تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «کانون پرورش فکری»

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این کتاب با داستان تولد قلقلک که فرزند خانواده‌ی قلقلی‌هاست آغاز می‌شود. این خانواده که به خاطر شکل ظاهری‌شان همیشه در حال قل خوردن‌اند، ماجراهایی فانتزی خلق می‌کنند که به مهارت‌های رفتاری، اجتماعی اشاره دارند. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «جشن قل زدن، بزرگ‌ترین جشن قلقلی‌ها بود. هدیه‌اش را هم که یک تلمبه بود، برداشت و به دیدن خانم قلقلی رفت.» گفتنی است کتاب «داستان قلقلک» از سوی آمنه اربابون تصویرگری شده است و ۹هزار تومان قیمت دارد. شمارگان این کتاب ۴۰ صفحه‌ای که در قطع خشتی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده، ۷هزار و ۵۰۰ نسخه است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، به‌دنبال وقوع سیل در استان گلستان جمعی از مربیان و کارشناسان کانون صبح روز سوم فروردین در محل اسکان موقت خانواده‌های آسیب‌دیده حاضر شدند و با مهربانی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری آغوش گرم خود را به روی کودکان و نوجوانان این مناطق گشودند. بر اساس این خبر، مربیان کتابخانه‌های سیار و کارشناسان فرهنگی داوطلب امدادگر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از پنج استان‌ سمنان، مازندران، خراسان شمالی، اردبیل و تهران، فعالیت‌های فرهنگی خود را در محل اسکان بیش از ۶۰۰ خانوار سیل‌زده استان گلستان آغاز کردند. به گفته دبیر انجمن «پیک امید» (امداد فرهنگی) کانون، تماشاخانه سیار کانون پرورش فکری نیز از بعدازظهر روز سوم فروردین با پخش فیلم‌های تولید کانون و اجرای نمایش، به امدادگران کانون در مناطق سیل‌زده می‌پیوندند. محمد دلکش در ادامه گفت: دامنه فعالیت‌های کانون در مناطق سیل‌زده استان گلستان گسترش پیدا می‌کند و گروه‌های بیشتری از مربیان و کارشناسان به این مناطق اعزام خواهند شد. گفتنی است طرح امداد فرهنگی «پیک امید» کانون پرورش فکری با هدف خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان مناطق کم‌برخوردار، کار مشترک معاونت فرهنگی و بسیج کانون است که با حضور مربیان داوطلب و جهادگر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
گزارش: فرناز میریمراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هر سال و با فرارسیدن فصل بهار و عید نوروز حال و هوای متفاوت و بهاری به خود می‌گیرند. او درباره‌ی کلیدی‌ترین فعالیت‌هایی که مربیان مراکز کانون برای معرفی نوروز به بچه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند، گفت: از عموم فعالیت‌های کانون در این حوزه استفاده می‌کنیم. او ادامه داد: جشن نوروز بخش‌های مختلفی دارد و معرفی شخصیت و وقایع یکی از بخش‌های آن است. او با تاکید بر اهمیت آموزش و معرفی نوروز در قالب فعالیت‌های کانون برای آشنایی بچه‌ها با هویت‌شان توضیح داد: برگزاری آیین و معرفی نوروز برای گروه سنی کودک و نوجوان با اهداف مختلفی اجرا می‌شود. قمر غلامیان، مربی مسوول کانون مرکز دیلم استان بوشهرغلامیان ۲۱ سال سابقه‌ی همکاری با کانون پرورش فکری را دارد.

تبریک سال نو از سوی اعضای مراکز کانون

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این فیلم اقتباسی از کتاب افسانه شعبان‌نژاد است که با تکنیک انیمیشن دیجیتال به مدت ۸ دقیقه بدون کلام در سال ۱۳۹۶ تولید شده است. دریافت جایزه از یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، جایزه جشن مستقل انیمیشن و جایزه بهترین فیلم از نگاه آسیفا در جشنواره فیلم رشد برخی از موفقیت‌های این فیلم بوده است. بر این اساس این اثر از ۲۰ تا ۲۵ خرداد ۹۸ در جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی فرانسه که از نخستین جشنواره‌های انیمیشن در دنیا محسوب می‌شود، در بخش چشم‌انداز (پرسپکتیو) رقابت خواهد کرد. هیات داوران بخش چشم‌انداز جشنواره، جایزه ویژه‌ای را با نام جایزه شهر به سه فیلم‌ساز جوان که جدیدترین اثر خود را در این بخش معرفی کرده‌اند، اعطا خواهد کرد. گفتنی است در فیلم پویانمایی «گرگم و گله می‌برم» حسین قورچیان طراحی صدا، محمد جعفری آهنگ‌سازی، ابراهیم سعیدی ‌سلو، متین احمدی ضبط استودیو و حسین بهشتی کار میکس و مسترینگ را بر عهده داشته‌اند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به ‌گزارش اداره‌ کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این نشست ۵۲ پرونده مورد بررسی و صدور رأی قرار گرفت که از این تعداد، ۵۰ مورد ثبتی و ۲ نمونه خواستار مجوز تولید بود. بر همین اساس در هفتمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی ۱۱ پرونده نیز مجوز تولید دریافت کرد که از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی۲ اسباب‌بازی در گروه حرکتی مهارتی، ۸ سرگرمی فکری و ۱ نمونه آموزشی و کمک‌آموزشی قرار داشت. هم‌چنین در این کمیسیون یک نمونه رای نیاورد و یک مورد دیگر نیز نیاز به بررسی بیشتر تشخیص داده شد. در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های در ۶ گروه‌ حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی‌هنری، کمک‌درمانی، الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرد. اسامی پرونده‌های ثبتی بررسی شده در هفتمین جلسه کمیسیون
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
لئو و گربه‌ی دست آموزش در این مجموعه کودکان را با دنیای شگفت‌انگیز شکل‌های هندسی آشنا می‌کنند. خیلی از افراد فکر می‌کنند که یادگیری اشکال هندسی به ویژه مربع تنها مربوط به آموزش ریاضیات است و کودکان تنها باید هنگامی که می‌خواهند ریاضی یاد بگیرند نیازمند دیدن و فهم درست از اشکال هندسی هستند. خیلی از افراد فکر می‌کنند که یادگیری اشکال هندسی مانند دایره تنها مربوط به آموزش ریاضیات است و کودکان تنها باید هنگامی که می‌خواهند ریاضی یاد بگیرند نیازمند دیدن و فهم درست از اشکال هندسی هستند. معرفی اشکال هندسی در اطراف و زندگی روزمره ما و به خوبی موفق شده است که این مفاهیم را به کودک بشناسند. این تفاوت او و کتابش با باقی راه‌های آموزش اشکال هندسی است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این مجموعه متشکل از ۱۲ شعر با تصویرگری ندا عظیمی است. در این اثر که مناسب گروه سنی بالای ۷ سال است، شاعر تلاش کرده تا تخیل را با آموزه‌های تربیتی و مهارت‌ها تلفیق کند. بر این اساس «سوپ توپ»، «یوهاها»، «گربه‌ی خان»، «چای … وای»، «قار زد کلاغ!»، «دندان شانه»، «نذری»، «عروسی»، «عروسک خانم» و «مو» برخی از اشعار این کتاب است. گفتنی است شمارگان این کتاب ۲۵۰۰ نسخه است. پیش‌تر نیز ۱۷۵۰۰ نسخه از کتاب «دم گربه‌ها را بکش» منتشر شده است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به برگزاری مرحله اول طرح امداد فرهنگی گفت: هدف ما خدمت‌رسانی به کودکان مناطق کم‌برخوردار کشور است و مرحله نخست این طرح با مشارکت داوطلبانه و جهادی مربیان سیار کانون از استان‌های مختلف کشور در روستاهای سیستان و بلوچستان برگزار شد. در این طرح بسیج کانون مشارکت فعال داشت و اداره کل کانون سیستان و بلوچستان نیز با بسیج امکانات و نیروها به صورت گسترده حضور داشت. همچنین تماشاخانه سیار کانون نیز با حمایت معاونت تولید راهی این استان شد. زمردیان خاطرنشان کرد: در این اقدام جهادی مربیان کانون در هر روستا نسبت به ایجاد یک کتابخانه روستایی کوچک اقدام کردند و از سوی کانون هم، کتاب، اسباب‌بازی و سرگرمی، لوازم‌التحریر به کودکان و نوجوانان اهدا و با غذای گرم از بچه‌ها پذیرایی شد. گفتنی است «پیک امید» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دو روز گذشته با حضور در روستاهای مستیخون، محلی‌آباد، علی‌آخوند، دولت‌آباد، سدکی، کوشک‌علیا و … به ارائه خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوانان پرداخت.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این نشست با حضور فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار و در آن علاوه بر تجلیل از تعدادی از همکاران بازنشسته کانون، رویکردهای معاونت تولید در سال ۹۸ نیز تشریح شد. همچنین رضا منتظری مشاور مدیرعامل کانون در این مراسم به قدردانی از فعالیت‌های حوزه تولید کانون پرداخت. وی خطاب به کارمندان کانون گفت: «به عنوان کسی که در حوزه‌ تولید فعالیت می‌کنید شاید بازتاب کارتان را نبینید. با این حال در ماه‌های گذشته بازتاب‌های بیرونی تولیدات دیده شده است و این قدم‌ها سبب شده تا خون تازه‌ای در بدنه کانون به جریان بیفتد. قطعا بخش تولید کانون می‌داند که این گام‌ها که در قالب طرح‌ها، تغییرات و اتفاق‌های فرهنگی رخ داده است، بدون تجربه و تلاش شما محقق نمی‌شد.» گفتنی است در این مراسم علاوه بر نمایش فیلم دوچ به کارگردانی امیر مشهدی‌عباس از تولیدات جدید کانون، جمعی از کارمندان کانون که در سال ۹۷ به جمع پیش‌کسوتان کانون پیوستند، تجلیل شدند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
مصطفی رحماندوست و افسانه شعبان‌نژاد در این کتاب کلام امام علی (ع) را به زبانی شیوا و روان نقل کرده‌اند. در مقدمه‌ی این کتاب آمده است: «نهج البلاغه»، این نام را اولین‌بار سید رضی بعد از جمع‌آوری خطبه‌ها، نامه‌ها و سخنان کوتاه امام علی (ع) بر کتاب خود نهاد. در این کتاب امام علی (ع) دوستدار یتیمان و درماندگان، درباره خداشناسی، ‌ جهان فرشتگان، پیدایش عالم، طبیعت انسان‌ها، امت‌ها و حکومتهای نیکوکار و یا ستمکار سخن می‌گوید. کتاب «نیایش درختان» در سال ۱۳۹۲ به دو زبان فارسی و انگلیسی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است. گفتنی است در این رویداد فرهنگی از کتاب‌های برگزیده در بخش پژوهشی، عمومی، بین‌الملل و کودک و نوجوان تجلیل شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدرضا زمردیان، این حکم را به پیشنهاد مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی و موافقت فرمانده بسیج کانون پرورش فکری صادر کرده است. در این حکم هدف از اجرای طرح پیک امید خدمت‌رسانی جهادی و داوطلبانه به کودکان مناطق کم‌برخوردار کشور عنوان شده است. معاون فرهنگی کانون در این حکم به مدت شش ماه محمد دلکش را به عنوان دبیر این انجمن معرفی کرده است. زمردیان در پایان این حکم اظهار امیدواری کرده است که وی با کمک گرفتن از خرد جمعی همکاران و استفاده از نیروهای داوطلب در امر پرورش فکر و خلاقیت ذهن کودکان و ترویج کتاب‌خوانی موفق باشد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، طرح امداد فرهنگی کانون با هدف خدمت‌رسانی به کودکان و نوجوانان مناطق کم برخوردار و با عنوان «پیک امید» فعالیت خود را آغاز کرد. اولین اردوی این طرح با همکاری اداره کل کانون استان سیستان و بلوچستان در ۹ روستای زاهدان و زابل است که با حضور مربیان بومی و مربیان سیار کانون از سراسر کشور همراه خواهد بود. مربیان کانون از سراسر کشور در برنامه‌های مدون به اجرای فعالیت‌هایی مانند اوریگامی، قصه‌گویی، نمایش خلاق، کاردستی، روزنامه دیواری، سرود و … خواهند پرداخت. براین اساس، این امداد فرهنگی با حضور محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون و قاسم تنها فرمانده پایگاه مقاومت بسیج کانون آغاز به کار می‌کند. در طرح امداد فرهنگی استان سیستان و بلوچستان در مجموع نزدیک به ۶۰ نیروی اجرایی و مربی مشارکت دارند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این مراسم همچون هر سال برگزیدگان کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده در سال ۹۶ در بخش‌های مختلف معرفی شدند. بر همین اساس، در بخش داستان تالیف کتاب کودک، از علی خدایی به ‌خاطر کتاب «از این طرف نگاه کن» از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قدردانی شد. این کتاب داستان حیوانات یک جنگل است که با تابلویی انتزاعی روبرو می‌شوند و هر کدام تصویر خود را در آن پیدا می‌کنند، اما در ادامه اتفاق‌هایی می‌افتد که منجر به تغییر دیدگاه یک بعدی مخاطبان به دنیای اطراف خود می‌شود. قورباغه گفت: مگر شما آن قورباغه‌ی بزرگ را نمی‌بینید؟» این اثر در قالب کتاب تصویری تولید و منتشر شده است و مناسب گروه سنی ۷ سال به بالا است. گفتنی است در بخش داستان تالیف نیز فرهاد حسن‌زاده نویسنده کتاب «چتری با پروانه‌های سفید» از انتشارات فاطمی برگزیده شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، بیست و سومین دوره مسابقات و جشنواره ملی آموزشی نوآوری و ابتکارات دانش‌آموزی دانشگاه صنعتی شریف، درحالی در رشته‌های نانو، رباتیک و میکروالکترونیک، هوافضا، زیست‌فن‌آوری، نجوم، ماشین‌های‌ سوخت ‌شیمیایی و برنامه‌نویسی اندروید به ایستگاه پایانی‌ رسید که کاروان ۱۲ نفره اعضای کانون استان گیلان سه مقام قهرمانی و یک نائب قهرمانی بخش رباتیک این دوره از مسابقه‌ها را به خود اختصاص‌ داد. بر همین اساس مقام اول لیگ همکار دو نفره نیز به کوروش فاضلی و ماهان موسوی رسید و سید محمدرضا حسینی نیز بر سکوی دومی این گروه قرار گرفت. هم‌چنین در مسابقه‌های لیگ ربات‌های جنگجو محمد مددی، دیگر عضو نوجوان مرکز فرهنگی هنری صومعه‌سرا در استان گیلان نیز به عنوان برگزیده این گروه معرفی ‌شد. در همین حال امیرعلی جعفری در بخش ربات آتش‌ خاموش‌کن و طاها سارانی و امیرمحمد ناصری در بخش ربات پارک نوری از اعضای فعال مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون گنبدکاووس در استان گلستان نیز موفق به کسب مقام برگزیده‌ی سوم شدند. بیست و سومین دوره مسابقات نوآوری و ابتکارات دانش‌آموزی کشوری نادکاپ دانشگاه صنعتی شریف روزهای ۱۶ و ۱۷ اسفند ۱۳۹۷در تهران برگزار شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این فیلم قرار است به همراه «دیده‌بان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، «طلسم» اثر داریوش فرهنگ، «جاده‌های سرد» به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی و «پرده آخر» به کارگردانی واروژ کریم مسیحی با حمایت و همکاری فیلم‌خانه ملی ایران آماده نمایش در بخش «نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر شده‌ است. «دونده» روایت‌گر داستان «امیر»، نوجوان تنها و بی‌سرپرستی است که در یک لنج به گل نشسته زندگی‌اش را به سختی می‌گذراند و حتی قادر به خواندن و نوشتن نیست. عشق به آموختن و عشق به دویدن با میل پیروزی درهم می‌آمیزد و او را به سوی موفقیت در همه عرصه‌ها می‌برد. فیلم «دونده» ساخته امیر نادری محصول ۱۳۶۳ اولین فیلم ایرانی ساخته شده پس از انقلاب است که با کسب جوایز بین‌المللی توجه جهان را به سینمای نوین ایران جلب کرد. بخش «نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» که علاقه‌مندان بسیاری دارد از سه سال پیش به بخش‌های جشنواره افزوده شد و ضمن تعامل با فیلم‌خانه‌ها و آرشیوهای فیلم معتبر ایران و دنیا، در کنار نمایش آثار کلاسیک جهان هر سال تعدادی فیلم ایرانی مرمت شده را هم رونمایی می‌کند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
زبان‌آموزان کانون زبان ایران طی روزهای اخیر و به دلایل فنی با مشکلاتی برای مراجعه به سامانه و شرکت در آزمون‌های کانون روبرو شدند و این مساله نگرانی‌هایی را برای زبان‌آموزان و والدین آن‌ها فراهم کرده بود. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، علیرضا اسلامی معاون آموزشی کانون زبان با اعلام خبر تمدید زمان شرکت در آزمون تمامی مقاطع توضیح داد که روز گذشته بیش از ۶۰‌هزار نفر در این آزمون‌ها شرکت کردند و زبان‌آموزان دیگر هم می‌توانند تا روز ۲۴ اسفند هم به سایت مراجعه کنند. وی افزود: کانون زبان ایران دارای ۳۵۰هزار زبان‌آموز و ۲۷۳ شعبه در سراسر کشور است و ما تنها بخشی از آزمون‌ها را به صورت برخط برگزار می‌کنیم. اسلامی از زبان‌آموزان این مجموعه خواست برای انجام آزمون از عجله و شتاب بپرهیزند و در روزهای آینده هرگاه فرصت کردند به سایت مراجعه و در آزمون شرکت کنند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، از میان پرونده‌های خواستار مجوز ۵۶ اسباب‌بازی ثبتی و ۲ نمونه خواستار مجوز تولید بود. بر اساس این خبر از مجموع پرونده‌های ثبتی، ۳۲ مورد از نظر ثبت بلامانع تشخیص داده شد، ۲۱ پرونده مجوز تولید دریافت کرد و ۳ پرونده رای نیاورد و ۲ اسباب‌بازی نیز نیاز به بررسی بیشتر تشخصیص داده شد. در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های در ۶ گروه ‌حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی هنری، کمک درمانی، الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرد. هدف از این کار، معرفی طراحان اسباب بازی که (اغلب جوانان هستند) به جامعه تولید کنندگان است. تا این معرفی، سرآغاز کار جدید و افزایش تولیدات ارزنده داخلی در کشور باشد امری که با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش ابتکارات تولیدکنندگان، استقلال اقتصادی و افزایش ثروت ملی باید بیشتر مدنظر قرار گیرد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدرضا زمردیان در این احکام، بهرام شاه‌محمدلو (آقای حکایتی) از پیش‌کسوتان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و قصه‌گوی نام‌آشنای کشور را به عنوان رییس انجمن قصه‌گویی و علی خانجانی، مدرس و پژوهش‌گر قصه‌گویی، افسون امینی نویسنده، شاعر و مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی کانون و الهام دارابی، قصه‌گو و کارشناس فرهنگی کانون را به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری انجمن قصه‌گویی کانون منصوب کرد. در حکم بهرام شاه‌محمدلو به عنوان رییس انجمن قصه‌گویی بر ضرورت برنامه‌ریزی برای تشکیل انجمن با حضور قصه‌گویان، مربیان و اعضای کانون و علاقه‌مندان به هنر قصه‌گویی مطابق با سیاست‌ها و شیوه‌نامه‌های کانون، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای آموزش و ترویج صحیح و علمی قصه‌گویی، کشف و پرورش استعدادهای قصه‌گویی در کشور، ایجاد امکان ارتباط بیشتر نخبگان و پیش‌کسوتان قصه‌گویی با هنرآموزان و فراهم‌سازی بستر توسعه و ترویج قصه‌گویی در جامعه و ایجاد بستر مناسب برای برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها و حضور در مجامع بین‌المللی قصه‌گویی تاکید شده است. زمردیان همچنین در احکام اعضای شورای سیاست‌گذاری انجمن قصه‌گویی نیز بر گام برداشتن برای راه‌اندازی و تشکیل انجمن قصه‌گویی به منظور برنامه‌ریزی دقیق، علمی و اجرایی در حوزه ترویج، آموزش، کشف استعدادها و ایجاد ارتباطات موثر بین‌المللی به منظور ترویج فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی و قصه‌های کهن ملی و دینی تاکید کرده است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این کارگاه‌ها با هدف توانمندسازی اعضا و مربیان کانون و ارتقای سطح کیفی تولیدات نمایشی در پنج رشته تعریف شده و مربیان استان‌های کرمانشاه، آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری از حضور اساتید برجسته‌ این حوزه‌ها بهره برده‌اند. بر همین اساس، تهران، مازندران، اردبیل و خوزستان در بهار ۹۸ میزبان اساتید رشته‌های عروسک‌سازی، بازیگری و عروسک‌گردانی خواهند بود تا نخستین دوره‌ی کارگاه‌های آموزشی هنرهای نمایشی به کار خود پایان دهد. گفتنی است این دوره‌ها که به دبیری امیر مشهدی‌عباس برگزار می‌شود، در اهداف بلند مدت خود تلاش دارند تا پس از بررسی خروجی این کارگاه‌ها که تولید یک نمایش است، این مربیان به صورت متمرکز و برنامه‌ریزی شده به فعالیت خود ادامه دهند. این کارگاه‌ها در اولین دوره نویسندگی، کارگردانی، عروسک‌سازی، بازیگری و عروسک‌گردانی، میزبان منوچهر اکبرلو، حسین فدایی‌حسین، محمد عاقبتی، حسن دادشکر، زهرا صبری، فاطمه عباسی، محمد عسگری و سامی صالحی بوده‌اند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 هفته قبل
بر این اساس مریم کهنسال که مسوولیت تنظیم پرونده‌ حرفه‌ای جمشید خانیان را برای ارسال به جشنواره‌ی آسترید لیندگرن بر عهده داشته است در ابتدای سخنان خود گفت: «لازم است در ابتدا از جمشید خانیان به سبب فرصتی که برای کار کردن و نوشتن درباره‌ی‌ آثارشان به من دادند تشکر کنم. این جست‌وجو منتهی به کشف ۴۴ اثر می‌شود که هویت مکتوب خانیان را به تصویر می‌کشد.» او ادامه داد: «به گمان من شناخت جمشید خانیان، شناخت یک نویسنده و آثارش نیست. او از مرز یک نفر بودن عبور کرده و حالا کسی است که به دلیل تاثیری که بر جریان داستان‌نویسی معاصر ایران دارد، شناخت او در واقع معرفی جریان‌های ادبی داستانی معاصر ایران است. عباس جهانگیریان سخنان خود را این‌طور آغاز کرد: «جمشید خانیان یکی از نویسندگان بی‌حاشیه‌ی امروز ایران است. در دهه ۴۰ ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم و در دو دهه بعد از انقلاب هم چنین چیزی نداریم.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری3 هفته قبل
اکنون طراحان و عروسک‌سازان ایرانی نیز روز ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ با برپایی یک نشست در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعضای هیات موسس این انجمن را انتخاب کردند تا پس از آن، هماهنگی‌های لازم برای دریافت مجوز تاسیس این انجمن تخصصی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گیرد. بر همین اساس لیلا کفاش‌زاده، نیلوفر جلیلوند، صبا آقاکثیری، الهام مردان‌پور، و علیرضا مهرانیان به عنوان اعضای هیات موسس انجمن طراحان و عروسک‌سازان ایران معرفی شدند. کفاش‌زاده، کارشناس میراث فرهنگی، مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی، عضو شورای کتاب کودک، پژوهشگر حوزه عروسک‌های بومی و آئینی و پژوهشگر حوزه افسانه و اسطوره است. هم‌چنین جلیلوند، طراح و سازنده انواع عروسک‌های پارچه‌ای، کارآفرین از عرضه ساخت عروسک، مدرس دوره‌های عروسک‌سازی بزرگسال و کودک از فعالان حوزه عروسک‌سازی است. در همین حال مردان‌پور، طراح عروسک، نقاش، خطاط، مترجم و گرافیست فعال در زمینه عروسک‌سازی و مهرابیان، طراح عروسک، نویسنده، فیلم‌ساز، عکاس، گرافیست، مدیر بخش تحقیق و پژوهش حوزه عروسک‌های بومی محلی، آیینی است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در آئین پایانی دومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی از آثار برتر در شش بخش تقدیر و تجلیل شد. براین اساس در بخش داستان انقلاب و دفاع مقدس رمان «تپش» که به موضوع جنگ تحمیلی می‌پردازد به عنوان کتاب سال این جشنواره معرفی شد. گفتنی است این کتاب، داستانی واقعی است که سیر حوادث و ماجراهای آن در طی شکل‌گیری داستان تغییراتی پیدا می‌کند. در این داستان نویسنده به واقعیت‌های جنگ و موضوع انسان‌های پشت جبهه‌ها در حوالی سال‌های ۵۹ تا ۶۰ توجه کرده‌ است. اسب و سیب و بهار نوشته احمدرضا احمدی از دیگر کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز نامزد دریافت جایزه بخش کودک این رویداد نامزد معرفی شده بود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
حسن‌زاده زبان سه نسل را می‌شناسددر بخش بعدی این نکوداشت شهرام اقبال‌زاده، عضو شورای کتاب کودک، نویسنده و پژوهش‌گر ادبیات کودک سخن گفت. او ادامه داد: ادبیات کودک ما یکی از قدرتمندترین ادبیات کودک در جهان است. همین قلم‌هایی که داریم، که می‌نویسند، نقد می‌کنند و ادبیات کودک ما به حدی از رشد رسیده که امروز دانشگاهی شده است. در جامعه‌ی پژوهشی تا مدت‌ها ادبیات کودک و نوجوان جدی گرفته نمی‌شد اما اکنون این حوزه از ادبیات جای خودش را باز می‌کند. آن‌ها سعی می‌کنند سطح کیفی کارهایشان را بالا ببرند و همین مساله باعث می‌شود سطح کیفی کارهای ادبیات کودک و نوجوان بالا رود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این ویژه‌برنامه روز ۸ اسفند از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون در خیابان حجاب تهران برپا می‌شود. براساس این خبر در این آیین معصومه انصاریان عضو شورای کتاب کودک، محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون و محمدهادی محمدی از موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان سخنرانی می‌کنند. هم‌چنین هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده صاحب‌نام و نامزد جایزه آسترید لیندگرن نیز در بخش پایانی چهارمین مهرآیین نکوداشت نامزد جایزه آسترید لیندگرن صجبت خواهد کرد و در ادامه، آیین تجلیل برگزار خواهد شد. این آخرین برنامه از مجموعه چهار نکوداشتی است که برای نامزدهای دریافت جایزه ادبی آسترید لیندگرن سوئد از سوی کانون برگزار می‌شود که پیش از این نیز از علی‌اصغر سیدآبادی، فرهاد حسن‌زاده و جمشید خانیان در آیین‌های جداگانه قدردانی ‌شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، «اسب و سیب و بهار» اثر احمدرضا احمدی و «تپش» اثر رفیع افتخار به عنوان آثار راه یافته به بخشی نهایی این جشنواره معرفی شده‌اند. «اسب و سیب و بهار» که در بخش «داستان کودک» با ۴ اثر دیگر رقابت می‌کند، همچون دیگر آثار احمدرضا احمدی اثری فلسفی است. در بخش «داستان انقلاب و دفاع مقدس» رمان تپش» با ۴ اثر رقابت می‌کند. این جشنواره به همت دفتر تبلیغات اسلامی و با هدف شناسایی نویسندگان و ناشران فعال در این زمینه و معرفی به مخاطبان برگزار شده است. بر اساس فراخوان منتشر شده، کتاب‌های رسیده به این جشنواره در رشته‌های داستان، رمان، تک‌نگاشت ادبی، متن مهارتی و علمی و در موضوع‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این آیین سودابه امینی مدیرکل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن خوش آمدگویی گزارشی از در مورد اهداف برپایی نکوداشت ارایه می‌کند و در ادامه مریم کهنسال مدرس دانشگاه به عنوان سخنران صحبت خواهد کرد. هم‌چنین عباس جهانگیریان عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در این برنامه به ارایه گزارشی از چگونگی روند انتخاب و معیارهای مورد نظر برای معرفی کاندیداهای این جایزه می‌پردازد. سخنرانی جمشید خانیان نامزد دریافت جایزه‌ی جهانی آستریدلیندگرن، پخش نماهنگ و آیین تجلیل از دیگر برنامه‌های سومین مهرآیین نکوداشت است. این سومین برنامه از مجموعه چهار نکوداشتی است که برای نامزدهای دریافت جایزه ادبی آسترید لیندگرن سوئد از سوی کانون برگزار می‌شود که پیش از این برای علی‌اصغر سیدآبادی روز پنجم اسفند برگزار شد و روز ششم و هشتم نیز از فرهاد حسن‌زاده و هوشنگ مرادی‌کرمانی قدردانی می‌شود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این آیین فریدون عموزاده‌خلیلی نماینده انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان سخنران برنامه در مورد شیوه‌ی انتخاب نامزدی علی‌اصغر سیدآبادی برای دریافت جایزه‌ی جهانی آستریدلیندگرن توضیح‌هایی را ارایه کرد. او با اشاره به این که علی‌اصغر سیدآبادی به عنوان نماینده ایران در ترویج کتاب‌خوانی برای دریافت جایزه آستریدلیندگرن معرفی شده است اظهار داشت: گاهی به خاطر تلقی‌های نادرستی که از کتاب‌خوانی داریم باعث می‌شود دچار ابهام شویم. نماینده انجمن نویسندگان کتاب کودک در ادامه ابراز داشت: برای انتخاب کاندیدای مورد نظر، این فرآیند مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت علی‌اصغر سیدآبادی به خاطر دارا بودن بیشترین شاخص‌ها به عنوان نامزد این بخش معرفی شد. عموزاده خلیلی ادامه داد این نویسنده به واسطه‌ی مسوولیت‌های دولتی به خوبی از ظرفیت‌های این حوزه به نفع مخاطب و ترویج کتاب‌خوانی در کشور استفاده کرده و اقدام به نهادسازی مانند: جایزه لاک‌پشت پرنده، جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی و … کرده است. در پایان این ویژه‌برنامه علی‌اصغر سیدآبادی در جایگاه قرار گرفت و ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این آیین گفت: تمام فعالیت‌هایی که در حوزه ترویج کتاب‌خوانی در این سال‌ها صورت گرفته حاصل تلاش جمعی است و تمام دست‌اندرکاران این حوزه در این بخش همکاری داشته‌اند چرا که اگر این همراهی‌ها نبود به تنهایی قادر به انجام هیچ کدام از این کارها نبودم.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این نمایشگاه ۸۵ عنوان کتاب تالیفی و ترجمه به نمایش گذاشته شده است. بر اساس این گزارش «ماهی سیاه کوچولو»، «یک چاه»، «هنگام لاک‌پشت‌ها»، «پریانه‌های لیاسندماریس»، «قایق کاغذی»، «درمصرف آب»، «۲رودخانه واژگون هانا»، «حکایت مرد و دریا»، «آزمایش‌های علمی با آب»، «یعقوب را دوست داشتم»، «آب» و … از جمله آثار به نمایش در آمده در نمایشگاه «ماه گفت: قلپ قلپ …کمک!» کتاب‌خانه مرجع کانون ویژه‌ی ماه‌های اسفند ۱۳۹۷ و فروردین ۱۳۹۸ است. کتاب‌خانه مرجع کانون هر ماه منتخبی از آثار فارسی و غیرفارسی خود را با موضوع‌های مختلف در قالب نمایشگاهی در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهد. نمایشگاه «ماه گفت: قلپ قلپ …کمک!» از اول اسفند ۱۳۹۷ تا پایان فروردین ۱۳۹۸ روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ در کتاب‌خانه‌ی مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، پلاک ۲۴ پذیرای علاقه‌مندان است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 هفته قبل
بر اساس این خبر گیتی خامنه، در این سفر به دیدار کودکان و نوجوانان شهرستان‌های خوسف و قاین رفت که بسیار مورد استقبال خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان و مسوولان قرار گرفت. زندگی تک‌تک آدم‌ها هر روز با حادثه‌های تلخ و شیرین همراه است که اوج و فرود زندگی آنان را می‌سازد. خامنه در ادامه گفت: با قصه می‌توان زیباترین مفاهیم زندگی را برای کودکان بیان کرد، بدون آن‌که با تکرار نصیحت‌های تکراری خسته ودلزده شان کرد؛ آن‌چه که کودکان و نوجوانان امروز به هیچ عنوان بر نمی‌تابند. نیک‌طلب در این سفر به تمامی کودکان ونوجوانان توصیه کرد، برای موفقیت در امر نویسندگی خوب کتاب بخوانند و آثار شاعران و نویسندگان بزرگ را مطالعه کنند. حضور این تصویرگر کتاب کودک در گردهمایی مربیان هنری استان و برگزاری «کارگاه خلاقیت» از دیگر برنامه‌های سفر حدیثه قربان به شمار می‌رود.