تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری ایبنا

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «ایبنا»

ایبناایبنا6 ساعت قبل
قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ بیش از ۹۰ درصد درآمد دولت ایران از طریق نفت تامین می‌شد و تا زمان دولت احمدی نژاد در ایران، حدود ۷۰ درصد درآمد دولت ایران وابسته به نفت بود. در ادامه این تحلیل آمده است: قطعا اگر شرایط تحریم‌ها نبود محال بود دولتمردان به فکر ایجاد در آمد از راه منابع دیگر باشند. حال مثلا ترکیه که هیچ درآمد نفتی ندارد چیزی حدود ۱۲۰۰ ملیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد و ایران حدود ۴۳۰ ملیارد دلار. توجه داشته باشید که این ارقام مربوط به شرایطی است که ایران ذیل شدیدترین تحریم‌های تاریخ قرار دارد. در پایان باید گفت هنر در آن خواهد بود که ایران بتواند از نعمت‌ تحریم‌های آمریکا نهایت استفاده را انجام دهد.
ایبناایبنا6 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، ولادیمیر پوتین گفته است که اختلاف نظر بین اعضای اتحادیه اروپا به خصوص در زمینه‌های اقتصادی در آینده ممکن است به خروج کشورهای اروپای شرقی از این اتحادیه منجر شود. به عقیده رئیس دولت روسیه، اختلاف نظرها در اتحادیه اروپا از مسائل کاملا مشخص پدیدار شده است. به عنوان مثال بریتانیا که ده‌ها میلیارد یورو برای حمایت کشور با اقتصاد کمتر توسعه یافته خرج می‌کند یک نمونه است. رئیس جمهور روسیه همچنین خاطر نشان کرد که تقریبا تا سال ۲۰۲۸ برخی کشورهای اروپای شرقی به چنین سطحی از توسعه اقتصادی می‌رسند، ضمن اینکه حمایت بودجه کل اروپایی را دریافت نخواهند کرد. پوتین افزود: من مطمئن نیستم که چنین تفکری بروز نکند که از اتحادیه اروپا خارج شوند همانطور که بریتانیا به این نتیجه رسید.
ایبناایبنا6 ساعت قبل
میزان روزانه استخراج طلا ۲٫۵ تا ۳ تن است. طبق محاسبات شورای جهانی طلا، دوسوم استخراج طلا در دوره آغاز شده از سال ۱۹۵۰ میلادی صورت گرفته است. ۴۷٫۷ درصد طلای استخراج شده در جهان در روی زمین در صنعت جواهر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال‌های اخیر استخراج طلا افزایش یافته است اما کارشناسان پیش بینی می‌کنند نرخ رشد استخراج طلا طی هشت تا ۱۰ سال آینده کاهش یابد. این اولین بار نیست که حجم طلای استخراج شده در جهان محاسبه می‌شود.
ایبناایبنا6 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، ‌ امیرخسرو فخریان در دومین همایش اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای که با حضور وزیر صمت برگزار شد، با بیان‌ این مطلب افزود: این کالاها در حال حاضر به میزان لازم در کشور وجود دارد و توزیع بخش عمده‌ای از این کالاهای اساسی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای واگذار شده است. رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای ادامه داد: طبق طرح ویژه فروشگاه‌های زنجیره‌ای همه این واحدهای توزیع کننده کالا تخفیف‌های ویژه به مصرف کننده ارائه خواهند کرد. وی افزود: نظارت در این واحدها وجود خواهد داشت ضمن آنکه صدای مشتری ضبط و شکایت آن‌ها به سرعت بررسی خواهد شد. رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای ویترین کشور هستند گفت: تنها واحدهایی که مدیریت توزیع کالا در آن‌ها امکان پذیر است فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند که وضعیت ورود و خروج کالا در آن‌ها مشخص است. فخریان با اشاره به تخریب ۷۷ فروشگاه زنجیره‌ای در چند روز گذشته افزود: ۲۰۰ میلیارد تومان زیان ناشی از خسارات در این واحدهاست که البته این واحدها باید هزینه بازسازی مجدد را نیز پرداخت کنند.
ایبناایبنا6 ساعت قبل
پس به نظر می‌رسد که شورای رقابت خیلی بهتر می‌توانست در مقابل خودروسازان از ابزارهای اداری خود استفاده کند. رئیس شورای رقابت هم درخصوص تشخیص انحصاری بودن کانون وکلا گفت: در این خصوص از گذشته قانونی وجود دارد که به ما اجازه ورود و دخالت نمی‌دهد. زمانیان در پاسخ به گفته‌های شیوا در خصوص انحصار طلبی کانون وکلا گفت: دیوان عدالت اداری در خصوص کانون وکلا حکم دیگری صادر کرده مبنی براینکه وکالت مصداق کسب و کار است. جالب اینکه هیچ جای قانون ذکر نشده حکم شورای رقابت منوط به بارگذاری مجوز کسب و کار در سامانه هیات مقررات زدایی است. ما الان نمی‌دانیم شرایط وکیل شدن چه هست پس مجوزهای کانون وکلا باید در سامانه ثبت شود.
ایبناایبنا6 ساعت قبل
به گزارش ایبنا از خانه ملت، علی محمد شاعری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص کاهش سطح زیر کشت گندم به واسطه پایین بودن قیمت خرید تضمینی، گفت: کاهش سطح زیر کشت گندم به دلیل پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم بعید است. نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت قیمت خرید تضمینی گندم را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان تصویب کرده است، ادامه داد: افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ خرید تضمینی گندم رقم مورد نظر نمایندگان مردم در مجلس نبوده اما حداقل قیمت پیشنهادی را تامین کرده است. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیش بینی می‌شود سال زراعی جاری سال مناسبی برای تولید گندم باشد و شاهد تداوم خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک باشیم، عنوان کرد: افزایش حدود ۳۴ درصدی قیمت گندم در مقایسه با سال گذشته احتمال کاهش سطح زیر کشت گندم را از بین برده است. شاعری با بیان اینکه این امکان وجود دارد در زمان بررسی لایحه بودجه قیمت خرید تضمینی گندم افزایش پیدا کند، تصریح کرد: در صورتی که منابع لازم برای خرید تضمینی گندم وجود داشته باشد پیشنهاد افزایش قیمت این محصول استراتژیک که نقش اساسی در سفره غذایی جامعه دارد را در کمیسیون تلفیق مطرح می‌کنیم.
ایبناایبنا8 ساعت قبل
وی با بیان اینکه این اتفاق باعث ادغام سرویس‌های سنتی در سرویس‌های جدید می‌شود، ادامه داد: بانک‌ها باید سرویس‌های پایه بانکی ایجاد و فین‌تک‌ها را به این فضا متصل کنند. وی اضافه کرد: شرکت خدمات انفورماتیک برای پیشگامی در نوآوری صنعت بانکی، از نوآوری‌های حوزه مالی و بانکی و استارتاپ‌های فعال در این بخش حمایت می‌کند. وی درباره فناوری بلاکچین برای خدمات بانکداری دیجیتال نیز گفت: بانک مرکزی با فناوری بلاکچین مشکلی ندارد و ما معتقدیم این فناوری می‌تواند به حذف واسطه‌ها بیانجامد. دراین راستا بانک مرکزی با همکاری سایر نهادهای نظارتی مقرراتی را درجهت کنترل و نظارت تدوین کرده است. نجفی درباره خسارت‌های ایجاد شده در شعب بانکی کشور و تخریب شبکه کابلی شعب در روزهای اخیر گفت: ما چندین هزار ارتباط پشتیبان را تدارک دیده‌ایم و در کنار آن ارتباطات شبکه بانکی از طریق لینک‌های ماهواره‌ای نیز برقرار است.
ایبناایبنا9 ساعت قبل
وی با بیان اینکه تخلف در این روزها خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد، گفت: ما در مقابل حقوق مردم مسئولیم و اجازه ضایع شدن این حقوق را نخواهیم داد. رحمانی با بیان اینکه ما از همه صنوف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انتظار کمک داریم، گفت: ‌ اعمال تحقیق‌های ویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهترین تصمیم در این روزهاست. وزیر صنعت ادامه داد: در حال حاضر کالا به میزان مورد نیاز ذخیره سازی شده است و افزایش قیمت در دستگاه‌های دولتی تا عید انجام نخواهد شد. رحمانی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر قیمتی بر کالاها داشته باشد، اظهار داشت: در دوره‌های گذشته ایجاد موج گرانی با افزایش بنزین در ذهن مردم نقش بسته است که البته مردم باید بدانند بنزین شاخص افزایش قیمت در کالاها نیست بنابراین ما باید اثر روانی افزایش نرخ بنزین را بر روی قیمت کالاها در جامعه کاهش دهیم. رحمانی با بیان اینکه ما تاثیر قیمت بنزین را در سطوح مختلف بررسی کرده‌ایم گفت: به طور مثال تاثیر بنزین در نرخ کرایه تاکسی ۹ درصد است.
ایبناایبنا10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «پنج شنبه سی ام آبان ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۶۲ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۵۴ هزار و ۲۹۷ ریال و هر یورو نیز با ۳ ریال رشد نسبت به روز چهارشنبه ۴۶ هزار و ۵۱۶ ریال ارزش‌گذاری شد. افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۳۹۱ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۳۵۴ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۵۹۵ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۲۲۵ ریال، روپیه هند ۵۸۵ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۳۱۳ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۷ هزار و ۳۵ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۷۰۵ ریال، دلار هنگ‌ کنگ ۵ هزار و ۳۶۷ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۴ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۵۶۰ ریال قیمت خورد. از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۶ هزار و ۹۲۸ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۸۴۵ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۳۶۵ ریال، روبل روسیه ۶۵۸ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۲۵ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۸ هزار و ۵۲۴ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۵ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۸۲۵ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۸۹ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۴۲ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۶ هزار و ۳۸۱ ریال تعیین شد. همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۹۷ ریال، دینار لیبی ۲۹ هزار و ۸۸۶ ریال، یوان چین ۵ هزار و ۹۶۷ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۹ هزار و ۶۶ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۶۶ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۵ هزار و ۶۸۱ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۴۰ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۸۶۵ ریال، لاری گرجستان ۱۴ هزار و ۸۵ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۷۸ ریال، افغانی افغانستان ۵۳۶ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۵۴۹ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۵۸ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۲ هزار و ۴۸۵ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۳۳۳ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار و یک ریال ارزش‌گذاری شد.
ایبناایبنا1 روز قبل
تاکید رهبری معظم بر نقش تعاونی‌ها به عنوان پدیده مطلوب اقتصادی در جمع آوری سرمایه‌های خرد، توانمندسازی تک تک افراد جامعه، ایجاد اشتغال فراوان، شکل دهی تعاونی‌ها در قالب شبکه‌های عظیم اقتصادی و همیت مسئولین در رفع مشکلات مبتلابه بخش تعاون به عنوان نقشه راه پیشبرد اهداف بخش تعاونی، چراغ راه فعالان و دست اندرکاران توسعه بخش تعاون بوده و فصل الخطاب برای همگان می‌باشد. خوشبختانه بخش تعاون علیرغم همه مسائل و مشکلات و تنگناهای موجود در حال حاضر با بیش از ۹۰ هزار تعاونی فعال (قریب به ۱۴ میلیون عضو و با ایجاد ۶/۱ میلیون شغل) در بخش‌های مختلف تولیدات و صنعت، کشاورزی، خدمات، حمل و نقل، مصرف، مسکن، دانش بنیان، صنایع دستی و فرش، صنایع پایین دستی پتروشیمی و غیره در حال کار و فعالیت هستند. در بین شرکت‌های تعاونی برخی از آنها جزء واحدهای برتر ملی یا حتی جزء واحد‌های برتر جهانی هستند. در سال‌های اخیر با هدف افزایش پویایی و کارآمدتر کردن بخش با جوانگرایی و استفاده از جوانان تحصیل کرده در سطوح مختلف مدیریتی، ایجاد ارتباطات گسترده با جامعه دانشگاهی کشور و اقدام برای دانش بنیان کردن تعاونی‌ها، ایجاد هسته‌های علمی مرتبط با نیازهای تعاون و بهره گیری از تجارب بین المللی تلاش شده است بستر مناسبی برای رشد جهشی بخش تعاون فراهم شود. اتاق تعاون ایران به عنوان متولی غیردولتی بخش تعاون کشور آمادگی کامل خود و تمام فعالان عرصه اقتصاد مردمی تعاون را جهت هرگونه همکاری و همراهی با مسئولین خدوم کشور برای تحقق فرمایشات رهبری معظم و کمک به اجرای سیاست‌های متخذه برای گره گشایی از معضلات اقتصادی کشور و حل مشکلات مردم شریف ایران اسلامی اعلام می‌نماید.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن در این پیام آمده است: هفته بسیج فرصتی است برای ارزش نهادن به یکی از مهم‌ترین ثمرات هشت سال دفاع مقدس که حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب آنرا لشگر مخلص خدا نامیده است. این تشکل مردمی که ریشه در ارزش‌های الهی داشته و الگویی است از پایبندی به اصول فرهنگ اسلام، نه تنها در دوران دفاع مقدس از تمامیت ارضی کشور، زیباترین صحنه‌های ایثار را آفریده، در عرصه سازندگی و توسعه نیز نمونه‌ای از تلاش خستگی ناپذیر در مسیر تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است. اینجانب ضمن تبریک به مناسبت هفته بسیج و آرزوی عزت و سربلندی برای میهن اسلامی، پیروزی و سرافرازی یکایک بسیجیان را از خدای متعال خواستارم.
ایبناایبنا1 روز قبل
معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد: صدور جواز تأسیس به‌نام چند شخص حقیقی و یا چند شخص حقوقی مجاز نیست البته متقاضیان در صورت تشکیل شرکت می‌توانند ‌درخواست جواز تأسیس را درسامانه ثبت کنند. همچنین صدور جواز تأسیس در محل استیجاری با حداقل اجاره یکساله، در چارچوب این دستورالعمل امکان‌پذیر است. زرندی تصریح کرد: اعتبار جواز تأسیس صادر شده شش ماه بوده و با ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی طرح و تأیید آن توسط سازمان برای یک دوره‌ دیگر قابل تمدید است. وی گفت: تأمین زیرساخت‌های لازم شامل برق، گاز، آب، اینترنت و … برعهده دارنده جواز تأسیس است. معاون طرح و برنامه وزارت صمت بیان کرد: براساس این دستورالعمل، در صورتی که سرمایه‌گذار بعد از فراهم کردن امکانات طرح از قبیل زمین، برق، ساختمان و تجهیزات، تقاضای صدور جواز تأسیس کند و اقدامات انجام شده مطابق ضوابط این دستورالعمل باشد، صدور جواز تأسیس یا پروانه بهره‌برداری امکان‌پذیر است.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، شاخص‌های اصلی بازارهای سهام اکثر کشورهای اروپایی امروز (چهارشنبه ۲۰ نوامبر ۲۰۱۹) سیر نزولی در پیش گرفتند. شاخص «یورو استوکس-۶۰۰» با کاهش ۰٫۵۸ درصدی به ۴۰۳٫۱۵ واحد سقوط کرد. شاخص‌ «داکس» بورس آلمان نیز با نزول ۰٫۶۹ درصدی در سطح ۱۳٫۱۲۹,۹۳ واحد قرار گرفت. همچنین ارزش شاخص سهام «فوتسی-۱۰۰» بورس لندن با ۰٫۶۶ درصد کاهش به ۷٫۲۷۵,۲۰ واحد و شاخص «ایبکس-۳۵» بورس اسپانیا با ۰٫۷۱ درصد ریزش به ۹٫۱۹۳,۲۰ واحد افت کردند. شاخص «کک-۴۰» بورس فرانسه با ۰٫۷۳ درصد کاهش به ۵٫۸۶۶,۱۴ واحد و شاخص "ام.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا و به نقل از واحد روابط عمومی و تبلیغات، شرکت مهندسی سیستم یاس ارغوانی با هدف معرفی محصولات و خدمات خود شامل پرداختیاری، کیف پول و ارتباط صندوق‌های فروشگاهی، ترازوهای فروشگاهی و ماشین حساب رومیزی به پایانه‌های فروش، در پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران ۲۰۱۹ در کنار شرکت‌های گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا، حضور به هم رساند. شایان ذکر است حضور محصولات شرکت مهندسی سیستم یاس ارغوانی در این نمایشگاه، مورد توجه و استقبال زیادی از جانب شرکت‌های مطرح و فعال در حوزهIT و کسب‌وکار قرار گرفت. همچنین گفتنی است معاونین و مدیران ارشد بانک ملت، مدیر عامل، اعضای هیئت مدیره و مدیران شرکت‌های به‌پرداخت ملت و مهندسی سیستم یاس ارغوانی از محصولات و خدمات این شرکت‌ها بازدید نمودند.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارشایبنا از روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد، طی مراسمی با حضور امام‌جمعه کوهدشت، معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان، معاون مدیرعامل بانک‌پاسارگاد، فرماندار کوهدشت، مدیرکل کتابخانه‌های لرستان، شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر و جمعی از مسؤولان بانک پاسارگاد و شهرستان، ساختمان جدید کتابخانه عمومی شهدای کوهدشت افتتاح شد. اسماعیل دوستی معاون بانک پاسارگاد نیز، ضمن تشکر از حضور مردم و مسؤولان در مراسم افتتاح کتابخانه شهدای کوهدشت، اظهار داشت: کوهدشت دارای مردمی بافرهنگ بوده و اگر آثار باستانی لرستان را مرور کنید متوجه می‌شوید که این شهرستان مهد علم و تاریخ است. وی افزود: ساختمان قدیم کتابخانه شهدای کوهدشت از لحاظ استحکام مورد تأیید نبود و چند سال بلاتکلیف بود، ما از بانک‌پاسارگاد که در اسرع وقت با همان قول شش‌ماهه، ساختمان را به بهره‌برداری رساند، تشکر می‌کنیم. مدیرکل امور کتابخانه‌های لرستان ضمن تشکر از همکاری شهرداری، شورای شهر و سایر مسؤولان کوهدشت، اظهار داشت: با توجه به جایگاه فرهنگی کوهدشت، هم چنان به این‌چنین مکان‌هایی احتیاج دارد، کتابخانه شهدای کوهدشت با توجه به قدمتی که دارد، شناسنامه کتابخانه‌ای کوهدشت به‌حساب می‌آید، امیدواریم شاهد درخشش استعدادهای خوب و فعالیت‌های مستمر فرهنگی و جمعی این منطقه باشیم. گفتنی است ساختمان جدید کتابخانه شهدای کوهدشت با متراژ ۲۶۷ متر و اعتباری بالغ ‌بر یک میلیاردتومان، به همت بانک‌پاسارگاد ساخته شد و تعداد ۴۰۰ جلد کتاب علمی، آموزشی و پژوهشی نیز از سوی این بانک به کتابخانه اهدا شد.
ایبناایبنا1 روز قبل
برگزاری سمینارهای تخصصی و فنی در حوزه‌های بانکی و دیجیتالی دلیل دیگر اهمیت پنجمین دوره این رویداد است. مدیر فناوری اطلاعات بانک کارآفرین در ادامه افزود: با توجه به این که بانک کارآفرین برنامه بلندمدت و استراتژیک در حوزه فناوری‌های بانکی را در دستور کار دارد و متناسب با تغییرات به وجود آمده در فناوری‌های بانکی، در صدد توسعه این بخش می‌باشد، حمایت از این رویداد بانکی را مدنظر قرار داده است. گفتنی ‌است نمایشگاه تراکنش ITE ۲۰۱۹ با هدف انتقال دانش فنی و توسعه فناوری‌های نوین و به همت مرکز فابا، از ۲۸ تا ۳۰ آبان سال جاری برگزاری می‌شود. بانک‌ها، شرکت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و ارائه‌کنندگان راهکارهای فناورانه، صنایع مالی بیمه، بورس و بازار مالی از جمله بخش‌های فعال در نمایشگاه تراکنش ایران هستند. بر اساس این گزارش در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران، از چهار چهره موثر و ماندگار در صنعت بانکداری و فناوری تقدیر به عمل آمد.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه، گفت: ۲۰۲۰، سال کاهش بیشتر نرخ بهره‌های بانکی خواهد بود. اردوغان اظهار داشت: درحالی که میزان صادرات در سطح جهان با کاهش ۵۲ درصدی روبرو شده اما صادرات ترکیه دو درصد افزایش یافته است. وی ادامه داد: وقتی ما دولت را تشکیل دادیم به بانک جهانی ۲۳٫۵ میلیارد دلار بدهی داشتیم. ما پرداخت این بدهی‌ها را در ماه می‌۲۰۱۳ به اتمام رساندیم و دیگر با بانک جهانی کاری نخواهیم داشت. رییس‌جمهور ترکیه تصریح کرد: دوران بدهکاری ارزی به پایان رسیده و با پول ملی خود در راستای رسیدن به اهداف گام بر می‌داریم.
ایبناایبنا1 روز قبل
تحول دیجیتال با تغیر در دیدگاه‌ها و روندها محقق می‌شودوی گفت: تا زمانی که بانک در روندهای خود تحول ایجاد نکند، صرف بهره‌گیری از کانال‌های دیجیتال تحول دیجیتال در شبکه بانکی محقق نمی‌شود. وی با تاکید بر این‌که در شرایط کنونی کشور تحول دیجیتال نمی‌تواند محقق شود، اظهار داشت: برای داشتن بانک دیجیتال باید یک بانک‌ تمام دیجیتال کوچک بسازیم و بعد به‌تدریج بانک بزرگ را به این سمت هدایت کنیم؛ زیرا با تغییرات مستمر صنعت بانکی تحول دیجیتال امکان تحقق ندارد. وی خاطرنشان کرد: استقرار بانکداری دیجیتال باید ۳۰ درصد هزینه‌ها را کاهش دهد و اگر نمی‌دهد یک جای کار در این روند ایراد دارد. لکزایی یادآور شد: در مسیر تحول دیجیتال به دنبال تحقق تحول هستم و بانک‌ها ناگزیر به همراهی در رویکرد دیجیتال شدن هستند؛ البته بخش فرهنگ‌سازی در بانک‌های بزرگ درروند تحول دیجیتال زمان‌بر است؛ زیرا فرآیندها بر اساس مقررات نوشته می‌شود و نه انتظارات مشتری که خود این مهم نیز در تحول دیجیتال که رویکرد مشتری محورانه دارد یک چالش است. صدری نیز در خصوص ارائه راهکار برای تحقق تحول دیجیتال در کشور گفت: تحول دیجیتال اگر درست محقق شود ۳۰ درصد هزینه‌ها کاهش می‌یابد درصورتی‌که در بانک‌های بزرگ حرکت به سمت دیجیتالی شدن هزینه‌ها را افزایش داده است.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، شرکت داتین به‌عنوان یکی از شرکت‌های نرم‌افزاری ارائه‌دهنده راهکارهای نوین بانکداری الکترونیک و پرداخت در راستای معرفی محصولات و خدمات خود در سه حوزه راهکارهای جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)، تحول دیجیتال و امنیت در پنجمین نمایشگاه بین‌‍‌المللی تراکنش ایران حضور پیدا کرد. ERP گام کلیدی برای حرکت به‌سوی تحول دیجیتالروزبه زند، مدیر واحد راهکارهای سازمانی شرکت داتین با اشاره به زیرساخت راهکار جامع برنامه‌ریزی سازمانی داتین گفت: محصول ERP داتین دارای زیرساخت نرم‌افزاری بومی است که توسط متخصصان مجرب این شرکت تولید شده است. پس از انتخاب راهبرد، داتین نقشه راه تحول دیجیتال را برای بانک‌ها تدوین می‌کند. مدیر امور امنیت داتین با اشاره به مشتریان سرویس‌های امنیتی این شرکت اظهار داشت: محصول CDN بانکی و PAM تولید و توسعه داده شده از سوی داتین، هم اکنون توسط چند بانک در حال استفاده است. پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران از ۲۸ آبان ماه آغاز شده و به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی تهران واقع در بوستان گفتگو ادامه دارد؛ شرکت داتین در سالن تهران این نمایشگاه میزبان بازدیدکنندگان است.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی بانک سرمایه، بر اساس برنامه ابلاغی اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی و به‌منظور افزایش ضریب امنیت و صیانت از حقوق مشتریان بانک‌ها و همچنین جلوگیری از سرقت‌های اینترنتی، مقتضی است مشتریان بانک سرمایه نیز جهت انجام هرگونه پرداخت اینترنتی، نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویای کارت سرمایه خود اقدام نمایند. گفتنی است طبق اعلام رسمی بانک مرکزی، از تاریخ ۱۵ دی‌ماه سال جاری رمز دوم ثابت کارت‌های بانکی غیرقابل استفاده شده و تمامی عملیات‌های بانکی که نیاز به رمز دوم کارت دارد، تنها از طریق رمز دوم پویا امکان‌پذیر خواهد بود. مشتریان بانک سرمایه می‌توانند پس از دانلود و نصب «برنامک رمزساز سرمایه» از طریق لینک مربوطه در وب‌سایت بانک سرمایه نسبت به فعال‌سازی رمز پویای کارت‌های خود به یکی از دو روش ذیل اقدام نمایند:۱- مراجعه به اینترنت بانک سرمایه و طی مراحل ذیل: انتخاب لینک فعال‌سازی برنامک رمز ساز در قسمت تنظیماتانتخاب شماره کارتی که مایل به فعال شدن رمز دوم یکبار مصرف برای آن هستیدفعال‌سازی برنامک رمز ساز بوسیله کد چهاررقمی پیامک شده به تلفن همراه و QRCode نمایش داده‌شده در این بخشنمایش داده‌شده در این بخش استفاده از رمزهای یکبار مصرف تولیدشده در تراکنش‌های اینترنتی کارت‌های سرمایه۲- مراجعه به شعب بانک سرمایه و فعال‌سازی برنامک رمزساز سرمایه بوسیله کد چهاررقمی پیامک شده به تلفن همراه مشتریان و QRCode که از طریق شعب در اختیار ایشان قرار می‌گیرد. شایان‌ذکر است این خدمت در راستای ایمن‌سازی بیشتر در دسترسی کاربران به سیستم‌های الکترونیکی و افزایش امنیت ایشان در تراکنش‌های بانکی اینترنتی ارائه‌شده و به‌صورت رایگان می‌باشد و هیچ‌گونه هزینه‌ای برای مشتریان به دنبال ندارد. مشتریان گرامی به‌منظور راهنمایی بیشتر در خصوص نصب و استفاده از برنامک رمز ساز سرمایه، می‌توانند راهنمای فعال‌سازی «برنامک رمز ساز سرمایه» را از صفحه مربوطه در سایت بانک سرمایه به نشانی www. sbank. ir/otp دریافت نموده یا با مرکز صدای سرمایه بانک سرمایه به شماره ۴۳۷۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی بانک رفاه کارگران، وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای تحقق یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید مبنی بر افزایش مشارکت جوانان کشور در فرآیند تصمیم سازی و سیاست گذاری و با هدف افزایش تعامل موثر با نخبگان و خبرگان اقتصادی و بهره مندی از آخرین یافته‌های علمی و ایده‌های نوآورانه و خلاقانه در زمینه‌های اقتصاد، مدیریت، مالی، حسابداری و … اقدام به راه اندازی این شبکه تعاملی کرده است. شش اتاق فکر مجازی این شبکه حسب موضوع شامل «اقتصاد کلان»، «اقتصاد هوشمند»، «فضای کسب وکار»، «بازارهای مالی و تجارت»، «مالیه دولت و نظارت مالی» و «مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های دولت» است. علاقه مندان برای عضویت در این شبکه و کسب اطلاع بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی Econet. mefa. ir مراجعه کنند.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا تهدید کرده است که در صورت عدم توافق، تعرفه‌های گمرکی چین را افزایش خواهد داد. رییس جمهور آمریکا اظهار داشت: اگر ایالات متحده و چین وارد معامله نشوند، تعرفه‌های کالاهای چینی را بیشتر می‌کند. پیش از این، مارک شورت، رییس دفتر معاون رییس جمهور ایالات متحده گفته بود که آمریکا انتظار دارد پیش از پایان سال ۲۰۱۹ توافقنامه‌ای در مورد نتایج مرحله اول مذاکرات تجاری با چین امضا کند. جنگ تجاری چین و آمریکا یکی از مسائل بسیار مهم اقتصاد جهانی است؛ زیرا این دو کشور، قوی‌ترین اقتصادهای جهان هستند و درگیری تجاری آن‌ها نه‌تنها در خود اقتصاد این کشورها تاثیر می‌گذارد، بلکه بر کل اقتصاد جهان و اقتصادی کشورهای دیگر هم اثر دارد.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، در پایان معاملات امروز (سه‌شنبه) شاخص کل بورس تهران با ۳۰۸ واحد (۰٫۱۰ درصد) رشد به ۳۰۴ هزار و ۹۹۶ واحد رسید. همچنین در پایان معاملات امروز شاخص کل قیمت وزنی-ارزشی با ۸۲ واحد (۰٫۱۰ درصد) افزایش به ۸۱هزار و ۷۰۹ واحد، شاخص کل هم وزن با ۹۷۷ واحد (۱٫۱۳ درصد) رشد به ۸۷هزار و ۷۷۹ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۶۵۳ واحد افزایش (۱٫۱۳ درصد) به ۵۸هزار و ۶۸۴ واحد، شاخص آزاد شناور با یک هزار و ۱۹۱ واحد (۰٫۳۴ درصد) رشد به ۳۵۵هزار و ۲۹۷ واحد، شاخص بازار اول با منفی ۱۸۲ واحد (۰٫۰۸ درصد) کاهش به ۲۲۰هزار و ۷۸۶ واحد و شاخص بازار دوم نیز با ۲هزار و ۴۵۸ واحد رشد (۰٫۴۰ درصد) به ۶۲۴هزار و ۲۲۴ واحد رسیدند. در معاملات امروز دو میلیارد و ۳۷ میلیون و ۷۸۳هزار و ۱۵۴ برگه سهم به ارزش بیش از یکهزار و ۸۲ میلیارد تومان در ۲۶۲هزار و ۶۸۸ نوبت معاملاتی داد و ستد شد. نمادهایی که بیشترین تاثیر را در شاخص کل بازار بورس تهران داشتند نیز به ترتیب (شپدیس با منفی ۱۲۲ واحد، حکشتی با ۱۰۸ واحد، فولاد با منفی ۱۰۳ واحد، پارس با منفی ۸۱ واحد، شپنا با منفی ۷۸ واحد، فارس با منفی ۷۵ واحد و شبهرن با ۶۴ واحد) بودند. نمادهای پربیننده امروز نیز به ترتیب (وبملت، وتجارت، خساپا، خودرو، شپنا، ونوین و وبصادر) بودند.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، ‌ به نقل از روابط عمومی شاپرک، شبکه پرداخت الکترونیکی کشور اعم از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و شاپرک، تراکنش‌های انجام‌شده در این شبکه را دائما زیر نظر دارند و با روش‌های مختلف و متنوعی به دنبال کاهش فعالیت‌هایی مانند ارائه خدمات به کارت‌خوان‌های خارج کشور هستند. این نظارت ازجمله الزامات همیشگی شاپرک برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی بوده و هست و درصورتی‌که کوتاهی در اعمال آن توسط شرکت‌های پی‌اس‌پی صورت گیرد، جریمه‌های بازدارنده‌ای در مورد آن‌ها اعمال خواهد شد. درنتیجه این رصد دائمی و حساسیت نسبت به رفتار پذیرندگان از ابتدای اعلام و ابلاغ ممنوعیت فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از کشور بالغ‌بر ۱۵۰۰ پایانه فعال در دیگر کشورها توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت شناسایی و مسدود شده‌اند. شاپرک نیز که پیش از این با استفاده از روش‌های حضوری بیش از ۲۰۰ پایانه فعال خارج از کشور را شناسایی و مسدود کرده بود موفق شده طی یک ماه اخیر با به‌کارگیری روش‌های داده محور برای رصد رفتار پذیرندگان، بیش از ۵۰ پایانه دیگر را شناسایی و مسدود کند. موضوع قابل‌تأمل آنکه کاهش بیش‌ازپیش فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از کشور نیازمند برخی هماهنگی‌های فنی میان بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و … است که خوشبختانه طی ماه‌های اخیر از سرعت چشمگیری برخوردار شده‌ و می‌توان امیدوار بود با به نتیجه رسیدن این هماهنگی‌ها تعداد کارت‌خوان‌ها و تراکنش‌های این قبیل پایانه‌ها در حد فراوانی کاهش یابد گرچه ذات فناوری به‌گونه‌ای است که اطمینان دادن از صفر شدن این تراکنش‌ها، ادعای درستی نیست.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، مجید اسدی فر در گفتگو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، درباره میزان آمادگی شعب بانک مسکن استان خراسان شمالی به عنوان یکی از چهار استانی که ثبت نام طرح جدید تامین مسکن دولت در آن آغاز شده است، اظهار داشت: هر چند ثبت نام متقاضیان استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و قم آغاز شده، اما تاکنون شیوه نامه طرح اقدام ملی مسکن به مدیریت‌ها ارسال نشده است. مدیر شعب بانک مسکن استان خراسان شمالی درباره مناطق ساخت این پروژه‌ها گفت: بر اساس تقسیم بندی‌های صورت گرفته قرار است ۱۹۹ واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن در شهرهای بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، هزار و ۶۹۳ واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۹۶۵ واحد نیز در مناطق بازآفرینی شهری اجرا شود. وی تاکید کرد: مناطقی که در استان خراسان شمالی در قالب برنامه اقدام ملی مسکن مشمول اجرای این طرح می‌شوند و از سوی وزارت راه و شهرسازی با بررسی‌های کارشناسی مورد تایید قرار گرفته، در گلستانشهر بجنورد و مساکن مهر شهرستان‌های مشمول خواهد بود. مدیر شعب بانک مسکن استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده یکساله (حساب صندوق پس انداز مسکن یکم) نیز می‌توانند از تسهیلات خود در این پروژه‌ها بهره مند شوند، گفت: کسانیکه فاقد حساب صندوق پس انداز مسکن یکم هستند نیز می‌توانند از تسهیلات در نظر گرفته شده با نرخ سود ۱۸ درصد استفاده کنند. اسدی فر درباره میزان تسهیلات پرداختی به متقاضیان و ثبت نام کنندگان برنامه اقدام ملی مسکن گفت: میزان تسهیلات، مدت بازپرداخت و سایر شرایط در شیوه نامه‌ای که از سوی بانک مسکن ابلاغ خواهد شد مشخص و اطلاع رسانی می‌شود.
ایبناایبنا1 روز قبل
همه ما این ضرب‌المثل یا عبارت معروف را شنیده‌ایم که «چرخ را از نو اختراع نمی‌کنند». اینها وارد خانه ما شدند، با ما هم‌خانه هم شدند ولی عضوی از خانواده نشدند. حالا این مثال و مثال‌هایی از این دست چه ارتباطی با افزایش قیمت بنزین و تبعاتش دارد و چه کمکی می‌تواند در تبیین این مسئله داشته باشد؟ شاید اگر اندکی به گذشته برگردیم و سیر تحول قیمت بنزین در ۱۵ سال اخیر را بررسی کنیم، موضوع اندکی روشن‌تر شود. یعنی از علم اقتصاد برای ریشه‌یابی و حل مشکل استفاده می‌شد و جای علت و معلول با هم عوض نمی‌گشت. جدی گرفتن آموزه‌های علم اقتصاد و اصلاح رویه‌های ناثواب می‌تواند باعث گسست این دور باطل شده و مشکلات را به آینده موکول نکند.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت درباره بودجه ۹۹، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم بودجه سال ۹۹ در ۱۵ آذر ماه -همانند سنوات گذشته- به مجلس ارائه شود. وی افزود: گزارش بودجه شرکت‌های دولتی بر اساس قانون، ۱۴ آبان ماه به مجلس ارائه شد. رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سوال که بودجه سال ۹۹ براساس چند بشکه نفت بسته شده و آیا در این بودجه مجدد ۱۴ میلیارد برای کالاهای اساسی در نظر گرفته خواهد شد، تصریح کرد: این مسائل هنوز نهایی نشده و زمانی که نهایی شود، گزارش آن ارائه می‌شود.
ایبناایبنا1 روز قبل
علمداری تاکید کرد: رشد ۲۵ درصدی در تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده، مربوط به بازار ساخت و ساز است و ارتباطی به روند پرداخت تسهیلات مربوط به بازسازی اماکن مسکونی حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله نیست چرا که تسهیلات بازسازی در گروه تسهیلات مشارکت مدنی طبقه ­بندی نمی­ شود. براساس این گزارش، در هفت ماهه اول امسال بیش از ۲۱ هزار فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن پرداخت شد. رشد ۲۵ درصدی در تعداد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن طی هفت ماهه اول امسال مدیون جهش اساسی پرداخت تسهیلات در ماه مهر است. در مهر ماه پارسال ۲ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شد اما افزایش تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن در مهر ماه امسال برای دریافت تسهیلات باعث شد بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن در این ماه پرداخت شود. پیش‌بینی می­‌شود ادامه این روند افزایشی در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت ناشی از رشد تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن باعث شود عرضه مسکن جدید در شهرها رونق بگیرد.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره محصولات ارایه شده به سبد تسهیلاتی بانک مسکن به منظور پایان دادن به رکود مسکن در سالجاری، گفت: یکی از کارهایی که بانک مسکن در این خصوص انجام داده است، امکان خرید خانه‌های بالای ۲۰ سال ساخت و حداکثر ۲۵ سال ساخت با همه تسهیلات بانک مسکن (به جزء تسهیلات یکم) است. وی اظهار داشت: این امر به مردم کمک می‌کند تا بتوانند قدرت انتخاب بیشتری در خرید واحدها داشته باشند. در ادامه مدیرعامل بانک مسکن درباره تسهیلات ارایه شده از سوی بانک مسکن در زمان وقوع حوادث طبیعی، گفت: در هنگام وقوع حوادث طبیعی و بحران‌ها، پرداخت تسهیلات دارای فرآیندی است. در ابتدا میزان خسارت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برآورد می‌شود و گزارش لازم در اختیار هیات دولت قرار می‌گیرد. وی افزود: در ادامه این فرآیند مصوبه هیات وزیران در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد و بانک مرکزی نیز بر اساس مصوبه هیات وزیران بانک‌های عامل و سهمیه‌های آن‌ها را تعیین و ابلاغ می‌کند.