کانال تلگرام کلمه - خبری
کلمه

کلمه

🔴#گزارشی_به_جمهور

🔸بخشی از لایحه‌ی دفاعیه‌ی سیدمحمدرضا خاتمی در دادگاه #تقلب_۸۸

🔹آقای رئیس، حضار محترم؛ این‌جانب معتقد هستم، انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری سال ۸۸ به تاریخ پیوسته است و اگر باید به آن پرداخت، به خاطر ارزش تاریخی آن و عبرت برای آینده است. البته جای این کنکاش و بررسی نه در دادگاه و حبس و حصر بلکه در عرصه سیاست ورزی، تدبیر امور و حکمرانی خوب و پژوهش است و اتفاقا برای این کار به‌جای تهدید و بستن دهان‌ها و بریدن قلم‌ها باید افراد را تشویق کرد تا با اسناد و مدارک خود و بدون واهمه از تحت تعقیب قرار گرفتن، در محیط‌های علمی و سیاسی به گفتگو بپردازند.

🔹مسلما در این عرصه برد از آن ملت است که به حقایق دست پیدا می‌کنند. شیوه تاکنون رایج قوه قضاییه که هر کس، آن‌هم از یک جناح، هر حرفی زد به‌فوریت تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد، تنها یک حاصل دارد و آن‌هم اینکه مردم می‌گویند چون دستشان خالی است به بگیروببند رو می‌آورند!

🔹درهرحال اینک که پس از سال‌ها درخواست اصلاح‌طلبان برای رسیدگی قانونی به موضوع انتخابات سال ۸۸، امروز این قرعه به نام من زده شده است تا حقایقی را هرچند اندک درباره آن انتخابات به عرض ملت شریف ایران برسانم، خداوند را شاکرم. هرچند در شرایط فعلی اجتماعی- سیاسی کشور که نیازمند انسجام و اتحاد هستیم، برگزاری این دادگاه را که با شکایت سازمان اطلاعات سپاه تشکیل شده است مضر به این هدف می‌دانم، اما اصرار بر برگزاری دادگاه من را ناچار می‌سازد نه در دفاع از خود بلکه در دفاع از حق و حقیقت، واقعیت‌هایی را هرچند در ظاهر تلخ و ناگوار، بیان کنم.

🔹اینکه قوه قضاییه تصمیم به رسیدگی حقوقی و برگزاری دادگاه علنی گرفته است، جای خوشوقتی است و امیدوارم این روند در مورد همه پرونده‌های سیاسی اعمال شود. اما نمی‌توانم تأسف خود را از برخورد دوگانه دستگاه قضا در این‌گونه پرونده‌ها ابراز ندارم.

🔹در انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی تکلیف شکایت آقای تاج‌زاده، معاون وقت سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور، از آقای جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس هیئت مرکزی نظارت شورای نگهبان، همچنان معطل مانده است!

🔹شکایت‌های متعدد اصحاب رسانه ازجمله این‌جانب از آقای سعید مرتضوی به دادسرای انتظامی قضات، که حتی منجر به صدور قرار مجرمیت شده است، بلاتکلیف مانده است! و البته نتیجه این مسامحه بروز فاجعه کهریزک، پرونده تخلفات گسترده تأمین اجتماعی و غیره بوده است! پرونده شکایت جمعی از فعالان سیاسی از سردار مشفق (آقای عبدالله ضیغمی) معلوم نیست در کجا خاک می‌خورد!

🔹شکایت‌های آقای سید محمد خاتمی از روزنامه کیهان، سردار نقدی و آقای کریمی قدوسی که همه مصادیق اشاعه کذب و افترا بوده است (و برخلاف پرونده این‌جانب، شاکی خصوصی هم داشته است) معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا کرده است؟! حداقل در مورد شکایت از روزنامه کیهان، آقای سخنگوی سابق قوه قضاییه اخیرا فرمودند: «پرونده هنوز به نتیجه نرسیده است، خودم از آقای شریعتمداری پرسیدم گفتند آماده هستیم». نکته جالب اینکه برای تشکیل دادگاه از متهم کسب اجازه می‌شود و دیگر اینکه، چند سال باید بگذرد تا به این شکایت‌ها رسیدگی شود؟!! و الله اعلم.

🔹 این‌ها و موارد بی‌شمار دیگری که ما از آن مطلع نیستیم، باعث کم اعتبار شدن دستگاه قضا و نقض بی‌طرفی و استقلال آن می‌شود و همان‌گونه که بازپرس محترم شعبه دوازدهم دادسرای رسانه در جلسه رسیدگی اذعان داشتند، سبب می‌شود نظر مردم نسبت به این دستگاه مهم نه به‌سوی بی‌اعتمادی بلکه درجهت تنفر سوق پیدا کند.

👈🏻متن کامل دفاعیات:

https: //t. me/kaleme/۱۸۵۷۴


🔴اعظم طالقانی: رجل سیاسی در قانون اساسی، همان فعال سیاسی است

🔹 فرزند آیت الله طالقانی: «١۶ مورد رجل در قرآن آمده که فقط سه بار از این ١۶ بار معنای مرد می‌دهد. باقی رجال در قرآن به معنای انسان بود. این‌طور تفاسیر از قرآن نادرست است. ما این اصل را اصلی می‌بینیم که در مکتب اسلام ریشه دارد. البته یکی، دو سال پیش شورای نگهبان فراخوان داد و از همه خواست تا نظرشان را در این رابطه اعلام کنند.»

🔹پ. ن: اعظم طالقانی طی چند روز گذشته آمادگی خود را برای کانریداتوری ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کرده بود. /اصلاحات


📷 گاندو به طرز هنرمندانه‌ای وجود دولت پنهان را به تصویر کشیده است.


🔴دفتر سیاسی حزب توسعه خواستار اصلاح رویه ناصحیح حکم محکومیت محمدرضا خاتمی شد

🔹دفتر سیاسی حزب توسعه ملی ایران اسلامی در جلسه اخیر خود ضمن بررسی سیر پرونده قضایی تشکیل شده برای محمدرضا خاتمی به دلیل بیان رخ دادن تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و صدور حکم محکومیت برای وی در دادگاه بدوی، آن را واجد اشکالات اساسی دانست و اصلاح رویه‌های ناصحیح وارد بر آن را خواستار شد.

🔹به گزارش کمیته اطلاع رسانی حزب توسعه ملی ایران اسلامی، علی باقری رییس دفتر سیاسی حزب توسعه ملی در خصوص این جلسه گفت: در جلسه اخیر دفتر سیاسی حزب توسعه، اعضا به بررسی سیر پرونده قضایی تشکیل شده برای نایب رییس مجلس ششم پرداختند و ضمن آنکه اصرار بر تشکیل و پیگیری چنین پرونده‌ای که می‌تواند موجب گشایش دوباره پرونده اختلاف برانگیز انتخابات سال ۸۸ باشد را بدور از تدبیر و درک صحیح از شرایط کنونی کشور دانستند، پس از تصمیم به اجرایی شدن این دادرسی، نفس تشکیل علنی دادگاه را گام مثبتی در جهت ایجاد شفافیت ارزیابی کردند.

🔹 در عین حال عدم رعایت استانداردهای یک محکمه علنی، از آزادی ورود کلیه علاقمندان به جلسه دادگاه گرفته، تا امکان انتشار محتوای جلسات از سوی رسانه‌ها را نکات تامل برانگیزی دانستند که اقدام قابل تحسین علنی بودن دادگاه را تحت تاثیر خود قرار داد.


🔴حسین کاشفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

🔹اعتماد مردم با شعار به دست نمی‌آید

🔹باید در قبال عملکردمان به مردم پاسخگو باشیم

🔹باید احزاب قوی داشته باشیم تا پاسخگویی هم به وجود آید

🔹مردم سرمایه اصلی کشور هستند نه هیچ چیز دیگر

🔹افراد کارآمد و توانمند کاندیدا شوند، مردم پای صندوق رای می‌آیند

🔹باید در قبال مردم و رایی که می‌دهند پاسخگو بود/ اعتمادآنلاین


🔴ارتباطات ناصواب؟

✍🏻#محمدجواد_اکبرین

🔹در خبرها آمد که سرانجام معاون پیشین صادق لاریجانی بازداشت شد؛ سخنگوی قوه قضائیه دیروز خبر بازداشت «اکبر طبری» را به اتهام «ارتباطات ناصواب» تایید کرد اما آن چیزی که آقای سخنگو می‌خواهد با تعبیر «ارتباطات ناصواب» جمعش کند و «کش ندهد» ارتباطات مالی گسترده آقای معاون است که تا وقتی در پناه عبای ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه بود کسی نمی‌توانست مزاحمش شود؛ حتی اگر آن مزاحم محمود صادقی نماینده تهران باشد و از حساب‌های شخصی رئیس قوه قضائیه پرس و جو کند و بعد معلوم شود بخشی از تصرف در حساب‌های بی‌پناه قوه قضائیه نتیجه‌ی همین «ارتباطات ناصواب» بوده.

🔹هنوز مانده تا روشن شود که آیا پشتیبانی مالی تبلیغات و میتینگ‌های انتخاباتی صادق لاریجانی در خبرگان۹۴ و دعوت از مداحان گران «مایه» در میتینگ‌ها هم مشمول این «ارتباطات ناصواب» بوده یا نه؟ با این «ارتباطات ناصواب» چند نفر دیگر نامزد مجلس یا خبرگان شده‌اند و چه معاملات سیاسی و اقتصادی پشت پرده‌ای شکل گرفته است؟

🔹حالا جالب‌تر اینکه هنوز عرق خبر این پرونده خشک نشده و همه دارند از روابط صادق لاریجانی با معاونش می‌پرسند آقای خامنه‌ای حکم جدیدی به لاریجانی می‌دهد و او را در شورای نگهبان تثبیت می‌کند. او همزمان ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هست. حداقل برای حکم جدید صبر نکرد تا تکلیف این پرسش‌ها روشن شود.

🔹آن‌وقت همین آدم دیروز به ائمه جمعه نصیحت کرده: «از صاحبان ثروت و قدرت و افراد چرب‌زبان اجتناب کنید و مراقب نزدیکان و فرزندان خود باشید»! وقتی همان کسی که متهم است به آلودگی در منافع «صاحبان ثروت» را با عضویت در شورای نگهبان تشویق می‌کنید چه توقعی از منصوبان‌تان دارید؟ بماند که «از صاحبان ثروت و قدرت اجتناب کنید» دقیقا یعنی چه؟ بزرگترین صاحب قدرت و ثروت در کشور شمایید و امامان جمعه‌ای که باید از «صاحبان قدرت و ثروت» اجتناب کنند هم منصوب شمایند و هم از شما حقوق می‌گیرند.

🔹علاوه بر این، تجربه‌ی ۳۰سال رهبری‌تان نشان داده هر کسی در این نظام، چرب‌زبان‌تر بود بیشتر به جاه و مال و تقرب رسید؛ وقتی بیت خودتان را چرب‌زبانان و فرزندان‌تان محاصره کرده‌اند چه جای نصیحت به دیگران؟

🔹و سرانجام رهبری دیروز گفت: «برخی گونه‌ای صحبت می‌کنند که جوان از آینده ناامید می‌شود …ناکارآمدنمایی نظام کار دشمن است». برای ناامیدی جوان از آینده و اثبات ناکارآمدی و فساد نظام، نه دشمن لازم است نه صحبت. خود رهبری و نظامش از عهده این وظیفه بر می‌آیند؛ دشمن دارد درس پس می‌دهد!


🔴#جنتی: «شورای نگهبان وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست و نفعی از اینکه چه کسی وارد مجلس می‌شود نمی‌برد». اگر اصل بر بیطرفی شورای نگهبان است، چرا تمام اعضایش وابسته به یک جناح (اصولگرا و بسیاری هم مانند خود او تندرو) هستند و صلاحیت‌ نامزدهای شناخته‌شده منتقد رد می‌شود؟ /سیدمصطفی تاجزاده

#توییت


🔴 هشت ایراد و ابهام‌ مهم پرونده نجفی: از دکمه‌های پیراهن مردانه تا ۹محل اصابت گلوله

🔹گودرزی، وکیل نجفی می‌گوید خبرنگار صداوسیما قبل از کارشناسی پلیس به اسلحه و خشاب و گلوله آن دست زده!

🔹گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی، در ساعت پایانی جلسه دوم دادگاه رسیدگی به قتل میتر استاد، تردیدها و ابهام‌هایی در روند تحقیق‌ها پلیسی بیان کرد که در هشت نکته زیر آن را می‌خوانید:

۱️⃣ «روز حادثه خبرنگار صداوسیما اسلحه را در دست می‌گیرد خشاب را بیرون می‌آورد و ادعا می‌کنند که کارهای کارشناسی روی اسلحه انجام شده اما پر پرونده دیدم که کارهای کارشناسی اسلحه نهم و یازدهم خرداد انجام شده.

🔹چرا ساعت ۱۱شب کمیسیون روان‌پزشکی پزشکی‌قانونی تشکیل شده؟ چرا این همه عجله برای فرستادن پرونده به دادگاه؟

۲️⃣ مگر می‌شود پنج گلوله شلیک شود و ۹محل برخورد گلوله وجود داشته باشد؟ مگر می‌شود دوگونه گلوله کشف شود؟

🔹مگر می‌شود یک گزارش بگوید گلوله از کف دست مقتول وارد شده و از پشت دست او بیرون شده و گزارشی دیگر دقیقا حرف عکسی بزند؟

۳️⃣در این پرونده پنج پوکه داریم اما در بررسی صحنه معلوم شده که روی دیوار حمام، روی در کمد روشویی و روی سقف، روی‌هم‌رفته هفت محل برخورد گلوله هست. دو محل گلوله دیگر هم یکی قفسه سینه و دیگری کف دست چپ مقتول است.

🔹جرا؟ چون از این اسلحه پنج گلوله شلیک شده و چهارگلوله دیگر از اسلحه دیگری در رفته و شلیک شده؛ یعنی احتمالا دو نفر دیگر هم که شلیک‌کرده‌اند.

۴️⃣ سلاح به‌کار رفته در این ماجرا، b۵۲۰cz بوده اما در کیفرخواست آمده d۵۲۰cz. در تشخیص سلاح هویت سلاح، کالیبر سلاح به‌کاررفته، ۹میلی‌متری مطرح‌شده ولی در مجوز آن به‌کار ویژگی‌های دیگری آمده.

۵️⃣ تیم بررسی صحنه اعلام کرده گلوله به شکل مدور وارد سینه شده اما تیم دیگر می‌گوید شکل بیضوی دارد؛ یعنی اختلاف، از زمین تا آسمان است. گلوله از دیوار به سقف نمی‌خورد بلکه به‌عکس از سقف ممکن است، کمانه کند و به دیوار بخورد.

۶️⃣ «قهرمانی» کارشناس رسمی دادگستری که ۳۰سال معاون پزشکی‌قانونی بوده درباره به‌هم‌خوردن شکل گلوله بعد از خوردن آن به دست و بدن مقتول نظر داده زمانی‌که گلوله به بخشی‌از بدن مثل این دست که استخوون سخت نداره، برخورد کند احتمال به‌خوردن شکل گلوله منتفی است.

🔹گلوله از قسمت‌های نرم بدن مقتول گذشته و چگالی استخوان‌ها و چگالی گلوله دقیقا به ما خواهد گفت چه اتفاقی افتاده است.

۷️⃣ در صحنه شمار زیادی دکمه از پیراهن مردانه کنده شده اما نجفی که می‌گوید تی‌شرت بر تن داشته و با همان به قم و اداره آگاهی رفته است.

۸️⃣ مگر می‌شود شخصی در این پرونده بازداشت شود و فردای‌اش آزاد شود و کسی نپرسد که او که بود؟» /روزآروز


🔴سازمان بازرسی مرجع تشخیص عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها نیست

🔹شهردار تهران در واکنش به نامه اخیر رییس سازمان بازرسی در خصوص غیر قانونی بودن برگزاری انتخابات شورایاری‌ها اظهار کرد: سازمان بازرسی مرجع تشخیص عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها نیست.

🔹حناچی صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت وزیران و در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه درباره عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها هنوز مراجع قانونی اعلام نظر نکرده‌اند، خاطر نشان کرد: در برگزاری انتخابات شورایاری‌ها، مرجع قانونی در دولت معاونت حقوقی ریاست جمهوری و در قوه مقننه رئیس مجلس است.

🔹 وی با بیان اینکه سازمان بازرسی مرجع تشخیص عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها نیست، اظهار کرد: تا زمانی که به ما نگفتند جلوی برگزاری انتخابات را نگیرید، ما آن را برگزار می‌کنیم.


🔴 نازنین زاغری زندانی سیاسی به بخش اعصاب و روان بیمارستان منتقل شد

🔹نازنین زاغری، زندانی سیاسی دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی با دستبند و پابند از زندان اوین به بخش اعصاب و روان بیمارستانی در تهران منتقل شده و در بیمارستان تحت بازداشت نیروهای سپاه است.

🔹بر اساس گزارش رادیو زمانه، زاغری را روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ۹۸ از زندان به بیمارستان روانی منتقل کرده‌اند.

🔹ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، در بیانیه‌ای که شامگاه ۱۶ ژوئیه/۲۵ تیر به رسانه‌ها فرستاده شد اعلام کرد که زاغری در بخش اعصاب و روان بیمارستان «امام خمینی» تحت بازداشت ماموران امنیتی سپاه پاسداران است.

🔹خود زاغری صبح دوشنبه انتقالش به بیمارستان را به خانواده‌اش در تهران خبر داد. پدر او برای ملاقات به بیمارستان رفته اما نیروهای امنیتی سپاه اجازه ملاقات ندادند. آنها همچنین به پدر زاغری اجازه ندادند که از طریق تلفن بیمارستان با اتاق دخترش تماس بگیرد.

🔹به گفته خانواده زاغری، دخترشان پس از انتقال به بیمارستان هیچ تماسی با خانواده و وکیلش نداشته است. از شروط نازنین زاغری برای انتقال به بیمارستان این بوده که بتواند با خانواده و دخترش دیدار کند و بتواند با همسرش تماس تلفنی برقرار کند.

🔹نازنین زاغری پیش از انتقال به بیمارستان به خانواده‌اش در تماسی تلفنی گفته است: «وقتی به ایران آمدم تا پدر و مادرم را ببینم سالم و سر حال بودم. سه سال و اندی بعد و حالا دارند من را در یک بیمارستان روانی بستری می‌کنند. شرایط را ببین. کارم به کلینک روانی کشیده است. مایه خجالت است.»

🔹او در ادامه به خانواده‌اش گفته است: «زندان برای من سخت و سخت‌تر شده است. از اینکه در میانه یک بازی سیاسی گیر افتاده‌ام تنفر دارم.»

🔹خانواده زاغری از وزارت خارجه بریتانیا خواسته‌اند که وزارت خارجه ایران را مجاب کند که به نمایندگانی از سفارت بریتانیا اجازه دهند که در بیمارستان با زاغری دیدار کنند. خانواده اما نوشته است که «تا کنون جواب مثبت نبوده است.»


🔴دو نکته تازه در پرونده قتل میترا استاد؛ دست‌نوشته‌ دوم و شکایت نجفی در سال ۱۳۹۷

🔹 نجفی: شب اول گفتند شایعه شده از کشور در رفته‌ای بیا و با صداوسیما مصاحبه‌ کن

🔹پس‌از دفاعیات مفصل محمدعلی نجفی در دومین جلسه دادگاه قتل میترا استاد، قاضی چند سوال از نجفی پرسیده و نجفی بدان‌ها پاسخ داد.

۱️⃣ در این پرسش‌وپاسخ‌ها، نجفی حرف‌های‌اش در روز اول در کلانتری را که گفته بود اسلحه خشاب داشت ولی مسلح نبود، به فشار و مسلط‌نبودن ذهن‌اش ربط داد و به‌اصرار گفت اسلحه هم در خانه هم‌سر اول‌اش و هم در خانه جدیدش مسلح بوده.

🔹یعنی نجفی اصرار دارد که کاری نکرده که نشان دهد او قصد کشتن استاد را داشته.

۲️⃣ قاضی پرسیده چه‌طور با آن ذهن به‌هم‌ریخته پس‌از قتل نامه‌ای‌ شش‌صفحه‌ای را با دسته‌بندی دقیق که بار حقوقی داشته، نوشته، و نجفی پاسخ داده ظرف ۳۸دقیقه نامه را نوشته و وقتی‌ راننده‌اش برای بردن کیف‌های مدرک‌ها آمده، هنوز نوشتن نامه تمام نشده‌بوده، و او را چنددقیقه پایین نگه داشته‌ تا نامه تمام شود.

🔹یعنی نجفی این احتمال که او چون او از قبل قصد کشتن استاد را داشته، نامه‌ را پیش‌از روز قتل تنظیم کرده، رد کرده.

۳️⃣ قاضی اشاره کرده که آن دست‌نوشته‌ ۶صفحه‌ای در خانه دختر نجفی یافته شده ولی یک یادداشت دیگر از نجفی روی میز غذاخوری خانه میترا استاد یافته‌شده.

🔹نجفی پاسخ داده، آن یادداشت را که گویا نت‌برداری از ادعاهای میترا درباره فرستادن خبرهای نجفی برای یک مقام امنیتی بوده، اسفند پارسال نوشته بوده و نفهمیده چرا آن را روی میز جا گذاشته.

۴️⃣ قاضی گفته قبول داری که در ۱۶ آذر ۱۳۹۷ طبق نامه‌ای در پلیس ۱۱۰ که نشان پیش پلیس رفتی و از هم‌سرت، میترا استاد، شکایت کردی؟

🔹نجفی جواب داده: «وقتی درگیری ما حاد شد دو بار اورژانس را خبر کردم. یک بار به‌صورت سطحی دست خودش را با تیغ بریده بود که به اورژانس گفت مساله جدی نیست. اما چون در تماس با اورژانس گفته شده بود خودزنی است اورژانس پلیس را خبر داده بود و این نامه مربوط به آن موقع است.»

۵️⃣ قاضی پرسیده «آیا حرف‌های‌ات را در مرحله تحقیقات مقدماتی قبول دارید؟» و نجفی گفت: «سؤالات زیاد بود. من روز اول و دوم به خودم تسلط نداشتم تا آن‌چه روی داده تحلیل کنم.

🔹همان شب اول از من خواستند با صداوسیما مصاحبه کنم، چون گفتند شایعه شده از کشور خارج شدی و رفتی و حالا که آن عکس هم در آگاهی منتشر شده بهتر است مصاحبه کنید و من به این دلیل مصاحبه کردم.»

۵️⃣ نجفی هم‌چنین با اشاره به حرف‌های وکیل خانواده استاد گفته هرگز او عنوان مهدورالدم و پرستو را برای توصیف میترا استاد به‌کار نبرده. /روزآروز


🔴کیهان، ناگهان مدافع فراکسیون امید شد

🔹کیهان نوشت: در حالی که سردبیر سایت خبر آنلاین سعی داشت برچسب جناحی به حقوقدان‌های شورای نگهبان بزند این سایت تصریح کرد فراکسیون اصلاح‌طلب امید هم به این حقوقدانان رأی داده‌اند.

🔹محمد مهاجری سردبیر خبرآنلاین در توئیتر مدعی شد؛ «با انتخاب محمد دهقان (چهره سیاسی همراه با جبهه پایداری) به عضویت شورای نگهبان، دلم برای آقای کدخدایی می‌سوزد که دائما باید قسم بخورد و تأکید کند که ترکیب شورای نگهبان جناحی نیست و افکار عمومی باور کنند».

🔹دفاع همزمان کیهان از تصمیم فراکسیون امید (که همیشه به آن با الفاظ ناسزاگونه حمله می‌کند) و نیز محمد دهقان جالب توجه است. معمولا هرگونه حمایت فراکسیون امید از هر فردی از نگاه کیهان قبیح است، اما حمایت از محمد دهقان به عنوان چهره جناحی شناخته شده یک جریان خاص، ممدوح شمرده شده است.


🔴قیام بندرعباسی‌ها در برابر گرانی خانه

✍🏻#مصطفی_داننده

🔹قیمت مسکن وارد مرحله‌‌ی دلبخواه شده است و صاحبخانه‌ها هر قیمتی که دوست دارند خانه اجاره می‌دهند یا می‌فروشند. مسکن به مثابه اسبی شده است که هیچ رام‌کننده‌ای نمی‌تواند به آن افسار بزند و کنترلش کند.

🔹 در این بازار بی‌صاحب، مشاورین املاک بندرعباسی دست به کار جالبی زده‌اند. آنها کاغذهایی را روی شیشه‌های مغازه خود نصب کرده‌اند که بر روی آن نوشته شده است «از رهن و اجاره دادن ملک‌هایی با قیمت نامتعارف، معذوریم»

🔹حتی برخی از آنها در دفترهای خود نوشته‌اند، «این ملک را به خاطر قیمت بالایش، پیگیری نکنید.»

🔹ایده خوب و جذابی است. باید از یک جا در برابر این افسارگسیختگی قیمت‌ها ایستاد. حالا آنهایی که دوست دارند از این بازار بلبشو برای خود پول پارو کنند مجبور هستند، به ساز این مشاورین املاک برقصند.

🔹وقتی خانه روی دست‌شان باید کرد و کسی آن را اجاره نکرد یا نخرید، آنوقت مجبور می‌شود، فتیله قیمت را پایین بکشند و با مردم راه بیایند.

🔹تا وقتی با قیمت بالا می‌خریم، آنها هم با قیمت بالا می‌فروشند وقتی ما نخریم آنها هم مجبور می‌شود قیمت‌ها را کاهش بدهند. این مسئله نه تنها در مسکن بلکه در بسیاری از کالاها که قیمت‌شان سر به فلک گذاشته است صادق است.

🔹این که دولت و دیگر نهادها باید بازار را کنترل کنند، حرفی نیست اما خودمان به عنوان بخشی از این جامعه که اتفاقا قدرت بی‌نظیری هم داریم، می‌توانیم جلوی این افسارگسیختگی را بگیریم.

🔹یادمان هست که با هجوم به داروخانه‌‎ها چه بلایی سر قیمت پوشک آوردیم. یادمان هست که آنقدر خریدیم تا آنقدر گران شد که بسیاری از خانواده‌ها دیگر توان خریدن پوشک برای بچه خود نداشتند.

🔹اگر همه ما بخواهیم از هم سود بگیریم، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. اوضاع قیمت‎‌ها در بازار شبیه جنگلی است که آتش گرفته است و به سرعت در حال درگیر کردن همه است. در این آتش اگر ما تنها به فکر خودمان باشیم شاید چند صباحی از هرم آتش در امان باشیم اما قطعا دیر یا زود آتش به خانه ما هم خواهد رسید. رفتار برخی ما بنزینی است بر این آتش که آن را شعله‌ور‌تر می‌کند.

🔹وقتی سیل یا زلزله می‌آید تا قبل از اینکه نیروهای امدادی برسند، مردم به داد هم می‌رسند. همسایه به همسایه کمک می‌کند. افراد زیر آوار مانده را خارج می‌کنند و حسابی هوای هم را دارند.

🔹قیمت‌های سر به فلک کشیده همان آوارهایی هستند که بر سر خانواده‌های ایرانی خراب شده است. مغازه دار، املاکی، نانوای محل همان همسایه‌هایی هستند که قبل از هر فرد دیگری می‌توانند به هم محلی خود کمک کنند.

🔹گاهی اگر ما دست به روی دست بگذاریم ممکن است آوار قیمت‌ها، بنیان یک خانواده را از بین ببرد. ممکن است کمر ستون خانواده را خم کند.

🔹بیاییم هوای همشهری، هم محله‌ای، همسایه و فامیل خود را داشته باشیم. درست مثل املاکی‌های بندرعباس. /عصرایران


✅فائزه هاشمی: اینکه خانمی حجابش کم است یا اینکه حجاب ندارد، مجوز توهین را به ما نمی‌دهد

🔹در روزهای اخیر، همایشی تحت عنوان «حمایت از حجاب و دختران انقلاب» در شهرهای مختلف کشور برگزار شد که دست کم در برخی موارد حاشیه‌هایی به دنبال داشت. چنان که علی زکریایی، مجری و گوینده تلویزیون در همایش شهر تهران با سخنرانی توهین‌آمیز خود نسبت به کسانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند، آنان را مانند یک حیوان خطاب کرد!

🔹وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به بیان کلماتی آلوده به طعنه‌های جنسی پرداخت. عجیب‌تر آن که واکنش زنان شرکت‌کننده در این همایش در مقابل توهین‌هایی که زکریایی به هم‌جنس و هم‌نوع آنان می‌کرد، خنده و تشویق بود!

🔹در همین رابطه، فائزه هاشمی گفت: معلوم نیست چرا برخی بر قرآنی بودن شیوه برخورد با بدحجابان اصرار می‌کنند و مواردی که پایه اخلاق و فرهنگ ما را می‌سازند کنار گذاشته و توجه خود را روی مسأله‌ای می‌گذارند که تاثیری در فرهنگ‌سازی درون کشور ندارد. عباراتی که این افراد به کار می‌برند حتی در روایات غیرمعتبر هم وجود ندارد چه برسد به قرآن.

🔹اخیرا آقای علم‌الهدی در سخنانی عبارت خواهران ولنگار من! را به کار برده یا در همین تجمع نیز، مجری برنامه بی ادبی هایی خطاب به خانم‌ها داشته، اینکه خانمی حجابش کم است یا اینکه حجاب ندارد، مجوز توهین را به ما نمی‌دهد. زیرا این فرد هم طرز تفکری دارد و باید برخوردی شایسته با او شود.

🔹 قرآن هیچ‌گاه چنین تشبیهی ندارد و کسی را مجبور به انجام کاری نمی‌کند. اگر کسی اصول دینی خود را انجام ندهد، باید در آن دنیا پاسخگو باشد. چرا درباره تهمت زدن، غیبت کردن و افترا زدن تاکیدات قران را نمی‌آورند؟ مگر همه این موارد خلاف دین نیست؟ معلوم نیست که چرا برخی بر قرآنی بودن شیوه برخورد با بدحجابان اصرار می‌کنند و مواردی که پایه اخلاق و فرهنگ ما را می‌سازند کنار گذاشته‌اند. عباراتی که این افراد به کار می‌برند حتی در روایات غیرمعتبر هم وجود ندارد چه برسد به قرآن.

🔹 به کار بردن چنین ادبیاتی در برابر بخشی از زنان نه تنها تأثیر مثبتی ندارد، بلکه آثار منفی هم دارد و در زمره بی‌ادبی‌هایی است که به خودشان برمی‌گردد. مروری بر گذشته نیز نشان می‌دهد که چنین سیاست‌هایی از سوی کسانی که قدرت و رسانه را در اختیار دارند، با اینکه شاید در کوتاه‌مدت باعث ترس افراد از ابراز عقیده شده، ولی تاثیرات منفی زیادی در دراز مدت داشته است.

🔹 اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند طبق قانون اساسی کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند بدون کمترین نگرانی دست به تجمع هایی از این دست بزنند. آن زمان است که ما می‌توانیم ارزش کار هر دو طیف را دریابیم. اما در وضعیت فعلی تنها می‌توان پیام برگزاری چنین تجمعی را ضرب المثل «خود گویی و خود خندی …» دانست.

🔹معتقدم که برخی قوانین مانند قانون ماهواره، ویژگی‌های قانون بودن را از دست داده، زیرا یک قانون باید مقبولیت داشته و جامع و مانع باشد. از این‌رو، شاید یک قانون در دوره‌ای پاسخگوی نیازهای جامعه بوده ولی در دوره‌ای دیگر نتواند پاسخگو باشد. حتی اسلام نیز نیاز به به روز رسانی دارد و نقش مجتهد نیز همین است. معتقدم قوانین یک جامعه باید به روز شده و قوانینی که مقبولیت کافی دارند، وضع شود.

🔹امروز با توجه گسترش فضای مجازی، سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست. با ارتباطات جهانی ایجاد شده نیز، دیگر نمی‌توان مانند قبل عمل کرد و انتظار داشت که فرهنگ سازی مطابق میل ما صورت گیرد. به نظر می‌رسد اخذ سیاست‌ها در این باره سالهاست که دیگر هدفش گسترش دین و قانون‌مداری نیست، بلکه با اهداف دیگری انجام می‌شود.

🔹شنیدم اخیرا کمپینی با این نام ایجاد شده که به زنان متفاوت با خود گل می‌دهند و تلاش می‌کنند تا باب گفت و گو را باز کنند. به نظرم اینکه سیاست ما این گونه باشد و تلاش کنیم با این قبیل سیاست‌ها حجاب را ترویج کنیم، بسیار خوب است. به شرط اینکه درکنارش، بگیر ببندها و بی‌ادبی‌ها نباشد.

🔹 مسئولان اگر سیاست‌های چکشی را در این مسأله کنار بگذارند، بسیار خوب است. اگر نگرانی از این وجود دارد که چرا برخی زنان فیلم‌های خود را به رسانه‌ای در خارج می‌فرستند، رسانه‌های داخل را آزاد بگذارند تا زنان بتوانند حرف‌شان را طبق قانون اساسی و قوانین مدون کشور بزنند.

🔹وقتی برای زنان موانعی قانونی ایجاد می‌کنند، عکس العمل‌ها همین می‌شود و دیگر قابل کنترل نخواهد بود. بنابراین خارج‌نشینان می‌توانند روی دختران ما تأثیرگذار باشند. لذا اگر آنها با این مسأله مشکل دارند باید اول به آزادی بیان در رسانه‌ها جامه عمل بپوشانند تا حرف‌هایی که می‌تواند در داخل مطرح شود از خارج کشور شنیده نشود. /جماران


🎥 نجفی اتهام قتل عمد را نپذیرفت

🔹شهردار پیشین تهران در ­دومین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد: اتهام قتل عمد را قبول ندارم.


🔴 حقوقدانان جدید شورای نگهبان، به حقوقدان بودن مشهور نیستند/ شورای نگهبان یک‌دست‌تر شد

🔹نعمت احمدی حقوقدان در روزنامه شرق نوشت:

🔹 در جریان نشست علنی روز گذشته سه حقوق‌دان شورای نگهبان را‌ انتخاب کردند. با رأی نمایندگان مجلس، محمد دهقان، طحان‌نظیف و صادقی‌مقدم، عضو حقوق‌دان‌های شورای نگهبان شدند.

🔹همه این افراد که به عنوان حقوق‌دان معرفی شده‌اند در جامعه حقوقی کمتر شناخته می‌شوند. محمد دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و نماینده چناران چند دوره سابقه نمایندگی دارد.

🔹 هادی طحان‌نظیف عضو سازمان بسیج حقوق‌دانان است و از سال ۱۳۸۸ دبیری جلسات شورای نگهبان را بر عهده دارد.

🔹 محمدحسن صادقی‌مقدم شش‌سالی است که مشاور عالی جنتی در شورای نگهبان است و در دولت محمود احمدی‌نژاد در معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست‌جمهوری کار می‌کرد.


🔴 پیشنهاد کیهان برای خلیج فارس و تنگه هرمز: جنگ نفتکش‌ها

🔹کیهان نوشت: "آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و صهیونیست‌ها باید از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی درس عبرت بگیرند و بدانند با رقص دیپلماتیک نمی‌توانند اقدامات نمایشی نظامی خود را واقعی جلوه دهند.

شعار جمهوری اسلامی همان شعار زمان جنگ نفتکش‌هاست مبنی بر اینکه «اگر خلیج فارس برای ما امن نباشد، برای هیچ‌کس امن نخواهد بود»


🔴 کنگره آمریکا تحریم «محمد بن سلمان» و عاملان قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی را با ۴۰۵ رای موافق و ۷ رأی مخالف، تصویب کرد.


🔴مولود حاجی زاده با تودیع وثیقه آزاد شد

🔹 مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار حوزه زنان که با اتهام تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی بازداشت شده بود با وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.


🔴نجفی چرا علیزاده را از وکالت خود عزل کرد؟

🔹در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی و در حالی که به نظر می‌رسید هر سه وکیل در کنار او هستند اما او تصمیم به عزل محمود علیزاده که نه تنها وکیل بلکه یکی از دوستان او نیز هست، گرفت.

🔹محمود علیزاده در گفتگو با شرق این خبر را تأیید کرد و گفت: آقای نجفی از من خواستند کناره‌گیری کنم اما من قبول کردم و دلیلم را هم به ایشان توضیح دادم و شخصا از آقای نجفی خواستم که من را عزل کنند. اگر نجفی دوست داشت می‌تواند دلیلش را توضیح دهد. اما این توافق بین ما بود و من به آقای نجفی قول داده‌ام صحبتی نکنم. امیدوارم پرونده پایانی خوش داشته باشد.


🔴ادعای جنتی: شورای نگهبان وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست

🔹کلمه -گروه خبر: احمد جنتی دبیر شورای نگهبان مدعی شد: برای ما هیچ فرقی ندارد که فرد ثبت‌نام‌کننده مربوط به کدام جریان سیاسی است. هرکس شروط مصرح در قانون را داشته باشد احراز صلاحیت می‌شود.

🔹در حالی دبیر شورای نگهبان این ادعا را مطرح می‌کند که یکی از حقوق دانان رای آورده در مجلس برای حضور در شورای نگهبان وابسته به یکی از جریان‌های سیاسی کشور است.

🔹محمد دهقان نماینده مجلس شورای اسلامی که امروز به عنوان عضو حقوق دان شورای نگهبان از مجلس رای آورد، فعال سیاسی نزدیک به جبهه پایداری بوده و در انتخابات سال ۹۶ ریاست جمهوری در ستاد محمد باقر قالیباف مشغول به فعالیت بود.

🔹در عین حال وی از جمله نمایندگانی است که پس از ۲۵ بهمن سال ۸۹، در مجلس شورای اسلامی نامه‌ی درخواست «اشد مجازات» برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی را امضا کرده.

🔹محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا نیز امروز در توییتر با طعنه به این انتخاب نوشت: «با انتخاب #محمد_دهقان (چهره سیاسی همراه با جبهه پایداری) به عضویت #شورای_نگهبان، دلم برای آقای #کدخدایی می‌سوزد که دائما باید قسم بخورد و تاکید کند که ترکیب شورای نگهبان جناحی نیست و افکار عمومی باور نکند.»

🔹حال آقای جنتی باید پاسخگو باشد که شورای نگهبانی که فقهایش همیشه درنقش فعالان سیاسی یک جریان سیاسی خاص ایفای نقش کرده‌اند با چنین حقوق دانانی چطور می‌توانند در انتخابات بی طرف باشند؟


🔴پنهان‌کاری معنی‌دار پورمحمدی و نیازی بر سر 'زمان' قتل‌های زنجیره‌ای

✍🏻#حسین_باستانی

🔹هفته پیش، مصطفی پورمحمدی با رد «خودسر» بودن عاملان قتل‌های زنجیره‌ای ۱۳۷۷ اذعان کرد که «آن بخش وزارت اطلاعات هیچ خودسر نبودند»، هرچند «شاید مدیرانش یک‌سری تصمیمات بد می‌گرفتند». او با تاکید بر اینکه «قتل‌های زنجیره‌ای در سیستم اتفاق افتاد»، همچنین ادعای «نفوذی» بودن عاملان قتل‌ها یا وابستگی آنها به سرویس‌های جاسوسی خارجی را رد کرد و گفت که هیچ کدام از این ادعاها ثابت نشد.

🔹اظهارات آقای پورمحمدی، که در زمان وقوع قتل‌ها معاون اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات بود، به دلیلی مشخص اهمیت تاریخی داشت: هرچند حکومت ایران، از سال‌ها پیش پافشاری -بی حاصل- بر ادعای وابستگی عاملان قتل‌ها به خارج را متوقف کرده بود، اما هنوز بر ادعای «خودسر» بودن آنها اصرار می‌کرد.

🔹همان طور که انتظار می‌رفت اظهارات مصطفی پورمحمدی، در ابتدای هفته جاری با واکنش محمد نیازی مسئول قضایی رسیدگی به پرونده قتل‌های زنجیره‌ای مواجه شد. او که در زمان وقوع قتل‌ها رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح بود، در رد این گزاره که «قتل‌های زنجیره‌ای در سیستم اتفاق افتاد» به این ادعا متوسل شد که معاونان وزارت اطلاعات -و نتیجتا مقام‌های بالاتر حکومتی- در جریان قتل‌ها نبوده‌اند. ادعایی که «مستند» آن، دادگاهی غیرعلنی و پرونده‌ای بود که پیشتر -و برمبنای اعترافات زیرشکنجه- زیرنظر شخص آقای نیازی تشکیل شده بود.

🔹ادعای «خودسرانه» بودن قتل‌ها، اگرچه از همان ابتدا از سوی منتقدان جمهوری اسلامی جدی گرفته نشد، اما با گذشت بیش از دو دهه از وقوع قتل‌ها، هنوز روایت محوری حکومت از ماجرای قتل‌ها محسوب می‌شود. درواقع حتی بسیاری از مسئولان جناح‌های مختلف که از ابتدا وابستگی عاملان قتل‌ها به خارج را قبول نداشتند، این عاملان را خودسرهایی معرفی می‌کردند که «سیستم» در جریان اقدامات‌شان قرار نداشته است.

🔹آقای پورمحمدی در بخشی دیگر از اظهارات اخیر خود گفته سعید امامی، که به عنوان طراح اصلی قتل‌ها معرفی شده بود، در زمان واقعه «مشاور وزیر بوده و نهایتا به‌عنوان مشاور از او استفاده کرده بودند». محمد نیازی اظهارات مصطفی پورمحمدی در مورد نقش سعید امامی را، با این استدلال که هرچند امامی در سال ۱۳۷۷ مشاور وزیر بوده اما وظیفه «زمینه‌چینی، تحریک، ترغیب دیگران و تسهیل امر» را بر عهده داشته، رد کرده است.

🔹در نگاه اول، چنین به نظر می‌آید که روایت‌های پورمحمدی و نیازی در مورد نقش سعید امامی در قتل‌های زنجیره‌ای نیز، مانند روایت‌های آنها از «خودسرانه» بودن یا نبودن قتل‌ها، متفاوت هستند. ولی این دو روایت، درواقع به گونه‌ای مشترک بر «مهمترین محور» از گزارش رسمی حکومت از ماجرای قتل‌ها پافشاری می‌کنند. گزارشی که مطابق آن، گویی «قتل‌های زنجیره‌ای» وزارت اطلاعات، همان چند قتلی هستند که در سال ۱۳۷۷ انجام شدند.

🔹شباهت روایت‌های اخیر مصطفی پورمحمدی و محمدنیازی در مورد زمان وقوع قتل‌های زنجیره‌ای، آنجا برجسته می‌شود که مشترکا تاکید دارند که سعید امامی در زمان وقوع قتل‌ها «مشاور» وزیر اطلاعات بوده است. در حالی که سعید امامی، هنگام وزارت اطلاعات علی فلاحیان، یعنی زمان اوج گیری قتل‌های زنجیره‌ای، معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات را بر عهده داشت و در پایان این دوره به حوزه مشاوران منتقل شده بود.

🔹حذف مخالفان حکومت ایران به روش‌های مختلف -از اعدام گرفته تا زندان منتهی به مرگ- البته محدود به دهه ۱۳۷۰ نبود و اجرای این فرایند را، تنها وزارت اطلاعات بر عهده نداشت. اقدامات وزارت اطلاعات برای حذف افراد در داخل و خارج از ایران هم، عملا از زمان شروع به کار این وزارتخانه در ۱۳۶۳ شروع شد.

🔹ولی «پروژه قتل‌های زنجیره‌ای» -به معنای ایجاد «سیستمی اختصاصی» در وزارت اطلاعات برای تشخیص افرادی لازم است کشته شوند و سپس قتل آنها پس از تایید «اداری و شرعی» - در زمان وزارت علی فلاحیان و با تایید تصمیم گیران ارشد حکومت کلید خورد.

🔹اجرای این پروژه، که به قتل ده‌ها نفر در داخل و خارج از ایران انجامید، در مقطعی صورت گرفت که معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات به عهده سعید امامی، و معاونت اطلاعات خارجی وزارتخانه -به جز در دوره‌ای کوتاه- به عهده مصطفی پورمحمدی بود.

🔹تقسیم مسئولیتی که با درنظرگرفتن آن، شاید بهتر قابل درک باشد که چرا آقای پورمحمدی، حتی زمانی که بخشی از روایت حکومت در مورد خودسرانه بودن قتل‌ها را رد می‌کند، کماکان پشت بخش دیگری از این روایت یعنی «محدود ماندن قتل‌ها به سال ۱۳۷۷» می‌ایستد.

👈🏻متن کامل:

yon. ir/kE۴sW


🔴سخنگوی قوه قضاییه مدعی شد: دادگاه، وقوع جرم توسط خاتمی را احراز کرد

🔹کلمه - گروه خبر: در نشست سخنگوی قوه قضاییه خبرنگاری درباره پرونده محمدرضا خاتمی سئوال کرد که ایا این حکم، مخالف آزادی بیان نیست؟ سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ مدعی شد: «آنچه رسیدگی شده، رسیدگی به اتهامات ایشان بوده. او به لحاظ مطالبی که مطرح کرده‌اند بخشهای مختلفی از نظام را مورد اتهام قرار داده‌اند و نتوانسته‌اند در این مرحله ادعاهای مطروحه را به اثبات برسانند، عمل ایشان وصف مجرمانه دارد.»

🔹در واقع سخنگوی قوه‌قضائیه، بدون اشاره به اسناد ارائه شده توسط محمدرضا خاتمی در دادگاه مدعی شده است که خاتمی تا این مرحله نتوانسته ادعای خود را ثابت کند.

🔹البته از اسماعیلی سخنگوی فعلی قوه قضاییه نیز توقعی غیر از چنین اظهاراتی نمی‌رود، چرکه او همان فردی است که در زمان مسولیت خود در زندان اوین، سالهای زندان را بر زندانیان محبوس در بند ۳۵۰ اوین سخت‌تر کرده و نقش اساسی در حمله به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ در پنج شنبه سیاه زندان اوین در اردیبهشت سال ۹۳ داشته است.

🔹از سوی دیگر، قوه قضاییه اگر میخواست به مدارک محمد رضا خاتمی توجه کرده و طرف حقیقت را بگیرد، باید در گام نخست دستور به رفع حصر و دلجویی از زندانیان و خانواده‌ی کشته شدگان حوادث سال ۸۸ میداد و سپس دبیرکل سابق جبهه مشارکت ایران اسلامی را تبرئه می‌کرد.

🔹اما دادگاه بدون آنکه وارد محتویات پرونده شود و به اسناد و مدارک توجه کند، با اعلام آنکه ملاک رای شورای نگهبان است که ده سال پیش صادر شده، رای خود را صادر کرد.

🔹جالب آنکه طی این مدت نه کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، نه عبدالله جوانی مدیر مسئول جوان، نه سخنگوی دستگاه قضا و نه هیچ کدام از مدعیان جریان اصول گرا و اقتدارگرا، پاسخ اعداد و ارقام ارائه شده از سوی محمد رضا خاتمی را نداده و فقط مدعی شده‌اند که او هیچ سندی به دادگاه ارائه نکرده و نهایتا به نقل قول او در دفاعیات از آیت الله هاشمی در خصوص تقلب بسنده کرده و گوی تمام دفاعیات در این خصوص بوده است.


🔴 تجمع مال‌باختگان مؤسسه مجاز کاسپین در مقابل بانک مرکزی

🔹به گزارش کلمه روز سه شنبه ۲۵ تیرماه مال‌باختگان مؤسسه مجاز کاسپین در مقابل بانک مرکزی تجمع اعتراضی با محورهای زیر داشتند:

🔹۱- خیانت در امانت و سپرده‌های مردمی که به مجوز بانک مرکزی، اعتماد و اطمینان کرده‌اند

🔹۲- کلاهبرداری موسسه کاسپین از ملت با داشتن مجوز رسمی و بدون قید و شرط از بانک مرکزی

🔹۳- پرداخت نشدن سپرده‌ها با گذشت سه سال که منجر به از بین رفتن ارزش پول مردم شده است


🔴تظلم خواهی ارس امیری از رئیس قوه قضاییه

🔹ارس امیری که به تازگی با ادعای جاسوسی از سوی مقامات امنیتی محکوم به ۱۰ سال زندان شده است نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، نوشته و وضعیت پرونده‌اش از روز بازداشت تا امروز را توضیح داده است.

🔹مجموعه‌ی اتهامات ارس امیری کار در «بریتیش کانسیل» است، که تا چند سال پیش در تهران دفتر رسمی داشته و تا زمان بازداشت ارس امیری تمامی پروژه‌هایش با هماهنگی وزارت ارشاد ایران انجام می‌شده است.

🔹وی این نامه را یک ماه پیش از طریق زندان برای رییسی فرستاده و اکنون تصمیم گرفته برای اطلاع عموم منتشرش کند

🔹متن کامل در فایل پی دی اف پیوست


🔴حکم هادی رضوی صادر شد/ اعلام جزئیات محکومیت برادران ریخته‌گران

🔹سخنگوی قوه‌قضائیه:

🔹۵۸ نفر در دادگاه‌های ویژه، محکومیت یافتند یا محکومیت‌های سابق‌الصدور آنها به قطعیت و مرحله اجرا رسیده است. آقای شهروز ریخته‌گران عضو هیات مدیره شرکت به جهت اخلال در نظام اقتصادی به ۷ سال حبس، فیروز ریخته‌گران به جرم مشارکت در اخلال عمده به ۱۵ سال حبس، بهروز ریخته‌گران متهم اصلی پرونده به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی و پولی و بانکی کشور به ۱۵ سال حبس محکوم شده است که البته دو محکومیت دو سال و سه سال هم دارد. ریخته‌گران همچنین هشت هزار و ۵۹۶ میلیارد و ۸۵۲ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۶۶۰ ریال جزای نقدی و رد مال صادر شده است. فراز ریخته‌گران به ۷ سال حبس و متهم دیگر محمدرضا توسلی معاون منطقه آزاد به جرم معاونت در اخلال و دریافت رشوه به ۱۰ سال حبش، ۳ سال انفصال و ۳۰۰ میلیون جزای نقدی و ۱۲ هزار دلار آمریکا محکومیت یافته است. سالار بایرامی بازنشسته بانک سپه به ۱۰ سال حبس به اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی محکوم شده است. در پرونده ریخته‌گران مجموعا ۴۱ متهم وجود داشت که برای دو نفر تبرئه و بالغ بر ۳۰ نفر محکوم شدند و برای چند نفر نیز پرونده همچنان باز است و این جدا از پرونده بانک سرمایه است.

🔹همچنین ۲۲ نفر در یک پرونده قاچاق محکوم شدند و پرونده بانک سرمایه نیز که یک بخش آن ۲۹ متهم دارد تا الان ۱۹ جلسه برگزار شده است. رای دادگاه برای هادی رضوی نیز صادر شده و در حال تایپ است و با تایپ و ثبت دادنامه محکومیت وی اعلام می‌شود.


🔴 «حسین جنتی» شاعر معاصر به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد

🔹 «حسین جنتی» شاعر منتقد که ١٢ خرداد بە اتهام «تبلیغ علیە نظام» توسط سازمان اطلاعات سپاە در اصفهان دستگیر شدە بود به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.


🔴امام جمعه اصفهان: «برای دختران بدحجاب، پرونده قضایی تشکیل شود»

🔹یوسف‌ طباطبایی‌نژاد - امام جمعه اصفهان - در نماز جمعه اصفهان دخترانی که در چهارشنبه‌های سفید شرکت می‌کنند را «لش» خواند و از مسئولان خواست برای کسانی که به قانون حجاب اعتراض می‌کنند، پرونده و سابقه تشکیل دهند تا آنان نتوانند در ایران، به شغل و موقعیت خاصی دست پیدا کنند. او مجددا به دوچرخه‌سواری دختران نیز اعتراض کرد.

🔹یوسف طباطبایی‌نژاد که از جمله امامان جمعه فحاش است که معمولا در خطبه‌های نماز جمعه به تهدید مخالفان خود مشغول است.


📷سبد معاش از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گذشت

🔹در خرداد هزینه‌های زندگی ۴۲۶ هزار تومان بیشتر شد


🔴کیف کش رئیس دفتر فرح

✍🏻#عبدالکریم_سروش:

🔹به یاد آقای حداد می‌آورم که در ابتدای انقلاب که ایشان را دعوت به پیوستن به ستاد انقلاب فرهنگی کردم، عذر آوردند که در انظار ظاهرشدن برایشان هزینه دارد، و‌ای بسا کسانی در ایشان طعن بزنند و او را کیف‌کش دکتر نصر بخوانند (عین همین عبارت). و به همین سبب در پستو‌های وزارت آموزش و پرورش پنهان شدند وانشاءهایی به جای کتب علوم اجتماعی نوشتند و آموختنش را به دانش‌آموزان مدارس تکلیف کردند.

🔹در سال ۱۳۵۹، اساتید علوم اجتماعی دانشگاه‌ها، سمیناری برای نقد آن کتاب‌ها برگزار کردند و آقای حداد با بیان این‌که اینان انقلاب را محاکمه می‌کنند، کار آنان را تخطئه و در سمینار را تخته کردند!

🔹*ایشان لاجرم به یاد دارند که این دوست، شرط دوستی را سالی پیش از انقلاب بجا آورد و ایشان را از پریدن با دکتر نصر و فرح نهی کرد و تکلیف امر به معروف ونهی از منکر را گزارد تا پس از انقلاب نگویند که با فرج می‌پریدم نه با فرح! "


🔴ائمه جمعه با نسل کنونی رابطه چندانی ندارند/ به یک تجدیدنظر اساسی در مورد ائمه جمعه احساس نیاز می‌شود

✍🏻 مسیح مهاجری، در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی:

🔹اگر قانون منع بکارگیری بازنشستگان خوب است، چرا درباره آن دسته از ائمه جمعه که حداقل یکی دو دهه از سن بازنشستگی عبور کرده‌اند، ‌ اجرا نمی‌شود؟

🔹اینکه در سال‌های اخیر تعداد شرکت‌کنندگان در نمازهای جمعه کم شده و همواره رو به کاهش است به این دلیل است که نسبت به وجود شرایط لازم در ائمه جمعه مسامحه شده و در نتیجه، نماز جمعه از مسیر واقعی خود فاصله گرفته است.

🔹متأسفانه اکنون کم نیستند ائمه جمعه‌ای که فاقد بسیاری از شرایط هستند و قدرت جذب مردم و فشرده کردن صفوف را ندارند. برخلاف دوران صدر انقلاب که ائمه جمعه عموما دارای نفوذ معنوی در مردم بودند.

🔹خوشبختانه در میان ائمه جمعه افراد واجدشرایط و موفق نیز داریم ولی وجود کسانی که فاقد ویژگی‌های لازم هستند و با سخنانشان مشکل‌آفرینی می‌کنند، ‌ چهره کلی نمازجمعه را خدشه‌دار می‌کند.

🔹در دهه‌های اخیر انرژی و پول زیادی برای ساختن مصلی در شهرهای مختلف صرف شده ولی برای ارتقاء سطح کیفی ائمه جمعه سرمایه‌گذاری قابل توجهی نشده است و در نتیجه نمازخانه داریم ولی نمازگزار نداریم و تعداد نمازگزاران جمعه سراسر کشور در هر جمعه در مقایسه با جمعیت نمازخوان، بسیار ناچیز است.

🔹مهم‌تر اینکه وجود جوان‌ها در نمازجمعه بسیار اندک است. این، یعنی ائمه جمعه با نسل کنونی رابطه چندانی ندارند. به جای اینکه بر این واقعیت چشم ببندیم، به این سؤال پاسخ بدهیم که با این وضعیت، چگونه می‌خواهیم همراهی نسل‌های آینده را با انقلاب و نظام تضمین کنیم؟

🔹یکی از کارهای خوب آیت‌الله جنتی این بود که از امامت جمعه تهران کنار رفت. هم‌اکنون حداقل در پنج مرکز استان نیاز به کنار رفتن ائمه جمعه بشدت احساس می‌شود. بعضی به‌دلیل کهولت سن، بعضی به دلیل افراطی بودن و بعضی به دلیل عدم مقبولیت و نداشتن قدرت جذب.

🔹در شهرهای کوچک نیز به یک تجدیدنظر اساسی در مورد ائمه جمعه احساس نیاز می‌شود و در مجموع این سنگر بسیار مهم و تأثیرگذار برای آنکه بتواند واقعا تأثیرگذار باشد به یک پالایش اساسی نیازمند است.


🔴شکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی مسعودی مقام

🔹قاضی مسعودی مقام که این روزها نامش به واسطه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی بر سر زبان‌ها افتاده، دوم شهریور امسال به شکایت محمدرضا شجریان هنرمند سرشناس ایرانی از صداوسیما رسیدگی می‌کند.

🔹وکیل شجریان درباره شکایت شجریان از صداوسیما گفت: تیر ماه سال ۸۸ به خاطر پخش بدون رضایت آثار موکلم در صدا و سیما، شکایتی را مستند به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان از این سازمان در دادسرای کارکنان دولت مطرح کردم زیرا در این ماده قانونی صراحتا آمده که اگر آثار کسی را بدون اجازه انتشار، پخش یا نشر دهند، مجازاتش ۶ ماه تا دو سال حبس است. /ایرنا


🔴در نخستین دادگاه رسیدگی به اتهام ۱۱ مدیر دولتی از نفوذ شر‌کت‌های صوری به اسم کارتن‌خواب‌ها رونمایی شد

رشوه‌بگیران میلیاردی در وزارت صمت

🔹کارشناسان سامانه بهین‎یاب پس از پیگیری‌ها و حساس‌شدن مسئولان نظارتی، سرانجام دادگاهی شدند.

🔹روز گذشته در نخستین دادگاه رسیدگی به اتهام ۱۱ مدیر رشوه‌گیر در وزارت صمت، از سه نفر از دلالانی که با این مدیران وزارتخانه در ارتباط بودند و اقدام به خرید این مواد در قالب افراد معتاد و کارتن‌خواب می‌کردند، رونمایی شد.

🔹این جلسه به گفته قاضی مسعودی‎مقام، در ادامه بررسی پرونده پتروشیمی است. بر این اساس، دو پرونده جدید با موضوع پتروشیمی قرار است بررسی شوند که یکی از این پرونده‌ها ۲۶ متهم دارد و این متهمان ۹ شخص حقوقی شامل مدیر شرکت‌ها و کارگزاری‌ها هستند و ۱۷ نفر نیز به‎عنوان شخص حقیقی هستند. به گفته قاضی مسعودی‌مقام، اتهام این افراد مشارکت در اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد است. پرونده دوم نیز با ۱۱ متهم شامل مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطوح مختلف مدیریتی و برخی مدیران آنها در شهرستان‌ها می‌شود.

🔹متهمان این پرونده به مشارکت در اخلال نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی با اخذ رشوه متهم هستند. اختصاص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی به میزان ۸۰ هزار تن به ارزش بیش از سه‌هزارو ۳۲۶ میلیارد ریال (۳۳۲میلیارد‌و ۶۰۰ میلیون تومان) از طریق اخذ رشوه، اتهام اصلی متهمان این پرونده است. /شرق


🔴 «تاریخ بعد از انقلاب چگونه ساخته شد؟»

🔹میزگردی با حضور محمد توسلی و کاظمی درباره تاریخ‌نگاری انقلاب و حذف افراد و گروه‌ها

🔹حذف افراد و گروه‌ها و نگاه یک‌جانبه در تاریخ‌نگاری پس از انقلاب از مواردی است که بسیاری از مردم هم بر آن تاکید دارند. اما چه اتفاقی می‌افتد که تاریخ‌نگاری پس از انقلاب دچار چنین وضعیتی می‌شود؟

🔹بسیاری از پژوهشگران این حوزه معتقدند که تاریخ‌نگاری پس از انقلاب به‌دلیل هزینه‌های زیاد و محدودیت‌ها در دسترسی به اطلاعات، توسط نهادها و سازمان‌های دولتی انجام شده است.

🔹از سوی دیگر، این تاریخ‌نگاری گاه به‌دلیل اهداف خاصی که این نهادها به‌دنبال آن هستند، دستخوش یک‌سونگری‌هایی می‌شود که در کلیت جریان آسیب‌زاست.

🔹با این حال، روایت اینکه چگونه گروه‌های سیاسی دیگر از صحنه معادلات پس از انقلاب یک‌به‌یک حذف شدند؛ از مواردی است که تلاش شده است در گفت‌وگویی میان محمد توسلی حجتی، سومین دبیرکل نهضت آزادی ایران، و محسن کاظمی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر، به دلایل آن پرداخته شود.

🔹این میزگرد به درخواست خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به‌مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب، بهمن ۹۷ در این خبرگزاری برگزار شد که به‌دلایل نامعلومی منتشر نشد.

🔸نکاتی از میزگرد

🔹توسلی: در دهه۶۰ هر روز ما مساله داشتیم. هجوم به دفتر، ‌بستن دفتر، ‌ بردن اسناد نهضت. فقط به یکی از اتفاقات اشاره می‌کنم که ۲۵اردیبهشت۶۵، در سالگرد تاسیس نهضت، چند نفر از رهبران و اعضای نهضت به بهشت زهرا رفتند تا سر قبر آقای طالقانی فاتحه بخوانند.

🔹در همان ورودی بهشت زهرا آنها را بازداشت کردند و تحویل گروه اطلاعاتی دادند، آنها را چشم بسته به بیابان‌های کهریزک بردند و ضمن ضرب‌وشتم صحنه اعدام برای آنها فراهم کردند، جزئیات این رویداد طی بیانیه‌ای منتشر شد و در اسناد نهضت آمده است.

🔹محسن کاظمی: وقتی صحبت از تطهیر است، به معنای آن نیست که رژیم پهلوی به تمامی ملوث بود و حال تطهیر می‌شود، بلکه منظور آن است که تاریخ‌نگاری انقلاب ناخواسته زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا در کارنامه رژیم پهلوی اغراق صورت بگیرد، و از ضعف‌ها، مفاسد، ظلم‌ها و جنایات آن چشم‌پوشی گردد.

🔹وقتی ما حاضر نباشیم که نهضت آزادی تاریخ خودش را بگوید، حاضر نباشیم دیگر گروه‌ها تاریخ خود را بگویند؛ بالتبع جای آنها در تاریخ خالی می‌ماند و جای خالی ممکن است با تحریف‌های تاریخ‌نگاری پر شوند.

👈🏻متن کامل:

https: //bit. ly/۲JMyCme


🔴محمد فاضلی: «ویکی فساد» درست کنید

🔹ویکی فساد یعنی هر کسی در جامعه بتواند بنویسد در فضایی که هست چطور فساد رخ می‌دهد؛ حتی اگر آن فساد گرفتن هزار تومان رشوه باشد. یعنی برای مقابله با فساد باید تمام راهکارهای محلی وقوع فساد را شناسایی و طبقه بندی کنید تا بتوانید با آنها مقابله کنید

🔹اگر اعتماد مردم از بین برود باید سال‌ها برای جبران آن تلاش کنید

🔹دولت هایی که اعتقاد دارند خودشان بلد هستند و یا اینکه یک جناح می‌تواند کار را پیش ببرد و مردم و گروه‌های اصلی را با خودشان همراه نمی‌کنند، سیاست هایشان شکست می‌خورد.

🔹اگر می‌بینید یک وضعیت ناکارآمد به مدت چند دهه ادامه پیدا کرده شک نکنید که در آن منافعی وجود دارد و کسانی که از این وضعیت منافع دارند جلوی شما می‌ایستند.

🔹اگر رد پای خیلی از رانت‌ها را بگیرید، از ستادهای انتخاباتی بیرون می‌آید.


🔴مجوز حضور بانوان در آزادی صادر نشد

🔹 فدراسیون فوتبال از چند روز پیش نامه‌ای برای نهادهای مربوطه فرستاد تا دیدار تیم ملی با امید را با حضور تماشاگران خانم برگزار کند و گزارش این اقدام را برای فیفا ارسال کند اما مجوز انجام این کار به فدراسیون فوتبال داده نشده است!

بنابراین بازی امروز دو تیم در استادیوم آزادی بدون حضور تماشاگران خانم برگزار می‌شود. / تابناک


🎥سخنان منتشر نشده‌ی ‌فائزه هاشمی:

🔹آن چیزی که مهم است و باید به آن توجه کرد، سیاستی است که مردم را در مقابل هم قرار می‌دهد. این موضوع بیش از همه در مساله حجاب قابل مشاهده است.

🔹بخش هایی از حکومت در برابر در خواست آزادی پوشش کم آورده و برای همین می‌خواهند مردم را در مقابل یکدیگر قرار دهند و این بحث گزارش دادن به اصطلاح بی حجابی را نیز می‌شود در همین راستا دید.


🔴آنچه که دادستان (بخوانید اطلاعات سپاه) در متن کیفرخواست برای #فعالان_محیط_زیست درخواست کرده است:

#طاهباز: اعدام

#جوکار: اعدام

#بیانی: اعدام

#قدیریان: اعدام

#کاشانی: ۱۰ سال

#کوهپایه: ۱۰ سال

#خالقی: ۱۰ سال

#رجبی: ۲ سال

🔹منبع: توییتر


🔴بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها درباره نحوه مواجهه با اظهارنظر درباب انتخابات ۸۸: اگر قراربر نظر شورای نگهبان بود دیگر چرا دادگاه تشکیل شد

🔹 انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها درباره نحوه مواجهه با اظهارنظر درباب انتخابات ۸۸ بیانیه‌ای صادر کرد:

🔹پس از بروز نشانه‌هایی هرچند اندک ازتحول مثبت درنظام قضایی، درپی اعلام نظر آقای محمدرضاخاتمی که درحقیقت واگویی نظری بود که میلیونها نفر ازمردم در خیابانها فریاد کرده بودند و با کج سلیقگی یا شیطنت یک رسانه منتشر شد، جریانی که خود متهم این موضوع بود شکایت کرد.

🔹ولی اعلام تصمیم قاضی محترم مبنی برتشکیل علنی دادگاه رسیدگی به این اتهام، می‌توانست فرصتی باشد تا افکارعمومی به رسمیت شناخته شده و رای دادگاه تناسبی با قضاوت مردمی از طریق شنیدن ادله و مستندات طرفین ماجرای این زخم کهن ودهساله جامعه ایران داشته باشد. ولی متاسفانه این خوش بینی دیری نپایید و دادگاه علنی درعمل به فرصتی دوباره برای طرح ادعاهای یکسویه درقالب کیفرخواست و اظهارات نماینده دادستان علیه متهم از رسانه‌های عمومی و اعلام ممنوعیت و محدودیت در شنیدن دفاعیات و ادله و امار و ارقام ارائه شده از سوی متهم در اثبات ادعای خود شد.

🔹درنهایت نیز حکم بدوی دادگاه در محکومیت متهم بدون ورود ماهوی به ادله ودفاعیات وی، با استناد به اعلام نظر شورای نگهبان که سالها پیش اعلام شده بود و باتوجه به نقض آشکار بیطرفی اعضای آن شورا که آشکارا درکمپین تبلیغات حامیان یک طرف ماجرا میدان دارشده بودند و به‌همین دلیل نتوانسته بود افکار عمومی را قانع کند صادرشد.

🔹انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها باتاکید برادله‌های حقوقی که طی روزهای اخیر در نقد روند تشکیل دادگاه و صدور حکم از سوی افراد حقیقی و حقوقی ازجمله بیانیه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران صادرشد اعلام میدارد، اگر قراربود نظر شورای نگهبان و بگیر و ببندهای گسترده منتقدین و حصرشخصیت‌های محبوب و معتمد مردم کارساز و اقناع کننده باشد که دیگرنیازی نبود شما اقای خاتمی را بجرم بیان نظراتی که میلیون‌ها نفر از مردم با شرکت در راهپیمایی‌های اعتراضی پس ازانتخابات۸۸ به صراحت اعلام کرده بودند محاکمه کنید؟

🔹آنچه می‌توانست مرهمی براین زخم کهن اجتماعی باشد این بود که یکبارهم که شده مردم شاهد بررسی عادلانه و شفاف موضوع و شنیدن سخنان دوطرف ماجرا باشندکه متاسفانه تا این مرحله محقق نگشته است.

🔹ما از مسولین محترم قضایی و نیز قاضی محترم دادگاه تجدیدنظرمی خواهیم در فرصت آینده و درمرحله‌ی رسیدگی به دادخواست تجدیدنظر، این نقایص رابرطرف نموده و به حکمی عادلانه و بارسیدگی دقیق، شفاف و تمام عیار به ادله و دفاعیات متهم و ازجمله اخذ نظر شهود مورد درخواست متهم اقدام نمایند و مردم نوید اصلاحات قضایی و بهبود رویکرد‌ها در رسیدگی علنی به اتهامات سیاسی را تجربه کنند.

🔹ما براین باوریم رسیدگی عادلانه و حتی اثبات احتمالی تخلفات بعضی از دست اندرکاران یا اثبات نادرستی تصورات معترضین بهترین راه بازگشت اعتماد عمومی به نظام وبهترین مشوق برای استقبال هرچه بهتر مردم از انتخابات اینده است و این مطلوب‌ترین راهکار درتقویت انسجام اجتماعی در مواجهه با خطرات پیش رو است. /امتداد


🔴نامه موسوی لاری به رئیس صدا و سیما: دستور من برای «ورود به کوی دانشگاه و برخورد با دانشجویان» کذب است

🔹وزیر کشور دولت اصلاحات طی نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما، با کذب خواندن سخنان سردار نظری در یک برنامه شبکه افق، خواستار انعکاس نامه خود در «برنامه‌ای مشابه» در «همان شبکه» شد.

🔹در این نامه آمده است:

🔹شبکه افق آن سازمان در برنامه ایی با حضور آقای زاکانی و تماس تلفنی آقای فرهاد نظری به طور یکسویه برخی سخنان کذب مبنی بر دستور اینجانب جهت ورود به کوی و برخورد با دانشجویان مطرح و تلاش شد تا اقدامات غیرموجه و فاجعه بار عوامل حادثه توجیه و بر آثار زیانبار تعرض به دانشجویان سرپوش گذاشته شود.

🔹اینجانب ضمن اظهار تأسف از این سقوط اخلاقی انتظار دارم طبق مقررات و قوانین موضوعه کشور در برنامه ایی مشابه از طریق همان شبکه این نامه را به سمع مخاطبان خود برسانید. /جماران


🔴بازداشت یک روزنامه نگار دیگر

🔹‏مولود حاجی‌زاده روزنامه‌نگار حوزه زنان که طی هفته‌های اخیر مکررا از سوی سازمان اطلاعات سپاه احضار و بازجویی شده بود امروز پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت شده است. به او گفته بودند برای دفاع آخر و تودیع وثیقه در دادسرا حاضر شود.


🔴اردشیر امیرارجمند مشاور حقوقی میر حسین موسوی:

🔹آقای کدخدایی خودش یک متهم امنیتی است و از کسانی است که سال۸۸ تحت فرمان جنتی در تثبیت تقلب و تکثیر فساد سهم داشتند و ضربه بزرگی به امنیت کشور زدند؛ قاضی اگر تابع حکم حکومتی نبود نه تنها خاتمی را تبرئه می‌کرد بلکه #کدخدایی و همکارانش را احضار می‌کرد.

🔹در انتخابات۸۸ در کنار سایر گزارش‌های تخلف و تقلب، بیش از ۸۰ گزارش و‌ شکایت فقط با امضای من و از طریق شماره فاکس مشخصی به شورای نگهبان ارسال شد؛ آقای کدخدایی⁩ وصول هر گزارشی را انکار کرد؛ اگر بنابر راستی‌آزمایی و رسیدگی بود حداقل همان شماره فاکس قابل پیگیری بود.

*بخشی از گفتگوی اردشیر امیرارجمند مشاورحقوقی میرحسین موسوی با سایت زیتون که در روزهای آینده منتشر خواهد شد.


🔴تحدید منتخبان مردم؛ مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان به دو سال حبس تعزیری محکوم شد

🔹برابر احکام صادره از سوی دادگاههای انقلاب و کیفری اصفهان، مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان، به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی در حمایت از #مهدی_حاجتی، #دکتر_غروی، تجمع صنفی #معلمان، دفاع از #حقوق_زنان و … جمعا به ٢ سال حبس تعزیری، ٢ سال انفصال از خدمات دولتی و عضویت در شورای شهر و ٢ سال ممنوعیت حضور در احزاب و فعالیت سیاسی و حضور در فضای مجازی محکوم شد.


🔴اگر #مفهوم_انتخابات شکل نگیرد، شرکت یا عدم شرکت اصلاح طلبان تاثیری در میزان مشارکت مردم نخواهد داشت. اگر سایت وابسته به سپاه چنین تهدیدی کرده باشد، ناگفته پیداست که با ادامه این رویه (نقض قانون منع دخالت نظامیان درسیاست) چشم انداز روشنی برای شکل گیری مفهوم انتخابات وجود ندارد. /آذرمنصوری

*سایت امپراتوری رسانه‌ای سپاه از احتمال برخورد با اصلاح‌طلبان در صورتی که انتخابات امسال را مانند دور هفتم و نهم تحریم کنند خبر داد.

#توییت


🎥از کونگ‌فو تا حساب‌های سپرده قوه‌قضا

🔹نگاهی دقیق‌تر به کارنامه #اکبر_طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست قوه‌ قضایی در دوران #صادق_لاریجانی که خبر بازداشت‌اش همه‌جا پیچیده


🔴علی مطهری: در حال جمع آوری امضا از نمایندگان در اعتراض به نحوه رسیدگی به پرونده رضا خاتمی درباره انتخابات ۸۸ هستم/ بهتر است به جای تشکیل دادگاه حکم کلی بدهند تا هیچ کس حرف نزند

🔹علی مطهری از جمع‌آوری امضا از سوی تعدادی از نمایندگان برای ارسال نامه به وزیر دادگستری خبر داد و گفت: برخی نمایندگان درباره نحوه رسیدگی به پرونده خاتمی در حال جمع آوری امضا برای نامه‌ای اعتراضی خطاب به وزیر دادگستری هستند. اگر بنا بود که ادعای متهم بررسی نشود و دادگاه صرفا به نظر شورای نگهبان استناد کند، به چه علتی دادگاه تشکیل شد؟

🔹 «علی مطهری» نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار دفاعیات محمدرضا خاتمی در فضای مجازی گفت: دادگاه می‌گوید ملاک ما نظر شورای‌نگهبان است و تنها راه تغییر این دیدگاه دادگاه تجدیدنظر است.

🔹عضو فراکسیون امید پیشنهاد کرد: بهتر است به جای تشکیل دادگاه حکم کلی مشخص کنند تا هر فردی قائل به تقلب در انتخابات سال ۸۸ شد، به دو سال زندان محکوم است، چرا که در عمل این نحوه برگزاری دادگاه این پیام را به جامعه منتقل کرده است.

🔹محمدرضا خاتمی دبیر کل سابق حزب مشارکت، پاییز سال گذشته در گفت و گو با برنامه‌ی اینترنتی رودررو از تقلب هشت میلیونی در جریان انتخابات بحث‌برانگیز خرداد ۱۳۸۸ خبر داد. بر همین اساس با شکایت اطلاعات سپاه، وی به دادگاه فراخوانده شد و در نهایت در دادگاه بدوی به دو سال زندان محکوم گردید. خاتمی پس از اعلام حکم دادگاه، متن دفاعیات خود را منتشر کرد.

🔹همچنین عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، نیز در واکنش به انتشار این دفاعیات گفت: ضرورتی وجود ندارد تا امثال من بخواهند در این باره شهادت بدهند، زیرا ۱۰ سال پیش شهادت‌ها را داده‌ایم و مدعی باید مدارک متقن و محکمه پسند داشته باشد و صرف بیان ادعا کافی نیست و این ادعا، مضحک و کذب است و ارزش پاسخگویی ندارد و به همین علت شکایت و تعقیب هم نکردیم. /ایرنا


🔴انتقاد علی مطهری از مشکل نهادهای موازی در پرونده محیط‌زیستی‌ها

🔹بیش از ۵۰۰ روز بازداشت و کیفرخواستی که ۶۵۰ صفحه است؛ اینها شاید برای ما حتی اعداد بزرگی به حساب نیاید، اما وقتی زندگی هشت فعال محیط زیست به آنها گره می‌خورد همین عدد‌ها شکل دیگری به خود می‌گیرند. امروز روند برگزاری دادگاه آنها بار دیگر آغاز می‌شود؛ همان‌طور که سخنگوی قوه قضائیه از آن خبر داده بود. او گفته بود که گزارش جدیدی در این زمینه به دادگاه واصل شده است. اما به نظر می‌رسد پروند بعد از دو سال هنوز به نتیجه نرسیده و به گفته نماینده‌های مجلس و دولتی‌ها، مرجع اصلی تشخیص جاسوسی یعنی وزارت اطاعات، هیچ سندی مبنی‌بر جاسوس‌بودن فعالان محیط زیست پیدا نکرده است. اما ضابط قضائی پرونده، یعنی سازمان اطلاعات سپاه، بر جاسوس‌بودن فعالان محیط زیست تأکید دارد.

🔹علی مطهری، نماینده تهران، به «شرق» می‌گوید که این رویه در کشور غلط است. مطهری می‌گوید: «مرجع تخصصی جاسوسی می‌گوید اینها جاسوس نیستند، اما سازمان دیگری اینها را متهم به جاسوسی می‌کند. این دوگانگی در کشور بد است. این حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود». نهادهای موازی، اصرار دولت و انکار نهادهای اطلاعاتی، دادرسی عادلانه، عدم دسترسی به وکیل و وخامت حال بازداشتی‌ها ابعاد دیگر پرونده‌ای است که از بهمن‌ماه ۹۶ با بازداشت فعالان محیط‌‌زیستی آغاز شده است.

🔹مطهری درباره اقداماتی که مجلس انجام داده از سؤالی از وزیر دادگستری که هرگز به صحن نرسید می‌گوید. او می‌گوید که از پاسخ وزیر در کمیسیون قانع نشدیم و سؤال در نوبت صحن قرار گرفت، اما «گفتند که چون دادگاه در حال بررسی است باید صبر کرد تا ببینیم چطور می‌شود».

🔹اما بحث دیگری که در پرونده فعالان محیط زیست برجسته شد، نهادهای موازی بود. علی مطهری که این رویه را غلط می‌داند، می‌گوید: «باید راهی باشد که اینها به مجلس پاسخ‌گو باشند. نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گوست، اما سازمان اطلاعات پاسخ‌گو نیست. نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گوست، اما سازمان اطلاعات پاسخ‌گو نیست. اخیرا شکایت از محمدرضا خاتمی بابت موضوعی که در گفت‌وگویی مطرح کرده بود، از سوی اطلاعات سپاه انجام شده است. چه ربطی به اینها دارد؟».


🔴۱/۳میلیارد دلار را در وزارت بهداشت چه کسی برد؟

🔹 «با یک فساد سازمان‌یافته در دارو و تجهیزات پزشکی و حتی برخی شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت درگیر بودیم، ابایی هم ندارم بگویم بسیاری از این شرکت‌های وابسته به هیئت امنای ارزی هریک به‌نوعی مشکل دارند، البته در حال حسابرسی هستیم و بعد از آن هم اغلب این شرکت‌ها هم منحل خواهند شد». این بخشی از گفته‌های روز گذشته وزیر بهداشت در جمع نمایندگان مجلس بود. این اظهارات صریح این مقام مسئول درباره وجود فساد در این حوزه البته اولین‌بار نیست که مطرح می‌شود.

🔹با‌این‌حال وزیر بهداشت در سخنانش به جزئیات فساد شکل‌گرفته در حوزه سلامت و وزارت بهداشت اشاره نکرد؛ اما شنیده‌ها حاکی از وجود دو شرکت‌ وابسته به هیئت‌امنای ارزی است. فسادی که به گفته کارشناسان از گذشته نیز وجود داشته است و با رفتن هر مسئول بخشی از آن رو می‌شود و مسئولان با ندیدن مشکلات زمان خود می‌کوشند مشکلات و فساد‌های پیش از خود را افشا کنند.

🔹سعید نمکی از وقتی سکان وزارت بهداشت و سلامت مردم را در دست گرفت، تغییراتی را در سطوح مدیریتی سازمان غذا و دارو ایجاد کرد، تغییراتی که به گفته خودش برای پاک‌کردن فساد و رانت از حوزه دارو، تقویت صنعت داخل و جلوگیری از واردات بی‌رویه بود، بر همین اساس بود که او بارها تأکید کرد شخصا پا در عرصه مبارزه با فساد دارو گذاشته و حرف «امضاهای طلایی‌» را به میان کشید و گفت «روی جمع‌شدن امضاهای طلایی و رانت در سازمان غذا و دارو کار می‌کنیم و در اداره کل تجهیزات پزشکی نیز اتفاقاتی از این دست می‌افتد که باید آنها را از این اداره جمع کنیم».

🔹امضاهایی که پای اسناد دارویی حک شده و سرنوشت بخشی از ارز مملکت و سلامت بیماران را تعیین می‌کنند. هرچند او از روز اول گفته است برای پاک‌کردن فساد و رانت به میدان آمده است، اما برخی عملکرد او را در این زمینه ضعیف می‌دانند و بر همین اساس مدتی است طرح استیضاح او در مجلس کلید خورده است. /شرق


🔴 مسئولان قضایی شفاف‌سازی کنند!

✍🏻محمود صادقی، نماینده مجلس در توییتر در واکنش به بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه نوشت: باتوجه به تأیید خبر بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه، جادارد مسئولان درباره تصرفات مشارالیه در وجوه امانی مردم که توسط قوه سپرده گذاری شده شفاف سازی کنند.


📷 ظاهرا معاون سیاسی سپاه وظیفه سخنگویی وزارت امور خارجه را برعهده گرفته است!!!

🔹واکنش سردار جوانی، معاون سیاسی سپاه به ادعای پذیرش مذاکره با آمریکا: هیچ مذاکره‌ای با مقامات امریکا نخواهیم داشت


✅نقش جنتی در حذف ۳ حقوقدان شورای نگهبان و معرفی چهره‌های جنجالی!!

✍🏻ایرنا نوشت:

🔹نجات‌الله ابراهیمیان، سام سوادکوهی و محسن اسماعیلی سه عضو حقوقدان شورای نگهبان به‌عنوان گزینه پیشنهادی از سوی رئیس قوه قضاییه برای عضویت در شورای نگهبان معرفی نشده‌اند. سوادکوهی در این باره معتقد است که قطعا آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در این باره طرف مشورت بوده و نظر مثبتی هم نداشته است.

🔹با پایان مأموریت شش‌ ساله این سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، پنج گزینه جدید به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده تا از بین آنان سه نفر جایگزین حقوقدانان قبلی شوند. در این لیست پنج نفره، نه‌تنها نام حقوقدانان قبلی نیست، بلکه نام یکی از اصولگرایان مجلس یعنی محمد دهقان نیز مشاهده می‌شود.

🔹سام سوادکوهی می‌گوید نسبت به معرفی محمد دهقان به‌عنوان حقوقدان، نگرانی وجود دارد، اما امید است او در مقام قضاوت بتواند درست عمل کند.

🔹وی در پاسخ این سوال که آیا ممکن است علت عدم معرفی مجدد شما از سوی رئیس قوه قضاییه این باشد که مشورت آقای جنتی نسبت به شما مثبت نبوده؟

🔹گفت؛ قطعا این‌طور است. اگر مثبت بود که معرفی می‌شدیم.

🔹در ادامه خبرنگار می‌پرسد؛ معرفی دهقان به جهت سمت و سوی سیاسی ایشان بحث‌برانگیز شده است. آیا این نگرانی درباره آقای دهقان وجود ندارد که مواضعش به شورای نگهبان صدمه وارد کند؟

🔹وی میگوید: امیدوارم ایشان در مقام داوری بتوانند ‌موضع متفاوت داشته باشد.


🔴گزارشی به جمهور

🔹 تفاوت در آمار تعداد تعرفه‌های مصرف شده

🔹شورای نگهبان: ۳۹ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۲۱۴

🔹وزارت کشور: ۳۹ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۱۹۱

https: //t. me/kaleme/۱۸۵۷۴

#سند_تقلب


🔴گزارشی به جمهور

🔹تعداد صندوق‌ها با آرای صحیح مضرب ۱۰۰

https: //t. me/kaleme/۱۸۵۷۴

#سند_تقلب


🔴گزارشی به جمهور

🔹تعرفه‌های اضافه چاپ شده و نحوه و مکان توزیع آن‌ها

https: //t. me/kaleme/۱۸۵۷۴

#سند_تقلب


🔴درباره اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست‌ قوه‌قضا که امروز خبر رسمی دست‌گیری‌اش منتشر شده، چه می‌دانیم؟

🔹حسن نوروزی، نماینده اصول‌گرای رباط کریم و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تایید کرده که اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست‌قوه‌قضا در دوران صادق لاریجانی بازداشت‌شده اما درباره طبری چه می‌دانیم.

🔹 علی رضا زاکانی، نماینده اصول‌گرای دوره پیشین مجلس، چهارم خرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده، نام برد و بعدتر در مناظره با مصطفی تاجزاده، نام این فرد را فاش کرد؛ اکبر طبری.

🔹چندی بعد محمدعلی پورمختار، نماینده اصول‌گرای مجلس کنونی، هم به ایرنا گفت اکبر طبری همراه صادق آملی‌لاریجانی به مجمع تشخیص مصلحت رفته.

🔹پس‌ دو فعال سیاسی شناخته‌شده اصول‌گرایان نردیک به جریان پایداری مجلس نخستین‌بار علیه این مقام‌قضایی پیشین موضع گرفته‌اند و یک نماینده اصول‌گرا امروز خبر بازداشت او را داده.

🔹بعد از انتشار حرف‌های این دو فعال اصول‌گرا در خبرگزاری ایرنا، دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت اتهام‌ها علیه اکبر طبری دروغ خواند و این‌دو تن را به خراب کردن صادق لاریجانی متهم کرد.

🔹بنابر اطلاعیه مجمع‌تشخیص، طبری در مجمع تشخیص مصلحت مقامی نگرفته است.

🔹در دوران ریاست دو رئیس‌قوه پیشین که زاکانی مدعی شده، طبری آن‌ها را بدبخت کرده، ‌ جز معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه‌قضا، طبری هم‌چنین در زمان محمود هاشمی‌شاهرودی، معاون امورمالی قوه‌‌ قضایی هم بوده.

🔹ابراهیم رئیسی، هم هفت روز پس از این‌که بر مسند ریاست قوه‌قضا نشست، طبری را از برکنار و یوسف باقری را به‌جای او، به‌عنوان سرپرست معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه برگمارد اما نمی‌دانیم این برکناری به فسادهای احتمالی او برمی‌گردد یا نه. /روزآرزو


🔴ملاک اسلامی بودن یک جامعه رسیدن به جامعه‌ای منهای فقر است

✍🏻#محمد رضا_حکیمیی

🔹آیا جمهوری اسلامی و شیوه‌ای که هم‌اکنون در ایران در حال اجراست را می‌توان اسلامی دانست؟

🔹آیا عملکرد حاکمیت فعلی مستقر در ایران را می‌توان حتی با معیارهای حداقلی مرام و مسلک شیعه اسلامی فرض کرد؟

🔹آیا اینکه در تعالیم اسلامی بر معاشرت با محرومان و اطلاع یافتن از حال و روز آنان تأکید شده بی‌حکمت است؟؟

قطعا خیر …

🔹آقایان در اشتباه‌ند که گمان میکنند با بی‌خبر بودن از مشکلات و فقر مردم، حکومتی مطلوب و اسلامی ساخته‌اند.

🔹پیامبر (ص) می‌فرماید: کسانی که بعد از من حکومت تشکیل میدهند مردمان را دچار فقر و تنگدستی نکنند تا از تامین معاش خود در حکومت دینی ناامید گردند و به سوی کفر و بی‌اعتقادی سوق داده شوند..

🔹امام علی (ع) میفرماید: امروز در ممالک اسلامی پایین‌ترین اقشار مردم از ٣ چیز برخورداند:

نان گندم می‌خورند، خانه دارند و آب آشامیدنی سالم می‌آشامند.

🔹پس ملاک اسلامی بودن یک جامعه بنا بر آیات و روایات رسیدن به جامعه‌ای منهای_فقر است و جز چنین جامعه‌ای را اسلامی خواندن تجاوز و گناه است، انقلاب آن نیست که «اشخاص دولت» عوض شوند بلکه انقلاب آن است که «احوال ملت» عوض شود و فقر و تبعیض و اختناق از میان برود و و در اینباره مسئول‌تر از همه، عالمانند و حاکمان


🔴تعیین تکلیف نهایی؟

✍🏻#محمدجوادغلامرضا_کاشی

🔹چهل سال است در ایران انتخابات برگزار می‌شود. اما همیشه یک معنا نداشته. منزلگاه‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. در هر منزلگاه، بانگی در پس زمینه امکان معنا یافتن انتخابات را فراهم کرده است. انتخابات اگر می‌خواسته یک «اتفاق» باشد و به تعبیر امروز از صفت «پرشور» بهره‌مند شود، باید با این بانگ پس زمینه همراهی کند. ندای پس زمینه، همیشه قدرتمند است، بر طراحی‌های ذهنی بازیگران تفوق دارد. منطق خود را مسلط می‌کند.

🔹در دهه اول، بانگ پس زمینه انتخابات «همراهی و پشتیبانی» از نظام سیاسی بود. مردم طرفدار نظام همانطور پای صندوق انتخابات می‌رفتند که در راه‌پیمایی‌های بیست و دوم بهمن شرکت می‌کردند.

اما بانگ پس زمینه در دهه دوم «تغییر» بود. اگر انتخابات قرار نبود امکانی برای تغییر بگشاید، انتخابات سال ۱۳۷۶ یک انتخابات ساده بود با درصد معینی از مشارکت. اما سید محمد خاتمی به میدان آمد و انتخابات آن سال را همساز با بانگ پس زمینه کرد. بانگ تغییر در دهه سوم نیز تداوم پیدا کرد، اما این بار توسط یک چهره دیگر و برای اقشار دیگری از جامعه. این بار احمدی نژاد آمد و همساز با طبقات فرودست و حاشیه با بانگ پس زمینه همراهی کرد.

🔹از دهه نود به بعد، بانگ پس زمینه دگرگون شد. این بار بانگ «ممانعت از نزول در دره وحشت» در پس زمینه به صدا درآمد. پیش درآمد این بانگ البته در انتخابات سال ۱۳۸۸ نواخته شده بود اما در دهه نود، به اوج خود رسید. حسن روحانی با همین اعتبار به میدان آمد و پیروز شد.

🔹اینک با نزدیک شدن به اواخر دهه نود، بانگ پس زمینه تغییر می‌کند. انتخابات معنا نخواهد یافت، مگر آنکه نسبتی پیدا کند با آنچه در پس زمینه به تدریج به صدا در می‌آید و آن «تعیین تکلیف نهایی» است. این ندا اساسا مبارک نیست، چرا که انتخابات هیچ گاه قادر به تعیین تکلیف نهایی هیچ ماجرایی نیست. فرصت موقتی است به کسانی در مقابل کسان دیگر. اما ندای پس زمینه، سایه خود را سنگین می‌کند و قطع نظر از محدودیت‌های عملی، رنگ و بوی خود را بر همه چیز می‌زند. انتخابات، به ویژه در سال ۱۴۰۰ تنها به شرط همسازی با این صدای پس زمینه از صفت «پرشور» بهره‌مند خواهد شد.

🔹تعیین تکلیف چه چیز و کدام ماجرا؟ همان ماجرایی که از انتخابات سال ۱۳۷۶ آغاز شد و فضای رسمی کشور را دو صدایی کرد. یک صدا می‌گفت، همچنان انقلابی باید ماند، از قدرت‌های استکباری جهان پرهیز باید کرد. موازنه سیاسی جهان را باید دگرگون کرد. ارزش‌های دینی را در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی تثبیت باید کرد. شریعت را باید دائر مدار امور عمومی ساخت. خلاصه پر از «باید» بود و پشت بایدها، تصمیم گرفت و عمل کرد و مردم را به حربه تبلیغ یا زور به همراهی فراخواند. صدای دیگر می‌گفت دوران انقلاب پایان یافته، باید گشودگی ایجاد کرد، با کشورهای جهان به ویژه کشورهای قدرتمند همراه شد. شریعت را از کانون عرصه سیاست به حاشیه باید راند. اقتصاد و رفاه را باید هدف اصلی عرصه سیاست کرد. این دو صدا، بیش از بیست سال است یک دیگر را می‌خراشند و البته منابع و فرصت‌ها را.

انتخابات تنها به شرطی از صفت «پرشور» بهره‌مند خواهد شد که به راستی مردم خیال کنند قرار است میان این دو تعیین تکلیف نهایی شود.

🔹این ندای پس زمینه لزوما مبارک نیست. بنابراین ممکن است متولیان رسمی را از برگزاری یک انتخابات پرشور منصرف کند. ترجیح دهند مردم اساسا چندان به صحنه نیایند تا همه چیز کنترل شده‌تر پیش رود. بازهم «تعیین تکلیف نهایی» اتفاق خواهد افتاد اما بدون نقش‌آفرینی مردم. آنگاه این خطر هست که گزینه‌های «تعیین تکلیف نهایی» به طرق دیگر نیز کلید بخورند.

🔹حرکت به سمت انتخابات «پرشور» نیز معلوم نیست چه پیامدی در بر داشته باشد. می‌تواند در صورت عدم گشودگی‌های مقتضی آن، به یک تحریم گسترده و اعلام نشده از طرف مردم بیانجامد. یا در صورتیکه آمادگی‌های لازم آن نباشد با خشونت و آشوب همراه شود. آنگاه بازهم پروژه‌های «تعیین تکلیف» در طرق گوناگون با هم کلید می‌خورند و خدا می‌داند حاصل آن چیست.

🔹در حال حاضر، همه چراغها خاموش‌اند. نه الزاما به خاطر طراحی‌های پشت صحنه. بلکه به جهت تزلزل و تردید و تاریکی افق‌های سیاسی. ندای تعیین تکلیف نهایی، هم هوس‌انگیز است هم رعب‌آور.

کشور هیچ‌گاه مثل امروز نیازمند گشودگی فضای فکری و فرهنگی نیست. باید گزینه‌ طرف‌های گوناگون برای «تعیین تکلیف» به صحنه بیایند. معلوم است اوضاع به روال فعلی تداوم یافتنی نیست. اما پیش از آنکه مردم با حرکت ایجابی یا سلبی خود وارد عمل شوند. باید در نتیجه گشودگی و گفتگو، میانگین‌های واقع بینانه‌تری ساخته شود. والا انتخابات بحران خواهد زایید، چه شورمند برگزار شود، چه سرد و فاقد شور.


🔴 حسین راغفر: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی رسمیت دادن به فساد است

🔹ارز ۴۲۰۰ تومانی، علی رغم همه دزدی‌ها، باعث شد که تورم معیشتی مردم کاهش پیدا کند.

🔹مدت‌ها است که برخی افراد تلاش می‌کنند این را هم حذف کنند. می‌گفتند چون فساد وجود دارد این ۴۲۰۰ تومان را ۸۰۰۰ تومان کنیم.

🔹به طور مثال چون ما نتوانستیم گوشت وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را به دست مردم برسانیم.

🔹یعنی به فساد موجود رسمیت دهند و قبول کنیم که فساد وجود دارد و می‌پذیریم همه سیستم ناتوان از این هستند که گوشت وارد شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی را به دست مردم برسانند.

🔹این را آدم‌های وسط خیابان نمی‌گفتند و بانک مرکزی، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی چندین گزارش نوشتند که ارز ۴۲۰۰ تومانی یک فساد است و باید آن را حذف کنیم.

🔹عدم تعادل نرخ ارز امروزه به شدت آسیب‌های روحی، روانی، فرهنگی و اجتماعی در پی داشته و از طرف دیگر، فسادهای بزرگ را تثبیت کرد.

🔹به همین دلیل مبارزه با فساد در کشور بسیار پیچیده شده و کار ساده‌ای نیست.

🔹با افزایش قیمت ارز خود دولت بیش از هر کس دیگری با کسری بودجه روبرو می‌شود. / جماران