تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری صدا و سیما

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «صدا و سیما»

جشنواره برداشت و فروش خیار چنبر در کرانه باختری

صدا و سیماصدا و سیما38 دقیقه قبل
به گزارش سرویس بین المللاز فلسطین، ‎فلسطینی‌ها جشنواره برداشت و فروش «خیار چنبر» برپا کرده‌اند. منطقه دیر الحتف در کرانه باختری به کاشت خیار چنبر مشهور هستند و این نوع خیار از جمله بهترین صیفی جات آنها محسوب می‌شود. فلسطینی‌ها از مناطق و شهرهای مختلف برای خرید خیار چنبر به این منطقه می‌آیند. فلسطینی‌ها هر سال در این فصل جشنواره بزرگ خیار چنبر برپا می‌کنند. بزرگ و کوچک و حتی مسئولان دولتی نیز در این جشنواره حاضر می‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما44 دقیقه قبل
۷۵ مورد تیراندازی در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا رخ داده است که بر اثر آنها دست کم ۲۶ نفر کشته و ۶۸ نفر زخمی شده‌اند. در یکی از تیراندازی‌های گزارش شده در شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا یک نفر کشته شد و هفت نفر دیگر زخمی شدند. در حادثه تیراندازی در شهر دیترویت در ایالت میشیگان نیز یک نفر کشته شد و دو نفر دیگر زخمی شدند. در حادثه دیگری در شهر لوئیزویل در ایالت کنتاکی نیز یک نفر کشته شد و پنج نفر زخمی شدند. بر این اساس ۱۱۹ مورد تیراندازی در این مدت رخ داده که بر اثر آنها، ۴۴ نفر کشته و ۸۵ نفر زخمی شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما51 دقیقه قبل
وی با اشاره به موضوع شکایت آقای زنگنه از دو تن از نمایندگان مجلس افزود: فردا شکایت وزیر نفت از این دو نماینده درباره وجود دستگاه پوز (کارتخوان) در دفتر آقای زنگنه و نیز وجود پول و طلا در دفتر ایشان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وی موضوع پرونده آقای ربیعی و شکایت وزارت اطلاعات از برخی نمایندگان را ازدیگر پرونده‌های مطرح در هئیت نظارت بر رفتار نمایندگان دانست و افزود: سعی داریم با دقت این پرونده‌ها را بررسی کنیم. سلیمی تاکید کرد: به دنبال محدود کردن نمایندگان برای اظهار نظر نیستیم، اما از نمایندگان این درخواست را داریم که حتما ادعایشان را با سند و مدرک ارائه دهند در غیر این صورت برای نماینده مشکل ایجاد می­ کند. نماینده محلات تاکید کرد: باید حرمت و جایگاه مجلس را حفظ کنیم و انتظار نداریم همکاران ما ادعای بدون سند و مدرک ارائه کنند. عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان­ تاکید کرد: برخی اظهار نظر‌ها توسط نمایندگان قابل دفاع نیست آن‌ها حق دارند آزادانه­ اظهار نظر کنند، اما باید ­در راستای ایفای نمایندگی باشد در غیر این صورت شخص نماینده باید پاسخگو باشد.
صدا و سیماصدا و سیما57 دقیقه قبل
البته کار‌های برون مرزی هم سخت است، اما به نظر می‌رسد با کار‌های ساده، اما تأثیرگذار این کار را شروع کنیم. وی گفت: لازم است برنامه ریزی مناسبی برای این اقدام داشته باشیم و علاوه برآن یک مبنای برنامه ریزی راهبردی برای سال آینده نیز طرح ریزی کنیم. ماچند سال قبل، یک نمایشگاه کوچک درلاهه باحضور تنی چند از جانبازان سردشت برپا کردیم که تاثیرات زیادی داشت. عامری افزود: باید حقوق بشر آمریکایی را برای افکار عمومی تبیین کنیم و اگر از ابزار‌های فضای مجازی استفاده کنیم، می‌توانیم برای اقدامات برون مرزی هم برنامه ریزی کنیم. وی در پایان تأکید کرد: برای تبیین حقوق بشر آمریکایی، دو کار علمی در سال گذشته داشیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، سیدعباس موسوی اظهارات محمد بن سلمان در ایراد اتهام به جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف را ادامه روش ناصواب گذشته و فرار از مشکلاتی دانست که سیاست‌های غلط عربستان در منطقه به همراه آورده است. وی گفت: عربستان با فقدان درک درست از متغیرهای منطقه با رویکردی مبتنی بر نظامی‌گری، بحران سازی و تنش افزایی، ثروت مردم خود و کشورهای منطقه را به جیب بیگانگان سرازیر کرده است. موسوی ابراز امیدواری کرد عربستان سعودی از راه باطلی که جز جنگ و ویرانی در منطقه به همراه نداشته، عدول کند و با برداشتن گام‌های اعتمادساز، سیاست نوینی مبتنی بر گفتگو و تعامل برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای دنبال نماید. قطعا جمهوری اسلامی ایران از این رویکرد جدید استقبال خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ این نمایشگاه که در حاشیۀ اجلاس همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی ایران و قفقاز شمالی برپا شده، کار مشترکی میان پژوهشگاه و مرکز مطالعات وزارت امور خارجه است. در این نمایشگاه، ۲۰ تابلوی پژوهشی از «میراث مشترک ایران و قفقاز با تأکید بر کتیبه‌های فارسی» به نمایش گذاشته شده که نتیجه پژوهش گسترده و میدانی صورت گرفته توسط پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است. همراه با این نمایشگاه نیز بخش فرهنگی اجلاس، با ارائه مقالات پژوهشگران ایرانی و روسی در مرکز مطالعات وزارت خارجه برگزار شد که در آن مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به ارایه نتیجه بخشی از پژوهش‌های میدانی خود در حوزه قفقاز در قالب مقاله «بررسی کتیبه‌های مسجد ایرانیان در شهر‌های دربند، مخاچ قلعه، بویناکس و ولادی قفقاز» پرداخت.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت: تورم و مشکلات اقتصادی در جامعه منجر به کاهش بار مراجعات مردم به مراکز درمانی می‌شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ایرج حریرچی در گفتگوی زنده با شبکه رادیویی سلامت درخصوص کاهش بار مراجعات مردم به مراکز درمانی به دلیل مشکلات اقتصادی هشداد داد و افزود: در سال ۹۱ در کشور حدود ۵ تا ۷ درصد شاهد کاهش بار مراجعات مردم به مراکز درمانی بودیم در حالی که این رقم باید سالانه ۳ تا ۷ درصد افزایش داشته باشد. در شرایطی که مردم ضعیف جامعه در شرایط تورم مجبور می‌شوند هزینه‌های خود را به موارد ضروری‌تر مثل خوراک منتقل کنند و از بهداشت و آموزش بکاهند، سعی کردیم خدمات با تعرفه دولتی به مردم ارائه شود و در این حوزه دچار مشکل نشوند. وی افزود: به دلیل اینکه جمعیت کشور ما به سمت پیری می‌رود و طبیعتا بار مراجعات درمانی نیز زیاد می‌شود. البته تجربه ۴۰ ساله نیز نشان داده که در شرایط عادی باید افزایش بار مراجعات داشته باشیم، مگر اینکه دلایل اقتصادی و دیگر موارد در این حوزه نقش داشته باشند. معاون کل وزارت بهداشت، وجه خوشبینانه کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی را مستلزم اجرای راهنما‌های بالینی، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و اجرای پزشکی خانواده ذکر کرد و گفت: در این صورت می‌توانیم بگوییم که دلیل کاهش بار مراجعات کمتر بیمار شدن مردم است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روزنامه البناء، ­اقدام اداره کل رفاه عربستان سعودی به صدور مجوز تاسیس «کلوپ شبانه حلال!» خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی این کشور را برانگیخته است بگونه‌ای که معتقدند حاکمان سعودی دچار انحطاط و سقوط اخلاقی شده‌اند. روزنامه البناء چاپ لبنان در گزارشی با عنوان «سعودی‌ها بین قانونی کردن دیسکو و کافه تریا!» به قلم عمر عبدالقادر غندور نوشت: شهر جده برای افتتاح نخستین کلوپ شبانه «دیسکو» دارای مجوز رسمی آماده می‌شود. این تحول به اصطلاح فرهنگی که زیر نظر اداره کل رفاه عربستان، جایگزین کمیته امر به معروف و نهی از منکر این کشور، صورت گرفته است، کاربران سعودی شبکه‌های اجتماعی را خشمگین کرد. ما خواهان فعالیت مجدد کمیته امر به معروف و نهی از منکر هستیم. سیرج طراد، مدیر ارتباطات منطقه‌ای شرکت «کلوپ شبانه» با این پویش کاربران شبکه‌های اجتماعی مقابله و تاکید کرد نام این کلوپ شبانه «کافه تریا» نه «نایت کلاپ» است و در چارچوب ضوابط قانونی!
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ به دنبال حکم ابقای مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، علی اکبر پورفتح اله در نامه‌ای به وزیر بهداشت، بر تعهد خود، مدیران و کارکنان سازمان انتقال خون ایران بر سازمانی روزآمد، سرآمد و متعالی تأکید و برنامه‌های این سازمان را تا سال ۱۴۰۰ اعلام کرد. در این نامه آمده است: بدینوسیله برخود لازم می‌دانم از اعتماد جنابعالی به اینجانب در تداوم مسئولیت سازمان انتقال خون تشکر و قدردانی نمایم. بدون تردید متعهد خواهم بود که در راستای برنامه جامع و ارزش‌مند تحول نظام سلامت با یاری و کمک معاونین، مدیران و تمامی پرسنل متعهد سازمان در مراکز انتقال خون سراسر کشور، در دوران مدیریت جنابعالی و تا پایان دولت تدبیر و امید در حوزه انتقال خون دستاورد‌های زیر را محقق سازیم: الف) رساندن شاخص اهدای خون مستمر و باسابقه به بیش از ۹۰ درصدب) نیل به خطر صفر انتقال بیماری‌های منتقله از طریق خون شامل HIV، هپاتیت‌های ویروسی نوع B، C در دوره پنجره آزمایشگاهی با اجرای برنامه آزمایش و غربالگری اهداکنندگان بار اول، اجرای برنامه پایش و نظام مراقبت رخداد‌های مثبت در اهداکنندگان، تکمیل پوشش واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر و باسابقه علیه عفونت هپاتیت B و … به طوری که تا افق ۱۴۰۰ هجری شمسی حداقل در ۵۰ درصد استان‌های کشور رخداد هر سه مورد HIV و هپاتیت‌های ویروسی B و C در اهداکنندگان خون صفر و در ۱۰۰ درصد استان‌های کشور حداقل در یکی از شاخص‌های فوق به صفر برسد. ج) ترویج و آموزش مدیریت خون بیمار و انتقال خون محافظه کارانه به عنوان یک برنامه کشوری و کاهش مصرف گلبول قرمز همگام کشور‌های با شاخص رشد بالا با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که نقش مهمی در کاهش هزینه‌ها و پیامد‌های بالینی بیمار، کاهش طول بستری و عفونت‌های بیمارستانی که نقش مهمی در افزایش کارایی درمان و اقتصاد سلامت خواهد داشت. د) توسعه بانک ملی سلول‌های بنیادی خون ساز و پذیره نویسی حداقل ۱۰۰ هزار نفر داوطلب واجد شرایط برای اهدای سلول‌های بنیادی خون ساز تا پایان سال ۱۴۰۰ با تکمیل نقشه ژنتیکی این بانک کشوری و با هدف ایجاد قابلیت اتصال به بانک‌های جهانی براساس آخرین توصیه‌های بین المللی مرتبط با جذب اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز (علاوه بر ۵۰ هزارمورد ثبت شده در دبیرخانه شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره نویسی اهدا سلول‌های بنیادی خون ساز غیرخویشاوند و بانک‌های خون بند ناف) که بستر لازم را برای پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز غیرخویشاوند فراهم خواهد نمود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدرضا انصاری در ششمین نشست شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی کشور افزود: اینکه دولتمردان فعالیت‌های اقتصادی صادرکننده و تولید کننده را تحت کنترل داشته باشند، اقدام صحیحی نیست چرا که ما فعالان اقتصادی هم به معیشت مردم می‌اندیشیم. متولیان بخش‌خصوصی در این بازه زمانی نیازمند ارز هستند؛ این در حالی است که ارز دولتی باید از چرخه اقتصاد حذف شود. معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران هم در این نشست در مورد چگونگی اجرای مگاپروژه‌ها گفت: در چند سال گذشته ما بار‌ها مباحثی و برنامه‌هایی همچون راهبرد توسعه صنعتی را تعریف کردیم، اما تا زمانی که سیاست‌ها اصلاح نشود و نگاه توسعه صنعتی شکل نگیرد، این نوع مگاپروژه‌ها شکل نخواهند گرفت. مظفر علیخانی افزود: معتقدیم چنانچه بخواهیم مگاپروژه‌ها در کشور شکل بگیرد باید ارزش‌های واقعی اقتصادی در جامعه و فرهنگ ما به بار بنشیند چراکه متاسفانه ما در گام‌های نخست دچار مشکل و اختلال هستیم. وی با انتقاد از شفاف نبودن سیاست‌های اقتصادی کلان کشور گفت: هم اکنون بخش خصوصی درباره چگونگی تسویه تعهدات ارزی، معافیت‌های عملکردی، مالیات بر ارزش افزوده، مشوق‌های صادراتی و ده‌ها مورد دیگر سردرگم است و هر بار با یک آیین نامه و دستورالعمل از یکی از دستگاه‌ها روبرو هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. وی با تاکید بر اینکه مسئولین اقتصادی کشور باید در سال ۹۸ جدی‌تر پای کار باشند و نشان دهند که مرد روز‌های سخت وشرایط پیچیده و دشوار هستند، گفت: باید در بخش هزینه‌ها صرفه جویی جدی صورت گیرد و این جهت گیری به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود تا دستگاه‌ها مکلف باشند هزینه‌های خود را کاهش دهند. رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر تشکیل کارگروهی برای شناسایی محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند تاکید کرد و گفت: دولت از تولید کنندگانی که کالا‌های خود را در داخل و بدون وابستگی تولید می‌کنند حمایت می‌کند. دکتر جهانگیری همچنین خواستار تفویض اختیارات بیشتر به استان‌های کشور شد و بر لزوم هماهنگی هر چه بیشتر میان جانشینان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان‌ها با استانداران در جهت اجرای هر چه بهتر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد. در این گزارش مهمترین اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ۱۶ جلسه برگزار شده در سال ۱۳۹۷ تشریح شد که اجرای ۲۷ پروژه جدید اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۷ و استمرار اجرای ۱۳۶ پروژه اولویت‌دار و برنامه اجرایی اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۶ در سال ۱۳۹۷ بخشی از این گزارش بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار­ خبرگزاری صد­ و سیما، علی رضا اثنی عشری مربی و قهرمان پاراگلایدر کشورمان توانست از سایت گنو کرمانشاه پرواز کرده و بعد از طی کردن مسافت ۴۱۸ کیلومتر در اسلام شهر تهران فرود بیاید تا رکورد این رشته ورزشی را در آسیا به نام ایران ثبت کند. رکوردزنی ۴۱۸ کیلومتری قهرمان پاراگلایدر رکوردزنی ۴۱۸ کیلومتری قهرمان پاراگلایدر رکوردزنی ۴۱۸ کیلومتری قهرمان پاراگلایدر
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس جهاد دانشگاهی در حکمی مهدی رفیعی بهابادی را به سمت سرپرست مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به این نهاد منصوب کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی، سید حمیدرضا طیبی همچنین در نامه جداگانه‌ای از تلاش‌های شایسته و خدمات محمد آقاسی در طول دوره‌ی ریاست این مرکز قدردانی شد. مهدی رفیعی بهابادی پیش از این در سمت معاونت پژوهشی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) فعالیت داشت. مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، یکی از مراکز وابسته به جهاددانشگاهی است که از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است. ثمره‌ فعالیت جهادگران دانشگاهی در مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، اجرای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ طرح نظرسنجی در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در سطوح مختلف محلی، منطقه‌ای و ملی است. تاکنون طیف وسیعی از نهاد‌ها و سازمان‌های تصمیم‌ساز در بخش دولتی و شرکت‌های خصوصی از نتایج این بررسی‌ها بهره‌مند شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
نمایندگان مجلس وزارت ورزش و جوانان را موظف به مناسب‌سازی اماکن و فضا‌های ورزشی برای بهره‌برداری و حضور بانوان کردند. در صورت عدم امکان تأمین از داخل کشور، وزارت مجاز است نسبت به تأمین و واردات تجهیزات مربوطه با تأیید و نظارت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در کلیه مراحل ثبت سفارش تا ترخیص، در مبادی ورودی کشور اقدام کند. دستورالعمل اجرائی این تبصره با رعایت قوانین و مقررات مربوطه توسط وزارت تهیه و به امضای مشترک وزیران دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و ورزش و جوانان ابلاغ می‌شود. وزارت ورزش موظف به کسب درآمد پایدار از تبلیغات رسانه‌ای شدنمایندگان خانه ملت، وزارت ورزش را موظف به کسب درآمد پایدار از محل تبلیغات رسانه‌ای و تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در عرصه ورزش کردند. نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، بند (ب) ماده ۴ این لایحه را درخصوص «اختیارات وزارت ورزش و جوانان در حوزه ورزش» با ۱۴۹ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
براین اساس، برخی معتقدند کنفرانس اقتصادی سن پطرزبورگ که هفته گذشته برگزار شد نقطه عطفی در تشکیل جبهه‌ای قوی علیه ترامپ است. اگر این گونه نباشد و فرصتی برای جبران کامل خسارات ناشی از سیاست‌های ترامپ به وجود نیامده باشد دست کم فرصتی برای خروج از تنگنایی که ترامپ برایشان به وجود آورده، ایجاد کرده است. طرفین توافق کردند که از این پس درتعاملاتشان از دلار استفاده نکنند و با روبل و یوان معامله کنند. روسیه و اتحادیه اروپا نیز توافق کرده‌اند از این پس با روبل و یورو مبادلاتشان را انجام دهند. این مسئله موجب شد اروپا در برابر پوتین انعطاف بیشتری نشان دهد و از ترامپ فاصله بگیرد یا دستکم از سیاست‌های ترامپ پیروی نکند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس مرکز علمی فناوری کشور‌های غیر متعهد و در حال توسعه: اشتراک گذاری ایده‌های علمی فناورانه پنجره خوبی برای یادگیری و باز شدن مدل‌های مختلف پیشرفت در سطح هر کشور به شمار می‌آیدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ «آمینا وا باندو هادیپات یال» در کارگاه بین المللی سیاست گذاری ترویج علم و فناوری و نوآوری که در سالن همایش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، افزود: ایران مهد علم و قوانین و مقررات است و برای علم و فناوری ارزش زیادی قائل است. وی گفت: مراکز متعددی در اطراف تهران وجود دارد که به اشتراک گذاری ایده‌های علمی و فناورانه کمک می‌کنند و راه‌های کسب موفقیت و یادگیری را برای محققان و پژوهشگران کشور به هموار می‌سازند. رئیس مرکز علمی فناوری کشور‌های غیر متعهد و در حال توسعه با بیان اینکه کشور‌های در حال توسعه می‌توانند از این ایده‌های علمی بهره‌مند شوند و آن‌ها را به اشتراک بگذارند، افزود: از طریق چنین فعالیت‌هایی بسیاری از مشکلات علمی و فناورانه حل می‌شود، زیرا بسیاری از کشور‌های در حال توسعه که ضعف‌هایی برای پیاده کردن اثبات علمی خود داشته باشند از طریق این اشتراک گذاری‌ها علمی مشکلات خود را برطرف می‌کنند. وی با بیان اینکه با پیشرفت تکنولوژی امکان ترویج علم و فناوری راحت‌تر صورت می‌گیرد، گفت: ما می‌توانیم از طریق ترویج علم و فناوری صدای علمی را در سطح جهان منتشر کنیم و نقش کشور‌های غیر متعهد در این زمینه تأثیرگذار است. ­رئیس مرکز علمی فناوری کشور‌های غیر متعهد و در حال توسعه افزود: هدف ما ظرفیت سازی کشور‌ها در عرصه علمی برای توسعه است بنابراین از طریق این کارگاه بین المللی پژوهشگران و دانشمندان می‌توانند مقالات خود را در عناوین مختلف علمی ارائه دهند تا بررسی‌ها به صورت همه جانبه صورت گیرد و این فرصت خوبی برای ارائه تجربیات در کشور‌هاست.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وزیر امور خارجه هلند هم گفت کشورش نمی‌داند که چه کسی عامل حمله به نفتکش‌ها بوده است. خبرنگار این شبکه افزود: بدون شک، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا با کشورهای اروپایی در تعامل هستند. بنابراین کشورهای اروپایی حاضر نیستند موضع آمریکا را که به طور مستقیم ایران را متهم می‌کند، بپذیرند. کشورهای اروپایی از نظر دیپلماتیک مخالف اتخاذ موضع گیری هایی هستند که باعث تشدید تنش در منطقه می‌شود. کشورهای اروپایی خواهان خویشتنداری و کاهش تنش در منطقه هستند تا شاهد انفجار در اوضاع منطقه نباشیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدرضا نعمت زاده در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی همچنین از دولت خواست با توجه به تجربه ۴۰ سال گذشته، ارز دولتی را حذف کند چرا که سیاست چند نرخی بودن و ارز ترکیبی به تولید ضربه می‌زند. وی افزود: تجربه ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد ارز ترکیبی به تولید ضربه زده و نتیجه آن دادن یارانه به واردات علیه تولید است؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که سیاستگذاران کشور سناریوی حذف ارز دولتی را انتخاب کنند. وی ادامه داد: سیاست‌های ارزی ما باید به سیاست‌های ارزی قبل از سال ۹۷ برگردد؛ چرا که سیاست ارزی دولت در فروردین ماه سال قبل تاسف بار بود. وی افزود: بحث تولید هم باید در کشور به طور جدی دنبال شود چراکه اگر تولید نباشد صادراتی هم نخواهد بود. نعمت زاده گفت: در سال‌های گذشته تولید کننده بخش مهمی از نقدینگی خود را تجهیزات می‌خرید، اما الان باید همه نقدینگی خود را صرف خرید ارز نیمایی کند و دیگر توانی برای خرید و تولید و تامین هزینه‌های تولید ندارد که این امر، سیاستی کاملا ضد تولید است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی تأکید کرد: البته فراموش نشود که اکثر دانشگاه‌ها با نظارت و ارزیابی وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت خوبی در این راستا دارند و چنین اتفاقاتی در مراکز آموزش عالی کوچک و به ندرت اتفاق می‌افتد. غلامی در پاسخ به سؤالی درباره جریمه استاد و دانشجو متخلف گفت: دانشجو و هیأت علمی به کمیته‌های انضباطی معرفی می‌شوند و به تخلفات آن‌ها رسیدگی می‌شود. وی افزود: البته کسانی که تا قبل از این قانون از این سرویس‌های غیر قانونی استفاده کرده‌اند و تخلف آن‌ها بررسی و اثبات شد، هر گونه امتیازی که دریافت کرده‌اند لغو و مطابق قانون با آن‌ها برخورد و حتی به ابطال پایان نامه دانشجو نیز منجر می‌شود. ترویج علم و فناوری ارتقا سطح زندگی مردم را در بر داردوزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ترویج علم و فناوری در سطح اجتماع موجب ارتقا سطح زندگی مردم می‌شود. وی گفت: البته گروه‌ها و نهاد‌های آموزشی مختلفی در کشور وجود دارد که روی طرح ترویج یافته‌های علمی و تأثیر آن بر زندگی مردم فعالیت دارند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این نمایشگاه، ده‌ها شرکت و واحد تولیدی جدیدترین تولیدات و خدمات صنعت اسباب بازی را به نمایش گذاشتند. دومین نمایشگاه دنیای اسباب بازی و سرگرمی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای نظارت بر اسباب بازی، وزارت صمت و با حضور تولیدکنندگان برتر صنعت اسباب بازی کشور و با شعار (با کیفیت بازی کنیم) برگزار شد. دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی کشور هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولیدی صنعت اسباب بازی اعلام کرد و گفت: دومین نمایشگاه اسباب بازی و سرگرمی در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و رونق کسب و کار برگزار شده است. وی افزود: در دومین نمایشگاه دنیای اسباب بازی و سرگرمی؛ تولیدکنندگان ایرانی محصولات با کیفیت خود را که منطبق با فرهنگ ایرانی و تحت نظارت شورای نظارت بر اسباب بازی تولید شده است، ارائه و در دید علاقه‌مندان قرار دادند. دومین نمایشگاه دنیای اسباب بازی و سرگرمی از امروز تا ۳۱ خرداد، هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۱ (۹ شب) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، واقع در خیابان حجاب تهران آماده بازدید علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه عبری زبان عکا، «گلعاد آردان» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت: زمان آن فرا رسیده است که اسرائیل حاکمیت خود را بر کرانه باختری رود اردن اعمال کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مصاحبه‌ها دکتری تخصصی، متمرکز و در تهران؛ به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی؛ به اطلاع همه داوطلبان آزمون دکتری تخصصی سال ۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی می­ رساند، امسال همه مصاحبه‌های دوره دکتری تخصصی، متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. داوطلبان به منظور ثبت نام برای شرکت در مصاحبه موظفند با مراجعه به سامانه www. azmoon. org به ازای هر رشته/گرایش مجاز به منظور حضور در جلسه مصاحبه، مبلغ ۹۲۰ هزار ریال پرداخت و ثبت نام کنند. داوطلبان پس از ثبت نام لازم است از بخش گزارش وضعیت، رسید ثبت نام و پرداخت وجه مصاحبه را دریافت و آن را تا زمان شرکت در جلسه مصاحبه نگهداری کنند. ثبت نام به منظور شرکت در مصاحبه تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۲۹ خرداد ادامه خواهد داشت و ثبت نام نکردن در سامانه به منزله انصراف خواهد بود. زمان و نحوه شرکت داوطلبان در مصاحبه، بزودی اعلام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
سرهنگ رضایی­ در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ وسیما درباره محدودیت های­­ پل گیشا گفت: رانندگانی که از روی پل گیشا در جهت شرق به غرب و بالعکس تردد می‌کنند، بایستی از دوربرگردان‌های بزرگراه شهید چمران و سایر محور‌های جایگزین این پل به ویژه بزرگراه شهید حکیم استفاده کنند. وی افزود: با اغاز جمع آوری پل گیشا، سنگینی بار محور‌های منتهی به این پل، بدیهی خودهد بود و به شهروندان عزیزی که قصد سفر به این محدوده را خواهند داشت، توصیه می‌شود برنامه ریزی لازم را برای سفر خود داشته باشند و با صبر و حوصله رانندگی کنند. معاون ترافیکی افزود: محدودیت‌های طرح عمرانی پل گیشا در هر دو مسیر جنوب به شمال بزرگراه شیخ فضل اله، ورودی به جلال آل احمد­ و دسترسی شمال به جنوب بزرگراه شهید چمران به حکیم شرق است. وی افزود: گاردیل‌های خط ویژه در مقاطع ذیل جمع آوری می‌شود: - مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل ضلع جنوبی پل گیشا تا دوربرگردان تازه ساخت- مسیر جنوب به شمال بزرگراه چمران از حدفاصل باقرخان تا خروجی تونل توحید- مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل دوربرگردان جدید مقابل بوستان گفتگو تا زیر پل گیشا. پل گیشا در ۴۵ روز تا دو ماه جمع آوری خواهد شد
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی، کوروش نوذری را به سمت سرپرست دانشگاه مازندران منصوب کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ در حکم انتصاب منصور غلامی خطاب به نوذری آمده است: با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند جناب‌عالی، به موجب این حکم به سمت سرپرست دانشگاه مازندران منصوب می‌شوید. انتظار می‌رود با بهره‌مندی از تجارب اعضای هیئت علمی دانشگاه، امکانات و همچنین جامعه نیکوکاران حامی آموزش عالی وظایف سرپرستی دانشگاه را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی و مأموریت‌های تعیین شده برای آن دانشگاه به انجام رسانید. وی فعالیت خود را از ۱۳۷۸ به عنوان عضو هیأت علمی گروه فیزیک دانشگاه مازندران آغاز کرده و اکنون استاد پایه ۳۰ این دانشگاه است. از سوابق اجرایی وی می‌توان به مدیریت گروه فیزیک (دو دوره غیرمتوالی)، معاونت اداری و مالی دانشکده علوم پایه، مدیرامور پژوهشی دانشگاه مازندران و معاون اداری و مالی دانشگاه مازندران (در دو مقطع مختلف) اشاره کرد. وزیر علوم همچنین در نامه جداگانه‌ای از خدمات دکتر یحیی طالبی رستمی، رئیس سابق دانشگاه مازندران در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی کرد.

اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری در باکو

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین اجلاس با برگزاری مراسمی با حضور و سخنرانی «زوراب پولولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، «چارلس باندا» رییس شورای اجرایی این سازمان و «فواد نقی اف» رییس موسسه دولتی گردشگری جمهوری آذربایجان آغاز شد. «ولی تیموری» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان به خبرنگار صدا و سیما در باکو گفت: تثبیت موقعیت و جایگاه ایران به عنوان عضو اصلی شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری، پیگیری همکاری‌های مشترک با سازمان جهانی گردشگری و گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه با مسوولان ارشد سازمان جهانی گردشگری و کشورهای هدف گردشگری کشورمان را از جمله اهداف حضور ما در این اجلاس جهانی است. تیموری با اعلام اینکه تدوین یک سند توسعه گردشگری و طبیعت گردی از جمله شش طرحی است که با مشارکت سازمان جهانی گردشگری در حال اجرا است گفت: خروجی این سند برگزاری یک اجلاس به میزبانی کشورمان با مشارکت سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود. در حال حاضر ۱۵۸ کشور عضو سازمان جهانی گردشگری هستند که در میان آنها ۳۴ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی این سازمان عضویت دارند. باصداها:۱- زوراب پولولیکاشویلی دبیرکل سازمان جهانی گردشگری۲- ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران

انتخابات داغ شهرداری‌ها در استانبول

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، کمتر از یک هفته مانده به انتخابات شهرداری استانبول که بعد از لغو نتایج آرا در انتخابات قبلی، تکرار می‌شود، نامزدهای دو حزب رقیب عدالت و توسعه و جمهوری خواه خلق، پای میز مناظره تلویزیونی نشستند؛. این مناظره که در نوع خود در تاریخ سیاسی ترکیه کم نظیر است، به عنوان مناظره تاریخی، از ساعت ۲۱ دیشب بوقت محلی بمدت ۳ ساعت بطور زنده از شبکه‌های مختلف ترکیه پخش شد. بینالی یلدریم نامزد حزب عدالت و توسعه و اکرم امام اوغلو نامزد حزب جمهوری خواه خلق در این برنامه، مهمترین برنامه‌های خود را تشریح و به سوالات همدیگر و مجری برنامه پاسخ دادند. انتخابات شهرداری‌های ترکیه به طور سراسری ۱۰ فروردین امسال برگزار شد، حزب حاکم عدالت و توسعه توانست شهرداری اکثر مناطق ترکیه را بدست آورد، اما در شهرهای بزرگی همچون آنکارا و استانبول شهرداری را به حزب مخالف و رقیب واگذار کرد و در استانبول اکرم امام اوغلو نامزد حزب جمهوری خواه خلق پیروز شد. انتخابات شهرداری در استانبول به دلیل تفاوت اندک نامزدهای دو حزب بزرگ ترکیه و اعتراض حزب عدالت و توسعه برای تخلف در شمارش آراء، از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه، لغو و به ۳ تیر موکول شد. بدست آوردن شهرداری استانبول برای احزاب سیاسی ترکیه، بویژه احزاب عدالت و توسعه و جمهوری خواه خلق، حکم مرگ و زندگی دارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، منصور غلامی در کارگاه بین المللی سیاست گذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری که در سالن همایش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، افزود: ترویج علم و فناوری یک فعالیت نظام یافته با مشارکت نهاد‌های مختلف همچون نهاد آموزشی، دولت‌ها، نهاد‌های اقتصادی و جامعه مدنی است که امکان دسترسی و درک عامه مردم از نتایج علمی را میسر می‌سازد. وی با اشاره به هدف از ترویج علم و فناوری گفت: جلب توجه سطوح مختلف جامعه به ویژه بخش عمومی آن به واقعیت‌ها و دستاورد‌های علمی ازجمله مهمترین اهداف ترویج علم محسوب می‌شود تا از این رهگذر بتوان رویکرد خردگرانه‌ای را در سطوح مختلف جامعه ترویج داد و با پیشبرد علوم و فناوری جامعه مسیر ترقی را طی کند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه کشور‌های در حال توسعه دارای چند ویژگی مشترک هستند که سیاست گذاری ترویج علم و فناوری، آن‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کند، گفت: علوم و فنون مدرن در این کشور‌ها اغلب وارداتی است، مردم و جامعه به طور معمول درک محدودی نسبت به اهمیت علم و فناوری و توسعه آن در کشور دارند، مطالبه‌گری جامعه نسبت به توسعه علم و فناوری اندک است و بخش عمده‌ای از علم و فناوری‌ها در اختیار کشور‌های در حال توسعه به دلیل نبود ساز و کار انتشار و ترویج مناسب محدود شده و این ویژگی‌ها در کشور‌های در حال توسعه مشترک بوده و نیازمند الگو‌های ترویج علم و فناوری در آن هستیم. وی تأکید کرد: این کارگاه بین المللی با هدف بررسی سیاست‌ها و الگو‌های ترویج علم و فناوری در کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد برگزار می‌شود و فرصت همکاری در این کشور‌ها با این کارگاه بین المللی از منظر انتقال تجربیات ترویج علم و فناوری در سطح ملی و سیاست گذاری جهت ترویج علم و فناوری در سطح کشور‌های عضو را فراهم می‌کند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به تمامی کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد و شرکت کنندگان در این نشست از جزئیات متعددی در ترویج علم و فناوری در سطح ملی دارند و ایران نیز مانند سایر کشور‌ها در حوزه ترویج علم و فناوری در دو دهه گذشته می‌تواند تجربیات خود را به اشتراک بگذارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، وحید احمدی در کارگاه بین المللی سیاست گذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری که در سالن همایش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، افزود: این کارگاه سه روزه در سه محور اصلی انتظارات مرتبط با مفاهیم پایه در حوزه ترویج علم و سیاست گذاری، بحث تبادل نظر‌های مطرح شده در نشست‌های تخصصی برای درک بهتر از ضرورت ترویج علم، مدل‌ها و چارچوب نظری در راستای رابطه جامعه علمی و عامه مردم در فرایند ترویج علم و جایگاه ترویج علم در توسعه همه جانبه کشور‌های در حال توسعه از جمله موضوعات کارگاه محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه انتقال تجربه یکی از مهمترین انتظارات در این کارگاه تخصصی است، گفت: به طور قطع تمام اندیشمندانی که امروز و اینجا حضور دارند در متن‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی صاحب نظر هستند و تجربه‌های موفقی در ترویج علم داشته‌اند، این کارگاه می‌تواند محمل مناسبی برای ارائه تجربیات و آموخته‌ها در بخش ترویج علم باشد. احمدی با بیان اینکه طراحی گفتمان جدید و بررسی روند جدید سیاست گذاری منطبق با تحولات در ترویج علم یکی دیگر از انتظارات این نشست است، افزود: گفتمان جدید در ترویج علم یکی از شیوه‌های جدید در برخورد با پدیده ترویج علم و سیاست گذاری است و در این خصوص نقش دولت و حاکمیت در فرایند ترویج علم مطرح است که امیدواریم بررسی‌ها در این راستا به درستی صورت گیرد. رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تأکید کرد: پیشنهاد اساسی در این راستا؛ نظریه کالای عمومی است که به مقوله سیاست گذاری ترویج علم می‌تواند کمک کند و آن این است که برای ورود دولت به بخش‌های فرایند ترویج علم و پرهیز از ورود به بخش‌های دیگر و سپردن آن بخش‌ها به مکانیزم‌های خصوصی باید تلاش جدی صورت گیرد و این امر مستلزم شناختی عمیق از فرایند ترویج علم و جداسازی بخش‌های آن است. ­احمدی به فعالیت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اشاره کرد و گفت: نگاه ما به سیاست پژوهی و سیاست گذاری در حوزه ترویج علم از چنین منطقی برخوردار است و جهت گیری در مرکز بسترسازی برای ترویج علم، ایجاد هماهنگی میان افراد و نهاد‌های مروج علم را تعیین می‌کند.