📝📝📝باید هپکویی باشی..

روایتی از تجربه موفق و خلاقانه کارگران هپکو در کمک رسانی به مناطق سیل زده لرستان

✍🏻لیلارزاقی

جامعه نو

✅ «وقتی وارد شهر شدیم، بعضی‌ها گفتند، نکند» هپکو «ییها، اینجا هم آمده‌اند برای اعتراض …! ولی ما آمدیم شاید لابه لای لودر و بیل مکانیکی چینی! در پلدختر و روستاهای اطرافش، گره‌ای به دست کارگران کارخانه‌ای که زمانی یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات سنگین در خاورمیانه بود، باز شود.»

✅حالا همان بعضی‌ها فهمیدند که «هپکویی»، یک روز برای احقاق حق صنفی خود و احیای صنعت کشور «فریاد میزند» و یک روز برای کنترل بحرانی که جان مردمانش را تهدید می‌کند، «به فریاد آنها می‌رسد».. باید «هپکویی» باشی تا با دستانی که زمانی پیچ و مهره ماشین آلات سنگین راهسازی درجه یک تولید ایران را بازوبسته می‌کرد، یخچال و بخاری خانه‌های مردم سیل زده را تعمیر کنی.. تا نم و رطوبت خانه‌ها، کودکی را بیمار نکند.. تا کمی، کم شود از رنج‌های این مردم … باید هپکویی باشی تا بدون تجهیزات و تنها به اتکای تخصص و اراده‌ات، «خط شکن» باشی.. تا ثابت کنی اگر امروز تحت سیطره رانت و واردات بی رویه ماشین آلات چینی، چرخ تولید هپکو از حرکت ایستاده و از برند هپکو تنها یک نام باقی مانده، صدای قدم‌های محکم کارگرانش، در مدیریت بحران شنیده می‌شود. صدایی که همچنان مطالبه می‌کند و از جای خالی تجهیزات کارآمد هپکو در مناطق سیل زده می‌گوید.

📝امکانات نداشتیم، خلاقیت داشتیم

همین چند روز پیش بود که یک خبر کوتاه روی کانالهای تلگرامی پخش شد. «کارگران هپکو در چند روز گذشته مشغول امدادرسانی در مناطق سیل زده هستند. همان کارگرانی که سال گذشته، در اعتراض به خصوص سازی بی ضابطه در هپکو و همچنین عدم دریافت ۸ ماه حقوق معوقه دست به اعتصاب زدند و چندین بار راه آهن شمال به‌ جنوب را بستند و در نهایت تعدادی از آنها، با احکام سنگین قضایی مواجه شدند.» هر جوری بود خودشان را به لرستان و خوزستان رساندند. نه از ماموریت اداری خبری بود و نه از تجهیزات و ابزار کار. مرخصی کاری گرفتند و بیش از ۸ روز در مناطق بحران زده لرستان بودند، بدون کمترین سروصدای رسانه‌ای.. «ما در قالب سه تیم عازم پلدختر شدیم. یک تیم ۱۵نفره و دو تیم دونفره. هرکاری کردیم ماموریت برایمان رد نکردند. به همین دلیل مرخصی اداری گرفتیم و گفتیم حتی اگر این هم نشود، با مرخصی شخصی می‌رویم. تیم‌های دو نفره، با ماشینهای پیک آپ و تجهیزات، برای تعمیر ماشین آلات به مناطق سیل زده رفتند. یکی از تیم‌های دو نفره در پل دختر مستقر شد و تیم دیگر برای کمک رسانی به شوش در خوزستان رفت. ۸ روز در یک مدرسه اسکان داشتیم که دستشویی هایش آب نداشت و شرایط استحمام هم به سختی فراهم می‌شد و از نظر تغذیه‌ای هم شرایط مطلوبی نداشتیم. اما کارگران هپکو بدون چشمداشت و با کمترین امکانات، امدادرسانی کردند.»

@jameeno

👇بیشتر بخوانید

https: //telegra. ph/Qa-۰۴-۲۲


📝📝📝در ضرورت رد و تایید دموکراسی

✍🏻سرمقاله نشریه مستقل دانشجویی انکار

✅بیش از دویست سال پیش فیلسوف نامدار آلمانی امانوئل کانت در پاسخ به پرسش از ماهیت روشنگری چنین نوشت: «روشنگری عبارتست از به در آمدن انسان از دوران نابالغی، و دوران نابالغی یعنی ناتوانی از به کار گرفتن فهم خود بدون راهنمایی دیگران پس شعار روشنگری چنین است، جسارت آن را داشته باش تا فهم خود را بکار بگیری» شاید بتوان این تعریف موجز و کوتاه را عصاره اندیشه عصر روشنگری دانست اما پرسشی که کماکان باقیست این است که آیا روشنگری به وعده خود عمل کرد و توانست امکان حیات به خود قائم انسانها را فراهم آورد؟

✅در شماره اول انکار تلاش کردیم تا به میانجی مفاهیم جنبش اجتماعی و ضرورت نگاه تاریخمند، فهم خود از معنای سیاست، مشکلات و مسائل امروز کشور و شیوه صحیح مواجهه با این مشکلات را ارائه دهیم. در این شماره بنا داریم تا کمی شجاعت به خرج دهیم، گامی به پیش گذاریم و خود را با مساله‌ای جدی‌تر و در عین حال پیچیده‌تر درگیر کنیم. این روزها مهم‌ترین سلاح سرکوب صدای مخالف، دیگر نه توپ و تانک و مسلسل و نه حتی باتوم و گاز اشک‌آور بلکه پرسشی نظری است. «آلترناتیو شما چیست؟» پرسشی درست و بجا که اگر تلاش نکنیم تا برای آن پاسخی درخور بیابیم می‌تواند خود به ابزار سرکوب تبدیل شود و هر صدای منتقدی را بنا به قاعده مصلحت ساکت کند.

✅واژه دموکراسی در فضای فکری مدرن چنان حاضر بوده است که معانی متعددی به فراخور مکاتب فکری به آن اطلاق شده است. لیستی از واژه هایی همچون لیبرال دموکراسی، دموکراسی بورژوایی، سوسیال دموکراسی، دموکراسی رادیکال و … همه و همه نشان دهنده گستردگی بحث‌ها و تعابیر حول مفهوم دموکراسی هستند. از سوی دیگر این مفهوم در سالهای اخیر در فضای سیاسی کشور چنان پرکاربرد و سیال بوده است و آنچنان در معانی متفاوت بکار رفته است که به نظر می‌رسد تنها با نوعی آشنایی‌زدایی از آن و به دور ریختن هر فهم پیشینی و از ابتدا آغازیدن می‌توان به فهمی درست از آن رسید.

✅شاید برای شروع بحث درباره دموکراسی بد نباشد به مهد دموکراسی چه در ساحت نظر و چه در ساحت عمل یعنی یونان باستان بازگردیم. در فهم رانسیر دموکراسی در یونان اسم رمز شورش پسران علیه پدران بود. دموکراسی نوعی برابرخواهی پسران و رنج دیدگان در برابر پدران قدرتمند، ثروتمند و نژاده بود. اگر در حکومت‌های پیشین ثروت، قدرت یا نژاد اشرافی معیار حکمرانی بود دموکراسی عرصه تبلور خواست حکومت مردم بر مردم است.

✅ایده دموکراسی در عصر مدرن برآمده از همان مفهوم برابری اما در معنایی حقوقی بود چنانچه گویی اگر افراد مقابل قانون برابر باشند می‌توانند به برابری برسند. آیزایا برلین در چهار مقاله درباره آزادی این نوع برابری را آزادی منفی می‌نامد به این معنا که در آن هر فرد برای عمل، از یوغ هر اقتدار خارجی رها می‌شود. اموری مانند دین، نژاد، قومیت، جایگاه اشرافی به مثابه اموری خارجی دیگر در حقوق فرد نباید دخیل باشند و همه با هم برابرند و حقوقی برابر دارند. منشور جهانی حقوق بشر هم برآمده از چنین فهمی از آزادی و برابری است.

✅از قضا وقتی همه میانجی‌های نابرابر ساز اجتماعی به لحاظ حقوقی کنار زده می‌شوند اصلی‌ترین میانجی نابرابری در جوامع آرام آرام آشکار می‌شود، ثروت. برابری حقوقی دست بازار را کاملا باز می‌گذارد و حال با کنار رفتن اموری مانند دین، قومیت و … بازار یگانه عاملی است که آزادی را میان مردم توزیع می‌کند.

✅برلین در همان کتاب چهار مقاله، در برابر مفهوم آزادی منفی که پیشتر گفته شد مفهوم آزادی مثبت را قرار می‌‌دهد. آزادی مثبت دیگر صرفا رهایی از اقتدار خارجی برای تحقق اراده و خواسته‌ها نیست بلکه امکان تحقق این خواسته‌ها را هم لحاظ می‌کند. در این معنا آزادی فرد به عنوان آنچه او در خیال می‌تواند انجام دهد نیست بلکه آن چیزیست که او در عمل امکان انجام آن را دارد. سعی می‌کنم تمایز میان این دو مفهوم از آزادی را با مثالی روشن کنم. برای مثال اگر کارگری در ایران بخواهد فرزند خود را به یک مدرسه غیرانتفاعی با حدود سی میلیون شهریه بفرستد او دارای آزادی منفی است یعنی هیچ پدیده بیرونی مانند قانون، دین یا جایگاه اشرافی مانع او نمی‌شوند اما او آزادی مثبت ندارد یعنی امکان چنین کاری را در واقعیت ندارد چرا که ناتوانی مالی امکان عمل او را می‌گیرد.

متن کامل این نوشته، در لینک زیر در دسترس است:

https: //bit. ly/۲Uy۴۰YX

@enkar_enkar


🔘بهمن کشاورز درگذشت

🔘بهمن کشاورز ساعت ۷ صبح امروز در بیمارستان مهراد تهران درگذشت.

🔘وی شب گذشته به علت ناراحتی قلبی به بیمارستان منتقل شد و پس از انجام اقدامات پزشکی صبح امروز دارفانی را وداع گفت.

🔘کشاورز متولد ۱۳۲۳ و رئیس پیشین اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران است.


📝📝📝چگونه مرد باشعور/ فمینیست باشیم؟

✍🏻مارگرت اشتوکفسکی؛ ستون‌نویس هفته نامه اشپیگل آلمان (SPIEGELONLINE)،

سوالات مردان و نظرات زنان رو در مورد فمینیسم جمع کرده و در ۴۰ نکته کلیدی خلاصه کرده. اشتوکفسکی معتقده یک مرد باشعور یک مرد فمینیسته!

✅این ۴۰ نکته پاسخ «چگونه مرد باشعور/ فمینیست باشیم؟» است:

۱⃣ هی از زنان انتظار نداشته باشید درباره همه موارد زنانه و فمینیسم مجانی بهتون اطلاعات بدن. برید مطالعه کنید، اینترنت پر از توضیحات خوب و مجانیه.

۲⃣ کتاب‌های زنان رو بخونید، موسیقی‌شون رو گوش بدید، فیلم‌هاشون رو ببینید. بفهمیدشون.

۳⃣ دیگه هیچ‌وقت ادعا نکنید زنان مبتکر و مخترع و دانشمند و پایه‌گذاران بزرگ نبودن. هیچ‌وقت. برید مطالعه کنید تا ببینید دنیای مردسالارتون چطور جلوتون رو گرفته تا این موارد رو نبینید و نشنوید.

۴⃣ حتی اگر اینها رو می‌دونید، باز بیشتر مطالعه کنید. احتمال داره فمینیست هستید و خبر ندارید.

۵⃣ از خودتون بپرسید آیا زنی هست که سرلوحه شما باشه و بخواهید مثل او موفق باشید؟ اگر نیست، فکر کنید مشکل کجاست که بین این همه زن موفق در تاریخ، هیچکدوم اسوه و سرلوحه شما نیستن …

۶⃣ توی حرف زنان نپرید. بگذارید حرفشون رو تموم کنن. گوش بدید!

۷⃣ ولی بپرید توی حرف مردانی که می‌پرن وسط حرف زن‌ها.

۸⃣ به زنان اعتماد کنید وقتی از تجربیات شون می‌گن. حتی اگر براتون دشواره. در یک تحقیق، زنی «لباس اسمارت» پوشید که تعداد دستمالی شدن رو می‌شمرد و وارد جمع ناشناس مردانه شد. بعدش تقریبا همه از تعداد تماس ثبت شده‌ی ناخواسته شکه شدن.

۹⃣ اگر زنی ازتون مشورت نخواسته، نظر ندید. و هیچ‌وقت به زنی نظری ندید که به یک مرد نمی‌دید.

🔟 هیچ جمله‌ای رو با «من جای

برادرت/ پدرت …» شروع نکنید.

📌برای مطالعه این مطلب لطفا INSTANT VIEW را در پایین این صفحه لمس کنید. 👇

Twitter۵۰

yon. ir/mwZpj

@WomenDemands


📝📝📝انرژی را دو نرخی نکنید

✍🏻عباس عبدی

✅در خبرها آمده بود که دولت در نظر دارد، سوخت و به طور مشخص بنزین را دوباره دو نرخی کند. اگرچه جزییات طرح دولت هنوز منتشر نشده است، ولی امیدوارم آنچه که جسته و گریخته در این مورد شنیده‌ام، درست نباشد و یک اشتباه دیگر به مجموعه اشتباهات سیاست‌های اقتصادی موجود اضافه نشود.

✅بزرگ‌ترین این اشتباه‌ها، سیاست ارزی نه در یک سال گذشته که در ۶ سال گذشته بوده است و مورد بعدی که اهمیت آن نیز کمتر نیست، اشتباه فاحش در قیمت‌گذاری کنونی انرژی است. اشتباهی که از ماه‌ها و حتی سال‌ها پیش بارها تذکر داده شده ولی بی‌هیچ منطق محکمی از توجه به این تذکرات شانه خالی شده است.

✅در هر حال امیدوارم هنگامی که طرح کنونی دولت نهایی شد، پیش از اجرایی کردن آن، حداقل برای دو هفته در اختیار افکار عمومی قرار گیرد تا صاحب‌نظران درباره نقاط مثبت و منفی احتمالی آن نظر دهند و نقد کنند. این مساله مهمی است و در شرایط کنونی کشور که منابع ارزی کم است و آن مقدار هم که هست نقل و انتقالش سخت است، منابع ریالی دولت نیز با وضعیت سیل اخیر به شدت محدود شده است، در نتیجه ضروری است که در سیاست ارزی و انرژی که دو منبع بسیار مهم درآمد کشور و دولت و نیز توزیع رانت و فساد است تجدید نظر اساسی صورت گیرد.

✅بنده در این یادداشت می‌کوشم که بدون ورود به آنچه که درباره طرح‌های احتمالی دولت شنیده‌ام به برخی از اصول کلی یک طرح مفید اشاره کنم.

۱️⃣ هرگونه سیاست دو نرخی را باید مردود اعلام کرد. اگر به هر دلیلی این سیاست پذیرفته می‌شود باید محدودیت زمانی و موضوعی داشته باشد. سیاست دو نرخی منبع فساد و رانت و تخریب اخلاق است. بعلاوه این سیاست نمی‌تواند مانع از قاچاق سوخت و بنزین شود.

۲️⃣ هرگونه سیاست مبتنی بر قیمت ثابت به طور قطع و یقین با شکست مواجه می‌شود و این نیز منشاء رانت و فساد و افزایش مصرف و اتلاف منابع خواهد بود. بویژه در شرایط تورمی و با عبور تورم از ارقام کوچک، سیاست تثبیت قیمت شکست خواهد خورد و عوارض آن از جیب مردم پرداخت می‌شود ولی از جیب نامحسوس مردم.

۳️⃣ هرگونه تخصیص‌های موردی و برحسب امکانات و ثروت افراد، ناعادلانه و ظالمانه است و موجب افزایش نابرابری خواهد شد. آنان که دنبال قطع یارانه ثروتمندان بودند و در این راه خود را به آب و آتش زدند، کافی است که بنزین و برق را به قیمت تمام شده به آنان بفروشند، ده برابر یارانه دریافتی را از آنان پس خواهند گرفت. بنابراین تخصیص سهمیه بنزین برای صاحبان خودرو و نادیده گرفتن بیش از نیمی از جمعیت کشور که خودرو ندارند، عملی ظالمانه است و به افزایش نابرابری کمک خواهد کرد.

۴️⃣ منافع ناشی از هرگونه اصلاحی در قیمت‌گذاری ارز و انرژی باید حتما به طور مستقیم به جیب مردم برود تا با آن همراهی کنند. البته نه لزوما همه منافع، ولی مطابق همان قانون یارانه‌ها حداقل ۵۰ درصد این منافع باید نصیب مردم شود و به آنان پرداخت گردد. بقیه‌اش می‌تواند صرف تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان آن خدمات و نیز امور اجتماعی مثل بهداشت و درمان، آموزش و امور شهر شود. اگر بخش قابل ملاحظه‌ای از این منافع مستقیما به حساب مردم واریز نشود یک اشتباه مسلم است و با مخالفت عمومی مواجه خواهد شد.. منافعی که از سال‌ها پیش در حال اتلاف بوده و کسی برای آنها دل نسوزانده، اکنون باید در اختیار خود مردم قرار گیرد. نیازی به تقسیم‌بندی فقیر و غنی هم نیست، به همه پرداخت شود.

۵️⃣ با چنین بسته‌ای می‌توان از بند سیاست‌های نادرست ارزی و انرژی که چهار دهه به دست و پای خود پیچیده‌ایم بیرون آییم. به طور قطع مردم از آن حمایت خواهند کرد و به نفع حکومت و جامعه نیز هست. بیش از این نمی‌توان بر وضع نابخردانه موجود ادامه داد.

✅این سوراخی است که حکومت در ایران، نه تنها بعد از انقلاب بلکه پیش از انقلاب هم بارها از ان گزیده شده‌اند ولی دریغ از یک درس‌اموزی. /اعتماد

@emtedadnet

http: //up. upinja. com/۸l۲ur. jpeg


📝📝📝 فقر، طرد و انتظار مهدی

✍🏻فهیمه_بهرامی

✅ نیمه شعبان شاید مهمترین مناسک شادی شیعیان باشد و کمتر مناسبت دیگری از لحاظ وسعت و فراگیری و عمقی که در اقشار مختلف پیدا کرده است، به پای این جشن می‌رسد.

✅ شاید به دلیل همین میزان اندک مناسبت‌های شادی‌آفرین در فرهنگ شیعی و محدودیت‌های اجتماعی برای شادی در جامعه است که جشن نیمه شعبان در سال‌های اخیر به سوی یک مناسک از نظر دینی هنجارشکنانه نیز می‌رود. حضور زنان و مردان در خیابان‌ها و پخش موسیقی‌های تند و شاد و رقص و پایکوبی در محیط‌های عمومی، واقعیتی است که نشان می‌دهد، نیاز جامعه به شادی می‌تواند از هر روزنه‌ای برای ابراز خود استفاده کند.

✅ مطابق پژوهش‌های انجام‌شده، هستند بخش‌هایی از جامعه که علیرغم باور و اعتقاد قلبی به امام زمان، در این مناسک شرکت نمی‌کنند. گروه‌هایی که نمی‌توانند خود را متعلق به جامعه‌ای بدانند که برای امام زمان جشن می‌گیرد و اگر هم ندرتا در یکی از این جشن‌ها شرکت کنند، صرفا جایگاه حاشیه‌ای و تماشاچی را دارند و نه یک جایگاه فعال در عرصه برپایی یک مناسک.

✅ این گروه‌ها، دقیقا همان گروه‌هایی هستند که به دلایلی چون فقر، اعتیاد یا بی‌خانمانی از جامعه طرد شده‌اند. به همین دلیل است که یا در این گونه فعالیت‌های جمعی راه داده نمی‌شوند و یا به خود اجازه ورود به این مناسک را نمی‌دهند.

✅ اما این به آن معنا نیست که انتظار این قشر از جامعه، هیچ نمود عینی‌ای ندارد. از میان مناسک و آداب گوناگونی که در آموزه‌های دینی برای انتظار ذکر شده و در جامعه نیز رواج دارد، مناسکی که این قشر طردشده از جامعه بیشتر به آن تمایل نشان می‌دهند، زیارت مسجد جمکران است. به نظر می‌رسد تناقضی در اینجا دیده می‌شود.

✅ افرادی که از شدت فقر حتی در تهیه نان شب خود و فرزندانشان مشکل دارند و با بحران‌های متعددی در زندگی خود مواجه هستند، چگونه حاضرند برای رفتن به جمکران پول قرض کنند ولی نسبت به شرکت در جشنی که نه تنها برای آنها خرجی ندارد، بلکه به خاطر دریافت نذورات و یا خوراکی‌هایی که داده می‌شود، حتی می‌تواند برایشان سودمند باشد، تمایل زیادی نشان نمی‌دهند؟

✅ فقرا، محرومین و طردشدگان، نگاه متفاوتی به امام زمان دارند. برای آنان که از فردای خود مطمئن نیستند و هر روز در جدال با مرگ و زندگی به سر می‌برند و یا نسل در نسل دچار رنج محرومیت بوده و لذا افق روشنی برای خود نمی‌بینند، مهم نیست که مهدی‌ای در آینده‌ای نامعلوم خواهد آمد و آنان را نجات خواهد داد. برای آنان که درگیر «حال» هستند، آینده قابل تصور نیست. پس انتظار آنان نیز معطوف به «حال» است. آنان به جمکران می‌روند و نمازهای طولانی می‌خوانند تا نیازی که امروز دارند برآورده شود.

✅ پس انتظار آنان «خواسته‌محور» و «معطوف به زمان حال» است. در حالی که جشن نیمه شعبان، نوعی انتظار معطوف به آینده است که در فرم خود، لزوما واجد خواسته‌ای مشخص و عینی و انضمامی از امام زمان نیست. بلکه بیشتر به منظور قدردانی و ابراز ارادت و وفاداری و یا نشان دادن انتظار ظهور برگزار می‌شود.

✅ جشن نیمه شعبان از نوع مناسکی است که بیشتر به صورت جمعی برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان در آن کنش متقابل دارند. در حالی که زیارت مسجد جمکران اگرچه در جمعیت فراوان، ولی بیشتر به صورت فردی انجام می‌شود و اعمال آن نیازمند ارتباط با دیگران نیست. به همین دلیل، این نوع مناسک، برای مردمانی که از هر سو طرد شده هستند، خوشایندتر است چرا که به واسطه همین طردشدگی، معمولا خود آنان نیز تا حدی از ادغام در جامعه پرهیز دارند.

✅ برای آنان، همین که بتوانند یک مشکل آنی مثل کرایه عقب‌افتاده منزل، بیماری فرزند یا یک بدهی را از طریق توسل و دعا حل کنند، کافی است. شادمانی آنان زمانی حاصل می‌شود که یک مشکل از انبوده مشکلاتشان حل شود، حتی اگر موقتی باشد. انتظار آنان از امام زمان هم چیزی بیش از این نیست. انتظاری نزدیک‌دست و کوتاه‌مدت، بدون آنکه توقع ظهور و برقراری عدالت را داشته باشند.

↙ مطالعه متن کامل در سایت گروه مطالعاتی (کلیک کنید):

http: //www. socio-shia. com/index. php/news-reports/۹۰-mainnews/۴۱۸


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ فقدان بعد اجتماعی در گفتمان دینی

✅ هیئت ویژه سرنوشت

✍🏻 محمد فاضلی

✅ گزارش حزب اتحاد ملت منطقه لرستان از سیل در پلدختر

✅ روز زمین، شنیدن ندای طبیعت

✍🏻 پیروز حناچی

✅ ریشه‏‌های برج باغ/ نقش پنهان محمود احمدی‌نژاد و مهدی چمران در ماجرای برج - باغ‌ها چه بود؟

✍🏻 علی اعطا

✅ اصلاحات فراتر از روش

✍🏻 افتخار برزگریان

✅ زلنسکی چگونه رییس جمهور اوکراین شد؟

✍🏻 م - فولادی

✅ هم می‌خواهیم چه گوارا باشیم هم ماندلا!

✍🏻 محمود سریع‌القلم

✅ اعلام هزینه‌های انتخاباتی برای شورای شهر و ریاست‌جمهوری در شهر تهران

✅ ترامپ آمریکا را همچنان به سمت نابودی حاکمیت قانون می‌برد و باید روند استیضاح وی از سوی کنگره آغاز شود.

✍🏻 ادامه

✅ خودکشی یا انتحار؟

✅ دموکراتها چگونه می‌توانند از گزارش بازرس مولر برای شکست دادن ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ استفاده کنند؟

✍🏻 ادامه

✅ چرا «سعدی» به کار امروزمان هم می‌آید؟ / گفتاری به بهانۀ اول اردیبهشت: روز سعدی

✍🏻 مهرداد خدیر

✅ کاشان سهراب ونیستان مولوی/ به مناسبت یکم اردیبهشت‌ماه، سالروز درگذشت «سهراب سپهری»

✍🏻 ادامه

✅ نگرانی روز افزون دموکراتها از سندرز


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ Hamidreza Sedaghat:

آرش جودکی در برنامه پرگار می‌گوید «اسلام‌هراسی اگر یک وظیفه نباشد یک حق است» — کانت معتقد است امر اخلاقی از نوع «باید‌های قطعی» هیچ‌گاه «حق» محسوب نمی‌شود — اگر آرش جودکی در همین برنامه یهودی‌ستیزی را یک حق بشمار می‌آورد هم‌اکنون می‌بایست به دنبال وکیل خبره‌ای می‌گشت.

✅ محمود صادقی:

نه بستن صفحه‌های اشخاص در شبکه‌های اجتماعی نه فیلترینگ اصل شبکه‌ها؛ هیچیک با آزادی بیان سازگار نیست.

✅ احسان سلطانی:

کرباسچی را یک روز پس از اظهاراتش در نقد حضور در سوریه -که البته نقد هم نبود و فقط یک طرح سوال بود-به اسم «توهین به مدافعین حرم» با شکایت سپاه به دادگاه کشاندند و یک‌سال برایش حبس بریدند.

اظهارات سردار دیوانه‌ای که هلال احمر را در این شرایط کشور زیر ضرب برده، فقط می‌شود فاقد اعتبار!

✅ فرید مدرسی:

آیت‌الله #سیستانی در دیدار نبیه بری، رئیس مجلس لبنان #دکترین_منطقه‌ای خود با عنوان «#همزیستی_مسالمت‌آمیز مبتنی بر مراعات حقوق و احترام متقابل میان طیف‌های مختلف دینی و قومی» را بازتشریح کرد.

✅ علی نیک جو:

خانم ۷۸ ساله سرش را پایین انداخته، در سوگ همسرش به شدت می‌گرید. از او می‌پرسم: «این روزها بیش از همه دلتان برای چه چیزی تنگ می‌شود؟» سرش را بالا می‌آورد، نگاهم می‌کند و می‌گوید: «اون کسی که به من می‌گفت تو چقدر خوشگلی دیگه نیست …»

#فقدان

✅ علیرضا خامسیان:

در ارتباط با اظهارات سعید قاسمی: در همین برنامه رضا خاتمی درباره انتخابات ۸۸ مطالبی را گفت و به دادگاه احضار شد. درباره اظهارات قاسمی این اتفاق رخ نمی‌دهد. این برنامه ماه‌ها قبل ضبط شد ولی هم زمان با اقدام اخیر ترامپ پخش می‌شود. مطمینا اتفاقی نیست. طرفداران جنگ در داخل ایران کم نیستند

✅ Hanie soltanpour:

این‌روزهای لیبی را ببینید.

۸سال از مداخله خارجی در این کشور میگذرد.

۲۰۰کشته درهفته وکشوری با دو دولت!

برنامه پرگار دربی‌بی‌سی که بتازگی اسلام‌هراسی را یک حق دانسته درسال۹۶ هم مهمانانش از اصلاحات درلیبی را ناامیدی کننده و مداخله درلیبی را الگوی درست وقابل تکرار برای ایران دانستند

✅ شکراله کلاه‌کج:

در مناطق سیل زده نیاز فوری به شیرخشک داریم.

به دلیل استرس و اضطراب و وضعیت تغذیه مادران، روز به روز نیاز به شیرخشک بیشتر می‌شود.

الان به یاری همه‌ی دوستان نیازمندیم.

لطفا اطلاع رسانی کنید.

#سیل_خوزستان

✅ Ali Taghipour:

«درد عشقی کشیده‌ام که مپرس»

سید حسین آملی #جانباز هشت سال دفاع مقدس، که سال ۶۲ از ناحیه نخاع آسیب جدی دید و جفت پاهاش قطع شده بود امروز به شهادت رسید. تصور رنجی که برای این خاک کشید سخته. روحش شاد

✅ Pedram Alvandi:

#حناچی شهردار تهران در جریان سفر به بغداد از مرقد #سلمان_فارسی و یادگار تاریخی #ایوان_مدائن بازدید کرد. فکر کنم اولین بازدید رسمی یک مقام ایرانی از این بنا در سالهای گذشته باشد.

✅ Ali Gholizadeh🇮🇷:

#سردار_سلامی بداند: همانقدر که مقابل ترامپ از #سپاه دفاع و از اقدامات نظامی در چارچوب #منافع_ملی آن دفاع میکنیم، به بازداشتهای خودسرانه ساس، دخالت در سیاست خارجی، ورود به منازعات سیاسی، استفاده ابزاری از بسیج در انتخابات وفعالیتهای اقتصادی ضدرقابتی سپاه هم نقدداریم.

#WeSupportIRGC

✅ Homayoun Kheyri:

سه تا محقق دانشگاه موصل یک مقاله علمی منتشر کردن که ارتش امریکا در دوره دو جنگ با عراق ۱۲۰۰ تن بمب حاوی اورانیوم ضعیف روی این کشور ریخته. نتیجه‌ش بروز ۱۴۰ هزار مورد سرطان و سالانه ۷ تا ۸ هزار مورد جدیده که شامل سرطان‌های پستان، ریه و خون میشه. بیشتر از همه در بغداد، بصره و موصل.

✅ حسین درخشان:

ابله‌ها فکر کردن ایران رو میتونن اینجوری به واکنش خشن و عصبی وادار کنند تا بریزن سرش عین صدام! خیلی مونده تا توی دوزاری و رییست بفهمین صبر و آینده‌نگری تمدنهای چندهزارساله مثل ایران و چین چطور باعث بقاشون دربرابر تهدید خارجی شده.

✅ Ruhollah Nakhaee🇮🇷🎗:

کاش این برنامه آقای #صدیقی در #ایران_مال پیشاپیش رسانه‌ای نشده بود که لغو هم نشود و برگزار شود. حضور #امام_جمعه شهر در مراسم پاساژ کذایی آن هم بعد از این صحبت‌ها که «تحریم به جهنم» و «فشار اقتصادی فدای سرتان» تصویر کاملی می‌شد از خیلی چیزها، هم برای امروز، هم برای تاریخ.

✅ Haniyeh Movahed:

وزارت #نفت: «در فرصت مناسبی که باعث سوءاستفاده طرف مقابل نشود، پرده #کرسنت را بالا میزنیم تا ملت بدانند چه کسانی پشت ژستهای مبارزه با #فساد، بزرگترین مشکلات را برای مردم ایجاد کردند. با آشکارشدن حقایق، چهره واقعی کارگردانان پشت پرده که به برخی مدعیان امروزی خط میدهند آشکار میشود»


📝📝📝 به بهانه جابجایی سردار

✍🏻محمد معینی

✅خرداد ماه سال ۹۳، پنج سال بعد از برگزاری انتخابات مناقشه‌برانگیز ۸۸، ویدئویی از سخنرانی سردار جعفری (فرمانده وقت سپاه) منتشر شد که طی آن معلوم بود وی این سخنرانی را بعد از برگزاری انتخابات مذکور برای جمعی از فرماندهان سپاه ایراد کرده است (ویدئو).

✅وی گفته بود: «خط قرمزی که برای نیروهای انقلاب وجود داشت، این بود که نیروهای مخالف انقلاب و ارزش‌های انقلاب که در دوران دوم خرداد فرصتی پیدا کرده بودند و در حاکمیت نفوذ پیدا کرده بودند، مجددا روی کار بیایند.»

✅او در بخش دیگری گفته بود: «این شیب [افول احمدی‌نژاد]، شیب نگران‌کننده‌ای بود که همه تحلیل می‌کردند که اگر باهمین روند ادامه پیدا بکند، حتما انتخابات دومرحله‌ای می‌شود و در مرحله‌دوم هم معلوم نیست که نتیجه به چه شکل می‌شود. خوب از اینجا به بعد یک مقداری تحلیل‌ها سخت شد و شرایط پیچیده.»

✅این یک سوال ابدی است که سپاه «غیر از دعا» برای جلوگیری از پیروزی کاندیدایی که ممکن بود دوم‌خردادی‌ها را به قوه مجریه بازگرداند و «دو مرحله‌ای «نشدن» انتخابات ۸۸، چه کارهای دیگری کرد؟

@mmoeeni۱


📻 بررسی و تحلیل موضوع لغو معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران در گفت و گو با ایمان ناصری مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوران نفت و گاز FGE

@naft۲۰۱۶


📝📝📝۱۰ چهره تأثیر گذار که دمکراتها برایشان سر و دست می‌شکنند

✅کاندیدا‌های انتخاباتی در دوران مبارزات خود بیشترین خلاقیت را به کار می‌برند. حالا که تبلیغات نامزد‌های دمکرات برای انتخابات ۲۰۲۰ آغاز شده است، اینکه هر کدام از آن‌ها به کجا سفر می‌کنند و با چه کسانی ملاقات می‌کنند، یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توان با استفاده از آن قدرت نامزد‌ها را با هم مقایسه کرد.

✅به گزارش فرارو؛ در این انتخابات دمکراتها چهره‌ای جوان‌تر و لیبرال‌تر از خود نشان می‌دهند و نامزد‌ها تنوع قومیتی بیشتری دارند. ۱۰ نفر از مهمترین چهره‌های تاثیرگذاری که در انتخابات اولیه دمکرات‌ها نقش داشته‌اند عبارتند از:

📌 ۱۰. کاردی بی: کاردی بی در یک پست اینستاگرامی به طولانی‌ترین تعطیلی دولت تاریخ آمریکا، که در دولت ترامپ اتفاق افتاد، حمله کرد. این ویدیو بیش از ۲۰ میلیون بازدید خورد. این عدد ۶ برابر تعداد بازدید پر بیننده‌ترین نمایش‌های شبکه‌های کابلی آمریکا در یک شب است.

📌 ۹. تام استیر: تام استیر، میلیاردر آمریکایی، شدیدا پیگیر محکومیت دونالد ترامپ است. حتی حالا که، بر اساس گزارش مولر، ترامپ از اتهام همکاری با روسیه برای دخالت در انتخابات، تبرئه شده است، استیر همچنان اصرار دارد ترامپ باید به ۸ اتهام مجرمانه دیگر پاسخ دهد.

📌 ۸. ولید شهید: این روز‌ها بسیاری از بحثهایی که در جریانات اصلی سیاست آمریکا شکل می‌گیرد از توییتر آغاز می‌شود. جایی که ولید شهید، مدیر ارتباطات دمکراتهای عدالت خواه (گروهی که الکساندرا اوکاسیو کورتز از آن برخاسته) مدیریت جناح ترقی خواه دمکراتها را بر عهده دارد و مسائل و کاندیدا‌های انتخابات را زیر نظر دارد.

📌 ۷. میشل اوباما: بانوی اول سابق آمریکا، با توری که برای معرفی کتابش برگزار کرد، نشان داد حتی اگر همسرش دیگر رئیس جمهور آمریکا نباشد، چهره ماندگاری دارد.

📌 ۶. استیسی ایبرامز: کمتر پیش می‌آید که یک نامزد شکست خورده زیاد مورد توجه قرار بگیرد. اما قضیه در مورد استیسی ایبرامز متفاوت است. او سال گذشته، با اختلاف کمی، در انتخابات فرمانداری شکست خورد. اما الان این نماینده ۴۵ ساله جرجیا، گزینه‌های زیادی پیش روی خود می‌بیند. نشستن بر صندلی سنای آمریکا در سال آینده، همراهی با جو بایدن یا یک دمکرات دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و حتی نامزدی برای ریاست جمهوری.

📌 ۵. آلفرد شارپتون: حضور شارپتون در کارزار انتخاباتی ۲۰۰۴ یک فعالیت سیاسی بیهوده نبود. او می‌خواست پا در مسیر جسی جکسون بگذارد و به عنوان رهبر بلامنازع آمریکاییان سیاه‌پوست و جنبش حقوق مدنی مدرن شناخته شود.

📌 ۴. لنارد لری مک کلوی: لنارد خطرناکترین برنامه صبحگاهی جهان را در یک ایستگاه رادیویی هیپ هاپ در قلب نیویورک اجرا می‌کند. امسال بسیاری از لحظات تاثیرگذار کمپین انتخاباتی از برنامه «کلوپ صبحانه» شروع شد. میزبان اصلی این برنامه لنارد بود و می‌خواست به حوزه‌هایی بپردازد که بقیه چندان مایل نیستند؛ او بر مسائل رنگین پوستان متمرکز بود.

📌 ۳. جان فاورو: بعد از اینکه ترامپ رییس جمهور آمریکا شد، گروهی از فارغ التحصیلان دوره اوباما مجموعه‌ای پادکست با اهداف آزادی خواهانه تولید کردند تا با ترامپ مقابله کنند. بعد از دوسال از شروع ساخت «پادکست نجات آمریکا» صد‌ها هزار شنونده جذب این برنامه شده‌اند. جان فاورو در آخرین پادکستهایش چند نماینده دمکرات را در مورد حذف بعضی قوانین در کنگره به چالش کشید که با واکنش‌های جالبی مواجه شد.

📌 ۲. الکسندریا اکاسیو-کورتز: طرح «نیودیل سبز» اکاسیو، بین دمکراتها جدایی انداخته و نمی‌دانند این طرح عملی است یا نه. در این مساله میانه‌رو‌ها و ترقی خواهان، هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. حالا اکاسیو تصمیم گرفته در توییتر خود، با ۳٫۲ میلیون فالوور، بررسی کند که کدام طیف در رقابتها وزن بیشتری دارد.

📌 ۱. ریچل مدو: برنامه ریچل مدو، با بیش از ۳ میلیون بازدید شبانه، یکی از پربازدیدترین برنامه‌های آمریکاست و باعث شده نمایندگان دمکرات شور و شوق زیادی برای شرکت در آن از خود نشان دهند.

yon. ir/xCRkg

متن کامل: 👈 yon. ir/piJMQ

👇تصویر کاردی بی


📝📝📝از پیشرفتهای هوش مصنوعی

در تقلید رفتارهای انسانی باید ترسید؟

✍🏻روزبه خانجانی

زومیت

✅فناوری‌های تازه‌‌ با تقلید مؤثر برخی از رفتارهای انسانی، این پرسش را در اذهان ایجاد کرده که تا چه زمانی قادر خواهیم بود محصولات ماشین را از آثار بشری تشخیص دهیم؟

✅اگر از طرفداران پروپا قرص فناوریهای انقلابی بوده باشید، پس احتمالا می‌دانید که تاکنون چندین و چند بار از خطرات مربوط به پیشرفت خارج از کنترل هوش مصنوعی صحبت به میان آمده و از دانشمندانی نظیر استیون هاوکینگ تا سیاستمدارانی چون هنری کسینجر همگی از آینده‌ای تاریک سخن گفته‌اند که با فرارسیدن (نقطه تکینگی فناوری) برای بشر رقم خواهد خورد …

✅ایده‌‌ای که در پس این پیش‌‌گوییها دیده می‌‌شود آن است که با آغاز خلاقیت در سیستمهای هوش مصنوعی، آنها قادر خواهند بود چیزهای بزرگی خلق کنند که ممکن است برای خود ما کمی ترسناک جلوه کند. برای مثال، یک برنامه‌‌ی هوش مصنوعی که اجازه می‌دهد کاربران بتوانند همراه‌با یوهان سباستیان باخ در دنیای مجازی آهنگ‌‌سازی کنند؛ بدین‌‌صورت که کاربران می‌‌توانند با واردکردن نت‌‌های خود به برنامه، هارمونیهایی متناسب به‌‌سبک باخ دریافت کنند.

✅سیستمهای هوش مصنوعی بی‌‌نقص نیستند؛ بسیاری از آنها به داده‌هایی تکیه دارند که شاخص مناسبی از کل جمعیت نیست یا تحت‌تاثیر سوگیری‌‌های عمدی و تعصبات انسانی قرار دارند. بدتر آنکه حتی به‌‌درستی روشن نیست که درصورت بروز خطاها یا ایجاد مشکلات حادتر ازسوی این نوع سیستم‌ها، باید تقصیر را متوجه چه فرد یا گروهی دانست.

✳️ متن کامل: 👈 yon. ir/gLkUd


📝📝📝ریشه‌های بحران ونزوئلا؛ مصاحبه‌ ریچارد ولف با جورج چیکارلو-ماهر

✍️ ترجمه‌ مصطفی آقایی

✅آن‌چه می‌خوانید متن مصاحبه‌ای است که ریچارد ولف در برنامه‌ تلویزیونی هفتگی خود با یکی از محققین شناخته‌شده‌ تاریخ ونزوئلا و آمریکای لاتین انجام داده است. گذشته از تمامی واقعیاتی که نشان می‌دهند تبلیغات جهانی درباره‌ ونزوئلا یک‌جانبه هستند و اساسا در خدمت نقشه‌ها و برنامه‌های امپریالیسم جهانی ایالات متحده و اروپا قرار دارند.

✅ولف: مهمان من پروفسور جورج چیکارلو-ماهر است …در میان آثار او سه کتاب برای ما جالب توجه بود: ۱: چاوز را ما آفریدیم: تاریخ مختصر انقلاب ونزوئلا، ۲: ساختن کمون: دموکراسی رادیکال در ونزوئلا، و از همه متأخرتر، ۳: استعمار زدایی از دیالکتیک". اکنون می‌توانیم وارد بحث بشویم. پیشنهاد می‌کنم در ابتدا، برای برطرف کردن بدفهمی‌های احتمالی، با یک توضیح بسیار مختصر از آن‌چه در ۲۰ سال اخیر بر ونزوئلا گذشته آغاز کنیم.

✅چیکارلو-ماهر: شما درباره‌ بازه‌ زمانی ظهور چاویسم و تکامل یک جنبش اجتماعی رادیکال موسوم به انقلاب بولیواری صحبت می‌کنید. معمولا من تأکید می‌کنم که باید بیش از ۲۰ سال به عقب بازگشت. باید یک قرن توسعه‌ نفتی را درنظر گرفت، و بر این واقعیت انگشت گذاشت که چیزی از پول این نفت به مردم ونزوئلا نرسید. و هم‌چنین باید به انفجار عظیم اعتراضات مردمی، که اکنون ۳۰ سال از آن گذشته و به حوادث کاراکاسو مشهور است، توجه کرد. این شورش در سراسر کشور یک هفته ادامه پیدا کرد، و در نتیجه‌ آن در فضای سیاسی ونزوئلا عرصه ‌ای ایجاد شد که به هوگو چاوز و جنبشهای انقلابی امکان داد تا برای تحقق شکل بدیلی از جامعه تلاش و مبارزه کنند.

🔻 ولف: فکر می‌کنم برای مردم بخش اعظم جهان، و حتی برای بخشهایی از ایالات متحده، روشن باشد که ابتدا دولت چاوز و حالا دولت مادورو آماج حمله‌ رهبران منتخب و غیرمنتخب جمهوری‌خواه و دموکرات بوده‌اند تا کنار بروند یا سرنگون شوند. فکر می‌کنم برای بسیاری از ما پرسش جالب این است: چرا موفق نشده‌اند؟ چه‌چیز توانسته جلوی اجرای برنامه‌ای چنین دیرپا را بگیرد؟ در ابتدا کوشیدند چاوز را سرنگون کنند. او را از کشور بیرون بردند (درواقع آدم‌ربایی کردند) و نهایتا مجبور شدند او را بازگردانند. چه‌چیز می‌تواند به ما کمک کند که دلیل جواب ندادن این نقشه را دریابیم؟ خود حملات ایالات متحده به آمریکای لاتین برای براندازی حکومتها بخشی قدیمی از تاریخ ما بوده‌اند، و درک علت وقوع آنها دشوار نیست.

✅چیکارلو-ماهر: فکر می‌کنم به‌درستی اشاره می‌کنید که این حرکت از طرف آمریکا فراحزبی بوده است. یادمان نرفته است که هیلاری کلینتون چاوز را دیکتاتور خواند. برنامه‌ فراحزبی به رهبران آمریکایی اجازه می‌دهد هرآنچه دلشان می‌خواهد درباره‌ ونزوئلا بگویند. علاوه بر این، ونزوئلا اپوزیسیون بسیار متعصبی دارد که برعکس کوبا کشور را ترک نکرده، و هنوز در داخل می‌کوشد قدرت را پس بگیرد. پس پای آرایشی از نیروهای ضدچاویسم در میان است. اما با این حال، درمقابل این آرایش مقاومت نیرومند نیز هم‌چنان ادامه دارد. به‌لحاظ تاریخی، تبیین این مقاومت دشوار است. در سال ۲۰۰۲، چاوز را با کودتا برکنار کردند، اما این کودتا تنها دو روز دوام آورد، و نهایتا شکست خورد. چنین اتفاقی در تاریخ جهان کم‌نظیر است. چطور چنین شد؟ صدها هزار نفر از مردم از تپه‌ها پایین آمدند، شهر را در اختیار خود گرفتند، مطالبه کردند که چاوز بازگردانده شود، و به برخی بخشهای ارتش نشان دادند که این نقشه جایگاه قانون اساسی و مطالبات مردمی را تضعیف می‌کند. آنها دریافتند که اگر چاوز را بازنگردانند، اتفاقات بسیار بدتری رخ خواهد داد. سپس کل صنعت نفت به‌تصمیم اپوزیسیون به‌مدت دو ماه تعطیل شد (کوشیدند وانمود کنند این تعطیلی ناشی از اعتصاب است). به این ترتیب، کل اقتصاد برای دو ماه از کار افتاد. در این شرایط مردم در صف‌ها انتظار کشیدند، صبر و حوصله به خرج دادند، ترانه خواندند، و در یک کلام به‌شکلی شگفت‌آور مقاومت کردند، چون می‌دانستند چه کسی می‌خواهد دولت آنها را سرنگون کند. امروز نیز شاهد اتفاقات مشابهی هستیم. / پروبلماتیکا/yon. ir/X۰u۴G

📌متن کامل: 👇👇👇

http: //problematicaa. com/economic-update-venezuela


📝📝📝انتخابات اوکراین؛ کمدین زلنسکی 'برنده' انتخابات ریاست جمهوری شده است

✅با اینکه نتایج رسمی و نهایی اعلام نشده اما پترو پروشنکو رقیب آقای زلنسکی شکست را پذیرفته است.

✅به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی این نتیجه نشانه این است که رای‌دهندگان اوکراینی احزاب عمده این کشور را طرد کرده‌اند.

✅آقای زلنسکی وعده داد هیچوقت به رای مردم خیانت نکند و گفت: «امروز روز پیروزی اوکراینی‌ها است، پیروزی اوکراین است و امیدوارم پیروزی منصفانه باشد».

✅آقای زلنسکی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که ٣٩ نامزد داشت و سه هفته پیش برگزار شد با ۳۰٫۴ از سایر رقبا پیش افتاد و همراه با نفر دوم -پترو پروشنکو رئیس جمهور فعلی به دور دوم رفت.

✅رئیس جمهور در اوکراین برای پنج سال انتخاب می‌شود و کنترل قابل ملاحظه‌ای بر امور امنیتی و دفاعی و سیاست خارجی دارد.

✅آقای زلنسکی که ٤١ سال دارد سابقه‌ای در سیاست نداشت و بیشتر بعنوان کمدین شناخته می‌شد. او عمده معروفیت خود را از بازی در یک سریال تلویزیونی به دست آورده بود، در نقش کسی که تصادفی رئیس جمهور اوکراین شده بود.

✅در این انتخابات او بیشتر بر تفاوت‌هایش با نامزدهای دیگر تاکید کرد تا اینکه برنامه‌ها و ایده‌های روشن و مشخص ارائه کند.

✅آقای زلنسکی همچنین با حضور گسترده در شبکه‌های اجتماعی رای دهندگان جوان را به خود جلب کرد و چون از صحبت کردن به زبان روسی پرهیز نکرد، توانست حمایت شهروندان روس تبار شرق اوکراین را هم به دست آورد.

✅رقیب او آقای پروشنکو بر اساس این نظرسنجی ٢٥ درصد آرا را به دست آورده است.

✅آقای پروشنکو در سال ٢٠١٤ رئیس جمهور شد، بعد از این که مردم ویکتور یانوکوویچ رئییس جمهور قبلی را که طرفدار روسیه بود سرنگون کردند. با اینکه روسیه شبه جزیره کریمه را به خاک خود منضم کرد و نیروهای طرفدار آن در شرق اوکراین با ارتش این کشور درگیر هستند اما رابطه با روسیه نقش مهمی در مبارزات انتخاباتی این دوره نداشت. / بی بی سی

yon. ir/Ud۰bS


📝📝📝مناظرۀ قرن

✅ژیژک در برابر پیترسون: مارکسیسم در برابر سرمایه‌داری

✅دیشب «خطرناک‌ترین فیلسوف جهان» و «مشهورترین روشنفکر عمومی زندۀ دنیا» مناظره کردند

✅سرمایه‌داری و مارکسیسم. جدال بی‌پایان میان این دو اردوگاه فکری هیچ‌گاه به پایان نمی‌رسد. دیشب در شهر تورونتو، اسلاوی ژیژک و جردن پیترسون، دو چهرۀ دانشگاهی بسیار جنجالی، که بیشتر به ستارۀ پاپ شبیه‌اند تا استاد دانشگاه، رو در روی هم نشستند تا از این بگویند که آیا سرمایه‌داری شیوۀ بهتری برای زندگی است یا مارکسیسم. اما آنچه رخ داد، مثل هر مناظرۀ دیگری، پیش‌بینی‌ناپذیر بود. گزارشی کوتاه از این مناظره را می‌خوانید.

✅محمد ملاعباسی، ترجمان — بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی و شایعه‌پراکنی، بالأخره مناظرۀ میان دو تن از جنجالی‌ترین شخصیت‌های فکری جهان دیشب در تورنتو برگزار شد. در این مناظره، فیلسوف اسلوونیایی، اسلاوی ژیژک، رو‌به‌روی روان‌شناس کانادایی، جردن پیترسون نشست تا دربارۀ تقابل سرمایه‌داری و مارکسیسم گفت‌وگو کنند. شهرت جهانی این ابرستاره‌های دنیای روشنفکری باعث شد تا کل صندلی‌های سالن ۳۰۰۰نفرۀ سونی‌سنتر برای دیدن «مناظرۀ قرن» پر شود.

*برای مطالعه متن کامل این مطلب جالب به لینک زیر بروید.

http: //m. tarjomaan. com/neveshtar/۹۳۷۴/


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ به ما سنگ می‌زنند چون در حال پیشرفت هستیم.

✍🏻 رضا کیانیان

✅ توضیحات کاوه مدنی درباره گذر از خشکسالی

✅ سخنان این هفته امام جمعه تهران، موجی از واکنشها را برانگیخته است. این واکنشها اغلب از سوی قشر تحصیل کرده دانشگاهی، اصلاح طلب، و کسانی است که اصولا در فکر و سیاست، تمایلات خردورزانه دارند.

✍🏻 ادامه

✅ چرا لاریجانی به بغداد نرفت؟

✍🏻 احمد زیدآبادی

✅ رئیس منطقه خوزستان حزب اتحاد ملت در گفت‌وگو با امتداد: عقرب‌گزیدگی و بیماری‌های عفونی، تهدیدات جدی در مناطق سیل‌زده/ خشک شدن مناطق ‌تا زمستان طول می‌کشد. ادامه

✍🏻 محمد جعفری

✅ این اتفاقی نبود که قبل از آمدن (هیتلر) و بعد از رفتنش، باران بارید!

✍🏻 سهند ایرانمهر

✅ توئیت

✍🏻 احسان محمدی

✅ از این دیکتاتور به آن دیکتاتور فرج است!

✍🏻 سعید معدنی

✅ نزاع یا تعامل

✍🏻 محمود سریع القلم

✅ درباره نامه غیرحرفه‌ای ظریف

✍🏻 مجید یونسیان

✅ انتظار فرج یا نابودی (به مناسبت نیمه شعبان)

✍🏻 امیر ترکاشوند

✅ اگه براتون اتفاقات دیروز تبریز عجیبه و براتون سوال پیش میاد چه جوری شهری که در دهه ۷۰ وقتی میزبان سرخابی‌های پایتخت در مقابل تراکتورسازی و ماشین سازی بود حداقل نیمی از ورزشگاه در اختیار طرفداران پرسپولیس و استقلال بود و الان اینطوری شده، امیدوارم این رشته توییت براتون مفید باشه.

✍🏻 ادامه

✅ مصرف بالای انرژی در حال از بین بردن بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور انرژی کشور است/ در شرایط تحریم بهترین راه حل اصلاح یارانه‌های انرژی و توزیع روشمند آن میان مردم است/ همه دهک‌های درآمدی بجز بخشی از دهک دهم از اصلاح و بازتوزیع یارانه‌های انرژی منتفع می‌شوند/ فرصت صادرات انرژی (چه بصورت فیزیکی به منطقه و چه بصورت تبدیل برق به ارزهای دیجیتال) فرصتی بینظیر برای بی اثر کردن تحریم هاست.

✍🏻 ادامه

✅ تخت‌روانچی پنجره دیپلماسی با آمریکا بسته نیست.


‍ 📺 #ببینید

✅ حکومت اقلیت؛ نتیجه مهندسی انتخابات

🔰منتخب #مناظره_دوم آقایان زاکانی و تاجزاده

🗓۱۳۹۷/۱۱/۰۳

📌سخنرانی سردار مشفق اعتراف به انجام کودتای انتخاباتی است مستقل از اینکه در شمارش آرا تقلب انجام داده یا نداده باشد.

📌تلاش معاونت اطلاعات قرارگاه ثارالله برای مهندسی انتخابات و نادیده‌گرفتن رای اکثریت مردم منحصر به انتخابات ۸۸ نبود.

📌به تصریح سردار مشفق، آنها با غیررقابتی کردن ۱۱۰ کرسی در انتخابات مجلس هشتم (با حذف تمام نامزدهای غیراقتدارگرا) امکان رقابت را تنها در ۱۸۰ کرسی برای اصلاح‌طلبان فراهم کردند.

📌اگر اصلاح‌طلبان ۷۵درصد آرا را کسب و سه چهارم کرسی‌ها را به‌خود اختصاص می‌دادند، حداکثر می‌توانستند ۱۳۵ نماینده روانه مجلس کنند، اما جناح رقیب با ۲۵درصد آرا ۱۵۵ نماینده به مجلس می‌فرستاد. این یعنی کودتای انتخاباتی و حکومت اقلیت بر ملت.

📌نتیجه مهندسی انتخابات می‌شود مجلس خبرگان کنونی که ۸۰درصد کرسی‌های آن از قبل برای نامزدهای همسو با ستاد مهندسی انتخابات تضمین شده بود. رئیس آن هم می‌شود آقای جنتی که آخرین نفر راهیافته به مجلس از استان تهران است.


📝📝📝نوشم نه‌ای، نیشم چرایی

✍🏻رضا بابایی

قم، بیمارستان ولی‌عصر

✅به نظر من، همه یا بیشتر امامان جمعه ایران باید تغییر کنند. آنها فرصت یا انگیزه برای مطالعه و تفکر نداشته‌اند. نه از سیاست‌ بین‌الملل چیزی می‌دانند و نه از پیچیدگی‌های سیاست داخلی. بولتن‌های خبری و تحلیلی، ذهن و زبانشان را تسخیر کرده است. آنها هیچ‌گاه در خیابان دنبال تاکسی ندویده‌اند؛ در مترو مچاله نشده‌اند؛ از هیچ داروخانه‌ای نشنیده‌اند که نداریم، نیست، فعلا برو بمیر تا بعد. از همسر و فرزندانشان خجالت نکشیده‌اند. مشکل مسکن و مرکب و امنیت و شغل و اعتبار و بیکاری فرزندان نداشته‌اند.

✅قیمت‌های جدید قلبشان را سوراخ نکرده است. بار ترافیک شهر را هم رانندگانشان به دوش می‌کشند. شاید سال بگذرد و یک بار برای خرید به بازار یا خیابان نروند. فرق دلار سه هزار تومانی را با دلار ۱۵ هزار تومانی نمی‌دانند؛ چون تأثیری در زندگی آنان نداشته است. امام جمعه موقت پایتخت گفته است به جهنم که تحریم‌ها تشدید شده است. به کدام جهنم؟ جهنمی که سهم ما شده است؟ ایشان اگر نمی‌تواند یا نمی‌خواهد جلو تحریم‌ها را بگیرد، چرا دست‌کم همدردی نمی‌کند؟ نماز جمعه و محیط‌های معنوی، جایی است برای باز کردن گره‌ها با سرانگشت عقل و تدبیر و زبان نرم. کوبیدن بر طبل جنگ، کار نظامیان است، نه اهل محراب و منبر. مگر دنیا کم دیوانه دارد که ما هم دیوانه‌وار رفتار کنیم؟ هزار بار گفته‌اند و تجربه کرده‌ایم که طولانی شدن منصب‌ها، نتیجه‌ای ندارد جز پاره شدن رشته‌های ارتباط با مردم و بی‌خبری از حال آنان.

@RezaBabaei۴۳


📝مصاحبۀ روزنامه اعتماد با اردشیر منصوری

تاریخ نشر: ۲۶ فروردین ۱۳۹۸

📚در معرفی کتاب: حق حیوان، خطای انسان

اثر تام ریگن، انتشارات کرگدن

✅اشاره: کتاب به گونه‌ای انقلابی از حقوق حیوانات دفاع می‌کند و هر گونه بهره‌کشی از حیوانات را، شامل خوردن گوشت و فراورده‌های غذایی جانوری، تا بارکشی و نیز استفادۀ آزمایشگاهی از آنها، قبیح می‌شمارد.

@ardeshirmansouri


📝📝📝فاطمه کروبی در دیدار با اعضای حزب اعتماد ملی: از هیچ دروغ و افترایی علیه محصورین کوتاهی نکردند

✅قائم مقام و اعضای حزب اعتماد ملی به مناسبت آغاز سال جدید با فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی دبیرکل در حصر حزب اعتماد ملی دیدار کردند.

✅فاطمه کروبی در این دیدار که در حسینیه جماران برگزار شد، با ابلاغ سلام مهدی کروبی به اعضای حزب، به تشریح آخرین وضعیت حصر پرداخت و گفت:

✅سال ۸۸ اتفاقاتی بر پایه یک تصمیم غلط افتاد و سرمایه‌های اجتماعی نظام را از بین برد و این روند اشتباه همچنان ادامه دارد.

✅دوم اسفند ۸۹ نیروهای امنیتی با بی ادبی وارد خانه شدند و بدون طی کردن مراحل قانونی و قضایی حصر آغاز شد و هنوز اراده‌ای برای تعیین ‌تکلیف آن نیست.

✅طبق قانون، زندانی مرخصی دارد و چارچوبی وجود دارد. اما در رابطه با حصر غیرقانونی نه چارجوبی گذاشته‌اند نه مرخصی می‌دهند. با مدیریت سلیقه‌ای نیروهای امنیتی ۹ سال است شرایط را تحمل می‌کنیم.

✅زمانی که انقلاب اسلامی شد همه خوشحال بودیم که حکومت خودکامه فردی به پایان رسید و بنا شد حاکمیت قانون سرلوحه کشور و مقامات باشد. در قانون اساسی که بزرگانی آن را تدوین کردند، علاوه بر پرداختن به حقوق و آزادی‌های مشروع، هیچ مقامی حق ندارد آزادی‌های مشروع را حتی با وضع قوانین از شهروندی بگیرد.

✅آقای کروبی در سه سال اول حصر شرایط بسیار بدی داشتن به صورتی که از آفتاب و هوای آزاد محروم بودند

✅اصل ۳۶ قانون اساسی می‌گوید حکم مجازات و اجرای آن باید از طریق دادگاه صالح صورت گیرد. تا به حال درباره محصورین تفهیم اتهام هم نشده و به مراجع قضایی هم هیچ پرونده‌ای ارسال نشده است. ۹ سال گذشت. خوب به یاد داریم ما از بزرگان دینی یاد گرفتیم دروغ و تهمت و افترا جه عارضه‌هایی دارد. از هیچ دروغ و افترایی کوتاهی نکردند بدون اینکه اجازه داده شود جواب داده شود. و امروز این بدعت خطرناک به یک امر عادی تبدیل شده است. البته عزت و ذلت از آن خداست. امروز شما می‌بینید عزت از آن کیست و این الطاف الهی است.

✅این شکافی که بین مردم و حکومت به وجود آمد، تا زمانی که تغییر اساسی در رویکرد به قانون صورت نگیرد قابل ترمیم نیست. اگر کسی دلسوز است و دغدغه کشور و مردم مظلوم را دارد و به دنبال حل معضلات است بدون تردید مقدمه بهبود شرایط و ترمیم بی اعتمادی مردم به حکومت، پایان حصر و آزادی زندانیان و آزادی رسانه‌ها است. /سحام

http: //up. upinja. com/uz۵۳l. jpeg‏


بگذارید هرچه می‌خواهد ببارد

ببارد از سنگ، از سیاهی، از سکوت

ما نومید نمی‌شویم

ما همچنان

سفره‌ی بی‌سین خانوار خویش را

با الفبای تمام عیار عشق می‌آراییم!

این را من نمی‌گویم

مادران ما می‌گویند!

سیدعلی صالحی

🕊 @zaviyyedid


📝انتظار دعوت به «نپذیرفتن»

✍🏻محمدرضا حکیمی

✅نباید پنداشت که انتظار ظهور، و چشم به راه «مهدی موعود» بودن، به گونه‌ای موجب از دست رفتن حرکت‌های اصلاحی و حماسه‌های دینی و اجتماعی است. هرگز چنین نیست.

✅انتظار، دعوت به «نپذیرفتن» است، نه «پذیرفتن»، نپذیرفتن باطل، نپذیرفتن ستم، نپذیرفتن بردگی و ذلت.

انتظار، درفش بنیادگر مقاومت است، در برابر هر ناحقی و هر ستمی و هر ستمگری …

#خورشید_مغرب_ص۲۶۲

#انتظار_مکتب_اعتراض

#مهدی_موعود

@ostadhakimi


📝📝📝جمکرانیسم؛ از نمادزدگی تا مناسک‌سازی

✍🏻یادداشت وارده

✅مسجد جمکران، نماد فربگی مناسک و نمادزدگی دینی در دوران جمهوری اسلامی است. مسجد گمنامی که روند رویدادها در هزار سالهٔ بعد از تأسیس‌اش، چنین توسعهٔ ذوابعادی را برایش متصور نمی‌نمود؛ از توسعهٔ مکانی و امکانی در این چهار دهه گرفته تا تکثیر آئین‌ها، روایت‌ها و رجعت‌ها و از همه مهمتر توسعهٔ معنای قدسی جمکران که نمودش جااندازی لفظ «مقدس» در کنار نام این مسجد است، همهٔ این‌ها در این راستا بوده است که جمکران را به نماد مجسم امام عصر (عج) و سهل‌ترین امکان ارتباط با او و مرجعیت مسئلهٔ انتظار تبدیل کنند.

✅فرایند مناسک‌سازی و نمادپردازی که ماحصل همکاری تنگاتنگ لایه‌های میانی و پایین‌دست حاکمیت و دستگاه‌های تبلیغی با حوزه است، با قرائت ناب امام خمینی از اسلام و با روح انقلاب اسلامی سازگار نیست. علاوه بر این صوری شدن دین و خلع آن از معنای باطنی، کم‌رونق شدن مناسک حقیقی و مورد طعن و اتهام قرار گرفتن آن‌ها و از طرف دیگر پیدایش تضادها و طبقه‌بندی‌های اجتماعی معطوف به این مناسک از جملهٔ پیامدهای فکری و اجتماعی این فرایند است.

✅اهم اهداف و دلالت‌های این مسئله چنین به نظر می‌آید:

📌۱. توسعه‌طلبی ظاهری شیعی؛ و تلاش برای به رخ کشیدن هر چه بیشتر عده و عده -که این مسئله نقطهٔ مشترک همهٔ حکومت‌های شیعه در طول تاریخ بوده است- و ریشهٔ تاریخی آن اختناق و سرکوب‌شدگی مطلق توسط حکومت‌های غیرشیعه است.

📌۲. فرقه‌گرایی؛ که گاه خودآگاه است و برآمده از جهان فکری شیعه-سنی یا شیعه-دیگری است و گاه ناخودآگاه است که ریشه در همان وضعیت دوقطبی خودآگاه (هر چند ضعیف باشد) دارد.

📌۳. امتیازدهی به خوانش‌های رقیب از اسلام شیعی؛ برای همراه کردن آنان و یا کاستن از چالش‌های فی‌مابین.

📌۴. رقابت با خوانش‌های رقیب از اسلام شیعی؛ به منظور در دست گرفتن ابتکار عمل بیشتر و برداشتن بار از روی دوش مناسک و شعائری که رقبا داعیه‌دارش هستند. برای مثال به دست گرفتن ابتکار عمل در برابر انجمن حجتیه و گرفتن امکان از آنان.

📌۵. رقابت جغرافیایی با خوانش‌های شیعی خارج از حاکمیت ایران و نمادسازی متقابل؛ به طور مشخص در رقابت با حوزهٔ نجف که اقلا سه مکان بسیار مهمتر از جمکران در رابطه با امام عصر در اختیار دارد (سرداب مقدس در سامرا و مساجد کوفه و سهله). خصوصا نیاز به داشتن ربط معنادارتر با امام عصر برای نهاد دین در جغرافیای حکومت شیعی در مقابل شیعهٔ سکولاری که اغلب اماکن و نمادهای مذهبی شیعه را در اختیار دارد، این رقابت را قابل فهم‌تر می‌کند.

📌۶. خلق صورت‌های جدید، مفرح و نمایشی‌تر از دینداری؛ برای همراه کردن یا اقل‌کم همراه‌تر نشان دادن جامعه.

📌۷. توسعهٔ دایرهٔ مشروعیت نهاد دین و نهاد قدرت؛ در جامعه‌ای با اکثریت شیعه و محب اهلبیت.

📌۸. انحصاری کردن دین؛ از طریق مناسک‌سازی‌هایی که نهاد عهده‌دار آن مناسک را هر چه بیشتر در مرجعیت و موضع اقتدار قرار دهد.

📌۹. تفوق صورت‌گرایی و کمیت‌گرایی؛ در برابر باطن‌گرایی و کیفیت‌گرایی که از عوارض عصر پساروشنگری است.

📌۱۰. تفوق روح جهان فکری اشعری؛ بر وجوهی از شیعهٔ عقلیه که کاهندهٔ قدرت مرجعیت اجتماعی است. این مسئله بیشتر در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی و خصوصا در موضوع انتخابات بروز روشن‌تری دارد.

@tasrih


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ طاها مجیدی:

وزارت بهداشت گفته سن #ازدواج دخترا از ۲۱ به ۲۴ سال و سن ازدواج پسرا از ۲۷ سال به بالای ۳۰ سال رسیده.

والا همین که تو این وضعیت اسف‌بار اقتصادی بازم ازدواج می‌کنن باید خدا رو شکر کرد

✅ فاطمه مهدیانی:

درکش برای من سخته که به امثال سعید قاسمی تریبون می‌دن ولی مانع انتشار صحبت‌های دلسوزانه خاتمی در رسانه‌ها می‌شن

#آزادی‌بیان

✅ Sadra mohaqeq:

سعید بیات پرستار ۲۶ ساله اهل لار اسفند ۹۷ در تصادفی کشته شد اما اعضای بدنش جان ۵ نفر را نجات داد؛ کبد او به ۲ بیمار، دختر ۳ ساله یاسوجی و خانم ۳۵ساله ایلامی، یک کلیه و پانکراس به خانمی ۲۸ساله اهل نیریز، کلیه دیگر به مرد ۵۰ ساله شیرازی و قلبش هم به مردی ۳۵ ساله اهل دوکوهک اهدا شد.

✅ کاغذ:

درحالی‌که وزارت ارشاد سال‌هاست به ترجمهٔ استاد منوچهر بدیعی از «اولیس» اجازهٔ انتشار نمی‌دهد، این کتاب به زودی با ترجمهٔ فرد دیگری به بازار می‌آید!

#سانسور

✅ فرید مدرسی:

نمی‌توانم بپذیرم که #سعید_قاسمی به دلیل نادانی اطلاعات دندان‌گیر برای رسانه‌های معارض جمهوری اسلامی ایران می‌پزد و اتاق فکرهای امریکایی و اسرائیلی را شادمان می‌کند. این #پروژه_جنگ‌افروزی دولبه دارد، باید هر دو لبه را شناخت و آنها را زمین زد. نباید خوابید؛ چشمانمان باز است.

✅ علی ملیحی:

درباره سخنان سردار قاسمی پرسش ضروری این نیست که چرا از پوشش هلال‌احمر سوءاستفاده شده یا چنین عملی افشا شده. پرسش ضروری آن است که چرا پول و امکانات ایرانیان در جنگ بوسنی به کار گرفته شد؟ کدام ضرورت امنیت ملی موجد آن بود؟ اگر در سارایوو نمی‌جنگیدیم هم باید در تهران می‌جنگیدیم؟

✅ Setareh:

در سال ۱۲۶۸ هجری شمسی نهضت تنباکو شکل گرفت که در سال ۱۳۰۵ در فیلم «خزپوش» موضوع نخستین فیلم داستانی روسی درباره ایران شد، هر چند با گذشت ۱۳۰ سال از این قیام، هیچ فیلم ایرانی درباره نهضت تنباکو ساخته نشده!

✅ siavash fallahpour:

#چین برای اولین بار موفق به استخراج گاز از آب‌های عمیق (عمق ۲۵۹۰ متری) شده است.

به عبارت دیگر، انحصار بریتیش پترولیوم برای کشف و استخراج گاز در آب‌های عمیق به پایان رسیده.

✅ mohammad mohajeri:

این فایل منتسب است به یک نماینده اصولگرای مخالفFATF. می‌گوید با پذیرشFATFصبح که از خواب بیدار می‌شوی می‌بینی امریکا یک میلیارد از حسابت برداشت کرده!

اگر جای احسان علیخانی بودم دعوتش میکردم برای یک اسندآپ کمدی در برنامه «عصرجدید»!

تا صبح می‌خندیدند داورها از هنرنمایی #مااصولگراها

✅ سیدعطاالله مهاجرانى:

فیلم همه آمده‌اند، محمد رضا جلائى پور!

به نظرم محمد رضا مى تواند کمپینى را سازمان دهد، جوانان عزیزى که از گوشه و کنار کشور براى یارى هموطنان آمده‌اند. خود تبدیل به راوى حضور ملى شوند. تفسیر انسان دوستى و ایران دوستى، وفادارى و صفایند.

سیاه بین و غوغا سالارمثل غبارمحو مى شوند!

✅ حسین رزاق:

براى سه شب اجرا میخواستند یک میلیارد تومن به #عادل بدهند اما نرفت!

خاطره‌ای از اسکندرکوتى گزارشگر قدیمی فوتبال

#عادل_فردوسی‌پور

✅ Katy Radjabi:

- گفتند جایی حرف نزنید، بزودی آزاد می‌شند

- مارمولکهایی ابزار جاسوسی شدند

- بعد دوربین

- اتهام را سنگینتر کردند

- توهین کردند

- تا به امروز سند و مدرکی نداشتند

- وکلا را تحمیل کردند یا بی وکیل محاکمه را شروع کردند

قبول کنند که اشتباه کردند و تمامش کنند!

#امید_برای_طبیعت

✅ حسن اسدی زیدآبادی:

همان کسانی که چهل سال است معتقدند #کارتر در #ایران موجب #براندازی و #انقلاب شد حالا در ینگه دنیا چشمشان به دهان #پمپئو و #ترامپ است.

✅ Elmira Sharifi:

دعا خواندن اروپاییها برای کلیسای #نوتردام باکلاسه ولی ما بگیم «توکل برخدا» و دعا کنیم، از مرحله پرتیم!؟

خداجویی در فطرت انسانهاست.

✅ کریم رئیسی:

آهای خانمی که توی خیابون به من طلبه تیکه میندازی، حرف زشت میزنی و‌با خیال راحت با دوستات میزنی زیر خنده،

خواستم بگم شاید حواست نباشه ولی تو خیلی بیشتر از بقیه کسایی که توی خیابون میبینی به من اعتماد داری.

اگ کس دیگه‌ای بود که میدونستی جوابتو میده و تحقیرت میکنه اینکارو میکردی؟

✅ Mohammadreza Abdoos:

حمید رسایی: فیلم رحمان ۱۴۰۰ پر از صحنه‌های اروتیک جنسی است.

فیلم رو ندیدم تعریف ایشون رو هم از صحنه اروتیک نمی‌دونم ایشون سوالی رو متوجه معاونت سینمایی کردند اما سوال مهمتر اینه که چرا فیلمی (به قول آقای رسایی) پر از صحنه‌های اروتیک کمتر از یک ماه ۲۲ میلیارد فروخته و اعتراضی نشده

✅ Reza Nasri:

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های این سال‌ها این بوده که عده‌‌ای - با علم به اینکه مردم اشراف چندانی به مسائل فنی ندارند - هر ایراد بی‌اساسی که دل‌شان خواست به برجام نسبت دادند. دولت ترامپ از برجام خارج شد چون خدشه‌ای به قابلیت هسته‌ای ایران وارد نمی‌کند؛ منتقد داخلی می‌‌گوید حرف مفت است


📝📝📝حضور آمریکایی‌ها در زلزله و عراقی‌ها در سیل

✍🏻ملیحه محمدی

سی و یکم فروردین ۱۳۹۸

✅فضای بی نهایت ملتهبی ذهن و روان ایرانیان را از کوچه پس کوچه‌های شهرها و آبادی‌ها تا دورترین نقطه جهان، تا هر کجایی که یک ایرانی حضور دارد، تسخیرکرده است. از خودم تا دوستان و همفکرانم، تا قدیمی‌ترین مخالفان هیچکس را برکنار از این التهاب و بیقراری نمی‌بینم. به همین دلیل علیرغم اینکه مسئله‌ای که میخواهم طرح کنم از نظر کلی و در وجه مشخص خود، برای من روشنی و صراحت دارد، شک دارم که بتوانم برکنار از احساسات و صرفا بر پایه استدلال بنویسم.

گمان میکنم اگر دستگاه تحلیل ولایت جهانی ترامپ، واقع بین و آینده نگر می‌بود، می‌توانست ببیند که مهمترین و شاید تنها پیروزی او در قبال سناریوی اخیرش در ایران تشدید تفرقه تا حد دشمنی، میان اپوزیسیون ایرانی، در داخل و در خارج از کشوراست! و آنوقت می‌نشست به این تدبیر که از چنین فضایی چگونه قابل بهره برداری است!

✅همین چند خط و عبارت مختصر نیزکه نوشتم می‌تواند شبهه آفرین باشد چرا که نشان می‌دهد پایه و بنای مطلب بر افتراق است و تضاد و درگیری اذهان و این اصل مطلب است و مضمون پرخطر آن التهابی که گفتم به جان و جهان جامعه‌ی ما چنگ انداخته است.

به حال و روز کشورمان هم که نگاه کنیم دلایل کافی برای بروز این احوال می‌بینیم! یک سو حکومتی بی کفایت و گرفتاردر تناقضات بیشمار که با جدیت ابلهانه‌ای مشغول جلب دشمنی و نارضایتی در داخل و خارج است. یک سو امواج سیال اپوزیسیون در خارجه که البته یک وجه افتراق می‌تواند آنها را به دو جبهه تقسیم کند که آن عبارت باشد از اتکا یا عدم اتکا به قدرتهای بزرگ بویژه آمریکا. جای بررسی نقش آمریکا که امروز جدی‌ترین متحدینش علیه ایران دو حکومت رسوای اسرائیل و سعودی هستند، بگذاریم اینجا نباشد.

✅باری، کسی نیست که نداند مردم ایران زیر فشارهایی نه فقط اقتصادی که در شرایط هشت سال جنگ با آن شرافت از عهده‌اش برامدند، بلکه زیر فشارهای روانی هستند که بر فضای فرهنگی و اجتماعی شان توسط مشتی نه فقط مستبد، که تعداد بیشتری نادان ایجاد می‌شود. در چنین فضایی به انواع بی اعتمادی‌ها آغشته در وضعیتی که فلان جمعیت امدادگر را بی نیار از هر توضیحی از کمک به سیل زدگان محروم کرده‌اند؛ خبر می‌رسد که گروه شبه نظامی حشد شعبی برای کمک آمده است.

https: //telegra. ph/٪D۸٪AD٪D۸٪B۶٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۱-٪D۸٪A۲٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪DA٪A۹٪D۸٪A۷٪DB٪۸C٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۲٪D۹٪۸۴٪D۸٪B۲٪D۹٪۸۴٪D۹٪۸۷-٪D۹٪۸۸-٪D۸٪B۹٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۲٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۳٪DB٪۸C٪D۹٪۸۴-۰۴-۲۰


📝📝📝شش نکته در مورد خطبه‌های نماز جمعه تهران/ آقای صدیقی امتحان الهی فقط برای مردم است؟

✍️ مصطفی داننده:

✅حجت الاسلام صدیقی امام جمعه محترم تهران در خطبه‌های نماز جمعه پایتخت گفت: «خداوند با فشارهای بین‌المللی می‌خواهد امتحانتان کند، چرا نگرانید که تحریم باشد و تشدید شود؛ به جهنم که تشدید شود. مگر شما خدا ندارید. مگر خداوند کم داده است. مگر قرآن نمی‌خوانید؟ شما کی هستید؟ این فرانسه و آن آمریکا خودشان دچار چالش هستند»

✅در مورد صحبت‌های امام جمعه می‌شود به چند نکته اشاره کرد.

✅اول: مردم ایران سال‌هاست درحال تحمل تحریم‌ها وسختی‌ها هستند. دیگر تحریم با پوست و استخوان مردم عجین شده است. کدام سالی بدون تحریم گذاشته است که شما به مردم می‌گویید «چرا نگران تحریم هستید»

✅ما از آغازین روزهای انقلاب تحریم هستیم تا به امروز. رفتار مردم در تمام این سال‌ها نشان داده است آنها بیش از همه به بزرگی خدا و رحمت او ایمان دارند.

✅دوم: مردم با تحریم خو گرفته‌اند اما واقعا شرایط زندگی کردن‌شان سخت شده است. نمی‌دانم آیا حضرت امام جمعه می‌دانند، کسی که که سه ماه است حقوق نگرفته است چگونه زندگی می‌کند یا نه؟ می‌دانند کسی که حدود ۲ میلیون حقوق می‌گیرد چگونه از پس اجاره خانه، خرید مایحتاج زندگی، خرج فرزندان و … بر می‌آید؟ می‌دانند کسی که بیماری خاصی دارد چگونه باید هم با بیماری بجنگد هم با هزینه‌ها؟

✅سوم: مردم تحریم‌ها را تحمل کرده‌اند. مسؤولان کشور هم باید کاری کنند. نمی‌شود که همه سختی‌ها بر دوش مردم باشد و مسؤولان فقط نگاه کنند و حرف بزنند. تحریم فقط برای مردم امتحان الهی است یا شامل مسؤولان کشور هم می‌شود؟ خوب مسؤولان هم آستین بالا بزنند و مشکلات کشور را حل کنند. مشکلاتی که کاری کرده‌است که کمر خیلی‌ها توان راست شدن ندارد.

✅چهارم: می‌گویند شرایط ما مانند شرایط مردم صدر اسلام در شعب ابی‌طالب است. مردم زمان رسول خدا، آن شرایط سخت را تحمل کردند و بعد به پیروزهای بزرگ رسیدند. در این میان سوالی پیش می‌آید و آنهم اینکه حضرت محمد و بزرگان صدراسلام از جمله علی بن ابی‌طالب هم در کنار مردم در شعب ابی‌طالب زندگی می‌کردند اما آیا مسؤولان ما درد مردم را می‌فهمند؟ آیا آنها هم واقعا مثل مردم زندگی می‌کنند؟ آیا آنها هم چند ماه یک بار گوشت می‌خورند؟ آیا آنها هم برای تهیه جهیزیه دختران‌شان کاسه چه کنم چه کنم دست می‌گیرند؟ آیا آنها هم در خرج زندگی روزمره‌شان مانده‌اند؟

✅پنجم: در این سال سخت خیلی‌ از نهادهای غیر دولتی و خصوصی همچون سال‌های گذشته از بیت‌المال بودجه گرفته‌اند. کاش در این فصل امتحان الهی این نهادها هم، بخشی از بودجه‌ها خود را به دولت بر می‌گردانند تا آن پول صرف خدمات برای مردم شود.

✅ششم: امتحان الهی مسؤولان هم کار کردن برای مردم است. ساختن زندگی آرام برای آنها. ساختن یک جامعه اسلامی که تبدیل به یک نمونه خوب برای جهانیان شود. نه جامعه‌ای که ما در آن بشنویم در کشوری مانند سوئیس از مسلمانان به خاطر حرام بودن بهره بانکی، بهره نمی‌گیرند و در کشوری که اقتصاد آن بر اساس عقود اسلامی است تا ۳۰ درصد از مردم مسلمان بهره بگیرند.

@emtedadne


📝 آقای #صدیقی! به من اگر بود شما را هرگز امام‌جمعه تهران نمی‌کردم. اما اینک که جای بزرگانی مانند #طالقانی و #منتظری اقامه فریضه می‌کنی، آبروی نمازجمعه را پاس دار. قبل از خطبه‌ها کمی فکر کن و به مشورت با صاحب‌نظران بپرداز، تا کمتر سخنانی گویی که مایه وهن اسلام و ایران و روحانیت شود.

#توییت


📝📝📝رضا نصری در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد:

✅ سال‌هاست جریان نومحافظه‌کار تندرو در واشنگتن، همراه با لابی‌های وابسته به اسرائیل و عربستان سعودی، تلاش می‌کنند دولت‌های آمریکا را قانع کنند تا این لیست‌گذاری انجام شود. با این تفاوت که در سال‌های گذشته، بدنه کارشناسی و «قوه مدبره» در دستگاه حکومتی آمریکا شأن و نفوذ بیشتری داشت و می‌توانست از اتخاذ این قبیل تصمیمات جلوگیری، یا دست‌کم این نوع تندروی‌ها را تا حدودی تعدیل کند. اما با روی کار آمدن ترامپ و تسلط یافتن ایدئولو‌گ‌های یک‌جانبه‌گرا مانند جان بولتون بر نظام تصمیم‌سازی این کشور، ایالات‌متحده عملا از یک بازیگر نسبتا «عملگرا» به یک بازیگر کاملا «نامعقول» (Irrational actor) تبدیل شده است و این گذار در عمل به جریان‌های تندرو مجال داده تا این برنامه مشخص را در مورد سپاه در کنار سایر پروژه‌های خود پیاده کنند.

✅ برخلاف ادعای مقامات آمریکا، این اقدام احتمالا برای ایران تبعات اقتصادی نخواهد داشت. زیرا سپاه پاسداران پیش از این اقدام نیز ذیل قوانین و دستورات اجرایی متعدد و گوناگون تحت سخت‌ترین رژیم تحریمی قرار داشت و این اقدام جدید عملا هیچ «ارزش افزوده‌ای» در حوزه آسیب اقتصادی برای تحریم‌گذاران در پی ندارد.

✅ برخلاف ادعای برخی تحلیلگران نیز، از نظر قوانین داخلی آمریکا، قرار دادن سپاه در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» (FTO) مستقیما به دولت ترامپ اختیار توسل به قوای نظامی علیه سپاه را نمی‌دهد.

🔴 معتقد هستم مهم‌ترین پیامد این اقدام برای ایران «تشدید و گسترده‌تر شدن دامنه «جنگ روانی» است» که این خود می‌تواند در میان‌مدت زمینه‌ساز اقدامات ضدامنیتی بعدی علیه ایران باشد.

✅ در واقع، برچسب «سازمان تروریستی» می‌تواند به تدریج زمینه‌ را برای جریان تندرو در آمریکا فراهم کند تا با تشدید تخریب‌های سازمان‌یافته و طرح اتهامات جدید علیه سپاه، راه را برای اقدامات بعدی خود و احیانا تشدید فشارها هموار کند.

@rezanasrichannel

https: //telegra. ph/٪D۸٪B۱٪D۸٪B۶٪D۸٪A۷-٪D۹٪۸۶٪D۸٪B۵٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪DA٪AF٪D۹٪۸۱٪D۸٪AA٪E۲٪۸۰٪۸C٪D۹٪۸۸٪DA٪AF٪D۹٪۸۸-٪D۸٪A۸٪D۸٪A۷-٪D۸٪AF٪D۹٪۸۶٪DB٪۸C٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۲٪D۸٪AA٪D۸٪B۵٪D۸٪A۷٪D۸٪AF-۰۴-۱۹


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ وقتی چشم اسفندیار کور باشد.

✍🏻 آذر منصوری

✅ زنان آواربردار، چونان پرهای ققنوس

✍🏻 مهدی تدینی

✅ یه روز خوب میاد؟!

✍🏻 احسان محمدی

✅ خانه پیرمردى که چشم ما بود.

✍🏻 علی اعطا

✅ شایعه‌ی بازداشت محسن رضایی و ماموریت مهم خلخالی در آشفته‌بازار پایان جنگ

✅ رفتار ترامپ محکوم است/ تلاش برای تغییر رفتار غیر قانونی بخشی از سپاه نباید مانع از محکومیت اقدامات سلطه طلبانه ترامپ شود.

✍🏻 اردشیر امیرارجمند

✅ اطلس نتایج انتخابات این دوره کنست نشان می‌دهد که جبهه راست و احزاب مذهبی حریدی از مجموع ۱۲۰ کرسی، حائز ۶۵ کرسی شده و نسبت به دوره قبل ۴ کرسی بیشتر را به دست آورده‌اند و جبهه چپ، میانه و عربی هم در مجموع ۵۵ کرسی را کسب کرده است.

✍🏻 ادامه

✅ جامعه‌شناسی فقه اسلامی۵ / تقلید از أعلم و زمینه‌های سیاسی و اجتماعی آن

✍🏻 جواد شریفی

✅ درباره کلیپ انداختن تربت در سیل

✍🏻 علی احمدی

✅ گزارشی درباره فروش کتاب در کانال بهمن دارالشفایی

✅ ﺑﺎﻧﻮﯾﯽ ﮐﻪ ﻓﺮﻭﺭﺩﯾﻦﻣﺎﻩ ﺑﻪ ﺩﻧﯿﺎ ﺁﻣﺪ ﻭ ﻓﺮﻭﺭﺩﯾﻦﻣﺎﻩ ﻧﯿﺰ ﺍﺯ ﺩﻧﯿﺎ ﺭﻓﺖ.

✅ حجت الاسلام سید جواد خوبی به شفقنا از مکتب نجف می‌گوید.

✅ عبرت گرفتن از تاریخ ….

✅ حساب و کتاب‌های سیل ایران. یک‌چهارم درآمد نفتی سال ۹۸ را «سیل» برد.

✍🏻 جلیل فقیهی

✅ آیا انسان گوشت و پوست و خون‌دار در حال احتضار نیست؟ پرسشی انتقادی از مصطفی ملکیان

✍🏻 حسام‌الدین خاکپور

✅ ابراهیم عزیز ای شهید سپاهی، ایکاش بودی و الان رد صلاحیت می‌شدی!

✍🏻 علی نظری

✅ بازگشت دوباره اعتقاد به مسطح بودن زمین!

✅ این بومرنگ به سمت خودمان برمی گردد.

✍🏻 حمیدرضا شکوهی

✅ تضادها با گفت وگو حل شود؛ فرصت نیست.

✍🏻 مرتضی مبلغ

✅ پیامدهای سیاست‌های خصمانة آمریکا و راه‌ برون‌رفت از آن

✍🏻 حمیدرضا جلائی‌پور

✅ تحلیلی متفاوت از اقدام آمریکا در برابر ایران. تمهیداتی برای استراتژی حفظ تعادل روانی

✍🏻 علی اشرف نظری

✅ پیروزی ۶ شهردار حزب هوادار کردها در ترکیه به رسمیت شناخته نشد.

✅ چون که صد آمد نود هم پیش ماست؛

✍🏻 یاسر هاشمی

✅ پاسخی به گفتمان خروج ایران از برجام

✍🏻 داوود حشمتی

✅ ‍موفقیت کوچک: اندیشکده «شفافیت برای ایران»

✍🏻 محمد فاضلی

✅ جمع و تفریق، جدول ضرب و سیل

✍🏻 محمد فاضلی

✅ به همین سادگی

✍🏻 امیر ترکاشوند

✅ نظریه پولی مدرن (MMT) چه می‌گوید و به دنبال چیست؟ بازگشت چپ با لباس جدید

✍🏻 فرخ قبادی

✅ مسیر دررو!

✅ قدسی تقدس‌زدایی شده (سرانجام عمومی‌سازی امر قدسی در غیاب دفاع از جامعه)

✍🏻 آرمان ذاکری

✅ دق الباب (فلاح خلق و صلاح علما) بخش اول

✍🏻 عبدالکریم سروش

✅ رفقا! داریم فرصت را از دست میدهیم!

✍🏻 ناصر آملی

✅ بیانیه سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در محکومیت اقدام دولت آمریکا


✅ تصاویری از سیل اخیر

(برای دیدن تصاویر، لینک را لمس نمایید.)

تصویر اول:

ملخ صحرایی، نابودگر یا ماده غذایی؟

تصویر دوم:

دکتر نبی اله خون میرزایی، استاد دانشگاه، معلم خوزستانی و رئیس سازمان شیلات ایران حقوق ۳ ماه خود را به سیل زدگان خوزستان پرداخت کرد.

تصویر سوم:

ب سیلابی که داره میاد سمت ما و تا چند ساعت دیگه میرسه اینه دوام این سیلاب ۴ متری حدود ۴۸ ساعته اگر تو این مدت مشکلی پیش نیاد خطر رو رد کردیم منبع: صدای هیرمند

تصویر چهارم:

جشن تولد پرسنل ارتش برای یک کودک سیل زده در پلدختر

تصویر پنجم:

هجوم بی‌سابقه ملخ‌های صحرایی به جنوب سیستان و بلوچستان

تصویر ششم:

ویدئوی ارسالی نیروهای امدادی مستقر در پلدختر، وضعیت این شهر را دو هفته پس از سیل ویرانگر نشان میدهد. فاجعه‌ای که صدها خانه را به ویرانی کشانده و خانواده‌هایی که همچنان در انتظار «مدیریت پس از بحران» به سر می‌برند.

تصویر هفتم:

پوری بنایی هنرمند معروف هنگام کمک کردن به سیل‌زدگان خوزستان

یک پسربچه به او می‌گوید: یکی از بسته‌ها اضافه است به روستای دیگر بدهید.

تصویر هشتم:

‏روایتی از حماسه مردم خوزستان

تصویر نهم:

اینجا #دریاچه نیست! هجوم سیل به کمربند غربی اهواز که یک #پادگان نظامی و سیم‌خارداهای سه‌متری را زیر آب برد …سیل‌بند این بخش توسط سربازان #ارتش به طول چندین کیلومتر ایجاد شده و همچنان در حال ساخت ادامه آن هستند! #سیل #خوزستان #اهواز #غیرت #غروب #مینا_قاسمی_زواره #همشهری

تصویر دهم:

مقاومت لحظه به لحظه پرسنل کشت وصنعت نیشکری سلمان فارسی در مقابل سیل و نگهداری از محصول که ۲۰ هزار تن شکر تصفیه نشده است. دعا کنید در برابر قهر طبیعت مجبور به تسلیم نشوند، حرف برسر دستمزد ۶ ماه ۳۰۰۰ خانوار استکه که بصورت شکر تصفیه نشده در انبار است.

تصویر یازدهم:

با وضعیتی که جاده #خرم‌آباد به #معمولان پیداکرده بود فکرش را هم نمی‌کردم حداقل تا یک سال آینده بتوان جاده‌ای در این مسیر راه‌اندازی کرد. اما تلاش و همت بچه‌های راهداری، قرارگاه خاتم و نیروی زمینی ارتش نشان داد که می‌شود. عکس مربوط به ساعتی پیش است و جاده امروز باز می‌شود.


📝📝📝ظریف به وزرای خارجه جهان نامه نوشت: آمریکا کاری می‌کند که چاره‌ای جز مواجهه مستقیم نباشد

✅محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نامه‌ای مشروح خطاب به وزرای خارجه کشورهای جهان منتشر کرد و در آن از «تبعات خطرناک حقوقی و سیاسی» و «بدعت اخیر رژیم آمریکا در تروریست نامیدن بخشی از نیروی نظامی رسمی یک دولت مستقل که عضو سازمان ملل متحد و عضو کنوانسیون‌های بین المللی در حوزه حقوق بشردوستانه (حقوق ناظر بر درگیری‌های مسلحانه) است.» ‌سخن گفت.

✅ظریف اقدام اخیر آمریکا را یکی از جدی‌ترین تهدیدها علیه نظم بین‌المللی خواند و افزود: «اثرات این عمل خطرناک صرفا محدود به فرسایش و نابودی تمامیت نظم جهانی در دراز مدت نمی‌شود بلکه این اقدام - که با تحریک و حمایت برخی عناصر ایدئولوژیک در دولت کنونی آمریکا و نیز معدودی رژیم‌ها در منطقه ما صورت گرفته - بخشی از یک تلاش کلی‌تر و فوری‌تر است که با هدف افزایش شدید تنش‌ها بین ایران و آمریکا و از بین بردن تمام سازوکارهای کاهش تنش و نابود کردن گزینه‌های سیاسی و زایل کردن ابزارهای صلح‌آمیز برای حل اختلاف انجام می‌شود تا نهایتا چاره و گزینه دیگری جز توسل به مواجهه مستقیم باقی نماند.»

✅او در بخش دیگری از این نامه تاکید کرد این اعلام شناسایی به همراه اتهامات جعلی مبنی بر وجود «ارتباط» میان ایران و القاعده بخشی از برنامه‌ای هستند که با هدف آماده سازی افکار عمومی مردم آمریکا برای یک ماجراجویی جدید در منطقه غرب آسیا طراحی شده تا زمینه را برای قوه مجریه آمریکا فراهم کند که بتواند مدعی دارا بودن اختیار قانونی برای استفاده از نیروی نظامی علیه یک کشور دیگر شود.

✅وزیر امور خارجه در این نامه تصریح کرد همه دولتها برای جلوگیری از تحقق چنین برنامه اقدام یکجانبه و شرورانهای باید دست به کار شوند.

@emtedadnet

http: //up. upinja. com/sj۳di. jpeg


✅ در گزارش مجله «روبرو» دارایی‌های بنیاد مستضعفین در سال ۹۳ حدود ۵۱هزارمیلیارد تومان برآورد شد. معادل نصف درآمد نفتی سال ۹۷. همچنین بر اساس گزارش رویترز در سال ۲۰۰۸، املاکی که ستاد اجرایی (فرمان امام) به مزایده گذاشته ارزشی ۵۲هزارمیلیارد تومانی داشته است. باز هم معادل نصف درآمد نفتی سال ۹۷. این رقم از آنجا واقعی می‌نماید که در تنها اطلاعاتی که ما بدست آوردیم، در یک نوبت مزایده املاک ستاد در سال ۹۷، مجموع ارزش به مزایده گذاشته شده بیش از ۹۳۲میلیارد تومان بوده.

📌متن گزارش‌های «امیرعلی نصرالله‌زاده» را با عنوان عالی «چقدر جمهوری برای‌مان مانده است؟» اینجا بخوانید:

۱️⃣ https: //t. me/divanesara/۸۲۰

۲️⃣ https: //t. me/divanesara/۸۲۴

@mmoeeni۱


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ پدیده‌ی «کافی» (بازنشر مقدمه‌ی «کتاب کافی» به‌بهانه‌ی سالروز درگذشت شیخ احمد کافی)

✍🏻 محسن حسام مظاهری

✅ منبع اصلی تولید بی‌اخلاقی و فساد چیست؟

✍🏻 محسن جلال‌پور

✅ یک بیلبورد بزرگ بر اتوبان ۷۵ هست که سال‌هاست در قرق یک موسسه‌ی کاشت مو است. دو روز پیش هم یک عکس جدید گذاشتند. ادامه

✍🏻 فهیم عطار

✅ در تاریخ، مصراعها تکرار نمی‌شوند اما وزن و قافیه اغلب یکی است. مارک تواین

✍🏻 ایمان فانی

✅ معامله قرن یا هدیه قرن!

✅ تسامح و عدالت در آرمانشهر ایرانی

✍🏻 سجاد فتاحی

✅ رویای ملی شفافیت و کارآمدی در انتصاب‌های دولتی

✍🏻 سجاد فتاحی

✅ بابا دیگر نان ندارد! تمام!

✍🏻 مجتبی لشکربلوکی

✅ عشق در وهله نخست، ارتباط یک شخص خاص نیست، بلکه نگرش و جهت‌گیری منش انسان است که رابطه‌ی او را با کل جهان، و نه با یک معشوق خاص، تعیین می‌کند.

✍🏻 ادامه

✅ گزارشگران بدون مرز: ۸۴ کشته فعال رسانه‌ای در سال۲۰۱۸/ ایران در رتبه ۱۶۴ لیست آزادی رسانه

✅ نگاه چپ و آرمان‌های چپ ایران درست بود یا غلط؟

✅ تشابهات اوضاع کنونی ما با اوضاع شوروی سابق

✍🏻 کاظم نادر علی

✅ نقش مشارکت‌های مردمی و جامعه مدنی در بحران سیل گلستان

✍🏻 محدثه جلیلی

✅ همان‌ها که پدر همت را درآوردند امروز از او می‌گویند و اشک از ملت در می‌آورند!

✍🏻 حمید داودآبادی

✅ انتقاد از اصلاح طلبی و درنگ‌های فراموش شده: اصلاحات؛ در منگنه تقلیلگرایی

✍🏻 امیدعبدالوهابی

✅ چرا صدا و سیما محبوبیت ندارد.

✍🏻 اسماعیل گرامی‌مقدم

✅ تفاوت پاپ با علمای اسلامی

✅ واکنش جمعیت امام علی (ع) به حاشیه‌ها علیه خود

✅ بوسه‌ی پاپ:

✍🏻 مهراب صادق‌نیا

✅ لاتاری و ترومای ایرانی شیعی (شعوبی‌گری با اسانس انقلابی)

✍🏻 محسن حسام مظاهری

✅ آمار بازماندگی از تحصیل در ایران

✅ تحریم سپاه، فاز درگیری ایران و آمریکا

✍🏻 حمید آصفی

✅ سقوط دیکتاتور خارطوم در یک روز بهاری!

✅ علیزاده دقیقا از چه‌ چیزی دفاع میکند؟

✅ نظر آیات‌عظام «سیستانی» و «خویی» به هم نزدیک است/ به تفکیک بین علما از اشتغالات حکومتی معتقدند.

✅ صحبت‌های خوان مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهور سابق کلمبیا و امضاکننده صلح با فارک

✍🏻 روح‌اله نخعی

✅ کشف فساد جدید در پرونده جنجالی دکل گمشده

✅ نیلوفر اردلان از ناکامی تیم‌ملی فوتبال زنان می‌گوید: گاهی در بغل پا زدن هم مشکل داریم.

✅ دهه توسعه اجتماعی ایران

✅ سرکوب مسلمانان در چین. قفل و زنجیر بر در مساجد

✅ نوستالژی روحانیت مردم‌مدار (درحاشیه‌ی کتاب «حاج‌آخوند»)

✍🏻 محسن حسام مظاهری

✅ پیرامون کتاب «ساکن خیابان ایران»

✍🏻 امیرمحمد نیرومند

✅ شته توییتی درباره عادل فردوسی پور و میثاقی: استعدادهای میثاقی پشت میز نابود می‌شوند و صدا وسیمای بی عادل ریزش بیننده ثابت ۲۰ساله دارد. ادامه

✍🏻 مهدی شادمانی


✅ تصاویری از سیل اخیر

(برای دیدن تصاویر، لینک را لمس نمایید.)

تصویر اول:

وسعت دریاچه ارومیه به ۲۹۰۳ کیلومترمربع رسید.

تصویر دوم:

روستای نبی اکرم در ۲۰ کیلومتری اهواز به دلیل بالا آمدن آب کارون و سیلاب، زیرآب رفت.

تصویر سوم:

جوانان محلات ملاشیه و گلدشت و گلبهار اهواز با تلاشی بی‌وقفه طی ۲۴ساعت، یکی از بزرگترین شکستگی سیل‌بندهای حاشیه اهواز را ترمیم کردند.

تصویر چهارم:

جابجایی اهالی روستاهای محاصره در سیلاب به جاده اصلی. ۳۰ کیلومتری شمال اهواز

تصویر پنجم:

راه ارتباطی ۸۸ روستای لرستان همچنان قطع است.

تصویر ششم:

مصداق دیگری از: «مسیری که باید رفت: دینداران در خدمت جامعه»

تصویر هفتم:

حماسه یعنی ۱۵ کیلومتر سیل‌بند به ارتفاع ۷ متر و به ضخامت ۳متر در شهر حمیدیه

تصویر هشتم:

موقع تمیز کردن خانه‌ی سیل زده‌ها، پای مصنوعی اش توو گل چسبید و از جا در اومد … زنده باشی مرد!

تصویر نهم:

بر اثر بارندگی و سیلاب؛ همه راهها به کتیج مسدود هستن از سمت رمشک به کتیج و کتیج به فنوج

دهستان کتیج از توابع شهرستان فنوج واقع در جنوب#سیستان_بلوچستان است

تصویر دهم:

این هم نمایی از اسپکه از شهرهای جنوب #سیستان_بلوچستان است

بارندگی در جنوب #سیستان_بلوچستان شدیدتر است و خطر سیلاب بیشتر

مدارس اکثر شهرهای استان امروز تعطیل اعلام شده

تصویر یازدهم:

ارتفاع آب در زمین‌های زراعی اطراف روستای قره تپه شهرستان ترکمن در غرب گلستان به ۲ متر هم می‌رسد.

تصویر دوازدهم:

نتایج نظرسنجی ملی بهارانه ایسپا؛ ۴۲٫۶درصد مردم ایران در چند روز گذشته به سیل زدگان کمک کرده‌اند. و ۵۷٫۴ درصد در این زمینه کمکی نکرده‌اند.

تصویر سیزدهم:

بالا آمدن آب در منطقه شعیبیه - خوزستان

تصویر چهاردهم:

سیلبند منطقه عین‌دو اهواز

تصویر پانزدهم:

چه با شکوهست پیروزی که با همدلی و اتحاد به دست می‌آید؛ یزله شادی مردم شهر الهایی (الحایی) بعد از بستن سیلبند

تصویر شانزدهم:

تلاش غیرتمندانه این کودک برای پرکردن گونی و کمک به ساخت سیل‌بند از جمله ویدیوهایی بود که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

تصویر هفدهم:

حفاظت از پست برق شمالغرب اهواز با ایجاد سیل‌بند

تصویر هجدهم:

روستای بنده دشت ازادگان

تصویر نوزدهم:

‏این خانم دکتر تا فهمید یکی از خانم‌های روستا گاوزرده ‎معمولان مشکل داره گفت باید برم کمکش

هرچی بهش گفتند خطرناک هست قبول نکرد

تصویر بیستم:

شاید زندگی؛

آن جشنی نباشد که آرزویش را داشتی

اما حالا که به آن دعوت شدی

تا می‌توانی زیبا برقص …💃💃

شادی خوزستانیای عزیز بعد از ساخت سیل بند …

تصویر بیست و یکم:

زمانی نه چندان دور مردانی از جنس غیرت و شهامت در برابر ارتش بعث ایستادند و حال فرزندانشان با همان روحیه و ‌مقاومت سیل را به چالش می‌کشند …

جوانان اهل ‎دهلاویه اهواز با تمام توان و‌‌ وجود خود مقابل سیل ایستادگی و‌ مقاومت می‌کنند.

تصویر بیست و دوم:

اقدام بزرگ ارتش در برقراری پل‌های شناور در منطقه سیلزده جنوب اهواز

تصویر بیست و سوم:

روزگاری که سیل راه خودش را میرفت

هورالعظیم، روزگاری نه چندان دور که هنوز بهره مند بود از آب‌های بالادست. این برهوت خشک که به واقع حالا کویرالعظیم شده روزگاری می‌توانسته است ونیز خاطره انگیز جنوب باشد.

#سیل

تصویر بیست و چهارم:

رسیدیم به روستای بامدژ. مردم این روستا بعد از سیل خوزستان تو بیست واگن قطار در ایستگاه زندگی می‌کنند. خانه شان همین کنار زیر آب است و روزانه برایشان آذوقه میاد. شرایط بهداشتی خوبی ندارند. امکان برگشت نداریم و شب باید پیششان بمانیم

#سیل_خوزستان

تصویر بیست و پنجم:

تهیه روزانه یک میلیون قرص نان برای سیل‌زدگان

با وجود بسته بودن راه شهرک صنعتی #اهواز اما پرسنل تکنان جنوب با همکاری #هلال_احمر روزانه یک میلیون قرص نان تولید و به دست سیل زدگان خوزستان به صورت کاملا رایگان قرار میگیرد

#سیل_مهربانی #سیل_خوزستان

تصویر بیست و ششم:

فروریختن بخشی از دیواره رودخانه #قره_سو

فرماندار شهرستان ترکمن: صبح امروز حدود ۲۰ متر از دیواره رودخانه قره سو روستای اسلام تپه شهرستان ترکمن فرو ریخت/ در حال حاضر ۳۰۰ نفر نیرو تلاش میکنند که شکستی دیواره رودخانه را ترمیم کنند. به دلیل فشار آب زیاد، این کار زمان بر است


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ abolfazl. abedini:

گونی پرمیکرد و هیچ نمی‌گفت آنقدر ساکت بود که همه به او شک کردیم.

وقتی معاون شهردار #اهواز آمد بسمتش رفتم و همان جوان بیحرف هم آمد لهجه تهرانی داشت و میخواست پیاده تا اهواز برود. سوارش کردیم.

متوجه شدم #خلبان #ارتش است که مرخصی گرفته و بجای سر زدن به خانواده گونی خاک پر میکند.

✅ Hadi Mousavi:

براساس دستور اجرایی E. O. ۱۳۲۲۴، چنانچه فرد یا نهادی مرتبط با حملات یازده سپتامبر باشد، آمریکا آنرا مورد حمله قرار خواهد داد.

تروریستی خواندن سپاه بخشی از این پازل بود.

ادعای سعید قاسمی دررابطه با القاعده، تکمیل کننده این پازل است.

امان از وراجی و عقده دوربین که هزینه ایجاد میکنه.

✅ Bahman Amouee:

بزرگترین هیئت شرکت کننده بین المجالس دوهفته پیش در قطر، ایرانی بود با ۵۴ نفر. تنها ۱۰ نفرشان نماینده بودند. بقیه هیئت‌ها حداکثر ۱۰ نفره بودند. با روزی ۱۳۰ یورو حق ماموریت که یک هفته هم طول کشید. فساد در همه جا رخنه کرده حتی آنها که باید نظارت کنند #اقتصادفساد

✅ Ruhollah Nakhaee🇮🇷🎗:

سه نکته در این ماجرای حذف صفحات وابسته به #سپاه در #اینستاگرام و جاهای دیگر به نظرم بدیهی است:

۱. در عرف بین‌المللی این کار بی‌معنی است.

۲. حذف صداهایی که منادی و متولی و مشوق حذف و فیلتر و بستن دهان و شکستن قلم بوده‌اند یعنی همان حکایت «عاقبت خیاط هم افتاد تو کوزه!»

۳. این تهدید که «وقت #فیلتر شدن اینستاگرام است»، خودش دو معنی دارد. اول اینکه گوینده نمی‌فهمد شبکه اجتماعی مغازه نیست که دستور بستنش را بدهد و فیلتر فقط مجازات بخشی از مشتریان است. دوم اینکه نگاه گوینده به ش‌ا، نگاه به دیگی است که می‌جوشد و حالا که نه برای او، حواله‌اش به سر سگ!

✅ mehdi mahmoudian:

اگر دنبال جاسوس و نفوذی می‌گردید، گرد جهان نگردید …

آمریکاحسابهای هلال احمر رامسدود کرده ومی‌گوید ایران در پوشش هلال احمر کارهای نظامی‌انجام می‌دهد. اما هیچ سندی ندارد؛

ناگهان جناب سردار در صدا و سیما می‌گوید در پوشش هلال احمر، با مجاهدین از جمله القاعده یگان‌های جهادی تشکیل دادیم

✅ Shahriar Asghari🕊:

گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شورورى اخیرا مصاحبه اى کرده و در پاسخ به این سوال که چرا «در مقابل یلسین و فروپاشى شوروى ایستادگى نکرد» پاسخ داده که مهمترین ترسش «خطر جنگ داخلى» ایجاد یک بحران جهانى بوده است.

مهمترین پیروزى زندگى سیاسى اش را نیز جلوگیرى از بروز جنگ داخلى دانسته.

✅ Zia Nabavi:

امروز با #فرهاد_میثمی حرف زدم. تلفنی..

از احوالش پرسیدم

و گفت تقریبا همه زمانش رو توی کتابخونه #زندان می‌گذرونه و کلی کتاب خوانده..

آخری هم سه جلدی «جریانهای اصلی در مارکسیسم» اثر کولاکفسکی بود.

انقدر انرژی داشت و از بس کتاب خونده بود که از وقت گذرونی‌ام توی آزادی خجالت کشیدم..

✅ امیرعلی صفا:

نمایندگان مجلس طرحی رو مطرح کردن که در صورت تصویب:

۱) ۲۰درصد مبلغ جریمه فسادهای اقتصادی، به فرد گزارش‌دهنده آن فساد تعلق می‌گیره.

۲) از گزارش‌دهنده فساد مقابل اقدامات تلافی‌جویانه حمایت می‌شه.

۳) گزارش‌دهنده فساد نشان افتخار دریافت و در اولویت انتصابات در همان سازمان قرار می‌گیره.

✅ علیرضا خوشبخت:

جو استادیوم‌های فوتبال به نحو اندوه باری در اختیار لیدرهایی است که آشکار و پنهان با باندهای ثروت و قدرت ارتباط دارند. کافی است روی سکوها نشسته باشی تا انحصار مرگبار این جماعت را درک کرده باشی. با این حال امیدوارم طرح #تشویق_دقیقه_نودی_عادل امکان موفقیت داشته باشد ….

✅ Afkham:

ویدا موحد یه روز رفته بالای جعبه برق، پرچمش رو بلند کرده، برگشته خونه. یک سال نه حرفی نه حتی واکنشی به اتفاقات مشابه. یک سال بعد با خودش گفته اینا این کاره نیستند. دوباره بی سروصدا پاشده رفته وسط میدون انقلاب. حتی یکی رو با خودش نبرده از زاویه خوب ازش فیلم بگیره.

چقدر آدم عجیبیه

✅ Ali Gholizadeh🇮🇷:

وقتی ادمین اکانت تناسلی و تصاویر تاریخی ایران یکی هست و حواسش نیست با کدوم یکی داره لایک میکنه.

پروژه‌های #ارتش_سایبری_اسرائیل٬ از حافظه تاریخی توییتر و تصاویر تاریخی تا آیت الله تناسلی همه به فرمان #اسرائیل_به_فارسی!

✅ احمد دستاران:

به قول جواد موگویی ما چاره پس از زلزله رو می‌دونیم. آواربرداری، رساندن آب و مواد غذایی و برپایی چادر و ساخت خانه و …

اما سیل؟ جدیده برامون. نداشتیم تا حالا. اون هم توی این وسعت. در این تعداد. انقدر طولانی

خب یادش می‌گیریم. ابتکارهای شخصی تا تجربه‌های جنگی و روش‌های علمی. یادشون می‌گیریم

✅ Maysam Behravesh:

جناب جاناتان شنزر معاون بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها همین الان فرمودند که فعلا باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا تحریم‌ها تاثیر مخربی بر زندگی مردم عادی می‌گذارند یا خیر.

حامیان تحریم بلا استثنا هر وقت سخن از نقض حقوق بشر به میان می‌آید، به مهمل‌گویی می‌افتند.


📝📝📝 «غرب‌ستیزی» و «اسلام‌ستیزی»، جهان را ناامن کرده است

✅خاتمی‌مدیا- سیدمحمد خاتمی در نخستین جلسه بنیاد باران در سال ۹۸، اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را محکوم کرد.

📌سپاه یک نهاد نظامی رسمی در قانون اساسی ماست و جایگاه مهمی دارد و این اقدام آمریکا بسیار خطرناک است.

📌سپاه از متن انقلاب برآمده است

📌مبارزه سپاه با تروریسم برای همه آشکار است

📌آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود به طور مشخص از سپاه به عنوان گروهی که با داعش می‌جنگد، نام برد

📌آنچه درباره سپاه انجام داده‌اند، به محبوبیت بیشتر سپاه می‌انجامد

📌ما باید در کنار هم باشیم و عواملی که سبب تفرقه می‌شوند را کنار بگذاریم

📌باید از فضای امنیتی ایجاد شده به فضای سیاسی آزاد با رعایت حقوق مردم برسیم

📌تعمیم وجه خشونت‌گرای اسلامی به کل اسلام از یک سو و تعمیم وجه استعماری و فزون‌طلبانه غرب به کل تمدن غرب از سوی دیگر، مساله ایست که چالش اصلی امروز برای گفت‌وگو و صلح و همزیستی است.

📌ما در برابر تجاوز می‌ایستیم، اما می‌توانیم با دیگران هم تعامل کنیم در صورتی که فزون‌خواهی نکنند و حقوق ما را به رسمیت بشناسند.

📌مروج همزیستی هستیم و نفی کننده تجاوز و زور؛

📌ما باید پیشتاز مخالفت با خشونت و نفی حقوق انسان باشیم

@khatamimedia


📝📝📝درباره سیل

✍️سیدمصطفی تاجزاده

✅دوشنبه ۲۶ فروردین ماه توفیق سفر به اهواز را یافتم و از نزدیک گوشه‌ای از آثار سیل ویرانگر را مشاهده کردم. نکات زیر حاصل دریافت یک روزه من است. امیدوارم مفید افتد.

📌۱. خوزستان تا مهرماه ۹۷ گرفتار کم آبی بود و به همین دلیل استانداری با کشت تابستانی کشاورزان مخالفت می‌کرد تا مردم با کمبود آب شرب در طول سال مواجه نشوند.

📌۲. برخی سازمان‌ها در آبان و آذر ۹۷. سال پر آبی را برای ایران پیش‌بینی و به مقامات پینشهاد کردند بخشی از آب سدها تخلیه شود. به این هشدارها به‌دلایلی توجه عملی نشد که باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

📌۳. طبق نظر همان کارشناسان حتی اگر پیشنهادهای آنان مورد توجه قرار می‌گرفت، میزان و شدت بارندگی در اواخر اسفند و فروردین ماه سال جاری آنقدر زیاد بود که به هرحال در بخش‌هایی شاهد جاری شدن سیل می‌بودیم اما میهن و مردم خسارات کمتری را متحمل می‌شدند.

📌۴. شورای تامین استان برای نجات سه شهر سوسنگرد و بستان و رفیع، مسیر آب‌ را منحرف کرد و در نتیجه سیلاب به سمت روستاها روان شد. علت تصمیم آن بود که خسارات شهرها را بسیار سنگین‌تر ارزیابی می‌کردند.

📌۵. وزارت نفت برغم برخی سهل‌انگاری‌های محیط زیستی در گذشته، اما در جریان سیل اخیر در مجموع با مسولان اجرایی برای کاهش مشکلات سیل و روان‌کردن آب به سوی هورالعظیم همکاری کرده است.

📌۶. طبق ارزیابی کارشناسان بحران کنترل شده و خطر سیل جدید اگرچه کاملا منتفی نشده اما تا حدود زیادی کاهش یافته است. بنابراین از این به بعد همه‌ی همت مسولان باید متوجه جبران خسارات مادی فراوانی شود که به مردم بخصوص در روستاها وارد آمده است. بسیاری از روستاییان نه‌تنها خانه و وسایل زندگی خود را از دست داده‌اند بلکه بخشی از دام و تمام محصولشان دست‌کم در سال جاری نابود شده است.

📌۷. همیاری مردم و خدمات همه نهادها تا اینجا موثر و مثبت بوده است. شاید به‌همین دلیل شاهد بروز مشکلی جدی در استان بیشتر از آنچه سیل به‌طور طبیعی همراه دارد، نبودیم. اما تاکید می‌کنم هموطنان سیل‌زده بویژه در مناطق عرب‌نشین خوزستان (عمدتا در روستاها و حاشیه شهرها)، نیازمند توجه فوری و گسترده‌ی دولت و جامعه به منظور جبران خسارت‌هایشان هستند.

http: //up. upinja. com/۰pdy۲. jpeg


📝📝📝بحران ونزوئلا از دو منظر

✍🏻محمد برقعی

✅مبادله فکری میان من و دکتر نوربخش بر سر ونزوئلا تایید بر آن است که همه ما عینکی در پیش چشم ذهنمان داریم که سبب می‌شود که اطلاعات مستقیما به مغزمان نرسد بلکه رنگ آن را بگیرد:

پیش چشمت داشتی شیشه‌ی‌ کبود/ لاجرم عالم کبودت می‌نمود

✅با این وجود از آن‌جا که مسئله ونزوئلا برای مردم ما مطرح است و اشترکات زیادی بین وضع کنونی آن کشور و ایران می‌بینند، بررسی آن خالی از فایده نیست. فایده این مبادلات فکری آن است که هر یک از ما آن عینک یا جهان‌بینی خود را بیشتر می‌شناسیم و آن را پالوده‌تر می‌کنیم و الا اقناعی پیش نمی‌آید. جهان‌بینی‌ها حاصل هزاران هزار تجربه و انباشت سالیان سال اطلاعات است. بنایی که چنان استوار شده که خللی در آن وارد نمی‌شود و تغییری اگر حاصل شود جزیی و سطحی است و چه بسا گذرا. لذا لازم نیست یکی در اختلافش با دیگری از سر سود جویی، وابستگی، یا لجاجت باشد. از این روی شاهدیم که محافظه‌کاران محافظه‌‌کار می‌مانند، و لیبرال‌ها لیبرال، و مسلمانان مسلمان، و مسیحیان مسیحی. و هرچه این جهان بینی پخته‌تر باشد تغییرش مشکل تراست. عالم دینی که عمری در ادیان مطالعه کرده، آخر بر دین خود باقی می‌ماند. توده‌ای و فدایی خلقی که از مارکسیست روی برتافته، به قول آل احمد عدالت‌خواهی و تحلیل طبقاتی جامعه با او می‌ماند. آفت بزرگ این تبادل اندیشه‌ها انگ‌زدن‌هاست که فلانی آمریکاستیز است یا غربزده، و به این ترتیب ساده کردن و فورموله کردن نظر طرف مقابل و او را در قالب از پیش ساخته ذهن خودمان قرار دادن.

https: //tinyurl. com/yxg۸gtn۵

متن کامل در زیتون:

https: //zeitoons. com/۶۲۱۹۰


📝📝📝صف آرایی تازه واشنگتن و پکن در آمریکای لاتین

📌 «چین‌ستیزی» پمپئو در سفر به آمریکای جنوبی

✅بیانیه چین: ترامپ سیاست «تغییر رژیم» و یافتن «حیات خلوت» را کنار بگذارد.

✅رویارویی قدرتهای بزرگ، آمریکا از یک سو و چین و روسیه از سوی دیگر، بحران ونزوئلا شدت گرفته است. مایک پمپئو که با هدف گسترش همکاری راهبردی آمریکا با کشورهای آمریکای لاتین راهی شیلی، پاراگوئه و پرو راهی این کشورها شده است، چین را متهم به تلاش برای نجات دولت نیکلاس مادرو از بحران اقتصادی و سیاسی این کشور کرد.

✅طبق گزارش رویترز، هم اکنون دولت آمریکا فشارهای سیاسی و اقتصادی برای سقوط دولت چپگرای ونزوئلا را به حداکثر رسانده است و تلاش می‌کند دیگر کشورهای آمریکای لاتین را به ائتلاف برای حمایت از اپوزیسیون تحت رهبری خوان گوایدو ملحق کند.

✅آمریکای لاتین بعد از یک دوره حکمرانی دولتها و جنبشهای سوسیالیستی چندی است چرخش به راست خود را شروع کرده است. به همین دلیل شماری از دولتهای این منطقه از گوایدو حمایت کرده‌اند.

✅امروز سخنگوی وزارت خارجه چین، پمپئو را به دروغگویی متهم کرد و گفت ایالات متحده باید اندیشه تبدیل آمریکای لاتین به حیات خلوت خویش را کنار بگذارد.

✅چالش چین و ایالات متحده در آمریکای لاتین از دو دهه پیش که چین برای تامین نیازهای مواد اولیه صنایع خویش با این کشورها باب تجارت گشود، آغاز شد. در این مدت چین شریک اصلی برزیل بوده است. بازار بزرگ اقتصادی آمریکای لاتین در سالهای اخیر برای چینی‌ها جذاب بوده است بویژه به‌عنوان بزرگترین صادر کننده سویا.

✅کشورهای آمریکای لاتین در گرایش به سمت جذب سرمایه‌گذاری چینی‌ها به هشدارهای واشنگتن توجهی نشان نداده‌اند. به‌همین دلیل حال برای احیای دوران باشکوه داد و ستد ایالات متحده و آمریکای لاتین پمپئو رقیب این کشور از جمله چین را آماج اتهام قرار داده است تا جایی که او از تلاش چینی‌ها برای چپاول منابع و در این عرصه سخن به میان آورد.


📝 در رقابت‌های انتخاباتی ۹۶ #رئیسی از آزادی شهروندان دفاع کرد، کرامت انسانی را ستود و به کم ظرفیتی #روحانی برابر مخالفان خود تاخت. بزودی معلوم می‌شود او به آنچه وعده داد، پابند است و آزادی #اینستاگرام را پاس خواهد داشت یا مانند اسلاف خود، رای به فیلترینگ شبکه‌ای جدید خواهد داد.

#توییت


📝📝📝یزله: استعمار زدایی از شکل مقاومت

✍🏻عقیل دغاقله (دانشگاه راتگرز)

✅در اعتراضات اخیر٬ یکی از دوستان سئوالی پرسیده بود که چرا مردمی که از سیل متضرر نشده‌اند اعتراض نمی‌کنند. پاسخ این است که اعتراض می‌کنند اما کسی نمی‌بیند. این مردم سال‌ها و بلکه دهه‌ها است که اعتراض می‌کنند. شکل اعتراض این مردم، اما با تئوری‌های غربی و با دانش استعمارزده فهمیده نمی‌شود. تصور عمومی از اعتراض و مقاومت٬ تصویری کلیشه‌ای است. ما تنها به تجمع‌های سازماندهی شده، آنهم با پلاکارد و در شکل‌های مشخص و تعریف شده (اکثر غربی) «اعتراض» می‌گوییم. این مردم اما چند دهه است که اعتراض می‌کنند، اما کسی آن را نمی‌بیند. یزله تنها یکی از فرم‌های این اعتراضات است.

✅در یزله مردان و یا زنان به گرد هم پایکوبی می‌کنند و مقطع انتهایی از یک شعر را همخوانی می‌کنند. در کنار آنان زنان هلهله سر می‌دهند و زنان و مردان مسن رهبری می‌کنند. هنری لایارد، مستشرق بریتانیایی، در خاطره‌های خود از نقش یزله در جنگ و رزم میان مردم عرب اهواز می‌نویسد. در اوایل قرن نوزدهم، ‌ منوچهر خان معتمد الدوله، در تعقیب یکی از خان‌های بختیاری به فلاحیه می‌می رسد. ‌لایارد شیوه آماده شدن مردم برای رزم را با دقت توصیف می‌کند. او در این باره می‌نویسد که «مردم عرب از نقاط دیگر آمدند و موسیقی و طبل آنها از همه جا به گوش می‌رسید …. آنها به دور شیخ خود می‌رقصیدند (یزله) و بخشی از شعر را در باب شکست دشمن با هماهنگی می‌سرودند. این رقص، فریاد و شلیک کردن آنها روز و شب نداشت» (نقل به مضمون از نسخه انگلیسی کتاب لایارد). مشابه این تصویر را لایارد چندین بار و در موقعیت‌های زمانی مختلف یاد می‌کند. این آیین هنوز زنده است و به همانگونه برگزار می‌شود.

✅ یزله تنها اعتراض نیست، بلکه زندگی نیز هست. بر عکس تظاهرات و راهپیمایی که افراد معترض مسافتی را طی می‌کنند و از نقطه به نقطه دیگر می‌روند (حرکت خطی)، در یزله مردم گرد هم می‌آیند و به شکل دوار حرکت می‌کنند. حرکت دایره‌ای از دل زندگی و نظم اجتماعی روزانه این مردم در می‌آید. از فهم دوار و چرخشی زمان و نه فهم خطی آن. یزله از فهمی از زمان در می‌آید که در آن هر روز به عشق بلند می‌شوند، کار می‌کنند و شبانه دور هم گرد می‌آیند. به امید فردا. در این حرکت دوار است که زندگی شکل می‌گیرد. یزله آیین رزم، آیین مقاومت و آیین زندگی است.

✅یزله اعتراضی است که از دل ساختارهای جامعه بر می‌آید. اعتراضی که پس از استعمارزدایی از ذهن می‌توان آن را دید، قدر نهاد، در آن مشارکت کرد و از دیدنش لذت برد. یزله مقاومت را با زندگی عجین می‌کند: در عروسی، در تشییع، در شادی و در غم.

✅فیلمی را که در پست قبلی به اشتراک گذاشتم از مراسم تشییع ملا فاضل سکرانی است. شاعری که درد این مردم را می‌سرود و احترامی بسیار در میان آنان داشت. فیلم یزله برای همبستگی در برابر سیل را نیز یحتمل دیده‌اید. آیا صدایی رساتر و اعتراضی فراگیر‌تر می‌توانید پیدا کنید؟

https: //t. me/adagha


📝📝📝راهکارهای سید محمدخاتمی برای برون‌رفت از وضعیت کنونی کشور

✅راهکارهای آقای خاتمی که در یادداشت #الف امروز به آنها اشاره شده به قرار زیر است:

📌۱- ایجاد و تقویت فضای همبستگی ملی

باید به سرعت فضای همبستگی و نزدیکی تمام جریان‌ها به هم ایجاد و فضای حذف و نفی و دفع یکدیگر با بدبینی و تنگ‌نظری که سبب انزوای بخش زیادی از نیروهای کارآمد جامعه خواهد شد، تغییر کند.

📌۲- وحدت ملی

همه نیروهای متخصص و متعهد که هدف‌شان سربلندی و پیشرفت ایران و آرامش و امنیت و برخورداری مردم است، باید در کنار هم قرار بگیرند و راه این انسجام ملی، باز شدن راه گفت‌وگو است.

📌۳- تغییر نگاه رسانه‌های ملی

رسانه‌های ملی ما نباید تنها نماینده و بیانگر یک سلیقه و جهت در جامعه باشند؛ باید گفت‌وگو کنیم و این گفت‌وگو‌ها در جامعه ایجاد و به جامعه منتقل شود.

📌۴- ایجاد فضای باز و امن و آزاد سیاسی

فضای امنیتی حاکم بر جامعه که خود عامل مهم ضدامنیت است باید به فضای باز سیاسی و امن و آزاد تبدیل شود؛ هر ایرانی باید بتواند در چارچوب قانون اساسی از حقوق خود بهره ببرد و ستیزهای کنونی به رقابت سالم تبدیل شده و قدرت انتخاب جامعه نسبت به راهکارها و راهبردها بالا برود.

📌۵- محدود کردن دایره غیرخودی

نباید هرکس سلیقه‌ای متفاوت داشت، غیرخودی تلقی شود؛ نیروها و متخصصان و دانشمندان و سیاستمداران را نمی‌شود با برچسب غیرخودی دور کرد. آیا امروز تاکید رهبری بر جذب حداکثری و دفع حداقلی در جامعه تحقق یافته است؟

📌۶- برداشتن حصر

حصر، استخوانی لای زخم است و بخش زیادی از جامعه را دلخور و ناامید کرده و هیچ فایده‌ای هم نداشته است. وقتی رهبری، حل مساله را به شورای امنیت ارجاع می‌دهند، باید به سرعت این معضل حل شده، حصر شکسته و محدودیت‌ها برداشته شود.

📌۷- آزادی تمام زندانیان سیاسی

باید همه زندانیان سیاسی که دستشان به خون آلوده نیست و همدست عملی براندازان نیستند آزاد شوند. در شرایطی که دشمنان دندان‌های‌شان را نشان می‌دهند، متاسفانه شاهد افزایش اخطارها و احضارها و محاکمات پرحرف و حدیث هستیم. کنترل و کاهش این احضارها و محاکمات کافی نیست، آزادی تمامی زندانیان سیاسی گره‌گشاست.

📌۸- اعلام عفو عمومی

اکثریت مردم، به ویژه ایرانیان خارج از کشور دلسوز ایران هستند و اینکه چقدر به جمهوری اسلامی اعتقاد دارند مهم نیست، چون اکثریت مردم ایران را سربلند می‌خواهند و حاضرند برای رسیدن به این سربلندی از جان

مایه بگذارند. مسلما کسانی هم هستند که علنا اعلام براندازی کرده و با دشمنان متجاوز ایران، همکاری و تبانی کرده‌اند یا به دلیل بی‌پایگاهی مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند که حساب آنان از ایرانیان دلسوز جداست. باید اطمینان داد که انبوه متخصصان ایرانی داخل و خارج از کشور در فضای بهتر می‌توانند بی‌هیچ نگرانی برای سربلندی و پیشرفت ایران تلاش کنند. البته اولویت، فراهم آمدن امکان بهره‌گیری از همه نیروهای داخلی است.

📌۹- رفع محدودیت‌های بیجا

فراهم آوردن زمینه برگزاری انتخابات باز و آزاد با محوریت مردم که تقویت‌کننده امید در جامعه است عامل مهم برای بازگرداندن اعتماد و امید به جامعه و مردم است.

📌۱۰- پایان دادن افراط و تندروی

همه جناح‌ها و گروه‌ها باید حقیقتا بکوشند میدان را از افراط‌گرایان و تندروها، در همه عرصه‌ها و در همه قوا و جناح‌ها بگیرند و البته حاکمیت باید در این مهم پیشتاز باشد.

📌۱۱- کارآمدی بیشتر قوای سه گانه و نهادهای حاکمیتی

تمام دستگاه‌های کشور باید کارآمدتر و مسوول در مقابل مردم بوده و با کارآمدی و اصلاح بتوانند به مردم و ایران خدمت کنند. ناهماهنگی میان قوای سه‌گانه و حضور نهادهای موازی از مشکلات ساختاری است که سبب گسست در جامعه شده است.

📌۱۲- شنیدن اعتراض مردم

مردم ایران ناراحت و گرفتار هستند و زندگی مردم در معرض خطر جدی است و اعتراضات بحقی دارند؛ همه باید این اعتراض را بشنویم و به جای جلوگیری از اعتراضات بحق، باید همه ارکان حاکمیت درصدد رفع مشکلات منجر به این اعتراضات برآیند. بی‌شک معترضان دلسوز ایران نیز متوجه فضای پیچیده امروز هستند و اجازه سوءاستفاده از این اعتراضات که بهانه به دست تندروان داخلی و خارجی می‌دهد را نخواهند داد. خود مردم بهتر از هر کسی می‌توانند مراقب این مساله بوده و اجازه ندهند اعتراضات بحقشان زمینه سوءاستفاده افرادی که دلسوز ایران نیستند را فراهم آورد.

@jameeno

https: //telegra. ph/str-۰۴-۱۴


‍ 📝📝📝حاکمان به فوریت و دقت بخوانند

✍🏻محمد فاضلی

فرمان می‌دهیم از این پس:

✅ مجامع بحث و مشاوره وسیعا ایجاد می‌شود و در همه امور با بحث عمومی تصمیم گرفته خواهد شد.

✅ همه قشرها، از عالی و دانی، به اتفاق هم امور عمومی را با قدرت اداره خواهند کرد.

✅ مردم عامه، در پایه مأموران لشکری و کشوری، اجازه خواهند یافت که خواست قلبی خود را دنبال کنند، به گونه‌ای که دیگر کسی ناراضی نباشد.

✅ آداب و رسوم ناپسند گذشته منسوخ خواهد شد و همه چیز بر قانون عدل طبیعت قرار خواهد گرفت.

✅ دانش در همه جهان، پی گرفته خواهد شد تا از این راه پایه‌های حکومت امپراتوری مستحکم شود.

✅ این‌ها پنج اصل میثاق‌نامه‌ای است که در ۷ آوریل ۱۸۶۸ توسط امپراتور موتسوهیتو که بعدها «میجی» نام گرفت، به مردم ژاپن ابلاغ شد. متن را البته دو دانشمند ژاپنی به نام‌های یوری کیمی‌ماسا و فوکوئوکا تاکاچیکا نوشته بودند، درست مانند بقیه متن‌های عاقلانه‌ای که متفکران و دانشمندان می‌نویسند و به نام سیاستمداران تمام می‌شوند.

✅ این پنج اصل را از کتاب «میجی، امپراتور ژاپن و دنیای او: ۱۹۱۲-۱۸۵۲» برگرفته‌ام که به قلم ژاپن‌شناس آمریکایی دونالد کین و با ترجمه هاشم رجب‌زاده توسط انتشارات جهان کتاب منتشر شده است. «میجی» به معنای «حکومت روشن‌بین» یا «فرمانروایی تابناک» (ص. ۱۸) است و برای دوران ۱۸۶۸ تا ۱۹۱۲ یعنی سال‌های حکومت موتسوهیتو به‌کار رفته است.

✅ کتاب، اثری به نهایت خواندنی است در شرح تاریخ و احوال ژاپن از چند دهه قبل از به حکومت رسیدن میجی تا زمان مرگش، و اگرچه پژوهشی جامعه‌شناختی یا از جنس علوم سیاسی پیچیده نیست؛ اما همین سادگی است که کتاب را برای هر علاقمند به کتاب، توسعه و درک تاریخ ملت‌ها جذاب می‌سازد. کتاب نشان می‌دهد چگونه امپراتور «میجی» نسبت به پدرش امپراتور کومی که در مقابل حمله کشتی‌های خارجی «دستور داد در هفت زیارتگاه شینتویی و هفت معبد بودایی مراسم دعا و نیاز برگزار کنند، و خوراک خود را هم به حداقل رساند تا ریاضت بکشد و دعایش برای از سر گذراندن این خطر اجابت شود.» (ص. ۲۸) تغییر کرد.

✅ کتاب نشان می‌دهد چگونه تحولات اجتماعی و البته بروز قشری از فرهیختگان، از جمله خود امپراتور که پدرش و مقامات دربار بر آموزش او همت گمارده بودند، سبب شد بیگانه‌هراسی ژاپنی‌ها به دست فراموشی سپرده شود. امپراتور میجی «از تأثیر تنفر از خارجی‌ها که بر جان و روان پدرش چیره بود، بر کنار مانده بود.» (ص. ۷۱). بیگانه‌هراسی ژاپنی‌ها چنان بود که در ۲۳ مارس ۱۸۶۸ وقتی وزیر مختار انگلیس قصد رفتن به دربار و دیدن امپراتور را داشت مردم پایتخت عقیده داشتند «اگر بیگانگان به قصر پذیرفته شوند، سرزمین خدایان به وضع مرگباری از توان می‌افتند، و اگر خارجی‌ها اجازه یابند که سیمای پادشاه را ببینند تقدس امپراتور از میان می‌رود.» (ص. ۷۳) اعلامیه‌ای در روز ۹ فوریه ۱۸۶۸ خطاب به مردم صادر شد که می‌گفت «اوضاع و احوال چنان دگرگون شده که روابط دوستانه با کشورهای بیگانه که مایه اندوه امپراتور پیشین می‌شد، اکنون مطلوب است.» (ص. ۶۹)

✅ میجی آموزش‌دیده بود. پدرش از کودکی به او سرودن شعر کوتاه ژاپنی آموخته بود و شعر می‌سرود. نوجوان بود که به امپراتوری رسید و و حتی پس از تاج‌گذاری نیز آموزش او با جدیت دنبال شد. چارلز لنمن در ۱۸۸۲ درباره او نوشته است «برخلاف بسیاری از شاهان و شاهزادگان اروپایی، به تن‌آسانی و خوش‌گذرانی معتاد نیست، بلکه در پرورش ذهن و فکر خود جدیت دارد و هر رنج و سختی را برای دانش‌اندوزی بر خویشتن روا می‌دارد. از تدبیرهای میجی برای نزدیک شدن به مردم، رفتن او به میان آن‌ها و شنیدن سخن آن‌ها، بالاخص گروه‌های خاص مانند دانش‌آموزان، اهل کار و صنعت و جایزه دادن به ممتازان آن‌ها بود.

✅ کتابی کم‌نظیر است برای حاکمان و مردم، که اغلب تمایلی ندارند درگیر پیچیدگی‌های فنی مطالعات اجتماعی شوند. ساعات لذت‌بخشی را در هنگام خواندن این اثر تجربه خواهید کرد. خوش بگذرد.

✅ بی‌انصافی است در انتها از خدمات هاشم‌ رجب‌زاده (متولد ۱۳۲۰) تقدیر نشود. او سال ۱۳۵۱ دکترای حقوق از دانشگاه تهران گرفت و در سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۶۱ عضور وزارت امور خارجه ایران بوده است. رجب‌زاده از ۱۳۶۱ تا ۱۳۹۲ استاد زبان فارسی در دانشگاه مطالعات خارجی اوساکا ژاپن بوده و در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ «نشان گنجینه مقدس» را از دست امپراتور ژاپن به احترام تلاش‌هایش برای معرفی فرهنگ و تمدن ژاپن به ایرانیان و ۲۷ سال تدریس مداوم ایران‌شناسی در دانشگاه‌های ژاپن دریافت کرده است. سلامت و شادمان باشند و خدمات‌شان به دنیای دانش و ایرانیان، ماندگار و مأجور.

@fazeli_mohammad

http: //uupload. ir/files/۹۵ii_۸۸c۷۵۰۴b-۸۱cc-۴efb-b۳a۴-۹۱۹۹b۸f۵۴۹e۷. jpeg


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ سخنرانی میرحسین موسوی است در دوم تیرماه ۱۳۸۶ در مراسم یادبود شهدای هفتم تیر. دو سال قبل از انتخابات ۸۸. ادامه

✅ اینستاگرام اسلامی در راه است.

✍🏻 پدرام ابراهیمی

✅ اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی!

✍🏻 آرمان امیری

✅ داستان خوزستان و نفت و این حس تبعیض تمام نشدنی

✍🏻 حمیدرضا شکوهی

✅ سیل و احساس رهاشدگی عرب‌های خوزستان

✍🏻 مصطفی رهبر

✅ از موی سپید به موی سیاه / زندگی در جهان غفلت از مرگ

✍🏻 یاسر عرب

✅ «هیات ویژه‌ی گزارش‌ ملی سیلاب‌ها» با ریاست محمود نیلی (رئیس دانشگاه تهران) و عضویت جمعی از بهترین کارشناسان مستقل ایران

✅ نقش مشارکت‌های مردمی و #جامعه_مدنی در بحران سیل گلستان

✍🏻 محدثه جلیلی

✅ دانشگاهیان بایستند و فریاد بزنند.

✍🏻 محمد فاضلی

✅ مصطفی ملکیان میگوید هر آدمی باید یک «آخ جون، میروم خانه که فلان کار را بکنم» داشته باشد (نقل به مضمون). منظورش اینست که هر آدمی باید یک دلخوشی داشته باشد که وقتی از وظایف روزانه‌ای مثل کار و تحصیل وخانه‌داری فارغ شد، به آن دلخوشی فکر کند و حالش خوب بشود و شوق انجام دادنش را داشته باشد. ادامه

✍🏻 حمید باقرلو

✅ ایران امن‌ترین کشور منطقه است؟

✍🏻 امیر حسین خالقی

✅ آخر هفته به کتابخانه‌ی دانشگاه فوردهام رفتم، در آسانسور، پروفسور گرینبرگ را دیدم. موسس مرکز امنیت ملی و حفاظت سایبری. درس «حقوق ترور و یازده سپتامبر» را با او گذرانده بودم. ادامه

✍🏻 محسن روحانی

✅ چرا ایرانیان از همه چیز ناراضی اند؟

✍🏻 مهران صولتی

✅ مقاومت در برابر حشد شعبی‌ها

✍🏻 امیر هاشمی مقدم

✅ حسین انصاری‌راد رییس کمیسیون اصل نود مجلس ششم معتقد است: ادامه

✅ در خبرها شنیدم که با برداشت از صندوق توسعۀ ملی برای کمک به سیل‌زدگان موافقت نشده است. ادامه

✍🏻 رضا بابایی

✅ بازخوانی یک توطئه؛ پرده اول - حمله به سفارت عربستان

✍🏻 محمدرضا طایفه

✅ اگر «کلیسای نتردام» در ایران بود و می‌سوخت …

✍🏻 احسان محمدی

✅ ظریف، زیدآبادی و شرکای اروپایی!

✍🏻 حسین بشیری

✅ درس‌های سیل

✍🏻 امیر محسنی

✅ این دو نفر!

✍🏻 احمد خاتمی

✅ ترامپ را لعنت نکنید!

✍🏻 مجید یونسیان

✅ پایان پوپولیسم سلطان؟

✅ علینقی عالیخانی: شاه هیچ حساسیتی به فساد سران رژیم نداشت و بسیاری درگیر این مسأله بودند. مرگ ارتشبد خاتم و رازی که علم با خود به گور برد را باید با طرح دولت آمریکا برای جانشینی شاه تبیین کرد.

✍🏻 ادامه

✅ مشرق و حجاریان!

✍🏻 احمد زیدآبادی

✅ امضا کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید …از قیام طبیعت حمایت کنیم.

✅ سوریه‌ای شدن، با چراغ خاموش

✍🏻 آرمان امیری

✅ برای ۵۷٫۴ درصد از مردم که هنوز کمک نکرده‌اند …

✍🏻 آرمان ذاکری

✅ ۱۲ شاخص اصلی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ از نگاه صندوق بین‌المللی پول

✍🏻 ادامه

✅ دو روز پیش با پدرم تلفنی صحبت کردم و گفت که یکی از دندان‌هایش درد ‌کرده و رفته دندان‌پزشک. ادامه

✍🏻 فهیم عطار

✅ استراتژی‌های پیشنهادی برای سال ۹۸

✍🏻 مرتضی ایمانی راد

✅ تورم و روندهای محتمل آن در سال ۹۸

✍🏻 مرتضی ایمانی راد

✅ روح واحد فاسد راست افراطی نامتساهل ضد خارجی در دو کالبد دونالد ترامپ و نتانیاهو


✅ تصاویری از سیل اخیر

(برای دیدن تصاویر، لینک را لمس نمایید.)

تصویر اول:

آنها بعد از جنگ نیز میانداری می‌کنند. امدادرسانی به سیلزدگان در لرستان

تصویر دوم:

شکستن سیل بند و حرکت آب به سمت ملاشیه اهواز

تصویر سوم:

دریاچه بزنگان، معروف به کل‌ بی‌بی در ۱۳۰کیلومتری مشهد، تنها اثر طبیعی ملی خراسان‌رضوی، که در آستانه نابودی و خشک‌شدن‌ بود با بارندگی‌های اخیر در شرق کشور، احیا شده و ۳۵سانتی‌متر ارتفاع آب در آن افزایش داشته/ایرنا اداره محیط‌زیست خراسان‌رضوی

تصویر چهارم:

دبی ورودی، خروجی و ظرفیت مخازن سدهای خوزستان

تصویر پنجم:

سیل بند تن‌ها، روستای مالکی شادگان

تصویر ششم:

این آخرین عکس ماهواره‌ای هامون

تصویر هفتم:

برای پر کردن کیسه‌ به جای بیل میشه از لوله استفاده کرد. این روش برای جاهایی که سیل‌بند میسازن می‌تونه مفید باشه.

تصویر هشتم:

دریاچه ارومیه سیرآب شد.

تصویر نهم:

هشدار نسبت به خطر بروز «سالک» در مناطق سیل‌زده

تصویر دهم:

ملخ‌های صحرایی، جنوب ایران را خوردند؛ هشدار سازمان جهانی غذا درباره قحطی

تصویر یازدهم:

آب در مزارع گندم منطقه سبحانیه در شهرستان دشت‌آزادگان به ۲ تا ۶ متر می‌رسد.

تصویر دوازدهم:

با غرق شدن یک نفر دیگر در روان‌آبهای حوالی شهرستان بندرترکمن؛ تعداد جان باختگان سیل استان گلستان از ابتدای وقوع تاکنون به ۱۱ نفر افزایش یافت.

تصویر سیزدهم:

جشن عروسی زوج سیل‌زده در قایق

تصویر چهاردهم:

وضعیت دام‌ها در مناطق سیل‌زده خوزستان

تصویر پانزدهم:

جاده اهواز به آبادان زیر آب

تصویر شانزدهم:

یک زوج جوان در روستای سبهانیه سوسنگرد (خوزستان) مراسم ازدواج خود را روی قایقی در سیلاب کرخه و پشت سیل‌بندها برگزار کردند.

تصویر هفدهم:

بارندگی در افغانستان و خطر سیل برای سیستان و بلوچستان

تصویر هجدهم:

سرریز شدن آب از بندهای خاکی کاشمر

تصویر نوزدهم:

شهرداری تهران تا امروز ۱۳۵ دستگاه ماشین‌آلات تخصصی به‌همراه ۳۵۰‌نفر نیروی‌انسانی به مناطق سیل زده استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان اعزام کرده.

تصویر بیستم:

پوری بنایی بازیگر سینماى قبل از انقلاب در راه اهواز برای کمک به سیل دیدگان

تصویر بیست و یکم:

نظرخواهی هفتگی مجله صدا

تصویر بیست و دوم:

زوج جوان میانه‌ای با حضور در مرکز هلال‌احمر، مبلغ ۵۰ میلیون ریال هزینه جشن عروسی خود را به هم‌وطنان سیل‌زده اهدا کردند.

تصویر بیست و سوم:

حجم سیلاب در خوزستان به سمت شادگان (جنوب استان) جاری است.

تصویر بیست و سوم:

موج دوم بارندگی‌ها کدام استان‌ها را فرا خواهد گرفت؟

تصویر بیست و چهارم:

سرمایه وحاصل دست‌رنج تعدادی از کشاورزان رودبار جنوبی (روستای چاهبید جازموریان) که در اثر سیل زیر خاک دفن شد.

تصویر بیست و پنجم:

پایان لایروبی پلدختر معابر از گل و لای، وزیدن جریان زندگی در شهرهای استان لرستان

تصویر بیست و ششم:

پل جاده اهواز خرمشهر ریزش کرد؛ تردد از این جاده غیرممکن است.

تصویر بیست و هفتم:

روستایی که زیر آب نرفت...

چگونه مهندسین بومی، روستای خود را از آبگرفتی نجات دادند! روستای خویس-شوش دانیال

تصویر بیست و هشتم:

گفتم: مادر سیل آمده و کل خانه‌ات رو گل گرفته، چه خوب که اینقدر خوش‌روحیه دم در خانه نشسته‌ای و لبخند می‌زنی و می‌تونی بخندی! گفت: این همه جوان خوشگل و رعنا از همه‌جای مملکتم آمده‌اند در خانه‌ام چند روزه صبح تا شب بیل می‌زنند، نخندم؟

تصویر بیست و نهم:

جدیدترین تصاویر هوایی از شهر سیل‌زده پلدختر

تصویر سی‌ام:

با همت مردم و همراهی مسئولین و احداث ۱۸ کیلومتر سیل بند؛ منطقه آزاد اروند و روستاهای اطراف از تخریب سیل در امان ماندند.

تصویر سی و یکم:

۲۴ فروردین‌ماه: روستاهای غرب خوزستان همگی کاملا غرق شد‌ه‌اند!!

تصویر سی و دوم:

مردم وسایل خود را با قایق، از خانه‌های ‌آبگرفته می‌برند.

تصویر سی و سوم:

کلاس درس روستای چم‌ مهر در پلدختر

تصویر سی و چهارم:

شکست سیل بند کوی عین دو شهر اهواز

تصویر سی و پنجم:

بارش باران و جاری شدن آب در بستر رودخانه هریدوک بخش لاشار (شهرستان نیکشهر) استان سیستان و بلوچستان

تصویر سی و ششم:

جاری شدن سیلاب در زابل

تصویر سی و هفتم:

حال دریاچه نمک خوب شد.

تصویر سی و هشتم:

هورالعظیم کاملا پر شد.

تصویر سی و نهم:

از اول با یه لبخند ملیح و آرام دوست‌داشتنی نافذ‌ نگاهمون می‌کرد. انگار نه انگار چند روز پیش تجربه‌ی یک سیل سهمگین داشته. کاملا در حال. کاملا راضی. کاملا فراموش‌نشدنی. ناخودآگاه چهره و لبخندش مدام پیش چشمم میاد و به این‌که چند ده سال بعد کجاست و چه نوع زندگی‌ای کرده فکر می‌کنم. کاش ایرانی بسازیم که چند دهه این لبخند زیبا رو روی لب‌هاش و این برق رو در نگاهش حفظ کنه.

(یکی از خانوارهای عشایر سیل‌زده‌ی معمولان لرستان)

تصویر چهلم:

پاسخ به شبهات در مورد هورالعظیم

تصویر چهل و یکم:

اهواز، شهر بی دفاع


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ Alireza Shirazi:

قضیه آتش سوزی نوتردام در ایران اتفاق افتاده شاهد نظرات زیر بودیم

- فقط تو ایران این اتفاق‌ها می‌افته

- تا فرقه تبهکار هست همین داستانه!

- کار سپاه است میخوان هویتمون رو از بین ببرند!

- مهناز افشار: سریعا یک ماشین آتش نشانی بفرسید اونجا!

- راننده تاکسی: کار خودشونه

✅ احسان سلطانی:

هلال احمر ایران

سپاه برای یک توییت، یک عضو شورای شهر را به دادگاه می‌کشاند.

آنطرف سردارش در سیمای ملی در شرایطی که آمریکا تمامی حساب‌های هلال احمر را مسدود کرده و این سازمان نمی‌تواند حتی ۱ دلار جابجا کند، القاعده را «آزادگان جهان» مینامد و میگوید در لباس هلال احمر در بوسنی در کنار آنها می‌جنگیدند

✅ mahmoud saremi:

تروریست شناختن سپاه هرگزدرراستای تامین حقوق اساسی ملت ایران، دموکراسی وتوسعه نبوده وبه تقویت نظامی‌گری منجرخواهد شد

دولت آمریکا با نقض منشورملل متحدوسایر قوانین بین الملل به نحو بی سابقه‌ای درامور داخلی کشورها مداخله نموده وبا ایجاداختلال درنظم جهانی صلح جهانی رابه شدت تهدید میکند

✅ Pegah sh 🇮🇷 🎗:

از لافنیچه، اپراخانه مشهور ونیز، به نتردام:

«ما دوبار سوختیم و هر دو بار از خاکستر برخاستیم، قوی‌تر از پیش. ما در کنار شما هستیم، نترسید دوستان!»

بعله، این‌جوریاست! به وقت حادثه این‌طوری با هم همدردی می‌کنند و اتحاد نشون می‌دن. بعد شما برین با حشدشعبی گیس و گیس‌کشی. عقب‌مونده‌ها!

✅ سیدعطاالله مهاجرانى:

عنوان بخش نخست، کتاب سوم رمان گوژپشت نتردام، نتردام است. ویکتور هوگو تمام شیدایى و شیفتگى و سرمستى خودرا نسبت به کلیساى نتردام با واژه‌ها نقاشى کرده است!

«بدون شک این بنا جادویى ست! شگفت انگیز و با عظمت؛ ملکه کاتدرال هاست …»

دریغ! سقف کلیسا و مناره مخروطی آن فروریخت.

✅ Behzad Vafakhah:

نویسنده موردعلاقه من قبله عالمه. آخه شما ببینید ناصرالدین شاه از نخستین مواجهه با قطار/ کالسکه بخار چی نوشته:

تندی حرکت کالسکه به طوری بود که کلاغ وقتی که در پرواز بود، کالسکه به محاذی او رسیده، از او می‌گذشت و کلاغ عقب می‌ماند

✅ خبر‌های فوری / مهم 🔖:

📸 پاسخ هلال احمر به سعید قاسمی:

🔹هلال احمر هیچ گاه اجازه استفاده از نشان‌واره و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی‌دهد. #سیاسی

✅ محمدرحیم قلندرزهی:

آیا خبر دارین #وزیر آپ با فعالین مجازی جلسه هم اندیشی برگزار کرده ولی هیچگاه با #فرهنگیان زحمت کش این چنین جلسه‌ای برگزار نکرده؟

✅ Adel Barkam | 🇮🇷 عادل برکم:

نکته مهم این هست که #کلیسای_نتردام در چشم انداز ۱۴۴۴ #حسن_عباسی جایگاهی نداشت.

✅ مسعود باستانی:

امروز ۲۷ فروردین ماه چهلمین سالگرد استعفای نخستین #وزیرامورخارجه پس از #انقلاب است.

دکتر #کریم_سنجابی که از سوی مهندس بازرگان برای تصدی وزارت امورخارجه انتخاب شده بود در اعتراض به تعدد مراکز قدرت و نهادهای تصمیم‌گیری و فقدان قدرت اجرایی دولت، از #وزرات_خارجه دولت موقت استعفاء داد

✅ Mehdi Jami:

جوان، روزنامه وابسته به سپاه، امروز عکس جیمی کارتر را در صفحه اول آورده با این نقل قول که چینی‌ها چون هزینه‌ای برای جنگ در چهل سال اخیر نکرده‌اند نسبت به آمریکا پیشرفت اقتصادی داشته‌اند. آیا چین توجه نظامیان ایران را به واقعیت‌های صلح جلب کرده است؟

✅ MohamadJavad 🇮🇷:

هر چقدر نگاه میکنم می‌بینم که انگار شمایل واقعی خود ماست، آتش گرفته‌ایم.

#نوتردام ماییم نمادی از یک ملت که در آتش میسوزد.

روضه‌های یک غرغروی‌ فرانسوی.

✅ ehsanovski ✒️ 📚:

چرا #سعید_قاسمی این حرفها رو زد؟ چرا الان زد؟ بوسنی؟ القاعده؟ هلال احمر؟

صداوسیما چرا بهش تریبون داد؟ اونهم یکروز بعد از اعتراض #ظریف به دبیرکل سازمان ملل بابت مسدود بودن حساب هلال احمر. اکانت «حافظه تاریخی توییتر» که عمدتا کلیپ‌های قدیمی پخش میکنه چرا اینو فوری آورد توییتر؟

✅ Bahman Amouee:

قبل انقلاب می‌گفتند امکان ندارد ایرانی هم وطنش را سرکوب کند و ۱۷ شهریور کار اسرائیلی‌ها بود، سال ۸۸ همین را در باره لبنانی‌ها گفتند و حالا هم افغان و عراقی را متهم می‌کنند. اما تا دلتان بخواهد به اندازه کافی در ایران خودمان، سرکوبگر داریم. تولید نفرت نسبت به همسایه‌ها نکنیم.

✅ فاطمه سعیدی:

مخالفت امروز مجلس با افزایش مشارکت سیاسی زنان، بیش‌ازهمه نشانگر فاصله عمیق کشور تا توسعه‌یافتگی بود. ضمن تقدیر از نگرش٦٣ نماینده مرد موافق، اما اغلب مخالفان، زنان را با این پرسش جدی مواجه کردند که آیا با شعار و عمل متناقض آنان، می‌توان به بهبود وضعیت زنان و توسعه کشور امیدوار بود؟


📝بالاخره در راکتور اراک سیمان ریخته شد یا نشد؟

✅این روزها پس از توییت عزت الله ضرغامی که خواستار عذرخواهی دولت بابت بتن ریختن در راکتور اراک شده بود، بازهم این موضوع به بحث داغ کاربران فضای مجازی تبدیل شد.

✅در ویدئویی که مشاهده می‌کنید علی اکبر صالحی و عباس عراقچی به این اظهارات پاسخ داده‌اند.


🎧 #بشنوید

✅لغو تحریم‌ها با احیای برجام

(مانند قرارداد ۱۹۷۵)

#سید_مصطفی_تاجزاده

🗓فروردین‌ماه یک‌هزار و سیصدونودو‌هشت

📌وظیفه حکومت ضربه‌زدن به منافع امریکا در منطقه نیست. تأمین امنیت و منافع ملت ایران است.

📌امریکا اشغال نظامی عراق را با شایعه ساخت سلاح شیمیایی توسط صدام توجیه کرد. بنابراین باید از بیان هر سخن و انجام هر عملی که شائبه حرکت به سوی تولید سلاح هسته‌ای ایجاد می‌کند، پرهیز کرد.

📌حاکمیت باید به‌گونه‌ای عمل کند که مشخص شود سربلندی ایران و ایرانیان را بر هر امر دیگری رجحان می‌دهد.

📌محکومیت اقدام اخیر ترامپ به‌معنای حمایت از عملکرد سپاه به‌خصوص در منطقه‌ نیست.

📌ملت ایران استقلال و آزادی را دو روی یک سکه می‌داند و استعمار و استبداد را تؤامان تقبیح می‌کند.

📌نباید به دام ترامپ افتاد و به تنش‌ها دامن زد. به عکس باید بر تثبیت برجام و لغو تحریم‌ها تاکید و تجربه احیای قرارداد ۱۹۷۵ را تکرار کرد.


📷به همت انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان صورت گرفت:

✅حضور و امداد رسانی تیم‌های دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی اصفهان جهت کمک به سیل‌زدگان استان لرستان.

✅تیم امدادی شامل سه پزشک، سه روانپزشک، یک پرستار و دیگر اعضا به مدت سه روز در روستاها و مناطق سیل‌زده لرستان مشغول به امداد رسانی شدند.

✅روستاهای این استان پیش از سیل نیز از اوضاع بهداشتی و درمانی چندان مساعدی برخوردار نبوده‌اند. / سه نقطه


📝📝📝بازخوانی برخی اخبار مربوط به ظهور راست افراطی در اروپا

✍️ داود بهرامی سیاوشانی

✅قدرت راستگرایان افراطی در اروپا رو به رشد است. خانم لیز فکت، رئیس «موسسه روابط نژادی» کتابی نوشته است به نام «اشتباه‌های اروپا: نژادپرستی و ظهور راستگرایی». خانم فکت معتقد است احزاب راست افراطی اروپا از موج بیگانه‌هراسی به طرزی آگاهانه و هوشمندانه بهره‌می‌برند تا به اهداف خود دست یابند. وی می‌گوید: احزاب راستگرای افراطی در این کار بسیار خوب عمل می‌کنند. … به سوی وضعیتی می‌رویم که رفتارهای غیرقانونی که انگیزه نژادپرستی هستند مجاز شمرده شده کم‌کم به هنجار تبدیل می‌شوند. ما و رسانه‌ها باید نسبت به این امر هشیار باشیم. اگر رسانه‌ها در چهارچوب مشخص خود بمانند و اگر در معرفی و ارائه راستگرایان افراطی خام‌دستانه عمل کنند آنگاه با رشد این حرکت همراه خواهند شد". (یورو نیوز/ ۰۸/۱۱/۲۰۱۸).

📌 آیا اروپا به طرف راست افراطی می‌چرخد؟: روزنامه اسپانیایی ال پائیس از «پیروزی برای راست افراطی» خبر داد. روزنامه گاردین بریتانیا نسبت به «آشفتگی» پیش‌رو هشدار داد. در ایتالیا، روزنامه کوریره دلا سرا پیروزی «راست افراطی ضدمهاجر» را به سوگ نشست و در آلمان هم روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ از احزاب سنتی خواست که «از خواب غفلت بیدار شوند». بیشتر جراید، موفقیت نوربرت هوفر را به نقش اساسی اتریش در بحران مهاجرت اتحادیه اروپا مرتبط دانستند. سرمقاله دیگری ظهور راست افراطی را در اروپا پیش‌بینی کرد و نوشت: «اتریش برای دولتهای اروپایی حکم آینه‌ای را دارد که آینده خود را در آن می‌بینند. تنش‌های اجتماعی رو به افزایش است». (بی بی سی/ ۲۵ مه ۲۰۱۶).

📌 ظهور چشمگیر راست افراطی در اروپا، تابویی که شکسته می‌شود: احزاب افراطی دست راستی اروپا چه از «پوپولیست» باشند و چه به افراطی‌ترین بخش طیف احزاب دست راستی سنتی‌تر تعلق داشته باشند، به موفقیتهایی در کشورهای مختلف اروپا دست پیدا کرده‌اند. بحران منطقه پولی یورو و جریان ورود پناهجویان به تقویت این احزاب، و همچنین پیروزیهای مهم انتخاباتی برای آنها در کشورهایی مانند فرانسه (حزب جبهه ملی)، دانمارک (حزب مردم دانمارک)، فنلاند (حزب فنلاندیهای واقعی)، اسلوواکی (حزب اسلواکی ما) و یونان (حزب فجر طلایی) منجر شده است (یورو نیوز/۲۳/۰۹/۲۰۱۶).

📌 تقویت جایگاه و نفوذ احزاب راست افراطی در اروپا: احزاب و جریانهای راستگرای اروپایی، مهاجرستیزی و اسلام هراسی را به اهرم اصلی فشار تبدیل کرده‌اند. نمونه بارز و بسیار خشن آن در آلمان جنبش موسوم به «پگیدا» است که مهاجران به ویژه مسلمان را مقصر مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور می‌داند …پاسکال دلویت٬ کارشناس مسایل سیاسی و استاد دانشگاه آزاد بروکسل می‌گوید: جریان راست افراطی ابعاد اروپایی به خود گرفته است. هرچند در مرکز و شمال اروپا نفوذ و قدرت بیشتر دارد، در اسپانیا و پرتغال چندان به چشم نمی‌آید. در ایتالیا و یونان «لیگ شمال» و «فجر طلایی» این جریان را نمایندگی می‌کنند، اما در مقایسه با مثلا حزب «مردمی دانمارک» یا «فنلاندیهای واقعی» و «جبهه ملی» فرانسه، وزنه سیاسی جدی به حساب نمی‌آیند". (یورو نیوز/ ۲۴/۰۵/۲۰۱۶).

📌 خیزش راست افراطی در اروپا: باور به اینکه «اروپا در خطر است و مهاجران جامعۀ یکدست اروپایی را تهدید می‌کنند»، گزارۀ بنیادی تمامی انتخابات در قارۀ سبز شده است. از انتخابات ریاست‌جمهوری گرفته تا مجلس و حتی شهرداریهای محلی، گروهی از کاندیداها تلاش می‌کنند با تکیه‌ بر حرکت سیل عظیم پناه‌جویان به اروپا که عمدتا از نا آرامیهای منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و در جستجوی زندگی بهتر به‌سوی اروپا حرکت کرده‌اند، رأی مردم را جلب کنند. مدتی است که کارزارهای انتخاباتی در اروپا با اقبال شگرف به احزاب دست راست افراطی روبه‌رو شده است. در بعضی از این کشورها همچون ایتالیا و اتریش این احزاب توانسته‌اند دولت تشکیل دهند و در برخی نیز هرچند از تشکیل دولت بازمانده‌اند ولی جایگاه بسیار قابل‌توجهی کسب کرده‌اند. به‌طور مثال حزب جبهه ملی فرانسه چه در زمان ژان‌ماری لوپن و چه در زمانی که پدرش ریاست حزب را بر عهده داشت، نتوانسته بود بیشتر از ۱۷ درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به دست آورد؛ اما شاهد بودیم که در ۲۰۱۷ و در رقابت ماری‌ لوپن با امانوئل مکرون این حزب نزدیک به ۳۴ درصد رأی به دست آورد (آنا /۲۳ شهریور۱۳۹۷).

✅موارد فوق، مشت نمونه خروار است که خطر ظهور راست افراطی را باید جدی بگیریم. ویدئوی زیر، با عنوان «پرواز شبح راست افراطی بر فراز آسمان اروپا» (من و تو/ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۹) گویای این موضوع می‌باشد.

https: //www. youtube. com/watch?v=cf۳JFYyc۸To


📝📝📝نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا: دونالد ترامپ با حمایت از عربستان سعودی به برادر بزرگ القاعده تبدیل شده است.

✅تولسی گابارد، عضو مجلس نمایندگان آمریکا و نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، در ویدئویی به شدت به سخنان دونالد ترامپ، علیه ایلهان عمر، نماینده مسلمان مجلس نمایندگان و یکی از منتقدان نفوذ لابی‌ها در حکومت آمریکا اعتراض کرد. گابارد در این ویدئو می‌گوید: «انتقاد رئیس‌جمهور ترامپ از ایلهان عمر مصداق دورویی کامل است. ترامپ می‌گوید ما هیچ‌گاه ۱۱ سپتامبر را فراموش نمی‌کنیم. اما این خود ترامپ است که در نقش برادر بزرگ القاعده و بزرگترین محافظ آن در سوریه ظاهر شده است. او کسی است که کشور ما را به فاحشه بزرگترین حامی القاعده یعنی سعودی‌ها تبدیل کرده است.» گابارد در ادامه یادآوری کرده که عربستان سعودی میلیاردها دلار برای ترویج اندیشه‌های افراطی در سراسر دنیا هزینه کرده است.

@ganji_akbar

https: //twitter. com/TulsiGabbard/status/۱۱۱۷۵۳۳۷۳۶۶۰۸۷۸۸۴۸۰


📝📝📝در دفاع از ملی‌گرایی

✍🏼احسان منصوری

‏✅ملی‌گرایی ایرانی مداوما از سوی روشنفکری ترجمه‌ای/تقلیدی مورد حمله است و با ناسیونالیسم اروپایی یکسان انگاشته می‌شود.

‏ناآگاهی از تاریخ و کاربست غیرانتقادی الگوهای اروپایی به ویژه از سوی چپ، منشا این حملات و اتهامات بی‌ربطی مانند ناسیونالیسم مرکزگرا است. /۱

✅بستر تاریخی هر کشور مولفه‌هایی اختصاصی وارد گرایشات ناسیونالیستی آن خطه کرده.

‏هویت آلمانی در تضاد با غیر ژرمن‌ها شکل گرفته و هنوز هم پذیرش غیر ژرمن‌ها (ترک‌ها و سیاه‌ها-Schwarzkopf) به عنوان آلمانی با دشواری روبروست.

‏شرایطی که مشابهش در ایران نه در گذشته نه امروز وجود ندارد. /۲

✅هویت ایرانی هیچگاه ویژگی قومی و نژادی نداشته و در تمام طول حیات خود، از دوره ساسانی تا امروز بر مبنای تقدم «وحدت سرزمینی» بر «وحدت خونی» بوده است. زبان فارسی هم به عنوان عامل پیوند دهنده این هویت برای ۹۰۰ سال به دست همه اقوام و به طور ویژه توسط ترکان حاکم رواج یافته. /۳

✅حتی باستان‌گرایان نقطه اوج شکوه و افتخارشان را امپراطوری ۷۲ ملت کوروش با اقوام، نژادها، زبان‌ها و ادیان متفاوت می‌دانند.

‏تبلور آرزوهای آنها به آمال لیبرال‌ها و اتحادیه اروپایی شبیه‌تر است و آرزوهای «قوم‌گرایان ایرانی» به ناسیونالیست‌ها و راست افراطی اروپایی. /۴

✅ملی‌گرایی در دوره قاجار حول ۳ آرمان رشد یافت: تاسیس حکومت مدرن، مهار استبداد و عقب راندن استعمار. انقلاب مشروطه، نهضت ملی و انقلاب ۵۷ بر مبنای همین تقاضا رخ داد.

‏سپس در جنگ جهانی اول و با تشکیل کمیته دفاع ملی (نظام‌السلطنه مافی) در کرمانشاه و تبلیغات فعالان برلین اوج گرفت. /۵

✅در واکنش به تجاوزات شوروی و عثمانی، آذربایجان مرکز ملی‌گرایی ایرانی شد. آذری‌ها (کسروی و تقی‌زاده و عارف و …) زبان فارسی را سنگر دفاع از هویت و وحدت ایرانی می‌دانستند در برابر پان ترکیسم.

‏در همان دوران عثمانی برای «ترکی سازی» کشورش به قتل‌عام ارمنی‌ها و حتی آشوری‌ها دست زد. /۶

✅ایران بارها تکه‌تکه شده و بخشی از سرزمین را از دست داده. ظهور ملی‌گرایی ایرانی در توقف این روند علیرغم تلاش‌های خزعل و پیشه‌وری و قاضی‌محمد نقش بازی می‌کند. اگر آن مقاومت مردم و دولت نبود، پس از جنگ جهانی هر ایلی با حمایت دولتی خارجی بخشی از ایران را جدا می‌کرد. /۷

✅جنبش‌های ملی در ایران توسعه‌گرا، دموکرات و ضداستعماری‌اند. مذهبی یا ضدمذهبی بودن مشخصه این جریانات نیست، به جز شاخه رمانتیک‌های ملی‌گرا که جذب بروکراسی رضاشاهی شده و پروژه‌های ضدسنتی اجرا کردند. دیگر نحله‌های ملی‌گرا ناسازگاری با سنت فرهنگی هم نداشتند. /۸

✅‏ «یکسان‌سازی» رضاخانی البته برخاسته از سنت هیچ قوم ایرانی نبود. خواسته شبه‌مدرنیست‌هایی بود که با حذف عناصر سنتی و مذهبی و تغییر پوشش به دنبال شبیه شدن به اروپا بودند. اینجا اساسا تفاوتی میان فارس و ترک و گیلک نیست. همه با هم و به یک میزان تحت اجبار دولت قرار گرفتند. /۹

✅جعل هویت‌های قومی در دوره یکجانشینی ایلات زمینه را برای قوم‌گرایی (درتضاد با تساوی طلبی شهروندی و سیاسی) فراهم کرده.

‏قوم‌گرایی اما کم‌کم به الحاق‌گرایی میل کرد. پروژه‌ای که ردپای رقبای منطقه‌ای و قدرت‌های استعماری در آن روشن است و با الگوی تجزیه ایران در قرن‌های گذشته منطبق. /۱۰


📝📝📝دریغ کز شبی چنین سپیده سر نمی‌زند

✍🏻سروش دباغ

یکی زشب گرفتگان چراغ بر نمی‌کند / کسی به کوچه سار شب در سحر نمی‌زند

✅پس از انتخابات ریاست‌جمهوری بحث برانگیز سال هشتاد و هشت شمسی، «حفاظت اطلاعات سپاه» محوریت یافت و کثیری از دستگیری‌ها و بازجویی‌های معترضان به نتایج انتخابات با مدخلیت آن نهاد صورت گرفت. تنی چند از دانشجویانم، در آن ایام بازجویی و دستگیر شدند. شخصا چند بار توسط این نهاد امنیتی بازجویی شدم؛ تنی دیگر از اعضای خانواده ما نیز در آن روزگار بارها بازجویی و اذیت شد و نهایتا مجبور به ترک کشور گشت. دانشجویان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی متعددی، آن روزگار، به زندان افکنده شدند و یا تلخ‌کامانه کشور را ترک کردند و در این سوی کره خاکی مستقر گشتند. هنوز خاطرات تلخ آن دوران در ذهن و ضمیر بخشی از شهروندان این مرز و بوم زنده است و وضعیت نابهنجار سه نازنین محصور، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی که بالغ بر هشت سال است بدون برگزاری دادگاه و تفهیم اتهام و دریافت حکم، در منزل خود محبوس و گرفتارند، یادآور آن فصل تلخ از دفتر پر تلاطم سیاست ده ساله اخیر کشورمان است.

✅به رغم انتقادات متعددی که به مشی و مرام «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در دو دهه اخیر دارم و مشخصا ورود این نهاد به عرصه‌های سیاست، اقتصاد و فرهنگ را جدا مضر می‌دانسته و می‌دانم، اما این نهاد را بخشی از نیروهای مسلح کشورم می‌دانم و تروریست خواندن آن توسط ترامپ و تیمش را کنشی نابخردانه و مغایر با منافع ملی می‌انگارم. افزون بر رشادت‌های سپاهیان طی جنگ هشت ساله ایران- عراق، خدمات این نهاد در جریان سیل اخیر و کمک به سیل‌زدگان قابل کتمان نیست. مضافا بر این، سپاه یک نهاد گسترده در سراسر کشور است و کثیری از خانواده‌های کارمندان اداری سپاه در کوی و برزن شهرهای مختلف ساکن‌اند و همسایه دیواربه دیوار غیر سپاهیان. چطور می‌توان کل اعضای یک نهاد را این‌چنین بی محابا و غیر کارشناسانه تروریست قلمداد کرد؟!

http: //tinyurl. com/ycewn۳jk

متن کامل در زیتون:

https: //zeitoons. com/۶۲۲۶۸


📝📝📝نوتردام چیزی را به ما یادآوری می‌کند: در دل هر چیز امری رازآلود و نشناختی پنهان شده است.

✍🏻پاملا دراکرمن، نیویورک‌تایمز

✅دوشنبه شب بود که فهمیدم نوتردام آتش گرفته است، آن وقتی که پیرمرد غریبه‌ای در خیابان نگهم داشت. بلافاصله، آمبولانسی با بوق ممتد و سرعتی زیاد از پشت سر ما رد شد. پیرمرد، با انگشت، ستونی از دود را در دوردست نشان داد و گفت: «آمبولانس داره می‌ره نوتردام. نوتردام آتیش گرفته».

✅فرانسوی‌ها وقت چندانی در کلیساها نمی‌گذرانند. گرچه بیشتر جمعیت فرانسه اسما کاتولیک‌اند، اما فرانسه رسما یکی از بی‌دین‌ترین کشورهای اروپاست. پاریسی‌های روشنفکر و اتو کشیده غالبا دین را امری قدیمی و خرافی می‌دانند. یک وقتی، نویسنده‌ای پاریسی برایم می‌گفت خدا اواخر دههٔ شصت مرده است.

✅و حالا، آتشی که دارد نوتردام را می‌سوزاند انگار به جان همهٔ افراد این شهر افتاده. پهپادهای فیلم‌بردار صحنهٔ سوختن ساختمان صلیب‌شکل در شعله‌ها را نشان می‌دادند. همان زمان، رئیس‌جمهور ایمانوئل ماکرون، حوالی ساعت ۱۱:۳۰ به تلویزیون ملی آمد. درحالی‌که پشت‌سرش ساختمان کلیسا داشت می‌سوخت، از کلیسا این‌طور تعبیر کرد: «نوتردام کلیسای جامع همهٔ فرانسوی‌هاست، حتی آن‌هایی که یکبار هم پایشان را اینجا نگذاشته‌اند».

✅بخشی از این ماجراها بدین خاطر است که این کلیسای ۸۵۶ساله شاهد بخش اعظمی از تاریخ فرانسه بوده است؛ جایی که هنری ششم تاج‌گذاری کرد و ناپلئون امپراتور شد. چند ساعت بعد از آتش‌سوزی، اخبار تلویزیون فرانسه تصاویر بسیاری از کلیسا پخش کرد؛ از مراسم ختم فرانسوا میتران تا چند صحنه از فیلمی که از روی گوژپشت نوتردام ویکتور هوگو ساخته شده.

✅گرچه اکثر پاریسی‌ها معمولا به دیدن این کلیسا نمی‌روند و یکسری هم هیچ‌وقت این کار را نمی‌کنند، اما نوتردام صرفا یک جاذبهٔ توریستی یا بنای تاریخی نیست، بلکه تقریبا در هر جای شهر باشی، این کلیسا را می‌بینی که در دل شهر، بر کرانهٔ رودخانه، آرام گرفته است.

✅ ساکنان پاریس شاید تا همین دوشنبهٔ اخیر اصلا متوجه آن نبودند، اما به‌گمانم این آتش‌سوزی خاطرجمعشان کرد که در قلب شهر بسیار منظمشان جایی وجود دارد که به‌کلی غیرعقلانی و غیردکارتی است. حضور گوتیک و غول‌آسای نوتردام از قدیم به یادمان می‌اندازد که، در دل هر چیز، امری رازآلود و نشناختی پنهان شده است.

✅ زمان زیادی از چند شوک بزرگ دیگر که برای پاریس رخ داد، نگذشته است: ازجمله سیل پارسال که در سن آمد و البته حملهٔ تروریستی، که در ۲۰۱۵ برایمان اتفاق افتاد.

✅ماکرون خطاب به ملت فرانسه گفت پاریسی‌ها «در دل به خود می‌لرزند». واقعا تعبیر دقیقی است از احساس تهی‌شدن و فقدان. همچنین، در کنار این خسارت شدید، یک سرخوردگی و غم مشترکی هم در کار است؛ اینکه ما، همچون اعضای یک تمدن، نتوانستیم از چیزی گران‌بها و پرارزش مراقبت کنیم. چند صد سال هم بگذرد، آدم‌ها دربارهٔ آتش‌سوزی سال ۲۰۱۹ صحبت خواهند کرد.

✅ماکرون وعدهٔ بازسازی نوتردام را داد. اما ابتدا، باید آتش را خاموش کنیم و ببینیم اصلا چه چیزی باقی مانده است.

http: //up. upinja. com/qvayl. jpeg


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ فیلمی ‌که ‌باید‌ دید.

✍🏻 علی شکوری‌راد

✅ راه‌های پیش روی اصلاح‌طلبان تا انتخابات آینده

✍🏻 آذر منصوری

✅ محمود دولت آبادی خطاب به هم‌وطنان سیل زده: شرمسار خود هستم که دستی نمی‌توانم زیر بازوی شما بگیرم

✅ علی رضاقلی و جامعه‌شناسی ایرانی

✍🏻 ابوالقاسم شهلایی‌مقدم

✅ برابری و جانبداری - بخش ششم

✍🏻 جواد حیدری

✅ هشدار فعالان محیط زیست درباره تأثیر بارش‌های شدید بر فرونشست‌های پایتخت

✍🏻 محمد درویش

✅ استبداد دینی و مصلحت دموکراتیک در اندیشه بنیانگذار

✍🏻 امین کریم‌الدینی

✅ حشدالشعبی در ایران چه می‌کند؟

✍🏻 علی صدرزاده

✅ پیشنهاد به رسانه‌های ‌ایران

✍🏻 رضا نصری

✅ جیمی کارتر به دونالد ترامپ: اگر آمریکا دارد از چین عقب می‌افتد، دلیل آن این است که چین وارد هیچ جنگی نشده، اما آمریکا جنگ دوست‌ترین کشور جهان است و در طول ۲۴۲ سال تاریخ خود، فقط ۱۶ سال در جنگ نبوده است. ادامه

✅ کودکان کار مجازی. این روزها مد شده است!

✅ در دو هفته بر خوزستان و سیل چه گذشت؟

✍🏻 علیرضا معزی

✅ پخشاب برای مقابله با سیلاب!

✍🏻 علی اصغر علیقارداشی

✅ سوداگری در بخش مسکن

✅ این سیل را دیگر، سر باز ایستادن نیست.

✍🏻 مهدی معتمدی مهر

✅ پیشنهاداتی برای کنشگران و فعالین اجتماعی در خصوص کمک به مناطق سیل زده

✍🏻 افشین وزیریان

✅ نامه سرگشاده جمعی از استادان دانشگاه شهید چمران اهواز به رئیس جمهور

✅ بحث رفراندوم در تاکسی!

✅ حمله روزنامه کیهان به جمعیت امام علی

✅ محمد مهاجری روزنامه نگار اصول گرا در واکنش به اظهارنظر نمایندۀ مخالف FATF: علیخانی به عصرجدید دعوتش کند، داورها تا صبح بخندند.

✍🏻 ادامه

✅ حفظ نظام به هر بهایی؟!

✍🏻 مجتبی لطفی

✅ فهرست یادداشت‌ها، مقالات و گفت‌و‌گوهای سعید حجاریان در سال ۱۳۹۷

✅ زیان‌های روابط تیره با آمریکا

✍🏻 یدالله اسلامی

✅ حشدالشعبی در خوزستان چه می‌کند؟

✍🏻 مجید یونسیان


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ امیر ناظمی:

صبح فیلم تماس کودک با اورژانس را دیدم، از ناراحتی بغضم گرفت. در حاشیه جلسه صبح با زیرساخت و سپس در حاشیه جلسه با وزیر بهداشت هماهنگ شد تا یکماه آینده موقعیت فرد تماس‌گیرنده به صورت اتوماتیک به اورژانس‌ها داده شود.

در ضمن وضعیت مادر اکنون خوب است.

#دولت_الکترونیک

✅ mehdi mahmoudian:

رهبر انقلاب: «در امت اسلامی بعضی اشداء علی الکفار را فراموش کردند» و «برخی رحماء بینهم را فراموش کردند»

کاش زمان سرکوب و شکنجه زندانیان۸۸، سرکوب و صدور احکام چند صدساله برای دراویش، و زمان سرکوب و شکنجه کارگران، معلمان فعالان محیط زیست و زنان هم «رحماء بینمهم» را به یاد می‌آوردیم

✅ Elze:

اون موقع که عکس دختر گنبد فیروزه‌ای رو دیدم فکر کردم چه کارش به جا و درست بوده ولی از این که همون ویدا موحد بوده به شدت تکون خوردم. چقدر سبک مبارزه‌اش برام غریب و قابل احترامه. نه قبلش بیانیه می‌ده نه بعدش اصلاحیه. درست در بزنگاه ظاهر می‌شه و با عملش حرفش رو می‌زنه و می‌ره.

✅ Mr. I:

یه روز میاد که به دخترم یه تندیس تو خیابونی که اسمش هست #دختران_خیابان_انقلاب نشون میدم و میگم آزادی الانت رو مدیون اینایی. قدر آزادیت رو بدون.

✅ علیرضا خوشبخت:

#فردوسی_پور را کنار زده‌اند وخبرها از به کارگیری گزارشگران جدیدی حکایت دارد که بیشتر داد میزنند و ادبیات نازلتری دارند. این رویه #علی_فروغی و دوستانش است، اصیلها و توانمندها را حذف میکنند و برای پر کردن جای خالی آنها و کسب محبوبیت ابتذال را میدان میدهند. داستان تتلو و شجریان …

✅ احسان سلطانی:

۱۵۰میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به یک سازمان فشل اعطا می‌کند که رسما به یک قمارخانه و سازمان بخت‌آزمایی تبدیل شده و تنها هنرش ساخت انیمیشن برای تولد مصباح است و چپ و راست کشور از آن هیچ رضایتی ندارند، اما برداشت از این صندوق برای ملت سیل‌زده را ممنوع و با آن مخالفت می‌کند.

✅ احسان سلطانی:

می‌گویند چون «اسرائیل به فارسی» یکی از ویدئوهای جمعیت امام علی را «بازنشر» کرده، عامل و نفوذی اسرائیل است.

الان بگوییم چون «هیثم محمد شوربه» مسئول واحد عملیات خارجی حزب‌الله از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ برای اسرائیل جاسوسی می‌کرد، حزب‌الله عامل اسرائیل است؟

یا مداحان و عماریون جاسوس؟

✅ Saeed Shariati🇮🇷:

در مورد حضور سازمان‌یافته اتباع بیگانه به هر دلیل و تحت هر نام عنوانی در کشور، وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات باید پاسخگوی نمایندگان مجلس و افکار عمومی باشند. درست است که سیل‌زده‌ایم اما مملکت که هر کی به هر کی نشده!

با اجازه کی؟

با هماهنگی کجا؟

#حشدالشعبى

#ظریف

✅ Golrokh Nafisi:

شبکه‌های اجتماعی مجازی شبیه کارخانه‌ی تولید پارانویا، تصویر ما را از عموم هر روز مخدوش‌تر و پراکنده‌تر می‌کنند. برای چه کسی سخن می‌گوییم؟ عمومی که مارا می‌خوانند چه کسانی هستند؟ پشت این آواتارها، بات‌ها رباطها کدام دوست، کدام هم زبان نشسته است؟

✅ Behrouz azizi:

اقدام باورنکردنی سازمان ثبت احوال

حذف نام #کوروش از فهرست نام‌های مجاز!!!

اینجور اقدامات پوج جز ایجاد حساسیت در بین مردم و دوقطبی سازی خطرناک تاریخ و مذهب چه حاصلی می‌تواند داشته باشد؟

✅ Zia Nabavi:

هم اسیر بی‌کفایتی حاکمینمان هستیم، هم تحریمهای ظالمانه زندگی را سخت کرده و هم طبیعت با ما سر سازگاری ندارد!

در این میان اما عده‌ای رسانه‌هاشان را به کار گرفته‌اند تا نهادی مدنی که سعی درکاهش رنج این مردم دارد را بر زمین بزنند!

قلب انسان می‌گیرد ازین همه کج‌فهمی.

#جمعیت_امام_علی

✅ اشکان:

با گذشت زمان، فاجعه خودش را بیشتر نشان می‌دهد:

۱۸۰۰۰ لرستانی بر اثر #سیل_لرستان شغل خود را از دست داده‌اند؛ خسارت جدی سیلاب به ۱۲۰۰ روستا

✅ Ali Shakourirad:

اتهام تروریست بودن به #سپاه مثل اتهام فتنه‌گربودن به #اصلاح‌طلبان است. اینها براساس میهن‌دوستی و از موضع منافع‌ملی بی‌درنگ اتهام امریکا به سپاه را محکوم کردند اما این دوستان ده سال است با این اتهام علیه اصلاح‌طلبان تبلیغ و فشار و تضییقات شدیدی را متوجه آنها کرده و هنوز هم می‌کنند.

✅ Katy Radjabi:

- گفتند جایی حرف نزنید، بزودی آزاد می‌شند

- مارمولکهایی ابزار جاسوسی شدند

- بعد دوربین

- اتهام را سنگینتر کردند

- توهین کردند

- تا به امروز سند و مدرکی نداشتند

- وکلا را تحمیل کردند یا بی وکیل محاکمه را شروع کردند

قبول کنند که اشتباه کردند و تمامش کنند!

#امید_برای_طبیعت

✅ Shahriar Asghari🕊:

مردم #آلمان و #فرانسه که به خاطر جنون هیلتر به نابودى کشیده شده بودند، به جاى انتقام گیرى و خون خواهى کشته شدگان به همبستگى انسانى روى آوردند و اروپا متحد امروز را ساختند.

مردم #ایران و #عراق قربانى جنون #صدام شدند. امروز متحد تجارى-استراتژیک یکدیگرند

از خون #شهدا، وحدت روییده است


‍‍📝📝📝نگاه تحلیلگران: «مصاحبه‌ای علیه انسانیت …»

✍🏻ناصر کرمی، تحلیلگر و فعال حوزه محیط زیست، در یادداشتی تلگرامی نوشت:

✅نهادهایی همچون صلیب سرخ (در ایران هلال احمر) مسئولیتی بسیار خطیر و انسانی برعهده دارند: کمک به انسان‌ها در مصائب و فجایع طبیعی و انسانی.

✅قطعا سرمایه اصلی چنین نهادهایی اعتماد و صداقت است. مردم و بعضا طرفین یک جنگ باید بتوانند به هرکسی که نماد این نهادها را حمل می‌کند، اعتماد کنند.

✅اما به این مصاحبه توجه کنید. چنین مصاحبه‌ای می‌تواند عقوبت سنگین برای هلال احمر ایران داشته باشد.

✅دور از تصور نیست روز نه چندان دوردستی انسان‌هایی در درد و رنجشان تنها بمانند؛ فقط به واسطه خودنمایی متفرعنانه ایشان!

📌سردار سعید قاسمی‌: «در بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر رفته بودیم به نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادیم. کریستین [امانپور] خبرنگار سی‌ان‌ان ما را لو داد. با القاعده‌ای‌ها باهم بودیم. از ما استیل گرفتند. با مجاهدین سراسر دنیا یگانهای جهادی تشکیل دادیم». (برنامه اینترنتی رودرو، قسمت۲۱، فروردین۹۸)

@javadrooh


📝📝📝شب علی رضا قلی توسط مجله بخارا برگزار شد: از کوره‌پزخانه‌ها تا جامعه شناسی نخبه کشی

✅عصر جمعه بیست و سوم فروردین ماه سال یکهزار و سیصد و نود و هشت، چهارصد و پنجاه و یکمین شب از مجموعه شب‌های مجلۀ بخارا با همراهی مؤسسۀ مطالعات دین و اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبایی به شب «علی رضاقلی» اختصاص یافت.

✅در این شب تقی آزاد ارمکی، محمد ترکمان، هادی خانیکی، علی اصغر سعیدی، محمد تقی فاضل میبدی، حسن طایی، فرشاد مؤمنی، سراج وحیدی، علی دهباشی و علی رضا قلی به سخنرانی پرداختند. و متن پیام محسن رنانی را رسول رئیس جعفری قرائت کرد.

✅در ابتدا علی دهباشی ضمن خوشامدگویی به میهمانان حاضر در این مجلس با طرح عنوان «چرایی اکنون در هر زمان» چنین سخنانش را آغاز کرد: «در تاریخ دور و دراز این سرزمین که در چهارراه حوادث قرار گرفته است همواره یک پرسش اساسی از سوی بزرگانش که شامل ادبا و دیگر دردمندان بوده است مطرح بوده و آن چرایی اکنون در هر زمان. این درد و جستجو در تمامی آثار باقی مانده چه شعر و چه نثر را در طی قرون می‌توان مشاهده کرد. بعد از انقلاب مشروطیت این جستجو‌ها و پرسش‌ها شدت گرفت. مجموعۀ آنچه به عنوان تاریخ، مردم شناسی، جامعه شناسی و سفرنامه باقی مانده است حکایت از پرسش هایی از این دست هست که به صور گوناگون مطرح شده است. اندیشه وران ما در این جستجو به نتایج گوناگونی رسیده‌اند از منظر شیوۀ تولید آسیایی بگیرید تا جامعۀ کوتاه مدت تا نتایجی که از منظر تاریخ طبقاتی مطرح شده است.»

✅وی در ادامه با یادی از جایگاه علی رضاقلی در نظریه پردازی‌های حوزۀ اقتصاد و جامعه شناسی و … چنین گفت: «اما در مورد استاد دکتر رضا قلی کاملا با همۀ استادان و نظریه پردازان ما بحث متفاوت می‌شود. ایشان از همان نوجوانی که درد ایران را در خود حس کردند و در جستجوی چرایی آنچه که می‌گذشت پا به اندیشه وری و پا به جستجو در عرصه‌های گوناگون گذاشتند، حاصل مطالعات خود را در بستر زندگی پرماجرای شخصی و اجتماعی شان که در بطن زندگی اجتماعی مردم ایران می‌گذشت، پیدا کردند؛ که نتیجه‌اش نظریه‌ای است که مطرح کردند و امروز یکی از پرمراجعه‌ترین و پربحث‌ترین و معتبرترین شناخت تاریخ جامعه از ماست.»

✅فرشاد مؤمنی نیز در این مراسم به خدمات علی رضا قلی در مبحث شفاف کردن مفهوم تولید توسعه گرا پرداخت و در این زمینه چنین بیان داشت: «علی رضا قلی موفق‌ترین قسمت تلاش هایی که در این زمینه کردند و در همۀ آثارشان به گونه هایی به آن اشاره داشته‌اند، بابی است که برای این بلوغ فکری باز کرده‌اند. در یک ساخت توسعه نیافتۀ رانتی واقعیت‌ها دست کاری می‌شوند و واژگونه نمایی می‌شود و خلاقیت و تولید هم از این ماجرا برکنار نیست. امروز بخش اعظم فاجعه هایی که بر سر ایرانی می‌آید ریشه در این دارد ما برخی ضد تولید را در حساب هایمان به نام تولید مطرح و اندازه گیری می‌کنیم و خود را دلخوش کرده و فریب می‌دهیم. اقای رضاقلی باب هایی را باز کرده‌اند که این هوشیاری و آگاهی ملی که به شدت حیاتی هم هست، برای جامعه مان ارتقا پیدا کند. حتی در زمینۀ بحث هایی در بزرگداشت مقام تولید و شفاف کردن مفهوم تولید توسعه گرا، تولیدی که قادر باشد فقر را برطرف کند و عقب ماندگی را به حداقل برساند، کارهای درخشانی کرده‌اند که برخی چاپ شده است.»

👈🏻متن کامل

https: //linkp. ir/LwMj

@kaleme


📝📝📝لذت تماشای دشداشه‌ی خونین

✍🏻مهدی سلیمانیه

✅لباس عربی پوشیده. در حالی که فریاد می‌زند: «من توی کشورهای خلیج به دنیا اومدم» از چشمی در به بیرون نگاه می‌کند، از پشت در به او شلیک می‌شود و مغزش متلاشی می‌شود. ضارب که در فیلم از نیروهای امنیتی نظام است، با لگد در را باز می‌کند. اولین جمله‌ی ضارب با خونسردی این است: «گفت چی؟ خلیج؟! اشتباه گفت. خلیج فارس.» اسلحه‌اش را در غلاف کمری‌اش می‌گذارد.

✅دیروز صدا و سیما، در پرتماشاگرترین ساعتش، در شبکه یک، فیلم «لاتاری» را نشان می‌دهد. ندیده‌بودم‌اش. در سینما هم فروش خوبی داشت. کنجکاو می‌شوم و تماشایش می‌کنم. ایده فیلم ساده است: دختری ایرانی که به دبی آمده و در آنجا، گیر باندهای فساد افتاده و کشته شده. حالا نامزدش و یکی دو مرد غیور دیگر که سابقه نظامی و جنگی و امنیتی هم دارند، راه می‌افتند و می‌روند تا پیدایش کنند و بعد، از «عرب‌» های هوس‌باز و دخترباز پولدار و مرفه درگیر این ماجرا، با اسلحه انتقام بگیرند.

✅ایده‌ی فیلم به اندازه کافی تکان‌دهنده است: دیالوگ‌ها سرشار از گزاره‌های به وضوح نژادپرستانه است. تقویت شکاف ایرانی - عربی و کلیشه‌ی عرب هوس‌باز بی‌لیاقت ترسوی زن‌باره و ایرانی غیور با فرهنگ با جنم و اراده. معلوم است که جامعه، در شرایط امروز، از تکرار چنین کلیشه‌هایی استقبال می‌کند.

✅دیالوگ‌ها و کلیت فیلم، من را یاد حس کودک خشمگینی می‌اندازد که خودش به هر دلیلی، نتوانسته یا نگذاشته‌اند که زندگی مرفهی داشته باشد و حالا، از حسادت زندگی مرفه دیگری، دندان قروچه می‌کند. می‌خواهد زندگی مرفه او را هم لکه‌دار کند. می‌خواهد سر سگ در دیگ او بجوشد. بخشی از جامعه، در موقعیت فعلی، در وضعیتی تاریخی که حاکمان‌اش در تهیه‌ی حداقل‌های زیستی او مانده‌اند و رفاه حداقلی از او دریغ شده، مستعد این نگاه حسادت‌آمیز به دیگر کشورهای منطقه است. و چه چیزی بهتر از شکاف تاریخی ایرانی-عربی برای دمیدن در این حس محرومیت؟

✅تا این‌جایش قابل درک است؛ یک حس قابل درک اجتماعی است. اما از این‌جا به بعدش، یک پروژه است. پروژه‌ای که ابعاد گسترده‌تر و برنامه‌ریزی شده‌تری دارد: بهره‌برداری از این احساس. چه تیمی این فیلم را ساخته‌است؟ محمد حسین مهدویان. او همان کارگردانی است که فیلم‌های «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» و «آخرین روزهای زمستان» را ساخته‌است. تهیه‌کننده‌ی فیلم هم، تهیه‌کننده همان دست فیلم‌هاست. حتما که سرمایه‌گذاران و باقی تیم هم چنین وضعیتی دارند. فیلم‌هایی که پشتیبانی مالی و تبلیغاتی دستگاه‌های رسمی حاکمیت را دارند و در واقع یک پروژه‌ی فرهنگی مدیریت شده به حساب می‌آیند.

✅در پژوهش‌های دانشگاهی چون رساله دکتری آرمان ذاکری و پژوهش‌های محسن حسام مظاهری و برخی دیگر از پژوهشگران قابل جامعه‌شناسی و علوم‌انسانی، مرتب بر تغییر الگوی حاکمیت از «امت‌گرایی» و وحدت و تقریب، به «فرقه‌گرایی» و «هویت‌گرایی شیعی» و «یک آریایی‌گرایی کنترل شده» تأکید می‌شود. حاکمیت روز به روز بیشتر در ابعاد مختلف فرهنگی و سیاسی و …، به سمت چنین رویکردی می‌رود. جامعه نیز در ساحت‌های فراوانی، مستعد حمایت از چنین رویکردی است. با چنین دست فرمانی، این جامعه و این منطقه، قدم به قدم به سمت یک جهنم سوزان جنگ فرقه‌ای به پیش می‌رود. جهنمی که هیچ برنده‌ای ندارد.

✅برنده‌ی جنگ عربی - ایرانی و شیعی و سنی و فارس - عرب، هیچ‌کدام نیستند. برنده‌اش آن کسی است که کارخانه‌ی اسلحه ضارب و آن دوربین فیلمبرداری را چند هزار کیلومتر آن طرف‌تر می‌سازد. ساکت نباشیم.

@inkojaa

https: //telegra. ph/file/ee۴۵bb۰۰b۷۷۷ab۲۶۹۴a۹۷. jpg