تازه‌ترین خبرهای خبرگزاری شانا

تازه‌ترین اخبار خبرگزاری «شانا»

شاناشانا1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی مسئولان نفتی عراقی امروز (دوشنبه، ۲۷ خرداد ماه) اعلام کردند که تولید نفت در میدان قرنه غربی عراق پس از تکمیل تأسیسات جدید فرآوری و منابع ذخیره‌سازی نفت، به ۴۶۵ هزار بشکه در روز رسید. میدان نفتی قرنه غربی ۱ را که شرکت آمریکایی اکسون موبیل توسعه داده است، پیش از این ۴۴۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کرد. این در حالی است که کارکنان غربی شرکت اکسون موبیل دو هفته پیش از این میدان خارج شده بودند، اما پس از موافقت دولت عراق با تقویت تدابیر امنیتی در این میدان، به آن بازگشتند. عراق در اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت، حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند که کمتر از ظرفیت تولید روزانه ۵ میلیون بشکه آن است.
شاناشانا2 ساعت قبل
موضوعی که مسائل را پیچیده‌تر می‌کند، این است که حتی اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) محدودیت تولید خود را تمدید کند، عرضه بیش از حد کشورهای غیر عضو اوپک سبب می‌شود اوپک و متحدانش برای متوازن کردن عرضه نفت با تقاضای آن به چالش کشیده شوند. به‌ویژه با توجه به این که ارزیابی تأثیر افزایش تعرفه‌ها بر تقاضای نفت، در کوتاه مدت در عمل غیر ممکن است. انتظار می‌رود در نشست اوپک و متحدانش، مسئله تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی حل و فصل شود. با وجود کاهش طولانی قیمت نفت، همچنان می‌توان باور داشت که نگرانی‌ها درباره کاهش تقاضای نفت، در قیمت کنونی نفت لحاظ شده‌اند، اما خطرها برای عرضه نفت در نظر گرفته نشده‌اند. به نظر می‌رسد خطر اختلال‌های بیشتر در عرضه نفت همچنان بالاست و می‌تواند پشتوانه خوبی برای افزایش قیمت شاخص‌های برنت و دبلیو تی آی فراهم کند.
شاناشانا2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار شانا، این تفاهم‌نامه در ۲۷ بند در بخش‌های بخش نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، برق و انرژی هسته‌ای توسط امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت و آناتولی یانوسکی، معاون وزیر انرژی روسیه امضا شد. سومین نشست کارگروه انرژی ایران و روسیه امروز در حاشیه پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور برگزار شد؛ نخستین نشست کارگروه انرژی در تهران و دومین در سن پترزبورگ روسیه برگزار شد. بر این اساس، پانزدهمین نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه دیروز یکشنبه (۲۶، خردادماه) با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو به‌عنوان رئیس ایرانی این کمیسیون و سرگئی چپاتاریف، وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی روسیه آغاز و فردا در اصفهان به کار خود پایان می‌دهد.
شاناشانا3 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، جعفر توفیقی روز یکشنبه (۲۶ خردادماه) در نخستین نشست هم‌اندیشی عمومی کارکنان و مدیران ارشد پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این‌که هر سازمانی باید عملکرد خود را به‌طور مستمر ارزیابی کند و میزان تطابق آن را با اهداف و برنامه‌های تنظیم شده بسنجد، افزود: گزارش فعالیت‌ سازمان‌ها باید منتشر شود تا ذینفعان داخلی و خارجی پژوهشگاه در جریان این گزارش‌ها قرار گیرند و از اقدام‌های این مجموعه مطلع شوند. رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر این‌که در سال گذشته تلاش کردیم که ارتباطات پژوهشگاه را وسعت بخشیم، تصریح کرد: با مدیران مختلف در بخش‌های دولتی و خصوصی نشست‌های متعددی برگزار شده تا با ظرفیت‌های پژوهشگاه آشنایی‌های بیشتر انجام شود و در آینده نزدیک ارزش‌های این سازمان برای ارتقای جایگاه صنعت نفت بیشتر دیده شود. توفیقی با اشاره به این‌که سال ۹۸ را سال چابک‌سازی در این مجموعه نام‌گذاری کرده‌ایم، افزود: هدف از این نام‌گذاری، سرعت ‌بخشی به فعالیت‌ها و حذف مقررات زاید است تا فعالیت‌های محوری پژوهشگاه با سهولت بیشتر انجام شود. رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به وضع کنونی کشور اشاره کرد و گفت: محققان و متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت همواره تلاش می‌کنند که شرایط موجود را به فرصت تبدیل کرده و اکنون که شرکت‌های خارجی فعالیت‌های خود را به صفر رسانده‌اند، پژوهشگاه بتواند این خلا را پر کرده، دانش و فناوری مورد نیاز صنعت نفت‌وگاز را نیز تامین کند. توفیقی با تاکید بر این‌که از همه ایده‌های جدید و خلاقانه استقبال می‌کنیم، گفت: سازمان‌های مبتنی بر پژوهش و فناوری، همواره به ایده‌های جدید و بروز خلاقیت خود زنده هستند و امیدواریم با کمک شرکت‌های شتاب‌دهنده، دانش بنیان و استارتاپ‌ها، بتوانیم شرایط بهتری را در تقویت این زمینه‌ها فراهم سازیم.
شاناشانا3 ساعت قبل
وی گفت: ‌ بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز به لحاظ جمعیت طبی و هم از نظر موقعیت جغرافیایی راهبردی‌ترین منطقه سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت است، بنابراین بیشترین توجه ما به این منطقه است. مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت خرید تجهیزات پیشرفته از جمله ام‌آرآی، سی‌تی اسکن، آنژیوگرافی، رادیولوژی و بازسازی و نوسازی بخش‌های مختلف بیمارستان نفت اهواز را از جمله این اقدام‌ها برشمرد. مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با اشاره به سوابق بهرام دهقان، رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز گفت: ‌ وی از افراد صدیق، پرتلاش و زحمتکش است که امیدواریم مسیری را که دکتر کلانتری ایجاد کرده ادامه دهد. همچنین ایرج نظری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هم در این آیین با اشاره به این‌که همکاری خوبی بین این دانشگاه و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز وجود دارد، گفت: ‌ بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز در زمینه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر خدمات شایسته‌ای ارائه می‌دهد. وی افزود: ‌ خوزستان جزو استان‌هایی با بیشترین آمار بیماران نارسایی کلیه است که باید بخش دیالیز بیماران کلیوی در بیمارستان نفت اهواز راه‌اندازی شود.
شاناشانا4 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از خانه ملت، بیژن زنگنه افزود: طی این ۶ سال، هیچ چالش یا مشکلی با آقای روحانی نداشته‎ام و نمی‎دانم این خبرها را چه کسانی به دوستان نماینده می‎دهند. وی ادامه داد: حدود ۳۰ نفر در نشست هیئت دولت حضور دارند، بالاخره یک نفر این موضوع را باید تایید کند یا یک نفر باید شنیده باشد. از قول آقای روحانی و دیگران دروغ می‎گویند و حرف‎هایی می‎زنند که فقط منبعی شنیده و به خلاف به نماینده‎ای انتقال داده است. بارها هم از نمایندگان خواهش کرده‌ام منابعشان را عوض کنند زیرا این منابع خیلی اشتباه می‎گویند. وزیر نفت تصریح کرد: من عقب نشینی نمی‎کنم.
شاناشانا4 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، علی‌اکبر مرتضایی در نشستی با ایوب بنوی، سرپرست روابط عمومی این شرکت اعلام کرد: خوشبختانه از چند سال گذشته همه اقدام‌های انجام شده در امور مسافرت به صورت سیستمی شده به گونه‌ای که هم‌اکنون اطلاعات بیش از هفت هزار نفر از همکاران شرکت در سامانه امور مسافرت گردآوری شده است. وی با بیان این‌که امور مسافرت یکی از واحدهای کلیدی در شرکت نفت فلات قاره ایران است، گفت: به جرات می‌توان گفت انجام نشدن پروازها و حضور نیافتن همکاران در مناطق عملیاتی، فرآیند تولید را با اختلال روبه‌رو می‌کند. کارکنان این واحد هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز آماده خدمات‌رسانی به همکاران خود هستند و موضوعی به نام استراحت در این واحد وجود ندارد. رئیس امور مسافرت شرکت نفت فلات قاره ایران انجام به موقع پروازها را از مهم‌ترین چالش‌های این امور عنوان کرد و گفت: در سه ماه نخست امسال پروازهای انجام شده به مناطق عملیاتی این شرکت، حدود ۱۵ ساعت تاخیر داشته که این موضوع به دلایل متعدد از جمله بدی آب‌وهوا و … بوده است. استانداردسازی فرودگاه‌های ملکی بسیار مهم بوده و همواره یکی از دغدغه‌های مهم شرکت نفت فلات قاره ایران، ایمن‌سازی پروازها و احساس آرامش و آسایش همکاران است که امیدواریم به‌زودی به نتیجه برسد.
شاناشانا4 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، محمد آل خمیس، سرپرست معاونت این شرکت اعلام کرد: این عملیات با استقرار دستگاه حفاری سنگین ۳۵ فتح از امروز (۲۷ خردادماه) کلید خورده است. وی افزود: این پروژه از پروژه‌های تعریف شده از سوی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در مسیر نگهداشت و افزایش تولید در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است. به گزارش خبرنگار شانا، قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید نفت پروژه‌های دانان، سعادت‌آباد و نفت‌شهر شرکت نفت مناطق مرکزی ایران بهمن‌ماه پارسال به ترتیب با گروه مپنا، شرکت گلوبال پتروتک کیش و شرکت ملی حفاری ایران امضا شد که به همین منظور، شرکت ملی حفاری ایران، عملیات اجرایی پروژه حفاری پنج حلقه چاه نفتی در نفت‌شهر را کلید زده است. آل‌خمیس درباره زمان آغاز به کار عملیات اجرای پروژه هفت حلقه چاه در میدان نفتی گچساران در گستره شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب هم گفت: این پروژه نیز از جمله پروژه‌های طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت شرکت ملی نفت ایران است که از طریق مناقصه به ملی حفاری واگذار شده و به‌زودی وارد فاز اجرایی می‌شود. وی همچنین به بازسازی سیستم جکینگ دستگاه حفاری دریایی شهید مدرس و آماده شدن این دکل برای ورود به مدار عملیات اشاره کرد و افزود: این دستگاه در میدان نفتی دورود در آب‌های خلیج فارس استقرار یافته و در مرحله کاریابی است.
شاناشانا4 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، خسرو محسنی، معاون تعمیرات مدیریت تعمیر تجهیزات و ماشین‌آلات فرآیندی گفت: این مشعل به درخواست شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز کارون برای نصب در واحد بهره‌برداری شماره ۲ اهواز ساخته شد. محسنی ادامه داد: ‌ این مشعل در مدت زمان ۲۰ روز در کارگاه مرکزی اهواز ساخته و آماده نصب شد که از این نظر یک رکورد به شمار می‌آید. وی گفت: مشخصات فنی و مواد اولیه این مشعل ازسوی شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز کارون تامین و ساخت و بازرسی فنی از سوی مدیریت تعمیر تجهیزات و ماشین‌آلات فرآیندی و با همکاری شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز کارون انجام شد. معاون تعمیرات مدیریت تعمیر تجهیزات و ماشین‌آلات فرآیندی افزود: مشعل بدون دود به‌منظور بهسوزی مشعل و کاهش آلاینده‌های هوا مطابق با استانداردهای زیست محیطی طراحی و ساخته شده است. وی تصریح کرد: نمونه‌ای از این مشعل پارسال ازسوی یک شرکت سازنده داخلی ساخته و در واحد بهره‌برداری شماره ۳ اهواز نصب شد.
شاناشانا6 ساعت قبل
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه مدیریت اکتشاف به عنوان یک سازمان دانش‌بنیان نیروهای متخصص با دانش فنی بالا دارد، بنابراین این مدیریت همچون گذشته در اجرای طرح‌های جدید پیشتاز بوده است و با اجرای این طرح آغازگر راهی جدید خواهیم بود. وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم به نحوی مطلوب بر نواقص احتمالی فائق آمده و با اجرای این مدل کارراهه و تربیت و پرورش مدیران شایسته برای تصدی مدیریت طرح‌های اکتشافی، ساختار مناسبی را در سطح مدیریت اکتشاف ایجاد کنیم. فخرایی از اقدام‌های مدیریت اکتشاف برای تعیین محل استقرار اعضای کارراهه قدردانی کرد و گفت: نشست توجیهی با حضور دوازده نفر منتخب و اعضا کمیته در مدیریت اکتشاف برگزار شد و حکم رسمی اعضای کمیته اهدا و به‌طور رسمی این فرآیند آغاز خواهد شد. بر اساس این گزارش، نخستین گام برای ایجاد و اجرای طرح «برنامه‌ریزی توسعه کارراهه مدیر طرح‌های اکتشافی» در سال ۹۵ براساس اعلام نیاز مدیریت اکتشاف و مطرح کردن آن در معاونت آموزش شرکت ملی نفت ایران، کلید خورد. مقرر شده است، در نخستین دوره از آغاز کار الگوی «برنامه ریزی توسعه کارراهه مدیر طرح‌های اکتشافی»، ۱۲ نفر از کارشناسان توانمند مدیریت اکتشاف به‌منظور کسب آمادگی‌های لازم برای تصدی مدیریت طرح‌های اکتشافی آموزش داده شوند.
شاناشانا8 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، سعید پاک‌سرشت، در نشست رویداد ارائه نیازهای فناورانه صنعت گاز (Reverse Pitch) با رویکرد آمادگی مقابله با سیل و تبعات آن که عصر روز یکشنبه (۲۶ خردادماه) برگزار شد، این رویداد را روشی برای حل مسئله و معضلات عملیاتی دانست و گفت: بر اساس این روش، واحدهای عملیاتی، شرکت‌ها و موسسه‌ها، مسائل و مشکلات خود را در قالب مسئله مطرح می‌کنند و از مجموعه‌های کوچک و بزرگ شبیه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌خواهند که ایده‌های خلاقانه خود را برای حل آن مسائل ارائه کنند. وی با بیان اینکه رویداد ارائه نیازهای فناورانه صنعت گاز یک روش معکوس در دنیای عرضه و تقاضاست، اظهار کرد: تاکنون عرضه کنندگان ایده، توانمندی‌های خود را عرضه می‌کردند، اما اکنون متقاضیان مشکلات خود را مطرح می‌کنند و از شرکت‌های کوچک و بزرگ مانند شرکت‌های استارت‌آپی می‌خواهند که برای مشکل آن‌ها راه حلی ارائه دهند. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، رویداد ارائه نیازهای فناورانه صنعت گاز را رویدادی متقاضی محور خواند و تصریح کرد: در صنعت گاز، مسائل متعددی داریم که می‌توانیم از توانمندی مجموعه‌های استارت‌آپی و شرکت‌های کوچک و بزرگ برای حل آن‌ها استفاده کنیم؛ به عنوان مثال در چند ماه گذشته با مشکل سیل مواجه بودیم و اکنون این موضوع را در قالب رویدادی عنوان کرده و از ایده‌پردازان و شرکت‌های کوچک و بزرگ درخواست کردیم ایده‌های خود را برای رویارویی با چنین مشکلاتی ارائه کنند تا آنها را بررسی و پیاده‌سازی کنیم. پاک‌سرشت با تاکید بر لزوم پیوند زدن توانمندی‌های برون‌سازمانی و تجربیات درون‌سازمانی با هدف ایجاد هم‌افزایی، گفت: برای تحقق این موضوع، از واحدهای عملیاتی درگیر سیل خواستیم مشکلاتی که در سیل اخیر با آن مواجه بودند را مطرح کنند و در مقابل، از مجموعه‌های ایده‌پرداز و نوپا خواستیم شنونده این مشکلات باشند تا در فرصتی که به آنها می‌دهیم طرح‌های خود را برای ارزیابی و داوری، ارائه کنند، ضمن آنکه سرانجام شرکت ملی گاز ایران به طرح‌هایی که وجهه عملیاتی و امکان پیاده‌سازی دارند و در واقع، امکان حل مسئله با آن ایده وجود دارد، موقعیت، امکانات و بودجه داده و آن را به مرحله پیاده‌سازی نزدیک می‌کند. به گفته وی، شرکت ملی گاز ایران انتظار دارد راهکارهای پیشنهادی منجر به کاهش تبعات، آسیب‌ها و همچنین هزینه‌های مرتبط با صنعت گاز شود و هر اندازه راهکارهای پیشنهادی عملیاتی‌تر باشند، امکان همکاری با شرکت‌های ارائه‌کننده پیشنهاد بیشتر خواهد بود.
شاناشانا8 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، احمد دارابی با اعلام این خبر گفت: گازرسانی به شهرها و روستاها به‌طور هم‌زمان در دستور کار شرکت‌های گاز استانی قرار دارد که بر این اساس گازرسانی شهری استان تهران به پایان رسیده است و هم‌اکنون ۴۱ روستا در استان تهران فاقد گاز طبیعی هستند که گازرسانی به این روستاها تا پایان سال ۹۹ انجام خواهد شد. وی تصریح کرد: سیاست شرکت گاز استان تهران بر این است که گاز طبیعی جایگزین سوخت‌های فسیلی شود تا گام موثری برای حفظ محیط زیست برداشته شود. مدیرعامل شرکت گاز استان تهران با اشاره به بالا بودن آمار آسیب‌های جانی و مالی مرتبط با گاز در کشور، اظهار کرد: مسائل ایمنی باید به‌طور مستمر پایش شوند تا شاهد اتفاق‌های ناخوشایند و آسیب‌های جانی و مالی ناشی از ناآگاهی و بی احتیاطی نباشیم. دارابی، از اهالی روستاهای بهره‌مند از گاز خواست پس از نصب علمک گاز با مراجعه به اداره گاز منطقه، برگه معرفی‌نامه به سازمان نظام مهندسی را دریافت کنند تا طبق روال پس از مراجعه به سازمان نظام مهندسی و مشخص شدن مجری، عملیات لوله کشی گاز انجام شود. وی از مصرف‌کنندگان گاز طبیعی خواست در مصرف این نعمت خدادادی صرفه‌جویی کنند.
شاناشانا8 ساعت قبل
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه گازرسانی روستایی در مناطق شمالی کشور سبب کاهش مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ شده است، گفت: بدون شک اگر اقدام‌های مهم وزارت نفت در بخش گازرسانی روستایی نبود، کشور با مشکل کاهش جمعیت روستاها روبه‌رو می‌شد. وی کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، عدم قطع درختان و کاهش مصرف سوخت مازوت را از دیگر آثار مثبت گازرسانی به روستاهای کشور دانست و افزود: تلاش‌های بسیاری در حوزه نفت و گاز کشور انجام شده است، متاسفانه برخی در برابر چنین طرح‌های عظیمی چشمان خود را بسته و یا بی‌انصافی‌هایی انجام می‌دهند که در شرایط کنونی منطقی نیست. سیده حمیده زرآبادی، نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه خوشبختانه هم اکنون با اقدام‌های وزارت نفت در بخش گازرسانی، درصد بهره‌مندی خانوارها از گاز طبیعی در این استان به طور محسوسی افزایش یافته است، گفت: از آنجا که استان قزوین جزو استان‌های سردسیر کشور است، گازرسانی به بخش‌های باقیمانده این استان باید با شتاب بیشتری انجام شود. زنگنه را مرد روزهای سخت می‌دانماین عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط کنونی و جنگ اقتصادی که نفت، نوک پیکان حملات دشمن قرار دارد، وزیری همچون زنگنه که ایستاده و کار می‌کند را مرد روزهای سخت می‌دانم.
شاناشانا8 ساعت قبل
صنعت نفت ایران در پنجم خردادماه که مصادف است با اکتشاف نفت در چاه شماره یک مسجد سلیمان در تاریخ ۱۲۸۷، صدویازده ساله شد. صنعت نفت یک صنعت بین‌المللی و پیچیده به لحاط دانش، تجربه، نیروی انسانی، امکانات سخت افزاری، نرم‌افزاری و استراتژی‌هایی است که باید پیاده شود. صنعت نفت ایران در شرایطی در مسیر رشد و توسعه قرار دارد که همواره در نوک پیکان تهدیدهای آمریکا پس از انقلاب اسلامی بوده است. به هرحال آنچه باید تولید نفت داشته باشیم در مناطق نفت‌خیز جنوب در حال تولید هستیم و پیش‌بینی آینده و میزان تولید نیز به سیاست‌گذاری‌های وزارت نفت بستگی دارد. آیا برآوردی درباره میزان سرمایه جذب شده دارید؟ جذب سرمایه در مناطق نفت‌خیز جنوب را در سه قسمت اولویت‌بندی کرده‌ایم.
شاناشانا8 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، جعفر احمدپور با اشاره به خسارت سیل اخیر به شبکه انتقال گاز منطقه بالاتجن قائم‌شهر، گفت: پس از بارش سنگین باران سیل‌آسا، این خط دچار پارگی شد که بلافاصله از خطوط مواصلاتی این منطقه برای جبران کمبود گاز و حل مشکل فشار گاز استفاده شد به طوری که گاز مصرفی مردم منطقه قطع نشد. وی افزود: پس از بروز این مشکل، نیروهای شرکت گاز استان مازندران به تعمیر خط یاد شده پرداختند که با ترمیم خط لوله ۱۲ اینچ بستر رودخانه تلار، گاز منطقه با همت نیروهای عملیاتی شرکت گاز استان مازندران و اداره گاز قائم‌شهر به روال اصلی خود بازگشت و از روز جمعه ۲۴ خردادماه نیز با هدف افزایش کیفیت خدمات‌دهی و جلوگیری از قطع گاز مردم، گاز سی‌ان‌جی به گاز شهری متصل شده است. مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران، عملکرد این شرکت در جریان سیل فروردین امسال را مثبت توصیف کرد و ادامه داد: مهم‌ترین وظیفه ما برقراری جریان گاز ایمن، پایدار و مطمئن است که تحقق آن نیازمند حمایت و پشتیبانی به‌ خصوص در بحث مقاوم‌سازی تاسیسات گاز در مواجهه با بلایای طبیعی و برگرداندن شرایط به حالت قبل است که در این راستا، باید دستورعمل‌ها را بر اساس تجربه‌هایی که در سیل اخیر کسب کرده‌ایم، بازنگری کنیم تا بتوانیم در هر شرایطی، خدمات مستمر و مطلوب را به مردم ارائه دهیم.
شاناشانا8 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، میلاد صدرخانلو در نشست رویداد تقاضای صنعتی (Reverse Pitch) شرکت ملی گاز ایران با رویکرد آمادگی مقابله با سیل و تبعات آن که عصر روز یکشنبه (۲۶ خردادماه) برگزار شد، برگزاری این رویداد را فرصتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه‌های فناور خواند و گفت: این رویداد، امکان معرفی عقاید و ایده‌های خلاقانه‌ برای شرکت‌های عرضه کننده خدمات در صنعت گاز را فراهم می‌کند. وی فن‌بازار تخصصی گاز را نخستین فن بازار تخصصی پیشرو در کشور خواند و افزود: مرکز فن‌بازار ملی ایران از سال ۸۲ به پشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، تاسیس شده است تا وظیفه ارتباط بین عرضه و تقاضای فناوری در سطح کشور را بر عهده بگیرد و تاکنون نیز اقدام‌های متعددی در این زمینه انجام شده است. رئیس شبکه فن‌بازار ملی ایران با اشاره به ظهور واسطه‌ها یا کارگزاران (Broker) در سال‌های اخیر، یادآور شد: واسطه‌ها، رویکردی جدید و مهم در عرصه فن‌بازار هستند و به صاحبان فناوری و ایده کمک می‌کنند تا محصولات خود را در صنایع داخلی و خارجی به فروش برسانند؛ واسطه‌ها همچنین به دنبال تطبیق ادبیات صنعت و فن‌بازار برای تسهیل در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری هستند. صدرخانلو از فعالان صنعت، فناوری، علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان خواست تا عرصه را برای فعالیت واسطه‌ها به‌منظور اتصال عرضه و تقاضای فناوری باز گذارند.
شاناشانا8 ساعت قبل
رسانه‌ها خبر برکناری قریب الوقوع زنگنه را از قول چه کسی منتشر کرده‌اند؟ ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی. همان کسی که در چند ماه اخیر دستکم دوبار روایتگر اصلی اخبار دروغ درباره وزیر نفت بوده است. چند ماه پیش خبری از قول ابوترابی در رسانه‌های مخالف وزیر نفت انعکاس یافت که بر اساس آن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نسبت به کم کاری وزیر نفت در حوزه دیپلماسی انرژی در برخی محافل انتقاد کرده بود. ابوترابی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته بود: یکی از مباحث اصلی استعفای اخیر محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه به نحوه برخوردهای بیژن زنگنه، وزیر نفت بازمی‌گردد، زیرا ظریف نسبت به کوتاهی‌هایی که وزیر نفت در عرصه‌های بین‌المللی درباره وظایفش داشته است، گلایه دارد. این مسئله چندان دور از ذهن نیست که مخالفان وزیر نفت از روش‌های مختلف مخالفت خود با رویه حاکم بر وزارت نفت را بیان کنند.
شاناشانا9 ساعت قبل
بود یا نبود «بیژن زنگنه» به‌عنوان وزیر نفت در شرایطی که فشار تحریم‌ها به ویژه در حوزه فروش و صادرات نفت ایران افزایش یافته خیلی مهم نیست، «زنگنه» باشد یا هر چهره سیاسی و اقتصادی بر مسند وزارت نفت، واقعیت غیرقابل انکار آن است که بیش از شرایط فعلی نفت و میعانات گازی فروخته نخواهد شد و دست کم در جلسات پشت درهای بسته با حضور مقامات و مسئولان ارشد دولت و نظام همه سناریوهای فروش نفت و میعانات تشریح و تبیین شده، تمامی وزرای فعلی، سابق و اسبق نفتی مورد اعتماد نظام در جریان همه سناریوها هستند و تمامی مسیرهای فروش نفت دور از چشم دشمنان داخلی و خارجی در دست اجرا است. برخی تصور می‌کنند که وزارت و وزیر نفت یک تافتته جدا بافته در شرایط تحریم هستند و موضوع تجارت و فروش نفت به اتاق تاریکی برای معاملات تبدیل شده که صدر تا ذیل نظام و دولت از آن بی‌خبر هستند، موضوعی که هر نماینده مجلس و مسئولی که با کوچکترین استعلامی در کوتاه‌ترین زمان ممکن متوجه می‌شود که در فروش نفت و میعانات گازی دست کم بزرگان کشور و دولت در جریان ریز موضوعات هم هستند و جلسات متعدد روزانه و هفتگی با ارشدترین مقامات کشور برای فروش نفت در حال برگزاری است. همان آقای نفت فروشی که رئیس دفترش که این روزها رابط بین کانال‌های تلگرامی و برخی از رسانه‌ها برای ایجاد فشار رسانه‌ای به وزیر نفت شده تا بلکه با تسلیم شدن او راه فروش نفت نسیه و مجانی فراهم شود درست مثل هشت سال پیش که رئیس جمهور وقت گفت چه کسی می‌تواند نفت بفروشد، پدرخوانده سینه سپر کرد، البته نفت را فروخت اما مجانی! در پایان به «انرژی نیوز» می‌گویند حامی وزیر نفت، فرض را بگذارید این ادعا درست باشد، حمایت از وزیر قانونی دولت جمهوری اسلامی ایران که رای اعتماد مجلس قانونی را در جیب دارد، موضوع نا متعارفی نیست. سوال مهمتر اینجاست؟ آقای رسانه‌نما و کانال‌های اجاره‌ای شما از چه کسانی قرار است حمایت کنید که وزیر نفت را تخریب کنید؟ دل شما برای صنعت نفت، کارکنان این صنعت یا بشکه‌های نفت ایران در شرایط تحریم می‌سوزد؟ شما کاسه داغ‌تر از آش بوده، از تمامی مسئولان وفادار نظام و کشور دلسوزتر هستید و خداوند علم غیبی به شما اعطا کرده که می‌دانید «زنگنه» خائن است و «پدرخوانده» خادم؟ زهی خیال باطل که «زنگنه» باشد یا نباشد رویای نفت فروشی پدرخوانده تعبیر نمی‌شود هر چند حفر این چاه اگر آبی برای پدرخوانده نداشته باشد برای شماها نان خواهد داشت …منبع: انرژی نیوز
شاناشانا9 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظر تربتی با بیان اینکه برای تبدیل اندوخته‌ها و مشاهدات کارکنان بخش‌های مختلف صنعت گاز از سیل اخیر به دانش و رویه‌های جدید، به یک کار عملی و متولوژی مبتنی بر اصول نوآوری و فناوری نیاز داریم، گفت: در این باره شرکت ملی گاز ایران با دعوت از شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها و کارکنانی که از نزدیک درگیر مدیریت سیل اخیر بوده‌اند، سعی بر آن دارد تا از توانمندی‌های برون‌سازمانی کمک گرفته و آن‌ها را با تجربه‌های و تخصصی که در داخل سازمان است، تجمیع کند. به گفته وی، این رویداد یک ارائه وارونه از طرح مسئله و راه‌ حل برای آن و همچنین، یک سرمایه‌گذاری مبتنی بر تقاضای نوآوری و فناوری است؛ به عبارت دیگر این یک رویداد مسئله‌محور با هدف حل مسائل فنی شرکت ملی گاز ایران است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: بر خلاف رویدادهای مبتنی بر عرضه نوآوری که در آن، استارت‌آپ‌ها یا شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام به ارائه فناوری و الگوی کسب و کار خود در برابر متقاضیان و سرمایه‌گذاران می‌کنند، در Reverse Pitch (تقاضای صنعتی) شرکت ملی گاز ایران، این متقاضی است که مسائل، چالش‌ها و نیازهای فناورانه خود را معرفی کرده و از مخاطبان می‌خواهد که پیشنهادهای نوآورانه خود برای حل چالش‌ها (اعم از ایده، طرح، محصول، خدمت، فناوری، مدل کسب و کار و …) را در مهلت مشخص شده برای سازمان ارسال کنند. تربتی استفاده از ذهن‌های خلاق و آشنایی با رویکردهای جدید حل مسئله را از دیگر محسنات این رویداد پژوهشی عنوان و تصریح کرد: با این رویداد، ما سعی در ارتقا و افزایش آگاهی سازمان خود نیز داریم و در تلاش هستیم بخش‌های مختلف شرکت ملی گاز را به استفاده از نوآوری‌های بیرون از سازمان ترغیب کنیم. وی یادآور شد: پس از ارزیابی کارشناسی و اولویت‌بندی، در صورتی‌ که راهکارهای مناسب و اجرایی برای حل مسائل و مشکلات موجود ارائه شده باشد، امکان پیاده‌سازی و اجرای ایده‌های مطرح شده و انجام آزمون‌های میدانی در قالب پروژه‌های پژوهشی وجود دارد.
شاناشانا10 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز، قیمت نهایی شاخص نفت‌خام برنت در روز جمعه (۲۴ خردادماه) ۶۱ دلار و یک سنت و قیمت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) ۵۲ دلار و ۵۱ سنت بود. بنیاجمین لو، تحلیلگر مؤسسه فیلیپ فیوچرز در سنگاپور، گفت: افزایش تنش در خاورمیانه همچنان یکی از دلایل نگرانی است چون معامله‌گران از اختلال در عرضه نفت به دلیل یک درگیری نظامی می‌ترسند. همچنین ابراز امیدواری خالدالفالح، وزیر انرژی عربستان، درباره توافق اوپک برای تمدید کاهش تولید نفت، از دیگر عوامل کمک کننده به رشد قیمت نفت بود.
شاناشانا23 ساعت قبل
وی ادامه داد: البته همه وزیران کلیدی هستند، اما آقای زنگنه با توجه به تجارب‌شان از وزیران کلیدی ماست و چنین بحثی در دولت مطرح نیست؛ البته تا وقتی که من یادم هست همیشه اسم زنگنه در مجلس شورای اسلامی مطرح بود. اسم من و زنگنه همیشه در استیضاح‌ها مطرح بوده و امیدوارم آقای زنگنه در دوران باقیمانده دولت هم نقش مهمی را ایفا کند. سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز با توجه به کاهش صادرات و فشاری که تحریم‌های آمریکا برای جلوگیری از فروش نفت به ما وارد می‌کند، اظهار کرد: در این دوره تاریخی نقش زنگنه برای ما با ارزش خواهد بود. همه ما باید کمک کنیم. وی تصریح کرد: هیچ تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین اتخاذ نشده است، اما کارت سوخت می‌تواند سبب تسهیل برای برنامه‌ریزی در مصرف شود.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، یونس عامری ضمن تاکید بر نقش تاثیرگذار اچ‌اس‌یی این شرکت در عملیات اطفای حریق جنگل‌های غیزانیه گفت: این آتش سوزی در حدود ۳ هکتار از جنگل‌های بخش غیزانیه در روستای ام الدیای در حوالی مجتمع صنعتی شماره ۱ شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز مارون روی داد که بلافاصله با اعزام آتش‌نشانان این شرکت، تنها در مدت پنج ساعت مهار شد. وی افزود: ۱۶ آتش‌نشان از دو دستگاه ضدحریق، ۴ دستگاه تانکر آب و ۳۲ رشته هوز آتش‌نشانی در این عملیات استفاده کردند و پس از مهار آتش، یک گروه دیگر تا صبح روز بعد برای حصول اطمینان از بی خطر بودن در آن منطقه مستقر شد. رئیس اچ‌اس‌یی شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز مارون اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری دیگر سازمان‌های اجرایی و انتظامی منطقه و همکارانمان در واحدهای عملیات، خدمات و ترابری موفق شدیم آن منطقه را کاملا ایمن‌سازی کنیم.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از کارویزاوا، خالد الفالح امروز (یکشنبه، ۲۶ خردادماه) اعلام کرد که احتمال می‌رود اوپک در هفته نخست ماه ژوئیه امسال در وین نشست داشته باشید و ابراز امیدواری کرد که این سازمان برای تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت به توافق دست یابد. وی در حاشیه نشست گروه ۲۰ (جی ۲۰) در ژاپن گفت: ما امیدواریم هنگام نشست در دو هفته آینده در وین، برای تمدید توافق به اجماع دست یابیم. وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان اعلام کرد که نشست آینده اوپک به احتمال زیاد در هفته نخست ماه ژوئیه امسال برگزار می‌شود. به گفته الفالح، تقاضای نفت به‌طور معمول در نیمه دوم سال میلادی اوج می‌گیرد، پالایشگاه‌ها پس از عملیات نگهداری بازگشایی می‌شوند، تقاضای فصلی افزایش می‌یابد و توافق جدید به توازن دوباره بازار کمک می‌کند. وی گفت: من تا حد زیادی مطمئن هستم که عوامل بنیادین بازار در مسیر درستی حرکت می‌کنند.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، سعید قربانی گفت: این اقدام همه ساله همسو با ابلاغیه سازمان برق و استانداری خوزستان با هدف کاهش مصرف انرژی در ساعت‌های اوج مصرف انجام می‌شود. وی افزود: در نشست کمیته عالی ایمنی مقرر شد طرح صرفه‌جویی در مصرف برق در بخش‌های اداری، کارگاه‌ها و تاسیسات اجرایی شود. مدیر اچ‌اس‌یی، پدافند غیرعامل، مدیریت بحران و فوریت‌های پزشکی شرکت ملی حفاری اظهار کرد: در این زمینه یک هزار و ۸۴۸ لامپ برای کاهش مصرف خاموش شد که ۷۷ کیلووات مصرف کمتر را به دنبال داشته است. قربانی گفت: کاهش ساعت کار ادارات در فصل تابستان که از سوی استانداری خوزستان ابلاغ شده نیز با توجه به گستردگی بخش‌های اداری شرکت در سطح کلانشهر اهواز، سبب صرفه‌جویی قابل توجی در مصرف برق می‌شود. وی افزود: از واحدهای اداری، ستادی، عملیاتی و پشتیبانی شرکت خواسته شده با توجه به این موضوع، فرصت همیاری با سازمان برق برای کاهش مصارف انرژی و افزایش ظرفیت‌ها برای تامین برق مورد نیاز واحدهای مسکونی در استان مهیا شود تا از قطع احتمالی برق به لحاظ افزایش بار مصرف به لحاظ حجم بالای استفاده خانواده‌ها از تجهیزات سرمایشی، جلوگیری به عمل آید.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از کارویزاوا، هیروشیگه سکو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، دیروز (شنبه، ۲۵ خردادماه) اعلام کرد: وزیران انرژی کشورهای قدرتمند اقتصادی عضو گروه ۲۰ درباره حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس ابراز نگرانی کرده‌اند و برای حفظ ثبات بازار نفت همکاری می‌کنند. وی گفت: مهم‌ترین چیز این است که ما این درک مشترک را میان وزیران انرژی داشتیم که باید برای رویارویی با رویدادهای اخیر از دیدگاه امنیت انرژی، همکاری کنیم. وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن اظهار کرد: در دیدارهای دوجانبه نیز همین مسئله وجود داشت.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار شانا، علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۶ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه حمله مشکوک به نفتکش‌ها در دریای عمان مکمل تحریم‌های اقتصادی است، گفت: به نظر این اقدام‌ها مکمل تحریم‌های اقتصادی است، به جهت آنکه از تحریم‌ها توفیقی کسب نکردند، به‌ویژه با توجه به سوابق تاریخی آمریکا در این زمینه که در جنگ جهانی، آمریکایی‌ها کشتی‌های خود را در نزدیکی‌های ژاپن هدف قرار دادند تا توجیه لازم را برای خصومت فراهم کنند. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بخشی از این ماجرا در اظهارات پمپئو نهفته است که توصیه کرد ایران در مقابل اقدام‌های سیاسی و دیپلماتیک از دیپلماسی استفاده کند که این مطلب از زبان وی واقعا شیرین است. وزیر خارجه کشوری این اظهارات را بیان می‌کند که با اقدام‌های تروریستی اقتصادی که به بیان خودشان شدیدترین تحریم‌ها علیه یک ملت است به مصاف یک ملت انقلابی آمده‌اند. وی اظهار کرد: آیا این یک اقدام دیپلماتیک است؟ آقای پمپئو آیا نقض عهد در توافق هسته‌ای و جنگ اقتصادی علیه ملت ایران اقدام سیاسی است؟ آیا اقدام‌های آمریکا در ونزوئلا علیه رئیس جمهوری این کشور یک اقدام سیاسی و دیپلماتیک است؟
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی‌جم، پروژه جایگزینی خطوط آب خنک‌کننده GRP با کربن استیل به دلیل شکستگی مکرر خطوط خنک‌کننده GRP و از سرویس خارج شدن واحدهای تولیدی و به تبع آن، کاهش میزان تولید واحدهای این مجتمع پتروشیمی در دست اجراست. پروژه جایگزینی خطوط آب خنک‌کننده GRP با کربن استیل به دلیل خطوط طولانی و حجم بالای عملیات، به عنوان چالشی بزرگ در سطح مجتمع پتروشیمی‌جم مطرح بود که با تصمیم‌ها و برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین‌شده اجرای این پروژه عظیم با هدف کاهش خسارات به دست متخصصان داخلی عملی شد. براساس این گزارش، به منظور تحقق اهداف پروژه، شرکت جم صنعت‌کاران به عنوان پیمانکار اصلی این پروژه انتخاب و با به‌کارگیری نیروهای مجرب در حوزه‌های سیویل، پایپینگ، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز این پروژه از بهمن ماه سال ۹۶ آغاز شد. اجرای پروژه با حداکثر ظرفیت اجرایی و غلبه بر چالش‌ها، محدودیت‌ها و برنامه‌زمان‌بندی مصوب، تاکنون حدود ۹۵ درصد پیشرفت داشته که با ادامه این روند، بهره‌برداری از خطوط جدید خنک‌کننده تا پایان خردادماه امسال اجرایی می‌شود. عملیات اجرایی سیویل شامل خاکبرداری به حجم تقریبی ۲۸ هزار مترمکعب، آرماتوربندی به مقدار ۴۴۰ تن، قالب‌بندی ۸ هزار مترمربع، بتن‌ریزی بالغ بر ۵۷۰۰ مترمکعب و عملیات اجرایی پایپینگ به میزان بیش از ۴۱ هزار اینچ قطر در این پروژه انجام شده است.
شاناشانا1 روز قبل
با نگاهی تخصصی به تمامی اتفاقات رخ داده شاید به این پرسش برسیم که تنش به‌وجود آمده در منطقه چه تاثیری بر قیمت نفت و آینده بازار خواهد گذاشت و چرا؟ پیش از پاسخگویی به این پرسش اجازه دهید بسیار کوتاه گریزی به گذشته بزنیم و دو شوک سال‌های ۱۹۷۳ و ۱۹۷۹ قیمت نفت را یادآوری کنیم. تحلیل این یادداشت این است که نه تنها جهش قیمتی در کار نخواهد بود، بلکه تنها اتفاقات اخیر توانسته از افت قیمت نفت جلوگیری و در یک کانال معقول با نوسان کم قیمت نفت را حفظ کند. چه چیز سبب شد که در شوک‌های نفتی، قیمت همچون فنر به بالا بجهد و مهم‌تر از آن چرا این بار عکس‌العمل بازار به اتفاقات اخیر تا این حد با بی‌تفاوتی همراه بوده است؟ در گذشته قیمت نفت به دو دلیل بی‌محابا افزایش یافت. در واقع تنوع چه در منابع انرژی فسیلی و چه در منابع انرژی مورد استفاده بشر سبب شده است وابستگی به نفت خلیج فارس کمتر شود. احتمال می‌رود در ادامه قیمت نفت افزایش چندانی نداشته باشد و تنش تنها به ثبات آن در شرایط کنونی کمک کند، مگر آنکه اتفاق پیش‌بینی نشده و دور از ذهنی این آرامش بازار را به هم بزند.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار شانا، در حکم بیژن زنگنه خطاب به سهیلی‌پور آمده است: «حسب اختیارات تفویض‌شده به اینجانب از سوی مجمع عمومی محترم شرکت ملی نفت ایران، مستند به مواد ۲۸ و ۲۹ قانون اساسنامه این شرکت مصوب ۱۳۹۵٫۱.۲۳، با عنایت به تعهد و تخصص جنابعالی، با استعانت از خداوند دانای توانا، به موجب این حکم به مدت چهار سال به‌عنوان عضو اصلی هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب می‌شوید. از خداوند قادر متعال برای جنابعالی در این مسئولیت خطیر، با همکاری دیگر اعضای محترم هیئت‌مدیره شرکت، توفیق خدمت به مردم و صیانت از اموال و امانت ملی که به شما سپرده می‌شود، مسئلت می‌کنم». زنگنه در حکم مشابهی، علیخانی را نیز برای مدت چهار سال به‌عنوان عضو علی‌البدل هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب کرده است. بر اساس این گزارش، فرخ علیخانی هم‌اکنون معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران است و اکبر سهیلی‌پور نیز مدیریت امور مالی این شرکت را به‌عهده دارد.