پربادزیدترین اخبار خبرگزاری «بازار سرمایه ایران»

بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران9 ساعت قبل
در این گزارش، ارزش بازار «وسبحان» با افت ۱۴۵میلیارد و ۸۹۶میلیون ریالی به مبلغ ۷۳۹میلیارد و ۷۷۵میلیون ریال و بهای تمام شده را با افت ۲۷۳میلیارد و ۸۰۰میلیون ریالی به ۶۵۳میلیارد و ۳۳۹میلیون ریال رسید. در صورت وضعیت سهام بورسی واگذار شده این شرکت سود حاصل از واگذاری‌ها ۳۲۹میلیارد و ۷۲۴میلیون ریال اعلام شده و کل مبلغ واگذاری‌ها نیز ۲هزار و ۱۹۷میلیارد و ۱۶میلیون ریال اعلام شده است. این شرکت کل مبلغ سهام خریداری شده در بورس را ۵۷۸میلیارد و ۷۲۷میلیون ریال اعلام کرد. «وسبحان» در این گزارش سود هرسهم را ۲۸۲ریال اعلام کرده است. سود عملیاتی را ۳۶۶میلیارد ریال و سود خالص نیز ۳۶۶میلیارد ریال اعلام شده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران9 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)؛ یحیی آل اسحاق در خصوص نامگذاری سال ۹۸ با عنوان «رونق تولید» و همچنین کارکردهای بورس کالای ایران در تحقق این شعار به «کالاخبر» گفت: وقتی یک کالایی یا سهامی وارد بورس می‌شود، نخستین پایه این اقدام، روی شفافیت بنا شده که هرچقدر میزان این عرضه‌ها بیشتر باشد، شفافیت اقتصادی نیز در مسیر رشد قرار می‌گیرد. رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: دومین مولفه در این زمینه، ایجاد نظم، قانون، قابلیت رصد و پیگیری معاملات در بورس است که این موضوع نیز از شفافیت نشات می‌گیرد. آل اسحاق در ادامه مزایای بورس کالا در اقتصاد را برشمرد و گفت: تامین سرمایه، شفافیت در کشف قیمت، رقابت سالم، جلوگیری از سوء استفاده و انحصار، پیش بینی پذیر کردن بازارها و در آخر تنظیم سیاست‌ها از جمله مزایای بورس کالا برای اقتصاد است. در این میان همه این هماهنگی‌ها باید در یک بستر یا به عبارتی زیر یک چتر ساماندهی و عملیاتی شود تا از نگاه تک بعدی به یک رویکردی کلی و همه جانبه برویم که این محمل همدلی، بورس کالای ایران است. آینده بورس کالا روشن استآل اسحاق در پاسخ به این پرسش که چشم انداز شما از آینده بورس کالای ایران چیست؟ گفت: «ره چنان رو که رهروان رفتند»، زمانی است که خودمان ابداع و ابتکار داریم و نمی‌دانیم آینده طرح مان چه می‌شود؛ اما بورس‌های کالایی بیش از صد سال سابقه در اقتصادهای دنیا دارند و آینده و مسیر رشد این بورس‌ها مشخص است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران9 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شرکت سرمایه گذاری جامی صورت وضعیت پرتفوی ۶ماهه منتهی به ۳۰دی۱۳۹۷ را منتشر کرد. این شرکت در صورت وضعیت پرتفوی بورسی ارزش بازار خود را با رشد ۵۲میلیارد و ۴۳۸میلیون ریالی مبلغ ۷۲میلیارد و ۴۰۵میلیون ریال اعلام کرد. پرتفوی این شرکت در پایان این دوره با افت یک میلیارد و ۸۰۶میلیون ریالی مواجه شده است. این شرکت با سرمایه ۱۲۰میلیارد ریالی سود هرسهم را در این دوره مالی ۲۰۴ریال اعلام کرده است. سود خالص را ۲۴میلیارد و ۴۶۷میلیون ریال و سود عملیاتی را ۲۴میلیارد و ۴۶۷میلیون ریال منتشر شده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، معاملات فلزات اساسی در بورس لندن با روند نوسانی همراه شدند. در این بازار قیمت مس لندن با افت ۰٫۲ درصدی به هر تن ۶ هزار و ۳۲۵ دلار رسید و قیمت آلومینیوم با افزایش ۰٫۲ درصدی هر تن یک هزار و ۸۸۹ دلار معامله شد. قیمت هر تن سرب در بازار لندن به دو هزار و ۱۵ دلار دست به دست شد و قیمت نیکل نیز ۱۲ هزار و ۸۸۰ دلار معامله شد. قیمت قلع به هر تن ۲۱ هزار و ۳۴۰دلار رسید و قیمت روی نیز هر تن دو هزار و ۸۴۵ دلار معامله شد. در این بین، قیمت طلا با افت ۰٫۴ درصدی هر اونس یک هزار و ۳۲۲ دلار رسید.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، پس از این که نرخ اوراق خزانه داری ۱۰ ساله آمریکا با روند افزایشی نسبی همراه شد بازارهای آسیایی توانستند با رشد نسبی شاخص‌ها همراه شوند. شاخص بلوچیپ چین و شاخص اصلی بورس هنگ کنگ با رشد ۰٫۳ درصدی و ۰٫۵ درصدی معاملات را ادامه دادند. اما در بازارهای آسیایی، شاخص شانگهای چین با افت ۱٫۵ درصدی همراه شد. در هند، شاخص اصلی بورس بمبئی رشد ۰٫۰۸ درصدی را از آن خود کرد و شاخص اصلی بورس مالزی نیز رشد ۰٫۰۱ درصدی را به ثبت رساند. در بورس فیلیپین شاخص PSEI توانست رشد ۰٫۴ درصدی داشته باشد و بورس سنگاپور با رشد ۰٫۴ درصدی شاخص STI همراه شد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شانا، ضمن ابلاغ دستورالعمل‌ نحوه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز در پیمان‌های ریالی فاقد تعدیل سازمان برنامه و بودجه کشور به شماره ۹۷/۷۰۱۰۵۹مورخ ۹۷/۱۲/۱۵ و در راستای تکمیل و تسهیل کاربرد آن و سرعت بخشیدن به روند پیشرفت اجرایی طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت، دستورالعمل تکمیلی نحوه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز در پیمان‌های ریالی فاقد تعدیل صنعت نفت، برای قراردادهایی که پیشنهاد قیمت آنها از سوی پیمانکار از ۹۱/۰۵/۰۱ تا ۹۷/۰۱/۰۱ دریافت و قرارداد بر اساس آن منعقد شده باشد، برای کارکردهای از ۹۶/۱۰/۰۱ تا ۹۷/۱۲/۲۹ ابلاغ می‌شود. این دستورالعمل جایگزین دستورالعمل تکمیلی شماره ۹۷/۳۹۱۲۷۵ مورخ ۹۷/۰۸/۲۳ می‌شود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از رویترز، در ساعت هفت و ۴۶ دقیقه امروز (سه‌شنبه، ۶ فروردین‌ماه) قیمت شاخص نفت خام برنت با ۱۲ سنت افزایش به ۶۷ دلار و ۳۳ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با ۴۴ سنت افزایش به ۵۹ دلار و ۲۶ سنت رسید. تلاش‌های اوپک و متحدانش سبب شده در بیشتر روزهای سال ۲۰۱۹ میلادی تا کنون، قیمت نفت رو به رشد باشد. تحریم‌های آمریکا ضد ایران و ونزوئلا نیز بر عرضه نفت تأثیر منفی داشته است. با این همه، تحلیلگران اعلام کردند اگر نگرانی‌های گسترده از بازگشت رکود اقتصادی وجود نداشت، قیمت نفت می‌توانست بالاتر از این باشد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
مجموع واردات کالاهای بخش معدن وصنایع معدنی در ۱۱ ماهه پارسال از لحاظ وزنی ۱۲ درصد و از نظر ارزشی ۹ درصد کل واردات کشور را به خود اختصاص داد. ارزش واردات انواع فرو در مدت مزبور افزون بر ۲۰۱٫۴ میلیون دلار بود که در مقایسه با ۱۱ ماهه ۹۶ افت ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد. افت ۴۰ درصدی واردات تجهیزات معدنیجداول آماری مورد بررسی نشان می‌دهد که در ۱۱ ماهه سال گذشته بیش از ۲۰ هزار تن تجهیزات معدن و صنایع معدنی به کشور وارد شد که در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۶ کاهش ۴۰ درصدی داشت. ارزش واردات تجهیزات معدن وصنایع معدنی در دوره این گزارش افزون بر ۱۹۷٫۹ میلیون دلار ثبت شد که در مقایسه با ۱۱ ماهه ۹۶ به میزان ۹ درصد افت نشان می‌دهد. کاهش ۳۴ درصدی واردات سایر اقلام معدنیبررسی آمار گمرک ایران در دوره ۱۱ ماهه پارسال گویای آن است که بیش از ۶۰۲٫۳ هزار تن سایر اقلام معدن وصنایع معدنی وارد کشور شد که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶ افت ۳۴ درصدی را رقم زد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
«حامد سلطانی نژاد» مدیرعامل بورس کالای ایران در روزهای پایانی سال ۹۷ به تشریح وضعیت معاملات بورس کالا و برنامه‌های توسعه و چالش‌های پیش روی آن پرداخت. حجم معاملات بورس کالای ایران به چه میزان رسیده و نسبت به دوره‌های زمانی گذشته چه تغییری داشته است؟ سلطانی نژاد: ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در دوره ۱۱ ماهه ابتدایی سال ۹۷ یک هزار و ۵۶۷ هزار میلیارد ریال بوده است که رکورد جدیدی در ارزش معاملات از ابتدای راه‌اندازی بورس کالای ایران به شمار می‌رود. از کل معاملات انجام گرفته ۷۷۳ هزار میلیارد ریال ارزش معاملات بازار فیزیکی بوده و ۸۸۴ هزار میلیارد ریال نیز ارزش معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا است. ارزش معاملات بازار محصولات فرآورده‌های نفتی نیز به رقمی بیش از ۱۹۳ هزار و ۸۸۲ میلیارد ریال رسیده و رکورد جدیدی در ارزش معاملات این بازار به ثبت رسیده است. راه‌اندازی معاملات «اوراق خرید دین» به عنوان یک ابزار تأمین مالی جدید و راه‌اندازی معاملات «حق امتیاز» از برنامه‌های سال آینده بورس کالای ایران است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
ما سال گذشته نفت را بین ۵۰ تا ۸۷ دلار در هر بشکه معامله کردیم. شاید ۸۷ دلار قیمت بیش از حد بالایی باشد. آمریکا پس از این که تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران را در نوامبر آغاز کرد، به هشت کشور برای ادامه واردات نفت ایران معافیت داد. وی در ادامه افزود: نفت سال آینده در محدوده ۷۰ دلار معامله خواهد شد. واشنگتن اخیرا با هدف سرنگون کردن دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، صنعت نفت این کشور را هدف تحریم قرار داده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از هفته‌نامه مشعل، صنعت پتروشیمی، پتروشیمی مرجان که از طرح‌های برنامه پنجم توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، شهریورماه افتتاح شد. دماوندفاز یک نیروگاه پتروشیمی دماوند شامل ۶۴۸ مگاوات برق و ۷۸۰ تن بخار می‌شود که شهریورماه از سوی رئیس جمهوری به صورت رسمی افتتاح شد و تامین‌کننده یوتیلیتی برای ۲۴ طرح پتروشیمی فاز دوم عسلویه است. متان هم برای سوخت و هم برای خوراک واحد متانول است و نیمه نخست سال ۹۸ شاهد راه‌اندازی واحد متانول پتروشیمی بوشهر خواهیم بود. لردگانطرح پتروشیمی لردگان نیز یکی دیگر از برنامه‌های افتتاح در سال ۹۸ است. میاندوآببرنامه مجتمع پتروشیمی میاندوآب معروف به واحد پلی اتیلن سنگین، تولید ۱۷۵ هزارتن در سال است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران10 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رضا رحمانی در حکمی میثم زالی را به عنوان دبیر کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید منصوب کرد. در بخشی از این حکم خطاب به زالی آمده است: انجام امور جاری کارگروه و دبیرخانه، برگزاری جلسات، ایجاد هماهنگی لازم بین دستگاه‌های اجرایی ذیربط در جهت حل مشکلات واحدهای تولیدی، ابلاغ و پیگیری اجرای مصوبات، نظارت عالیه بر عملکرد کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌ها، در مواقع لزوم برنامه ریزی حضور میدانی و شرکت در جلسات کارگروه‌های مذکور و همچنین تهیه گزارش دوره‌ای عملکرد کارگروه ملی و کارگروه‌های استانی، از اهم وظایف جنابعالی است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران11 ساعت قبل
محمد جوانمردی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار، در راستای ایفای وظایف قانونی خود، پس از آگاهی‌بخشی لازم درباره مسئولیت‌های حقوقی اقدامات غیرقانونی و عواقب این اقدامات هشدارهای لازم را داده و سپس نسبت به طرح شکایت کیفری بالغ بر ۱۸ کانال تلگرامی مرتبط با ۳۰ شخص حقیقی و سایت‌های غیر مجاز در این زمینه اقدام کرده است. به گفته جوانمردی، این اشخاص در اقدام دیگری نیز با ارائه تحلیل‌های گمراه‌کننده و مشاوره غلط به عموم سرمایه‌گذاران موجب تغییر در روند قیمتی سهام شده و تعادل بازار را به هم می‌زنند. به گفته جوانمردی در بسیاری از موارد، گردانندگان کانال‌ها یا گروه‌های تلگرامی و سایت‌های اینترنتی پس از آگاهی از مقررات قانونی و پیش از اقدام قضایی سازمان، به صورت داوطلبانه فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، اما متاسفانه برخی از این اشخاص با وجود دریافت هشدارهای جدی سازمان و سایر ارکان بازار سرمایه، در مقابل حکم قانون تمکین نمی‌کنند و به فعالیت‌های غیرقانونی و بدون مجوز خود ادامه می‌دهند که پرونده‌های این اشخاص در دست بررسی است و پس از گردآوری مستندات، شکایت کیفری علیه آنان طرح خواهد شد. وی سپس به یکی از این پرونده‌های در دست بررسی سازمان اشاره و در خصوص آن توضیح داد: یکی از سایت‌های اینترنتی و کانال تلگرامی فعال در نماد معاملاتی شرکت بورس انرژی بدون دریافت مجوز قانونی، اقدام به فعالیت مشاور سرمایه‌گذاری و نیز عرضه عمومی سهام کرده که در این خصوص پرونده این کانال تلگرامی در معاونت حقوقی سازمان در دست بررسی است و اقدام قضایی متناسب در خصوص آن صورت خواهد گرفت. جوانمردی در پایان به عموم سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه توصیه کرد خدمات تخصصی بازار سرمایه را صرفا از نهادهای دارای مجوز سرمایه که فهرست آن‌ها در سایت رسمی سازمان قابل مشاهده است دریافت کنند تا زمینه برای سودجویی برخی اشخاص از طریق فضای مجازی فراهم نشود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران12 ساعت قبل
نقش شرکت کارگزاری بورس چیست؟ کارگزاری بورس نقش واسطه خرید و فروش سهام بین سرمایه گذاران را ایفا می‌کند. برای مثال کد سهامداری سهیل صمیمی عبارت است از: صمی ۴۵۹۶۸هنگام فروش سهم شرکت الف نیز همین روند تکرار می‌شود، یعنی شما با مراجعه به شرکت کارگزاری بورس دستور فروش سهم خود را می‌دهید. شرکت کارگزاری از این خریدوفروش چه نفعی می‌برد؟ برای هر سفارش خرید یا فروش سهام، سرمایه گذاران موظف به پرداخت مبلغی بابت کارمزد شرکت‌های کارگزاری بورس، بورس‌ها، سازمان بورس و شرکت‌های مرتبط هستند. شرکت کارگزاری بورس خود را چطور انتخاب کنید؟ انتخاب کارگزاری هم مثل انتخاب کفش است. برخی شرکت‌های کارگزاری بورس به‌عنوان خدمتی جانبی، تحلیل‌هایی ارائه می‌کنند و پیشنهادهایی مبنی بر خرید، فروش یا نگهداری سهام به مشتریان خود می‌دهند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران12 ساعت قبل
این اقدام دریچه‌ای برای ارتباط با اهالی بازارسرمایه است که به بهبود بازار کمک شایانی می‌کند. اسلامی بیدگلی کمبود ابزارها را یکی از مشکلات بازارسرمایه دانست گفت: با سکانداری دکتر محمدی در حوزه طراحی ابزارها به وضعیت مناسبی رسیدیم. اما اکنون باید اهمیت و نقش بازار سرمایه در کنترل نقدینگی را پذیرفت. اسلامی بیدگلی کمبود ابزارها را یکی از مشکلات بازارسرمایه دانست گفت: با سکانداری دکتر محمدی در حوزه طراحی ابزارها به وضعیت مناسبی رسیدیم. اما اکنون باید اهمیت و نقش بازار سرمایه در کنترل نقدینگی را پذیرفت.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران12 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مصطفی محمدباقری، در گفت و گو با ایسنا به نقش بورس کالا در تحقق شعار «رونق تولید» اشاره و بیان کرد: با توجه به نقش موثر بورس کالا در جذب و هدایت نقدینگی به سمت تولید، بازار سرمایه و بورس کالا می‌تواند نقش آفرینی خوبی را در رونق تولید ملی داشته باشند. وی عنوان کرد که تمام بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ می‌توانند از ظرفیت‌های بورس کالا در تامین مالی و نیز رونق تولیدات خود بهره مند شوند. محمدباقری با تاکید برآنکه اقتصاد ایران بانک محور بوده و طی سال‌های گذشته آنچنان که باید از ظرفیت‌های بازار سرمایه در تامین مالی و هدایت نقدینگی به سمت تولید استفاده نشده است، اظهار داشت: توجه جدی به این مهم کمک زیادی را به بخش تولید می‌کند و گره بسیاری از مشکلات واحدهای بزرگ و متوسط باز خواهد شد. این کارشناس بازار سرمایه، بورس کالا را مجرای تحقق جلوگیری از خام فروشی و حمایت از تولید ملی اعلام کرد و افزود: حمایت از بورس کالا و تقویت آن نقش زیادی را در حمایت از تولید خواهد داشت به طوریکه این بورس محل حضور توامان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است که با تشکیل کارگروه‌های مشخص، بهترین سازوکار برای عرضه و معامله کالاها در نظر گرفته می‌شود؛ از این رو علاوه بر اینکه عرضه کنندگان با قیمتی واقعی محصولاتشان را به فروش می‌رسانند، مصرف کنندگان نیز قادر هستند در بستری عادلانه، مواد مورد نیازشان را تامین کنند. وی در پایان اظهار داشت: عرضه‌های مستمر و به اندازه مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای در بورس کالا به طور حتم در رونق تولید و توسعه صنایع پایین دستی نقش ویژه‌ای خواهد داشت که امیدواریم سال ۹۸ با حضور همه جانبه فعالان صنعت در بورس کالا شاهد شفافیت حداکثری، معاملاتی پویا و اعتماد کامل همه فعالان اقتصادی به بازار سرمایه کشور باشیم.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران12 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی دیواندری در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه ما در شرایط امروز بیش از هر چیزی به مدیریت نقدینگی، اصلاح نظام بانکی و تدوین طرح‌های مورد نیاز رونق اقتصادی نیازمندیم، اظهار کرد: این مسائل موضوعات جذاب برای ایجاد رونق، ثبات در اقتصاد، رفع نگرانی‌ها و دغدغه‌های اقتصادی مردم در جامعه است به گونه‌ای که در پژوهشکده پولی و بانکی بر روی این موضوعات کار پژوهشی و علمی صورت می‌گیرد. وی در ادامه با بیان اینکه امروزه موضوع مدیریت نقدینگی از موضوعات اساسی کشور است، گفت: طرح‌های پژوهشی مورد بررسی در پژوهشکده پولی و مالی در جهت همکاری با بانک مرکزی به منظور حل مشکلات اقتصادی جامعه صورت می‌گیرد و بانک‌ها از نتایج و یافته‌های این پژوهش‌ها استفاده خواهند کرد. در واقع در این پژوهشکده تلاش داریم مشکلاتی نظیر تورم، مدیریت و هدایت نقدینگی در کشور را با روش‌های علمی شناخته شده رفع کنیم. رئیس پژوهشکده پولی و مالی خاطرنشان کرد: امیدوارم سال ۹۸ با تدبیر سیاستگذاران و مجریان اقتصادی به سالی با موفقیت تبدیل شود و بتوانیم چالش‌ها را با مدیریت و روش‌های علمی به خوبی مدیریت کنیم چرا که بسیاری از مشکلات فعلی اقتصادی به صورت ناخواسته به کشور تحمیل شده است اما توان اقتصادی ایران کم نیست که به دلیل غفلت از این پتانسیل‌ها مشکلاتی برای ما در حوزه اقتصاد ایجاد می‌شود اما امیدوارم سال خودباوری در پیش رو داشته باشیم.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران13 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سیدحسن حسینی شاهرودی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تضعیف پول ملی طی یک سال گذشته، گفت: برای تقویت پول ملی باید رونق اقتصادی ایجاد و تولید داخلی مقرون به صرفه شود، البته گاهی اوقات تولید ملی افزایش داده می‌شود اما گاهی با این افزایش بازار فروش تامین نشده و برای فروش محصولات پیش‌بینی لازم صورت نمی‌گیرد. نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، افزود: دولت باید سیاست‌گذاری کلان انجام داده و در شناسایی بازار و ایجاد شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران، صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در بازار به ویژه در بازارهای سرمایه اقدامات لازم را عملیاتی کند. حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه کاهش نقدینگی می‌تواند از تورم کاسته و ارزش پول ملی را حفظ کند، اظهار داشت: سرمایه‌های سرگردان هر روز به یک سمت هجمه می‌برند و باید آنها را به سمت پروژه‌های عظیم و فراملی همانند راه آهن شمال به جنوب، توسعه بنادر جنوب کشور و طرح‌های عظیم نفتی، برقی و آبی یعنی طرح هایی زیربنایی سوق داد که با مشارکت و سهیم کردن مردم می‌توان نقدینگی را به آن سمت و به سوی طرح هایی که ارزش افزوده بالایی داشته برد و در سرمایه‌گذاران اعتماد ایجاد کرد. راه آهن شمال به جنوب ترانزیت بار در کشور را تا ۲۰ برابر افزایش می‌دهدوی با بیان اینکه پروژه‌های عمرانی دو نوع هستند، افزود: نخستین پروژه‌های عمرانی طرح هایی هستند که توجیه اقتصادی نداشته بلکه تکالیف دولت است، همانند راه و پل‌های روستایی یا بندهای خاکی که احداث می‌شود، اما برخی پروژه‌ها توجیه اقتصادی دارند همانند بندهای خاکی که می‌توانند به سد خاکی تبدیل شده و منابع آبی آن در اختیار کشاورزان و صنعتگران قرار گرفته و توجیه اقتصادی دارند. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه راه آهن شمال به جنوب می‌تواند ترانزیت بار را از کشورهای آسیای میانه به جنوب و از جنوب به کشورهای آسیای میانه تا ۲۰ برابر یعنی از یک میلیون تن به ۲۰ میلیون تن افزایش دهد، تصریح کرد: این طرح سرمایه گذاری ریالی- ارزی بالایی را نیاز دارد که باید سیاست گذاری کرد تا نقدینگی را به این سمت حرکت داد، چراکه ارزش افزوده بالایی برای کشور در تمام زمینه‌ها از جمله برای سرمایه گذاران به دنبال دارد، اما اراده قوی و انسان‌های جهادی و جسور نیاز دارد که این تصمیمات را اتخاذ و اجرایی کنند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران12 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با کارکنان وزارت اقتصاد، طی گفت و گوی رو در رو و صمیمانه، از نزدیک در جریان خواسته‌ها، مشکلات و پیشنهادهای آنها قرار گرفت. وی با آرزوی موفقیت برای کارکنان وزارت اقتصاد در حوزه‌های مختلف اعم از زندگی شخصی و پیشبرد اهداف نظام اداری جمهوری اسلامی، با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «رونق تولید» از آنها خواست، با توجه به شرایط حساس کنونی، نهایت تلاش خود را برای تحقق این هدف مهم بکار بگیرند. وزیر اقتصاد طی دو روز گذشته (سوم و چهارم فروردین) نیز در راس هیاتی از مسئولان وزارتخانه، به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور، به منظور بررسی مسایل و مشکلات آسیب دیدگان سیل ویرانگر گلستان و مازندران به این استان‌ها سفر کرده بود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران12 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، طی این روز و در تالار مذکور هفت هزار و ۵۰۰ تن وکیوم باتوم عرضه می‌شود. براساس این گزارش، بازار فرعی بورس کالای ایران نیز شاهد عرضه ۴۰۰ تن شیر خشک است. همچنین تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران، روز دوشنبه ۵ فروردین ماه، میزبان دادوستد مواد پلیمری و شیمیایی بود. طی این روز و در تالار مذکور ۲۳۰ تن مواد پلیمری و ۵۰ تن مواد شیمیایی معامله شد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از روابط عمومی شرکت بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار در اولین روز کاری سال ۹۸ با ۵۳۵ واحد افزایش به رقم ۱۷۹۱۹۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۳۲ واحد افزایش به ۱۳۴۲۹۸ واحد رسید و شاخص بازار دوم با ۸۹۲ واحد افزایش رقم ۳۴۶۰۵۴ واحد را تجربه کرد. با درآمد ثابت کیان (کیان۲)، سرمایه گذاری صنعت بیمه و زامیاد به نام خود ثبت نام کردند. ابزار بدهیدر بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‌شود، تعداد ۹ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۹ میلیارد ریال معامله شد. بازار مشتقهدر بازار اوراق مشتقه تعداد ۵۷۱ قرارداد به ارزش بیش از ۱۰۵ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیات مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری نیرو اعلام شد. «ونیرو» اعلام کرده است که با توجه به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی اظهارنظر خود را نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت اعلام کرد. این شرکت با توجه به مصوبه ۱۵اسفند۱۳۹۷ هیات مدیره قصد دارد سرمایه شرکت را از مبلغ ۷هزار میلیارد ریال به مبلغ ۱۰هزار و ۵۰۰میلیارد ریال افزایش دهد. این افزایش سرمایه قرار است از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و به منظور تسویه باقیمانده دیون شرکت ناشی از خرید شرکت توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا و تکمیل و اجرای طرح‎های در دست اقدام ارایه می‌شود. انجام افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده است و در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در اجرای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، شرکت گروه دارویی برکت تقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید خود را برای این سازمان ارسال کرده است که پس از بررسی این درخواست با آن موافقت شد. این شرکت قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ سه هزار و ۴۰۰میلیارد ریال به مبلغ ۵هزار و ۸۰۰میلیارد ریال معادل ۷۰درصد افزایش دهد. این افزایش سرمایه قرار است از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تامین شود و موضوع آن جبران مخارج انجام شده بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های زیر مجموعه است. این شرکت با سرمایه۴هزار و ۹۹۰میلیارد ریال قصد دارد سرمایه خود را معادل۵۲۱ میلیارد و ۳۶۰میلیون ریال افزایش دهد. فولاد آلیاژی ایران قرار است این افزایش سرمایه را از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تامین کند و هدف از آن اصلاح ساختار مالی اعلام شده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
دو پژوهش اخیر انجام شده توسط فدراسیون که زیرساخت این هم اندیشی را شکل دادند، عبارتند از: جذب سرمایه گذاران بین المللی به بازارهای نوظهور و دیدگاه سرمایه گذاران برای فعالیت در بازارهای نوظهور و سرحدی از منظر سرمایه گذار. سرمایه گذاران خارجی موجب تنوع پایگاه سرمایه گذاران، دسترسی به نقد شوندگی بیشتر، بهبود رویه کشف قیمت و افزایش اعتبار بازار می‌شود. سرمایه گذاری بر روی شاخص، محرکی بزرگ برای سرمایه گذاران بین المللی در بازارهای نوظهور است. تعامل شرکت‌های بازارهای نوظهور با سرمایه گذاران بین المللی و درک نیاز برای مدیریت اثر بخش روابط سرمایه گذاران رو به بهبود است. در عین حال، سرمایه گذاران بین المللی هم باید تفاوت‌های فرهنگی بازارهایی که در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنند و نحوه برخورد آنها با سرمایه گذاران را درک کنند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
نخستین فهرست قیمت پایه محصولات پتروشیمی در سال ۹۸، دقایقی پیش از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی و با احتساب میانگین نرخ ارز نیما ۹۰۵۶۵ ریال، اعلام شد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از میزان، لطفعلی بخشی در خصوص شرایط نقدینگی در سال آینده بیان کرد: با توجه به تجربه‌ای که از سال‌های گذشته در خصوص نقدینگی داریم اگر دولت برای حل این موضوع تدابیر جدید و موثری را اتخاذ نکند این مسئله در سال آینده تبدیل به بزرگ‌ترین سد در مسیر پیشرفت اقتصاد کشور خواهد شد. وی با بیان اینکه محدود بودن روابط بین المللی، تاثیر منفی بر حل مشکلات نقدینگی در کشور دارد، اظهار کرد: بر این اساس یکی از تدابیری که دولت باید برای حل مسایل نقدینگی در کشور اتخاذ کند این است که روابط ایران را در سطح بین اللمل در مسائل مختلف افزایش دهد. این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: یکی دیگر از اقدامات اتخاذی از سوی دولت کاهش سود بانکی و همچنین تغییر در روند سود دهی و پرداخت وام است و دولت می‌تواند نقدینگی در اقتصاد کشور را تا حد قابل توجهی کاهش و با پایبند بودن به قوانین جدید و همچنین نظارت دقیق بر اجرای قوانین، تاثیر مثبت تمام اقدامات را بر نقدینگی همچنین اقتصاد مشاهده کند. بخشی در رابطه با تاثیر سود بانکی بر حجم نقدینگی گفت: یکی از دلایلی که، باعث افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور می‌شود پرداخت سودهای زیاد در برخی بانک‌ها به سپرده گذاری‌ها است که در ادامه، بانک‌ها توانایی خود را برای پرداخت سود سپرده‌ها از دست می‌دهند و بدین ترتیب نقدینگی در کشور افزایش می‌یابد. وی خاطر نشان کرد: ادغام بانک‌ها که به تازگی جزء اقدامات در دست بانک مرکزی است، می‌تواند تاثیر مثبت بر کنترل نقدینگی داشته باشد به این صورت که مطالبات بانک‌های ادغام شده تا حد مقبولی جبران و باعث می‌شود تا نظارت بانک مرکزی بر این بانک‌ها آسان‌تر و دقیق‌تر می‌شود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، کاهش قیمت نفت برنت در نخستین روز معاملاتی هفته موجب شد هر بشکه از این کالا در بازارهای جهانی به ۶۶ دلار و ۵۶ سنت برسد. به این ترتیب، قیمت نفت وست تگزاس هم با کاهش ۵۲ سنتی هر بشکه ۵۸ دلار و ۵۲ سنت به فروش رسید. نگرانی از رکود اقتصادی در آمریکا و کاهش میزان تولیدات در جهان و کاهش تقاضا برای خرید نفت، افت قیمت طلای سیاه را در بازارهای جهانی در برداشت در حالی که قیمت طلا با روند صعودی به فعالیت خود ادامه داد. در بازار طلا، قیمت هر اونس از این فلز گرانبها با رشد ۰٫۲ درصدی به هر اونس یک هزار و ۳۲۱ دلار معامله شد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، نگرانی از رکود اقتصادی در آمریکا و اوضاع نابسامان اقتصادی در اروپا، موجب افت شاخص‌ها در نخستین روز کاری هفته شد. این روند موجب افت متغیرهای اقتصادی در نخستین روز کاری هفته شد و شاخص آتی اس اند پی را با افت ۰٫۵ درصدی رو به رو کرد. در این بین، شاخص کاسپی کره جنوبی با افت ۱٫۶ درصدی معاملات نخستین روز کاری هفته را آغاز کرد و شاخص بلوچیپ بورس چین کاهش ۰٫۸ درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که، شاخص‌های بازار آمریکا در آخرین روز کاری هفته گذشته با بیشترین میزان افت روزانه نسبت به ماه ژانویه معاملات را خاتمه دادند. به این ترتیب، معاملات روز جمعه در بازار آمریکا با افت ۱٫۸ درصدی شاخص داوجونز، ۱٫۹ درصدی شاخص اس اند پی و ۲٫۵ درصدی شاخص نزدک به پایان رسید.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، وزیر اقتصاد پس از بازدید از مناطق سیل زده مازندران، در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، با اشاره به وسعت زیاد سیل ویرانگر اخیر در استانهای مازندران و گلستان، خسارت در بخش کشاورزی از جمله زراعت و باغداری را نیز وسیع‌تر از گذشته اعلام کرد. فرهاد دژپسند با بیان اینکه، دولت خود را متعهد به جبران بخش قابل توجهی از این خسارات میداند، ترویج بیمه محصولات کشاورزی، بیمه منازل مسکونی، و تصویب لایحه ارسالی دولت به مجلس در خصوص بیمه حوادث را ضروری و بر گسترش بیمه‌ها و تغییر ساختار اقتصادی کشور تاکید کرد. دژپسند با اعلام اینکه در جلسه چهارشنبه هیئت دولت علاوه بر منابع تخصیصی دولت به صورت تنخواه در اختیار دو استان، خسارات بخش کشاورزی، معیشت و مسکن حادثه دیدگان نیز به طور ویژه بررسی خواهد شد، افزود: با توجه به دراز مدت بودن ضرر‌های وارده به کشاورزان و باغداران استانهای آسیب دیده از سیل اخیر، تسهیلات با نرخ پایین و به صورت قرض الحسنه به آنها پرداخت خواهد شد. وزیر اقتصاد همچنین با مهم دانستن آبخیز داری در شمال کشور خاطرنشان کرد: باید با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی، اجرای پروژه‌های آبخیزداری در شمال کشور را جدی بگیریم.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
همچنین تولید آهن اسفنجی در این مدت با رشد ۱۸ درصدی در مقایسه با ۱۰ ماهه ۹۶ به ۲۱ میلیون و ۹۶۴ هزار تن رسید. وی تاکید کرد: این آمارها در مقایسه با متوسط جهانی رشد تولید فولاد که رقمی بین پنج تا ۶ درصد است، چشمگیر بوده و نشان دهنده توسعه این صنعت است. وی یادآوری کرد: ظرفیت تولید فولاد کشور سالیانه ۲۵ میلیون تن و نهایت مصرف داخلی آن ۱۲ میلیون تن است، این یعنی ۱۳ میلیون تن ظرفیت صادراتی وجود دارد؛ بر این اساس در سال ۹۸ باید به گونه‌ای عمل کنیم که صادراتمان افزایش یابد. این مقام صنفی پیش بینی کرد که سال آینده نیز این صنعت بتواند روند امسال تولید و صادرات خود را حفظ کند. وی افزود: بطور تقریبی ۲۵ درصد هزینه‌های تولید در صنعت فولاد وابسته به ارز است، بنابراین واحدهای تولیدی که یک چهارم تولیداتشان را صادر می‌کنند نمی‌توانند ارزآوری آنچنانی داشته باشند.