دویچه‌‌وله فارسی

دویچه‌‌وله فارسی

⭕️ 'اکثر اعضای مجمع مخالف تصویب لایحهFATF هستند''

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفت که اکثر اعضای مجمع موافق پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو نیستند.

او افزود: «هرچند کسانی هم هستند که موافق پیوستن ایران به این لوایح هستند، اما تقریبا یک سوم نظرشان موافق پیوستن است و دو سوم نظرشان مخالف پیوستن است.»

این مجمع در مورد علت تأخیر مجمع تشخیص مصلحت در اعلام نظر نهایی‌اش گفت: «مصلحت اقتضا می‌کند که با تاخیر تصمیم بگیریم آن‌ها هم چهارماه دیگر فرصت داده‌اند و در این چهارماه هیچگونه تغییری در مناسبات بین‌المللی ما از نظر تجارت و صادرات و واردات و کانال‌های مالی موجود رخ نخواهد داد.»

مصباحی مقدم اضافه کرد: «بنا به تقاضای نماینده دولت این تاخیر انجام شد. گفته شد که ما می‌توانیم الان رای‌گیری کنیم اما وزیر اقتصاد گفتند رای گیری‌تان را بگذارید برای بعد از عید. خود دولت می‌گوید الان تصمیم نگیرید.»

https: //bit. ly/۲T۹s۲sr

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳FAPu


⭕️ یک فرانسوی کاندیدای جانشینی کارلوش کی‌روش

به نوشته رسانه‌های ایران اروه رنار فرانسوی جانشینی احتمالی کارلوس کی‌روش روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران است. بنابر گزارش‌های منتشر شده سرمربی کنونی تیم ملی مراکش با فدراسیون فوتبال ایران به توافق اولیه رسیده است.

رنار در جریان جام ملت‌های آسیا بازی ایران و ژاپن را از نزدیک تماشا کرد. او تا پایان جام ملت‌های آفریقا با تیم ملی مراکش قرارداد دارد.

جام ملت‌های آفریقا ۳۱ خرداد تا ۲۸ تیر ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد در صورت توافق نهایی با رنار تیم ملی ایران تا اواخر تیرماه سال آینده فاقد سرمربی خواهد بود.

https: //bit. ly/۲T۶cpC۹

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳FAPu


🔶 اروپا و آمریکا چند مقام و نهاد نظامی روسیه را تحریم کردند

اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۳ اسفند (۱۵ مارس) چندین فرد و نهاد نظامی و امنیتی و نیز افسران مرزبانی روسیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. تحریم‌شده‌ها متهم هستند که در تنش اخیر میان کشتی‌های اوکراین و نیروی دریایی روسیه در تنگه کرچ، واقع در میان دریای آزوف و دریای سیاه نقش و مسئولیت داشتند. اتحادیه اروپا می‌گوید این افراد «بدون هیچ دلیل موجهی به قهر نظامی» متوسل شده‌اند.

🔶هم‌زمان با اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا نیز شماری از مقام‌ها و نهادهای روسیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.


🔶 ترامپ برای اولین بار مصوبه کنگره آمریکا را وتو کرد

ترامپ برای نخستین بار از اختیارات خود استفاده کرد و رأی دو مجلس کنگره آمریکا را از اعتبار انداخت. نمایندگان کنگره روز پنجشنبه (۱۴ مارس) رأی داده بودند که وضعیت اضطراری در جنوب کشور و منطقه هم‌مرز با مکزیک لغو شود. این وضعیت از نیمه ماه فوریه با حکم حکومتی رئیس جمهور اعلام شده بود.


📣 تدارک نوروز از جمله در خرید شیرینی، آجیل و … معنی پیدا می‌کند. امسال گرانی و تورم بیش از سال‌های دیگر بوده و خرید نوروزی را دشوار کرده است. اگر سبد خرید نوروزی شما هم تغییر کرده است، برای ما درباره آن بنویسید.


🔶 اشپیگل: ‌‌دستگیری دو جهادگرای آلمانی در ایران

بنا به گزارش آخرین شماره مجله آلمانی «اشپیگل» دو شهروند آلمانی در اواخر سال ۲۰۱۸ در ایران به زندان افتاده‌اند. احتمال می‌رود که آنها به ظن اقدامات تروریستی دستگیر شده باشند.

به گزارش اشپیگل مقام‌های وزارت خارجه آلمان از همکاران ایرانی خود در این باره کسب اطلاع کرده، اما اطلاعات دقیقی درباره هویت دو آلمانی دستگیرشده دریافت نکرده‌اند.


⭕️ انتقاد پمپئو از سنای آمریکا به خاطر توقف حمایت از ائتلاف عربستان در یمن

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از سنای این کشور به خاطر قطع حمایت نظامی از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن انتقاد کرد. او با انتشار پیامی در توییتر خطاب به سنا نوشت: «راه تسکین رنج در یمن، طولانی‌کردن جنگ به واسطه کم کردن توان شرکای‌مان نیست، بلکه [برای این هدف] باید حمایت مورد نیاز آنها را برای شکست شورشیانی که از پشتیبانی ایران برخوردارند، در اختیارشان گذاشت و از دستیابی به صلح اطمینان حاصل کنیم.»

پمپئو حمایت از ائتلاف نظامی عربستان در یمن را امری «حیاتی» برای مقابله با «گسترش سلطه ایران از تهران تا دریای مدیترانه و تبدیل یمن به یک دولت دست‌نشانده» توصیف کرده است.

نمایندگان مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه با اکثریت آراء به قطعنامه‌ای رأی مثبت دادند که آمریکا را موظف به قطع پشتیبانی از عربستان در یمن خواهد کرد. این قطعنامه با ۵۴ رأی موافق در برابر ۴۶ رأی مخالف به تصویب رسید. هفت نماینده جمهوری‌خواه نیز در بین موافقان تصویب این قطعنامه بودند.

https: //bit. ly/۲THiSZa

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳FAPu


📆 آموزگار همه کودکان سوئد

۱۶ مارس ۱۹۴۰: ۷۹ سال پیش در چنین روزی سلما لاگرلوف (Selma Lagerlöf) در ملک خود مورباکا در ورملاند درگذشت.

🔻سلما لاگرلوف در ورملاند، استانی در میانه غربی سوئد زاده شد. خانواده‌اش زمین‌دار بودند، ولی ۸ ساله بود که پدر میخواره‌اش دار و ندارش را به پای الکل ریخت و خانواده را آواره کرد. سلما می‌گفت: «به فلج کودکان دچار بودم و همیشه تنها. از هشت سالگی این فکر در سرم بود که روزی نویسنده شوم و با پول کتاب‌هایم ملک از دست‌رفته‌مان را باز بخرم.» او به پایتخت سوئد رفت و همانجا در ۲۷ سالگی آموزگار دبستان شد و بعدها به تشویق اولیای مدرسه، داستان‌هایی برای کودکان نوشت.

🔻۳۲ ساله بود که ۵ داستان به هم پیوسته‌اش را در یک مجله زنان چاپ کرد و سپس این داستان‌ها را که مایه‌هایی از زندگی خودش و پدر میخواره‌اش داشتند، به عنوان رمان «افسانه گوستابرلینگ» منتشر کرد و با این رمان بلندآوازه شد.

📌 متن کامل #روزشمار امروز را بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳FASr&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔶 نخستین حضور عامل ترور نیوزیلند در برابر دادگاه

بامداد شنبه (۱۶ مارس) برنتون ترنت برای نخستین بار در برابر دادگاه حضور یافت. او در برابر خبرنگارانی که از او عکس می‌گرفتند لبخند می‌زد و با علامت دست گرایش خود را به گروه‌های راست افراطی نشان داد.

برنتون ترنت روز جمعه در دو مسجد شهر کرایست‌چرچ به روی دهها نفر از مسلمانان آتش گشود و ۴۹ نفر را به قتل رساند. نیروهای پلیس به دلایل امنیتی عمارت دادگاه را در محاصره گرفته بودند و تنها به خبرنگاران اجازه ورود می‌دادند. به گفته خبرگزاری‌ها ترنت را دو مأمور پلیس با پای برهنه و دستبند به سالن دادگاه آوردند.


🔶 سرخط مهمترین خبرهای صبح شنبه ۲۵ اسفند

🔻 در پی بروز آتش‌سوزی در بازار اصلی تهران ۱۵ باب مغازه در آتش سوختند. به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران این حادثه در ساعت ۲۲ دقیقه بامداد شنبه به آتش‌نشانی گزارش شد. جلال ملکی به خبرگزاری ایسنا گفته آتش‌سوزی در یک سرای قدیمی سه طبقه در بازار پاچنار که داخل آن چندین باب مغازه تولید کفش قرار داشته، رخ داده است. این حادثه تلفات جانی و مصدومیت به همراه نداشته است. به نوشته ایسنا آتش‌نشانان حوالی ساعت سه بامداد موفق به مهار آتش شدند. به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی علت وقوع آتش‌سوزی در دست بررسی است.

🔻 برنتون ترنت، مظنون ۲۸ ساله حملات تروریستی نیوزلند روز شنبه در برابر دادگاه حاضر و به اتهام قتل تفهیم اتهام شد. او در زمان قرائت اتهام با دستش نشانه‌ای را که «برتری نژادی سفیدپوستان» تعبیر می‌شود، به نمایش گذاشت. انتظار می‌رود در جریان رسیدگی به این پرونده به اتهامات ترنت افزوده شود. این مربی سابق بدنسازی و فعال راست‌گرا پس از تفهیم اتهام، درخواست آزادی به قید ضمانت را نداشت و به زندان بازگردانده شد. او قرار است ۱۶ فروردین (پنجم آوریل) بار دیگر در دادگاه حاضر شود. نخست‌وزیر نیوزلند اعلام کرده در قوانین مالکیت سلاح در این کشور تجدیدنظر خواهد شد. برنتون ترنت در سال ۲۰۱۷ مجوز حمل اسلحه را به طور قانونی کسب کرده بود.

🔻دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا مصوبه کنگره این کشور مبنی بر رد وضعیت اضطراری در مرز جنوبی آمریکا را وتو کرد. سناتورهای آمریکایی روز جمعه در یک رأی‌گیری با ۵۹ رأی موافق در برابر ۴۱ رأی مخالف حکم حکومتی ترامپ مبنی بر «اعلام وضعیت اضطراری ملی» را رد کرده بودند. ترامپ بلافاصله پس از این رأی‌گیری در توییتر اعلام کرده بود که این مصوبه را وتو خواهد کرد. این نخستین بار است که ترامپ از حق خود برای وتوی یک مصوبه کنگره استفاده می‌کند. برای لغو وتوی ترامپ، کنگره در حال حاضر به دو سوم آرای نمایندگان نیاز دارد که با توجه به تعداد کرسی‌های جمهوری‌خواهان در مجلس سنا این امر بعید به نظر می‌رسد.


⭕️واکنش شورای امنیت به حمله تروریستی در نیوزیلند

شورای امنیت سازمان ملل در روز جمعه ۲۴ اسفند حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند را، که ۴۹ کشته به جای گذاشت، محکوم کرد و آن را «وحشتناک و بزدلانه» خواند.

این نهاد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «تروریسم به هر شکلی که صورت بگیرد، یکی از بزرگترین تهدیدها برای امنیت و صلح جهانی است.»

اعضای شورای امنیت به احترام قربانیان حادثه روز جمعه نیوزیلند از جایشان برخاستند و یک دقیقه سکوت کردند.

https: //bit. ly/۲u۶PQ۶c

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید.

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶دعوت ترامپ از یهودیان برای خروج از حزب دموکرات آمریکا

ترامپ از یهودیان آمریکا دعوت کرد که از حزب دموکرات فاصله بگیرند و به حزب جمهوری‌خواه بپیوندند. او در یک پیام توییتری حزب دموکرات را به داشتن گرایش‌های ضداسرائیلی متهم کرد.


🔶 «۴۵۰ ایستگاه آتش‌نشانی در ایران غیراستاندارد هستند»

رئیس سازمان شهرداری‌ها از ۴۵۰ ایستگاه آتش‌نشانی غیرمقاوم در ایران خبر می‌دهد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران هم می‌گوید برج‌هایی وجود دارند که پس از تکمیل به لحاظ فنی ضعف دارند اما مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.


🔶بزرگ‌ترین تظاهرات تا امروز علیه بوتفلیقه در پایتخت الجزایر

در پایتخت الجزایر چند صدهزار نفر علیه بوتفلیقه تظاهرات کردند و خواهان کناره‌گیری او شدند. امواج اعتراض به رئیس جمهور سالخورده هر روز گسترده‌تر می‌شود و برای او راهی جز کناره‌گیری باقی نمی‌ماند.


🔶 «جمعه‌ها برای آینده»، جنبشی دانش‌آموزی در یک‌صد کشور جهان

حرکتی که یک دانش‌آموز سوئدی برای حفاظت بیشتر از آب‌وهوا آغاز کرده مورد استقبال دانش‌آموزان بیش از صد کشور جهان قرار گرفته است. تظاهرات دانش‌آموزان با عنوان «جمعه‌ها برای آینده» در آلمان موافقان و منتقدانی جدی دارد.


🎇اعلام آماده‌باش پلیس برای چهارشنبه‌سوری

ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا، از آماده‌باش پلیس برای مراسم چهارشنبه سوری خبر داد. سلیمانی در گفتگو با ایسنا، گفت: «پلیس از مدت‌ها قبل موفق شد تا در گلوگاه‌های مختلف از قاچاق و توزیع مواد محترقه خطرناک در کشور جلوگیری کند.» به گفته او «چندین انبار نیز طی این مدت از سوی ماموران پلیس کشف شده است».

در همین حال، تقی افرند، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت، روز جمعه هشدار داد که جواز فعالیت مالکان انبارهایی که محل خود را به نگهداری و تولید مواد محترقه برای چهارشنبه‌سوری تبدیل کنند «به صورت دایمی ابطال و ملک آن‌ها نیز پلمب خواهد شد».

https: //bit. ly/۲F۳۰۵xA

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶 «باند سارقان سیم برق در عسلویه منهدم شد»

فرمانده انتظامی استان بوشهر در ایران از انهدام باند سه نفره سارقان سیم برق در شهرستان عسلویه خبر داد. به گفته او دو سارق دستگیر شده که «بومی و از پیمانکاران اداره برق هستند به علت آشنایی با منطقه و خطوط انتقال برق و با انتخاب نقاط خلوت اقدام به سرقت می‌کردند».

او گفت که «سارقان که تاکنون به ۱۷ فقره سرقت سیم برق اعتراف کرده‌اند سیم‌های مسروقه را به فردی در شهر کازرون می‌فروختند که این مالخر نیز شناسایی و دستگیر شد»

https: //bit. ly/۲VX۰Oa۸

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶 سفر خاورمیانه‌ای وزیر خارجه آمریکا برای مقابله با ایران

وزیر خارجه آمریکا هفته آینده از اسرائیل، لبنان و کویت دیدن می‌کند. او هدف مشترک سفر به این سه کشور را تقویت آن‌ها در برابر نفوذ ایران دانسته است. پمپئو از استقلال و حاکمیت مستقل عراق دفاع کرد.


🔶 افزایش قیمت گوشت علیرغم واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی

قیمت هر کیلو گوشت مرغ به حدود ۱۸ هزار تومان و هر کیلو گوشت قرمز تازه گوسفندی به حدود ۱۲۰ هزار تومان رسیده است. به گزارش رسانه‌های ایران با وجود واردات گوشت با ارز دولتی، قیمت گوشت همچنان بالا می‌رود.


🔴 اشپیگل: ترکیه به دنبال اتحاد با ایران برای درهم کوبیدن کردها

به نوشته «اشپیگل»، ترکیه به دنبال سرکوب سراسری حزب کارگری کردستان (پ‌ک‌ک) است و برای این کار به همکاری جمهوری اسلامی نیازمند است. این نشریه آلمانی می‌پرسد ایران تا کجا به این اتحاد تاکتیکی تن می‌دهد؟


🔵 شریعتمداری: مردم به اصلاح امور امید ندارند

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز جمعه ۲۴ اسفند گفت: «آمایش اجتماعی نشان می‌دهد که رضایت عمومی مردم پایین است و مردم به اصلاح امور امید ندارند.» او با بیان این‌که «روزانه ۳۶۰ میلیون مراجعه‌کننده به مجموعه وزارت کار داریم»، گفت: «باید فرهنگ برخورد خوب و خوشرویی همراه با راهنمایی و مشورت ‌دادن، در همه بخش‌ها محقق شود، چون این برخورد مناسب در روحیه افرادی که به ما مراجعه می‌کنند تأثیر دارد.»

https: //bit. ly/۲wxIolA

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


📣 تدارک نوروز از جمله در خرید شیرینی، آجیل و … معنی پیدا می‌کند. امسال گرانی و تورم بیش از سال‌های دیگر بوده و خرید نوروزی را دشوار کرده است. اگر سبد خرید نوروزی شما هم تغییر کرده است، برای ما درباره آن بنویسید.


🔶 تولید دارویی جدید علیه سردردهای میگرنی در آلمان

داروی جدیدی که چند ماه پیش در آلمان مجوز تولید گرفته نوعی پادتن است که مانع بروز سردردهای میگرنی می‌شود. ‌این دارو سردردهای میگرنی را تا ۵۰ درصد کاهش می‌‌دهد. این دارو یک بار در ماه زیر پوست تزریق می‌شود.


🔵 رئیس دفتر خامنه‌ای: استفاده از بهاییان در امور کشوری از جمله خیانت‌های پهلوی بود

محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر ایران، با بیان این‌که «اگر طرفداران معدود پهلوی بدانند که آن‌ها چه خیانت‌هایی کردند، از طرفداری آنها دست برمی‌دارند»، استفاده از بهائیان «در امور مهم کشوری» را یکی از خیانت‌های خاندان پهلوی دانست و سپس گفت: «آزادگی در کشور ایران در هیچ جای دنیا وجود ندارد.»

https: //bit. ly/۲u۹grPZ

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔵 حکم اولیه سلمان خدادادی صادر شد

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، روز جمعه ۲۴ اسفند از صدور حکم دادگاه سلمان خدادادی خبر داد. به گزارش خبرگزاری میزان، اسماعیلی گفت: «این رای تازه صادر شده و غیرقطعی است.»

او گفت: «به استناد ماده ۳۵۲ قانون آیین دادرسی کیفری و نیز به استناد ماده ۳۵۳ همان قانون به جهت غیر قطعی بودن دادنامه از بیان جزئیات رای دادگاه قانونا معذور هستم.»

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، از سوی زن جوانی به تجاوز و سوءاستفاده از موقعیت خود متهم شده بود. پرونده او پس از خودکشی این زن جنجالی شد. روز گذشته برخی رسانه‌ها از محکومیت خدادادی در این پرونده خبر داده بودند.

https: //bit. ly/۲TNki۳P

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶 واکنش‌های گسترده به «حمله تروریستی» به دو مسجد در نیوزیلند

در اثر «حمله تروریستی» به دو مسجد در نیوزیلند ۴۹ تن جان باختند. فرد مهاجم به مسجد النور از کشتار مردم فیلم‌برداری و آن را در اینترنت منتشر کرده است. او پیش‌تر بیانیه‌ای هم در این باره منتشر کرده بود.


🔶 کره شمالی آمریکا را به قطع مذاکرات هسته‌ای تهدید کرد

در پی شکست اجلاس عالی رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام، کره شمالی تهدید کرد که در استراتژی خود در قبال برنامه‌ هسته‌ای تجدید نظر خواهد کرد. سخن حتی از قطع مذاکرات اتمی بین دو کشور می‌رود.


📣 کمتر از یک هفته تا پایان سال باقی مانده است. خانه‌تکانی خیلی‌ها تمام شده است. شما درچه حالید؟ عکس‌های خانه‌تکانی‌‌تان را به پیام‌گیر ما در تلگرام @dwuser بفرستید.


🔶 شکایت جمعی از وکلا از عملکرد قوه قضائیه به کمیسیون اصل ۹۰

جمعی از وکلا از عملکرد قوه قضائیه در «اجرای ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم» به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کرده‌اند. بر اساس این ماده، به قوه قضاییه اجازه داده می‌شود تا نسبت به تایید صلاحیت فارغ‌التحصیلان رشته حقوق اقدام نماید.


⭕️ واکنش ظریف به حمله نیوزیلند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز جمعه در توییتر نوشت که «بی‌مجازات ماندن ترویج تعصب در دموکراسی‌های غربی» به چنین وقایعی می‌انجامد که «اوباش اسرائیلی وارد مسجد در فلسطین می‌شوند و به مسلمانان توهین می‌کنند. تروریست‌ها در نیوزیلند از قتل ۴۹ مسلمان گزارش زنده در اینترنت پخش می‌کنند.» به گفته او «ریاکاری غرب که به عنوان آزادی بیان از بی‌اعتبار کردن مسلمانان دفاع می‌کند باید پایان یابد.»

https: //bit. ly/۲XYjUP۷

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶 ایران حمله به دو مسجد در کرایست‌چرچ را محکوم کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حمله به دو مسجد در کرایست‌چرچ نیوزیلند را محکوم کرد. در این حمله دست‌کم ۴۹ کشته شدند.

https: //bit. ly/۲u۷fl۷r

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶 وزیر امور خارجه آلمان: این حمله حمله به همه ما است

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، روز جمعه ۲۴ اسفند در صفحه توییتر خود حمله به مساجد در نیوزیلند را محکوم کرد. او این حمله را «جنایتی بی‌رحمانه» خواند که همه افراد از هر مذهب و دینی را در هر جای جهان متاثر می‌کند. او این حمله را حمله‌ای به «همه ما» خواند.

هایکو ماس با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد و نوشت: «در کنار قربانیان این حمله می‌ایستیم. قوی بمان نیوزیلند!»

https: //bit. ly/۲T۶۰jZO

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


⭕️ قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا به اهداکنندگان عضو اختصاص یافت

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت اعلام کرد به هر اهداکننده عضو یک قبر رایگان در قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا اختصاص می‌گیرد. مهدی شادنوش هدف از این اقدام را ترویج فرهنگ اهدای عضو خواند و افزود در گورستان‌های شهرستان‌های دیگر نیز با همین هدف قطعه‌های «اهداکنندگان زندگی» در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت (وبدا)، مهدی شادنوش در مراسم رونمایی از تندیس اهدای عضو در بهشت زهرا همچنین اعلام کرد به یک نفر از خانواده درجه یک هر اهداکننده نیز در همان نزدیکی یک قبر تعلق می‌گیرد.

به گفته شادنوش اکنون ۸ هزار و ۶۰۰ نفر در ایران در نوبت پیوند کلیه هستند و به طور کلی برای اعضای مختلف بدن نزدیک به ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار قرار دارند که بسیاری از آنها تنها راه ادامه حیاتشان پیوند است.

https: //bit. ly/۲TUHkpC

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔴 حمله‌ گسترده ارتش اسرائیل به مراکز حماس در نوار غزه

ساعاتی پس از حمله موشکی به تل‌آویو، ارتش اسرائیل دست به حملاتی گسترده علیه مراکز و پایگاه‌های حماس در نوار غزه زد. این در حالی است که حماس مدعی شده نقشی در پرتاب این دو موشک به سوی اسرائیل نداشته است.


⭕️ ۳۵ درصد کارمندان کمتر از دو و نیم میلیون تومان حقوق می‌گیرند

خبرگزاری ایسنا در گزارشی به حواشی طرح تصویب کالابرگ الکترونیکی که همان کوپن است پرداخته است. در این گزارش ایسنا به نقل از آمار می‌نویسد که «۳۵ درصد از کارکنان دولت کم‌تر از دو و نیم میلیون دریافتی دارند و متوسط پرداختی به آنها به یک میلیون و ۹۸۶ هزار تومان می‌رسد.»

بنا بر این گزارش چهره فقر تغییر کرده است: «این آمارها نشان می‌دهد که اقشار ضعیف یا فقرا حالا دیگر چهره‌هایی پژمرده در حلبی‌آبادهای اطراف شهرها نخواهند بود بلکه حتی کارمندان دولتی نیز که برای سال‌ها عنوان قشر متوسط حقوق‌بگیر را یدک می‌کشیدند نیز به طبقات ضعیف پیوسته‌اند و احتمالا مشمول طرح جدید کالابرگ‌های الکترونیک هم خواهند شد.»

نمایندگان مجلس روز یازدهم اسفند در ادامه بررسی جزئیات بودجه ۹۸ در بخش هزینه‌ای بند مربوط به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی را تصویب کردند. در یک بند از این مصوبه دولت مکلف شده است تا از «کالابرگ الکترونیکی» برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با ۲نرخ ارز ترجیحی یا پرداخت نقدی" استفاده کند.

https: //bit. ly/۲T۳wb۱b

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶 کنفرانس کنترل فناوری‌های نوین تسلیحاتی در آلمان

وزیر امورخارجه آلمان نسبت به گسترش غیرقابل‌کنترل فناوری‌های نوین جنگی هشدار داد. هایکو ماس گفت کنترل سیستم‌های تسلیحاتی هوشمند نیازمند قوانینی بین‌المللی است. برلین امروز میزبان صدها کارشناس در این ارتباط است.


🌡 کاهش ۱۲ تا ۱۵ درجه‌ای دما در نیمه شمالی ایران در هفته آینده

احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، از کاهش ۱۲ تا ۱۵ درجه‌ای دما در نیمه شمالی ایران از روز یکشنبه ۲۶ اسفند خبر داد.

به گزارش ایسنا طی روزهای آینده نوسانات محسوسی در نیمه شمالی رخ خواهد داد، به طوری‌که جمعه کاهش دمای ۵ تا ۸ درجه‌ای، یکشنبه افزایش دمای ۶ تا ١٠ درجه‌ای و بعدازظهر یکشنبه و طی روز دوشنبه کاهش ۱۲ تا ۱۵ درجه‌ای برای نوار شمال کشور پیش‌بینی می‌شود.

https: //bit. ly/۲Feu۱Iq

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔶 سناتورهای آمریکا به پایان وضعیت‌ اضطراری رای دادند

دومین شکست دونالد ترامپ ظرف دو روز. کنگره آمریکا به حکم دونالد ترامپ در زمینه اعلام وضعیت اضطراری برای اجرای پروژه دیوار مرزی با مکزیک رای منفی داد. ترامپ اعلام کرد که رای کنگره را وتو می‌کند.


🔵 پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس در ایران هم ممنوع شد

رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی ایران از صدور اطلاعیه هوانوردی ممنوعیت پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس از آسمان ایران توسط سازمان هواپیمایی خبر داد.

پس از اتحادیه اروپا و چندین کشور دیگر آمریکا نیز روز پنج‌شنبه ۲۳ اسفندماه، پروازهای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ در این کشور را متوقف کرد.

شرکت بوئینگ نیز پس از سقوط هواپیمای این کشور در اتیوپی توصیه کرده که به طور موقت پرواز این مدل هواپیما در سراسر جهان متوقف شود.

https: //bit. ly/۲F۹FJm۶

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


🔴 درخواست انتشار مشخصات پرونده‌های برج‌باغ‌ها در سامانه شفافیت شهرداری

بهاره آروین، رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در نامه‌ای به پیروز حناچی، شهردار تهران خوستار انتشار اطلاعات تمامی پرونده‌های برج‌باغ‌ها شد.

آروین در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به این نامه گفت: «در شورای شهر تهران با هدف توقف تخریب فضای سبز تهران و صیانت از باغ‌های باقی‌مانده در اسفندماه سال ۱۳۹۶ مصوبه موسوم به برج‌باغ را لغو کرد، اما طی روزهای گذشته و بعد از استفساریه شهردار تهران و ایجاد مطالبه در افکار عمومی برای حفظ فضای سبز و باغات، از شهردار تهران خواستیم که فهرست تفصیلی تمامی پرونده‌های صادره بر اساس مصوبه برج‌باغ از سال ۱۳۸۲ یعنی سال تصویب مصوبه برج‌باغ تاکنون را روی سامانه شفافیت منتشر کنند.»

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران تاکید کرد که بسیاری از پروانه‌هایی که براساس مصوبه برج‌باغ صادر شده حتی ضوابط همان مصوبه برج‌باغ را نیز رعایت نکرده و بیش از حد مجاز ساخت‌وساز داشته‌اند.

آروین افزود: «برهمین اساس برای انتشار مشخصات پرونده‌های برج‌باغ شاخص‌هایی در نظر گرفتیم که باید اطلاعات‌شان براساس شماره پرونده شهرسازی، منطقه، تراکم صادره طبق پروانه و تراکم صادره طبق پایان کار، تعداد طبقات طبق پروانه و تعداد طبقات طبق پایان‌کار، مساحت زمین، صورت‌جلسه شورای معماری، رای کمیسیون ماده ۱۰۰ و غیره در لیست مشخصات‌شان قید شود.»

https: //bit. ly/۲XZtS۲M

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


⚡️ نخست‌وزیر نیوزیلند: دست‌کم ۴۰ کشته در حمله تروریستی به دو مسجد در کرایست‌چرچ

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند شمار کشته‌شدگان را در حمله مسلحانه روز جمعه ۲۴ اسفندماه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ این کشور، دست‌کم ۴۰ نفر اعلام کرد.

https: //bit. ly/۲F۷Ea۸x

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲F۲Xoff


📆 مادر تصاویر کوهنوردی

۱۵ مارس ۱۹۳۹؛ ۸۰ سال پیش، در چنین روزی جولی تولیس در انگلستان زاده شد.

🔻در ۳۷ سالگی با کورت دیمبرگر اتریشی آشنا شد و تا پایان عمر یار و همراه او بود و به همراه او به عنوان تنها زنی که تندرست از قله‌های بالای هشت هزار متری فرود آمده، از کوهنوردی‌های خود مستندهای ماندگاری ساخت. جولی صدابرداری را انجام می‌داد و دستیار دیمبرگر بود. یکی از این برنامه‌ها صعود کوه موسوم به K۲ دومین قله بلند جهان است که در هیمالیا واقع شده است.

📌 متن کامل #روزشمار امروز را بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳F۶FX&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


⭕️ حمله مرگبار به دو مسجد در نیوزلند

در اثر حمله مسلحانه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزلند عده زیادی کشته و مجروح شده‌اند. این در حالی است که آمار دقیقی از قربانیان این حملات خونین منتشر نشده است. پلیس از دستگیری ۴ فرد مظنون خبر داده است.


🔶 سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح جمعه ۲۴ اسفند

🔻 در حمله مسلحانه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ در نیوزیلند چندین نفر کشته شدند. رسانه‌های محلی از دست‌کم ۹ کشته در پی این حمله خبر داده‌اند اما پلیس هنوز آمار دقیقی در این ارتباط اعلام نکرده است. به گزارش شاهدان عینی مردی در مسجدی در مرکز شهر در حالی که صدها مسلمان برای نماز جمعه در مسجد حضور داشتند، شروع به تیراندازی کرده است. سپس در مسجد دیگری نیز تیراندازی می‌شود. آردن، نخست‌وزیر نیوزیلند این روز را «یکی از تاریک‌ترین روزهای» این کشور خواند. تاکنون ۴ نفر در این ارتباط دستگیر شده‌اند.

🔻 چند ساعت پس از شلیک دو موشک از نوار غزه به سمت تل‌آویو، نیروهای اسرائیل نیز دست به حمله زدند. بر اساس گزارش‌ها این دو موشک در مناطق غیرمسکونی فرود آمده‌اند. در حمله نیروهای اسراییل، ساختمانی که از سوی نیروهای امنیتی حماس استفاده می‌شد، هدف قرار گرفت. به گزارش رویترز این ساختمان از پیش تخلیه شده بود و از سوی حماس نیز خبری از زخمی شدن کسی در این حمله منتشر نشده است.

🔻 سنای آمریکا درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور برای اعلام «وضعیت اضطراری» در این کشور با هدف ساخت دیوار مرزی با مکزیک را رد کرد. ترامپ که از پیش اعلام کرده بود که این مصوبه را وتو خواهد کرد تنها دقایقی پس از رای سناتورها کلمه «وتو» را توییت کرد. او سپس در توییت دیگری نوشت که دموکرات‌های می‌خواند مرزها را بردارند در حالی که در آمریکا شمار جرایم، قاچاق مواد مخدر و انسان رو به افزایش است. ترامپ همچنین از جمهوری‌خواهانی که به «امنیت مرزی» و «ساخت دیوار مرزی که به شدت لازم است»، رای دادند، تشکر کرد.


⭕️ پارلمان بریتانیا به تعویق برگزیت رای داد

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا با تعویق برگزیت موافقت کردند. پیش از آن نمایندگان با برگزاری دوباره رفراندوم درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بودند. حال اتحادیه اروپا باید در مورد تعویق برگزیت تصمیم بگیرد.


⭕️ پارلمان بریتانیا به تعویق برگزیت رای داد

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا با تعویق برگزیت موافقت کردند. پیش از آن نمایندگان با برگزاری دوباره رفراندوم درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بودند. حال اتحادیه اروپا باید در مورد تعویق برگزیت تصمیم بگیرد.


⭕️ توقف حمایت نظامی آمریکا از عربستان در جنگ یمن؟

نمایندگان مجلس سنای آمریکا به قطعنامه توقف پشتیبانی نظامی آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن رأی مثبت دادند. شمار چشمگیری از جمهوری‌خواهان سنا نیز در میان موافقان این مصوبه بودند.


🔶 پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای از ایران خواست به نقض حقوق بشر پایان دهد

اعضای پارلمان اروپا با تصویب سه قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران، قزاقستان و گواتمالا را محکوم کردند. آنها از حکومت ایران خواستند به پایمال کردن حقوق بشر خاتمه دهد. آنها همچنین خواستار آزادی نسرین ستوده، وکیل دادگستری شدند.


🔶 ترامپ: با بریتانیا قرارداد تجارت آزاد می‌بندیم

پارلمان بریتانیا در آستانه تصمیم‌گیری است که آیا تعویق برگزیت کوتاه‌مدت باشد یا طولانی‌مدت. در این میان رئیس جمهوری آمریکا هم پا به میدان نهاده و گفته که آماده است با بریتانیا قرارداد تجارت آزاد را امضا کند.


🔶سازمان ملل: میلیون‌ها نفر بر اثر آلودگی محیط زیست می‌میرند

سازمان ملل متحد با استناد به نتایج یک بررسی مبسوط هشدار داده است که آلودگی هوا، خاک، آب‌های زیرزمینی و دریاها موجب مرگ میلیون‌ها نفر در جهان می‌شود. این سازمان از دولت‌ها خواسته است به طور جدی جلوی این روند را بگیرند.


⭕️دادستان مشهد: پرونده پدیده شاندیز به دادگاه ویژه ارجاع شده است

دادستان مشهد از ارجاع پرونده شرکت «پدیده شاندیز» به اتهام «اخلال عمده در نظام اقتصادی» به دادگاه ویژه خبر داده است. به گفته غلامعلی صادقی زمان رسیدگی به این پرونده هنوز از سوی قاضی اعلام نشده است. او احتمال داده هفته آینده تاریخ رسیدگی مشخص شود.

شرکت پدیده شاندیز از اواخر سال ۱۳۸۳ با هدف «ساخت بزرگترین مجموعه چند منظوره تفریحی و گردشگری کشور» در منطقه شاندیز در نزدیکی مشهد آغاز به کار کرد. این شرکت که زیر عنوان «شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» به ثبت رسیده، از طریق فروش سهام به جذب سرمایه پرداخت. این پروژه حدود ۱۳۰ هزار سهام‌دار دارد.

مقام‌های قضایی مشهد اما دی‌ماه سال ۹۳ از ممنوعیت فروش سهام پدیده شاندیز و پلمب دفاتر فروش سهام آن خبر دادند. این شرکت با اتهام‌هایی در زمینه تغییر کاربری اراضی و چگونگی معاملات سهام روبروست.

طلبکاران این شرکت بارها دست به تجمع‌های اعتراضی از جمله در برابر ساختمان وزارت کشور و قوه قضائیه ایران زده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده‌اند.

https: //bit. ly/۲Ci۰FqI

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //bit. ly/۲TMAFxu


🔶 موگرینی: شرط کمک به بازسازی سوریه یافتن راه حل سیاسی است

در بروکسل نمایندگان بیش از ۸۰ کشور و نهادهای بین‌المللی درباره آینده سوریه رایزنی می‌کنند. ولی درباره راه حل سیاسی و بازسازی این کشور جنگ‌زده فقط در حاشیه بحث می‌شود و بیشتر صحبت‌ها بر سر کمک‌های مالی و بشردوستانه است.


⭕️ «رزمایش پهپادی» سپاه پاسداران در خلیج فارس

سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه یک مانور نظامی با شرکت «۵۰ فروند پهپاد تهاجمی RQ۱۷۰ ایرانی» برگزار کرد. به گزارش رسانه‌های داخلی در این رزمایش که در «منطقه عمومی خلیج فارس» صورت گرفت تعداد دیگری از پهپادهای تهاجمی و رزمی ساخت ایران نیز شرکت داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: «در این رزمایش که برای اولین بار با حضور این شمار از پهپاد‌ها در ایران و کشور‌های منطقه برگزار شد، پهپاد‌ها همزمان در عملیات تهاجمی - رزمی، با حمله به اهداف از پیش تعیین شده در فاصله بیش از هزار کیلومتری در جزیره بنی فارور با دقت بالا [اهداف را] مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند.»

امیرعلی حاجی‌زاده اضافه کرده «طراحی، تولید و عملیاتی شدن فناوری‌های توسعه این پهپادها در مرکز تحقیقات و سازمان خودکفایی سپاه» صورت گرفته است.

این مقام ارشد سپاه همچنین از شرکت برخی «پهپادهای مدل مشابه MQ۱ آمریکایی» در این رزمایش خبر داده و گفت این رزمایش با نام «الی بیت‌المقدس یک» با حضور «یگان‌های پهپادی سپاه در استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس و هرمزگان» برگزار شد.

https: //bit. ly/۲O۳dbyQ

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید:

https: //bit. ly/۲TMAFxu


شماری از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه روز پنج‌شنبه در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی در مقابل ورودی ساختمان این شرکت تجمع کردند. @dw_farsi


🔶 نخستین واکنش رسمی چین درباره اردوگاه «بازآموزی» مسلمانان

سیاست رسمی چین درباره وضعیت مسلمانان این کشور و اردوگاه‌های بازآموزی سیاسی آنان بر سه رکن استوار بود: ساکت کردن، بی اهمیت جلوه دادن و نشر دروغ. اکنون برای نخستین بار حزب کمونیست چین درباره وضعیت مسلمانان موضع گرفته است.


🔶 ناخشنودی ترامپ از لغو مجازات اعدام در ایالت کالیفرنیا

جرم و جنایت در کالیفرنیا بیش از سایر ایالت‌های آمریکا است. به‌رغم آن، فرماندار ایالت کالیفرنیا مجازات اعدام را اقدامی غلط و در عین حال مخالف ارزش‌های یک جامعه متمدن می‌داند. ترامپ از این بابت ابراز ناخرسندی کرده است.