اكونوميست فارسی

اكونوميست فارسی

🔹توهمات آشنا

✒️محمد علی شهابی

✍ حسام اشنا یا تاریخ را می‌داند و پنهان میکند و یا نمی‌داند که در هر دو حالت قابل نکوهش است، ان هم در جایگاه مشاور فرهنگی روحانی؛ این توییت احساساتی اش سرشار از بی دانشی است. قرائت سرود ملی یک کشور در کشوری دیگر حتی اگر زمانی در جنگ بوده باشند یک رسم دیپلماتیک است نه یک حرکت بدیع. باز هم از جنگ این غده سرطانی که ایران را تباه کرد می‌گوید؛ جنگی که گرچه اغازگرش صدام بود ولی در زمانی شروع شد که حضرات سفارت امریکا و حامی اصلی انقلاب ۵۷ را اشغال کردند و بنیانگذار جمهوری اسلامی ان را انقلاب دوم نامید و باعث خشم امریکایی‌ها شد و انها هم صدام را برای حمله به ایران تحریک کردند. صدام در بلبشوی انقلاب اول و البته دوم!! و وقتی که فهمید پایه گذار قرارداد الجزایر (خلعتبری وزیرخارجه هویدا) توسط خلخالی نادان و سنگدل به اتهام امضای قرارداد الجزایر (یکی از اتهاماتش این بود) اعدام شد او هم با پاره کردن قرارداد الجزایر به ایران حمله کرد؛ حسام احتمالا نمی‌داند صدام با وجود اینکه شاه بیست ماه بود ایران را ترک کرده بود باز نگران بود که مبادا شاه برگردد و به همین علت جرات حمله به خاک ایران را نداشت و یک ماه بعد از فوت شاه بعد از سالها که انتظار این روز را می‌کشید حمله کرد؛ در جنگ ۸ ساله ما فاقد ارتش کلاسیک بودیم چرا که امثال غرضی نادان و بیسواد استاندار وقت خوزستان و نامزد ریاست جمهوری ۹۲ و خلخالی عقده‌ای و بیمار ان را پاکسازی کرده بودند. در این جنگ در نهایت دویست هزار کشته دادیم، با هزار میلیارد خسارت که عراق تاکنون یک ریالش را هم نداده است و اخرش هم به مرزهایی رسیدیم که شاه و وزیرخارجه اعدام شده‌اش ان را پایه گذاری کرده بود. نکته جالب اینکه صدام را هم امریکایی کشتند و همان محسن رضایی که کربلای ۴ را به باد داد در تحلیل اخرین شب سقوط بغداد توسط امریکایی‌ها میگفت این ترفتد صدام است تا سربازان امریکایی را دور بزند و مطمئن باشید او نقشه دارد ولی سحرگاه که بیدار شد دید خبری نه از صدام است نه از سعیدالصحاف و البته محسن رضایی هم از همان روز تا مدتی ناپدید شد!!!.

✍حسادت حضرات ما هم این بود که چرا نتوانسته‌اند در مدت ۸ سال صدام را از بین ببرند ولی امریکا در کمتر از ۳۲ روز او را بازداشت و سپس اعدام کرده است؛ حال کجای این جنگ خانمانسوز بعد از فتح خرمشهر دستاورد بوده است که اقا حسام به استناد ان این چنین از نواختن یک سرود به وجد امده است؛ البته حق هم دارد هیچ جای دنیا رابطه‌ای وجود ندارد که سرود ما را بنوازند به همین عراق هم باید راضی باشیم!!

✍حال حسام اشنا دلش خوش باشد با سرودش در خاک کشوری که به قول زنگنه پول گاز ما را هم‌ نمی‌دهد و همین چندی قبل میدان معروفی که هواپیمای جنگی و ساقط شده کشورمان در ان قرار دارد را بازسازی کرده‌اند ولی اقایان خوشحالند توانسته‌اند سه ملیون ادم بفرستند راهپیمایی اربعین؛ خوش باش حسام جان با سرود و با توییت هات. به نظرم همان دانشگاه امام صادق دروس مهدوی کنی را تدریس کنی بیشتر به دردت می‌خورد تا مشاور فرهنگی رییس جمهور کشوری به وسعت ایران

منبع: کانال نگارنده/ موج سوم

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


✳️ پیشنهادی برای سیاست ارزی ۹۸

✍🏻 حمید آذرمند

🔸 در سالی که به پایان آن نزدیک می‌شویم، تحولات بازار ارز و عوارض آن به یکی از مسائل اصلی دولت و مردم تبدیل شد. حال می‌توان به اتکای این تجربه با ارزش و البته بسیار پرهزینه، گام‌های متقن و استواری برای سیاست‌گذاری مناسب در سال آینده برداشت.

🔸 مشروط به اجتناب از تکرار خطاهای گذشته، امید است با اتخاذ تدابیر مناسب و حساب شده، حتی با وجود کاهش نسبی منابع ارزی در سال آینده، بتوان به‌گونه‌ای سیاست‌گذاری کرد که هم نیازهای اساسی اقتصاد به خوبی تامین شود و هم احتمال وقوع شوک‌ها و نوسانات ارزی کاهش یابد. با این توضیحات، چارچوب سیاستی زیر پیشنهاد می‌شود:

🔹 اولین گام، حذف کامل ارز ترجیحی است. همان طور که مطالعات و بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد و یادداشت اخیر رئیس کل بانک مرکزی نیز موید آن است، سیاست تخصیص ارز ترجیحی در سال‌جاری نه‌تنها در مدیریت قیمت کالاهای اساسی توفیقی نداشت، بلکه طیفی از عوارض و تبعات منفی را نیز به‌دنبال داشته است. بنابراین اولین و مهم‌ترین گام برای اصلاح سیاست ارزی سال آینده، حذف کامل تخصیص ارز ترجیحی است. بدیهی است که دولت باید متعاقب حذف ارز تدریجی، از طریق بازتوزیع منابع ریالی اصلاح سیاست ارزی، عوارض رفاهی آن را جبران کند.

🔹 دومین گام، راه‌اندازی سریع و کامل بازار متشکل ارزی و تعمیم آن به کلیه مبادلات ارزی اعم از اسکناس و حواله است. صرف نظر از برخی جزئیات، در مجموع راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اقدام موثر و اساسی برای ثبات‌بخشی و شفافیت بازار ارز است. برای افزایش کارآیی بازار لازم است اقدامات لازم برای تسریع و تسهیل فرآیندها، شفافیت مبادلات و نظایر آن انجام شود.

🔹 سومین گام، اجتناب جدی و کامل دولت و بانک مرکزی از تثبیت نرخ ارز و مدیریت نرخ در بازار است. ثبات بازار و حذف زمینه‌های بروز شوک‌های ارزی در آینده کاملا در گرو این مساله است. توصیه می‌شود بانک مرکزی از توان قاطع خود برای مداخله در بازار ارز، صرفا در جهتی استفاده کند که مبادلات ارزی را تسهیل و نوسانات کوتاه‌مدت قیمت را مدیریت کند. بهترین شیوه آن است که به‌دنبال شناورسازی و تک‌نرخی کردن ارز، یک کانال قیمتی برای ارز تعریف و اعلام شود و مدیریت بازار توسط بانک مرکزی در این کانال صورت بگیرد. میانگین نرخ ارز در کانال مذکور باید متناسب با نرخ تورم مورد انتظار، تعدیل و هدایت شود. در این صورت بازار ارز، قابل‌پیش‌بینی و باثبات خواهد بود.

💠 می‌توان انتظار داشت با حذف ارز ترجیحی و شناورسازی و تک‌نرخی کردن ارز، از یکسو خروج سرمایه و مازاد تقاضای واردات کاهش یابد و از سوی دیگر بازار غیررسمی و تقاضای احتیاطی و سوداگری برای اسکناس با کاهش مواجه شود. با این سیاست، بازار غیررسمی ارز تضعیف می‌شود و نرخ ارز در یک وضعیت پایدار و قابل‌پیش‌بینی به تعادل خواهد رسید.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


۱۵ وعده #وزیر_کار به کجا انجامید؟

🔹از زمان فعالیت محمد شریعتمداری، به‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیش از ۴ ماه می‌گذرد و او در این مدت ۱۵ وعده داده است.

🔹از میان این وعده‌ها، ۷ وعده تحقق نیافته است، ۴ وعده در حال پیگیری، یک وعده به‌طور کامل محقق شده و وضعیت سه وعده نیز نامشخص است.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


چیزی که مردم جهان سوم باید نجات دهند وطن‌شان نیست بلکه ابتدا باید خودشان را نجات دهند، زیرا بیشتر آنها در اعماق ناآگاهی‌ها، توهم دانایی دارند …!

#وینستون_چرچیل

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


‍ گزارش ریسک های جهانی سال ۲۰۱۹

مجمع جهانی اقتصاد در چهاردهمین ویرایش گزارش ریسک‌های جهانی که مربوط به سال 2019 هستند، به رتبه‌بندی ریسک‌های اصلی که جهان در سال 2019 با آن مواجه است می‌پردازد. این ریسک‌ها هم به لحاظ احتمال وقوع و هم اثری که خواهند داشت رتبه‌بندی شده‌اند. موارد زیر از جمله ریسک‌هایی هستند که هم از احتمال وقوع بالایی برخوردارند و هم اثر آن‌ها قابل توجه خواهد بود:

• رویدادهای آب و هوایی بسیار وخیم

• شکست در کاهش دادن و تطابق یافتن با تغییر اقلیم

• فجایع طبیعی

• حملات سایبری

• بحران آب

• کاهش تنوع زیستی و تضعیف اکوسیستم

• بحران‌های زیست‌محیطی ناشی از عملکرد بشر

همانگونه که ملاحظه می‌شود عمده ریسک‌هایی که از احتمال وقوع بالا برخوردار بوده و در عین حال اثرگذاری بالایی دارند، مرتبط با محیط زیست هستند.

منبع: کانال گزارش های استراتژیک

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


در باب ابتذال نقد

از فیدل کاسترو فقید، رهبر مادام العمر کوبایی ها، نقل می کنند که زمانی با صراحتی آشکار گفته بود نقد چیزی جز مخالفت نیست و مخالفت هم البته عملی ضد انقلابی است! چریک انقلابی تکلیف را روشن کرده و تعارفات را دور ریخته بود، صاف و پوست کنده گفته بود که نقد و این قبیل تفنن ها را دوست ندارد و حتی همان لفاظی رایج اهالی سیاست که "نقد سازنده برای بهبود عالی است" را هم رها کرده بود. شاید امروز تعداد کسانی که با این صراحت ارزش های "لیبرالی" مانند آزادی بیان و فضای باز سیاسی را حقیر می شمارند زیاد نباشند، حتی در اقتدارگراترین حکومت ها هم ژست تحمل نقدهای سازنده (بخوانید بی خاصیت) رایج است. در کشورهایی که از سازوکارهای دموکراتیک بهره می برند، نه تنها نمی توان به چنان صراحتی سخن گفت، بلکه حتی سخنانی نظیر گفته کاسترو می تواند به تمام شدن عمر سیاسی فرد منجر شود.

اما اوضاع در این حوالی که ما زندگی می کنیم، انگار شباهتی به دیگر جاهای دنیا ندارد، برخی اوقات خود سوژه های نقد یعنی اهالی دولت و سیاستمداران از رادیکال ترین منتقدان هم تندتر عمل می کنند. یحتمل ایران تنها جایی است که دولت مستقر گاهی از اپوزیسیون خود هم تندتر به نقد اوضاع می پردازد، انگار نه انگار که بخشی عمده ای از آنچه رخ داده است در حیطه مسئولیت خود آنها قرار داشته است. در اقتصاد زمانی که حاصل سیاست های نادرست کف خیابان ظاهر می شود و نارضایتی اجتماعی جدی پدید می آورد؛ اهالی قدرت چنان به نقد وضع بد کنونی و البته مقصران می پردازند که ناظر بیرونی تردید می کند که تصمیم گیرندگان واقعی کشور را باید چه کسانی بداند. مقصر و مسئول افتضاح های کنونی هم البته در بیشتر موارد عواملی ناشناخته و نادیده اند؛ آنها یا رقبای سیاسی داخلی اند که در پستوهای ظلمانی توطئه می کنند یا برخی کشورهای خارجی و عوامل نفوذی آنهایند که هدفی جز ناراضی کردن مردم همیشه در صحنه و بدبین کردن آنها ندارند.

با این حال شاید با توجه به فرهنگ و پیشینه سیاسی در ایران چنین رفتارهایی خیلی هم غریب نباشد، هنوز سیاسیون در کشورمان سیاست ورزی مدرن و با هم سر یک میز غذا خوردن را تمرین نکرده اند، فرصت زیادی هم برای این کار نبوده است، آنها بیشتر در پی هجوم به سفره و به دست آوردن سهم حداکثری از کیک قدرت اند. اگر کسی در میدان رقابت بازنده شد، شاید دیگر بخت برگشت نداشته باشد. نشستن بر تخت قدرت البته موقت است، ولی از دست دادن آن می تواند دائمی باشد. سیاسیون می دانند که با اعتراف به شکست بعید است رقبا راهی برای بازگشت و توبه پیش رویشان بگذارند. به قول محمد قائد ترجیح گروه های سیاسی در فرهنگ سیاسی ایران اینست که بگویند از اجنبی شکست خورده اند تا ناکارآمدی خود و خفت شکست در برابر رقبا را بپذیرند. در چنین حال و هوایی است که باید نقدهای رادیکال و پرشور فلان مقام سیاسی و فرار به جلو او را معنا کرد. کار او آشکارا مضحک است، به این می ماند که میزبان بیش از مهمان ها از کیفیت شامی که برایشان تهیه کرده است گله کند. ولی چاره ای هم ندارد. چنین اوضاعی بیشتر شبیه آن کسی است که می گفت اگر در دریا با کوسه مواجه شدم حتما برای در امان ماندن از درخت بالا می روم و در جواب این پرسش که وسط دریا درخت کجا بود، گفته بود می دانم، ولی مجبورم. نمونه دکتر محمد مصدق و قضایای پس از ملی شدن نفت در این مورد درس آموز است.

اما چه کنیم از شر این نقدهای مبتذل رها شویم؟ به نظر نمی رسد با پند و اندرز کار پیش برود. قاعده سیاست ورزی در ایران، شاید بیش از جاهای دیگر در جهان، تن دادن به چنین ابتذالی است. اما شاید تلاش در جهت کوچک کردن فضا و قلمرو عمل سیاست بتواند کارساز باشد، در ایم میان به طور خاص تا وقتی در میدان اقتصاد حضور دولت پررنگ است و اهالی سیاست جولان می دهند، جز این نمی شود انتظار داشت. بگذارید اینگونه بگوییم که اقتصاد منطق خودش را دارد و به دلخواه این یا آن تغییر نمی کند، باید به قاعده های آن تن داد؛ سیاست بازان هم که می فهمند سوار اسبی شده اند که از سوارکار نابلد فرمان نمی برد، سعی می کنند قضیه را به چموشی اسب نسبت دهند. اقتصاد قلمرو "بها" است نه "بهانه"، وقتی نتیجه فاجعه بار باشد. باید با سپردن کار به دستان توانای بازار، سیاست را به بیرون عرصه اقتصاد تبعید کرد، والله اعلم.

کانال راهبرد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


چند کانال تخصصی اقتصادی که توصیه میکنیم عضو شوید.

🅾اکونومیست فارسی

⭕️➣@economistfarsi

🅾انجمن اقتصاددانان ایران

⭕️➣@ieairan

🅾کانال تخصصی اقتصاد

⭕️➣@Economy7

🅾انگلیسی برای تجارت

⭕️➣@English_for_business

🅾فایل های اقتصادی

⭕️➣@EconomicFile

🅾اقتصاد و مالیِ رفتاری

⭕️➣@BehavioralEconomicsAndFinance

🅾اقتصاد بازار

⭕️➣@eghtesadbazar

🅾آکادمی اقتصاد

⭕️➣@eghtesadiat


چند کانال تخصصی اقتصادی که توصیه میکنیم عضو شوید.

🅾اکونومیست فارسی

⭕️➣@economistfarsi

🅾انجمن اقتصاددانان ایران

⭕️➣@ieairan

🅾کانال تخصصی اقتصاد

⭕️➣@Economy7

🅾انگلیسی برای تجارت

⭕️➣@English_for_business

🅾فایل های اقتصادی

⭕️➣@EconomicFile

🅾اقتصاد و مالیِ رفتاری

⭕️➣@BehavioralEconomicsAndFinance

🅾اقتصاد بازار

⭕️➣@eghtesadbazar

🅾آکادمی اقتصاد

⭕️➣@eghtesadiat


مرثیه جامعه بی‌اخلاق

چه چیزی باعث شد اخلاق از جامعه رخت بربندد؟

یکی از دلایل اصلی یا شاید اصلی‌ترین دلیل ترویج فساد و بی‌اخلاقی در جامعه امروز ما درجه بالای تمرکز و دخالت بسیار زیاد دولت در اقتصاد است.

در نتیجه این دخالت‌ها و سیاستگذاری ناکارآمد، بنگاه‌های ما امروز به شدت آلوده شده‌اند و در نتیجه اخلاق از بازارهای ما رخت بربسته است. ساختار فعلی مدام در حال تولید رانت است و تلاش برای شفافیت آن نتیجه بخش نیست چون اقتصاد دولتی اصلاح ناپذیر است.

این فساد باعث شده بنگاه‌های سالم نیز به بیماری دچار شوند.در نتیجه فعالیت سالم غیر ممکن شده است.

وقتی از اخلاق صحبت می‌کنیم منظورمان رفتار مبتنی بر تعقل و استدلال است با در نظر گرفتن این نکته که این رفتار و سلوک، منافع دیگران را ضایع نکند.طبیعی است افراد اجازه دارند برای خوشبختی و سعادت خود تلاش کرده و منافع خود را بیشینه کنند اما این یک واقعیت است که منافع شخصی با منافع جمعی گره خورده است. نظریه‌های اخلاقی آن‌جا که با رفتارهای اقتصادی پیوند می‌خورند تأکید دارند که هرکس باید بتواند منافع خود را بیشینه کند اما رمز رفتار اخلاقی این نیست که بیشینه یابی نکنیم، این است که منافعمان را بر اساس منافع دیگران و جامعه بیشینه کنیم. پس خط قرمز فعال اقتصادی اخلاق‌گرا، زیان دیگران و جامعه است.

از این منظر متأسفانه جامعه و اقتصاد ما در مسير خوبي حركت نمي كنند. اخلاق و اخلاقيات پشت سياست گذاری های نادرست و نادیدن انگاشتن آزادی‌ها گم شده است.

در ساختاری كه بازار به درستي كار نكند و قيمت سركوب شود، اول از همه اخلاق كسب و كار می‌ميرد.

مداخله در بازار آزاد به نقض آزادی،حق انتخاب و حقوق مالکیت افراد ختم می‌شود. قیمت‌گذاری دولتی هم که همراه با جبر و فشارهای امنیتی و قضایی است،به چیزی جز محدود کردن حقوق و آزادی مردم و خدشه دار کردن حق انتخاب افراد و مختل کردن قراردادهای داوطلبانه ختم نمی‌شود. به قول دکتر غنی‌نژاد؛ زمانی که به زور تعزیر، تولیدکنندگان را وادار می‌کنند تا محصول خود را به قیمتی کمتر از قیمت تعادلی بازار بفروشند در واقع به حقوق مالکیت او تجاوز کرده‌اند.

راه حل اصلی در پایان دادن به مناسبات اقتصاد دولتی و احترام گذاشتن به آزادی و حق انتخاب است. در جامعه‌ای که آزادی وجود دارد و قانون محترم شمرده می‌شود، اخلاق اهمیت پیدا می‌کند اما در جامعه‌ای که اقتصاد متمرکز دارد اخلاق به حاشیه می‌رود.

☑️محسن جلال‌پور

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


يارانه احمدى نژادى و انتخابات امريكا

دكتر على سعدوندى

روزى نيست كه دو مطلب بديع در رسانه هاى سياست گذارى جهانى بحث نشود: يكى يارانه نقدى مستقيم (درآمد پايه همگانى UBI يا همان يارانه احمدى نژادى) و ديگرى نظريه پولى پيشرفته (درونزايى پول يا MMT). نيك گفتار افتخار دارد كه در معرفى نظريات بديع سياست گذارى به مخاطب ايرانى نقشى هر چند اندك داشته است.

مقاله زير عنوان مى كند كه احتمالا يارانه مستقيم نقدى در انتخابات رياست جمهورى سال ٢٠٢٠ محل مناقشه باشد. نامزد رياست جمهورى "اندرو ينگ" طرح يارانه نقدى ١٠٠٠ دلارى براى هر آمريكايى را دنبال مى كند. تفاوت طرح آقاى ينگ با طرح محمود در محل تامين وجوه است. ينگ ماليات ارزش افزوده را تامين كننده يارانه مى داند در حالى كه احمدى نژاد تركيبى از منابع حاصل از هدفمندى يارانه بنزين و استقراض از بانك مركزى را به كار گرفت.

تسريع روند اتوماسيون ميليون ها امريكايى را بيكار خواهد كرد. آقاى ينگ نگران است كه بيكارى ناشى از پيشرفت فن آورى منجر به اغتشاش خيابانى شود. او معتقد است يارانه مستقيم كم هزينه تر از آن است كه پنداشته مى شود چرا كه در حال حاضر منابع عظيمى به يارانه هاى غير مستقيم اختصاص يافته است كه ممكن است هدفمند شود. در ثانى ينگ معتقد است يارانه نقدى به ارتقاى رشد اقتصاد كشور خواهد انجاميد.

جالب اينكه درصد بزرگى از اقتصاددانان وطنى با تمسك به كوپن ارزاق در امريكا اقدام به ترويج كوپن الكترونيكى در ايران كرده اند حال آنكه در همان امريكاى الگوى اين عزيزان، هدفمندى يارانه ها برنامه آينده است. در واقع آنچه خود داشتند ز بيگانه تمنا مى كنند.

جالب آنكه عزيزى نگران هستند كه يارانه نقدى بر مناسبات شب جمعه خانوارهاى فقر ايرانى تاثير گذارد حال آنكه كشورى كه وارد گذار جمعيتى شود روند معكوس را طى نمى كند و نيز يارانه نقدى با كاهش نااطمينانى نياز به فرزندآورى را كاهش مى دهد. حتى اگر نرخ بارورى هم فزونى يابد در كشورى كه به سمت پيرى مى رود پديده ناپسندي نخواهد بود.

لازم است سياست گذارى هاى اقتصادى فارغ از حب و بغض هاى سياسى بررسى شود. اجراى سريع و نه تدريجى هدفمندى يارانه براى نجات ايران عزيز ضرورى است.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


💠نرخ تورم کالاهای وارداتی ۶۰.۳ درصد شد

مرکز آمار اعلام کرد:

🔹شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در فصل پاییز سال­ ١٣٩٧ برابر با ١٠٧١.٩ است که نسبت به فصل تابستان سال ١٣٩٧، ٢٨.٨ درصد افزایش داشته است.

🔹تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ١٢١.٦ درصد و تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم) ٦٠.٣ درصد بوده است.

اقتصاد انلاین

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


میزان آب برداشتی از منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA)

ایران رتبه پنجم را از منظر برداشت از آب های تجدید ناپذیر دارد و حدود 40% نیاز آبی خود را از این منابع تامین می کند.

کشورهای مراکش، لبنان، الجزایر، کویت و تونس به ترتیب کمترین برداشت را از منابع تجدیدناپذیر دارند./کانال آب

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


قیمت رسمی ۲۰ ارز کاهش یافت

🔹بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که طی آن نرخ ۱۴ ارز نسبت به روز یکشنبه افزایش و قیمت ۲۰ واحد پولی از جمله یورو و پوند کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۲ ارز دیگر نیز ثابت بود.

🔹بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «دوشنبه ۲۰ اسفند ماه ۹۷» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.

🔹همچنین امروز هر پوند انگلیس با ۱۷۰ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۴ هزار و ۶۶۷ ریال و هر یورو نیز با ۱۴ ریال افت ۴۷ هزار و ۱۷۸ ریال ارزش‌گذاری شد.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


وضعیت صادرات نفت ایران چگونه است؟

براساس گزارش Refinitiv Energy صادرات نفت ایران در ماه فوریه به ۱.۴۴ میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین مقدار صادرات از اکتبر ۲۰۱۸ است.

چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و مدیترانه خریداران نفت ایران هستند

🔵 آکادمی اقتصاد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


🔶 آمار عجيب مصرف بنزين در ايران!

🔸 ايرانيان روزانه به ازای هر خودرو، ۴.۷۵ لیتر بنزین مصرف می‌كنند این رقم ۱۰ برابر ترکیه، ۲.۷ برابر چین و بیش از ۲ برابر آلمان و انگلستان است!

🔸 حتی اگر ۲۰ درصد از آمار مصرف بنزین در ایران را ناشی از قاچاق آن به خارج از کشور بدانیم، باز هم مصرف بنزین در کشور، چند برابر سایر کشورهاست.

وزارت نفت به‌تازگی میانگین مصرف روزانه بنزین در ماه جاری را ۸۸ میلیون لیتر اعلام کرده است. این عدد رشد ۱۰ درصدی مصرف بنزین در سال ۹۷ نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

طبق پیش‌بینی بازوی پژوهشی مجلس، چنانچه شدت رشد مصرف بنزین کنترل نشود، مصرف روزانه بنزین در سال آینده به بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر خواهد رسید. در حالی‌که ظرفیت تولید داخل حدود ۱۰۵ میلیون لیتر در روز خواهد بود.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


💢اطلاعیه مورخ ۱۸/ ۱۲/ ۹۷ ؛ قابل توجه مودیان محترم مالیاتی 

🔘 ویرایش و یا حذف اطلاعات

🌀 حسب تغییرات و امکانات جدید پیاده سازی شده در سامانه ارسال اطلاعات معاملات، امکان ویرایش و یا حذف رکوردهای اطلاعاتی مربوط به سال ۱۳۹۵ و به بعد که در ؛

◾️جداول فروش ،خرید،

◾️پیمانکار در پیمان های بلند مدت،

◾️کارفرما در پیمان های بلند مدت،

◾️صادرات/ فروش به شخص خارجی،

◾️واردات/ خرید از شخص خارجی و

◾️اجاره

🌀 ورود اطلاعات شده اند و تاکنون در رسیدگی مالیاتی ارسال کننده اطلاعات و یا طرف معامله و مقابل ارسال کننده اطلاعات لحاظ نشده اند، توسط ارسال کننده اطلاعات و از طریق سامانه ارسال اطلاعات معاملات فصلی فراهم شده است.

🌀 همچنین لازم به ذکر است امکان موصوف برای سرفصل های حق العمل کاری و گزارش فعالیت های ساخت و فروش املاک نیز در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد.

🌀 با عنایت به موارد موصوف امکان انتقال زمانی اطلاعات ( از سال و یا فصل ثبت نهایی شده به سال و فصل صحیح دیگر ) که فیلدهای تاریخ آن غیر الزام و خالی می باشد و یا انتقال نوع معاملات ( خرید به فروش و یا بالعکس ) همچنان از طریق ادارات کل امور مالیاتی محل رسیدگی به پرونده مالیاتی ارسال کننده اطلاعات و با مکاتبه و ارائه مدارک و مستندات مربوطه قابل پیگیری و انجام می باشد./ تازه های مالیاتی

@economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


💠 کشورهایی که بهترین محیط کار را برای زنان دارند

🔹براساس شاخص GCI که بهترین محیط های کاری برای زنان را بررسی می کند حضور کشور ترکیه در بین 30 کشور برتر جهان در این رتبه بندی جالب و چشم گیر است.

🔹این شاخص به بررسی موانع مختلفی که برای حضور زنان در محیط های کاری در یک جامعه وجود دارد می پردازد و کشورهایی که حضور زنان و پیشرفت آنها در مشاغل با موانع کمتری مواجه است در رتبه های بالا قرار گرفته اند.

🔹بالاترین امتیاز در این شاخص 100است.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


✅چهار سوال اساسی از خطیبان اقتصاددان نما

✍محمد علی مختاری

جان کلام این مطلب از جناب دکتر قدوسی این است: برخی اقتصادی ها با ردیف کردن واژه های زیبا و گاها دشوار در تلاش هستند وانمود کنند فرمول های جدیدی برای توسعه می دانند."

متاسفانه این رویه در ایران نیز رایج شده است.

این روزها عناوین مختلف مانند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، الگوی بومی توسعه و حتی اقتصاد نهادگرا را زیاد می شنویم.

توصیه می کنم اکر با این موارد مواجه شدید 4 سوال را از ایشان یا حداقل از خودتان در خصوص این نحله های فکری بپرسید:

1- یک سوال مشخص که این مکتب می خواهد پاسخ دهد چیست؟

2- چه شواهدی برای اثبات ادعاهایش دارد؟

3- چرا باید مطمئن باشیم علت و معلول ها را دقیق تبیین می کند؟(مشکل درون زایی)

4- آیا روش شناسی آن مورداجماع جهانی دانش اقتصاد که حاصل 300 سال تلاش بشر است، قرار دارد یا تماما من درآوردی است؟

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


۵ وعده نافرجام گردشگری در سال ۹۷

❇️ تعداد وعده‌هایی که هر‌سال از سوی مدیران و مسوولان گردشگری داده و گفته می‌شود تا پایان سال محقق خواهد شد، کم نیستند و هر سال هم به میزان این وعده‌هایی که به سال بعدی‌ موکول می‌شود، افزوده شده است. سال ۹۷ هم از این قاعده مستثنی نبوده و از ابتدای امسال تاکنون وعده‌هایی داده شده که عملا تا حدود ۱۰ روز مانده به پایان سال، هیچ اتفاقی برای آن رخ نداده و وارد فاز عملیاتی نشده است. در حالی که باتوجه به شرایط موجود تحقق هر کدام از این موارد می‌توانست در راستای توسعه گردشگری کشور بسیار تاثیرگذار باشد، اما در حال حاضر شاهد آن هستیم که آنها پشت خط عملیاتی شدن باقی مانده‌اند.

❇️ استقرار سیستم حساب‌های اقماری

❇️ منع فعالیت مهمانسراهای دستگاه‌های دولتی

❇️ تدوین برنامه جامع توسعه گردشگری

❇️ وزارتخانه شدن سازمان گردشگری

❇️ اجرای طرح ارزان‌سازی سفر

دنیای اقتصاد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


🔵تضعيف اقتصاد اروپا و پافشارى ريسک‌ها

🔵عوامل كاهش رشد اقتصادى جهان در سال ٢٠١٩

🔸 رشد اقتصادى جهان براى سال ٢٠١٩ برابر با ٣.٣ درصد و براى سال ٢٠٢٠ معادل ٣.٤ درصد برآورد شده كه در مقايسه با ارقام پيش‌بينى شده در نوامبر ٢٠١٨، كمتر است.

🔸 افزايش تنش‌هاى تجارى، عدم قطعيت در خصوص برگزيت و كاهش اطمينان كسب و كار و مصرف‌كنندگان باعث آسيب رساندن به تجارت و اقتصاد جهانى در سال‌هاى آينده، خواهد شد.

🔸 انتظار مى‌رود رشد اقتصادى آلمان (بزرگترين اقتصاد اروپا) هم در سال ٢٠١٩ نصف شده و از ۱.۶ درصد در سال ٢٠١٨ به ٠.٧ درصد در سال جارى برسد. اقتصاد آلمان متكى به صادرات بوده كه تضعيف تقاضاى جهانى و افزايش موانع تجارى باعث كاهش رشد اين كشور خواهد شد.

🔸 داده‌هاى اخير منتشر شده از وضعيت درآمد مردم آمريكا نشان مى‌دهد براى اولين بار طى سه سال گذشته، از درآمد مردم در ماه ژانويه ٢٠١٩، كاسته شده كه بيشترين افت از سال ٢٠٠٩ به بعد است.

🔸 كشور چين دومين اقتصاد بزرگ جهان هم با علائمى از كاهش سرعت رشد مواجه است. رشد اقتصادى چين در سال ٢٠١٩ معادل ۶.۲ درصد پيش‌بينى مى‌شود كه كمترين رقم طى ٣٠ سال گذشته است. اين كشور در تلاش است تا از طريق كاهش ماليات و افزايش سرمايه‌گذارى در زيرساخت، كاهش رشد را جبران كند.

🔸 تقریبا رشد همه اقتصادهاى توسعه‌يافته در سال ٢٠١٩، كاهنده خواهد شد و ايتاليا رشد منفى ٠.٢ درصدى را تجربه خواهد كرد.

🔸 در ميان اقتصادهاى در حال توسعه و نوظهور ، در سال ٢٠١٩، رشد اقتصادى تركيه منفى ١.٨ درصد و آرژانتين منفى ١.۵ درصد خواهد شد و سرعت رشد كشور برزيل و هند تقويت شده و به ترتيب به ١.٩ درصد و ٧.٢ درصد خواهد رسيد.

منبع: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


ادبیات زیبای توسعه

دکتر حامد قدوسی

یک جریانی از ادبیات و سخن‌رانی‌‌ها و مقالات در حوزه «توسعه» در دنیا هست که با مقداری اغماض و فروکاستن می‌توان آن‌را این طور توصیف کرد: یک لیست ۵۰-۶۰ تایی از کلمات جذاب مثل «حکومت‌گری خوب»، «مشارکت»، «شفافیت»، «نهادها»، «جامعه محلی»، «دانش»، «سیاست‌گذاری خوب»، «توسعه مهارت‌ها»، «پایین به بالا»، «بنگاه‌های کارا» و امثال آن را انتخاب کنید و به صورت کاملا تصادفی این کلمات را کنار هم در جملات بچینید. اگر هم انگلیسی‌تان خوب باشد که گرامر پیچیده‌ای برای این جملات تصادفی انتخاب کنید، محصول کارتان قوی‌تر هم خواهد بود.

چرا این نوع از بیان رایج مساله‌ها و راه‌حل‌های توسعه چندان مفید نیست؟ چند مورد از ضعف‌ها را بیان می‌کنیم.

۱) برای این که به «داده و شواهد» دقیق و جزیی در تحلیل‌ها و نتیجه‌گیری‌‌ها تکیه نمی‌کند. در نتیجه یادگیری محدودی برای مخاطب دارد.

۲) به بده-بستان‌ها (Trade-off) بین تصمیمات مختلف توجه ندارد. دنیایی بدون «محدودیت منابع» را تصویر می کند.

۳) به مساله «انگیزه‌ها» کم‌توجه است و «تعادل‌‌های ناکارای» ناشی از تضاد انگیزه‌‌ها را به صورت جزیی تصویر نمی‌کند.

۴) به سلسله مراتب و تاخر/تقدم زمانی و علی بین اقدامات و نتایج خوب توجه ندارد. دنیای مسطحی را تصویر می کنید که مجموعه‌ای از اقدامات خوب در آن کنار هم چیده شده‌اند.

۵) جزییات کلیدی را نادیده می‌گیرد. توصیف‌ها و توصیه‌های زیبا و کلی می‌کند که فاقد جغرافیا و زمان است.

۶) به خاطر فقدان/کم‌بود گزاره‌های انضمامی، امکان محدودی برای نقد شدن دارد. در لایه اول همیشه درست به نظر می‌رسد.

شخصا ترجیح می‌دهم اگر ۹۰ دقیقه از وقتم را در جلسه‌ای می‌گذارنم یا کتابی می‌‌خوانم، به جای شنیدن یا خواندن حرف‌هایی که بارهای بار شنیده‌ایم، سخن‌رانی بشونم که بر روی «یک مساله خاص» در توسعه متمرکز است و به جزییات توجه می‌ کند.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


تهدید پوپولیسم

پوپولیسم چپ چگونه بر می‌خیرد؟

در مقام مقایسه، وضعیت فعلی اقتصاد ایران شباهت زیادی با سال 1391 دارد. در آن سال، اقتصاد کشور چشم‌اندازی شبیه وضعیت امروز داشت و سایه نااطمینانی، ناترازی و عدم قطعیت بر اقتصاد کشور سنگینی می‌کرد.

در نتیجه سرمایه‌گذاری و تولید مختل شده و رشد اقتصادی روند نزولی در پیش گرفته بود.

وضعیت فعلی اما با وضعیت سال‌های گذشته یک تفاوت اساسی هم دارد. در پایان هرسال، به سختی می‌شد با قاطعیت درباره وضعیت اقتصاد ایران در یک‌سال بعد صحبت کرد اما امسال می‌توانیم با وضوح بیشتری یک‌سال آینده را به تصویر بکشیم. چون مسیر خیلی از متغیرها در حال حاضر مشخص است. مثلاً می‌دانیم سال آینده سال نااطمینانی، رکود و تورم خواهد بود.

اگر سیاستگذار را به راننده‌ای تشبیه کنیم که ماشین اقتصاد را در بستر زمان به پیش می‌راند، تکانه‌های نامساعد به باران و تگرگی می‌مانند که جاده را صعب‌العبور و دید راننده را محدود می‌کنند. در این تشبیه متغیرهای اقتصادی، بر داشبورد جلوی راننده اطلاعات لازم برای ادامه رانندگی مطمئن را در اختیار او می‌گذارند. شماری از متغیرهای اقتصادی از ناترازی‌ها خبر می‌دهند؛ ناترازی‌هایی که بعضی از آنها مهم و تعدادی از آنها مزمن و ماندگارند. درآمدهای دولت کفاف هزینه‌هایش را نمی‌دهند و ناترازی به صفت همیشگی بودجه دولت تبدیل شده است. صادرات کالایی کفاف واردات کالایی را نمی‌دهد و فروش ثروت نفت شکاف تجارت خارجی را پر می‌کند. دارایی بانک‌ها از بدهی آنها نازل‌تر و ارزش خالص بانک‌ها منفی است. درآمد بانک‌ها نیز هزینه‌های آنها را پوشش نمی‌دهد و ادامه حیات شماری از آنها در گرو استقراض مستمر از بانک مرکزی است.

فهرست ناترازی‌های اقتصاد کلان ادامه دارد؛ اما راننده بی‌توجه به عقربه‌هایی که در محدوده قرمز صفحه داشبورد قرار دارند، موسیقی دلخواه مسافران را پخش می‌کند؛ او پا بر پدال گاز می‌فشارد تا زودتر به مقصد برسد و مستغنی از تعمیر اتومبیل، از تعمیرگاه‌های کنار جاده می‌گذرد. هرچه با گذشت زمان ناترازی‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، راننده از بیان مشکلات اتومبیل برای مسافران بیشتر ابا می‌کند. عدم تعادل‌های اقتصاد کلان در واقع تعادل‌های اقتصاد سیاسی هستند؛ تعادل‌هایی که قدرت سیاسی برندگان آنها از بازندگان‌شان بیشتر است. به علاوه برندگان، متمرکز، شکل‌گرفته و قوام‌یافته هستند اما بازندگان متفرق و غیرمتمرکزند. ضمن اینکه بخش قابل توجهی از متضرران تعادل‌های اقتصاد سیاسی، جزو آیندگان هستند و برداشتی از آنچه امروز اتفاق می‌افتد، ندارند.

اگر فرض کنیم رشد اقتصادی امسال سه درصد منفی باشد این معنی را می‌دهد که 50 هزار میلیارد تومان از سطح درآمد اقتصاد ما کاسته خواهد شد. این کاهش معادل این است که هرماه 50 هزار تومان از درآمد هر ایرانی کاسته شود. افزایش نقدینگی در مقیاس بزرگ همراه با رکود و نظام چندقیمتی، به‌طور طبیعی به گسترش فساد و رانت‌جویی و افزایش نابرابری خواهد انجامید. اقتصاددانان معتقدند فشار ناشی از ابرچالش‌های اقتصادی در کنار دیگر چالش‌های نوظهور در اقتصاد ایران می‌توانند زمینه‌ساز برخاستن «پوپولیسم چپ» از گور باشند.

منبع: تجارت فردا

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


بهترین کشورها برای زنان شاغل کدامند؟

🔹بر اساس جدیدترین گزارش مرکز انگلیسی پی‌دبلیوسی "pwc" در بین ۳۳کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، ایسلند با کسب امتیاز ۷۹.۱ از صد، بهترین کشور برای زنان شاغل شناخته شد.

🔹سوئد با کسب امتیاز ۷۶.۱ در جایگاه دوم و نیوزلند با کسب امتیاز ۷۳.۶ در جایگاه سوم قرار دارند.

🔹ایالات متحده آمریکا با کسب امتیاز ۶۱.۱ در جایگاه بیست و سوم قرار گرفت.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


بازدهی دلار منفی شد

🔶 پس از ۸ هفته افزایش متوالی، سرانجام در هفته نهم دلار در مسیر نزولی قرار گرفت. روز پنج‌شنبه قیمت دلار ۱۰ تومان از ارزش خود را از دست داد تا یک هفته نزولی را با کاهش قیمت روی عدد ۱۳ هزار و ۹۰ تومان پایان دهد.

🔶 شاخص ارزی در هفته‌ای که گذشت 2.3 درصد افت قیمت را تجربه کرد، حال آنکه آخرین بار در هفته منتهی به ۱۳ دی ماه کاهش قیمت را تجربه کرده بود و در این فاصله ۸ هفته متوالی بازدهی مثبت را به ثبت رسانده بود.

🔶 به گفته فعالان، دو عامل بسیار مهم در نزول هفته جاری دلار موثر بودند، اولی کاهش نرخ حواله درهم و دومی عرضه ارز در بازار داخلی. در کنار این، برخی از معامله‌گران باور داشتند، بازار پس از برخورد به سقف ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومانی به تدریج با اصلاح قیمت و خروج خریداران از بازار مواجه شد./دنیای اقتصاد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


‍ 💰💷 میلیاردرهای جهان کجا هستن!؟

نرخ رشد تعداد میلیاردرها در آسیا طی چهار سال آینده بیشتر از دیگر قاره ها خواهد بود.

تعداد میلیاردها در آسیا در دوره بین سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۳ به میزان ۲۷ درصد افزایش یافته و به ۱۰۰۳ نفر خواهد رسید. این رقم بیش از یک سوم تعداد میلیاردرها در جهان را تشکیل خواهد داد که ۲۶۹۶ نفر خواهد شد.

نرخ رشد تعداد میلیاردرهای آمریکای شمالی و اروپا در چهارسال آینده به ترتیب ۱۷ و ۱۸ درصد خواهد بود. موسس و رئیس آمازون ، میلیاردر جف بیزوس جایگاه برتر خود را در رتبه بندی ثروتمندترین افراد جهان را حفظ خواهد کرد.

طبق گزارش سازمان غیر انتفاعی Oxfam، میزان ثروت میلیاردرها در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۲% یا ۲.۵ میلیارد دلار افزایش یافته است./بلومبرگ فارسی

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


شاخص فلاکت چیست؟

🔹شاخص فلاکت یک نشانگر اقتصادی است که توسط اقتصاددان آرتور اکان تبیین شده‌است و از افزودن نرخ بیکاری به نرخ تورم بدست می‌آید. باور بر این است که تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به افزایش برای یک کشور، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی در برخواهد داشت. این شاخص با شاخص مشابه دیگری که توسط روبرتو بارو ابداع شده تفاوت دارد چرا که شامل تولید ناخالص داخلی و نرخ بانکی نیست.

📍ارتباط با سیاست

🔹جیمی کارتر، کاندیدای ریاست جمهوری سال ۱۹۷۶ ایالات متحده در رقابتها، به این شاخص اشارات فراوانی داشت که در آن زمان در حدود ۱۴ درصد بود و گفت کسی که موجب چنین رقم بالائی از فلاکت است حتی حق خواستن رای و رئیس‌جمهور شدن را هم ندارد. البته در زمان خود کارتر این شاخص به بالای بیست درصد رسید و وی در برابر رونالد ریگان شکست خورد. محسن رضایی، کاندیدای ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ شمسی نیز در مناظره تلویزیونی با محمود احمدی نژاد، به افزایش این شاخص به نزدیکی ۴۰ درصد در طول دورهٔ ریاست احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفته‌های احمدی‌نژاد دال بر بهبود وضعیت کشور را رد کرد.

📍رابطه با دیگر شاخص‌ها

🔹برخی اقتصاد دانان عقیده دارند شاخص فلاکت دارای رابطه مستقیمی با جرم و جنایت در جامعه‌است و روند تغییر این شاخص با فاصله حدود یک سال در شاخص جرم و جنایت تأثیر می‌گذارد، برعکس شاخص فلاکت، شاخص ناامیدی که به اثر شاخص سهام بر نرخ خودکشی دلالت دارد وقفه زمانی کوتاهتری میان دو نرخ را در نظر می‌گیرد.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


5 نکته‌ی جالب از یک سخنرانی TED در خصوص فقر !

راجر برگمن که یک تاریخ‌دان هلندی است ، طی یک سخنرانی TED نکات جالبی را در خصوص فقر و راهکارهای از بین بردن آن با استفاده از پژوهش‌ها و تحقیقات علمی و دانشگاهی ارائه می‌دهد. با هم 5 نکته خواندنی از این سخنرانی 15 دقیقه‌ای را از نظر می‌گذرانیم.

فقر ، فقدان قابلیت و توانایی نیست ، فقر در اصل فقدان پول است. آموزش مدیریت هزینه‌ها به دهک‌های پایین جامعه در بلندمدت گره‌ای از مشکلات آن‌ها باز نمی‌کند.

بهترین روش برای مبارزه با فقر این است که پول بطور مستقیم در اختیار دهک‌های پایین قرار بگیرد و خودِ آن‌ها تصمیم بگیرند پول‌شان را در کجا خرج کنند.

تحقیقات بر روی کشاورزان یک منطقه از هند نشان داد، بهره هوشی کشاورزان زمانی که پول فروش محصول خود را دریافت کرده اند، نسبت به قبل از آن، 14 واحد بالاتر است.

دهک های پایین جامعه قدرت تصمیم گیری پایینی ندارند. مشابه کاهش کارایی رایانه ها هنگام استفاده از چندین نرم افزار حجیم به صورت هم زمان ، فقرا نیز به دلایلی نظیر کمبود پول و به تبع آن بدهی های متعدد، مشغولیت های فکری بیشتری دارند و کیفیت تصمیماتشان پایین تر می آید، در حالی که در شرایط برابر به لحاظ ذهنی و قدرت تصمیم گیری در مقایسه با بقیه افراد تفاوتی ندارند.

💠 پیشنهاد مشخص آقای برگمن اختصاص حداقل درآمد برای نیازهای اساسی است که البته این هزینه از طریق کاهش جرم و خشونت، کاهش هزینه‌های بیمارستانی و بهبود آموزش و پرورش افراد فقیر جبران خواهد شد. این تاریخ‌دان می‌گوید ایالات متحده در سال هزینه‌ای معادل ۵۰۰‌ میلیارد دلار برای فقر کودکان هزینه می‌کند ، در حالی که هزینه این ‌حداقل دستمزد سالانه ۱۷۵ میلیارد دلار است.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


💢 ایران چندمین کشور قدرتمند دنیاست؟

🔹یک شاخص جالب برای سنجش توان ملی کشورها وجود دارد که ترکیبی از مولفه های نظامی، اقتصادی و جمعیتی است و البته ایران در رتبه ۱۵ قرار دارد.

🔹صدرنشین ها هم چین و امریکا هستند. رتبه ۲۰ عربستان، ۱۶ کره شمالی، ۴ ژاپن و ۲۳ بنگلادش قابل توجه است./عرصه سوم

Composite Indicator of National Capability

@economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


دلیل محدودیت پایه های مالیاتی در ایران

✍🏼محمدرضا منجذب

🔶 پایه های مالیاتی در اقتصاد ایران به دلایل زیر محدود است:

اول اینکه بخش های کشاورزی و صادرات غیرنفتی (حدود 15 درصد از تولید ایران) از مالیات معاف هست. همچنین در خصوص معافیت های مالیاتی بخش نفت تردیدهای زیادی وجود دارد و چنانچه ارزش افزوده این بخش را در نظر نگیریم، حدود 39 درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است.

دوم اینکه حجم اقتصاد زیرزمینی در اقتصاد ایران بالغ بر 24 درصد تولید ناخالص داخلی کشور برآورد میشود که طبعا از مالیات معاف است. اقتصاد زیرزمینی به دلیل فعالیت‌های غیررسمی، نامنظم، ثبت نشده و قاچاق نمی‌تواند مالیات دریافت کند.

سوم اینکه وجود نهادهای عمومی با گردش مالی بالا که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور و ارزش افزوده را بعهده دارند از مالیات معاف هستند.

چهارم اینکه عدالت مالیاتی به دلایل گوناگون اجرا نمیشود. به عنوان مثال بخش خدمات با سهم 48 درصدی از تولید ناخالص داخلی متناسب با آن مالیات پرداخت نمی‌کند. بخش مشاغل با سهم تولیدی 26 درصدی 9 درصد مالیات‌های مستقیم را پرداخت میکند. در حالی که اشخاص حقوقی با سهم 25.6 درصدی از تولید داخلی معادل 68.5 درصد مالیات مستقیم را می‌پردازد. بنابراین بخش اشخاص حقوقی به دلیل داشتن فعالیت‌های مالی شفاف بیشترین بار مالیاتی را در اقتصاد کشور متحمل می‌شوند.

بررسی موشکافانه هر یک از مقولات فوق و ارایه راهکارهای عملیاتی موجه می‌تواند منجر به افزایش درآمدهای مالیاتی شود. این بررسی‌ها نیاز به کارهای مطالعاتی مستمر و دقیق دارد.

در این راستا ادعای ما این است که با تغییر ترکیب مالیاتی ایران و حرکت اصولی آن به سمت ترکیب بهینه می‌توان پایه‌های جدید مالیاتی آفرید که این خود بستر مناسب را در مسیر توسعه درآمدهای مالیاتی در ایران فراهم می‌نماید.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


مقایسه رتبه انجام کسب و کار در ایران و کشورهای منطقه

اقتصاد در گذر زمان

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


✅ائتلاف نانوشته صید و صیاد

✍️گزیده تحلیل محمد ماشین‌چیان درباره اینکه چرا هر مالباخته‌ای انتظار دارد دولت مشکلاتش را حل کند؟

🔹خبر نماینده مشهد مبنی بر دستور پرداخت یک ‌هزار میلیاردتومانی از طرف دولت به سهامداران پدیده شاندیز چند نکته مهم دارد. نخست اینکه به‌خوبی نشان می‌دهد در ایران هنوز در دوران پیشافکت زندگی می‌کنیم و دعوی در سیاستگذاری کلان (و خرد) کشور بیش از آنکه راجع به راهبردها و نظرات و مواضع باشد کشمکش بر سر چیستی و کیفیت واقعیت است. سیاستمداران هر کدام روایت خود را از واقعیت دارند که تصادفاً با دلخواه ایشان انطباق بیشتری دارد.

🔹هیچ دولتی به اندازه کابینه‌های یازدهم و دوازدهم بر حقوق شهروندی و شفافیت اطلاعات تاکید نداشته و روی این دو موضوع وقت و انرژی صرف نکرده است. البته این تلاش‌ها بعضاً به بار نشسته اما همچنان زیاد هستند مواردی که در آنها دولت، به دلایل مختلف، مردم را محرم ندانسته است. احتمالاً پاسخ مسوولان این خواهد بود که تا حد امکان اطلاع‌رسانی شده اما به‌ واسطه چالش‌های به وجود آمده و شرایط جنگ اقتصادی و الخ بعضاً انتشار برخی اطلاعات به صلاح نبوده است.

🔹به دلایل مختلف، از بهانه‌های امنیتی گرفته تا دغدغه بی‌بنیان حفظ اشتغال تا توهم حمایت از صنایع، دولت با دخالت مستقیم اجازه نمی‌دهد شرکت‌ها و صنایع مردود از چرخ اقتصاد خارج شوند و همواره هزینه ناشی از شکست، سوء‌مدیریت، مشکلات اقتصادی، یا فساد داخلی آنها را به مردم تحمیل کرده است. در نتیجه (ناخواسته) برای صاحبان این صنایع انگیزه ایجاد کرده است تا با خاطر آسوده منافع کوتاه‌مدت خویش را در اولویت قرار دهند حتی اگر این منافع در بلندمدت به قیمت زمین خوردن کسب‌وکار تمام شود. چراکه اطمینان دارند پس از زمین خوردن دولت مداخله کرده و هزینه‌ها را از جیب مردم جبران خواهد کرد.

🔹هم‌نسلان من به خاطر دارند که زمانی حقه‌های پانزی در کشور طرفدار پیدا کرده بود و با برندهای مختلف شیادان سعی می‌کردند عده‌ای را خام کنند که ایشان عده دیگری را خام کنند و الخ تا از این راه هرکدام پولی به جیب بزنند. خیلی‌ها حاضر نشدند حاصل دسترنجشان را به این شیادان بدهند. وعده سود بیش از عرف معمول برای مردم اتفاقاً زنگ خطر بود، عدم شفافیت زنگ خطر بود و خیلی چیزهای دیگر از این قبیل باعث می‌شد افراد به راحتی فریب نخورند و سرمایه‌گذاری‌های کم‌سودتر اما مطمئن را ترجیح بدهند.

🔹واقعیت آن است که میان مردم نیز اختلاف منافع مفصلی وجود دارد چون افراد در زندگی مطلوب‌های متفاوت و بعضاً متضادی را دنبال می‌کنند. اگر این‌طور نبود اصلاً علم اقتصاد معنی نداشت. پس سیاستگذاری عمومی در بسیاری حوزه‌ها همواره به نفع عده‌ای و به ضرر عده دیگری خواهد بود. آگاهی یافتن مردم این واقعیت را عوض نخواهد کرد بلکه به آن بیش از پیش اهمیت خواهد بخشید.

تجارت_فردا

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


🔵 سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران: با توجه به تجارب گذشته در ایران و سایر کشورهای جهان نمی‌توان انتظار داشت از دل اقتصاد کوپنی یک طرح موفق بیرون آید/ تفاوت خاصی میان نظام سنتی توزیع کوپن با بحث‌هایی مانند کوپن الکترونیک وجود نخواهد داشت/ دولت بزودی راه‌حل‌هایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی پیدا خواهد کرد اما در صورت حرکت مجدد به سمت سیاست‌هایی که در گذشته نیز نتیجه بخش نبودند، قطعاً مشکلات امروز پا برجا می‌مانند./نود اقتصادی

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


💠همتی: منابع ریالی و ارزی مورد نیاز کالاهای اساسی تامین شد

رییس کل بانک مرکزی:

🔹جلسه امروز ستاد تنظیم بازار همچون جلسات قبل، محور نشست دغدغه دولت در زمینه تامین و توزیع کالاهای اساسی پایان سال مردم بود که در همین راستا معاون اول رییس جمهور به بخش‌های مختلف تاکیداتی داشتند.

🔹منابع ریالی و ارزی مورد نیاز کالاهای اساسی و ضروری مردم تامین شده و مشکل اساسی در بخش توزیع کالاها و سوءاستفاده‌هایی است که در این زمینه رخ می‌دهد.

🔹از جمله موضوعات مهم مطرح شده فعالیت بخش‌های متولی تامین کالای مورد نیاز مردم در شب عید است که در همین زمینه بانک مرکزی به منظور تامین نیازهای ارزی و حتی ریالی از طریق بانک‌‎ها اعلام آمادگی کرده است.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


به نام معلمان به کام نوکیسه‌ها و باندهای مافیایی

✍ علی دینی ترکمانی

سهام‌دار اصلی بانک سرمایه، صندوق ذخیره فرهنگیان است که کل سرمایه آن را پس‌انداز معلمان تشکیل می‌دهد.

حسین هدایتی، ۱۵۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک، بدون وثیقه، برداشت کرده است این در حالی است که معلمان برای گرفتن وامی چند میلیون تومانی باید از هفت خوان رستم بگذرند. در همه جای جهان، در نظام بانکی، بحثی به نام شخصیت‌های بسیار مهم (وی.آی.پی)، هست. این شخصیت‌ها ارتباط خاص‌تری با بانک‌ها دارند. اما بی تردید در هیچ کجای جهان چنین گل و گشاد با فردی خاص برخورد نمی‌شود مگر آنکه در مناسبات قدرت، جای خاصی داشته باشد و زد و بندهای خاصی در میان باشد.

هدایتی و نظایر او که به بهای رنج میلیون‌ها معلم و کارگر، صاحب ثروت‌های کلان می‌شوند و به سهامداران هم پاسخگو نیستند، در مقام پاسخ، معتقد به ژن برتر خود هستند. اما، واقعیت امر این است که چنین افرادی اگر توانمندی خاصی داشته باشند بیش از همه در زد و بند و خلق موقعیت‌های رانت‌آفرینانه خاص برای خود و دور زدن سهامداران اصلی یعنی معلمان و کارگران است.

چنین افرادی بدون قرار گرفتن در متن مناسبات خاص و وصل شدن به باندهای شبکه‌ای سازمان‌یافته با کارکرد مافیایی و سرمایه اجتماعی منفی، توانایی خاصی ندارند.

تأکید بر این نکته از منظر رویکرد سوسیال دموکراسی رادیکال بنده ضروری است: بحث بر سر حقوق مالکیت اجتماعی‌گرا نیست. اگر فردی، مانند بیل گیتس باشد و بر اثر نوآوری‌های خود به دستاوردهای مالی رسیده باشد، در چارچوب نظام مالیاتی پیشرفته تصاعدی، باید حرمت آن را حفظ کرد. این راه‌کاری است برای تبدیل مازاد یا ارزش اضافی خصوصی یا به تعبیر متداول‌تر، بخشی از سود خالص خصوصی، به مازاد اجتماعی یا درآمد مالیاتی موردنیاز برای تامین مالی پروژه‌های اجتماعی و در تحلیل نهایی تعدیل طبقاتی جامعه.

افرادی مانند هدایتی، اگر نوآوری داشته باشند نه در راه‌اندازی کسب و کارهایی با اتکا به نبوغ خود، که با اتکا به قرار گرفتن در مناسبات خاص است. مناسباتی که کارکردش تشدید سرمایه اجتماعی منفی است. بعنی، تسهیل شرایط برای شکل‌گیری فعالیت جمعی یا باندی در جهت تامین منافع اعضای درگیر در این باندها به بهای تحمیل هزینه‌های سنگین بر جامعه.

ای‌کاش کارآفرینی چون محمد یونس بنگلادشی (موسس گرامین بانک (بانک روستا)ی بنگلادش) پیدا بشود و با استفاده از امکانات صندوقی چون صندوق ذخیره فرهنگیان، معلمان را در قالب پروژه‌ی مشارکتی و اجتماعی، درگیر کسب ‌و کارهای سودآور مرتبط با امور آموزشی و فرهنگی و غیره بکند و از این‌طریق به ارتقای شرایط معیشتی سخت آنان کمکی کند و نام خود را نیز به عنوان کارآفرینی نمونه ثبت کند.

اما، وقتی سرمایه اجتماعی منفی شکل بگیرد و در گذر زمان تقویت بشود، حتی در صورت وجود کارآفرینانی چون محمد یونس، به آنان مجال اجرایی کردن پروژه مشارکتی داده نمی‌شود. زیرا منافعی که از قبل زد و بند با افرادی چون هدایتی عاید اعضای درگیر در شبکه‌ی مافیایی می‌شود، از دست می‌رود.

مسأله‌ی هدایتی و نظایر او، مسأله‌ای شخصی نیست. مسأله‌ی اجتماعی است. آنان زائیده نظام اجتماعی هستند که تولید و بازتولید سرمایه اجتماعی منفی را بنابر دینامیسم درونی‌اش موجب می‌شود. دیروز رفیق‌دوست و خداداد و جزایری و زنجانی، امروز هدایتی و فردا چهره‌های دیگر. داستان همچنان ادامه دارد. داستان ظهور طبقه‌ی نوینی از بوروکرات‌ها و سیاست‌مداران و نظامیان و ورزشکاران ثروت‌مند در سویی و معلمان و کارگرانی که باید با سیلی صورت‌شان را سرخ نگه ‌دارند؛ چون حاضر به زیرپاگذاشتن اصول زندگی شرافتمندانه نیستند.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


نقد پیشنهاد اقتصادی محققان جوان/ آیا جامعه، تاب یک جهش قیمت دیگر را دارد؟

✍️ سید احسان خاندوزی (استادیار دانشگاه علامه طباطبائی)

🔹اکثر تهیه کنندگان بیانیه اقتصاددان جوان از دوستان حقیر به شمار می‌روند و ساعت‌ها نیز در خصوص سیاست بهینه انرژی و حمایتی با یکدیگر گفتگو کرده‌ایم، اما حیرانی دولت و مجلس در خصوص دو سیاست مذکور طی ۱۱ ماه اخیر (که بیش از قبل در بی‌تصمیمی لایحه بودجه هویداست) موجب شد که دوستانم تصمیم بر انتشار عمومی این بیانیه بگیرند. بیانیه‌ای که با دغدغه‌ای صحیح یعنی آثار ضدکارایی و ضدعدالت سیاست‌های قیمتی کنونی تنظیم شده است.

🔹بیانیه گفته: «درآمد همگانی باید از بودجه مستقل باشد» اما فراموش کرده مادامی که سیاست بودجه‌ای و نفتی معیوب کشور است که موجب انحراف نرخ ارز می‌شود، یارانه پنهان نیز با همان ارز انحرافی چاق‌تر خواهد شد و بالتبع توزیع همگانی نیز.

🔹قیمت بنزین در آمریکا از دو سوم کشورهای جهان ارزان‌تر، نصف انگستان و یک سوم هنگ کنگ بود. آیا تفاوت قیمت با خارج و قاچاق پذیری، بهانه کافی برای برچسب قیمت یارانه‌ای است؟ فقط در کشورهای همسایه ایران، ۶قیمت بنزین متفاوت وجود دارد. تا قبل از شوک ارزی، قیمت دلاری بنزین در ترکمنستان و کویت، از ایران هم ارزان‌تر بود.

🔹آیا سایر کشورهای منطقه نیز فاصله بنزین خود با قیمت ترکیه را قیمت یارانه‌ای می‌شمارند؟ به عنوان یک پیشنهاد ایجابی باور دارم که باید دنبال «قیمت بهینه با توجه به اقتصاد کلان و خرد ایران» باشیم، حتی اگر برخی آن را هنوز یارانه‌ای بنامند.

🔹بی عرضگی دولت‌ها برای زیرساخت حذف قاچاق سوخت و شفافیت داده‌های اقتصادی، نباید موجب شود یک قیمت کلیدی را «کاملا به خارج» حواله کنیم.

🔹گره زدن تمام عیار سیاست انرژی و سیاست حمایتی و باز توزیعی، یک خطای فاحش سیاستگذارانه است. دولت یک وظیفه برای کمک به بازارسازی و حرکت به سمت قیمت بهینه دارد و یک مسئولیت در پوشش حمایتی جمعیت زیرخط فقر.

🔹گره میان سیاست انرژی و سیاست حمایتی، چسبنده است و هر دولتی بخواهد ارتباط نوسان ارز یا نوسان قیمت انرژی را با درآمد مردم کاهش دهد، باید لعنت اجتماعی را برای خود بخرد.

🔹جهش قیمت‌ها، مثل آفتاب است که اژدهای رانت‌جویی یک عده را بیدار خواهد کرد، ذی نفعان این جهش قیمتی چه کسانی خواهند بود؟ آیا فاصله بیشترشده طبقه ضعیف با خرید خانه و خودرو، با همان مبلغ توزیع همگانی جبران می‌شود؟

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


خروجی اقتصاد ایالات های مختلف امریکا برابر با کدام کشورهای جهان است؟

نام بسیاری از کشورهای صنعتی و اقتصادهای بزرگ هست و البته نام ایران هم به چشم می خورد، خروجی اقتصاد ایران با ایالت مریلند یکی است، هرطور حساب می کنم تخاصم با چنین هیولایی به نفع مملکت آریایی اسلامی ما نیست، والله اعلم./راهبرد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


آدرس سرمایه‌داری دولتی

✍🏻علی میرزاخانی

سیاست‌های غلط اقتصادی در دهه‌های اخیر باعث شکل‌گیری نوعی بازی برد-باخت در اقتصاد ایران شده است که برندگان آن را می‌توان در هیأت طبقه نورسیده‌ای از اشراف بوروکرات مشاهده کرد. طبیعی است اگر عموم مردم خود را بازنده این مناسبات غلط اقتصادی -که می‌توان به آن عنوان «سرمایه‌داری دولتی» اطلاق کرد- بدانند، نباید آنان را ملامت کرد.

اما سرمایه‌داری دولتی چیست؟ سرمایه‌داری دولتی اگرچه بدون تردید زاییده اقتصاد دولتی است اما پاسخ غلط به این پرسش، رایج‌تر و شایع‌تر است. منتفعان سرمایه‌داری دولتی و تئوریسین‌های اقتصاد دولتی دو گروهی هستند که پاسخ غلط به منشأ سرمایه‌داری دولتی را ترویج می‌کنند و آن را ناشی از مناسبات موهومی تحت عنوان نئولیبرالیسم القا می‌کنند.

ذی‌نفعان سرمایه‌داری دولتی نیک می‌دانند که دشمن اصلی این مناسبات غلط همان علم اقتصاد است اما چون رویارویی با علم را به صلاح خود نمی‌دانند به این نتیجه رسیده‌اند که همه راه‌حل‌های علمی را تحت عنوان راه‌حل‌های نئولیبرالیستی بکوبند تا سیاستگذاران اقتصادی برای در امان ماندن از این برچسب پرریسک، فکر اصلاحات اقتصادی را از مخیله خود پاک کنند.

اگر در خروجی یک سیستم اقتصادی، ثروتمندان جامعه، اشراف بوروکرات و شرکای خصوصی آنان باشد باید قبل از هر چیز، پارادایم حاکم بر نظام تصمیم‌گیری و سیاستگذاری اقتصادی را مقصر دانست که باعث انحراف در ماموریت دولت شده است. انحراف در ماموریت دولت باعث تغییر نقش نظام بوروکراسی از تعریف قواعد همه‌شمول و داوری عادلانه برای محافظت از حقوق عامه به یک بازیگر اقتصادی در کنار بازیگران غیردولتی می‌شود که ناگفته پیداست تبعات ورود داور به بازی چه خواهد بود.

تغییر نقش دولت از داور به بازیگر باعث تغییر بازی اقتصاد از حالت برد-برد به حالت برد-باخت خواهد شد که برندگان آن بازیگران رفیق داور با جذب ثروت متعلق به عموم مردم (نه خلق ثروت جدید) و بازندگان آن همه‌ جاماندگان از رفاقت با داور هستند. این خروجی هیچ نسبتی با علم اقتصاد ندارد و به سرمایه‌داری دولتی یا سرمایه‌داری رفاقتی شبیه‌تر است که در شکل منحط خود به تیول‌داری تبدیل می‌شود.

به عبارت دقیق‌تر، ریشه مصائب اقتصاد ایران را باید نه در ناتوانی کارگزاران دولتی یا فساد برخی از آنان (که ممکن است درست هم باشد) بلکه در پارادایم حاکم بر نظام تصمیم‌گیری اقتصادی جست‌وجو کرد که امکان نقش‌آفرینی مثبت کارگزاران مصلح و پاک‌دست هم در آن غیرممکن می‌شود.

دقیقاً به همین دلیل، اکثر کشورهای جهان پس از آن در مسیر رشد و توسعه قرار گرفتند که دریافتند باید سیستمی برای نظام تصمیم‌گیری و سیاستگذاری اقتصادی طراحی کنند که در آن افراد اشتباهی هم مجبور شوند کار درست را انجام دهند و این سیستم جز با تدوین اصول علمی حکمرانی اقتصادی قابل راه‌اندازی نیست.../منبع: هفته‌نامه تجارت‌فردا

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


💠 گزارش جدید سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی

(Doing Business 2019)

🔹بر اساس آخرین گزارش سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی (DB 2019)که توسط بخش کسب و کار بانک جهانی منتشر شد، ایران با کسب نمره ۵۶٫۹۸ در رده ۱۲۸ قرار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد علیرغم افزایش امتیاز، جایگاه بین‌المللی کشور نسبت به سال گذشته ۴ رتبه #تنزل یافته است و از رتبه ۱۲۴ در بین ۱۹۰ کشور به رتبه ۱۲۸ نزول پیدا کرده است.

🔹 در رتبه‌بندی ۲۰۱۹، بهترین جایگاه ایران چه از لحاظ نمره و چه رتبه مربوط به شاخص «دریافت مجوزهای ساخت» است. در این شاخص ایران توانست با کسب نمره ۶۹٫۱۱ در رتبه ۸۶ قرار گیرد (البته نمره و رتبه این شاخص نسبت به گزارش سال قبلی کاهشی چشمگیر یافته است).

🔸 بدترین عملکرد ایران نیز مربوط به شاخص «حمایت از سرمایه‌گذاران خرد» است که با امتیاز ۳۳٫۳۳ در جایگاه ۱۷۳ ایستاده است.

🔹تغییر امتیاز ایران در هریک از شاخص‌های ده گانه سهولت کسب و کار به قرار زیر است:

⬇️ شاخص شروع کسب و کار

🔸 کاهش امتیاز از ۸۵٫۱۶ به ۶۷٫۷۹

⬇️ شاخص دریافت مجوزهای ساخت و ساز

🔸 کاهش امتیاز از ۷۸٫۰۷ به ۶۹٫۱۱

⬆️ شاخص دسترسی به برق

🔹 افزایش جزئی امتیاز از ۶۸٫۴۳ به ۶۸٫۸۶

⏸ شاخص دسترسی به اعتبارات

بدون تغییر‌ در امتیاز ۵۰

⬇️ شاخص ثبت مالکیت

🔸 کاهش امتیاز از ۶۴٫۱۶ به ۶۳٫۹۸

⬆️ شاخص پرداخت مالیات

🔹 ارتقای جزئی امتیاز از ۵۶٫۵۷ به ۵۶٫۷۸

⬆️ شاخص تجارت فرامرزی

🔹 افزایش قابل توجه در امتیاز از ۴۶٫۱۱ به ۶۶٫۲۰

⏸ شاخص حمایت از سرمایه گذاران خرد

بدون تغییر در امتیاز ۳۳.۳۳

⬇️ شاخص الزام آور بودن اجرای قراردادها

🔸 کاهش امتیاز از ۵۹٫۰۷ به ۵۸٫۲۱

⬆️ شاخص ورشکستگی و پرداخت دیون

🔹 افزایش امتیاز از ۲۳٫۹۳ به ۳۵٫۵۷

🔹 در رتبه‌بندی «سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۹»، نیوزیلند توانست به‌عنوان آسان‌ترین کشور برای انجام کسب‌وکار در رده نخست بایستد. پس از نیوزیلند، کشورهای سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ، کره‌جنوبی، گرجستان، نروژ، آمریکا، انگلیس، مقدونیه و امارات به ترتیب در رده‌های دوم تا یازدهم این رتبه‌بندی قرار دارند.

منبع: ناظر اقتصاد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


سایه جنگ تجاری ترامپ بر هند

⏪ دور جدید جنگ‌های تجاری دونالد ترامپ این‌بار به مقصد دهلی‌نو رسید. رئیس‌‌جمهوری آمریکا به‌تازگی با تاکید بر اینکه «هند یک کشور با تعرفه‌های بالا است» می‌گوید که بنا دارد «مالیات متقابل» را در برابر تعرفه‌های سنگین هند بر واردات کالاهای آمریکایی به این کشور قرار دهد.

⏪ در گذشته نیز ترامپ به‌دلیل اعمال تعرفه‌های تجاری قابل‌توجه از هند انتقاد کرده بود و از تمایل هند برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای خبر داده بود. ترامپ مدعی شد که هند در گام‌ نخست برای راضی کردن وی به‌دنبال دستیابی به این توافق است.

⏪ او در اکتبر سال گذشته، هند را «پادشاه تعرفه» خواند. هند ممکن است امتیازات مهمی در تجارت با آمریکا را از دست بدهد که می‌توان به صادرات 5.6 میلیارد دلاری به آمریکا بدون پرداخت هرگونه تعرفه اشاره کرد.

دنیای اقتصاد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


کاهش قیمت دلار در بازار

🔹هم اکنون در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت خرید دلار از مردم ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است.

🔹یورو در صرافی‌های بانکی با قیمت ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان فروخته و با قیمت ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان از مردم خریداری می‌شود.

🔹همتی رئیس کل بانک مرکزی طی روزهای قبل اعلام کرده بود که قیمت دلار در کانال ۱۳ هزار تومان نمی‌ماند و حتماً به کانال ۱۱ هزار تومانی برمی‌گردد.

🔹بازاری‌ها پیش بینی می‌کنند که قیمت دلار و یورو در روزهای آینده بازهم ریزشی باشد. بازاری‌ها معتقدند افزایش عرضه ارز در بازار داخلی و افزایش میزان فروش حواله درهم از دیگر دلایل ریزش قیمت‌ها در بازار هستند.

اقتصاد انلاین

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


سفره‌ای برای رانت‌خواران

آیا اقتصاد کشور رها شده است؟

✍️ مصطفی نعمتی

بزرگ‌ترین هنر یک حکومت، کنشگری بدون کنش است! از همین‌روست که می‌گویند: اقتصاد دستورنامه چه باید کردها نیست، منش چه نباید کردهاست و البته بلندنظری می‌طلبد که حاکمان یک کشور به خودشان بقبولانند که مفیدترین و کارآمدترین کنش آنها، بی‌کنشی است! بی‌کنشی اما بدان مفهوم است که دولت نقش سیاستگذار و تنظیم‌گر برای خود قائل باشد نه مداخله‌گر و بازیگر در برابر سایر کنشگران از جمله دو سمت عرضه و تقاضای اقتصاد و به این باور و منش دست یابد که در اقتصاد هم قوانینی وجود دارند که اگر محکم‌تر از قوانین فیزیک نباشند، دست‌کمی از آنها ندارند.

گری بکر می‌گوید: اقتصاد خرد یعنی نظریه قیمت! از این منظر، اگر بخواهیم یک متغیر را از اقتصاد بگیریم تا کل شاکله آن فرو بریزد، آن چیزی نیست جز قیمت. این یعنی، اقتصاد به طور کلی چیزی نیست جز نظریه قیمت. قیمت دقیقاً مثل عقربه‌های سیستم کنترل مثلاً یک نیروگاه حرارتی هستند. این عقربه‌ها در هر لحظه وضعیت سیستم را به شما گزارش می‌کنند. اگر به هر دلیلی این عقربه‌ها دستکاری شوند، با آنچه شما در اتاق کنترل خواهید دید، هرگز قادر نخواهید بود اقدامات به موقع را به اجرا گذارید. این سیستم در کمترین زمان ممکن، منفجر خواهد شد، شک نکنید!

یکی از آخرین گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس مدعی است که دلار 4200تومانی در کنترل قیمت، حتی قیمت کالاهای اساسی که پس از کش و قوس اولیه، دولت سرانجام خود را به اختصاص دلار 4200تومانی به این کالاها، محدود کرد، ناکام بوده است. آیا نمی‌شد پیش‌بینی کرد که این سیاست قادر به کنترل قیمت کالاهای اساسی به صورتی که در ذهن دولتمردان بود، منتهی نخواهد شد!؟

دولتی که می‌باید در مقطع زمانی درست، کار درست را به شیوه درست انجام می‌داد، وقتی با نتایج عملکرد نادرست خود مواجه می‌شود، از درک منطق ساده حاکم بر رفتار مردم غافل می‌ماند و لاجرم، جز خود، همه چیز و همه کس را به باد شماتت می‌گیرد که سودجویانه، منابع جمعی را فدای منافع شخصی خود می‌کنند. از چنین دولتی باید پرسید؛ آیا در مقام وکیل مردم، سیاست‌هایی را ابلاغ و اجرا کرده است که منافع عمومی و ملی را تعقیب کند که متوقع است در زمانه عسرت، تک‌تک شهروندان، منافع شخصی خود را واگذارند!؟ گو آنکه، دولتی که نخواهد بپذیرد تعقیب منافع شخصی توسط تک‌تک شهروندان یک کشور، امری هم عقلایی و هم بهینه‌ساز است، از همان بنیان، کنش خود را بر مبنایی نادرست بنا نهاده است.

👈تجارت فردا

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


🔻درباره نامه 40 اقتصاددان جوان

📍دکتر زهرا کریمی، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران

🔹امروز بیانیه 40 نفر پژوهشگر و اقتصاددان جوان در مورد درخواست تدریجی حذف یارانه های انرژی و توزیع آن میان مردم را خواندم.

🔹در سال 2003 بانک جهانی پیش بینی کرده بود که حذف یارانه های پنهان انرژی فرصت ممتازی برای افزایش سرمایه گذاری و تحول تکنولوژیک در ایران است.

🔹برنامه شکست خورده پرداخت یارانه های نقدی در دولت آقای احمدی نژاد این فرصت ممتاز را از میان برد.

🔹تصور نمی کنم که در چنین شرایط سیاسی شکننده ای اجرای این برنامه در ایران به سادگی امکان پذیر باشد.

مردم طاقت شنیدن وعده های جدید را ندارند.

🔹آثار منفی خیلی زود بروز می کند ولی بروز آثار مثبت احتمالی به زمان زیادی نیازمند است.

🔹در اوج مشکلات درهم تنیده، تصور نمی کنم مردم به وعده های جدید خوشبین باشند. الان فشار تورمی شدید است و مردم از افزایش قیمت بنزین وحشت دارند.

🔹فکر نمی کنم دولت آقای روحانی نیز چنین پیشنهادی را بپذیرد.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


در دفاع از "کارت الکترونیک رفاه"

💠اگر چه مصوبه دیروز مجلس به منزله الزام استفاده دولت از کوپن الکترونیک نبود( اساسا بیشتر شبیه یک فیلم با پایان باز بود نه بخشی از فرآیند تقنین یک کشور)، اما بلافاصله واکنش های تند و تیز به "کوپنی شدن اقتصاد" بین بعضی از اقتصاددانان به راه افتاد. استاد محترمی مصاحبه کرده بودند که" کوپن اساسا برای شرایط جنگی است" و روزنامه محترمی تصویر رییس جمور را روی صفحه اول قرار داده که کوپن در دست دارد و شعار "به عقب بر نمی گردیم" بالای آن نقش بسته است. در این باره چندنکته ضروری قابل عرض است:

1️⃣تصور آن که تضمین حداقلی از سبد غذایی برای اقشار نیازمند صرفا مختص شرایط جنگی است به وضوح غلط است. از 1964 تامین حداقل های غذایی در آمریکا به صورت ثابت و بی وقفهبر بستر قانونى جديد در حال اجراست و کارت های اعتباری مربوط به این برنامه(EBT) به صورت فراگیر از سال 2004 در آمریکا مورد استفاده است بدون ان که این کشور درگیر شرایط جنگی باشد.

2️⃣بدون هيچ نوع سر و صدا و تنش،برنامه کارت الکترونیک رفاه( که دربسیاری جنبه ها شباهت به EBT دارد) بیش از چهار سال است که بدون تشکیل صف، بدون سر و صدا و بدون گزارش حتی یک مورد ناآرامی اجتماعی( شبیه به آن چه امروز در صف های گوشت شاهدیم و شبیه به آن چه در اوایل دولت آقای روحانی در توزیع سبد کالا شاهد بودیم) در حال خدمات رسانی است و دوره های متوالی توزیع سبد کالا توسط آن انجام شده است بدون ان که "کشور در شرایط جنگی باشد" یا " به عقب بازگشته باشد". در نسخه اجرا شده تا کنون شخص به سلیقه خود و در پایانه های توزیعی به اندازه تقریبا همه فروشگاههای زنجیره ای امکان دریافت حداقل های مورد نیاز خود را داشته و دارد، بدون آن که شان او لگد کوب شود یا نیاز به یافتن "توزیع کنندگان پاک" باشد.

🌀همه نقدهای تیز و تند به دولت آقای روحانی به جای خود، کارت الکترونیک رفاه یکی از بهترین اجراهای یک طرح معقول رفاهی است که تا به حال در ایران دیده ام و فعلا محتملترین( و عاقلانه ترین) سناریوی ممکن درباره مصوبه مجلس گسترش پوشش کارت رفاه است.

مسائل ملی، "مسائل ملی" است و نباید آن را حتی به اندازه یک تیتر فدای انگیزه های جناحی كرد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


خطر بزرگ اسکناس 100 دلاری برای آینده جهان

🔹گروهی از کارشناسان اقتصادی هشدار دادند حجم بالای اسکناس‌های 100 دلاری در چرخه جهان می‌تواند به فساد و پول‌شویی بیشتر منجر شود

🔹آخرین آمار نشان می‌دهد؛ تعداد اسکناس‌های 100 دلاری موجود در چرخه مبادلات سطح جهان از زمان رکود بزرگ سال 2008 بیش از دو برابر شده است و به بیش از 12 میلیارد اسکناس رسیده است

🔹کارشناسان ارزی معتقدند با توجه به ارزش بالای این اسکناس‌ها، 100 دلاری‌ها مورد علاقه مجرمان برای پرداخت در تراکنش‌های مالی خود هستند و با توجه به ثبت نشدن اطلاعات تراکنش‌ها و مقبولیت بالای دلار در بین کشورها، می‌توانند آزادانه به هر نقطه‌ای از جهان منتقل و مورد استفاده قرار گیرند

شب چراغ

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


چرخه بازگشت به دهه 60

چگونه ممکن است به عصر کوپن برگردیم؟

به همین سادگی ممکن است به دهه 60 و عصر کوپن برگردیم.

مسأله ساده است؛ دولت می‌خواهد به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که در تنگنای پیش رو، کشور دچار کمبود ارز و دیگر منابع مورد نیاز نشود. به همین دلیل این تفکر در میان سیاستمداران ما ریشه دوانده که سهمیه‌بندی و دونرخی کردن کالاها چاره کار است. این بزرگ‌ترین خطای سیاستگذار در مقطع فعلی است که منجر به اتفاقات نگران‌کننده در کشور می‌شود و عواقب زیانباری به دنبال خواهد داشت.

مشکلات ابتدا از کسری بودجه شروع شده است.یعنی اگر هیچ تحریمی هم در کار نبود،قطعا کار دولت باز هم پیچیده می‌شد. کسری بودجه و فشار بالای نقدینگی باعث افزایش تورم شده است.دولت به جای این‌که فکری به حال کسری بودجه کند و مکانیزمی برای حل مشکل نقدینگی بیابد،سرکوب بازار را در دستور کار داده و سیاست کنترل قیمت‌ها را کلیدزده است. بعد از مدتی ناچار می‌شود کالاها را دونرخی و سهمیه‌بندی کند. به محض اجرای این سیاست، بازارهای غیررسمی زیادی در اقتصاد شکل می‌گیرد که نمونه‌اش را در بازار ارز دیدیم و نتایج زیان بارش را با تمام وجود احساس کردیم.

از این به بعد شما یک اقتصاد کنترل‌شده چندنرخی دارید که امکان مبادله آزاد در آن فراهم نیست. در این فضا بخش خصوصی امکان رشد ندارد. نتیجه این‌که، انحصار شکل می‌گیرد. انحصار که شکل گرفت، انواع فساد به وجود می‌آید و بخش عمده توان و امکانات دولت باید صرف مقابله با انبار کردن و احتکار کالا شود. نتیجه اینکه دولت تصمیم می‌گیرد کوپن را احیا کند. احیای کوپن دوباره پایه‌های تولید و توزیع دولتی را قوی می‌کند و این روند همین‌طور ادامه پیدا می‌کند.

من فکر می‌کنم به سرعت در حال بازگشت به دهه 60 هستیم. متاسفانه ذهنیت سیاستگذار در کشور ما این است که دهه 60 از نظر سیاستگذاری اقتصادی دهه خوبی بوده و در شرایط اضطرار باید به همان سیاست‌ها بازگردیم در حالی که اگر تعصب را کنار بگذاریم باید اعتراف کنیم که اداره اقتصاد کشور در دهه 60 نتایج زیان‌باری داشته که اقتصاد ایران هنوز با آن درگیر است. من خیلی علاقه دارم که یک تحقیق اقتصادی درباره درست بودن سیاست‌های دهه 60 پیدا کنم و افرادی پیدا شوند که به دور از تعصب و علایق سیاسی، دستاوردهای آن دهه را برای ما روشن کنند.

☑️محسن جلال‌پور

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


سرمایه اجتماعی،ثروت پایدار اتاق بازرگانی

حسين سلاح ورزى

چند هفته گذشته؛ اتاقهای بازرگانی سراسر کشور و اعضای آنها، یعنی خانواده بزرگ و محترم فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران، به رغم سرمای زمستان طبیعت و روزهای سخت و زمستانی اقتصاد ملی، گرما و هیجان رقابتهای نهمین دوره انتخابات اعضای هیات نمایندگان را با تمام وجود تجربه می کردند.

تمامی تلاشها، کوششها و حتی تنشها و کشمکش ها در این رقابت انتخاباتی، یادآور یک نکته اساسی بود: فعالان اقتصادی ایران صرف نظر اختلاف نظرهای فنی و اختلاف سلیقه های مدیریتی دل در گرو شکوفایی اقتصاد ملی دارند و در مسیر تحقق این آرمان نقش اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی را اساسی و کلیدی می دانند و با این نگاه، تلاش حداکثری خود را در مسیر انتخاب بهترین سیاستها و بهترین مجریان برای اعتلای جایگاه و ارتقای نقش آفرینی اتاق بازرگانی در صحنه اقتصاد ملی بکار می بندند و در عین حال اعتقاد راسخ دارند که بهترین تصمیمات از دل تعاطی افکار،تضارب آرا و در نهایت عرضه تمام پیشنهادات به محضر قاضی «خرد جمعی» بیرون می آید

امروز با برگزاری انتخابات هیات نمایندگان اتاق ها، این فرآیند سرشار از کوشش وهیجان پایان می یابد؛ اما، شور و شعور فعالان بخش خصوصی همچنان معطوف و مصروف اعتلای اقتصاد کشور از طریق پیوند زدن منافع بنگاه ها و مصالح ملی در سایه نقش آفرینی اتاق در جایگاه پارلمان بخش خصوصی و مشاور اقتصادی حاکمیت خواهد بود.

همت و حمیتی که تا دیروز صرف رقابت برای رسیدن به بهترین تصمیم ها شد؛ از فردا در خدمت اجرای هر چه بهتر تصمیمات هیات نمایندگان اتاقهای بازرگانی قرار خواهد گرفت.

نمی توان، به عنوان یک فعال بخش خصوصی و عضو اتاق بازرگانی، مشارکت مسئولانه و هوشمندانه اعضای اتاقهای بازرگانی سراسر کشور را در این انتخابات را دید؛ و بابت داشتن چنین خانواده بزرگ، محترم،فهیم و با حمیتی، مفتخر و به درگاه ایزد یکتا شاکر نبود.

امروز اما، که فصل رقابت گذشته است، باید در خاطر داشته باشیم؛ رقیب واقعی همه ما در بخش خصوصی ایران، در واقع ناهنجاری های ساختاری اقصاد کشور و فشارهای ظالمانه تحریمهای بین المللی است.

ارتقای کیفیت حکمرانی اقتصادی از طریق تقویت گفتگوی مولد میان بخش خصوصی و حاکمیت، توانمندسازی هر چه بیشتر بخش خصوصی برای مطالبه گری سازنده از حاکمیت و در عین حال مشارکت موثر در نوسازی و بازسازی نهادهای اقتصاد ملی، وظیفه ای نیست که بتوان به دوش منتخبان هیاتهای نمایندگان اتاق ها گذاشت؛ مگر آنکه همه اعضای پارلمان بخش خصوصی دوشادوش آنها در مسیر تعقیب این اهداف و اجرای این ماموریتها تلاش و کوشش کنند

منتخبین هیاتهای نمایندگان نیز قطعا به خوبی آگاهند که انجام وظایف دشوار نمایندگی در این روزهای سخت و بحرانی اقتصاد کشور تنها زمانی به شایستگی قابل انجام است که اولویت اعضای هیات نمایندگان و کادر مدیریتی اتاقهای بازرگانی کشودن درهای اتاق به روی همه فعالان بخش خصوصی و استفاده حداکثری از ظرفیت فکری و عملیاتی تمام کنشگران نظام اقتصادی ایران در مسیر پروژه نجات اقتصاد ملی باشد.

صرف نظر از نتیجه انتخابات، مشارکت مسئولانه و هوشمندانه اعضا در این فرآیند نشان داد؛ فعالان بخش خصوصی، اتاق بازرگانی را به معنای درست و دقیق کلمه، اتاقی برای همه می خواهند و در صورت فراهم شدن زیرساختهای لازم، آماده مشارکت موثر و فراگیر برای حل مشکلات پیش روی اقتصاد ملی هستند.

با دیدن گرمای این حضور و نور این هوشمندی در فکر و عمل فعالان اقتصادی بخش خصوصی، حتی امروز در دل یکی از سردترین و تاریک ترین شبهای اقتصاد کشور و در میانه یکی از سهمگین ترین طوفانهایی که بنگاه های ایرانی در چند دهه اخیر از سر گذرانده اند؛ همچنان با اطمینان می توان گفت: فردای ایران بی شک روشن است.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


♦️پالرمو (FATF) چیست؟♦️

مطمئنم شما هم نمی‌دانستید «پالائو و تووالو» نام دو کشور هستند! فقط «ایران» و هشت کشور مشابه این دو هنوز #کنوانسیون_پالرمو از #اف‌ای‌تی‌اف» را امضاء و اجرایی نکرده‌اند!

🔹پالرمو یک کنوانسیون جهانی (معاهده) برای مبارزه علیه «جرایم سازمان‌یافته فراملی» است که در سال ۲۰۰۰ با قطعنامه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده و ۱۸۹ کشور اجرایش کرده‌اند!

پالرمو سه عهدنامه است:

▪️عهدنامه پیشگیری، سرکوب و مجازات #قاچاق_انسان (مخصوصاً زنان و کودکان).

▪️عهدنامه علیه #قاچاق_مهاجرین از طریق زمین، دریا و هوا.

▪️عهدنامه علیه تولید غیرقانونی و #قاچاق_مهمات.

🔹کنوانسیون پالرمو تا سال ۲۰۱۷، توسط ۱۸۹ کشور امضاء و اجرایی شده است.

🔹فقط ۹ کشور عضو #سازمان_ملل هنوز «عضو این کنوانسیون FATF» نشده‌اند. #ایران جزو این کشورهاست:

➖پادشاهی بوتان، جمهوری کنگو، پالائو، پاپوآ گینه نو، جزایر سلیمان، سومالی، سودان جنوبی، تووالو و #جمهوری_اسلامی_ایران!

🔹سال ۸۹ #دولت_احمدی‌نژاد کنوانسیون پالرمو را تصویب کرد؛ ولی لایحه‌اش برای اجرا به رأی #مجلس نیاز دارد! در مجلس با مخالفت تندروها کار کره خورد و اکنون در مجمع تشخیص مصلحت «معطل» مانده است. امروز شنبه قرار است مجمع درباره‌ی آن تصمیم بگیرد، اما تندروها و رسانه‌های آنها از پالرمو غولی ساخته‌اند که خیلی از «مقامات بالایی» را به وحشت انداخته است.

🔹پالرمو بر علیه «قاچاق انسان و مهمات» به طریق سازمان یافته و مافیایی است. مقامات ببینند «علت مخالفت‌ها» با تصویب پالرمو در ایران اسلامی چیست؟ از خود بپرسند این «قاچاق‌ها و پولشویی از طریق آنها» به سود چه کسانی است؟

♦️عدم تصویب پالرمو، موجب می‌شود ایران جزو «لیست سیاه بانکی» قرار بگیرد و معامله با ایران ریسک و خطر بالایی خواهد داشت!

♦️تصمیم با مجمع تشخیص مصلحت است که رهبر اکثریت اعضای آن را منصوب می‌کند.

♦️در صورت «رد» لایحه پالرمو در مجمع، تمامی بانک‌های جهان (از بانکهای چین و روسیه تا اروپا و آفریقا و…) به خاطر «ظن پولشویی سازمان یافته» هیچگونه عملیات بانکی با ایران انجام نمی‌دهند. این ممنوعیت‌های بانکی شامل «همه» می‌شود: (از دولت تا شرکت‌های خصوصی و شهروندان ایرانی)

♦️یعنی صادرات و واردات کالاها و دارو و غذا عملاً متوقف خواهند شد و حکومت «خودتحریمی مرگباری» بر علیه کشورمان آغاز می‌کند

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ادغام بانک‌های وابسته به نيروهای مسلح در بانک سپه

به اطلاع عموم هموطنان گرامی می‌رساند، بر اساس مصوبات شوراي پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی اقتصادی(سران سه قوه) در ارتباط با ادغام بانک‌ها و موسسه اعتباري وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، این مهم با اتخاذ تمهیدات مناسب و اطمینان بخش برای مشتریان، سپرده‌گذاران، سهامداران، کارکنان و سایر ذینفعان مد‌نظر قرار گرفته و پس از انجام بررسی‌های کارشناسی گسترده با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط، برنامه‌ای جامع، هماهنگ و مؤثر در مسیر اصلاح نظام بانکی کشور و ساماندهی بازار پول تدوین شده است.

☝️بر این اساس، با هدف متمرکز کردن توانمندی و ظرفیت‌ بانک‌های:

1️⃣ انصار،

2️⃣ قوامین،

3️⃣ حکمت ایرانیان،

4️⃣ مهر اقتصاد و

5️⃣ مؤسسه اعتباری کوثر

در قالب یک بانک واحد با ثبات و کارآمدتر و به منظور ارائه خدمات بهتر به خانواده نیروهای مسلح و عموم مردم، بانک‌ها و مؤسسه اعتباری یادشده در بانک سپه به عنوان نخستین بانک ایرانی و یکی از بانک‌های معتبر دولتي در عرصه بانکداری کشورمان ادغام می شوند.

در این راستا و به منظور اطلاع‌رسانی شفاف به آحاد جامعه، بالاخص ذینفعان اصلی (سپرده‌گذاران، سهامداران و کارکنان)، موارد زیر را به استحضار مردم شریف ایران می‌رساند:

ارایه خدمات بانکی به تمامی مشتریان محترم اعم از سپرده‌گذاران و تسهیلات‌گیرندگان توسط بانک‌ها و مؤسسه اعتباری یادشده، با مدیریت و راهبری بانک سپه طبق روال عادی قبلی به قوت خود ادامه می‌یابد و مشتریان می‌توانند خدمات مزبور را همانند گذشته در چارچوب قراردادهای سپرده‌گذاری، تسهیلاتی و سایر قراردادهای منعقده قبلی دریافت کنند.

به منظور حفظ و ایفای حقوق تمامی سهامداران بانک‌ها و مؤسسه اعتباری تحت ادغام و با عنایت به بررسی‌های کارشناسی همه جانبه و هماهنگی انجام گرفته با سازمان بورس و اوراق بهادار، چارچوب مدونی برای این مهم تنظیم شده و طبق برنامه، هر یک از بانک‌ها و مؤسسه اعتباری یادشده نسبت به تعیین تکلیف وضعیت سهامداران مرتبط با خود اقدام می کنند و به تمامی سهامداران اطمینان داده می‌شود کلیه حقوق آن‌ها کارسازی و ایفا خواهد شد.

کلیه کارکنان شاغل در بانک‌ها و مؤسسه اعتباری موضوع این فرآیند همانند گذشته مشغول به فعالیت بوده و تمامی حقوق و مزایای آنان مطابق قراردادهای منعقده قبلی برقرار مي‌باشد.

بی‌تردید در کنار لطف و مرحمت الهی، اصحاب رسانه، کارشناسان، مدیران و صاحب‌نظران نظام بانکی در راستای تشریک مساعی جهت دستیابی به اهداف مدنظر این تکلیف مهم، نقش انکارناپذیری داشته و مددکار مسئولان و عوامل این مأموریت عظیم هستند.

در پایان، خاطر نشان می‌سازد، این فرآیند به عنوان گامی مهم در راستای حفظ ثبات و سلامت نظام بانکی محسوب گردیده و همراهی در اجرای موفق آن برای ارائه خدمات بهتر به آحاد جامعه مورد انتظار می‌باشد.

بنابراين بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از هموطنان گرامی تقاضا دارد اخبار و اطلاعات مربوط به این طرح ملی را صرفاً از طریق اطلاعیه‌های رسمی بانک مرکزي جمهوری اسلامی ایران يا بانک سپه پیگیری کنند./

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


💠اینفوگرافی: ۵ هزار تن کالای صنعتی و معدنی به ارزش تقریبی ۶ میلیارد تومان در سه ماهه آبان، آذر و دی از ایران به کشورهای منطقه صادر شد

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


‍ بیانیه اقتصادی جمعی از محققان جوان کشور

(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

🌀جمعی از محققان اقتصادی و اجتماعی کشور در شرایط دشوار امروز اقتصاد ایران، متن کوتاه «بیانیه اقتصادی جمعی از محققان جوان کشور» را آماده‌ کرده‌اند. این جمع 40 نفره همگی از دانش‌آموختگان برترین دانشگاه‌های ایران و جهان و آشنا به سیاست‌گذاری کشور هستند. از مردم تقاضا می‌کنیم این بیانیه را با دیگران به اشتراک بگذارند و زمینه‌ساز گفت‌وگوی اجتماعی وسیع، رسیدگی به این بیانیه و بحث درباره اصلاحات اساسی در اقتصاد ایران شوند.

🌀 متن بیانیه

عدالت یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود؛ امّا با وجود تلاش‌های فراوان، نسبت به آنچه در نظر داشتیم، «در زمینه عدالت عقب مانده‌ایم». ریشه ناکامی در عدالت اقتصادی را می‌توان در نوع سیاست حمایتی‌مان یافت. در این چهل ساله، شالوده‌ي سیاست‎های حمایتی دولت، حمایت از مصرف کنندگان از طریق عرضه کالا با قیمت‌های یارانه‌ا‌ی و تعیین دستوری قیمت بوده است؛ تخمین‌های مختلف، یارانه‌ پنهان در قیمت حامل‌های انرژی را بین۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار ميليارد تومان در سال اعلام كرده‌اند که معادل روزی ۲ تا ۳ دلار یارانه پنهان برای هر ایرانی‌ست؛ لیکن یارانه پنهان، یکسان توزیع نمی‌شود. ساکنین شهر‌های بزرگ مثل تهران، چندین برابر حاشیه‌نشینان، کارگران ساده و روستاییان از یارانه پنهان بهره می‌برند.

به سه دلیل، نتیجه‌ي مستقیم قیمت‌های یارانه‌ای را عقب ماندن از آرمانهای عدالت‌خواهانه می‌دانیم:

- اوّل: بهره‌مندترین افراد از یارانه پنهان در قیمت، طبعاً پرمصرف‌ترین‌ها هستند نه نیازمندترین‌ها.

- دوم: قیمت‌های یارانه‌ای مزیت‌های نسبی را مخدوش می‌کنند و بهره‌وری تولید را کاهش می‌دهند.

- سوم: در کنار قیمت‌های یارانه‌ای، بازار سیاه و قیمت‌های مرزی شکل می‌گیرند، لذا مشوّق رانت‌جویی و قاچاق می‌شوند.

نگرانی از افزایش فقر معیشتی، تولید غیربهینه و فساد، ما را بر آن داشت تا طرحی به منظور بازنگری ریشه‌ای در سیاست حمایتی دولت، با اين مؤلفه‌هاي اصلي پیشنهاد کنیم:

۱- حذف تدریجی یارانه پنهان حامل‌های انرژی، و توزیع نقدی و یکسان عواید آن در جامعه به‌صورت درآمد پایه همگانی، مؤثّرترین راه تحقّق عدالت اقتصادی‌ست.

۲- درآمد پایه همگانی باید مستقل از بودجه بوده و تنها از محلّ اصلاح قیمت حامل‌های انرژی تامین شود؛ اگر درآمد پایه همگانی برای بودجه تعهّدآور باشد، به کسری بودجه منجر می‌شود و متعاقباً سیاست‌گذاری بودجه‌ای و سیاست‌گذاری پولی را مختل می‌کند؛ لذا تأسیس یک صندوق انرژی، با بهره‌مندی یکسان تک تک ایرانیان پیشنهاد می‌شود؛ عواید ناشی از حذف یارانه پنهان در قیمت حامل‌های انرژی، وارد صندوق انرژی خواهد شد و موجودی صندوق، به صورت هفتگی و یکسان، بین تک تک ایرانیان توزیع می‌شود؛ در نتیجه میزان درآمد پایه همگانی، رقم ثابت از پیش تعهّد شده‌ای نخواهد بود، بلکه رابطه‌ا‌ي مستقیم با میزان اصلاح قیمت حامل‌های انرژی خواهد داشت.

۳- حذف یارانه پنهان حامل‌های انرژی باید تدریجی و مستمر تا رسیدن قیمت به هزینه‌فرصت صادرات ادامه یابد؛ تغییر ناگهانی قیمت، فرصت اصلاح الگوی مصرف را به جامعه نمی‌دهد؛ لذا رکودزاست. تعهّد به حذف مستمرّ مداخلات قیمتی، افق بلندمدّت را روشن می‌کند و مشوّق بهینه‌‌سازی مصرف انرژی است.

۴- با تغییر سیاست حمایتی از قیمت‌های یارانه‌ای به نظام درآمد پایه همگانی، باید فرآیند حذف تدریجی یارانه پنهان در سایر کالاها نیز آغاز شود تا از آن پس، حمایت از مصرف‌کنندگان بر مبنای افزایش بهینگی تولید و مصرف و از طریق نظارت بر کیفیّت و رقابت صورت گیرد.

۵- با حذف یارانه‌های پنهان، ممنوعیّت‌های صادراتی و موانع وارداتی دیگر توجیهی ندارند، لذا باید تجارت، تسهیل گردد. تسهیل تجارت، تأکید بر کیفیّت و رقابت، حذف دخالت‌های موردی و صلاحدیدی دولت و کنار گذاردن واردات یارانه‌ای به عنوان ابزار تنظیم بازار، مؤثّرترین راه افزایش بهره‌وری و کاهش قاچاق و رانت است.

تحقّق عدالت، افزایش بهینگی و سلامت فعّالیّت‌های اقتصادی، متنافر نیستند. با حذف مداخلات قیمتی و تبدیل یارانه پنهان به درآمد پایه همگانی، می‌توان هر سه را محقّق کرد. امّا باید دقّت داشت:

۱) درآمد پایه همگانی مستقل از بودجه، و تنها از محلّ اصلاح قیمت حامل‌های انرژی باشد؛

۲) فرآیند جایگزینی یارانه پنهان با درآمد پایه همگانی تدریجی و مستمر باشد؛

۳) برقراری درآمد پایه همگانی، توأم با حذف تدریجی یارانه پنهان سایر کالاها باشد؛

4) همزمان با حذف یارانه پنهان، تجارت بخش خصوصی به تدريج تسهیل گردد.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


اگر بنای تجارت شفاف با جهان وجود ندارد، دور ایران یک سیم خاردار بکشیم

مهدی پازوکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی

آنچه تندروها مدام بر آن اصرار داشته و گاها از بنده سوال می‌پرسند، این است که آیا تعهدی برای حل مشکلات اقتصادی کشور در صورت الحاق ایران به FATF وجود دارد؟، پاسخ این سوال در واقع همین‌قدر بی‌ارتباط است که مثلا بگوییم؛ آیا در صورت اخذ گواهینامه رانندگی، تعهدی برای عدم تصادف از سوی راننده وجود خواهد داشت!

اساسا موضع من در این است که ما یا می‌خواهیم با دنیا به امر تجارت و بازرگانی بپردازیم، یا خیر! آقایان تندرو صراحتا باید این مسئله را روشن کنند که اگر بنای تجارت با جهان و حضور در عرصه بین‌المللی وجود ندارد، دور ایران یک سیم خاردار بکشیم و به کشوری مانند سومالی، سودان جنوبی و یا امثال آن بدل شویم.

کشورهای همکار ما در عرصه بین‌المللی مانند چین، روسیه یا ترکیه سال‌ها است که به FATF پیوسته‌اند. پس چرا ما با چین تبادل گسترده اقتصادی داریم؟ آیا سران این کشور بزرگ به منافع ملی خود پایبند نبوده‌اند؟

بنده به عنوان یک حامی سرسخت تولید ملی باید به صراحت بگویم که برای حمایت از این نوع تولید، بازارهای منطقه‌ای و جهانی را به دست بیاوریم و بر همین اساس، در صورت عدم پذیرش FATF، حتی کشوری مانند افغانستان نیز نمی‌تواند با ایران در زمینه‌های اقتصادی کار کند. چرا که در صورت عدم الحاق ایران به این ساز و کار جهانی، با افغانستان باید تبادل اقتصادی چمدانی داشته باشیم و مگر می‌توان ۱۰ میلیون دلار را با چمدان و به شکل مسافری در مبادله اقتصادی دخیل کرد؟

در حال حاضر، کشورهای نظیر ایالات متحده، عربستان واسرائیل به این مسئله علاقمند هستند که ما به ‌FATF نپوندیم. به عنوان نمونه، ما خود، قربانی بزرگ تروریسم هستیم و کنوانسیون پالرمو به عنوان کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنان بر زمین و معطل مانده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام یا این لوایح را می‌پذیرد یا خیر. در صورت عدم پذیرش و تصویب این لوایح باید پرسید که آقایان آیا حاضر هستند که تحمیل تبعات آن به زندگی مردم را هم پذیرفته و هزینه اقدامات خود را در برابر افکارعمومی بپردازند؟ 

در ماجرای برجام هم شاهد بودیم که اگر ایالات متحده از این توافق بین‌المللی خارج نشده بود، امروز شاهد این هجمه از تحریم‌های سنگین و ظالمانه علیه مردم ایران نبودیم و ترامپ، در واقع میل و علاقه تندروهای داخلی در ایران را با خروج کشورش از برجام به نوعی عملیاتی کرد. به هر ترتیب باید تلاش کنیم تا منافع ملی کشور در چارچوب تعامل سازنده و اصولی با جهان، دنبال شود.

همین حالا، کسانی که مخالف سرسخت پیوستن ایران به FATF هستند، به صورت توامان بر طبل لزوم مبارزه با فساد هم می‌کوبند، در حالی که چنین رفتار دوگانه‌ای در هیچ منطقی نمی‌گنجد.

یکی از مصادیق فساد در کشور وزیر اسبق رفاه در دولت احمدی‌نژاد است. او در دادگاه، واریز ۳ میلیارد تومان به حساب همسرش را، حق مشاوره عنوان کرده و این سوال مطرح است که چه مشاوره‌ای با این ارزش ریالی از سوی وی انجام شده است؟ به هر حال اگر ایران به FATF بپیوندند، به طور نمونه، حساب چنین فردی به محض واریز وجه مورد اشاره، مسدود خواهد شد. اکنون هم در کل کشورهایی که عضو این معاهده بین‌المللی هستند، اگر وجه نامتعارفی به حساب شما واریز شود، آن حساب تا روشن شدن منبع و ساز و کار دریافت وجه، بلاک یا مسدود خواهند ماند. 

متاسفانه در حال حاضر در جهل اقتصادی هستیم و باید به این مهم واقف باشیم که برای کار با جهان، باید تجارت سازنده را در دستور کار قرار داد. در غیر این‌صورت، آقایانی که بر طبل مخالفت با تجارت شفاف با دنیا می‌کوبند، یک باره سفارت‍‌خانه‌های خارجی در کشور را هم ببندند که دست کم، هزینه اداره این سفارت‌خانه‌ها بر مردم تحمیل نشود!

به نظر من، وزارت امور خارجه اطلاعیه خوبی را اخیرا صادر کرد و شخص ظریف نیز به خوبی عنوان کرد که برخی از کسانی که دست به پولشویی می‌زنند اقدام به فضاسازی علیه FATF کرده‌اند. 

به هر حال سوای اظهارات وزیر خارجه، اعتقاد من بر این است که برخی اصطلاحا بانک می‌زنند که بانک بزنند! بر همین اساس، معتقدم که بانک‌های کشور باید ملی شوند و ما باید انضباط اقتصادی را به سیستم پولی‌مان برگردانیم. به عنوان نمونه، چرا هزینه پرداخت بالغ بر ۳۳هزار میلیاردتومان از بدهی موسسه مالی ثامن به دولت تحمیل شود؟ اگر سیستم مالی کشور امروز، شفاف بود، قطعا می‌دانستیم که این پول‌ها به کجار رفته و صرف منافع چه کسانی شده است. به هر حال پول در سیستم بانکی تبادل می‌شود و رصد آن در ساز و کار شفاف، چندان کار سختی نیست

@economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


تجارت ایران و چین نصف شد

گمرک چین اعلام کرد:

🔹صادرات چین به ایران در  ژانویه 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 58.3 درصدی داشته و به 722 میلیون دلار رسیده است

🔹واردات چین از ایران در ژانویه امسال نیز 51.9 درصد افت کرده و از 2.104 میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به 1.012 میلیارد دلار کاهش یافته است.

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی