1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

صدور مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ تهران در روز درختکاری؟

محسن هاشمی رفسنجانی در پایان جلسه شماره 130 شورای اسلامی شهر تهران در خصوص پرونده‌های بلاتکلیف پس از لغو مصوبه برج‌باغ‌ها اعلام کرد که باید هرچه سریع‌تر وضعیت این پرونده‌ها مشخص گردد.

علی اعطا، عضو شورای شهر ضمن یادآوری اینکه یک سال از صدور مصوبه لغو برج باغ‌ها می‌گذرد گفت وضعیت این پرونده‌ها تا زمانی که پیروز حناچی در قالب استفساریه آن‌ها را برای شورای شهر ارسال کند نامشخص بود. از مجموع 473 پرونده، شورا تصمیم گرفت به 62 مورد که عوارض آن‌ها پیش از صدور مصوبه لغو مجوز برج باغ‌ها پرداخت شده بود، مجوز دهد.

سید آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر تهران گفت ما باید جلوی تخریب و صدور مجوز ساخت و ساز در باغ‌ها را بگیریم چون تضمینی نیست این عدد از 62 به 150 مورد نرسد.

ناهید خداکرمی از اعضای شورای شهر تهران امروز اظهار داشت: ما باید در قبال تصمیماتی که در شورا گرفته می‌شود پاسخگوی مردم باشیم. مجوز این ساخت و سازها خسارات جبران‌ناپذیری به آینده این شهر وارد می‌کند. او در حالی خواستار صدور رای منفی به این استفساریه شد که بارها در میان سخنانش مجبور شد به اعضا تذکر دهد تا به او توجه کنند. خداکرمی خطاب به رییس شورای شهر گفت: برای آن‌که به صحبت‌هایم توجه شود باید مثل آقای فراهانی داد بزنم یا قهر کنم؟

امید نوری، عضو هیات علمی گروه پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی درخصوص اعطای مجوز به ساخت و ساز در باغ‌های شهر گفت: ممکن است مسئولان شهری با این توجیه که مجوز ساخت تنها برای 30 درصد از باغ است، آن را صادر کنند اما این کار سنگ‌بنای تخریب کامل باغ‌هاست.

سایت خبری

پرونده باغات تهران از بلاتکلیفی درمی‌آید

ایسناخبرگزاری ایسنا
پرونده باغات تهران از بلاتکلیفی درمی‌آید

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی رفسنجانی در پایان یکصد و سی‌امین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران و در تشریح جزئیات این جلسه گفت: در جلسه امروز بودجه شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری تهران که مبلغ ۵,۶۷۷ میلیارد تومان است مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت. همچنین استفساریه شهرداری در خصوص پرونده‌های بلاتکلیف پس از لغو مصوبه برج باغ‌ها مورد رسیدگی اعضای شورا قرار گرفت.

وی افزود: در خصوص استفساریه شهرداری ۱۲ پیشنهاد به هیأت رئیسه ارسال که همگی در صحن علنی شورا مورد بررسی قرار گرفت. از این پس پرونده باغات از بلاتکلیفی خارج خواهند شد.

وی در خصوص روند بررسی لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران نیز گفت: جزئیات بودجه در جداول آورده شده و چون پیشنهادی در رابطه با سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران ارائه نشد این ردیف‌ها در صحن علنی مطرح نشد.

خواندن خبر در سایت منبع

اجازه ساخت و ساز در باغ‌ها و ابنیه تاریخی پایتخت داده نشده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
اجازه ساخت و ساز در باغ‌ها و ابنیه تاریخی پایتخت داده نشده است

به گزارش ایرنا، علی اعطا روز چهارشنبه در یکصد و سی امین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه مصوبه لغو برج باغ در اسفند ماه سال گذشته صادر شد اظهار داشت: در آن زمان تعدادی پرونده جاری بودند که عوارض را به صورت سیستماتیک پرداخت کرده بودند ولی شهرداری از زمان لغو مصوبه طی یک سال اخیر سامانه راقفل کرد تا وضعیت صدور مجوز تعیین و تکلیف شود.

وی افزود: وضعیت پرونده‌ها در شهرداری تهران بلاتکلیف مانده بود تا اینکه پیروز حناچی شهردار پایتخت در قالب استفساریه به شورای اسلامی شهر ارسال کرد.

اعطا بیان کرد: شهرداری تهران پیشنهاد کرد تا به این ۴۷۳ پرونده که مالکان آن تمام عوارض یا بخشی از آن را پرداخت کرده‌اند مجوز ساخت ارائه شود ولی شورا تصمیم گرفت به ۶۲ پروانه که پیش از زمان لغو این قانون تا زمان ابلاغ آن به صورت کامل عوارض شهری پرداخت کرده‌اند مجوز داده شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: همچنین باید لیست این تعداد پرونده‌ها به استفساریه پیوست شود.

وی در بخش دیگر سخنان به موضوع ماده واحده لایحه بودجه شهرداری سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: بودجه دیر به شورا ارائه شد و شورا باید تا پایان اسفند ماه وضعیت آن را تعیین و تکلیف کند تا شهرداری از سال جدید بتواند با بودجه جدید فعالیتش را آغاز کند.

وی تاکید کرد: در زمانبندی اعلام شده نظرات اعضای شورا در خصوص این لایحه به کمیسیون‌های ۶ گانه برده شد و در نهایت پیشنهادها به کمیسیون تلفیق ارائه شد که در این کمیسیون به صورت مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعطا خاطر نشان کرد: در نهایت نظرات و پیشنهادها به صحن شورا آمد و با رای موافق و مخالف اعضا بررسی شد و ۳۸ تبصره و ردیف‌های آن مورد تصویب قرار گرفت تا به مدت ۲ هفته در هیات تطبیق بررسی و نهایی شود.

به گفته وی، تغییرات زیادی در بودجه شهرداری پایتخت صورت نگرفت و در نهایت امروز به تصویب رسید.

تهرام/۸۱۳۸ / ۱۵۳۹

خواندن خبر در سایت منبع

باید فاتحه باغ‌های پایتخت را با این ساخت‌و‌سازها خواند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
باید فاتحه باغ‌های پایتخت را با این ساخت‌و‌سازها خواند

اعتمادآنلاین|امید نوری اظهار کرد: چنانچه مجوز ساخت و ساز در باغ‌ها تحت هر شرایطی و با هر مساحتی داده شود، عملا باغ کاربری خود را از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: مسئولان شهری ممکن است با این استدلال که فقط مجوز ساخت و ساز در ۳۰ درصد از مساحت باغ داده شده است، کار خود را توجیه کنند ولی باید این نکته را در نظر داشته باشند که حتی صدور مجوز ساخت و ساز در ۳۰ درصد از مساحت مجموعه، خود سنگ بنای تخریب کامل باغ است.

این عضو هیات علمی گروه پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: متاسفانه چنین تصمیمی در روز ملی درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی اتخاذ شده است.

این متخصص فضاهای سبز شهری با بیان اینکه تجربه نشان داده است که مجوزهای ساخت و ساز در باغ‌ها سبب می‌شود کل باغ دستخوش تغییراتی شود، گفت: این گونه تصمیم‌گیری‌ها شروعی برای تخریب تدریجی باغ است.

نوری در پایان با اشاره به اقداماتی که سایر کشورهای جهان برای حفظ باغ‌ها انجام می‌دهند، اظهار کرد: سایر کشورهای جهان باغ‌ها را به عنوان باغ‌های اجتماعی به مردم و سازمان‌های مردم نهاد واگذار می‌کنند تا بتوان آن‌ها را حفظ کرد ولی برخی مصوبه‌های شهری ما باعث تخریب اندک باغ‌های باقی مانده در تهران می‌شود.

اعضای شورای شهر تهران صبح امروز در پاسخ به استفساریه شهرداری تهران در مورد ارائه پروانه ساخت در ۶۲ باغ پایتخت رأی مثبت دادند. ‎

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

باید برای صدور مجوز ساخت در باغات خط قرمزی قائل شویم

مهرخبرگزاری مهر
باید برای صدور مجوز ساخت در باغات خط قرمزی قائل شویم

به گزارش خبرنگار مهر، سید آرش حسینی میلانی صبح امروز در جلسه صحن علنی شورای شهر تهران با دفاع از پیشنهادی مبنی بر تصریح ذکر لیست باغات در لایحه استفساریه شهرداری تهران برای تثبیت تعداد ۶۲ باغ گفت: اصطلاحی به نام حد لایقف وجود دارد که در این موضوع مصداق داشته و ممکن است که این آمار تثبیت نشود و این مسئله، به معنای آن است که ما باید برای صدور مجوز ساخت در باغات خط قرمزی قائل شویم.

وی ادامه داد: چه تضمینی وجود دارد که مجوز ساخت باغ از ۶۲ مورد به ۱۵۰ مورد افزایش نیابد. ما باید جلوی تخریب و صدور مجوز ساخت در باغات را در جایی ببندیم، چراکه اگر جلوی این سیل را نگیریم و سد مستحکمی برای آن ایجاد نکنیم، احتمال تخلف در آینده وجود دارد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ما به عنوان قانونگذار باید راه جلوگیری از تخلف را پیش‌بینی کنیم، اظهار داشت: در محیط زیست برای مناطقی که باید حفاظت شوند، مرز و حدودی کشیده می‌شود و درباره باغات نیز باید مرزی قائل شویم.

خواندن خبر در سایت منبع

صدور مجوز بر اساس برج باغ‌ها فاجعه محیط زیستی است

مهرخبرگزاری مهر
صدور مجوز بر اساس برج باغ‌ها فاجعه محیط زیستی است

به گزارش خبرنگار مهر؛ ناهید خداکرمی در جلسه علنی روز چهارشنبه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی استفساریه برای صدور مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ گفت: شاهد تلاش‌های اعضای شورا برای دادن بهترین پاسخ به مطالبات شهروندان هستم اما ما باید در برابر تصمیمات مان پاسخگو باشیم و نباید شریک خیانت در شهر تهران که فاجعه محیط زیستی به بار می‌آورد و ۱۶ هکتار از باغات پایتخت از بین می‌رود، بشویم.

وی ادامه داد: در این تصمیم گیری منافع عامه بر خواص ترجیح داده شد و به خاطر حقوق مکتسبه‌ای که قضات به صاحبان باغ داده بودند این فاجعه محیط زیستی که باعث از بین رفتن ۱۶ هکتار باغ می‌شود را نباید تایید کنیم زیرا باید نسبت به این رای پاسخگو باشیم. این تصمیم گیری زیان‌های زیادی به آینده شهر خواهد زد. بنابراین از همکارانم در شورا می‌خواهم به این استفساریه رای منفی دهند تا این باغات نیز مشمول قانون جدید خانه باغ شوند.

خداکرمی در جریان سخنان خود بارها به اعضای شورا تذکر داد به سخنانش توجه کنند و خطاب به رئیس شورا به شوخی گفت: برای آنکه به سخنان من توجه شود باید مانند آقای فراهانی داد بزنم یا قهر کنم؟

خداکرمی با بیان اینکه ما نباید احساساتی تصمیم بگیریم و به خاطر اینکه عده‌ای به شهرداری پول داده‌اند و نباید دچار ضرر و زیان شوند باعث قطع درختان و ضرر و زیان به آینده شهر شویم، این درختان میراث آیندگان ما هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

شورا به ساخت و ساز در ۶۲ باغ مجوز می‌دهد

فارسخبرگزاری فارس
شورا به ساخت و ساز در ۶۲ باغ مجوز می‌دهد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، محمد سالاری در بررسی استفساریه شهرداری تهران در خصوص چگونگی اقدام برای املاک باغاتی که نسبت به ارائه نقشه و پرداخت عوارض صدور پروانه اقدام نموده‌اند، اظهار داشت: در آخرین روزهای سال ۹۶، لغو مصوبه برج‌باغ‌ها را در شورا به تصویب رساندیم و در ماه اخیر نیز اقداماتی در خصوص مصوبه جایگزین برج‌باغ‌ها صورت گرفت که بازخورد خوبی در جامعه شهری برای حفاظت و صیانت از باغات داشتیم.

وی بیان داشت: در ۲۲ اسفند سال ۹۶ مصوبه برج‌باغ‌ها را لغو کردیم و قبل از آن تاریخ درخواست‌هایی برای ساخت و ساز باغات وجود داشته و برخی نسبت به اخذ دستور نقشه فرآیندهای بیشتری را طی کردند و برخی نیز نسبت به دریافت صدور پروانه اقدام کرده بودند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: بعد از ابلاغ لغو مصوبه برج‌باغ‌ها که در تاریخ ۷ فروردین ۹۷ بود، ۱۴ روز بعد از تصویب قانونی و لازم‌الاجرا شدن شاهد تشکیل پرونده‌هایی بودیم و عوارض هم در سطح مناطق اخذ شده بود.

سالاری افزود: جلساتی را با معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران تشکیل دادیم و از آنجایی که ابلاغ با تأخیر بود بنابر این تمامی پرونده‌ها را در این خصوص قفل کردیم.

وی افزود: بنابر این از شورا سؤال شد که کسانی که قبلا عوارض پرداخت کرده بودند چه نوع برخوردی باید با آنها داشته باشیم و جلساتی مابین کمیسیون حقوقی و نظارت، معماری و شهرسازی و محیط زیست و سلامت برگزار شد و از شهرداری لیست پرونده‌ها را دریافت کردیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: ۴۷۳ پرونده در خصوص باغات تشکیل شده است که تغییر نقشه و یا دیگر تغییرات داشتند، در جلسات اخیر به نحوه تصمیم‌گیری در این حوزه مواردی مطرح شد و مقرر شد شهرداری تهران نسبت به لایحه اقدام کند.

سالاری افزود: ۶۲ پرونده در خصوص باغات وجود دارد که کلیه عوارض را قبل از ۷ فروردین ۹۷ پرداخت کردند که مبلغ آن ۱۷۰ میلیارد تومان می‌شود و ۷۲ پرونده نیز وجود دارد که نیمی از عوارض که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود پرداخت شده است و ۳۸ پرونده نیز درخواست تغییر نقشه را داشته‌ است، جمع‌بندی ما این بوده است که نسبت به پرونده‌هایی که تمامی عوارض را به صورت کامل پرداخت کرده‌اند ساخت و ساز بلامانع باشد البته تعداد قابل توجهی در مناطق بدون طی کردن فرآیند مبلغی را واریز کرده‌اند.

وی افزود: در نتیجه شهرداری تهران می‌تواند صرفا برای پرونده‌هایی املاکی که در چارچوب قانون باغ هستند و فرآیند صدور آنها مرحله به مرحله و قطعی طی شده است و اخذ مبلغ به صورت سیستمی تا تاریخ ۹۷٫۱.۷ پرداخت شده اقدام کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: بنابر این ۶۲ پرونده‌ای که در گذشته پرداختی کامل را داشته‌اند اجرای آن لازم‌الاجراست ولی کمیته فنی باغ تشکیل شده است و باید پرونده این باغات در این کمیته بررسی شود تا حداقل درخت قطع شود.

سالاری افزود: ‌۶ تا ۷ پرونده وجود دارد که نسبتا‌ درختان انبوه دارند و اگر شهرداری تهران بتواند آنها را تملک کند و یا زمین‌های بلاعوض بدهد از باغات صیانت خواهد شد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

اگر سورا اجازه دهد مجوز باغهای تهران

داده شود اول باید فاتحه شوراهارا را

خاند دوم شهرداریرا دیگر بس کنید مردوم به اخر خط رسیده

یکروز گرفتار خشم مردوم خواهید شد دیر یا زود ولی سوخت سوز ندارد 🐆🏂

2 هفته قبل

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

ویدئو | تصاویری عجیب از سیل در شیراز؛ خودروها واژگون شدند

همشهریهمشهری1 روز قبل

ماجرای حیوان عجیبی که در شوش دیده شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش مشرق، فیلمی از یک حیوان عجیب و شبیه به گونه کفتار در فضای مجازی منتشر شد و شایعه شد که این حیوان در مزارع نیشکر هفت‌تپه دیده شده است. فیروز حاج کلی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شوش صبح امروز اظهار کرد: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به گونه‌ای گرگ یال‌دار است که مربوط به کشور آرژانتین است و این گونه از گرگ در کشور ایران وجود ندارد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حاج کلی گفت: محیط اطراف این تصویر مزارع نیشکر است ولی مربوط به شهرستان شوش نیست.

لحظه باز شدن سه دریچه‌ی اضطراری تخلیه آب سد دز پس از حدود ۵۰ سال برای تخلیه فوری آب سد+فیلم

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دریچه‌های اضطراری سد دز در اوایل دهه ۴۰ باز شده بودند قطر دریچه‌ها ۱۴ متر و هر یک از آنها قادر به تخلیه ۳۰۰۰ متر مکعب آب در ثانیه هستند.

ویدیو - عبور هولناک سیل از رودخانه خشک شیراز

همشهریهمشهری8 ساعت قبل

سیل به اندیمشک رسید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

اخبار بیشتر