کلمه

کلمه

🔴احضاریه‌ی جدید برای ابوالفضل قدیانی؛ «در دادگاه‌های غیر قانونی شرکت نمی‌کنم»

🔹کلمه- گروه خبر: ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی و زندانی سابق جنبش سبز سال گذشته محکوم به تحمل سه سال حبس تعزیری و همچنین رونویسی از سه کتاب منتشر شده مربوط به آیت الله خامنه‌ای شد. اکنون نیز برای او در شعبه دو بازپرسی اوین، توسط نهادهای امنیتی پرونده‌ای دیگر گشوده شده که باید در راس زمان مقرر در شعبه تعیین شده حضور یابد.

🔹اما قدیانی اعلام کرده از آنجا که بازپرسی‌ها و دادگاه‌ها فرمایشی و غیر قانونی است در آنها شرکت نکرده و منتظر حکم جلب خواهد ماند.

🔹به گزارش کلمه، متن نامه‌ی وی به شرح زیر است:

🔹 چند روز پیش احضاریه‌ای برای بنده در سامانه قوه قضائیه ارسال شد مبنی بر حضور در شعبه ۲ بازپرسی شهید مقدس اوین. متن ابلاغیه چنین است: «مهلت حضور ده روز. مقتضی است در مهلت مقرر فوق جهت اخذ توضیح در خصوص اتهام مندرج در پرونده در این بازپرسی حاضر شوید. نتیجه عدم حضور جلب است.» شماره پرونده نشان می‌دهد که این پرونده در سال ۹۵ تشکیل شده و در سال ۹۸ به جریان افتاده است. با توجه به این امر روشن که این بازپرسی فرمایشی مقدمه تشکیل دادگاه غیرقانونی انقلاب بوده که این دادگاه نیز تحت سیطره نیروهای امنیتی است -و هردو تحت فرمان کامل مستبد امروز ایران آقای خامنه‌ای می‌باشند، در بازپرسی فوق الذکر حضور نخواهم یافت و منتظر جلب از سوی آنان خواهم بود.

🔹تهدید رو به تزاید منتقدان نظام سیاسی و فعالین صنفی و کارگری البته طلیعه سرکوب «فتنه ۹۸» است که آقای خامنه‌ای قبلا از آن خبر داده بود. من در زندان آتی به طور مبسوط به بحث فتنه خواهم پرداخت و انشاء الله آن را منتشر خواهم کرد. اما اینجا هم بی‌مناسبت نیست که شمه‌ای از آن را بازگو کنم. انتصابات اخیر مستبد امروز ایران از جمله رئیس قوه قضاییه، فرمانده سپاه و بعضی دیگر از فرماندهان نظامی، تغییر ائمه جمعه و … همگی حاکی از امنیتی‌تر شدن بیشتر حاکمیت و پناه بردن به ارعاب و خشونت آشکارتر است. اما این خود ناشی از وخیم‌تر شدن بحران مشروعیت در بحبوحه تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و حادتر شدن مسئله بغرنج جانشینی است.

🔹قبلا گفته بودم که مجموعه حاکمیت با توجه به ناکارآمدی ذاتی قادر به حل و فصل هیچ یک از مشکلات اساسی کشور نیست و نخواهد بود و نتیجتا کشور را متأسفانه دیر یا زود به ورطه سقوط خواهد کشاند. نظام اما چاره را در حل ریشه‌ای مسئله ناکارآمدی نمی‌بیند چرا که حل این مسئله یعنی تغییر بنیادین در ساختار رانتی و استبدادی نظام ولایت فقیه که به هیچ روی مطلوب شخص مستبد و ذی‌نفعانش (یعنی عمله استبداد) نیست.

🔹همان‌طور که قبلا به تفصیل توضیح داده‌ام حکومت ولایت فقیه چون ذاتا از چاره کردن مشکلات ناتوان است دست به دامان حبس و زجر و ارعاب و … می‌شود و زمانی که بحران‌هایش شدیدتر می‌شوند چوب و چماق سرکوبش نیز بلندتر و سنگین‌تر.

🔹فهرست رو به درازتر شدن زندانیان سیاسی و عقیدتی (از جمله نرگس محمدی که با وجود وخامت حال از دسترسی به امکانات درمانی محروم است، نسرین ستوده که به جرم مخالفت با حجاب اجباری باید بیش از ده سال در حبس بماند، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان که به جرم آشکار کردن شکنجه‌گری نهادهای امنیتی بازهم باید حبس و زجر بکشند و دیگرانی مانند اسماعیل عبدی، محمود بهشتی، محمد حبیبی، فرهاد میثمی، عطوفت رویین، آتنا دائمی، رضا ملک، آرش صادقی، محمد نجفی، محمد مهدوی‌فر، احمد شجاعی، سهیل عربی، هنگامه شهیدی، رضا شهابی، کیوان صمیمی، حسن سعیدی، جعفر عظیم زاده، دراویش زندانی، زندانیان محیط زیستی، سه نفر از نویسندگان کانون نویسندگان و …) که گویا به هزار نفر می‌رسد حاکی از شدت یافتن ترس در پیکره نظام و رأس آن و نتیجتأ تشدید اختناق است. تا زمانی که مسئله اصلی ایران، یعنی استبداد و قدرت مطلقه فردی به طور بنیادی درمان نشود ظلمی که بر اثر کینه‌ورزی شخصی مستبد امروز ایران بر امثال رهبران سرافراز جنبش سبز، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد می‌رود باز همچنان ادامه خواهد یافت.

👈🏻متن کامل:

yon. ir/uK۷De


🔴صدور دستور بازداشت ۲۴۹ پرسنل وزارت خارجه ترکیه

🔹دادستان کل آنکارا دستور بازداشت ۲۴۹ تن از پرسنل وزارت خارجه ترکیه را به اتهام ارتباط با سازمان «فتح‌الله گولن» صادر کرد. / فارس


📷بررسی نظرات موافقان و مخالفان تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران

🔹فضای مجازی در روز تجمع دانشجویان دانشگاه تهران چه واکنشی به این موضوع نشان داد؟


🎥مجرمان اسید پاشی در صورت مطالبه از ناحیه ولی‌الدم با رعایت شرایط مقرر به قصاص نفس یا عضو محکوم و در صورت مرگ اسید پاش یا فرار، دیه باید از صندوق بیت المال پرداخت شود.


🔴اروپاگردی رضوی و خرید مازراتی با پول بیت المال و معلمان!

🔹قهرمانی، نماینده دادستان لیستی از خریدهای رضوی و همدستانش را ارائه داد:

🔹۷۸ هزار و ۳۵۰ متر مربع ملک در نوشهر خریدند که شامل ۳ ویلای لوکس برای رضوی، دلاویز و امامی است.

🔹ملکی در خیابان آفریقا به مساحت ۴۵۰ متر خریدند در خیابان احمد قصیر

🔹یک ملک ۵ طبقه‌ای به مساحت ۲۶۰ متر در هر طبقه خریدند به اسم منشی‌شان خانم زهرا شریف‌کاظمی ملک خریداری و رهن کرده‌اند و بی‌ام‌و ایکس ۴ برای او خریده است

🔹دو ملک در خیابان فرشته از آقای امامی خریده است با پول معلم‌ها خودرو مازراتی، بنز اف ۵۰۰، سوزوکی، تویوتای راوفور و موتورسیکلت ان‌دی‌اگوستا خریداری کرده است


📷سیاوش رضاییان، فعال دانشجویی به زندان آمل منتقل شد

🔹رضاییان در دادگاه انقلاب آمل به اتهام تبلیغ علیه نظام به سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بود.


🔴مصطفی معین: باید تلاش که جریانهای قدرت از انحصارطلبی و افراط دست بردارند و به حقوق اساسی ملت تن دهند

🔹روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ مراسمی در منزل هاشم صباغیان، وزیر کشور دولت موقت و عضو شورای مرکزی نهضت آزادی، در گرامی‌داشت پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس نهضت آزادی ایران و یادبود پیشگامان این حزب ملی و اسلامی برگزار شد.

🔹در این مراسم، مصطفی معین، وزیر اسبق علوم در دولت‌های سازندگی و اصلاحات، و محمد توسلی سخنرانی کردند.

🔹مصطفی معین در این مراسم توصیه مهم حضرت علی (ع) در زمینه تقوا، نظم و اصلاح را بعنوان راهگشای همیشگی امور در جامعه عنوان داشت و پالایش و تنزیه خویشتن بر پایه تقوا و گسترش ظرفیتهای درونی، تفکر و مدیریت و برنامه ریزی راهبردی بر اساس نظم، بهسازی و اصلاح مناسبتهای انسانی و اجتماعی بر پایه اخلاق و قانون را اساسی‌ترین موازین رشد و پیشرفت جامعه دانست و عنوان کرد: «انصافا تاسیس نهضت آزادی در یکی از حساسترین مقاطع تاریخ ایران یک پاسخ سنجیده و دقیق به نیاز توسعه انسانی و اجتماعی بود و آیت اله طالقانی، مهندس بازرگان و دکتر سحابی بعنوان سرمایه‌های ارزشمند اجتماعی کشور و پایه گذاران این جریان سیاسی نماد بارز توصیه‌های سه گانه امیرالمومنین به شمار می‌آیند.»

🔹وزیر اسبق علوم آورده‌ها و سرمایه‌های نهضت آزادی در طول شش دهه گذشته را در چهار سطح تقسیم بندی کرد: «آورده‌های معرفتی و فکری، آورده‌های اخلاقی، آورده‌های مدنی و اجتماعی و آورده‌های سیاسی.»

🔹مصطفی معین آورده‌های معرفتی و فکری نهضت آزادی را در رأس همه دستاوردهای آن دانست و عنوان کرد: «پاسخگویی به مهمترین سوالات زمان اعم از فرهنگی، هویتی، سیاسی و اجتماعی از نگاه دین و ملیت مهمترین کارویژه افرادی نظیر بازرگان، سحابی و طالقانی بود که به حق می‌توان آنها را از پیشگامان نهضت روشنفکری دینی در ایران دانست.»

🔹معین صداقت، صراحت، پایبندی به اصول و پرهیز از بده بستانهای رایج سیاسی را یک سرمایه عظیم اخلاقی و اجتماعی برای نهضت آزادی برشمرد و گفت: «شهامت اخلاقی، شجاعت سیاسی و علمی، سلامت مالی و اداری و مردمگرایی موحدانه الگوهای قابل توجهی هستند که بزرگان این جریان برای جامعه و نسلهای مختلف به یادگار گذاشته‌اند.»

وی دیگر دستاورد نهضت آزادی را در طول شش دهه گذشته، آورده‌های مدنی و اجتماعی عنوان داشت و تاسیس نهادهایی نظیر شرکت یاد، شرکت انتشار، مدارس کمال و کوثر و مجموعه‌های خیریه و نیکوکاری را جزوی از همین دستاوردها برشمرد که توانسته‌اند به سهم خود برخی از مشکلات اقشار خاصی از جامعه را برطرف نمایند.

🔹مصطفی معین در تبیین آورده‌های سیاسی بزرگان نهضت آزادی به فعالیت سنجیده و فعالانه همراه با میانه روی و استمرار و رویکرد گام به گام اشاره نموده و ایجاد لایه‌های ضداستبدادی و آزادیخواهانه را محصول این فرآیند عنوان کرد. به گفته این فعال سیاسی همین وجه از رویکرد نهضت باعث شد تا در طول شش دهه فعالیت خود مورد تکریم و احترام بزرگان و بخش‌های مختلف حاکمیتی و اجتماعی قرار گیرد و تاییدات مستمر مرحوم دکتر مصدق از ایشان در قبل از انقلاب و انتصاب مهندس بازرگان به نخست وزیری دولت موقت و سایر بزرگان در شورای انقلاب توسط رهبر فقید انقلاب اسلامی مؤید این موضوع است.

🔹وی با اشاره به سوابق آشنایی خود با تفکرات پیشگامان نهضت در دوران تحصیل و مبارزات انقلابی و مسئولیتهای مختلف نظیر دوره اول مجلس شورای اسلامی و مسئولیتهای دولتی عنوان داشت: «آنچه که من از دور و نزدیک در عالم سیاست و جامعه و فعالیتهای مدنی مشاهده نموده‌ام، برخورداری حداکثری این فرهیختگان از اخلاق و تقوا، نظم و برنامه، اعتدال، ثبات قدم و زمانه شناسی بوده است.»

🔹مصطفی معین در بخش پایانی سخنان خود شرایط کنونی کشور را یأس آلود و نگران کننده دانسته و سختی معیشت و گرفتاری سیاسی را دلیلی برای بازنگری در سیاستهای نادرستی خواند که منجر به پیدایش وضع موجود شده است. وی بازگشت و تامل چندباره درباره مفاهیمی نظیر آزادی و عدالت، اخلاق و معنویت، دموکراسی و حقوق بشر و کرامت انسانی را ضرورتی انکارناپذیر قلمداد کرده و عنوان کرد: «در مقابله با قدرت سلطه‌گری که کیان ملت و نظام ما را هدف قرار داده ضرورتی بالاتر از تفاهم، انسجام و همبستگی ملی وجود ندارد. امروز باید به فکر ایران باشیم و در این مسیر با دعوت عموم به گفتگو و آشتی ملی، سرمایه‌های اجتماعی را تقویت کنیم. باید تلاش و تشویق کنیم که جریانهای قدرت از انحصارطلبی و افراط دست بردارند و مسئولان به حقوق اساسی ملت تن دهند. ضروری است با تن سپردن به تغییر از نظر نگرشها و باورها، برخورد ریشه‌ای با انواع فساد و فقر و ایجاد تحول و اصلاحات ساختاری و عمیق در همه عرصه‌های سیاسی، مدیریتی و فرهنگی آینده‌ای بهتر برای ایران عزیز و اسلامی رقم بزنیم.»

yon. ir/W۱p۷Z


🔴قلع و قمع #درختان_هیرکانی به بهانه کنترل سیل

🔹 ۹۰ اصله درخت ممنوع القطع توسکای هیرکانی تنومند توسط امور منابع آب #وزارت_نیرو قطع شده است.

🔹وزارت نیرو برای قطع این درختان هیچ مجوزی دریافت نکرده است

🔹 این طرح قرار است در ۳ استان شمالی و با عنوان «کنترل سیلاب» اجرا شود!


🔴نقش پنهان و آشکار اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

🔹طی روزهای اخیر، برخی رسانه‌های غربی بر این گزاره تاکید کرده‌اند که باراک اوباما که تاثیر مهمی در پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۸ کنگره داشت، در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز نقش محوری خود را حفظ خواهدکرد.

🔹رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا قصد دارد در دور نهایی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آینده رسما حمایت خود را از بایدن اعلام کند.

🔹بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی آمریکا معتقدند که اوباما حداقل تا پایان رقابت‌های دور مقدماتی حزب دموکرات، حمایت خود از بایدن را علنی نخواهد کرد، هر چند که در پشت پرده و به همراه سوپر دلیگیتهای حزب دموکرات از برنی سندرز حمایت خواهد کرد.

🔹در صورت عدم هموار شدن مسیر پیروزی بایدن در انتخابات درون حزبی دموکراتها، اوباما ناچار شود حمایت زودهنگام خود را از وی علنی سازد.

🔹نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که جو بایدن شانس زیادی برای پیروزی بر افرادی مانند برنی سندرز و الیزابت وارن دارد و این موضوعی است که اوباما بشدت به آن علاقه‌مند است.

🔹میشل اوباما می‌تواند نقش موثری در جذب آرای زنان آمریکا به سود بایدن ایفا کند.

🔹اوباما سعی دارد از ظرفیت خود برای جلب آرای رنگین پوستان و آمریکایی‌های آفریقایی تبار، اسپانیایی تبار و آسیایی تبار برای تحقق پیروزی جو بایدن در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ استفاده کند.

🔹کمتر کسی در ایالات متحده آمریکا و رسانه‌های این کشور باور دارد که حضور بایدن در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری، بدون مشورت و حمایت اوباما صورت گرفته باشد! /نورنیوز


✅کارگران بازداشت شده در محوطه کارخانه نیشکر هفت تپه آزاد شدند

🔹کانال تلگرم سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه می‌گوید کارگرانی که در روزهای اخیر در جریان اعتراض در محوطه کارخانه بازداشت شده بودند، با قرار کفالت و وثیقه آزاد شده‌اند.

🔹اما اسماعیل بخشی نماینده کارگران و‌عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه همچنان در بازداشت است.


🔴در انفجار دیگ ذوب فولاد چهار کارگر جان باختند

🔹نقص در یکی از دیگ‌های ذوب فولاد و پارگی زنجیر جرثقیل در ذوب آهن «نگین البرز» منجر به مرگ چهار کارگر شد.

🔹این حادثه بامداد یکشنبه هفته گذشته رخ داد که در پی آن یک کارگر در دم جان باخت و سه کارگر نیز با سوختگی بالای ۸۰ درصد به بیمارستان‌های محلی اعزام شدند.

🔹امروز هم گزارش شده که سه کارگر مصدوم در پی جراحات بالا و عمیق در بیمارستان جان باخته‌اند.


📷نرگس محمدی بعد از ماه‌ها خونریزی مجبور به تخلیه رحم شده است، دکتر اعلام خطر کرده که احتمال امبولی وجود دارد و باید حتما دوره نقاهت در بیمارستان بستری شود!


🔴توصیه کیهان به صداوسیما برای شبیه‌تر کردن رسانه ملی به خود!

🔹کیهان در یادداشتی خطاب به صداوسیما نوشت:

🔹صداو سیما مجموعه‌ای بزرگ است که در دو صورت می‌تواند در قامت ابرقدرت رسانه‌ای ظاهر شود.

🔹حضور و مشارکت حداکثری در میدان انتخابات و … یکی از تجلیات تهییج رسانه‌ای است که موید سرمایه بزرگ مخاطب است. این سرمایه به رسانه ملی اعتماد به نفس و مجال عمل و زمینه بقا داده است. با بهره از هنرمندان برتر و حفظ جذابیت در برنامه‌سازی با اتکا به برنامه‌ریزی علمی و بر پایه نقشه راه باید سرمایه کلان مخاطب حفظ شود. سرمایه‌ای که رسانه‌های بیگانه و معاند از آن بی‌بهره‌اند!

🔹جذب و حفظ و افزایش قدرت علمی عناصر حزب‌اللهی! با این اتفاق سربازان و افسران فرهنگی متعهد، تنها رسانه شنیداری و دیداری نظام را قدرت می‌دهند و محصولات آن را محتوای اسلامی می‌بخشند.

🔹صدا و سیما باید از این پس در قبال افشای چهره‌های معاند داخلی بی رو دربایستی عمل کند. تعارف را کنار بگذارد. باید به تحلیل موضع‌گیری‌های رسانه‌ای دشمن، به هنگام و پر شدت ظاهر شود. رسانه ملی باید حکم رسانه افشاگر و حرفه‌ای را پیدا کند.


🔴آمارهای ممنوعه

🔹مرکز آمار یا بانک مرکزی، کدام‌یک باید آمارهای اقتصادی کشور را اعلام کنند؟ این سؤالی بود که سال گذشته جدال دو نهاد بزرگ تولید آمار در کشور را به همراه داشت و در نهایت با رأی شورای‌عالی آمار کشور به نفع مرکز آمار ایران به پایان رسید.

🔹جدالی که اگرچه با پیروزی مرکز آمار همراه بود اما مشکلات زیادی را نیز برای فعالان و کارشناسان اقتصادی به وجود آورد زیرا در عمل باعث شد بانک مرکزی انتشار آمارهای اقتصادی را که به صورت هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه ارائه می‌کرد، متوقف کند تا بسیاری از کارشناسان و دستگاه‌ها را که با این آمارها سروکار داشتند دست خالی بگذارد.

🔹این وضعیت در حال‌حاضر تا آنجا پیش رفته که «شرق» از طریق منابع آگاه مطلع شده حتی دستگاه‌های برنامه‌ریز نیز به دلیل عدم دریافت آمارهای لازم از سوی بانک مرکزی در انجام وظایف خود ناتوان مانده‌اند. آمارهایی که مرکز آمار عملا توانایی لازم برای انتشار آنها را ندارد و بانک مرکزی نیز به دستگاه‌ها اعلام کرده هیچ آماری در اختیار آنها قرار نخواهد داد.

✅kaleme


🔴 ضربه بزرگ به هوآوی‌دارها؛ گوگل استفاده گوشی‌های هوآوی از اندروید را محدود کرد

🔹شرکت گوگل محصولات شرکت ارتباطاتی هواوی را از برخی آپدیت‌های امنیتی و فنی سیستم اندروید محروم کرده و برخی تلفن‌های هوشمند جدید هواوی هم دسترسی به «اپ» های گوگل، مثل یوتیوب و «مپس» را از دست می‌دهند.

🔹گوگل گفته از دستور دولت آمریکا برای کنارگذاردن هوآوی از فهرست شرکت‌هایی که آمریکایی اجازه دادوستد با آن‌ها را دارند، پیروی می‌کند. / رویترز


📊 #اینفوگرافیک| شاخص فلاکت استان‌های ایران در سال ۹۷ چقدر بود؟


🎥خرم آباد ۵۰ روز پس از سیل: هنوز حتی مسیر تردد مردم بازسازی نشده


🔴ریزگردها؛ تهدید پنهان پساسیل

🔹مرکز پژوهش‌های مجلس هشدار داد یکی از بحران‌های آتی که باید برای آن آماده شد و هم‌اکنون برای آن برنامه‌ریزی کرد، مقابله با ریزگردهای احتمالی است که در آینده نزدیک و پس از فروکش کردن سیلاب و خشک شدن زمین با آن مواجه خواهیم شد.

🔹براساس این گزارش، یکی از چالش‌های آتی استان‌های سیل‌زده، رسوباتی است که همراه سیل آمده و در دشت‌های کشور ته‌نشین می‌شود. در نتیجه پس از خشک شدن و تخلیه آب، این رسوبات تبدیل به منشأ ریزگردها می‌شود.

🔹علاوه‌بر این، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، با بررسی عوامل اصلی ایجاد سیل در کشور، تاکید می‌کند که اقدامات سازه‌ای نظیر ایجاد سد نمی‌تواند به‌عنوان راهکار اصلی، کنترل سیل مدنظر قرار گیرد و حفظ اکوسیستم و فعالیت‌های همسو با طبیعت در مقابله با خطر وقوع سیل از وزن و اهمیت بیشتری برخوردار است. /دنیای اقتصاد


🔴جزئیات قرارداد هادی رضوی با یک خبرگزاری

🔹۲۵۰ میلیون تومان قرارداد بنده با خبرگزاری فارس بود که به صورت ماهانه تبلیغاتی در رده باکس در صفحه اول برای بانک سرمایه منظور شود.

🔹نه من دزد بودم نه سیدنظام موسوی، بلکه یک قرارداد کاملا مشخص و واضح منعقد شده بود. /مهر


🔴 فشار برای غیرقانونی اعلام کردن فعالیت جمعیت امام علی (ع) ‏

🔹از ابتدای ماه مبارک رمضان قرار بود بخشی از درآمد اسنپ فود به طرح «کوچه‌گردان عاشق» که در آن مایحتاج غذایی و بهداشتی هشت هزار خانواده در مناطق محروم کشور تأمین می‌شود، تعلق گیرد. اما چند روز پس از آغاز طرح، برخی نهادهای خاص با این شرکت تماس گرفته و خواستار توقف پروژه شدند.» این را زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی می‌گوید.

🔹زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی می‌گوید: این داستان مدتی است که شروع شده و چیزی جدیدی نیست، اما اخیرا خیلی علنی شده است. برای مثال، قبلا می‌گفتند جواب این‌ها را ندهید، بپیچانید اما این روزها علنی‌تر می‌گویند: «به ما گفتند که با شما کار نکنیم». آخرین مورد، همین طرح «کوچه گردان عاشق» بود که قرار گذاشتیم درصدی از فروش اسنپ فود به جمعیت امام علی و طرح کوچه گردان عاشق اختصاص یابد. وقتی می‌خواستیم کمپین تبلیغاتی راه‌ بیندازیم و عکس و فیلم آپلود کنیم، از یک جایی به آنها زنگ زدند و گفتند همکاری نکنید. این تماس‌ با تعدادی از متخصصانمان هم گرفته شده است، البته من نمی‌دانم که این تماس‌ها از کجاست. احتمالا برای اسنپ‌فود شخص خاصی نبوده و یک نهادی بوده است.

🔹او ادامه داد: برای در اختیار قرار گرفتن سالن هم با مجموعه کاخ سعدآباد و هم نیاوران رایزنی کرده بودیم. سعدآباد که قبول کرده بودند، بعد کنسل کردند و گفتند که نمی‌توانیم همکاری داشته باشیم. کاخ نیاوران هم گفتند: ما نه به خیر شما نیاز داریم و نه شر شما. این جواب از طرف یک مسئول فرهنگی شهرداری مایه تأسف است. احساس می‌کنند که این مجموعه مال پدری‌شان است که بخواهند در اختیار ما قرار بدهند. ما برای مردم کار می‌کنیم و آنها باید این مجموعه را در اختیار ما قرار دهند. این یک جریان‌سازی و پرونده‌سازی کاملا علنی و کذب برای تحت تأثیر قرار گرفتن کسانی است که با جمعیت تعامل دارند. این واقعا جای تأسف است که جمعیتی خدمت‌رسانی می‌کند، اما یک عده‌ای می‌آیند و یک سری دروغ به آن می‌بندند و تهمت می‌زنند، برخی هم که محافظه‌کار هستند و نمی‌خواهند دردسری برایشان ایجاد بشود، روی همین تهمت‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.

🔹رحیمی توضیح داد: ما برای آقای علوی، وزیر اطلاعات نامه دادیم، برای همه مسئولانی که به ما مربوط می‌شوند نامه دادیم و شفاف‌سازی کردیم و این پرونده‌سازی را اطلاع دادیم. آدم وقتی این بلا سر خودش می‌آید، می‌فهمد که چقدر راحت انگ و اتهام زده می‌شود؛ بدون هیچ مدرک و سندی شما را به همه جریان‌ها وصل می‌کنند. الان ما را به جریان‌هایی وصل کردند که من اصلا نمی‌دانم که هستند، به سلطنت‌طلب وصل کردند و به همه و همه. شما را به خدا بگذارید کارمان را بکنیم. در رسانه‌های رسمی مانند صداوسیما و رادیو علیه ما گزارش و خبر رفتند. ما دستمان به‌جایی بند نیست و فقط می‌توانیم شکایت قضایی کنیم.

🔹 «حالا نمی‌دانم شکایت یک ان‌جی‌او که گردنش از مو باریک‌تر است از سازمان عریض و طویلی که به هیچ‌کس پاسخگو نیست، به‌جایی می‌رسد یا نه؟ ما از هر کسی که در نشر این اکاذیب دخیل بوده، شکایت کرده‌ایم، اما انتظار نداریم دولت یا مجموعه شهرداری که داعیه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد دارند و شعارشان هم این است که می‌خواهند مشارکت مردم را بالا ببرند، عملکردشان با شعارشان این‌قدر مغایرت داشته باشد.»

🔹مدیرعامل جمعیت امام علی می‌گوید: من فکر می‌کنم وزارت کشور هم تحت‌فشار است تا جمعیت را به‌طور قانونی از فعالیت باز دارد. اینکه این اتفاق نیفتاده است، نشان از این است که وزارت کشور تا به حال مقاومت کرده و سنگی جلوی پای ما نینداخته‌اند. ما همیشه به دوستان وزارت کشور گزارش کارهایمان را داده‌ایم و در جریان ریز فعالیت‌هایمان هستند. از این نظر، اعتماد متقابل بین ما وجود دارد. این دوستان با این حرکت‌ها دارند تیشه به ریشه نهادهای مدنی می‌زنند. مردم با خودشان می‌گویند ما که به نهادهای مردمی این قدر اعتماد داشتیم و فکر می‌کردیم که کار می‌کند این از آب درآمد، دیگر به کی باید اعتماد کرد؟ دیگر مردم به هیچ‌کس کمک و با هیچ‌کس مشارکت نمی‌کنند؛ این یعنی قتل و کشتن سرمایه‌های اجتماعی. به نظر من این بزرگ‌ترین جنایت اجتماعی است. حالا فارغ از اینکه جمعیت امام علی باشد یا هر سازمان مردم نهادی دیگری. / ایرناپلاس


🔴تصویر سیدمحمد خاتمی از ایرنا حذف شد

🔹در حالی که شب گذشته خبرگزاری ایرنا گزارش تصویری دهمین دوره جشنواره اخلاق ‌و نیایش را با حضور سید محمد خاتمی در تصاویر منتشر کرده بود امروز مشخص شد کل گزارش تصویری این مراسم از خروجی خبرگزاری ایرنا حذف شده است!

🔹دهمین دوره جشنواره اخلاق و نیایش شب گذشته در کتابخانه ملی برگزار شد و با حضور سید محمد خاتمی منتخبین آن معرفی شدند. /امتداد


🔴امیرمهدی ژوله ممنوع‌التصویر تازه تلویزیون!

🔹حمید فرخ نژاد اولین کسی بود که این خبر را اعلام کرد و با انتشار تیزر سانسور شده «سامورایی در برلین» نوشت:

🔹تیزر سامورایی که متاسفانه به شرط حذف و کم کردن تصاویر امیرمهدی ژوله که گویا در این کشور «یه بوم و صدهوا» از نظر حکومت خودمختار تلوزیون عنصر نامطلوب تشخیص داده شده و ناقص پخش شد»

🔹امیر مهدی ژوله هم در واکنش به این خبر نوشت: بعد از ممانعت از حضورم در برنامه هفت شبکه سوم، در تیزرهای تلویزیونی نیز همه نماهای من از روبرو حذف شد. الان عقب و بغلم خوبه، فقط از روبرو مشکل دارم؟ این بچه بازی‌ها چیه که سر فیلم مردم در می‌آورید؟

🔹ژوله طی ماه‌های اخیر و بعد از کنار گذاشتن عادل فردوسی پور انتقادات زیادی از صداوسیما کرده بود و بسیاری می‌گویند دلیل ممنوع التصویر شدنش همین انتقادات بوده!


🔴کلیات طرح یک فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزهدیدگان ناشی از آن به تصویب رسید/ ایسنا


🔴مسئولیت ما مردم چیست؟

🔹کلمه -گروه خبر: پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی از شهدای سبز در سال ۸۸ و از مادران صلح در یادداشتی که در آن سران کشورهای جهان از جمله ایران را خطاب قرار داده است، خواستار توقف تهدید به جنگ و خونریزی نسبت به کشورمان شد.

🔹او‌ در بخشی از این نامه مینویسد: ما مردم حق زندگی داریم، لطفا به جای ما تصمیم نگیرید …

🔹خانم فهیمی در بخش دیگری از نامه اشاره کرده است: ما با سکوت خود مانند مجسمه هایی شده‌ایم که فقط نظاره‌گر اعمال سیاستمدارانیم و هیچ نقشی در سرنوشتمان نداریم … باید اعلام کنیم: ما جنگ و تحریم و تبعیض و ظلم را نمی‌پذیریم! …

🔹او خطاب به مردم هم مینویسد: آیا ما مردم نباید در این موقعیت حساس که هر لحظه احتمال شروع جنگی خواهد بود اعلام کنیم که ما ساکنان این کره خاکی از جنگ بیزاریم.

🔹به گزارش کلمه، متن کامل این نامه در ادامه میاید:

🔹مسئولیت ما مردم ایران، آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای خاورمیانه و تمامی کشورهای دنیا چیست؟ آیا باید سکوت کنیم تا سیاستمداران خشونت طلب ضدصلح هر بلای خانمان سوزی را که بخواهند بر سرمان بیاورند؟ …چرا؟

🔹آیا ما مردم نباید در این موقعیت حساس که هر لحظه احتمال شروع جنگی خواهد بود، حتی اگر یک درصد هم احتمال آن باشد، احساس وظیفه کنیم؟ و نسبت به این خطرات هشدار بدهیم و اعلام کنیم که ما ساکنان این کره خاکی از جنگ بیزاریم، ما می‌خواهیم زندگی کنیم، ما می‌خواهیم فرزندان خود را در آسایش و آرامش و امنیت و بدون خشونت بزرگ کنیم، ما می‌خواهیم در صلح و صفا با تمامی دنیا به زندگی با دیگران ادامه دهیم.

🔹این سخنان ما را می‌شنوید؟ چرا شما سیاستمداران برای ما مردم تصمیم می‌گیرید؟ …بس کنید تهدید و ارعاب را!! بس کنید از تحریم و نفاق!! بس کنید از تجاوز وخونریزی!! بس کنید از هیاهو وخشم و از کینه وخیانت ….!

🔹ما مردم حق زندگی داریم، لطفا به جای ما تصمیم نگیرید … برای یک لحظه هم که شده خودتان را به جای ما بگذارید، هر روز با کاسه چه کنیم و فردا چه میشود ایام را به سختی می‌گذرانیم و هر لحظه خطرات را در برابر چشمانمان تجسم میکنیم. هر روز صبحمان را با خبرهای بد و پر از التهاب شروع میکنیم و شبها از نگرانی خواب نداریم. ‌‌‌..

🔹از جنگ ۸ ساله و جنگ داخلی در سوریه و کشورهای دیگر پند نگرفتید؟ … تا دنیا را به جنگ نکشانید آرام نمی‌نشینید؟ …

🔹ما با سکوت خود مانند مجسمه هایی شده‌ایم که فقط نظاره‌گر اعمال سیاستمدارانیم و هیچ نقشی در سرنوشتمان نداریم … باید اعلام کنیم: ما جنگ و تحریم و تبعیض و ظلم را نمی‌پذیریم! …

🔹کسانی که به دنبال این هستند، از ما مردم صلح طلب نیستند و آنها در میان ما جایی ندارند، ما انسانیم و حاضر نیستیم هرکسی برایمان تصمیم بگیرد.. ‌

🔹صلح تنها راه رسیدن به آرامش و امنیت است، پس لطفا به تعامل با یکدیگر بیندیشید و کره زمین را با مردمانش رها کنید.

yon. ir/Mhc۸y


🔴 «روایت دروغ» جاسبی در برنامه اختیاریه

✍🏻کلمه- #عبدالله_مومنی

🔹 برنامه‌ای تحت عنوان «اختیاریه» از شبکه پنج سیما پخش می‌شود؛ در توصیف این برنامه آن را تالار گفتگوی چالشی و صریحی می‌دانند که تلاش دارد تا با شخصیت‌های شناخته شده فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی و علمی در متن جامعه ایران گفتگوهای فرامتنی انجام دهد-بگذریم از اینکه این تریبون هماهنگ با کلیت گرایش و جهت گیری صداوسیماست که درآن منتقدان و طیف‌های مختلف جامعه ایرانی جایی برای به چالش کشیدن ندارند و صرفا تریبونی است در اختیار طیف همنوا و هم صدا با کلیت حاکمیت -طبیعی است در این چارچوب امکان نقادی و به چالش کشیدن مسولان و متولیان امور که با هسته سخت قدرت همراستا هستند در هیچ کجای صداوسیما و شبکه‌های مختلف آن وجود ندارد؛ با این وجود و برغم محدودیت‌ها و ملاحظات حاکم بر جهت گیری‌های کلی این برنامه‌ها اما بعضا برخی از گفتگوها با چهره‌های نزدیک به حکومت می‌تواند محمل مناسبی برای واکاوی و کالبدشکافی شرایط متصلب حاکم بر جامعه باشد.

🔹 آنچه بهانه پرداختن به این برنامه موسوم به اختیاریه شد؛ پخش گفتگویی در طی هفته‌های گذشته با عبدالله جاسبی ریاست سابق دانشگاه آزاد در چهارم اردیبهشت ماه بود؛ طرح نکات و موضوعات مطرح شده تحت عنوان نقد عملکرد دانشگاه آزاد در طی سی سال مدیریت جاسبی و پاسخ هایی از روی تبختر و تکبر از سوی فردی که بیش از سه دهه بدلیل افراط در محافظه کاری و تن دادن به اقتضائات ادوار سیاسی مختلف توانست کرسی ریاست دانشگاه آزاد و مطامع حاصل از آن را در اختیار داشته باشد بسیار جای تامل دارد؛ شگفت آور آنکه فردی که سی سال سکان بزرگترین بنگاه اقتصادی -علمی کشور را برعهده داشته که جامعه در همین ادوار سیاسی مدیریت ایشان فراز و فرود جریانات سیاسی همسو با ایشان و بعضا قدرت گیری منتقدین و مخالفین مشی و عملکرد جاسبی را در سپهر سیاسی کشور به نظاره نشسته اما از یکسو جاسبی با برخورداری از امکانات و رانت مدیریتی دانشگاه آزاد زمینه را برای تثبیت و بقاء خود فراهم می‌کردندو از دیگر سو منفعت گرایی و فرصت طلبی مدیریت دانشگاه آزاد سبب ساز هم رایی شان با رنگ جریان سیاسی غالب می‌شد که با همین نگرش توانست سه دهه بر پیکره دانشگاه آزاد حکمرانی داشته باشد و چنان قلمروی برای امپراطوری تحت زعامتش بگستراند که آرزوی تبدیل ریاست اش را به مدلی ابدمدت داشت و تغییر خود را تقریبا به عنوان امری نزدیک به محال به اذهان متبادر می‌نمود.

🔹اما همانگونه که گزند حوادث پس از انتخابات بحث برانگیز ۸۸ کمتر فرد و جریان سیاسی را در امان گذاشت و برغم تحرکات و ارتباط گیری‌ها مدیریت دانشگاه آزاد -شبیه ادوار سیاسی پیشتر -برای ماندن و بقاء خویش که متوسل به تطمیع می‌شد اما اینبار حتی پیشنهادات وسوسه انگیز امکان تحصیل و تدریس برای افراد نتوانست کارگر بیفتد و سرانجام عبدالله جعفرعلی جاسبی که دوران طولانی مدت ریاست اش در دانشگاه انتقادات زیاد و حرف و حدیث‌های مکرری را درباره نحوه مدیریت و گردش مالی این دانشگاه و نقش ایشان در این موضوعات محل مناقشه ایجاد کرده بود.

🔹آنچه در طی ماههای گذشته در بخشی از فضای مجازی منجر به ایجاد سوال و ذهنیت در خصوص عملکرد مدیریتی جاسبی گردید پخش فیلمی در خصوص غصب زمین‌های دانشگاه آزاد بود که با رفتاری ظالمانه و غیر انسانی و غیر قانونی و غیر شرعی زشت‌ترین رفتارهای شرم آور را در راستای غصب اموال غیر انجام داده بود و پخش گوشه هایی از این فیلم که وجدان هر ایرانی آزاده‌ای را مکدر می‌سازد تنها گوشه‌ای از این رفتارهای ظالمانه و غیرقانونی تحت لوای مدیریت ایشان برای انباشت سرمایه و تقویت بنگاه اقتصادی تحت لوای مدیریت و زعامت ایشان بود؛ در همین راستا و در گفتگویی که در برنامه موسوم به اختیاریه با ایشان صورت گرفت بخش زیادی از سوال و چالش به موضوع مدیریتی ایشان در دانشگاه آزاد و مشخصا تصاحب و غصب زمین‌های دانشگاه آزاد که متعلق به خانواده هادوی بوده را به خود اختصاص داد.

🔹 شوربختانه در طی سالهای گذشته دروغگویی و بیان روایت‌های معارض حقیقت از سوی بخش عمده‌ای از مدیران و مسولان در جامعه بصورت متعارفی بیان و عادی سازی شده که در این خصوص نه تنها کیفری بر این رفتار نکوهیده غیراخلاقی، غیرشرعی و غیر انسانی مترتب نیست بلکه به عنوان بخشی از واقعیت وجودی مدیران از سوی بنگاه‌ها و خبررسانی‌های حکومتی نیز مورد استقبال قرار گرفته و می‌گیرد که ماحصل این نگرش حاکم بر رفتار مدیران بی اعتمادی روزافزون مردم و نهادهای مدنی اجتماعی به رسانه‌های حکومتی و مدیران دولتی و حاکمیتی در هر جایگاه و مقام بوده و است.

👈🏻متن کامل:

yon. ir/KVndU


🔴به‌ بهانه سالروز تولد محمد مصدق و نقش او در دیروز و امروز ایران: ایران قبل و بعد از یک سیاستمدار

✍🏻#لطف‌الله_میثمی

🔹می‌توان تاریخ معاصر ایران را به دو مقطع پیش از نهضت ملی شدن صنعت نفت و پس از آن تقسیم کرد و در واقع این اتفاق بزرگ را نقطه عطفی در تاریخ ایران به حساب آورد. این دستاورد بزرگ ملی، دو محور اصلی داشت که محمد مصدق (۲۹ اردیبهشت ۱۲۸۵- ۱۴اسفند ۱۳۴۵) برای آن بسیار کوشید تا محقق شود. یکی از این دو محور استقلال ایران بود و ایفای حقوق ملت ایران در بحث نفت و دیگری آزادی‌ای که رهاوردش عملیاتی شدن قانون انتخاباتی بود که او در این پروسه تلاش داشت تا هم زنان بتوانند صاحب حق رأی شوند و هم دست‌ فئودال‌ها از بحث انتخابات و اجیر کردن رعیت برای رأی دادن کوتاه شود. این اقدامات، نتیجه‌ای که به همراه داشت افزایش قدرت مردم در بحث تصمیم‌گیری‌های سیاسی بود.

🔹پس مصدق نه تنها نفت، که سیاست را هم ملی کرد و این را باید مهم‌ترین دستاورد محمد مصدق قلمداد کرد. او همه مردم را در سیاست خود راه داد و مستقیم با آنها گفت‌و‌گو می‌کرد و به‌گفته مهندس بازرگان، این کار مصدق باعث شده بود که پای جاسوس‌ها کم‌کم از سیاست کوتاه شود. او به‌طور مستقیم و از طریق سخنرانی‌ها و نطق‌های خود در مجلس مذاکره با کشورهای دیگر را در موضوعات مختلف، با مردم در میان می‌گذاشت و اقداماتی از این دست باعث شده بود که مملکت چه در بحث مطبوعات، چه احزاب و … در وضعیت ایده‌آلی از آزادی قرار بگیرند.

🔹از طرف دیگر او بحث عدالت اجتماعی را نیز در کشور سر و سامان داد و احقاق حقوق روستائیان و قوانینی را که به نفع آنها بود در پیشانی اقدامات خود قرار داده بود. همین‌ها بود که باعث می‌شد اعتمادی دوجانبه و محکم بین دولت و مردم ایجاد شود تا او هم بتواند اقتصاد ایران را از وضعیتی تک‌قطبی و وابسته به نفت جدا کند. در دوران مصدق هیچ نفتی صادر نشد و با معدود کشتی‌های ایرانی که قصد صادر کردن نفت داشتند برخورد نظامی صورت می‌گرفت.

🔹اما در این دوره، بازاری‌ها آن‌طور که شنیده و خوانده‌ایم و نقل تاریخ است، برای پرداخت مالیات صف می‌کشیدند و مملکت از طریق همین مالیات‌ها اداره می‌شد.

🔹مصدق انحصار و امتیاز دخانیات و شیلات را عملی کرد و همه اینها بواسطه همین اعتماد دولت و مردم پیش آمد. هیچ‌کس از پرداخت مالیات فراری نبود و حتی شرکت نفت ایران و انگلیس هم وقتی از پرداخت مالیات سر باز زد خلع ید شد. محمد مصدق با همین اعتماد به مردم و اعتقاد به عدم اداره کشور بر پایه نفت کار خود را پیش برد که البته کار کمی نبود. دلیل کودتا هم از منظر من همین بود. غربی‌ها پس از این اقدام مصدق متوجه شدند که این کار او ممکن است باعث شود این رویه در خاورمیانه هم ساری و جاری شود و کشورهای نفت‌خیز دیگر نیز با الگو‌برداری از ایران، بدون اتکا به نفت بتوانند به توسعه‌شان ادامه دهند.

🔹پس می‌توان گفت مصدق الگوی خودکفایی بود. امروز هم ما می‌توانیم با پیش رو گذاشتن این تجربه و استفاده از آن، در وهله اول، کاری کنیم که اعتماد دولت و ملت بزرگترین پشتیبان برای اداره مملکت باشد و در این شرایط حساس، تهدیدهای کسی مثل ترامپ را به فرصتی تبدیل کنیم تا خواست عدم اتکا به نفت را به یک فرصت برای اداره و پیشرفت کشور تبدیل کنیم. ما می‌توانیم با این الگو از اتصال اقتصاد به نفت و نفت به جنگ فاصله بگیریم و راهی بهتر و کارآمدتر در مقابل داشته باشیم. اعتماد نیز از طریق شفافیت و صداقت با مردم به دست می‌آید.

🔹مصدق الگویی است برای صداقت با مردم و پرهیز از دروغ‌گویی. مردم امروز آگاه‌تر از دیروز هستند و اگر با آنها صادقانه برخورد شود آنها هم پاسخ این صداقت را خواهند داد. / ایران


✍🏻احمد زیدآبادی

🔹این آقا دانی دانون سفیر اسرائیل در سازمان ملل است که در جلسۀ شورای امنیت کیپا- عرقچین- به سر گذاشته است. او دو هفته پیش در جلسۀ شورای امنیت با قرائت بخشی از سفر آفرینش تورات، از تعلق تمام خاک فلسطین به یهودیان با استناد به «کتاب مقدس» سخن گفت و سهمی برای فلسطینی‌ها قائل نشد! حالا تصور کنید که اگر سفیر یک کشور مسلمان در شورای امنیت قرآن را می‌گشود و با استناد به آن در صدد اثبات امری برمی‌آمد چه می‌شد؟ قطعا محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان چنان الم شنگه‌ای به پا می‌کردند که آن سرش پیدا نشود!

🔹ضمنا به دانی دانون نژادپرست باید یادآوری کرد که اگر قرار باشد مشروعیت سلطۀ قومی بر سرزمینی بر مبنای سلطۀ موقت آنها در چند هزار سال پییش بر آن سرزمین به اثبات برسد، از آسیای مرکزی و هند و قفقاز گرفته تا تمام خاورمیانه و بخشی از شمال آفریقا و بخصوص همین سرزمین مورد ادعای اسرائیل باید به ایرانی‌ها مسترد می‌شد چرا که امپراتوری‌های هخامنشی و ساسانی صدها سال پیش از میلاد و پس از آن بر بسیاری از این مناطق حکمرانی کرده‌اند!


🔴پای درد دل کشاورزان معمولان لرستان: اشک هایی به درشتی انجیر

🔹سیل همه زیرساخت‌ها را کند و برد. زندگی ۸۰ درصد مردم معمولان لرستان و اطرافش به زمین‌های کشاورزی وابسته است.» این حرف‌ها را مسئول یکی از پمپ‌های کشاورزی شهر معمولان می‌زند. کنار کشکان پر از آب، غرنده و گل‌آلود ایستاده‌ایم و او برایم می‌گوید که خانه خیلی‌ها را آب نبرده اما زندگی‌شان را چرا.

🔹علی داد فتاح‌پور، مسئول یکی از پمپ‌های آب معمولان که در غرب این شهر قرار دارد، می‌گوید: «مدت‌هاست کسی دیم کشاورزی نمی‌کند. من با همین پمپی که سیل کند و برد، به ۵۰کشاورز متعهد شده‌ام آب برسانم. اگر آب نرسانم، فردا می‌آیند می‌گویند تو متعهد شده‌ای؟ پس کو؟ زمین‌هایمان سوخت و به باد رفت. شما بگویید من چکار کنم؟ بعد هم سفته‌ام را به اجرا می‌گذارند؟ من باید با این همه سختی چه کنم؟ از یک طرف سیل به من زده و از طرف دیگر باید نگران شکایت این همه خانواده هم باشم که البته حق هم دارند.» می‌گوید هزینه تعمیر هر پمپ دست‌کم ۲۰۰ میلیون تومان است.

🔹شهر معمولان لرستان به داشتن انجیرهایش معروف است؛ انجیرهای سیاهش. تا پیش از سیل فروردین‌ماه یک هزار و ۸۰۰ هکتار باغ انجیر و انگور در معمولان وجود داشت که انجیر سیاه تولیدی آن ۹۲ درصد بازار مصرف استان و ۳۲ درصد نیاز کشور را تأمین می‌کرد اما بسیاری از این انجیرزارها و دیگر زمین‌های کشاورزی در سیل اخیر زیر آب رفت. البته انجیر تنها محصول کشاورزی این شهر نیست و بیش از ۸۰ درصد مردم این شهر از راه کشاورزی ارتزاق می‌کنند. گندم، جو و صیفی‌جات از دیگر محصولات کشاورزی این شهر هستند.

🔹فتاح‌پور با نگرانی سعی می‌کند برایم توضیح دهد که چطور زندگی‌اش آسیب دیده: «۳۰۰ متر لوله آبرسانی آسیب دیده. فقط ترانس این پمپ‌ها ۱۶۰ میلیون تومان است. الکتروموتور، پمپ، دینام، تابلو برق، همه رفته.»

🔹پمپ‌هایی که کشاورزان معمولانی از آن صحبت می‌کنند، به بیش از ۵۰ هکتار زمین کشاورزی آب می‌رسانده. همه این پمپ‌ها و لوله آبرسانی به طول ۷ کیلومتردر سیل آسیب دیده‌اند. کشاورزان می‌گویند در سیل اخیر استان لرستان ۱۰۰ پمپ آب آسیب دیده و اگر وضع به همین منوال پیش برود، همه زمین‌های کشاورزی می‌سوزند و خشک می‌شوند.

📌یکی از کشاورزها می‌گوید: «بدون پمپاژ کشاورزی، کشت دیم اینجا افسانه‌ای بیش نیست. این همه حرف می‌زنند، می‌گویند کمک‌مان می‌کنند، اما کسی اهمیت نمی‌دهد. نمی‌گویم به بقیه سیل‌زده‌ها کمک نکنید آنها خانه و زندگی‌شان رفته اما زندگی و نان این همه آدم هم در خطر است.»

🔹زمین صافی را نشانم می‌دهند که تا همین چند روز قبل انجیرزار بوده و حدود ۴۰۰- ۳۰۰ درخت انجیر با برگ‌های سبزرنگ چسبناک درونش. درخت‌های انجیر بیست ساله‌ای که سیل از آنها چیزی باقی نگذاشته جز یک زمین صاف و بدون هیچ اثری از سبزی و حیات.

🔹چند کشاورز از راه می‌رسند. آمده‌اند پرس و جو برای اینکه بفهمند کی پمپ‌های آب دوباره راه می‌افتد؟ نگران زمین‌ها هستند که اگر زودتر آب نگیرند، می‌سوزند. می‌گویند هر کدام‌شان کلی قرض کرده‌اند، بذر و کود خریده‌اند و اگر زمین‌های کشاورزی بسوزد، چه کسی می‌خواهد جواب طلبکارها را بدهد؟

🔹یکی از کشاورزها می‌گوید: «منبع اصلی درآمد مردم اینجا کشاورزی است. کشاورزی که نباشد زندگی همه مردم به خطر می‌افتد.» انجیر، بادام، زیتون و صیفی‌کاری از عمده محصولات شهر معمولان است. زراعت گندم و جو هم هست.

🔹محمد پناهی، گوجه، خیار، بادمجان، لوبیا و گندم می‌کارد. صورتش آفتاب سوخته است و از هر کلمه‌ای که بر زبان می‌آورد، نگرانی‌اش را می‌توان فهمید: «اگر تا چند روز دیگر آب به ما نرسد همه زمین‌هایمان می‌سوزد. می‌دانی چقدر قرض کردم و بذر خیار و کود خریدم؟ به امید اینکه بعدا محصول‌مان را بفروشیم و بتوانیم قرض‌مان را بدهیم اما حالا هرکدام‌مان ۲۰- ۱۰ میلیون هم رفته‌ایم زیربار قرض.»

🔹تعداد زیادی از کشاورزانی که با آنها صحبت می‌کنم و زمین‌هایشان خسارت جدی دیده اغلب می‌گویند: «کمک بلاعوض می‌خواهند و گرفتن وام با این اوضاع مشکلات‌شان را حل نمی‌کند.»

👈🏻متن کامل:

yon. ir/tBWHK


🔴جامعه «خودی، نخودی، بیخودی»

✍🏻#محمد_فاضلی

🔹تنش میان ایران و آمریکا بالا گرفته و به مسأله اول عرصه سیاسی و موضوعی مهم در سیاست جهانی بدل شده است. من از آن دسته‌ام که اعتقاد دارم صرف‌نظر از هر ابتکار عملی در سیاست خارجی، مسأله سیاست خارجی ایران را باید در ادامه سیاست داخلی و ابتدا با توجه به داخل حل کرد. تحولات سیاست خارجی تحت تأثیر شدید سیاست داخلی است.

🔹سیاست داخلی ایران را با مفاهیم زیادی توصیف کرده‌اند، اما من تصور می‌کنم این سیاست بر محور سه‌گانه‌ای شکل گرفته است که تا تغییری در آن ایجاد نشود، دشوار بشود تحولی در شرایط کشور – که پیش‌تر آن‌را فرسایش تمدنی خوانده‌ام و تنش میان ایران و آمریکا هم بخشی از آن است – ایجاد شود. وضعیت نیروهای اجتماعی و سیاسی ایران امروز را به کمک مفهوم‌سازی یکی از همکارانم با سه کلمه می‌توان وصف کرد: جامعه «خودی، نخودی، بیخودی».

🔹خودی‌ها: قدرت سیاسی بخشی از جامعه را «خودی» تلقی می‌کند. خودی‌ها دست‌شان باز است که بقیه را با هر وصفی بخوانند، اعتماد به‌نفس کاذبی دارند که هر کردارشان را برای‌شان درست جلوه می‌دهد، معیارهای ارزیابی و داوری دیگران را بنا می‌کنند، منافع ملی را آن‌ها تشخیص می‌دهند، داور دنیای و آخرت مردم‌اند، اوصاف خوب شجاعت، صداقت، دیانت، کیاست و … از کمالات‌شان است؛ مورد اعتمادند و خطاهاشان بخشودنی است. اقلیتی هستند که به رخ اکثریت کشیده می‌شوند.

🔹نخودی‌ها: اکثریتی هستند که همین جوری «هستند». مردمی که زندگی عادی دارند، اما مشارکت سیاسی و اجتماعی هم می‌طلبند، می‌خواهند بخشی «جدی» و اثرگذار از بازی سیاست-جامعه باشند، و همه جا «بازیگر باشند»، اما احساس می‌کنند «بازیگردانی می‌شوند.» گویی وقتی خودی‌ها لازم دارند به بازی گرفته می‌شوند و وقتی خرشان از پل گذشت، توپ جمع کن میدان بازی هم نیستند. عین کودکانی که به بازی فوتبال بزرگ‌ترها داخل می‌شوند، به عنوان نخودی یارکشی می‌شوند و دائم دنبال توپ می‌دوند، اما کسی به آن‌ها پاس نمی‌دهد، پای‌شان به توپ نمی‌خورد، اما گاه گاه که بزرگ‌ترها شوت می‌کنند، توپ توی صورت‌شان می‌خورد و وقتی توپ به خانه همسایه می‌افتد و می‌خواهد آن‌را پاره کند، نخودی را می‌فرستند که زنگ بزند، خجالت بکشد و توپ را پس بگیرد.

🔹بیخودی‌ها: این‌ها گویی اصلا بی‌خود کرده‌اند که هستند، «بیخودی» هستند. اکثریت روشنفکر، هنرمند، آنان که دینداری‌، سبک زندگی، آمال و آرزوها، چارچوب‌های اندیشه و جهت‌گیری‌شان به دنیا و آخرت با «خودی» ها فرق دارد. همین که مثل خودی‌ها نیستند، یعنی بیخودی هستند. تحمل می‌شوند، استخوانی در گلو و خاری در چشم خودی‌ها، آسته می‌رن آسته میان که کسی شاخ‌شان نزند، نقش‌های نخودی هم بازی می‌کنند، مورد اعتماد نیستند، خودشان فکر می‌کنند به اندازه بقیه یا حتی بیش از آن‌ها ایران را دوست دارند، اما خودی‌ها به خودشان حق می‌دهند با هر وصفی آن‌ها را بخوانند و برانند.

🔹دایره خودی‌ها به مرور زمان تنگ‌تر و تنگ‌تر شده است. نخودی بودن نخودی‌ها احساس بی‌قدرتی، استیصال و بازی خوردن را در آن‌ها تقویت کرده است. آن‌ها احساس می‌کنند خودی‌ها هر وقت لازم دارند از واژه «ما» استفاده می‌کنند و آن‌ها را هم کنار خودشان جمع می‌بندند، اما این جمع بستن فقط برای مدت محدود، کار محدود و بدون تقسیم منافع و منابع است. بیخودی‌ها هم سعی می‌کنند حق‌شان را از خودی‌ها بگیرند، بیش از آن‌که در کنار هم زندگی کنند و جامعه بسازند، معامله می‌کنند، برخی با خودی‌ها، برخی با خدا و برخی با آرمان‌های‌شان.

🔹تفکیک خودی، نخودی و بیخودی، جامعه را سه شقه کرده، افق‌های آینده خاکستری شده‌اند و گویی مهدی اخوان ثالث به این دنیا بازگشته تا بگوید «زمستان است.» خودی‌ها اولش فکر می‌کردند این انحصار همه خوبی‌ها خوب است، اما برخی از آن‌ها حالا فهمیده‌اند «انسان موجود اجتماعی است» و وقتی می‌توان آرامش و احترام داشت که همه آرامش و احترام داشته باشند. خودی‌ها که همه نخودی‌ها و بیخودی‌ها را بیگانه کردند، حالا خودشان بین اکثریت بیگانگی احساس می‌کنند.

🔹خودی‌ها خجل‌تر و هم‌زمان خشن‌تر؛ نخودی‌ها مستأصل‌تر، ناراضی‌تر، تحقیرشده‌تر و منتفرتر؛ و بیخودی‌ها کم‌امیدتر می‌شوند؛ آن‌ها که دست‌شان برسد می‌روند، برخی مناقشه و برخی دیگر معامله می‌کنند و آرمان‌گراترها می‌کوشند تا برای ایران هم که شده هر سه گروه را به هم نزدیک کنند. جامعه سه‌پاره برای هیچ عرصه مهمی تصمیم شجاعانه و مناسبی نخواهد گرفت.


🔴 اتهام زنی به دانشجویان معترض دانشگاه تهران توسط بسیج

🔹یک مقام بسیج، روز شنبه، حرکت اعتراضی اخیر در دانشگاه تهران نسبت به تشدید محدودیت‌های مربوط به حجاب اجباری را به «جریانات مارکسیست» نسبت داد و گفت که این «جریانات» «در اتاق‌های فکر غربی در حال طرح‌ریزی هستند.»

🔹 روح‌الله سلگی، معاون سیاسی بسیج اساتید تهران بزرگ، روز شنبه ۲۸ اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا) گفت: «دستگاه‌های امنیتی در این باره باید وظیفه خود را اجرا کنند و در شناسایی عوامل اصلی و کلیدی این پروژه اهتمام ویژه‌ای به خرج دهند که تعداد آن‌ها نیز اندک است.»

🔹 شماری از دانشجویان دانشگاه تهران روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت در اعتراض به برخوردهای اخیر حراست دانشگاه دربارهٔ نوع پوشش دانشجویان تجمع کردند اما شماری از «بسیجی‌ها» و «لباس شخصی‌ها» با حمله به این تجمع، مانع از ادامه آن شدند و درگیری‌ها در سالن آمفی‌تئاتر دانشکده هنرهای زیبا نیز ادامه یافت.

🔹 این دانشجویان با در دست داشتن نوشته‌هایی در اعتراض به محدودیت‌های اخیر در طرح «عفاف و حجاب»، از جمله شعار می‌دادند: «پوشش انتخابی حق مسلم ماست» و «آزادی انتخاب حق مسلم ماست».


🔴 مرضیه ابراهیمی: اعدام نمی‌خواهیم، چرخه خشونت متوقف شود

🔹مرضیه ابراهیمی، از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان، در حاشیه حضور قربانیان اسیدپاشی در مجلس، روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت با تاکید بر ضرورت تعیین مجازات حبس ابد برای عاملان اسیدپاشی گفت که «به دنبال اعدام و قصاص نیست» زیرا نمی‌خواهد «چرخه خشونت ادامه داشته باشد.»

🔹ابراهیمی درباره روند پرونده اسیدپاشی نیز گفت: «به نمایندگی از چهار قربانی اصفهان می‌گویم که تاکنون هیچ جوابی به ما نداده‌اند و به رغم گذشت پنج سال از این حادثه دیه‌ای به ما پرداخت نشده است.»

🔹او توضیح داد: «البته من به این دلیل در مجلس نیستم بلکه برای حمایت از طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در این‌جا حاضر شده‌ام تا بعد از این دیگر شاهد اسیدپاشی نباشیم.»

🔹زهرا سعیدی، نماینده نزدیک به اصولگرایان مردم مبارکه، در این جلسه در اظهارنظری عجیب که بازتاب رسانه‌ای یافت، به مرضیه ابراهیمی که نیمی از صورتش با اسید سوخته است گفت که «قسر در رفته است،» چرا که همه صورتش با اسید نسوخته است.

🔹اسیدپاشی به زنان در مهرماه ۱۳۹۳ در اصفهان ابعادی ملی به خود گرفت. اسید پاشان در اصفهان بازداشت نشدند و هنوز مشخص نیست که چرا چنین اتفاقی رخ داد اما معترضان به اسید پاشی در مقابل مجلس بازداشت و بعضا احکام قضایی نیز گرفتند.


🔴فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

🔹 «میز قرمز» به معنای مذاکره با آمریکا نیست بلکه به معنی مدیریت تنش میان دو طرف است.

🔹ایران و آمریکا تنش میان خود را مدیریت کنند.

🔹ایران و آمریکا در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ ماموریت‌های مشترکی علیه نیروهای افراطی در منطقه داشتند و الان آن نیروهای افراطی به دنبال ایجاد جنگ میان این دو کشور هستند. /عصرایران


🔴زندگی ۱۹ میلیون نفر در مناطق حاشیه نشین و بافت فرسوده در ایران

🔹رئیس سازمان امور اجتماعی کشور: ۱۱ میلیون نفر در کشور حاشیه نشین هستند که با در نظرگرفتن ۸ میلیون نفر که در بافت‌های فرسوده و تاریخی زندگی می‌کنند، در مجموع ۱۹ میلیون نفر از ۶۰ میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق حاشیه نشین و بافت‌های فرسوده به سر می‌برند. /ایران


🔴انتقاد روزنامه اطلاعات از موضع‌گیری اخیر پوتین/ انتظار این نبود که او اعلام بی‌طرفی کند

🔹پوتین رئیس‌جمهور روسیه چهارشنبه گذشته در نشست مطبوعاتی به همراه رئیس‌جمهور اتریش و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره بحران آفرینی ترامپ علیه ایران جمله‌ای را بیان کرد که مورد توجه و برداشت خاص بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت.

🔹رئیس‌جمهور روسیه در برابر سؤال مشخص خبرنگاری درباره دیدگاه و مواضع او در برابر سیاست «فشار حداکثری» و تحریم‌های همه جانبه تا جنگ علیه ایران از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، «ترامپ» قرار گرفت که در پاسخ به جای رد مستقیم و قاطعانه سیاست‌های جنگ‌طلبانه و تحریم‌های ترامپ، تلاش کرد تا پاسخ را در فضای «تعدیل» و نه «محکومیت» ترسیم کند.

🔹به خصوص که با بیان این جمله «… ما آتش‌نشانی نیستیم و نمی‌توانیم چیزی را که کاملا به ما وابسته نیست، نجات دهیم» سوژه مناسب به رسانه‌های غربی به‌خصوص در واشنگتن داد تا این پاسخ پوتین را چراغ سبز او به ترامپ درباره ایران توصیف کنند.

🔹این رسانه‌ها در حالی که جمله پوتین را برجسته کرده‌اند، پرسیده‌اند، خطاب او ایران بوده یا اروپا یا آمریکا یا تبیین شرایط بحران‌زده بین‌المللی که ناشی از آتش‌افروزی مدام ترامپ است!؟ برداشت بسیاری از نویسندگان سیاسی در رسانه چنین است که مهم نیست به‌طور مشخص مخاطب پوتین در بیان این جمله کیست، بلکه این اظهارنظر رئیس‌جمهور روسیه به نوعی اعلام بی‌طرفی او در مسأله تحریم‌ها همراه تهدیدات نظامی از سوی ترامپ است و تأکیدی است بر اینکه کسی نباید از مسکو انتظاری داشته باشد!

🔹نکته دیگر، زمان بیان جمله آقای پوتین است، زمانی که اتحادیه اروپا دست رد به سیاست تحریم و انحلال برجام از سوی ترامپ زد و پمپئو وزیر خارجه ترامپ بعد از یک دیدار شکست خورده در بروکسل با رئیس سیاسی اتحادیه اروپا، راهی مسکو و دیدار با پوتین شد و تلاش وزیر خارجه آمریکا برای کسب «اجماع» در بروکسل نه تنها نتیجه نداد که نشان داد، اروپا در حمایت از برجام و رد جنگ و سیاست فشار حداکثری در برابر ترامپ ایستاده است، از سوی دیگر، کشورهای مهم دیگر همچون چین، هند، ژاپن و … به صورت شفاف اجرای سیاست «فشار حداکثری» ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم و اعمال تحریم‌ها و مسیر جنگ‌طلبی این سیاست را غیرقابل قبول دانستند، تفسیر و برداشت از سخنان پوتین، چراغ سبز به ترامپ خوانده شده است.

🔹انتظار این بود سخنان پوتین بازدارندگی قوی در برابر بحران آفرینی ترامپ در منطقه خلیج‌فارس و در برابر جمهوری اسلامی ایران می‌داشت، همچون تبیین جایگاه روسیه در بحران ونزوئلا یا سوریه! یا حداقل آنچه را که اروپایی‌ها دوشنبه گذشته در ملاقات با پمپئو در بروکسل گفتند را می‌گفت، نظیر «موگرینی» رئیس سیاسی اتحادیه اروپا که گفت: «او و وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس موکدا خواستار «خویشتنداری حداکثری» آمریکا و اجتناب از هرگونه تصاعد ابعاد نظامی بحران شده‌اند. در آمریکا برخی از نویسندگان در مطبوعات این کشور در حالی که سخنان پوتین را به منزله اعلام بی‌طرفی یا بی‌تفاوتی روسیه در تقابل ترامپ با ایران گرفته‌اند، نوشته‌اند این سخنان جایگاه تندروهای تیم ترامپ را تقویت می‌کند.

🔹جمهوری اسلامی ایران به دنبال آتش‌نشانی برای خاموش کردن جریان نژادپرست حاکم در واشنگتن نیست و این انتظار را از کشورهایی دارد که اصل چندجانبه‌گرایی را قبول دارند (و امضاء آنها بر معاهده برجام است) در مثلث شوم نتانیاهو، محمدبن سلمان و حاکم ابوظبی قرار نگیرند.

🔹تا اینجای کار ترامپ و مشاور امنیت ملی او، بولتون، همچنین پمپئو وزیر خارجه‌اش موفق نشده‌اند حداقل اجماع را در جامعه ملل و از سوی دولت‌ها درباره سیاست جنگ‌طلبانه‌اش علیه ایران به دست آورند. ترامپ می‌خواست تا با سیاست فشار حداکثری و تحریم‌های همه جانبه، اقتصاد ایران را ویران سازد و با تهدید به حمله نظامی، ایران را در انزوا قرار دهد. اما تاکنون موفق نشده است و در داخل و خارج از آمریکا، ترامپ با ادامه سیاست‌های یکجانبه‌گرای خود با محوریت فشار حداکثری و تحریم‌ها در انزوا قرار گرفته است.

🔹بی‌طرفی در برابر این سیاست و محکوم نکردن آن، همسویی و همراهی با «آتش افروز» است که در برابر آن نقش آتش‌نشانی بعد از شعله‌ور شدن آتش چندان نتیجه‌ای نمی‌دهد.


🔴مدیرعامل سابق استیل آذین در ارتباط با پرونده قتل وکیل حسین هدایتی بازداشت شد؟

🔹 روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری خبری مبنی بر بازداشت یکی از مدیران سابق استیل آذین و نزدیکان حسین هدایتی در ماجرای قتل حمید حاجیان دستگیر شد.

🔹 فردای آن روز وکیل مدیر عامل سابق استیل آذین در ماجرای رسانه‌ای شدن این خبر اعلام کرد که این خبر شایعه بوده است و در ادامه این مدیرعامل اعلام کرد که من الان بیرون هستم و اصلا بازداشت نشده‌ام و تنها به عنوان مطلع از من خواسته شد تا چند سوال را پاسخ دهم و این اتفاق طبیعی بوده، چون سال‌ها با حسین هدایت همکاری داشتم.

🔹 این برای اولین بار نبود که بنده احضار شدم. بارها برای مسائل مختلف برای پاسخگویی رفته بودم. این مسئله هم یک صبح تا ظهر طول کشید و همانطور که گفتم اصلا بازداشتی در کار نبود.

🔹 پس از این ادعاها در حالیکه این مدیر عامل نسبت به شایعاتی که درباره‌اش مطرح شده بود تاکید داشت شایع بوده است در آخرین روزهای هفته گذشته مدیر عامل سابق اسیتل آذین دستگیر شد. / رکنا


🔴 مشاور احمدی نژاد با ۶۷۴۰۰۰ دلار کجا رفت؟

🔹احمدی‌نژاد یک مشاور خارجی داشت؛ مشاوری که گفته می‌شد هر ماه در نهاد ریاست‌جمهوری برای برخی نزدیکان احمدی‌نژاد جلسه می‌گذاشت و آموزه‌هایی برایشان داشت.

🔹حمید مولانا به عنوان مشاور احمدی‌نژاد، برای نخستین بار در بودجه سال ۸۷ صاحب ردیف بودجه‌ای شد. این بودجه در آن سال ۳۳۷ میلیون تومان تحت عنوان «بنیاد فرهنگی مولانا» به او پرداخت شد و عینا در بودجه سال ۸۸ هم قید شد.

🔹هیچ وقت مشخص نشد که حمید مولانا با ۶۷۴ هزار دلار دریافتی چه کرد؟ این بودجه دقیقا در چه محلی هزینه شد؟ و از آن مهم‌تر اینکه پروفسور حمید مولانا در حال حاضر کجاست و به چه کاری مشغول است؟ سیاهه این افراد البته می‌تواند ادامه هم پیدا کند …/ شرق


🔴سردار سلامی با چه کسانی مشورت می‌کند

✍🏻#سهند_ایرانمهر

🔹آنچنان که خبرگزاری فارس گزارش کرده است، سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شنبه گذشته در سخنانی گفته است که: «آمریکا مانند برج‌های تجارت جهانی است که با تحمل ضربه‌ای ناگهان فرو می‌ریزند». وی افزوده است: «ما در جنگ اطلاعاتی قادر به شکست دشمن هستیم و اینکه اراده دشمن برای به کارگیری قدرت را سلب کنیم، به مفهوم خلع سلاح دشمن است».

🔹من نمی‌دانم فردی چون سردار سلامی حسب موقعیت بسیار مهمی که دارد با چه کسانی مشورت می‌کند و با چه پیش فرض هایی این سخن را ایراد کرده است به این نکته نیز اشراف دارم که این مثال ناظر به نشان دادن ضعف آمریکاست اما می‌دانم که کلید واژه «برج تجارت جهانی» برای افکار عمومی جهان و امریکا معنایی متفاوت با این اظهارات خواهد داشت و وقتی یک چهره نظامی در خاورمیانه آن را در گزاره‌ای که حاوی تهدید آمریکاست به کار می‌برد، خواسته یا ناخواسته اذهان را به سمت و سویی مشخص سوق می‌دهد.

🔹اصرار در یک کاسه کردن ماهیت ایران و القاعده و صدام همان چیزی است که درست یا نادرست، از سوی گروه «ب» کاخ سفید دنبال می‌شود و در این روزها برای تندروهایی چون بولتون و پمپئو از یک سو و بی بی و ملک سلمان از سوی دیگر، چه چیزی بهتر از این که فرمانده نهادی که آمریکا پیشتر آن را «تروریستی» خوانده است از «ضربه»، «دشمنی با آمریکا» و «برج تجارت جهانی» سخن بگوید!

🔹عربستان که خود از جمله متهمان مشارکت در حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر است تا پیش از به قدرت رسیدن ترامپ همواره در هراس طرح دخالت عواملی چون بندر بن سلطان در آن حادثه تروریستی بود و هنوز از زیر فشارافکار عمومی برای منتشر نشدن ۲۲ صفحه گزارش آن پرونده رهایی نیافته است. حالا اما از العربیه تا شرق الاوسط این اظهارات سردار سلامی را برجسته میکنند و عبارت «برج‌های تجارت جهانی» را مورد التفات خاص خبری و رسانه‌ای قرار می‌دهند تا تیر زهراگینی که به سوی آنان روانه بود کمانه کند و متوجه رقیب منطقه‌ای آنان شود.

🔹فراموش نکنیم که یک سوی بحران اخیر، به جز حاکمیت و بهره‌ها یا خسارت هایی که جنگ برای آن دارد، «مردم» اند. مردم در هیچ حالت از جنگ منتفع نمی‌شوند و مشکلات آنها پیش از بروز جنگ‌ها آغاز می‌شود بنابراین حتا اگر «جنگ» یک حربه تبلیغاتی و روانی باشد، مردم از ان زیان می‌بینند چه رسد به اینکه محمل چنین جنگی اتهام ناروای دخالت در حادثه ترویستی ۱۱ سپتامبر باشد یا عبارتی نادرست ذهن‌ها را به جای مسببین اصلی ان در عربستان متوجه مردم ایران کند و نیت‌های منفی را متوجه آنان کند.

🔹پذیرفتن این واقعیت تلخ این الزام را برای مقامات کشوری و لشگری ایجاد میکند که در بحبوهه هیجانات یا سخنانی که در شرایط اینچنینی مطرح میکنند ظرافت‌ها و باریک اندیشی‌ها را نیز در نظر بگیرند تا آنچه در نگاه اول سخنی علیه دشمن است به بستری مناسب در جهت تقویت موضع آن و به خطر افتادن منافع ملی منجر نشود.


🔴امام جمعه اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان جز مفاسد اجتماعی است

🔹سید یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان به اقدام دادستان اصفهان در ارتباط با موضوع دوچرخه‌سواری زنان اشاره و گفت: از دادستان در ارتباط با دستورالعمل جلوگیری از برخی مفاسد اجتماعی چون مسأله دوچرخه‌سواری زنان، سگ گردانی و بی‌حجابی تشکر می‌کنم.


🔴گرامی‌مقدم، عضو حزب اعتماد ملی:

🔹جریان تندرو جناح اصولگرا تمایلی به مشارکت حداکثری مردم ندارد و خواهان مشارکت حداقلی آنان در انتخابات است.

🔹اگر رویه فعلی ادامه داشته باشد، شورای نگهبان دو خسارت به کشور می‌زند؛ یکی به جریان خودی و مطلوب. از یکسو مردم به نامزد‌های مورد نظر آنان اجازه ورود به مجلس نمی‌دهند و از سوی دیگر، اصلاح‌طلبانی وارد مجلس می‌شوند که قابلیت‌ها و توانمندی لازم را ندارند یا همه، سرمایه اجتماعی جامعه ایرانی نیستد. /ایرنا


🔴محسن هاشمی: قوای سه گانه رای مردم را پاس نداشتند

🔹رییس شورای شهر تهران همزمان با دومین سالروز انتخابات شورای پنجم بیان داشت: متاسفانه طی دوسال سپری شده از رای معنا دار شهروندان به شورای پنجم، هنوز شواهد و قرائن توجه سه قوه به این حمایت و تفویض اختیار مردم به نمایندگانشان در شورای شهر دیده نمی‌شود و اغراق نیست اگر گفته شود که مجموعه حمایتی که از نهاد مدیریت شهری در گذشته می‌شده است با این حمایت بی سابقه مردم نه تنها افزوده نشده بلکه به نوعی کاسته شده است.


✅معصومه ابتکار معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در واکنش به ممنوعیت دوچرخه سواری زنان در استان اصفهان گفت: دوچرخه موتور نیست که بگویم گواهینامه لازم دارد، از قدیم خانم‌ها برای تردد از دوچرخه استفاده می‌کردند و قانونی نداریم که دوچرخه‌سواری خانم‌ها را ممنوع کرده باشد.


🔴تاجزاده: اگر انتخابات آزاد برگزار شود، حتی اگر رای نیاوریم، برده‌ایم

🔹اگر بخواهیم اعتبار صندوق رای حفظ شود، باید راه را برای حضور همه گرایش‌ها باز کنیم تا مثل کشورهای دمکراتیک، هر حزب قانون‌گرا بتواند نامزد معرفی کند و در صورت پیروزی بتواند برنامه‌های خود را تحقق بخشد.

🔹 تضعیف نهادهای انتخابی به‌ویژه بعد از انتخابات سال ۹۶ به این فکر دامن‌زده که رای دادن مردم تاثیر چشمگیری در بهبود امور ندارد.

🔹اگر تحریم‌ها لغو شود، این امر بر نگاه و حضور مردم در انتخابات بسیار تاثیر خواهد گذاشت. اما اگر مشکلات اقتصادی بیشتر شود، مردم دلسردتر می‌شوند و تمایلشان برای حضور در انتخابات کمتر خواهد شد.

🔹موضوع مهم دیگر در میزان رای دادن مردم این است که آیا انتخابات آزاد برگزار می‌شود یا استصوابی؟ اگر کارگران، معلمان، بازنشستگان و … و نیز اصلاح‌طلبان و اصولگراها و دیگر جریانهای سیاسی کاندیداهای اصلی و خاص خود را داشته باشند، آن وقت درصد قابل توجهی از شهروندان در انتخابات شرکت خواهند کرد.

🔹ما بارها دیده‌ایم وقتی مردم بی تفاوت بودند، بسیاری ردصلاحیت می‌شدند اما زمانی که جامعه حساسیت نشان می‌دهد، به همان نسبت موج ردصلاحیت‌ها فروکش می‌کند.

🔹تنها راهی که می‌شود نشان داد این مردم با همه نارضایتی‌های خود با دخالت خارجی مخالف‌اند، برگزاری انتخابات آزاد است.

🔹براساس همین مشکلات و نیز نارضایتی عمومی امیدوارم رهبری و شورای نگهبان به سمت برگزاری انتخابات آزاد گام بردارند.

🔹اصل برای اصلاح‌طلبان شرکت در انتخابات است، مگر آنکه مانع حضورشان شوند. پس اصلاح‌طلبان باید بیایند و کاندیداهای خود را معرفی کنند. چنانچه رد صلاحیت شدند به مردم بگویند ما نامزدی نداریم که به او رای دهیم و مسئولیت عدم شرکت ما در انتخابات با ردصلاحیت‌کنندگان است.

🔹در شرایط سخت کنونی نماینده‌ای می‌خواهیم که در مجلس محکم بگوید نظامی‌ها باید به پادگان برگردند. محکم بگوید سپاه قدس باید سکان سیاست خارجی در منطقه‌ را به وزارت خارجه واگذار کند و در آن دخالت نکند. طرح لغو نظارت استصوابی را به‌تصویب برساند. طرح شفافیت مالی را برای تمام قوا و ارگانهای کشور تصویب کند و …. اگر مردم بیینند ما چهره‌های شاخصی را با برنامه‌های مشخصی معرفی کرده‌ایم که می‌توانند آنها را محقق کنند، در انتخابات شرکت می‌کنند و انتخابات پر شور خواهد شد.

🔹من مخالف پوشیدن لباس پاسدار توسط فراکسیون امید بودم و لزومی به این کار نمی‌دیدم. ما در دفاع از سپاه باید مشروط عمل کنیم. سپاه در سالیان گذشته خطاهای زیادی داشته، نباید اقدام غیرقانونی و غلط ترامپ باعث غفلت ما از خطاهای سپاه شود. باید تصمیم ترامپ را در تروریست خواندن سپاه قاطعانه محکوم کنیم چون می‌تواند مقدمه جنگ باشد اما هم زمان بگوییم انتقادهای ما به برخی عملکردهای سپاه باقی است و ما بخش مهمی از مشکلات کشور را به‌دلیل دخالت‌های سپاه در اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی میهن می‌دانیم.

🔹من بیشتر از تغییر آدم‌ها به اصلاح سیاست‌ها و برنامه‌ها اعتقاد دارم. اگر سیاست‌ها درست تدوین شوند، مشکلات کشور کاهش می‌یابد. تغییر آدم‌ها با تنش بیشتری همراه است. به همین دلیل حتی اگر همین آقای جنتی رییس شورای نگهبان بماند اما نظارت استصوابی لغو شود با حضور او مشکلی ندارم.

🔹بعضی در جریان اصلاحات مثل من معتقدند جامعه بعد از اعتراضات ۹۶ پوست‌انداخته و تغییر کرده است اما گروهی نیز اعتراضات دی۹۶ را مثل دیگر اعتراضاتی می‌دانند که رخ داده و سپری شده است. قدر مسلم آنکه بعد از این اعتراضات ما ریزش نیرو داشته‌ایم و تردید نسبت به بهبود اوضاع و امور کشور با روند جاری به حدی بالا رفته است که آقای خاتمی می‌گوید «من اگر تکرار هم کنم دیگر مردم رای نمی‌دهند.»

🔹من موقعی رای می‌دهم که تغییر معنادار احساس کنم. اگر ببینم نتیجه انتخاب این لیست با آن لیست فرق نمی‌کند، در انتخابات شرکت نمی‌کنم.

👈🏻متن کامل:

yon. ir/nA۸Xw


✅علیرضا بهشتی: در ایران گروهی تصورش این بوده که تمام عرصه قدرت سیاسی برای خودش است و طرف مقابل حقی ندارد

🔹علیرضا بهشتی باور دارد که سیاست‌های نادرست مسئولان، چه در دوره فعلی و چه پیش از آن، باعث دلزدگی مردم از امر سیاست شده است؛ او معتقد است که تقابل مسئولان با مردم به کاهش سرمایه اجتماعی منجر می‌شود و برای جبران آن باید مسئولان مربوطه به‌صراحت در پیشگاه ملت عذرخواهی کنند تا باب گفت‌وگوی ملی باز شود. بخش هایی از این گفت و گو را می‌خوانید:

🔹نخستین و بدیهی‌ترین انتظار مردم از مسئولان، داشتن یک‌ زندگی بسامان است؛ مسئولان در وهله نخست باید بکوشند تا مشکلات و موانع را از پیش روی مردم بردارند؛ از سوی دیگر مردم باید احساس کنند که خواست و اراده‌شان در تعیین‌ سرنوشت‌شان تأثیرگذار است. در‌‌صورتی‌که حس اثربخشی در مردم ایجاد شود، عنصر مشارکت اجتماعی نیز پدید می‌آید.

🔹مردم ایران سال‌هاست که در شرایط سختی زندگی می‌کنند و در تمام این دشواری‌ها به بهبود شرایط امید داشته‌اند. چنین شرایطی برآمده از یک ناکارآمدی ریشه‌دار است که باعث ترویج فساد شده است. وقتی مردم فسادهای گسترده را می‌بینند، اعتماد خود را به مسئولان از دست می‌دهند. پس از آنکه سیاست‌ورزی شکل نوینی به خود گرفت و مناسبات سیاسی با تحولات مهمی روبه‌رو شد، مطالبات مردم در اولویت برنامه‌های مسئولان قرار نگرفت و هر فرد یا گروهی سعی کرد که برای منافع سیاسی خود و نه منافع ملی و مردمی تلاش کند. سال‌هاست که مردم چنین شرایطی را مشاهده کرده‌اند و نتیجه ارزیابی‌شان دلزدگی سیاسی شده است.

🔹ما در انتخابات هیچ‌گاه شاهد ارائه برنامه از سوی احزاب نبوده‌ایم. احزاب موجود در ایران در بهترین حالت، به‌صورت ظاهری، پیش از انتخابات یک‌سری سرفصل‌های کلی و شعارزده تحت عنوان برنامه به مردم ارائه می‌دهند که هیچ‌یک از موارد آن نیز به اجرا درنمی‌آید. فعالیت واقعی حزبی اقتضا می‌کند که احزاب در فواصل ایستگاه‌های انتخاباتی برنامه‌های خود را ارائه بدهند تا ازسوی اقشار مختلف مورد نقد، بحث و ارزیابی قرار گیرد. شیوه حضور احزاب در انتخابات به مردم این اجازه را نمی‌دهد که از نامزدهای انتخاباتی درباره برنامه‌ها و تصمیم‌هایشان پرسش کنند؛ البته اگر اساسا برنامه‌ای وجود داشته باشد!

🔹همه این عوامل دست‌به‌دست هم داد تا مردم به این نتیجه برسند که مسئولان توانایی حل مشکلات را ندارند؛ بنابراین دلزدگی مردم از عرصه سیاست طبیعی است و اگر غیر از این بود باید تعجب می‌کردیم. تنها کاری که احزاب زمان انتخابات می‌کنند این است که مردم را با ایجاد یک هیجان عمومی پای صندوق‌های رأی بیاورند که آن هم همواره سلبی و در راستای نفی رقیب بوده است.

🔹بین مدرنیزاسیون و توسعه تفاوت وجود دارد. در دوران پهلوی توسعه رخ نداد، بلکه سطحی از مدرنیزاسیون همراه با تمرکز قدرت صورت گرفت. پس از جنگ اعراب با اسرائیل با افزایش قیمت نفت مقدار زیادی ارز وارد کشور شد و شاه گرچه به‌ظاهر خواستار ایجاد توسعه بود اما در عمل از نظریات کارشناسان عقب ماند و آنها را نپذیرفت؛ بنابراین نمی‌توان گفت پیش از انقلاب شاهد یک توسعه پایدار، همه‌جانبه و متوازن بودیم.

🔹توسعه از بالا -که با عنوان توسعه آمرانه شناخته شده است- هیچ‌وقت راهگشا نبوده است. توسعه باید از پایین صورت بگیرد؛ یعنی مردم هستند که باید توسعه را ایجاد کنند و دولت در این میان نقش تسهیل‌گر را ایفا کند. توسعه باید با سرعت طبیعی خودش پیش برود تا نهادینه شود. متأسفانه ما همواره به مظاهر و ظواهر پرداختیم و رانت‌های عظیم اجازه نداد توسعه مسیر درست خودش را بپیماید. اکنون هم همین‌طور است. مسئولان نمی‌خواهند بپذیرند توسعه به دانش و دانایی‌محوری نیاز دارد؛ نه‌تنها این موضوع را نمی‌پذیرند، بلکه اگر با کسری بودجه مواجه شوند، به‌سرعت از بودجه آموزش کم می‌کنند. چنین رویکردهایی نشان می‌دهد در این کشور مسئولان به دنبال توسعه اصیل نیستند و عقب‌تر از نیاز جامعه و کشور حرکت می‌کنند.

👈🏻متن کامل:

http: //yon. ir/RvP۲z


🔴بیانیه جمعی از فعالان ملی- مذهبی در دفاع از حقوق فعالان صنفی، مدنی و سیاسی زندانی

🔹جمعی از فعالان ملی- مذهبی در دفاع از حقوق فعالان صنفی، مدنی و سیاسی زندانی و در اعتراض به بازداشت‌های اخیر فعالان صنفی و کارگری خصوصا کیوان صمیمی بیانیه‌ای صادر کردند. این بیانیه آمده است:

🔹کارگران و معلمان از زحمتکش‌ترین اقشار اجتماع اند که در همه جای جهان مورد احترام اند. اما در ایران نتوانستند حتی در روز مخصوص به خودشان حقوق اولیه و برحق شان را مطالبه کنند. طی دو روز متوالی تجمع مسالمت آمیز آنها در اولین مراحل خود مورد حمله و خشونت قرار گرفت و عده‌ای از فعالان کارگری و مدنی و رسانه‌ای دستگیر شدند. جمعی از آنها آزاد شدند اما هنوز عده زیادی از جمله حسن سعیدی، مرضیه امیری، ناهید خداجو، نسرین جوادی، فرهاد شیخی و … در بازداشت به سر می‌برند.

🔹همچنین در حالی که اسماعیل بخشی و سپیده قلیان همچنان در زندانند خبر می‌رسد که شمار دیگری از کارگران معترض نیشکر هفت تپه نیز بازداشت شده‌اند.

🔹از سوی دیگر یار و هم اندیش میهن دوست و دردآگاه ملی- مذهبی مان آقای «کیوان صمیمی» (سردبیر نشریه ایران فردا) از مبارزان و زندانیان سیاسی قدیمی قبل و بعد از انقلاب که در سالیان اخیر مجدانه پیگیر طرح دعوت به «گفتگوی ملی» برای نجات کشور و مردم از بحرانها و مصائبی بوده که اینک بدان دچار شده‌اند، نیز به جرم حمایت از اعتراض کارگران زحمتکش در ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر بازداشت و راهی زندان شده است. کیوان عزیز هیچ تعارضی بین کار رسانه‌ای، گفتگوی ملی، مشارکت در صندوق رای و حضور در عرصه خیابان برای مطالبه محوری و حق خواهی مدنی و مسالمت آمیز نمی‌بیند.

🔹 هیچ توجیه قانونی و اخلاقی برای برخورد با معلمان و کارگران و بازنشستگان و دیگر معترضین حقوق صنفی وجود ندارد. آنها حداقل حقوق اولیه خود و سهم ناچیز خویش را از بودجه کشور می‌خواهند که مورد سهم خواهی و رانت خواری‌های بزرگ قرار گرفته است. آنها خواهان مشارکت شان در تصمیم گیری برای سرنوشت شان هستند که حقوق اولیه و بدیهی و قانونی ایشان است. آنها خواهان حق تشکل یابی مستقل هستند که مدنی و مردمی‌ترین طریق مراوده ملت و دولت است. نپذیرفتن این حقوق اولیه و بدیهی پیامدهایی دارد که در تاریخ به تکرار مشاهده شده است. /زیتون


📷 احترام گوگل به خیام؛ امروز ۹۷۱سال از زادروز عمر خیام، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و شاعر و پایه‌گذار تقویم خورشیدی ایرانی، می‌گذرد و بدین‌بهانه، گوگل طرحی از این خیام را در جای لوگوی‌اش قرار داده است.


🔴فاجعه انسانی در ادلب

🔹رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت نگران است اگر جلوی بالاگرفتن تنش در ادلب گرفته نشود، یک فاجعه انسانی بزرگ رخ دهد.

🔹مارک لوکاک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه هشدار داد که ممکن است «بزرگترین کابوس انسانی که به عمرمان ندیده‌ایم» در شمال سوریه رقم بخورد.

🔹در حال حاضر بخش بزرگی از استان ادلب در شمال غرب سوریه همچنان در کنترل شورشیان است. حدود سه میلیون نفر در این منطقه که آخرین پایگاه مخالفان مسلح بشار اسد محسوب می‌شود، زندگی می‌کنند.

🔹به گفته لوکاک در سه هفته اخیر، بالاگرفتن تنش در ادلب به کشته شدن ۱۶۰ نفر انجامیده و دستکم ۱۸۰ هزار نفر نیز جابه‌جا شده‌اند.

🔹در همین جلسه شورای امنیت، رزماری دی‌کارلو، رئیس امور سیاسی سازمان ملل نیز از ترکیه و روسیه خواست تا باردیگر آتش‌بسی را در ادلب برقرار کنند. /بی بی سی


🔴بحران کاغذ در روزنامه اطلاعات

🔹پس از آنکه دو روزنامه ایران و همشهری به علت بحران کاغذ تعداد صفحات خود را تا ۸ صفحه کاهش دادند، روزنامه‌ی اطلاعات نیز به علت کمبود کاغذ چهار صفحه از صفحات خود را کم کرد و از امروز در ۱۲ صفحه منتشر می‌شود.

🔹روزنامه‌های بخش دولتی-حکومتی تلاش می‌کنند با کاهش تعداد صفحات و عرضه روزنامه با قیمت ارزان‌تر خوانندگان خود حفظ کنند. روزنامه‌های بخش خصوصی تلاش دارند با افزایش قیمت روزنامه با این بحران مقابله کنند. /آزادی


🎥 مجموعه مستند «دست‌های آلوده»

🔹موضوع: فاضلاب تهران؛ کاری از لیلا فولادوند و محمد حسین نظری


🔴نشریه انگلیسی مدعی شد: ترامپ از سوئیس برای مذاکره با ایران کمک خواست؟

🔹نشریه سان انگلیس در گزارشی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور آمریکا خواهان مذاکرات مستقیم با ایران است، نوشت: دونالد ترامپ از همتای سوئیسی خود برای حصول توافقی به منظور جلوگیری از آن‌چه وقوع درگیری با ایران عنوان شده، درخواست کمک کرده است.

🔹سوئیس از زمانی که روابط دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن قطع شده است، نقش رابط را میان این دو کشور ایفا کرده و حافظ منافع آمریکا در ایران بوده است. / ایسنا


🔴لایحه جامع شفافیت بدون شفاف‌سازی در جزئیات، در دولت تصویب شد/ لایحه فسادستیزی در راه مجلس

🔹 یکی از مهم‌ترین مصوبات جلسه اخیر هیئت دولت، تصویب لایحه جامع شفافیت بود. لایحه‌ای که در دو سطح تکالیف عام و اختصاصی، مهم‌ترین حوزه‌های شفافیت را مورد توجه قرار داده و در سه دسته «شفافیت وظایف، اختیارات، مأموریت‏‌ها و صلاحیت‏‌ها»، «شفافیت فرایند‌های سازمانی» شامل آیین اقدامات و تصمیمات و «شفافیت اطلاعات سازمانی» تقسیم‌بندی شده است.

🔹معاون اقتصادی رئیس‌جمهور هم در این رابطه جزئیات کوتاهی از این لایحه را مطرح کرده است که به نظر نمی‌رسد انتظارات عمومی (با دیدگاه کارشناسی) برای شفافیت حداکثری در حوزه اقتصاد سیاسی را فراهم کند.

🔹برخی کارشناسان این اقدام را اقدامی نمایشی می‌دانند، زیرا بر این عقیده هستند که اگر لایحه شفافیت به‌معنای واقعی جدی بود، قطعا در اقتصاد بدون نفت سال ۹۸، با مخالفت‌های جدی روبه‌رو بودیم و همه‌چیز تا این اندازه در سکوت و بی‌سروصدا پیش نمی‌رفت. حالا البته باید منتظر تقدیم این لایحه از سوی دولت به مجلس بود. برخوردهای بخش‌های مختلف سهیم در اقتصاد ایران و لابی‌های احتمالی در مجلس شورای اسلامی، جدیت این لایحه را مشخص خواهد کرد. هرچند گمان می‌رود بهترین بهانه از سوی مخالفان، دستاویز تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا برای گریز از روشن‌شدن زوایای فعالیت‌های اقتصادی آنها باشد. /شرق


🗒 استاد شجریان و دولت بی‌زوال

✍🏻#احمد_زیدآبادی:

🔹من معمولا به صحبت‌های نمایندگان مجلس توجهی ندارم چرا که سخنان اغلب آنان، از سر آگاهی عمیق از مشکلات واقعی کشور نیست و تأثیرگذاری‌شان هم از پرتاب سنگی در تاریکی فراتر نمی‌رود و عموما هم به هدف نمی‌خورد!

🔹از این رو، اگر به نطق اخیر الیاس حضرتی واکنش نشان می‌دهم، از باب تعلق او به خانوادۀ مطبوعات کشور است و نه سمت نمایندگی‌اش در مجلس.

🔹نطق حضرتی البته در مجموع بد نبود، اما زبانی که او در مورد استاد محمد رضا شجریان به کار گرفت، همۀ تلاشش در دیگر زمینه‌ها را نیز هدر داد. منظورم از زبانی که او در بارۀ شجریان به کار گرفت صرفا آن عبارت «در حال مردن» نیست، بلکه نوع نگاه او به هنرمند و اصحاب قدرت و نسبت بین آنهاست.

🔹ظاهرا حضرتی می‌پندارد که اگر وزیر ارشاد از استاد شجریان عیادتی به عمل آورد، مثلا لطفی به استاد می‌شود، در حالی که ماجرا کاملا به عکس است! هنرمندان اصیل و بویژه شخصیتی در حد و اندازۀ محمد رضا شجریان، نه نیازی به صاحبان موقعیت و جاه و مقام سیاسی دارند و نه رغبتی به دیدار با آنها در خود می‌بینند! حضرتی در واقع باید از استاد شجریان درخواست می‌کرد که برای حضور مقام‌های دولتی در منزل خود به یکی دو تن از آنها هم وقت دهد تا این بندگان خدا نیز از چند عکس یادگاری بی‌نصیب نمانند!

🔹به گفتۀ حافظ شیراز:

دولتی را که نباشد غم از آسیب و زوال

بی تکلف بشنو دولت درویشان است!

🔹به گمانم الیاس حضرتی این بیت از شعر حافظ را نخوانده است، اگر خوانده بود، جای دولت صوری و دولت واقعی را اشتباه نمی‌گرفت.


🔴هشدار آمریکا درباره خطر پرواز هواپیماهای مسافربری در آسمان خلیج فارس

🔹 اداره هوانوردی آمریکا به هواپیماهای مسافری هشدار داده در خلیج‌فارس مراقب باشند هدف حمله قرار نگیرند.

🔹 شهریور ۱۳۶۶ هم آمریکا به کشورهای منطقه هشدار داد که گوش هواپیماهای غیرنظامی‌شان باید در خلیج‌فارس به زنگ فرکانس اضطراری هوایی جهانی یعنی ۱۲۱ مگاهرتز وی اچ اف یا فرکانس اضطراری نظامی جهانی یعنی ۲۳۴ مگاهرتز یو اچ اف باشد و آماده‌باشند که خودشان را به کشتی‌های آمریکا معرفی کنند.

🔹 اما تقریبا ۱۰ماه بعد، ناو یواس‌اس وینسنس آمریکا دو موشک به هواپیمای مسافری ایران که از بندرعباس به دبی می‌رفت زد و همه ۲۹۰ سرنشین‌اش جان باختند. / شبکه خبری ای‌بی‌سی آمریکا


🔴 اسراییل باز به هدف‌های ایرانی حمله کرده؟

🔹خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، گفته پدافند هوایی ارتش‌سوریه توانسته «حمله موشک‌ها دشمن از سوی منطقه قنیطره در بلندی‌های جولان اشغالی را ره بگیرد و شماری‌شان را سرنگون کند.»

🔹تلویزیون دولتی سوریه هم فیلم‌هایی از ردوبدل شدن آتش در آسمان دمشق پخش‌کرده ولی از نتیجه یا خسارت این حمله‌ها حرفی نزده.

🔹دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، به مخالفان حکومت‌سوریه نزدیک‌ است، ادعا کرده هدف‌ این حمله‌ها «انبارهای نظامی ایران و حزب‌الله لبنان» بوده‌اند

🔹روزنامه جروزالم پست اسراییل، به‌نقل از مخالفان حکومت‌سوریه مدعی‌شده اسراییل به پایگاه لشکر یکم ارتش سوریه و انبارهای ایران درالکسوه، در جنوب‌غربی دمشق حمله کرده. /روزآروز


🔴نامه سرگشاده به مصطفی تاجزاده: ایران در سرازیری نابودی است و اصلاحات قادر به نجات آن نیست

✍🏻کلمه - #ابوالفضل_رحیمی‌شاد

🔹راستش تصمیم داشتم اول نامه‌ای با محتوای تقریبا مشابه خطاب به آقای خامنه‌ای بنویسم اما دیدم بی فایده است چون به احتمال زیاد نه از جانب ایشان خوانده میشود و نه اگر خوانده شود ایشان کمترین همدلی و همنظری با آن دارد. بعد خواستم خطاب به آقای خاتمی بنویسم اما دیدم ظاهرا به هر علت و دلیل ایشان بیش از نصیحت و امید آفرینی شب انتخابات و حفظ همگرایی اصلاح طلبان دست کم در شرایط کنونی کارکرد دیگری ندارد و از این جهت بی فایده است. بعد خواستم خطاب به آقای روحانی بنویسم اما هر چه در حافظه گشتم هیچ اثری از خواست و تلاش ایشان برای اصلاح و تغییر وضع موجود به معنای واقعی آن ندیدم و به قول خودشان هیچ وقت نگفته اصلاح طلب است به همین دلیل باز هم این کار را بی فایده دیدم.

🔹بعد خواستم خطاب به سران و فعالان اصلاح طلب بنویسم اما دیدم نمیتوانم شان خودم را به عنوان یک معلم و ارزش قلم را در آن حد پایین بیاورم که بتوانم با برخی از کسانی که صرفا نام و صفت اصلاح طلب بر خود گذاشته‌اند اما برای حفظ پست و مقام و قدرت و ثروت شخصی و خانوادگی و پنهان سازی فسادهایشان از تخریب اصلاحات که هیچ از بیچاره ساختن مردم و نابودی ایران هم ابایی ندارند صحبت کنم.

🔹تا اینکه تصمیم گرفتم شما را مخاطب سخن خود قرار دهم. زیرا در سالهای اخیر بیش از سایر اصلاح طلبان در عرصه اندیشه و قلم کوشش داشته‌اید و بیش از دوستانتان تن به گفتگو داده‌اید و از آن مهمتر با شناخت چندین ساله‌ای که از شما دارم با وجود همه تفاوت‌ها و اختلاف نظرها اما در صداقت، مردم دوستی، سلامت رفتار و باورمندی واقعیتان به مشی اصلاح طلبی شک ندارم و بنظرم بهترین گزینه و انتخاب برای آن بودید که مخاطب این متن قرار بگیرید. اول خواستم آنچه در ادامه میخوانید را در یک ملاقات حضوری با شما در میان بگذارم یا بصورت خصوصی برایتان ارسال کنم اما پیش خود گفتم شاید به این صورت اثرگذارتر باشد و بجز شما دیگرانی هم باشند که به آنچه در آن آمده بیندیشند. امیدوارم اینگونه باشد!

🔹دوست گرامی و بزرگوار جناب آقای تاجزاده مستحضرید که اصلاحات سیاسی مفهومی طیفی است و نه نقطه‌ای اما میتوان برای روشن‌تر ساختن مفهوم اصلاحات آنرا به دو سطح «اصلاحات رفتاری و اصلاحات ساختاری» تقسیم کرد. پس اصلاح طلبی یعنی دست کم مطالبه یکی از این دوسطح تغییر و ممکن دانستن آن.

🔹در مطالبه اصلاحات رفتاری فرض بر این است که ساختار حقوقی و حقیقی نظام سیاسی مورد نظر اشکال و ایراد جدی ندارد و اشکالات موجود به رفتار بخشی از حاکمیت باز میگردد که با درخواست و یا اعمال فشار میتوان آن رفتارها را اصلاح کرد و همسو با نظام در مسیر صحیح برای بهبود وضع جامعه حرکت کرد. اما در مطالبه اصلاحات ساختاری فرض بر این است که اشکال و ایراد اساسی به ساختار حقوقی و حقیقی نظام سیاسی باز میگردد که برای اصلاح آن بایستی باور به این ناراستی و کژی در بخشی از حاکمیت بطور جدی وجود داشته باشد و آن بخش با همراه ساختن مردم و اعمال فشار به طرق مختلف بر بخش دیگر حاکمیت برای تغییر در ساختار معیوب اقدام نماید.

🔹جناب آقای تاجزاده آنچه در این سال‌ها از سوی چهره‌های شاخص اصلاحات عنوان گردیده است و در سال هشتاد و هشت نیز از سوی جناب موسوی و کروبی آشکارا بیان شد این است که اشکال اساسی موجود در کشور بیشتر به رفتار برخی مسئولان، نهادها و آن بخش از حاکمیت باز میگردد که عملکردی فراقانونی و مغایر با قانون اساسی دارد تا به ساختار و ریشه‌های نظام.

🔹بیایید ابتدا فرض را بر آن بگذاریم که این نظر درست است و نظام بیشتر نیازمند اصلاح رفتار است تا ساختار. آیا غیر از این است که این نگاه در حقیقت نقد به قدرتمندترین بخش نظام یعنی نهاد رهبری و نهادهای تحت امر ایشان از سپاه و صدا و سیما گرفته تا شورای نگهبان و خبرگان و قوه قضاییه و دیگر بخش‌های وابسته و زیر مجموعه‌های آن است و مطالبه اصلاح رفتار در حقیقت درخواست اصلاح رفتار از ایشان و نهادهای مذکور است؟ آیا بنظر شما در طی چهل سال اخیر فقط یک دوره است که این ایرادها در رفتارها ایجاد شده است یا تقریبا در تمام این چهل سال وجود داشته است؟ آیا این ایرادها در گذر زمان بیشتر شده است یا کمتر؟ آیا قدرت در این نهادها و انحراف در عملکرد آنها بیشتر از دوران اصلاحات شده است یا کمتر؟ آیا توان اصلاح طلبان چه از جنبه درونی و چه از جنبه حمایت بیرونی (مردم) بیشتر از دوره اصلاحات شده است یا کمتر؟

👈🏻متن کامل:

yon. ir/JSIbQ


📷وزیر خارجه ونزوئلا: زمان مناسب برای دیپلماسی فرا رسیده است

🔹دولت ونزوئلا خواستار برقراری مکانیزم مذاکره با دولت آمریکا بر مبنای احترام متقابل است. زمان مناسب برای دیپلماسی فرا رسیده. / ایسنا


🔴کاهش ۱۰۰۰ تنی زباله در تهران پس از گرانی اجناس

🔹مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران با اشاره به کاهش هزار تنی میانگین تولید پسماند در ۹ ماهه پایانی سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل از آن افزود: افزایش قیمت کالا‌ها تأثیر زیادی بر تولید پسماند شهری داشته است که سبب‌شده شهروندان سنجیده‌تر و به اندازه نیاز خرید کرده و ضمنا در مصرف نیز تا حد امکان کالا را استفاده نمایند. / فرارو


🔴رویترز: بیمه نروژ سپاه را عامل خرابکاری نفتکش‌ها در فجیره می‌داند

🔹خبرگزاری رویترز می‌گوید برآورد یک شرکت بیمه نروژی از حادثه اخیر چهار نفتکش‌ در بندر فجیره امارات این است که «به احتمال زیاد» سپاه پاسداران در آن خرابکاری ادعایی دست داشته است.

🔹رویترز می‌گوید گزارش محرمانه اتحادیه مشترک کشتی‌داران نروژ برای بیمه ریسک جنگ (دی‌ان‌کی) به دستش رسیده است.


🔴عفو بین الملل: احمدرضا جلالی به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد

🔹سازمان مدافع حقوق بشر عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست که فورا به احمد رضا جلالی، پژوهشگر سوئدی که در ایران به اعدام محکوم شده، اجازه دسترسی به امکانات پزشکی و درمانی که لازم دارد را بدهد.

🔹در این بیانیه از مقامات ایران خواسته شده که طبق رای «کارگروه سازمان ملل در زمینه بازداشتهای خودسرانه» احمدرضا جلالی را آزاد کرده و «به علاوه تضمین کنند که او از حق جبران خسارت برخوردار باشد.»

🔹احمدرضا جلالی، محقق مقیم سوئد که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، آوریل ۲۰۱۶ بازداشت و به اعدام محکوم شد. او در دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می‌کرد.

🔹قوه قضایی می‌گوید آقای جلالی اطلاعات مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را به موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، داده است. /بی بی سی


🎥هجوم ملخ‌ها به جنوب شرق استان تهران

🔹شب گذشته در مناطق مختلف جنوب شرق استان تهران تعداد زیادی ملخ رویت شده که به گفته ستاد بحران نوع این ملخ‌ها و مبدا ورودشان هنوز مشخص نیست و آفت بودن آن‌ها پس از نمونه‌گیری مشخص می‌شود. / خبرفوری


📷تنها سهم زنان از لذت تماشاى قهرمانى تیم پرسپولیس در جم/عکس از توییتر عکاس ایسنا