آخرین اخبار روز از سراسر ایران و جهان

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «الف»

الفالف52 دقیقه قبل
گروه سیاسی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۹:۴۵ ۳۹۸۰۸۳۰۰۸۶رییس جامعه تورگردانان ایران گفت: به شورای عالی امنیت ملی نامه‌ای نوشته‌ایم، چراکه ارتباطمان با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی کاملا قطع شده است و خبر نداریم چه تصمیمی برای سفر به ایران گرفته‌اند. از نتایج تصمیمات آن‌ها درباره سفر ایران اطلاعی نداریم. آیا آن‌ها قرار است به ایران سفر کنند یا تصمیم‌شان متوقف شده است. طبیعی است که این جریان یکطرفه خبری ذهن‌ها را نسبت به امنیت ایران آشفته می‌کند. پورفرج گفت: یکی از امتیازهای ایران امنیت آن بوده است.
الفالف1 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۹:۳۲ ۳۹۸۰۸۳۰۰۶۶معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: ذخیره سد زاینده‌رود به ۳۷۰ میلیون مترمکعب رسید که برابر با ۲۶٫۵ درصد حجم کلی این مخزن است. حسن ساسانی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: میانگین بلند مدت حجم آب ذخیره شده در این سد (دوره ۴۴ ساله) ۷۵۹ میلیون مترمکعب ثبت شده که نشان می‌دهد در مقایسه‌های بلند مدت، وضعیت منابع آبی در این منطقه مناسب نیست. وی بیان کرد: میزان ورودی آب به سد زاینده‌رود در زمان حاضر ۱۷ مترمکعب و خروجی آن ۸۲ مترمکعب بر ثانیه است که امید می‌رود بارش‌های موثر پاییزی و زمستانی بتواند حجم قابل قبولی را به مخزن بیافزاید. ساسانی با اشاره به توزیع ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهانی گفت: آب برای کشت پاییزه کشاورزان شرق و غرب از بامداد ۲۱ آبان‌ماه توزیع شده و نزدیک به ۲۰ روز، تا ۱۲ آذرماه ادامه می‌یابد. بر اساس آمارها، ظرفیت نهایی سد زاینده‌رود ۱٫۴ میلیارد متر مکعب است که در شرایط کنونی تنها هشت درصد ذخیره آب دارد.
الفالف1 ساعت قبل
یک شهروند زنجانی گفت: پرندگان در فصل زمستان که هوا برفی بوده و زمین سفیدپوش می‌شود نیازمند یاری هستند و با علم به این موضوع، ته مانده سفره را در محلی پاک و ایمن می‌ریزم تا این حیوانات برای یافتن دانه، مشکلی نداشته باشند. مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، گفت: ریختن غذا به پرندگان به ویژه در فصول سرد و برفی، عمل پسندیده و خداپسندانه است. وی اظهار داشت: یاریگران پرندگان، دقت داشته باشند که ته مانده غذاها و خرده‌های نان کپک زده نباشد که در غیر این صورت موجب بیماری و مرگ پرنده‌های تغذیه کننده از این گونه مواد غذایی خواهد شد. مرشدی افزود: در زمستان‌های برفی، کرم و حشره‌ای برای تغذیه پرندگان وجود ندارد بنابرین آنها به امید یافتن آب و دانه به حریم انسان‌ها روی می‌آورند است و بهتر است این پرندگان را ناامید نکنیم. وی تصریح کرد: مردم از ریختن ته مانده غذاها و خرده نان‌هایی که احتمال می‌دهند فاسد است به پرندگان و سایر حیوانات به جد پرهیز کنند چراکه ممکن است آنها را مریض و تلف کند.
الفالف1 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۸:۴۸ ۳۹۸۰۸۳۰۰۸۴مدیرکل موقت آژانس اتمی از سفر برخی مقامات این سازمان به تهران و برگزاری جلسه‌ای با مسئولان ایرانی در هفته آینده خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کورنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که هفته آینده جلسه‌ای بین مقامات آژانس و مقامات ایرانی در تهران برگزار خواهد شد. فروتا در جلسه ارائه گزارش به شورای حکام آژانس اتمی، گفت: «گزارش من درباره «راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران در پی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (۲۰۱۵)»، فعالیت‌های مرتبط آژانس در این کشور طی چند ماه قبل را پوشش داد». ما از آن زمان به تعاملات با ایران ادامه دادیم اما اطلاعات بیشتری دریافت نکرده و این موضوع هنوز حل نشده باقی مانده است». مدیرکل موقت آژانس اتمی با بیان اینکه جلسه‌ای در این خصوص با مقامات ایرانی خواهند داشت، گفت: «هفته آینده نشستی بین آژانس و ایران در تهران برگزار می‌شود تا درباره این [موضوع] بیشتر صحبت شود.
الفالف2 ساعت قبل
پس میلیاردها دلار از درآمدهای یمن به کجا می‌رود؟ سرنوشت یک و هشت دهم تریلیون ریال درآمد دولت هادی چه می‌شود؟». مأرب و غارت اموال یمن توسط رهبران حزب «الاصلاح» به گزارش المراسل، از آغاز جنگ علیه یمن، در یمن، حکومت کوچکی وابسته به حزب الاصلاح به رهبری «سلطان العراده» استاندار مأرب تشکیل شد؛ استانداری که هادی وی را تعیین کرد. درباره تولید نفت در مأرب باید گفت که تولید از آغاز جنگ کاهش یافته، ولی هیچ گاه متوقف نشده است. ولی از آغاز سال جاری میلادی، تولید نفت این شرکت به ۱۶ هزار بشکه و در مقاطعی به ۱۸ هزار بشکه افزایش یافته است. در همین ارتباط، مدیر شرکت صافر سال گذشته در جمع اهل رسانه گفت که شماری از فرماندهان نظامی و امنیتی، نفت یمن را می‌فروشند و به حساب‌های شخصی خود واریز می‌کنند.
الفالف2 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۸:۰۳ ۳۹۸۰۸۳۰۰۵۲مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان گفت: پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، تاکنون تغییر رمز پنج هزار عدد کارت سوخت شهروندان استان در نواحی این شرکت انجام شده است. عبدالله گیتی‌منش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صاحبان خودروها برای حذف رمز پیش فرض کارت سوخت جدید و تغییر آن به نواحی ۹ گانه این شرکت در استان مراجعه کنند. وی با بیان اینکه چهار رقم سمت راست کدملی فرد ثبت نامی به عنوان رمز پیش فرض کارت سوخت جدید انتخاب شده است، افزود: شهروندان در سنندج برای تغییر رمز جدید کارت سوخت به ناحیه این شرکت در خیابان سعدی و دیگر شهرستان‌ها به نواحی شرکت نفت مراجعه کرده و کارت ملی و کارت خودرو را نیز همراه خود داشته باشند. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان به تخصیص سهمیه برای خودروهای ناوگان حمل و نقل برون شهری و شارژ کارت سوخت آنان از ابتدای آذر به همراه سهمیه هفته آخر آبان ماه اشاره کرد و گفت: سهمیه سوخت آژانس‌ها و تاکسی‌های اینترنتی نیز مشخص و در کارت سوخت آنان شارژ می‌شود. در حال حاضر ۷۵ جایگاه فرآورده نفتی و ۵۲ باب جایگاه CNG در استان کردستان به شهروندان خدمات می‌دهند.
الفالف2 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۸:۰۰ ۳۹۸۰۸۳۰۱۰۷اینترنت در برخی مناطق با اجازه شورای امینت کشور برقرار شده است. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، براساس کسب اطلاع خبرنگار فارس، اینترنت به تدریج در کشور در حال اتصال است. براساس این اطلاعات، شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است. با اعلام خبر بنزین ۳۰۰۰ تومانی، برخی از افراد سودجو از نارضایتی و ابهام مردم در این خبر سوء استفاده کرده و اقدام به اغتشاش در شهرهای مختلف کردند. به دنبال ساماندهی شدن این اغتشاشات در فضای مجازی، این شورا دستور محدودیت اینترنت را ابلاغ کرده بود.
الفالف2 ساعت قبل
۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه سیاسی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۴۸ ۳۹۸۰۸۳۰۱۰۱نقل قول منتسب به رهبری خطاب به یکی از طلبه‌ها درباره افزایش قیمت بنزین صحت ندارد. به گزارش ایسنا، نقل قولی از مهدی چمران مبنی بر اینکه «یکی از طلبه‌ها به رهبر انقلاب گفتند «آقا شما چرا با افزایش قیمت بنزین موافقت کردید؟»؛ رهبری پاسخ دادند که «چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم؟» که گریه حاضران را در پی داشت.» منتشر شده است که با پیگیری خبرنگار ایسنا مشخص شد این گفته‌ها غیر دقیق بوده و صحت ندارد.
الفالف2 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۴۶ ۳۹۸۰۸۳۰۰۸۲وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای مالزیایی خود با مواضع آمریکا در قبال شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در کرانه باختری و مشکل شبه‌جزیره کره مخالفت کرد. مخالفت لاوروف با موضع آمریکا در قبال کره شمالی و کرانه باختریبه گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) مجددا به تصمیم وزارت خارجه آمریکا در به رسمیت شناختن شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد. لاوروف طی نشست خبری مشترک با همتای مالزیایی خود، گفت: «اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره قانونی بودن ساخت‌وساز شهرک‌های اسرائیلی در اراضی [خصوصی] فلسطینی‌ها، با قطعنامه‌های شورای امنیت در تضاد است و منجر به بن‌بست [در مذاکرات سازش] می‌شود». وزیر خارجه روسیه روز گذشته هم با رد تصمیم واشنگتن درباره شهرک‌های صهیونیست‌نشین، گفته بود: «مناقشات فلسطین-اسرائیل باید طبق مبانی قانونی بین‌المللی کنونی و فقط از طریق مذاکرات مستقیم بین دو طرف حل شود». «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه گفت که واشنگتن سیاستش در قبال شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را تغییر داده و اعلام می‌دارد که این شهرک‌سازی‌ها «به خودی خود» نقض قوانین بین‌المللی به شمار نمی‌روند.
الفالف3 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۲۷ ۳۹۸۰۸۳۰۰۶۴فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه فضای آسمان کشورمان جزو خطوط قرمز ماست، از شبیه‌سازی منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز در منطقه عمومی رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۸ خبر داد. فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش ادامه داد: یکی از اهداف ما این است که در این رزمایش توانمندی رزم پدافند هوایی را که الان نوک حمله است، محک بزنیم تا اگر دشمن قصد تجاوز، حمله و حتی تخلفی نسبت به فضای آسمان کشورمان که جزو خطوط قرمز ماست داشته باشد، بتوانیم با آن مقابله کنیم. وی خاطرنشان کرد: در این رزمایش سلاح و سامانه‌های بومی و به روز دنیا بکارگیری شده که در لبه تکنولوژی پدافند هوایی دنیا قرار دارند. فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش عنوان داشت: در این رزمایش از نیروهای جوان استفاده می‌کنیم که تجربه قدیمی‌های ما و تحرک و شادابی جوانان درهم آمیخته شده و پیش‌بینی می‌کنیم نتیجه آن، یک رزمایش بسیار خوب و موفق باشد. وی گفت: این رزمایش اولین رزمایش نیروی پدافند هوایی است که خردادماه امسال به عنوان یکی از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
الفالف3 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۱۷ ۳۹۸۰۸۳۰۰۷۹دستگاه دیپلماسی چین تصویب لایحه‌ای مداخله‌جویانه درباره هنگ‌کنگ در مجلس نمایندگان آمریکا را محکوم کرده و در خصوص اقدام متقابلی سخت هشدار داد. به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌بی‌اس»، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه هشدار داد، تصویب این لایحه در آمریکا به «تحریک مجرمین خشونت‌طلب» و «ایجاد اختلال در هنگ‌کنگ و حتی نابودی آن» منجر خواهد شد. شوانگ افزود: ‌ «اگر آمریکا به این اقدامات غلط ادامه دهد، چین بدون شک دست به اقدامات متقابل سختی خواهد زد». این هفته به رغم هشدارهای مکرر پکن به واشنگتن درباره لزوم عدم مداخله در امور هنگ‌کنگ و چین، سناتورهای آمریکایی به اجماع آرا طرح موسوم به «لایحه دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ» را تصویب کردند. بر اساس آن هنگ‌کنگ می‌توانست برخی مجرمین را برای ادامه محاکمه یا اجرای مجازات، به سرزمین اصلی چین بفرستد.
الفالف3 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۰۴ ۳۹۸۰۸۳۰۰۴۵یک وکیل پایه یک دادگستری گفت: مردم ایران همه جوره پای نظام جمهوری اسلامی ایستاده‌اند و افزایش آگاهی عموم از طرح سهمیه بندی بنزین باعث می‌شود تا خود این مردم جلوی اغتشاشات را بگیرند. داوود داوری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بهترین راه حل جلوگیری از اعتراضاتی که در این چندروز با سودجویی برخی افراد به اغتشاش کشیده شد، توجیه طرح سهمیه بندی بنزین است که تمام اقتصاددانان بر درستی آن صحه گذاشته و آن را قبول دارند. وی علت وقایع چند روز اخیر که با سودجویی برخی افراد به اغتشاش و ناآرامی کشیده شد را ناشی از عدم آگاهی عمومی از طرح افزایش نرخ بنزین دانست و افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی به مسئولیت حاکمیت در برابر افراد جامعه و بالعکس توجه ویژه شده تا افراد جامعه و حکومت نسبت به قانون آگاهی پیدا کنند و از بروز مشکلات پیشگیری شود. این حقوقدان با اشاره به اصل ۲۷ قانون اساسی گفت: بر اساس این اصل «برگزاری راهپیمایی‌ها و اجتماعات با اطلاع وزارت کشور و بدون حمل سلاح به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است». این اصل مشخص می‌کند که اعتراضات و تایید عملکرد حکومت از حقوق اساسی افراد جامعه شمرده شده است.
الفالف3 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۶:۴۶ ۳۹۸۰۸۳۰۰۷۸دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه اختلالات ایجاد شده در اینترنت با تصمیم نهادهادی امنیتی و به زودی برطرف می‌شود، گفت: رکورد ترافیک استفاده از پیام‌رسان‌های داخل در چند روز اخیر از ۷۵۰ گیگابایت در ثانیه عبور کرد. دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی اینترنت متصل می‌شود ابتدا در فضای مزاح گفت: خدا می‌داند کی وصل شود، اما بعدا توضیح داد در حوزه‌های امنیتی در مورد اینترنت تصمیم‌گیری می‌شود و در اولین فرصتی که بتوان اختلالات را برطرف کنیم، به شرایط قبلی برمی‌گردیم و انشاءاله به زودی اینترنت وصل می‌شود. فیروزآبادی درمورد حدود زمانی برای وصل اینترنت گفت: این امر بستگی به شرایط موجود دارد و مسئولان در این زمینه تصمیم می‌گیرند تا خسارت و عدم النفعی که برای کسب و کارهای مردمی مبتنی بر اینترنت وجود دارد، به حداقل برسد و مردم دچار زیان نشوند. وی همچنین درمورد اینترنت داخلی گفت: پروژه شبکه ملی اطلاعات یک طرح بزرگی است که بسیاری از خدمات کشور از روی شبکه ملی اطلاعات در زمانی که اینترنت دچار مشکل و اختلال شده بود ارائه شد، مثل خدمات بانکی، حمل و نقل، خدمات دولتی از پایداری برخوردار شد، البته نواقصی وجود داشت که پیام‌ رسا‌ن‌های داخلی مشکلات مردم را تا حدی برطرف کردند. به گفته فیرزوآبادی وزارت ارتباطات تلاش کرد مسائل بانکی و خدماتی مانند حمل و نقل که در شبکه اینترنت ارائه می‌شود، دچار اختلال نشوند.
الفالف4 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۶:۲۹ ۳۹۸۰۸۳۰۰۶۳دبیر کمیته شهرهای هوشمند در مجمع شهرداران آسیایی گفت: بر اساس مطالعات صورت پذیرفته سهم شهرهای آسیایی از کل حوزه توسعه شهرهای هوشمند در جهان حدود ۴۰ درصد است و انتظار می‌رود که شهرهای آسیایی با توجه به ارزش بازار حدود دو تریلیارد دلاری هوشمندسازی تا پنج سال آینده بیش از ۸۰ میلیارد دلار در حوزه توسعه شهر هوشمند سرمایه گذاری کنند. بینا توضیح داد: شهرها با مشارکت و به اشتراک گذاری تجارب موفق خود در توسعه پایدار شهری، می‌توانند بهره وری بالاتر و ارزش بیشتری را خلق کنند. تمام این تلاش‌ها در جهت ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و تحقق توسعه پایدار و مدیریت کارآمدتر شهرهاست. همچنین در این‌ رویداد مدیران ارشد حوزه شهر هوشمند و نوآوری ۱۲ شهر از ۱۲ کشور جهان به همراه شبکه شهرهای اتحادیه اروپا و مجمع شهرداران آسیایی به اشتراک نظر و ارایه آخرین دستاوردها، رویکردها و برنامه‌های خود در خصوص حمل و نقل هوشمند در شهرهای هوشمند پرداختند. در این کنفرانس، مقامات و مسئولین حوزه توسعه شهر هوشمند و نوآوری شهری ۲۰ شهر از ۱۸ کشور دنیا همراه با دبیر شبکه شهرهای اتحادیه اروپا و دبیر کمیته شهرهای هوشمند مجمع شهرداران آسیایی، نظرات، رویکردها، فرصت‌ها و برنامه‌های خود را توسعه شهرهای هوشمند و smart mobility به اشتراک گذاشتند.
الفالف4 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، ‌ تغییرات آب و هوایی شرکت آرامکو عربستان را به شدت تهدید می‌کند. تغییرات آب و هوایی موجب بالا رفتن آب دریا و غرق شدن بخش‌های زیادی از این شرکت خواهد شد. همچنین افزایش دما به زیرساخت‌های شرکت آسیب زده، عملکرد آن را پایین آورده و حتی باعث از بین رفتن بخش‌هایی از آن می‌شود. درباره چشم‌انداز عرضه سهام آرامکو هم این شرکت تایید کرده که خطرات تغییرات آب و هوایی وجود دارد و می‌تواند تقاضا برای نفت و مشتقات آن را کاهش دهد. عربستان قصد دارد سهام شرکت آرامکو را بفروشد و حدود دوماه است که زمان عرضه آن به تاخیر می‌افتد.
الفالف4 ساعت قبل
البته مسئولان استان به طور دقیق آمار خسارت‌های اصفهان را اعلام نکرده‌اند و میزان خسارات در بخش‌های مختلف و بعضا به طور جداگانه اعلام شده است. خسارت ۱۰ میلیاردی به مترو اصفهانهمچنین، رضا فاتحی- مدیرعامل قطار اصفهان با بیان اینکه هنوز برآورد دقیقی از خسارات وارده به خطوط مترو اصفهان نشده است، گفت: تصور بنده این است که حداقل ۱۰ میلیارد تومان به مترو و زیرساخت‌های آن خسارت وارد شده است. قدرت افتخاری درخصوص خسارت وارد شده به ناوگان اتوبوسرانی اصفهان، گفت: برآورد دقیقی صورت نگرفته، اما نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان خسارت به اتوبوسرانی اصفهان وارد شده است. آسیب به ۴۸۰ درخت و درختچه در اصفهانمدیرعامل سازمان فضای سبز شهرداری اصفهان نیز میزان خسارت وارده به فضای سبز شهر اصفهان در جریان اتفاقات چند روز اخیر را سه میلیارد تومان اعلام کرد. برآورد خسارت ۱۰ میلیاردی بانک‌های اصفهان در اغتشاشاتوی همچنین درباره خسارت بانک‌های استان در ناآرامی و اغتشاشات اخیر، توضیح داد: خسارت بانک‌های اصفهان در ناآرامی‌های اخیر حدود ۱۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
الفالف4 ساعت قبل
سفیر ایران در لندن گفت که اغتشاشات اخیر توسط «هسته‌های شورشی سازمان یافته» به اجرا درآمد که شکست هم خوردند. به گزارش فارس، حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در صفحه توئیترش درباره اغتشاشات اخیر نوشت: «آتش‌ زدن صدها بانک، ساختمان، فروشگاه، پمپ بنزین و حتی آمبولانس‌ها و مراکز اورژانس و در سطحی وسیع‌تر، اقدام برای انفجار پالایشگاه عسلویه و سیستم تلفن همراه کشور، نه توسط مردم و نه با حمایت مردم انجام گرفت. این اقدامات توسط «هسته‌های شورشی سازمان یافته» به اجرا درآمدند که شکست هم خوردند».
الفالف5 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۳ ۳۹۸۰۸۳۰۰۶۲وزیر امور خارجه روسیه و معاون اول وزیر خارجه کره شمالی ضمن دیدار و گفت‌وگو در خصوص آخرین توافقات سران دوکشور تبادل نظر کردند. به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا، «سرگئی لاوروف» در مسکو پذیرای «چو سون هویی» است که برای برگزاری نخستین دور از گفت‌وگوهای استراتژیک میان دو کشور به مسکو آمده است. پیشتر خبرگزاری کیودو ژاپن با اشاره به این سفر اعلام کرده بود: معاون اول وزیر خارجه کره قصد دارد در این سفر با طرف روس درباره اوضاع شبه جزیره کره و مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا رایزنی و تبادل نظر کند. مذاکرات کره شمالی و آمریکا پس از نشست بی‌نتیجه فوریه امسال «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» در هانوی ویتنام متوقف شد. ترامپ و کیم ژوئن سال گذشته برای اولین بار در سنگاپور دیدار کردند.
الفالف5 ساعت قبل
«داسم ساتپایف» کارشناس سیاسی قزاق در یادداشت اختصاصی که در اختیار خبرنگار دفتر خبرگزاری فارس در دوشنبه قرار داد به چرایی و انگیزه‌های ازبکستان برای ورود به اتحادیه اوراسیا اشاره کرده است. روشن است که طرف روسی برای ورود ازبکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا به طور جدی لابی می‌کند. بنابر این ازبکستان از سازمان پیمان امنیت جمعی خارج شد و از عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز خودداری کرد. معلوم است که برای ازبکستان افزایش صادرات محصولات کشاورزی، نساجی و تولیدات صنایع خودروسازی به روسیه و سایر کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا بسیار مهم است. از اینجاست که صادق صفایف روی موضوع مورد مطالعات قرار داشتن جوانب مثبت و منفی ورود احتمالی ازبکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید کرد.
الفالف5 ساعت قبل
استفادهٔ بی‌بی‌سی از کارشناسان بسیار نخبه در زمینه جامعه‌شناسی و روانشناسی اجتماعی و اساتید رسانه‌ای و غیره، این رسانه را به یک بنگاه خبری موفق در سطح جهان تبدیل کرد که در موارد متعددی حتی دولت‌های کشورهای دیگر را تغییر دادند بدون اینکه افکار عمومی جامعه مذکور از تأثیر مهم بی‌بی‌سی آگاه باشد. این وضعیت تا سال‌ها پس از انقلاب نیز ادامه داشت و سیاست خبری بی‌بی‌سی کماکان رعایت ظاهری بی‌طرفی و انصاف و بدور از جانبداری خاصی بود. اما در سال‌های اخیر – و بالاخص از حوادث سال ۱۳۸۸ ایران به بعد – شاهد تغییر سیاست خبری عجیب و غیرقابل باور بی‌بی‌سی درباره ایران بودیم. لذا بی‌بی‌سی در بزنگاه‌های حوادث ایران اصطلاحا شمشیر را از رو می‌بندد و دیگر سیاست تبلیغات سنتی خود را دنبال نمی‌کند. نقش این افراد در رادیکالیزه شدن این بنگاه خبری نیز می‌تواند یکی از دلایل سیاست اخیر بی‌بی‌سی باشد.
الفالف5 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۰۲ ۳۹۸۰۸۳۰۰۴۳سخنگوی ارتش میانمار امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، هم ارتش و هم دولت مدنی میانمار از آنگ سان سوچی در دفاع از کشورش مقابل اتهامات نسل‌کشی در دیوان عالی سازمان ملل حمایت می‌کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در اقدامی غیر معمول دفتر آنگ سان سوچی، مشاور دولت میانمار اعلام کرد، این مقام که زمانی نماد دموکراسی محسوب می‌شد قصد دارد برای رهبری تیم حقوقی کشورش به دیوان عدالت بین‌المللی در لاهه سفر کند. سخنگوی ارتش میانمار با اشاره به نیروهای مسلح و دولت غیرنظامی کشورش گفت: ما در این مورد همکاری می‌کنیم و کارشناسان حقوقی ما هم با یکدیگر کار می‌کنند. همچنین آنگ سان سوچی به زودی با مین آنگ هلینگ، رئیس ارتش قدرتمند کشورمان دیدار می‌کند.» حدود ۷۴۰ مسلمان روهینجایی از ایالت راخین واقع در شمال میانمار با عبور از مرز خودشان را به کمپ‌های بنگلادش رسانده‌اند. میانمار با ادعای مقابله با تندروها، کشتار مسلمانان میانمار را توجیه کرده و تاکید دارد کمیته‌های خودش «صلاحیت» رسیدگی به این سوء رفتارها را دارند.
الفالف5 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۴۷ ۳۹۸۰۸۳۰۰۷۳وزیر نیرو به همراه هیاتی از دستگاه‌های مختلف صبح امروز پنجشنبه وارد مسکو پایتخت روسیه شد. «رضا اردکانیان» به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاریهای ایران و روسیه قرار است تا ساعاتی دیگر با الکساندر نوواک وزیر انرژی و رئیس روسی کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور ملافات کند. در طی دیدارهای پیش‌بینی شده در این سفر مفاد مورد توافق در نتیجه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در حوزه‌های کشاورزی، بانکی، انرژی، صنعتی و فنی توسط اعضای هیات با همتایان خود مورد پیگیری و میزان اجرایی شدن آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت. وزیر نیروی ایران دیروز به خبرنگاران گفت که این سفر با هدف پیگیری اختصاص وام پنج میلیارد دلاری دولتی روسیه انجام می‌شود. وزیرنیرو با بیان اینکه برخی کارهای آن باقی مانده بودکه در ماه‌های اخیر به اتمام رسید خاطرنشان کرد: برای باقی مانده وام تاسقف پنج میلیارد دلارنیز درطول یکسال گذشته پیگیری‌های زیادی صورت گرفت که در نتیجه این پیگیری‌ها دو هفته قبل طرح‌های پیشنهادی ما مورد تایید قرار گرفت و هیات دولت در جلسه قبل آنها را به تصویب رساند.
الفالف6 ساعت قبل
۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه فرهنگی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۲۹ ۳۹۸۰۸۳۰۰۶۰ «رضا میرکریمی» کارگردان فیلم قصر شیرین که هفته گذشته به چین سفر کرده بود گفت: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه فیلمسازی میان ایران و چین وجود دارد و باید در این زمینه بیشتر کار شود. فیلم «قصر شیرین» میرکریمی در چین مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است این فیلم تابستان امسال در بیست و دومین جشنواره بین المللی فیلم شانگهای جوایز بهترین بازیگر، بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد. این فیلم هفته گذشته در آکادمی فیلم پکن و دانشگاه چینگ هوا در پایتخت چین به نمایش درامد و جزو فیلم‌های برتر معرفی شده از سوی برنامه تبادلات فیلم راه ابریشم چین است. میرکریمی در این باره به نشریه چینی گفت: از استقبالی که از فیلم در چین شد بسیار خرسند است ایران می‌تواند از فیلم‌های علمی، داستانی، فیلم‌های قدیمی و اکشن چین بیشتر فراگیری داشته باشد این نوع فیلم‌ها برای ایران جالب است. بر اساس گزارش روزنامه گلوبال تایمز چین، او قصد دارد در ساخت فیلم و سریال‌های تلویزیونی برای کودکان درباره تبادلات فرهنگی و راه ابریشم با چین همکاری کند و اعتقاد دارد فضا برای همکاری‌های بیشتر وجود دارد.
الفالف6 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۲۹ ۳۹۸۰۸۳۰۰۶۱برف و سرما دمای هوای خلخال را در آخرین روز از دومین ماه پاییز به ۱۴ درجه زیر صفر کاهش داده و موجب بروز پدیده یخبندان در معابر این شهر شد. رییس اداره هواشناسی خلخال روز پنجشنبه به ایرنا گفت: با قطع بارندگی ۶ روزه در این شهر و صاف شدن آسمان، دمای هوا به ۱۴ درجه زیرصفر کاهش یافت که در مقایسه با دمای روز گذشته ۱۲ درجه سردتر شده است. فرامرز فرض‌الله پور افزود: در هفته جاری بیش از ۳۵ سانتیمتر برف در شهر خلخال باریده که این میزان در ارتفاعات، بلندی‌ها و گردنه‌های برف‌گیر شهرستان بیش از یک متر گزارش شده است. او از افزایش ۶۶ درصدی میزان بارندگی برف و باران آبان ماه امسال در مقایسه با آبان ماه سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: در حالی که حداکثر باندگی سال قبل ۱۳٫۸ میلیمتر بوده این میزان در دومین ماه پاییز امسال به ۴۰٫۳ میلیمتر رسیده است. شرکت آب و فاصلاب روستایی و شهری خلخال با هشدار به احتمال یخ‌زدگی کنتورهای آب از همه مشترکین خود خواست تا نسبت به پوشش کنتورها و همچنین لوله‌های آب اقدام کنند.
الفالف6 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۰۲ ۳۹۸۰۸۳۰۰۴۲بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین کیفیت هوای‌ پایتخت هم‌اکنون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است. به گزارش ایسنا میانگین کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون با شاخص ۱۱۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است. میانگین این شاخص طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۹ و در شرایط سالم بود. به گزارش ایسنا شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.
الفالف6 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۰۲ ۳۹۸۰۸۳۰۰۷۴سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا طی جلسه علنی مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص تحقیقات درباره استضاح ترامپ تأیید کرد که ترامپ، دیدار با همتای اوکراینی در کاخ سفید را به آغاز تحقیقات درباره بایدن مشروط کرده بود. به گزارش فارس، «گوردون ساندلند» سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا روز گذشته (چهارشنبه) در جلسه علنی کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا تأیید کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در کاخ سفید را مشروط به آغاز تحقیقات در خصوص «جو بایدن» رقیب انتخاباتی‌اش کرده بود. ساندلند سپس به چندین گفت‌وگو اشاره کرد که با ترامپ درباره آغاز تحقیقات اوکراین در خصوص دو موضوع داشته است. ساندلند تصریح کرد: «همانطور که قبلا نیز شهادت دادم، در خصوص درخواست مطرح شده کاخ سفید و دیدار در کاخ سفید، جواب، آری است. در تاریخ ۲۶ سپتامبر سال جاری میلادی، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا متن از طبقه‌بندی خارج‌شده شکایت یک افشاگر را در خصوص تعاملات بین رئیس‌جمهور آمریکا و «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین منتشر کرد.
الفالف7 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۳:۲۹ ۳۹۸۰۸۳۰۰۵۹با وجود اینکه قرار بود ثبت نام مسکن‌ملی تا پایان آذرماه در تمام استان‌ها به اتمام برسد، وزارت راه تا پایان امسال مهلت ثبت‌نام در طرح مسکن ملی را تمدید کرده است. بر اساس اظهارات «محمد اسلامی» افزایش تقاضا در برخی استان‌ها نیازمند ایجاد ظرفیت جدید ثبت‌نام است که خود به خود مهلت ثبت‌نام در این طرح را افزایش می‌دهد. بر این اساس این وزارتخانه با هدف تسهیل شرایط ثبت‌نام زمان بیشتری را برای شناسایی متقاضیان واقعی مسکن اختصاص خواهد داد. قطعی اینترنت نیز در چند روز اخیر باعث شد که مردم استان‌های هدف نتوانند از فرصت سه روز خود برای ثبت نام مسکن ملی استفاده کنند. «محمود محمودزاده» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی امروز پنج شنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: برنامه وزارت راه تسهیل شرایط ثبت‌نام متقاضیان مسکن ملی با اختصاص زمان‌های جدید و زمین‌های آماده‌سازی شده بیشتر به استان‌هایی است که یا به دلیل قطعی اینترنت از ثبت‌نام جاماندند و یا به دلیل افزایش تقاضا نیازمند اختصاص زمین بیشتر هستند.
الفالف7 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۳:۲۶ ۳۹۸۰۸۳۰۰۷۲سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای به اغتشاش‌های اخیر در ایران واکنش نشان داد. «مایا کوتسیانچیچ» در این بیانیه گفته، چالش‌های اجتماعی _ اقتصادی باید از طریق گفت‌وگوهای فراگیر و نه استفاده از خشونت مورد توجه قرار گیرد. وی مدعی شد که نیروهای امنیتی ایران باید با خویشتن‌داری به اعتراض‌ها پاسخ دهند و معترضان نیز به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرات کنند. سخنگوی موگرینی، استفاده از خشونت را امری غیرقابل قبول توصیف کرد و افزود: «حق آزادی بیان و برگزاری تجمع باید تضمین شود.» کوتسیانچیچ گفت: از مقام‌های ایران می‌خواهیم از جریان آزاد اطلاعات و دسترسی به اینترنت اطمینان حاصل کنند. برخی با سوءاستفاده از اعتراض‌های مردمی، با هدف اغراض سیاسی، اقدامات خشونت‌آمیز و غیرقانونی را با آسیب رساندن به جان و مال مردم عادی و نیروهای امنیتی و انتظامی مرتکب شدند و مطالبات به حق مردم را به بیراهه کشاندند.
الفالف7 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۳۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۳:۲۲ ۳۹۸۰۸۳۰۰۷۰مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: براساس میزان تولید آبزیان از محل صید و آبزی‌پروری، امسال صادرات ۱۵۰ هزارتن انواع محصولات شیلاتی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده است. وی با بیان اینکه سال گذشته بازار آبزیان با التهاب نرخ ارز مواجه بود، اظهار داشت: حجم تولید آبزیان امسال به گونه‌ای بوده که نسبت به سال گذشته ۱۷ تا ۲۸ درصد در برخی گونه‌ها کاهش قیمت داشتیم که موجب متعادل شدن بازار محصولات شیلاتی شده است. وی برای ایجاد تعادل در بازار محصولات شیلاتی برنامه ریزی برای صادرات را یک اصل برشمرد و اظهار داشت: صادرات برای مازاد تولید علاوه بر ارزآوری برای کشور می‌تواند موجب انگیزه برای تولید کنندگان شود. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران افزود: همین امر باعث کاهش موجودی کارخانه‌ها و به ناچار خرید آنها در زمان کاهش صید شده بود. گلشاهی افزود: بنابراین تمامی شناورهای استان‌های ساحلی جنوب کشور موظفند درصد مشخصی از ماهی را در بازار و مناطق تعریف شده بفروشند.

الف

خبرگزاری جامعه خبری تحلیلی الف که شامل تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ایران و جهان است را می توانید در صفحه‌ای این خبرگزاری در خبری دنبال کنید.