تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «دنیای اقتصاد»

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
بهمن محمدیاری، مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی تهران توضیح داد: هم‌اکنون هیچ مشکلی در تولید گوشت مرغ وجود ندارد چراکه در دی ماه بیش از ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شده است و تولیدکنندگان پیش‌بینی تامین بازار شب عید را کرده‌اند تا مشکلی در تامین بازار این محصول به‌وجود نیاید. وی در پاسخ به اینکه وضعیت بازار و قیمت گوشت مرغ چه تغییری کرده است و آیا توزیع گوشت مرغ تنظیم بازاری توانسته قیمت‌ها را در بازار متعادل کند، افزود: قیمت این محصول پروتئینی در روزهای گذشته با کاهش بیش از ۱۵۰۰ تومانی مواجه شد، به‌گونه‌ای‌که قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار دیروز به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است که با ادامه این روند قطعا ارزانی گوشت مرغ نیز ادامه خواهد داشت. وی افزود: یکی از مشکلاتی که امروز برای مرغداران وجود دارد این است که قیمت تنظیم بازاری ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی گوشت مرغ نسبت به هزینه‌های تولید آن بسیار پایین‌تر است و این سبب می‌شود که بازار این محصول دو نرخی شود و بخشی از آن با قیمت بسیار بالاتری به بازار عرضه چراکه قیمت نهاده‌های موردنیاز برای تولید گوشت مرغ و جوجه یک روزه تفاوت معناداری با نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز دریافت شده توسط واردکنندگان این محصول دارد. وی تاکید کرد: اگر نهاده‌های تولید همچون خوراک طیور از سوی شرکت پشتیبانی و با مشارکت تشکل‌ها بین تولیدکنندگان توزیع شود مسلما قیمت گوشت مرغ نیز به تعادل خواهد رسید و شاهد ادامه ارزانی آن در بازار خواهیم بود که در این راستا اتحادیه مرغداران آمادگی کامل برای همکاری با شرکت پشتیبانی امور دام را دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت توسعه صنعت نساجی و پوشاک را از پروژه‌های مهم دولت عنوان کرد و گفت: سند راهبردی صنعت پوشاک نیز در آینده‌ای نزدیک ابلاغ خواهد شد. مقیمی اجرای سند راهبردی پوشاک را در توسعه تولیدات صادرات ‌محور و با ارزش افزوده بالا موثر برشمرد و گفت: حمایت از تولیدات رقابت‌پذیر داخلی، ارتقای سطح کمی و کیفی و ایجاد بستر لازم جهت برقراری شرایط برابر با رقبای منطقه‌ای و جهانی از مهم‌ترین برنامه‌های توسعه این صنعت به شمار می‌رود. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به صادرات ۲۳۶هزار تن محصولات نساجی و پوشاک به خارج از کشور طی ۹ماهه منتهی به آذر سال جاری گفت: طی این مدت صادرات محصولات نساجی و پوشاک اعم از پایپوش، انواع پارچه، نخ، کفپوش و … بارشد ۳۶ درصدی روبه‌‌رو بوده است. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت توسعه صادرات و شناسایی بازارهای جدید، ارتقای سطح رقابت‌مندی کالاهای صادراتی و فراهم کردن زمینه‌های دستیابی به تنوع بازارهای صادراتی را از برنامه‌های مهم این معاونت برشمرد. مقیمی همچنین پیگیری استقرار نظام قانونمند فعالیت واردکنندگان محصولات نساجی و پوشاک نظیر ثبت نمایندگی رسمی پوشاک وارداتی، طرح شناسه کالا و رهگیری و ایجاد انسجام و یکپارچگی در مبادی مختلف وارداتی مانند اصلاح رویه‌های واردات از مناطق آزاد را از دیگر برنامه‌های این بخش عنوان کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی ایران با اعلام این مطلب، افزود: متاسفانه در پدیده کنترل قاچاق مدیر شرکت‌های حمل‌و‌نقلی بازخواست می‌شوند و عامل اصلی در معرض اتهام نیست. همین مساله سبب کناره‌گیری شرکت‌های حمل‌و‌نقل بزرگ از فعالیت ترانزیتی می‌شود. جاوید در ادامه گفت: فرض قانون مالیات بر مصرف این بوده که بر قیمت نهایی یک کالا، مالیات بر مصرف لحاظ شود. این موضوع سبب افزایش قیمت تمام شده کرایه حمل می‌شود. کامیونی که مدتی در محل مرز متوقف می‌شود شرکت‌های حمل‌و‌نقل برای آن حق توقف می‌پردازند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت، محمدرضا مودودی عنوان کرد: از بین ۱۰هزار صادر‌کننده، کمتر از ۵۰۰ شرکت بالای ۱۰ میلیون دلار صادرات داشته‌اند که این عدد برای بالای ۵۰۰ میلیون دلار صادرات به کمتر از ۵۰۰ شرکت و برای بیش از یک میلیارد دلار به یکی، دو شرکت محدود می‌شود. مودودی گفت: در همین زمان ۹۰۰ وارد‌کننده بالای ۱۰ میلیون دلار کالا به کشور وارد کرده‌اند، درحالی‌که در ایران بیش از یکصد هزار واحد صنعتی با تنوع تولید گسترده وجود دارد، اما کمتر تولید‌کننده‌ای قدرت رقابت با برند‌های جهانی را دارد که این امر، نشان‌دهنده اهمیت برند‌سازی در موضوع تجارت خارجی است. مودودی با تاکید بر اینکه دولت تعیین کننده چارچوب کلی است گفت: در شرایط قبلی ممنوعیت ۱۳۳۹ قلم کالا اعلام شد که البته در فهرست جدید حدود ۲۹۳ قلم کالا از آن حذف و ۱۰۰ قلم کالا به آن اضافه شد. اینها اقلام مهمی بودند که سهم زیادی از ارزبری را تشکیل می‌دادند، بنابراین در رابطه با آنها سیاست کلی اعلام می‌شود. مودودی همچنین درخصوص صادرات کالا‌هایی نظیر فرش و زعفران ایرانی افزود: کل تجارت جهانی فرش فقط سالانه دو میلیارد دلار است یعنی اگر همه ایرانی‌ها شبانه روز فرش ببافند بیش از دو میلیارد دلار درآمد نخواهیم داشت درحالی‌که همین میزان هم به دلیل نداشتن برند درحال کم‌شدن است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
عیسی رضایی با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: فروش اقساطی با حکمت کارت فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا ویژه شاغلان و بازنشستگان نیروهای مسلح که به‌دلیل اتمام اعتبار قطع شده بود، به زودی ارائه خواهد شد. وی با بیان اینکه در گذشته تامین اعتبار فروش اقساطی کالاها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا از طریق یک بانک انجام می‌پذیرفت، افزود: با اتمام مدت قرارداد با بانک مزبور در سال‌جاری، با دو بانک دیگر رایزنی انجام شده و قرار است اعتبار لازم به فروشگاه‌های اتکا تخصیص یابد. به گفته مدیر عامل سازمان اتکا، با تامین اعتبار از سوی دو بانک مزبور به‌زودی فروش اقساطی کالاهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا برای شاغلان و بازنشستگان نیروهای مسلح آغاز خواهد شد. رضایی با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای توسعه شعب فروشگاهی در سال آینده، افزود: درحال‌حاضر فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا با شبکه گسترده شعب فروشگاهی رتبه اول فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایران را از نظر توزیع و فروش کالا در اختیار دارد. مدیرعامل سازمان اتکا کاهش هزینه‌های توزیع، ارائه کالا با قیمت و کیفیت مناسب‌تر، صرفه‌جویی در زمان خرید، هوشمندسازی خدمات، لیزینگ کالاهای بادوام و افزایش سطح رضایتمندی مشتریان را از اهداف سازمان اتکا دانست و گفت: توسعه شبکه فروشگاه‌های مجازی «اتکا لاین» با هدف خرید عموم مردم در کوتاه‌ترین زمان از اولویت‌های اجرایی سازمان اتکا است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
مامور اجرای این ماموریت‌ها نیز معاونت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. تصویری که در صورت محقق شدن، رونق مشاغل، توسعه سرمایه‌گذاری، توسعه تجارت خارجی و کاهش هزینه‌های مبادله را به ارمغان خواهد آورد. مطابق با چارچوب‌بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت در فهرست جدید اولویت‌بندی شده این وزارتخانه، ۱۵ اولویت باید در دستور کار متولیان صنعت کشور قرار گیرد که در ادامه این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند. سیاست‌های صنعتی ۹۸معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در ستاد اقتصاد مقاومتی، ۱۵ پروژه ویژه وزارتخانه متبوعش در سال ۱۳۹۸ را اعلام کرد. اما «توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک» سومین اولویت صنعتی وزارت صمت برای سال ۹۸ است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
کوچکی‌نژاد گفت: به‌رغم اینکه نگرانی‌های زیادی درباره عملکرد دولت و شرایط امروز کشور وجود دارد، اما معتقدیم یک‌بار دیگر این طرح را به سمت سوال پیش ببریم. طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس‌جمهوری را مجتبی ذوالنور نماینده قم تهیه و روز یکشنبه ۱۳ نفر از نمایندگان امضا کردند. بنابر اظهارات مجتبی ذوالنور، استیضاح رئیس‌جمهور دارای چهارده محور از جمله عدم برخورد با بیکاری، سوءمدیریت در کنترل بازار ارز، وارد آمدن خسارت به منافع ملی و سوءمدیریت در کنترل قیمت کالاها و … است. البته شامگاه یکشنبه یعنی ساعاتی پس از اعلام موجودیت این طرح، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، یکی دیگر از نمایندگان امضا‌کننده از توقف این طرح با تصمیم طراحان خبر داد. طرح استیضاح رئیس‌جمهوری باید ۹۴ امضا داشته باشد تا در صحن علنی مجلس مطرح شود. هرچند برخی نمایندگان این طرح استیضاح را فراکسیونی خوانده‌اند و فراکسیون ولایی را حامی این طرح معرفی کردند؛ اما برخی اعضای این فراکسیون ضمن رد فراکسیونی بودن این اقدام تاکید کردند که این طرح را امضا نمی‌کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
نفت تولید کردیم، صنعت نفت را اداره کردیم و در طول مدت جنگ، نفت را هم صادر و هم سوخت جبهه و مردم را تامین کردیم.» روحانی جنگ اقتصادی را سخت‌تر از جنگ نظامی دانست و ادامه داد: «در جنگ نظامی همه چیز آشکار است اما در جنگ اقتصادی این‌گونه نیست. آیا افتضاحی از این بدتر برای آمریکا سراغ دارید؟ هرچند که این پیروزی‌ها از سوی برخی‌ها و از جمله صدا و سیما کمتر دیده می‌شود. سخنان رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد ایران با خنده حاضران مواجه شد. از سوی دیگر مقرر شده تولیدکنندگان در مناطق آزاد بتوانند از محل درآمدهای ارزی خودشان مواد اولیه مورد نیاز را وارد کنند. ما میزبان نیستیم، اما به‌طور کلی آبادانی سواحل و جزایر هدف مهمی است که دولت بر آن تاکید دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
همچنین در حال گزارش‌گیری نرخ تورم از مراجع ذی‌صلاح هستیم تا در مذاکرات مزدی لحاظ شود. وی با بیان اینکه در حال برنامه ریزی برای تشکیل جلسات شورای عالی کار با دستور کار تعیین دستمزد ۹۸ هستیم، افزود: اولین نشست این شورا با حضور شرکای اجتماعی به زودی برگزار می‌شود و طبق قانون فرآیند تعیین حداقل دستمزد طی خواهد شد. معاون امور روابط کار وزیر کار، همچنین درباره زمان تعیین دستمزد سال آینده با توجه به نزدیک شدن به ماه پایانی سال گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته ان شاءالله تا پایان اسفند موضوع تعیین دستمزد ۹۸ کارگران نهایی می‌شود تا مذاکرات دستمزد به بعد از سال موکول نشود. شاکرمی با اشاره به فاصله دستمزد تا معیشت نیز ادامه داد: در جلسه شورای عالی کار به این موضوع پرداخته خواهد شد و با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی توافق نهایی حاصل می‌شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
تامین سرمایه در گردش سهم ۵۹ درصدی از مجموع تسهیلات اعطایی در ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری را به خود اختصاص داده‌است. بر مبنای آمارهای بانک مرکزی در ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری میزان تسهیلات اعطایی از سوی شبکه بانکی کشور به بیش از ۵۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده‌است. این در حالی است که میزان خلق نقدینگی در شبکه بانکی کشور طی ۹ ماه ابتدایی سال جاری حدود ۲۲ درصد گزارش شده‌است. بر مبنای آمارهای بانک مرکزی، بانک‌ها در ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری بیشترین حجم تسهیلات‌دهی خود را به این هدف اختصاص داده‌اند. در حالی که ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری ماهانه به‌طور میانگین ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید مسکن در کشور پرداخت شده‌است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی در عین حال تاکید کرد که نباید جبران پروتئین گوشت توسط آبزیان وارد مساله تنظیم بازاری شود. یعنی اگر بخواهیم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای این بخش تعیین کنیم محصولات این بخش هم به حوزه تنظیم بازاری وارد می‌شود و وزیر جهاد کشاورزی با این مساله مخالف است. وی گفت: چون به‌صورت اقلیمی تولید علوفه در کشور ما زیاد نیست، نمی‌توانیم در تولید گوشت قرمز حرفی برای گفتن داشته باشیم. معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تولید سالانه گوشت قرمز در کشور با احتساب ۱۰۰ تا ۱۵۰تن واردات حدود ۹۵۰ هزار تن و سرانه آن در کشور حدود ۱۲ کیلوگرم است. مهرفرد گفت: ‌ در ایران سالانه ۲/ ۲ میلیون تن هم مرغ تولید می‌شود که سرانه مصرف آن ۲۵ کیلوگرم است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
جمشید فروزش با اشاره به اینکه متاسفانه اخیرا تولید‌کنندگان صنایع شوینده در تامین مواد اولیه خود دچار مشکل شده‌اند، اظهار کرد: ثبت سفارش واردات مواد اولیه حدود یک ماه زمان می‌برد و بعد از آن دو تا سه ماه نیز درگیر تخصیص ارز آنها هستیم که بعضا طولانی‌شدن این مدت باعث می‌شود تا مهلت ثبت سفارش‌ها نیز تمام شده و مجبور به تمدید آنها باشیم. علاوه بر این در انتقال ارز هم با مشکل روبه رو هستیم. وی با اعلام اینکه تامین مواد اولیه کارخانه‌های شوینده بعد از شب عید دچار مشکل خواهد شد، افزود: خوشبختانه برای شب عید کارخانه‌ها از ذخایر مواد اولیه خود استفاده کرده و نگرانی در این رابطه نداریم اما باید فکر اساسی برای بعد از عید شود. دبیر انجمن شوینده‌ها تصریح کرد: مواد اولیه در صابون ۹۰ درصد، خمیردندان و اقلام آرایشی۹۰ درصد، پودرشوینده دستی ۴۰ درصد و پودر شوینده ماشینی ۵۵ درصد از محل واردات تامین می‌شود که ایجاد مشکل در خرید این مواد کارخانه‌ها را دچار مشکل اساسی می‌کند.

دنیای اقتصاد

سایت دنیای اقتصاد مرجع اخبار اقتصادی است که به شما قدرت پیش‌بینی بازار مسکن، بازار خودرو، بازار ارز، بازار سکه و بورس را می‌دهد و می‌توانید اخبار مهم و جدید آن را در صفحه‌اش در خبری دنبال کنید.