تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری کانون پرورش فکری

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «کانون پرورش فکری»

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 ساعت قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، طبق فراخوان یازدهمین دوره «هفته پژوهش» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آخرین مهلت ارسال آثار پژوهشی به دبیرخانه این هفته ۳۰ مهر ۱۳۹۸ اعلام شده بود که به واسطه درخواست استان‌ها تا ۱۳ آبان آثار دریافت شد. بنا بر اعلام دبیرخانه «هفته پژوهش» بیش از ۳۷۰ اثر پژوهشی در چهار بخش «مقاله»، «پایان‌نامه و طرح پژوهشی»، «اقدام‌پژوهی» و «پژوهش اعضا» برای بررسی رسیده است. بر این اساس، ۵۰ مقاله، ۳۲ پایان‌نامه و طرح پژوهشی، ۱۳۱ اقدام‌پژوهی و ۱۶۶ پژوهش اعضای کودک و نوجوان مراکز کانون پرورش فکری دریافت شده است. هر بخش دارای سه داور است که این آثار پژوهشی را بر اساس شاخص‌ها داوری می‌کنند. ویژه‌برنامه هفته پژوهش از سوی اداره کل آموزش و پژوهش کانون در آذر سال ۱۳۹۸ برای کارشناسان، مربیان و پژوهش‌گران آزاد برگزار می‌شود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، شامگاه چهارشنبه ۲۲ آبان سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان میزبان نمایش «قصه‌های سفر پر ماجرای کشتی نوح» به کارگردانی مریم معترف بود. «قصه‌های سفر پر ماجرای کشتی نوح» با حضور ۲ بازیگر نمایش در لابی سالن آغاز شد که تماشاگران را به داخل کشتی نوح و شنیدن قصه‌های رخ داده در آن دعوت کردند. در بخش‌های مختلف این اجرا، نکات مهم محیط زیستی و همچنین اخلاقی به زبانی ساده و از زبان حیوانات حاضر در کشتی نوح برای کودکان حاضر در سالن بیان شد. یکی از ویژگی‌های قابل توجه نمایش «قصه‌های سفر پر ماجرای کشتی نوح» ساخت عروسک‌های حیوانات با استفاده از مواد دورریختنی پلاستیکی و بازیافتی بود که برای کودکان حاضر در سالن هم جذاب بود. نمایش «قصه‌های سفر پر ماجرای کشتی نوح» ساعت ۱۹ به صحنه می‌رود و خرید بلیت آن از طریق سایت تیوال انجام می‌شود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 روز قبل
در این میان نمایش‌های کانون با شیوه‌های مختلف و از سوی گروه‌ها و مربیان حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای و اعضای کودک و نوجوان مراکز کانون تهیه و تولید می‌شود. اجرای «هدیه کوچولو» و «یک روز و دو فصل» به کارگردانی رامین کهن در مرکز تئاتر کانون تهرانرامین کهن و نوشین سیفی، نویسندگی این دو اثر کوتاه را بر عهده داشته‌اند. نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» در مرکز تئاتر کانون تهرانگروهی از نویسندگان متن نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» را نوشته‌اند و مریم معترف آن را بازنویسی کرده است. این نمایش هر روز به جز شنبه‌ها، صبح‌ها ویژه مدارس و مهد کودک‌ها و بعدازظهرها ساعت ۱۹ برای عموم علاقه‌مندان در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود. «به کفش‌هایت نگاه کن» در کانون چالوسنمایش «به کفش‌هایت نگاه کن» به نویسندگی منوچهر اکبرلو و کارگردانی حمیدرضا ملاحسینی از روز دوشنبه ۲۰ آبان در سالن نمایش کانون پرورش فکری شهر چالوس روی صحنه رفته است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 روز قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در ابتدای این مراسم که در آن مصطفی مومنی رییس کانون زیبا ایران نیز حضور داشت، آنتونیا شرکا که مسئولیت دپارتمان زبان ایتالیایی کانون زبان را برعهده گرفته است، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم در هفته جهانی زبان ایتالیایی عنوان کرد: باعث افتخار من است که برای افتتاح این دپارتمان در بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مجموعه آموزش زبان کشور حضور دارم. گستره آموزش زبان ایتالیایی در جهان وسیع استدر ادامه وینچنزو روسوسپنا ضمن تبریک به مناسبت افتتاح دپارتمان ایتالیایی، بیان کرد: این روزها بهترین زمان برای افتتاح دپارتمان ایتالیایی در کانون زبان ایران است، زیرا هم‌زمان با نوزدهمین دوره برپایی هفته جهانی زبان ایتالیایی است. روسوسپنا ادامه داد: هفته زبان ایتالیایی هر سال به یک موضوع اختصاص دارد و موضوع امسال آن «زبان ایتالیایی و صحنۀ تئاتر» است؛ مهم‌ترین هدف برپایی این هفته ترویج و اشاعه زبان ایتالیایی است که با هدف راه‌اندازی دپارتمان زبان ایتالیایی در کانون زبان مطابقت دارد و من امروز با مشاهده کادر علمی مستقر در این مجموعه آموزشی نسبت به دست‌یابی به این هدف امیدوارتر شده‌ام. آیین گشایش دپارتمان زبان ایتالیایی در کانون زبان ایرانوی ضمن ابراز امیدواری در زمینه برگزاری آزمون «چلی» در کانون زبان به عنوان نماینده رسمی دانشگاه پروجا تصریح کرد: کانون زبان ایران با حضور در ۱۳۱ شهر در کشور، ۲۹۳ مرکز آموزشی فعال و ۱میلیون و ۴۰۰ هزار زبان‌آموز در سال، بستر بزرگ و مهمی است تا توجه بیشتری به زبان غنی ایتالیایی که چهارمین زبان فراگیر در دنیا است داشته باشد. گفتنی است، مراسم افتتاح رسمی دپارتمان زبان ایتالیایی کانون زبان ایران روز چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ در ساختمان مرکزی کانون زبان ایران برگزار شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 روز قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مهرواره، هم‌نشینی اعضای کانون و فرصتی برای تبادل تجربه‌ها و یادگیری گروهی و مشاهده مشارکتی اعضای نوجوان و ارشد کانون است که از دل کارگاه‌های ادبی و هنری برخاسته‌اند تا در این رویداد غیررقابتی گردهم ‌آیند و آثار خلاق خود را ارایه ‌کنند. نخستین مهرواره شعر آفرینش اسفندماه سال ۱۳۹۷ با حضور اعضای برگزیده‌ی انجمن‌های ادبی سراسر کشور برگزار شد اکنون دومین دوره آن با شعار «آینده را باید ساخت» در زمستان ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. بر همین اساس علاقه‌مندان تا ۲۸ آذر ۱۳۹۸ فرصت دارند تا آثار خود را از طریق رایانامه‌ی دبیرخانه دومین مهرواره شعر آفرینش به نشانی mehrvareh. adabi@kpf. ir ارسال کنند و در صورت نیاز به آگاهی بیشتر با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۵۴۸۶۶ و ۰۲۱۸۸۹۷۱۲۸۸ تماس بگیرند. دبیرخانه‌ی دومین مهرواره شعر آفرینش در تهران، خیابان دکتر فاطمی، خیابان حجاب اداره‌کل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون قرار دارد. فراخوان دومین مهرواره شعر آفرینشفرم شرکت در دومین مهرواره شعر آفرینش
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 روز قبل
این نمایش همچنین ۴ لوح تقدیر و جایزه نقدی، شامل فاطمه عباسی بازیگرزن نمایش، نسرین خنجری نویسنده نمایش‌نامه، استیژ بخش کودک و کانون کودک و نوجوان خانه تئاتر را از آن خود ساخت. بر اساس این گزارش بعد از نمایش «کچل کفترباز»، نمایش «افسانه ماردوش» به کارگردانی محمد جهان‌پا از تولیدات کانون استان خراسان رضوی در بین آثار کانون در حالی که نامزد ۱۰ جایزه شده بود ۴ جایزه و ۳ لوح تقدیر به‌دست آورد و دو لوح تقدیر نیز از استیژ و کانون کودک و نوجوان خانه تئاتر دریافت کرد. بر اساس این گزارش بهناز مهدیخواه کارگردان نمایش «دامن خیال‌انگیز من» جایزه بازی‌گری این جشنواره و یک لوح‌ تقدیر استیژ در بخش خردسال را کسب کرد. سهم دو نمایش دیگر کانون از این جشنواره دریافت جایزه بازی‌گری به امیرحسین انصافی برای نمایش «حیاط خانه ما» به کارگردانی وحید خسروی در بخش خردسال و جایزه مردمی بخش کودک به نمایش «مزه دروغ تلخه» به کارگردانی سمیرا یزدان‌پژوه بود. بیست‌و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور فاضل نظری مدیرعامل کانون روز ۲۱ آبان ۱۳۹۸ در همدان به کار خود پایان داد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مرکز ملی استیژ ایران با حمایت کانون پرورش فکری به برگزیدگان بخش‌های «خردسال، کودک، نوجوان و خیابانی» بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، جوایزی اهدا کرد. جوایز این بخش روز ۲۱ آبان ۱۳۹۸ در آیین پایانی جشنواره در همدان و با حضور فاضل نظری مدیرعامل و امیر مشهدی‌عباس مدیر مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجید قناد دبیر جشنواره به برگزیدگان اهدا شد. هیئت داوران مرکز ملی استیژ ایران متشکل از زهرا صبری، امیرحسین عسگری، مریم کاظمی و امیر مشهدی‌عباس با انتشار بیانیه‌ای، نمایش‌های برگزیده بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را اعلام کرد. بخش نوجوانهمچنین تندیس اسیتژ، لوح تقدیر و ۲۵میلیون ریال جایزه‌ای بود که حسین اسدی کارگردان نمایش «به مرور زمان» به عنوان نمایش برگزیده بخش نوجوان به‌خاطر طراحی میزانسن و فضاسازی مناسب با موضوع و استفاده درست از ابزاردریافت کرد. بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان امروز ۲۱ آبان در همدان با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در جریان برگزاری این رویداد در سال ۱۳۹۸ به میزبانی همدان پایتخت کهن ایران، کانون پرورش فکری با دبیرخانه جشنواره در حوزه‌های مختلف به‌ویژه برگزاری برنامه‌های اصلی و جنبی همکاری داشت که بخشی از آن را کانون استان همدان برعهده گرفته بود. بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد برگزار شد و همچون دوره‌های گذشته، کانون استان همدان در برگزاری هرچه بهتر این رویداد و اجرای تئاتر برای کودکان مناطق مختلف استان نقش به‌سزایی داشت. همچنین در بیست‌وششمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، مربیان مراکز مختلف کانون در استان همدان، در تمام کارگاه‌های آموزشی جشنواره حضور داشتند تا با اطلاعات روز تئاتر در حوزه تئاتر کودک آشنا شوند. ساخت عروسک غول پیکر آجی از نمادهای ادبیات فولکلور همدان برای حضور در مراسم پایانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، از دیگر همکاری‌ها و برنامه‌های کانون استان همدان با این دوره از جشنواره بود. در بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان که روز ۲۱ آبان به کار خود پایان داد ۸ نمایش کانون در بخش‌های مختلف جشنواره حضور داشت، درعین حال همکاری در برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی جشنواره و اعزام دو تماشاخانه سیار کانون به استان بخشی از همکاری‌های مرکز تولید تئاتر کانون با این جشنواره بین‌المللی بود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، همزمان با آیین پایانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، بزرگداشت رضا بابک هنرمند پیش‌کسوت تئاتر و تلویزیون برگزار شد. مدیرعامل کانون به پاس پنجاه سال هنرمندانه زیستن، نشان زرین مرغک کانون را به رضا بابک هدیه کرد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با هشت اثر در بخش‌های خردسال، کودک، نوجوان و خیابانی در این دوره از جشنواره تئاتر همدان شرکت کرد. بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان روز ۱۶ آبان ۱۳۹۸ کار خود را آغاز کرد و روز ۲۱ آبان با حضور مسئولان و هنرمندان به کار خود پایان داد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، داور بخش خردسال بیست‌و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با بیان این مطلب افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آثار خوبی تولید می‌کند و فعالیت آن در تولید نمایش‌های باکیفیت، امیدوارکننده است. برومند در گفت‌وگو با سایت رسمی جشنواره یادآور شد: جشنواره به اهالی تئاتر کودک و نوجوان در کشور، انگیزه تولید می‌دهد و به نوعی یک کارآفرینی وسیع ایجاد کرده است. او با تأکید بر این‌که جشنواره در بخش زیربنایی باید مدیریت شود، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که شرایط بهتری در جشنواره ایجاد کرده و استانداردها به سطح بالاتری ارتقاء یابد. این هنرمند پیش‌کسوت تئاتر و رادیو تأکید کرد: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ثمراتی را برای فرهنگ ما دارد که از جمله می‌توان به معرفی چهره‌های جوان و علاقه‌مند اشاره کرد. بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان که در شهر همدان در حال برگزاری است، روز سه‌شنبه ۲۱ آبان و با تجلیل از رضا بابک هنرمند با سابقه تئاتر به کار خود پایان می‌دهد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 روز قبل
به گزارش اداره کل روا بط عمومی و امور بین‌الملل کانون، وزیر آموزش و پرورش رییس مجمع عمومی کانون است و رییس «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی»، «سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی» و وزرای «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «علوم، تحقیقات و فناوری» و «اقتصاد و دارایی» عضو مجمع عمومی شرکت دولتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند. در جلسه سالیانه این مجمع که صبح روز ۲۰ آبان ۱۳۹۸ در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد علاوه بر نمایندگان اعضای اصلی، اعضای هیات مدیره و شورای معاونان کانون نیز حضور داشتند. در این جلسه فاضل نظری رییس هیات مدیره و مدیرعامل کانون گزارش عملکرد سالیانه و گزارش مالی کانون را ارایه کرد و این گزارش از سوی ناظران و بازرسان قانونی مجمع مطلوب ارزیابی شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، چهارشنبه ۲۲ آبان ساعت ۱۹ اجرای این نمایش با حضور یک میهمان ویژه آغاز می‌شود، میهمانی که بچه‌ها و بزرگترها او را خیلی دوست دارند. بر اساس این گزارش نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» برگرفته از داستان کشتی حضرت نوح است و برای کودکان بالای پنج سال اجرا می‌شود. بر همین اساس، گروهی از نویسندگان، متن نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» را نوشته‌اند و مریم معترف آن را بازنویسی و کارگردانی کرده است. میثم یوسفی، مجتبی گوهرخای، علی بیک‌محمدی، منا شمس‌الدینی، شهرام نجاتی و مسعود پورجمشید در این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند. بر اساس این خبر، پرده نقاشی نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» بر عهده مهدی طالعی‌نیا و طراحی پوستر و بروشور آن بر عهده سعید شاکرنیا است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
با نظرسنجی‌هایی که داشتم رضایت‌مندی هنرمندان و مخاطبان از جشنواره بیست‌وششم تئاتر کودک و نوجوان بالاست. قناد با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی آثار شرکت‌کننده در بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نسبت به دوره گذشته، سطح کیفی آثار داخلی و خارجی را از دیدگاه مخاطبان و هنرمندان قابل قبول دانست. دبیر بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان درباره وضعیت بودجه این دوره از جشنواره نیز یادآور شد: بودجه ما از دوره گذشته کمتر است ولی با جذب یک حامی مالی خصوصی، برخی مشکلات مالی را مرتفع کردیم. وی همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را با بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان بسیار مثبت ارزیابی و تأکید کرد: کانون در روند رو به رشد تئاتر کودک و نوجوان بسیار تأثیرگذار است؛ به‌ویژه با واحدهای نمایش سیاری که دارد امکان اجرای تئاتر برای کودکان و نوجوانان در نقاط مختلف کشور را دارد. بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان که در شهر همدان در حال برگزاری است، روز سه‌شنبه ۲۱ آبان و با تجلیل از رضا بابک هنرمند با سابقه تئاتر به کار خود پایان می‌دهد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این آزمون برای همه گروه‌های آموزشی در روز جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰ صبح برگزار می‌شود و داوطلبان در صورت موفقیت در آزمون «کتبی»، «مصاحبه» و «نسخه نمایشی و آزمایشی» به عنوان مدرس کانون زبان ایران پذیرفته خواهند شد. زمان ثبت‌نام در این آزمون از ساعت ۸ صبح روز یکشنبه ۱۹ آبان در آدرس www. ilireg. ir آغاز می‌شود و تا ساعت ۲۳ روز جمعه ۱ آذر ادامه می‌یابد. علاقه‌مندان به شرکت در این آزمون و کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه شرایط کامل ثبت‌نام می‌توانند به همین پایگاه و پایگاه خبری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی www. kanoonnews. ir مراجعه کنند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این کمیسیون ۳۴ اسباب‌بازی مجوز تولید دریافت کرد و طرح ۲۱ نمونه نیز به ثبت رسید. بر اساس این گزارش وضعیت ۱۶ پرونده نیز در پنجمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی مشروط اعلام شد و ۴ مورد - که از کمیسیون قبل منتقل شده بود - تعیین تکلیف شد. هم‌چنین تعیین تکلیف سه نمونه اسباب‌بازی به‌منظور بررسی بیشتر به کمیسیون بعدی موکول شد و سه پرونده نیز در این کمیسیون تایید نشد. هم‌چنین پرونده‌های متقاضی مجوز تولید در این کمیسیون نیز از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی ۱۴ سرگرمی حرکتی مهارتی، ۳۳ سرگرمی فکری، ۱۷ نمونه آموزشی و کمک آموزشی و ۴ پرونده در گروه فرهنگی هنری قرار گرفت. در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های در ۶ گروه ‌حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی‌هنری، کمک درمانی، الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
وی درباره جایگاه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان بیان کرد: فکر می‌کنم که دوره بیست‌وششم دهمین دوره‌ای است که در مقام داور یا هیأت انتخاب و یا کارگردان در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان حضور پیدا می‌کنم. جشنواره بستری برای تعامل هنرمندان در زمینه تخصصی تئاتر کودک و نوجوان است. آویژه ادامه داد: اتفاق خوبی است که هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان دور هم جمع می‌شوند و به تعامل با یکدیگر می‌پردازند و به تماشای آثار خارجی حاضر در جشنواره نیز می‌نشینند که در این فرصت اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد. این هنرمند عرصه تئاتر با اشاره به تأثیر منفی شرایط اقتصادی روی برگزاری جشنواره‌های تئاتر و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان و بخش بین‌الملل این جشنواره، اظهار کرد: وقتی بودجه مناسب برای دعوت از گروه‌های خوب خارجی در اختیار برگزارکنندگان جشنواره نباشد، حضور کارهای خارجی سطح پایین، به کیفیت جشنواره لطمه می‌زند. البته آرزوی من این است که شرایطی را برای اجرای مجدد نمایش «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» فراهم کنم.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هم‌زمان با آغاز هفته کتاب و کتاب‌خوانی، دو ویژه‌برنامه با محوریت کتاب‌خوانی ویژه اعضای فعال و کتاب‌خوان از سوی واحد ادبی و فرهنگی کانون استان برگزار خواهد شد. همچنین به همین مناسبت روز پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸جشن کتاب‌خوانی اعضای فعال و کتاب‌خوانان مراکز در مرکز فرهنگی هنری شماره ۳۰ کانون تهران برگزار می‌شود. در بخش دوم این برنامه رونمایی از پنج اثر کتاب‌سازی اعضای شرکت‌کننده در کارگاه کتاب‌سازی و قدردانی از برگزیدگان کتاب‌خوانی مراکز فرهنگی هنری کانون استان تهران صورت خواهد پذیرفت. مرکز شماره ۳۰ کانون تهران در بین دو فلکه سوم و چهارم تهران‌پارس واقع شده است. گفتنی است ۶۲ مرکز فرهنگی هنری کانون استان تهران در هفته کتاب و کتاب‌خوانی با دعوت از فعالان عرصه کتاب و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان و اجرای برنامه‌های متنوع، میزبان کودکان و نوجوانان و دانش‌آموزان مدارس هستند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، حامد زحمتکش بازیگر و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان که با نمایش «مبارک و قالیچه پرنده» از تولیدات مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان حضور دارد، درباره این دوره از جشنواره تئاتر کودک اظهار کرد: چیزی که تا این لحظه از جشنواره بیست‌وششم برداشت کرده‌ام این است که این دوره نسبت به دوره‌های گذشته منظم‌تر است. وی ادامه داد: فکر می‌کنم با برنامه‌ریزی منظمی که عوامل بخش‌های مختلف جشنواره پیش از شروع جشنواره انجام داده‌اند، بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان جشنواره‌ای از پیش تعریف شده و دقیق‌تری نسبت به دوره‌های گذشته باشد. زحمتکش در ادامه سخنان خود درباره عملکرد مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون یادآور شد: مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون با حضور مدیری جوان و با انگیزه جان دوباره‌ای گرفته و به‌همین دلیل کارهایی زیربنایی و زیرساختی در مرکز در دست انجام است. این کارگردان تئاتر تأکید کرد: وقتی می‌بینیم هشت اثر از تولیدات کانون در جشنواره تئاتر کودک حضور دارند نشان از انتخاب‌های درست اجرایی از سوی مدیریت مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون دارد. مونا سربندی، طهمورث ایرانشاهی، رسول قنبری، مرضیه دهقانپور و حامد زحمتکش در نمایش «مبارک و قالیچه پرنده» به ایفای نقش می‌پردازند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری5 روز قبل
در این سیستم تلاش می‌شود بازیگران تا حد ممکن با نقش یکی شوند و هم بازیگر نقش خود را باور کند و هم تماشاگر که در تئاترهای واقع‌گرا کاربرد بسیار دارد. در این نوع از بازیگری، بازیگر را به گونه‌ای هدایت می‌کنیم که هیچ‌گونه همذات‌پنداری‌ای با نقش احساس نکند. او ادامه داد: از منظر استانیسلاوسکی باید محوری سه‌گانه را در بازیگری وارد کرد شامل مغز، قلب و بدن. او با پاسخ دادن به سوال چگونه بازیگر شویم از زبان استانیسلاوسکی، گفت: از استانیسلاوسکی پرسیدند چه‌طور بازیگر شویم و او گفت با تمرین، تمرین و تمرین، تمرین اول برای یادگیری، تمرین دوم برای مسلط شدن و تمرین سوم برای به کار بستن است. او به ایده چخوف در تکنیک‌های بازی‌گری اشاره و اظهار کرد: چخوف نوانس (nuance) را به وجود آورد یعنی براساس حرکت طراحی شده بازی‌گر، حس درونی او تغییر می‌کند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری5 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هیأت داوران مرکز ملی استیژ ایران با توجه به اهداف جهانی این مرکز و توجدر نظرگرفتن گروه‌های مختلف سنی و تخصصی بودن این حوزه آثار ارائه شده را در چهار بخش مسابقه تئاتر خردسال، تئاتر کودک، تئاتر نوجوان و تئاتر خیابانی جداگانه مورد قضاوت قرار می‌دهد. بر همین اساس نشست هیات داوران مرکز ملی اسیتژ ایران هم‌زمان با بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی در همدان برگزار شد. این داوری را از سوی مرکز ملی اسیتژ ایران، زهرا صبری‌خیالی، مریم کاظمی، امیرحسن عسگری و امیر مشهدی‌عباس برعهده داشتند. یادآوری می‌شود مرکز ملی استیژ ایران در مراسم پایانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در هر چهار بخش یک جایزه و یک لوح قدردانی به برگزیدگان اهدا می‌کند. بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان‌ با دبیری مجید قناد و با شعار «تئاتر، کودک و طبیعت» در همدان در حال برگزاری است.

برنامه‌های کانون در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک همدان

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری5 روز قبل
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری5 روز قبل
بر همین اساس، فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه داستانی (کوتاه و بلند) این رویداد علمی، آموزشی شامل ۷ فیلم خارجی از ۷ کشور جهان و ۲۰ فیلم ایرانی است. داستان فیلم «دوچ» ماجرای نوجوانی به نام غلامرضا است که علاقه به دوچرخه سواری دارد و دوست دارد تا با دوچرخه مسابقه بدهد و جایزه به دست آورد، اما به‌دلیل مشکلات مالی، توانایی تهیه دوچرخه را ندارد. این فیلم پیش از این جایزه اصلی یونیسف در سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان را دریافت کرده است و در بخش مسابقه پنجاه‌ونهمین جشنواره فیلم زلین، بخش مسابقه فیلم بلند برای کودکان جشنواره «دشی یتکو» اوکراین و بخش رقابتی فیلم‌های کودک و نوجوان بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم بمبئی نیز شرکت کرده بود. یادآوری می‌شود بخش مسابقه جشنواره رشد شامل فیلم‌های پویانمایی، مستند، داستانی، معلمان فیلم‌ساز، دانش‌آموزان فیلم‌ساز و فیلم‌های منتخب مرور جشنواره علمی کودک (آلمان (است. پیشتر نیز فیلم پویانمایی «زری زری کاکل زری» از تولیدات کانون به کارگردانی مهین جواهریان به بخش مسابقه آثار انیمیشن این رویداد هنری راه یافته بود.

تیزر نمایش «هدیه کوچولو» و «یک روز و دو فصل» منتشر شد

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری6 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، نویسندگی دو اثر کوتاه «هدیه کوچولو» و «یک روز و دو فصل» که در یک نوبت به نمایش گذاشته می‌شود را رامین کهن و نوشین سیفی بر عهده داشته‌اند. بر اساس این خبر، علی باروتی، معصومه آروار و امیر عباسیان بازی‌دهندگان عروسک‌های این نمایش‌ها هستند و موسیقی آن برعهده امین پروین بوده است. منیر مولوی‌زاده، پرستو آریاکیا و رامین کهن به عنوان طراح و سازنده عروسک و هانیه زحمتکش و الهه میرزایی به عنوان فضاساز و طراح صحنه با این نمایش‌ها همکاری می‌کنند. این نمایش‌ها مناسب مخاطبان سه تا هفت سال است و هر روز به جز شنبه‌ها صبح‌ها با هماهنگی قبلی ویژه مهدکودک‌ها و مدارس و بعدازظهرها ساعت ۱۷ در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری واقع در بوستان لاله تهران بر روی صحنه می‌رود. علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌های ٠٩١٠٦٢٩٦٧١٩ و ۰۲۱۸۸۹۶۶۱۱۹ تماس بگیرند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری6 روز قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مسابقه بین‌المللی نقاشی و پوستر بنیاد صلح و همکاری کشور اسپانیا در سال ۲۰۱۸ که با موضوع «فضا، میراث مشترک بشریت» برگزار شد، از بین ۴۱۴۱ اثر از ۳۵ کشور جهان امیرعلی رشیدیان ۸ ساله از مجتمع فرهنگی هنری کانون کرمانشاه موفق به کسب دیپلم افتخار این دوره از مسابقه شد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ارسال ۱۲ اثر در این مسابقه شرکت کرده است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، امیر مشهدی‌عباس مدیر مرکز تئاتر کانون در این زمینه توضیح داد: علاوه بر راه‌یابی هشت اثر کانون به این رقابت، برپایی کارگاه‌ و نشست‌های مختلف تخصصی، پیش و در حین برگزاری این رویداد، اعزام دو تماشاخانه سیار به استان همدان و انتشار نشریه تخصصی تئاتر در کانون و توزیع آن در بین شرکت‌کنندگان بخشی از برنامه‌های کانون در این جشنواره بین‌المللی است. به‌گفته‌ی وی هم‌زمان با بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز ۱۳ کارگاه تخصصی و دو نشست با حضور مدرسانی از استرالیا و ایتالیا و حامد سقاییان و زهرا صبری در حاشیه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۰ آبان ۱۳۹۸ از سوی مرکز تئاتر کانون پرورش فکری و با همکاری کانون استان همدان، سازمان محیط زیست و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان برگزار می‌شود. مشهدی‌عباس در ادامه از اعزام دو تماشاخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هم‌زمان با بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به شهرهای مختلف استان همدان به‌منظور اجرای نمایش در ۳۲ نوبت برای کودکان و نوجوانانی که نمی‌توانند در جشنواره حاضر شوند، خبر داد. انتشار و توزیع نشریه تخصصی تئاتر در کانون از دیگر اقدام‌هایی است که به‌گفته‌ی مشهدی‌عباس هم‌زمان با برگزاری جشنواره منتشر می‌شود و به ارایه اخبار این رویداد می‌پردازد. بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان‌ماه با دبیری مجید قناد و با شعار «تئاتر، کودک و طبیعت» در همدان در حال برگزاری است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
در اولین روز از جشنواره، حامد سقاییان کارگاه «بازیگری در تئاتر کودک و نوجوان» را با حضور کارگردانان، مربیان و بازیگران برگزار کرد و همین کارگاه در ساعت ۱۸ روز جمعه ۱۷ آبان نیز برپا می‌شود. همچنین ساعت‌های ۹ صبح روزهای ۱۷ تا ۱۹ آبان به کارگاه «تئاتر فیزیکال» (ارتباط ذهن و جسم) اختصاص دارد که پائولو (Paulo) ایتالیایی مدرس آن است. این کارگاه‌ها از سوی مرکز تئاتر کانون پرورش فکری و با همکاری کانون استان همدان، سازمان محیط زیست و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان برگزار می‌شود. محل برگزاری تمامی کارگاه‌ها در سالن‌ سازمان محیط زیست در جنب میدان باباطاهر، سالن‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سالن سینما تئاتر کانون در جنب هتل باباطاهر است. بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۱ آبان با شعار «تئاتر، کودک، طبیعت» در حال برگزاری است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این دو تماشاخانه سیار با سه نمایش از ۱۶ تا ۲۱ آبان بیش از ۳۲ اجرا خواهند داشت. در اولین روز جشنواره، تماشاخانه سیار شماره یک کانون به شهرک فرهنگیان شهرستان همدان رفت و در میدان معلم برای کودکان و نوجوانان به اجرای دو نمایش «خوزه» کاری از گروه هفت پنج یک و «مترسک خودت باش» به کارگردانی امیر مشهدی‌عباس پرداخت. این دو گروه نمایشی در شهرستان‌های قروه، جوکار، صالح‌آباد، بهار، ازندریان، فامنین، رزن، حاشیه‌های شهر همدان و مراکز فرهنگی هنری کانون این شهر در ساعت‌های ۹ صبح و ۱۵ و ۱۷ اجرا خواهند داشت و کودکان و نوجوانان و عموم مردم به تماشای نمایش‌ خواهند نشست. کانون پرورش فکری تلاش می‌کند تا بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان مناطق محروم و روستاها که امکان حضور در جشنواره را ندارند، از برنامه‌های تماشاخانه سیار کانون، بهره‌مند شوند. بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه با شعار «تئاتر، کودک، طبیعت» برگزار خواهد شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هشت نمایش از تولیدات کانون پرورش فکری در بخش‌های کودک، نوجوان و خردسال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان با دیگر نمایش‌ها به رقابت می‌پردازند. بر همین اساس، روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان نمایش «افسانه ماردوش» به نویسندگی منوچهر اکبرلو و کارگردانی محمد جهانپا از کانون خراسان رضوی در بخش نوجوان و ساعت‌های ۱۰، ۱۵ و ۱۷:۳۰ در تالار اصلی مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا و نمایش «هوشنگ لالکپشته» به نویسندگی سپیده فلاح‌فر و کارگردانی الکا هدایت در بخش کودک و ساعت‌های ۱۰:۳۰ و ۱۷:۳۰ در سالن اصلی مجتمع فرهنگی و سینمایی شهید آوینی با دیگر نمایش‌ها به رقابت پرداختند. همچنین در روز جمعه ۱۷ آبان نمایش محیطی «حیاط خانه ما» به نویسندگی و کارگردانی وحید خسروی در بخش خردسال و ساعت‌های ۱۵ و ۱۷:۳۰ در پلاتو استاد عبادی مجتمع فرهنگی و سینمایی شهید آوینی و نمایش «مبارک و قالیچه پرنده» به نویسندگی و کارگردانی حامد زحمتکش در بخش کودک و ساعت‌های ۱۰:۳۰، ۱۵ و ۱۷:۳۰ در پلاتو مجتمع فرهنگی و سینمایی شهید آوینی اجرا خواهند داشت. همچنین، نمایش «مزه دروغ تلخه» به نویسندگی بهرام جلالی‌پور و کارگردانی سمیرا یزدان‌پژوه در بخش کودک و ساعت‌های ۱۰:۳۰، ۱۵ و ۱۷:۳۰ در پلاتو مجتمع فرهنگی و سینمایی شهید آوینی روز دوشنبه ۲۰ آبان اجرا می‌شود. بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان با دبیری مجید قناد و با شعار «تئاتر، کودک و طبیعت» برگزار می‌شود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه آثار انیمیشن این رویداد علمی، آموزشی شامل ۱۷ انیمیشن خارجی از ۱۴ کشور جهان و ۱۵ انیمیشن ایرانی است. پویانمایی «زری زری کاکل زری» که از تازه‌ترین تولیدات امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۸ است با تکنیک کات‌اوت رایانه‌ای و با مدت زمان ۶ دقیقه تولید شده و ترانه‌های آن را افسانه‌ی شعبان‌نژاد سروده است. این انیمیشن همچنین با هدف تقویت ارتباط‌های کودکان با هم‌سالان‌شان با بهره‌گیری از بازی و شعرخوانی تولید شده و اصلی‌ترین تفاوت آن کودکانه بودن و استفاده از نمادهای ساده و قابل فهم برای بچه‌های پیش از دبستان است. یادآوری می‌شود پویانمایی‌ «زری زری کاکل زری» پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان را در کارنامه خود ثبت کرده است. جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد در تهران از ۲۴ آبان تا ۱ آذر ١٣٩٨ و در استان‌ها از ۲ آذر تا ۱۸ اردیبهشت سال بعد از سوی دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش به دبیری وحید گلستان برگزار می‌شود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
او درباره چگونگی شکل‌گیری ایده قصه و اجرای این نمایش گفت: «ایده نمایش «بی‌چیز» براساس نیت همیشگی من در کار با بچه‌ها یعنی فکرپروری و تقویت ادراک شکل گرفته است. کارگردان «بی‌چیز» هم از این درخواست استقبال می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که حتما متن و ویدیوی کار را در اختیارشان می‌گذارد. اجرای نمایش «بی‌چیز» با عکس یادگاری عوامل نمایش در کنار تماشاگران به پایان می‌رسد. موسیقی و ترکیب صدای نمایش «بی‌چیز» برعهده مانی مزکی و آواز آن از گروه بمرانی است. پشتیبانی فنی و هنری نمایش «بی‌چیز» را میلاد محمدی، پویا طهماسبی، الاهه نوری، هانا صراف، مبینا احرار انجام می‌دهند و کار دوخت لباس را نیز زهرا بهرامی عهده‌دار است.