تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «همشهری»

همشهریهمشهری1 ساعت قبل
به گزارش یورونیوز، میررحمان رحمانی، نماینده پروان در مجلس افغانستان روز شنبه در انتخابات ریاست مجلس موفق شد ۱۲۳ رای کسب کند. شماری از نمایندگان زن پارلمان روز یکشنبه مانع از حضور میررحمان رحمانی در جایگاه رئیس مجلس شدند. آنها خواستار حضور رئیس موقت مجلس نمایندگان در جایگاه رئیس بودند. به دنبال ادامه تنش بین نمایندگان، نیروهای امنیتی در صحن مجلس افغانستان حضور یافتند. در انتخابات ریاست مجلس افغانستان کمال ناصر اصولی، نماینده ولایت خوست رقیب میررحمان رحمانی بود که تنها ۵۵ رای به دست آورد.
همشهریهمشهری1 ساعت قبل
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه معافیت شهریه نیمسال‌های وقفه تحصیلی را ابلاغ کرد. بر اساس این بخشنامه، دانشجویانی که ترک تحصیل کرده‌اند (موارد مربوطه به وقفه تحصیلی، عدم مراجعه و انصراف از تحصیل) و هنوز واحدهای درسی (به استثناء پایان‌نامه و رساله) باقیمانده داشته و قصد بازگشت به تحصیل دارند، ضمن در نظر داشتن سایر ضوابط دانشگاه، از پرداخت شهریه نیمسال‌های وقفه معاف می‌شوند تا بتوانند با پرداخت شهریه نیمسال‌های باقیمانده ادامه تحصیل دهند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در مرحله اخذ یا تمدید پایان‌نامه و رساله به دلایل مختلف از جمله مشکلات مالی دارای وقفه تحصیلی بوده و قصد بازگشت به تحصیل دارند، از پرداخت شهریه نیمسال‌های وقفه معاف می‌شوند تا بتوانند با پرداخت شهریه نیمسال مراجعه بعد از وقفه، تحصیل کنند. این بند از بخشنامه از تاریخ ابلاغ تا ۳۱ شهریور ۹۸ قابلیت اجرا دارد و پس از آن مطابق دستورالعمل ۳۱ شهریور ۹۷ رئیس کمیته شهریه دانشگاه محاسبات لازم صورت می‌گیرد. محاسبه شهریه نیمسال‌های باقیمانده دانشجویان از تاریخ مراجعه به بعد از وقفه تحصیلی به دانشگاه، پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی در هر مقطع (بدون در نظر گرفتن نیمسال‌های وقفه) مطابق ضوابط دانشگاه، به نرخ روز انجام شود.
همشهریهمشهری1 ساعت قبل
هاینتس کریستیان اشتراخه، معاون صدراعظم اتریش روز شنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) به دنبال انتشار ویدئویی جنجالی از مقام خود کناره‌گیری کرد. حزب آزادی اتریش یکی از بانفوذترین احزاب راست افراطی در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد استعفای معاون صدراعظم اتریش با هدف جلوگیری از فروپاشی دولت سباستین کورتس، صدراعظم محافظه کار این کشور انجام شده باشد. رسانه‌های اتریش از انتشار ویدئوی دو سال پیش هاینتس کریستیان اشتراخه به عنوان تهدیدی بالقوه برای ائتلاف حاکم یاد کرده‌اند. کناره گیری هاینتس کریستیان اشتراخه از معاونت صدراعظم اتریش و رهبری حزب آزادی ضربه‌ای به این حزب در آستانه برگزاری انتخابات پارلمان اروپا محسوب می‌شود.
همشهریهمشهری1 ساعت قبل
به گزارش دویچه وله، بودجه نظامی آلمان به ۴۷ میلیارد و ۳۲۰ میلیون یورو رسیده و این میزان افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد. بودجه نظامی آلمان در سال ۲۰۲۰ حتی بیشتر از این افزایش پیدا خواهد کرد. در سال ۲۰۱۸ بودجه نظامی آلمانی چیزی حدود ۲۳/ ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در بر می‌گرفت. آلمان با افزایش بودجه نظامی خود اکنون امیدوار است بحث‌های داخلی ناتو بر سر میزان بودجه دفاعی پایان یابد. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که در میان اعضای ناتو آلمان کمترین بودجه نظامی را داراست.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
گفت‌وگوی ماه و ستاره، خورشید و عطارد، گفت‌وگوی خرده‌سیارک‌ها با فضای بین ستاره‌ای، وقتی که دارند از مدار سیاره‌ای عبور می‌کنند. گوش تو باید با این حرف‌ها آشنا باشد و حتما تو از هم‌صحبتی مخلوقاتت با هم لذت می‌بری و به نظرت خوب است که جهان در گفت‌وگو با خودش است. یعنی گوش ما محدودتر از آن است که بخواهد صدای تو را بشنود. با این‌که نه می‌توانم صدای گفت‌وگوها را بشنوم و نه می‌توانم کلمات گفت‌وگوها را ببینم، اما می‌توانم چشم‌هایم را ببندم و در ذهنم به تو فکر کنم. همین که در ذهنم تو را می‌بینم و صدای تو را می‌شنوم برایم کافی است؛ تویی که حواست به همه‌ی ما هست و گوشت با کلمات زیبای دعاهای ما آشناست.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
زندگی در طبیعت حتما تفاوتی بزرگ با زندگی میان ساختمان‌های بلند و بی‌نهایت دارد. چیزی، مایه‌ای، در قلب طبیعت وجود دارد که به زندگی‌ها و آدم‌های این مکان‌ها سرایت می‌کند. آن مایه در وجود آدم‌ها جریان می‌یابد، به قلب و دست و ذهن آن‌ها می‌رسد، بعد آوازی می‌شود در قلب، قاب عکسی می‌شود در ذهن و گاهی تصویری رنگارنگ می‌شود بر کاغذ، که دست‌هایی هنرمند آن را کشیده‌اند. رازی که من هنگام سفر و گذشتن از طبیعت، آن را در قلبم حس می‌کنم؛ اما نمی‌توانم توصیفش کنم. گاهی آدم‌ها از این‌که کلمه‌ها محدودند و نمی‌توانند همه‌ی حس‌ها را توصیف کنند گله می‌کنند، اما من می‌گویم «خدایا ممنونم که ذهن را آفریده‌ای؛ که اگر کلمات نمی‌توانند حسی را توصیف کنند، ذهن می‌تواند آن حس را تصور کند؛ همان حس‌هایی که به ما می‌گویند زندگی می‌تواند منحصر به‌فردتر از آن باشد که ما درک کرده‌ایم.»
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش روابط‌عمومی کانون پرورش فکری، این نمایش، تلفیقی از اجرای بازیگران و تکنیک عروسکی است که نسرین خنجری با نگاهی آزاد به داستان قدیمی آذربایجانی «کچل کفترباز» آن را نوشته است. بر اساس این خبر در نمایش عروسکی کچل کفترباز، فرزین محدث، مینووش رحیمیان و مهرنوش شریعتی به‌عنوان بازیگر و بازی‌دهنده‌ی عروسک‌ها ایفای نقش می‌کنند. در این اثر هنری، عبد آتشانی آهنگ‌ساز، سهیلا باجلان طراح و سازنده‌ی عروسک، آویده سعادت‌پژوه طراح صحنه و مرضیه ایمان‌خانی طراح لباس هستند. این نمایش بازتولید کارگاه عروسکی گروه «تئاتر معاصر» است و تا ۱۳ خرداد، هرروز به جز شنبه‌ها، ساعت ۱۹و۳۰دقیقه برای عموم در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون اجرا می‌شود. این نمایش تا ۳۱ خرداد ادامه دارد.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
وی در ادامه تاکید کرد: بر اساس آمارهای اعلام شده بیش از ۷۰ و حتی در برخی از رشته‌ها حدود صد درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند. رئیس نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: همزمان با تأسیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای که در سال ۷۰ اتفاق افتاد مقام معظم رهبری عنوان کردند که این یک دانشگاه علم و عمل است. به همین جهت دانشگاه‌ها برنامه‌ای برای تربیت صلاحیت‌های دیگر دانشجویان ندارند. حجت‌الاسلام رستمی ادامه داد: عدم وجود برنامه برای تربیت مهارت‌های زندگی کردن به دانشجویان موجب می‌شود که آنها برای آموزش این مهارت‌ها به سایر حوزه‌های نظیر تشکل‌ها، کانون‌ها و غیره متوسل شوند. این در حالی است که در حال حاضر حدود ۹۰ درصد دانشجویان ما مخاطب برنامه‌های سیاسی و اجتماعی نیستند و اگر نظام آموزشی ما که متولی تربیت دانشجو است به این حوزه بی‌توجهی کند با خسارات زیادی مواجه خواهیم شد.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش ایسنا و به نقل از kralspor، الله یار صیادمنش اولین خرید تابستانی فنرباغچه خواهد بود. این باشگاه ترکیه‌ای که از مدت‌ها قبل به دنبال جذب صیادمنش بود در نهایت با این بازیکن به توافق نهایی رسید ولی قانونی وجود دارد که بازیکن تا قبل از ۱۸ سالگی در صورتی می‌تواند جذب شود که با خانواده بازیکن توافق شده باشد. با توجه به این که صیادمنش ماه آینده ۱۸ ساله می‌شود می‌تواند بدون مشکل راهی تیم فنرباغچه شود و برای این تیم بازی کند. به همین خاطر قرار است ۴۰ روی دیگر بازیکن ایرانی برای حضور در ترکیه و امضای قرارداد وارد باشگاه فنرباغچه شود تا به عنوان اولین خرید تابستانی این تیم معرفی شود.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به‌ گزارش ‌ایسنا، حجت نظری در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به این که هفته‌ گذشته تذکری دادم مبنی بر این که معاونت منابع انسانی به برخی از نیروهای سازمان ورزش و … اعلام کرده است که نمی‌تواند با شرکت خدمات اداری شهر قرارداد بندند و باید با خودشان این قرارداد منعقد شود، در این رابطه گفت‌: متاسفانه بعد از تذکر من به جای رسیدگی به این موضوع یکی از افراد که با شورای اسلامی شهر تهران نیز در ارتباط است، این افراد را پیدا و آنها را تهدید کرده است. عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در پایان با بیان این که این فرد به پرسنل گفته است که اگر تا پایان این ماه قرارداد را با سازمان امضاء نکنند، چنین و چنان می‌کند، در ‌عین ‌حال توضیح داد: تذکرات ما نباید مورد تهدید واقع قرار گیرد و من نیز باخبر هستم که این فرد منافعی را دنبال می‌کند و اگر هیات رییسه با این فرد و این رویه برخورد نکنند، شفاف و صریح منافع این فرد را اعلام خواهم کرد.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش مهر، دو هفته پیش دختر بچه ۷ ساله افغانستانی در خیابان مرتضوی تهران، پس از خروج از منزل برای بازی، به خانه باز نمی‌گردد و خانواده وی با مراجعه به پلیس اعلام مفقودی می‌کنند. با گذشت دو هفته از مفقود شدن کودک، صبح امروز، یکشنبه ۲۰ اردیبهشت با تماس سازمان بهزیستی استان البرز با خانواده وی، فاطمه شریفی به آغوش خانواده باز می‌گردد. مادر فاطمه شریفی درباره پیدا شدن فرزندش می‌گوید: صبح امروز و پس از تماس بهزیستی به این مرکز مراجعه کردیم و حوالی ساعت ۱۱ فاطمه را تحویل گرفتیم. فاطمه دو هفته پیش پس از خروج از منزل به مترو نواب و سپس صادقیه رفته و بعد از آن با مترو کرج به ایستگاه گلشهر رفته است. وی ادامه می‌دهد: در ایستگاه گلشهر توسط مأمورین پلیس پیدا می‌شود و به بهزیستی کرج منتقل می‌شود.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
مدیر خراسانی در پاسخ به این سوال که علیرغم قول‌های متعدد متهم آیا رقم ۱۵ میلیاردی که حسین هدایتی تسویه کرده است، افزایش یافته است؟ اظهار داشت: این رقم افزایش نداشته است. تا هفته گذشته و بر اساس اعلام قاضی مسعودی مقام، حسین هدایتی بدهی‌های خود را تسویه نکرده بود. وی گفت: همچنین نامبرده از طریق تبانی با یکی از مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان توانسته است مبلغی به میزان ۶۶ میلیارد تومان تحصیل کند که آن پرونده مفتوح است. به طوری که تاکنون ۴ سال از تاریخ سررسید معوقات بانکی این متهم گذشته است، اما هنوز این معوقات پرداخت نگردیده است. به گفته رسول امیر قهرمانی نماینده دادستان؛ اصل بدهی هدایتی ۵۸۶ میلیارد تومان بوده که با احتساب سود پول، در حال حاضر به یک هزار و پانصد میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است که این متهم فعلا ۱۵ میلیارد تومان پس داده است.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
سعید باستانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار داشت گفت: اوائل هفته گذشته کمیسیون اقتصادی دولت در مصوبه‌ای تصمیم گرفت سهام دولت در شرکت‌های خودروساز و چند شرکت دیگر دولتی را به طور کامل واگذار کند. نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس ادامه داد: با تصویب نهایی این پیشنهاد در هیات وزیران، حدود ۱۴ درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود ۱۷ درصد سهام دولت در سایپا به بخش خصوصی واگذار می‌شود و دولت از شمول سهام‌داران دو خودروساز خارج می‌شود و به این ترتیب صنعت خودروسازی کشور در آستانه یک تحول بزرگ قرار می‌گیرد. وی یادآور شد: براساس تصمیمات اخیر دولت سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان و جهادکشاورزی اقدام به فروش سهام خود در ۸ شرکت از جمله ایران‌خودرو و سایپا، باشگاه‌های ورزشی پرسپولیس و استقلال و … خواهند کرد. این اتفاق، اتفاق بسیار مبارک و خوبی است و امیدوارم همچون برخی از واگذاری‌ها انجام شده در گذشته دستخوش سیاست‌زدگی نشود. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پیشنهادی از هیات وزیران خواست: برای موفقیت در انجام این تصمیم مهم و بزرگ بهتر است شرکتهای مذکور بدون در نظر گرفتن فروش رفتن یا فروش نرفتن سایر شرکتهای مندرج در لیست، واگذار شود به عبارت بهتر فروش شرکتهای در لیست واگذاری به عنوان یک مجموعه واحد در نظر گرفته نشوند تا تجربه تلخ مشروط شدن فروش یک شرکت به فروش شرکت یا باشگاه ورزشی دیگر مجددا تکرار نشود.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این مطلب ادامه داد: دولت ساز وکارهایی طراحی کرد تا این ارز به کشور بازگردد. دژپسند با بیان اینکه در حال حاضر میزان ارزی که به کشور بازگشته افزایش یافته است، افزود: در اردیبهشت ماه، ۱٫۷ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور برگشته و اکنون از مرز ۱۰ میلیارد دلار گذشته است. وی ادامه داد: جلسه‌ای با کارآفرینان داشتم و از آنها خواهش کردم که همه دست به دست یکدیگر دهیم و مانع از وقوع شوک به اقتصاد کشور شویم و از صادر کننده‌ها درخواست کردیم که ارز صادراتی را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. بانک مرکزی اسامی افرادی که به عدم بازگشت ارز صادراتی اصرار دارند را به قوه قضاییه ارسال می‌کنداین عضو کابینه دولت دوازدهم، خاطرنشان کرد: اگر تلاش شود راه‌های بازگشت منابع ارزی به کشور پیدا می‌شود. دژپسند تاکید کرد: در شرایط کنونی همانند دوران قبل از تحریم‌ها بازگشت ارز به کشور کار سهل و آسانی نیست و موانع و مشکلاتی پیش روی آن وجود دارد.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، بر اساس معیارهای مشخص توسط ایکوم ایران و بررسی وضعیت موزه‌ها هر سال توسط این کمیته، برترین موزه‌های سال ۱۳۹۷ نیز بعد از بررسی توسط داوران شنبه ۲۸ اردیبهشت در سالن فرهنگستان هنر معرفی و تقدیر شدند. براساس قولی که سال گذشته رئیس ایکوم ایران داده بود، امسال موزه‌ها در معیار «مناسب‌سازی موزه‌ها برای استفاده معلولان و جانبازان» نیز بررسی می‌شدند. موزه‌های برتر به انتخاب ایکوم ایراندر چهار بخش «شاخص خصوصی»، «شاخص دولتی کوچک»، «شاخص دولتی متوسط» و «شاخص دولتی بزرگ» و در ۱۲ معیار مشخص این طور معرفی شدند. موزه‌های برتر در بخش شاخص خصوصی: در معیار کودکان و نوجوانان: موزه صلحدر معیار توسعه مدیریت: موزه صلحدر معیار مناسب‌سازی موزه‌ها برای استفاده معلولان و جانبازان: موزه صلحدر معیار خلاقیت و نوآوری: موزه سیار سفیران فرهنگ صلحدر معیار آموزش: خانه خلاقیت و معماری صفویدر معیار پژوهش: خانه موزه بتهووندر معیار گردآوری: موزه زمین‌شناسی گرگاندر معیار اعمال و استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی: موزه موسیقی اصفهاندر معیار بازدید از موزه: موزه موسیقی اصفهاندر معیار معرفی: سراموزه دکتر رهگشای بادروددر معیار نگهداری و حفاظت: مجموعه فرهنگی و موزه خصوصی رودانی شیرازدر معیار تلاش برای بقا: موزه مردم شناسی عبدالرحمان عبداللهی جناغدر معیار روز جهانی موزه: موزه مردم شناسی عوضدر بخش موزه‌های شاخص دولتی کوچک: در معیار کودکان و نوجوانان: موزه منطقه‌ای جنوب شرقدر معیار توسعه مدیریت: موزه تاریخ علوم اردبیلدر معیار معرفی موزه: تاریخ علوم اردبیلدر معیار گردآوری: موزه تاریخ علوم اردبیلدر معیار اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی: پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپهدر معیار آموزش: پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپهدر معیار نگهداری و حفاظت: موزه نقشه تهراندر معیار مناسب سازی معلولان و جانبازان کاندید انتخاب نشددر معیار پژوهش: موزه مردم شناسی میمه اصفهاندر معیار خلاقیت و نوآوری: موزه مردم شناسی برزک کاشاندر معیار بازدید از موزه: موزه مردم شناسی برزک کاشاندر معیار تلاش برای بقا: موزه مردم شناسی گمیشاندر معیار روز جهانی: کاندید انتخاب نشددر بخش شاخص دولتی متوسط: در معیار کودکان و نوجوانان: موزه بانک ملی ایراندر معیار توسعه مدیریت: موزه علوم زمین مشهددر معیار اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی: موزه چینی خانه اردبیلدر معیار نگهداری و حفاظت: موزه چینی خانه اردبیل و موزه رضا عباسیدر معیار مناسب‌سازی فضا برای جانبازان و معلولان موزه رضا عباسیدر معیار پژوهش: موزه رضا عباسیدر معیار معرفی: موزه فضای باز روستای گوران و ژئوپارک قشمدر معیار آموزش: موزه ملی فرش ایراندر معیار گردآوری: موزه شهرداری اردبیلدر معیار بازدید از موزه: موزه باستان شناسی شهر سوختهدر معیار تلاش برای بقا: موزه دانشگاه چمراندر معیار روز جهانی موزه: موزه باستان شناسی و مردم شناسی رشت و موزه رضا عباسیدر بخش موزه‌های بزرگ دولتی: در معیار کودکان و نوجوانان: موزه ملی علوم و فناوریدر معیار توسعه مدیریت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و موزه آستان قدس رضویدر معیار گردآوری: موزه آستان قدس رضویدر معیار مناسب سازی برای استفاده معلولان و جانبازان: سازمان اسناد و کتابخانه ملیدر معیار خلاقیت و نوآوری: موزه ملی ایراندر معیار آموزش: موزه ملی ایراندر معیار پژوهش: موزه ملی ایراندر معیار معرفی: موزه ملی ایراندر معیار نگهداری و حفاظت: موزه ملی ایراندر معیار اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی: کاخ موزه نیاوراندر معیار بازدید از موزه: کاخ موزه گلستاندر معیار تلاش برای بقا: کاندیدی انتخاب نشددر معیار روز جهانی موزه: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدسبه گزارش ایسنا، در این آئین اعلام شد محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی -، سید محمد بهشتی و فرزانه قائینی – مدیر سابق موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران و عضو هیأت اجرائی ایکوم – از ایکوم کناره‌گیری کردند و برای تلاش‌هایشان تقدیر شدند. همچنین در بخش تقدیرهای ویژه از ۱۰ مجموعه و بخش‌های مختلف «زنده یاد صدرالدین شریفی حسینی» مؤسس چند موزه در شیراز، مجتمع فرهنگی موزه‌ای شهدای رامسر، مسؤول موزه‌های فرهنگی هنری شهرداری تهران، مدیر عامل سازمان زیباسازی، سرپرست فرهنگستان هنر، خانه موزه بومیان کیش؛ کتابخانه و موزه ملی ملک، انجمن موزه‌داران ایران و نویسنده چند کتاب تاریخی درباره تعزیه و تکیه دولت و به صورت ویژه از رئیس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر در شهر ایذه تقدیر شد.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش ایسنا همزمان با ماه مبارک رمضان و در قالب برنامه‌های «شهر خدا، شهر همدلی» پنج عنوان نمایشگاه از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد ماه با موضوع بازتابی از ماه مبارک رمضان در هنرهای تجسمی در ۵ نگارخانه سازمان فرهنگی هنری برپا می‌شود. این موزه در تقاطع خیابان ولیعصر (عج) با بزرگراه نیایش، خیابان اسفندیاری، شماره ۳۵ واقع شده است. نمایش عکس‌های رمضانی امیرعلی جوادیان - موزه سندوزینمایشگاه عکس‌های امیرعلی جوادیان با عنوان «بهار معنوی» به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان و در قالب مجموعه برنامه‌های «شهر خدا، شهر همدلی» در موزه سندوزی برپا شده است. سومین نمایشگاه عکس «نیایش» - نگارخانه لالهنمایشگاه عکس نیایش با نمایش ۳۰ عکس در موضوعات: دعا، نیایش، آئین‌های ماه مبارک رمضان و لیالی قدر با همکاری موزه هنرهای دینی امام علی (ع) و موزه عکسخانه شهر در نگارخانه لاله برپا شده است. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به فرهنگ‌سرای ارسباران به نشانی خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه کنند.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، با حضور جمعی از شکات، سهامداران، نمایندگان سازمان‌ها و ادارات دولتی، وکلای مدافع متهمین، اصحاب رسانه و مطبوعات و وکلای شکات به ریاست قاضی منصوری در مشهد برگزار شد. پس از ارائه تذکرات لازم توسط رئیس دادگاه، قاضی منصوری از دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی خواست تا مطالب خود را بیان نماید. در این بخش با اجازه قاضی منصوری، مستنداتی با موضوع نحوه عملکرد متهم ردیف اول در صحن علنی دادگاه پخش شد. پس از پخش مستندات پرونده در صحن علنی دادگاه، حسابرس ویژه پرونده به ارائه مدارک مربوط به تخلفات صورت پذیرفته در شرکت پدیده توسط متهم ردیف اول پرداخت. پس از اظهارات وکیل جمعی از شکات و همچنین ادامه دفاعیات وکیل مدافع حسن عیدی زاده یکی دیگر از متهمان؛ رئیس دادگاه ادامه رسیدگی به پرونده متهمین شرکت پدیده را به صبح فردا موکول کرد.
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به جنگ اقتصادی، سیاسی، روانی و رسانه‌ای دشمن علیه ملت بزرگ ایران، اظهار کرد: در این جبهه، نقش کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بسیار قابل توجه است و بر همین اساس همه مسئولان موظفند از این عزیزان حمایت‌های قضایی، حقوقی، مالی و تسهیلاتی لازم را به عمل آورند. رئیس قوه قضاییه افزود: امیدواریم به برکت این ایام و با تلاش مجاهدان اقتصادی، شاهد رونق تولید و استقلال اقتصادی در کشور باشیم و فراموش نکنیم که این امر، دست نیافتنی نیست. رئیس قوه قضاییه افزود: ما به نظارت همگانی باور داریم و تلاشمان این است که در این راستا از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد، اصناف و انجمن‌های اسلامی بازار و کارخانجات برای تقویت این نظارت استفاده حداکثری کنیم. رئیسی با بیان اینکه ما معتقدیم باید نسبت تولیدکننده و بانک روشن باشد، خاطرنشان کرد: یکی از خواسته‌های فعالان اقتصادی تشکیل دادگاه‌های تخصصی است که در این عرصه باید از قضات مسلط به امور اقتصادی و دارای تجربه در این زمینه و همچنین مشاوران اقتصادی در حوزه‌های مختلف پولی، مالیاتی و صادرات و واردات استفاده شود. براساس این گزارش، چند تن از فعالان اقتصادی نیز در این دیدار به نمایندگی از سایرین به بیان مشکلات و نقطه‌نظرات خود پرداختند.
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت، عادل آذر با اشاره به اعلام برخی تخلفات سازمان خصوصی سازی در جریان قرائت تفریغ بودجه سال ۹۶، گفت: مواردی که در صحن علنی مجلس درباره سازمان خصوصی سازی مطرح شد رای هیئت عمومی دیوان محاسبات را داشت، یعنی از نظر بخش حسابرسی دیوان محاسبات کشور این تخلفات محرز است. رییس دیوان محاسبات، افزود: معمولا پس از قرائت خلاصه تفریغ بودجه که در دی ماه قرائت می‌شود، پرونده‌ها نهایی و به دادسرا ارسال می‌شود که در حال حاضر پرونده‌های خصوصی سازی‌ها نیز در حال ارسال به دادسرا است. وی با بیان اینکه مواردی از پرونده‌های تخلف همانند خصوصی سازی کشت و صنعت دشت مغان به استان‌ها مربوط می‌شد، ادامه داد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی جلسه‌ای برای رسیدگی به تخلفات خصوصی سازی‌ها برگزار کرده است تا بر این اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ درباره تخلفات خصوصی سازی‌ها را بررسی کند. آذر با تاکید بر اینکه تا ۶ ماه دیگر پرونده تخلفات در خصوصی سازی‌ها نهایی می‌شود، اضافه کرد: این نشست و برخاست‌ها تغییری در یافته‌های دیوان محاسبات ایجاد نمی‌کند و تخلفات از نظر دیوان احراز شده و قطعی است و رای هیئت عمومی را دارد که شواهد امر نیز نشان داده که رای دیوان محاسبات تغییری نمی‌یابد. رییس دیوان محاسبات با بیان اینکه پرونده تخلفات خصوصی سازی‌ها به دادسرا می‌رود و پس از تایید، دادستان در این باره دادخواست می‌دهد، تصریح کرد: سپس پس از طی این مراحل مستشاری رای می‌دهد که آیا این تخلفات قطعی است یا خیر و چه مجازاتی باید برای متخلفان در نظر گرفته شود که این مجازات‌ها اعم از انفصال و جبران ضرر و زیان است.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
به‌ گزارش ‌ایسنا، در یکصد و چهل و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، تعیین نماینده شورای اسلامی شهر تهران برای تغییر الگو و کاهش مصرف ظروف پلاستیکی در مراکز وابسته به شهرداری تهران در دستور کار قرار داشت که محمد جواد حق شناس، رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در این رابطه، گفت‌: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران باید معرفی یک نماینده از سوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران برای تغییر الگو و کاهش مصرف ظروف پلاستیکی در مراکز وابسته به شهرداری تهران صورت بگیرد و اعضای شورای اسلامی شهر تهران به این فرد رای مثبت دهند. وی در پایان صحبت‌های خود، خاطر نشان کرد: در مرحله نخست خانم «فخاری» به عنوان نماینده معرفی شده بود که پس از پیگیری‌های کمیسیون و با توجه به تجربه خانم «خداکرمی»، در نهایت ایشان به عنوان نظر قطعی کمیسیون فرهنگی معرفی شدند. به‌ گزارش ‌ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران نهایتا با ۱۸ رای موافق ناهید خدا کرمی را به عنوان نماینده شورای اسلامی شهر تهران برای نظارت بر موضوع تغییر الگو و کاهش مصرف ظروف پلاستیکی در مراکز وابسته به شهرداری تهران تعیین کردند.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
انتشارات کرگدن اخیرا کتاب «هنر ظریف بی‌خیالی» نوشته مارک منسون با ترجمه رشید جعفرپور را منتشر کرده است. کتابی که خیلی زود طی یک سال چهار بار تجدید چاپ شد و این یعنی استقبال خوب مخاطب از کتابی جدی. این کتاب اگرچه در رده کتاب‌های خودیاری طبقه‌بندی می‌شود اما از آنجایی که موضع منتقدانه‌ای نسبت به رویکردهای رایج در این گونه کتاب‌ها دارد، از سطح کتاب‌های خودیاری موجود فراتر می‌رود. مارک منسون نشان می‌دهد که در عصر حاضر چگونه جستجوی صریح ایده‌آل‌هایی مانند شادکامی، امید و آرامش شخص را از زندگی شاد و آرام و امیدوار محروم کرده است. نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه به نقد و بررسی کتاب «هنر ظریف بی‌خیالی» اختصاص دارد که با حضور دکتر مهرنوش اثباتی، دکتر بابک عباسی و رشید جعفرپور در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
به گزارش شهرنوشت، در آئین نکوداشت روز جهانی موزه که شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به همت کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در فرهنگستان هنر برگزار شد، موزه نقشه تهران به عنوان موزه برتر کشور در شاخص «نگهداری و حفاظت» در سال ۱۳۹۷ انتخاب شد. موزه نقشه تهران از میان موزه‌های دولتی کوچک کل کشور، عنوان موزه برتر را در شاخص نگهداری و حفاظت از اسناد و نقشه‌های قدیمی از آن خود کرد. در این مراسم که جمع بسیاری از موزه‌داران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی حضور داشتند، موزه‌ها با تقسیم‌بندی انجام شده بر اساس خصوصی یا دولتی (کوچک، متوسط و بزرگ) در شاخص‌های مختلف مورد ارزیابی و داوری قرار گرفتند. شایان ذکر است برگزیدگان دوازدهمین دوره انتخابات موزه برتر با حضور علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم (کمیته ملی موزه‌های ایران)، محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌های کشور، مدیران و کارشناسان موزه‌ها و همچنین اعضای هیئت اجرایی ایکوم، تقدیر شدند. همچنین در این مراسم، پیام مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو و رئیس ایکوم جهانی قرائت شد.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۰، به مناسبت گرامی‌داشت میلاد با سعادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام طی روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه جشن بزرگ رمضان با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری و حضور کارشناسان خانواده (حجت الاسلام جوادی و حجت الاسلام جعفری) و کمدین‌های تقلید صدا (حسن ریونی و سعید فتحی) در بوستان شهید حبیب غنی پور به نشانی خیابان قزوین، خیابان بنکدار برگزار می‌شود. گفتنی است این برنامه به همت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی منطقه از ساعت ۲۲ با حضور اقشار مختلف شهروندان اجرا می‌شود.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، رضا میرزائی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: استان مرکزی به عنوان سومین استان کشور در تنوع زیستی مطرح است و موزه حیات وحش اراک نمایی از جلوه‌های طبیعی و چشم‌اندازهای بکر این استان را فراروی بینندگان و علاقمندان به حیات وحش و تنوع زیستی گذاشته است. میرزائی افزود: موزه تاریخ طبیعی از جمله مکان‌های فرهنگی، اجتماعی، علمی، پژوهشی و نمایشگاهی است که می‌تواند در شناساندن زیست‌بوم‌های مختلف و جلوه‌های تنوع زیستی به قشرهای مختلف جامعه نقش ارزنده‌ای ایفا کند و آن‌ها را به حفاظت از محیط زیست علاقمند سازد. وی با تاکید بر این که این موزه منحصر به فرد مرجعی برای حضور علاقه‌مندان به طبیعت، دانش پژوهان و اقشار مردم است اضافه کرد: اطلاعات مفیدی از گونه‌های تنوع زیستی استان و کشور در اختیار بازدیدکنندگان از این موزه قرار می‌گیرد. موزه تاریخ طبیعی استان با چینشی مناسب و تنوع گونه‌ای بالا از سال ۱۳۷۸ افتتاح شده و معرف داشته‌های طبیعی و زیستی استان مرکزی است. سه طبقه این موزه با وسعت ۴۲۵ مترمربع، کلکسیونی از ۱۳ هزار و چهار نمونه مهره‌دار و بی‌مهره‌ها است که با آرایشی زیبا فرا روی بینندگان قرار گرفته است.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
به گزارش شهرنوشت، اولین دستور جلسه مورد بررسی در صحن شورای شهر تهران در جلسه یک‌شنبه بیست و نهم اردیبهشت، «ادامه اصلاح اساسنامه شورایاری‌ها در بخش شرح وظایف و حدود اختیارات» بود که با توجه به اختلاف نظر زیاد میان پیشنهادهای ستاد شورایاری‌ها و ستاد مشارکت‌های اجتماعی به پیشنهاد رئیس شورای شهر، رسیدگی به این پیشنهادها به طور موقت از دستور کار خارج شد. این پیشنهاد با ۱۷ رای موافق و ۲ رای مخالف تصویب شد. در خاتمه محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران از حجت نظری، آرش میلانی و احمد مسجد جامعی خواست تا برای رسیدن به یک اتفاق نظر در این خصوص پس از پایان صحن علنی در هیات رئیسه حاضر شوند.

‏اژدهای آتش‌خوار را ببینید

همشهریهمشهری4 ساعت قبل
این اژدها که با فناوری هولوگرافی سه‌بعدی نسل جدید جی۵ از سوی یک شرکت تلفن همراه در استادیوم حضور یافت، از پیش چشم مردان و زنان حاضر عبور کرد و آنان را بر صندلی‌شان میخکوب کرد.
همشهریهمشهری5 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، باندراس که این روزها با «درد و شکوه» در جشنواره کن حضور دارد، در تازه‌ترین تجربه کارگردانی پدرو آلمودووار بار دیگر با پنه‌لوپه کروز همبازی است. باندراس ۵۸ ساله درباره پیشنهاد فیلمساز پرافتخار برای بازی در «درد و شکوه» و تاثیر آن بر زندگی خود گفت: «وقتی پیشنهاد شگفت‌انگیز بازی کردن در فیلمی بر اساس یک زندگی واقعی را پذیرفتم، دیگر سیگار نکشیدم. پس از نمایش روز جمعه در کاخ جشنواره کن و استقبال تماشاگران و منتقدان از فیلم، باندراس و کروز با چشم‌های خیس سالن را ترک کردند. آنها روز بعد همراه کارگردان در نشست خبری شرکت کردند؛ جایی که باندراس ماه‌های حضور در «درد و شکوه» را از شادترین لحظه‌های دوران حرفه‌ای خود دانست. چیزی در وجود من بود که قطعا با آن نمی‌توانستم نقش اصلی فیلم پدرو را دربیاورم.
همشهریهمشهری5 ساعت قبل
به گزارش تسنیم، امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری قبل در قیمت ۴ میلیون و ۸۸۶ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۹۸ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۹ هزار تومان فروخته می‌شود. سکه تمام‌ بهار آزادی ۴ میلیون و ۸۸۶ هزار تومان سکه‌ بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان نیم‌ سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان ربع‌ سکه یک میلیون و ۶۹۸ هزار تومان سکه‌ گرمی یک میلیون و ۹ هزار تومانقیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۴۴ هزار و ۲۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است. قیمت هرگرم طلای ۱۸‌عیار ۴۴۴ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت هرگرم‌ طلای ۲۴عیار ۵۹۲ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت هر مثقال‌ طلا یک میلیون و ۹۲۷ هزار تومان قیمت‌ اونس‌ طلا ۱۲۷۷٫۸ دلارصرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم، با افزایش ۱۰۰ تومانی نسبت به روز قبل، ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. قیمت دلار ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان قیمت یورو ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت درهم ۳ هزار و ۹۷۳ تومان قیمت پوند انگلیس ۱۸ هزار و ۵۶۴ تومانبر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.
همشهریهمشهری5 ساعت قبل
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد، پس از افطار کردن روزه‌داران تهرانی در شامگاه سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت روی پل طبیعت، دکتر اصفهانی از ساعت ۲۱:۳۰ در بوستان آب و آتش روی صحنه می‌رود و چند قطعه از آثار محبوب خود را برای حاضران زنده اجرا می‌کند. برپایی سفره افطار ساده روی پل طبیعت با بهره‌گیری از ظرفیت‌های خیرین محلی با هدف حذف اسراف و تجمل‌گرایی برای آن دسته از روزه‌داران برگزار می‌شود که در لحظه افطار به هر دلیل از منزل دور هستند. پنجمین جشنواره باغ رمضان از ۱۶ اردیبهشت با هدف همدردی و کمک‌رسانی به هموطنان سیل‌زده در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد آغاز شده و تا ۱۷ خرداد ادامه دارد. برنامه‌های جشنواره از ساعت ۲۰:۳۰ همزمان با افطار شروع می‌شود و تا ساعت ۲۳ در یک برنامه‌ریزی مدون میزبان روزه‌داران است.

همشهری

سایت همشهری آنلاین وابسته به روزنامه همشهری روزانه اخبار شهری، اجتماعی، اخبار ایران و اخبار جهان را پوشش می‌دهد و در سایت خبری قابل دسترس است.