تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری سینما پرس

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «سینما پرس»

سینماپرسسینماپرس52 دقیقه قبل
سینماپرس: شماره ۲۶ و ۲۷ ماهنامه «سوره سینما» زیر نظر سازمان سینمایی حوزه هنری ویژه فروردین و اردیبهشت ۹۸ به صورت الکترونیکی منتشر شد. به گزارش سینماپرس، نسخه الکترونیکی دو شماره ماهنامه «سوره سینما» به سردبیری یزدان عشیری با عکس روی جلد مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب منتشر شد. در این شماره علاوه بر انتشار اخبار فعالیت‌های سازمان سینمایی و واحدهای تصویری استان‌های حوزه هنری در فروردین و اردیبهشت ۹۸، به موضوعاتی چون: یادداشت اول با موضوع برنامه نقد سینما، گزارشی از مراسم گردهمایی مدیران سینمایی حوزه هنری، نگاهی به فعالیت‌های تصویری استانی سازمان سینمایی حوزه هنری، پرونده‌ای بر مراسم رونمایی و تقریظ رهبری بر کتاب «در کمین گل سرخ»، گزارشی از مراسم رونمایی مستند «مک دونالدز»، گزارش مراسم افتتاحیه سینما «فلسطین» بروجرد، یادداشتی بر درجه بندی سنی فیلم‌ها، گزارش نشست «چالش نظارت در سینمای ایران»، گزارشی از مراسم تودیع و معارفه مدیران مرکز مستند سوره، پرونده‌ای بر برنامه‌ها و مراسم‌های هفته هنر انقلاب در حوزه هنری و … پرداخته شده است. مجری طرح این ماهنامه آرش رمضانیان است. فاطمه پزشکی، مریم اکبرلو، مرضیه فرزعلیان، امید عشریه، غفور پورغفور، الناز نعمتی، حامد نیکومرام، محمدعلی حیدری و نرگس ساجد در بخش تحریریه و بهادر زارع و سحر قریب به عنوان عکاس در این ماهنامه همکاری داشتند.
سینماپرسسینماپرس1 ساعت قبل
با این حال در بدنه سینمای ایران شرایط دیگری حاکم است و با افزایش ارزش دلار در مقابل تومان و اعمال تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایران، دشواری‌هایی در مسیر فیلمسازی به وجود آمده است. ورایتی در گزارشی به برخی جزئیات اتفاقاتی که برای سینمای ایران رخ داده پرداخته است. تورم به کاهش بودجه و منابع مالی منجر شده است. فیلمبرداری آغاز شده بود و خوشبختانه بازیگرانی که برای فیلم قرارداد بسته بودند، درخواست بازپرداخت نداشتند اما بودجه این فیلم از ۵۵۰ هزار دلار به ۸۷۰ هزار دلار افزایش یافت. بابک کریمی، بازیگر ایرانی نیز به گزارشکر ورایتی گفته است: «با وجود این شرایط، فیلمسازان ایرانی همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.
سینماپرسسینماپرس1 ساعت قبل
سینماپرس: تورج اصلانی کارگردان فیلم سینمایی «حمال طلا» از اکران این فیلم در مهرماه خبر داد. به گزارش سینماپرس، تورج اصلانی کارگردان فیلم سینمایی «حمال طلا» درباره اکران این فیلم به «سینما فرهنگ» گفت: به تازگی با شرکت «خانه فیلم» قرارداد پخش بسته‌ایم و امیدواریم «حمال طلا» اوایل مهرماه اکران شود. پروانه نمایش فیلم سینمایی «حمال طلا» آذرماه سال ۹۷ صادر شده است و این فیلم اولین تجربه فیلمسازی تورج اصلانی فیلمبردار با سابقه سینمای ایران به حساب می‌آید. تهیه کننده این فیلم نیز منصور سهراب پور است. سعید آقاخانی، ژاله صامتی و پیام احمدی نیا بازیگران اصلی فیلم «حمال طلا» هستند.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: مجموعه داستانیبا موضوع شهدای مدافع حرم برای پخش در هفته دفاع مقدس و ایام محرم آماده می‌شود. به گزارش سینماپرس، تصویربرداری مجموعه داستانی «کت فرمانده» به کارگردانی شاهرخ قیصری و تهیه کنندگی رحمانیان به تازگی آغاز شده است. این سریال قرار است در ۳۰ اپیزود درباره شهدای مدافع حرم ساخته شود و قصه هر اپیزود متفاوت است. مجموعه داستانی «کت فرمانده» برای پخش در هفته دفاع مقدس وایام محرم آماده می‌شود. سایر عوامل عبارتند از نویسندگان: حسین گنج خانی و شاهرخ قیصری، سرپرست نویسندگان: محمدرضا داود نژاد، جانشین تهیه کننده: عارف اکبری راد، مدیر تولید: منصور ناظمی، مدیر برنامه ریزی: پریسا سهراب فر، دستیار کارگردان: حسین گنج خانی، مدیر تصویربرداری: فرزام گل سفیدی، مدیر صدابرداری: مسعود شاهوردی، طراح صحنه: ابوالفضل افشار، طراح گریم: سعید بخشی.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: رضوی وقتی پول را به آقای امامی پس می‌دادند پول را به شرکت‌های به نام افراد کارتن‌خواب می‌ریختند. به گزارش سینماپرس، نماینده دادستان در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر بانک سرمایه گفت: پاسکاری بین آقای رضوی و آقای امامی برای غارت بانک به این شکل است که آقای رضوی از بانک مصوبه می‌گیرد و وثیقه ایشان ۳۰ درصد تعیین می‌شود که در ادامه به بانک سرمایه نامه می‌زند و می‌گوید که جای وثیقه از من پول بگیرید. در این زمان آقای امامی ورود می‌کند و جای وثیقه را پر می‌کند و ایشان تسهیلات را دریافت و تبدیل به ملک و ماشین کرد. رضوی وقتی پول را به آقای امامی پس می‌دادند پول را به شرکت‌های به نام افراد کارتن‌خواب می‌ریختند. شرکت گلگون تجارت جهان که مربوط به یک جوان یتیم است با اسم آن ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفتند و قرار بود که ۵ میلیون تومان به او بدهند که آن ۵ میلیون تومان را هم ندادند.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: فیلم «بن‌سای» به کارگردانی روح‌الله ظریف به موضوع هوشیاری نیروهای حفاظت اطلاعات در برابر نیروهای معاند خارج از کشور می‌پردازد. به گزارش سینماپرس، تله‌فیلم «بن‌سای» به کارگردانی روح‌الله ظریف و تهیه‌کنندگی سیدمهدی طباطبایی در مرحله پیش‌تولید و تست گریم قرار دارد. طبق پیش‌بینی‌ها قرار است که این فیلم در مدت ۱۷ روز در تهران فیلمبرداری شود. «بن‌سای» فیلم قصه جوانی به نام سحر است که در سال‌های گذشته پدرش را در یک عملیات تروریستی از دست داده است. او برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌رود و آنجا از طریق فضای مجازی با مردی به نام مهران آشنا می‌شود.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: تهیه‌کننده «رنگین کمان» با اشاره به تغییرات فصل جدید این برنامه گفت: حاشیه سازی و بی اخلاقی در قالب اظهارنظر غیرواقعی را پس از تغییر مجری متصور نبودیم. به گزارش سینماپرس، تهیه‌کننده «رنگین کمان» در واکنش به صحبت‌های آزاده آل‌ایوب (خاله نرگس)، مجری سابق این برنامه گفت: «گروه برنامه ساز رنگین کمان مهمترین رسالت خود را انتقال آموزه‌های دینی و اخلاقی با زبان کودکانه می‌داند.» آزاده آل‌ایوب، معروف به خاله نرگس که مجری سابق «رنگین کمان» بوده است، در سخنانی که در مسجد جمکران بیان کرده، مدعی شده است به خاطر ذکر صلوات، اجرای مناجات و خواندن دعای فرج در این برنامه، بارها مورد بازخواست مسوولان و مدیران قرار گرفته و سرانجام از کار برکنار شده است. محسن مناجاتی، تهیه‌کننده «رنگین کمان» با تکذیب سخنان آل‌ایوب، به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «این مدعا در حالی مطرح می‌شود که در تمامی برنامه‌ها ایشان در انتهای برنامه اجرای بخش مناجات را نیز داشته‌اند.» او با تکذیب گفته‌های این مجری تاکید کرد تا کنون هیچ بازخواستی از طرف او که مسوول برنامه است و مدیران در این باره صورت نگرفته است. تهیه‌کننده برنامه رنگین کمان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد اتاق فکر برای تغییرات فصل جدید برنامه گفت: «بروز این‌گونه حاشیه‌سازی و بی‌اخلاقی در قالب اظهارنظر غیرواقعی را پس از تغییر مجری متصور نبودیم.» مناجاتی با اشاره به سوابق طولانی خود در تولید برنامه با موضوعات اندیشه و معارف اسلامی تاکید کرد، حق اعاده حیثیت و پیگیری قانونی را برای خود محفوظ می‌داند.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: با اعلام کمپانی لاینزگیت قسمت چهارم فیلم سینمایی اکشن «جان ویک» ساخته خواهد شد. در ابتدا پیش بینی می‌شد، سومین قسمت فیلم اکشن کمپانی لاینزگیت با بازی کیانو ریوز، در محدوده ۳۰ تا ۳۵ میلیون دلار فروش کند. جان ویک ۳ بیش از قسمت‌های سابق خود در هفته اول اکران فروش داشته است. هلی بری، لارنس فیشبورن، مارک داکاسیوس، کیت دیلون و لانس ردیک از دیگر بازیگران این فیلم سینمایی هستند. «جان ویک ۴» دومین عنوانی است که تاریخ ۲۱ مه ۲۰۲۱ برای اکران آن در نظر گرفته شده است.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» در حالی روز گذشته توسط معتبرترین پخش‌کننده فرانسه خریداری شد که نسخه قاچاق آن در خیابان‌های تهران در حال خرید و فروش است. به گزارش سینماپرس، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی را به جد می‌توان یکی از پرسروصداترین فیلم‌های اخیر سینمای ایران دانست که اتفاقات و حواشی بسیاری را پشت سرگذاشته و تا به امروز اکران موفقی را سپری کرده است. این فیلم تا این لحظه عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۸ و پرفروش‌ترین فیلم اجتماعی سینمای ایران را یدک می‌کشد. با این حال نمایش فیلم روستایی دیگر تنها محدود به ایران نیست و «متری شیش و نیم» به زودی در فرانسه هم به نمایش در می‌آید. طبق اعلام سعید روستایی بنا به اعلام نشریه اسکرین اینترنشنال شرکت وایلد بانچ معتبرترین پخش‌کننده فرانسه با امضای قراردادی در بازار جشنواره کن حق پخش فیلم روستایی برای اکران در این کشور را خریداری کرده است، عرضه و پخش بین‌المللی این فیلم به عهده محمد اطبایی است.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
به هر روی مهناز افشار و همسرش یاسین رامین این روزها در تیررس واکنش کاربران فضای مجازی هستند. مهناز افشار که اکنون در خارج از کشور به سر می‌برد خود متهم ماجرای بازنشر یک توئیت جعلی درباره قتل طلبه همدانی است. افشار نیز خودش دیروز پس از انتشار حکم همسرش با پستی عجیب در اینستاگرام واکنش نشان داد. » اغلب کاربران این پست مهناز افشار را واکنش به انتشار حکم همسرش دانستند. حکم یاسین رامین برای تحت فشار قرار دادن مهناز افشار صادر شده.
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: با حکمی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد الهیاری فومنی مدیر کل دفتر موسیقی شد. به گزارش سینماپرس، با حکم سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد الهیاری فومنی به عنوان مدیر کل دفتر موسیقی منصوب شد. در متن حکم سید عباس صالحی آمده است: «جناب آقای محمد الهیاری فومنی نظر به شایستگی و تجارب مدیریتی جناب عالی بنا به پیشنهاد معاون امور هنری به موجب این حکم به سمت «مدیر کل دفتر موسیقی» منصوب می‌شوید. امید می‌رود با استعانت از خداوند متعال و در تعامل با اهالی هنر نسبت به تقویت و گسترش موسیقی ایرانی و بهره‌گیری از آن در دیپلماسی فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران موفق وموید باشید.»
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر از سمت خود استعفا کرد. به گزارش سینماپرس، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر یک روز پس از استعفای علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ ارشاد استعفا کرد. وی در گفت‌وگویی کوتاه با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دلایل این استعفا گفت: من از مسئولان فرهنگی می‌خواهم موضعشان را شفاف مشخص کنند. قوانین عجیب و غریبی هر روز وضع می‌شود که در آن نه به هنر و نه به هنرمند احترام گذاشته می‌شود. برای همین مسائل من هم در ادامه استعفای علی ترابی استعفا کردم.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، فراخوان هجدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه خود را منتشر کرد. گفتنی است آثار متقاضیانی که فرم شرکت در مسابقه را پر نکرده باشند از فرآیند مسابقه کنار گذاشته می‌شوند. توجه به چند نکته درباره مقررات این مسابقه ضروری است:۱) چارچوب این مسابقه صرفا تئاتر است؛ بنابراین متقاضیان از ارسال آثار نوشتاری خود در دیگر حوزه‌های هنری پرهیز کنند. ۳) مهلت ارسال آثار متقاضیان تا پایان وقت اداری ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ است. ۹) انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر هیچ گونه مسئولیتی در قبال مالکیت حقوقی آثار ارسالی ندارد و مسئولیت آن بر عهده متقاضیان شرکت در مسابقه خواهد بود.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
به گزارش سینماپرس، گلایه‌ها از وضعیت اکران فیلمها و ساختار این رویه مدتهاست که نقل دهان سینماگران شده‌است. شیوه اکران فیلم‌ها، مخاطب را مجبور به تماشای یک ژانر می‌کند. شیوه اکران فیلم‌ها، مخاطب را مجبور به تماشای یک ژانر می‌کند و مخاطب ژانرهای متعددی برای انتخاب ندارد. اگر هم تازه واردها یا کار اولی‌ها بخواهند به سینما ورود کنند لازم است با ذائقه‌سازی‌هایی که پیش از این در جریان سینما شکل گرفته همراه باشند. نجفی: باید در وزارت ارشاد کمیته‌ای تشکیل شود که شامل اهالی واقعی سینما باشدنجفی درباره ساماندهی شرایط اکران، گفت: باید در وزارت ارشاد کمیته‌ای تشکیل شود که شامل اهالی واقعی سینما یعنی کسانی که برای سینما جنگیدن و از آن دفاع کرده‌اند و با حضور یک نماینده از پخش کننده‌ها باشد و بررسی وضعیت اکران بر عهده این کمیته باشد.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: مجموعه مستند «دریبل» با نگاهی متفاوت به موضوع فوتبال پرداخته است. جدیدترین اثر او که در ایام تعطیلات نوروز روی آنتن رفت، مجموعه مستند «کوله نارنجی» بود که با استقبال خوبی همراه بود. تاثیر فوتبال در سیاست و اقتصاد از جمله موضوعاتی بود که وقت زیادی را در تحقیق از ما گرفت. این مجموعه ۱۰ قسمتی است که تاکنون ۳ قسمت از آن از شبکه سه سیما و مستند پخش شده است. عوامل ساخت مجموعه مستند «دریبل» عبارتند از: تهیه‌کننده عطا پناهی، کارگردان و تدوین پدرام بهرامی، فیلمبردار مسلم تهرانی و مهدی آزادی و نویسنده مهدی اسدزاده.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: چتر سینمای ایران در هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن برپا شد. همچنین در روزهای نخستین بازار، کتابچه آثار منتخب سینمای ایران در سال ۲۰۱۹ که به همت بنیاد سینمایی فارابی و به منظور معرفی و تبلیغ سینمای ایران و ارائه مشخصات شرکت‌های تولید و توزیع کننده ایرانی تهیه شده بود در بازار عرضه شد. نمایندگان بنیاد سینمایی فارابی در این دوره از بازار جشنواره فیلم کن با ژروم پییارد رئیس بازار و ماود امسون مدیر اجرایی بازار فیلم کن دیدار داشتند و درباره حضور پررنگ‌تر سینمای ایران در جشنواره و بازار، عرضه تجاری محصولات ایرانی، ارزیابی درباره آینده بازار فیلم به شکل کلی و به صورت خاص آینده بازار فیلم کن و دعوت برای حضور در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان گفتگو شد. همچنین نمایندگان بنیاد فارابی در این دوره از بازار به منظور بحث و تبادل نظر با دست‌اندرکاران حرفه‌ای و بازاریابی محصولات سمعی و بصری سینمای ایران، با رؤسا و نمایندگان جشنواره‌های سائوپائولو برزیل، جیفونی ایتالیا، جشنواره فیلم کودک برلین، جشنواره فیلم شیکاگو، پالم اسپرینگ، رئیس جشنواره تالین کشور استونی، جشنواره فیلم توکیو، شرکت فیلم تایگر چین، نمایندگان جشنواره والو دولی، پخش کننده‌های فیلم‌های ایرانی در چین، شرکت هاتونگ، شرکتکالچر اند وست من هلدینگ، مرکز فیلم دوحه، شرکت‌های خریدار فیلم‌ها برای ایرلاین‌ها، جشنواره کودک شینگل، سینهکید، نمایندگان جشنواره و بازار فیلم ونیز، جشنواره و بازار فیلم برلین، جشنواره فیلم مسکو، مسئول برنامه‌ریزی جشنواره فیلم لوکارنو و تهیه‌کنندگانی از اسپانیا و پاکستان دیدار و گفتگو کردند. بازار فیلم کن به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای سینمایی اروپا و جهان، امسال شصتمین سال برگزاری خود را از ۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد برابر با ۱۴ تا ۲۵ می‌به صورت موازی با هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن برگزار می‌کند.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: شورای صدور پروانه ساخت در جلسه اخیر با ۲ فیلمنامه موافقت کرد. به گزارش سینماپرس، فیلمنامه‌های انیمیشن «نورون» به تهیه‌کنندگی و نویسندگی سیدمهدی جوادی و کارگردانی شهرام حیدریان و «دختر ایران» به تهیه‌کنندگی حامد بامروت نژاد، کارگردانی و نویسندگی سیدجلال اشکذری موافقت شورای ساخت سازمان سینمایی را اخذ کردند. جلسه شورای پروانه ساخت فیلم‌های سینمایی با حضور اکثریت اعضای شورا برگزار شد.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: پرویز بهرام دوبلور پیشکسوت که از دو هفته قبل در بیمارستان بستری شده بود، ‌ با بهبود وضعیت عمومی به بخش منتقل شده است. به گزارش سینماپرس، بیژن علیمحمدی دوبلور فیلم و سریال به مهر از بستری شدن پرویز بهرام در بیمارستان خبر داد و بیان کرد: پرویز بهرام پیشکسوت حوزه دوبله حدود ۲ هفته است که در بیمارستان امید بستری شده است. وی با اشاره به وضعیت جسمانی این دوبلور شناخته شده عنوان کرد: بعد از چند روز که مطلع شدیم او بستری شدهاست به اتفاق چند نفر از همکاران به دیدارش رفتیم که خوشبختانه همکاران را شناختند و حالشان رو به بهبودی بود. علیمحمدی اضافه کرد: دکترها گفته‌اند وضعیت درمانی وی خوب است و اکنون هم در بخش عمومی بیمارستان بستری است که باید چند روزی بماند و استراحت کند. این هنرمند درباره بهرام گفت: او از صداهای ماندگار است و انسان‌هایی مثل او بسیار کم هستند و اکنون یکی از پیشکسوت‌ترین اعضای خانواده دوبله ماست.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: کوئنتین تارانتینو از مخاطبانی که در جشنواره کن به تماشای فیلم تازه‌اش می‌نشینند خواهش کرد پس از رونمایی فیلم در جشنواره کن از لو دادن داستان آن خودداری کنند. این فیلم قرار است دو ماه پس از پیش‌نمایش در جشنواره فیلم کن در ۲۶ جولای از سوی سونی پیکچرز اکران شود. به همین دلیل طبیعی است که تارانتینو بخواهد چیزهایی از فیلمش را برای اکران وسیع آن حفظ کند. در عین حال پیش‌تر اعلام شده در پیش نمایش این فیلم در جشنواره فیلم کن سونی پیکچرز خبرنگاران را از تماشای فیلم محروم کرده است تا داستان کمتر لو برود. این فیلم مطرح‌ترین فیلم امسال جشنواره فیلم کن است و انتظار می‌رود جمعیتی بیش از هر روز دیگر در برابر کاخ جشنواره گرد بیایند.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
در کنفرانس مطبوعاتی این برنامه که در جشنواره فیلم کن برگزار شد، کارگردان جنجالی این سریال گفت نمی‌خواهد این پروژه را یک برنامه تلویزیونی بنامند. برنامه تلویزیونی نیست. برنامه تلویزیونی چیزی شبیه «شو» و یا چیزهایی است که در شبکه‌های خبری نشان می‌دهند. وی افزود: ریاست جمهوری ترامپ باعث شده است که «زیادی پیر برای جوانمرگ شدن» به نظر مفهومی آخرالزمانی داشته باشد. ویندینگ رفن کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده اهل دانمارک است که از سال ۱۹۹۶ تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: کارگردان و بازیگران «شبی که ماه کامل شد» طی مراسمی در کتابخانه ملی ایران به عنوان سفیران آرشیو ملی هنر ایران معرفی شدند. به گزارش سینماپرس، مراسم اکران ویژه فیلم «شبی که ماه کامل شد» با حضور کارگردان و بازیگران این فیلم در کتابخانه ملی ایران به نمایش درآمد و چهار نفر از سازندگان بهترین فیلم سی و هفتمین دوره جشنواره فجر به عنوان نخستین سفیران آرشیو ملی هنر ایران معرفی شدند. این مراسم با حضور اشرف بروجردی – رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کارکنان و اعضای کتابخانه ملی ایران برگزار شد. همچنین برای نخستین بار به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در راستای تهیه و تدوین آرشیو ملی هنر ایران، سه نفر از بازیگران و کارگردان فیلم «شبی که ماه کامل شد» به عنوان سفیران آرشیو ملی هنر ایران معرفی و تندیس و استوارنامه خود را از دست اشرف بروجردی – رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دریافت کردند. این فیلم برای نخستین بار در سی و هفتمین دوره جشنواره فجر به نمایش درآمد و با نامزدی در ۱۳ رشته این جشنواره، توانست ۶ سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین چهره پردازی را به خود اختصاص دهد
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: پروانه ساخت فیلم سینمایی «کوچه ژاپنی‌ها» به کارگردانی امیرحسین ثقفی صادر شد. به گزارش سینماپرس، پروانه ساخت فیلم سینمایی «کوچه ژاپنی‌ها» به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین ثقفی و تهیه کنندگی علی اکبر ثقفی صادر شد. این فیلم سینمایی که پنجمین ساخته امیرحسین ثقفی در مقام کارگردانی است، در ژانر اجتماعی و در فضای شهری ساخته و به زودی مراحل پیش تولید و تولید آن آغاز می‌شود. امیرحسین ثقفی کارگردان و نویسنده سینماست که پیش از این کارگردانی فیلم‌های «روسی»، «مردی که اسب شد»، «همه چیز برای فروش»، «مرگ کسب و کار من است» را بر عهده داشته است.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
سینماپرس: محمد احمدی تهیه‌کننده «به دنیا آمدن» به کارگردانی محسن عبدالوهاب از شرایط اکران این اثر گفت. وی ادامه داد: البته من اعتقادی به فصل مرده اکران ندارم هرچند چنین شائبه‌ای وجود دارد ولی هر فیلمی اگر از شرایط خوبی برخوردار باشد می‌تواند حتی در این زمان هم بفروشد. برای مثال در حال حاضر «سامورایی در برلین» در همین زمان توانسته فروش خوبی داشته باشد. وی افزود: فیلم‌های اجتماعی جدی شرایط اکران خوبی ندارند و شاید این موضوع نشأت گرفته از جامعه، سلیقه سینمادار، مخاطب و… باشد و در چنین شرایطی این فیلم‌های طنز هستند که می‌توانند به فروش خوبی برسند. چون معتقد بودم این فیلم باید در فضای خوبی اکران شود و قطعا شرایط خاص خود را خواهد داشت.
سینماپرسسینماپرس3 ساعت قبل
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، درخصوص زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتا نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من از صداوسیما گله‌مندم، به‌دلیل اینکه به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج میکند. ایشان با تقبیح استفاده‌ی فراوان از لغات بیگانه در رسانه‌ها، خطاب به مسئولان تأکید کردند: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود. در این دیدار ۲۹ تن از شاعران جوان و پیشکسوت، اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند. پیش از نماز مغرب و عشاء نیز تعدادی از شاعران از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو و آثار خود را به ایشان تقدیم کردند.
سینماپرسسینماپرس4 ساعت قبل
دبیر سابق کارگروه هنر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این وظیفه متولیان سینمایی است که بستری برای رونق عرضه محصولات سینمایی فراهم نمایند. وی ادامه داد: سال‌ها قبل هم تلویزیون وضعیت مشابهی را تجربه کرده بود، ما با تولیدات بسیار اما بی کیفیت روبرو بودیم و دوباره هم به این وادی تنزل کرده‌ایم؛ بنده معتقدم رسانه ملی باید دنبال ارتقای کیفی آثار خود باشد. این ارتقای کیفی با وجود شوراهای متعدد هم درست نمی‌شود. تجربه شخصی بنده این است که هر وقت قدرت شوراها در سازمان صدا و سیما زیاد شد سطح کیفی آثار به شدت تنزل پیدا کرد از این رو امیدوارم مسئولان ترتیبی اتخاذ کنند تا دیگر شاهد نزول و افول بیشتر کیفی محصولات نباشیم. عنقا در خاتمه این گفتگو افزود: مراد بنده از این اظهارات این است که رونق تولید را تنها به کمیت نمی‌توان خلاصه کرد و ما باید تدبیری برای رونق کیفی محصولات فرهنگی مان در سینما و تلویزیون داشته باشیم.
سینماپرسسینماپرس4 ساعت قبل
به گزارش سینماپرس شنیده می‌شود به تازگی هیأت مدیره خانه سینما به تصمیمی جدید رسیده‌اند، تصمیمی غلط و بدون وجاهت قانونی که نیازمند ورود هرچه سریع‌تر دستگاه‌ها و نهادهای ناظر فرهنگی نسبت به این تخلفات آشکار است. نکته قابل تأمل اینجا است که هر مصوبه‌ای توسط هیأت مدیره خانه سینما باید در مجمع عمومی به رأی گذاشته شود نه اینکه آن‌ها به اصطلاح ببرند و بدوزند و تعیین و تصویب کنند و هر بلایی می‌خواهند به سر سینما و سینماگران و صنوف سینمایی بیاورند! از ۳۲ صنف خانه سینما تعداد زیادی راضی به ثبت صنف شان در وزارت کار که رسما هیچ ارتباطی با سینما و سینماگر و هنرمند ندارد نشده‌اند و مسئولان خانه سینما می‌خواهند با هر ترفندی شده آن‌ها را راضی کنند که در وزارت کار ثبت شوند. در همین راستا شنیده می‌شود آن‌ها با وعده و وعیدهای مکرر به اهالی صنوفی که راضی به ثبت صنف شان نشده‌اند می‌گویند شما فقط کافی است مدارک تان را به وزارت کار ارسال کنید حالا بقیه‌اش هم بماند برای بعد اشکال ندارد! امید است دستگاه‌های ناظر بر عملکرد نهادهای فرهنگی و مسئولان قضایی کشور هرچه سریع‌تر نسبت به این قضایا ورود کرده و اجازه ندهند تا افرادی شاه نشین به عنوان مدیران این نهاد هر کاری که می‌خواهند انجام دهند!
سینماپرسسینماپرس4 ساعت قبل
در این مقاله سعی شده به مهمترین اتفاقاتی که در نیمه ابتدایی برگزاری این رویداد سینمایی رخ داده نگاهی داشته باشیم. به گزارش خبرنگار اعزامی سینماپرس نیمه اول هفتادودومین جشنواره بین المللی فیلم کن گرم‌تر از سال‌های پیش برگزار شد. این تجمع در آستانه تصمیم گیری دوباره درباره قانون سقط جنین در آرژانتین صورت گرفت. سیدغلامرضا موسوی تهیه کننده سینما که اغلب در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند در صفحه اختصاصی اینستاگرام خود راجع به این فیلم نوشت: «احمد جوان» آخرین ساخته برادران داردن فیلمی در جهت اسلام هراسی است. در نهایت اینکه یکی دیگر از اتفاقات جالب نیمه ابتدایی جشنواره فیلم کن برای خبرنگار سینماپرس که در این رویداد به سر می‌برد حضور گسترده برخی افراد از سینمای ایران در بازار فیلم و بخش مارکتینگ جشنواره است!
سینماپرسسینماپرس18 ساعت قبل
به گزارش سینماپرس، یکصد و پنجاه و سومین محفل طنز «در حلقه رندان» شب گذشته (یکشنبه ۲۹ اردیبهشت) در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد. حسین رضوی فرد هم یک دوبیتی درباره آلوچه و شعر طنز دیگری را در این مراسم خوانش کرد. او گفت: با حضور در سالن اندیشه تک تک خاطرات خود از جلسات شعر طنز با حضور این بزرگان را جلوی چشمم دیدم. وی همچنین خاطر نشان کرد: در مقطعی در محافل شعر طنز درباره مسائل جدی کشور شعرخوانی می‌شد. محفل طنز «در حلقه رندان» آخرین یکشنبه‌های هر ماه به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر با همکاری دفتر طنز حوزه هنری برگزار می‌شود.
سینماپرسسینماپرس18 ساعت قبل
سینماپرس: علی گلشن از انتشار سومین جلد از مجموعه پستانداران ایران با عنوان «خرس‌ها و دیگر گوشت‌خواران» از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خبر داد. مولف کتاب «گربه‌سانان» در ادامه گفت: تصاویری از خانواده‌ راسوها، خرس‌ها، راکون‌ها، خدنگ‌ها، شنگ‌ها (سمور آبی)، رودک‌ها (گورکن) و … در این کتاب به چشم می‌خورد. گلشن خاطرنشان کرد: عکاسان پیش‌کسوت و جوان حیات‌وحش همچون فریبرز حیدری، بهزاد فراهان‌چی، حامد تیزرویان، فرشاد اسکندری و … برای هر مدخلی از این کتاب تلاش زیادی کردند. گفتنی است مجموعه «پستانداران ایران» قرار است در هفت عنوان منتشر شود که تاکنون سه عنوان آن منتشر و در حال چاپ است. «گربه‌سانان» اولین کتاب این مجموعه، در سال ۱۳۹۰ برنده‌ی بیست‌ونهمین و دومین آن کتاب «سگ‌سانان و کفتارها» نیز در سال ۱۳۹۴ برنده سی‌وسومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.
سینماپرسسینماپرس18 ساعت قبل
سینماپرس: هم زمان با فرارسیدن سال روز آزادسازی خرمشهر، نمایشگاه عکسی با عنوان «یاد یاران» به مدت هفت روز در نگارخانه سرو دایر است. به گزارش سینماپرس، این نمایشگاه با هدف گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا و پاسداشت خاطرات آزادسازی خرمشهر، ۳۰ عکس با موضوع حماسه آفرینی و ایثارگری رزمندگان در هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه منتخبی از آثار عکاسان همچون ساسان مویدی، علی فریدونی، سید مسعود شجاعی طباطبائی، حسین جباری پور، سعید صادقی، محمدرضا شرف الدین، محمود عبدالحسینی، محمدحسین حیدری، حسین ارکدستانی، بهرام محمدی فرد، محمود بدرفر، حمیدرضا نجف زاده، اسماعیل داوری، مصطفی نظر، مرتضی اکبری، یحیی قاسمی و شهیدان حمید پورجبار و علی جنگعلی به نمایش گذاشته خواهد شد. علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه می‌توانند، ۲۸ اردیبهشت تا ۳ خرداد ماه، ساعت ۱۰ تا ۱۹ به نگارخانه فرهنگ سرای سرو واقع در خیابان ولی عصر (عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوی ساعی دوم مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن گویای ۸۸۸۸۱۸۷۹ تماس حاصل فرمایند.