تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «کانون پرورش فکری»

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری7 ساعت قبل
مولف کتاب «گربه‌سانان» در ادامه گفت: تصاویری از خانواده‌ راسوها، خرس‌ها، راکون‌ها، خدنگ‌ها، شنگ‌ها (سمور آبی)، رودک‌ها (گورکن) و … در این کتاب به چشم می‌خورد. گلشن با بیان این‌که کتاب «خرس‌ها و دیگر گوشت‌خواران» مانند جلدهای قبلی این مجموعه از دو بخش علمی و تاریخ، فرهنگ و هنر به صورت مصور تشکیل شده است، افزود: اطلاعات جانورشناسی از کتاب‌های علمی قدیم ایران مثل جانورنامه‌ها و شکارنامه‌ها مکمل بخش علمی گونه‌های جانوری خواهد بود. گلشن خاطرنشان کرد: عکاسان پیش‌کسوت و جوان حیات‌وحش همچون فریبرز حیدری، بهزاد فراهان‌چی، حامد تیزرویان، فرشاد اسکندری و … برای هر مدخلی از این کتاب تلاش زیادی کردند. گفتنی است مجموعه «پستانداران ایران» قرار است در هفت عنوان منتشر شود که تاکنون سه عنوان آن منتشر و در حال چاپ است. «گربه‌سانان» اولین کتاب این مجموعه، در سال ۱۳۹۰ برنده‌ی بیست‌ونهمین و دومین آن کتاب «سگ‌سانان و کفتارها» نیز در سال ۱۳۹۴ برنده سی‌وسومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری8 ساعت قبل
در این بازدید حق‌شناس از بخش‌های مختلف این موزه دیدن کرد و به تماشای نقالی بخشی از شاهنامه فردوسی از سوی یکی از دختران نوجوان عضو مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نشست. حق‌شناس درباره تأثیرگذاری موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز بیان کرد: خوشبختانه موزه تاریخ کانون در منطقه پر استعداد و جای حساسی قرار گرفته و دوباره آماده‌سازی این موزه نیز با کمک شهرداری شکل گرفت که از دوستان خود در این بخش قدردانی می‌کنم. امیدوارم موزه تاریخ کانون فرصتی را برای کودکان این شهر و استعدادهای ارزشمندی که در آن زندگی می‌کنند ایجاد کند تا به درستی با تاریخ ایران و توانمندی‌های کشورمان آشنا شوند. وی در پایان سخنان خود یادآور شد: موزه تاریخ کانون فرصتی را برای کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند که خود را بازیابی کنند و امیدوارم برای آینده کشور مثمرثمر باشند. گفتنی است موزه تاریخ کانون اولین موزه تخصصی کودک و نوجوان و تنها موزه تخصصی با موضوع تاریخ است که دارای بخش‌هایی همچون تونل زمان، سرداب، رمپ، اتاق کره، سالن نمایش و … است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، علاقه‌مندان می‌توانند روز ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ در گذر از راهروی تاریخ، سیر تمدن بشری از دوره غارنشینی تا عصر فضا را در موزه تاریخ کانون مرور کنند. موزه تاریخ کانون اولین موزه تخصصی کودک و نوجوان و تنها موزه تخصصی با موضوع تاریخ است که دارای بخش‌هایی همچون تونل زمان، سرداب، رمپ، اتاق کره، سالن نمایش و … است. این موزه که پیش از این نیز برای حضور دانش‌آموزان برنامه داشته است، امسال در روز جهانی موزه و میراث فرهنگی بازدید برای عموم را آزاد اعلام کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند در روز ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ از موزه تاریخ کانون واقع میدان شهدا، پیروزی، خیابان افروز، بعد از فروشگاه اتکا، نبش کوچه نگران‌پور دیدن کنند. در همین روز نماینده شورای شهر تهران و مسئولان شهرداری منطقه ۱۳ تهران نیز در ساعت ۱۴ از موزه تاریخ کانون بازدید خواهند کرد.

نمایش «خرس آرکانسا» به کارگردانی مهدی مقیمی اسفندآبادی

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری4 روز قبل
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری5 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدحسین فرجو درباره رویداد ملی ایده‌آزاد در اسباب‌بازی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در رونق تولید داخلی نقش اساسی دارد حوزه اسباب‌بازی کودکان است، بنابراین طراحان باید با توان بیش‌تری در این حوزه فعالیت کنند. وی با بیان این‌که در آموزش‌های رسمی فاقد رشته طراحی اسباب‌بازی در ایران هستیم، افزود: ما رشته‌های مختلف هنری را داریم اما به طور خاص علی‌رغم مصوبه‌ای که نزدیک به ۱۰ سال است بر زمین مانده ما هنوز در دانشگاه‌هایمان رشته طراحی اسباب‌بازی در کشورمان نداریم و افراد علاقه‌مند طراحی اسباب‌بازی کودکان به طور سنتی و خودجوش در این رشته فعالیت می‌کنند و امروزه جزء ایده‌پردازان اسباب‌بازی و سرگرمی کودکان هستند. او با اشاره به نقش اسباب‌بازی در آموزش مسائل مختلف به کودکان گفت: بسیاری از مباحث همچون مسائل محیط زیست، شهری و … را می‌توان از طریق اسباب‌بازی به کودکان منتقل کنیم و در دنیا نیز اسباب‌بازی به عنوان یکی از عناصر اصلی و کلیدی در حوزه آموزش رسمی کودکان است. وی ادامه داد: کشور چین یکی از تولیدکنندگان اصلی اسباب‌بازی در جهان است که شمارگان میلیونی دارد و درآمد آن از فروش نفت نیز در کشور ما بیش‌تر است بنابراین ما باید به صنعت اسباب‌بازی توجه بیشتری کنیم که سبب رونق اقتصادی و کارآفرینی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشورمان می‌شود. مراسم پایانی این رویداد روز ۲۷ خرداد در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران این صنعت برگزار می‌شود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری5 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، دیدگاه برخی از فیلسوفان درباره‌ کودکی، نظریه‌ و مدل‌های کودکی، ‌ پیاژه و فلسفه، ‌پیاژه و نگه‌داری، رشد اخلاقی، حقوق کودکان، یادزدودگی کودکی و … عنوان بعضی از سرفصل‌های این کتاب است. گرایش روزافزون دانشجویان دکتری در رشته‌های گوناگون علوم انسانی و تربیتی به تدوین رساله‌های خویش در قلمرو ادبیات کودک نیز بر این نیاز، پیوسته می‌افزاید. این اثر به طور ویژه برای درس‌های دوره‌ کارشناسی ارشد ادبیات کودک در نظر گرفته شده و یا از چنان اعتبار و ژرفایی برخوردار است که به کار مطالعه‌ همه دانشجویان علاقه‌مند به بحث‌های نظری و نیز منتقدان و نظرورزان ادبیات کودک می‌آید. این کتاب با دارا بودن واژه‌نامه انگلیسی به فارسی، نمایه‌ی ‌نامی و نمایه‌ی موضوعی در ۱۰ فصل از سوی سعید و مریم حسام‌پور ترجمه و در شمارگان ۲۵۰۰ نسخه منتشر شده است. گفتنی است «فلسفه‌ کودکی» در ۱۴۴ صفحه و به قیمت ۱۰هزار تومان از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری5 روز قبل
آسمان مرکز تخصصی علوم تهران آبی بوداعضا انجمن نجوم و مربیان مرکز علوم کانون استان تهران، ویژه‌برنامه روز جهانی نجوم را روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ در دو بخش نجوم و زیست‌شناسی برگزار کردند. مرکز علوم و نجوم شاهد برگزاری رصد رویت هلال با حضور مربیان نجوم و اعضای مرکز بود. در کنار اجرای برنامه‌های رصدی، کارگاه آموزش مبانی اولیه استهلال نیز از سوی مربیان نجوم مرکز برای اعضا برگزار شد. برگزاری همایش «آسمان هفتم» در کانون رشتهم‌زمان با روزجهانی نجوم، مرکز فرهنگی هنری شماره ۳ کانون رشت میزبان همایش نجومی «آسمان هفتم» شد. مهدی عسگری مدرس نجوم و عضو انجمن نجوم استان در این مراسم برای اعضا از کره ماه، مریخ و زیبایی‌های علم نجوم گفت.

مراسم روز و هفته جهانی نجوم در مرکز تخصصی علوم و زیست شناسی کانون استان تهران

کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
شاید یکی از بهترین راه‌ها برای پاسخ گویی به این پرسش کودکان و نوجوانان، از طریق تولید اثر یا آثار هنری به ویژه آثار تئاتری باشد. این روزها تالار بوستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان میزبان نمایش «خرس آرکانسا» نوشته اوراند هریس و ترجمه بهزاد نژادقنبر است که با کارگردانی مهدی مقیمی‌اسفندآبادی اجرا می‌شود. وقتی وارد لابی تالار بوستان و گلستان کانون می‌شویم، حضور قابل توجه کودکانی که به همراه پدر یا مادر خود به این مجموعه مراجعه کرده‌اند تا تماشاگر «خرس آرکانسا» باشند قابل توجه است. «خرس آرکانسا» داستان دختربچه‌ای است که وقتی آرزو می‌کند پدربزرگش را هرگز از دست ندهد ماجراهای شگفت‌انگیزی را پشت سر می‌گذارد. همین‌طور رضا حق‌گو به عنوان آهنگ‌ساز، محسن شاهچراغی به عنوان دستیار کارگردان و مدیر صحنه، علیرضا حسین‌پور و محمدرضا شاملو به عنوان سازنده دکور و ریحانه مطهری به عنوان روابط عمومی با نمایش «خرس آرکانسا» همراهی می‌کنند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 هفته قبل
مجموعه «کتاب اندیشه» در ۱۱ عنوان به موضوع‌های گوناگون پرداخته است. این اثر نیز با الهام از قصه‌های قرآنی حرف‌های تازه‌ای برای مخاطبان نوجوان دارد. بر این اساس «شیطان» موضوعی است که در کتاب «او همنشین فرشته‌ها بود» به آن ‌پرداخته شده است. او برای این کار قسم خورده بود و آرزو داشت به سوگندش عمل کند.» گفتنی است این کتاب در چاپ پنجم با شمارگان ۵ هزار نسخه و قیمت ۵‌هزار تومان از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شده است. پیش‌تر نیز ۲۰ هزار نسخه از این کتاب به چاپ رسیده بود.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در طرح امداد فرهنگی کانون مربیانی از استان‌های مختلف کشور به همراه گروه‌های داوطلب تئاتر از انجمن نمایش کانون و گروه‌های هنری استان لرستان حضور دارند. بر اساس این گزارش تماشاخانه سیار و کاروان امداد فرهنگی کانون از صبح روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در شهر سیل‌زده «دوره چگنی» و روستاهای بخش شاهیوند اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی‌هنری برای خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان را آغاز می‌کنند. برهمین اساس در ادامه این امکان فرهنگی در نوبت صبح روز ۱۲ اردیبهشت به میان کودکان و نوجوانان شهر کوهدشت می‌رود ودر نوبت عصر مهمان بچه‌های شهرستان رومشکان می‌شود. هم‌چنین کاروان امداد فرهنگی کانون روز جمعه ۱۳ اردیبهشت در شهر سیل‌زده معمولان و روستاهای اطراف آن به اجرای برنامه می‌پردازد و پس از آن روزهای ۱۴ و۱۵ اردیبهشت کودکان، نوجوانان و خانواده‌های سیل‌زده‌ی شهرستان پلدختر و روستاهای توابع میزبان پیک امید خواهند بود. گفتنی‌است در طرح امداد فرهنگی پیک امید کانون علاوه بر اجرای برنامه‌های فرهنگی‌هنری، بسته‌های فرهنگی را که از سوی کانون پرورش فکری، انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان و شورای نظارت بر اسباب‌بازی آماده شده است نیز به کودکان سیل‌زده اهدا می‌کند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، شرایط ارائه آثار ششمین دوره جشنواره ملی و سومین جشنواره بین‌المللی نقاشی «صلح و دوستی» از سوی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر و با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب فراخوان این رویداد هنری اعلام شد. «موضوع اصلی جشنواره «صلح و دوستی» برای شرکت کنندگان ۴ تا ۱۲ سال تعیین شده است. بر همین اساس، اداره‌های کل استانی کانون می‌توانند بخش تکمیل اطلاعات را به صورت چاپ شده در اختیار کودکان قرار دهند. بر همین اساس آثار ارسالی خارج از محدوده زمانی تعیین شده، در جشنواره شرکت داده نخواهد شد. کانون پرورش فکری و هنری کودکان و نوجوانان و معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش، در برگزاری این رویداد هنری مشارکت می‌کنند.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری2 هفته قبل
احمدرضا احمدی در این کتاب همچون دیگر آثار خود نگاه متفاوتی به چیستی و هستی دنیا دارد و به مخاطبان می‌آموزد تا با نگاهی نو به اطراف خود بنگرند. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «صبح که پنجره‌ی اتاقم را به سوی دریا باز کردم، در مه صبحگاهی، در انتهای دریا، ‌ سه درخت گیلاس از دریا روییده بود. سه پرنده‌ی آبی، سبز و قرمز اطراف درخت‌های گیلاس پرواز می‌کردند. سوار قایق شدم و پاروزنان به سوی سه درخت گیلاس در دریا رفتم. «کشتی سرگردان در مه دریا» در غرفه کانون پرورش فکری واقع در بخش‌ کودک و نوجوان، سالن B، راهروی ۴، شماره ۱۲۴ نمایشگاه بین‌المللی کتاب واقع در مصلی امام خمینی تهران (ره) در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.