشاره به مطالعات بوم شناسی فضای سبز شهر، بیان کرد: فضای سبز شهری به‌ عنوان مناطقی با کارکرد بوم شناختی باید دارای عناصر خاصی به منظور بهره وری بالاتر باشند که موقعیت، پراکندگی در سطح شهر، اندازه، تنوع ساختاری و تنوع گونه‌های گیاهی، سامانه‌های فنی، روشنایی، دسترسی آسان از جمله این عناصر است.

قاسمی ادامه داد: کارکردهای بوم شناسی فضاهای سبز و بوستان‌ها بسیار متنوع و وسیع است و نقش بسیار مهمی را در حفظ تعادل زیست محیطی ایفا می‌کنند.

وی کاهش آلودگی هوا، افزای تنوع زیستی، کاهش آلودگی صوتی، کاهش آثار باد، جلوگیری از فرسایش خاک، جذب گرد و غبار، حفظ و کنترل شرایط اقلیمی را از جمله کارکردهای بوم شناسی این اماکن عنوان کرد.

** شهرهای صنعتی نیازمند فضای سبز

قاسمی فضاهای سبز را ریه‌های تنفسی شهر‌ها خواند و بیان کرد: فضاهای سبز و بوستان‌ها به دلیل دارابودن پوشش گیاهی و به ویژه درختان سبب جذب آلودگی‌ها و دی اکسیدکربن موجود در هوا می‌شود.

وی تولید اکسیژن را از دیگر کارکردهای اماکن سبز و بوستان‌های شهری عنوان کرد و گفت: وجود بوستان‌ها در درون شهرهای صنعتی سبب افزایش لطافت و رطوبت و کاهش خشکی هوا می‌شود.

** دانش بومی دلیل اصلی زیست پذیری سمنان

کارشناس و پژوهشگر امور شهری نیز در میزگرد ایرنا گفت: در گام نخست باید تعریف درستی از فضاهای سبز شهری ارائه شود تا بر اساس آن فضای زیستی قابل قبولی را برای خود ایجاد کنیم.

صدرناصری اضافه کرد: ظاهر شهری که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم ساخته‌ای از بلوک‌های فشرده است و فعالیت‌های اجتماعی مبتنی بر یک شکل شناسی خاصی است که در قالب یک کالبد شکل می‌گیرد که در آن زندگی می‌کنیم.

صدرناصری بیان کرد: شهر سمنان با توجه به قدمت، تاریخ و با توجه به نحوه استفاده از ظرفیت‌های منابع طبیعی در اطرافش، دارای تعریف بسیار لطیف و علمی است.

وی ادامه داد: سمنان شهری ارگانیک است و بر اساس این تعریف، موجودی زنده، پویا و متحول و در بستر زمان و پهنه مکان و متبلور از اندیشه والای انسانی و متاثر از معیارهای اقلیمی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی است.

وی اضافه کرد: این امر در طول تاریخ به اثبات رسیده است که اندیشه‌های والایی در شکل گیری شهر سمنان نقش داشته است که با تاسی از این اندیشه‌ها مردم این شهر توانسته‌اند ۲ هزار سال در کنار کویر تاب آوری داشته و زندگی آرامی را پشت سر بگذارند.

پژوهشگر مسائل شهری مهمترین مساله‌ای که سبب ارتقاء زیست پذیری این شهر از زمان‌های گذشته تا به امروز شده است را دانش بومی عنوان و اضافه کرد: دانش بومی یکی از مهمترین معیارهایی است که اگر به عنوان پایه و مبنا با دانش مدرن امروزی تلفیق شود، می‌توانیم این شهر را هزار سال دیگر به عنوان یک شهر زیست پذیر ارتقاء بیشتری دهیم.

صدرناصری بیان کرد: دانش بومی، اگر الگوی توسعه باشد ما را به سمت یک توسعه پایدار سوق می‌دهد.

**کاهش آلودگی‌های صوتی از کارکردهای فضای سبز

مدیر عامل سازمان فضای سبز شهری شهرداری سمنان با اشاره به اینکه بوستان‌ها و فضاهای سبز شهری قابلیت کاهش آلودگی‌های صوتی را نیز دارند، بیان کرد: مکان هایی مانند بوستان‌ها از ضرورت‌های ادامه حیات شهرها هستند که نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌های شهری ایفا می‌کنند.

قاسمی اضافه کرد: در محیط‌های زیست شهری کاهش آلودگی‌های صوتی از طریق همین مکان‌های سبز و دارای درخت امکان پذیر است.

وی اضافه کرد: در شهرهای مختلف دنیا به ویژه شهرهای شلوغ و پر سر و صدا که بافت‌های مسکونی در مجاورت مولدهای پر سر و صدا قرار دارند، ایجاد و توسعه فضاهای سبز با درخت‌های بسیار از راهکارهای کاهش آلودگی‌های صوتی محسوب می‌شود.

** ایجاد نشاط شهری از تاثیرهای بوستان‌ها

قاسمی اضافه کرد: ایجاد نشاط اجتماعی از دیگر آثار مثبت ناشی از وجود بوستان‌ها بر اجتماعات شهری است چرا که رنگ سبز و جلوه‌های طبیعت سبب آرامش روحی و روانی انسان‌ها و کاهش اضطراب می‌شود.

وی یکی از راه‌های کاهش بار منفی و پیامدهای روانی زیست گاه‌های شهری بر روحیه افراد را وجود همین مکان‌ها عنوان کرد و گفت: انسان به ذات به دنبال آرامش است که این آرامش در دل طبیعت نهفته است.

وی بیان کرد: فضاهای سبز شهری با پوشاندن مناظر نامناسب و ارائه جلوه هایی از زیبایی‌های طبیعت بر ارتقای کیفیت روانی و روحی زیست گاه‌ها شهری تاثیر مناسبی دارد.

**قنات‌ها، کنترهای هوشمند نیاکان

پژوهشگر مسائل شهری بیان کرد: امروزه برای استفاده و کنترل آب‌های زیرزمینی که در این چند ساله بی رحمانه مورد استفاده قرار گرفته است، کنتور هوشمند نصب شده است.

وی ادامه داد: این امر سبب کنترل سطح سفره‌های آب زیر زمینی و آب‌های عمیق می‌شود تا از ایجاد مشکلاتی مانند فرونشست در دشت سمنان جلوگیری شود، در حالی که نیاکان ما ۲ هزار سال قبل کنتور هوشمند را اختراع کرده و اسم آن را قنات گذاشته بودند.

صدرناصری گفت: قنات‌ها نقش اصلی در تقسیم آب داشتند و بیشتر از آن امکان بهره برداری از آب‌های زیر زمینی حتی به منظور توسعه کشاورزی وجود نداشت.

وی تاکید کرد: شاید بهره برداری بیشتر از منابع آبی زیر زمینی و عمیق سبب کشت بیشتر می‌شد اما از طرف دیگر نابودی مهمترین ماده حیات بشری یعنی آب را به همراه داشت.

**شکل گیری شهر سمنان در کنار گل رودبار

صدرناصری بیان کرد: شهر سمنان در کنار منابع آبی گل رودبار شکل گرفت که استفاده از این منبع با یک سامانه که در جهان منحصر به فرد بود، انجام می‌شد.

وی با اشاره به اینکه مردم سمنان با استفاده از دانش بومی، بادهای قالب موجود در مناطق را شناسایی کردند، گفت: با استفاده از این دانش فضاهای سبزی در شهر سمنان ایجاد شد که اگر در مسیر این بادها قرار نمی‌گرفت، مشکلاتی را برای شهر ایجاد می‌کرد.

صدرناصری بیان کرد: نقشه شهر بر اساس عکس هوایی در سال ۱۳۳۵ نشان می‌دهد که سمت جنوب و غرب شهر، باغ‌های سنتی احداث شده بود که در مسیر بادهای مضر کویری قرار داشت.

وی اضافه کرد: این بادها برای ورود به شهر باید از فضاهای سبز عبور می‌کردند که این فضاها سبب فیلتر ذرات گرد و غبار و آلودگی‌ها و تلطیف هوا و همچنین سبب ارتقای زیست پذیری شهر می‌شد.

۷۳۴۲م/۶۱۰۳/۷۴۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
در حالی که بارش برف و باران در همین روز در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نسبتا ضعیف خواهد بود. با فعالیت این موج طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه (چهارم تا ششم فروردین) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال، و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، گستره فعالیت این سامانه بارشی، در روز سه‌شنبه، به جز جنوب شرق، غالب استان‌های کشور را فرا می‌گیرد. به گفته این مقام مسئول، روز سه‌شنبه سیزده فروردین، روزی بارانی خواهد بود و انتظار می‌رود که بارش‌ها در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب به صورت برف مشاهده شود. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی فوق و ترافیک مسافران نوروزی در مسیر سواحل شمالی و مشهد مقدس، به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا این درگیری از چهارشنبه شب در جاده اندیمشک - دزفول آغاز شده و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد درگیر وارد عمل شده‌اند. گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست صدای تیراندازی همچنان از محل درگیری به گوش می‌رسد. برخی شاهدان گفتند نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در پی بروز این درگیری جلسه شورای تامین در هر ۲ شهرستان برگزار شده و استاندار خوزستان نیز در منطقه حضور دارد. اختلاف بر سر محل نصب تابلوی ورودی شهر دزفول پس از سقوط تابلو ورودی این شهر بر اثر تند باد در اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو1 روز قبل

رقابتی باورنکردنی برای تاریخ تولد لاکچری ۹۸/۱/۱

12+
الفالف12 ساعت قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: به دنبال افزایش خروجی آب سد زاینده رود از ۲۷ اسفند ماه، این رودخانه در آستانه نوروز ۹۸ بار دیگر در شهر اصفهان به جریان افتاد. به دنبال دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشایی زاینده رود در ایام نوروز ۹۸، پس از افزایش خروجی آب از سد زاینده رود، این رودخانه امروز، در شهر اصفهان جاری شد. به دنبال افزایش خروجی آب سد زاینده رود از ۲۷ اسفند ماه، این رودخانه در آستانه نوروز ۹۸ بار دیگر در شهر اصفهان به جریان افتاد. به دنبال دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشایی زاینده رود در ایام نوروز ۹۸، پس از افزایش خروجی آب از سد زاینده رود، این رودخانه امروز، در شهر اصفهان جاری شد. پیمان شاه‌سنایی۲۹ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۷:۴۱
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، فریدونکنار ۳۸۰۰ سال قدمت دارد و قصر فریدون‌شاه‌فریدون‌شاه، جم نوه جمشید پیشدادی شاخص‌ترین مدرک این ادعا است. این شهر در نوار ساحلی مازندران، از شرق به بابلسر، از غرب به سرخرود و محمودآبد، از جنوب به آهنگرکلا و از شمال به دریا محدود است. این شهر تنها زیستگاه بین‌المللی «امید» درنای سیبری در ایران است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این بندر، تالاب آن با ۵۴۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرقی شهر و در واقع زیستگاه درنای سیبری در زمستان‌ها است. مسجد جامع بهرامی در مرکز شهر، حمام تاریخی در روستای سوته، بازار روز و بازارچه سنتی هفتگی شنبه‌بازار از دیگر اماکن گردشگری فریدونکنار است.

اخبار بیشتر