کانال تلگرام اقتصادنیوز - خبری
اقتصادنیوز

اقتصادنیوز

جهانگیری:

🔹باید با مردم درباره مشکلات صادقانه گفتگو کرد.

🔹باید از بخش‌های پیشران نظیر مسکن و خودرو حمایت شود.

🔹معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت در سال ۹۸ هستند.

🔹باید کسری بودجه با راهکار‌ها و ظرفیت‌های جدید جبران شود.

🔹همه دستگاه‌ها مکلف هستند صرفه جویی کنند.


تاکتیک ملاکان برای عصر انجماد

❇️ تنور مزایده‌های ملکی با تاکتیک بازیگران بزرگ بازار مسکن، گرم‌تر شد. ملاکان عرضه‌کننده‌های حقوقی با درس گرفتن از رکود سنگین سال‌های ۹۳ تا ۹۵، پیش از مواجهه با وضعیت مشابه در سال جاری، موقعیت فروش به خود گرفته‌اند.

❇️ سمت عرضه در این بازار، با جذاب‌سازی املاک قابل مزایده به شکل نقد و اقساط یا تخفیف نقدی، قصد دارد از ورود به عصر انجماد پیشگیری کند.

❇️ زمین، واحد تجاری و البته آپارتمان مسکونی در مزایده‌های اخیر به شکل توام عرضه شده است. این، علامتی از انتظار پایان جهش قیمت است.

❇️ طی هفته‌های اخیر بانک‌ها و نهادهای گوناگون دولتی نسبت به عرضه بخشی از املاک خود در قالبمزایده اقدام کرده‌اند. این مزایده‌ها عمدتا سراسری بوده و صرفا به املاک تهران و استان البرز بسنده نشده است، بلکه املاکی در سایر استان‌ها نیز برای فروش مزایده‌ای عرضه می‌شوند.

اقتصادنیوز👇


بولتون: ایران از توانمندی‌های آمریکا هراسی ندارد

مشاور امنیت ملی آمریکا:

🔹دولت آمریکا آماده است تا بر روی یک توافق با ایران کار کند.

🔹ایرانی‌ها طوری رفتار می‌کنند گویی دوران دولت اوباما است و در حقیقت هراسی از توانمندی‌های آمریکا ندارند.

🔹حادثه‌های اخیر در غرب آسیا از جمله حمله به خط لوله نفتی متعلق به سعودی‌ها و حمله راکتی به سفارت آمریکا کار ایران است و حملات به پشتیبانی ایران «قطعا» ادامه دارد.

🔹نه فقط ایران بلکه ونزوئلا و کره شمالی نیز راهبرد تلاش برای جداسازی مشاوران رئیس‌جمهور از رئیس‌جمهور را اتخاذ کرده‌اند. / فارس


سرلشکر باقری: اگر برای جلوگیری از صادرات نفت خلیج فارس اراده کنیم، با قدرت، کامل و آشکار انجام می‌دهیم

رئیس ستادکل نیروهای مسلح:

🔹جمهوری اسلامی اگر نیت و اراده انسداد تنگه هرمز را داشته باشد آن را اعلام می‌کند و با صلابت این کار را به طور کامل انجام می‌دهد.


یارانه از آسمان نازل نمی‌شود!

✍️ همه یارانه‌ها از بیت‌المال، یعنی از جیب همه شهروندان، مستقیما یا غیرمستقیم، به کیسه بخشی از شهروندان منتقل می‌شود. به بیان دیگر پرداخت یارانه نوعی بازتوزیع اعلام‌نشده درآمدها در کشور است و به همین دلیل باید منطق قابل قبولی داشته باشد. متاسفانه، اغلب یارانه‌های پرداختی در کشور ما منطق قابل قبولی ندارند.

✍️ در سال ۹۸ جمعیتی در حدود ۷۷٫۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند. آیا می‌توان پذیرفت که از جمعیت ۸۲ میلیون نفری کشور، فقط ۴٫۲ میلیون نفر (یا ۱٫۲ میلیون خانوار) به یارانه ۴۵ هزار تومانی نیاز ندارند؟

✍️ پاسخ آشکارا منفی است. مسلما چندین میلیون نفر که هیچ نیازی به ۴۵ هزارتومان در ماه ندارند، این وجه را دریافت می‌کنند. این مصداق بارز بی‌عدالتی و هزینه سنگین و بی‌منطقی است که به خزانه دولت تحمیل می‌شود.

✍️ در سوی دیگر، بزرگ‌ترین یارانه‌ای که به همه شهروندان، اعم از فقیر و غنی، تعلق می‌گیرد، یارانه پنهان یا یارانه‌ای است که در حقیقت عدم‌النفع دولت به‌دلیل فروش کالاهای تولیدی در داخل کشور با قیمت پایین‌تر از قیمت قابل فروش در خارج از کشور است.

✍️ در این میان شاید بی‌منطق‌ترین یارانه مربوط به بنزین و برق خانگی است که از کیسه همه شهروندان، از جمله کسانی که خودرو ندارند و کسانی که فقط دو یا سه عدد لامپ در خانه دارند، پرداخت می‌شود و بخش اعظم منفعت آن به اقشار پر درآمد تعلق می‌گیرد.

✍️ در مورد «یارانه» بنزین، سهم سه دهک پر‌درآمد ۶ برابر سهم سه دهک کم‌درآمد است. همچنین میزان بهره‌مندی دهک‌های بالایی درآمدی از یارانه گاز، برق و بنزین ۲۳ برابر دهک‌های پایین درآمدی است.

✍️ حتی در کالاهای اساسی سهم سه دهک کم درآمد از یارانه این کالاها حدود ۶٫۵ هزار میلیارد تومان و سهم سه دهک پر درآمد حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان است.

✍️ هرگاه این یارانه‌ها قطع یا به میزان معنا‌داری کاهش داده شوند و درآمد حاصله، همراه با درآمدهای ناشی از افزایش پایه‌های مالیاتی در حساب ویژه‌ای ذخیره شود، موجودی این حساب به راستی چشمگیر خواهد بود.

✍️ در حقیقت، بدون کاهش ریخت‌و‌پاش‌های دولت و تداوم خاصه خرجی‌های کنونی، موجودی «حساب ویژه» نیز به سرنوشت صندوق ذخیره ارزی دچار خواهد شد.

اقتصادنیوز👇


بیژن زنگنه:

🔹متاسفانه با آقای روحانی هیچ مشکلی ندارم

🔹این افراد منابع خبرشان را عوض کنند!

🔹من عقب نشینی نمی‌کنم / خانه ملت


بازگشت دلار به نیمه پایینی کانال ۱۳ هزار تومانی

⭕️ در حالی‌که با رشدهای متوالی از پنجشنبه گذشته نرخ دلار تا حدود ۱۳۷۰۰ تومان نیز رشد کرده بود با این حال طی معاملات امروز تا ساعت ۱۵، نرخ دلار بار دیگر به کمتر از ۱۳۵۰۰ تومان نزول یافت.

⭕️ ناکام ماندن دلالان برای داغ کردن نرخ دلار با موج‌ اخبار سیاسی، فشار سنگینی را بر انتظارات آتی از دلار وارد کرده است. در حالی‌که طی ماه‌های گذشته معامله‌گران جهش دوباره نرخ دلار تا سقف‌های تاریخی خود را محتمل می‌دانستند اما به نظر می‌رسد توجه بیشتری از سوی معامله‌گران به واقعیت‌های اقتصادی جلب شده است.

⭕️ گرچه همچنان ریسک‌های سنگینی متوجه اقتصاد کشور است اما از شدت اظهارنظرهای غیرکارشناسی که بدون پشتوانه نرخ‌های بالای دلار را برخلاف واقعیت‌های اقتصادی کشور پیشبینی می‌کردند کاسته شده است.

⭕️ با این حال در موج احتمالی اخبار سیاسی و تلاش‌های آمریکا برای کارشکنی‌های حداکثری در اقتصاد ایران، در کنار کسری محتمل بودجه دولت در سال ۹۸ و عدم حرکت حاکمیت در مسیر اصلاح اقتصادی از نگرانی‌هایی است که مانع از پایان تلاطم ارزی می‌شود.

اقتصادنیوز👇


جراحی بودجه؟

✍️ به روایت سازمان برنامه و بودجه، «کارشناسان و مدیران (این سازمان) به این نتیجه رسیده‌اند که امکان اداره کشور در آینده با استمرار رویه‌های جاری وجود ندارد …

✍️ جلوگیری از «ادامه وضع موجود» و تحقق چشم‌انداز هراس‌انگیزی که کارشناسان سازمان برنامه و بودجه ترسیم کرده‌اند، نیازمند کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدهای دولت است.

✍️ تاکید تدوین‌کنندگان این طرح بر اصلاح یارانه‌های گوناگون و اغلب بی‌منطقی که کمر دولت را خم کرده و قیمت‌های نسبی را یکسره از معنا تهی ساخته‌اند، نکته بسیار مثبتی است که در صورت اجرای موفقیت‌آمیز آن، بخشی از مسیر سالم‌سازی و اصلاحات ساختاری اقتصاد کشور پیموده شده است.

✍️ با اجرای این نقشه همه شهروندان و نه صرفا اقشار کم درآمد، باید کمربندها را سفت کنند و سختی‌های گذار از بحران کنونی را تحمل کنند؛ ضمن آنکه تلاش جدی مسوولان برای تنش‌زدایی می‌تواند عمر این دوره بحرانی را کوتاه کند. تا آن زمان اما دوران سختی در پیش خواهیم داشت.

✍️ تحمل این دشواری‌ها، هم تاوانی است که برای بی‌تفاوتی در برابر فساد سیستمیک در کشور و نیز فقدان اهلیت حرفه‌ای سیاست‌گذاران و سیاست‌های نسنجیده و خسارت‌بار آنها در گذشته و حال، می‌پردازیم و هم راهکاری است که می‌تواند از تحقق چشم‌انداز تیره و تاری که کارشناسان سازمان برنامه و بودجه ترسیم کرده‌اند، جلوگیری کند.


مستاجران هم وام می‌گیرند

🔹بانک مسکن و دولت به دنبال تصویب طرحی برای تامین مالی بازار اجاره و ایجاد تسهیلاتی برای مستاجران هستند.

🔹گفته می‌شود راه‌اندازی صندوق حمایت از مستأجران به عنوان یکی از روش‌های اجرای این طرح در بانک مسکن در حال بررسی است. منابع صندوق حمایت از مستأجران بدون اتکا به منابع دولتی و از محل پس‌اندازهای مردمی تأمین خواهد شد و اعطای تسهیلات برای پرداخت تمام یا بخشی از ودیعه (مبلغ رهن) واحدهای مسکونی به مستأجران واجد شرایط و سپرده‌گذاران این صندوق انجام خواهد شد.

🔹روش دیگر نیز افتتاح حساب برای متقاضیان به منظور استفاده از امکاناتی همچون دریافت سود سپرده‌گذاری با هدف توانمندسازی مالی به منظور افزایش توان پرداخت در بازار اجاره است؛ به این معنا که مستأجران بتوانند با پس‌انداز کردن مبالغی در بانک مسکن و دریافت سود، توانمندی مالی بیشتری برای حضور در بازار اجاره کسب کنند. / ایسنا

اقتصادنیوز👇


رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران:

🔹فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است.

🔹شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند.

🔹بی تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.


تداوم چشم‌انداز صعودی طلا

⭐️ طلا بهترین قیمت خود ظرف بیش از یک‌سال گذشته را در روز جمعه تجربه کرد و براساس جدیدترین نظرسنجی کیتکو، کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت اعتقاد دارند که این جریان افزایش قیمت در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت.

⭐️ فلز زرد با ادامه تنش تجاری بین ایالات متحده و دیگر شرکای تجاری این کشور ازجمله چین، اتحادیه اروپا، کانادا و برخی دیگر از کشورها، همچنین در ادامه افزایش نگرانی‌ها در مورد کند شدن رشد اقتصادی جهان حمایت شده است.

⭐️ در نتیجه بازار‌ها با درصد بالایی انتظار دارند که تا قبل از پایان فصل تابستان، شاهد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو باشند. حمله به دو نفتکش در خاورمیانه هم مورد دیگری بود که به جریان خرید کمک کرد و هر زمان که بازارها به سمت بالا جهشی دارند، آنها در واقع جریان‌های افزایشی تکنیکال را شکل می‌دهند.

اقتصادنیوز👇


کمالوندی: ایران دیگر برای اروپایی‌ها صبر نخواهد کرد/بدعهدی صورت بگیرد رآکتور قبلی قابل احیاست

سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

🔹۶ تیر ماه از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم عبور می‌کنیم.

🔹ممکن است در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل افزایش یابد.

🔹منتظر تصمیم مقامات کشور برای گام دوم هستیم، البته فرصت برای اروپایی‌ها وجود دارد.

🔹ذخایر ایران با شتاب بیشتری روند افزایشی خواهد داشت.

🔹اگر برای آنها [اروپایی‌ها] حفظ برجام مهم است، باید تلاش کنند؛ ایران دیگر برای دیدن عمل آنها صبر نخواهد کرد.

🔹این اقدامات ایران در راستای پاراگراف ۳۶ و ۲۶ برجام است. به مجردی که تعهداتشان را اجرا کنند اقدامات به قبل بازخواهد گشت.

🔹هم طراحی قبلی رآکتور اراک مدنظر است و هم بازطراحی آن؛ اگر بدعهدی صورت بگیرد ایران لوله‌های کالندریا را دارد و رآکتور قبلی قابل احیاست.

🔹الان طراحی‌ها تمام شده ودر مرحله تهیه ماشین‌آلات هستیم.

🔹اگر [طرف‌های برجام] صادق باشند و وظایفشان را انجام دهند شاید ترجیح این باشد که از رآکتور جدید به دلیل مزایای آن استفاده شود. / فارس

اقتصادنیوز👇


اولین کارت زرد به وزیر جوان کابینه روحانی

🔹نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر ارتباطات قانع نشدند و «آذری جهرمی» اولین کارت زرد را از مجلس دریافت کرد.


بررسی روند بازار ارز / رشد دلار بر پایه اخبار غیر اقتصادی

📌دلار آمریکا در دومین روز هفته تغییر مسیر داد و به افزایش قیمت پرداخت. طی معاملات دیروز شاخص ارزی کشور ۲۵۰ تومان به ارزش خود افزود و راس ساعت ۱۶ به بهای ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید. به اعتقاد برخی کارشناسان نوسان‌گیران که روز شنبه برای عدم مواجهه با بازارساز از اتخاذ موقعیت خرید خودداری کرده بودند، دیروز با حمایت اخبار سیاسی و درهم وارد معاملات شدند. دیروز نرخ حواله درهم تا ۳ هزار و ۷۵۰ تومان رشد و ذهنیت معامله‌گران را افزایشی کرد. از سمت دیگر اخبار غیر اقتصادی تاثیر مهمی در رشد دلار داشت. نگرانی از تصمیم سازمان «FATF»، برخی اظهارات در خصوص خروج ایران از برجام و تصمیم انگلیس برای اعزام صد نفر از نیروی دریایی سلطنتی این کشور به خلیج فارس با افزایش سطح نگرانی سمت تقاضا و نرخ ارز را افزایش داد.

اقتصادنیوز👇


معافیت طولانی‌تر آمریکا به عراق برای واردات برق ایران

🔹سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن یک معافیت ۱۲۰ روزه به عراق صادر کرد که به این کشور اجازه می‌دهد برای مقابله با کمبود نیرو، به واردات برق و گاز طبیعی ایران ادامه دهد. / ایسنا


نظرسنجی فاکس‌نیوز:

🔺ترامپ از تمامی نامزدهای دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا عقب‌‌ افتاد.


تعیین تکلیف دلار ۴۲۰۰ تومانی در جلسه پنجشنبه

باقری نماینده شورای سران اقتصادی قوا در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات در خصوص تغییر سیاست‌های ارزی کشور عنوان کرد:

🔹دو سناریو برای جلسه روز پنجشنبه آینده مطرح شده است. در سناریوی اول این پیشنهاد مطرح شده دلار ۴۲۰۰ تومانی همچنان باقی بماند ولی به تعداد معدودی از کالاها تعلق گیرد. یعنی به‌جز ۴ قلم کالای حذف شده از لیست کالاهای مشمول ارز دولتی، اقلام دیگری هم از این لیست خارج شود.

🔹در سناریوی دوم عملا یک بازار ارزی بیشتر نخواهیم داشت و دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد. /تسنیم


قبض ۵ درصدی اقتصاد سال ۹۷

💠 آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۷ به میزان ۵ درصد منقبض (کوچک‌تر) شده است. براساس این گزارش، رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۷، کمترین رقم پس از سال ۱۳۹۱ است.

💠 همچنین رشد اقتصادی بدون نفت در سال گذشته به میزان منفی ۲٫۴ درصد ثبت شده و نشان می‌دهد که بخش قابل‌توجهی از رشد منفی به دلیل افت درآمدهای نفتی در سال‌های گذشته بوده است.

💠 در بخش‌های اقتصادی، تولید گروه کشاورزی و صنعت کاهشی گزارش شده، اما در بخش خدمات به میزان کمی به سطح تولید افزوده شده است.

💠 هر چند که این آمارها نشان‌دهنده رکود اقتصادی در اقتصاد است، اما بررسی روند آمارها و پیش بینی مراکز بین‌المللی نشان می‌دهد که می‌توان به بازگشت رشد اقتصادی مثبت در سال آینده امیدوار بود.

@Eghtesadnews


پمپئو: در حال بررسی طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها در مورد ایران هستیم!

وزیر امور خارجه آمریکا:

🔹آمریکا در رابطه با ایران انتخاب‌های زیادی را بررسی می‌کند. / ایسنا


وزیر کشور:

🔹کوتاهی بانک‌ها در پرداخت مطالبات مناطق سیل‌زده قابل پذیرش نیست.

🔹مقرر شد تا پایان خردادماه پرداختی‌های مناطق سیل زده را انجام دهند اما با توجه به گزارش اعلام شده در این جلسه متوجه شدیم بانک‌ها عقب هستند.


پذیره نویسی بیمه زندگی باران

(سهامی عام-در شرف تاسیس)

نماد: باران

آخرین مهلت پذیره نویسی: ۰۶/۰۴/۹۸

ساعت ثبت سفارش: ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰

قیمت هر سهم: ۱۰۰۰ ریال

(۵۰ درصد نقد و ۵۰ درصد در تعهد می‌باشد)

تماس: ۰۲۱۸۸۰۵۲۵۹۲

آدرس کانال بیمه زندگی باران:

https: //t. me/BaranLifeIns

آدرس سایت بیمه زندگی باران:

baraninsurance. com


تغییرات انتظارات در بازار ارز؟

🔘 در دومین روز هفته، قیمت دلار به محدوده ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی سرک کشید و سکه تمام بهار آزادی با قدرت از مرز ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی عبور کرد. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. برخی از معامله‌گران عنوان می‌کردند که پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت این ارز تا ۱۳ هزار و ۷۷۰ تومان نیز رشد کرد. این افزایش قیمتی در حالی رقم خورد که در اولین روز هفته بازار با عقب‌نشینی خریداران مواجه شده بود.

🔘 به گفته برخی از بازیگران باتجربه بازار، نوسان‌گیران در روز اول هفته به دلیل اینکه احساس کردند بانک مرکزیبا قدرت اقدام به عرضه ارز خواهد کرد، عقب نشستند و روز دوم کم کم وارد بازار شدند. برخی فعالان نشانه ورود آهسته نوسان‌گیران به بازار را افزایش خریدها در ساعات پایانی روز شنبه دانستند. به گفته آنها، پس از خروج بازارساز و پایان ساعت کار رسمی بازار، معامله‌گران موقعیت خرید به خود گرفتند و قیمت را به بالای مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی بردند. رشد انتهای وقت شنبه در ابتدای روز یکشنبه نیز ادامه یافت.

🔘به گفته برخی فعالان، سمت انتظارات تا حدی در بازار تغییر کرده است و همین موضوع زمینه‌ساز افزایش خریدها در بازار نسبت به هفته گذشته شده است. با این حال، در روز اول هفته عرضه ارز مانع از اثرگذاری انتظارات افزایشی شد، ولی در روز دوم هفته، سمت تقاضا توانست تعیین‌کننده‌تر عمل کند.

بیشتر بخوانید👇

yon. ir/DZ۹oF

اقتصادنیوز👇


دو راهی ادامه یا اصلاح در بورس

✅ برخورد با سقف‌های ذهنی؟

✅ لحظه‌شماری برای پایان سریال تسعیر ارز

✅ آرامش بازار جهانی در حضور کمرنگ ریسک‌ها

💠 بورس تهران معاملات امروز را درحالی آغاز می‌کند که شاخص کل در آخرین جهش خود به رکورد تاریخی دیگری دست یافته است.

💠 البته عرضه‌های دیروز که از میانه‌های کار بازار شدت گرفت، پیغام مطلوبی را در بر نداشت و به زعم‌ بسیاری از فعالان بازار می‌تواند مقدمه یک اصلاح باشد.

💠 هر چند برخورد به سقف‌های ذهنی عاملی بازدارنده برای ادامه رشد به شمار می‌رود اما انتشار قریب‌الوقوع اطلاعات عملکرد شرکت‌ها به‌ویژه در سهام کالایی و گروه بانکی همچنان از مهمترین عواملی هستند که بخشی از بازار را در دو راهی بین ادامه حرکت صعودی و اصلاح قیمت قرار داده‌اند.

اطلاعات تکمیلی👇

bit. ly/۲Kiiyeo


مراحل ترک اعتیاد نفتی

📌سازمان برنامه و بودجه ریشه اصلاحات ساختاری را اعلام کرد. بر اساس چارچوب اصلاحات ساختاری بودجه، باید ۴ اقدام به‌صورت همزمان انجام شود: «ایجاد درآمدهای پایدار»، «کوچک‌سازی مخارج دولت و بخش عمومی»، «اجرای اصلاحات در فرآیندها و رویه‌ها برای کاهش کسری بودجه ساختاری» و «ایجاد استقلال بودجه جاری از درآمدهای نفتی». اما در بین این ۴ اقدام، سازمان برنامه، محور سوم را مهم‌ترین برنامه اصلاحات ساختاری می‌داند.

📌اگر اصلاحاتی در درآمدها و هزینه‌ها رخ دهد، اما همچنان بودجه از ناحیه ساختاری دچار کسری شود، در عمل اصلاحات اولیه بی‌نتیجه خواهد ماند. برای این منظور، سند بودجه باید به جامعیت بیشتری برسد و به سند مالی حاکمیت ارتقا یابد.

📌یکی از بارزترین نقاط ضعف ساختاری بودجه، حجم عملیات فرابودجه‌ای در اقتصاد ایران است که به بیش از ۴۰ درصد سقف بودجه می‌رسد. حل این معضل نیازمند پایش مالی بر کلیه نهادهایی است که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند.

اطلاعات تکمیلی👇

yon. ir/NsxQo


جنگ نفتکش‌ها

▪️ بخشی بزرگ از نفت مورد نیاز جهان از تنگه هرمز که ایران بر آن کنترل دارد عبور می‌کند و ناامن شدن این آبراه افزایش شدید قیمت نفت را در پی دارد. واکنش بازار نفت به حادثه روز پنج‌شنبه در ابتدا بزرگ بود و قیمت‌ها بیش از ۴ درصد رشد کرد اما در پایان معاملات آن روز، رشد قیمت‌ها تنها ۲٫۲ درصد بود.

▪️ دو عامل سبب شده قیمت نفت رشد قابل ملاحظه‌ای نداشته باشد: ضعف در اقتصاد جهان که از رشد تقاضای جهانی برای نفت می‌کاهد و احتمال بسیار اندک بروز جنگ بین ایران و آمریکا.

▪️ کارشناسان بازار نفت می‌گویند، جنگی که مورد توجه سرمایه‌گذاران است جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکاست. این جنگ لطمات بزرگی به اقتصاد جهان وارد کرده است.

▪️ در مطالب حاضر به تاثیر افزایش تنش‌ها در خاورمیانه بر بازار نفت، احتمال‌های مطرح درباره بروز درگیری بین ایران و آمریکا، موضع‌گیری‌های کشورها و مقامات آمریکایی در قبال حادثه روز پنج‌شنبه و برخی تبعات تشدید تنش‌ها اشاره شده است.

اینجا بخوانید👇

yon. ir/Ls۱b۶


نگرانی پاپ فرانسیس از تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج فارس

رهبر کاتولیک‌های جهان:

🔺با نگرانی زیاد تنش‌ها در منطقه خلیج فارس را زیر نظر دارم.

🔺از تمامی طرف‌ها می‌خواهم از ابزار دیپلماسی برای حل مشکلات پیچده در خاورمیانه استفاده کنند. /ایرنا


معمای خودروهای ناقص

🔷 خودروسازان بزرگ کشور در حالی همچنان به تولید محصولات ناقص (دارای کسری قطعه) مشغول هستند که به تازگی تردیدهایی مبنی بر کمبود قطعات برای پوشش تیراژ فعلی، ایجاد شده است.

🔷 در یک سوی ماجرا، خودروسازانی قرار دارند که می‌گویند با کمبود قطعه مواجه هستند و به همین دلیل بخشی از تولیداتشان به‌صورت ناقص در کف کارخانه مانده و تا تکمیل نشدن قطعات، امکان تجاری شدن آنها نیست.

🔷 در آن سو اما برخی کمبود قطعات در خودروسازی را رد کرده و پا پیش کشیدن مسائلی مانند احتکار (چه خودرو و چه قطعه) خودروسازان را به گروکشی متهم می‌کنند.

❓در حال حاضر اوضاع تامین قطعات از داخل و خارج با توجه به وجود تحریم و مشکلات اقتصادی، به چه شکل است؟

❓آیا خودروسازان به عمد و با وجود فراهم بودن قطعات، تیراژ را بالا نمی‌برند؟

❓اگر چنین است، چه نفعی در تولید ناقص و احتکار قطعات (و شاید خودرو) وجود دارد که شرکت‌های خودروساز به آن روی آورده‌اند؟

گزارش امروز صفحه خودرو را بخوانید👇

yon. ir/znPZm

اقتصادنیوز👇


سریال شنبه‌های قرمزپوش بازار سهام در آخرین هفته معاملات خرداد ماه به پایان رسید. هر چند بسامد بالای اخبار و تنش‌های سیاسی در آخرین روزهای هفته گذشته تکرار شد، اما واکنش منفی بورس تهران به این اتفاقات، کمرنگ‌تر و زودگذرتر از موعدهای پیشین بود.


طرح جدید مسکن در ۱۰۰۰ شهر

🏗 ساز‌و‌کار برنامه ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در یک هزار شهر کشور، وارد مرحله «نیازسنجی ثانویه» شد. این برنامه توسط بنیاد مسکن در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر عملیاتی می‌شود و قرار است تا اواسط تابستان سامانه ثبت‌نام از متقاضیان واجد شرایط برای این منظور راه‌اندازی شود.

🏗 دو شرط برای گزینش متقاضیان پیشنهاد شده اما احتمال می‌رود دو شرط دیگر هم به آن اضافه شود. ساخت و ساز به سه شکل و با وام ۷۵ میلیونی پیش‌بینی شده است. این برنامه ۵ تفاوت با مسکن‌مهر دارد.

🏗 اولین شرط این است که افراد متقاضی نباید از تاریخ ۲۲ بهمن ماه سال ۵۷ تاکنون از هیچ کدام از خدمات دولتی در حوزه تامین مسکن همچون دریافت زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای ساخت و خرید مسکن استفاده کرده باشند.

🏗 شرط کلیدی دیگر آن است که متقاضیان باید حتما در زمان ثبت‌نام در سامانه فاقد مسکن باشند.


#اخبار_کوتاه

🔹وزیر صنعت: هیچ مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم و در همین راستا تمامی خودروسازان مکلف هستند که به تعهدات خود در مقابل خریداران جامه عمل بپوشانند.

🔹سخنگوی دولت: تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین اتخاذ نشده / هیچ تغییری در دستور کار دولت نیست / دولت درخواست دارد که وزارت بازرگانی تشکیل شود

🔹وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران! / از ۲۵ میلیون و ۴۱۲ هزار خانه در ایران تنها ۲۲ میلیون و ۸۳۰ هزار واحد آن دارای سکنه است.

🔹تاکید ژاپن بر لزوم ارائه شواهد معتبر از سوی آمریکا درباره ادعای نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها

🔹معاون وزیر دفاع انگلیس: در حراست از منافع خود در منطقه، مصمم هستیم / ایران نفوذ منفی در سوریه، بحرین، عراق و کشورهای دیگر دارد.

منبع: ایسنا


دلار به محدوده ۱۳۷۰۰ تومان رسید

📌 در دومین روز هفته، قیمت دلار به محدوده ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی سرک کشید و سکه تمام بهار آزادی با قدرت از مرز ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی عبور کرد.

📌 روز یک شنبه، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. برخی از معامله گران عنوان می‌کردند که پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت این ارز تا ۱۳ هزار و ۷۷۰ تومان نیز رشد کرد.

📌 این افزایش قیمتی در حالی رقم خورد که در اولین روز هفته بازار با عقب نشینی خریداران مواجه شده بود. به گفته برخی از بازیگران باتجربه بازار، نوسان گیران در روز اول هفته به دلیل اینکه احساس کردند بانک مرکزی با قدرت اقدام به عرضه ارز خواهند کرد، عقب نشستند و روز دوم کم کم وارد بازار شدند.

📌 برخی فعالان نشانه ورود آهسته نوسان گیران به بازار را افزایش خریدها در ساعات پایانی روز شنبه دانستند. به گفته آن‌ها، پس از خروج بازارساز و پایان ساعت کار رسمی بازار، معامله گران موقعیت خرید به خود گرفتند و قیمت را به بالای مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی بردند. رشد انتهای وقت شنبه در ابتدای روز یک شنبه نیز ادامه یافت.

اقتصادنیوز👇


ویژگی انحصاری بازار آپارتمان‌های لوکس‌متراژ

🏡 در حال حاضر تنها نقطه کانونی جست‌وجوی بی‌دردسر آپارتمان نوساز در بازار مسکن کنونی، بازار آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ با مساحت بیش از ۱۵۰ مترمربع است.

🏡 سازنده‌های آپارتمان‌های کوچک و متوسط متراژ متناسب با دامنه مساحت مورد تقاضای عمده جست‌وجوگران مصرفی بازار ملک، همچنان از عرضه آپارتمان‌های تکمیل‌شده خودداری می‌کنند.

🏡 نااطمینانی به آینده شرایط اقتصادی و وضعیت بازارهای مختلف مهم‌ترین عاملی است که سازنده‌ها را از فروش ملک در بازار فعلی منصرف می‌کند.

🏡 بازار آپارتمان‌های بزرگ و لوکس‌متراژ با مساحت بیش از ۱۵۰ مترمربع در حال حاضر کانون عرضه نوسازها در بازار مسکن محسوب می‌شود، طوری که به اذعان واسطه‌ها از هر سه فایل در این دامنه متراژی، دو مورد نوساز و تازه‌ساز هستند.

اقتصادنیوز👇


رئیس سازمان برنامه و بودجه:

🔹در پرداخت حقوق کارکنان دولت، نباید حتی یک روز هم تأخیر بیفتد.

🔹چاره‌ای جز تقلیل هزینه‌های جاری نداریم.

🔹۸۰ هزار پروژه در دست اجرا داریم.

🔺گفتنی است اخیرا «عباسی» سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبر از اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها داده بود.


وزیر خارجه آمریکا:

🔹ما خواستار جنگ با ایران نیستیم، و آنچه در توان داشته‌ایم برای ایجاد بازدارندگی انجام داده‌ایم.

🔹حادثه اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان، حمله ایران به کشتی‌رانی تجاری و آزادی تردد بود، که مقصودی روشن داشت: ممانعت از تردد از تنگه هرمز. / فارس


منشأ پرسروصداترین تصمیم ارزی کجاست؟

❓اصولا مبنای سیاست‌گذار برای خلق سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

❓آیا، واقعا تراز پرداخت‌ها در سال‌های قبل از اعلام سیاست یاد شده مثبت بود؟

❓نقش تیم کارشناسی دولت در این رویه مخرب چه بود؟

❓آیا تیم کارشناسی دولت قادر به پیش‌بینی افزایش تقاضای سوداگری و خروج سرمایه بعد از اعلام سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی نبود؟

❓آگر پیش‌بینی کرده، چه عواملی باعث شد تا این سیاست در نهایت اعمال شود؟

❓اگر پیش‌بینی نکرده، آیا می‌توان ادعا کرد که بدنه دولت از کارشناسان اقتصادی خبره و مقاوم در مقابل سیاست‌های مغلوب، رنج می‌برد؟

❓چه کسانی پاسخگوی رانت و فساد ایجاد شده و اتلاف گسترده منابع عمومی به دنبال این سیاست هستند؟

گزارش ویژه «دنیای اقتصاد» را بخوانید👇

yon. ir/Qeypp


ترامپ بر سر دو راهی

🔻 به‌نظر می‌رسد دولت آمریکا در قبال نحوه ادامه مسیر علیه ایران یکپارچه نیست. ایالات‌متحده معتقد است اقدامات ایران نظم مورد نظر آمریکا در خاورمیانه را تهدید می‌کند و تهران در حال افزایش نفوذ خود در این منطقه است.

🔻 اما اختلاف نظر بر سر نحوه مقابله با ایران وجود دارد. برخی مقامات اطلاعاتی، سیاسی و نظامی آمریکا معتقدند حمله آمریکا به ایران در واکنش به حادثه روز پنج‌شنبه اوضاع را از کنترل خارج خواهد کرد.

🔻 ایران در صورت حمله آمریکا واکنش غیرمتقارن نشان خواهد داد و به احتمال زیاد از گروه‌های حامی خود در منطقه علیه آمریکا استفاده خواهد کرد.

🔻 زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا اثبات شود، ایران مسوول این حملات بوده و حتی اگر ثابت شود، چنین بوده، واکنش آمریکا منافع واشنگتن و دیگر کشورها را به‌شدت به خطر می‌اندازد.

🔻 از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند بازیگران منطقه‌ای تلاش می‌کنند آمریکا را به درگیری نظامی با ایران بکشانند.


کاهش بار مراجعات درمانی مردم به دلیل مسایل اقتصادی

معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی:

🔹حدود ۳۰ درصد بار مراجعات به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و بدون مراجعه مجدد به پزشک است تا از این طریق بتوانند هزینه‌های خود را کاهش داده و پول ویزیت را پرداخت نکنند. اینها نشانه‌های نگران‌کننده‌ای است. / ایسنا

اقتصادنیوز👇


توضیحات وزیر نیرو از آغاز فصل جدید در روابط اقتصادی ایران و روسیه

(تهران امروز میزبان پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری ایران و روسیه است.)


کاهش ۶۱ درصدی معاملات مسکن در تهران

📌بیش از ۸۰ درصد آگهی‌های فروش در فضای مجازی را آپارتمان‌های واقع در نیمه شمالی شهر تهران تشکیل می‌دهد. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متر مربع در مناطق پر تقاضا و پرجمعیت تهران در مواقعی کمتر از یک روز به فروش می‌رسد. این در حالی است که مناطق شمال شهر هنوز از رکود شش ساله بازار خلاص نشده است. از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ که به علت نوسانات نرخ ارز، هجوم تقاضا به سمت خرید آپارتمان آغاز شد، معاملات مسکن حدودا یک و نیم برابر شد اما این حجم از خرید و فروش نیز خروج از رکود مسکن در شمال تهران را در پی نداشت.

📌بنا به گفته واسطه‌های ملکی، بعضی از فایل‌ها بیش از دو سال است که در دفاتر املاک مناطق ۱ تا ۵ خاکمی‌خورند و مشتری برای آنها پیدا نمی‌شود. کمتر آگهی را می‌توان در بالای شهر با قیمت پایین‌تر از یک میلیارد تومان پیدا کرد؛ در حالی که سرعت رشد ماهیانه قیمت در این مناطق کند شده است.

اطلاعات تکمیلی👇

yon. ir/Th۱xD

اقتصادنیوز👇


آخرین قیمت‌ها در بازارهای ارز، طلا و سکه؛ امروز یک‌شنبه ۲۶ خرداد

#بازار

اقتصادنیوز👇


پوتین برای رییس جمهوری چین جشن تولد گرفت

🔹روز گذشته همزمان با دیدار دوجانبه رهبران چین و روسیه در حاشیه برگزاری اجلاس سیکا در شهر دوشنبه تاجیکستان، سالگرد تولد «شی‌جن‌پنگ» رییس جمهوری چین بود و «ولادیمیر پوتین» رییس فدراسیون روسیه در حاشیه دیدار دوجانبه با همتای چینی با یک کیک تولد و یک جعبه پر «بستنی روسی» او را شگفت‌زده کرد! / سی‌ان‌ان


رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌ تومان است ولی ۳۷ میلیون می‌فروشیم!

🔹حدود ۹۰ درصد از قطعات الکترونیکی خودرو از جمله ECU وارداتی است و شاید برخی از قطعه‌سازان داخلی بتوانند این قطعات الکترونیکی را تولید کنند اما میزان تولید قطعات کفاف نیازمندی شرکت‌های خودروساز را نمی‌دهد. / عصرایران


سوخت پتروپالایشی جهش بورس / تحرکات سریع و چرخش‌های ناگهانی

💠 توام با تداوم رکوردشکنی‌های شاخص کل اتفاق مهمی در معاملات امروز رقم خورد. در کانون این اتفاق، چرخش سریع محور تقاضا به روی سهام کالایی و خروج محسوس نقدینگی از سهام گروه‌های خودرویی، بانکی و عقب‌نشینی کوچک‌ترهای بورسی قابل مشاهده است.

💠 هر چند نشانه‌های کمرنگی از این رویداد در جریان دادوستدهای روز گذشته در زیر پوست بازار به چشم می‌خورد اما این تغییر، امروز ابعاد و عمق بیشتری یافت.

💠 در پی این اتفاق، شاخص کل که در رالی بورس طی سال جاری به دلیل ضعف نسبی تقاضا در سهام کالایی از شاخص هم‌وزن عقب مانده بود، در معاملات امروز با سرعت بیشتری پیش تاخت و قله جدیدی را درنوردید.

مهم‌ترین رویدادهای بورس یکشنبه👇

bit. ly/۲IKwP۰q


دلار ۴۲۰۰ تومانی و سواد اقتصادی

📌کسانی که سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی را مصوب کردند و نظام ارزی را برای مدتی مبتنی بر آن ساختند، معتقد بودند از علم اقتصاد آگاهی دارند و مبانی آن را می‌دانند، اما در عین حال بر این باور بودند که شرایط اقتصادی ایران به گونه‌ای است که نمی‌توان از یافته‌های علم اقتصاد در آن استفاده کرد. اما نگاهی به این سیاست و ادله توجیهی مدافعان نشان می‌دهد طراحان در مفاهیم اولیه علم اقتصاد دچار سوءتفاهم بودند.

📌طراحان ایده دلار ۴۲۰۰ تومانی بر این باور بودند که عرضه و تقاضای دلار در جامعه مشخص است و میزان عرضه دلار، بیش از میزان تقاضای آن است. بنابراین دولت می‌تواند به سادگی و با تامین ارز برای کلیه نیازهای واقعی، از ایجاد بحران در نظام ارزی کشور جلوگیری کند. آنها به این نکته توجه نداشتند که تقاضا، تابع قیمت است و اگر دولت قیمت دلار را پایین‌تر از قیمت بازاری آن تعیین کند، تقاضای دلار افزایش خواهد یافت و به حدی خواهد رسید که دولت نمی‌تواند به این تقاضا پاسخ بدهد. در عمل هم همین اتفاق افتاد و پس از اعلام سیاست ارزی ۴۲۰۰ تومانی، تقاضای ارز و میزان ثبت سفارش‌ها تا حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافت؛ به گونه‌ای که چند ماه بعد دولت ناچار شد از سیاست مزبور عقب‌نشینی کند و نرخ بازار را به رسمیت بشناسد. با این حال، سیاست ارزی ۴۲۰۰ تومانی تا آن زمان خسارات زیادی را به جامعه و مردم وارد کرد.

📌برای اینکه دیگر چنین اشتباهاتی پیش نیاید و دولتمردان، جامعه و اقتصاد را به آزمایشگاه ایده‌های نادرست و غیراقتصادی تبدیل نکنند، چه باید کرد؟ بهترین راه برای این کار، آموزش دادن اصول اولیه اقتصاد به عموم مردم است. در این صورت، اولا دولتمردان که از متن جامعه بر می‌خیزند، اعتقاد به دانش اقتصاد خواهند داشت و بر خلاف اصول آن عمل نخواهند کرد، ثانیا حتی اگر چنین کنند با نقد و تذکر مردم مواجه می‌شوند و زودتر ناچار به بازگشت به مسیر عقلانیت خواهند شد.

متن کامل یادداشت امیر سلیمی را اینجا بخوانید👇

yon. ir/duKEz

اقتصادنیوز👇


شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران شد

🔹در انتخابات رئیس اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی با ۳۰۲ رای و یونس ژائله با ۱۴۰ رای از ۴۴۸ رای ماخوذه انتخابات خود را برگزار کردند. همچنین تعداد آرای باطله نیز ۶ رای اعلام شد. / ایلنا


#اخبار_کوتاه

🔹نرخ بیمه نفتکش‌ها در خاورمیانه ۲۰ برابر شد

🔹وزیر انرژی عربستان سعودی: درخواست یک بشکه نفت را هم بی‌جواب نمی‌گذاریم / نسبت به اقدامات تروریستی و اختلالات احتمالی در روند عرضه نفت نگران هستم.

🔹رئیس اتحادیه نبات و آب‌نبات: قیمت شکر در سطح بازار کاهش یافته و به محدوده ۴۰۰۰ تومان رسیده است.

🔹انگلیس ۱۰۰ نیرو به تنگه هرمز اعزام می‌کند.

🔹لاریجانی: حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران است / ملت آمریکا گرفتار باند سیاسی بی‌آبرویی شده‌اند که پس و پیش حرف‌های خود را محاسبه نمی‌کنند.

منبع: ایسنا


وصول ۱۲ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

🔹فقط در سال ۹۷ با بررسی تراکنش‌های بانکی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی که یک بار در اقتصاد ایران مالیات نداده بودند وصول شد.

🔹برخی دستگاه‌ها به دلایل مختلف امکان دسترسی به اطلاعات را با توقف روبرو کرده‌اند.

🔹یکی از دغدغه‌های ما اجرا نشدن طرح جامع مالیاتی است. / فارس

اقتصادنیوز👇


ولی‌عهد سعودی:

🔹عربستان دنبال جنگ در منطقه نیست.

🔹 «ایران است که وضعیت را در منطقه تشدید می‌کند» و دست به اقدامات تروریستی می‌زند.

🔹حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و هدف گرفتن تأسیسات نفتی و فرودگاه أبها در عربستان، بر خواست ریاض از جامعه بین‌الملل تأکید می‌کند تا موضعی قاطع علیه ایران اتخاذ شود.

🔹در برخورد با هر تهدیدی علیه منافع حیاتی‌مان تردید نمی‌کنیم.


شاخص ارزی هفته را کاهشی آغاز کرد / عقب‌نشینی نوسان‌گیران دلار؟

📌دلار مسیر افزایشی انتهای هفته گذشته را ادامه نداد. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی روی عدد ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومانی قرار گرفت. کاهش قیمت دلار در حالی ثبت شد که شماری از فعالان انتظار داشتند به واسطه جهش هفته گذشته و بالا رفتن تنش‌های منطقه‌ای، در اولین روز هفته نیز رشد این ارز ادامه پیدا کند. با این حال، برخلاف انتظار این گروه نوسان‌گیران از موقعیت خرید عقب‌نشینی کردند و در نتیجه دلار به سمت اعداد پایین‌تر حرکت کرد.

📌فعالان بازار ارز دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به تغییر مسیر دلار داشتند. عده‌ای نقش بازارساز و افزایش عرضه حواله درهم را عامل افت دلار می‌دانستند؛ حال آنکه عده دیگری خبر تشکیل بازار متشکل ارزی را متغیری می‌دانستند که زمینه‌ساز عقب‌نشینی نوسان‌گیران شد.

متن کامل تحلیل روند بازار ارز در روز گذشته را اینجا بخوانید👇

yon. ir/iXccp

اقتصادنیوز👇


‍ ذهن‌خوانی طراح دلا‌‌ر ۴۲۰۰

🔴 بعد از گذشت حدود ۱۴ ماه از معرفی دلار ۴۲۰۰ تومانی، هنور زوایای پنهان آن روشن نشده است؛ سیاستی که ضمن تحمیل میلیاردها دلار هزینه، یکی از متهمان اصلی تشدید التهابات بوده است.

🔴 اگر چه بسیاری پیکان اتهام را به سمت فرد یا افراد نشانه می‌گیرند، اما خاستگاه اصلی آن ریشه در یک «ذهنیت» دارد؛ ذهنیتی که بدون لحاظ واقعیات موثر، عقیده دارد منابع ارزی قابلیت پوشش تمام مصارف ارزی را دارد. این ذهنیت محکوم به غفلت از ۳ ملاحظه اساسی است:

🔴 اولین ملاحظه عدم تمییز موجودی‌ها به لحاظ «حسابداری» از «موجودی در دسترس» است. در اقتصاد ایران به‌دلیل محدودیت‌های تجاری، همواره موجودی ارزی ثبت‌شده در ترازنامه، در دسترس سیاست‌گذار نیست.

🔴 دومین ملاحظه محاسبه درآمدهای نفت به‌عنوان منابع ارزی است. عمده کشورهای نفتی، هنگام محاسبه منابع ارزی در دسترس، منابع ارزی حاصل از فروش نفت را خط می‌زنند.

🔴 سومین ملاحظه این است که سیاست‌گذار تقاضای سوداگری و خروج سرمایه را در محاسبات خود لحاظ نکرده بود.

🔴 تیم کارشناسی دولت با غفلت از ملاحظات مذکور، دچار خطای ذهنی شد و دوم اینکه سیاست‌گذار نیز در طراحی سیاست‌ها آینده‌نگری ندارد.


آنالیز آمار اشتغال در سایه تحریم

🔍 بررسی‌های یک گزارش با عنوان «تاثیر تحریم بر بازار کار» نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته، افزایش اشتغال همراه با افزایش بهره‌وری نبوده و عمده اشتغال ایجادشده در بخش خدماتی و با کیفیت پایین بوده است.

🔍 این پژوهش نشان می‌دهد که از سال ۱۳۹۱ تاکنون به‌رغم رشد اقتصادی پایین کشور، شاهد افزایش تعداد شاغلان از ۲۰٫۶ میلیون نفر به ۲۳٫۴ میلیون نفر بوده‌ایم.

🔍 این درحالی است که دوره پیش از تحریم (۸۴ تا ۹۱) دوره‌ای دارای رشد اقتصادی بالاتر، اما بدون افزایش اشتغال بوده است. خالص تعداد شغل‌های به‌وجود آمده در آن دوره تقریبا صفر است. اما این موضوع به چه دلیل اتفاق افتاده است؟ ‌

یکی از دلایل این موضوع افزایش نرخ مشارکت در بازه سال ۹۱ تا ۹۶ است …

yon. ir/F۰d۷u

اطلاعات تکمیلی👇

yon. ir/R۲Sre


جدول فروش اقساطی محصولات ایران خودرو (اعتباری) به تعداد بسیار محدود از ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه مورخ دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸ با تحویل فوری