تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری بازار سرمایه ایران

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «بازار سرمایه ایران»

بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران3 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایلنا، محمد مسیحی با اشاره به بخشنامه رییس کل سازمان مبنی بر بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۸۰/۱۱/۲۷ و مواد ۱۶۹، ۱۹۰، ۱۹۳، ۱۹۷ و ۱۹۹ قانون مالیات‌های مستقیم و مواد ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، عنوان کرد: در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده در اسفند ماه، میزان بخشودگی جرایم قابل بخشش برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط، معادل ۹۰ درصد و برای سایر مودیان معادل ۸۰ درصد می‌باشد. وی تاکید کرد: این بخشودگی صرفا به منظور حمایت از فعالان اقتصادی در سال رونق تولید و با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور صادر شده است. معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه پایان اسفندماه سال جاری، آخرین فرصت بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع برخی مواد قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده است، اضافه کرد: در سال‌های آتی، بدین منوال شاهد بخشودگی جرایم مالیاتی نخواهیم بود؛ لذا لازم است فعالان اقتصادی به ویژه فعالان عرصه تولید، از این فرصت، نهایت استفاده را ببرند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران3 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار فرابورس ایران از سه‌شنبه ششم اسفندماه به مدت ۱۰ روز کاری میزبان پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی «اعتبار سرمایه نوآفرین» به عنوان نخستین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی بازار سرمایه ایران خواهد بود تا به مدد راه‌اندازی این ابزار جدید مالی، پازل تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و چرخه عرضه اولیه سهام شرکت‌های خارج از بورس بیش از گذشته تکمیل شود. مشخصات صندوق خصوصی فرابورسیحال برای نخستین بار در بازار سرمایه ایران پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی اعتبار سرمایه نوآفرین ۳۵ درصد تادیه در نماد «نوآور» از سه‌شنبه ششم اسفندماه در فرابورس آغاز می‌شود. همچنین دوره فعالیت این صندوق ۷ ساله بوده و مبلغ پرداخت شده از ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری ۳۵ درصد و مبلغ تعهدشده از ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری ۶۵ درصد است. کارگزار پذیره‌نویسی صندوق «نوآور» شرکت کارگزاری گنجینه سپهر پارت و شبکه پذیره‌نویسی آن از طریق کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران است. از طرفی تعداد کل واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق نوآور ۵۰۰ هزار واحد است و تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل پذیره‌نویسی ۳۵۰ هزار واحد اعلام شده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران5 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از «کالاخبر»، براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار مشتقه، قرارداد آتی پسته تحویل خرداد ۹۹ از روز دوشنبه ۵ اسفند ماه راه اندازی شده و تا تاریخ ۲۵ خرداد ۹۹ قابل معامله خواهد بود. براساس اطلاعیه صادره از سوی مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، قراردادهای آتی در نخستین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش گشایش به مدت ٣٠ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۰:۳۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد. قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت انجام نشدن معامله در حراج تک قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجددا همین فرآیند، روز کاری بعد تکرار خواهد شد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، این شرکت با نماد «ساوه» که در گروه سیمان، آهک و گچ قرار دارد، به عنوان یک صد و بیست و پنجمین شرکت در تابلو بازار دوم فرابورس درج شد. بر اساس امیدنامه شرکت سیمان ساوه، فعالیت اصلی این شرکت، احداث، توسعه و تجهیز کارخانجات تولید سیمان و بهره‌برداری و فروش محصولات آن، خرید ماشین‌آلات، لوازم و تجهیزات مورد نیاز و فروش آن و خرید و احداث هر نوع ساختمان یا زمین مورد نیاز شرکت است. پس از شرکت‌های تولید ژلاتین کپسول ایران، جنرال مکانیک، دارویی ره‌آورد تامین، فن‌آوا کارت، ویتانا، پخش هجرت، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، توزیع دارو پخش، صنعتی دوده فام، سرمایه‌گذاری آوا نوین، ذوب روی اصفهان، گروه توسعه مالی مهر آیندگان، مجتمع صنایع لاستیک یزد و کلر پارس، شرکت سیمان ساوه شانزدهمین شرکتی است که طی سال ۹۸ در بازار اصلی فرابورس ایران درج شده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، قیمت نهایی شاخص نفت خام برنت در روز جمعه (۲۵ بهمن‌ماه) ۵۷ دلار و ۳۲ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا ۵۲ دلار و ۵ سنت بود. قیمت نفت امروز کاهش یافت، زیرا سرمایه‌گذاران در انتظار داده‌های اقتصادی منطقه آسیا هستند که قرار است این هفته منتشر شود و نشانه‌هایی درباره تأثیر ویروس کرونا بر تقاضای نفت، در بر خواهد داشت. مؤسسه کپتال ایکنامیکس اعلام کرد: توجه به مجموعه‌ای از آمارهای اقتصادی ماه فوریه، به‌ویژه آمارهای منطقه آسیا، معطوف خواهد بود، زیرا این آمارها نشانه‌ای زودهنگام از چگونگی تأثیر ویروس کرونا بر زنجیره عرضه تولیدی در جهان ارائه می‌کنند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایبنا، نادر جنتی با اشاره به لزوم استفاده از درآمدهای مالیاتی گفت: همه بخش‌ها و قوای حاکمیتی باید تلاش کنند تا درآمدهای نفتی را که سرمایه و ثروت ملی است از هزینه‌های جاری دولت جدا و درآمدهای مالیاتی را جایگزین آن کنند. معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان مالیاتی تصریح کرد: از آنجا که درآمد کارکنان دولت، کاملا شفاف است، دقیق‌ترین مالیات‌ها را ایشان پرداخت می‌کنند و به همین جهت لازم است همه مودیان مثل کارکنان دولت، درآمد خود را به صورت شفاف و دقیق در اظهارنامه‌ها اعلام کنند. وی، افزایش درآمدهای مالیاتی دولت را در گرو شناسایی مودیان واقعی و ملزم کردن فراریان مالیاتی به پرداخت مالیات عنوان کرد و اظهار داشت: دسترسی کامل به بانک‌های اطلاعاتی مودیان، تنها راه وصول مالیات عادلانه و دقیق است. معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان، مالیات را تنها درآمد پاک دولت‌ها عنوان کرد و افزود: در کشور ما پیشرفت‌های مناسبی در زمینه وصول مالیات و افزایش درآمدهای مالیاتی صورت گرفته است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 هفته قبل
* نگرانی رئیس کل بانک مرکزی از رشد نقدینگیهمتی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص رشد نقدینگی نوشت: آمارهای رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلند مدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، به طوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است. کارشناسان اقتصاد مسکن نیز معتقدند در دو یا سه دهه اخیر میان نقدینگی و قیمت مسکن همواره رابطه مشخصی وجود داشته است. یعنی هر زمان که نقدینگی به سمت بازار مسکن و نه بخش تولید حرکت کرده این بخش را تحت تاثیر قرار داده و جهش قیمتی در بازار مسکن رخ داده است. البته برخی نیز معتقد هستند که سالهایی داشتیم که نقدینگی به شکل قابل ملاحظه‌ای رشد داشته اما سه تا چهار سال قیمت مسکن رشد نداشته است. وی تاکید کرد: به هر حال رشد قیمت مسکن در سال‌های پایانی ۹۶ و اوایل ۹۷ به دلیل ورود نقدینگی همراه با رشد نرخ ارز بود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در این بازدید روح الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران توضیحاتی در خصوص زیرساخت سخت افزار و شبکه اختصاصی بازار سرمایه کشور، روال‌های سامانه معاملات و نحوه مدیریت و بهره برداری از این سامانه، روال‌های سامانه پس از معاملات و نحوه پیاده سازی سامانه‌های نظارتی به بازدیدکنندگان ارائه کرد. علاوه بر این با توجه به انجام عرضه اولیه نماد «ومهان» فرایند عرضه اولیه برای بازدیدکنندگان تشریح شد و زیرساخت سامانه ثبت سفارش مورد بازدید قرار گرفت. در پایان بازدید همچنین فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره نقش موثر فناوری اطلاعات در بازار سرمایه و لزوم سرمایه گذاری و ارتقای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات مطالبی برای حاضرین بیان کرد. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: با توجه به اقبال عمومی به بازار سرمایه و گسترش تعداد افراد شرکت کننده در معاملات بازار سرمایه می‌بایست تمهیداتی اندیشیده شود تا زیرساخت‌ها پاسخگویی سریع و مناسبی متناسب با نیازهای روز به متقاضیان داشته باشد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، فرهاد دژپسند، امروز در مراسم رونمایی از آخرین دستاوردهای فناورانه بازار سرمایه با محوریت نقشه راه اقتصاد اظهار داشت: خوشبختانه امروز بازار سرمایه با ظرفیت بسیار غنی، آمادگی جذب سپرده‌های خرد و قوام بخشیدن به اقتصاد «مردم بنیان» را دارد و همه باید برای دستیابی به این هدف بسیج شوند. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اهمیت بازار سرمایه روز به روز در حال افزایش است، تصریح کرد: شرایط امن و پایدار بازار سرمایه، به حفظ ارزش پول منجر می‌شود و صیانت از حقوق سهامداران نیز ویژگی این بازار است. دژپسند با تاکید بر ایفای نقش بیشتر مردم در اقتصاد ملی افزود: در دو سال اخیر روی صندوق‌های قابل معامله ETF‌ها متمرکز شدیم تا مقیاس‌ها را در سطح آحاد مردم گسترش دهیم و به اقتصاد «مردم بنیان» عینیت بیرونی ببخشیم. دژپسند تاکید کرد: در اینجا ملاک این است که تا جایی که اضرار به غیر صورت نگیرد، همواره خود مردم نقش محوری را ایفا کنند و یکی از مجاری اصلی برای تحقق حداکثری این هدف، بازار سرمایه است. وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در شرایطی که از اقتصاد مبتنی بر بودجه نفتی فاصله می‌گیریم، بازار سرمایه قادر است با سرعت بالا میدان گشایی کند و از طرق گوناگون به خصوص تعمیق بازار و مدرن سازی فناوری‌ها و تنوع بخشی به ابزارها، فضایی امن و پایدار برای حضور تک تک افراد در اقتصاد و تولید ملی فراهم آورد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل

بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری/وجود حباب در بورس مورد تایید نیست+فیلم

بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل
فرهاد دژپسند با تاکید بر اینکه بازار سرمایه ابزار جذب نقدینگی سرگردان و هدایت منابع به سمت بخش مولد اقتصاد است، تاکید کرد: بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش دارایی است. وی گفت: بخش قابل توجهی از اموال مازاد بانک‌ها یعنی حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان ناشی از ضبط وثیقه‌های بانکی بوده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: حدود دو هزار میلیارد تومان تقاضا برای خرید این اموال وجود دارد که از این رقم هزار میلیارد تومان در حال نهایی شدن است. وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام و ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان املاک بانک‌های دولتی فروخته شد. وی ادامه داد: برخی از نهادهای داخلی برآوردی که از تورم سال آینده دارند معتقدند که این تورم به زیر ۲۰ درصد می‌رسد و رشد اقتصادی مثبت خواهد بود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم به رکوردشکنی ادامه داد و با افزایش ۱۷۷۶ واحد به رقم ۴۵۴ هزار و ۶۱۸ واحد رسید. بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با ۱۷۷۶ واحد رشد معادل ۰٫۳۹ درصد به ۴۵۴ هزار و ۶۱۸ واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با ۴۷۳ واحد افزایش معادل ۰٫۳۹ درصد به ۱۲۱ هزار و ۳۱۵ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۳۵۵ واحد رشد معادل ۰٫۲۴ درصد به ۱۴۷ هزار و ۴۷۲ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۲۳۶ واحد افزایش، معادل ۰٫۲۴ درصد به ۹۸ هزار و ۳۵۳ واحد، شاخص آزاد شناور با ۱۹۱۹ واحد کاهش، معادل ۰٫۳۵ درصد به ۵۴۹ هزار و ۶۴۷ واحد، شاخص بازار اول با ۳۲۷ واحد افزایش معادل ۰٫۱۰ درصد به ۳۲۷ هزار ۶۱۹ واحد و شاخص بازار دوم با ۷۹۲۵ واحد رشد معادل ۰٫۸۵ درصد، به ۹۳۷ هزار و ۱۴۳ واحد رسید. از سویی دیگر امروز ۵ نماد «فارس با ۱۰۱۰ واحد، شتران با ۳۳۷ واحد، فخاس با ۲۲۱ واحد، وغدیر با ۱۹۹ واحد و رانفو با ۱۹۳ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند. این گزارش می‌افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «محصولات فلزی با ۶۴۶۱ واحد صعود معادل ۴٫۹۰ درصد به ۱۳۸ هزار و ۲۲۳ واحد، دستگاه‌های برقی با ۱۴۹۴۸ واحد افزایش معادل ۴٫۶۰ درصد به ۳ هزار ۴۰۱ واحد، محصولات چوبی ۲۴۴۲۴ واحد رشد معادل ۴٫۵۹ درصد به ۵۵۶ هزا رو ۲۳۱ واحد، کاشی و سرامیک ۷۱۳ واحد افزایش معادل ۳٫۴۱ درصد به ۲۱ هزار و ۶۵۹ واحد، سایر معادن با ۳۸۶۰ واحد رشد، معادل ۳٫۱۶ درصد به ۱۲۶ هزار و ۱۸۷ واحد، منسوجات با (۱۹۶) واحد افت معادل (۳٫۲۹) درصد به ۵ هزار و ۷۷۱ واحد، انتشار و چاپ با (۵۶۵۰۵) واحد کاهش معادل (۳٫۶۹) درصد به یک هزار و ۴۷۶ واحد» رسید. در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «کلوند، فاذر، بترانس، غسالم، خلنت، دیران و کالا» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «شکربن، فایرا، غشصفا، سهگمت، پتایر، دکوثر و شفارس» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، چهاردهمین عرضه اولیه سهام سال ۹۸ فرابورس، فردا دوشنبه ۲۱ بهمن به روش ثبت سفارش انجام می‌شود. مدیرعامل شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان، همچنین جمع درآمدهای عملیاتی این شرکت در ۹ ماه نخست سال جاری را بیش از ۶۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و از کاهش چشم‌گیر بدهی‌های این شرکت خبر داد. زیرمجموعه‌های این گروه، شرکت‌های پایداری صنعت نفت آیندگان، خدمات صبا تجارت یاس، کارگزاری خبرگان سهام و ۳۱ درصد از تامین سرمایه سپهر هستند. خاطرنشان می‌شود: از ابتدای بهمن تاکنون پس از دو شرکت ذوب روی اصفهان و نیز کلر پارس، این سومین شرکتی است که عرضه اولیه آن در فرابورس انجام می‌شود. دامنه قیمت و سهمیه خریداران حقیقی و حقوقیدامنه قیمتی ۵۱۵۰ تا ۵۶۲۵ ریال و حداکثر سهام قابل خریداری توسط خریداران حقیقی و حقوقی ۵۰۰ سهم در نظر گرفته شده تا ۵ درصد از سهام شرکت توسعه مالی مهر آیندگان با نماد «ومهان» در بازار دوم فرابورس عرضه شود.