کانال تلگرام روزنامه جهان‌صنعت - خبری
روزنامه جهان‌صنعت

روزنامه جهان‌صنعت

🔸ایران و ضرورت حفظ برجام

✍دکتر پوریا غرایاق‌زندی

💢چهار سال از حیات برجام سپری شده است. اگرچه در طی چهار سالی که از اجرایی شدن برجام گذشته است، ایران توانست به برخی از نتایج مورد نظر برجامی خود از جمله لغو نسبی تحریم‌ها و عقد مناسبات تجاری با برخی از کشور‌های اروپایی دست یابد و به عبارتی میوه درخت برجام را در سبد اقتصاد خود قرار دهد، اما خطری که همواره این توافق را تهدید می‌کند راهبرد‌های ایذایی ترامپ است.

💢به واقع ترامپ با حمله به میراث اوباما و در نهایت خروج از آن، بیشترین چالش‌ها را در بی‌اثر‌سازی برجام به کار گرفته با این هدف که تهران نتواند از مزایای پیش‌بینی شده در آن استفاده کند. واقعیت آن است که نقض و خروج واشنگتن و مسلما تداوم اقدامات ایذایی در آینده حیات برجام، ضرورت حفظ و بقای آن را دو‌چندان می‌کند.

💢محققا چالش‌های بر‌آمده از برجام نه تنها به تشدید و تصاعد اختلافات تهران- واشنگتن دامن خواهد زد‌ بلکه دشمنی با ایران را نیز در منطقه افزایش خواهد داد که قطعا هیچ‌کس از آن نفع و سودی نخواهد کرد. در این شرایط ضرر‌های ناشی از رفتار‌های ایذایی و مخرب ترامپ قبل از آنکه متوجه شرکای اروپایی برجام و روسیه باشد، بیشتر متوجه تهران است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۰۸۶


📌برداشت غلط از موضع ظریف در مورد برنامه موشکی ایران

🔶خبری از مذاکره نیست

💢سه هفته پیش همزمان با قرار گرفتن نام مقامات عالی ایران در فهرست تحریم‌های ایالات متحده، وزیر دارایی آمریکا اعلام کرد که وزیر امور خارجه ایران نیز به‌ زودی تحریم خواهد شد، اما نه تنها از این اقدام خبری نشد، بلکه ویزای محمدجواد ظریف برای شرکت در یکی از نشست‌های سازمان ملل با موافقت همتای آمریکایی‌اش صادر شد و او به نیویورک سفر کرد هرچند در این سفر محدودیت‌هایی برای دیپلمات کشور ما قائل شدند و این موضوع مورد گلایه دستگاه دیپلماسی‌مان قرار گرفت.

💢مضاف بر آن برخی از رسانه‌ها خبر از تعویق تحریم ظریف از جانب واشنگتن دادند‌. اینها همه پالس‌های مثبتی از جانب آمریکا بود که البته این رویکرد میان اعضای کاخ سفید ادامه دار است؛ موضوعی که می‌تواند از تنش میان دو کشور بکاهد.

💢اما این نگاه مثبت از جانب ایران نیز وجود دارد و نشانه‌هایی در میان مقامات دولت این کشور در جهت تلاش برای کاهش تنش میان دو کشور دیده می‌شود.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۰۷۵


🔸ساماندهی سیستم چندگانه ارزی

✍احسان سلطانی

💢هرج و مرج‌های بالای ارزی و نوسانات عمده‌ای که طی یک سال گذشته گریبان بازار ارزی کشور را گرفت، سرانجام سیاستگذار را بر آن داشت تا سیستم چندگانه ارزی را سامان دهد؛ اقدامی که به دنبال کاهش فاصله نرخ‌های نیمایی و آزاد اتفاق افتاد. یکی از اهداف بانک مرکزی در کاهش فاصله نرخ‌های نیمایی و آزاد زمینه‌سازی برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی است؛ بازاری که سیاستگذار در تلاش است با تثبیت نرخ ارز آزاد در بازه‌ای مشخص از هرج‌و‌مرج‌های جدید ارزی و بی‌ثباتی و سفته‌بازی در بازار ارز جلوگیری کند. اما با وجود کاهش عمده نرخ ارز در بازار طی هفته‌های گذشته، به نظر می‌رسد دولت سال گذشته به اختیار خود و عامدانه دست به افزایش نرخ ارز در بازار زد.

💢متوقف کردن عرضه ارز توسط بانک مرکزی و عدم هدایت ارز بنگاه‌های خصولتی به بازار ارز را می‌توان مجموعه اقداماتی از سوی دولت دانست که با ایجاد سفته‌بازی در بازار ارز به افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها منجر شد. به این ترتیب بی‌سابقه‌ترین افزایش قیمت ارز طی ۴۰ سال گذشته در اقتصاد ایران رقم خورد و شاهد افزایش نقطه به نقطه ۲۶۰ درصدی نرخ ارز طی یک سال گذشته بودیم.

💢بنابراین اگرچه نرخ ۱۱ هزار تومانی برای دلار طی هفته‌های گذشته به دنبال کاهش قیمت‌ها در بازار به ثبت رسیده است، با این حال چنین نرخی از هیچ قاعده و منطق اقتصادی خاصی تبعیت نمی‌کند؛ چه آنکه نه نرخ تورم و نه تحریم‌های نفتی قادر به ثبت چنین نرخی برای دلار نبوده‌اند و بالاترین نرخی که به تبعیت از آنها می‌توانستیم برای دلار متصور باشیم ماکزیمم هشت هزار تومان بود.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۲۷۱


🔸پای نفر سوم درمیان است

✍نعمت احمدی

💢پرونده قتل میترا استاد وارد مرحله‌ای جدید شده که در این مرحله شاهد تناقض‌هایی بین اظهارات محمدعلی نجفی و دفاعیات حمیدرضا گودرزی وکیل نجفی هستیم. در حال حاضر بین واقعیت‌هایی که گودرزی براساس گزارش‌های صحنه قتل بیان می‌کند و آنچه به نظر می‌رسد سناریوی ذهنی نجفی است تفاوت‌های مهمی مشهود است.

💢به هر روی گودرزی یک وکیل ساده دادگستری نیست و تجربیاتی که در بخش‌های مختلف امور جنایی به دست آورده بسیار قابل توجه است. او سال‌ها سرپرست دایره جنایی بوده است.

💢از همین رو اظهارات و دفاعیات و البته سکوت دادگاه در مقابل این دفاعیات نشان‌دهنده مسائلی بسیار مهم و جدی است. این نکته بسیار مهم که در صحنه اثر شلیک ۹ گلوله وجود دارد و البته دکمه‌های پیراهن مردانه آن هم در شرایطی که در هر دو جلسه درباره لباس نجفی سوال مطرح شد و او اظهار کرد در روز حادثه تی‌شرت بر تن داشته نکات مهمی است که باید توجهی جدی به آن داشت. افزون بر این موضوع در گزارش‌های دادگاه از دو نوع اسلحه نام برده شده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۲۷۳


🔸نخستین زن به عنوان رییس کمیسیون اروپا

✍مانا اسکویی

💢اورزولا فن‌درلاین، وزیر دفاع آلمان با ۳۸۳ رای اعضای پارلمان اروپا به عنوان رییس کمیسیون اتحادیه اروپا انتخاب شد. اگرچه او با رای اندکی به این مقام رسید، اما به قول خودش دموکراسی یعنی رای اکثریت، حتی اگر با یک رای بیشتر باشد.

💢انتخاب سیاستمدار ۶۰ ساله آلمانی و دوست و همکار بسیار نزدیک مرکل، جدا از اینکه برخلاف سنت قدیمی اتحادیه اروپا که سرلیست‌ها به خودی خود به سمت‌های مهم اتحادیه اروپا انتخاب می‌شدند، این باز چنین اتفاقی رخ نداد بلکه اورزولا فن‌درلاین، در پس توافق‌های سیاسی به ویژه بین مرکل و ماکرون به این مقام دست یافت. او که به عنوان نخستین زن، وزیر دفاع آلمان بود، این‌ بار هم نامش در تاریخ اتحادیه اروپا به عنوان نخستین زنی ثبت می‌شود که به عالی‌ترین مقام این نهاد انتخاب می‌شود.

💢اورزولا فن‌درلاین به عنوان رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در تدوین و اعلام برنامه‌های پنج سال پیش روی این نهاد بزرگ جهانی، روی چند مورد بسیار حساس و در عین حال چالش‌برانگیز انگشت می‌گذارد؛ پیشبرد طرح منصفانه حداقل دستمزد در اتحادیه اروپا که یکی از درخواست‌های احزاب چپ میانه به طور خاص سوسیال دموکرات‌های آلمانی و سندیکاهای کارگری، طی سال‌های طولانی به حساب می‌آید که مرکل هم در ائتلاف قبلی خود با سوسیال‌دموکرات‌ها به چنین درخواستی برای اولین بار در آلمان تن در داد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۰۶۰


📌وزیر دفاع آلمان بر مسند ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا

🔶عصر مرکل

💢پارلمان اروپا اورزولا فون‌درلاین، سیاستمدار آلمانی را به ریاست کمیسیون اروپا برگزید‌.

💢فون‌درلاین، عضو بلندپایه حزب دموکرات‌مسیحی آلمان، نخستین زنی است که به این مقام اروپایی می‌رسد‌. او با پشت‌گرمی آنگلا مرکل و حمایت قاطع امانوئل ماکرون به این پست رسید‌. برای او که زاده بروکسل است، ریاست کمیسیون اروپا در واقع بازگشت به خانه تلقی می‌شود‌.

💢او مادر هفت فرزند، پزشک و استاد سوارکاری است. او سال‌ها جانشین مرکل برشمرده می‌شد و نامش اخیرا برای دبیرکلی ناتو هم به میان آمده بود؛ سیاستمداری که پدرش هم نخست‌وزیر ایالت نیدرساکسن بود‌.

💢شامگاه سه‌شنبه گذشته اورزولا فون‌درلاین با رای ۳۸۳ نفر از ۷۳۳ نماینده پارلمان اروپا به ریاست کمیسیون اروپا رسید‌. او جانشین ژان‌ کلود یانکر رییس فعلی کمیسیون اروپا می‌شود که روز اول نوامبر این سمت را ترک خواهد کرد‌. کمیسیون اروپا کار تدوین قوانین اتحادیه اروپا و اعمال قوانین را بر عهده دارد‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۰۶۱


🔸نقش بانک‌ها در طرح اقدام ملی مسکن

✍مهدیه زمردی

💢اگر بانک‌های غیرتوسعه‌ای موظف به اعطای تسهیلات تکلیفی و حمایتی مسکن شوند، مستمسکی برای افزایش استقراض آنها از بانک مرکزی و تحمیل تبعات آن به اقتصاد مهیا می‌شود.

اخیرا طرح اقدام ملی مسکن به منظور رونق بخشیدن به این بخش در مجلس شورای اسلامی از سوی بانک مرکزی در حالی مطرح شد که براساس آمار این بانک در خرداد ماه سال‌جاری آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل از نظر تعداد حدود ۶۰ درصد کاهش اما از نظر شاخص قیمت ۱۰۴ درصد افزایش را تجربه کرده است.

💢قبل از هر گونه اظهارنظری در این رابطه آنچه اهمیت دارد شناخت هدف معرفی و اجرای این گونه طرح‌های ملی است که با دخالت مستقیم دولت و نهادهایی مانند بانک مرکزی در بازار مسکن انجام می‌شود. در این خصوص سوال اصلی آن است که آیا هدف از اجرای این طرح کنترل افزایش قابل توجه قیمت مسکن در یک سال اخیر است که در اکثر مناطق کشور علی‌الخصوص شهرهای بزرگ رخ داده یا صرفا همانند طرح مسکن مهر، دغدغه‌ خانه‌دار شدن اقشار کمتر برخوردار کشور را دارد.

💢پس از یافتن پاسخ این سوال مساله‌ای که بلافاصله به ذهن خطور می‌کند چگونگی تامین مالی این طرح بزرگ اقتصادی و تبعات احتمالی آن برای کل اقتصاد کشور است که از صحبت‌های مطرح شده به نظر می‌رسد مطابق با روال گذشته سیستم بانکی ‌باید آستین همت را بالا بزند و متولی آن شود ولی جزئیات چگونگی آن و سهم سیستم بانکی هنوز مشخص و اعلام نشده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۰۹۹


📌زمینه‌سازی گشایش بازار متشکل ارزی با اهرم موج کاهشی قیمت

🔶تاکتیک مشکوک

💢ماه‌ها جدال سیاستگذار بر سر کاهش قیمت ارز سرانجام با حفظ فاصله آربیتراژی نرخ‌های نیمایی و آزاد و تلاقی نرخ‌های این دو به پایان رسید؛ موضوعی که نوید راه‌اندازی بازار متشکل ارزی به دنبال بازی ارزی دولت را می‌دهد.

💢مجموعه اقدامات سیاستگذار ارزی بانک مرکزی در حالی عقب‌نشینی دلار طی هفته‌های گذشته را به دنبال داشته است که به نظر می‌رسد هدف اولیه چنین اقداماتی کاهش فاصله نرخ‌های نیمایی و آزاد و پایان دادن به نگرانی‌ها و دغدغه‌های فعالان اقتصادی بوده است. اما چنین سناریویی را در حالی می‌توان متصور بود که عده‌ای معتقدند سیاستگذار پیش‌زمینه‌های لازم برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی را فراهم می‌کند؛ هدفی که تنها با حفظ ثبات قیمت‌ها در بازار آزاد و حذف منافع حاصل از آربیتراژ ارزی صادرکنندگان ممکن می‌شود.

💢برخی کارشناسان نیز معتقدند که اگر بازار متشکل ارزی در چارچوب یک بازار آزاد تشکیل شده و عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نرخ باشند …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۴۰۱۱۲


🚨#فوری

🔹به گزارش خبرنگار «جهان صنعت» با مهار حریق در میدان حسن آباد، به علت حجم زیاد آتش سوزی و حرارت ناشی از شعله‌های آتش، برخی حاضرین از جمله مسجدجامعی (عضو شورای شهر) نگران فروریختن سازه‌های بافت تاریخی این میدان هستند.

▪️نمای تاریخی میدان حسن آباد در آتش‌سوزی سالم مانده است.

▪️آتش سوزی بطور کامل مهار شده و هم اکنون آتش نشانان در حال لکه گیری محل حریق هستند.

🗞جهان صنعت


#فوری

▪️آتش سوزی از یک انبار به وسعت ۵۰۰ متر شروع شده و به سرعت به اماکن تاریخی میدان حسن آباد سرایت کرده است.

▪️آتش نشانان در عملیات اطفای حریق هستند.

🗞جهان صنعت


🔸رونمایی از طرح ملی «کار مجانی»!

✍محمدرضا ستوده

💢آقای روحانی پریروز فرمودند: «گردشگری باعث اشتغالزایی می‌شود و باید در این حوزه بیشتر کار کنیم.»

💢چشم‌بسته غیب گفتن یکی از مهارت‌های مقامات و مسوولان کشور ماست. من به شخصه از اینکه به آقای روحانی رای دادم بسیار خوشحال هستم. چون اگر رای نمی‌دادم آقای روحانی رییس‌جمهور نمی‌شد و ما متوجه نمی‌شدیم که گردشگری باعث اشتغالزایی می‌شود. اما الان آقای روحانی ما را آگاه کرد و سر از این راز سر به مهر برداشت. اگر او نبود ما هرگز نمی‌فهمیدیم که گردشگری باعث اشتغالزایی می‌شود.

💢اما چیزی که نمی‌فهمم این است که ایشان جوری می‌گویند که باید بیشتر در این حوزه کار کنیم که انگار باید بیشتر در این حوزه کار کنیم و مردم متولی گردشگری کشور هستند. اینجا نوبت ماست که به ایشان بگوییم: آقای روحانی، مخاطب این حرف‌ها خودتان هستید نه ما. همه ما می‌دانیم که گردشگری باعث اشتغالزایی می‌شود. آن کسی که باید با گردشگری اشتغالزایی کند اگر ناراحت نمی‌شوید شما هستید!

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۷۸۶


🔶نمایش سلادون‌های شاه‌عباسی در چین

💢نمایشگاه «دنیای لونگ چوانگ: سلادون لونگ چوآنگ و جهانی شدن» در کاخ موزه پکن گشایش یافت.

💢نمایشگاه «دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوان و جهانی شدن» در کاخ «جایی گونگ» در کاخ‌موزه شهر پکن (شهر ممنوعه) با حضور محمدرضا کارگر (رییس اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی)، گوآن چیانگ (رییس سازمان آثار تاریخی‌‌فرهنگی چین)، وانگ شی دونگ (مدیر کاخ‌موزه چین)، جن شیا دونگ (شهردار شهر لی شوئ استان چو جیانگ)، چن شو اوا (رییس موزه استان چو جیانگ)، باقری (رییس دیپلماسی عمومی و رسانه)، وفایی (رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن) و دیگر مقامات عالی‌رتبه فرهنگی گشایش یافت.

💢در ابتدای این مراسم وانگ شی دونگ (مدیر کاخ موزه چین) با خوشامدگویی به مهمانان گفت: این نمایشگاه علاوه بر موضوع بسیار مهم سلادون به دلیل همکاری موزه‌های چند کشور پر اهمیت است و از حضور همه آنها قدردانی می‌کنیم.

در ادامه چن شو اوا (رییس موزه استان چو جیانگ) از برگزاری این نمایشگاه ابراز خرسندی کرد …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۷۶۱


📌پایان مهلت فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

🔶خطر تعلیق

💢دوشنبه شایعه تعلیق فوتبال برای یکی دو ساعتی به روی زبان‌ها آمد، درست در همان ساعاتی که سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا نام ایران را از رنکینگ برداشته بود. این اتفاق تلخ چند سال پیش برای ایران رخ داده بود؛ زمانی که علی‌آبادی، رییس وقت ورزش کشور محمد دادکان، رییس فدراسیون فوتبال را بعد از بازگشت از جام‌جهانی آلمان از کار برکنار کرده بود.

💢گویی که نمی‌دانست بر‌‌اساس قانون فیفا فقط اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال می‌توانند رییس را برکنار کنند. این اتفاق بد هرازگاهی برای تیم‌های آسیایی تکرار می‌شود. در سال‌های اخیر این شرایط بد را کویت تجربه کرده بود.

💢بهانه این بار تعلیق فوتبال ایران که در رسانه‌ها مطرح شد مهیا نکردن حضور بانوان در استادیوم‌های فوتبال به خصوص استادیوم آزادی است. اگر چه فدراسیون فوتبال در تلاش است از این مانع عبور کند و حتی می‌خواست بازی تیم ملی در برابر امید را هم با حضور تماشاگران برگزار کند …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۷۵۳


🔶تازه‌های بازار کتاب

💢افسانه میگسار قدیس

یکباره رو به سمت راست گرداند و به کارولینه نگاهی انداخت. اکنون چیزی توجهش را جلب کرد که دیروز از چشمش پنهان مانده بود: ردپای پیری بر چهره کارولینه.

💢او کنارش خفته بود، رنگ‌پریده و پف‌کرده، سنگین‌نفس، غرق در خواب صبحگاهی زنان گذرکرده از بهار عمر. آندریاس به دگرگونی حاصل از گذر ایام پی برد، ایامی که خود او را هم بی‌نصیب نگذاشته بود. دریافت که خود نیز دگرگون شده است.

💢تصمیم گرفت بی‌درنگ از جا برخیزد و به حکم سرنوشت از آنجا دور شود و پای به روزی تازه بگذارد، یکی از همان روزهای تازه مألوف خویش.

افسانه میگسار قدیس، مجموعه سه داستان بلند بسیار مشهور از یوزف روت است، شامل وزنه نادرست، افسانه میگسار قدیس و لویاتان.

💢یوزف روت، روزنامه‌نگار و رمان‌نویس اتریشی عمده شهرتش را مدیون آن دسته از آثارش است که به زندگی پس از جنگ در اروپا می‌پردازد. مارش رادتسکی، ایوب و افسانه میگسار قدیس از آثار شاخص او هستند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۳۲


📌رویارویی تجاری توکیو و سئول بالا گرفت

🔶جنگ فناوری

💢با حضور ترامپ جنگ‌های اقتصادی و تجاری بسیاری در دنیا به وجود آمده است. جنگ تجاری آمریکا با کشورمان صدمات جبران‌ناپذیری بر اقتصاد کشور وارد آورده است و پس از آن هم جنگ تجاری آمریکا با چین و هدف گرفتن برند هوآوی خسارت‌های بسیاری را برای این کشور به همراه داشته است.

💢البته ترامپ پیش از آغاز جنگ تجاری با هوآوی تلاش کرد تا تمامی کارخانجات برند اپل را از چین به آمریکا منتقل کند، اقدامی که هم به ضرر اپل بود و هم چین. این اقدام نیز تاحدودی انجام شد اما انتقال صددرصد این کارخانجات اقدامی غیرممکن بود.

💢به نظر می‌رسد دنیا نیز مانند یک جامعه بزرگ است که افراد آن از جنگ‌ها، جرم‌ها و جنایت‌ها الگوبرداری کرده و آنها را گسترش می‌دهند. شاید هم به خاطر تحولات عصر جدید است، جنگ‌های تجاری جایگزین جنگ‌های نظامی شده‌اند. اکنون با جنگ تجاری کره‌جنوبی و ژاپن مواجه هستیم. جنگی که به دلیل حمله ژاپن در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی رخ داده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۴۲


🔸از افسانه تا واقعیت!

✍به‌آذین افتخار

💢آیا واقعا صرف انجام تمرینات شکم باعث لاغری موضعی در ناحیه شکم و پهلو می‌شود. در ابتدا باید بدانیم که چند نوع چربی وجود دارد. چربی نوع اول که چربی زیر پوستی است روی عضلات و زیر پوست قرار دارد. چربی زیر پوستی به‌طور مستقیم با خطرات متابولیسمی ارتباط ندارد. نوع دوم چربی‌ها چربی‌های احشایی هستند که در حفره شکم و کنار اندام‌های داخلی ما قرار دارند که این چربی‌ها با سندرم متابولیک و مشکلات سلامتی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی مرتبط هستند.

💢حال سوال این است که چطور از شر چربی‌های انباشته و اضافه‌وزن خلاص شویم و کدام راه برای سوزاندن چربی‌های ناحیه شکم و پهلو مناسب‌تر است؟ انجام تمرینات موضعی مخصوص ناحیه شکم باعث آب شدن و سوزاندن چربی شکمی نمی‌شود و فقط باعث تقویت عضلات ناحیه میانی بدن خواهد شد، متاسفانه در باشگاه‌های ورزشی به وفور مشاهده می‌کنیم افراد چاقی که به دنبال لاغری شکم هستند، با شدت بالا و تعداد بسیار زیاد تمرینات شکم را انجام می‌دهند!

🔺برای سوزاندن سلول‌های چربی آنها باید وارد فرآیند نسبتا پیچیده‌ای به نام هیدرولیز شوند که در ابتدا تبدیل به FFA یا همان اسیدهای چرب آزاد می‌شوند و از آن پس وارد جریان خون و به بافت‌ها و عضلات منتقل می‌شوند. سپس یک آنزیم مهم به نام لیپوپروتئین لیپاز (LPL)، به اسیدهای چرب آزاد کمک می‌کند تا وارد میتوکندری‌های سلول عضله شوند، میتوکندری «نیروگاه سلولی» است یعنی جایی که اسیدهای چرب آزاد می‌سوزند و انرژی تولید می‌‌کنند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۶۹


📌نفت ایران جایگزینی در بازار ندارد

🔶ناکامی مشتریان

💢در حالی که آمریکا مدعی بود با اعمال تحریم‌ها علیه ایران به راحتی نفت حذف شده از بازار‌های جهانی جبران می‌شود اما اکنون آمار واردات نفت مشتریان ایران حاکی از آن است که این کشور‌ها در جایگزینی نفت ایران ناکام مانده‌اند.

💢در همین حال واردات نفت هند در ژوئن امسال یعنی یک ماه پس از لغو معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران، ۱۳/۳۳ درصد کاهش داشت که نشان می‌دهد این کشور در جایگزینی نفت ایران ناکام بوده است.

💢رویترز اعلام کرد واردات هند در ماه ژوئن ۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۴۰/۲۹ میلیارد دلار رسید که پایین‌ترین حد طی چهار ماه اخیر بود و نشان می‌دهد مصرف در سومین اقتصاد بزرگ آسیا کاهش یافته است.

💢اقتصاد هند در دوره زمانی ژانویه تا مارس ۵/۸ درصد رشد کرده است که کمترین حد پنج ساله را نشان می‌دهد. اقتصاد هند از ضعف مصرف و سرمایه‌گذاری خصوصی پایین ضربه می‌خورد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۰۹


🔸ضرورت شفافیت در تهاتر کالا!

‌✍رضا پدیدار

💢ساختار بورس در دنیا تعریف شده است و هر کسی که قصد مشارکت در این حوزه را دارد، باید با مدل‌های متعارف اجرایی بورس که در دنیا جاری است، عمل کند. امروز به دلیل رانت، بورس کالا به عنوان مرجعی مطمئن حلقه واسطه تهاتر کالا می‌تواند از بروز چنین پدیده‌ای جلوگیری کند آن هم به شرط شفافیت در عرضه.

💢حوادثی که در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایجاد شده از اینجا ناشی می‌شود که در دو دهه اخیر شاهد ورود سیاست به حوزه‌های اقتصادی بوده‌ایم. در صورتی ‌که اگر به مکانیسم صحیح اقتصادی که آن تلاقی عرضه و تقاضا در بازار است هیچ‌موقعی این نوع عارضه‌ها را ایجاد نمی‌کند.

💢امروز در دنیا علاوه بر این معضل ورود سیاست به اقتصاد، موضوع دیگری نیز وجود دارد و آن هم منفعت‌طلبی است که در جامعه جهانی به یک برتری‌طلبی تبدیل شده ‌است. رقابت سالم بسیار موثر است اما امروز رقابت ناسالم در بخش‌های مختلف نفت و پتروشیمی مشاهده می‌شود.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۷۶۸


📌شروع دلنشین عرضه شرکت‌های پتروشیمی در بورس

🔶گام رانتی

‌💢نیمه نخست سال گذشته اختلاف نرخ ارز مبنا در محاسبه قیمت محصولات پتروشیمی و نرخ ارز در بازار آزاد، چالش‌هایی را ایجاد کرده بود که تبعات آن امروز مشهود است؛ چالش‌هایی که به دلیل رانت در این شرکت‌ها به اقتصاد کشور لطمه وارد کرده است. حالا این شرکت‌ها با زد و بندهای خود قصد حضور چشمگیری در بورس و در این عرصه به دنبال کسب راه‌حلی جهت جبران کسری فروش محصولات‌شان را دارند.

💢آمریکا در دور جدید از کارشکنی‌های خود صنعت پتروشیمی و شرکت‌های بزرگ ایرانی این بخش را در لیست تحریم قرار داده است. از این رو روش بی‌تاثیری این تحریم‌ها بر بازار پتروشیمی کشور، ورود و عرضه محصولات در بورس است. در سال‌های گذشته نیز عرضه شرکت‌های پتروشیمی در بورس تجربه شده است.

💢در آن سال‌ها متاسفانه شرکت‌های پتروشیمی گریدهای تولیدی خود را با یکدیگر مهندسی عرضه و تقاضا می‌کنند، به عبارتی در زمان‌هایی که صنایع تولیدی برحسب نیاز فصلی به نوعی از گرید احتیاج دارند …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۷۶۹


🔸تکنیکال شاخص‌ها

✍مینا یوسفی

💢با بررسی متغیر مهم قیمت دلار، دو شاخص کل و هم‌وزن بورس را می‌توان چنین تحلیل تکنیکال و کمترین و بیشترین ارقام احتمالی را پیش‌بینی کرد.

💢قیمت دلار نسبت به روزهای کاری قبل با افزایش عرضه همراه شده و کاهش چشمگیری داشته است به طوری که دوشنبه به ۱۲ هزار تومان نزدیک شد. این روند قابل پیش‌بینی بود و از دید نموداری می‌تواند در موج اصلاحی سی، یک سناریو به محدوده ۱۱۰۰۰ و ۱۱۵۰۰ نزدیک شود ولی اینکه آیا در ادامه سیر نزولی از این محدوده حمایتی عبور کند کمی غیرقابل پیش‌بینی است و به نظر می‌رسد مدتی در این محدوده‌ها بماند.

💢کاهش تنش‌ها و خوش‌بینی به توافق برجام از جو هیجانی و سرمایه‌گذاری بر دلار کاسته و شایعاتی از سفر رییس‌جمهور فرانسه به تهران هم مطرح شده که هنوز به قطعیت نرسیده است. موگرینی نیز از اجرای تمهیداتی برای پایبندی کامل و بازگشت ایران به برجام تاکید کرده است.

💢با این اوصاف بازار سهام، این روزها دستخوش نوسانات مثبت و منفی شدیدی شده اما لازمه هر رشد شارپی، اصلاح موقت و گام‌های تصحیحی است. بنابراین اگر بازار به این مقاومت‌ها واکنش نشان دهد رفتاری طبیعی برای کسب انرژی مجدد رشد و تقاضای منطقی را نشان داده است و نباید نگران بود.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۷۶۷


📌بلیت هواپیما در برخی خطوط تا ۶برابر قیمت فروخته شد‌

🔶اعتراض تعزیرات به ایرلاین‌ها

💢در حالی که پیش از این گران‌فروشی ایرلاین‌ها باعث انتشار «جدول دامنه نرخ بلیت» توسط سازمان هواپیمایی شده بود، وضعیت قیمت پروازهای داخلی کشور صدای سخنگوی سازمان تعزیرات را هم درآورد. پیش از این گزارش‌ها نشان می‌داد که ایرلاین‌ها همچنان از نرخ‌های اعلام شده سازمان هواپیمایی عبور می‌کنند و حتی بلیت پروازهای داخلی خود را تا دو برابر قیمت می‌فروشند.

💢سخنگوی سازمان تعزیرات روز گذشته گفت: با وجود درخواست‌های مکرر سازمان تعزیرات در خصوص سر و سامان دادن به قیمت بلیت‌ها، شاهدیم در برخی خطوط پر‌مسافر تا شش برابر قیمت دیگر روزها، بلیت به فروش می‌رسد.

💢سید‌یاسر رایگانی درباره اینکه چرا با وجود رسیدن قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران- مشهد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ایام ولادت امام رضا (ع) تعزیرات ورود نمی‌کند‌ افزود: بارها این موضوع را اعلام کرده‌ایم و امروز (دیروز) هم با قیمت یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومانی بلیت …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۸۵


🔸بهانه‌تراشی دولت

✍سعید عسگرزاده

💢فولادی‌ها می‌دانند اگر بخش معدن دچار افول و تعطیلی شود ماده اولیه تولید نیز به مخاطره می‌افتد. قیمت سنگ‌آهن بر قیمت فولاد اثرگذار بوده و دولت به منظور کنترل بازار و قیمت فولاد، شرکت‌های کوچک و متوسط معدنی را تحت فشار قیمت‌گذاری دستوری قرار داده است. این اتفاق، امکان توسعه معادن را از شرکت‌های کوچک و متوسط گرفته و در بلندمدت موجب رکود تولید فولاد در کشور خواهد شد.

💢دولت به بهانه تنظیم بازار فولادی‌ها را مکلف به عرضه قیمت مصوب در داخل کشور کرده است که این بهانه کافی برای تایید قیمت کنسانتره و گندله در بازار داخل شده است‌. مادامی که قیمت‌گذاری توسط وزارت صمت و به صورت دستوری صورت بگیرد، این خواسته به قوت خود پابرجاست یعنی با کاهش تقاضا، عرضه‌کننده خواستار افزایش قیمت خواهد بود و در صورت افزایش عرضه، مصرف‌کنندگان درخواست کاهش قیمت‌ها را دارند‌ چرا که در حال حاضر سازوکار قیمت‌گذاری سنگ‌آهن بر‌اساس مکانیسم عرضه و تقاضای بازار نیست.

💢فاصله قیمتی محصولات سنگ‌آهنی با بازارهای جهانی، تولیدکنندگان را ترغیب به صادرات می‌کند. البته به تازگی قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی رشد چشمگیری داشته و فاصله قیمت‌های بازار داخلی و صادراتی را بیشتر کرده است. افزایش قیمت‌های جهانی، مقطعی است و در بلندمدت این قیمت‌ها دوامی نخواهد داشت.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۹۳۷


📌تنظیم غیر رسمی بازار سنگ آهن از سوی دولت

🔶حاکمان پنهان

💢همزمان با موافقت افزایش ۳ و ۲/۵ درصدی ضریب قیمتی کنسانتره و گندله، فولادی‌ها که به ظاهر شکست خورده جدال قیمتی در جلسه تنظیم بازار بوده‌اند به نظر می‌رسد این بار با استفاده از برخی اهر‌م‌های فشار و با توجه به اینکه دولت همواره نگاه حمایتی به فولاد داشته و نتیجه آن را حتی در عدم تغییر معاونت‌های همسو با جابه‌جایی وزیران شاهد بوده‌ایم قصد دارند تا همچنان نرخ مواد اولیه را در کنترل خود درآورند به گونه‌ای که شنیده‌ها از تاکید متولیان این حوزه برای سنگ‌اندازی و به نوعی جلوگیری از صادرات این محصولات خبر داده است‌.

💢موضوعی که به اعتقاد فعالان بازار با توجه به عدم برقراری تعادل در زنجیره تولید فولاد و وجود مازاد محصولات در صورت هرگونه خللی در صادرات، افزایش عرضه در بازار داخل و کاهش فروش محصولات پایین‌تر از نرخ رسمی به واسطه شکل‌گیری رقابت منفی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۹۳۴


📌تصمیم دموکرات‌ها برای استیضاح رییس‌جمهور آمریکا

🔶دوئل پلوسی با ترامپ

💢حمله توئیتری و سخنان نژادپرستانه ترامپ علیه زنان دموکرات رنگین‌پوست کنگره که معروف به «جوخه» هستند بار دیگر زمزمه‌های استیضاح او را در کاخ سفید طنین‌انداز کرد. چهار زن غیر‌آمریکایی در کنگره آمریکا که دونالد ترامپ به آنان گفته بود به جایی که اصالتا به آن تعلق دارند، بازگردند، به این حملات توئیتری پاسخ دادند و خواستار استیضاح رییس‌جمهور آمریکا شدند.

💢یکی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد پیشنهاد استیضاح دونالد ترامپ را هفته آینده در این مجلس به رای می‌گذارد. این امر به این معناست که اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان برای اولین بار از زمان به دست گرفتن کنترل این مجلس در ماه ژانویه مجبور به اعلام نظر در مورد پیشنهاد استیضاح دونالد ترامپ خواهند شد.

💢از طرفی نانسی پلوسی از همکاران خود خواسته لایحه‌ای را برای محکوم کردن این اظهارات ارائه کنند و این بیانات را بیگانه‌هراسانه خواند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۹۷۹


🔸آزمون و خطا بر سر ویلای یک‌ طرفه

💢خیابان نجات‌اللهی (ویلا) به منظور توجه به انسان‌محوری از امروز یک‌طرفه شد. پلیس اعلام کرد این کار آزمایشی است و شورایی‌ها می‌گویند در صورت بروز مشکل ورود می‌کنیم. خیابان نجات‌اللهی (ویلا) به طول یک و نیم کیلومتر و عرض بیست متر، یک طرفه شد.

💢چندی پیش با حضور شهردار تهران و اعضای شورای شهر تهران این مسیر به گذر صنایع دستی تغییر کرد و از روز گذشته به یک بار، اعلام شد با اقدامات کارشناسی صورت گرفته قرار است از ۲۵ تیر خیابان ویلا یک‌طرفه شود. این کار با هدف توجه به انسان‌محوری و تردد راحت شهروندان در این گذر انجام شد اما بدون هیچ اطلاع‌رسانی.

💢مسیرهای جایگزین هم خیابان حافظ و خیابان عضدی جنوبی اعلام شد اما شهروندان که از موضوع مطلع نبودند امروز به یک باره با یک خیابان یک‌طرفه روبه‌رو شدند و برای رسیدن به مکان مورد نظر خود سردرگم شدند. شهرداری تهران هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در این‌باره انجام نداد و از روز گذشته در یک خبر کوتاه این موضوع را اعلام کرد.

💢سردار مهماندار رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در این باره به یکی از رسانه‌ها گفت: به دنبال درخواست شهرداری تهران برای اجرای گذر صنایع دستی در خیابان نجات‌اللهی مساله یک‌طرفه شدن این خیابان نیز مطرح شد. به گفته مهماندار، اجرای این طرح آزمایشی بوده و با توجه به درخواست شهرداری تهران از پلیس راهور انجام شده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۶۸


✅ قیمت ارز و سکه

‏🗓 ۲۶ تیر ۱۳۹۸

🕣 ساعت ۱۲:۳۰

دلار 🇺🇸 ۱۱,۲۵۰

یورو 🇪🇺 ۱۳,۳۰۰

درهم 🇦🇪 ۳,۱۰۰

لیر 🇹🇷 ۲,۰۸۰

پوند 🇬🇧 ۱۴,۰۰۰

🌕 گرم ۱۸عیار: ۳۷۲,۸۲۰

🌕‏ سکه امامی: ۳,۸۵۰,۰۰۰

‏🌓 نیم سکه: ۲,۰۵۰,۰۰۰

🌒 ‏ربع سکه: ۱,۲۰۰,۰۰۰

🗞جهان صنعت


🔸تجویزهای بی‌حاصل

✍اشرف احمدی

💢کتاب‌های درسی از آن دست موضوعات بسیار مهمی است که نمی‌توان یک روز از خواب بیدار شد و تصمیم به حذف آن گرفت. اگر قصد آن را داریم که کتاب‌های درسی راحذف کنیم چه جایگزینی را به دنیای آموزش باید اضافه کنیم. این عادت دیرینه حذف کردن‌ها و تغییر دادن‌ها بی‌آنکه دانش و مطالعه‌ای پشتوانه آن باشد در نهایت یک سیستم آموزش‌وپرورش کشور را دچار بحران جدی خواهد کرد.

💢آموزش مقوله‌ای نیست که گروهی تصور کنند به هر دلیلی می‌توانند نسخه‌های تازه تجویز کنند. این تجویزهای مدام در نهایت باید روزی به پایان خود نزدیک شود. همواره اولین و اصلی‌ترین منبع آموزشی برای هر دانش‌آموز کتاب درسی است.

💢مسیر مناسب برای انتخاب منابع، ابتدا کتاب درسی و سپس به‌ موازات کتاب درسی، جزوه و یادداشت‌برداری‌ در کلاس است. بهتر است که همزمان با تدریس معلمان نکته‌برداری و یادداشت‌برداری از سوی دانش‌آموزان انجام شود و برداشت‌های خود را از توضیحات معلمان به‌صورت جزوه بنویسید. پس‌ از آن استفاده از کتاب‌های آموزشی است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۶۵


📌بحران کاغذ به مدارس هم رسید

🔶مهر بی‌کتاب

💢گرانی کاغذ و دشواری دسترسی به آن در اولین گام گریبان رسانه‌های مکتوب را گرفت. پیش از آنکه همه مردم باخبر شوند که نبود کاغذ بناست چه سرنوشتی برای فرهنگ و دانش کشور بسازد تعداد قابل توجهی از اهالی رسانه‌های مکتوب به دلیل گرانی کاغذ و شرایط دشوار اقتصادی به چاله عمیق بیکاری سقوط کردند. اما هیچ کس داد اهالی بحران‌زده رسانه را نشنید.

💢همین ماجرا ادامه پیدا کرد و کار به جایی رسید که بساط چندین و چند ساله پایان‌نامه‌های مکتوب هم برچیده شد. هرچند قانون عدم چاپ پایان‌نامه در ابتدا خبری قابل توجه و البته رویکردی مناسب بود، اما این رویکرد حاصل تفکرات حمایت از محیط‌زیست یا حتی حمایت از دانشجویان نبود. پایان‌نامه‌های کاغذی دیگر چاپ نمی‌شوند چون دیگر کاغذی در دسترس نیست.

💢در این بین افزایش نجومی قیمت کتاب نیز تا جایی غیرقابل کنترل شد که تیراژ چاپ کتاب‌ها به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۶۶


🔸شکست دولت یا شکست بازار

✍علی سعدوندی

💢انحصارها همیشه نقش منفی در اقتصاد ایفا نمی‌کنند‌. بدون اعطای قدرت انحصاری به مدت محدود به نوآوران، انگیزه کافی برای رشد و توسعه محصولات و خدمات جدید فراهم نخواهد شد‌. اگر همچنان شاهد عرضه محصولات دانش‌بنیان جدید هستیم، علت آن است که پدیدآورندگان ایده‌های جدید امیدوارند برای مدت معینی از عواید حاصل از ابداعات خود بهره‌مند شوند‌.

💢اما نوع دیگری از انحصارها هستند که اگر در کشوری رخ دهند همچون طاعونی ویرانگر رفاه هستند و رشد اقتصادی را در آن کشور سرکوب می‌کنند‌. چنین انحصارهایی در نهادهای تصمیم‌گیری و سیاستگذاری کشور رخنه کرده و از تمام ابزارهای قدرت برای حفظ موقعیت برتر خود بهره می‌برند‌. نهادهای قدرت در کشورهایی که با انحصارگری برخورد نمی‌شود با تشکیل کارتل‌ها بازارهای رقابتی را به سوی انحصار سوق می‌دهند‌.

💢جالب آنکه پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهند که تقریبا تمام سود مازاد حاصل از فعالیت‌های انحصارگرایانه صرف حفظ موقعیت برتر انحصارگران از طریق ایجاد اختلال در نهادهای نظارتی و سیاستگذاری خواهد شد‌. پس اولین منبع تغذیه فساد سیستماتیک، انحصارها و کارتل‌ها هستند‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۹۱۷


📌بررسی پیامد‌های نوسانات نرخ ارز

🔶سردرگمی فعالان اقتصادی

💢با فرض پذیرش این موضوع که بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالت نمی‌کند و مجموعه اقدامات بانک مرکزی در راستای کاهش نرخ ارز موثر واقع شده، می‌توان عقب‌‌نشینی قیمت‌ها در بازار ارز و بازگشت آن به شرایط قیمتی بهمن ماه سال گذشته را مثبت قلمداد کرد. با این حال قبل از آنکه بخواهیم بر مجموعه اقدامات بانک مرکزی مهر تایید بزنیم، باید بپرسیم که سلسله سیاست‌های بانک مرکزی به منظور کاهش قیمت ارز مبتنی بر مهار قیمت‌ها بوده یا فشار بر کاهش دستوری آن؟

💢مقایسه اجمالی بین قیمت ارز ماه‌های پایانی سال گذشته تا امروز حاکی از نوسانات بسیاری است که بعضا دامنه این نوسانات به بیش از چند هزار تومان نیز می‌رسد. مشخصه اصلی این نوسانات را می‌توان در پرش قیمتی چهار هزار تومانی از بهمن‌ماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه سال‌جاری مشاهده کرد که توانست دلار ۱۱ هزار تومانی را به ۱۵ هزار تومان برساند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۹۲۳


📌سبد معیشتی خانوار از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گذشت

🔶قربانیان تورم

💢سقوط ارزش ریال و به دنبال آن سقوط قدرت خرید دستمزد، هنگامی کلید خورد که قیمت ارز بی‌محابا افزایش یافت. در این معادله نابرابر، مزدبگیران و فرودستان بیش از دیگران متضرر شدند. آنها نه دلار و طلا داشتند که قیمتش بالا رود و نه صاحب ملک و املاک و مغازه بودند که بتوانند نرخ اجاره را بالا ببرند. فقط یک دستمزد ثابت داشتند که قدرت خرید آن روز‌به‌روز آب رفت و آنچه اتفاق افتاد، این بود که سفره‌های خالی روز‌به‌روز خالی‌تر شدند. مشاهدات میدانی در بازار، حکایت از تورم بالایی دارد که طی سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

💢از ابتدای سال تا امروز، سبد معاش حداقلی خانوار مرتبط با بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار هر ماه توسط کمیته دستمزد کانون عالی شوراها محاسبه شده است. این محاسبات ابتدا برای فروردین‌ماه، سپس برای اردیبهشت‌ماه و در نهایت، برای خرداد‌ماه انجام شده است. مبنای کار این محاسبات نیز آمارهای رسمی تورم مرکز آمار ایران و اطلاعات رسمی …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۲۷


🔸نقطه ایده‌آل ارزی

✍جمشید عدالتیان

💢اقدامات اخیر بانک مرکزی در حالی توانسته به واقعی شدن نرخ ارز در بازار منجر شود که روند کاهشی قیمت‌ها بیانگر از بین رفتن شوک‌های روانی بازار و متعادل شدن نرخ ارز از طریق نیروهای عرضه و تقاضاست. این موضوع در کنار تلاشی که سیاستگذار برای خروج سوداگران از بازار ارز انجام داده است را می‌توان از جمله عوامل اصلی کنترل کاهش قیمت ارز و ثبات ایجاد شده معرفی کرد.

💢با این حال به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی سیاستگذار پولی از همان ابتدا بر کاهش قیمت ارز و رساندن آن به نرخ ایده‌آل خود مبتنی بود، با علم به این موضوع که دولت ابتدا و به منظور اعلام آمادگی برای مواجهه با شرایط تحریمی به افزایش شکاف قیمتی در بازار ارز دست زد.

💢نقطه ایده‌آلی که همواره بازار ارز درصدد دستیابی به آن است، تک‌نرخی شدن قیمت‌هاست که ناتوانی سیاستگذار در اعمال چنین سیاستی را می‌توان در فساد موجود در اقتصاد و قیمت‌های غیرواقعی آن مشاهده کرد؛ موضوعی که به راحتی می‌توان در تغییر نقطه تعادل ارزی بازار از ۴۲۰۰ تومان سال گذشته به متوسط ۱۲ هزار تومان در شرایط کنونی مشاهده کرد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۸۹۵


📌رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه کشور:

🔶دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی‌جواب نمی‌گذاریم

💢سیاست «یک بام و دو هوای» اروپایی‌ها همچنان در مورد ایران ادامه‌دار است و گویا قرار نیست تا پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا برای اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی، اتفاق ویژه‌ای بیفتد. این در حالی است که عدم پایبندی اروپا به تعهداتش می‌تواند خطر خروج ایران از توافق هسته‌ای را نیز به همراه داشته باشد. این همان خواسته اصلی حکومت جمهوری اسلامی است که از همان ابتدا مخالف برجام بودند و روی مساله هسته‌ای پافشاری می‌کردند.

💢رهبر معظم انقلاب بعد از خروج آمریکا از برجام بارها در سخنان‌شان به اشتباه مسوولان در توافق هسته‌ای اشاره کردند و اذعان داشتند که مساله هسته‌ای به شکلی که مخالفان ایران می‌خواستند پذیرفته شد هرچند باز هم دشمنی آمریکا و بهانه‌گیری آنها تمام نشد.

💢اما بعد از بدقولی آمریکا‌، حکومت جمهوری اسلامی نسبت به اروپا و اجرای عملی تعهداتش هوشیارتر عمل کردند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۹۵۹


🔸پیام روشن سقوط شاخص بورس

✍نادر کریمی‌جونی

💢در حالی که دلار تنزل قیمت را تجربه می‌کند، بورس نیز پس از یک دوره صعود دچار ریزش شد و دیروز شاخص بازار سهام هفت هزار واحد ریزش کرد. این سقوط شاید نخستین ریزش قابل توجه و مهم از ابتدای سال‌جاری باشد.

💢البته پیش از این و هنگام شروع مجامع، بازار سرمایه ایران ریزش را تجربه کرده بود و آن هنگام این ریزش به شروع فصل مجامع عمومی شرکت‌ها نسبت داده شده بود ولی آن هنگام نیز میزان سقوط تا این رقم نرسیده و شگفتی ناظران را برنیانگیخته بود.

💢اگر این نکته مورد توجه قرار گیرد که فصل مجامع چند هفته‌ای است که شروع شده، آن‌گاه نمی‌توان سقوط قابل توجه کنونی را به شروع فصل مجامع نسبت داد. در این صورت تنها رویداد قابل توجه که می‌تواند به‌گونه‌ای این سقوط را توجیه کند، سقوط نرخ ارز طی روزهای اخیر است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۷۴۹


📌ریزش ۷ هزار واحدی بازار سرمایه

🔸شوک بورسی

💢بازار سرمایه روز گذشته با ریزش ۷۰۳۵ واحدی قرمزپوش شد و فعالان بازار را شگفت‌زده کرد.

در واقع بازار بورس که در چند هفته اخیر تحت تاثیر تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همچنین تبلیغات گسترده شرکت‌های کوچک روند رو به رشدی را آغاز کرده بود و با عرضه سهام پتروشیمی نوری در ابتدای هفته و رکورد‌زنی فروش این شرکت به نظر می‌رسید به روند صعودی خود ادامه دهد‌.

💢روز گذشته در حالی با سقوط چشمگیر همراه بود که برخی از کارشناسان اساسا دلیل منطقی برای افت شاخص متصور نبوده و معتقدند اگرچه نوسانات ارزی تاثیر طولانی‌مدت و چشمگیری بر بازار سرمایه نداشته است اما در شرایط کنونی به نظر می‌رسد حرکت نزولی دلار به همراه چرخش اروپایی‌ها در برجام و احتمال آغاز نقل و انتقلات مالی از کانال اینستکس مهم‌ترین دلیل این سقوط را تشکیل داده‌اند.

💢البته دیگر فعالان بازار سرمایه معتقدند پایان یافتن فصل مجامع و کاهش میزان تقسیم سود سهام باعث خروج سهامداران از این شرکت‌ها شده.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۹۰۴


🔺تکذیب گفتگو بر سر دفاع موشکی ایران

◽️سخنگوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل: مصاحبه ظریف، تحریف آشکار شده است

◽️علیرضا میریوسفی با تکذیب نقل قول منتشر شده در برخی رسانه‌ها از قول ظریف: متن پرسش و پاسخ نشان می‌دهد تفسیر آسوشیتدپرس از این سخنان اشتباه است و می‌تواند موجب کاهش اعتماد عمومی به رسانه‌ها شود

◽️ساعاتی پیش آسوشیتد پرس با تفسیری اشتباه از مصاحبه وزیر خارجه کشورمان با NBC از آمادگی ایران برای مذاکره بر سر قدرت دفاعی مشروع خود خبر داد. خبری کذب که موجب واکنش پمپئو و ترامپ نیز شد.

🗞جهان صنعت


📌شکست سکوت ۱۷ ساله حسین زمان در نشست خبری کنسرتش

🔶هنوز نمی‌دانم چرا ممنوع‌الفعالیت بودم

💢حسین زمان، خواننده موسیقی پاپ در نشست خبری کنسرت خود گفت: دوره دخالت‌ها، بر هم زدن کنسرت‌ها و پنجه‌بوکس کشیدن‌ها گذشته و دیگر نگران این رویدادها نیستم.

💢نشست خبری کنسرت حسین زمان دیروز دوشنبه ‏۲۴ تیر در سالن کنفرانس برج میلاد برگزار شد. زمان را در این نشست صابر جعفری رهبر ارکستر، پوریا مطلبی تهیه‌کننده همراهی می‌کردند.

💢وی با اشاره به روزهای دشوار در موسیقی گفت که دوره دخالت‌های خشونتبار گذشته است، هر چند در روزهای آغازین فعالیت این برخوردها را تجربه کرده و این رفتارها به نوعی نمک اجراهای زنده بوده است. حسین زمان در ابتدای این نشست درباره سکوت هفده‌ساله خود گفت: دلیل اصلی این سکوت برای خودم هم خیلی مشخص نبوده و نیست. در این مدت از مراجع مختلف سوال می‌کردم، اما هیچکس پاسخ مشخصی به من نمی‌داد. مسوولان ارشاد همواره عنوان می‌کردند به ما دستور داده شده و ما هم باید این دستور را اجرا کنیم.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۵۸۴


📌فدراسیون فوتبال بازهم از حضور زنان در ورزشگاه سرباز زد

🔶در انتظار محرومیت

💢در حالی که در چند روز اخیر اخباری مبنی بر حضور خانواده‌ها در استادیوم آزادی برای دیدن دیدار تیم ملی امید برابر شاگردان مارک ویلموتس منتشر شده بود، فدراسیون فوتبال با انتشار متنی و کم‌اهمیت جلوه دادن این دیدار دوستانه، حضور تماشاگران را در این بازی ممنوع کرد. این امر عواقب سنگینی برای فوتبال کشور در پی خواهد داشت، در ابتدا نام ایران از رنکینگ AFC حذف شده بود که پس از دقایقی دوباره تصحیح شد و ایران در رده پنجم قابل رویت بود.

💢گفتنی است آخرین‌بار ایران پس‌از چین، قطر و کره‌‌جنوبی، در رده چهارم لیگ‌های آسیایی ایستاده ‌بود.

💢در سال‌های اخیر فشار سازمان‌های بین‌المللی از جمله فیفا به ایران برای اعطای حق مساوی به زنان و مردان در ورزشگاه‌ها پیوسته افزایش یافته است. از طرف دیگر در پرونده حضور زنان در استادیوم‌های ایران راه چاره متفاوتی برای فیفا نمانده است. در اساسنامه فیفا فدراسیون‌های عضو اکیدا از هر گونه تبعیض منع شده‌اند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۴۸۴


🔸عوامل ۴گانه کاهش قیمت دلار

✍مجیدرضا حریری

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین:

▪️کاهش تقاضا یکی از اصلی‌ترین عوامل برای کاهش قیمت دلار در بازار است.

▪️عامل دوم، محدود شدن فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از ایران است.

▪️کاهش سرعت خروج سرمایه از کشور عامل سوم کاهش قیمت دلار است.

▪️عامل موثر دیگر در کاهش قیمت دلار فشار بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی است.

▪️در روزهای گذشته نرخ دلار در بانکها و صرافی‌ها روندی کاهشی به خود گرفته و پس از چند ماه بار دیگر به کانال ۱۱ هزار تومان بازگشت.

🗞جهان صنعت


📌همه چیز درباره آینده جنگل‌های هیرکانی بعد از ثبت جهانی

🔶رودررو با سوداگران چوب

💢محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست خبری ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی که دیروز در سازمان میراث جهانی برگزار شد، بیان کرد: با ثبت جهانی این محوطه طبیعی بزرگ کشور به میراث فرهنگی استان گلستان، بازگرداندن نام باستانی آن را درخواست دادیم که میراث فرهنگی نیز این درخواست را به استانداری اعلام کرده است، اما هنوز جوابی از سوی استانداری اعلام نشده است.

💢او با بیان اینکه هر سال می‌توان بخشی از عرصه جنگل‌های هیرکانی را بدون گرفتن سهمیه‌ای به پرونده جهانی اضافه کرد، گفت: هر سال می‌توانیم ۲۵ درصد از این عرصه را اضافه کنیم؛ اتفاقی که باعث می‌شود حتی پای سوداگران چوب را از این مناطق حذف کنیم.

💢۱۴ تیرماه ۱۳۹۸ پرونده جنگل‌های هیرکانی که از سوی ایران ارائه شده بود، در یونسکو ثبت شد. نماینده سازمان حفاظت محیط‌زیست در پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی نیز گفته است: از دو میلیون هکتار …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۵۳۲


🔸ممکن است گوگل مسدود شود

✍محمود محمدی

💢خبری منتشر شده از فیروزآبادی مبنی بر اینکه مردم نباید از گوگل استفاده کنند و به سرعت نیز تکذیب شده است. بنابراین نمی‌توان مطمئن بود این سخن، گفته خود فیروزآبادی است یا شیطنت برخی رسانه‌ها. به هر روی اصل گفته به خودی خود بد نیست اما به شیوه نامناسبی بیان شده است.

💢به هر روی گوگل تحت حاکمیت دولت متخاصم محسوب می‌شود. ممکن است هر لحظه ایران را به طور کامل تحریم کند، دیگر نه از موتور جست‌وجوی آن امکان استفاده داشته باشیم و نه سیستم‌عامل اندروید. مشابه همان اتفاقی که برای هوآوی رخ داد. از مدت‌ها قبل و از زمان دولت‌های پیشین قرار بود موتور جست‌وجوی بومی به نام یوز راه‌اندازی شود که اکنون نیز در حال فعالیت است اما بسیار متفاوت با گوگل است.

💢این امر بیشتر به منظور پیشگیری است. زمانی که گوگل ایرانیان را تحریم کرده و امکان دسترسی به گوگل برای مردم کشورمان به طور کامل مسدود شد، یک گزینه جایگزین ایرانی برای جست‌وجو داشته باشیم. در رابطه با سیستم‌عامل نیز‌ ممکن است مشابه اتفاقی که برای هوآوی رخ داد برای تمام ایرانیان اتفاق بیفتد و گوگل سیستم‌عامل اندروید را برای تمامی ایرانیان مسدود کند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۶۸۶


✅ قیمت ارز و سکه

‏🗓 ۲۵ تیر ۱۳۹۸

🕣 ساعت ۱۷:۳۰

دلار 🇺🇸 ۱۱,۸۵۰

یورو 🇪🇺 ۱۳,۶۰۰

درهم 🇦🇪 ۳,۲۵۰

لیر 🇹🇷 ۲,۱۵۰

پوند 🇬🇧 ۱۵,۰۰۰

🌕 گرم ۱۸عیار: ۴۰۰,۵۳۰

🌕‏ سکه امامی: ۴,۱۰۰,۰۰۰

‏🌓 نیم سکه: ۲,۱۰۰,۰۰۰

🌒 ‏ربع سکه: ۱,۳۰۰,۰۰۰

🗞جهان صنعت


📌محدودیت‌های احتمالی شبکه ملی اطلاعات

🔶گوگل حذف‌شدنی نیست

💢به تازگی فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی اظهار کرده بود که مردم نباید از گوگل استفاده کنند، اظهار‌نظری که پس از جنجال‌های بسیار مانند همیشه تکذیب شد. این تکذیب خبر سال‌هاست که از سوی دولتمردان رخ می‌دهد، از اظهار‌نظر فیروزآبادی خوشتان نیامد؟ مشکلی نیست، تکذیب می‌کند. به نظر می‌رسد این اظهار‌نظرها بیشتر به این دلیل بیان می‌شوند که عکس‌العمل مردم را بسنجند، اگر مردم آمادگی مواجهه با این تصمیم را نداشته باشند آن را تکذیب می‌کنند.

💢در واقع تصمیماتی که اصلا قرار نیست به مذاق مردم خوش بیاید و مطمئنا با مخالفت‌های بسیاری همراه می‌شود، پس از بیان تکذیب می‌شوند. دلیل این امر آن نیست که تصمیم تغییر کرده یا نظر مسوول مربوطه عوض شده است، این تصمیم بیان شده تا مردم آمادگی داشته باشند و در زمان اجرای آن بیش از حد شوکه نشوند یا اینکه عکس‌العمل خیلی شدیدی نشان ندهند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۶۸۳


📌گلایه مردم از پرداخت نشدن خسارات

🔶حکایت سیلاب و قول‌هایی که محقق نشد

💢پس از سیلاب فروردین‌ماه امسال وعده‌های بسیاری داده شد تا مرهمی بر زخم‌های سیل‌زدگان باشد اما گذشت زمان نشان داد بسیاری از وعده‌های مسوولان محقق نشده و برخی وعده‌ها نصفه و نیمه محقق شده است. سیلاب که تمام شد، سیل‌زده‌ها با هزار امید و آرزو به خانه برگشتند تا دوباره زندگی را با وعده‌های داده‌شده از سر بگیرند اما زمان گذشت و هیچ اتفاقی نیفتاد. چشم‌انتظاری پایانی نداشت، چشم‌هایشان به در بود، آخر خودشان دیگر آه نداشتند که با ناله سودا کنند.

💢سیل اما تنها به خانه‌ها سیلی نزد، زمین‌ها و محصولات کشاورزی هم از سیلی سیل بی‌نصیب نماندند. سیلاب فروردین‌ماه امسال بیش از همه به شهرهای سوسنگرد، هویزه، حمیدیه و شادگان خسارت زد؛ بارندگی‌ای که به گفته کارشناسان وزارت نیرو در ۱۰۰ سال اخیر و بنا به گفته متخصصان دیگر در هزار سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۴۷۸


📌غرق‌شدگی تابستانی همچنان ادامه دارد

🔶آبی که حیات را می‌گیرد

💢غرق شدن معمولا آن‌طور که انتظارش را داریم به وجود نمی‌آید و همیشه آن علائم فانتزی که در ذهن ماست را نخواهد داشت‌. ولی معمولا آن حالت پخش‌شدگی آب ناشی از دست و پا زدن و فریاد را مشاهده نخواهید کرد‌. در بیشتر مواقع شما تقلای فرد را نمی‌بینید‌. احتمالا چیزی را می‌بینید که روی آب شناور یا با صورت بر سطح آب افتاده است‌.

💢در بعضی مواقع زمان‌های طلایی وجود دارند که اگر شما بتوانید در آن زمان این علائم را درک کنید شاید بتوانید جان افرادی را از مرگ نجات دهید‌. معمولا انسان‌ها در این گونه مواقع ساق دست‌هایشان را برای بالای آب ماندن سرشان، خم نمی‌کنند‌. برخلاف باور عامه فردی که در حال غرق شدن است از فریاد زدن عاجز است‌.

💢پس اگر زمانی حس کردید کودکتان بیش از حد ساکت است، حتما به او سر بزنید تا مطمئن شوید خطری او را تهدید نمی‌کند‌. برای پیشگیری لازم است به نکات زیر توجه کنید‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۴۸۰


🔸پتروپالایشگاه حلقه مفقوده صنعت نفت ایران

💢وابستگی بودجه دولت ایران به درآمدهای حاصل از خام‌فروشی نفت باعث شده که آمریکا و متحدانش از این نقطه ضعف استفاده کرده و با تحریم اقتصادی ایران برای دستیابی به اهداف سیاسی خود اقدام کنند.

💢کارشناسان معتقدند که راهکار اصولی مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا، تغییر زمین بازی تحریم‌ها و حرکت از خام‌فروشی نفت به سمت تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی است. تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی به دلیل حجم کوچک محموله‌ها، تعدد مشتریان، تنوع شیوه صادرات و بازار نزدیک در کشورهای همسایه نسبت به صادرات نفت خام امری آسان‌تر بوده و امکان رهگیری و تحریم‌پذیری محموله‌ها از سوی آمریکا را به صفر می‌رساند.

💢با توجه به آنکه ناتوانی در تامین سرمایه، مهم‌ترین مانع طرح‌های پالایشگاهی در کشور است نیاز فوری به ورود بخش خصوصی و سرمایه‌های مردمی به بخش‌های میان‌دستی و پایین‌دستی نفت احساس شد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۵۲۷


📌اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای توسعه صنایع پایین‌دستی

🔶بازگشت ارز نفتی به صنعت نفت

💢در شرایطی که تحریم‌های نفتی جذب سرمایه‌های خارجی را با مشکل مواجه کرده و از طرف دیگر شرایط را برای صادرات نفت خام ایران دشوار کرده است‌، لزوم توسعه صنعت پتروپالایش برای جلوگیری از خام‌فروشی و بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی، اجتناب‌ناپذیر بوده و ورود سرمایه بخش خصوصی به این بخش راهکاری راهبردی است که طرح جدید کمیسیون انرژی مجلس با محوریت اعطای «تنفس خوراک» در این راستا موثر خواهد بود.

💢در همین حال نمایندگان مجلس ضمن تعیین شروطی برای تنفس خوراک تخصیصی به طرح‌های مربوط به توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی مصوب کردند که استفاده از سهم صندوق توسعه ملی باید در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با اذن مقام معظم رهبری باشد.

💢بر همین اساس صندوق توسعه ملی که ادامه حیات آن به ارزهای نفتی وابسته است و ذخایر خود را از این محل تامین می‌کند، مکلف شده حامی صنایع مربوط به تامین‌کنندگان ارزی …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۵۲۸


🔸لزوم اجماع برای اجرای اصلاح ساختاری در بودجه

✍نیلوفر دمنه

💢تغییر فرآیندهای بودجه‌ریزی با هدف حرکت به سمت یک نهاد بودجه‌ای شفاف، قاعده‌مند و پاسخگو منجر به تغییر قواعد و روش‌های توزیع منابع خواهد شد که این تغییرات معمولا با مقاومت ذینفعان اولیه روبه‌رو می‌شود.

💢طرح اصلاحات ساختاری بودجه در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ توسط سازمان برنامه و بودجه ارائه شد. این طرح با هدف قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت و کاهش کسری بودجه ساختاری در اقتصاد ایران در چهار محور درآمدزایی پایدار، هزینه‌کرد کارا، ثبات در اقتصاد کلان و توسعه پایدار و تقویت نهادی بودجه به اولویت‌بندی اصلاحات مورد نیاز بودجه پرداخته است.

💢از آنجایی که بودجه قراردادی بین حاکمیت و مردم در خصوص چگونگی تامین مالی و تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای اداره کشور است، انجام اصلاحات ساختاری بودجه می‌تواند بستری برای حرکت به سمت تحقق حکمرانی خوب فراهم آورد. اصلاح بودجه‌ اساسا یک فرآیند آهسته و چالش‌برانگیز است.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۵۹۱


📌سقوط آزاد قیمت مسکن مهر پردیس

🔶دلالان فراری شدند

💢قیمت مسکن مهر پردیس در سراشیبی قرار گرفت؛ دلالان و برخی دیگر که اواخر سال گذشته از جهش نرخ‌ها ذوق‌زده شده بودند احتمالا با رسیدن به هدف خود برای سود بیشتر و افزایش قیمت عرصه، یواشکی کنار می‌کشند و خریداران را با سقوط قیمت‌ها تنها می‌گذارند. این روزها دیگر در پردیس خبری از نرخ‌های نجومی نیست و اتفاقی که کارشناسان منتظرش بودند رخ داد. قیمت در هفته‌های اخیر تا ۱۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

💢قیمت‌های میلیاردی مسکن مهر که اواخر سال گذشته در پردیس به گوش می‌رسید به گفته کارشناسان، دیگر بادکنک نبود، حباب هم نبود، بلکه بالن بود. جهش قیمت‌ها بعضی از مسوولان را هم در باد قهرمانی خوابانده بود. برخی نهادها گویا وظیفه اصلی خود را به عنوان حمایت از اقشار پایین‌دست فراموش کرده بودند و بنا به ادعای ساکنان، همراه با تیم‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای روز به روز قیمت را بالا می‌بردند. هدف هم تنها یک چیز بود؛ افزایش قیمت عرصه زمین‌ها.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۶۶۰


🔸لزوم تعیین نرخ معقول ارز

✍مسعود دانشمند

💢وقتی وضعیت ارزی یک ساختار اقتصادی متلاطم می‌شود باید آن را به سمت تک‌نرخی کردن هدایت کرد که ثبات بر بازار حاکم شود چراکه چند‌نرخی بودن بازارهای ارزی ریشه رانت در اقتصاد است. باید با تعریف جایگاه نرخ‌های مختلف و مدیریت سعی بر نزدیک کردن نرخ آنها به یکدیگر کرد و بستر امن فعالیت رانت‌خواران را از بین برد.

💢ارزصرافی‌ها، ارزهای بین مردم، ارز نیمایی و آزاد همگی باید به سمت نرخی هدایت شوند که با مطالعه میزان قدرت خرید مردم و قیمت‌ها تعریف شده باشد ولی با سوبسیدی که دولت به عنوان ارز دولتی به واردکنندگان اختصاص می‌دهد عملا باعث شده که فضا غیرشفاف شود چراکه با وجود ارز ارزانی که در اختیار آنان قرار می‌گیرد کالاها در بازار به قیمت ارز صادراتی عرضه می‌شود.

💢منطقی‌ترین راه این است که دولت مسائلی همچون قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی را به عنوان شاخص قرار دهد و با تعیین نرخ کارشناسی شده ارز سعی کند قیمت بازارهای چندگانه ارزی را به سمت نرخ تعیین‌شده هدایت کند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۶۱۷


📌اصرار دولت بر تداوم ارز ۴۲۰۰

🔶خودزنی ارزی

💢واقعیت این است که ریشه تمامی مشکلات کنونی اقتصاد ایران به ارز برمی‌گردد. تولید در کشور به واردات وابسته است و همین امر باعث شده که تبعات نوسانات و افزایش قیمت ارز در سبد مصرف‌کننده نمود پیدا کند چراکه تولیدکنندگان و واردکنندگان مدعی‌اند که در تامین ارز مواد اولیه با مشکلات ‌بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

💢دولت در سال گذشته حدود ۲۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی در اختیار تعدادی واردکننده برای تامین و تنظیم قیمت کالاهای اساسی در بازار گذاشت اما این طرح شکست خورد چراکه هیچ‌کدام از کالاهای وارداتی که ارز ۴۲۰۰تومانی دریافت کرده بودند با نرخ دولتی به دست مردم نرسید.

💢از سوی دیگر دولت سامانه نیما را جهت تامین ارز واردکنندگان از طریق بازگشت ارز حاصل از صادرات ‌راه‌اندازی کرد که به جرات می‌توان گفت این سامانه هم همچون بازار به تسخیر دلالان درآمده است. بررسی‌های «جهان‌صنعت» حکایت از آن دارد که متقاضیان ارز نیمایی که معمولا واردکنندگان و فعالان اقتصادی هستند …

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۵۵۹


🔸نامک؛ فرهنگ‌سازی ریسک در شرکت‌های کارگزاری

✍موسی احمدی

💢موفقیت در اجرایی‌شدن سامانه مدیریت ریسک نامک با وجود برخی مشکلات فنی موجود در سیستم‌ها، مستلزم فرهنگ‌سازی و ایجاد پذیرش همگانی به منظور فراگیری آن میان سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه است.

💢این سامانه از این جهت که محدودیت‌هایی را در رویه‌های موجود سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه ایجاد می‌کند، می‌تواند مقاومت‌هایی را همچون سایر پدیده‌های جدید در پی داشته باشد اما با بررسی این موضوع به عنوان پدیده‌ای نو در جهت مدیریت ریسک اعتباری در شرکت‌های کارگزاری به مزایای آن پی خواهیم برد.

💢تعیین حد (سقف) اعتباری برای مشتریان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، با توجه به وضعیت و توان اعتباری آنها به عنوان یکی از اصول بنیادین اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری در فرآیند کارگزاری محسوب می‌شود به این معنا که شرکت کارگزاری با ارزیابی وضعیت اعتباری مشتریان خود، حد (سقف) اعتباری متناسبی را به هر مشتری متناسب با اهلیت اعتباری آن اختصاص می‌دهد و مشتری می‌تواند به تناسب نیاز، در معاملات خود از حد اعتباری تعیین شده برای معاملات خود استفاده کند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۶۳۸


🔸استانداردسازی حلقه مفقوده بازار طلا

✍عبادالله محمدولی

💢مدت زمان زیادی است که طبق اظهارات مسوولان قرار است طلای آب شده وارد بورس شود‌. این روش عرضه طلا بسیار مطمئن و قابل ارزش است اما متاسفانه تاکنون هیچ سیاستی برای عرضه این محصول گران‌قیمت آب شده در بازار بورس اتخاذ نشده است و اگر هم طرح و برنامه‌ای بوده در همان حد باقی مانده است‌.

💢بازار طلا بسیار بزرگ است و محدود کردن این بازار نمی‌تواند خیلی موثر باشد‌. امروز بازار طلای کشور برای قرار گرفتن در مدار صعود تولید و فروش در بازار‌های جهانی نیازمند اصلاحات و استانداردسازی است‌. عیارسنجی و تفکیک آن می‌تواند برندینگی برای طلای کشور محسوب شود‌.

💢امروز این محصول گران بها بدون هیچ برندی بلا استفاده مانده و تنها می‌تواند در بازار داخل آن هم در مقابل سایر محصولات وارداتی و قاچاق‌، حضور داشته باشد‌. برای رساندن تولیدات به مرز صادرات باید استانداردسازی روی این محصول انجام بگیرد‌.

💢اما متاسفانه به جای صرف زمان و هزینه برای چنین اقدامی‌، توجه به کاهش ریسک در تقلبی بودن این محصولات می‌شود در حالی که اتحادیه و انجمن‌های مرتبط با مصنوعات‌، با توجه به اهمیت این محصول در اقتصاد و سرمایه مردم به هیچ عنوان اجازه ورود طلای تقلبی را به بازار نمی‌دهند‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۳۹۶۳۹