تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «ایرنا»

ایرناایرنا39 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار ایرنا، سامانه جدید بارشی که بتدریج طی ۲ روز گذشته از سمت غرب وارد مازندران شد، هم اکنون بارش باران در مناطق جلگه‌ای و برف در ارتفاعات استان را به همراه آورد. بر اساس تصاویر، فیلم‌ها و گزارش هواشناسی مازندران، هم اکنون برف در ارتفاعات غربی و مرکزی استان در حال باریدن است و در منطقه سیاه بیشه از شدت بیشتری برخوردار است. هواشناسی مازندران اعلام کرد که در حال حاضر بارش برف بهاری ارتفاعات رامسر، تنکابن، سیاه بیشه، بلده نور و لاریجان آمل را سفید پوش کرده است. رئیس توسعه پیش بینی هواشناسی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به آغاز بارش برف در ارتفاعات غرب و مرکز استان، این اتفاق در مناطق شرقی مازندران نیز غیر منتظره نخواهد بود. احمد اسدی افزود: پیش بینی می‌شود بارش برف و باران تا بامداد روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت در بیشتر مناطق مازندران ادامه داشته باشد و فردا سه شنبه از شدت بیشتری برخوردار است.
ایرناایرنا40 دقیقه قبل
ایرج بادپیما روز شنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۳۳۰ کمباین بومی و غیربومی در کار برداشت گندم در این شهرستان مورد استفاده قرار می‌گیرند. وی با بیان اینکه کار برداشت تا پایان اردیبهشت ادامه دارد افزود: میانگین برداشت در هر هکتار آبی ۳٫۵تن و دیم ۲تن و۷۰۰ کیلوگرم است و پیش بینی می‌شود ۱۸۰هزارتن محصول گندم در سال زراعی جاری در این شهرستان برداشت شود. برداشت گندم در شوشتر از اردیبهشت ماه شروع و تا خردادماه به طول می‌انجامد. پارسال مزارع دیم شوشتر ۱۰۰درصد خسارت دیدند. شوشتر به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی خوزستان، در زمینه تولید محصولات کشاورزی رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است.
ایرناایرنا40 دقیقه قبل
سامانه معلولان و جانبازان نیز در این ایام جهت رفاه شهروندان، برای بازدید از نمایشگاه کتاب، خدمات حمل و نقلی ارائه می‌کند. ساعات کار سرویس‌های ویژه، یک ساعت قبل از شروع بکار و یک ساعت بعد از پایان کار نمایشگاه (از ساعت ۹ تا ۲۱) خواهد بود. به گزارش ایرنا، شرکت متروی تهران نیز با توجه به هماهنگیهای بعمل آمده، زمان حرکت قطارهای خط ۱و ۳ در ایام نمایشگاه را به کمترین حد ممکن می‌رساند. ضلع شرقی مصلای امام خمینی و در پایان بخش ناشران دانشگاهی، پایانه اتوبوسرانی تدارک دیده شده که در طول برگزاری نمایشگاه در این محل مستقر خواهند شد. سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از چهارم تا چهاردهم اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
ایرناایرنا41 دقیقه قبل
وی خاطرنشان کرد: اکنون در مناطق پایین دستی ایل راه‌های سیل زده شهرستان مهدیشهر عملیات بازسازی در دست اجرا است و عملیات نوسازی ایل راه‌های شهرستان‌های شاهرود و میامی هم به زودی انجام می‌شود. مدیرکل امور عشایری استان سمنان گفت: معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان برای کمک به بازسازی ایل راه‌های استان طرح هایی ارائه داد که امیدواریم این برنامه‌ها با تخصیص اعتبار تا ۴۵ روز آینده عملیاتی شود. حسینی اضافه کرد: با توجه به افزایش بارش‌ها و افزایش علوفه در مناطق قشلاقی برنامه کوچ بهاره عشایر استان در سال جاری با یک ماه تاخیر نسبت به سال‌های گذشته در اواسط خرداد انجام می‌شود. وی تصریح کرد: برای سال ۹۸ قیر رایانه‌ای برای بازسازی ایل راه‌های عشایری استان سمنان اعطا می‌شود که با اجرای این طرح عملیات بازسازی ۲ هزار و ۲۵۰ کیلومتر راه اصلی در این بخش آغاز می‌شود. مدیرکل امور عشایری استان سمنان گفت: در سال گذشته بیش از هفت میلیارد ریال برای بازسازی ایل راه‌های استان اعتبار هزینه شد.
ایرناایرنا41 دقیقه قبل
به گزارش ایرنا، امروز در برخی کانال‌ها، سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی خبری مبنی بر هجوم ملخ‌های صحرایی یا دریایی به منطقه زرین آباد شهرستان دهلران منتشر شد که موجب تشویش اذهان عمومی شده است. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با حضور چندین گروه از کارشناسان این سازمان در منطقه زرین آباد و دیگر مناطق اطراف موضوع به علت اهمیت آن مورد بررسی قرار گرفت. وی تاکید کرد: حرکت و مناطق درگیر این حشره به طور مرتب توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و نیز سازمان جهانی فائو رصد و اطلاع رسانی می‌شود. بیگی افزود: هیچ گونه ملخ مهاجمی در استان ایلام تاکنون مشاهده نشده و تمام تمهیدات لازم برای مقابله با این حشره در صورت ورود به استان اندیشیده شده است. به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر ملخ‌های مهاجم صحرایی از طرف عربستان به سمت ایران در حرکت هستند و تاکنون ۶ استان جنوب و جنوب شرق کشور درگیر این موضوع شده‌اند.
ایرناایرنا42 دقیقه قبل
وی با بیان این که ما دستاوردهای فراوانی در مبارزه تروریسم داشته‌ایم، گفت: تمام گروه‌های سیاسی در پاکستان به این نتیجه رسیده‌اند که نباید اجازه بدهیم گروه‌های شبه نظامی از خاک پاکستان برای اقدامات تروریستی علیه کشورهای دیگر استفاده کنند. نخست وزیر پاکستان افزود: مهمترین دلیل سفر من به ایران موضوع تروریسم است. اگر مسئله تروریسم وجود نداشت اختلافات افزایش پیدا نمی‌کرد و مسئله تروریسم است که باعث افزایش اختلافات شده و مهم بود که این سفر را انجام دهم. نخست وزیر پاکستان کاهش شکاف بین فقرا اغنیا را از برکات انقلاب اسلامی در ایران است عنوان کرد و گفت: ما هم از انقلاب ایران حمایت می‌کنیم و در پاکستان جدید بدنبال چنین انقلابی هستیم تا فاصله فقرا و اغنیا را کاهش دهیم. وی بیان کرد: ما مثل افغانستان نیستیم که علیرغم حضور نیروهای ناتو سربازهای امنیتی نتوانستند تروریسم را از بین ببرند. ما دستاوردهای فراوانی در مبارزه تروریسم داشته‌ایم و اکنون تمام گروه‌های سیاسی در پاکستان به این نتیجه رسیده‌اند که نباید اجازه بدهیم گروه‌های شبه نظامی از خاک پاکستان برای علیه کشورهای دیگر برای اقدامات تروریستی استفاده کنند.
ایرناایرنا42 دقیقه قبل
به گزارش ایرنا، سردار هوشنگ حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بدنبال وصول یک فقره پرونده با موضوع کلاهبرداری از بازاریان، کارآگاهان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی اردبیل موضوع را به صورت ویژه تحت بررسی قرار دادند. فرمانده انتظامی استان اردبیل بیان کرد: در بررسی سوابق این متهم مشخص شد وی دارای سه فقره جعل و کلاهبرداری، یک فقره صدور چک بلا محل و ۲ مورد فرار از زندان است. وی اضافه کرد: کارآگاهان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی اردبیل با شناسایی محل سکونت وی این فرد متخلف و کلاهبردار حرفه‌ای را در عملیاتی دستگیر کردند. سردار حسینی ادامه داد: این متهم در باز جویی‌های پلیسی به بزه منتسب خود اعتراف و پس ازتکمیل پرونده تحویل مراجع قضایی شد. وی از مردم به ویژه اصناف و بازاریان خواست به افراد ناشناس اعتماد نکنند چرا که چنین افرادی با شگردهای مختلف از جمله منتسب دادن خود به چهره‌های شاخص قصد کلاهبرداری دارند.
ایرناایرنا42 دقیقه قبل
مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش به دنبال در پیش گرفتن رویکرد جدید برای اداره این مدارس در کشورهای مختلف به تازگی شیوه‌نامه اشتغال فرهنگیان مقیم در خارج از کشور برای سال تحصیلی ۹۹- ۹۸ را ابلاغ کرده است. سرپرستی مدارس ایران در خارج از کشور باید تا سوم اردیبهشت ۹۸ نمونه برگ متقاضیان را به همراه نامه رسمی اداری به ایمیل dabirkhane@medu. ir ارسال کنند. اصل مدارک و پرونده کامل افراد متقاضی نیز از سوی سرپرستی یا مدرسه ایرانی در خارج از کشور، باید حداکثر تا ۲۰ اردیبهشت ۹۸ از طریق پست یا پیک به مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور ارسال شود. «امیرعلی نعمت الهی» اظهار داشت: همکاران این وزارتخانه در حوزه پشتیبانی و مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور نیز درباره مصوبات اخیر شورای سیاستگذاری این مدارس، تصمیمات اتخاذ شده برای نحوه فعالیت فرهنگیان در خارج از کشور را تشریح کردند. «غلامرضا کریمی» اظهار داشت: به دلیل مشکلات اقتصادی کشور، حجم نیروی اعزامی به مدارس خارج از کشور کاسته شده تا هزینه‌ها با بودجه موجود متعادل شود اما این به منزله کم شدن کیفیت نیست.
ایرناایرنا44 دقیقه قبل
به گزارش دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «اسماعیل اسفندیارپور» افزود: منتظر گزارش‌ها و آمارهای جدید استان‌ها از میزان خسارت‌های سیل به تولید گندم هستیم. وی آثار بارندگی‌ها برای گندم آبی و به ویژه اراضی دیم را مثبت ارزیابی و سطح اراضی گندم دیم را در سال زراعی جاری ۴ میلیون هکتار عنوان کرد. پیش از این نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۸-۹۷ به شکل غیررسمی اعلام شده بود که اکنون، این قیمت به طور رسمی ابلاغ شده است. بر اساس سیاست وزارت جهادکشاورزی برای سال زراعی ۹۸-۹۷ تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم هدف گذاری شده است، در حالی که در سال زراعی ۹۷-۹۶ نزدیک به ۹٫۵ میلیون تن گندم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۱ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شد. سال زراعی ۹۶-۹۵ نیز نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال خریداری شده بود.
ایرناایرنا45 دقیقه قبل
** خسارت سیل به ۱۴۲ فضای آموزشیمدیرکل آموزش و پرورش مازندران روز دوشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش استان اعلام کرد که خسارت سیل به مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی استان از برآوردهای اولیه فراتر رفته و هر روز نیز بیشتر می‌شود. نیکزاد گفت: البته تخریبی بودن تعداد زیادی از مدارس استان هم مزید بر علت شده تا ما همچنان شاهد گسترش خسارت سیل و پدیدار شدن آثار آن باشیم. وی آمار مدارس تخریبی مازندران را بیش از ۳۲ درصد از مجموع حدود چهار هزار مدرسه عنوان کرد و افزود: همچنین ۲۰ درصد از مدارس استان هم تا پیش از اسیل نیازمند بازسازی بودند. مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه تاکنون هیچ نهادی به سراغ آموزش و پرورش مازندران برای پرداخت خسارت سیل نیامده است، افزود: فقط سه میلیارد ریال از سوی مدیران مدارس غیر انتفاعی استان به آموزش و پرورش برای جبران خسارت سیل اعطا شده است. استان مازندران دارای حدود ۵۳۸ هزار دانش اموز است که در چهار هزار مدرسه در حال تحصیل هستند.
ایرناایرنا45 دقیقه قبل
رضا اژدری، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: سفید پوش شدن پیست پاپایی زنجان در این ماه از سال، اتفاقی کم نظیر است که ما اسکی بازان آن را به فال نیک می‌گیریم. اژدری یادآور شد: اسکی بازان زنجان در ۹ فروردین ماه امسال، آخرین تفریح زمستانی خود را در این منطقه انجام دادند و در واقع به لحاظ زمانی، رکورد زده شد و در ۳۰ سال اخیر، سفیدپوش ماندن پیست پاپایی زنجان تا فروردین ماه، اتفاقی کم نظیر بود. اژدری افزود: فعالیت اسکی در پیست پاپایی زنجان از ۲ دی ماه ۹۷ آغاز شد و تا ۹ فروردین ماه امسال در مجموع قریب ۳۷ هزار و ۴۰۰ نفر در این مکان ورزشی اسکی کردند. به گزارش ایرنا، پیست پاپایی زنجان از مناطق دیدنی و زیبای زمستانی زنجان است که همه ساله با بارش نخستین برف، پذیرای خیل عظیم اسکی بازان می‌شود. پیست پاپایی، چهارمین پیست قدیمی کشور محسوب می‌شود و علاقه مندان زیادی را نیز به سوی خود جلب و جذب کرده است.
ایرناایرنا46 دقیقه قبل
محمد سبزه زاری دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با ادامه فعالیت سامانه بارشی طی امروز شاهد رگبار و رعد و برق در مناطق شمال، شمال شرق و ارتفاعات و در بقیه مناطق استان به صورت پراکنده خواهیم بود. وی افزود: از فردا تا اواخر هفته جاری جوی نسبتا پایدار بر روی استان حاکم می‌شود و انتظار بارش موثری وجود ندارد. سبزه زاری بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته میزان بارندگی در لالی یک، مسجد سلیمان ۰٫۸، شوشتر ۰٫۷، دهدز ۰٫۵، ایذه ۰٫۲، گتوند، دزفول، شوش و اهواز ۰٫۰۱ میلیمتر ثبت شده است. مدیر کل هواشناسی خوزستان ادامه داد: در شب و روز گذشته آغاجاری با ۳۳ و ایذه با ۱۰ درجه به ترتیب گرمترین و خنک‌ترین نقاط استان و حداکثر دمای اهواز ۳۰ و حداقل ۱۸ درجه سانتیگراد گزارش شده است. میزان بارندگی از ابتدای سال زراعی جاری (ابتدای مهر سال ۹۷) تا ۳۰ فروردین ۹۸ در حسینیه اندیمشک به میزان یک هزار و ۱۱۱، ایذه ۹۸۱٫۵ و دهدز ۷۶۹٫۵ میلیمتر ثبت شد.
ایرناایرنا46 دقیقه قبل
آزادبخت با بیان اینکه در هفته معلم باید به طور کیفی از فرهنگیان استان تقدیر شود افزود: ارزش و جایگاه معلم معنوی است و برنامه‌ها باید در شان و جایگاه معلمان طراحی شود. آزادبخت تاکید کرد: اردوگاه‌ها اماکن ارزشمند و مقدسی هستند که در پرورش دانش آموزان موفق عمل می‌کنند. معاون برنامه ریزی و پژوهشی آموزش و پرورش استان همدان نیز در این جلسه گفت: هشت کمیته برای بزرگداشت هفته معلم تشکیل شده است تا برنامه‌های این هفته به بهترین شکل ممکن در استان اجرا شود. کاوه برخورداری اظهار داشت: در این هفته جمعی از فرهنگیان استان همراه با منتخب فرهنگیان سراسر کشور به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند. وی با بیان اینکه سال گذشته ۲ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال اعتبار برای بزرگداشت هفته معلم تخصیص یافت، افزود: امسال تاکنون اعتباری از سوی وزارت آموزش و پرورش تخصیص نیافته اما ۲ میلیارد ریال از اعتبارات استانی برای بزرگداشت هفته معلم تخصیص یافته است.
ایرناایرنا47 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عیسی منصوری روز دوشنبه در حاشیه افتتاحیه دومین نمایشگاه بین المللی کار ایران در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران گفت: شرایط بازار کار کشور شرایط مطلوبی نیست و دغدغه‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارد. این مقام مسئول گفت: دوره رونق اقتصادی، فعالان بخش کار دغدغه یافتن نیروی کار مناسب‌تر را دارند ولی در دوره رکود، کارجویان به دنبال یافتن کار مناسب با تخصص خود هستند. منصوری درباره اعزام نیروی کار گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده و هماهنگی این وزارتخانه با امورخارجه، بخشی از اعزام نیروی کار به کشورهای اروپایی آلمان، کرواسی و بلغارستان و نیز در آسیا به چین هماهنگی‌های لازم انجام و فرآیند آغاز شده و در روزهای اخیر انتخاب و اعزام نیز داشته‌ایم. به گفته وی افرادی که علاقه مندند می‌توانند به سایت مربوطه در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند. منصوری تاکید کرد: نیروی کار ایرانی به خارج از کشور اعزام نمی‌شود، مگر اینکه تا پیش از نهایی شدن مراحل اعزام وی، عقد قرارداد با کارفرما، پوشش بیمه‌ای، اقامت و امنیت شغلی آنها تضمین شده باشد.
ایرناایرنا47 دقیقه قبل
به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا، کاربران اینترنت معمولا گذرواژه‌های ساده‌ای را برای حساب‌های کاربری که روزانه با آن‌ها سروکار دارند، انتخاب می‌کنند، غافل از این‌که انتخاب گذرواژه‌های ضعیف زمینه را برای سرقت هویت فراهم می‌کند. مرکز امنیت سایبری ملی ۱۰ مورد از پرکاربردترین گذرواژه‌ها را منتشر کرده و توصیه می‌کند که اگر از ترکیب‌هایی چون ۱۲۳۴۵۶، ۱۲۳۴۵۶۷۸۹، qwerty، password، ۱۱۱۱۱۱، ۱۲۳۴۵۶۷۸، abc۱۲۳، ۱۲۳۴۵۶۷، password۱، ۱۲۳۴۵ به‌عنوان گذرواژه حساب‌های کاربری خود استفاده می‌کنید، فوری آن‌ها را عوض کنید. به گزارش نهادهای مربوطه، تنها ۱۵ درصد از مردم جهان از دانش لازم برای حفاظت از خود در محیط دیجیتال برخوردارند. علمی**۹۴۱۸** ۱۰۵۵انتهای پیام /*
ایرناایرنا47 دقیقه قبل
به گزارش ایرنا، افزایش هزینه بحث برانگیز در شهریه‌های تحصیل دانشجویان غیراروپایی از آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌های فرانسه به اجرا در می‌آید. دانشجویانی که پیش‌تر در فرانسه تحصیل کرده‌اند مشمول این افزایش نیستند. چندین دانشگاه پیش‌تر از جمله 'کلرمون اوورنی' و 'لومیر لیون ۲' از افزایش شهریه‌ها امتناع کرده بودند. براساس این گزارش، افزایش شهریه‌ها تنها مشمول دانشجویان غیراروپایی است؛ یعنی یکصد هزار نفر از سیصد هزار دانشجویی که فرانسه سالانه در دانشگاه‌های خود پذیرش می‌کند. دانشگاه تحقیقاتی پی. سی. ال پاریس، دانشگاه سوربن، مدرسه پلی تکنیک و دانشگاه دیدرو پاریس از جمله دانشگاه‌های معتبر فرانسه به شمار می‌روند.
ایرناایرنا47 دقیقه قبل
حزب الله با تاکید بر این که اطلاعات این مقاله صحت ندارد، ابراز تأسف کرد که برخی رسانه‌ها به آلتی برای جنگ رسانه‌ای ضد مقاومت تبدیل شده‌اند. منابع حزب الله همچنین اعلام کردند که سید حسن نصر الله امروز دوشنبه به مناسبت نیمه شعبان درباره تحولات سیاسی در منطقه و جهان و مسایل داخلی لبنان سخنرانی خواهد کرد. سید حسن نصرالله آخرین بار ۲۱ فروردین ماه سخنرانی کرده بود. این منابع همچنین افزودند که دیدار داخلی دبیر کل حزب الله با فرماندهان آن هفته‌ها پیش صورت گرفته است. روزنامه کویتی «الرأی» که ادعا شده بود مطلب آن توسط یک روزنامه نگار نزدیک به حزب الله نوشته شده، روز یکشنبه مدعی شد که دبیرکل حزب الله لبنان در دیدار فرماندهان این حزب از احتمال بالای وقوع جنگ ناگهانی با اسرائیل در تابستان سال جاری سخن گفته است.
ایرناایرنا49 دقیقه قبل
رضا آذری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نخستین منطقه ویژه اقتصادی است که در این استان توسط بخش خصوصی اجرایی می‌شود. وی افزود: زمین برای منطقه ویژه اقتصادی جاجرم در سه نقطه مکان یابی شده که در حال انجام کار کارشناسی برای اجرای طرح است. وی، وجود زیرساخت حمل و نقل ریلی را از مزیت‌های مهم برای اجرای منطقه ویژه اقتصادی در جاجرم دانست و گفت: یکی دیگر از مزیت‌های این شهرستان، وجود کارخانه آلومینا و کارخانه شمش است. فرماندار شهرستان جاجرم در بخش دیگر سخنان خود در باره ایجاد شهرک گلخانه‌ای در شهرک صنعتی جاجرم گفت: در حال رایزنی و اقدامات اولیه برای احداث زون گلخانه‌ای در این شهرک صنعتی هستیم. مرکز شهرستان جاجرم در ۱۵۰ کیلومتری بجنورد خراسان شمالی قرار دارد.
ایرناایرنا49 دقیقه قبل
به گزارش ایرنا، رضا فلاح روز دوشنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمان افزود: در مجموع ۲۷ هزار نفر از سیل زدگان استان خوزستان نیز توسط هلال احمر استان کرمان امدادرسانی و یا اسکان داده شده‌اند. وی بیان کرد: در مجموع ۱۷۱ تن کالای امدادی از استان کرمان به ارزش پنج میلیارد تومان و ۲۷۵ تن کالا از هدایای مردمی نیز به ارزش هفت میلیارد تومان به خوزستان ارسال شده است. وی با اشاره به اینکه در جمع ۴۴۶ تن کالا به ارزش ۱۲ میلیارد تومان از استان کرمان به استان‌های سیل زده ارسال شده است، ادامه داد: ۵۰ تن کالا به ارزش یک میلیارد تومان نیز از کمک‌های مردمی آماده ارسال است. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: پشه بند و لباس خنک تابستانی از نیازهای کنونی اعلام شده برای مناطق سیل زده است. ۳۰۲۹/۷۴۴۰انتهای پیام /*
ایرناایرنا49 دقیقه قبل
عسگر شایان افزود: فرزندان ما با رسیدن به سن تکلیف، وارد مرحله جدیدی از زندگی می‌شوند و پدر، مادر و معلمان باید بیش از قبل در کنار آنها باشند. معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه غرب گیلان نیز در این آئین گفت: سن بلوغ و ادای تکالیف شرعی، هدیه‌ای آسمانی برای غنچه‌های نوشکفته بوستان الهی است. حجت الاسلام بهنام آدمزاده ادامه داد: دانش آموزان با ورود به سن تکلیف دینی، باید با دقت در قلب، جوارح، باورها و اعتقادات خود، اخلاق و رفتار نیکو نشان دهند و به احکام الهی عمل کنند. در ادامه این آئین، دانش آموزان با قرائت قرآن، اجرای تواشیح، سرود، خواندن شعر و سوگندنامه سن تکلیف خود را جشن گرفتند. بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و ۱۷ هزار دانش آموز در بیش از ۱۵۰ مدرسه این شهرستان تحصیل می‌کنند.
ایرناایرنا49 دقیقه قبل
به گزارش ایرنا، ناصر مقدم روز دوشنبه در همایش نقش خانواده در گسترش سبک زندگی ایرانی - اسلامی که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برگزار شد، افزود: سبک زندگی ایرانی - اسلامی موجب می‌شود تا در کنار یکدیگر زندگی سالمی داشته باشیم. وی اظهار داشت: نمی‌توان گفت که دیگر فرهنگ‌ها، دچار مشکل هستند اما نباید فرهنگ خودمان را از دست داده و به صورت کامل در اختیار فرهنگ‌های بیگانه قرار بگیریم. مقدم گفت: صداقت، درستی، امانتداری، مسایل دینی و اینکه در زندگی مان باید رضایت خداوند را در نظر داشته باشیم از جمله مواردی است که باید به سمت آنها حرکت کنیم. وی با بیان اینکه مبنا و ریشه در ایران و اسلام به خانواده برمی گردد، اظهار داشت: در ایران و اسلام همواره بر نقش خانواده تاکید شده و در هر ۲ خانواده دارای ارزش بالایی بوده است. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز افزود: امروز آمیختگی ۲ فرهنگ ایرانی و اسلامی را در زندگی مان شاهد هستیم و باید جهت گیری‌ها به سمتی باشد تا این ۲ فرهنگ هر چه بیشتر در زندگی مان جاری شوند.
ایرناایرنا50 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگارگروه دانشگاه ایرنا، هوشنگ دولت آبادی امروز (دوشنبه) در مراسم تشییع پیکر زنده یاد احمد اقتداری در مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی اظهار کرد: اقتداری انسانی منزه بود که امکان پذیرفتن بدی‌ها به هیچ عنوان در وجود وی راه نداشت. وی افزود: اقتداری همواره در مباحث خود سره را از ناسره جدا می‌کرد و اشتباهات در خصوص ایران شناسی را به هیچ عنوان نمی‌پذیرفت. به گفته دولت آبادی، اقتداری از رشته حقوق به مسائل ایران شناسی وارد شد، از این رو تمامی مسائل کشور را مانند پرونده‌های حقوقی با دقت مطالعه می‌کرد. دولت آبادی خاطرنشان کرد: در بازداشتگاه شیراز از اقتداری خواسته شد تا به تهران مهاجرت کند، در نتیجه تهدیدها وی به تهران آمد و از سیاست دست کشید. دولت آبادی خاطرنشان کرد: اقتداری در تمامی حیطه‌های علم، زندگی و اخلاق همواره از بنده جلو‌تر حرکت می‌کرد.
ایرناایرنا51 دقیقه قبل
منصور قره گوزلو روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: ۶ روستای پرجمعیت دامغان به صورت مستقل و ۹۵ درصد روستاها در مرحله انتقال ارتباط از شهر به روستا از فناوری فیبر نوری بهره مندند. رئیس اداره مخابرات شهرستان دامغان ادامه داد: هم اکنون، شبکه فیبر نوری شهرهای کلاته رودبار و دیباج دامغان به مرحله نهایی رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. وی اضافه کرد: این طرح فیبر رسانی، به طول ۴۰ کیلومتر و با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد ریال انجام شد که با اجرای این طرح، شهرهای کلاته رودبار، دیباج و روستای آهوانو شهرستان دامغان به شبکه فیبر استان سمنان پیوست. وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف مخابرات، گسترش شبکه‌های فیبر نوری در شهرها و روستاهایی است که ظرفیت‌های موجود در جهت گسترش این شبکه را دارا باشند. به گزارش ایرنا، شهرستان دامغان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شرق مرکز استان سمنان و بیش از ۹۴ هزار نفر جمعیت دارد که بیش از ۲۱ هزار نفر جمعیت در روستاها ساکن هستند.
ایرناایرنا51 دقیقه قبل
رویترز به نقل از یکی از منابع نزدیک به حکومت عربستان نوشت که ریاض آماده است تا کمبود بازار را در صورت لغو معافیت‌های تحریمی مشتریان نفت ایران از سوی آمریکا، جبران کند، ولی پیش از آن تاثیر این اقدام بر بازار نفت را سبک سنگین خواهد کرد. به نوشته رویترز، انتظار می‌رود که واشنگتن معافیت‌های تحریمی خریداران نفت ایران را امروز پایان داده و هر ونه خرید نفت از تهران را با خطر تحریم مواجه سازد. منبع آگاه خبرگزاری انگلیسی رویترز افزود که هر اقدام عربستان منوط به قطعیت لغو معافیت‌ها و تاثیر آن بر بازار نفت خواهد بود. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی به تازگی اعلام کرد که به دلیل کاهش شدید تولید نفت عربستان و ونزوئلا، عرضه نفت در بازار جهانی نفت محدود شده است اما همچنان نشانه‌های ناهمخوانی درباره دورنمای تقاضای نفت و سطح ذخیره‌سازی مشاهده می‌شود. براساس گزارش واشنگتن پست، تصمیم آمریکا برای پایان دادن به این معافیت‌ها تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
ایرناایرنا51 دقیقه قبل
به گزارش ایرنا برابر اعلام روز دوشنبه اطلاعات پرواز فرودگاه بین المللی اهواز پرواز شماره ۶۹۶۷ کاسپین در مسیر اهواز- مشهد در ساعت ۷:۱۵ دقیقه و پرواز شماره ۵۶۸۴ از فرودگاه اهواز به مقصد تهران در ساعت ۸ صبح باطل شدند. در ادامه نیز پرواز شماره ۶۲۴۶ هواپیمایی تابان در ساعت ۱۱ در مسیر اهواز- تهران و پرواز شماره ۶۹۷۴ کاسپین در ساعت ۱۸:۳۰ از فرودگاه اهواز به اصفهان نیز باطل اعلام شد. اطلاعات پرواز فرودگاه بین المللی اهواز همچنین در خصوص پروازهای ورودی به این فرودگاه بیان داشت: پروازهای شماره‌های ۵۶۸۳ و ۶۲۴۵ هواپیمایی آتا و تابان به ترتیب در ساعت‌های هفت و ۱۰ در مسیر هوایی تهران- اهواز باطل شدند. مسئولان فرودگاه اهواز از مسافران خواستند پیش از عزیمت به فرودگاه با اطلاعات پرواز به شماره تلفن ۱۹۹ تماس بگیرند و از هرگونه تغییر ساعت پروازها اطلاع پیدا کنند. تهران، اصفهان، یزد، شیراز، نوشهر، رشت، تبریز، بندرعباس، ساری، مشهد، کیش، عسلویه و خارک مسیرهای پروازی از فرودگاه اهواز و بر عکس در سطح کشور هستند.
ایرناایرنا53 دقیقه قبل
به گزارش ایرنا، بارش برف ناگهانی پس از شکوفه زدن درختان و گل دادن درختان میوه بهاری، باغداران و کشاورزان بخش کوهستانی دیلمان شهرستان سیاهکل را نگران کرده است و گردو و فندق دو محصول عمده این منطقه در معرض یخ زدگی قرار دارند. بخشدار دیلمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارش برف که از صبح امروز (دوشنه) در این منطقه کوهستانی آغاز شده است زمین را سفیدپوش کرده و همچنان ادامه دارد. وی خاطرنشان کرد: اردیبهشت ماه سال گذشته یخبندان کل میوه گردو این منطقه را از بین برد و محصول فندق را هم ۴۰درصد کاهش داد. بخش کوهستانی دیلمان در ۴۵کیلومتری شهر سیاهکل قرار دارد و بیش از ۱۵هزار نفر جمعیت دارد. ۶۵ روستای بخش دیلمان دارای جمعیتی بیش از ۲۰ خانوار هستند که تعداد زیادی از روستاهای این بخش نیز خالی از سکنه شده‌اند.
ایرناایرنا53 دقیقه قبل
«ناتالیا نووشینسکایا» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: در عابربانک‌های «ایش بانکاسی» ترکیه از کارت تجاری میر می‌توان استفاده کرد. کارت بانکی میر در پایان سال ۲۰۱۸ سهم خود در بازار بانکی روسیه را به ۲۴ درصد افزایش داده است در حالی که کارت‌های بانکی ویزا و مسترکارت بترتیب به ۳۶ و۳۹٫۵ درصد رسیده‌اند که کاهش قابل توجه داشته‌اند. تاکنون در روسیه ۵۳ میلیون کارت میر چاپ شده است و بر اساس توافق‌های موجود، این کارت روسی در کشورهای قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس قابل پذیرش است. برخی مقام‌های روس در گفت وگو با خبرنگار ایرنا پیشنهاد کرده‌اند که شهروندان ایرانی بویژه تاجران نیز از کارت بانکی میر استفاده کنند. تا پیش از آغاز تحریم‌های بانکی آمریکا علیه ایران، بسیاری امیدوار بودند که سیستم بانکی ایران و روسیه بزودی به یکدیگر متصل شوند و کارت‌های بانکی ایران در روسیه و میر روسیه در ایران قابل استفاده شود اما همواره مشکلات فنی در اتصال سیستم‌های مالی بانک‌های دو کشور دلیل تاخیر در اجرای این طرح عنوان می‌شد.
ایرناایرنا53 دقیقه قبل
در مورد حضور تیم‌های امدادی از هر نوع و با هر درجه‌ای بارها گفته شد و عکس‌های مختلفی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود همچنان گویای حضور هزار رنگ خدمت رسانان در لرستان است. دهها آفرود سوار به لرستان آمدند و خدمات ارزنده‌ای را در شرایط سخت به مردم سیلزده ارائه کردند و رفتند اما یکی از آنها همچنان میهمان لرستان است، کاظم جعفری ۳۷ ساله این روزها میهمان بیمارستان شهدای عشایر لرستان است. سیل لرستان صحنه فداکاری بسیاری بود که در عرصه‌های مختلف به کمک شتافتند از دولتی‌ها گرفته تا سپاه، ارتش، بسیج، نیروهای مردمی و حتی اقلیت‌های مذهبی، افرادی که مانند کاظم جعفری از جان مایه گذاشتند و در مسیر خدمت به سیلزدگان آسیب دیدند. هم اکنون امدادرسانی هوایی و زمینی توسط امداد رسانان استان و سراسر کشور در مناطق سیل زده در حال انجام است. برآورد اولیه خسارت سیل اخیر در لرستان بیش از ۳۷ هزار میلیارد ریال است و تاکنون ۱۵ نفر در این سیل جان خود را از دست داده‌اند.
ایرناایرنا55 دقیقه قبل
وی ادامه داد: از اواخر وقت سه شنبه با تضعیف سامانه ناپایدار، روند افزایش دما و کاهش ابرناکی تا پایان هفته مورد انتظار است. سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان آسمان امروز را ابری و مه آلود، بارندگی و وزش باد (بعضی نقاط شدید یا خیلی شدید)، رعدوبرق، ارتفاعات بارش برف عنوان و برای فردا نیز آسمان استان را ابری و مه آلود، بارندگی و وزش باد (بعضی نقاط شدید)، احتمال رعدوبرق، ارتفاعات بارش برف، عصر و شب کاهش ناپایداری پیش بینی کرد. به گفته غلامی، دمای بیشتر شهرهای گیلان از جمله انزلی، کیاشهر، رشت، رودسر، منجیل و رودبار طی شبانه روز گذشته ۱۳ درجه و بیشینه دما بوده ضمن آنکه کمینه دمای فردا در استان با دو درجه زیرصفر مربوط به جیرنده و دیلمان خواهد بود. وی بیشینه دمای امروز رشت را ۱۰ درجه و کمینه دمای فردای مرکز استان را ۹ درجه عنوان کرد. سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان اضافه کرد: بیشترین میزان بارش باران در استان طی شبانه روز گذشته مربوط به بندرآستارا با ۳۴ میلیمتر بوده است.

ایرنا

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا اخبار سراسر ایران و جهان را در دسته‌های مختلف پوشش می‌دهد؛ علاوه‌براین مهم‌ترین و پربازدیدترین اخبار استان‌ها را نیز شامل می‌شود که می‌توانید آنها را در صفحه‌ی این خبرگزاری بخوانید.