تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری شانا

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «شانا»

شاناشانا22 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در متن این اطلاعیه آمده است: 《به اطلاع عموم هموطنان عزیز می‌رساند سهمیه سوخت آبان ماه همه مالکان خودروها، حتی افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، در کارت‌های سوخت شخصی آن‌ها ذخیره شده است و در ماه‌های بعد قابل استفاده خواهد بود. در ضمن سهمیه سوخت هر خودرو تا ۶ ماه در کارت هوشمند سوخت آن خودرو قابل ذخیره‌سازی است. شایان ذکر است برخی شایعه‌های منتشر شده درباره تخصیص سهمیه سوخت به یکی از خودروهای مالکان چند خودرو، صحت ندارد و سهمیه سوخت به کارت سوخت همه خودروها تعلق می‌گیرد و تاکنون سیاست دیگری به این شرکت ابلاغ نشده است. 》
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، محمدحسین یاسی با بیان این مطلب گفت: با پیگیری‌های انجام شده در سطح روستاهای دهستان خانگیران و شناسایی کمبودهای مدارس در حوزه ورزش، با کمک خیریه کارکنان پالایشگاه هاشمی‌نژاد، بسته‌های ورزشی متناسب با استانداردهای آموزش و پرورش تهیه شد. وی افزود: در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی پالایشگاه و توجه به ذی‌نفعان و همچنین ایجاد نشاط و شادابی بین نسل نوجوان و جوان جامعه، وسایل ورزشی و با کیفیت خریداری شد و در اختیار مدارس ۱۱ روستای دهستان خانگیران قرار گرفت. معاون اجرایی و مسئول کمیته مسئولیت‌های اجتماعی پالایشگاه گاز هاشمی‌نژاد تصریح کرد: این تجهیزات شامل توپ و تور فوتبال، بسکتبال، انواع بازی‌های فکری، راکت تنیس روی میز و گرمکن ورزشی در مقطع ابتدایی دخترانه است.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، با همت کارکنان واحد خدمات فنی و مهندسی طراحی شرکت گاز استان هرمزگان در یک سال اخیر بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر شبکه انتقال، تغذیه و توزیع در استان هرمزگان طراحی و اجرا شد. افزون بر این، نصب ۶۷ هزار و ۸۱۸ انشعاب در قالب ۲۳ پکیج پیمانی با هدف گازرسانی به ۱۰ شهر و بیش از ۱۴۵ روستای استان در مدت یاد شده انجام شده است. با اجرای این طرح‌ها، افزون بر ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تامین انرژی مورد نیاز توسعه اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و ایجاد اشتغال و رونق تولید، بیش از یکصد و ۳۴ هزار خانوار در سطح استان از نعمت گاز طبیعی به عنوان انرژی پاک بهره‌مند می‌شوند. در راستای سیاست‌گذاری و برنامه‌های کلان شرکت گاز استان هرمزگان، طراحی و تهیه پکیج گازرسانی به جزیره کیش، شهرستان‌های بندر لنگه، میناب و توابع آنها در دستور کار واحد خدمات فنی و مهندسی قرار گرفته است.
شاناشانا1 روز قبل
وی در پاسخ به پرسشی درباره نامناسب بودن فضای اطلاع‌رسانی برای تغییر قیمت بنزین افزود: از برخی دوستان تعجب کردم که بحث اقناع را مطرح می‌کنند. این می‌تواند دو منظور را به دنبال داشته باشد، نخست اینکه چرا شما به مردم اعلام نکردید که ما از فلان ساعت می‌خواهیم قیمت بنزین را افزایش دهیم؟ مردم عمدتا همین مسئله را بیان می‌کنند که چرا ما اطلاع‌نداشتیم از فردا قیمت بنزین افزایش می‌یابد؟ سخنگوی دولت تصریح کرد: ما یادمان نرفته بنزین‌هایی که به خانه‌ها انتقال یافت چه تعداد مجروح داشت و چه تعداد خانه‌ دچار آتش‌سوزی شدند. افرادی که ما در خیابان با تیربار دیدیم، از دو تا سه هفته قبل فرصت‌های بزرگی در اختیارشان قرار می‌گرفت، اینکه ما ساعت مشخصی را برای افزایش قیمت بنزین اعلام نکردیم، تدبیر امنیتی بوده است. ربیعی عنوان کرد: تمامی شواهد نشان‌ می‌دهد اگر افزایش قیمت بنزین را زودتر اعلام می‌کردیم در واقع باید پیش از اجرای طرح به استقبال درگیری می‌رفتیم. وی ادامه داد: بحث این است که چرا شما از قبل اعلام نکردید قرار است قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد.
شاناشانا1 روز قبل
علی محمودیان، رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین در این باره به خبرنگار شانا گفت: متقاضیان برای گازسوز کردن خودروها می‌توانند به سامانه جامع اطلاعات خودروهای دوگانه‌سوز (NGVI. IR) مراجعه کنند و از طریق زبانه تبدیل خودروها، برای ثبت‌نام تبدیل خودروی خود اقدام کنند. وی افزود: در مدت یک هفته از طرف این اتحادیه پیامکی برای متقاضیان ارسال می‌شود و این افراد می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه، نزدیک‌ترین مرکز مجاز به محل سکونت خود را برای تبدیل انتخاب و مراجعه کنند. وی با اشاره به افزایش گسترده حجم تقاضا برای گازسوز کردن خودروها هم‌زمان با اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین تا مرز دریافت روزانه ۳۰ هزار تقاضا در سامانه گفت: اولویت تبدیل خودروها با افرادی است که زودتر در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و لازم است متقاضیان تبدیل هرچه زودتر درخواست خود را ثبت کنند. مردم فقط به مراکز مجاز مراجعه کنندوی همچنین با اشاره به لزوم گازسوز کردن خودروها از طریق سامانه جامع اطلاعات خودروهای دوگانه‌سوز (NGVI. IR) و مراکز مجاز تبدیل تاکید کرد: مردم به‌منظور دریافت خدمات و محصولات با کیفیت و قیمت مناسب و نیز تامین ایمنی خود و خانواده از مراجعه به مراکز و کارگاه‌های غیرمجاز تبدیل خودروها خودداری کنند. محمودیان تصریح کرد: امکان افزایش تعداد واحدهای کارگاهی تبدیل خودروها تا یک هزار واحد در کشور نیز وجود دارد.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از ایرنا، محمود واعظی، امروز (چهارشنبه، ۲۹ آبان‌ماه) در حاشیه نشست هیئت دولت در پاسخ به پرسشی درباره اقدام‌های رسانه‌ای درباره سهمیه‌بندی بنزین گفت: مسئولیت کل امور از مدت‌ها پیش در این باره به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور داده شد و وی کمیته‌های مختلفی در این وزارتخانه ایجاد کرد و در تقسیم‌بندی که در گذشته اعلام و امروز نیز در دولت اعلام شد کمیته‌ای که مسئولیت تبلیغات را داشته صداوسیما بوده و اعلام کرد پیوست رسانه‌ای هم داشته است. وی افزود: اینکه صداوسیما نمی‌توانسته موضوعی که محرمانه اعلام شده را به‌گونه‌ای تبلیغ کند که معلوم شود برای مثال قرار است شامگاه پنجشنبه (۲۳ آبان‌ماه) این اتفاق بیفتد، کار درستی هم هست. صداوسیما مسئولیت این کمیته را داشته و به نحو احسن هم قبل از اعلام و هم تا الان خیلی خوب عمل کرده است. رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره عایدی دولت از سهیمه‌بندی بنزین تصریح کرد: این اقدام دو فایده دارد، با توجه به اینکه بنزین ارزان بود و مصرف آن به سرعت بالا می‌رفت، بر این اساس ما دوباره می‌رسیدیم به جایی که واردکننده بنزین باشیم. واعظی ادامه داد: از طرف دیگر، گرانی‌هایی که اخیرا اتفاق افتاده بود اقشار گسترده‌ای از کشور تحت فشار بودند و مجبور بودیم از کسانی که بنزین بیشتری استفاده می‌کنند بگیریم و به کسانی بدهیم که یا به هیچ‌وجه از بنزین استفاده نمی‌کنند یا کمتر استفاده می‌کنند، بنابراین مدیریت مصرف و پرداخت یارانه به حدود ۶۰ میلیون نفر عایدی دولت از این برنامه بوده است.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از ایرنا، محمود حجتی، امروز (چهارشنبه، ۲۹ آبان‌ماه) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران، درباره سهمیه‌ سوخت بخش کشاورزی گفت: اکنون این موضوع در حال پیگیری است و بر اساس تصمیم‌گیری ستاد مربوطه، سهمیه‌های سوخت مشخص است. وی افزود: وزارت نفت اعلام آمادگی کرده است و کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با حضور در مناطق مختلف کشور سهمیه‌ها را دریافت می‌کنند و به کشاورزان تحویل می‌دهند. وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بخش کشاورزی در عرصه گلخانه‌ها، بیشترین سوخت و انرژی را در فصل سرما استفاده می‌کند و سالانه استفاده از گاز به جای گازوئیل در بخش کشاورزی گسترش می‌یابد. حجتی عنوان کرد: اکنون گلخانه‌ها از گاز استفاده می‌کنند و بقیه بخش‌ها نیز به شکل مشخص سهمیه سوخت در اختیارشان قرار می‌گیرد.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی، امروز (چهارشنبه، ۲۹ آبان‌ماه) در نشست هیئت دولت گفت: امروز می‌خواهم از ملت بزرگ و هوشیار ایران تشکر و سپاسگزاری کنم و به‌خاطر آگاهی، صبوری و موقع‌شناسی مردم سر تعظیم فرود بیاورم. وی افزود: مردم ایران از یک آزمون تاریخی دیگر سربلند بیرون آمدند و نشان دادند باوجود اینکه ممکن است مشکلات اقتصادی یا گله‌هایی از مدیریت کشور داشته باشند، اما هرگز نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود. وی ادامه داد: ممکن است یارانه طرح اصلاح قیمت سوخت شامل برخی افراد شود که حتی خودشان از دریافت یارانه‌ها انصراف داده بودند و در این گروه‌ها هستند، به گونه‌ای که برخی افرادی که مبالغ را دریافت کرده‌اند نمی‌دانستند که این پول از کجا آمده و تعجب کرده بودند. در این باره باید توضیح‌ بیشتری برای مردم بیان شود. روحانی ضمن قدردانی از تلاش‌های وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و وزارتخانه‌هایی که در خدمات‌رسانی به مردم در شرایط سخت سهیم بودند، افزود: از وزیرانی که در بخش اقتصاد برای آرام کردن اقتصاد و بازار جامعه تلاش می‌کنند نیز تشکر می‌کنم.
شاناشانا1 روز قبل
حسن قلی‌پور در این باره به خبرنگار شانا گفت: تاکنون به‌طور میانگین روزانه ۱۹ میلیون مترمکعب گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) در جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی کشور توزیع می‌شد که این رقم با اعلام طرح سهمیه‌بندی بنزین و هم‌زمان با اجرای این طرح به‌طور میانگین به روزانه ۲۱ میلیون مترمکعب رسیده است. وی با اشاره به اینکه خودروهای دوگانه‌سوز اکنون امکان استفاده از سهمیه بنزین خود را هم دارند، افزود: پیش‌بینی ما این است که با اتمام سهمیه بنزین ماهانه، مقدار مصرف سی‌ان‌جی در کشور، حدود ۲ میلیون مترمکعب دیگر افزایش یابد. مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه زمان فعلی برای پیش‌بینی دقیق زود است و امیدواریم تا پایان آذرماه بتوانیم مقدار دقیق این افزایش را اعلام کنیم، گفت: پیش‌بینی ما این است که میزان مصرف سی‌ان‌جی در کشور به حدود روزانه ۲۴ میلیون مترمکعب برسد. قلی‌پور ضمن تاکید بر آمادگی جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی در سراسر کشور برای عرضه گاز طبیعی فشرده موردنیاز خودروهای دوگانه‌سوز به هموطنان گفت: خوشبختانه با افزایش تعداد جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی در سطح کشور، هم‌اکنون ظرفیت مناسبی به لحاظ عرضه سی‌ان‌جی به خودروها در کشور وجود دارد. وی با اشاره به مزایای سوخت پاک سی‌ان‌جی افزود: با همکاری موسسه استاندارد در تلاشیم جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی را که غیرعملیاتی شده بودند، هر چه زودتر عملیاتی کنیم.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت انتقال گاز ایران، پیمان خضرایی، مدیر منطقه یک عملیات انتقال گاز از بازسازی توربین RUSTON و صرفه‌جویی ۶۵۰ هزار دلاری آن در منطقه یک عملیات انتقال گاز خبر داد و گفت: پایان موفقیت‌آمیز تعمیرات اساسی توربین RUSTON تاسیسات شهید آتش‌پنجه، سود و صرفه ۶۵۰ هزار دلاری برای منطقه یک به همراه داشت. وی با بیان اینکه عملیات تعمیرات توربین یادشده توسط نیروهای تعمیرات اساسی منطقه و با نظارت بازرسی فنی و ایمنی انجام شده است، اظهار کرد: توربین‌های این تاسیسات از مدل RUSTON به‌منظور نیروی محرک کمپرسورهای گازی سانتریفیوژ استفاده می‌شوند و اورهال کامل این نوع توربین‌ها با توجه به پیچیده‌ترین فناوری به‌کار رفته در آنها، پس از توربین‌های صنایع هوایی در رتبه دوم قرار دارد. مدیر منطقه یک عملیات انتقال گاز ادامه داد: با توجه به اعمال تحریم‌ برای تامین قطعات خارجی این مدل توربین‌ها، با تلاش و دلسوزی کارکنان منطقه و با همکاری پیمانکاران و تولیدکنندگان داخلی، همه قطعات مصرفی از طریق مهندسی معکوس، با نظارت آزمایشگاه‌های مجهز متالوژی و با همت واحدهای خودکفایی و تدارکات کالا تامین شد. خضرایی با اشاره به صرفه‌جویی ۶۵۰ هزار دلاری این تعمیرات گفت: منطقه یک عملیات انتقال گاز با بازسازی، تعمیر و اصلاح توربین‌های RUSTON توانست خودکفایی، صرفه‌جویی و شعار «ما می‌توانیم» را در صنعت عظیم نفت و گاز به نمایش گذارد و توانمندی متخصصان کشور را بار دیگر ثابت کند.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت انتقال گاز ایران، نخستین نشست هم‌اندیشی برگزاری المپیاد بهره‌برداران خطوط لوله شرکت انتقال گاز ایران با حضور سعید توکلی، مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، مدیران مناطق عملیات انتقال گاز و بهره‌برداران خطوط لوله برگزار شد. در این نشست، توکلی با بیان اینکه هر اپراتور، پیش از بهره‌برداری از تجهیزی حساس و ارزشمند باید صلاحیت حرفه‌ای داشته باشد، گفت: ۷۰ درصد از تاسیسات و تجهیزات اساسی و فیزیکی شرکت ملی گاز ایران در اختیار شرکت انتقال گاز ایران است که توسط بهره‌برداران ایستگاه‌ها و خطوط لوله به کار گرفته می‌شود. وی با تاکید بر اینکه صلاحیت حرفه‌ای بهره‌برداران تجهیزات ارزشمند مانند توربین کمپرسور و دیگر تجهیزات یک ایستگاه باید کنترل شود، اظهار کرد: هدف از برگزاری المپیاد بهره‌برداران نیز توجه به صلاحیت و جایگاه حرفه‌ای این کارکنان پرتلاش است. مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، موفقیت در تراز جهانی افق ۱۴۰۴ را در گرو پایبندی به شاخص‌های تعیین‌شده برای شرکت عنوان کرد و گفت: برگزاری المپیاد بهره‌برداران در سراسر کشور تعیین‌کننده شاخص‌هایی است که پایبندی به آنها برای همه بهره‌برداران یک الزام است. توکلی با اشاره به اینکه بر اساس الگوی شایستگی، برای ارزشمند بودن باید شاخصه‌های صفت‌محور، رفتارمحور و نتیجه‌محور تعریف شوند، تصریح کرد: این رویداد برای بخش عملیات خطوط لوله انتقال گاز آثار مثبتی داشته و سرانجام به تبادل دانش منجر می‌شود.
شاناشانا1 روز قبل
این مجموعه اکنون رویکردهای کیفی را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است و می‌کوشد با طراحی مجدد شبکه گاز استان قم، کیفیت خدمت‌رسانی به مشترکان را ارتقا دهد. با برنامه‌ریزی انجام شده در نظر داریم در ۶ ماه نخست سال ۹۹ عملیات گازرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان قم را تکمیل کنیم که با تحقق این مهم، نام استان قم به‌عنوان یکی از استان‌های سبز کشور مطرح خواهد شد. بازنگری و تجدید طراحی شبکه گازمدیرعامل شرکت گاز استان قم از بازنگری و تجدید طراحی شبکه گاز استان قم هم خبر می‌دهد و می‌گوید: از آنجا که عمده عملیات گازرسانی در استان به پایان رسیده است، رویکردهای جدید این شرکت بر ارتقای کیفیت ساختارهای موجود متمرکز شده است که در این میان با توجه به قدیمی بودن تاسیسات گازرسانی استان قم، اولویت بر طراحی مجدد شبکه شهر قم قرار گرفت. همچنین شرکت گاز استان قم در چهارمین همایش مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت به دلیل تدوین و ارائه گزارش عملکرد از مسئولیت‌های اجتماعی، مفتخر به دریافت سپاس‌نامه شد. در همین زمینه استاندار قم نیز در ابتدای سال ۹۸، با اهدای لوح تقدیر از شرکت گاز قم به‌عنوان برترین دستگاه خدمت‌رسان در سطح استان تجلیل کرد.
شاناشانا1 روز قبل
نرسی قربان در این باره به خبرنگار شانا گفت: قیمت بنزین در ایران نسبت به کشورهای همسایه، هزینه‌های تولید و حتی نسبت به درآمد ملی ارزان است و شکی نیست که این اصلاح قیمت باید انجام می‌شد. وی با اشاره به اینکه قیمت بنزین باید هزینه‌های تولید پالایشگاهی و حمل‌ونقل آن را هم پوشش دهد، افزود: قیمت تعیین‌شده ۳ هزار تومانی برای بنزین آزاد، در کف قرار دارد و به نظر می‌رسد حداقل‌ قیمت تعیین‌شده برای پوشش هزینه‌های یادشده است. وی به‌کارگیری منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین در توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی را در کاهش و کنترل مصرف سوخت موثر خواند و افزود: به‌منظور کاهش مصرف بنزین در کشور و کاهش آلایندگی شهرها، لازم است در حوزه‌های توسعه حمل‌ونقل عمومی، گازسوز کردن خودروها و تولید خودروهای هیبریدی سرمایه‌گذاری لازم انجام شود. بر پایه این طرح (مدیریت مصرف سوخت کشور)، قیمت بنزین سهمیه‌بندی برای وسایل نقلیه لیتری ۱۵۰۰ تومان و قیمت آزاد آن ۳ هزار تومان به ازای هر لیتر است. کنترل مصرف سوخت با توجه به میانگین بالای مصرف سوخت در کشور، افزایش توان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع حاصل از مدیریت مصرف به مردم به ویژه اقشار ضعیف و کم‌درآمد به‌صورت مستقیم و نیز کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها و شهرها از جمله اهداف اجرای این طرح اعلام شده است.
شاناشانا1 روز قبل
پیام معتمد در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با اشاره به اینکه دو سکوی B و D این فاز پارسال نصب شد و هم اکنون در مدار تولید قرار دارد، یادآور شد: دو سکوی دیگر این فاز نیز امسال نصب خواهد شد. وی با بیان اینکه سکوی C این فاز امسال در مدار تولید قرار می‌گیرد، درباره سکوی A این فاز هم توضیح داد: به دلیل حادثه‌ای که سال ۹۴ برای سکو A این فاز رخ داده است، راه‌اندازی آن به اوایل سال آینده موکول خواهد شد. سکوی A فاز ۱۳ پارس جنوبی دوم فروردین ماه ۱۳۹۴ در ساعت ۳:۰۰ بامداد در حالی که حفاری هشت حلقه چاه این سکو به پایان رسیده بود و سکو از پیشرفت ۹۱ درصدی برخوردار بود با یک کشتی نفتکش متعلق به شرکتی سنگاپوری برخورد کرد. هدف از توسعه طرح فاز ١٣، دستیابی به تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و همچنین سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گاز مایع به همراه یک میلیون تن گاز اتان است.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: جوانان آموزش‌دیده، ‌ با انگیزه و با روحیه در صدر سرمایه‌های سازمان قرار دارند و باید به آنها افتخار کرد. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه توان تولید ما بیش از مقدار کنونی است، تاکید کرد: ‌ اگر بخواهیم به سمت تعالی حرکت کنیم و به آنچه مطلوب سازمان است برسیم باید از ظرفیت جوانان استفاده شود. سعید کوتی، مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز در این نشست اظهار کرد: این مدیریت ۶۲ کارمند جوان در رده سنی زیر ۳۵ سال دارد که همه آنها از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های برتر کشور هستند و با کسب تجربه همکاران باسابقه، آینده روشنی را برای سازمان رقم خواهند زد. وی ادامه داد: تلاش می‌شود این نشست‌ها به‌صورت دوره‌ای و مستمر ادامه یابند. جوانان حاضر در این نشست هم‌اندیشی به بیان دیدگاه‌ها، ایده‌ها و راهکارهای خود در زمینه‌های مختلف پرداختند.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت اشاره کرد و گفت: اجرای سهمیه‌بندی بنزین، نه‌تنها از حجم مصرف آن در کشور می‌کاهد، بلکه این اقدام تاثیر مثبتی بر محیط زیست به‌ویژه کاهش آلودگی هوا در کلان‌شهرها دارد. وی افزود: روزانه حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در ایران مصرف می‌شود و بر همین اساس هم‌اکنون صنعت خودرو از عمده‌ترین عوامل آلودگی زیست محیطی در سطح کشور است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همه کلانشهرهای کشور با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند که یکی از عوامل قطعی و بسیار عمده آن افزایش مصرف سوخت بنزین است.
شاناشانا1 روز قبل
تصمیم حاکمیت کشور در تغییر قیمت و نحوه عرضه بنزین در کشور، تصمیمی خطیر، بزرگ، اما دیرهنگام برای کشور ارزیابی می‌شود. واقعیت این است که اقتصاد کشور دیگر توان ادامه شرایط کنونی پرداخت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین را نداشت. بد تشدید فشارهای اقتصادی مردم است و بدتر شرایط غیرقابل‌تحمل پرداخت یارانه‌های سنگین به مصرف بنزین و فرایند غیرقابل‌کنترل مصرف بنزین در کشور است که اتفاقا هزینه آن را به‌صورت پایدار مردم باید پرداخت می‌کردند. اقدام حاکمیت در اصلاح قیمت بنزین و نزدیک کردن آن به قیمت واقعی جدای از اینکه از بار یارانه‌های بی‌هدف ناعادلانه می‌کاهد، به کاهش مصرف بنزین در کشور نیز کمک می‌کند. در حال حاضر روزانه بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در کشور که عمدتا با استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد تولید می‌شود.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، تاریخ برگزاری یازدهمین نمایشگاه صنعت نفت خوزستان که قرار بود سوم تا ششم آذرماه باشد به هفته آخر آذرماه موکول شد. ۲۶۰ شرکت از استان‌های خوزستان، تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، مرکزی، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه برای حضور در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند. این نمایشگاه با همکاری شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت ملی حفاری ایران و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان خوزستان برگزار می‌شود.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از خبرآنلاین، محمدرضا باهنر گفت: دولت در ارائه تسهیلات همراه با اجرایی شدن سهمیه‌بندی و اصلاح نرخ بنزین خود را مصمم و متعهد می‌داند. وی تاکید کرد: اعتراض عده‌ای از مردم، مسئولان و نمایندگان نسبت به بی‌اطلاعی از روز اجرایی شدن افزایش قیمت بنزین بود، در حالی که اگر یک هفته پیش این موضوع را اعلام می‌کردند، ممکن بود مشکلات زیادی در کشور به وجود بیاید، مثلا صف‌های زیاد و طولانی برای گرفتن بنزین تا ذخیره‌های غیرفنی بنزین در منزل را شاهد بودیم. دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین اظهار کرد: لازم نبود همه نمایندگان، مسئولان و مردم از این موضوع مطلع باشند؛ مطلع بودن ۱۰ تا ۱۵ مقام مسئول کفایت می‌کرد. وی با بیان اینکه اگر مصرف انرژی برای تولید باشد، خوب است، نه اینکه موجب آلودگی شود، تصریح کرد: مصرف این همه بنزین و این همه سفرهای برون‌شهری ضرورتی ندارد. دبیرکل حزب جامعه اسلامی مهندسین به نمایندگان مجلس و مقام‌ها توصیه کرد فضای جامعه را رصد و کنترل کنند تا افزایش قیمت بنزین روی قیمت بقیه کالاها اثر نگذارد و اجازه ندهند عده‌ای از این موضوع سوء‌استفاده کنند.
شاناشانا1 روز قبل
مهدی جمشیدی‌دانا در گفت‌وگو با خبرنگار شانا مصرف گاز کشور را در مقایسه با دهه‌های گذشته بی‌سابقه خواند و گفت: در دهه‌های گذشته هیچ‌گاه شاهد چنین سرما و بارندگی در آبان‌ماه نبودیم بنابراین مقدار مصرف گاز نیز همواره پایین‌تر از رقم کنونی بوده است. وی افزود: دیروز (سه‌شنبه، ۲۸ آبان‌ماه) میزان مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی کشور از مرز ۵۱۶ میلیون مترمکعب تنها در یک روز عبور کرد. میزان مصرف گاز بخش صنعتی ۱۲۷ میلیون مترمکعب و بخش نیروگاهی نیز ۵۰ میلیون مترمکعب بود. جمشیدی‌دانا ادامه داد: با توجه به اطلاعات مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، استان تهران بیشترین میزان مصرف گاز خانگی را به خود اختصاص داده است. با توجه به فرارسیدن فصل سرما، رعایت نکات ایمنی و صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی به عنوان نعمت ارزشمند الهی برای همه مصرف‌کنندگان ضروری است.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از بورس انرژی، رینگ داخلی این بورس، امروز (چهارشنبه، ۲۹ آبان‌ماه) شاهد عرضه کالاهای آیزوفید پالایش نفت اصفهان، برش سبک و رافینت شرکت پتروشیمی نوری، رافینت پتروشیمی بیستون و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سیناست و نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل عرضه می‌شود. روز سه‌شنبه (۲۸ آبان‌ماه) کالاهای برش سنگین، سوخت کوره سبک و نیتروژن مایع پتروشیمی تبریز، برش سنگین پتروشیمی جم، برش سنگین شرکت پتروشیمی شازند، حلال ۴۰۲ پالایش نفت کرمانشاه، حلال ۴۰۲ پالایش نفت تبریز، حلال ۴۰۴ پالایش نفت شیراز، متانول پتروشیمی زاگرس و متانول شرکت متانول کاوه در رینگ داخلی و گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد. در این روز ۶۷٫۷۷۴ تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۳٫۴۴۴ میلیارد و ۶۵۷ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.
شاناشانا2 روز قبل
با هر مرحله نزدیک شدن به موعد عرضه اولیه آرامکو در تاریخ ۵ دسامبر (۱۴ آذرماه)، سعودی‌ها، به‌خصوص ولیعهد این کشور یک گام از اهداف و رویاهای خود برای فروش سهام آرامکو عقب‌نشینی می‌کنند. ۱٫۵ درصد آرامکو در تداولقرار است ۱٫۵ درصد از سهام آرامکو به‌عنوان عرضه اولیه در بورس داخلی عربستان با عنوان تداول به فروش رسد. از زمان اعلام برنامه فروش سهام آرامکو نزدیک به چهار سال می‌گذرد. در آن زمان بن‌سلمان میزان عرضه اولیه آرامکو را ۵ درصد و به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود یعنی او ارزش آرامکو را ۲ هزار میلیارد دلار می‌دانست. ناصر، این روز را یک روز تاریخی برای تداول، آرامکو و خانواده سلطنتی دانست و گفت ما از عرضه سهام آرامکو بسیار هیجان‌زده هستیم.
شاناشانا2 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علی ربیعی در حاشیه مراسم افتتاح دوره آموزشی بین‌المللی مدیریت طرح‌های اشتغال روستایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بخشی از نابرابری‌هایی که در سال‌های متعدد به‌وجود آمده مربوط به روستاییان است و برنامه‌ریزی دولت نیز در جهت گسترش زیرساخت‌های روستایی برای جلوگیری از مهاجرت شکل گرفته و دولت یازدهم و دوازدهم روی جاده‌های روستایی و دسترسی ریلی کارهای بسیار مهمی انجام داده است. وی افزود: ارتباطات اینترنتی هم از دیگر مواردی بود که در این جهت بسیاری از روستاها به اینترنت متصل و همچنین آب آشامیدنی بیش از ۹۰ درصد روستاها برقرار شد. سخنگوی دولت تصریح کرد: در جهت طرح اشتغال روستایی نیز تا کنون ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان وام به روستاییان پرداخت شده و همچنین ۲ هزار میلیارد تومان برای بهزیستی روستاییان اختصاص یافته است. ربیعی ادامه داد: بیمه روستاییان و عشایر نیز ارزان شده است و تاکنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار روستایی بیمه شده‌اند تا در دوره سالمندی بدون درآمد نمانند.
شاناشانا2 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با صدور این حکم از سوی امیر وکیل‌زاده، برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند در جهت افزایش سهم صادرات فرآورده به کشورهای همسایه، بازاریابی برای فرآورده LPG با توجه به قابلیت صادرات، بررسی و ارائه پیشنهاد جهت انجام سوآپ فرآورده بر اساس صرفه و صلاح شرکت و همکاری، تعامل با مدیریت امور بین‌الملل شرکت نفت ایران و برخی موارد مرتبط، به مجتبی خادمی به عنوان مدیر صادرات و واردات شرکت ملی پخش محول شده است.
شاناشانا2 روز قبل
سکوی ۱۴B: سکوی B فاز ۱۴ پارس جنوبی نخستین سکویی است که امسال (۲۲ تیرماه) در موقعیت خود در آب‌های خلیج فارس نصب شد. با نصب این سکو، بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی که شامل ۴ سکو (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری) هرکدام با ظرفیت برداشت روزانه ۱۴٫۲ میلیون متر مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی است، به پایان می‌رسد. سکوی ۲۳: سکوی فاز ۲۳ پارس جنوبی نیز از دیگر سکوهایی است که از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است. سکوی۲۴B: سه روز پس از نصب سکوی فاز ۲۳ پارس جنوبی، سکوی B فاز ۲۴ هم نصب شد تا افزون بر ثبت رکوردی جدید در فعالیت‌های فراساحلی پارس جنوبی، عملیات نصب سکوهای بخش دریایی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان برسد. توضیح عکس: عملیات نصب سکوی B فاز ۱۴ پارس جنوبی، نخستین سکویی که امسال در موقعیت خود در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت.
شاناشانا2 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از سازمان برنامه و بودجه، حمیدرضا عدل با بیان اینکه تنها ۲۵ میلیون لیتر بنزین از ۹۵ میلیون لیتر مصرفی کشور به قیمت آزاد فروخته می‌شود، گفت: دولت برای خودروهای دولتی سهمیه‌ای در نظر نگرفت تا سرانجام به نفع مردم باشد. وی با بیان اینکه در سال آینده روزانه شاهد کاهش ۶ تا ۱۰ میلیون لیتر بنزین خواهیم بود، افزود: از سال ۹۶ تا ۹۷ با افزایش حدود ۱۴ درصدی مصرف بنزین روبه‌رو بودیم و این افزایش مصرف بابت قاچاق سوخت به کشورهای منطقه بود. معاون سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تفاوت قیمت بنزین در ایران با کشورهای همسایه دست‌کم ۵ هزار تومان است.