روزنامه جهان‌صنعت

روزنامه جهان‌صنعت

📌امضای قرارداد ویلموتس به بروکسل موکول شد

🔸اولین خشت کج فدراسیون تاج

💢مهدی تاج قرار است برای عقد قرارداد با مارک ویلموتس به بلژیک برود، اتفاقی که در شان تیم اول آسیا نیست. به نظر می‌رسد مسوولان ورزش ایران باید در راستای حفظ شأن و جایگاه فوتبال ایران و منافع ملی در این استراتژی تجدیدنظر کنند.

💢مارک ویلموتس بلژیکی هفته گذشته به ایران آمد و از امکانات فوتبال ایران بازدید کرد، بازدیدی که موجب شد او پس از آن به کشورش برگردد تا بعدا قرارداد همکاری منعقد شود، اما اکنون فدراسیون فوتبال اعلام کرده که قرار است مهدی تاج به عنوان رییس فدراسیون به بلژیک برود و امضای این مربی بلژیکی را برای قرارداد تیم ملی ایران بگیرد، اتفاقی عجیب که یقینا شأن فوتبال ایران را زیر سوال خواهد برد.

💢تجربه تلخ عدم رعایت تشریفات همکاری با مربیان خارجی همواره بر گرده فوتبال ایران سوار بوده و در پی آن نیز دودش تنها و تنها به چشم فوتبال ایران رفته است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۷۴۷


📌استراحت موقت شاخص در فصل مجامع؛

🔸پایان هیجانات بازار

💢هر زمان که اتفاق مهمی در کشور رخ می‌دهد، خواه از نظر اقتصادی و سیاسی اثر‌گذار باشد و خواه تنها حدس و گمانی باشد که مطرح می‌شود، علاوه بر تمام آثاری که در تمام ابعاد کشور دارد، طوفانی در بازار سرمایه نیز به پا می‌شود، خواه این طوفان شاخص کیلومتر را به سمت بالا سوق دهد و یا آن را به پایین خط قرمز بکشاند، در هر صورت تاثیر آن اغلب روانی است و در میان‌مدت چندان بر وضعیت کلی بازار اثر‌گذار نیست‌.

💢بازار سرمایه دو هفته اخیر را با همین هیجانات سپری کرد، تا آنجایی که از روز آغازین هفته تا روز پایانی آن شاخص با جهش‌های چند هزار واحدی و یا ریزش‌های بی‌سابقه مواجه می‌شد و در نهایت، هنگامی که وضعیت انتهایی و ابتدایی شاخص را با یکدیگر مقایسه می‌کردیم متوجه می‌شدیم که با وجود تمام افت و اخیزها در طول هفته، در نهایت هفته را در همان نقطه‌ای به پایان رسانده که از آنجا آغاز کرده بود‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۷۷۵


📌تعدیل نرخ بلیت به شورای هماهنگی ترابری سپرده شد

🔸افزایش ۲۲ درصدی قیمت بلیت قطار

💢پس از ارائه پیشنهاد افزایش متوسط ۲۵ درصدی قیمت بلیت قطار، با افزایش متوسط ۲۲ درصدی قیمت‌ها پس از ماه مبارک رمضان موافقت شد‌. شهرام آدم‌نژاد معاون حمل‌ونقل وزیر راه‌وشهرسازی در حاشیه جلسه امضای تفاهمنامه همکاری مشترک معاونت حمل‌ونقل وزارت راه‌وشهرسازی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری اعلام کرد که با توجه به تقاضای مربوطه از سوی شرکت‌های ریلی، شورای عالی ترابری تصمیم گرفت پس از ماه مبارک رمضان بلیت‌های قطار به طور متوسط ۲۲ درصد افزایش یابد‌.

💢این افزایش قیمت در حالی اعمال می‌شود که سال گذشته نیز بلیت قطار ۱۰ درصد گران شد اما در عین حال خدمات ارائه شده به مشتریان تغییر نکرد‌. کارشناسان فعالیت انحصاری شرکت‌های ریلی را عامل شکل‌گیری رقابت ناسالم بر سر افزایش بی‌ضابطه نرخ‌ها عنوان می‌کنند‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۹۲۲


📌نگاهی به عملکرد اجتماعی پدر علم نفرولوژی ایران

🔸خانه پدری که درمانگاه شد

💢پروفسور بهروز برومند، پزشکی است که با وجود کارنامه پر بار حرفه‌ای خود در مسیر پزشکی، عملکردش به عنوان یک فعال اجتماعی بسیار قابل توجه و پررنگ است‌. این روزها که حال جامعه خیلی خوب نیست اهمیت، مرهمی بر دردهای عمیق حاصل از فقر و تبعیض بسیار ویژه می‌شود‌. شاید دور از ذهن باشد برای افرادی که زندگی عادی دارند اما همچنان هستند کودکانی که در کمال ناباوری از تحصیل محروم می‌شوند‌.

💢این محرومیت دردآور دلیلی ندارد مگر عدم دسترسی به امکانات اولیه تحصیلی مانند ساختمان مدرسه‌. حتی هستند خانواده‌هایی که شرایط مناسبی برای دستیابی به امکانات اولیه پزشکی ندارند و هر روز درد می‌کشند از بیماری‌. اهمیت حضور خیرین در جامعه یا به قول غربی‌ها NGO‌ها در چنین شرایطی بسیار نمود پیدا می‌کند و پررنگ می‌شود‌.

💢در این میان خوشبختانه هستند خیرینی که برای بهبود حال عمومی جامعه گام برمی‌دارند و چشم‌شان را بر مسائل مادی دنیا می‌بندند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۷۹۳


📌بررسی راه‌های مقابله با خاموشی در تابستان ٩٨

🔸ابزار اصلاح تعرفه

💢کمبود برق در تابستان سال گذشته همه بخش‌های کشور و به خصوص بخش‌های تولیدی را با چالش مواجه کرد و حتی صادرات به عراق نیز با کاهش شدید مواجه شد. چنانچه ایران بخواهد به عنوان یک صادرکننده دائمی برق به کشورهای همسایه باقی بماند باید در فصل تابستان نیز برق این کشورها را تامین کند تا روند صادرات برق ادامه یابد. با توجه به ابعاد وسیع قطعی برق، مسوولان وزارت نیرو برای جلوگیری از بحران سال آتی برنامه‌ای را تحت عنوان برنامه «گذر از پیک ۹۸» تدوین کردند.

💢بررسی این برنامه نشان می‌دهد که مهم‌ترین اقدام وزارت نیرو برای امسال، مدیریت مصرف با تمرکز بر مشترکین پرمصرف است که حجم آن ۱۵۰۰ مگاوات پیش‌بینی شده است. به همین دلیل این وزارتخانه طرحی را برای کنترل برق مشترکین پرمصرف به هیات دولت تقدیم کرد. با پیگیری وزارت نیرو هرچند که هیات وزیران در اواخر اسفندماه سال گذشته با اصلاح تعرفه برق پرمصرف‌ها موافقت کرد …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۹۴۸


📌آذری جهرمی در مراسم روز جهانی ارتباطات مطرح کرد:

🔸تقویت امنیت دیجیتالی

💢در مراسم روز جهانی ارتباطات، محمد‌جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد امسال را سال رونق تولید و گسترش خدمات دیجیتال نامگذاری کرده‌ایم. گذشته از این امر که یک وزارتخانه نامی برای سال‌جاری انتخاب کرده است، آن هم در سومین ماه از سال، به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین تولید و خدمات دیجیتال کشور همان شبکه ملی اطلاعات باشد که بسیاری معتقدند با اجرایی شدن آن ارتباط ایران با اینترنت جهانی قطع می‌شود.

💢در مقابل بسیاری از کارشناسان نیز اعتقاد دارند این امر هرگز رخ نمی‌دهد بلکه امنیت و توانایی مقابله با حملات سایبری افزایش می‌یابد. در شرایط حساس کنونی به نظر می‌رسد جنگ سایبری یکی از محتمل‌ترین جنگ‌هایی باشد که ممکن است پیش رو داشته باشیم. به هر روی هیچ تعریف واحدی از شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد، تا زمانی که این پروژه اجرا نشود مشخص نیست هدف از ایجاد آن چه بوده است. هر نهاد و مسوولی تعریف متفاوتی از این طرح ارائه می‌دهد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۸۳۳


📌گوشت از لیست ارز ۴۲۰۰ تومانی خط خورد

🔸طعم گس گوشت

💢گوشت طلایه‌دار گرانی اقلام اساسی است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در سال ۹۷ حدود ۵۰ هزار تومان بود که در همان سال به ۱۲۰هزار تومان رسید. با میزان گرانی که این قلم از سبد معیشتی خانوار طی کرد، مصرف گوشت سه دهک پایین جامعه بیش از ۶۰درصد و دهک‌های میانی حدود ۴۰درصد کاهش پیدا کرد. مسوولان قاچاق دام‌های زنده مادر را دلیل افسارگسیختگی قیمت گوشت اعلام کردند و صف‌های خرید گوشت در ستادهای تنظیم بازار سوژه طنز تلخ شبکه‌های اجتماعی شده بود چراکه مردم در خواب هم نمی‌دیدند که در صف گوشت بایستند و صحبت از کوپنی شدن اقلام اساسی به میان بیاید که یادآور‌ روزهای دهه ۶۰ است؛ شرایطی جنگ‌زده.

💢شرایط به گونه‌ای رقم خورد که یک مقام مسوول در وزارت «صمت» از تخصیص گوشت به ازای هر کد ملی سرپرست خانوار خبر داد. مدیرکل دفتر بازرگانی این وزارتخانه گفته بود: «به ازای هر کد ملی سرپرست خانوار چهار کیلو گوشت یا نیم شقه تخصیص می‌یابد.»

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۸۰۷


📌‌تاکید فولادی‌ها بر ایجاد فرصت صادرات محصولات در منطقه

🔸سیاست‌های حمایتی پوسیده

💢ساماندهی صادرات محصولات فولادی یکی از درخواست‌های تولیدکنندگان فولاد از متولیان این بخش محسوب می‌شود. به گفته فعالان صنعتی صادرات محصولات فولادی به قوانین دست ‌و پاگیر صادراتی سیاستگذار گره خورده است، از سوی دیگر تحریم‌های جدید بین‌المللی نیز تولیدکنندگان فولاد را با چالش‌‌های صادراتی مواجه کرده است، چالش‌هایی که به اعتقاد فعالان این بخش عبور از آن تنها با باز کردن زنجیره‌ قوانین و مقررات نامتوازن مرتفع خواهد شد. صادرات و از سوی دیگر واردات مواد اولیه تولید مدت‌هاست که در آسیب زنگ‌زدگی قوانین و مقرراتی است که حتی خود سیاستگذاران نیز بر نبود آن تاکید دارند.

💢هنوز با توجه به ارائه بسته‌های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ تسهیلی در واردات مواد اولیه تولید که شامل محصولات فولادهای خاص است که در مصارف مختلف مورد استفاده می‌شود اتفاق نیفتاده است‌. اما انتظار در رابطه با شروط صادرات بیش از اینهاست.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۸۵۱


🔸نسخه بانک مرکزی برای بدهکاران کلان

✍وهاب قلیچ

💢آیین‌نامه «پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری بانکی» با اولویت ساماندهی تسهیلات کلان می‌تواند در جهت حل معضلات شبکه بانکی و رفع ناترازی‌ها بسیار موثر و مفید باشد‌.

💢در آخرین روز کاری سال ۱۳۹۷ «ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی» بر اساس فرامین و رهنمودهای مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و نیز سایر قوانین مربوط، برای پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری شبکه بانکی کشور از طریق تعمیق شفافیت، بهبود فرآیندهای اعتبارسنجی و نظام‌مند کردن مراحل اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات برای اشخاص متقاضی، اقدام به تصویب آیین‌نامه «پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری بانکی» در ۵۸ ماده با مشارکت نهادها و دستگاه‌های مختلف اجرایی کرد‌.

💢این آیین‌نامه که در تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال جاری توسط بانک مرکزی ابلاغ شده دربرگیرنده فرآیندهای عمدتا الکترونیک در قالب سامانه‌های اطلاعاتی کنونی و سایر سامانه‌های مرتبط با امکان دسترسی فرادستگاهی با هدف نهایی پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری بانکی است و در مفاد آن، وظایف و تکالیف مشخصی در زمینه‌های مختلف برای نهادها، دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف از جمله نظام بانکی کشور مقرر شده است‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۹۰۹


📌دژپسند: معرفی امتناع‌کنندگان بازگشت ارز صادراتی به قوه قضاییه

🔸به دنبال ارزهای ازدست‌رفته

💢در حالی که روند بازگشت ارز صادراتی تاکنون با اما و اگرهای بسیاری همراه بوده است، اما سیاستگذار اقتصادی کماکان به دنبال یافتن مسیرهای تازه‌ای است که صادرکننده را به بازگشت ارز صادراتی‌اش به کشور ترغیب کند. ارجاع این موضوع به قوه قضاییه تازه‌ترین مسیر برای الزام صادرکننده به بازگرداندن ارز صادراتی است.

💢ماه‌هاست سیاستگذار اقتصادی به طرق مختلف صادرکننده را به بازگشت ارز صادراتی‌اش به چرخه اقتصادی ملزم می‌کند، اما نه تنها تغییری در آمارهای مربوط به آن حاصل نشده است، بلکه طی روزهای گذشته با تناقض‌گویی‌های بسیاری در انتشار آمار مربوطه مواجه بوده‌ایم؛ از اعلام بازگشت ۶۰ درصدی ارزهای صادراتی از سوی رییس بیانک مرکزی تا اعلام عدم بازگشت ۷۵ درصدی آن از سوی وزیر اقتصاد!

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۸۹۵


🔸ابزارهای سیاسی برای معاملات اقتصادی واشنگتن

✍مجتبی صدریا

💢پکن کوشش فراوانی کرده تا جمعیت منطقه‌ای که چینی‌ها آن را «سیمکیانگ یا سیمجیانگ» یا منطقه‌ «اویغور» نشین می‌نامند را با مهاجرت دادن روستاییان «هان» به منطقه‌ای با جمعیت مسلمان کمتر تبدیل کند. مهم اینکه این منطقه، منابع طبیعی مهمی دارد و پکن مصمم است کنترل کامل این منابع طبیعی را در دست نگه دارد‌.

💢در شرایطی که معاملات کلان واشنگتن با پکن با مانع مواجه می‌شود، کاخ سفید ناگهان از خواب بیدار می‌شود و آوای حقوق بشر اقلیت‌ها را در چین سر می‌دهد که در این میان، اویغورها جایگاه ویژه‌ای دارند‌.

💢در ابتدا باید دانست که چهل و پنج درصد جمعیت چین، زبان مادریشان چینی نیست، به عبارتی اقلیت‌های تشکیل‌دهنده چین، مهم هستند و به‌ طور طبیعی بلند کردن پرچم دفاع از اقلیت‌های چین در واشنگتن، با واکنش مسوولان چین همراه است‌. اکنون دولت ترامپ تنها به دنبال صحبت کردن از اقلیت‌های چینی نیست، بلکه کاملا از سر فرصت‌طلبی و برای تقویت موضع مذاکراتی خود در امور تجاری، مساله اقلیت‌ها در چین را به یک مساله اصلی در روابط فی‌مابین با برخی کشورها تبدیل کرده تا از طریق آنها به پکن فشار وارد آورد‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۸۹۳


📌جو بایدن در آغاز رسمی کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ مطرح کرد‌

🔸اتحاد برای عصر پسا‌ترامپ

💢معاون رییس‌جمهوری سابق آمریکا در اولین گردهمایی بزرگ انتخاباتی خود وعده داد که کشورش را برای دوران پس از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ متحد خواهد کرد.

💢جو بایدن در مراسم آغاز رسمی کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ تاکید کرد مهم‌ترین هدفی که باید تکمیل شود شکست دونالد ترامپ است. جو بایدن در سومین تلاش برای پیوستن به کلوب رهبران کاخ سفید شنبه گذشته در خیابانی مملو از پرچم‌های کشورهای خارجی و با حضور مجسمه‌ای از جورج واشنگتن، اولین رییس‌جمهوری آمریکا در شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا سخنرانی کرد. بایدن در «کانون تولد» دموکراسی آمریکایی تاکید کرد: اولین و مهم‌ترین طرح در سیاست آتی من شکست ترامپ، شکست ترامپ و شکست ترامپ خواهد بود.

💢او گفت: اگر مردم آمریکا‌ رییس‌جمهوری را می‌خواهند که به تفرقه میان ما دامن بزند، با یک مشت گره کرده، دست بسته و قلب سخت رهبری کند، مخالفان را اهریمنی به تصویر بکشد و تنفرپراکنی کند، به من احتیاجی ندارند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۷۸۸


🔸‌چالش‌های نظام تصمیم‌گیری

✍سجاد وجدانیان

💢کشور دچار بحران ناشی از بی‌ثباتی اقتصادی شده است. ناکارایی سیاست‌ها و راهبردهای اقتصادی طی سال‌های برنامه‌های توسعه سبب شده امروز قشر وسیعی از مردم در نتیجه نوسانات شدید اقتصادی، روزگار تلخی را سپری کنند. فوران نقدینگی و ابر‌تورم، تخت گاز قیمت‌ها و لاکچری شدن کالاهای ضروری، آژیر قرمز بیکاری، وعده‌های کاغذی، صنعت در کما رفته و آفت دلالی تنها گوشه‌ای از وضعیت اقتصادی این روزهاست.

💢برای رفع این ناملایمات اقتصادی، تصمیم‌هایی هم البته گرفته و به اجرا گذاشته می‌شود که بی‌اثر است و بهبودی به دنبال ندارد. دانستن اینکه این تصمیم‌ها بر چه مبنا و مدلی گرفته می‌شود که نمی‌تواند تاثیرگذار باشد و اینکه اصلا آیا می‌توان مدل خاصی از تصمیم‌گیری را برای آن در نظر گرفت، راهگشای این معماست. تصمیم‌ در شرایط فعلی در محیطی پر از ابهام و بی‌نظمی گرفته می‌شود. این پیچیدگی محدودیت‌های بسیاری را برای تصمیم‌گیری ایجاد می‌کند. مثلا در این شرایط نمی‌توان از مدل کلاسیک تصمیم‌گیری استفاده کرد.

💢مدل کلاسیک تصمیم‌گیری یا مدل عقلایی، مدلی است که فرآیند تصمیم‌گیری در آن با شناخت وضع موجود شروع شده و پس از یافتن راه‌حل‌ها و ارزیابی آنها، به یک انتخاب ختم می‌شود. مدل عقلایی نظم‌ها را سامان می‌دهد در حالی که تحولات امروز، بی‌نظمی‌هایی هستند که باید سازماندهی شوند. این بی‌نظمی‌ها به سه صورت خود را نشان می‌دهند: ابهام در اولویت‌ها، ابهام در روابط علی و معلولی و ابهام ناشی از تعدد تصمیم‌گیران.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۹۷۶


🔸گفتاردرمانی ناکارآمد دولت

✍امیررضا واعظی‌آشتیانی

💢افزایش قیمت‌ها به دلیل بالا رفتن تقاضای مردم برای کالاهای اساسی امری است که هر سال ‌در ماه رمضان به وقوع می‌پیوندد اما امسال مردم علاوه بر افزایش قیمت‌ها با کاهش قدرت خرید نیز مواجه بودند. افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و تورمی که درآمد مردم را به یک‌پنجم رسانده، محصول اقتصادی است که علاوه بر عدم نظارت، از عدم سیاستگذاری صحیح نیز رنج می‌برد.

💢مردم در سال گذشته و همین‌طور در سال جدید شاهد افزایش قیمت‌ها بودند و حالا پس از ماه رمضان نیز باید آماده موج دیگری از گرانی باشیم؛ گرانی اقلامی که در سفره مردم از کالاهای اساسی بوده و هیچ جایگزینی برای آنها وجود ندارد و این موضوع برای بخش عمده‌ای از جامعه خوشایند نیست. اقتصاد کشور رها شده و در این رهایی شاهد نوسانات چند باره نرخ ارز بوده‌ایم و باید منتظر تاثیر آن بر سبد معیشتی نیز باشیم چراکه بازار منتظر سیاست‌های پیشگیرانه دولت نمی‌ماند.

💢دولت توان اداره بازار را ندارد، چراکه اگر برنامه یا طرحی که پاسخی برای مسائل کنونی باشد در دست دولت بود مسلما آن را ارائه می‌داد. حمایت از تولید، کنترل بازار ارز و اقتصاد صادرات‌محور کلیدواژه‌هایی است که تیم اقتصادی دولت به کار می‌برد و پس از ناکارآمدی این کلیدواژه‌ها، سردرگمی دولت بر همه روشن شده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۹۷۸


🔸فراتر از تنظیم بازار

✍سعید صمدی

💢اگر سودی از طریق صادرات محصولات فولادی به دلالان و واسطه‌گران می‌رسد چه بهتر که این سهم به خود تولیدکننده بازگردد‌. دولت یکباره تصمیم گرفت صادرات تنها ازسوی تولیدکننده انجام شود تا واسطه‌ها را حذف کند. بنابر دستورالعمل صادراتی، صادرات محصولات فولادی تنها از کانال تولیدکننده مجاز شده است آن هم در شرایط خاص و با شروط خاص. با توجه به نقش پررنگ‌تر واسطه‌ها به نظر می‌رسد واگذار کردن امر صادرات فولاد به تولیدکنندگان به‌نفع چرخه تولید باشد.

💢البته برخی تولیدکنندگان معتقدند در زمینه صادرات به برخی کشورها، واسطه‌ها نقش موثری را برعهده داشته‌اند که نباید آنها را نادیده گرفت. واسطه‌های بازار، محصولات فولادی را با پایین‌ترین نرخ بازار جمع و با کارت‌های یک‌بار مصرف اجاره‌ای صادر می‌کردند حالا تولیدکننده کالا را به نرخ مناسب صادر می‌کند و این سودی که به دست دلالان می‌رسید امروز وارد چرخه تولید می‌شود در حالی که اگر صادرات فولاد ازسوی تولیدکننده انجام شود، شاید سبب ‌شود کالای ایرانی به نرخ جهانی به فروش برسد و به تاراج نرود.

💢محصولات ما باید در کیفیت و کمیت به حدی باشند که اضافه بر نیاز داخل بتوان آنها را صادر کرد. این تصمیم به دلیل نظارتی که ایجاد می‌کند، سهم بسزایی در کاهش رانت و قاچاق خواهد داشت.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۹۷۴


🔸ناامیدی عربستان از واشنگتن

✍حسن‌ هانی‌زاده

💢نشست قریب‌الوقوع سران شورای همکاری خلیج‌فارس و رهبران کشورهای عربی در مکه که به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان صورت خواهد گرفت با هدف جریان‌سازی شدید علیه ایران است. عربستان سعودی بعد از شکست در جنگ چهارساله خود علیه مردم یمن اخیرا متوجه شد که مردم و نیروهای انقلابی، انصارالله و ارتش یمن با برخورداری از توان نظامی بالا و تولید موشک‌های بالستیک‌ و تولید پهپادهای بدون سرنشین در تلاش هستند سیاست توازن وحشت را با عربستان دنبال کنند.

💢از سوی دیگر اقدام اخیر نیروهای انقلابی یمن در حمله با پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان به شدت رهبران رژیم سعودی را شگفت‌زده کرد. به همین دلیل عربستان بدون تحقیق انگشت اتهام را متوجه ایران کرد تا در حقیقت هم آمریکا را در حمله به ایران مورد تشویق قرار دهد و هم کشورهای عربی را با عربستان علیه ایران هماهنگ کند اما با توجه به اینکه شورای همکاری خلیج‌فارس دچار یک نوع شکاف جدی شده و از طرفی اختلافات قطر با عربستان و امارات‌، اختلاف پادشاهی عمان با عربستان و امارات و بی‌طرفی کویت در منازعات منطقه‌ای موجب شده سران شورای همکاری خلیج‌فارس رغبتی برای همسویی با سیاست‌های عربستان از خود نشان ندهند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۹۸۰


📌برگزاری نشست عالی سران در عربستان

🔸تشدید فضای تنش آلود

💢هم‌پیمانی ریاض و واشنگتن برای زیر فشار گذاشتن ایران موضوعی تکراری است که حاصلی جز تشدید فضای تنش‌آلود در منطقه نخواهد داشت‌.

💢شاید اگر واشنگتن حمایت‌های تل‌آویو و ریاض را با خود نداشت هیچ وقت از برجام خارج نمی‌شد‌. اما این مثلث ریاض، تل‌آویو و واشنگتن هر روز به دنبال تقویت روابط خود علیه ایران هستند تا با سیاست‌های خصمانه خود از نفوذ منطقه‌ای این کشور بکاهند‌.

💢در راستای این سیاست دیروز آژانس خبری سعودی گزارش داد ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور «به منظور مشورت و هماهنگی» از رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و همچنین کشورهای عضو اتحادیه عرب برای تشکیل نشست عالی سران در عربستان دعوت کرده است‌. این گردهمایی بی‌ارتباط با اتهام عربستان به ایران مبنی بر اینکه پشت حمله ۲۴ اردیبهشت حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی و یک خط لوله عربستان قرار دارد نیست‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۸۵۴


📌برگزاری هفته فرهنگی ایران و ارمنستان در آینده‌ای نزدیک

🔸از نقش جهان اصفهان تا جمهوری ایروان

💢ارمنستان با حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت و بیش از سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران مرز دارد. این کشور در همسایگی شمال غربی ایران از اهمیت ویژه‌ای در مراودات اقتصادی، روابط سیاسی و پیوندهای دیرین فرهنگی برخوردار است.

💢روابط و مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و ارمنستان پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ میلادی به تدریج در مسیر صعودی و همکاری‌های نزدیک قرار گرفت و روند رو به رشدی را طی کرد.

💢سفر اسفند گذشته ‌نیکول پاشینیان‌ نخست‌وزیر ارمنستان به ایران در صدر هیاتی بلندپایه، اهمیت تعمیق روابط دو کشور را برای تهران و ایروان مشخص می‌کند. ادوارد خاچاتوریان رایزن فرهنگی سفارت ارمنستان در ایران اواسط تابستان گذشته به این سمت منصوب شد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۵۹۷


📌پیامد تصمیمات اشتباه کمیته ملی المپیک

🔸دبیرکل در بلاتکلیفی

💢در سالی که سهمیه‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در رشته‌های مختلف توزیع می‌شود، مشخص شدن تکلیف دبیرکلی کمیته ملی المپیک می‌تواند گره از بسیاری امور باز کند‌. با توجه به حواشی اخیر دبیرکل کمیته ملی المپیک باید دید صالحی‌امیری برای پست دبیرکلی چه تصمیمی خواهد گرفت‌.

💢شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک با انصراف بهرام افشارزاده در سال ۱۳۹۲ به مدت چهار سال فعالیت خود را آغاز کرد‌. او در سال ۹۶ دوباره برای این پست نامزد شد، اما حاشیه‌هایی که دبیرکل داشت این شایعات را به وجود آورده بود که اعضای مجمع کمیته ملی المپیک برای پست دبیرکلی به شخص دیگری تمایل دارند و به اجماع رسیده‌اند‌.

💢شاهرخ شهنازی به دلیل مشکلات مالی و شخصی سال‌ها نه حق خروج از کشور را داشت و نه حق امضا کردن چک‌. همین موضوع باعث شد تا حتی سرپرستی کاروان ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی به فرد دیگری سپرده شود‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۴۸۳


📌نگاهی به جواهرات سلطنتی ایران به مناسبت حراج الماس احمدشاه؛

🔸به سرخی خون، به سبزی زندگی

💢شاهان قاجاری علاقه زیادی به جواهرات داشتند‌. تاج، جبه، کمربند و بازوبند و‌… منقش به الماس و زمرد و جواهرات ریز و درشت دیگر، شکوه پادشاهان قاجار را رنگ و بوی دیگری می‌بخشید‌. در روزهای فقر و فلاکت و عقب‌افتادگی مردم ایران، دودمان قاجار ترجیح می‌دادند برای حفظ ظاهر سرمایه مملکت را خرج تزئینات دربار کنند‌.

💢از این رو امروزه جواهرات فراوانی از دوران قاجار به یادگار مانده است‌. جواهراتی که بخش اعظم آن در موزه‌های کشور نگهداری می‌شود و نمی‌توان روی آن قیمت‌گذاری کرد‌. اما هستند جواهرات سلطنتی که با پول مردم ایران خریداری شدند اما از موزه‌ها و کلکسیون‌های خارجی‌ها سر در آوردند‌.

💢شاه خود را صاحب مملکت می‌دانست و برایش اهمیتی نداشت گوهری را که با پول مردم خریداری شده بذل و بخشش کند‌. از همین رو دیروز خبر رسید الماس زرد احمدشاه قاجار که در حراج‌های گوناگون سال‌های گذشته دست بدست شده است، بار دیگر به فروش رسید‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۵۶۶


📌ایرادات مصوبه «اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی»

🔸هویت نامرئی

💢مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت‎ماه ۹۸، جزئیات حق اعطای تابعیت فرزندان زنان ایرانی را تصویب کرد. در صورت تصویب نهایی این لایحه در شورای نگهبان و قانونی شدن آن، حتی فرزندانی که مادر آنان درخواست تابعیت نداده باشند نیز می‌توانند تابعیت ایرانی را درخواست و در صورت نداشتن مشکل امنیتی، آن را اخذ کنند.

💢طبق این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر‌ایرانی قبل از رسیدن به سن ۱۸ سال نیز می‌توانند به درخواست مادر، به تابعیت ایران درآیند. براساس ماده ۹۷۹ قانون مدنی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد می‌شوند، می‌توانند بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی کنند. همین مساله موجب شده فرزندانی که از مادر ایرانی به دنیا می‌آیند تا ۱۸ سالگی به دلیل نداشتن اوراق هویتی با مشکلات مختلفی مواجه شوند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۵۷۲


📌تغییر الگوی بازآفرینی شهری پس از ۲ شکست متوالی

🔸هت تریک پروژه «سیروس»

💢طرح موسوم به بازآفرینی محله سیروس پس از دو بار شکست حالا برای سومین بار اجرا می‌شود. پیش از این وزارت راه‌و‌شهرسازی با همکاری شهرداری پروژه‌های سیروس و تختی را به عنوان طرح‌های مرجع بازآفرینی شهری معرفی کرده بود. این پروژه در این مدت به دلیل عدم استقبال توسعه‌گران تقریبا در رکود رفت.

💢به گفته ناظران با وجود اینکه امتیازات خوبی برای مشارکت بخش خصوصی در این طرح در نظر گرفته شده اما عواملی مانند «انتظارات تورمی» و «عدم بازدهی مناسب» مانع حضور توسعه‌گران شده است. با این وجود طرح بازآفرینی شهری در محله سیروس از همان ابتدا هم با عدم استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده بود و دولت مجبور شد برای شروع به کار این پروژه یکی از زیرمجموعه‌های بانک مسکن را وارد کند که شرکت هم پس از کلنگ‌زنی پروژه اعلام انصراف کرد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۵۹۶


🔸آزموده را آزمودن خطاست

✍مجیدرضا حریری

💢حمایت اقشار جامعه در قالب یارانه به واردکنندگان اشتباهی است که در سال‌های متمادی آن را چندین بار تجربه کرده‌ایم. ارائه یارانه در مبدا وارداتی ثابت کرده که کارآمد نیست و به این معناست که سهم چندین میلیون ایرانی را در اختیار چندین هزار واردکننده قرار دهیم. از طرفی این عملکرد، فعالیت مداوم و گسترده نهادهای نظارتی و پلیسی از بانک تا فروشگاه‌ها را می‌طلبد که با توجه به شکاف عمیق قیمتی بین ارز آزاد و دولتی نیروهای نظارتی را نیز در معرض فساد قرار می‌دهد.

💢دولت برای واردات کالاهای اساسی ۱۴میلیارد دلار در بودجه سال ۹۸ درنظر گرفته است که این میزان با قیمت دلار کنونی و ارزش پول ملی به مبلغ وسوسه‌‌انگیزی برای حضور سودجویان تبدیل می‌شود و مسلما بدون خطا و تخلف نخواهد بود. سفره هفت دهک از ۱۰دهک جامعه تحت تاثیر گرانی‌های اخیر به نسبت‌های مختلف کوچک شده است و دولت باید برنامه‌هایی متفاوت از تسلیم کردن ۱۴میلیارد دلار ارز به واردکنندگان تبیین کند.

💢این یارانه می‌تواند در قالب خدمات رفاهی- اجتماعی با توجه به اولویت‌بندی دهک‌ها صورت گیرد. خدماتی همچون یکسان‌سازی و افزایش کیفیت آموزش، خدمات سلامت و سرمایه‌گذاری در حمل‌و‌نقل عمومی از راهکارهایی است که دولت می‌تواند به جای عرضه ارز در مبدا صادرات در دستور کار خود قرار دهد چراکه سال‌ها تجربه ثابت کرده که عرضه ارز ارزان در مبدا صادرات کارآمد نخواهد بود و کالاها با قیمت دولتی در اختیار اقشار قرار نمی‌گیرند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۷۸


📌وضعیت بازار سرمایه از نگاه کارشناسان

🔸کانالیزه کردن نقدینگی در بورس

💢جهان‌صنعت نیوز- سهامداران بورس اوراق بهادار تهران طی چند وقت اخیر شاهد صعود و نزول‌های شارپی در جریان معاملاتی بازار سهام کشور هستند به طوری که شاخص کل در یک روز معاملاتی افزایش‌های چند هزار واحدی و در روز دیگر سقوط‌های اینچنینی را تجربه می‌کند‌.

💢در همین حال، برخی از صاحب‌نظران بازار سرمایه بر این باورند که رفتار معامله‌گران فعال در بازار سهام کاملا طبیعی است و پتانسیل افزایش قیمت سهام صنایع و شرکت‌ها برای ثبت رکورد‌های جدید همچنان وجود دارد‌.

💢از سویی برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی معتقدند، رفتار هیجانی سهامداران در کلیت بورس منجر به ریزش‌های شدید شاخص شده است‌. همچنین اتفاقات بنیادی درون شرکت‌ها را در کنار فضای مبهم سیاسی نشات گرفته از تنش‌های بین ایران و ایالات متحده آمریکا معرفی می‌کنند و غالبا بر این باورند که بازار سهام در مسیر درست و افزایشی در حال حرکت است‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۵۵۵


✅ قیمت ارز و سکه

‏🗓 ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

🕣 ساعت ۱۴:۳۰

دلار 🇺🇸 ۱۴,۵۵۰

یورو 🇪🇺 ۱۶,۴۵۰

درهم 🇦🇪 ۳,۹۶۰

لیر 🇹🇷 ۲,۴۵۰

پوند 🇬🇧 ۱۸,۴۰۰

🌕 گرم ۱۸عیار: ۴۴۳,۲۳۰

🌕‏ سکه امامی: ۴,۹۵۲۰,۰۰۰

‏🌓 نیم سکه: ۲,۷۵۰,۰۰۰

🌒 ‏ربع سکه: ۱,۷۸۰,۰۰۰

🗞جهان صنعت


🔸چه انتظاراتی باید از بازار متشکل ارزی داشت

✍مجید شاکری

💢نباید انتظار داشت که بازار متشکل از آغاز به کار خود شروع به کاهش قیمت‌ها و تقویت پول ملی کند زیرا مشکلاتی که ریال را تضعیف کرد بسیار پیچیده بودند و با یک تصمیم، فضا دستخوش تغییرات جدی نخواهد شد‌.

💢با این همه فراموش نمی‌توان کرد که چه کشور تحریم می‌شد و چه خیر، باید تغییر مکانیسم قیمت‌گذاری ارز در ایران در دستور کار قرار می‌گرفت چرا که هیچ کشو‌ری این را در اختیار بازار کشوری دیگر نمی‌گذارد اما سالیان طولانی قیمت دلار در ایران، پس از تعیین نرخ در امارات، مشخص می‌شد‌.

💢یکی از مسائل نگران‌کننده در مورد بازار متشکل ارزی، افزایش انتظارات از این بازار است. شکل گرفتن این انتظارات غیرواقعی درنهایت کارکرد بازار را متاثر خواهد کرد‌. به هر روی مشکلات ارزی در ایران دلایل گوناگون دارند که طبعا از ابعاد مختلف می‌توان آنها را بررسی کرد ولی نمی‌توان با یک حرکت همه مشکلات را برطرف کرد‌. البته اینها نافی نقش ضروری این بازار نیست‌.

💢برای فهم بهتر ضرورت چنین کاری، ابتدا باید به روش تعیین نرخ دلار در بازار ایران اشاره کنیم‌. مکانیسم بازار به این صورت است که هر روز در امارات نسبت برابری درهم با ریال مشخص می‌شود و سپس نسبت درهم امارات و دلار آمریکا مقایسه می‌شود و از دل این محاسبات نرخ فردایی سبزه‌میدان تعیین می‌شود‌. این روش مرسومی برای ایران بود ولی به دلایلی اکنون ادامه این روند بسیار دشوار است‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۹۵


📌دهمین عرضه نفت در بورس با شرایط جدید

🔸نسخه ضد تحریمی

💢فروش سنتی نفت ایران از طریق شرکت ملی نفت در سال‌های گذشته موجب ایجاد مشکلاتی برای کشور شده است‌. یکی از جدی‌ترین مشکلات، شناسایی خریداران نفت ایران و ایجاد موانع برای آنهاست‌.

💢مشکل دیگر مسدود کردن حساب‌های بانکی منتسب به شرکت ملی نفت ایران به دلیل تحریم‌های نفتی آمریکاست‌.

💢در این راستا عرضه نفت در بورس با هدف ورود بخش خصوصی به معاملات نفت ایران مورد توجه مسوولان کشور قرار گرفت زیرا بخش خصوصی به دلیل انعطاف‌پذیری بالاتری که نسبت به بدنه دولتی وزارت نفت دارد‌ راحت‌تر می‌تواند تحریم‌ها را چه در عرصه بانکی و چه در عرصه حمل‌ونقل بی‌اثر کند‌. از سال گذشته با عرضه نفت در بورس انرژی این راهکار ضدتحریمی اجرایی شد‌.

💢این در حالی است که تاکنون ۹ بار نفت خام سبک در بورس عرضه شده ولی در بیشتر موارد مشتری برای خرید آن اعلام آمادگی نکرده است‌. در همین حال قرار است از این پس عرضه بر اساس شیوه‌نامه جدید صورت گیرد‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۰۶


🔸۹۲ سال تورم در ایران

✍پویا ناظران

💢اواخر سال ۴۱ در دولت اسدالله علم و درست بعد از انقلاب سفید، وزارت اقتصاد ایجاد شد و علینقی عالیخانی، دکترای اقتصاد از فرانسه، وزیر اقتصاد شد‌. همزمان محمدعلی صفی‌اصفیا هم رییس سازمان برنامه شد‌. دو سال بعد محمدمهدی سمیعی رییس کل بانک مرکزی شد و هویدا هم که تا آن زمان وزیر دارایی بود، به جایگاه نخست وزیری رسید‌.

💢عالیخانی به کار کارشناسی و سیاستگذاری علمی معتقد بود، سمیعی و صفی‌اصفیا هم کاملا با عالیخانی هماهنگ بودند‌. بر این اساس با سیاستگذاری این تیم، اقتصاد کشور یک دهه تورم زیر ۵ درصد و رشد اقتصادی بالای ۶ درصد را تجربه کرد‌.

💢اما با تحقق رشد اقتصادی دهه ۴۰، جاه‌طلبی محمدرضا پهلوی نمایان شد‌. چندین سال بود که شاه در سیاستگذاری دخالت می‌کرد، اما از نیمه دهه ۴۰ به تدریج شاه خودرای‌تر شد به طوری که بعد از مدتی، شاه اقتصاددان‌های کشور را در گروه افرادی قرار داد که قادر به ارائه سیاستگذاری نبودند‌.

آن‌طور که علینقی عالیخانی می‌گوید، تبعیت نکردن تیم اقتصادی وی از اوامر غیرعلمی شاه، باعث شد در سال ۴۷ صفی‌اصفیا برکنار شود‌. در سال ۴۸ نیز عالیخانی و سمیعی کنار گذاشته شدند تا بعد از آن، کابینه هویدا مجری منویات محمدرضا پهلوی شود‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۹۷


📌انحصارگرایی در کسب و کار‌های مجازی

🔸رقابت نابرابر

💢از زمانی که استفاده از نرم‌افزار ویز در میان کاربران اینترنتی و البته رانندگان اسنپ و تپسی رواج یافت، بسیاری به مخالفت با آن پرداختند و اظهار کردند که این نرم‌افزار متعلق به رژیم صهیونیستی است و نباید استفاده شود‌. همین امر موجب شد نسخه‌های فارسی این نرم‌افزارها در داخل کشور ایجاد شوند‌. این نرم‌افزار از کافه‌بازار حذف شد و در گوگل‌پلی نیز به دلیل تحریم‌ها از دسترس ایرانی‌ها خارج شد‌. حتی مدتی ویز فیلتر شد!

💢مسدود کردن یک نرم‌افزار مسیریاب از عجیب‌ترین اقدامات دولت تدبیر و امید بود‌. از سوی دیگر با سوگیری‌های برخی مسوولان و مقامات دولتی نسبت به نرم‌افزار ویز و درخواست ممنوعیت استفاده از این نرم‌افزار کاربردی، رانندگان اسنپ و تپسی نیز موظف شدند نرم‌افزار ویز را از روی گوشی‌های هوشمند خود پاک و نرم‌افزارهای ایرانی مانند نشان و بلد را نصب کنند‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۵۲۲


🔸ملاحظاتی درباره ایجاد یک میلیون شغل

✍نادر کریمی‌جونی

💢کمیسیون تخصصی اشتغال در نخستین نشست خود که برای شورای‌عالی اشتغال تصمیم‌سازی می‌کند برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل برنامه‌ریزی کرده است. این برنامه البته احتیاج به بودجه معتنابهی دارد و گفته شده قرار است ۲۵۰۰ میلیارد تومان به این امر اختصاص یابد. همچنین تصمیم‌ها و توصیه‌هایی که این کمیسیون تخصصی تدوین و ارائه می‌کند باید به تصویب شورای عالی اشتغال که به ریاست رییس‌جمهور تشکیل می‌شود و تصمیم‌های کلان ملی و کشوری اتخاذ می‌کند، برسد. در این صورت قدم‌های اجرایی برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل در کشور برداشته خواهد شد.

💢اما ایجاد شغل مفهومی گمراه‌کننده است. اگر منظور از شغل و شاغل تعاریف وسیع سازمان جهانی کار باشد آنگاه توسعه شغل و اشتغال شهروندان چندان دشوار نیست چراکه اگر قرار باشد فردی با هر حقوق و به طور منظم هفته‌ای یک روز شاغل باشد و مزد دریافت کند، چندان سخت نیست که تدابیری اندیشیده شود تا با این تعریف عده‌ای شاغل شوند.

💢آیا چنین اشتغالی می‌تواند مشکلات اجتماعی- اقتصادی شهروندان ایرانی را برطرف و زندگی آرام و اطمینان‌بخشی برایشان مهیا کند؟ گمان نمی‌رود کسی به این پرسش پاسخ مثبت دهد. در واقع اگر هدف اشتغال ایجاد یک زندگی مطمئن با حداقل رفاه لازم و برخورداری از منافع اقتصادی آن باشد چه عنصری حائز اهمیت است؟

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۳۹


📌شورای نگهبان طرح استانی شدن انتخابات را به مجلس برگرداند

🔸ایرادات ده گانه

💢قانون انتخابات در مجلس اصلاح شد و شورای نگهبان نیز در فرصت قانونی خود آن را ارزیابی و نظر نهایی خود را اعلام کرد. اما یکی از موضوعات مهم این قانون بحث استانی شدن انتخابات مجلس بود که موافقان و مخالفان زیادی ابعاد آن و تاثیر بر احزاب را بررسی کردند. برخی استانی شدن را گامی در راستای تحکیم دموکراسی دانستند و برخی دیگر معتقدند که این طرح منجر به کاهش مشارکت‌های مردمی می‌شود.

💢این در حالی است که طبق توئیت کدخدایی با اجرایی شدن این طرح در مواردی حقوق رای‌دهندگان و نامزدها نادیده گرفته شده و در واقع ناقض عدالت انتخاباتی است. درنهایت دیروز شورای نگهبان نسبت به این طرح ده ایراد گرفت هرچند اعلام کرد که در نفس استانی‌شدن انتخابات، شورای نگهبان ایرادی ندارد اما روش‌هایی که اتخاذ شده به نوعی ناقض حقوق نامزدهاست.

💢حالا این طرح دوباره به مجلس برمی‌گردد و باید دید نمایندگان می‌توانند نظر و تایید نهایی شورای نگهبان را جلب کنند یا نه!

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۵۳۰


📌رد پای دولت در گرانی‌ها

🔸علیرضا نیک‌آئین‌

💢ترفند جدید دولت برای گرانی این بار در هیاهوی هجمه‌های وارد شده به بازار لوازم یدکی و قطعات خودرویی در سکوت و بدون هیچ اطلاع‌رسانی است. افزایش قیمت برخی از محصولات و لوازم مورد نیاز در تعمیر خودرو توسط دولت جای سوال دارد که با توجه به بازار نیاز این محصولات‌، به گرانی بیشتر و کمبود دامن می‌زند. در حالی که نرخ ارز روزهای پرنوسانی را طی چندین ماه گذشته می‌گذراند، نگرانی‌هایی را بابت افزایش چند باره نرخ خدمات و قیمت قطعات یدکی‌ ایجاد کرده است.

💢از ابتدای سال گذشته بحران نبود لوازم یدکی و قطعات خودرو بازار را متلاطم کرده است. اکنون بازار قطعات یدکی خودرو شاهد التهابات بسیاری است به نحوی که با اعمال مجوزهای افزایش مجدد گرانی‌، التهابات در این بازار بیشتر و بحرانی‌تر خواهد شد. در شرایط فعلی طبیعی است که وابستگی به نرخ ارز برای هر کالایی می‌تواند دردسر‌آفرین باشد.

💢در مورد خودرو نیز این مساله صادق است و نه تنها قیمت خودروهای وارداتی و مونتاژی ظرف یک سال افزایش یافته که در زمینه تامین قطعات یدکی نیز مشکلات فراوانی گریبان مشتریان را گرفته است. در حال حاضر رکود بر صنف لوازم یدکی مستولی شده و دولت باید با استفاده از کارشناسان صنف تمهیداتی را به کار گیرد تا مشکل صنف لوازم یدکی حل شود. در غیر این صورت بسیاری از تولید‌کنندگان و فروشندگان ورشکسته شده یا مجبور به تعطیلی کار خواهند شد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۷۲۵


📌کاهش ۵۹ درصدی واردات لوازم یدکی خودرو در یک سال

🔸قطعه‌ای از پازل گرانی

💢بازار لوازم‌یدکی و قطعات خودرو از ابتدای سال گذشته و به موازات بازارهای دیگر با رشد قیمت مواجه شده و قیمت آن با افزایش بیش از ۳۰۰ برابری مواجه شده است‌. گذری در بازار لوازم‌یدکی خودروهای داخلی و خارجی حاکی از عرضه چند‌نرخی، رونق بازار روغن و لوازم‌یدکی تقلبی و زیان چندجانبه مشتریانی است که با دریافت این‌گونه قطعات و خدمات سعی دارند خودرو خود را سرپا نگه دارند.

💢رشد قیمت روغن موتور، یاتاقان خودرو، لنت ترمز، دیسک و صفحه‌کلاچ، انواع شمع، تسمه‌پروانه و تسمه تایم شرایطی را رقم زده که شاید تا چندی دیگر بسیاری از مالکان خودرو عطای سفر با خودروهای شخصی را به لقای هزینه‌های سنگین انجام تعمیرات و دریافت خدمات آن ببخشند.

💢نوسانات ارزی از سال گذشته تا‌کنون موجب اختلال در وضعیت بازار شد و این بالا و پایین آمدن نرخ ارز موجب شد بازار لوازم‌یدکی نیز در بلاتکلیفی قیمتی به سر ببرد …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۴۶


🔸نفت در برابر غذا، آری یا خیر

✍کامران ندری

💢شباهت‌های عمده‌ای که شرایط امروز ایران با برنامه «نفت در برابر غذا» ی کشور عراق در سال‌های گذشته دارد هرچند اذهان را به سمت تکرار تجربه این مهم در ایران هدایت می‌کند، با این وجود باید به سیاست اعمال شده بر این دو کشور برای محدودیت در فروش نفت توجه داشت‌. آنچه در سال‌های گذشته برنامه «نفت در برابر» غذا را بر کشور عراق تحمیل کرد، ممنوعیت فروش نفت توسط این کشور از سوی شورای امنیت سازمان ملل بود، به گونه‌ای که این کشور تنها به منظور تامین نیازهای ضروری خود در حوزه خوراک و غذا قادر به فروش و صادرات نفت بود‌.

💢اما آنچه در ایران اتفاق افتاده، قرار گرفتن زیر فشار تحریم‌های یکجانبه آمریکاست که این تحریم‌ها به مسدودسازی کانال‌های مالی منجر شده که امکان انتقال پول حاصل از فروش نفت توسط آن را ناممکن کرده است. در چنین شرایطی به توافقی دوجانبه با کشورهای خریدار نفت ایران دست می‌یابیم که ناتوانی در پرداخت پول حاصل از فروش نفت را از طریق واردات کالاهای اساسی و ضروری جبران می‌کند‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۷۲۷


🔸ناتوانی تکنوکرات‌ها در حل مشکلات اقتصاد ایران

✍غلامرضا کیامهر

💢هر چه از عمر مشکلات اقتصادی ما می‌گذرد و بر ابعاد آن افزوده می‌شود، بیشتر در‌می‌یابیم که تکنوکرات‌های متصدی سیاستگذاری‌های اقتصادی چه در دولت و چه در قوه قانونگذاری قادر به نوشتن نسخه شفابخش برای مشکلات اقتصادی کشور نیستند. دلیل آن هم کاملا روشن است‌ چون تکنوکرات‌ها حتی آنها که درس اقتصاد خوانده‌اند از روز اولی که پا به عرصه اجتماع گذاشته‌اند از بودجه دولت که منبع تغذیه اصلی آن درآمدهای نفتی بوده، ارتزاق کرده‌اند و چون اینجا ایران است، حتی کسری بودجه‌های دولت و رکود اقتصادی هم کمترین خللی در پرداخت حقوق و مزایای تکنوکرات‌ها ایجاد نکرده است.

💢تکنوکرات‌ها سیاستگذار و قانونگذار اقتصادی برخلاف کارفرمایان و کارآفرینان بخش‌خصوصی در طول عمر خدمت‌شان هرگز رنج و نگرانی‌های نداشتن نقدینگی برای خرید مواد اولیه تولید یا پرداخت حقوق و دستمزد کارگران‌شان را تجربه نکرده‌اند. آنها مانند تولیدکنندگان، فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی و صنوف هرگز گذارشان به ادارات مالیاتی و تامین اجتماعی و دیگر سازمان‌های دولتی نیفتاده و با مصائب پاسخگویی به متصدیان این سازمان‌ها از نزدیک آشنا نشده‌اند.

💢تکنوکرات‌های سیاستگذار و قانونگذار اقتصادی که همیشه خاطرشان از مواهب و مزایای پست و مقام آسوده است، هرگز به جرم تاخیر در پرداخت مالیات یا حق بیمه کارکنان به تامین اجتماعی از کشور ممنوع‌الخروج نشده یا حساب‌های بانکی‌شان به همین جرم مسدود نشده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۷۲۸


📌بحران کالاهای اساسی با وجود تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی

🔸ارزهای بربادرفته

💢با وجود ارزپاشی‌ که دولت در سال گذشته برای تامین کالاهای اساسی انجام داد مردم با افزایش قیمت این اقلام روبه‌رو بوده‌اند‌. اقلامی مانند گوشت، مرغ، برنج و میوه که از اقلام اساسی سبد معیشتی خانواده‌اند افزایش قیمت بیش از ۱۰۰درصدی را تجربه کردند‌. ۲۵قلم کالایی که دولت به عنوان کالاهای اساسی به آنها ارز اختصاص داد علاوه بر اینکه با قیمت دولتی به بازار عرضه نشدند، بخش اعظمی از ارز آنها نیز به سامانه ارزی کشور برنگشت‌. تن ماهی در حالی به ۲۵ هزار تومان رسید که رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفته بود از سوی این سازمان مجوزی برای افزایش قیمت تن ماهی صادر نشده است‌.

💢در این شرایط ضعف نهادهای نظارتی نیز بیش از پیش نمایان شد به گونه‌ای که رضا رحمانی وزیر «صمت» نیز از ورود سه هزار بازرس برای نظارت بر توزیع و فروش کالاها خبر داد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس احتمال احتکار کالاهای دولتی را دور از انتظار ندانست‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۷۹


📌نهاوندیان: مسیرهای جدیدی برای تسویه‌حساب ارزی پیدا می‌کنیم

🔸ارز در بسته‌بندی کالا

💢نفت در برابر غذا؛ موضوعی که این روزها به عنوان مهم‌ترین گزینه دولت برای تامین کالاهای اساسی داخلی مطرح است و ادامه حیات اقتصادی کشور را منوط به آن کرده است‌. هرچند دریافت ارز حاصل از فروش نفت بر تهاتر کالا ارجحیت دارد، با این حال تحریم‌های آمریکا و فشارهایی که این کشور بر دیگر کشورها وارد می‌کند، محدود شدن قدرت خرید ایران را در پی داشته است‌.

💢روشن است ترجیحات سیاستگذاری دولت بر دریافت ارز در ازای فروش نفت استوار است تا دولت براساس سلیقه و نوع نیاز خود، اقدام به خرید کالاهای موردنظرش کند‌. اما آنچه از سوی آمریکا به «سیاست حداکثر فشار» علیه ایران معروف است، نه تنها امکان خرید کالا بر اساس سلیقه دولت ایران را فراهم نمی‌کند بلکه دولت را مجبور به آن کرده در ازای نفت، به دریافت کالاهای اساسی و مورد نیاز داخلی بسنده کند؛ سیاستی که پیش از اینها و تحت عنوان «نفت در برابر غذا» در کشور عراق اجرایی شده است‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۶۹۶


📌هت‌تریک قهرمانی پرسپولیس با برانکو

🔸فتح تاج و تخت سپاهان

💢پرسپولیس با قهرمانی در هجدهمین دوره لیگ برتر، پرافتخارترین تیم تاریخ این مسابقات شد‌. پرسپولیس در جم توانست برای سومین فصل پیاپی قهرمان لیگ برتر شود تا تعداد قهرمانی این تیم به عدد ۵ برسد و از نظر قهرمانی با سپاهان برابر شود‌. سپاهان نیز در این دوره از مسابقات موفق شد نایب قهرمان شود تا تعداد نایب قهرمانی دو تیم در عدد ۲ مساوی باشد، اما پرسپولیس با ۲ بار عنوان سومی موفق‌تر از سپاهان بوده که تنها یک بار این مقام را به دست آورده است‌.

💢با این اوصاف پرسپولیس که پرافتخارترین تیم ادوار لیگ است عنوان پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر را که از لیگ دهم در اختیار سپاهان بود از آن خود ساخت‌.

💢پرسپولیس در دوره‌های اول و هفتم لیگ قهرمان شده بود و از لیگ شانزدهم تا هجدهم به مقامی کمتر از نخست بسنده نکرد‌. این برای نخستین بار در تاریخ پرسپولیس است که این تیم ۳ دوره پیاپی موفق به قهرمانی در لیگ می‌شود‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۴۳۷


📌جنگ تجاری با بهانه‌های امنیتی

🔸هوآوی در لیست سیاه آمریکا

💢خبرها حاکی از آن است که وزارت بازرگانی آمریکا هوآوی و ۷۰ شرکت وابسته به آن را به لیست سیاه خود موسوم به «فهرست موجودیت» اضافه می‌کند‌. با این حساب حتی اگر شرکت اپل بخواهد نیز نمی‌تواند با هوآوی همکاری کند‌. با وجود تمامی موضع‌گیری‌های ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا علیه هوآوی، خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر احتمال همکاری متقابل اپل با هوآوی‌.

💢به نظر می‌رسد خبر تمایل همکاری کمپانی اپل و دیگر شرکت‌های آمریکایی با هوآوی به مذاق دولت آمریکا خوش نیامده است، بنابراین با قرار دادن هوآوی در لیست سیاه امکان هر نوع همکاری بین شرکت‌های آمریکایی و غول فناوری چینی را از میان بردند‌. در سال‌های گذشته ترامپ موضع‌گیری‌های سرسختانه‌ای علیه هوآوی و لزوم تحریم این شرکت داشت‌. اما این موضع‌گیری‌ها نه تنها به جایی نرسید بلکه فروش هوآوی را نیز چند برابر کرد‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۳۵۸


📌تاثیر کاتالیزورهای اقتصادی بر آسیب‌های اجتماعی

🔸بزنگاه سقوط اخلاقی

✍شیدا ملکی

💢نابرابری اجتماعی جامعه را به سمت رفتارهای پرخاشگرایانه سوق داده و هر روز شاهد سیل اخبار واکنش‌های آنی و پرخطر افراد نسبت به مصائب روزمره هستیم‌. عصبانیت جامعه تا جایی پیش رفته که سه‌شنبه گذشته صف چای نذری قتلگاه یکی از افراد حاضر در این صف شد‌. بی‌توجهی به هشدارهای جامعه موضوعی عادی شده و مسوولان در مقابل هر زخمی که بر پیکر تکه‌تکه شده جامعه وارد می‌شود سکوت می‌کنند‌.

💢تماشاگران این درام زجر‌آور سکوت این روزها سکوت بی‌معنایی پیشه کرده‌اند‌. این در حالی است که در مقابل خشم گسترده حاصل از فقر جامعه عده‌ای لژنشین همچنان دلواپس کاهش ارزش میلیون‌ها دلاری هستند که در این وانفسای بحران اقتصادی ذخیره کرده‌اند‌.

💢این در حالی‌ است که مسوولان مدعی‌اند هیچ مشکل اقتصادی گریبان جامعه را نگرفته و آنچه این روزها جان مردم را به لب رسانده چیزی نیست مگر سیاست‌های خارج از عوامل اقتصادی زودگذر …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۴۲۷


✅ قیمت ارز و سکه

‏🗓 ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

🕣 ساعت ۱۷:۳۰

دلار 🇺🇸 ۱۴,۷۰۰

یورو 🇪🇺 ۱۶,۵۵۰

درهم 🇦🇪 ۴,۰۱۰

لیر 🇹🇷 ۲,۵۰۰

پوند 🇬🇧 ۱۸,۷۰۰

🌕 گرم ۱۸عیار: ۴۴۹,۰۰۰

🌕‏ سکه امامی: ۴,۹۵۰,۰۰۰

‏🌓 نیم سکه: ۲,۷۵۰,۰۰۰

🌒 ‏ربع سکه: ۱,۸۰۰,۰۰۰

🗞جهان صنعت


📌گازوییل از مرداد‌ماه سهمیه‌بندی‌ می‌شود

🔸کامیون‌های خالی از بار

💢سیاستگذاری مصرف سوخت حمل‌ونقل جاده‌ای در سال‌های گذشته با دو هدف «جلوگیری از قاچاق» و «ترمیم الگوی مصرف» در حال اصلاح است‌. یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در این زمینه از سوی سازمان راهداری پیگیری شده است «سهمیه‌بندی گازوییل کامیون‌ها» است؛ برنامه‌ای که کامیون‌داران نسبت به آن خوش‌بین نیستند‌. آنها می‌گویند شرایطی که برای دریافت سهمیه تعیین شده با وضعیت اقتصادی فعلی همخوانی ندارد و باعث می‌شود بسیاری از کامیون‌ها نتوانند از سهمیه سوخت کافی برخوردار شوند‌.

💢غیر از این «جلوگیری از قاچاق سوخت» که یکی از اهداف اصلی اعمال سهمیه گازوییل است زیر سوال است؛ کامیون‌داران می‌گویند عمده قاچاق سوخت در کشور از راه کشتی‌ها و لوله‌کشی‌های غیرمجاز انجام می‌شود و کامیون‌ها اساسا امکان قاچاق سوخت ندارند.

💢حالا سازمان راهداری از تشدید محدودیت در سهمیه‌بندی سوخت کامیون‌ها خبر داده است‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۳۶۶


📌چشم‌انداز بازار سرمایه طی ماه‌های آینده

🔸در مسیر رونق

✍امین بیگانی

💢شاخص بازار سرمایه طی هفته گذشته هیجانات مثبت و منفی فراوانی را تجربه کرد و در آخر طی هفته با کاهشی تنها ۳۲۷ واحدی روی ۲۱۱۰۱۷ بسته شد اما شاخص هم‌وزن بعد از تشکیل واگرایی مخفی مثبت در نمودار روزانه خود با رشد ۲۴۰۱ واحدی بر روی ۴۵۷۳۷ بسته شد‌، شاخص هم‌وزن تا الان موفق شده حمایت میانگین ده روزه خود را نگه دارد و بالای آن معامله شود‌. در هفته پیش رو خبرهای مهمی می‌تواند به بازار مخابره شود که در ادامه متن به آن خواهیم پرداخت‌.

💢بازار سرمایه این روزها در گیر‌و‌دار اصلاحاتی موقت برای کسب انرژی دوباره است‌. اخبار بنیادی و مثبت در مورد سود‌سازی شرکت‌ها و تحولات مثبت برای رونق دوباره بازار و شروع حرکت صعودی بعدی کم نیست اما سایه اخبار سیاسی تریدر‌ها را دچار شک و البته در خیلی از موارد دچار اشتباه کرده است‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۹۹


📌اعلام آمادگی پکن برای ادامه جنگ تجاری با واشنگتن

🔸دیوار چین مقابل آمریکا

💢تشدید مناقشات تجاری میان چین و آمریکا باعث شده دو کشور همه ابزارهای احتمالی برای تحت فشار قرار دادن یکدیگر را مورد توجه قرار دهند‌.

💢حزب کمونیست چین از شرکت‌ها و مردم این کشور خواست همچون صخره در برابر جنگ تجاری آمریکا مقاومت کنند و با اتکا به تمدن پنج هزار ساله خود بار دیگر از پس طوفانی سهمگین با پیروزی و سربلندی سر برآورند‌. نهاد برنامه‌ریزی دولت چین دیروز اعلام کرد که نتایج بررسی‌های آنها با وجود تایید تبعات منفی اقدامات تجاری آمریکا علیه اقتصاد چین، نشان می‌دهد این تبعات با اقدامات دولت قابل مهار و کنترل خواهد بود‌.

💢کمیسیون ملی اصلاحات و توسعه چین در جریان نشستی رسانه‌ای ضمن اعلام این خبر تاکید کرد که دولت چین برنامه منطقی لازم را برای مقابله با سیاست افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی از سوی آمریکا طراحی می‌کند و با اجرای آن سطح آثار منفی سیاست‌های تجاری آمریکا بر اقتصاد این کشور به حداقل ممکن خواهد رسید‌

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۷۴


🔸سیاست‌های اقتصادی مخرب‌تر از تحریم

✍پویا ناظران

💢هرچند آمریکا با حمله نظامی به ایران توان انهدام چند پایگاه نظامی و تعدادی از بنادر و پالایشگاه‌های ایران را دارد، اما مقایسه هزینه بازسازی این پایگاه‌ها و پالایشگاه‌ها چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود، این در حالی است که هزینه انسانی حمله آمریکا به ایران فراتر از تصور است‌. اما اگر دولت ۱۴ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور را ۱۰هزار تومان زیر قیمت آن به تعداد معدودی از افراد اختصاص دهد، خسارتی در حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان متوجه وی می‌شود‌.

💢در عین حال فروش بنزین با قیمتی معادل یک‌هفتم فوب و فروش گازوییل با قیمتی معادل یک‌بیستم فوب، به همزمانی اسراف و قاچاق آن در کشور منجر می‌شود‌. تخمین زده می‌شود از ۲۰۰ میلیون لیتر بنزین و گازوییلی که روزانه توزیع می‌شود، یک‌چهارم آن یا اسراف می‌شود یا قاچاق‌.

بر این اساس اگر دولت آمریکا نظام بانکی و صنعت نفت ایران را تحریم کرد، اما دولت ایران شبکه صرافی کشور را دچار آشفتگی کرد‌.

💢آمریکا در تلاش برای سخت کردن روند صادرات و واردات ایران بود، اما کمیاب شدن کاغذ، پوشک و گوشت، صادرات گوجه‌فرنگی، تخم مرغ، خرما، دام و… به کشورهای همسایه و همچنین سخت و زمانبر شدن ترخیص از گمرک، سیاستی از سوی خود دولتمردان ایران بود‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۶۰


📌فرصت‌طلبی تولید‌کنندگان نفت از کاهش صادرات ایران

🔸جولان کاسبان تحریم

💢در پی تهدیدات ترامپ مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران نفت خام، ایالات متحده در حال پر کردن فضای خالی عرضه آسیاست و پالایشگران آسیایی مزه‌مزه کردن نفت ایالات متحده را آغاز کردند.

💢آنها در حالی شروع به تست مزه شیرین نفت آمریکا و ایجاد تنوع در تامین منابع خود می‌کنند که بازار آسیا به شدت آشفته شده است.

💢تا پیش از این آمدن نفت شیل آمریکا به بازار آسیا و افزایش تولید آن توهم و بلوف تبلیغاتی محسوب می‌شد، لیکن انقلاب تکنولوژی به کمک شیل آمد تا الان شاهد سهم‌گیری از بازار آسیا باشیم.

💢تراز تجاری (حجمی) نفت و فرآورده‌های نفتی آمریکا از میانگین منفی روزانه ۱۳ میلیون بشکه در سال ۲۰۰۵ میلادی به منفی دو میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ میلادی تنزل یافته است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۴۱۳


🔸تاثیر بازار از تورم

💢داریوش مهاجر، دبیر کنفدراسیون صنعت ایران در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت‌» در رابطه با چگونگی تشکیل هرم مشکلات موجود در تامین و تثبیت بازار کالا و محصولات مورد نیاز مردم و تولید به بخش‌های مهمی از جمله نقش مکانیسم بازار، مدیریت و مقابله با فساد اشاره می‌کند و تاکید دارد مشکلات امروز صرفا اقتصادی نیست که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانیم.

💢ارزیابی نقش مکانیسم بازار

تا زمانی که پارادایم حاکم بر کشور که در آن مسائل سیاسی نسبت به مسائل اقتصادی در اولویت قرار ‌می‌گیرد، تغییر نکند، ‌نمی‌توان به حل مشکلات امید بست. این در شرایطی است که افزایش قیمت ارز در بازار باعث شده بود قیمت کالاها به خصوص کالاهای وارداتی یا وابسته به واردات نیز رشدی قابل توجه به خود بگیرد به‌طوری که در برخی کالاها در پی احتکار یا اختفا، شاهد نایاب شدن‌شان در بازار نیز بودیم.

💢رییس کل بانک مرکزی معتقد است اتفاقی که در بازار ارز رخ داد، محصول ناترازی سیستم بانکی و رشد وحشتناک نقدینگی و اصرار ما بر تداوم نقدینگی است. تا زمانی که این وضعیت ادامه دارد، شرایط در بازار ارز و سایر دارایی‌های قابل وصول برای حفظ ارزش پول توسط افراد ادامه دارد. بسیاری از صنایع کشور با آنکه در همه سال‌های اخیر ادعای خودکفایی و داخلی‌سازی داشته‌اند، اما در حقیقت به مقدار قابل توجهی ارزبری داشته و به واردات وابسته‌اند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۳۱۴


📌بررسی «جهان صنعت» از تاثیر عوامل غیر‌اقتصادی بر تعیین قیمت‌ها

🔸چرخش معکوس

💢پرسشی که این روزها ذهن بسیاری از مردم را به خود جلب کرده، این است که آیا قیمت‌ها به گذشته باز‌می‌گردد؟ کارشناسان معتقدند اگر قیمت دلار به ثبات برسد، بازار معمولا به حالت عادی برمی‌گردد، اما وقتی روند صعودی باشد، بازار رفتار دیگری را نشان می‌دهد.

💢چندین ماه است که فضای بازار کالاهای اساسی و غیراساسی به‌هم ریخته و تنها مرجعی که همه باچشم امید برای تنظیم‌بخشی و بازگشت آرامش قیمت‌ها به آن نگاه می‌کنند وزارت صمت است اما فاکتورهای زیادی نقش اساسی در تنظیم یا تخریب فضای بازار کالاهای مصرفی مردم و نهاده‌های مورد نیاز بخش تولید دارد.

💢تحریم‌های جدید در حالی اعمال‌می‌شودکه فعالان اقتصادی معتقدند پیش از اجرای تحریم‌های آمریکا مشکلات زیادی که ریشه در خود تحریم‌ها و تصمیمات خلق‌الساعه متولیان دولتی دارد، سد راه کسب‌وکارشان شده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۳۱۲


🔸کاتالیست‌های رشد اقتصاد شهری

✍سهراب دل‌انگیزان

💢شهرهای بزرگ موتور رشد اقتصادها هستند. نقش بی‌بدیل این شهرها در تامین سرمایه‌های بزرگ و توسعه ملزومات تخصیص بهینه عوامل تولید نهفته است. شهرهای بزرگ جذب‌کننده نخبگان، استعدادها، سرمایه‌های انسانی، هنرمندان، سرمایه‌های مالی و نهادهای علمی- تکنولوژیکی و توسعه‌ای هستند. سرمایه‌گذاری‌های بزرگ عموما در شهرهای بزرگ راهبری یا جایابی می‌شوند و دفاتر شرکت‌ها و نهادهای بزرگ در این شهرها تاسیس می‌شوند.

💢ماهیت اقتصادی شهرهای بزرگ، جریان‌های بزرگ نقدی و تخصیص عوامل تولید است. در این فضای مناسب و آماده برای تخصیص منابع، این شرکت‌ها، تشکل‌ها و نهادهای مشاوره‌ای، شرکت‌ها و نهادهای بازار‌یابی و تبلیغاتی، شرکت‌ها و نهادهای هدایت نیروی انسانی و تسهیل‌کننده جست‌وجوی کار، شرکت‌ها و نهادهای ارتقای مهارت و تخصص، شرکت‌ها و نهادهای واسطه مبادلات و تجارت، شرکت‌ها و نهادهای حقوقی و تسهیل‌کننده قراردادها و طرح و حل و فصل دعاوی، شرکت‌ها و نهادهای حوزه حقوق مالکیت و… هستند که نقش کاتالیزور و کاتالیست را در واکنش‌های اقتصادی بازی می‌کنند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۵۴


📌همتی از بازگشت ۶۰ درصدی ارز صادراتی خبر داد

🔸سریال تناقض‌گویی مسوولان

💢روند کند بازگشت ارز صادراتی به اقتصاد در حالی به یکی از دغدغه‌های نظام‌مند بسیاری از مسوولان بدل شده است که تفاوت فاحش موجود بین آمارهای منتشر شده، گمانه‌زنی‌ها را به سمت آدرس‌دهی غلط دولت به بازار اقتصادی کشور می‌برد؛ بر همین مبنا این موضوع همچنان یکی از مسائل پنهان مانده پشت سیاست‌های دولت باقی مانده است‌.

💢تناقض‌گویی مسوولان در اعلام میزان ارزهای بازگشته به چرخه اقتصادی در حالی روشن می‌شود که رییس کل بانک مرکزی از بازگشت ۶۰ درصد از ارزهای صادراتی سخن می‌گوید، این در حالی است که آخرین آمارهای اعلامی از سوی مسوولان وزارت اقتصاد بر بازگشت تنها ۱۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد ارز حاصل از صادرات تاکید داشت‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۵۶


🔸پیش‌شرط گذر از بحران

✍عباس آرگون

💢از آنجا که بانک مرکزی به عنوان مرجع رسمی اعلام آمارهای اقتصادی مسوولیت ارائه داده‌های مربوطه را بر عهده دارد، اعلام آمار مربوط به میزان ارز بازگشتی به اقتصاد بیانگر در دست داشتن اطلاعات دقیق از فرآیندهای اقتصادی کشور است. با این وجود در آمارهای منتشره از حجم اندک ارزهای بازگشتی صادراتی، باید موضوع قیمت پایه صادراتی را نیز لحاظ کرد.

💢به عبارتی عدم تمایل صادرکننده برای بازگشت ارز به اقتصاد می‌تواند ریشه در تفاوت قیمت‌های پایه صادراتی داشته باشد که فروش کالا با قیمتی کمتر از قیمت خرید را برای صادرکننده با زیان همراه خواهد کرد. در چنین شرایطی است که صادرکننده قادر به بازگشت ارز به چرخه اقتصاد نخواهد بود.

💢اما با همه اینها این موضوع که صادرکننده تحت هر شرایطی از بازگشت ارز به اقتصاد خودداری می‌کند نمی‌تواند درست باشد، چه آنکه صادرکنندگان و فعالان حاضر در صحنه تولیدی کشور برای آنکه بتوانند به فعالیت‌های صادراتی خود استمرار بخشند، نیازمند آنند که ارزهای حاصل از فروش کالاهای تولیدی را در فرآیند صادراتی به اقتصاد بیاورند تا قادر به تامین منابع ارزی موردنیاز برای تولید مجدد باشند. بر این اساس تمام صادرکننده‌های واقعی اقدام به بازگشت ارز به اقتصاد می‌کنند و تنها آنهایی که مشوق لازم برای صادرات غیرواقعی را در دست دارند می‌توانند جزو آن دسته از فعالانی باشند که از بازگشت ارز به اقتصاد امتناع می‌کنند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۵۸


🔸سیاست جدید آمریکا برای مقابله با ایران

✍صلاح‌الدین هرسنی

💢به دنبال تنش بی‌سابقه در روابط تهران- واشنگتن هم‌اینک شاهد رفتار‌های دوگانه از سوی دولت ترامپ و اعضای کابینه رادیکال او یعنی بولتون و پمپئو در قبال تهران هستیم‌. در حقیقت آنچه دولت ترامپ و اعضای رادیکال کابینه او در قبال ایران به نمایش می‌گذارند، می‌توان سیاست مبتنی بر چماق و هویج نامید‌. در این میان سیاست هویج یا همان معامله از سنخ رفتاری است که از سوی ترامپ به نمایش گذاشته می‌شود‌.

💢در مقابل سیاست چماق یا همان مقابله را بولتون و پمپئو نمایندگی می‌کنند و تلاش دارند آن را به همراهی و سیگنال‌های مجموعه‌های عبری و عربی در قبال ایران به اجرا بگذارند‌. حال همزمانی نمایش دوگانه چنین سیاستی سبب پیش‌بینی نتایج آینده آنها شده است، به این معنی که آیا نمایش توامان سیاست چماق و هویج صرفا لایه سطحی ماجرا برای رسیدن به مذاکره است یا آنکه نمایش چنین سیاستی در قالب فشار حداکثری موجب جنگ قریب‌الوقوع میان تهران و واشنگتن خواهد شد؟ غالب تفسیر‌های موجود تعقیب چنین سیاستی را بیشتر به معنای رسیدن به مذاکره دانسته‌اند و اساسا خطر جنگ قریب‌الوقوع را منتفی دانسته‌اند‌.

💢اما برخی از گمانه‌ها نیز پیرو رفتار‌های بولتون و پمپئو یا همان طرفداران سیاست چماق، خطر چنین جنگی را منتفی ندانسته و وقوع آن را محتمل دانسته‌اند‌. اما آنچه در این میان فرضیه جنگ را قوت داده، جریاناتی است که تحت تاثیر تحولات منطقه در روز‌های گذشته صورت گرفته است‌.

💢ماجرای خرابکاری‌های کشتی‌های نفتکش در بندر فجیره امارات متحده عربی، دستور دولت ترامپ مبنی بر خروج کارکنان غیرضروری خود از عراق و سرانجام حمله پهپادهای حوثی‌های یمن به دو ایستگاه پمپاژ نفت در عربستان، از جمله ماجراهایی هستند که خطر قریب‌الوقوع جنگ محتمل را شدت داده‌اند‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۱۳


🔸در باب فن سالاران

✍رضا صادقیان

💢در تعریف فن‌سالاران و تکنوکرات‌ها آمده افرادی که جایگاه مدیریتی خویش را براساس دانش و تخصص در اختیار می‌گیرند. تکنوکرات‌ها باور دارند مدیریت‌های کلان باید در اختیار آنها و نه شخصیت‌ها و فعالان سیاسی قرار گیرد، چرا که این طیف با توجه به دانش و تخصص خود با هزینه‌ای کمتر و بهتر از سایرین می‌توانند وضعیت کشور و بحران‌های ساختاری را به دلیل در اختیار داشتن تخصص انحصاری اداره کنند.

💢صدای تکنوکرات‌ها بعد از نخستین بحران اقتصادی آمریکا در قرن بیستم واضح‌تر شنیده شد؛ هنگامی که با توجه به مدعای مطرح شده از سوی فن‌سالاران اقتصاد آمریکا در دهه ۳۰ با گرفتاری بزرگ روبه‌رو شد (چیزی بدتر از بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۸).

💢تکنوکرات‌ها از همین شکاف سود جستند و دعوی خویش را با صدای رسا به مخاطبان و خصوصا شهروندان آسیب‌‌دیده اعلام کردند. گفتند اگر چنانچه و در صورتی که اهرم‌های سیاستگذاری و اقتصاد کلان در دستان آنان می‌بود هیچ‌گاه شاهد فروپاشی اقتصادی نمی‌بودیم و ضرر و زیان شهروندان آمریکا را به نبود تخصص و دانش مربوط دانستند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۱۵


🔸آشنا در غربت

✍محمدعلی زرینه‌کفش

💢فرش دستباف ایرانی به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک صادرات غیرنفتی ایران در سالیان متمادی پستی و بلندی‌های زیادی را پشت سر گذاشته که تحریم‌های کنونی را می‌توان یکی از این پستی‌ها نامید‌. مشکل اینجاست که تحریم‌کننده ایالات متحده آمریکاست که با اختلاف زیاد بزرگ‌ترین و اولین خریدار فرش دستباف ایرانی است‌.

💢اما عدم مدیریت داخلی مشکلی به مراتب بزرگ‌تر از تحریم‌های بین‌المللی است‌. در تولید فرش دستباف ایرانی هزینه مواد اولیه ۲۰درصد و مزد بافنده ۸۰درصد از قیمت تمام‌شده را تشکیل می‌دهد که با توجه به افزایش ناچیز دستمزد در سال جدید نسبت به تورم و کاهش ارزش پول ملی کشور، از افزایش قیمت محسوسی برخوردار نبوده است و از طرفی بازارهای جهانی فرش ایرانی همچنان مهیاست‌.

💢مشکل اصلی در برخورد سیاستگذار با این صنعت است‌. بسیاری از تولیدکنندگان فرش دستباف ایرانی در صورتی که ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما برگردانند دیگر توان تامین مواد اولیه خود را ندارند‌. بخشی از کاهش صادرات به دلیل تحریم‌هاست اما بخش عمده‌ای از آن مربوط به شرایطی است که سیاست‌های اقتصادی برای تولیدکنندگان به وجود آورده است‌. رونقی که فرش دستباف در اقتصاد ایجاد می‌کند به‌گونه‌ای است که با کمترین هزینه می‌توان به تولید محصولی با ارزش افزوده بالا دست یافت و از طرفی اشتغالزایی دائم ایجاد کرد‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۳۹۵


📌دبیر سابق انجمن صنایع نساجی:

🔸نقدینگی، چالش اصلی تولیدکنندگان

💢جهان‌صنعت‌نیوز- سال‌جاری در حالی با عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده که تامین مواد اولیه برای واحدهای تولیدی با فراز و فرودهای زیادی همراه است.

💢برخی فعالان بازار از عدم فعالیت برخی تولیدکنندگان به دنبال چالش تامین مواد اولیه خبر می‌دهند. به گفته آنها، نوسان نرخ ارز شرایطی را فراهم کرده که حتی برخی واردکنندگان و عرضه‌کنندگان مواد اولیه از فروش این کالاها به واحدهای تولیدی خودداری می‌کنند. این در حالی است که به دنبال نبود تسهیلات مناسب برای واحدهای تولیدی، امروزه نقدینگی به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های صنعتگران تبدیل شده و به نوعی ادامه فعالیت برای آنها را غیرممکن کرده است.

💢شنیده‌ها حاکی از آن است که از اواخر سال گذشته تاکنون بسیاری از مغازه‌ها کرکره خود را پایین کشیده‌اند و برخی از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی نیز به دلیل افزایش هزینه‌ها در سال‌جاری ناچار به توقف فعالیت شده‌اند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۳۱۶


🔸نقطه سخت برای کاخ سفید

✍نادر کریمی‌جونی

💢آمریکایی‌های زیادی نیستند که مانند سناتور تام کاتن تصور می‌کنند با دو جمله می‌توانند ایران را نابود و تسلیم کنند. روی کاغذ و در بازی‌های کامپیوتری خیلی چیزها امکان‌پذیر است اما دلیلی ندارد که این امکان‌پذیری، در واقعیت هم رخ دهد. در مقابل تعداد قابل توجهی از راهبردنویسان ایالات متحده هستند که به دونالد ترامپ توصیه می‌کنند ایران با عراق، افغانستان و سوریه تفاوت دارد و حتی حمله‌های محدود آن هم به نقاط از پیش تعیین‌شده می‌تواند پاسخ متقابل ایران را دربر داشته باشد و جنگی را در خلیج‌فارس آغاز کند که پایان آن در دست ایالات متحده نیست.

💢اگر این جنگ شروع شود آنگاه ناامن شدن خلیج‌فارس برای تردد شناورهای تجاری که در مجموع به زیان آمریکا و متحدان اوست رخ خواهد داد. قابل درک است که برای این ناامنی، تاریخ پایانی وجود ندارد و ممکن است برای سال‌ها عفریت ناامنی بر فراز خلیج‌فارس پرواز کند. اما حتی اگر مخالفان ماجراجویی در ایالات متحده بیشتر از تعداد کنونی باشند باز هم یک جان بولتون در درون واشنگتن و یک بنیامین نتانیاهو در کنار واشنگتن کافی است تا روند حاضر به سمت نقاط بحرانی کشانده شود.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۱۷


📌کنگره: ترامپ اجازه قانونی جنگ با ایران را ندارد

🔸اسلحه خالی کاخ سفید

💢ترامپ مجوز قانونی برای جنگ با ایران را ندارد‌. این پیام کنگره به رییس‌جمهور آمریکا بود که می‌تواند ترمزی در مسیر هر گونه برنامه‌ از سوی بولتون، ترامپ یا پمپئو برای شروع جنگ با ایران باشد‌. باید تاکید داشت که این تصمیم کنگره در حالی مطرح می‌شود که بولتون و پمپئو در اظهارنظرهای عمومی خود و در یادداشت‌هایشان نشان دادند خواستار اقدامات نظامی علیه ایران هستند‌؛ موضوعی که تاکنون نتوانسته نظر دونالد ترامپ را جلب کند‌. طبق شنیده‌ها ترامپ از تلاش بولتون برای آغاز درگیری نظامی با ایران ناخرسند است. او بروز جنگ با ایران را برای وضعیت سیاسی خود ویرانگر توصیف کرده است‌.

💢از طرفی منابع آگاه گفتند ترامپ از مشاوره‌های اطرافیانش که آمریکا را به طرف جنگی دیگر کشانده و شعار‌های انتخاباتی وی مبنی بر خروج از جنگ‌های بی‌معنی زیر سوال می‌برد، خسته شده و می‌خواهد با ایران مذاکره کند و اینها می‌تواند پالس مثبتی از جانب رییس‌جمهور آمریکا باشد‌

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۲۲۸


📌کاهش چشمگیر صادرات فرش دستباف در سال ۹۷

🔸دار تحریم

💢فرش ایرانی که یکی از سه کالای استراتژیک صادراتی و برندهای تجارت خارجی ایران است چه در تحریم‌های دولت نهم و دهم و چه در تحریم‌های کنونی جزو اولین کالاهایی بود که در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت. بر اساس آمار رسمی، ایالات متحده آمریکا اولین بازار هدف صادراتی فرش دستباف ایرانی است و این کالا در ایالات متحده از بستر مناسبی برای فروش برخوردار است.

💢نکته قابل تامل در این صنعت این است که نام فرش دستباف ایرانی با اشتغالزایی در روستاها و مناطق محروم و زنان سرپرست خانوار گره خورده و تحریم آن بر زندگی آنان تاثیر مستقیم می‌گذارد چراکه بخش عمده‌ای از فرش دستباف ایرانی صادر می‌شود. عملا بافندگان فرش‌های دستباف ایرانی را دهک‌هایی تشکیل می‌دهند که بر اساس آمار در بین ۴۰درصد فقیر ایرانی هستند.

💢بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش‌افزوده واقعی فرش دستباف ایران (به قیمت ثابت ۱۳۹۰) در دوره ۱۳۹۱-۱۳۸۳ کاهش حدود ۶۰ درصدی را تجربه کرده …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۲۷۳۹۳