کانال تلگرام ارانیکو - خبری
ارانیکو

ارانیکو

♨️ مکالمه رادیویی میان سپاه و نیروی دریایی انگلیس

🔹صدای طرف ایرانی: اگر اطاعت کنید، ایمن خواهید بود. زاویه خود را ۳۶۰ درجه تغییر دهید. {برگردید}

🔹 صدای نظامی انگلیسی از ناو جنگی مونتروز خطاب به کشتی استنا ایمپرو که طرف ایرانی هم در حال شنیدن آن است: من تکرار می‌کنم. هنگام عبور از پاساژ ترانزیت در محدوده بین‌المللی، طبق قوانین بین‌الملل، نباید تحت فشار قرار گرفته، مانع تراشی کرده و یا راه را مسدود کرد. {نظامی انگلیسی در حال خواندن آیین نامه عبور و مرور برای کشتی خودشان است که طرف ایرانی هم قانون مد نظر آنها را بشنود}

🔹 سپس ناو انگلیسی از قایق ایرانی می‌خواهد تا به قوانین بین المللی توجه کند که فرد ایرانی می‌گوید به دلایل امنیتی کشتی انگلیسی باید بازرسی شود.

🔹 دوباره صدای فرد نظامی از ناو موتروز می‌آید که لطفا تایید کنید که در حال نقض قوانین بین المللی نیستید و غیرقانونی وارد کشتی نمی‌شوید.

🔹 گفته می‌شود ناو جنگی مونتروز ۶۰ دقیقه با نفتکش استنا ایمپرو فاصله داشته است که توقیف می‌شود.

🔹 این فایل صوتی را شرکت امنیتی Dryad Global با مجوز وزارت دفاع بریتانیا منتشر کرده است.

====


♨️دپوی ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی/ تکلیف جدید برای ترخیص

🔹تازه‌ترین اعلام مسئولان گمرک از این حکایت دارد که ۱۷ هزار تن گوشت در قالب ۹۲۰ کانتینر در بندر شهید رجایی دپو شده است.

🔹گمرک باید با رعایت موارد مدنظر کمیته تنظیم بازار نسبت به پذیرش درخواست ترانزیت محموله‌های گوشت وارداتی موجود در منطقه ویژه بندر شهید رجایی که مشکل مالکیت ندارد به مقصد مورد درخواست صاحبان کالا از جمله شرکت پشتیبانی دام اقدام کند.

====


♨️ وزیر دفاع انگلیس: باید روی کاهش سطح تنش کار کنیم. انگلیس نقطه نظرات متفاوتی با آمریکا درباره برجام دارد

🔹ابتدا به ساکن باید راه حلی برای بحران نفتکش بیابیم.

🔹حضور نظامی خود در خارومیانه را با هدف اطمینان از آزادی تردد کشتی‌ها از تنگه هرمز افزایش می‌دهیم.

🔹به همه آپشن‌ها در خصوص تحریم ایران فکر کرده‌ایم.

====


♨️ تلافی‌که تعارف ندارد!

حسین شریعتمداری در روزنامه امروز کیهان نوشته است:

🔹نفتکش انگلیسی را در یک اقدام متقابل و به تلافی توقیف نفتکش ایران از سوی انگلیس، توقیف کرده‌ایم و نه به علت تخلفات دریایی!

🔹تعارف نفرمایید، این حق قانونی ماست. شتر سواری که دولا دولا نمی‌شود!

====


♨️سفیر ایران در لندن:

🔹دولت انگلیس باید نیروهای سیاسی داخلی را که می‌خواهند تنش‌های موجود بین ایران و انگلستان را فراتر از موضوع کشتی‌ها دچار تنش کرده و بر این تنش‌ها بیفزایند، مهار کند.

🔹چنین چیزی در شرایط حساس فعلی در منطقه، خطرناک و غیرهوشمندانه است.

🔹ایران به هرحال با قاطعیت و صلابت آماده اجرای سناریوهای مختلف است.

====


♨️چین اکنون بیش از سه برابر اندازه اقتصاد خود بدهی دارد.

🔹بانک تسویه بین الملل در گزارش جدید خود از وضعیت بدهی کشورهای جهان اعلام کرد برای نخستین بار نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی چین به ۳۰۳ درصد رسیده است تا دومین اقتصاد بزرگ جهان به دومین بدهکار بزرگ در جهان نیز تبدیل شود. این مؤسسه با اشاره به این که حدود ۱۵ درصد کل بدهی‌های جهان مربوط به چین است افزود که با وجود تلاش‌های دولت برای محدود کردن چرخه بدهی در این کشور، حجم بدهی‌های دومین اقتصاد بزرگ جهان به ۴۰ تریلیون دلار رسیده است.

====


♨️لندن در فکر تحریم ایران در پاسخ به توقیف نفتکش انگلیسی است

🔹وزرای انگلستان در حال برنامه ریزی برای تحریم ایران در پاسخ به توقیف نفتکش متخلف انگلیسی توسط این کشور در خلیج فارس هستند.

====


♨️ تا اول مهر ماه جشن خداحافظی با مدارس خشتی و گلی «به جز سیستان‌وبلوچستان» و بخاری‌های نفتی برگزار می‌شود⁉️

🔹در حالی وزارت آموزش و پرورش صحبت از خداحافظی با مدارس ناایمن کرده که نیمی از مدارس خشتی‌وگلی در سیستا‌ن‌‌وبلوچستان است❗️

🔹در کل کشور حدود ۴۰۰ مدرسه خشتی‌وگلی وجود دارد که از این تعداد ۲۰۰ مدرسه یعنی نیمی از آن در استان سیستان و بلوچستان است و حالا که آموزش و پرورش از حذف این مدارس سخن می‌گوید استان سیستان و بلوچستان را استثناء کرده است!

====


♨️موافقت کنگره با افزایش سطح دستمزدها در آمریکا

🔹مجلس نمایندگان آمریکا با افزایش حداقل سطح دستمزدها به ۱۵ دلار در هر ساعت موافقت کرد.

====


♨️نشست هم‌اندیشی بیژن زنگنه با وزرای پیشین نفت امروز در طبقه ۱۵ ساختمان مرکزی وزارت نفت برگزار می‌شود‌.

🔹آقایان محمد غرضی، غلامرضا آقازاده، بیژن زنگنه، سیدکاظم وزیری هامانه، غلامحسین نوذری، سیدمسعودمیرکاظمی، رستم قاسمی وزرای پیشین نفت هستند.

🔹آقایان وزیری هامانه و محمدغرضی هم اکنون برای این دیدار وارد وزارت نفت شدند.

====


♨️چگونه شیطان جنگ طلب، بریتانیا را در دام انتقام جویی از ایران انداخت؟

🔹 «سایمون تیزدال» در گاردین نوشت: با تصرف نفتکش {ایرانی} در بیرون از آبهای جبل الطارق، دولت پریشان انگلیس، ضامن تخریب جان بولتون شد.

🔹 سایمون در این مقاله آورده است که انگلیس فریب بولتون را خورده و بولتون بازی شطرنجی که شروع کرده را {در برابر انگلیس} برده است و بریتانیا برخلاف انگیزه درونی خود، در خط مقدم مبارزه با ایران قرار گرفته است.

🔹 اکنون فرایند قطبی شدن در هر دو طرف تسریع شده و رو به جلو است و برجام در حال فروپاشی کامل است و با تهدید ایران به عواقب جدی، بدون اینکه بداند یعنی چه؛ بریتانیا چشم بسته با ملودی جنگ بولتون در حال رقصیدن است.

====


♨️ کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان آزاد شد

🔹کشتی ایرانی با نام «Happyness ۱» متعلق به شرکت ملی نفتکش که روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری، در پی ایجاد نقص فنی در قسمت موتورخانه خود بالاجبار به بندر جده عربستان منتقل شده و طی چند ماه گذشته با وجود رفع نقص اجازه ترخیص نیافته بود، با پیگیری‌های نهادهای مسئول در ایران از توقیف رها شده و همراه با تمام کارکنان و خدمه خود در حال بازگشت به ایران است.

تسنیم

====


♨️جزئیات جدید از توقیف نفتکش انگلیسی/ «Stena Impero» هنگام تخلف، تحت اسکورت ناوچه جنگی انگلیسی بود!

سخنگوی سپاه:

🔹نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی انگلیسی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی در حال ورود به تنگه هرمز بود با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

🔹نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز از مسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود.

🔹پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد.

🔹در اعمال قانون و حاکمیت ملی در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل می‌کنیم.

====


♨️ گفتگوی ظریف و وزیر خارجه انگلیس

وزیر خارجه انگلیس در توییتر خود نوشت:

🔹در گفتگو با ظریف یاس خود را از اینکه (او) یک‌شنبه گذشته به من اطمینان داد که ایران خواهان کاهش تنش‌هاست اما اکنون برخلاف آن عمل کرده است، ابراز کردم.

🔹اگر به دنبال راه‌حل هستیم، باید دست به عمل بزنیم، نه حرف.

🔹کشتیرانی انگلیس باید مورد محافظت قرار گیرد و چنین نیز خواهد شد.

ظریف در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه انگلیس:

🔸برخلاف اقدام غیرقانونی انگلیس در توقیف کشتی حامل نفت ایران، اقدام جمهوری اسلامی براساس درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران و با توجه به تخلف کشتی انگلیسی از مقررات صورت گرفته است و باید از مجاری حقوقی و قانونی پیگیری شود.

====


♨️آخرین خبر‌ها از توقیف نفتکش‌های بریتانیایی توسط ایران

🔹 بسیاری از نفتکش‌ها از دیشب تاکنون در بیرون از تنگه هرمز توقف کرده‌اند

🔹دولت بریتانیا از کشتی‌های خود خواست از عبور و مرور در تنگه هرمز اجتناب کنند

🔹 وزارت خارجه آلمان توقیف نفتکش بریتانیایی را ناموجه دانست و از تهران خواست بلافاصله کشتی و خدمه آن را رها کند. سخنگوی وزارت خارجه آلمان افزود افزایش تنش بیشتر مانع از پیشرفت در یافتن راهی برای خروج از بجران جاری خواهد شد.

🔹 وزارت خارجه فرانسه نگرانی خود را درباره توقیف کشتی بریتانیایی اعلام کرد و تاکید کرد این کار باعث نابودی تلاش‌های منطقه‌ای می‌شود. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است که پاریس همبستگی کامل خود را با لندن اعلام می‌کند.

====


♨️رئیس جمهور: کارمندان با پرداخت اقساط ۲۰ ساله در ۵ سال بعد از آغاز خدمت صاحب خانه می‌شوند.

====


♨️قیمت «مسکن» ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

«رضایی» رئیس کمیسیون عمران مجلس:

🔹مردم مطمئن باشند قیمت مسکن بزودی کاهش پیدا خواهد کرد و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن خواهیم بود.

🔹در جلسه روز یکشنبه قرار است اتمام حجتی با وزیر «راه و شهرسازی» صورت گیرد و در رابطه با ساماندهی مسکن جزئیات دقیق اقدامات صورت گرفته را جویا شویم.

====


♨️ وزیر خارجه بریتانیا برای آزادسازی نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل الطارق شرط گذاشت

جرمی هانت:

🔹آنچه ایران دیروز انجام داد مهری آشکار بر فعالیت‌های بی ثبات کننده و غیرقانونی این کشور بود. ما در حال حل و فصل کشتی توقیف شده گریس ۱ در جبل الطارق هستیم، منتها ما باید ابتدا از امنیت کشتی‌های خود (در منطقه از سوی ایران) اطمینان حاصل کنیم.

====


♨️ نرخ ارز در بازار، صرافی‌ها و نیما یکسان شد

🔹امروز قیمت ارز در بازار آزاد، صرافی‌ها و نیما بسیار شبیه هم شده است و به کمترین فاصله ممکن رسید.

🔹به عنوان نمونه قیمت هر دلار آمریکا در بازارهای مختلف در بازه ۱۱۶۰۰ تا ۱۱۷۵۰ اعلام می‌شود که این فاصله کم بازارهای مختلف در سال‌های اخیر بی‌سابقه است.

🔹شاید بتوان عنوان کرد در این لحظه بازار ارز تک‌نرخی شده است.

====


♨️ احمدی‌نژاد: ایران باید مستقیم با ترامپ وارد گفتگو شود/ ترامپ مرد عمل است

احمدی‌نژاد در مصاحبه با نیویورک تایمز:

🔹 ۳ بار برای ترامپ نامه نوشتم. ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است و بنابراین قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم‌گیری بر این مبناست. ما به او می‌گوییم، بگذارید هزینه‌های بلندمدت (تنش و یا همکاری) بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته‌بین نباشیم.

====


♨️المیادین: این نتانیاهو بود که ترامپ را از درگیری با ایران برحذر داشت

المیادین گزارش داد:

🔹این نتانیاهو بود که ترامپ را به لغو حمله محدود به ایران در جریان سرنگونی پهپاد «گلوبال‌هاوک» (۳۱ خرداد) متقاعد کرد.

🔹ترامپ قبل از صدور دستور حمله با نتانیاهو تلفنی تماس گرفته تا او را در جریان تحولات قرار دهد.

🔹نتانیاهو به ترامپ گوش زد می‌کند هرگونه تلفات جانی در ایران، تهران را برآن خواهد داشت که با تمام قدرت به آمریکا پاسخ دهد.

🔹نتانیاهو به ترامپ گفت که ایران بعد از آنکه در حمله جنگنده‌های صهیونیستی به سوریه تلفات داد، مواضع حساس این رژیم را در جولان اشغالی سوریه هدف حملات خود قرار داد.

🔹آنچه ترامپ را از هرگونه تعرض به ایران منصرف کرد، ترس واشنگتن از واکنش شدید تهران به این تعرض و حمله بوده است و نه مسئله انسانی که ترامپ پیشتر مدعی آن شده بود.

====


♨️تحلیلگر سی‌ان‌ان: اگر تنگه هرمز بسته شود، انفجاراقتصادی بزرگ در جهان رخ خواهد داد

🔹کریس ایزیدور نوشت آبراهه تنگه هرمز به عرض ۳۳٫۷ کیلومتر شاهراه اصلی عبور سوخت در جهان محسوب شده و اگر بسته شود، فاجعه اقتصادی در جهان رخ خواهد داد.

🔹 نکته قابل توجه اینکه از ۳۳٫۷ کیلومتر فقط ۲ مایل عرض تنگه هرمز برای عبور نفتکش‌های بزرگ قابل تردد است که اهمیت آن را دوچندان می‌کند.

🔹 ۸۰ درصد از بازار نفت عبوری از تنگه هرمز برای آسیا می‌رود.

====


♨️ترامپ در پاسخ به خبرنگاران در مورد ادعای سرنگون کردن پهپاد ایرانی: من که اینجا نشسته‌ام اما جان بولتون توضیح می‌دهد! جان، بگو

====


♨️ دیدار ظریف با سناتور راند پل و تایید ترامپ

🔹 دونالد ترامپ تایید کرد که راند پل را برای گفت‌و‌گوی دیپلماتیک نزد جواد ظریف فرستاده است.

🔹پولیتیکو از لحن ترامپ درباره ایران استفاده کرد و نوشت ایران که چیزی جز دردسر نیست!

🔹سناتور جمهوری خواه اهل کنتاکی کسی است که مدتها مخالف حمله آمریکا به ایران بوده است و اوایل هفته از ترامپ خواست تا اجازه ملاقات با ظریف را به وی بدهد تا مانع از ادامه درگیری با این کشور شوند.

🔹 ترامپ قبلا موضوع را منکر شده بود اما دیروز جمعه به صراحت آن را تایید کرد و گفت راند پل از من خواست و جواب من هم مثبت بود.

🔹 ظاهرا ملاقات در دفتر ایران در سازمان ملل صورت گرفته است و درباره برنامه هسته‌ای ایران صحبت‌هایی شده است.

🔹 بعد از این ملاقات بود که ترامپ توافق هسته‌ای اوباما را مسخره خواند.

====


♨️ظریف: جایی را در دنیا سراغ نداریم که با حضور آمریکا در آن ثبات وجود داشته باشد، هر جا که آمریکایی‌ها رفتند باعث فشار به مردم و ایجاد تروریسم در آن منطقه شدند.

====


♨️جرمی هانت: لندن به دنبال راهکاری دیپلماتیک است

وزیر امور خارجه انگلیس، پس از توقیف یک نفت‌کش این کشور توسط ایران، گفت:

🔹این «کاملا غیرقابل قبول است» و لندن به گونه‌ای «ملاحظه‌شده اما قدرتمند» به توقیف این نفت‌کش از سوی ایران پاسخ خواهد داد.

🔹اگر آزادی کشتیرانی محدود شود، ایران بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود، به نفع آن‌هاست که هرچه سریع‌تر درباره این وضعیت تصمیم‌گیری کنند.

🔹لندن به دنبال راهکاری دیپلماتیک برای حل‌وفصل این موضوع است.

====


♨️ علل توقیف کشتی انگلیسی به نقل از یک منبع آگاه:

۱. تردد از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز

۲. خاموش کردن دستگاه موقعیت یاب

۳. توجه نکردن به هشدارهای جمهوری اسلامی ایران

====


♨️ دومین کشتی بریتانیایی ۴۰ دقیقه بعد از توقیف اولین کشتی انگلیسی توقیف شده و به سوی آبهای ایران تغییر مسیر داده شد

====


♨️توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه:

🔹عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «» stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

🔹نفتکش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

====


♨️ تصاویر منتشر شده از رصد ناو باکسر و ناوهای همراه آن در منطقه تنگه هرمز که توسط پهپاد سپاه تهیه شده است.

====


♨️رویترز: دو کشتی باربری ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا در برزیل متوقف شده‌اند

🔹این کشتی‌ها قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند

====


♨️توقیف نفتکش ایرانی تمدید شد

🔹دادگاه عالی جبل‌الطارق، توقیف نفتکش ایرانی را به مدت ۳۰ روز تمدید کرد

====


♨️امام جمعه تهران: مسئولان مسائل اداری خود را به امام زمان گزارش بدهند

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه عهدشکنی در برجام موجب خجالت و ذلت ملت آمریکا شد، گفت:

🔹هیچ زمانی آمریکا تا این حد ذلیل و شکست خورده نبوده است.

🔹مسئولان تکلیف دارند که میز اداره خود را به امام زمان عرضه کنند، اتاق کارشان را به امام زمان عرضه کنند، کالا، وقت و زمان خود را به آن حضرت عرضه کنند و ببینند آیا امام عصر راضی هستند این میز و صندلی باشد اما در راه کمک به خلق خدا به کار نرود.

====


♨️ سپاه: به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه آمریکایی و سند دروغین بودن ادعای آنان منتشر می‌شود

🔹روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با مضحک خواندن عملیات مورد ادعای آمریکایی‌ها در سرنگون کردن پهپاد ایرانی در تنگه هرمز، اعلام کرد: به زودی تصاویر پهپاد نیروی هوافضای سپاه از ناوچه آمریکایی‌ها را منتشر و سند بی‌پایه و اساس بودن ادعای آنان را در معرض افکار عمومی جهانیان قرار می‌دهیم.

====


♨️ سی. ان. ان: ملوان ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس ناپدید شد

🔹نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از ملوانان ناو هواپیمابر «یو. اس. اس. آبراهام لینکلن» در خلیج فارس ناپدید شده و عملیات جستجو و برای یافتن وی در جریان است.

====


♨️ درخواست ریاض برای تعامل دیپلماتیک با ایران

نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل:

🔹عربستان خواستار جنگ با ایران، نه در یمن و نه در خارج از آن نیست.

🔹زمان آن رسیده است که بحران یمن به پایان برسد.

🔹عربستان آماده تعامل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران است.

🔹تعامل دیپلماتیک با ایران، نیازمند یک زمینه مشترک است.

فارس

====


♨️ کنایه عراقچی به ادعای ترامپ درباره سرنگونی پهپاد ایرانی

🔹ما هیچ پهپادى را نه در تنگه هرمز و نه در هیچ جاى دیگر از دست نداده‌ایم. نگرانیم که نیروهاى آمریکا پهپاد آمریکایى را به اشتباه ساقط کرده باشند!

====


♨️آغاز سفر منطقه‌ای «ظریف» به آمریکای جنوبی

🔹وزیر امور خارجه کشورمان، امروز جمعه ۲۸ تیرماه نیویورک را به مقصد ونزوئلا ترک خواهد کرد.

====


🥛مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است

سپیده دولتی (کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت):

🔹سرانه مصرف لبنیات در سال ۲۰۱۶ در کشورمان در حالی ۲۷ لیتر گزارش شده است که سرانه مصرف در ایرلند و فنلاند به ترتیب ۱۲۵و ۱۲۰ لیتر بوده است.

🔹دولت می‌تواند با اختصاص یارانه به شیر، قیمت لبنیات را کاهش دهد تا قدرت خرید مردم افزایش یابد.

🔹اگر قدرت خرید به همین منوال کاهش یابد، در سال‌های آینده شاهد افزایش هزینه‌های سنگین درمان برای جبران کمبود مصرف لبنیات در اقشار مختلف خواهیم بود که این هزینه به عهده دولت و نظام سلامت خواهد بود.

====


♨️ واکنش ظریف به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

وزیر امور خارجه ایران درباره اخباری مبنی بر احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا، یادآور شد که پیش‌تر نیز در سفرهایش به نیویورک با برخی نمایندگان کنگره که نماینده مردم آمریکا هستند، نه فرستاده دولت این کشور گفتگو کرده است.

====


♨️ ظریف: موضوع پهپاد تحت بررسی است و بر اساس آخرین اطلاعاتی که از تهران دریافت کردم ما هیچ اطلاعی درباره از دست دادن پهپاد نداریم

====