1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

چه درصدی از گوشت مصرفی در کشور وارداتی است؟

توزیع گوشت منجمد برزیلی بین فرهنگیان با قیمت ۳۱۵۰۰ تومان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
توزیع گوشت منجمد برزیلی بین فرهنگیان با قیمت ۳۱۵۰۰ تومان
توزیع گوشت منجمد برزیلی بین فرهنگیان با قیمت ۳۱۵۰۰ تومان - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، بخشنامه‌ای به ادارات آموزش‌وپرورش شهر تهران ارسال شده است که از توزیع گوشت منجمد برزیلی بین فرهنگیان خبر می‌دهد.

طبق آنچه که معلمان گفته‌اند، فرمی به این بخشنامه ضمیمه شده است که طبق آن متقاضیان گوشت منجمد برزیلی با ثبت مشخصات، امضا و کد پرسنلی متعهد می‌شوند که تنها یک بار از این تسهیلات استفاده کنند.

توزیع گوشت منجمد برزیلی بین فرهنگیان با قیمت ۳۱۵۰۰ تومان - 5

خواندن خبر در سایت منبع

سرمایه‌داران می‌توانند به واردات دام زنده ورود کنند

ایسناخبرگزاری ایسنا
سرمایه‌داران می‌توانند به واردات دام زنده ورود کنند

به گزارش ایسنا، علیرضا رفیعی پور در بازدید از کشتارگاه صنعتی هرمز دام بخش قلعه قاضی بندرعباس با بیان اینکه رویه واردات گوشت تا تعدیل قیمت گوشت و ثبات در بازار ادامه دارد، افزود: امسال با صدور مجوز واردات بیش از ۳۰۰ هزار تن گوشت تاکنون بیش از ۱۷۵ هزار تن گوشت گرم و منجمد وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد افزایش دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: برای نخستین بار امسال سازمان دامپزشکی مجوز واردات بیش از ۳۰۰ هزار رأس دام زنده صادر کرد.

وی با اشاره به اینکه مجوزهای رسمی برای واردات دام زنده از مبادی دریایی، هوایی، زمینی و ریلی صادرشده است، تصریح کرد: به‌تازگی مجوز واردات دام زنده از برزیل به چابهار هم صادر شده است.

رفیعی پور با بیان اینکه ۹۰ درصد گوشت مصرفی مردم را دامداران داخلی تأمین می‌کنند و تنها ۱۰ درصد گوشت مصرفی وارداتی است، تصریح کرد: براساس دستورالعمل جدید و در شرایط تحریمی خرید، فروش، نگهداری و پرورش دام از دامداری تا کشتارگاه باید در چارچوب مقررات قرنطینه، بهداشتی و بازرگانی کشور باشد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه جابه‌جایی و انتقال دام بدون پلاک و مجوز دام‌پزشکی ممنوع است، اظهار کرد: در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تصمیمات جدیدی برای رفع مشکلات جابه‌جایی و انتقال و جایگزینی دام با مجوز دامپزشکی گرفته می‌شود.

رفیعی پور با بیان اینکه تمامی قوانین در حمایت از تولیدکنندگان دام است، خاطرنشان کرد: حمایت از دامدار برای عرضه، کشتار و جایگزینی دام ضروری است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه با توجه به امکانات بندری، قرنطینه‌ای و کشتار دام در بندرعباس امکان واردات دام زنده به کشور از هرمزگان وجود دارد، عنوان کرد: سرمایه‌داران می‌توانند به واردات دام زنده (دام سبک، گاو و شتر) ورود کنند و گوشت مصرفی مردم هرمزگان را تأمین کنند.

وی اظهار کرد: سازمان دامپزشکی براساس مراجعه و درخواست بازرگانان و تاجران دام مجوزهای لازم برای واردات دام را صادر می‌کند.

رفیعی پور افزود: بازرگانان دارای مجوز واردات دام زنده از سازمان دامپزشکی می‌توانند از کشورهای همسایه مانند هندوستان، عمان، پاکستان و افغانستان و کشورهای دیگر مانند استرالیا، نیوزلند و برزیل دام زنده وارد کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

دین قصابان انصاف است

مهرخبرگزاری مهر
دین قصابان انصاف است

خبرگزاری مهر: سرویس فرهنگ:

در پیشینه تمدنی ایران به تاسی از اسلام و آموزه‌های اسلامی و همچنین ائمه معصومین (ع) جوانمردان و فتیانی شکل گرفتند که در قدم نخست جنگاوران و سلحشورانی دلیر بودند و در مرحله بعد ارباب حرفی که با بهره‌گیری از زور بازو و همچنین عرفان اسلامی و به تاسی از سیره پیامبر (ص) و امیرالمومنین امام علی (ع) به دفاع و دستگیری از مظلومان پرداختند.

در تمدن ایرانی شاید نخستین و در عین حال مهمترین گروه از جوانمردان و فتیان، «عیاران» بودند که بعدها از سلحشوری‌های آنان منابع فرهنگ عامه مهمی چون «سمک عیار» و «قصه حسین کرد شبستری» باقی ماند. عیاران کسانی بودند که با مصادره اموال ثروتمندان، آنها را به فقرا می‌رساندند.

فتوت‌نامه‌ها یکی از مهم‌ترین میراث معنوی مکتوبی است که امروزه با تلاش محققان در دسترس ما قرار دارد. فتوت‌نامه آئین‌نامه‌های تشرف به پیمان‌های جوانمردی بود. جوانمردان در هر شغلی که قرار داشتند، فتوت‌نامه‌هایی تدوین کردند تا ضمن معرفی شغل خود و بن‌مایه‌های عرفانی اسلامی آن، دستور العملی برای ورود تازه‌واردان به حرفه خود معرفی کنند. به همین منظور در فتوت‌نامه‌ها منشأ هر شغلی الهی معرفی شده و نخستین شاغلان در آن شغل پیامبران و رسولان الهی بوده‌اند.

هر حرفه‌ای برای خود فتوت‌نامه‌ای داشت و این نشان می‌داد که ارباب حرف همگی از جوانمردان بودند و اصولا یکی از ضابطه‌های به دست گرفتن هر شغلی، جوانمردی و گرویدن به فتیان و جوانمردان بود. فتوت‌نامه‌های معماران، سپاهیان، خبازان، نجاران، دوزنده‌ها و خیاطان، بافنده‌ها، سلمانی‌ها، چیت‌سازان، نمدمالان، کرباسیان، سقایان و حتی فتوت‌نامه قصابان و سلاخان، امروزه به دست ما رسیده است.

اصناف و ارباب حرف در پیشینه تمدنی ایران معمولا به سختی «اوستا» ی جدید را می‌پذیرفتند، چرا که هراس آن را داشتند که او آداب را رعایت نکند. شخص ابتدا باید سال‌ها در خدمت اوستا و استاد خود شاگردی می‌کرد و بعد به جرگه استادان وارد می‌شد. استاد برای شاگرد همه چیز بود: معلمی سترگ که هم آداب شرعی را از او می‌آموخت و هم آداب جوانمردی و فتوت را. فتوت‌نامه‌ها هم در اصل رساله‌های عملیه‌ای برای آموزش بودند. این رساله‌ها معمولا با مباحثی پیرامون پیشینه دینی و اساطیری شغل و چگونگی ابداع ابزار آلات و ملزومات این شغل در فرهنگ عامه ایران اسلامی آغاز شده و در ادامه آداب شرعی، اصول اعتقادی و جوانمردی در شغل را در قالب پرسش و پاسخ‌هایی آموزش می‌دادند.

دین قصابان انصاف است - 7

یکی از مهم‌ترین این فتوت‌نامه‌ها «رساله‌های قصابان و سلاخان» است. کار قصابی همپای نانوایی به شدت با زندگی روزمره انسان‌ها در ارتباط بود و قوت مردمان برای ادامه زندگی را فراهم می‌کرد. به دلیل اهمیت آنها داستان‌های فرهنگ عامه‌ای بسیاری هم در پیرامون آنها بوجود آمد که شاید مشهورترین آنها داستان «جوانمرد قصاب» باشد.

در ذیل بخش‌هایی از «رساله قصابان و سلاخان» از نسخه هفت درویش از کتاب «فتوت و اصناف» به کوشش مهران افشاری و مهدی مدائنی نقل شده است. این رساله نسبتا مفصل است و متن آن با روایتی از «امام ناطق محقق، امام جعفر صادق (ع)» آغاز می‌شود. در این روایت چگونگی قربان کردن برای حضرت آدم (ع) برای قوت گرفتن و ادامه کار زراعت توسط ایشان شرح داده می‌شود. دنباله این رساله نیز در آداب شرعی و حلال و حرام‌ها و همچنین مکروهات در شغل قصابی و سلاخی است. اینکه دور شدن اصناف جدید موجود در زندگی مدرن از محتوای چنین رساله‌هایی، چه تأثیری بر فرهنگ اصناف گذاشته است، پژوهشی است که باید توسط جامعه شناسان صورت گیرد، اما غور در این رساله‌ها نشان می‌دهد که در اقتضائات زندگی جدید آنچه فراموش شده نگاه بنیادین به فرهنگ، عناصر غیرتکنیکال و اخلاقیاتی است که در دل آن شغل و حرفه خاص روحی معنوی و اجتماعی را ایجاب می‌کرد و این روح از فروکاستن «شغل» به «تکنیک صرف» یا «فن محض» جلوگیری می‌نمود. امروزه ما با بسیاری از ارباب حرف مواجه‌ایم که فرهنگ تاریخی و پشتوانه اجتماعی حرفه‌شان را به مثابه عنصری هویت‌بخش به آن شغل، به کلی از یاد برده‌اند و در این شرایط آنچه از دست رفته همان نگاه اخلاقی اجتماعی است که شغل و حرفه‌ها واجد روحی معنوی و اصالتی فرهنگی می‌کرد.

به عبارت دیگر جدا کردن آن روح ذاتا غیرتکنیکال از پدیدار شغل، باعث جدا شدن نگاه اخلاقی، معنوی و شرعی از آن شده و مفاهیم مهمی چون «انصاف»، «نفقه» و… در پستوهای فرهنگ عامه در خصوص شغلی مانند قصابی قرار گرفت. مفاهیمی که در تاریخ و پیشینه این شغل شدیدا مورد تاکید بوده است. در چنین حالتی ارباب حرف صرفا بدل به تکنسین شده و آداب شغل خود را در زمره «فرهنگ موزه‌ای» قلمداد می‌کنند. بدل شدن وجوه معنوی فرهنگ به امری صرفا «موزه‌ای»، «نمایشی» و از جهاتی «سفارشی» از خطرناک‌ترین بخش‌های مواجهه ما با جهان مدرن و تبدیل شدن به سوژه‌های متجدد بوده است. مطالعه منابعی تاریخی فرهنگی مانند «فتوت و اصناف» می‌توانند ما را آماده همسنجی رفتار خود در جهان اصطلاحا پیشرفته و مدرن امروز با رفتار پیشنیان و نیاکانی کنند که گاه به نظر می‌رسد از وضعیت کنونی ما بسیار «پیشتر» بوده‌اند. در بخشی از این کتاب درباره مرام قصابان چنین آمده است:

فتوت قصابان

اگر پرسند که: فرض و سنت سلاخان چیست؟ بگوی که فرض سلاخان تکبیر و تهلیل و تسبیح است و سنت سلاخان در راه خدای تعالی نفقه کردن است.

اگر پرسند که فرض و سنت قصابان چیست؟ بگوی که فرض و سنت قصابان پاکی و راستی است.

اگر پرسند که غسل قصابان چیست؟ بگوی که: غسل سلاخان ذکر است و غسل قصابان بسم الله الرحمان الرحیم.

اگر پرسند که: احکام سلاخان و قصابان چیست؟ بگوی که احکام سلاخان حق را از باطل جدا کردن و از مناهی دور بودن است و احکام قصابان انصاف دادن و انصاف ستانیدن است.

اگر پرسند که: ارکان سلاخی و ارکان قصابی چیست؟ بگوی که: ارکان سلاخی و قصابی آن است که این طایفه سلاخ و قصاب در همه کار رضا و تسلیم باشند مانند گوسفند که ریسمان در گردن وی می‌کنند و به جانب سلاخان می‌برند که وی را بکشند و گوسفند می‌رود و رضا و تسلیم است، پس صاحبان این کار و کسب سلاخی و قصابی نیز باید که همچنین رضا و تسلیم باشند تا این کسوت و صورت برایشان مسلم باشد.

اگر پرسند که: ایمان و اسلام و دین سلاخان چیست؟ بگوی که: ایمان سلاخان تکبیر است و اسلام سلاخان تسلیم است و دین سلاخان سلام علیک است.

اگر پرسند که: ایمان و اسلام و دین قصابان چیست؟ بگوی که: ایمان قصابان به ذکر حق بودن است و اسلام قصابان ظاهر و باطن خود را پاک داشتن است و دین قصابان انصاف دادن است.

خواندن خبر در سایت منبع

چه شد که به واردات گوشت یخی روی آوردیم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
چه شد که به واردات گوشت یخی روی آوردیم
چه شد که به واردات گوشت یخی روی آوردیم - 0

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت برخورد قاطع‌تر دستگاه‌های نظارتی با متخلفان در بازار تاکید کرد.

سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ما دستگاه‌های نظارتی زیادی در کشور داریم که هر کدام بنا به وظیفه خود باید بر اجرای قوانین، قیمت‌ها و عملکردها نظارت داشته باشند، اما به اعتقاد من این نظارت در حوزه فروش کالاها و تولیدات به صورت جدی اعمال نمی‌شود و با تخلفات به شکل قاطعانه برخورد نمی‌شود.

وی نظارت بر اجرای قوانین را از مهم‌ترین وظیفه مجلس شورای اسلامی عنوان و خاطر نشان کرد: گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات نشان می‌داد که در بودجه سال ۱۳۹۶، ۶۲ درصد انحراف وجود داشته است، ما الان دو ماه است وقت مجلس را برای بررسی و تصویب بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس شورای اسلامی گرفتیم در حالی که اگر قرار باشد بر قوانین مصوب نظارت نکنیم این بررسی کار بیهوده‌ای است و می‌توان لایحه بودجه را به صورت یکجا تصویب کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مجلس به خوبی وظیفه نظارتی خود را انجام نمی‌دهد، ‌یادآور شد: البته مواردی از تحقیق و تفحص و سوال در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود، اما نتیجه نهایی آن روشن نیست. ما تحقیق و تفحص‌های زیادی داشتیم که تخلفات در آنها محرز بوده، اما سرانجامی نداشته است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، ادامه داد: اگر با کالای قاچاق به صورت جدی مبارزه می‌شد خیلی از تولیدی‌های ما که تعلیق شده دچار این وضع نمی‌شدند یا در مورد تعزیزات بعضا افراد گرانفروش را جریمه می‌کردند که به نظر من برخورد قاطع و کافی نیست؛ همچنین وظیفه دستگاه قضایی در این زمینه وظیفه سنگینی است. مدتی با مفسدین اقتصادی برخورد می‌شد و ما شاهد تثبیت قیمت ارز و حتی کاهش قیمت‌ها بودیم و وقتی این برخورد رها شد وضع به قبل برگشت.

موسوی لارگانی خاطر نشان کرد: اگر کسی بابت گرانفروشی چند برابر جریمه شود به سود عادلانه خود اکتفا می‌کند. متاسفانه عدم نظارت و عدم برخورد قاطع با تخلفات باعث شده عده‌ای از شرایط کشور و آشفته بازاری که پیش آمده سوء‌استفاده کنند در حالی که اگر نظارت وجود داشت نباید دام زنده ما از کشور خارج می‌شد و ما به واردات گوشت یخی روی می‌آوردیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

برادرم شهید شد! +تصاویر

10+
الفالف9 ساعت قبل
الفالف14 ساعت قبل
به گزارش تسنیم، محمدعلی کشاورز را چند نسل بر پرده سینما و صفحه تلویزیون دیده‌اند و او را به یک استاد مسلم بازیگری می‌شناسند. چند سالی است به خاطر بیماری از دنیای هنر دور مانده و جای خالی‌اش در ایفای نقش ماندگار احساس می‌شود. آنچه مهم است اعتلای ایران، ایران و ایران بزرگ است که مردم بزرگ و غیوری دارد. همیشه برای بزرگ ماندن ایران و ایرانی کوشش کنید که سرزمین اهورایی ایران در طول تاریخ همیشه بزرگ و سرافراز بوده است. به واقع عید نوروز عید بزرگ مردم ایران است و عید مردم بزرگ دنیا هم هست.

ویدیو/ بانک جادوگران برای بازدید علاقمندان هری پاتر

انتخابانتخاب21 ساعت قبل

اخبار بیشتر