کانال تلگرام undefined - خبری

‍ 🎧#بشنوید

✅آیا جنگ خواهد شد!؟

🔰سخنرانی #سید_مصطفی_تاجزاده در جمعی از ایثارگران

🗓۱۳۹۸/۰۴/۰۲

📌در دوران اصلاحات رهبر خط قرمز جمهوری اسلامی را عدم اجماع جهانی در مسئله هسته‌ای خواند. این راهبرد درستی بود که متاسفانه در دولت احمدی‌نژاد نقض شد و در نتیجه پرونده هسته‌ای کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل رفت.

📌افزایش بی‌رویه غنی‌سازی از نظر جهانیان یعنی گام برداشتن به سوی ساخت سلاح هسته‌ای. تداوم نسنجیده این وضع می‌تواند بار دیگر همه قدرت‌های بزرگ را علیه ایران بسیح کند. ما تا جایی باید تعهدات خود را در برجام کاهش دهیم که پرونده ایران دوباره سر از شورای امنیت درنیاورد.

📌جنگ امریکا و متحدانش با افغانستان و عراق جنگ با یک کشور خاص بود اما هر جنگی با ایران دامن تعداد قابل توجهی از کشورها را خواهد گرفت و به احتمال زیاد به عراق و افغانستان و پاکستان، سوریه و لبنان و اسرائیل، یمن و عربستان و امارات و … خواهد کشید.

📌اخذ تصمیم در امریکای ترامپ بسیار شخص‌محورتر از گذشته شده و پیش‌بینی روند امور را در ایالات متحده دشوار کرده است.

📌در حال حاضر معدودی از کشورها خواهان سقوط جمهوری اسلامی هستند زیرا تصویری تاریک و ترسناک از بهم‌خوردن اوضاع در ایران و موازنه قوا در منطقه دارند.

📌بیش از سه چهارم ایرانیان از وضع موجود ناراضی‌اند و بسیاری از آنان از اصلاح امور نیز ناامید شده‌ند. باوجود این و برخلاف انتظار ترامپ و مشاوران او به خیابان‌ها سرازیر نشده‌اند زیرا نگران مصادره نتیجه اعتراضات خیابانی خود توسط جنگ‌افروزان در دو سوی اقیانوس‌ها هستند و اینکه اوضاع وخیم‌تر از این نشود.

📌ساقط کردن پهپاد پیشرفته امریکا توسط سپاه موجی از شادی در ایران برنیانگیخت، همچنان که نامه سردار سلیمانی درباره شکست داعش در سوریه و عراق با جشن‌های مردمی مواجه نشد. علت آن فاصله و شکاف بین حاکمیت و اکثریت ملت است.

📌نه رهبر ایران و نه رئیس‌جمهور امریکا جنگ نمی‌خواهند اما، گذشته از یک اشتباه محاسباتی یا خطای تاکتیکی که می‌تواند به فاجعه ختم شود، راهبرد هر دو کشور هدایت امور به‌سوی تشدید درگیری است مگر آنکه آن را تغییر دهند.

📌ترامپ به‌دنبال به‌صفر رساندن صادرات نفت ایران است و استراتژی جمهوری اسلامی قطع شریان نفت از خلیج فارس است، اگر خود نتواند نفت صادر کند. حاصل جمع این دو رویکرد یعنی جنگ نفتکش‌ها؛ یعنی آغاز جنگی ویرانگر که همه ملت‌ها از آن زیان خواهند دید و فقط کاسبان جنگ و تحریم از آن سود می‌برند.

📌راهبرد صحیح ایران باید «نه جنگ و نه تحریم» باشد و با گذر از شعار «نه جنگ نه مذاکره» برای برطرف کردن هر دو خطر برنامه عملی تدوین کند.

📌بعد از پیروزی انقلاب تاکنون سه تفاهم مهم خارجی داشته‌ایم؛ قرارداد الجزایر، قطع‌نامه ۵۹۸ و معاهده برجام. دلواپسان هر سه را خیانت‌ می‌خوانند تا هر نوع تفاهم دیپلماتیک را با غرب شکست‌خورده و زیانبار جلوه دهند و راهی جز جنگ و تحریم برای ایران و ایرانی باقی نگذارند.

📌کاسبان جنگ و تحریم سرنا را از سر گشاد خود می‌زنند. آنان به‌جای آنکه بپرسند آیا ما می‌توانستیم مانع بروز بحران گروگانگیری، جنگ ۸ساله و رفتن پرونده هسته‌ای کشورمان به شورای امنیت شویم و اینکه آیا اگر زودتر به حل و فصل مشکل اقدام می‌کردیم، نمی‌توانستیم امتیازات بیشتری بگیریم، نتیجه توافقات سه گانه را آماج انتقادهای خود قرار می‌دهند.

📌هدف واقعی دلواپسان آن است که به‌نام شرایط جنگی، به جنگ آزادی و حقوق شهروندی بروند و به اسم دورزدن تحریم، قانون را دور بزنند و حاکمیت قانون را منتفی کنند. استراتژی آنان «انسداد در ایران، تنش با جهانیان» است. آنها تهدید خارجی را قابل تحمل‌تر از تهدید داخلی (رقابت سیاسی و انتخاباتی با رقیب) ارزیابی می‌کنند چراکه تصور می‌کنند در شرایط جنگ و تحریم قادرند افکار عمومی را قانع نمایند.


📝📝📝تحریم اقدامی تمدن‌ستیز و در خدمت آشوب و جنگ است

✍ موسی غنی‌نژاد

✅تحریم اقتصادی چیزی جز نقض تجارت آزاد نیست. آزادی مبادله از ابتدایی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین حقوق انسانی است. آزادی و کرامت فردی انسان‌ها رکن اصلی حقوق بشر و به خودی خود یک هدف غایی است؛ استفاده ابزاری از این هدف متعالی برای مقاصد سیاسی دولت‌ها نقض آشکار حقوق بشر است.

✅بنای تمدن مدرن بر تجارت آزاد گذاشته شده است. تجارت آزاد، بنا به ماهیت خود، موجب تعامل، وابستگی متقابل، تفاهم بیشتر و شکل‌گیری منافع مشترک میان انسان‌ها است. به همین لحاظ فلاسفه بزرگ دنیای مدرن، مانند منتسکیو، آن را نه تنها موجد تمدن بلکه ضامن روابط صلح‌آمیز میان انسان‌ها دانسته‌اند. نقض اصول تجارت آزاد یکی از عوامل مهم خصومت‌آمیز شدن روابط بین‌المللی و شعله‌ور شدن جنگ‌های فاجعه‌بار جهانی بوده است. با توجه به این واقعیت بود که پس از جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن مانند صندوق بین‌المللی پول، گات (سازمان تجارت جهانی کنونی)، و بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه (بانک جهانی کنونی) با هدف ترویج تجارت آزاد و رشد اقتصادی تاسیس شدند.

✅تحریم اقتصادی برخی اشخاص حقیقی و حقوقی را از بعضی حقوق ذاتی و مکتسبه محروم می‌کند. وقتی کسی جرمی مرتکب می‌شود قاضی می‌تواند او را از برخی حقوق خود محروم کند. واضح است که حکم قاضی باید منطبق با قانون باشد و گرنه رای او خودسرانه و فاقد مشروعیت خواهد بود. از سوی دیگر، قاضی فقط می‌تواند مرتکب جرم را به مجازات محکوم کند و او را از برخی حقوق محروم سازد؛ او نمی‌تواند خویشاوندان، دوستان، همشهریان یا هموطنان او را مشمول حکم خود کند. این گونه رفتارهای انتقام‌جویانه قبیله‌ای در حقوق مدرن مشروعیتی ندارد، و خود اعمالی مجرمانه تلقی می‌شود. بعلاوه، مجازات تحریم اجرای حکمی است که در هیچ دادگاه صالحه‌ای صادر نشده است؛ و طرفه این که دولت‌های مدعی حق، آزادی و دموکراسی خود در مقام قاضی و مجری حکم عمل می‌کنند و گویا غافلند از اینکه چنین کاری نقض ابتدایی‌ترین اصول حقوق مدرن است.

✅می‌گویند تحریم اقدامی سیاسی است و نه حقوقی، و هدف آن پیشگیری از جنگ است. اما این سخن ادعایی بی‌منطق است. اگر آزادی تجارت مهم‌ترین ابزار تمدن‌ساز و صلح‌آمیز شدن روابط میان انسان‌ها باشد نابود کردن این ابزار چگونه می‌تواند صلح و تمدن به ارمغان بیاورد؟ تحریم اقتصادی نه تنها ابزاری برای تحکیم صلح نیست بلکه ذاتا عملی خصمانه و تهدیدی برای روابط مسالمت‌آمیز است. تجربه تاریخی تحریم‌های اعمال شده علیه کشورهای مختلف نشان می‌دهد که این گونه اقدامات هیچگاه در خدمت اهداف صلح‌آمیز نبوده‌اند و در اغلب موارد حتی به اهداف کوتاه مدت تاکتیکی اعلام شده خود نیز نایل نشده‌اند. تحریم اقتصادی و حتی بالاتر از آن محاصره اقتصادی کوبا توسط ایالات متحده آمریکا مصداق روشنی از این ناکامی بزرگ سیاسی است که نتیجه‌ای جز دشمنی مزمن نداشته است. تحریم اقتصادی شدید عراق نهایتا به جنگی انجامید که پس از ده سال هزینه‌های جانی و مالی گزاف، حاصلی جز آشوب و ناامنی نداشت. پدید آمدن خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی که امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کنند محصول سیاست نابخردانه‌ای است که با نابود کردن ابزار صلح می‌خواهد صلح ایجاد کند.

✅ایران از لحاظ امنیتی و سیاسی با ثبات‌ترین کشور منطقه است و این امنیت و ثبات را بدون تکیه به سلاح هسته‌ای به دست آورده است. ضامن ثبات و امنیت هر کشور در دنیای کنونی وفاق ملی است و نه سلاح هسته‌ای. داشتن سلاح هسته‌ای چه تضمینی برای امنیت و ثبات برخی کشورهای منطقه (پاکستان و اسرائیل) داشته است که ایران به طور منطقی در پی آن باشد؟

✅ادامه تحریم‌های ناعادلانه و بی‌منطق چه پیامی به مردم ایران و مسئولان سیاسی آن خواهد داد و چه خدمتی به صلح و ثبات در منطقه خواهد رساند؟ ایرانی با روابط گسترده اقتصادی، تجاری و دارای منافع مشترک با جامعه جهانی می‌تواند به صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی کمک کند یا ایرانی منزوی، زخم خورده و خشمگین از تحریم‌های ناروا و ظالمانه؟

@ghaninejad_mousa


📝📝📝 «پورن و اخلاق؛ لذت جنسی یا صنعتی تجاری؟»

✍زهیر باقری نوع‌پرست

✅فیلم‌های پورن در حال شکل بخشیدن به سلیقه و ذائقه جنسی ما انسان‌ها هستند. خشونت فیزیکی، کلامی و روانی در فیلم‌های پورن به راحتی می‌توانند به الگوی رفتار جنسی مخاطبان این فیلم‌ها تبدیل شوند. مواجهه زیاد با فیلم‌های پورن سلیقه شخصی و علائق شخصیتان را از شما گرفته و تلاشی برای شبیه‌سازی علائق همه مخاطبان می‌کند. در تحقیقی که روی پنجاه عدد از محبوب‌ترین فیلم‌های پورن صورت گرفته است خشونت فیزیکی و کلامی نسبت به زنان در تمام آنها وجود داشته است. اعمالی مانند ضربه زدن، اقدام به خفه کردن، سیلی زدن در ۸۸٪ صحنه‌های این فیلم‌ها وجود داشته و خشونت کلامی و فحاشی در ۴۸٪ صحنه‌های این فیلم‌ها وجود داشته است. این حجم از خشونت خارق‌العاده است. طبعا پرسشی مهم این است که این حجم از خشونت از کجا، کی و چگونه در صنعت پورن بروز پیدا کرده است. آیا از ابتدا به این شکل بوده است؟ به تعبیر هالی رندال (Holly Randall) از دست اندرکاران صنعت پورن، مخاطبان در المپیک پورن که ابتدا به شکلی آماتوری راه اندازی شده بود و روابط جنسی متداول در آن به تصویر کشیده می‌شد رفته رفته به عرصه خلاقیت تبدیل شده است و برای جذب مخاطبان اعمال خشن‌تر، پیچیده‌تر و غیرمتعارف‌تر در این فیلم‌ها به تصویر کشیده می‌شود. طی این فرآیند هر آنچه غیرعادی محسوب شود ابتدا در فیلم‌های پورن به کار گرفته می‌شود و سپس عادی‌سازی می‌شود.

✅برخلاف آنچه که بسیاری فکر می‌کنند یک فیلم پورن صرفا محصول فیلمبرداری از عمل جنسی نیست، طراحی و ساخت آنها همانند هر صنعت و تجارت دیگری ارزشها و هنجارهایی را ترویج می‌کند. مثلا در این فیلم‌ها زنها همیشه و همه جا تشنه سکس هستند و حاضرند هرکاری که مردها از آنها می‌خواهند انجام دهند. حال این اعمال هر چقدر هم دردناک، تحقیرآمیز و آسیب‌زا باشند. واژه «نه» غایب بزرگ فیلم‌های پورن است. در حالی که زنان در این فیلم‌ها تشنه سکس هستند گویی ذهن یا مغز هم ندارند و در نتیجه خواسته یا فانتزی از خود ندارند، صرفا پیرو خواسته‌های مردان هستند و گویی هرچقدر تحقیر و توهین بیشتری ببینند بیشتر لذت می‌برند. در فیلم‌های پورن، زنانی که می‌بینیم نگران باردار شدن، بیماری‌های جنسی و آسیب‌های جنسی نیستند، دغدغه درآمد یکسان، بیمه یا مدرسه خوب برای کودکان ندارند. زنان در فیلم‌های پورن زنانی تک بعدی هستند، آنها صرفا مجموعه‌ای از حفره‌هایی در انتظار پر شدن هستند. مردها نیز در فیلم‌های پورن موجوداتی ساده هستند، افرادی بدون عاطفه و احساس که مانند ربات به دنبال یافتن حفره‌هایی هستند. آنها عشق، علاقه، محبت و احترام را نمی‌فهمند و نه شعور لازم برای برقراری ارتباط با انسان دیگری را از خود نشان می‌دهند. عجیب هم نیست که در فیلم‌های پورن به جای آنکه سکس با عشق، محبت، توجه و دگرخواهی همراه باشد با نفرت، خشم و تحقیر همراه است. این نوع رفتار در سبکی به نام gonzo که رواج بیشتری پیدا کرده است بیشتر دیده می‌شود.

✅چرا این فیلم‌ها بین مردان محبوبیت پیدا می‌کند؟ یک پاسخ ساده‌لوحانه این است که مردها به لحاظ طبیعی موجوداتی وحشی هستند و از آزار زنان لذت می‌برند ولی پاسخی در خور نیازمند بررسی فرهنگ است. به جای مواخده فردی هر مرد، و محکوم کردن «طبیعت» نامطلوب او، می‌توان به فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم نگاه کنیم، و بررسی کنیم ببینیم که چه می‌شود که این حجم از توحش و پرخاشگری در این فیلم‌ها به فانتزی افراد تبدیل می‌شود …

@sedanet

📌ادامه در لینک زیر👇

goo. gl/NRUzih


📝📝📝مستند ماندنی عذرا فراهانی

✍🏻 سیدمصطفی تاجزاده

✅ مستندسازی، به‌رغم اهمیت‌اش در بررسی گذشته و کمک به جامعه برای ترسیم آینده‌ای بهتر، در ایران تاحدود زیادی مغفول واقع شده و جدی گرفته نمی‌شود. اشخاصی که به قصد جمع‌آوری مستندات به نهاد یا ارگانی مراجعه می‌کنند، در بسیاری از مواقع دست‌خالی بازمی‌گردند؛ اسنادی که از دسترس خارج‌اند، معدوم شده‌اند و یا به بایگانی راکد رفته‌اند. این امر در حوزه سیاست بیش از سایر حوزه‌ها خودنمایی می‌کند به‌نحوی که دسترسی به گردش‌کار، شکایت‌ها و احکام بسیاری از پرونده‌های سیاسی سخت و صعب و ناممکن می‌نماید.

✅ عذرا فراهانی، از روزنامه‌نگاران با سابقه در پروژه‌ای طولانی‌مدت کوشیده است این ضعف درازآهنگ را در حوزه تخصصی خود برطرف کند و اسناد دادگاه‌های مطبوعات اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا، سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و … را گرد آورد و در دسترس پژوهشگران قرار دهد.

✅ دوره نخست این پروژه، سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۹ را دربرمی‌گرفت. با تورق سه جلد ابتدایی این پروژه، با عناوین مطبوعات و چهره‌های نام‌آشنایی مواجه می‌شدیم؛ «صبح‌ امروز» به صاحب‌امتیازی سعید حجاریان، «خرداد» به صاحب‌‌امتیازی عبدالله نوری و … نشریاتی که در دوره «توقیف فله‌ای» جان سپردند و گذر مدیران مسئول‌شان به شعبه معروف کارکنان دولت به ریاست قاضی مرتضوی افتاد ….

✅ فراهانی پس از مدتی، سری دوم «اسناد و پرونده‌های مطبوعاتی ایران» را این‌بار در قالب چهار مجلد به‌کوشش نشر کوله پشتی روانه بازار کرده است. این دوره از این کتاب، مطبوعات دهه ۸۰ و حدفاصل سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ را دربرمی‌گیرد. زمانی‌که حاکمیت از آزادی نشر فاصله‌ می‌گرفت و «پایگاه‌های دشمن» را یک به یک فتح می‌کرد. حجم عظیم توقیف‌ها نشان از محدودکردن آزادی مطبوعات و هدم رکن چهارم دموکراسی به شکل گسترده می‌دهد.

✅ بررسی چهار جلد متاخر و مقایسه آن با سری نخست این مجموعه بیانگر آن است که شکایت‌های مدیریت شده در قالب‌های جدید صورت‌بندی می‌شدند و حیات مطبوعات را می‌ستاندند …

✅ اما به تعبیر مستند «میدان جوانان سابق» -که این روزها در سینماهای هنر و تجربه در حال اکران است- روزنامه‌نگاران و آثاری از این دست، مانده‌اند که حکایت مطبوعات را روایت کنند.

http: //up. upinja. com/۶zgax. jpeg


📝📝📝 «آدم‌کشی در آ‌سمان» یا «چرا این اتفاق افتاد؟»

✍🏻علیرضا اشراقی

✅۳۱ سال پیش ناو آمریکایی سرنشینان هواپیمای مسافربری ایران را که بر فراز خلیج فارس پرواز می‌کرد با شلیک موشک کشت. رسانه‌های آمریکایی حادثه مشابهی را، که اتحاد جماهیر شوروی یک هواپیمای مسافربری کره‌ جنوبی را به اشتباه سرنگون کرده بود، با آب و تاب و سوز و گداز پوشش دادند، اما وقتی پای کشور خودشان به میان آمد رفتاری کاملا متفاوت پیش گرفتند. با این که شلیک مرگبار موشک به هواپیماهای کره‌ای و ایرانی دو حادثه‌ی مشابه با مختصاتی مشابه بودند، دو چارچوب کاملا متفاوت برایشان ساخته و پرداخته شد.

✅سرنگون کردن هواپیمای کره‌ای یک جنایت عامدانه و برنامه‌ریزی‌شده وانمود شد اما سرنگون کردن هواپیمای ایرانی یک اتفاق تاسف‌برانگیز ناشی از اشتباه فنی. جمله‌بندی گزارش‌های خبری برای هواپیمای کره‌ای فاعل معلوم داشت: شوروی هواپیما را سرنگون کرد. اما برای هواپیمای ایرانی جمله‌ مجهول بود: هواپیما سرنگون شد! رسانه‌های آمریکایی مفصل عکس قربانیان پرواز کره‌ای را به همراه داستان زندگی‌‌شان و عزاداری بستگان و دوستان‌شان پوشش دادند. برعکس نوبت ایران که رسید چندان خبری از توجه به جنبه‌های عاطفی و انسانی واقعه نبود.

✅تا پیش از ساقط کردن هواپیمای ایرانی، بخش قابل توجهی از افکار عمومی آمریکا به نسبت مخالف سیاست حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس بود. طبیعتا چنین حادثه‌ای می‌توانست تهدیدی علیه دولت آمریکا برای توجیه چنین سیاستی باشد. اما پوشش رسانه‌ای این تهدید را تبدیل به فرصت کرد و کمک کرد تا میزان حمایت افکار عمومی از حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس به بالاترین سطح خود برسد.

@Eshraghi_Alireza

ادامه مطلب:

https: //bit. ly/۲NBtu۴G


✍🏻فرناز سیفی

✅ «نتایج نظرسنجی «عرب بارومتر» و بی‌بی‌سی عرب در ۱۱ یازده کشور عرب نشان می‌دهد که ۵۲٪ از افراد ۱۸ تا ۲۹ساله در جهان عرب به فکر مهاجرت‌اند، شمار افرادی که خود را مذهبی نمی‌دانند و پیرو آداب هیچ مذهبی نیستند، نسبت به ۴ سال پیش ۷٪ پیشرفت کرده و به ۱۸٪ رسیده. ۲۸٪ مردم طرفدار ولادیمر پوتین‌اند و ۵۱٪ طرفدار رجب طیب اردوغان.

✅در مجموع فقط ۵ درصد افراد گفتند همجنس‌گرا بودن نرمال است. در الجزایر از همه‌جا بیشتر مدارای نسبت به گرایش جنسی دیگر بوده (۲۶٪). بیش از ۶۰٪ مردم جهان عرب گفتند خشونتی که به آمریکا و آمریکایی میشه حقشه و جواب دخالت‌هایش در منطقه. این رقم در لبنان، یمن و فلسطین به ۷۵٪ می‌رسد.

✅در ۹۱٪ مناطق مورد بررسی مردم گفتند زنان باید بتوانند رئیس و رهبر کشور بشوند و در سیاست حضور داشته باشند. (هم‌زمان اما گفتند مردها رهبران سیاسی بهتری‌اند.) اکثریت با حق طلاق زنان موافق‌اند. اما هم‌زمان می‌گویند باشه زنان می‌توانند اداره امور کشور را به دست گیرند، اما نباید اداره امور خانه را در دست داشته باشند. موافقت با حقوق زنان در الجزایر از همه‌جا کمتره (و هم‌زمان پذیرش همجنس‌گرایی در این کشور از همه‌جا بیشتر!) بنا به این تحقیق مردم در مجموع با «قتل ناموسی» بیشتر توافق و همدلی دارند تا همجنس‌گرایی …

✅مردم عرب دربرابر این سوال که چه کسی خطر بزرگ‌تری برای منطقه است (آمریکا، اسرائیل، عربستان، ایران، هیچ‌یک) در مجموع گفتند اسرائیل بزرگ‌ترین خطر برای منطقه است. اما مردم در عراق و یمن گفتند ایران بزرگ‌ترین خطر منطقه است. در عراق، مردم ایران را از آمریکا هم خطر بزرگ‌تری می‌دانند. در یمن ۱۵٪آمریکا را خطر اصلی می‌دانند و ۳۳٪ایران را خطر اصلی می‌دانند.»

https: //www. bbc. com/news/world-middle-east-۴۸۷۰۳۳۷۷

@BBToday


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ توصیه‌ای به والدین در مواجهه با فلسفه و روانشناسی خواندن فرزندان

✍🏻 مصطفی ملکیان

✅ خطر سیگنال‌های متناقض ترامپ به تهران

✍🏻 حسین باستانی

✅ مردم نامحرم اند

✍🏻 سلمان کدیور

✅ بنزین ارزان خوب است یا گران؟

✍🏻 علی میرزاخانی

✅ مجادله بزرگان، بر سر روزی ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

✍🏻 میثم هاشم خانی

✅ وکیل بابک زنجانی یا نماینده ملت؟ / چرا پورمختار به دفاع از بابک زنجانی علاقه‌مند است؟

✅ ورود آمریکا به حوزۀ تحریم سیاسی

✍🏻 احمد زیدآبادی

✅ ترکیه؛ یعنی استانبول

✍🏻 مالک رضایی

✅ دوگانۀ مدرس‌‌رضاخان؛ دعوایی بر سر زیست ایرانی

✅ حساسیت‌های امیرالمؤمنین امام علی (ع) در باب قضاوت از چه جنسی بود. دلیل عزل قاضی توسط علی (ع)

✍🏻 رحمت‌اله بیگدلی

✅ آملی لاریجانی تنها امضا کننده چک‌های ۶۳ حساب بانکی بود / رئیسی در مورد این حساب‌ها گزارش دهد.

✅ مردم برای بیشتر ترسیدن باید کمتر بفهمند!

✍🏻 احسان محمدی

✅ خبر خوش مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان: کارت اعتباری سه میلیونی به فرهنگیان اعطا می‌شود.

✅ برای دوم خرداد

✍🏻 اردشیر منصور

✅ دونالد ترامپ: ایران را با ارتشی که طی دو سال اخیر ۱٫۵ تریلیون دلار هزینه‌اش کرده‌ام، نابود خواهم کرد.

✅ بن بست استراتژیک اصلاحات!

✍🏻 حسین اصغری ثانی


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ مرحوم یوزف ک:

پارسال رضا نیازمند فوت کرد و امروز علینقی عالیخانی، مردانی که اغراق نیست بگویم آبرو تکنوکراسی ایران بودند، روحشان شاد.

(شاهکار آنها در رشد اقتصادی دهه چهل آن هم بودن بار تورمی را باید بارها خواند و تحلیل کرد)

✅ غزلی اقاقیا:

نصرالدین زن اش را می‌زد. مومنان پرسیدند: چرا می‌زنی؟ گفت: نفقه نمی‌دهم. هدیه و لباس برای‌اش نمی‌خرم. در بستر هم کار خاصی ازم برنمی‌آد. اهل محبت هم نیستم. کتک نزنم چگونه دریابد من شوهرش هستم؟

ج. ا حجاب اجباری را رها کند دیگر چه گواهی برای موفقیت در قبولاندن اندیشه‌اش به نسل جدید دارد؟

✅ جرمی کوربین🇮🇷:

کار هایی که اردوغان برای ترکیه کرد:

تولید ناخالص داخلی رو چند برابر کرد.

پول بسیار بی ارزششون رو ارزشمند کرد و تورم رو همچنین تک رقمی کرد.

نقش ترکیه رو در جهان برجسته کرد و به یه کشور تاثیر گذار تبدیل کرد.

توان نظامی ترکیه رو افزایش داد.

نظامی‌ها رو سیاست ترکیه خارج کرد.

✅ میرا قربانی فر:

در این که فیلترشکن‌های رایگان قطع شده‌اند و کار نمی‌کنند و در عوض وی پی ان‌های پولی بدون قطعی و مشکل فعال هستند؛ نشانه‌های است برای اهل ایمان که به خوبی در میابند که #فیلترینگ برای ما آب نداشته باشد اما گویا نان خوبی دارد.

✅ امیرعلی ابوالفتح:

کسی که باید با مذاکره موافقت کند (رهبر معظم #ایران) و کسی که باید مذاکره کند (وزیر امور خارجه ایران) تحریم می‌شوند و آن وقت دولت #امریکا می‌گوید ایران با مذاکره موافقت نماید.

تلاش واشنگتن برای مذاکره نکردن

✅ حسین رزاق:

محض آبرودارى خبر میدهند خاطیانى که در قبال یک #آب_بازی به دخترکی ناجوانمردانه هجوم برده‌اند را عزل کرده‌اند اما ساعتی نگذشته تجدیدنظر میشود!

چراکه جماعتی از این تصمیم مغمومند! البته یادشان رفته بود سریعا عذرخواهى کنند چون این جماعت صاحب مملکتند نه #مردم!

✅ ehsanmohammadi احسان محمدی:

روزنامه‌نگاران: مشکلات کشور تقصیر سیاسیون است.

سیاسیون: رسانه‌ها سیاه‌نمایی می‌کنند.

معلمان: دانش‌آموزان دل به درس نمی‌دهند.

دانش‌آموزان: معلم‌ها خوب درس نمی‌دهند.

کارگران: کارفرماها حق ما را ضایع می‌کنند.

کارفرماها: کارگرها کار نمی‌کنند.

اینجا همیشه من خوبم، تقصیر دیگری است.

✅ afshinamirshahi:

زنان درهمه کشورهای دنیا هروقت مشکل یا مسئله‌ای برایشان پیش می‌آید سراغ پلیس می‌روند. اما بسیاری از زنان ایرانی هروقت #پلیس می‌بینند راه‌شان را کج می‌کنند تا از مقابل پلیس عبور نکنند. کاش پس از ماجرای کتک خوردن #دختر_تهران_پارس نظرسنجی درباره سطح اعتماد مردم به پلیس انجام می‌شد

✅ سیامک قاسمى:

اینکه زنان را به استادیوم‌ها راه نمى‌دهید و با تهدید و اولتیماتوم فیفا احتمالا مجبور میشوید زیر بار رفته و‌ شرایط حضور زنان را در استادیوم‌ها فراهم کنید، بدترین پیام ممکن را به جامعه منتقل میکند!

اینکه برای تغییرات اجتماعی، به جای اصلاحات درونی باید منتظر فشار بیرونی بود!

✅ Azar Mansoori:

پور مختار: «اگر این دیدار در دفتر بابک زنجانی صورت می‌گرفت صورت خوشی نداشت اما این فرد در حال حاضر زندانی است و به عنوان یک زندانی این دیدار انجام شده و هیچ ایرادی ندارد.»

لطفا در دیدار بعدی، بند زنان، فعالان محیط زیست، کارگران بازداشتی، دراویش، خبرنگاران و … را هم قرار دهید.

✅ سیدعطاءالله مهاجرانى🇮🇷:

پریشانى ترامپ!؟

١- خروج از برجام و همزمان انتقاد از ایران که چرا به برجام پاى بند نیست.

٢- اعلام سپاه به عنوان سازمان تروریستى دولتى، و اکنون تحریم فرماندهان سپاه

٣- اعلام و پافشارى بر مذاکره بدون قید و شرط، اکنون تحریم ظریف

روانشناسان دانشگاه جان هاپکینز، مى گویند پریشان حال است

✅ mahtaaam

🇮🇷🎗ایران، جان من است:

تصویر بسیار خشن برخورد پلیس با مردم عادی به جرم #آب_بازی در داخل ایران به دنیا مخابره می‌شه، ادامه پازل تندروها در همنوایی با ترامپ برای همسوکردن جهان با آمریکا و در جهت ایران هراسی و اسلام هراسی هست. اینها را دست کم نگیرید.

✅ ساری پیشیک:

سال ۸۴ ابراهیم یزدی اومد دانشگاه. لابلای حرفاش از سیاست‌های هسته‌ای انتقاد کرد.

نماینده بسیج فوری پرید پشت تریبون گفت: اگه ما انرژی هسته‌ای داشته باشیم در ۱۵ سال آینده (همین سال ۹۸، ۹۹) جزو ۵ کشور پیشرفته دنیا خواهیم بود!

ابراهیم یزدی خیلی خونسرد گفت: مگه پاکستان جزو ۵ تا شد؟

✅ Zia Nabavi:

راستش وقتی «اقتدار پلیس» رو به «خشونت عریان» در برابر یک دختر بی دفاع تقلیل دادید، اونهم در حالیکه اون دختر آسیبی به هیچ انسانی یا که منفعت عمومی وارد نکرده بود بیشتر از هر کس دیگری امنیت، اقتدار و قانون رو بی‌اعتبار کردید!

خبر خوب شما از ان ویدئوی ترسناک هم تلختر بود..


‍ ⚫️⚫️⚫️علینقی عالیخانی درگذشت

✍🏻محسن جلال پور

☑️علینقی عالیخانی-بزرگ تکنوکرات‌های ایران- امروز درگذشت.

متأسفانه این خبر درست است و مورد تأیید خانواده ایشان قرار گرفته است.

☑️علینقی عالیخانی کیست؟

دهه چهل را دهه طلایی اقتصاد ایران می‌دانند. در فاصله سال‌های ١٣٤٢تا ١٣٥٢میانگین نرخ رشد اقتصادی ١١، ٢درصد و میانگین سالانه نرخ تورم ٢، ٦درصد بوده است. علاوه بر آن، مهم‌ترین صنایع ایران در همین دوره پایه گذاری شدند.

ثبت این عملکرد بی‌نظیر را باید در مدیریت علینقی عالیخانی تکنوکراتی جست وجو کرد که مهرش بر تمام یادگارهای صنعتی آن دهه خورده است. او کلید وزارت اقتصاد را زمانی از اسدا … علم دریافت کرد که حال و روز اقتصاد ایران چندان مساعد نبود.

☑️عالیخانی همان ابتدا محمد یگانه را به عنوان معاون اقتصادی، رضا نیازمند را به عنوان معاون صنعتی، رکن‌الدین سادات‌ تهرانی را به عنوان معاون بازرگانی و غلامرضا کیانپور را به عنوان رئیس گمرک ایران برگزید. خیلی‌ها معتقدند تکنوکراسی ایران از این تاریخ آغاز شده است. فرآیندی که آن روزها در تمام کشورهای منطقه پیشرو بود و اگر ادامه پیدا می‌کرد و شاه در دهه پنجاه با اشتباه در سیاست‌گذاری متوقفش نمی‌کرد، شاید ایران کم از کره جنوبی امروز نداشت.

☑️عالیخانی علاوه براتکا به چنین تیم قدرتمند و تکنوکراتی، حمایت صفی اصفیا در سازمان برنامه و بودجه را نیز داشت.

بسیاری از اتفاقات ماندگار سیاست‌گذاری اقتصادی که رشد بی‌نظیر اقتصاد ایران را در این دوره به دنبال داشت، در دوران همکاری مشترک این دو رخ داده است.

☑️به نظرم هنر اصلی عالیخانی و تیم تکنوکراتش این بود که ذی‌نفعان واردات را ذی‌نفع تولید کردند. بر خلاف دوره حاضر که دولت‌های ما ذی‌نفعان تولید را با سیاست‌های نادرست اقتصادی به ذی‌نفعان واردات تبدیل کرده‌اند.

📌تحلیل تحولات اقتصادی دو دههٔ پایانی رژیم پهلوی در گفتگویی مفصل با علینقی عالیخانی

📌این گفتگوها از دیگر گفتگوهای عالیخانی دقیق‌تر و تحلیلی‌تر است به ویژه چون پرسشگران این گفتگو، فریدون زرنگار، خبرنگار متخصص اقتصاد و فریدون خاوند، استاد اقتصاد، هر دو به موضوع گفتگو کاملا مسلط بوده‌اند.

@naghdehaal

‏@mohsenjalalpour


📝📝📝ترامپ به جای گوش سپردن به شلدون آدلسون، محمد بن سلمان، بنیامین نتانیاهو، بولتون و پامپئو که او را به سوی جنگ با ایران سوق می‌دهند، باید جنگ طلبان را از کابینه‌اش اخراج سازد. اگر کشور ضعیفی چون ایران- نسبت به آمریکا- اجازه دهد شما با قلدری اوامرتان را به آنها تحمیل کنید، بعد این به یک رویه تبدیل خواهد شد و شما دوباره همین کار را با آنها انجام خواهید داد. اجازه ندهید مشاوران و متحدانتان شما و آمریکا را به قتلگاه جنگ با ایران پرتاب کنند. بهترین سیاست، روابط تجاری گسترده با ایران برای اثر گذاری بر سیاست‌های این کشور است.

✍🏻نامه استفان والت به دونالد ترامپ

فارن پالیسی

✅از آنجا که ما هرگز همدیگر را ملاقات نکرده‌ایم و شما هم خواننده خوبی نیستید، شک دارم حتی بدانید من که هستم. اما ممکن است یکی از کارکنان شما نظرتان را به نامه من جلب کند. من این نامه را به دلیل خط مشی خاورمیانه‌ای شما و به ویژه سیاست‌های شما در رابطه با ایران نوشته‌ام، چراکه به نظر می‌رسد در حال حاضر همه چیز گیج کننده باشد و من قصد کمک برای برون رفت از این اوضاع را دارم. در این نامه سعی خواهم کرد از واژه‌های کوچک استفاده کنم؛ بهترین کلمات! همان شیوه‌ای که شما در توئیتر بکار می‌برید و یا زمانی که در گردهمایی‌های بزرگ سخنرانی می‌کنید.

@ganji_akbar

📌متن کامل در فایل اینستنت ویو👇

yon. ir/pZOUx


📝📝📝در محکومیت تحریم رهبر ایران

✍🏻حمیدرضا جلائی‌پور

✅تحریم شخص رهبر ایران، بالاترین مقام سیاسی ایران، و تهدید به تحریم جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، توسط دولت آمریکا اقدامی محکوم‌کردنی، زشت، خلاف عرف روابط بین‌الملل، در مسیر کور کردن روزنه‌های دیپلماسی و بر خلاف ادعای ظاهری خود دونالد ترامپ در استقبال از مذاکره است.

✅چشم‌انداز افزایش تنش و احتمال نظامی‌شدن درگیری میان ایران و آمریکا چنان برای همه‌ی طرف‌های درگیر پرهزینه است که شایسته‌است همه‌ی دغدغه‌مندان صلح و رفاه در منطقه و جهان در برابر رفتار جنگ‌طلبانه‌ی تیم بی در دولت آمریکا موضع‌گیری کنند.

✅بازگشت به برجام، رفع تحریم‌ها و فاصله‌گیری دولت ترامپ از چنین اقدامات متخاصمانه‌ای لازمه‌ی امکان و توفیق مذاکرات دوجانبه یا چندجانبه، و بی‌واسطه یا باواسطه، برای پیشگیری از تنش‌های بعدی است.

✅در هر نوع افزایش تنش و جنگ با ایران همه بازنده خواهند بود و برای پیشگیری از آن و بازگرداندن آمریکا از مسیر غیرمسئولانه و تنش‌افزا‌ی کنونی باید در کنار دولت جمهوری اسلامی، دولت‌های منطقه و جهان و نهادهای جهانی نقش فعالانه‌تری ایفا کنند.

@hamidrezajalaeipoor


✍🏻محمد معینی

📷 روی این بنر به روشنی، کنار نشان سپاه نوشته:

«هر چقدر برجام ظهور امام‌زمان را به تعویق انداخت، تدبیر شگفت‌انگیز و حماسی اخیر امام خامنه‌ای در مواجه با امان‌نامه آمریکا، شمارش معکوس ظهور را به صدا درآورده است.»

✅چند سوال:

۱) شما (نویسندگان این متن، صادرکنندگان جواز نصب آن و بزرگتر و همفکران‌تان) برای زمین زدن و از بین‌بردن دلیل تعویق ظهور (برجام)، چه کردید/می‌کنید؟

۲) آیا از کسانی که زودتر ازنظام مقدس جمهوری اسلامی از برجام خارج شدند و اجرای آن را عملا متوقف ساختند، قدردانی کردید؟

۳) آیا مذاکره‌کنندگان، مجلس و شورای نگهبان اعتقادی به ظهور و اهمیت آن ندارند؟

۴) چرا باید باور کنیم آن ساعتی که پیش شماست، برای ظهور امام زمان کار می‌کند؟

۵) به چه اعتباری فقط شما مجوز و امکان نصب اطلاعیه‌های سیاسی در سطح شهر دارید؟

✅نکته: از نظر املایی و انشایی، اینجا «مواجه» درست نیست؛ باید می‌نوشتید: «مواجهه»

📌 [محل نصب بنر: زنجان، دروازه ارک، روبروی مسجد آیت‌الله دستغیب]

ظاهرا امروز آن را جمع کردند.

@mmoeeni۱

http: //up. upinja. com/fuyg۴. jpeg


مناظره دو اصلاح‌طلب درباره ساختار حقیقی و حقوقی قدرت

✅تغییر قانون اساسی فعلا با مکانیزم تعبیه شده در همین قانون اساسی حتما به زیان ملت و به نفع دولت پنهان تمام خواهد شد. قانون، چه اساسی و چه عادی، تابع موازنۀ پیچیدۀ قدرت در ساخت اجتماعی سیاسی است.

✅ما که از اطلاح‌طلبی کلاسیک دفاع می‌کنیم باید جواب این سؤال را بدهیم؛ وقتی قوای کشور هیچ کاره‌اند و همه اختیارات در دست رهبری متمرکز است، اصلاحات چگونه ممکن است؟

✅انداختن همۀ تقصیرها به گردن قانون اساسی و شعار تغییر قانون اساسی، صرفا یک حرف شیک است که پشتوانۀ عملی ندارد. از تحلیل عمیق شرایط می‌گریزد و ساده‌ترین، و در عین حال غیرعملی‌ترین و تقریبا بی‌نتیجه‌ترین راه‌حل را مطرح می‌کند.

✅حقیقت تلخ این است که اغلب ما در عین حال که از سختی و پیچیدگی و مخاطرات اوضاع می‌گوییم ولی کمتر به تناسب آن خود را به فکر و انسجام مسلح می‌کنیم.

✅آنچه مهم است پیشبرد و تقویت جامعه مدنی است. برقراری ارتباط با مردم، شناخت جامعه، بیرون آمدن از حلقات بسته‌ای که نتیجه‌اش می‌شود همان مثل شوخ طبعانۀ «خود گویی و خود خندی‌، عجب مرد هنرمندی».

✅لازم نیست مردم را بترسانیم که اگر ما نباشیم جهنم می‌شود. این یعنی برنامه ایجابی برای سیاست‌ورزی نداشتن. ضمنا نباید بگوییم مجلس و دولت هیچ‌کاره‌اند. اگر حرف‌مان شنونده یافت بسیج‌گری خواهد کرد و معلوم خواهد شد درست تشخیص داده‌ایم. اگر اکثریت گوش به ما ندادند معلوم خواهد شد درست تشخیص نداده‌ایم. به هر حال، پلتفورمی لازم است تا حد و مرز تحرک سیاسی را تعریف کند و شنیده شود و احیانا به گفتمان غالب تبدیل شود.

✅فقط حضور در حکومت موجب پیشرفت نشده است. بلکه این پیشرفت‌ها از کل مجموعه حرکت اصلاح‌طلبانه، در مفهوم وسیع آن نه فقط در محدوده طیف اصلاح‌طلب، در سطوح مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی حاصل شده است.

✅اصلاح‌طلبان یک نیروی سیاسی هستند. سابقا رقیب‌شان اصولگرایان بودند. امروز رقیب‌شان براندازان‌اند. حالا اول باید براندازان را خلع منطق کنند. یعنی باید جامعه را قانع کنند براندازی راه درست نیست، راه ما درست است.

✅اصلاحات منحصر به حکومت نیست. امری سراسری است که مربوط به کل جامعه ایران است. بخشی از آن حکومت است، که بخش مهمی است. موضوع این است که هر حرکت یا روشی که به توسعه اصلاحات فراگیر بیانجامد، مقبول و مطلوب است.

✅ایراد ما این است که اصلاحات را فقط در حد محدود حکومت تعریف کرده‌ایم و از انبوه تغییرات اجتماعی، که تا حد زیادی با اهداف و شعارهای اصلاح‌طلبان همسوست، غفلت می‌کنیم. از تأثیرهای عمیقی که این جریان، چه در دولت خاتمی و چه بعد از آن گذاشته است، غفلت می‌کنیم.

✅ورود به حکومت برای ایجاد تغییرات در آن در جهت دموکراتیزاسیون هنوز هم درست است. اما نباید فقط به همین بخش اکتفا کرد. باید در سطح جامعۀ مدنی، در لایه‌های مختلف جامعه و گروه‌های اجتماعی مختلف هم حضور فعال داشت.

✅باید راه انتخابات را محفوظ نگه داشت و بر آن اصرار کرد. باید اصرار داشت انتخابات با رعایت قوانین و قانون اساسی همین نظام و اصول اولیه برگزار شود. اما اینکه با مردم چگونه باید حرف بزنیم، موکول است به همان که اصلا خودمان را ببینیم و بفهمیم و بشناسیم و نقد کنیم و باز بیابیم. مسأله این است.

برای مشاهده متن کامل این مناظره دکمه INSTANT VIEW را لمس کنید.

https: //b۲n. ir/۹۴۶۶۳


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ نامه ۱۰۰ عضو جامعه دانشگاهی به رئیسی/ ادامه بازداشت فعالان محیط زیست ناامیدی را نشر می‌دهد.

✅ شکست الگوی «حکمرانی اسلامی-دموکراتیک» در خانۀ همسایه

✍🏻 محسن مهیمنی

✅ بحران بشریت

✅ نیکبخت، حقوقدان در گفت‌وگو با امتداد: انتشار کیفرخواست دادگاه خاتمی مغایر قانون است/ علت عمده قتل‌ها در زندان‌ها به عدم تفکیک جرائم زندانیان برمی‌گردد. ادامه

✍🏻 محمد جعفری

✅ گزارشی از محروم‌ترین روستای نهاوند: این دره سیاه است

✍🏻 شهرزاد همتی

✅ مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در گفتگو با امتداد: تحریم ظریف از سوی کاخ سفید، غیرمعمول و بی‌سابقه است.

✍🏻 محمدجعفری

✅ حکومت دینی؛ امکان یا امتناع؟

✍🏻 رضا بابایی

✅ باروت عقل و شعور ندارد، بی‌عدالتی، بی‌قانونی، فساد و انحصار هم

✍🏻 عیسی پیله‌ور

✅ لیست اموال خود را اعلام کنید اما ما را مسخره نکنید!

✍🏻 مصطفی داننده

✅ مطالبات زندانیان سیاسی محبوس در بند هشت اوین از رئیس جدید قوه قضاییه

✅ فاصله تمدنی «قم» با «رم» روز به روز کمتر می‌شود

✍🏻 مهدی نصیری

✅ به امیدخاتمه دادن به مناقشه‌ای ویرانگر در ایران‌امروز

✍🏻 آذر منصوری

✅ جای خالی زنان در تاریخ اندیشه مذکر

✍🏻 ناصر فکوهی

✅ صادرات نفت ایران نزدیک به صفر است

✍🏻 آمریتا سن

✅ حقوق ۲۰ تا ۵۰ میلیونی متصدیان بازنشستگان

✍🏻 سید‌میعاد صالحی


🎼🎼🎼 بشنوید

✅ توضیح علی‌اکبرخان دهخدا درباره شعر «یاد آر»

در روز ۲۲ جمادی الاولی ۱۳۲۶ قمری مرحوم میرزا جهانگیرخان شیرازی رحمه‌الله علیه، یکی از دو مدیر صور اسرافیل، را قزاق‌های محمدعلی شاه دستگیر کرده به باغ شاه بردند و در ۲۴ همان ماه در همان جا او را به طناب خفه کردند. بیست و هفت هشت روز دیگر چند تن از آزادیخواهان و از جمله مرا از ایران تبعید کردند و پس از چند ماه با خرج مرحوم مبرور ابوالحسن خان معاضدالسلطنه پیرنیا بنا شد در ایوردن سوئیس روزنامه صور اسرافیل طبع شود.

در همان اوقات شبی مرحوم میرزا جهانگیرخان را به خواب دیدم در جامه سپید (که عادتا در تهران در بر داشت) و به من گفت: «چرا نگفتی او جوان افتاد؟» من از این عبارت چنین فهمیدم که می‌گوید: چرا مرگ مرا در جایی نگفته یا ننوشته‌ای؟ و بلافاصله در خواب این جمله به خاطر من آمد: «یادآر ز شمع مرده، یادآر!» در این حال بیدار شدم و چراغ را روشن کردم و تا نزدیک صبح سه قطعه از مسمط ذیل را ساختم، و فردا گفته‌های شب را تصحیح کرده و دو قطعه دیگر بر آن افزودم و در شماره اول صوراسرافیل منطبعه ایوردن سوئیس چاپ شد.

ع. ا. دهخدا

یاد آر ز شمع مرده یاد آر

شعر علی‌اکبر دهخدا در رثای دوستش میرزا جهانگیرخان شیرازی

با صدای ایرج گرگین و تار محمدرضا لطفی

شعر یاد آر ز شمع مرده یاد آر علی اکبر دهخدا

با ترجمه ادوارد براون

یاد آر ز شمع مرده یاد آر - شعر علی اکبر دهخدا

با صدای محمد معتمدی


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ بهمن دارالشفایی:

تا صبح خواب میرحسین موسوی رو دیدم. یه جایی بودیم شبیه مدرسه یا اداره. اون هم با دو تا مامور اومده بود و تو اتاقا می‌گشت و با همه سلام و علیک می‌کرد. ولی اون دو تا مامور نمی‌ذاشتن حرفی بیشتر از سلام و علیک ردوبدل بشه.

امیدوارم آرزوی این سلام و علیک رو به گور نبرم.

✅ Mojtaba Hosseini:

همه ما #روزنامه_نگاران و خبرنگاران و اهل #رسانه در فسادها و دزدی‌ها و غارتگری‌ها پایمان گیراست. اگر ما به اندازه کافی #آگاهی تولید میکردیم و بخاطر #ترس، عقب نمی‌نشستیم و جا نمیزدیم، بساط همه #مفسدان و خائنان تا امروز جمع شده بود. آری ما، هم مسئولیم هم به کم کاری، متهم!

✅ Azar Mansoori:

امروز قرار بود به دیدار مادر #شیر_محمد_علی برویم. خبر دادند که پایش شکسته و حال روحی او نیز وخیم است و‌ به همین دلیل او را به خانه اقوام نزدیک برده‌اند و توفیق دیدار حاصل نشد. مسئولین زندان چه جوابی دارند تا از تلخی دل او بکاهند و غم طاقت فرسای او تسلی پیدا کند؟

هیچ هیچ هیچ

✅ یاسر عرب:

برادر این چه جور عدالتخواهیست که یا گریبان اصلاح طلبان و جریان سبز و بنفش را می‌گیرد یا کسانی که به سوی روحانی یا تصویب برجام راهنما زده‌اند؟

وقتی حضور شما را پای مواردی چون نامه‌ی اعتراضی به قتل #شیر_محمد_علی ندیدیم نباید به پروژه بودن عدالتخواهی شما شک کنیم؟ دو جور ظلم داریم؟

✅ 🇮🇷Abdollah Ramezanzadeh:

شرایط تغییر کرده است و سیاستمدار هوشمند مطابق با تغییر شرایط روش‌های دفاع از منافع ملی را تنظیم می‌کند.

حالا که توانایی‌های دفاعی خود را نشان داده‌ایم دروازه‌های مذاکره را نیز باز کنیم.

✅ سهند ایرانمهر:

پیامد رویکردهای ترامپ تا این لحظه:

۱- تقویت بیشتر جایگاه سپاه در ایران

۲-به حاشیه رفتن بیشتر نهادهای انتخابی

۳-کنار نهاده شدن مفاهیمی چون مذاکره و تعامل

۴- تضعیف میانه روها و تقویت جایگاه تندروها

۵- فشار اقتصادی بیشتر بر روی مردم بخاطر تحریمها

✅ احمدرضا کاظمی:

آخرشب توی پیاده‌رو بودم به سمت خونه که دیدم یه دختری جلومه، یکی دوبار با هراس برگشت نگام کرد. حس کردم ترسیده واسه‌ همین گام‌هامو یکم سریعتر برداشتم که ازش بزنم جلو؛ بنده‌خدا یهو شروع کرد به دویدن!

چه کردیم با امنیت روانی زن‌ها توی این جامعه؟ 🤦‍♂️

✅ 🇮🇷Arezoo Baher آرزو باهر 🇮🇷:

چه کسی تسکین درد مادری می‌شود که فرزند معلولش را روی #ویلچر به پارک می‌برد و با حسرتی که از چشمانش روانه می‌شود و به سایر بچه‌ها می‌نگرد؟ شرایط زندگی به اندازه کافی برای #معلولان دشوار بود، اما ۴ برابر شدن قیمت یک ویلچر نسبت به سال گذشته شرایط را برایشان دشوارتر کرد

✅ Parvaneh Salahshouri پروانه سلحشوری:

نیروی انتظامی و هیچ نهاد دیگری چه به لحاظ قانونی، چه شرعی و چه اخلاقی، حق و اجازه برخورد خشن با شهروندان ندارد. درباره برخورد بسیار زشت و زننده و آزاردهنده با یک دختر نوجوان، بالاترین مسئول مربوطه باید به مجلس پاسخگو باشد.

✅ زهرا کشوری:

به دنبال مخالفت رئیسی با پوشش چادر برای متهمان زن، انجمن حجاب برای طراحی لباس ویژه ندامت‌گاه‌ها اعلام آمادگی کرد …

مهر

✅ احسان بداغی:

در سالی که تحولات حیاتی در حوزه دیپلماسی در پیش است، #ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی شد. ازمهمترین سوابق او در مجلس آتش زدن #برجام در صحن مجلس و دادن پاس گل دو هزار تابعیت به #ترامپ است.

✅ محمود صادقی:

فیلم برخورد پلیس با یک دختر واقعا شرم آور است. برای نهی از منکر خود مرتکب منکرات بین می‌شوند؛ نیروی انتطامی باید پاسخگو باشد.

✅ Hadi 🇮🇷:

در مواجهه با کسانی که بی حجاب را مجرم می‌دانند و سعی در توجیه رفتار وحشیانه ماموران گشت ارشاد دارند، تنها می‌توان دعا کرد یک ماشین زمان ساخته شود، این دوستان و عزیزانشان را با آن وسیله به دورانی که حجاب داشتن جرم بود، فرستاد تا حسابی طعم قانون اشتباه را بچشند. #نه_به_حجاب_اجبارى

✅ احمد مسجد جامعی:

شورایاران یار شهر هستند، از #شهروندان_تهرانی دعوت می‌کنم برای مشارکت در پنجمین #انتخابات_شورایاری‌ها ثبت نام کنند. همچنین از #دولت و به ویژه دکتر #جهانگیری، #شهرداری_تهران و اعضای #شورای_شهر برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی پنجمین این انتخابات قدردانی می‌کنم.

✅ رضا قاف‌صاد:

اگه این شیوه دستگیری هر جای دیگه دنیا اتفاق افتاده بود، تا مدتها بحث یک تمام برنامه‌های صداوسیما بود و تا ملت رو زخم نمیکردن که ببینید اوضاع بقیه جهان از ما بدتره، بیخیال ماجرا نمیشدن. حالا این اتفاقا به فجیع‌ترین شکل داخل ایران افتاده و وقتشه گزارش از پارکینسون پخش کنن

✅ Babak Ghannad:

#ابوالفضل_قدیانی هم بازداشت شد، تا روند تغییرات جدید ملموس‌تر شود.

از ادامه‌دار شدن بازداشت‌های سیاسی - امنیتی تا افزایش برخوردهای خشن خیابانی.


🎙دکتر امیرارجمند: باید تناقض‌های‌مان را حل کنیم؛ مسئله اساسی «محدودیت قدرت و نسبت دین با دولت» است. با دستکاری ظاهری و تغییر اسم‌ها مشکل حل نمی‌شود؛ اگر ریل‌گذاری درست نباشد فردا دوباره همین مشکلات را داریم/مبانی جنبش سبز ثابت بود اما نه مطالباتش ایستا ماند نه راهبردهایش و نه رهبرانش

🎙دکتر علیرضا رجایی: من خود را متعلق با آن نقطه از جنبش می‌دانم که میرحسین گفت «دندان شکنجه‌گران به استخوان مردم رسیده» دندانی که تا امروز هم روی استخوان مردم است/اگر در برابر بسیج انقلابی حاکم، بسیج اجتماعی مقاوم نباشد یکه‌سالاری می‌آید. ۸۸، آن بسیج اجتماعی بی‌نظیر اتفاق افتاد.

📎ویدئو و صدای کامل نشست روایت ده‌ساله رونمایی از کتاب جستجوگر بی‌قرار حقیقت (۴۰نامه و مصاحبه از زهرا رهنورد) فردا در سایت کلمه

@akbarein


✍🏻حامد شجاعی

✅امروز، دوشنبه، سوم‌ تیر نود و هشت، برای شرکت در یک جلسه کاری، خیابان ولیعصر تهران، حد فاصل تقاطع نیایش تا پارک‌وی را پیمودم. آنچه که بیش از هر چیز در این فاصله جلب توجه می‌کرد پلاکاردهای سیاه‌رنگی بود که هر چند متر با مضمون تسلیت شهادت امام ششم شیعیان در عرض خیابان، نصب شده بود. از آنجا که چشم همه ما به سیاه دیدن در این سالها عادت کرده است شاید نفس نصب چنین پلاکاردهایی در سطح شهر، چندان عجیب به نظر نیاید. اما اگر به یاد بیاوریم، که مناسبت مذهبی مذکور مربوط به روز شنبه، هشتم تیر، یعنی ۵ روز دیگر است آن وقت می‌توانیم کمی از این عطش دستگاه‌های رسمی و مالکان غاصب و صاحبان فضاهای عمومی در کشور برای پاشیدن گرد مصیبت و پوشاندن رخت عزا بر روح و جسم جامعه به فکر فرو رویم.

✅جامعه‌ای که مدتهاست به دلایل عدیده با مقوله نشاط و شادی چندان رابطه‌ای ندارد و مردمانش سر در گریبان و دستهایشان، پنهان و دلهایشان، خسته و غمگین است بی زور و فشار و صرف هزینه‌ هم ناشاد بودن را بلدند و نیاز به پیشواز رفتن برای مناسبت‌های سوگ را ندارند.

✅نمی‌دانم متولی نصب این پلاکاردهای سیاه، شهرداری تهران است یا احیانا کسان دیگری سعی در پیشاپیش بلند کردن بیرق‌های عزا در فضای عمومی را داشته‌اند اما هر شخص یا نهادی که‌ چنین دست‌افشان به استقبال سیاه‌پوش کردن خیابان ولیعصر رفته است، این منولوگ ‌معروف و اثرگذار بهروز وثوقی در فیلم جاودانه «سوته‌دلان» ساخته علی حاتمی را خوب بخواند و بشنود و اگر توانست کمی به آن بیندیشد:

«خوش به سعادتتون که می‌رین روضه، جاتون وسط بهشته، ما که دنیامون شده آخرت یزید. کیه ما رو ببره روضه؟ آقا مجید تو رو چه به روضه؟ روضه خودتی، گریه کن نداری، وگرنه خودت مصیبتی، دلت کربلاس!»

✅آقایان نصاب پلاکاردهای سیاه! تقبل‌الله! ماجور باشید!

http: //up. upinja. com/udiff. jpeg


📚 «اسلام، دموکراسی، سکولاریسم: مصاحبه‌ها و نوشتارهای راشد غنوشی رهبر حزب النهضه تونس»

✍🏻ترجمه‌ی نوژن اعتضادالسلطنه

انتشارات چاپخش

۱۳۹۸

✅بررسی روند تحولات فکری غنوشی از دهه‌ی ۱۹۸۰ تا امروز که توأم با بازاندیشی‌های جدی بوده، اهمیت زیادی دارد: حرکت از اسلام‌گرایی سیاسی به نوعی اسلام مدنی و اجتماعی.

@mohsenhesammazaheri


📝📝📝از عبرتهای تاریخ …!

✍️علی مرادی مراغه‌ای

✅راغب اصفهانی در محاضرات می‌نویسد: معتزلی با مجوسی گفت: چرا اسلام نمی‌آوری؟ مجوسی گفت: تا خدا بخواهد. معتزلی گفت: خدا می‌خواهد اما شیطان رهایت نمی‌کند. مجوسی در جوابش گفت: این چگونه خدایی است که زورش به شیطان نمی‌رسد! من طرفدار آنم که نیرومندتر است. (محاضرات الادبا …۴۳۹/۴)

✅در حوزه سیاست، طرفدار قدرت بودن و تشخیص جهت باد، اکثرا عامل موفقیت و عاقبت بخیری می‌گردد. هر چند غالبا نفرین و نفرت مردم را هم به دنبال داشته است. در این میان، سیاستگرانی وجود داشته‌اند که هر چند مثل گل آفتابگردان همیشه رو به خورشید قدرت چرخیده و جهت باد را هم خوب تشخیص داده‌اند، اما نه تنها فرجامی خوب نداشته‌اند، بلکه منفور مردم نیز واقع شده‌اند.

✅محمدولی خان تنکابنی ملقب به سپهدار اعظم یکی از این نمونه هاست! او یکی از بزرگترین ملاکین کشور و فرصت طلبی بود که بارها ۱۸۰درجه تغییر جهت داد؛ ابتدا طرفدار استبداد شد، سپس مشروطه طلب گردید، سپس طرفدار روسها گشت …به محض اینکه جنبش مشروطیت درگرفت، طرفدار مشروطه شد اما وقتی مجلس مشروطه به توپ بسته شده و مشروطه طلبان قلع و قمع شدند، در کنار استبداد قرار گرفت و از طرف محمدعلی شاه عازم تبریز شد تا قیام ستارخان و مشروطه طلبان آذربایجان را قلع و قمع کند. خودش می‌نویسد: «آذربایجان خیلی بی نظم، مغشوش، مردم یاغی، تا خداوند عالم چه قوه و قدرتی بدهد برای مسافرت به آذربایجان تفأل شد …» (یادداشتهای تنکابنی …ص۲۷)

✅او در رأس قوایی به همراه عین الدوله عازم تبریز می‌گردد، اما در تبریز از سوی قوای ستارخان شکست سختی می‌خورد و با عتاب و پرخاش محمدعلی شاه مواجه می‌گردد که با «اینهمه نیرو از عهده یک مشت مجاهد تبریزی برنمی آید». عبدالله مستوفی در مورد این شکست می‌نویسد که نه از سبیلهای سرو و سنباط عین الدوله کاری ساخته شد و نه از حرکات دیوانه وار محمدولی خان تنکابنی که زود تحریک می‌شود و زود هم خاموش می‌گردد هیچکدام نتوانسته‌اند شهر تبریز را تسخیر و تبریزیان را سرجای خود بنشانند (شرح زندگانی من …ج۲ص۲۶۴)

✅کار که سخت می‌گردد و اختلاف تنکابنی با عین الدوله بالا می‌گیرد، تنکابنی مبارزه با مشروطه طلبان تبریز را کنار گذاشته، یک راست عازم املاک وسیع خود در تنکابن می‌گردد. از آنجا که جهت باد را خوب تشخیص داده بود این بار، مشروطه طلب شده در رأس قوای شمال عازم فتح تهران می‌گردد. هنگامیکه سواران بختیاری به فرماندهی سردار اسعد از طریق اصفهان، قم به شهریار و تهران رسیدند، سواران شمال به فرماندهی تنکابنی نیز از طریق قزوین، کرج به تهران رسیدن …البته در بین راه، محمدولی خان تنکابنی چندین بار پا سست کرده خواست که برگردد! اما یپرم خان و دیگران، به فئودال بزرگ اجازه بازگشت نداده و با اصرار او را وارد تهران کردند تا فاتح بزرگ پایتخت شود! و از طرف احمدشاه به لقب سپهسالار اعظم نایل گشته و صدر اعظم گردد …قبل از این به انواع القاب مانند ساعدالدوله، امیراکرم، سرداراکرم، نصرالسلطنه سردارمعظم، سپهداراعظم مفتخر گشته بود. به زور شلاق، چنان ثروت عظیم و املاک وسیعی غصب کرده و گرد آورده بود که پس از ظل السلطان، ثروتمندترین فرد کشور بود. بر املاک استراباد به عنوان اینکه از ناصرالدین شاه گرفته، چنگ انداخته و به روسها اجاره داده و پرچم روسها را بر فراز آن برافراشته بود (رجال عصرمشروطیت …ص۵۵)

✅اما به میزانی که رضاخان از پله‌های قدرت بالا می‌رفت محمدولی خان تنکابنی نیز از بام ثروت و قدرت پایین می‌آمد! بتازگی، رضاخان بلعیدن املاک دیگران را آغاز کرده و بهترینها را یا به زور و یا با قیمت نازل می‌خرید …نوبت به املاک وسیع سپهسالارتنکابنی رسید و از طریق وزارت مالیه بر آنها چنگ انداخت. هنگامیکه کارد بر استخوان تنکابنی رسید، روزی به کاخ رضاشاه وارد شده و در مورد املاکش پرسید، رضاشاه که در این زمان دیگر احدی جرأت نفس کشیدن بدون اجازه وی را نداشت، با طعنه پاسخ داد: ولی خان! تو که بهتر می‌دانی، در سلطنت مشروطه، شاه اختیاراتی ندارد. بهتر است با وزیر مالیه و هیئت وزرا وارد مذاکره شوید …!

✅فئودال بزرگ کشور، فاتح تهران و به عبارتی سپهسالار اعظم که شدیدا از فشارهای مالی به تنگ آمده بود، ابتدا وصیتنامه کوتاهی می‌نویسد، سپس در همان روز دوشنبه شهریور ۱۳۰۵ش، در خانه‌اش در زرگنده تهران، طپانچه‌ای را به شقیقه خود گذاشته و شلیک می‌کند. در وصیتنامه‌اش نوشته بود: «امیراسعد، فوری نعش مرا بفرستید اما‌مزاده (امامزاده صالح شمیران) بشورند و پیش پسرم دفن کنند. البته همین الان اقدام بشود. دیگر برای بنده تشریفات و گریه پس از هشتاد و چند سال عمر لازم ندارد» (تاریخ تنکابن، علی اصغر یوسفی نیا …ص۶۵)

تاریخ تحلیلی ایران

yon. ir/۰lpyW


📝📝📝مسئله‌ای به نام «حجاب بعد از انقلاب»

✍🏻محمد معینی

✅آرشیو روزنامه اطلاعات نشان می‌دهد که حدود ۲۰ روز بعد از پیروزی انقلاب، برای نخستین بار امام خمینی از قم درباره حجاب زنان دستوری صادر کرده. در خبری که در این باره در شماره روز ۱۶ اسفند ۵۷ روزنامه اطلاعات منتشر شده، به نقل از رهبر فقید انقلاب آمده: «زنان اسلامی باید با حجاب بیرون بیایند نه اینکه خودشان را بزک کنند.» بعد به نقل از «آقای کرباسچی» در کمیته تبلیغات امام در تهران از طرف امام خمینی اعلام شده که «کار در ادارات ممنوع نیست اما باید زنان با حجاب اسلامی باشند.»

✅همین فاصله در اعلام نخستین بار الزام حکومتی برای حجاب نیز نشان می‌دهد که در مقطع پیش از پیروزی انقلاب، روی حجاب اجباری صحبت و تاکیدی نبوده گو آن که حضور بانوان «بی» حجاب در راهپیمایی‌های ضدسلطنتی نیز موید آن است. سه روز بعد از اعلام دستور امام خمینی، اعتراض‌ها شروع می‌شود. روز ۱۹ اسفند زنان معترض در مقابل دادگستری تجمع و بیانیه‌ای نیز صادر می‌کنند. همزمان دفتر رهبری انقلاب اطلاعیه‌ای صادر و اعلام می‌کند: «بر اساس خبرهای رسیده، گروهی جنایتکار و خیانت‌پیشه تحت عنوان کمیته مزاحم بانوان محترم شده و به ایشان توهین می‌کنند.» این اطلاعیه سپس از مجازات شدید این افراد خبر می‌دهد.

✅فردای روز تجمع زنان در مقابل دادگستری، آیت‌الله طالقانی سعی می‌کند فضای پیش آمده را تلطیف کند. روزنامه اطلاعات موضع‌گیری‌های وی را تحت عنوان «آیت‌الله طالقانی: در مورد حجاب اجبار در کار نیست» تیتر نخست می‌کند. مرحوم آیت‌الله طالقانی در یک برنامه رادیو – تلویزیونی ضمن آن که سهم زنان در پیروزی انقلاب را مورد تحسین و تاکید قرار می‌دهد، حجاب را یک مسئله سنتی و تاریخی ایران و شرق می‌داند، نظر امام خمینی را مطابق موازین اصول دین مبین اسلام می‌داند و آن را به مصلحت زنان اعلام می‌کند، و البته می‌گوید که «اشتباه می‌کنند خانم‌های ما که اگر یک روسری روی سرشان بگذارند، اینها از حیثیت آنها کم خواهد شد و از شخصیت‌شان کاسته خواهد شد. نه، بلکه از این جهت که قطع نظر از مسلمان بودن حافظ سنت شرقی هستند و این سنت شرقی اصالت دارد.»

✅همزمان مرحوم آیت‌الله ربانی شیرازی – نماینده وقت امام در جنوب کشور – می‌گوید: «زنان در انتخاب چادر و یا پوشش اسلامی آزادند.» وی می‌گوید: «مفهوم حجاب چادر نیست. لباس آبرومندی که جلب توجه نکند و موهای زنان را بپوشاند کافی است.»

✅۲۱ اسفند (یک‌ماه بعد از پیروزی انقلاب) اعلام می‌شود که راهپیمایی اعتراضی زنان علیه «حجاب تحمیلی» منتفی شده؛ «چون به نکات مورد نظر خود در مورد لغو تحمیل حجاب دست یافته‌ایم دلیلی ندارد که راهپیمایی انجام شود و بدین منظور به جای راهپیمایی به بحث و گفتگو با یکدیگر می‌پردازیم.»

✅با این حال راهپیمایی‌های اعتراضی برگزار می‌شود؛ از جمله در محوطه دانشگاه تهران. در این تجمع، مردان موافق و مخالف حجاب نیز حضور می‌یابند. روزنامه اطلاعات در شماره ۲۱ اسفند خود نوشته: «صبح دیروز هزاران نفر از زنان به یک راهمپیایی به سوی میدان آزادی دست زدند که تا ساعت ۴ بعد از ظهر ادامه داشت.» یک عده نیز در حالی که کفش‌هایشان را به عنوان اعتراض از پا در آورده بودند در مقابل ساختمان تلویزیون بر زمین نشستند و شعار دادند.

✅با این وجود سال ۵۷ و ۵۸ و بهار سال ۵۹ نیز می‌گذرد. یعنی بیش از ۱۶ ماه. روز یازدهم تیرماه ۵۹ روزنامه اطلاعات تیتر می‌زند که «زنان با پوشش اسلامی به اداره می‌روند»، وزارتخانه‌ها و موسسات به صورت «جداگانه» دستورالعمل حجاب اسلامی صادر می‌کنند. سرپرست وقت وزارت کشور، آیت‌الله مهدوی کنی، اعلام می‌کند که «به خانم‌ها این تذکر را داده‌ایم که محل کار از منزل و مهمانی جداست و خانم‌ها می‌بایست در محل کار خود لباسی که در شأن کار است بپوشند نه لباسی که در حد مهمانی و ضیافت‌هاست.» همان طور که واضح است حجاب به معنای استاندارد مورد نظر حاکمیت، ۱۶ ماه پس از انقلاب و صرفا در محیط کار اجباری می‌شود.

✅به این ترتیب، اعلام اجباری شدن حجاب به بعد از پیروزی انقلاب، به بعد از رفراندم، به بعد از انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی و به بعد از انتخابات ریاست جمهوری و مجلس موکول شده بود.

✅چهار سال بعدتر، در ۴ مرداد سال ۶۳، روزنامه اطلاعات از راهپیمایی علیه بی‌حجابی خبر می‌دهد.

حجاب به مسئله تبدیل شده است.

@mmoeeni۱

https: //goo. gl/edsioD


📝📝📝عصیانگران کمر به پایین

✍🏻دکتر محسن زندی

✅خاطرم نیست عمو فروید در کدام یک از کتابهایش تحلیل مفصلی از رابطه‌ی اعتراضهای اجتماعی با انرژی و عقده‌های جنسی میدهد.

✅این در خاطرم نبودن هم بی دلیل نیست. چون اصلا هیچکدام از کتابهای او را نخوانده‌ام. هر چی از فروید میدانم از لابلای همین مزخرفاتی است که در کتابهای فارسی درجه چندم چاپ شده.

✅امروزه میگویند ترجمه‌های کلاسیک انگلیسی از فروید که آن همه دقت در آنها میشود، کلی خطا و بی دقتی و نارسایی دارند؛ حالا خدا رحم کند به ترجمه‌های ما که هر کس دو ترم «لتس گو» میخواند احساس میکند مترجم است و شروع میکند به ترجمه. آنهم نه کتابهای ساده‌ای مثل «شب ادراری پرویز» و «رژ لب پونه». یکهو میرود سراغ کتابهای کلاسیک. بعد میبینی یک ترجمه‌ی مزخرف گند میزند به کل تاریخ تفکر یک کشور در آن زمینه.

✅یک زمانی به کله‌ام زد یکی دوسالی آلمانی کار کردم. فقط هم به عشق فرویدخوانی از متون اصلی.

بعد دیدم کار من نیست. هیچی نمیفهمیدم.

زبان هم اینقدر ایش بین درب و داغان؟

مثل باقی چیزها نصفه نیمه گذاشتمش کنار.

✅ولی نابغه‌تر ازین لامصب هم مگر در تحلیل ماهیت بشر داریم؟ بیخود نیست مانند مارکس آنقدر منفورست؛ چراکه بهتر از هرکس پرده از ماهیت غضب آلود و شهوت آلود بشر برداشت. همانطورکه مارکس «گلهای زیبای روییده بر زنجیر» را کنار زد و زنجیرهای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی را برای سرخوشان اسارت عریان کرد.

✅نه اینکه همه چیزشان درست است. آنها هم مثل هر انسان دیگری پر از خطا هستند. اما فرقشان با بقیه آن است که دنیا را از لای سوراخ تنگ کلید ندیده‌اند.

✅القصه؛ نیت کرده بودم این روزها سه چهارتا رمان بخوانم. هیچوقت با رمان حال نکرده‌ام. از بس لفت میدهند تا اصل مطلب را بگویند.

دو سه تا رمان از یک دوست رمانخوان، بلکه رمانخوار، قرض گرفتم: برادران کارامازوف، جنایت و مکافات، و ۱۹۸۴ ارول.

✅این آخری را حتما بخوانید. و نیز قلعه‌ی حیواناتش را. با اینکه مزدبگیر بوده تا علیه کشورهای مخالف بنویسد، اما نکات خوبی دارد.

✅در ۱۹۸۴ یک چیزی در مورد رابطه‌ی اعتراضهای اجتماعی و مسایل جنسی و گیر کردن آرمانهای سیاسی طبقه‌ی متوسط مذهبی و سکولار کشورهای امروزین در مبتذلیاتی چون قر کمر و لب فرانسوی و دور دور کردن و آبجوی ته هفته میگوید، که یاد فروید افتادم.

📌بند اول:

در رمان ۱۹۸۴ اثر جورج ارول دختری وجود دارد ۲۶ ساله به نام جولیا!

دختری است در ظاهر عضو معمولی حزب حاکم اقیانوسیه و عضو انجمن جوانان ضد سکس، ولی در نهان دشمن حزب حاکم و به شدت لذتجوی جنسی!

و وینستون، مرد ۳۹ ساله، شخصیت اصلی رمان که او نیز عضو حزب حاکم و دشمن آن است.

وینستون جولیا را دختری باهوش نمی‌داند. جولیا از ۱۶ سالگی شروع به روابط غیرضابطه‌مند جنسی کرده است و اساسا «عفت جنسی» که مورد تبلیغ حکومت هست را قبول ندارد. وینستون وقتی می‌فهمد این چنین جوانانی در حزب وجود دارند بسیار خوشحال می‌شود و معتقد است «این جوانان» و «عدم رعایت عفت جنسی» یک روز حزب را زمین خواهند زد.

اما جولیا حزب را به عنوان امر بدی که همیشه بوده و هست و خواهد بود پذیرفته و تنها هدف او از کامجوییهایش «لذت بردن از زندگی و گرفتن سهم خود» از آن است و دیگر هیچ. البته زیرزیرکی مخالفت با حزب حاکم نیز میتوانست هدف برخی کامجویی‌های جولیا باشد اما این هدف نظامند و دارای یک افق بلند مدت نیست تنها میخواهد دهن کجی به حزب کرده باشد، همین.

📌بند دوم:

وینستون در گفتگویی با جولیا سعی می‌کند او را متقاعد کند که آنها باید اسنادی از خرابکاری و تزویر حزب حاکم برای آیندگان جمع‌آوری کنند و به ارث بگذارند تا حقایق تاریخی برای آیندگان گم نشود.

اما جولیا میگوید: «من به نسل آینده علاقه‌ای ندارم، من فقط به خودمان علاقه‌مندم».

وینستون به جولیا می‌گوید: «تو فقط از کمر به پایین عصیانگر هستی!».

✅عصیانگر کمر به پایین اهمیتی ندارد چه رنگ و مذهب و باور و لباس و شغل و طبقه و زبان و سن و جنسیت و تحصیلاتی داشته باشد؛ همینکه توجه یک فرد، خواه سکولار خواه مذهبی، خواه شرقی و خواه غربی، به جای ابژه‌های اصلی یک جامعه، به بند

تمبان آدمهای آن جامعه باشد، او یک عصیانگر کمر به پایین است؛ حالا یا در قالب منتقد یا در قامت مدافع.

گفتمانشان یکی است؛ گرچه زبانشان متفاوت.

✅همیشه، گفتمانهای مشترک زیرین را دریابید. ای بسا هزار ادا و اطوار و بزک دوزک گوناگون، که همه بازیگران یک نمایشنامه‌اند.

@naghdehalema

http: //up. upinja. com/bp۴۳k. jpeg


📝📝📝رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا: ترامپ خطرناک، خودشیفته، بیچاره، جنگ طلب دروغگو که باید استیضاح شوی: بگو پهباد آمریکا در حریم هوایی ایران چه می‌کرد؟

✍🏻ماکسن وارترز، رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، در ۷ توییت نوشت:

✅ «این رئیس جمهور در حال انجام حربه‌های قدیمی اش به این صورت است که جان بولتون و مایک پامپئو بر طبل جنگ می‌کوبند، و او ادعای معقول می‌کند، تا وقتی به ایران حمله نظامی کرد، بگوید من کوشش کردم تا به ایران حمله نکنیم. کوشش واقعی دیپلماسی است.» «ترامپ؛ تو بخاطر به اصطلاح متوقف کردن حمله به ایران هیچ اعتباری به دست نمی‌آوری. چرا این پهپاد بدون سرنشین در حریم هوایی ایران بود؟ چرا این ماموریت شناسایی درحال انجام بود؟ تحریک نکن و سپس اظهار بی گناهی هم نکن.» «آیا تصور می‌کنی نگران کردن آمریکا درباره جنگ با ایران بر درخواست‌های فزاینده برای تحقیق درباره استیضاح تو سایه می‌افکند؟ ترامپ، تو یک نمونه خطرناک، خود شیفته و بیچاره از یک رئیس جمهور هستی، باید استیضاح شوی.» «ایران به برجام پایبند بود. ترامپ، می‌دانی که تو به دنبال جنگ با ایران هستی. تو و نتانیاهو بهتر است ما را به جنگ با ایران نکشانید. ما به این جنگ نیازی نداریم.»

@ganji_akbar

https: //twitter. com/RepMaxineWaters/status/۱۱۴۲۹۱۲۸۶۰۵۶۳۱۶۹۲۸۲


📝📝📝شرایط شرکت در انتخابات شورایاری

✅اداره شهرت را بر عهده بگیر

📌آدرس ثبت نام: Shorayari. tehran. ir

📌ثبت نام از از سوم تا دهم تیر

@shorayaran


📝مرتضی قدیانی:

«ابوالفضل قدیانی دستگیر شد.

دستور بازداشت ابوالفضل قدیانی توسط شعبه یک اجرای احکام اوین صادر شده است.

برخورد یکی از مأموران اجرای احکام بسیار توهین آمیز بوده است، دیگری میگفت؛ ماموریم و معذور …»

http: //up. upinja. com/p۹nrs. jpeg

https: //twitter. com/mortezaghadyani/status/۱۱۴۳۴۰۷۸۲۴۱۲۰۲۹۵۴۲۴


📝📝📝حرکت‌های بعدی تهران و واشنگتن بعد از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی چه خواهد بود؟

📌۴ گزینه پیش روی ترامپ در مورد ایران

✍🏻رابین رایت

نیویورکر

✅سپاه پاسداران ایران روز پنج شنبه حوالی ساعت ۴ صبح موشکی را به سمت یک پهپاد جاسوسی آمریکا در نزدیکی تنگه هرمز شلیک کرد. این تنگه دروازه استراتژیکی برای ترانزیت یک سوم نفت دنیا محسوب می‌شود. این پهپاد بدون سرنشین ۱۲۰ میلیون دلاری بر فراز آسمان منفجر شد. روز بعد وزیر امور خارجه ایران مختصات جغرافیایی این پهپاد در قلمرو هوایی خود را منتشر کرد. اما دولت ترامپ ادعا کرد که این حمله در قلمرو هوایی بین المللی انجام شده است. چند ساعت بعد دونالد ترامپ دستور داد که سه موضع در داخل ایران در واکنش به سرنگونی این پهپاد هدف قرار بگیرند. اما آقای ترامپ در دقایق آخر منصرف شد و این عملیات را لغو کرد. رئیس جمهور روز بعد در حساب توییتر خود شرح داد که تعداد تلفات احتمالی این حمله با سرنگونی یک پهپاد بی سرنشین تناسب نداشته است. اما تنش بین دو کشور به بالاترین نقطه در سه دهه گذشته رسیده است.

✅در ادامه این مطلب آمده است: حمله موشکی اخیر در ادامه دیگر اقدامات تحریک آمیز اخیر ایران رخ داد. گفتنی است، در یک ماه گذشته شش نفت کش تجاری در نزدیکی خلیج عمان مورد هدف قرار گرفته‌اند. دولت ترامپ، ایران را به عنوان مسئول اصلی این حملات و همچنین اقدامات تهاجمی گروه‌های نیابتی اش در عراق، افغانستان و عربستان معرفی کرده است. ایران همچنین تهدید کرده است که در ماه ژوئیه برخی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای برجام را به حالت تعلیق درخواهد آورد. تهران ۶۰ روز به طرف‌های دیگر برجام مهلت داده است که به وعده‌های خود برای محافظت از ایران در مقابل تحریم‌های اقتصادی آمریکا عمل کنند. ترامپ به صورت یکجانبه سال گذشته از توافق هسته‌ای برجام خارج شد و دوباره تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران اعمال کرد. میزان صادرات نفت ایران از ۳٫۲ میلیون بشکه در روز به تقریبا نیم میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. مقامات ایران در روزهای اخیر تهدید کرده‌اند که به زودی غنی سازی در سطوح بالاتر را از سر می‌گیرند. شاید هدف از این تهدید، گرفتن امتیاز از آمریکا و اروپا باشد، اما ایران در طول یک سال می‌تواند از این اورانیوم برای تولید بمب اتمی استفاده کند.

✅ …آقای ترامپ اکنون چهار گزینه پیش رو دارد. گزینه اول ادامه دادن کمپین فشار حداکثری علیه تهران و تلاش برای دست یابی به توافقی است که در آن مسائل تروریسم، برنامه موشکی ایران، حضور منطقه‌ای و حقوق بشر نیز در نظر گرفته شده‌اند. اما احتمال موفقیت این سیاست پایین است …

✅گزینه دیگر این است که نیروها و ادوات جنگی بیشتری به منطقه اعزام شوند یا اینکه نیروی دریایی آمریکا کشتی‌های تجاری در خلیج فارس را اسکورت کند. خوب است بدانید که آمریکا قبلا این کار را انجام داده است …

✅گزینه سوم برای دو طرف واکنش نشان دادن به اقدامات یکدیگر است. کاخ سفید روز پنج شنبه قصد داشت که همین کار را بکند. آقای ترامپ در ابتدا تصمیم گرفت که تعدادی از مواضع ایران را مشابه با حملات محدود سال قبل علیه رژیم بشار اسد مورد هدف قرار دهد. ظاهرا این مواضع شامل سایت‌های رادار و سامانه‌های موشکی بوده‌اند. اما ایران هیچ شباهتی با سوریه ندارد. ایران هشتمین ارتش بزرگ دنیا را با تقریبا نیم میلیون نیرو در اختیار دارد و اقدامات تلافی جویانه تهران می‌توانند به یک چرخه خشونت فاجعه آمیز در کل منطقه منجر شوند.

✅اما بدترین گزینه پیش رو نیز یک جنگ تمام عیار خواهد بود …واقعیت این است که کمپین نظامی احتمالی آمریکا علیه ایران هیچ شباهتی به مداخلات قبلی در عراق و افغانستان نخواهد داشت. شش سناتور برای جلوگیری از عملیات نظامی علیه ایران لایحه‌ای را در کنگره مطرح کرده‌اند. آقای تام اودال، نماینده دموکرات ایالت نیو مکزیکو گفت: «مجلس هیچ مجوزی برای اقدام نظامی علیه ایران صادر نکرده است. ما باید اطمینان حاصل کنیم که تنش‌های اخیر و محاسبات اشتباه دو طرف به یک درگیری فاجعه آمیز منجر نخواهد شد».

⚡️متن کامل: 👈 http: //entekhab. ir/۰۰۲۲AP


📝امروز که خطر بیش از همیشه تهدیدمان می‌کند، حفظ نظم و ثبات سیاسی ما در گرو بازگشت به سخن میرحسین موسوی است: «امنیت تنها امنیت دولت نیست. امنیت انسانی تک‌تک شهروندان ایرانی است. امنیت برای آحاد مردم باید برقرار شود تا #آزاد_از_ترس و #رها_از_نیاز تحت حمایت قانون زندگی کنند».

#توییت


📝📝📝شیعه به ایران بدهکارست!

✍🏻محمد حسین کریمی پور

✅انقلاب اسلامی ایران، بیش از هرچیز، پدیده‌ای شیعی است. انقلاب قول داد دموکراسی و جمهوری ببار آورد. اما چنان پیروزی سریع و قاطعی داشت که امام خمینی و حواریونش، امکان تحقق رویای شیعی «حکومت اسلامی» را فراچنگ دیدند. مدل ولایت فقیه، تفاوت‌های معنی داری با مدل دموکراسی سه قوه‌ای داشت. با عجله این دو مدل متفاوت را در هم آمیختند و ایران، آزمایشگاه اجرای یک مدل حکمرانی جدید شد که نظیری نداشت: جمهوری اسلامی! بعدها در عمل، بخش غالب آنچه از «جمهوری» در این آلیاژ ممزوج بود، ذوب شد و‌ ریخت و در عمل آنچه مانده عملا فلز «حکومت اسلامی» است.

✅در ربع قرن اخیر، بتدریج غالب ایرانیان غیر متشرع و بسیاری متشرعین، از باور به کفایت مدل حکومت اسلامی برای اداره ایران، فاصله می‌گیرند. البته حکومت مطلقه ولی فقیه، هنوز پایگاه مردمی قابل ملاحظه‌ای، حداقل در ثلث جمعیت کشور داراست. در خاورمیانه، این سهم جمعیت، قاعده‌ای مطمئن برای‌ حفظ حکومتست. قوانین جانبدارانه و وجود یک شبکه گسترده نظامی-امنیتی-اجتماعی-اقتصادی، امکان تاثیر گذاری این جمعیت بر تحولات کشور را تقویت کرده. مخالفین جمهوری اسلامی، بدلایلی که از حوصله این مقال خارجست، بگمان من فعلا، خطر وجودی نیستند. فعلا، یک انقلاب داخلی یا تهاجم خارجی یا حصر اقتصادی بعیدست، حکومت را تغییر دهد. اما روند فرسایش سرمایه اجتماعی، تنش خارجی، دخالت نظامیان در سیاست و اقتصاد، افزایش نارضایتی، افول سرمایه گزاری، مهاجرت سرمایه و نخبگان، فروپاشی زیست محیطی، بی کفایتی مدیریتی، فساد، بیکاری، بی رونقی و فقر اخلاقی ادامه خواهد یافت. ابر چالش‌های پدید آمده تعمیق و کشور از مدیریت آنها ناتوانتر خواهد گردید. به احتمال زیاد هسته سخت حاکم، صندلی قدرت را حفظ خواهد کرد اما این به بهای جان ایران تمام خواهد شد. احتمالا تجزیه و فروپاشی ایران، پایان این مسیر اسفبارست. حتی اگر بر خلاف پیش بینی من، جمهوری اسلامی زودتر فروریزد، جامعه پر تعداد حامیان ولایت فقیه با اتکا به شبکه در هم تنیده، ثروتمند، مسلح، رزم دیده و کار بلدی که از لبنان تا مرز چین دارند، نه تنها امکان استقرار هر دولت مقتدری در ایران را از میان خواهند برد، بلکه دیگ جوشان خاورمیانه را بسر حد انفجار می‌رسانند.

@M_H_Karimipour

yon. ir/zOLEY


✅به گزارش خبرآنلاین، «برای تشکیلات نظامی، سم است که از جریان سیاسی خط بگیرد یا گروه‌های سیاسی طمع کنند و بگویند ما تیپ داریم، نه اینها سرباز ولایت فقیه هستند. نیروهای مسلح آبروی خود را نباید خرج فلان نماینده برای رأی گیری کنند. نیروهای مسلح باید از دسته بندی‌های سیاسی جدا باشند». این جملاتی بود که اخیرا سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران خطاب به نیروهای نظامی مطرح کرد و به نوعی آنها را از ورود به هرگونه تحرکات سیاسی و انتخاباتی برحذر داشت.

✅در همین جهت علی مطهری نماینده مردم تهران در واکنش به توصیه‌های اخیر امام جمعه موقت تهران به نیروهای نظامی گفت: این تذکر خیلی خوبی است که آقای خاتمی مطرح کردند و این همان تذکری است که امام (ره) بارها گفتند و در وصیت نامه‌شان هم به آن اشاره کردند.

✅او با بیان اینکه امیدواریم نیروهای نظامی به این تذکرات عمل کنند، گفت: انشاالله به این تذکرات عمل شود چرا که در گذشته دخالت‌های زیادی چه در انتخابات مجلس و چه در انتخابات ریاست جمهوری از سوی نظامی‌ها صورت گرفته است درحالی که اساسا ورود این نیروها به سیاست و اقتصاد خطرناک است. برای خودشان هم خطرناک است و کم کم باید پایشان را از این حوزه‌ها بیرون بکشند.

✅مطهری در پاسخ به این سوال که امروز چه میزان مسئله حضور نظامی‌ها در اقتصاد مرتفع شده است گفت: پیشرفت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است چراکه مقام رهبری هم به این موضوع اشاره کرده بودند اما به نظر می‌رسد لازم باشد این امر سرعت بیشتری به خود بگیرد.

✅او افزود: نیروهای نظامی‌ می‌توانند برخی از پروژه‌ها را که از توان بخش خصوصی خارج است بپذیرند اما نباید مالکیت پیدا کنند به طوری که ابتدا مالک و بعد تبدیل به سرمایه داران بزرگی شوند که بعدها مشکل برای کشور به وجود بیاید.

http: //up. upinja. com/ng۱pe. jpeg


📝📝📝قرآن و محمد در غرب

✍🏻جان تالن

مترجم ع ب

✅چاپ ترجمه قرآن در ۱۵۴۳ این کتاب را در دسترس روشنفکران اروپایی قرار داد. البته بیشتر آنان قرآن را مطالعه می‌کردند تا با شناخت اسلام بهتر بتوانند علیه مسلمانان مبارزه کنند.

✅کسان دیگری نیز بودند که هدفشان از خواندن قرآن زیر سئوال بردن دکترین مسیحیت (تثلیث) بود. از جمله مایکل سروتوس دانشمند جامع علوم دینی و تئولوژیست معتبر کاتالونی استدلال‌های قرآنی فراوانی را در رد تثلیت مسیحیت مشاهده و عرضه کرد و در نوشته‌اش محمد را اصلاح‌طلبی معرفی کرد که مردم را به سوی توحید خالصی که کلیسا آن را با تثلیت به انحراف غیر عقلانی کشیده دعوت می‌کند. پس از انتشار این نظریات (از دید کلیسا) کفرآمیز، «مایکل سروتوس» توسط دادگاه تفتیش عقاید کلیسای کاتولیک به مرگ محکوم گردید و سرانجام در جنوا (ایتالیا) در میان کتاب‌هایش به آتش کشیده شد.

✅در سال۱۷۳۴ جرج سیل ترجمه جدیدی از قرآن عرضه کرد و در معرفی کتاب، تاریخ ابتدای اسلام را نیز شرح داد. او نیز پیامبر اسلام را یک بت‌شکن اصلاح‌گر و ضد سلطه روحانیون معرفی کرد که باورها و رفتارهای خرافی و موهوم مسیحیان سنتی را مطرود ‌شمرده و با فرقه قدیس‌تراشی و یادگارهای مقدس و با فساد روحانیت حریص و آزمند مخالفت می‌کند.

✅برای بسیاری از خوانندگان این ترجمه، محمد نماد یک جمهوری‌خواه (طرفدار حاکمیت ملت) و ضد سلطه روحانیت به شمار آمد. این ترجمه از انگلستان هم فراتر رفت.

✅ «توماس جفرسون» پدر پایه‌گذار آمریکا، نسخه‌ای از آن را از کتابفروشی ویلیامزبورگ در سال ۱۷۶۵ خرید و به راهنمایی این کتاب توانست به خداپرستی فیلسوفانه‌ای پی ببرد که از مرز و محدوده باور به اعتراف و خرید گناه کلیسایی بسی فراتر بود (کپی قرآن جفرسون اکنون در کتابخانه کنگره قرار دارد و مورد استفاده نمایندگان مسلمان برای سوگند خوردن به کتاب مقدس قرار می‌گیرد. این نسخه برای نخستین بار توسط کیت الیسون در سال ۲۰۰۷ مورد استفاده قرار گرفت).

✅در آلمان نیز «گوته» این ترجمه را خواند و به او کمک کرد تا احساس تحول یابنده‌اش درباره محمد را به عنوان یک شاعر پیامبرگونه به زیبایی بیان کند.

✅همچنین در فرانسه «ولتر» ترجمه «جرج سیل» را در کتابش تاریخ جهان، روح ملت‌ها (۱۷۵۶) مورد ستایش قرار داد. او محمد را به عنوان مصلح مؤثری که رفتارهای دینی خرافی و موهوم مسیحیت را منسوخ و قدرت روحانیون فاسد را ریشه‌کن کرد، تصویر نموده است.

✅در اواخر قرن ۱۸ میلادی «ادوارد گیبون» انگلیسی که هر دو اثر جرج سیل و ولتر را خوانده بود، در کتابش «تاریخ زوال و سقوط امپراطوری روم» محمد را با سخنان درخشانی این چنین معرفی کرد:

«باور محمد از هرگونه شک یا ابهام آزاد است و قرآن گواهی شکوهمندی از یکتایی خداوند است؛ پیامبر مکه عبادت بت‌ها و نمادهای پرستش ستارگان و خورشید را رد کرد، با منطقی که هرچه طلوع کند غروب می‌کند و هر آفریده‌ای سرانجام می‌میرد و هرآنچه زوال پذیراست نابود می‌شود. در آفریدگار جهان، الهامات عقلانی محمد، هستی بی‌نهایت و ابدیت بی‌شکل و مکان و بی‌مانند و بی‌صورتی را تصدیق و ستایش می‌کند و به پنهان‌ترین لایه‌های تصورات ما القاء می‌نماید. همان واجب‌الوجودی که از چیزی زاییده نشده و در نهایت جلال و کمال است. یک خداپرست فرهیخته ممکن است که به عقیده محمد بگراید، عقیده‌ای چنان عالی و شکوهمند که فوق درک فعلی ماست».

✅ترجمه فرانسوی قرآن توسط کلود اتین ساواری در سال۱۷۸۳ منتشر شد. ساواری همچون جرج سیل در معرفی مفصلی، محمد را مردی بسیار بزرگ، فوق‌العاده، نابغه در میدان جنگ، مردی که می‌دانست چگونه وفاداری و صداقت را در میان پیروانش ایجاد کند، معرفی کرد.

✅ناپلئون ترجمه او را در کشتی، هنگام لشکرکشی به مصر در سال۱۷۹۸ خواند و تحت تأثیر تصویری که ساواری از محمد به عنوان یک ژنرال برجسته و عالی و قانونگزار خردمند ارائه داده بود، کوشید یک «محمد جدید» شود.

✅گوته هم مشتاقانه اظهارکرد که امپراطور (ناپلئون) «محمد جهان» است! و ویکتور هوگو نیز او را به عنوان «محمد غرب» وصف کرد.

✅در قرن بیستم آدولف وینمن مجسمه‌ساز آمریکایی آلمانی الاصل، محمد را در کتیبه‌ای که در سال۱۹۳۵ در سالن اصلی دادگاه عالی آمریکا ساخت، میان ۱۸ قانون‌گذار قرار داد.

✅مسیحیان اروپا در کلیساهای متفاوتی شناخت نقش ویژه محمد به عنوان پیامبر مسلمانان را در برنامه خود قرار دادند. برای استادان کاتولیکی همچون «لویی ماسینیون» یا هانز کونگ همچنین استاد اسلام‌شناس اسکاتلندی «مونتگومری وات» این بهترین موقعیتی بود که گفتمان صلح‌آمیز و زیربنایی میان مسیحیان و مسلمانان را حمایت کنند.

http: //up. upinja. com/ggcq۵. jpeg


📝📝📝برگ‌های برنده کدامند؟

✍️مگی هابرمان

نیویورک تایمز

✅سخنان دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر این احتمال را مطرح کرده که او و مشاوران انتخاباتی‌اش قصد دارند در ۱۶ ماه آینده یعنی تا زمان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا همان راهی را طی کنند که برای انتخابات سال ۲۰۱۶ طی کردند. سخنرانی هفته قبل ترامپ حاوی سخنان تکراری درباره دموکرات‌ها، برنامه‌های او تاکنون و تاکید بر موفقیت‌های اقتصادی بود. اما اواخر سخنرانی ترامپ تعداد زیادی از صندلی‌ها خالی شده بود و این بدان معناست که ترامپ نمی‌تواند با استراتژی سال ۲۰۱۶ در انتخابات سال آینده به پیروزی برسد.

✅در واقع کارشناسان معتقدند اگر او در ماه‌های آینده بخواهد همین روش را دنبال کند نمی‌تواند هیجان کافی در بین هواداران خود به وجود آورد. ترامپ در سخنرانی هفته قبل خود رسانه‌ها و سیستم سیاسی و مخالفان رادیکال خود را مورد سرزنش قرار داد و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را زمینه‌ساز تداوم برنامه‌های خود دانست. او هنگام سخن گفتن از موفقیت‌هایش به رونق اقتصادی، کاهش مالیات‌ها و حذف مقررات دست و پاگیر اشاره کرد، اما نگفت چه برنامه‌ای برای آینده دارد. او همچنین تلاش کرد رای‌دهندگان را از رفتارها و برنامه‌های دموکرات‌ها بترساند و گفت برنامه دموکرات‌ها در حوزه باز گذاشتن مرزها بزرگ‌ترین خیانت به طبقه متوسط جامعه آمریکا بوده است.

✅ترامپ با سخنرانی سه‌شنبه گذشته خود سفری ۱۶ ماهه را به سمت انتخابات آغاز کرد و این در حالی است که طی دو سال و نیم اخیر هرگز میزان محبوبیت او بالاتر از ۵۰ نبوده و نیز اکنون در بسیاری از نظرسنجی‌ها از رقبای دموکرات خود عقب است. ترامپ برای موفقیت در انتخابات سال آینده باید بسیار بیش از سال ۲۰۱۶ تلاش کند، زیرا در آن زمان او به‌عنوان فردی که خواهان ایجاد تغییرات بزرگ به نفع مردم آمریکاست پا به صحنه انتخابات گذاشت و وعده‌های متعددی به رای‌دهندگان داد.

✅ … ترامپ در حوزه‌های گوناگون اقداماتی انجام داده که تقریبا هیچ یک به نتیجه نرسیده است. تنش‌های تجاری با چین لطمات بزرگی به اقتصاد آمریکا و جهان وارد کرده و سرنوشت آن مشخص نیست. از سوی دیگر مذاکرات با کره شمالی متوقف شده و برنامه‌ای برای پیشبرد آن وجود ندارد. ترامپ آمریکا را از چند پیمان بین‌المللی خارج کرده که سبب انتقاد بسیاری از کارشناسان و مردم جهان است. تنش در خاورمیانه شدت پیدا کرده و ممکن است قیمت نفت به شدت بالا رود. همچنین برنامه کاهش مالیات‌ها که از سال گذشته میلادی در آمریکا اجرا شده تاثیر خود را از دست داده و بی‌ثباتی در بازار مالی شدت پیدا کرده است …

دنیای اقتصاد

📌متن کامل: 👈 yon. ir/۱۳OEW


🎥مجری مورد علاقه ترامپ پس از انصراف ترامپ از حمله به ایران چه گفت؟ (با زیرنویس فارسی)

✅تاکر کارلسون که نیویورک تایمز او را به عنوان مردی که ترامپ را وادار به انصراف از حمله به ایران کرده، می‌گوید:

📌سیاستگذاران واشنگتن تشنه جنگ با ایران هستند

📌تصمیم ترامپ در مورد عدم حمله به ایران یکی از نقاط مثبت بود

📌حمله به ایران می‌توانست حیات سیاسی ترامپ را پایان دهد

📌ایران سوریه یا عراق نیست، کشوری بزرگ، ثروتمند و پیچیده است

📌چین تنها برنده نبرد ایران و آمریکا خواهد بود

📌دلیل نزدیکی جنگ ایران و آمریکا قدرت نومحافظه کاران در واشنگتن است

📌جنگ شاید برای آمریکا فاجعه باشد اما برای بولتون به معنی رونق کسب و کار است / انتخاب


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ چند کلام با رئیس جدید قوه قضاییه

✍🏻 ریحانه طباطبایی

✅ مهدی حاجتی و مواضع تاج زاده

✍🏻 تقی رحمانی

✅ ایران پهپاد را زد تا مذاکره کند.

✍🏻 مهرزاد بروجردی

✅ محرمانه‌‌های زندان زنان

✅ من آقای گاو هستم!

✍🏻 مجتبی لشکربلوکی

✅ ترامپ از توافق‌هسته‌ای‌ که دوست‌دارد، رونمایی کرد

✅ خوشحالی کیم از نامه ترامپ

✅ زاکانی، جا پای محمود احمدی‌نژاد گذاشت/با کدام استدلال اصلاح‌طلبان حامی احمدی‌نژاد می‌شوند؟

✅ پاپاراتزی مقاومتی: درباره نقد عریان سلبریتی‌ها

✍🏻 عقیل دغاقله

✅ کاهش تنش ممکن است

✍🏻 عباس عبدی

✅ عصر جمعه و تبلیغ مهدویت سکولار!

✍🏻 سلمان کدیور

✅ جان شیفته

✍🏻 علیرضا رجایی

✅ آداب معامله‌گری موفق در وضع موجود

✍🏻 محمد حسین ادیب

✅ صخره و مه!

✅ فرقه رجوی، اسراییل و قایق‌های تندرو

✅ سیلی سخت دمکراسی به صورت رجب

✍🏻 صلاح‌الدین خدیو

✅ مادر همه فسادها

✍🏻 علی میرزاخانی

✅ وقت سخن صریح گفتن

✍🏻 محمد فاضلی

✅ ترامپ: یمن و همه جا تقصیر ایران است. کشتن خاشقچی توسط محمد بن سلمان اصلا مهم نیست، مگر ایران و دیگران آدم نمی‌کشند. مهم این است که سعودی‌ها ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیارد دلار از ما خرید می‌کنند و میلیون شغل در آمریکا می‌سازند. باید پولشان را بگیریم و حال کنیم.

✍🏻 ادامه

✅ سردر گمی خطرناک، قلب سیاست خارجی دونالد ترامپ در رابطه با ایران، کره شمالی، ونزوئلا و متحدان آمریکا را تشکیل می‌دهد.

✍🏻 ادامه

✅ اعتصاب غذای سهیل عربی بدلیل رفتار خشونت آمیز مسولان زندان و …

✅ در مورد داستان امروز واقعا هیچ تحلیل وجود ندارد اینکه هدف آمریکا از فرستادن پهپاد چه بوده یا اینکه ما چرا آن را زدیم؟

✍🏻 ادامه

✅ آیا ممکن است شارلاتان‌ها هم به بهشت بروند؟

✅ خاطره‌ای از آیت الله طالقانی

✅ آلرژی شریعتی

✍🏻 علی عادلی

✅ آیا پهباد امریکایی وارد حریم هوایی ایران شده بود؟

✅ این یعنی یک فاجعه تمام عیار برای سنتکام!

✅ چراغ سبز برژینسکى در ژوئن۱۹۸۰ به صدام حسین برای حمله به ایران

✅ تحلیل فرید زکریا: اینستکس و هشداری به امپراتوری دلار

✅ جامعهٔ تماشا

✍🏻 مرتضی مردیها

✅ پذیرش اشتباه؛ ویژگی برجسته او بود …

✍🏻 صدرالدین دهقان

✅ ایران در پی راه‌های جایگزین فروش نفت

✍🏻 نیلوفر سعیدی

✅ هیأت مدیره دوره دهم انجمن جامعه‌شناسی ایران انتخاب شدند.


📝📝📝پنج راهکاری که «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت اوباما به ترامپ برای کاهش تنش با ایران پیشنهاد کرد:

✅۱- او باید مشاور غیرقابل کنترل امنیت ملی خود و تابع محض جنگ طلب او یعنی وزیر خارجه را به حاشیه براند.

✅۲- رئیس جمهوری باید خطوط قرمزش برای یک اقدام نظامی علیه ایران را هم باریک کند و هم شفاف.

✅۳- ترامپ باید سریعا خطوط قرمزش را با ارسال نامه‌ای به اطلاع ایران برساند و راهی را برای اجتناب از جنگ پیشنهاد بدهد.

✅۴- ترامپ باید گام‌های دوجانبه را بردارد تا هردو طرف این فرصت را پیدا کنند که بطور خیلی جزیی بنای آشنایی و اطمینان و اعتماد به یکدیگر را بسازند و این بنا راهگشای بحث هایی مهمتر میان دو طرف باشد.

✅۵- اگر ایران فورا «همه آمریکایی‌های زندانی در ایران را آزاد کند» و با گفت وگوهای مستقیم با آمریکا و سایر شرکای توافق هسته‌ای در مورد تمدید کردن و قوی‌تر کردن توافق هسته‌ای موافقت نماید، در ازاء آن ترامپ می‌بایست خروجش از توافق هسته‌ای را برای یک «مدت زمان مشخص» به حال تعلیق درآورد و تحریم‌های جدید را و شاید هم قسمتی از این تحریمها را موقتا به حال تعلیق درآورد. /برنا

https: //t. me/tahlyleejtemaaey/۱۲۴۰۵


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ Mohsen Milani:

جو بایدن, معاون اسبق رئیس جمهور امریکا: «فاجعه خود ساخته ترامپ در خروج یک جانبه از برجام نه تنها به توافق بهتری ختم نشده بلکه ایران در آستانه بازگشت به برنامه هسته‌ای خود است و زمینه رویارویی نظامی میان دو کشور هم پدید آمده است (بی بی سی)»

✅ 🇮🇷Abdollah Ramezanzadeh:

شرایط تغییر کرده است و سیاستمدار هوشمند مطابق با تغییر شرایط روش‌های دفاع از منافع ملی را تنظیم می‌کند.

حالا که توانایی‌های دفاعی خود را نشان داده‌ایم دروازه‌های مذاکره را نیز باز کنیم.

✅ shima tadrisi 🎗:

یک ماه از زندانی شدن #مسعود_کاظمی به علت عدم تامین وثیقه می‌گذره، چرا هیچ خبرنگاری در نشست‌هایی که با سخنگوی ق. ق برگزار می‌شه ازشون نمی‌پرسه به چه دلیل قانونی وثیقه روزنامه‌نگاری که ۷ ماه خانه‌نشین بوده و در جلسه دادگاه حضور یافته به طور ناگهانی ده برابر افزایش پیدا کرده؟

✅ Nasibe:

فیلم ستاره اسکندری آزارم میده خیلی. تمام کسانی که به نظرتون فیلم گرفتن ازش و پخش کردنش کار درستی بود، تفاوتی با گشت ارشاد ندارین. کسی هم نیاد بگه طرف ٥ سال پیش فلان حرف رو زده که زندگی خودمون رو بکاوند، معلوم نیست چی گفتیم و چی نگفتیم. چه کردیم و چه نکردیم.

✅ mehdi mahmoudian:

بیش از یک سال است خیابان پیروزی تهران شب‌ها نیز زنده بود و در برکت زنده بودنش صدها نفر نان سفره‌شان را تامین می‌کردند.

#پلیس_تهران با بیش از ۳۰خودروی نظامی، «شبهای پیروزی» را کشت و معیشت بیش از ۲۰۰خانواده تهرانی را به مخاطره انداخت

شب راحت بخواب #سردار، ۲۰۰نفر دیگر بیکار شدند

✅ Hadi Mousavi:

آیت الله مصباح یزدی: فرض کنید حتی در بین #اصلاح‌طلبان فردی بود که من دانستم که او اصلح از کاندیدای #اصولگرایان است؛ چه حجتی دارم که به او رأی ندهم؟! من باید به اصلح رأی بدهم.

🤔🤔🤔

✅ Siavash Fallahpour:

طی ۳ سال گذشته «۸۵ هزار» کودک زیر ۵ سال یمنی در اثر «گرسنگی» جان باخته‌اند

بر اساس گزارش سازمان ملل، تعداد کودکان یمنی که هم اکنون دچار سوء تغذیه حاد هستند از «یک میلیون و پانصد هزار» تن عبور کرده

#انسان

#جنگ

#عربستان

✅ zeynab. karimian:

تو #گاندو بازجو نمی‌زنه

بازجو فحش نمیده

بازجو توهین و بی احترامی نمی‌کنه

بازجو هول نمیده

بازجو عکس‌های بی حجاب رو با جوون گفتن پرت نمی‌کنه

بازجو رو می‌بینی

چشم بند نداره

رو به دیوار نداره

بازجو با کتک امضا و اعتراف نمی‌گیره

سلول امکانات داره

زندان پزشک داره

مثل گاندو باشید

✅ یک مول مترو سوار:

۵۰ سال پیش زنی بی‌حجاب در کنار یک روحانی نشسته است. آن روحانی موسی صدر است و آن عکاس شهید چمران! همین‌قدر بلندنظر و همین‌قدر انسان. امثال امام موسی صدر و چمران، قبل از آن‌که یک آخوند و یک مبارز باشند، یک انسان بودند.

《اسلام انسان، انسانیت اوست》

✅ ندات 🇮🇷:

واقعا رای باطله در انتخابات هیات رئیسه کمیسیون #امنیت_ملی مجلس، چه معنایی میتونه داشته باشه؟!

تو انتخابات امروز یک رای داده شده که روی اون اسم فردی غیر از #فلاحت‌پیشه یا #ذوالنور رو نوشتن و رای باطله اعلام شده!

✅ بیگانه عریان:

اینو خوندین؟!

۷۰ سال پیش ما کشوری بودیم که در جنگ جهانی دوم زرتی توسط متفقین اشغال شدیم و در حد یک سالن کنفرانس به ما نگاه می‌کردند.

امروز ابر قدرت‌های جهان تحلیل می‌کنند که باید با ما متحد باشن.

فرق وجود و عدم وجود استقلال و عزت در همین تغییر نهفته‌ست.

✅ Ali Farahani:

وقتی از عدم امنیت شغلی خبرنگارا حرف میزنیم دقیقا منظورمون چیه؟

فیلم و متنی از وجود فساد و رانت در #نمایشگاه_بین‌المللی منتشر کردم، اما توسط افراد ناشناس تهدید به شکایت شدم و گفتن اگه توییت رو حذف یا تکذیب نکنم کارمو از دست میدم!

واقعا #وزارت_صمت عزمی واسه برخورد با این فساد داره؟

✅ Hamed vafaei (好麦特):

ارگان حزب کمونیست چین در گزارشی به بهانه جریان اخیر #گلوبال_هاوک، با تحلیل وقایع اخیر، از امکان تشکیل مثلث آهنین «ایران - روسیه و چین» سخن گفته و ابراز حمایت و همگرایی استراتژیک پکن با ایران در فرصت مناسب را ضرورتی اجتناب ناپذیر در #ژئوپولیتیک آسیای مرکزی و خاورمیانه خوانده است.

✅ Mahdi Bakhtiari:

🔴 #سرلشکر_رشید: یاهمه در مسیر ثبات حرکت خواهیم کرد یا منطقه براثر سیاستهای مداخله جویانه آمریکا و تحریک برخی کشورها درگیر بی ثباتی و جنگ خواهد شد.

#آمریکا نسبت به حفظ جان نیروهای خود مسئولانه رفتار کند.

درصورت وقوع درگیری، دامنه و زمان آن از سوی هیچ کشوری قابل مدیریت نخواهدبود.

✅ Hossein Nooraninejad:

منتقدان اصلاحات:

۱- دلسوزان آن و منتقدان آزاد

۲- رقبا و مخالفان

۳- رادیکال‌هایی که برای پرهیز از نقد کانون قدرت اصلاحات را آماج قرار می‌دهند

۴- باند احمدی‌نژاد با این توهم که ضمن ژست رادیکال، با تخریب اصلاح‌طلبان راه بازگشت به قدرت برایشان باز می‌شود

۵- دلخورهای شخصی


📝📝📝تحریم ظریف عملا احتمال هرگونه دیپلماسی ایران و آمریکا را از بین می‌برد

✍🏻سی‌ان‌ان

✅میشل کوزینسکی تحلیلگر ارشد بین‌الملل شبکه سی‌ان‌ان با انتقاد از این اقدام ترامپ گفت که سابقه نداشته که دولتی در آمریکا رهبر یک کشوری را تحریم کند و حتی علیه فردی مانند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز رویکرد مشابهی نداشته است.

✅وی گفت که ترامپ از این دستور به عنوان مثال تازه‌ای برای ضربه زدن به توافق هسته‌ای استفاده می‌کند حال آنکه بنا بر نظر بسیاری از ناظران بین المللی این خود آمریکا و اقداماتی که در پیش گرفته بوده که وضعیت را به شرایطی کشانده است که ما اکنون در آن هستیم. این اقدامات آمریکایی‌ها بودند که تنش‌زا بوده است.

✅کوزینسکی گفت که اگر آمریکا از ابتدا از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شد اصولا چنین مسائلی که اکنون شاهد آن هستیم پیش می‌آمد؟ اگر هدف آمریکا این است که اول منجر به تغییرات در رفتار ایران شود و دوم این کشور را به پای میز مذاکره بکشاند باید گفت با این تحولات و تحریم‌ها این امربه این زودی‌ها میسر نخواهد شد و نشانه‌ای دال بر رسیدن به این اهداف در میان نیست.

✅سم کیلی، یکی دیگر از کارشناسان این شبکه نیز در این رابطه با زیر سوال بردن ادعای ترامپ به اینکه دنبال دیپلماسی و مذاکره بر سر معامله جدید با ایران است، گفت: به سختی می‌توان گفت که درهای دیپلماسی چطور می‌تواند گشوده باشد، چرا که ایرانی‌ها هم بر این نکته تاکید کرده‌اند که اگر آمریکا به توافق هسته‌ای بازنگردد به هیچ عنوان وارد مذاکره‌ای نخواهند شد.

✅وی همچنین گفت: در میان هواداران ایران در منطقه هستند کسانیکه شیعه هم نیستند و از این اقدام سمبلیک و فرمایشی آمریکا عصبانی هستند. اقدامی که علیه رهبری ایران صورت گرفته است. وی تنها یک رهبر یک فرقه خاص نیست بلکه یک رهبر مذهبی است.

✅کیلی با اشاره به اعلامیه آقای مونچین درباره اضافه شدن نام آقای ظریف در فهرست افراد تحریمی در روزهای آینده و با اشاره به ادعای آمریکا برای پیگیری رویکرد دیپلماتیک درباره ایران، گفت: این اقدام علیه ظریف عملا احتمال هر گونه دیپلماسی را از بین می‌برد، آن هم با اعمال تحریم‌های سخت علیه دیپلمات ارشد کشوری. این اقدام حمله به روابط دیپلماتیک به حساب می‌آید با وجود این که دو کشور رابطه رسمی ای ندارند. /انتخاب

yon. ir/spOCz


📺#ببینید

✅چرا سعید امامی را شهید می‌خوانند؟

🔰منتخب مناظره سوم #تاجزاده و زاکانی

🗓۱۳۹۸/۰۳/۲۸

📌در ماجرای رسوایی قتل‌های زنجیره‌ای، اتهام اصلی متوجه دوستان آقای زاکانی است که هنوز هم سعید امامی را شهید می‌خوانند و همین عنوان و صفت را بر سنگ قبر او حک کرده‌اند.

📌از افتخارات آقای خاتمی ایستادگی باوجود فشارهای سنگین بود تا سرانجام وزارت اطلاعات مسئولیت قتل‌های زنجیره‌ای را پذیرفت و به این ترتیب پرونده حذف فیزیکی و غیرقانونی شهروندان بسته شد.

📌همزمان با قتل مرحومان فروهر و همسرش، پوینده و مختاری، دو منتقد دیگر، آقایان پیروز دوانی و مجید شریف هم توسط همان تیم کشته شدند، اما دستگاه قضایی حاضر نشد به آن دو قتل نیز رسیدگی کند. دلواپسان نیز یک کلام اعتراض نکردند.

📌قتل‌های زنجیره‌ای قبل از دولت اصلاحات آغاز شده بود و قربانیان زیادی گرفت، که البته بسیاری از آنان سیاسی نبودند (مانند قاچاقچیان مواد مخدر یا دایرکنندگان خانه‌های فساد). مسئول این پروژه علی فلاحیان و سعید امامی بود.


📝📝📝 دکتر فاطمی خطاب به اشرف پهلوی: مصدق نه! مصدق کبیر.

✍🏻فرازهایی از زندگی و مبارزات دکتر حسین فاطمی - چشم انداز ایران - شماره ۲۲- مهر - آبان ۱۳۸۲

✅پنج-شش سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که گاهی حسین مکی به منزل آقای زنجانی می‌رفت. حسین مکی برای آقای زنجانی تعریف کرده بود که اشرف پهلوی در زمان دکترمصدق بسیاری از ما را می‌خواست و می‌پذیرفت و تشویق و تهییج می‌کرد که نسبت به دکترمصدق، عواطف و علایقی نداشته باشیم. ازجمله فاطمی را به دفعات خواسته بود. مکی به آقای زنجانی گفته بود مقاومتی که دکترفاطمی کرده بود و مطالبی را که به اشرف پهلوی گفته بود از یاد ما نخواهد رفت. ولی متأسفانه هیچکدام از ما شجاعت و شهامت او را نداشتیم که مقابل اشرف پهلوی به این شکل مقاومت کنیم و وقتی اشرف اسم دکترمصدق را می‌آورد، دکترفاطمی می‌گفت: «مصدق کبیر» , این لغت «کبیر» را اضافه می‌کرد و می‌گفت: «بفرمابید مصدق کبیر که به ایران، ایرانیت و حتی به سلطنت و مشروطه ى شما آبرو داد و بقای سلطنت شما و برادر شما در این است که حرفهای دکترمصدق را بشنوید. اگر بشنوید سلطنت شما دوام و بقایی پیدا می‌کند ویقین داشته باشید از بین رفتن شما با نشنیدن سخنان او یکسان است.» به این جهت بسیار مورد کینه ى شاه و اشرف بود.

@mohammadmosaddegh

http: //up. upinja. com/bg۹۱h. jpeg


✍🏻پویا ناظران

✅تست مرز هوایی مرسومه. بین آمریکا و چین، و بین روسیه و ناتو هم دیده می‌شه. هم تست رادارهاست، هم تست سامانه‌های دفاع موشکی، و هم تست اراده حفظ تمامیت ارضی.

✅اونی که تست می‌شه، از طرفی نمی‌خواد رادارهای هدایت آتش رو روشن کنه، از طرفی می‌خواد قاطعیت نشون بده، لذا اول هی هشدار می‌ده. اما طرف دیگه هم هی تحریک می‌کنه تا حدود قضیه دستش بیاد.

✅تحمیل خسارت انسانی قبح بین‌المللی زیادی داره، لذا ایران فقط پهباد آمریکا رو ساقط کرد و بر تجاوز هوایی هواپیمای سرنشین دار چشم پوشی کرد. حالا آمریکا باید قاطعیت نشون بده، اما بدون تحمیل خسارت انسانی. ظاهرا بخشی از پاسخ آمریکا حمله سایبری سه روز پیش بوده و بقیه پاسخ، تحریم‌هایی که قراره امروز اعلام بشه.

✅اما خب ایران هم نمی‌تونه به این پاسخ آمریکا پاسخ نده. در هفته‌های آینده پینگ پنگ پاسخ‌ها برقرار خواهد شد، و هر پاسخ شدیدتر از پاسخ قبل، چرا که نباید ضعف نشون داد. در خلال رفت و برگشت این پاسخ‌ها، یا دیپلماسی فعال می‌شه و تنش‌زدایی می‌کنه یا به جایی نمی‌رسه. تلاش نخست وزیر ژاپن و معاون وزیرخارجه انگلیس در این راستا بود.

✅اگه دیپلماسی موفق شد که فبها. اگه نشد، این پینگ پنگ پاسخ‌ها اینقدر شدید می‌شه تا بالاخره در یکی از این پاسخ‌ها، سهوا یا عمدا، یکی از طرفین مخاصمه به دیگری خسارت انسانی وارد کنه. در اون لحظه، نقطه بدون بازگشت رو رد می‌کنیم.

@Economics_and_Finance

http: //up. upinja. com/۳۱vow. jpeg


📝📝📝کاخ سفید دونالد ترامپ جهان را به طرف دروازه جنگ می‌برد. به گفته یک مقام آمریکایی، بهپاد آمریکا و هواپیمای با سرنشین جاسوسی این کشور وارد حریم هوایی ایران شده بود.

✍🏻سرمقاله گاردین یکشنبه

✅پس از ساقط شدن این پهپاد جاسوسی هوایی ایران، دولت آمریکا مدعی شد که این پرنده در حریم بین‌المللی پرواز می‌کرده و دلیلی برای هدف قرار دادن آن وجود نداشته است. با این وجود، ایران با انتشار تصاویر و مختصات راداری، تأکید کرد که این هواپیما به علاوه یک هواپیمای باسرنشین آمریکایی، وارد حریم هوایی ایران شده است. ایران همچنین قطعات پهپاد سرنگون‌شده را که از آب‌های سرزمینی اش بیرون کشیده شده، در برابر دوربین‌ها به نمایش گذاشت. گاردین در این مورد نوشته است: «ایرانی‌ها آنقدر مطمئن بودند که اعلام کردند این پرونده را به شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌برند.»

✅ «ترامپ در توئیت‌ها و مصاحبه‌هایی ادعا کرده حملات را برای نجات جان انسان‌ها متوقف کرده و این‌که یک فرمانده ایرانی بدون داشتن مجوز از سطوح بالاتر اقدام به شلیک به‌سمت این پهپاد کرده است. اما یک مقام ارشد دولت [آمریکا] که به‌شرط عدم‌افشای نام گفت‌وگو می‌کرد با بیان اینکه توقف حملات به‌دلیل «نگرانی‌هایی» صورت گرفته مبنی بر اینکه پهپاد مورد نظر، یا یک پهپاد دیگر و یا هواپیمای P-۸A نیروی دریایی آمریکا «در مقطعی» به‌سمت حریم هوایی ایران منحرف شده، توصیف نزدیک‌تری از واقعیت ارائه کرد. این درجه از سردرگمی و بی‌کفایتی در عملیات‌های ارتش آمریکا نباید مایه تعجب باشد. آن‌طور که آمارهای ارائه‌شده توسط سازمان ملل متحد نشان می‌دهد در عراق و افغانستان، خطاهای سیستمی به‌خصوص از جانب نیروی هوایی آمریکا به از دست رفتن جهان هزاران غیرنظامی منجر شده است».

✅ «این میزان از سردرگمی و بی‌صلاحیتی در عملیات‌های نظامی ایالات متحده نباید چندان غافلگیرکننده باشد. آنطور که آمارهای سازمان ملل متحد نشان می‌دهد، در افغانستان و عراق، اشتباهات ساختاری، به خصوص توسط نیروی هوایی ایالات متحده، به قیمت جان هزاران غیرنظامی تمام شده است. سابقه ایالات متحده در خلیج [فارس] هم چندان بهتر نیست. در سال ۱۹۸۸، موشک کروز نیروی دریایی ایالات متحده یک هواپیمای مسافربری ایران را ساقط کرد و ۲۹۰ نفر را کشت. پنتاگون ابتدا مسئولیت خود را انکار کرد و مدعی شد که این هواپیما یک تهدید بوده است. اما در سال ۱۹۹۶، ایالات متحده بالاخره غرامت پرداخت کرد. چیزی که بیشتر غافلگیرکننده است، این است که فرآیند تصمیم‌گیری در کاخ سفید تا چه میزان آشفته است. چرا ترامپ زودتر از آمار احتمالی کشته‌ها مطلع نشده بود؟ (شاید هم مطلع بوده). مشاوران جنگ‌طلب او فکر می‌کردند این حملات چه دستاوردی دارد؟ ترامپ می‌خواست چطور به حملات تلافی‌جویانه اجتناب‌ناپذیر ایران علیه ایالات متحده و متحدانش در عرصه خلیج [فارس] یا در عراق، سوریه-اسرائیل یا در عربستان سعودی-یمن، واکنش پاسخ دهد؟ آیا این واقعا درست است که یک مجری فاکس نیوز، که گفته می‌شود مورد وثوق ترامپ است، او را به توقف [این حمله] متقاعد کرده است؟»

✅گاردین با انتقاد شدید از وضعیت به‌هم ریخته دولت آمریکا و تبعاتی که تحولات اخیر می‌تواند برای ثبات منطقه داشته باشد، بر لزوم پیگیری دیپلماسی، بازگشت به توافق هسته‌ای و محدود شدن اختیارات جنگی ترامپ تأکید کرده است. در پایان آمده است: «ترامپ می‌گوید جنگ نمی‌خواهد. اما با این نوع رفتار او، جنگ ممکن است غیرقابل اجتناب شود.»

@ganji_akbar

https: //www. theguardian. com/commentisfree/۲۰۱۹/jun/۲۳/us-iran-donald-trump-farce-brink-of-war


📝📝📝اقتدار نظامی یا زندگی آباد؟

✍🏻علی زمانیان

✅چرا جامعه‌ی ایران به سقوط پهپاد امریکایی واکنشی درخور نشان نداد و چرا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، کسی جیغ و دست و هورا نکشید و ابراز خوشحالی نکرد و چرا در ساحت عمومی سیاست، رفتاری ستایش گرانه شکل‌ نگرفت؟ عدم واکنش مناسب به چنین داستانی به چه علت و یا علت‌هایی است؟

✅در فضای مجازی، اطلاعات پراکنده‌ای در باب تکنولوژی فوق مدرن پهپاد و سیستم جاسوسی امریکا وجود دارد که نشان می‌دهد حاکمان امریکا به ساختن چنین هواپیمای غیرقابل ردیابی و غیر قابل دسترسی افتخار می‌کنند و آن را نشانه‌ای از برتری نظامی‌شان در صحنه‌ی بین الملل می‌دانند. و ایران دقیقا با شلیک موشک به قلب چنین ادعایی، حاکمان امریکا را به تنش و چالش کشید. اکنون این پرسش مطرح است که چرا جسارتی این چنین و اقدامی غیرقابل باور در سقوط پهپاد غول پیکر به یک حرکت افتخارآمیز و تحسین برانگیز در جامعه تبدیل نشد؟ در حالی که نزد حاکمان، این انتظار وجود دارد که مردمانش برای نمایش اقتدار نظامی عکس‌العمل اجتماعی داشته باشند و مثلا طی تظاهراتی خیابانی از آنان برای پیشرفت در حوزه‌ی تسلیحات سپاسگزاری نمایند.

✅جامعه اما مبهوت به سکوت خود ادامه داد و جشن سپاس‌گزاری و آتش بازی برگزار نکرد. زیرا:

📌۱. آن چه نزد عموم شهروندان «ارزش» است، زندگی است و نه اقتدار و سلاح نظامی. در جهت مقابل، آن‌چه برای حاکمان ارزش دارد، جسارت و شهامت رزم و نمایش اقتدار نظامی است. بدین قرار گویی شهروندان و حاکمان در دو جهان ارزشی متفاوت زندگی می‌کنند. در یکی زندگی اولویت دارد و در دیگری تسلیحات نظامی. این سخن بدان معنا نیست که توانایی دفاع از کشور نزد شهروندان کم اهمیت باشد، اما آن چه که بدان خیره شده‌اند و از حاکمانشان طلب می‌کنند، زندگی به سامان، جامعه‌ای آبادان و حیاتی بی تنش است.

در این رویکرد، این پرسش شکل می‌گیرد که چه فایده دارد جامعه‌ای رو به افول باشد و زندگی اش رو به سختی و مرارت روزافزون، اما بتوان پهپاد زد و اقتدار خود را در عالم نظامی‌گری به رخ جهان کشید؟ زیست جهان ارزشی متفاوت حاکمان با جامعه در رخ‌دادهایی از این دست، نمایان می‌شود. گسستی معنادار میان دو جهان ارزشی، منطقا به دو گونه انتظار و دو شیوه از حیات سیاسی منجر می‌گردد.

📌۲. هر گونه رفتار حاکمان یک کشور و هر شیوه از سیاست‌ورزی‌شان، واجد نتایج پیامدهایی است که گریبان تمامی جامعه را خواهد گرفت. تک‌تک شهروندان تحت تاثیر آثار و عواقب آن قرار می‌گیرند. از این رو چشم حساس جامعه به سقوط پهپاد خیره نشد، بلکه نگاهش را به پس از سقوط برد و به جنگ احتمالی پس از آن اندیشید.

به ویژه که دوره‌ای طولانی از جنگ و تخریب را در خاطره‌اش بازیابی می‌کند و از شروع نبردی ویران‌کننده نفسش به شماره می‌افتد. رویارویی نظامی و رخ‌دادی شبیه سقوط پهباد، آژیر خطر را برایش تداعی می‌کند. وقتی صدایی ترسناک از رادیو پخش می‌شد و می‌گفت: «حمله‌ی هوایی انجام خواهد شد. محل کار خود را ترک و به پناهگاه بروید». و او کزکرده در زیرپله‌ای تاریک به این می‌اندیشد که این بار قرار است موشک برسر چه کسی و کسانی فرود آید. از خودش می‌پرسید، نوبت من کی می‌رسد و برخودش می‌لرزد.

✅مردمی که هراسان از سقوط زندگی خویش اند، چگونه می‌توانند در سقوط پهپاد، پایکوبی کنند؟ اینان بیش از هر چیز به سقوط زندگی می‌اندیشند و بدان می‌نگرند.

@kherade_montaghed


📝صلاحیت هر نامزد پاکدست و مدافع سه اصل زیر باید تایید شود:

۱. #حاکمیت_قانون و مخالف هر نوع توسل به خشونت؛

۲. حق تعیین سرنوشت ایران توسط خود ایرانیان (نه واشنگتن و لندن، یا پکن و مسکو)؛

۳. استمرار یکپارچگی ملی و مخالف هر نوع واگرایی و تجزیه‌طلبی.

📝رای من از بین وفاداران به سه اصل بالا، به نامزدی خواهد بود که:

۱. برای دورکردن شبح #جنگ از آسمان میهن و لغو #تحریم‌ نفتی و بانکی؛

۲. مبارزه موثر با #فساد و تامین رفاه و عدالت‌؛

۳. پاسخگوکردن قدرت، بسط #دموکراسی‌ و تضمین آزادی‌های سیاسی و مدنی،

شجاعت و برنامه عملی داشته باشد.

#توییت


📝📝📝آماده‌باش برای گفت‌وگو

✍🏻دکتر یدالله اسلامی

✅آرایش جنگی و آماده‌باش نظامی در ایران و منطقه پس از انهدام پهباد آمریکایی در حریم هوایی ایران، شرایط تازه‌ای را رقم زده است.

✅آقای ترامپ می‌گوید پس از فرمان حمله به سه نقطه در ایران به دلیل تلفات انسانی احتمالی ۱۵۰نفره در مراکز ایران این تصمیم را لغو و این میزان تلفات را با سرنگونی هواپیمای بدون‌سرنشین در تناسب ندیده است.

✅این دلیل و یا هر دلیل دیگری که مانع از عملیات اجرای آتش بر مراکز ایرانی شده باشد، دارای اهمیت است؛ ولی این به معنای پایدار ماندن این شرایط هم نیست.

✅احتمالا محاسبات نظامی و تاکتیکی دیگری در این تصمیم ترامپ نقش برجسته‌تر داشته و شاید برای آمادگی بیشتر و توازن قوای دقیق‌تر و کاهش تلفات نیروهای آمریکایی این اقدام انجام شده باشد.

✅ولی هرچه شده و به هردلیل که این تصمیم گرفته شده باشد؛ فرصت تازه‌ای برای ایران فراهم می‌کند که با استفاده از امکانات و توانایی‌ها به جست‌وجوی راهی تازه برای برون‌رفت از شرایط "نه جنگ و نه گفت‌وگو: اندیشید و فرصت مناسبی را پدید آورد.

✅تبدیل تهدید به فرصت نیز نشانه‌ای از توانمندی خواهد بود. ابزار دفاع پیشرفته و توانایی‌های نظامی با توان گفت‌وگو و مذاکره پیوندی تنگاتنگ خواهد داشت و ایران می‌تواند از توان دفاعی و قدرت نیروهای انسانی در منطقه بعنوان برگ برنده در گفت‌وگوها بهره لازم را ببرد.

✅حتی در شرایط جنگ هم داشتن خط ارتباط اضطراری مفید و ابزاری کارآمد و شناخته‌شده است و به هردلیل، نباید همه راه‌های ارتباطی را از میان برداشت.

✅گفت‌وگو همیشه و درهمه‌حال، بهتر از ستیز و نبرد است و پایان هر ستیزی نیز گفت‌وگو رقم خواهد خورد. این‌بار هم گروه تندرو در کاخ‌سفید در برابر نظامیان آگاه مریکایی از شرایط منطقه و دشواری‌های ورود به جنگی تازه و قدرت اثرگذاری و دفاعی ایران در وزارت دفاع و منطقه دچار شکست شدند؛ ولی برای جبران این شکست دست به هر اقدام دیگری نیز خواهند زد.

✅هم‌پیمانان منطقه‌ای آمریکا نیز دست از تلاش و تحریک برنخواهند داشت. هم امارات‌متحده‌عربی، هم عربستان و هم اسراییل در این میانه آتش‌بیار معرکه‌ای خواهند بود که خود نیز جان به سلامت از آن به‌در نخواهند برد.

✅آنها با ساده‌اندیشی به ویرانی ایران می‌اندیشند. حمله نظامی به ایران از سوی هیچ‌کس و هیچ گروه میهن‌دوست ایرانی مورد استقبال قرار نخواهد گرفت و برای حمله‌کننده اعتبار خلق نخواهد کرد.

✅ولی گفت‌وگو حتی با ترامپ از سوی بسیاری از کنشگران و سیاستمداران و دوستداران ایران بعنوان فرصتی که شاید به‌سرعت از دست برود؛ مورد تاکید است.

✅معنای گفت‌وگو تن دادن و پذیرش شرایط طرف مقابل نیست؛ بلکه بیان خواسته‌ها و دیدگاه‌ها به‌صورت روشن و تلاش برای رسیدن به برخی نقاط مشترک است.

✅ایران و آمریکا در مقوله برخورد با طالبان در افغانستان و داعش در عراق و سوریه به نقاط مشترک مهمی دست پیدا کرده بودند که همین نقاط مشترک مبنای همکاری‌های اعلام‌شده‌ونشده شد و به گونه‌ای تامین‌کننده منافع ملی هر دو کشور هم بود.

✅برخوردهای خردورزانه مبنی بر درک درست تحولات و یافته‌های میدانی و پرهیز از اسیر شدن در دام شعارزدگی و هیجان‌آفرینی مهم‌ترین مقوله‌ای است که دستاوردهای مهمی خواهد داشت.

✅تلاش برای پیشگیری از جنگ و برخورد نظامی و فرستادن نشانه‌هایی مبنی بر تلاش برای آماده‌شدن به مرحله گفت‌وگو و فرستادن پیام‌های روشن به برخی مقام‌های اثرگذار در مجلس سنا و نمایندگان و گروه‌های فکری آمریکا و ارتباط سازماندهی‌شده با افکار همگانی آمریکا از طریق رسانه‌های فعال در جریان محافظه‌کار و لیبرال و فعال کردن لابی‌های ایرانی با توجه به مقررات لابی‌گری در آمریکا، بخشی از اقداماتی است که می‌تواند نقشی اثربخش در کاهش تنش‌ها و پیشگیری از برخوردهای ویرانگری که احتمال آن‌هم کم نیست، منجر شود.

✅اگر این فرصت‌ها به‌خوبی مورد استفاده قرار نگیرد؛ فرصت بازیابی این موقعیت‌ها را نخواهیم داشت.

✅تهور و شجاعت بایستی با خردورزی و آینده‌نگری و واقعیت‌های میدانی و تغییرات روابط بین‌المللی و فرصت‌ها و امکانات گره بخورد.

برخی «به‌به و چه‌چه‌ها» در کوتاه‌مدت بسیار مفید و در درازمدت، بسیار ویرانگر خواهند بود.

http: //up. upinja. com/zezby. jpeg


📝📝📝جنبش فراموش‌شدگان

✍🏻امیرعلی نصراله‌زاده

✅در کشوری که مدام با تهدیدهای خارجی روبروست، اولویت سیاست برای حاکمان، از تدبیر امور روزمره مردم، به حفظ نظام و صندلی قدرت تغییر پیدا می‌کند. بدین ترتیب رفته‌رفته مطالبات و نیازهای بخش‌های عمده‌ای از جامعه، به ویژه از جانب ضعیف‌ترین اقشاری که ابزار کمتری برای بیان دغدغه‌هایشان دارند، از اولویت سیاست خارج شده و به دست فراموشی سپرده می‌شود. در مدلی تاریخی، حزب حاکم بر اتحاد جماهیر شوروی که برای رهایی مستضعفان و پابرهنگان قدرتی آهنین به درست گرفته بود، بعد از موفقیت‌های قابل توجه اما ناپایدار اولیه، به مرور تمام توانش را صرف دشمنی با مخالفان خارجی و داخلی کرد که تسلط یکپارچه حزب را به چالش می‌کشیدند. به تعبیر وطنی‌اش باید گفت: حفظ نظام اوجب واجبات بود. هزینه حفظ نظام را هم کارگران، معدن‌کاران و دهقانانی فراموش شده با گرسنگی، فقر و درماندگی می‌پرداختند.

✅فراموش‌شدگان امروز ما چطور روزگار می‌گذرانند؟ از زلزله‌زدگان کرمانشاه چه خبر؟ مردمان سر پل ذهاب هنوز به جای خانه و کاشانه خودشان، روزگار را در کانکس‌ و چادرهای عاریتی و بدون امکانات آبرومندانه انسانی زندگی می‌کنند. هنوز نتوانسته بودیم به هموطنان زلزله‌زده کمک کنیم که سیل از راه رسید. اگر وضع آسیب‌دیدگان زلزله‌ای محدود به یک منطقه چنین است، چه انتظاری از وضعیت سیل‌زدگانی داریم که از شمال تا جنوب کشور پراکنده‌اند؟ چه خبری داریم اصلا؟ آیا حشد‌الشعبی همه خانه‌ها را از گل و لای خالی کرد؟

✅کارگرانی را به خاطر بیاوریم که تا وقتی جان به لب نشوند و دست به انتحار نزنند حتی خبردار نمی‌شویم که ماه‌ها حقوق و دستمزد ناقابل تعیین شده خود را هم دریافت نمی‌کنند. حتی آن زمان هم که مانند برده‌های مزارع پنبه از بیگاری شکایت می‌کنند، حاکمان به جای شرم از این شرایط غیرانسانی، پاسخ اعتراض را با سرکوب می‌دهند. البته چه جای تعجب از سرنوشت اعتراض کارگران، وقتی معلمان که می‌گفتیم شغل‌شان شغل انبیاست هم در برابر هر تحرک صنفی پاسخی مشابه دریافت می‌کنند.

✅البته باقی ما هم وضع بهتری نداریم. در معدود مواردی هم که حاکمان به جای دشمنان خارجی، ما شهروندان داخلی را خطاب قرار می‌دهند، معمولا یا مشغول نصیحت هستند و یا سرزنش و عتاب از اخلال‌گری‌هایمان، چرا که بلد نیستیم به اندازه کافی «کمربندها را محکم‌ ببندیم»! اصلا پرخور و پرمدعا شده‌ایم که طلب سه وعده غذای روزانه می‌کنیم! و حتی در مواردی به یادمان می‌آورند که اصلا خودمان انتخاب کرده‌ایم که وضع اینگونه باشد!

✅آنجا که هوی و هوس کشورگشایانه می‌کنند و رؤیای هلال‌های شیعی می‌بینند، ‌ از ما خبری نمی‌گیرند اما می‌گویند ساکت باشید چون در راستای منافع و امنیت ملی است. خودشان دور هم جمع می‌شدند و انرژی هسته‌ای را حق مسلم ما جا می‌زدند و به ما می‌گفتند: نمی‌فهمید! این برای امنیت ملی است. همان زمان که ملت نفس حبس کرده بود تا ببیند سرنوشت مذاکرات و تحریم‌ها به کجا می‌رسد، ‌ یواشکی موشک چاق می‌کردند و تصاویر شعارهای تهدیدآمیز مخابره می‌کردند. وانمود می‌کردند این یک استراتژی عمیق امنیت ملی است!

✅معلوم است که ملی آن‌ها با ملت ما متفاوت است. زلزله‌زدگان، سیل‌زدگان، کارگران و معلمان اگر در سیر کردن شکم خود ناتوان بمانند به منافع ملی آن‌ها ضربه نمی‌خورد. اگر امنیت غذایی و شغلی نداشته باشیم، اگر نتوانیم سقفی برای خود تهیه کنیم، اگر با بارش و لرزش طبیعت زندگی‌مان زیر و رو شود و ماه‌ها و سال‌ها بی‌سرپناه بمانیم‌، اگر تهدید و تحریم، ‌ فساد و تبعیض، آینده خود و فرزندان‌مان را از امنیت تهی کند به امنیت ملی حاکمان ضربه نمی‌خورد.

نه سال پیش، میرحسین موسوی همین شرایط را در بیانیه هجدهم و منشور جنبش سبز توصیف کرده بود: «امنیت تنها امنیت دولت نیست، امنیت انسانی تک‌تک شهروندان ایرانی است. امنیت برای آحاد مردم باید برقرار شود تا آزاد از ترس و رها از نیاز تحت حمایت قانون زندگی کنند.» امنیت انسانی ما با امنیت دولت آن‌ها متفاوت است. اعتراض کارگر و معلم، آزادی روزنامه‌نگار و دانشجو، موی زن و مذهب متفاوت دیگران که امنیت انسانی ما را مخل نمی‌کند، اما امنیت دولت آنها را به خطر می‌اندازد. به همین ترتیب، ‌ تهدید خارجی و تحریم، ‌ برای نمایندگان استصواب شده، نهادهای خصولتی و متخصصین دور زدن نعمت و موهبت است نه برای ما.

✅با هر معیاری که حساب کنیم، ما فراموش شدگان عرصه سیاست این کشور و شیوه حکومت‌داری حاکمان‌اش هستیم. پس شاید بیشتر از هر زمان به جنبشی نیاز داریم مخصوص این فراموش شدگان. جنبشی که این بار به جای «رأی من کو؟» بپرسد: حق من کو؟ سهم من کو؟

@AmirA_N -

https: //t. me/divanesara/۸۶۴


✍🏻محمد بهمن بیگی

پایه گذار آموزش عشایر ایران

نویسنده کتاب ایل من بخارای من

برنده جوایز یونسکو

✅در دبیرستانی در شیراز که آقای دکتر «مهدی حمیدی» دبیر ادبیات آن بود ثبت نام کرده بودم. اولین انشا را با این مضمون دادند: دیوان حافظ بهتر است یا مولوی؟

✅برداشتم نوشتم: من یک بچه قشقایی از عشایر هستم. بهتر است از بنده بپرسید: میش چند ماهه می‌زاید؟ اسب بیشتر بار می‌برد یا خر؟ تا برای من کاملا روشن باشد. … و تقریبا شرح مفصلی از حیوانات که جز لاینفک زندگی عشایر بود، ارائه دادم و قلمفرسایی کردم و در پایان نوشتم: من دیوان حافظ و مولوی را بیشتر در ویترین کتاب فروشی‌ها دیده‌ام. چگونه می‌توانم راجع به فرق و برتری این با آن انشا بنویسم؟

✅وقتی شروع به خواندن انشا کردم، خنده بچه‌ها گوش فلک ر ا پر کرد؛ ولی آقای حمیدی فکورانه به آن گوش کرد و به من نمره بیست داد. در کمال تعجب و ناباوری گفت: اتفاقا این جوان، نویسنده بزرگی خواهد شد. …

@phanuos

http: //up. upinja. com/csmei. jpeg


📝📝📝ادامه‌ی بلاتکلیفی فعالان محیط زیستی بعد از ۵۱۶ روز بازداشت موقت

✅کلمه-گروه خبر: فعالان محیط زیستی بازداشت شده توسط اطلاعات سپاه کماکان در بلاتکلیفی به سر می‌برند و با وجود آنکه گفته شده بود دادگاه سوم آنان در خرداد برگزار می‌شود اما با فرا رسیدن تیرماه خبری از برگزاری دادگاه نیست.

✅کتایون رجبی خواهر سام رجبی در توییتی درباره شرایط فعالان محیط زیست نوشت:

"- بازجویی تموم نشده

- صبر کنید در سال جدید …

- بعد از پایان سال

- بعد از ماه رمضان

- بعد از …

هر بار یک بهانه! "

✅وی همچنین در این توییت خبر می‌دهد که وکلای فعالان محیط زیستی تحمیلی بوده و دادگاه را بی خبر از بازداشتی‌ها، وکلا و خانواده‌هایشان شروع کرد و نیمه کاره رها کردند اما «در اتهام زدن سرعت زیادی نشون دادند.»

✅وی در پاسخ به سوالی درباره رسیدگی به پرونده محیط زیستی‌ها گفت: این پرونده کماکان در دادگاه مطرح است و مقرر شده اظهارنظرهای کارشناسی تکمیلی وصول شود و به محض وصول آن ادامه رسیدگی انجام خواهد شد.

✅خواهر سام رجبی ماه پیش در توییتی نوشته بود: «گفتند جایی حرف نزنید، بزودی آزاد می‌شند؛ مارمولکهایی ابزار جاسوسی شدند، بعد دوربین، اتهام را سنگینتر کردند، توهین کردند، تا به امروز سند و مدرکی نداشتند، وکلا را تحمیل کردند یا بی وکیل محاکمه را شروع کردند، قبول کنند که اشتباه کردند و تمامش کنند!»

✅او همچنین گفته بود که برادرش کماکان بدون وکیل مانده است چرا که قوه قضاییه با وکیل معرفی شده از سوی خانواده موافقت نمی‌کند.

✅سال گذشته همچنین مادر طاهر قدیریان نسبت به سلامت فرزندش ابراز نگرانی کرده و از کاهش وزن او گفته بود که نهایتا قدیریان به زندان بقیه الله اعظم (عج) اعزام شد.

✅به گزارش کلمه، فعالان محیط زیستی در ماه بین ۳ تا ۷ دقیقه بیشتر اجازه‌ی ملاقات با خانواده‌ی خود را نداشته و این ملاقات نیز همراه با حضور ماموران امنیتی صورت میگیرد و برای همین خانواده‌ی این فعالان محیط زیستی از وضعیت بازداشتی‌های خود معمولا بی خبر هستند مگر اینکه بتوانند در یک ملاقات چنددقیقه‌ای کسب اطلاع کنند و یا تماس تلفنی داشته باشند.

✅اواسط بهمن سال گذشته، محاکمه هشت فعال محیط زیست که بیش از یک سال از بازداشت آنها می‌گذرد به طور غیرعلنی شروع شد. حضور آنان در دادگاه با همراهی تعداد زیادی از ماموران امنیتی اطلاعات سپاه همراه بوده و آنان اجازه صحبت کردن با یکدیگر را نیز نداشته‌اند.

✅نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست بازداشت شده در جلسه دادگاه اعلام کرده بود که بارها توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تهدید شده است.

✅او در دادگاه رو به دیگران کرده و فریاد زده «اگر شما رو هم مثل من به آمپول زدن تهدید می‌کردند، اعتراف می‌کردید! مردم این چند ماه من را انفرادی نگه داشتند، کلی زدنم و به زور اعتراف گرفتن، دارن منو میبرن پیش صلواتی اعدامم کنن»

@kaleme

http: //up. upinja. com/tkf۰m. jpeg


📝📝📝جنگ جنگ تا شکست

✍🏻پدرام ابراهیمی

✅شهاب جنگ از کنار سیارهٔ #ایران گذشت و‌ یک سؤال به جا گذاشت: چرا ما در مواجهه با این خبر تا این حد کرخت و بی‌تفاوتیم؟ خیلی‌ها می‌گویند فعلا سر مردم با ستاره اسکندری گرم است. اما این جواب سؤال بالا نیست.

✅ما نه جنگ را می‌خواهیم نه دیگر آن را باور داریم. ایران امروز، به ایران‌شهر یزدگرد می‌ماند که مردم خردشده زیر بار حاکمان و موبدان، به مهاجمان عرب -اگر خوش‌آمد نگفتند- زوبینی از صمیم دل پرتاب نکردند. و شگفتا که امروز بعد از چهارده قرن، این بیت عجیب اخوان ثالث در مجازستان دست‌به‌دست می‌شود که: ‌ کاوه‌ای پیدا نخواهد شد، امید‌ ‌

کاشکی اسکندری پیدا شود‌ ‌ ‌

با فرض اینکه تعداد میهن‌دوستان در ایران، بیش از بریدگان و کرخت‌شدگان است، ما به چند دلیل به استقبال جنگ نمی‌رویم:

📌یک: جنگ چیزی است که همت و باکری از آن مرده، و فلان شهردار و بهمان سردار از آن زنده بیرون می‌آیند. تجربهٔ جنگ قبل به خیل عظیمی از مردم این پیام را فرستاده: جانت را نگه‌دار.

📌دو: ما جنگ را باور نداریم چون می‌دانیم آنها که بیش از همه نعرهٔ هل من مبارز سرمی‌دهند، خودشان و فرزندانشان سیتی‌زن خصم‌اند. چون می‌دانیم دعوا نه بر سر ارض و عرض و ناموس بلکه بر سر لحاف مردم بی‌خواب‌ ایران است.

📌سه: همایون کاتوزیان در کتاب #ایرانیان می‌نویسد: «ترکیب دیدگاهی بسیار آرمانگرایانه دربارهٔ زندگی عمومی و روشی بسیار عملگرایانه در زندگی خصوصی یکی از ویژگی‌های ایرانیان است.» (ص ۱۳) ما در شعار، به کمتر از «همه‌چیز» رضایت نمی‌دهیم و در عمل، جز به پشیز نمی‌رسیم. «سازش» در ادبیات ما بار منفی دارد و در تداول سیاسی ما، «سازش‌کار» فحشی رکیک است. گفتیم: جنگ جنگ تا رفع کل فتنه، و سرانجام در بدترین شرایط، کلاشینکف‌های خالی‌مان را غلاف کردیم. می‌دانیم کسانی که می‌خواهند کاخ سفید را حسینیه کنند، از تأمین برق تکایای حسینی در تابستان عاجزند. ما آگاه‌تر شده‌ایم. نمی‌ترسیم، عاقلیم.

📌چهار: ما منجی می‌خواهیم. کاوه، اسکندر، هخا، اوباما، ترامپ و … قرار است یه روز خوب «بیاید»، قرار نیست بیاوریمش. حتی حاضر نیستیم در حد انداختن زباله در سطل، در آوردن روز خوب همکاری کنیم. ما رندانه نقش مظلوم را پذیرفته‌ایم.

📌پنج: جنگ، تبلور غیرت ملی ما نیست. غیرت و حمیت ما در جلوگیری از جنگ خود را نشان می‌دهد. ما می‌دانیم خلق و خلاقیت، در ثبات پدیدار می‌شود. مایی که نمی‌توانیم حتی برای هفتهٔ آتی برنامه‌ای بریزیم. ما که می‌دانیم اولین کشتهٔ جنگ آتی، حقوق شهروندی است. چالدران‌ها تمام شدند. حالا هرکه بجنگد، باخته.

@pedramebrahimi

http: //up. upinja. com/go۵۴۷. jpeg


📝📝📝پهپادهای سیاسی و اقتصادی

✍🏻رضا بابایی

✅برخی دوستان برای من نوشته‌اند چرا دربارۀ زورگویی‌ها و بدعهدی‌های آمریکا سکوت کرده‌ای و چیزی نمی‌نویسی؟ چشم! الان به‌اختصار می‌نویسم:

✅آمریکا و هر قدرت توسعه‌طلب دیگری، خطری بالقوه برای همۀ جهان است. خطر توسعه‌طلبی‌های اقتصادی و سیاسی آمریکا یا چین یا روسیه برای آلمان یا فرانسه هیچ کمتر از خطر بالقوۀ آنها برای ایران یا کرۀ شمالی نیست. تفاوت کشورها در مواجهۀ آنها با این خطر بالقوه است. هنر برخی کشورها مانند آلمان و ژاپن و نیز حدود ۱۱۰ کشور دیگر دنیا، تبدیل این خطر بالقوه به فرصت بالفعل یا دست‌کم مانند ترکیه و مالزی احتیاط‌ورزی به نفع منافع ملی است؛ اما متأسفانه هنر ما تاکنون فعلیت‌بخشی تام و گسترده به آن خطر بالقوه بوده است. آمریکا و هر کشوری که سیاست‌های توسعه‌طلبانه دارد، برای همۀ دنیا به طور یکسان خطرناک است؛ سیاست‌های کلان ما نباید می‌گذاشت این خطر بالقوه، به فعلیت برسد.

✅بنابراین انتقاد از سیاست‌هایی که ایران را در برابر بدعهدی‌ها و زورگویی‌های آمریکا چنین آسیب‌پذیر کرده است، مقدم است. آمریکا و چین و روسیه، با هیچ کشوری عقد اخوت و برادری نبسته‌اند و همۀ دنیا را چراگاهی خوش برای گاو توسعۀ خویش می‌‌بینند. برای این جناب گاو هم هیچ فرقی میان ایران اسلامی و ایران پهلوی یا میان بریتانیا و نیجریه نیست. اینکه گمان کنیم دین یا ایدئولوژی ما آمریکا را دشمن ما کرده است، خطایی استراتژیک است. چون سیاست در کشورهای توسعه‌گر و توسعه‌اندیش در خدمت اقتصاد است و اقتصاد نه دین می‌شناسد و نه ایدئولوژی و نه کینه و نه دوستی.

✅هر کشور دیگری (حتی ایران ضد آمریکا)، اگر روزی موقعیت سیاسی و اقتصادی برتر در جهان بیابد، دنیا را به چشم مرتع یا دست‌کم بازار می‌بیند و ذره‌ای در پیشروی و توسعه‌طلبی خود تردید نمی‌کند. تنها دستی که می‌تواند شاخ این غول را بشکند، نهادهای مدنی آن کشور، و نیز سیاست‌های درست و مدبرانۀ کشورهای مقابل است. ما می‌بایست همان‌قدر که پهپادهای نظامی را دیدیم و کم‌وبیش برای آن چاره‌ای اندیشیدیم، هزاران پهپاد سیاسی و اقتصادی آمریکا و اروپا و روسیه و چین را هم می‌دیدیم که روز و شب در آسمان کشور ما پرواز می‌کنند و بر سر اقتصاد ویران ما بمب‌های چند تنی می‌ریزند. تا امروز حتی یک موشک ابتدایی برای سرنگونی هیچ یک از این پهپادها نساخته‌ایم. تولید این گونه پهپادها در کارخانه‌ای ممکن است که چرخ‌های آن بر محور منافع میهنی می‌گردد. متأسفانه موشک‌های نظامی یا ایدئولوژیک از عهدۀ پهپادهای سیاسی و اقتصادی برنمی‌آیند.


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ امتداد از ادعای یک مقام قضایی گزارش می‌دهد: چرا مهدی حاجتی در زندان است؟

✅ رشته توئیت آذر منصوری به بهانه اعتراض به پوشش اجباری

✅ دیدار نمایندگان با بابک زنجانی در زندان شخصی بود یا ماموریت مجلس

✅ راهی برای مبارزه با فساد

✍🏻 محمد فاضلی

✅ جان بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد؛ من دنبال جنگ نیستم. ادامه

✅ رأی برابر قدرت نیست.

✅ دونالد ترامپ برای تقابل با ایران گزینه‌های محدودی در اختیار دارد. ایران هم توانایی‌های بسیاری برای واکنش به کنش‌های آمریکا دارد.

✍🏻 ادامه

✅ ترجیح سیاست‌ورزی همه‌جانبه‌بین بر تئوری‌های خلاءاندیش

✍🏻 عباس موسایی

✅ متن کامل نطق سید آرش حسینی میلانی، رئیس کمیته محیط زیست در یکصد و پنجاهمین جلسه صحن علنی شورای شهر تهران

✍🏻 ادامه

✅ نقد پیشنهاد بهزاد نبوی برای کوپن الکترونیکى

✍🏻 محمد طبیبیان

✅ بازنگری اساسی در راه‌حل‌های اتوبان‌محور

✍🏻 سیدآرش حسینی‌میلانی

✅ چ؛ حسرتی برای ما …

✍🏻 افشین حکیمیان

✅ دهه توسعه اجتماعی ایران

✅ مأموریت اتاق‌های بازرگانی در شرایط فعلی چیست؟

✍🏻 محسن جلال‌پور

✅ هیولایی به‌نام اصلاح‌طلبان

✍🏻 مجید یونسیان

✅ عشق به طبیعت در بازداشتگاه دو الف

✍🏻 محمدرضا جلائی‌پور

✅ قرار ما این نبود …

✍🏻 رئوف طاهری

✅ فرزند سردار عزیز جعفری، خدمت به انقلاب و راه رشد غیرطبیعی

✍🏻 امین فرج‌اللهی

✅ جو بایدن: بحران جاری میان آمریکا و ایران، فاجعه‌ای است که توسط دونالد ترامپ ساخته شده است.

✍🏻 ادامه

✅ رخی از دوستان اهل لطف می‌پرسند چرا چیزی نمی‌نویسم. و پاسخ من این است که چه بنویسم و چرا. ادامه

✍🏻 مرتضی مردیها

✅ اخرین وضعیت نامزدهای پیشتاز دموکرات در مبارزات ریاست‌جمهوری آمریکا

✅ زنهاری به حاکمان

✍🏻 ع. الف.

✅ در این شرایط مذاکره بی‌معناست

✍🏻 عباس عبدی

✅ وثوق الدوله و برجام و بقیع!

✅ یادداشتی پیرامون حواشی سخنرانی آذر منصوری در رشت

✅ داستان دستور ترامپ برای حمله محدود به مواضع ایران به تلافی ساقط شدن پهپاد آمریکایی و لغو آن

✅ لیز خوردن به نقطۀ خطر!

✍🏻 احمد زیدآبادی

✅ جان بولتون می‌کوشد تا آمریکا را به سوی جنگ با ایران سوق دهد. آیا آمریکا تاریخ سیاه خود را تکرار خواهد کرد؟

✍🏻 ادامه

✅ ترامپ دروغگو با بولتون و پامپئو آمریکا را نزد متحدانش کاملا بی اعتبار کرده‌اند و دشمنانش هم از او نمی‌ترسند.

✍🏻 ادامه

✅ پیش‌آهنگ حق رأی برای زنان


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ ‌مریم ‌کریم بیگی:

امروز که رفتیم سر مزار دیدیم یکی که نمیدونیم کی بوده اومده مزار مصطفی رو درست کرده و سنگ‌ها رو چسبونده بهم، همدلی و عشق شماها اگه نبود این ده سال ما چیکار میکردیم؟ چه جوری دوام میاوردیم؟ بابام با چه ذوقی میگفت که مردم درستش کردنا ♥️

#مصطفی_کریم‌بیگی

✅ محمد مساعد:

کشوری که در آن #پولشویی حتی یک روز هم مجازات زندان ندارد و جریمه مالی آن تنها پس دادن درآمد+یک‌چهارم ارزش آن است، رنگ #سلامت_اقتصادی را نخواهد دید

#حق_مردم

#دزدسالاری

#چه_کسانی_از_شفافیت_می‌ترسند

✅ 🇮🇷 محسن بیات‌زنجانی:

خنده‌تان نمی‌گیرد که #زنان وارد استادیوم #والیبال می‌شوند ولی وارد استادیوم #فوتبال نه؟

الآن اولی مفسده ندارد ولی دومی دارد؟

گرفتاری اینجاست که وقتی نقد کنیم، نتیجه‌ محتملش آزادی دومی نخواهد بود که اولی ممکن است محدود ‌شود!

✅ 🇮🇷مینا ورشوچی:

🚩موضوع مورد تاکید #ترامپ در سخنرانی‌ها و توییت‌ها عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

موضوعی که از جانب ایران و با حکم فقهی رهبری رد شده است.

در #برجام نیز به این موضوع پرداخته شده.

این موضع #فصل_مشترک دو طرف برای آغاز #مذاکره است.

نباید فرصتها را جهت کاهش تنش از دست داد.

✅ •سینا جهانی• 🇮🇷:

آقای #تاجزاده!!

لطفا به دوستاتون در #صداوسیما بگید انقدر #زاکانی و دوستاشو دعوت نکنن!

اینجوری خیلی زود لو میره که هسته اصلی صداوسیما دست شماست!!!

یه کم سیاست داشته باشید لطفا!

✅ مسعود باستانی:

تابستان #سال۸۸ بود

بازجویی را از صبح زود شروع می‌کرد. انگار عادت کرده بودم با دادها و اتهام هایش خواب از سرم بپرد.

روزی که از خطرات خارجی می‌گفت و تهمت #وطن فروشی نثارم کرد. یکهو صدایم بالا رفت و گفتم: خیال می‌کنی اگر کسی بخواد به یه وجب از این کشور تجاوز کنه، کیا صف اول اند؟ #جنگ

✅ Behrouz azizi:

عده‌ای از حامیان #نواصولگرایی به خاطر تخلف مدیر مالی یک شرکت وابسته به وزارت نفت خواهان برکناری #زنگنه شده‌اند، سوال از این دوستان این است که چرا در برابر تخلف چند هزار میلیاردی عیسی شریفی، قائم مقام #قالیباف هیچ واکنشی نشان ندادند!

#سیاست_یک‌بام‌_و_دوهوا

✅ aboozar:

از مهمترین وظایف حکومتها یافتن راه یا ایجاد شرایطی برای باز کردن گره هاست. وضعیت نه #مذاکره و نه #جنگ وضعیت منفعلانه است. در شرایطی که #فشار_اقتصادی از این ناحیه بر روی مردم سنگینی می‌کند و فقر گسترش میابد، انفعال چیزی جز بی مسئولیتی در قبال مردم و هیچ انگاشتن زندگیشان نیست.

✅ علیرضا رحیمی Alireza Rahimi:

از یکی از وزیران شنیدم که به تازگی برخی نمایندگان #مجلس چند نوبت با آقای #بابک_زنجانی در #زندان دیدار داشته‌اند.

خوب است #قوه_قضائیه گزارشی از این دیدارهای پرابهام به هیات رئیسه مجلس ارائه دهد و نظارت بیشتری بر عدم تبعیض در اجرای ضوابط دیدار با زندانیان داشته باشد.

✅ Victoria Tahmasebi:

در شهرکوچکی درخوزستان زندگی میکردیم که ۳ماه اول جنگ فاقدهرگونه دفاع زمین به هوابود. هواپیماهای صدام هرزمان که میخواستند می‌آمدند، شهر را میزدندومیرفتند. شهری کاملا بی دفاع.

از بالا گرفتن تنشها به شدت نگرانم ومخالف هرنوع جنگ هستم. اماخوشحالم که حداقل آسمان بالای سرمردم ایران امن است.

✅ Hadi Mousavi:

در اجلاس #FATF وضعیت ایران همچنان در تعلیق ماند اما به دلیل عدم تصویب لوایح توسط مجمع، اقدامات پیش بینی شده در مرحله قبل رو اجرایی و از کشورهای جهان خواسته نظارت بر اقدامات بانکهای ایرانی رو تشدید کنن.

این یعنی تلاش بانکهای ایرانی برای دور زدن تحریم، بی اثر میشه.

تبریک به همه!

✅ Mehrdad Farahmand:

فیصل قاسم گوینده تلویزیون الجزیره: مى ترسم فردا ترامپ فاکتور هواپیمایى رو که ایرانیا زدن بفرسته براى عربستان بگه پولش رو بدین … دویست میلیون دلاره‌ها … ارزون نیست

✅ ShabnamTolouei شبنم طلوعی:

من در ایران در نقش ژولیت، فخرانسای شازده احتجاب، کلر در متن ژان ژنه، و ده‌ها نقش مهم در تئاتر به روی صحنه رفتم و هرگز اون تکه پارچه‌ی روی سرم مانع آفرینش نقش وتقسیم اون با تماشگرانم نشد. اعلام این یعنی من طرفدار و مروج حجابم؟ #ستاره_اسکندری

✅ Hossein Dalirian:

🔴🔴 فوری/ فیلم لحظه شلیک و اصابت موشک پدافندی سپاه به پهپاد #گلوبال_هاوک آمریکا منتشر شد

طبق این فیلم و با توجه به فاصله موشک تا رسیدن به پهپاد و انهدام آن، قطعا پهپاد آمریکا وارد فضای سرزمینی ایران شده است

✅ اسد:

اصلا شبیه ملتی که خطر جنگ از بیخ گوشش ردشده نیستیم، بیش‌تر شبیه ملتی هستیم که قراره نخستین کسانی باشن که تو مریخ فرود می‌آن.


📝📝📝پیروزی دمکراسی در ترکیه و شکست مضاعف آک‌پارتی!

✍🏻صابر گل‌عنبری

✅به نظر اگر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه پیش‌بینی می‌کرد نتایج دور دوم انتخابات استانبول را با این فاصله زیاد به رقیب واگذار می‌کند، هرگز نه به کمیسیون عالی انتخابات شکایت می‌کرد و نه خواستار ابطال نتایج دور اول می‌شد که اختلاف آرا صرفا ۱۳ هزار رای بود؛ اما در دور دوم به گفته منابعی حدود ۵۰۰ هزار رای است.

✅باختن انتخابات استانبول در دور دوم شکستی مضاعف است. هنوز زود است درباره دلایل این شکست سخن گفت، اما عجالتا می‌توان چند دلیل را برشمرد. نخست این که مردم استانبول که آرای آن انعکاسی از کل ترکیه است، پس از ابطال نتایج دور نخست نسبت به آینده دمکراسی در کشورشان نگران شده و همین مساله، آرای خاکستری زیادی را به پای صندوق‌های رای کشانده است.

✅دلیل دوم می‌تواند مشارکت ضعیف هوادران حزب آک پارتی در این دور انتخابات باشد. احتمالا بخشی از این هواداران به ابطال نتایج انتخابات دور نخست روی خوش نشان نداده و همین موجب انصراف آن‌ها از شرکت در دور دوم شده است. اعلام میزان شرکت‌ در انتخابات و آرای اکتسابی هر دو نامزد و مقایسه آن با نتایج دور نخست می‌تواند محکی برای میزان صحت این عامل باشد.

اما دلیل سوم می‌تواند به درخواست عبدالله اوجالان (به گفته برخی منابع ترکیه) از هوادران حزب کردی دمکراتیک خلق‌ها برای بی‌طرفی در این انتخابات برگردد؛ احتمالا این درخواست موجب تحریک بخشی از آرای خاموش یا خاکستری ترک‌های استانبول شده است که مخالف سرسخت پ. ک. ک هستند؛ یعنی همان احتمالی که در یادداشت قبلی «ضعیف» پنداشته شد، به عنوان یک احتمال قوی عمل کرده است.

✅البته اگر واقعا چنین پیام و درخواستی هم در کار بوده باشد، این احتمال وارد است که از جانب حداقل بخشی از هواداران حزب دمکراتیک خلق‌ها نادیده گرفته شده باشد.

به هر حال نتایج دور دوم انتخابات شکست سختی برای حزب حاکم محسوب می‌شود و باید دید رجب طیب اردوغان در هفته‌ها و ماه‌های آینده چطور با این شکست کنار می‌آید و چه برنامه‌ای برای عدم تکرار آن در انتخابات‌های سال ۲۰۲۳ تدارک می‌بیند.

✅البته خود پیروزی نامزد مخالفان و پذیرش شکست از جانب بن علی یلدریم و پیام تبریک او هم پیروزی بزرگی برای دمکراسی ترکیه است و هم نشان می‌دهد که انتخابات این کشور در دوران زعامت عدالت و توسعه روند سالم و شفافی را طی کرده و می‌کند و اساسا اگر چنین اطمینانی نسبت به برگزاری سالم انتخابات نبود، حزب مخالف جمهوری‌خواه خلق به این راحتی تن به برگزاری مجدد انتخابات در استانبول نمی‌داد.

@Sgolanbari


📝📝📝بانویی که نادر ابراهیمی «چهل عاشقانه آرام» برایش نوشت.

✍🏻برشی از نامه نادر ابراهیمی به همسرش:

✅اگر زاویه‌ی دیدمان نسبت به چیزی یکی نیست، بگذار یکی نباشد. بگذار فرق داشته باشیم. بگذار، در عین وحدت مستقل باشیم. بخواه که در عین یکی بودن، یکی نباشیم. بخواه که همدیگر را کامل کنیم نه ناپدید.

تو نباید سایه کمرنگ من باشی.


📝📝📝در دام نئوکان‌ها نیافتیم …

✍🏻مالک رضایی

✅روابط بین‌الملل، عرصه چالش و کشمکش برای تبدیل تهدید به فرصت است. با تناور شدن درختی از بی‌اعتمادی که میان دو کشور ایران و آمریکا ریشه دوانده و اربعینی از سنوات را نیز پشت سر گذاشته است.

✅در مقطعی از این تاریخ ۴۰ساله، یک‌بار رویکردی تعامل‌گرایانه از سوی اوباما در آمریکا اتخاذ شد. او با بازکردن نمادین مشت خود در مراسم سخنرانی تحلیفش، دست دوستی به سمت ایران دراز کرد.

✅چند سال بعد از آن، متقابلا جمهوری اسلامی ایران نیز دست تعامل گشود و بالاخره پیمانی بین‌المللی با نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امضا شد تا اندکی از ارتفاع آن دیوار بی‌اعتمادی ۴۰ساله بکاهد؛ اما ناگهان دیوانه‌ای از قفس پرید و پیمان شکست و مست و لایعقل، بر سر پیمانه شد.

✅تصمیم دونالد ترامپ به‌قدری قلدرمآبانه بود که حتی هم‌پیمانان سنتی آمریکا هم توجیهی بر آن نیافتند؛ اما بدیهی بود که با خروج آمریکا از برجام یک پای آن پیمان شکست.

✅آمریکا به‌دنبال آن، با به نمایش گذاشتن قدرت عریان خود، تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه‌ای را یکی پس از دیگری علیه ایران اعمال کرد تا اراده مردم ایران را به گونه دیگری بیازماید؛ اما حسن‌عهد ملت، نگذاشت که نهند پای دگر …

✅ملتی که در طول تاریخ خود ده‌ها بار استخوان قامتش در مقابل توفان حوادث، شکسته و بار دیگر جوش خورده و راست ایستاده بود؛ امکان نداشت که در مقابل رویکردهای تحقیرآمیز تازه‌به‌دوران‌رسیده‌ای، مسیر خم شدن بپیماید.

✅این‌بار نئوکان‌های آمریکا راه دیگری برگزیدند و درصدد زمینه‌سازی برای اجماع ازدست‌رفته خود، برآمدند.

✅همزمان با فشار حداکثری، پرچم مذاکره برافراشتند و نمایشی مضحک از تعامل‌گرایی به راه انداختند. واضح بود که درصدد تبدیل تهدیدی به یک فرصت جدید هستند تا هوشمندی ایران را در میدان دیگری بیازمایند.

✅آنها این بار قصد داشتند که با پاشیدن غبار فراموشی بر پیمان‌شکنی خود، پرچم مذاکره برافرازند و ایران را عملا بر سر دو راهی مذاکره تحقیرآمیز و یا ستیز قرار دهند.

✅اما و صد اما، همین فرصت‌طلبی آمریکا، مستلزم یک هوشمندی رسمی از طرف ایران است که با صدا و پیامی رسمی و بلند به گوش آمریکا و جهانیان برسد و به‌طور رسمی اعلام شود که: «ایران نیز آماده مذاکره است، اما کشوری که میز مذاکره را ترک کرده؛ باید رسما به اتاق مذاکره و پیمان برجام برگردد».

✅چنین اعلام موضع رسمی به‌مراتب بهتر از ستیزه‌جویی و اسیر شدن در دامی است که نئو‌کان‌های آمریکا گسترده‌اند.

✅نتیجه چنین موضعی، طبعا آمریکا را به برجام و میز مذاکره برنمی‌گرداند؛ چراکه برگشتن دونالد ترامپ به برجام، به منزله پایان حیات سیاسی او در آمریکاست.

✅اما حسنش برای ایران آن است که برخلاف پروپاگاندای کاخ‌سفید، کشور ایران در نگاه جهانی از یک کشور «مذاکره‌گریز» به کشوری «مذاکره‌طلب» تبدیل می‌شود.

دیپلماسی ایران حتی در استراتژی «عدم‌مذاکره با آمریکا» نیز نباید اجازه دهد پیمان‌شکنی آن کشور، از اذهان بین‌المللی پاک شود.

@javadrooh


📚حماسه عشق و عرفان، ص ۸۵

✍🏻شهید دکتر مصطفی چمران

✅ادعای انقلابی‌گری دارند، فکر می‌کنند از انقلاب ایران طرفداری می‌کنند و پیروزی انقلاب ایران وابسته به وجود آنهاست، در حالی که به سهولت می‌توان دید ایشان بیش از هر دشمنی لطمه به انقلاب زده‌اند، انقلاب ایران را به لب پرتگاه سقوط کشانده‌اند، همه مردم را از انقلاب زده کرده‌اند.

✅هرج و مرج و آشوب و بی‌نظمی در نظر آنان انقلاب معنی می‌دهد و تصور می‌کنند با بی‌برنامگی و شعارهای تند و احساسات کور و کارهای غیر منطقی می‌توانند اتقلاب را به پیروزی برسانند.

✅با اعمال آنها چگونه آمریکا توانسته است ایران و انقلاب آن را بدنام کند، ایران را در دنیا منفرد نماید، در محاصره اقتصادی بفشارد، اختلافات داخلی را دامن بزند، نارضایتی مردم را روزافزون کند و ….

✅می‌خواهیم با آمریکا مبارزه کنیم و تا زنده‌ایم با آمریکا و سیستم آن و ظلم و جنایات آن مبارزه خواهیم کرد ولی نه از روی دیوانگی، نه با شعارهای توخالی، نه با هرج و مرج و آشوب، زیرا می‌دانیم وقتی قادریم با امریکا مبارزه کنیم که مثل آمریکا از علم و تکنولوژی و تخصص برخوردار باشیم و ….

✅ما می‌گوییم برای تقوی معیار بگذارید که قابل قبول همگان باشد … ولی تقوی چیست؟ آیا ریش گذاشتن است؟ آیا ادعاهای گزاف بافتن است؟ کسانی ادعای تقوی می‌کنند که در نظر من بی‌تقوی‌ترین آدم‌ها هستند، اسم اسلام و انقلاب را ضایع می‌کنند، دروغ، تهمت، شارلاتانی، زد و بند و حقه‌بازی، لجن‌مال کردن مردم بی‌گناه، شایعه دروغ ساختن و مخالفین خود را با قلدری و زرنگی از میدان به در بردن … این‌ها متقی نیستند.

✅دلمان می‌سوزد، می‌خواهیم فریاد بزنیم، اعتراض کنیم ولی می‌دانیم که تف سر بالاست. گریه می‌کنیم، خواهش می‌کنیم، می‌خواهیم راه نشان دهیم، فورا فحش و تهمت شروع می‌شود.

✅ما را لیبرال، نوکر آمریکا، غرب‌زده، متخصص بی‌تقوا و غیره می‌خوانند. اینها هم برای ما مهم نیست ولی فورا قلب خود را می‌بندند و به نصایح ما توجه نمی‌کنند و آن هدف غایی ما که نجات انقلاب است عاید نمی‌شود.

http: //up. upinja. com/۰mzq۲. jpeg


📝📝📝نامه‌ای به مصطفی تاجزاده

✍🏻ناصر دانش‌فر

✅سلام

ابتدا از دعوتتون تشکر می‌کنم و از اینکه در این جمع حضور یافتم خوشحالم. به گمانم مناظره به خوبی پیش رفت و توهین‌ها و اتهامات پیاپی آقای زاکانی نشان از آن دارد که حضرتعالی آن طور که باید و شاید از جبهه اصلاحات دفاع کرده‌اید.

اما لازم است مطالبی را خدمتتان عرض کنم. امروز یعنی پس از ده سال از رخداد ۸۸ به عینه می‌شد دید که دوقطبی جامعه چگونه هنوز که هنوز است بلای جان ایران و ایرانی شده است. فردی که کنار حقیر نشسته بود از نوع عکس العمل‌های بنده چنان به خشم آمد که با کلامی سخیف به استقبالم آمد و وقتی او را به رعایت ادب توصیه کردم با چنان بازخوردی مواجه شدم که تصور کردم آن عزیز مرا در هیبت دشمن می‌بیند. مطلبی به رشته تحریر در آورده بودم که آن را برای هر دو بزرگوار مناظره بخوانم. از او خواستم که آن را بخواند، نگاهی کرد. نوشته بودم «برادران بزرگوار آقای زاکانی و تاجزاده، به یاد دارید روزهای خون قیام را که دست در دست هم برای نابودی بنیاد نظام مستبد شاهنشاهی ترانه ظفر می‌خواندیم؟ به خاطر دارید که پیرمرادمان اس و اساس سخنانش وحدت کلمه بود؟ فراموش کرده‌اید که یک دل داشتیم و جانمان به جان هم بسته بود؟ شما را چه شده است که حرف هم را نمی‌فهمید؟» آرام گرفت و گفت حرف دل او هم همین است و با حقیر اظهار همدردی کرد. اما لختی نگذشت که همان کرد که کرده بود، این اصلاح طلب است و دشمن

جناب تاجزاده این وضعیت در مناظره هم عیان بود، جناب زاکانی جز دشمن دین و دیانت نمی‌دید. چنان صحنه آرایی می‌کرد که اینکه در برابر من نشسته است عامل بیگانه و پیاده نظام و جاده صاف کن دشمن است. اصلا نمی‌شنید، بنا نداشت چشم را بر واقعیت بگشاید، چرا که گویا دیگر به اصل انظر الی ماقال و لا تنظر الی من قال باور ندارد. آنچه از زبان شما بیرون می‌آمد برای او نسخه بنیاد سورس بود و لذا باید چنین جرثومه فسادی را منکوب کرد.

✅جنابعالی هم اگر نگویم به همین گونه، صرف نظر از اختلاف ماهوی نگاه تان خیلی هم متفاوت برخورد نمی‌کردید. آری شما او را عامل بیگانه نمی‌خواندید ولی نوع تصویری که از جناح مقابل ارائه می‌فرمودید چنان سیاه و پلشت بود که حریف به ناچار روی به ناسزاگویی روی می‌آورد. من نمی‌گویم آنچه بیان می‌فرمودید خلاف واقع بود می‌گویم طرف درست است که در اذعان به حقیقت عناد می‌ورزد، اما نمی‌توان گفت از سلامت عقل برخوردار نیست. می‌فهمد که فرد مخالف مذاکره، موافق نظارت استصوابی، واجد استانداردهای دوگانه، حامی کانون قدرت غیرپاسخگو، عامل روی کار آمدن معجزه هزاره سوم و … تا چه اندازه منفور مردمان است. اما جناب تاجزاده وقتی بنای مفاهمه نیست گفتن این مطالب که چاره‌ای جز آن هم نیست، طرف مقابل را سر غیظ می‌آورد و هیچ کمکی به برون رفت از دوقطبی حاکم بر جامعه نمی‌کند. این است که عرض می‌کنم از نگاه جبهه مخالف رویکرد شما همان است که من و امثال من از آقای زاکانی می‌فهمیم و باعث شد همسر محترمتان تاب ادامه حضور را نیاورند.

📌متن کامل در فایل اینستنت ویو👇

yon. ir/jEEst


📝📝📝هابرماس: کشورهای اروپایی خودخواهی‌های ملی را کنار بگذارند

✅یورگن هابرماس در تازه‌ترین سخنرانی خود که شامگاه چهارشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) به مناسبت نودمین سالگرد تولدش در دانشگاه فرانکفورت ایراد کرده، کشورهای اروپایی را فرخوانده است تا خودخواهی‌های ملی‌خود را پشت سر گذارند.

✅او در نطق خود تصریح کرد که کشورهای اروپایی باید حاضر باشند، فراتر از مرزهای خود بیندیشند و دیدگاه‌های خود را به شکلی سازنده رد و بدل کنند.

✅به باور هابرماس از این راه است که کشورهای اروپایی می‌توانند ریشه‌های مشترک فرهنگ‌های سیاسی‌شان را که تنها در نگاه اول متفاوت به نظر می‌رسد، دریابند.

✅به گفته این فیلسوف آلمانی وظیفه کنونی کشورهای اروپایی این است که با نابرابری‌های روزافزون اجتماعی مقابله کنند.

✅هابرماس در این راستا سیاستمداران را به نداشتن شجاعت متهم کرد و گفت که نخبگان سیاسی، به جز شمار معدودی استثناء، جسارت لازم برای پیگیری سیاستی سازنده و شکل‌دهنده را از دست داده‌اند.

✅هابرماس تا زمان بازنشستگی‌اش در سال ۱۹۹۴ صاحب کرسی استادی فلسفه در دانشگاه فرانکفورت بود.

✅هابرماس که به «واژه‌پرداز جمهورى» نیز شهرت یافته، در مقایسه با دیگر روشنفکران آلمانى، بیشتر در سیاست دخالت کرده و در لحظه‌هاى خطیر همانند «وجدان بیدار جامعه» نظرات و هشدارهای خود را بیان کرده است.

✅تعمیق دموکراسى، روادارى، حمایت از شان انسان در برابر زیاده‌خواهى‌هاى تکنولوژى ژن، دفاع از صلح و تفاهم میان فرهنگ‌ها و ملت‌ها از موضوع‌هایى بوده‌اند که هابرماس با روشنگرى انتقادى خود بدان پرداخته و در پهنه همگانى به بحث گذاشته است.

✅هابرماس در ایران نیز بسیار شناخته شده است و در سال ۱۹۸۱نیز سفری به ایران داشت. از او چند کتاب و مقاله‌ پراکنده به فارسی برگردانده‌اند؛ از جمله «مهندسی ژنتیک و آینده‌ سرشت انسان» توسط یحیی امامی، «جهانی شدن و آینده‌دمکراسی» توسط کمال پولادی و «دگرگونی ساختارهای عمومی» توسط جمال محمدی.

این روشنفکر برجسته آلمانی جایزه‌های علمی و فلسفی گوناگونی دریافت کرده است؛ از جمله جایزه «جان کلوگه»، جایزه‌ هگل، جایزه‌ فروید، جایزه‌ آدورنو، جایزه کیوتو و جایزه صلح ناشران کتاب آلمان. /دویچه وله

yon. ir/qMsEO


📝📝📝جنبش سبز و افق آینده

ده‌ سالگی‌ جنبش‌ سبز

نوشته‌ بیست‌‌ و هشتم

📌مسائل مربوط به جنبش سبز و شرایط امروز کشور را در قالب یک اقتراح با مخاطبان خود در میان گذارده و پاسخ نویسندگان و فعالان و صاحبنظران را در روزهای آتی که جملگی ایام موسوم به شکل گیری و ریشه دوانی جنبش سبز ملت ایران است، منتشر می‌کند. همچنین این باب گشوده است تا تمامی نویسندگانی که خود را مخاطب این پرسش‌ها می‌یابند و برای آن دغدغه یا مسئله‌ای دارند پاسخ خود را برای ما ارسال کنند تا رنگین کمان ملت که در خرداد ۸۸ برآمد و آن جنبش بیافرید، سهم خود و حق خود را در نقش آفرینی در تولید متون و ادبیات دهمین سالگرد جنبش سبز ادا کند.

📌متونی که در ایام آتی ذیل مسئله فوق در کلمه منتشر می‌شوند حاوی نکاتی سرنوشت ساز و تذکراتی بنیادین اند؛ برخی از نویسندگان بر شکل گیری مجمعی ملی برای نجات ایران از قید و بند استبداد سیاه حاکم بر آن تاکید کرده‌اند. دسته‌ای خواهان مشارکت زنده و موثر رهبران جنبش، بویژه مهندس میرحسین موسوی در قبال مسائل و رخدادهای حیاتی پیشاروی کشور و ملت شده‌اند و جمعی از اصلاح بنیادین قانون اساسی سخن رانده‌اند. در تمامی متون فوق آنچه به چشم می‌خورد دغدغه منافع کشور و حقوق ملت و رهایی ایران در کنار انتقادات اساسی به جنبش و نحوه پیش برد و سرکوب آن نهفته است و کلمه بی کم و کاست و ذره‌ای قضاوت یا دخالت به انتشار آنهمه دست می‌یازد.

✍🏻علی مزروعی

✅ «جنبش سبز» از پایدارترین جنبش‌های تاریخ معاصر بوده و با گفتمانی نو و در قله تکاملی تاریخ ایران ایستاده است که وجوه عقلانی، مسالمت آمیز و خشونت گریزبودن، درون زا بودن، حقوق محوری و تکیه بر مردم آن را از جنبش‌های گذشته برتر و ممتاز ساخته و یقینا می‌تواند طلایه دار تحولاتی بس ژرف و سازنده در کشورمان باشد

✅حضور پرشوراما ساکت معترضان به نتیجه اعلامی انتخابات ریاست جمهوری دهم در راهپیمایی آرام ٢۵ خرداد ۸۸ در تهران آغازگر راهی بود که از شعار «رای من کو؟» به شکل گیری جنبشی مدنی انجامید که در ادبیات سیاسی با نام «جنبش سبز» ثبت و ضبط و تاریخی شد. حال درآستانه ده سالگی شکل گیری و تداوم این جنبش فرصتی است که به بازنگری راه طی شده این جنبش از جهات مختلف بپردازیم، و نقاط قوت و ضعف و کامی‌ها و ناکامی‌های آنرا برشماریم، و با تکیه بر تحلیل‌های واقع بینانه، امیدوارانه و استوار راه این جنبش مدنی را ادامه دهیم. در سالگرد برامدن جنبش سبز تحلیل ذیل کوششی است در این مسیر، و اینکه نیروهای اصلاح طلب و تحولخواه جامعه ما برای دست یابی به مطالبات برحق جنبش چه باید بکنند؟ و چگونه می‌توان در ادامه این راه را به نتیجه مطلوب رساند؟

✅ابتدا باید یادآور شد که به رغم مدعای تبلیغاتی و تصور اقتدارگران حاکم که توانسته‌اند «جنبش سبز» را مهار و کنترل و سرکوب نمایند این جنبش در جامعه ریشه دوانده و زنده و پاینده است و پایگاهی مستحکم و نیروی بالقوه اجتماعی بالایی را بهمراه دارد که در فرصت مساعد می‌تواند بالفعل شده و ظهور اجتماعی یابد همانگونه که در انتخابات ریاست جمهوری دوسال ۹۲ و ۹۶ و مجلس و شوراهای ۹۴ حضور بخشی از این نیرو توانست نتیجه انتخابات را به نفع جریان اصلاح طلبی رقم زند. اصرار بر ادامه حبس و حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی و سرکار خانم رهنورد از سوی اقتدارگرایان حاکم خود نشانه بارزی بر ادامه حیات «جنبش سبز» در درون جامعه است!

✍🏻متن کامل:

yon. ir/۳AqxT

@kaleme


📝 انتصاب مقامات توسط رهبر (صداوسیما، قوه قضائیه، شورای نگهبان، ائمه جمعه و …) پاسخگوی نیازها و مطالبات ملی نیست. #نظارت_استصوابی هم نهادهای انتخابی را ناکارآمده کرده است. برای افزایش کارآمدی سیستم، حل مشکلات اقتصادی مردم و مبارزه‌ی موثر با فساد باید به #انتخابات_آزاد تن داد.

#توییت