تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور»

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور8 ساعت قبل
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه قصه‌گویی مهارتی است که ذهن را گسترده می‌کند، گفت: قصه‌گویی قدرت کلام و ذهن را بارور می‌کند و برای تمام گروه‌های ذهنی لازم است. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران آرزو ولیپور ظهر امروز در اختتامیه نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار کرد: امروز ۲۸ خرداد آغاز نخستین جشنواره ملی قصه‌گویی کتابداران سراسر کشور به میزبانی مازندران است و تا ۳۰ خرداد ادامه دارد. ولیپور با بیان اینکه قصه‌گویی مهارتی است که ذهن را گسترده می‌کند، خاطرنشان کرد: قصه‌گویی قدرت کلام و ذهن را بارور می‌کند و برای تمام گروه‌های ذهنی لازم است. وی با عنوان اینکه همه فکر می‌کنند فقط کودکان نیاز به‌به قصه‌گویی دارند، گفت: مهارت قصه‌گویی برای بزرگ‌سالان خوب است و قدرت کلام و ذهن را تقویت می‌کند و هرکسی در هر شرایط سنی می‌تواند با مخاطبین ارتباط برقرار می‌کند. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران بیان کرد: دنیای امروز که دنیای ارتباطات است و برای اینکه ارتباطات شکل بگیرد فن ایجاد ارتباطات بسترساز حل بسیاری از مشکلات است.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور9 ساعت قبل
مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: حدود یک چهارم از تعداد کل کتابداران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در این جشنواره شرکت کردند و در نهایت ۵۶ شرکت‌کننده به مرحله نهایی راه یافتند که در این میان ۹ نفر از کتابداران کانون پرورش فکری و سه نفر از مربیان آموزش و پرورشی نیز حضور دارند. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران، هادی آشتیانی در حاشیه برگزاری مرحله نهایی نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد، درباره روند برگزاری این جشنواره گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جهت افزایش شور و نشاط و آگاهی اعضای خود و مخاطبین، به خصوص کودکان و نوجوانان و همچنین تشویق کتابداران در حوزه ترویج کتابخوانی، نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد را از دی ماه سال ۹۷ در سراسر کشور برگزار کرد. کتابداران بخش کوک و نوجوان به دنبال آموزش کودکان بوده و با به‌کارگیری مربی‌های خبره به‌صورت هفتگی به کودکان از سنین کودکی تا نوجوانی آموزش می‌دهند. این راه بر مبنای آموزش، افزایش سطح آگاهی و تسلط کتابداران خواهد بود و هر دو سال و نیم در میان برگزار خواهد شد. آشتیانی با تقدیر از میزبانی استان مازندران از اختتامیه نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد، گفت: حدود یک چهارم از تعداد کل کتابداران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در این جشنواره شرکت کردند و مراسم اختتامیه نیز با حضور دبیر کل نهاد کتابخانه عمومی و معرفی سه نفر به‌عنوان نفرات برتر و دو نفر به‌صورت شایسته تقدیر، برگزار خواهند شد.

دعوت نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه برای مشارکت در جشنواره کتابخوانی رضوی

19+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور9 ساعت قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور11 ساعت قبل
به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، کتابخانه عمومی مشارکتی شهید مدافع حرم مهدی محمدی مفرد با همکاری قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نیروی زمینی ارتش افتتاح می‌شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی کتابخانه عمومی مشارکتی شهید مدافع حرم مهدی محمدی مفرد با همکاری قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نیروی زمینی محوری ارتش افتتاح می‌شود. مراسم افتتاح این کتابخانه با حضور مسئولین، فرماندهان نظامی و خانواده شهید مدافع حرم مهدی محمدی مفرد روز پنجشنبه ۳۰ خردادماه در محل سایت آموزش قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نیروی زمینی ارتش برگزار خواهد شد. گفتنی است توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از جمله مهم‌ترین رسالت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و در این زمینه ساخت کتابخانه‌های نهادی و همچنین مشارکت و همکاری با تمامی نهادها و ادارات و ارگان‌ها برای ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر در استان خراسان رضوی بیش از ۸۱ کتابخانه عمومی مشارکتی فعال است و افتتاح کتابخانه عمومی مشارکتی شهید مدافع حرم مهدی محمدی مفرد بیست و هفتمین کتابخانه مشارکتی در سطح شهرستان مشهد مقدس خواهد بود.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور11 ساعت قبل
هدف ما تأمین نیازهای کتابخانه‌های عمومی در حوزه قصه‌گویی و ورود به عرصه گسترده کارهای صورت نگرفته در این عرصه است و با این رویکرد روند جشنواره قصه‌گویی قابل دفاع است. معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد ادامه داد: پس از ساماندهی بحث آموزش مهارت قصه‌گویی توسط نهاد، به منظور ایجاد رقابت و تقویت مهارت قصه‌گویی در میان کتابداران کتابخانه‌های عمومی، نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شکل گرفت که البته این مشارکت در این جشنواره تنها به حضور و مشارکت کتابداران نهاد محدود نبوده است. رمضانی با اشاره به وجود جشنواره مشابه جشنواره قصه‌گویی نهاد تاکید کرد: شکل‌گیری برنامه‌های هم عنوان با یک موضوع، لزوما کار موازی تعریف نمی‌شود. ما به دنبال کار موازی نیستیم و هدف ما تأمین نیازهای کتابخانه‌های عمومی در حوزه قصه‌گویی و ورود به عرصه گسترده کارهای صورت نگرفته در این موضوع است. وی هدف جشنواره قصه‌گویی را شکل‌گیری جو قصه‌گویی در کتابخانه‌ها عنوان کرد، گفت: قصه‌گویی ابزار جذابی برای انتقال مفهوم است.

حضور اقشار مختلف در برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی

7+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور12 ساعت قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور12 ساعت قبل
جمعی از مسئولان خراسان رضوی در پیام هایی جداگانه، مردم را به شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کردند. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، جمعی از مسئولان خراسان رضوی در پیام هایی جداگانه، مردم را به شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کردند. دعوت فرماندار رشتخوار برای حضور مردم در جشنواره کتابخوانی رضویخالقداد عرب فرماندار شهرستان رشتخوار از عموم مردم برای مشارکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد. پیام نخستین بخشدار زن خراسان رضوی به جشنواره کتابخوانی رضویریحانه شریعتی، بخشدار مرکزی شهرستان خلیل آباد ونخستین بخشدار زن خراسان رضوی، طی پیامی عموم مردم شهرستان را جهت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد. دعوت فرهنگیان کدکن برای شرکت در جشنواره کتابخوانی رضویحسن نیکو اقبال رئیس اداره آموزش و پرورش شهر کدکن تربت حیدریه از عموم مردم و بویژه فرهنگیان جهت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی با در نظر گرفتن بخش‌های مختلف توانسته به عنوان یکی از برنامه‌های فرهنگی موفق خانواده محور در کشور مطرح باشد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، مریم بیدخام ضمن شرکت در جشنواره رضوی گفت: برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و رفع چالش‌های آن می‌توان راهکارهای مختلفی ارائه کرد که جشنواره‌های کتابخوانی از همین راه هاست و امروز جشنواره کتابخوانی رضوی فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ مطالعه است. وی افزود: هر مقدار توجه افکار عمومی به اصل موضوع مطالعه کتاب معطوف شود جامعه بیشتر از گذشته در مسیر تعالی فرهنگی قرار می‌گیرد. مدیرکل امور اجتماعی و فرهنی استانداری قزوین گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از طرح‌ها و برنامه‌هایی است که با استفاده از این راهکار توانسته بسیاری از مردم را از اقشار مختلف به ویژه به صورت خانوادگی به کتابخانه‌های سراسر کشور دعوت کند. بیدخام در پایان سخنان خود گفت: در این جشنواره ظرفیت برای شرکت تمامی اعضای خانواده وجود دارد و من هم به سهم خودم ضمن دعوت از عموم شهروندان جهت شرکت در این مسابقه انتظار می‌رود که خانوادها حضوری گسترده برای شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی داشته باشند.

میزبانی کتابخانه‌های عمومی استان البرز از نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

13+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور ۵۶ کتابدار کار خود را آغاز کردبه گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران؛ اختتامیه اولین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور هادی آشتیانی مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سکینه خاتون مهدیان پور مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی نهاد کتاب‌خانه‌های کشور، آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران، کتابداران منتخبین جشنواره و دانش‌آموزان کار خود را ۹ صبح در ساری آغاز کرد. در ابتدای مراسم افتتاحیه جشنواره ملی قصه‌گویی مراسم آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران ضمن خیرمقدم به داوران، قصه‌گویان، کتابدار و سفیران کتاب، ترویج قصه‌گویی را به‌عنوان ابزاری تربیتی و فرهنگی در کتابخانه‌ها دانست، گفت: شناسایی کتابداران قصه‌گو و ارزیابی میزان توانمندی و مهارت‌های آنان، سنجش مهارت‌ها و کارآمدی کتابداران در امر قصه‌گویی و همچنین توسعه و ترویج فرهنگ قصه‌گویی از اهداف جشنواره است. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران به‌ضرورت آموزش و تقویت مهارت‌های قصه‌گویی اشاره کرد، افزود: قصه‌گویی در انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی در کودکان و نوجوانان به‌منظور توسعه و ترویج این واسطه فرهنگی اصیل مؤثر است. ولی پور از حامیان جشنواره نیز تقدیر کرد و گفت: همه در کنار ما ایستادند تا جشنواره به‌خوبی اجرا شود. گفتنی است نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روز سه‌شنبه ۲۸ خردادماه با مراسم افتتاحیه در مجمتع رفاهی- اقامتی بهزیستی واقع در فرح آباد ساری کار خود را آغاز کرد و روز پنج شنبه ۳۰ خردادماه با معرفی و تقدیر از برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
جلسه افتتاحیه طرح پژوهشی «شناخت و سنجش نیازهای سالمندان» با هدف طراحی خدمات و برنامه‌های متناسب با آنها در کتابخانه‌های عمومی، در دانشگاه زابل برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان، جلسه افتتاحیه طرح پژوهشی «شناخت و سنجش نیازهای سالمندان» با هدف طراحی خدمات و برنامه‌های متناسب با آنها در کتابخانه‌های عمومی از ساعت ۹ الی ۱۱ صبح روز چهارشنبه بیست و نهم خردادماه با حضور حامد زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان، اسماعیل وزیری مجری علمی طرح و جمعی از اساتید دانشگاه در سالن اجتماعات دانشگاه زابل برگزار می‌شود. جلسه افتتاحیه طرح پژوهشی «شناخت و سنجش نیازهای سالمندان» به منظور تبیین مسأله، اهداف، روش، نتایج و خروجی‌های مورد انتظار و همچنین هم‌افزایی با صاحب نظران، ذی‌نفعان، دست‌اندرکاران و صاحب نظران برگزار می‌شود. گفتنی است طرح «شناخت و سنجش نیازهای سالمندان در کتابخانه‌های عمومی» به عنوان یکی از طرح‌های پژوهشی مورد تأیید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به «نقش مطالعه در ارتباط سالماندان با جامعه»، «ارتقای سطح مطالعاتی آنها»، «خدمات‌دهی در کتابخانه‌های عمومی، خانواده‌ها و مراکز نگهداری از این گروه سنی» و همچنین «نقش مطالعه در فعال ماندن این قشر از جامعه» می‌پردازد.

کتابخانه آخرین سنگر اعضا برای فرار از ناامیدی مطلق

7+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
نخستین جشنواره ملی «کاما» (کتاب افراد دارای معلولیت ایران) از سوی انجمن نابینایان ایران و انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران و با مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. دبیرخانه جشنواره کاما ضمن اعلام این خبر با انتشار یک فراخوان از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان و ناشران دعوت کرده است تا با پرکردن کاربرگ مخصوص جشنواره، کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند. آثار ارسالی به این جشنواره باید نخستین‌بار در پنج سال اخیر (۱۳۹۷-۱۳۹۳) منتشر شده باشند و کتاب باید دارای برگه اعلام وصول باشد. همچنین، آثاری در این جشنواره داوری و ارزیابی می‌شوند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را پر کرده و به همراه دو نسخه از کتاب به دبیرخانه ارسال کنند. ازجمله محورهای نخستین جشنواره ملی «کاما» می‌توان به موضوعات؛ اجتماعی؛ آسیب‌های اجتماعی مربوط به انواع معلولیت، توان‌بخشی افراد دارای معلولیت، روان‌شناسی مشاوره و پیشگیری از انواع معلولیت، شهرسازی و فضاهای شهری و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت، تربیت‌بدنی و فضاهای ورزشی و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت، پزشکی مرتبط با افراد دارای معلولیت، ادبیات داستانی، شعر، هنر، تاریخ و … (شامل آثار افراد دارای معلولیت) و کتاب‌های نشر بریل اشاره کرد.

نشست نقد و بررسی کتاب «عشق دیوانه وار» برگزار شد

3+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 روز قبل
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان گفت: بخش خانوادگی جشنواره کتابخوانی رضوی طرح ابتکاری و موثر در اشاعه فرهنگ رضوی است که یک نقطه قوت برای این دوره جشنواره به حساب می‌آید. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مهرداد نادری‌فر مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه یکی از اقدامات بسیار خوب و فرهنگی که در سطح کشور و به تبع آن در استان همدان در حال برگزاری است جشنواره کتابخوانی رضوی است اظهار داشت: خوشبختانه در استان همدان این جشنواره با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. وی با اشاره به اینکه نخستین سال برگزاری این جشنواره توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ۵ هزار نفر در استان همدان شرکت کرده‌اند، افزود: در دومین سال ۱۴ هزار نفر و در نهایت در سال گذشته حدود ۴۶ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند. مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان تصریح کرد: این نشان می‌دهد که مردم استان همدان به بحث کتاب و کتابخوانی به ویژه با موضوع ائمه اطهار (ع) بسیار علاقمند هستند و با جدیت وارد می‌شوند. نادری‌فر ادامه داد: بخش خانوادگی جشنواره رضوی طرح ابتکاری و قابل توجه است که برای آن جوایز ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است و می‌تواند تأثیرات مطلوبی در جامعه بر جای بگذارد.

عطر رضوی در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی پیچید

56+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 روز قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 روز قبل
شماری از خیرین کتابخانه ساز استان خراسان رضوی در پیام هایی جداگانه، مردم این استان را برای شرکت در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کردند. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، شماری از خیرین کتابخانه ساز استان خراسان رضوی در پیام هایی جداگانه، مردم این استان را برای شرکت در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کردند. جشنواره کتابخوانی رضوی به تقویت شناخت و معرفت ما نسبت به سیره رضوی و ائمه معصوم (ع) کمک می‌کند. برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در راستای نیت خیر خیران کتابخانه ساز استسعید دوزنده خیرکتابخانه ساز خراسان رضوی در پیامی مشارکت در جشنواره کتابخوانی رضوی را انتقال فرهنگ اهل بیت (ع) به نسل جوان معرفی کرد. جشنواره کتابخوانی رضوی پیچش عطر ناب رضوی با نیات پاک خیرین کتابخانه سازخیر نیک اندیش کاشمری برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را پیچش عطر ناب رضوی با نیات پاک خیران کتابخانه ساز در فضای کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 روز قبل
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ماهیت و هدف برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی از هرگونه آمارسازی و ارائه اعداد و ارقام غیر واقعی به دور است و هیچ گاه اجازه نمی‌دهیم شبهه‌ای به ساحت این جشنواره وارد شود. تمدید مهلت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضویمعاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد با اشاره به مهلت شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: بر اساس فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۲۸ خرداد ماه به عنوان پایان مهلت شرکت و ارسال آثار به این جشنواره اعلام شده بود؛ اما بر اساس درخواست‌های مستند مکرر از سوی کتابداران، اعضای کتابخانه‌ها، مدیران کل نهاد، مسئولان استانی و برخی دستگاه‌های شرکت کننده در جشنواره، دبیرخانه جشنواره کتابخوانی رضوی مهلت شرکت در این جشنواره را تمدید کرد. به همین دلیل بخش الکترونیک جشنواره کتابخوانی رضوی تا ۱۵ تیرماه تمدید شده و پس از این تاریخ سامانه جشنواره به صورت خودکار غیرفعال خواهد شد. رصد مستمر فعالیت‌ها و مقابله با هرگونه آمارسازی در جشنوارهوی با تأکید بر حساسیت ویژه نهاد در رصد و کنترل روند اجرایی جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: ماهیت و اهداف برگزاری این جشنواره از هرگونه آمارسازی و ارائه اعداد و ارقام غیر واقعی به دور است و هیچ گاه اجازه نخواهیم داد که شبهه‌ای به ساحت این جشنواره وارد شود. تلاش ما در طراحی جشنواره، اصلاح و اضافه کردن بخش‌هایی از آن نیز این است که بتوانیم شادابی جشنواره را حفظ کنیم و بر دامنه مخاطبان آن بیافزاییم.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 روز قبل
نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی، مردم را برای شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی، بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی، مردم را برای شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد. متن این پیام به شرح ذیل است: به نام خداشناخت سیره اهل بیت (ع) و آشناسازی مردم با فرهنگ رضوی، از طریق رسانه دیرینه و مانای کتاب، می‌تواند به تعمیق و گسترش این امر مقدس در جامعه بینجامد. مردم استان خراسان رضوی و شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد همواره در امر کتاب و کتابخوانی پیشتاز بوده‌اند و فعالیت‌های کتابخانه عمومی شهرستان با اعضای علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی گویای این امر است. اینجانب از همه علاقه‌مندان به کتاب و مطالعه دعوت می‌کنم تا با مشارکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی سهمی در شناخت و معرفت نسبت به ائمه معصوم (ع) و کمک به ارتقای جایگاه مطالعه و کتابخوانی در استان و کشور داشته باشند.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 روز قبل
نشست نقد و بررسی کتاب «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع با حضور نویسنده اثر و جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) ورامین برگزار شد. همینطور استاد مخدومی برنده جوایزی چون جایزه معتبر شهید حبیب غنی پور، جایزه کتاب دفاع مقدس و جشنواره کتاب معلم بوده‌اند. محبوبه زارع نویسنده کتاب «فصل فیروزه» نیز در این نشست با معرفی کتابش گفت: این اثر اولین کتابم با تلفیق تاریخ و تخیل است. هرچند «فصل فیروزه» حق مطلب را آن طوری که شایسته است، ادا نکرده اما برای نقطه شروع از آن راضی هستم و لبخند حضرت را بر این اثر احساس می‌کنم. گفتنی است نشست نقد و بررسی کتاب «فصل فیروزه» با برگزاری آیین جشن امضا، اهدای لوح سپاس و هدیه از سوی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ورامین به نویسنده، منتقد به کارخود پایان داد.

نشست نقد و رونمایی از دو اثر داستانی «مظفر سالاری» در یزد

4+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 روز قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 روز قبل
سیدباقر میرعبداللهی در ابتدای این نشست در تشریح ضرورت پرداختن به بازنویسی متون دینی برای کودکان و نوجوانان گفت: ارتباط این موضوع با فعالیت‌های ما در نهاد ارتباطی گویا و محرز است؛ چراکه بیشترین مطالبه از کتابخانه‌ها و به تبع آن بیشترین میزان خرید نهاد از کتاب‌ها، به رده ادبیات داستانی کودکان و نوجوانان اختصاص دارد که بازنویسی متون کهن دینی برای کودکان نیز در همین رده قرار می‌گیرد. همچنین در همه کشورها ادبیات کودکان در دوره جدید با بازآفرینی و الهام گرفتن از ادبیات کهن آغاز شده است. نویسنده حوزه کودک یعنی فردی که پس از کسب مهارت‌های حوزه نویسندگی و ادبیات، به سراغ ادبیات و نویسندگی حوزه کودک و نوجوان رفته است. طی آن تحقیقات به تعریفی از ادبیات دینی رسیدیم که ادبیات دینی را «تلاشی هنرمندانه در قالب کلام با زبان و شیوه‌ای درخور فهم کودکان و نوجوانان می‌دانست که هدف آن هدایت مخاطبان به سوی رشد به معنی قرآنی آن» می‌دانست. که حاصل آن فعالیت‌ها بر اساس نگرش فوق، انتشار کتابی با عنوان «داستان‌ها و افسانه‌های دینی برای کودکان و نوجوانان» شد.

ناظر-راهبران طرح‌های پژوهشی نهاد در سال ۹۸ تعیین شدند

3+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 روز قبل

گذری بر اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در هفته سوم خردادماه ۹۸

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور4 روز قبل
امام رضا علیه السلام کتاب «امام رضا (ع)» مروری بر زندگی و زمانۀ حضرت رضا (ع) به زبان ساده و کودکانه است که با معرفی نجمه‌خاتون، مادر بزرگوار امام رضا (ع) شروع شده و با روایت مسمومیت و شهادت آن حضرت پایان می‌یابد. سیره تقوی سیره تقوی، اثر حجت الاسلام جواد محدثی است که از نویسندگان پرکار و خوشقلم در حوزۀ ادبیات مذهبی است. مهارت‌های ارتباط مؤثر در سیره امام رضا (ع) کتاب مهارت‌های ارتباط مؤثر در سیره امام رضا (ع) به مقولۀ ارتباط گرفتن و تأثیرگذاری در برقراری ارتباط می‌پردازد. در عصمت کتاب «در عصمت» از دسته آثاری است که با موضوع کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (س) تألیف شده است. فاطمه و فاطمه کتاب «فاطمه و فاطمه» از دسته آثار آموزشی است که خواسته شباهت‌های حضرت فاطمه معصومه (س) به جدشان حضرت فاطمه زهرا (س) را به مخاطب کودک یاد بدهد و برای این کار زبان شعر را انتخاب کرده است.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور4 روز قبل
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با صدور پیامی به همایش تجلیل از حسین مسرت، نویسنده و پژوهشگر یزدی، از شخصیت علمی و پژوهشی وی تقدیر کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، علیرضا مختارپور در این پیام که چهارشنبه ۲۲ خرداد در همایش تجلیل از حسین مسرت قرائت شد، تصریح کرد: انتقال تاریخ و فرهنگ تمدن سرزمین‌مان به نسل‌های حاضر و آینده، کاری است سترگ که تنها از مشتاقان و دلسوختگان این عرصه بر می‌آید. آنها که خشت خشت بنای عظیم گنجینه فرهنگ را به ازای سپیدی موهای خویش فراهم کرده و تحمل سختی‌ها را به جان می‌خرند تا این میراث ارزشمند و حیاتی در سطر به سطر و ورق به ورق کتاب‌ها محفوظ بماند و از گزند نسیان و فراموشی دور باشد. در بخش دیگری از پیام دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی همچنین خطاب به این کتابدار پیشکسوت یزدی آمده است: افتخار خدمت در کسوت کتابداری کتابخانه معظم مرحوم وزیری نیز در کارنامه درخشان شما ثبت شده که در طول خدمت خالصانه‌تان راهنمای علاقه‌مندان و جویندگان دانش بودید و مصداق بارز «کتابدار کتاب‌شناس» شده‌اید. گفتنی است، حسین مسرت، نویسنده و پژوهشگر برجسته استان یزد پس از سال‌ها خدمت با کسوت کتابداری در عرصه علم و پژوهش و فرهنگ، سال گذشته به افتخار بازنشستگی نائل شد.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور4 روز قبل
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی در هفته چهارم خردادماه از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در هفته پایانی خردادماه کتابخانه‌های عمومی کشور با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی پذیرای اعضای کتابخانه‌ها و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی خواهند بود. معرفی عناوین ارائه شده در طرح کتاب‌خوان ماه خرداد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در قالب نشست‌های کتاب‌خوان، جلسات معرفی کتاب و نشست‌های جمع‌خوانی نیز از دیگر برنامه‌های هفته چهارم خردادماه سال ۱۳۹۸ در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور هستند. می توانید از لینک‌های زیر برنامه استان‌ها را به تفکیک مشاهده کنید. آذربایجان شرقیآذربایجان غربیاصفهاناردبیلالبرزایلامبوشهرتهرانچهارمحال و بختیاریخراسان جنوبیخراسان رضویخراسان شمالیخوزستانزنجانسمنانسیستان و بلوچستانفارسقزوینقمکردستانکرمانکرمانشاهکهگیلویه و بویراحمدگلستانگیلانلرستانمازندرانمرکزیهرمزگانهمدانیزد
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور6 روز قبل
نشست نقد و بررسی کتاب «فصل فیروزه» از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور نویسنده اثر در کتابخانه عمومی ولیعصر (عج) شهرستان ورامین برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب «فصل فیروزه» از منابع نهمین جشنواره رضوی با حضور محبوبه زارع، نویسنده اثر، رحیم مخدومی نویسنده ادبیات مقاومت به عنوان منتقد اثر، محمدرضا شرفی نویسنده ادبیات داستانی به عنوان کارشناس ادبی و مجری، روز شنبه ۲۵ خرداد در کتابخانه عمومی ولیعصر (عج) شهرستان ورامین برگزار می‌شود. کتاب «فصل فیروزه» به زندگی حضرت معصومه (ع) پرداخته است. داستان اصلی کتاب پیرامون زندگی دختری به نام سیندخت از دین زرتشت است که زندگی وی و اطرافیانش در اثر آشنایی با امام رضا (ع) و حضرت معصومه (ع) متحول شده و سرانجام به دین اسلام روی می‌آورند. گفتنی است علاقمندان جهت شرکت در این برنامه می‌توانند روز شنبه ۲۵ خرداد ساعت ۱۶ الی ۱۸ به نشانی ورامین، ابتدای خیابان دانشسرا، داخل پارک ۱۵ خرداد، کتابخانه ولیعصر (عج) مراجعه کنند.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 هفته قبل
علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پیامی درگذشت محمدرضا حافظی رییس انجمن خیرین مدرسه ساز ایران را به جامعه خیرین مدرسه ساز و خانواده وی تسلیت گفت و برای آن مرحوم طلب آمرزش و مغفرت کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، متن پیام تسلیت دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به مناسبت درگذشت محمدرضا حافظی رییس انجمن خیرین مدرسه ساز ایران به شرح زیر است: والباقیات الصالات خیر عند ربک ثوابا وخیر مردانیکی‌های ماندگار نزد پروردگارت از حیث پاداش بهتر و خوشفرجام‌تر است (مریم/ ۷۶) خبر درگذشت محمدرضا حافظی، بزرگ مردی که نامش قرین نیکوکار در عرصه خیرات و مبرات است، موجب تالم و تاثر گردید. رجاء واثق دارم مجاهدت آن مرحوم که عمری را در عرصه ساخت واحدهای آموزشی و کتابخانه و بنا نهادن محلی برایعلم آموزی و معرفت اندوزی نسل آینده ساز کشور موسپید کرد، شجره طیبه‌ای برای دنیا و آخرت ایشان خواهد بود؛ انشاءاللهاینجانب مصیبت وارده را به خانواده معزز، بازماندگان و جامعه خیرین نیکوکار کشور تسلیت عرض نموده از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم علو درجات الهی و برای بازماندگان صبر مسئلت می‌نمایم. علیرضا مختارپوردبیرکل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 هفته قبل
محمدرضا حدادپور جهرمی، نویسنده با اشاره به تأثیرگذاری رویدادهای ارزشی همچون جشنواره کتابخوانی رضوی و لزوم فراگیر شدن آن در جامعه، گفت: این جشنواره با پرداختن به سیره رضوی ما را تا حدی از زیر بار شرمندگی اهل بیت (ع) در می‌آورد. حجت الاسلام محمدرضا حدادپور جهرمی، نویسنده، در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، در خصوص برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار داشت: نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نشان می‌دهد که اهل بیت (ع)، مؤمنان خود را فراخوانده‌اند. این اتفاقی است که در جشنواره کتابخوانی رضوی رخ داده است. جشنواره کتابخوانی رضوی نباید به سالی یک بار محدود شود بلکه باید ارتباط با مخاطبان را در طول سال نیز حفظ کنیم. حدادپور با تأکید بر لزوم حمایت اهالی قلم و هنرمندان از این رویداد گفت: این جشنواره زمانی فراگیر می‌شود که از تخصصی بودن خارج شود و در دسترس عموم قرار گیرد؛ بر این اساس هر کسی که دارای رسانه و صدایی در جامعه است باید مبلغ جشنواره کتابخوانی رضوی باشد.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 هفته قبل
زهرا زارعی، برگزیده ملی هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از استان فارس در بخش فردی گفت: شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی، در زندگی من تأثیر بسیاری داشت. زهرا زارعی، عضو کتابخانه عمومی ملاصدرای شیراز و برگزیده ملی هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از شیراز در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس از خاطرات خود در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی و تأثیر این جشنواره در تغییر مسیر زندگی خود، گفت. زهرا زارعی بیان کرد: شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از اتفاق‌های بسیار مهم در زندگی من بود. من تا پیش از شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی عضو کتابخانه نبودم و هیچ وقت کتاب امانت نمی‌گرفتم. عضو کتابخانه ملاصدرا اضافه کرد: تابستان سال گذشته که پسر کوچکم را برای شرکت در کلاس آموزشی به کتابخانه ملاصدرا بردم، کتابدار مرا با جشنواره کتابخوانی رضوی آشنا کرد.