کانال تلگرام فردای بهتر - خبری
فردای بهتر

فردای بهتر

✅در پی مقاله دکتر سیدعطاءالله مهاجرانی در نقد بیانیه ۲۲۵نفره حامیان مذاکره با آمریکا، رضا علیجانی، فعال ملی-مذهبی و از امضاءکنندگان بیانیه، پاسخ مفصلی به نوشته مهاجرانی داد.

✅ «راهبرد» با توجه به بازنشر مقاله دکتر مهاجرانی، لینک نوشته آقای علیجانی را هم جهت مراجعه خوانندگان و اطلاع از نگاه‌های دو طرف منتشر می‌کند. ضمن آنکه درج این مطالب در «راهبرد»، با هدف اطلاع همراهان کانال از روند تحولات و جریان‌شناسی نیروهای سیاسی صورت می‌گیرد و به‌معنای تایید محتوا و مضامین و عبارات آنها نیست.

لینک مقاله آقای علیجانی:

https: //zeitoons. com/۶۴۲۶۶

@javadrooh


پخش زنده مناظره مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی

از طریق لینک زیر

https: //live۲۱. ir/official/drsaalaam


📝📝📝روایت رسمی از قتل یک زندانی سیاسی در فشافویه

✅غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه، با تشریح جزئیات مضروب و به قتل رسیدن مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی، از دستور رییس قوه‌قضاییه به سازمان زندان‌ها و دادستانی کل کشور برای بررسی قصور احتمالی مأموران خبر داد و گفت:

✅پرونده قتل مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی با حساسیت و جدیت تمام توسط دادسرای عمومی و انقلاب رسیدگی و همانند برخی پرونده‌های ویژه دیگر با گذشت ۴۸ساعت از وقوع قتل، تحقیقات دادسرایی آن انجام و پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع و در دادگاه نیز به صورت ویژه و در حداقل زمان قانونی رسیدگی خواهد شد.

✅این پرونده دو متهم دارد. متهم ردیف اول متهم به قتل عمدی و نیز متهم ردیف دوم، متهم به معاونت در قتل عمد می‌باشد.

✅زندان تهران بزرگ، بزرگترین مجموعه ندامتگاهی کشور است که اکنون افزون بر ۱۲هزار زندانی در آن نگهداری می‌شود و زندانیان این مجموعه در گروه‌های مختلف و با لحاظ تعداد زیاد اندرزگاه‌ها، طبقه‌بندی می‌شود.

✅هم‌اکنون حدود ۱۳۰زندانی امنیتی در اندرزگاه‌های ویژه زندانیان امنیتی این زندان نگهداری می‌شوند، که ۱۷نفر از آنها در یک اندرزگاه اختصاصی اقامت داشته که مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی یکی از آنها بوده و در مجاورت آنها و به صورت مجزا دو زندانی دیگر که حدود یک سال و نیم قبل از زندان رجایی شهر به زندان تهران بزرگ منتقل شده، اقامت داشته‌اند که به صورت نوبه‌ای و مجزا از هواخوری مشترک استفاده می‌کردند.

✅مقتول در تاریخ ۱۸فروردین ۱۳۹۸ به بند امنیتی زندان تهران بزرگ منتقل و قاتل و همدست او از آبان ۱۳۹۶ در این زندان بوده‌اند.

✅در روز حادثه قاتل و همدست وی به جهت لزوم تعمیر سرویس بهداشتی محل اقامت آنان در هواخوری بوده و متهمان و محکومان امنیتی در اتاق‌های محل اقامت خویش بوده‌اند.

✅همزمان با توزیع غذای زندانیان و باز شدن در محل نگهداری قاتل و همدستش، آنها به سمت اتاق زندانیان هجوم برده و با استفاده از تیزی دست‌ساز و قطعه‌ای از سرامیک سرویس بهداشتی در حال تعمیر، صدماتی را به مقتول وارد و وی را مضروب می‌کنند که پس از انتقال به بیمارستان مقتول فوت می‌نماید.

✅علاوه بر رسیدگی ویژه به پرونده قتل، حسب دستور ریاست قوه‌قضاییه، مقرر شد هم از ناحیه سازمان زندان‌ها و هم از سوی دادستانی‌کل کشور دو تیم مجزا در مورد سهل‌انگاری یا قصور احتمالی مامورین مربوط، بررسی دقیق انجام داده و نتیجه به ایشان گزارش و در صورت محرز شدن تخلف یا جرم، برخورد قاطع و مناسب انجام پذیرد.

@javadrooh

http: //up. upinja. com/i۳o۳۲. jpeg


✅چرا «جو بایدن» در انتخابات ۱۹۹۸ شکست خورد؟

🎥 گزارش نیویورک تایمز را در ویدئوی بالا ببینید با زیرنویس فارسی / انتخاب


📝📝📝نامه سرگشاده به مصطفی تاجزاده

✍🏻احمد پورمندی

✅سلام، آقای تاجزاده!

آقای تاجزاده عزیز! به چند دلیل تصمیم گرفتم که به شما نامه سرگشاده بنویسم.

📌اول- به این دلیل بی ربط که ما هر دو متولد شهریوریم. شما در ۹ شهریور ۳۶ و من در ۱۵ شهریور ۳۲ به دنیا آمده‌ایم و با این حساب، اگر چه من چهار سال از شما بزرگترم، اما هر دو، دهه هفتم عمرمان را سپری می‌کنیم. شما در آغاز دهه هستید و من در میانه آن.

📌دوم- ما اشتراکات زیادی داریم. یکی- دو سالی پیش از آنکه شما با موتور گازی به خواستگاری فخری خانم بروید، من کت مشکی دوستی را قرض کردم تا ظاهرم شبیه یک داماد معمولی باشد. پیش از آن، من در سودای انقلاب، برق فنی را رها کردم و روانه قصر و اوین شدم و شما تحصیل مکانیک در آمریکا را نیمه کاره گذاشتید تا به استقبال انقلاب بروید. ما هیچ دوره‌ای را به پایان نرساندیم و ظاهرا پرونده آموزشی هر دوی ما هنوز بسته نشده است و می‌توانیم با هم به مثابه دو دانشجو گفتگو کنیم. ما هر دو ایده آلیست‌های ناب و آرمانخواه بودیم. رویای جامعه بی طبقه من با آرمان جامعه بی‌طبقه توحیدی یا جامعه عدل علی شما، زیبا یا نازیبا، حدودا به یک اندازه خیالبافانه بودند. اما هر چه بود، ما یک رویا داشتیم.

📌سوم- ما، پیش از آنکه بفهمیم سیاست را با کدام س می‌نویسند، در بیست و چند سالگی، در نتیجه امواج سیل آسای انقلاب و «قحط الرجال» آن روز‌ها، به مرکز گرداب سیاست پرتاب شدیم و شمای ۲۴ ساله معاون وزیر شدید! اگر من به جای دانشکده فنی، به حوزه علمیه می‌رفتم، شاید من و شما در مناسباتی متفاوت قرار می‌گرفتیم. و یا اگر شما بجای مجاهدین انقلاب، به مجاهدین خلق می‌پیوستید، شاید تا امروز صد کفن پوسانده بودید و یا یکی از اسیران اردوگاه آلبانی می‌بودید. من به نقش تصادف باور دارم و می‌دانم که تصادفات در اینکه امروز زنده‌ام و در گوشه‌ای در اروپا، دوران تبعید خود خواسته را سپری می‌کنم، نقش زیادی داشته‌اند. در مورد شما هم همینگونه می‌اندیشم.

📌متن کامل در فایل اینستنت ویو 👇

yon. ir/nLN۷o


📝📝📝کودکان کار و باندهای قاچاق آنان

✅صحبت‌های مدیرعامل انجمن حامی پیرامون ضرورت تدوین برنامه‌های شناسایی کودکان کار

📌متن کامل را در ایکنا بخوانید:

🔗http: //iqna. ir/fa/news/۳۸۱۹۶۶۸/کودکان-کار-قاچاق-می‌شوند-تدوین-برنامه‌-شناسایی

@hamiorg


📝📝📝پایان هژمونی آمریکایی

✍🏻فرید زکریا

✅روزی در دو سال گذشته، هژمونی آمریکایی مرد. دوران استیلای ایالات‌متحده، کوتاه و گذرا بود و حدود سه دهه حدفاصل دو اتفاق مهم، که هریک نوعی از فروپاشی بودند، دوام آورد.

✅در بحبوحه فروپاشی دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ زاده شد و همزمان با یک فروپاشی دیگر، یعنی فروپاشی عراق در سال ۲۰۰۳ پایان یافت، یا در حقیقت پایان آن آغاز شد و از آن زمان به مرور در حال از هم گسیختن است.

✅مانند هر مرگ دیگری، عوامل زیادی در آن دخیل بودند. نیروهای ساختاری عمیقی در نظام بین‌الملل بودند که بی‌وقفه علیه هر کشوری عمل می‌کنند که این میزان از قدرت را انباشته کرده باشد.

✅خصوصا در مساله آمریکا، میزان سوءعملکرد واشنگتن در به‌کارگیری هژمونی و سوءاستفاده از قدرت، از دست دادن متحدان و تقویت دشمنان، تکان‌دهنده است.

✅و حالا در دولت [دونالد] ترامپ، به نظر می‌رسد که ایالات متحده دیگر به ایده‌ها و اهدافی که در سه‌چهارم یک قرن محرک حضور بین‌المللی این کشور بوده‌اند، علاقه‌ای و در حقیقت اعتقادی ندارد.

✅شکل‌گیری هژمونی آمریکا امری کم‌نظیر در تاریخ بود که این هژمونی در دهه ۱۹۹۰ و با سقوط اتحاد جماهیر شوروی به اوج رسید، تا جایی که بسیاری از تحلیلگران آمریکایی از تغییر نظم جهانی به دست آمریکا سخن می‌گفتند.

✅هرچند همان زمان هم برخی، مانند چارلز کراتهامر هشدار می‌دادند که «برهه تک‌قطبی کوتاه خواهد بود» و به‌زودی کشورهایی چون آلمان و ژاپن سیاست خارجی مستقلی از ایالات متحده در پیش می‌گیرند.

✅ظهور چین به عنوان یک قدرت جهانی از دهه ۱۹۹۰، اولین و مهمترین عامل در افول هژمونی آمریکا بود. قدرت‌گیری مجدد روسیه و دور شدن این کشور از غرب، که تاحدی به دلیل بی‌توجهی کشورهای غربی به دغدغه‌های امنیتی روسیه رخ داد، عامل دیگری بود که تضعیف نظم جهانی مورد حمایت آمریکا را تسریع کرد.

✅حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پس از آن حمله آمریکا به افغانستان و عراق عامل تشدید روند نزولی قدرت آمریکا بوده است.

✅اشتباه‌های آمریکا در جریان حمله به عراق از جمله از بین بردن نهادهای سیاسی این کشور، یکجانبه‌گرایی و اتکا به داده‌های نادرست، حمله به عراق را به یک «نقطه عطف» تبدیل کرد.

✅تصمیمات خسارت‌بار و بی‌ملاحظه آمریکا پس از یازده سپتامبر ناشی از «هراس» بود. آمریکا در این دوران به یکجانبه‌گرایی روی آورد و از بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی خارج شد و صلاحیت اخلاقی و سیاسی خود را در جهان از دست داد؛ تا جایی که متحدان دیرینه مانند کانادا و فرانسه خود را در اصل، اخلاقیات و روش سیاست خارجی، با ایالات متحده در تضاد یافتند.

✅دهه ۹۰ بهترین فرصت برای تغییر نظم جهانی به صورت دلخواه آمریکا بود. اما پس از فروپاشی شوروی سیاستمداران آمریکایی علاقه خود به حفظ حضور در اروپا و نقاط مختلف جهان برای حمایت بلندمدت از کشورهای مختلف در راستای حرکت به سمت مدل آمریکایی و لیبرال را از دست دادند و صرفا از الگوی «شوک‌درمانی اقتصادی» و دموکراسی‌سازی سریع پشتیبانی می‌کردند.

✅من در سال ۱۹۹۸، در یادداشتی در نیویورک‌تایمز، وضعیت آمریکا در آن دوران را «هژمونی پوچ» توصیف کرده بودم. آن پوچی، از آن زمان تا حالا، ادامه یافته است.

✅روی کار آمدن ترامپ در آمریکا را «ضربه نهایی» به هژمونی ایالات متحده بود. او تا حد زیادی به جهان بی‌علاقگی نشان داده؛ البته به جز بیان این اعتقادش که همه دنیا دارند ایالات‌متحده را می‌چاپند.

✅او یک ملی‌گرا، یک حمایت‌گرا و یک عوام‌گرا است که مصمم است تا «آمریکا در وهله نخست» باشد. اما واقعیت این است که او، بیش از هر چیز دیگری، کسی است که عرصه را واگذار کرده است.

✅ترامپ از پیمان موفق مشارکت فراپاسیفیک و به صورت کلی‌تر از درگیر شدن در آسیا کنار کشیده است. دارد از هم‌پیمانی ۷۰ ساله با اروپا جدا می‌شود. به آمریکای لاتین صرفا از پنجره دور نگه داشتن مهاجرین یا بردن آرای اهالی فلوریدا نگریسته و حتی توانسته کانادایی‌ها را هم برنجاند.

✅سیاست خاورمیانه‌ای خود را به اسرائیل و عربستان سعودی واگذار کرده است. و به جز چند استثنا، از جمله میل بیمارگونه او به دستیابی به جایزه صلح نوبل از طریق تلاش برای صلح با کره شمالی، آنچه در سیاست خارجی ترامپ برجسته است، غیبت اوست.

✅اکنون، آنچه باقی می‌ماند، ایده‌های آمریکایی است. ایالات متحده یک هژمون منحصر به فرد بود که از بسط نفوذ خود برای ایجاد یک نظم جدید جهانی استفاده کرد … اکنون سؤال این است که آیا همزمان با رنگ باختن قدرت آمریکا، نظام بین‌المللی که از آن پشتیبانی کرد (آن قواعد، عرف و ارزش‌ها) دوام می‌آورد؟ یا آمریکا افول امپراطوری ایده‌هایش را هم شاهد خواهد بود؟

http: //up. upinja. com/ngtld. jpeg


📝📝📝توصیه‌های آیت‌الله سیستانی به‌مناسبت پنجمین سالگرد صدور فتوای جهاد کفایی/ تذکر به احزاب و نیروهای سیاسی

✅شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری‌های خبری شیعه)، در پنجمین سالگرد صدور فتوای جهاد کفایی آیت‌الله سیستانی، مواضع مرجع عالی شیعیان توسط حجت الاسلام و المسلمین احمد صافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در حرم مطهر امام حسین (ع) قرائت شد.

✅ در روزی نظیر دیروز برابر با ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی یعنی پنج سال پیش، از همین مکان مقدس ندای مرجعیت عالی دینی و فتوای مشهور ایشان مبنی بر وجوب دفاع کفایی قرائت شد؛ جایی که عراقی‌های قادر به حمل سلاح برای دفاع از عراق، مردم این کشور و مقدسات آن، در برابر حمله تروریست‌های داعش که مساحت وسیعی از چندین استان عراق را درنوردیده بودند و به تهدیدی برای بغداد و دیگر استان‌ها تبدیل شده بودند، فرا خوانده شدند.

✅پس از صدور فتوای جهاد کفایی، مردان عراق از اقشار مختلف جامعه اعم از پیر و جوان آماده شدند و با شور و اشتیاق وصف ناپذیر راهی میدان‌های نبرد شدند و بیشتر از ۳ سال با شایستگی تمام و بهره وری بالا وارد نبردهای شدید شدند و در آنها از خود قهرمانی‌ها به جای گذاشتند ودر راه نجات کشور و فداکاری برای حریم‌ها و مقدسات، دهها هزار شهید و چندین برابر آن مجروح و مصدوم تقدیم کردند تا اینکه خداوند پیروزی را به آنها ارزانی داشت و توانستند تروریست‌ها را نابود گردانند و اراضی اشغالی را از لوث تجاوزگران پاک کنند و دولت موهومی آنها را نابودکنند واگر یکپارچگی عراقی‌ها، انسجام و اتحاد آنها، غلبه نیروهای سیاسی بر اختلافات و درگیری‌های فیمابین و ترجیح دادن منافع عالی وطن و شهروندان بر منافع شخصی، گروهی، قومیتی و منطقه‌ای و همچنین همکاری کشورهای برادر و دوست و مشارکت فعال آنها در نابودی تروریسم داعشی نبود، چنین دستاورد بزرگ تاریخی حاصل نمی‌شد.

📌متن کامل در فایل اینستنت ویو 👇

yon. ir/sJARz


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ بلاهت یا خباثت؟

✍🏻 علیرضا علوی‌تبار

✅ قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند.

✅ ۸۸، رویش یا پویش؟

✍🏻 مجتبی لطفی

✅ انتقاد پروانه سلحشوری از وضع فعلی مواجهه با حجاب و درگیرکردن مردم با یکدیگر: جامعه را ملتهب‌تر نکنیم.

✅ ده سال است بر روی زانوهایمان برنده‌ایم.

✍🏻 ابوالفضل فاتح

✅ چرا کسی خطر جنگ را جدی نمی‌گیرد؟

✍🏻 حسین اصغری ثانی

✅ آیا بهتر نیست دیپلماسی به وزارت خارجه واگذارشود و رهبری نظارت داشته باشد

✍🏻 احمدرضا احمدپور

✅ درخواست کانال قرارگاه سایبری عمار: شناسنامه ایرانی رامبد جوان‌ها را باطل کنید!!

✍🏻 روح الله امین آبادی

✅ راز گشایی از ماجرای اشغال سفارت آمریکا

✍🏻 محمد توسلی

✅ جنبش سبز؛ جنبشى فراگیر، رو به جلو و ساختارشکن

✅ جنگ با ایران، چه شکلی خواهد بود؟

✅ سرنوشت تلخ زنان فرانسوی که قربانی چهره سیاه جنگ شدند / از تراشیدن مو تا تحقیر اجتماعی

✅ ترامپ یا ناچار به درگیری با ایران است یا عقب‌نشینی

✅ مغزی که خود را تغییر می‌دهد. مغز هنگام تسلط بر مهارت‌های جدید تغییر می‌کند.

✅ گفتگو روزنامه جمهوری اسلامی با آیت الله سروش محلاتی در اردیبهشت ۹۵

✅ چرنوبیل و واقعیت

✍🏻 محمد افخمی

✅ نگاه درازمدت و سرنوشت

✅ برجام دوم، در ۲ پاراگراف

✍🏻 میثم هاشم خانی

✅ در عشق پست مدرن، معشوق مرکزیت ندارد

✍🏻 مهری رحمانی

✅ پیامبر و پیغام سروش؛ غیاب غیب و منطق استثنا

✍🏻 مهدی جامی

✅ زنان برای تفنن کار نمی‌کنند

✍🏻 مصطفی آب روشن

✅ بیعت در مفهوم اسلامی

✍🏻 ابراهیم حنیف

✅ اسلام دین صلح و دوستی

✍🏻 حسین ملک خدایی

✅ دو تصمیم امام قبل از رحلت

✍🏻 اسفندیار عبداللهی

✅ از «اجرای بدون تنازل قانون اساسی تا رفراندوم قانون اساسی جدید»

✍🏻 محمد امجد

✅ هشت توصیه به ترامپ برای تامین منافع آمریکا در خاورمیانه

✅ رهبری آیت‌الله خمینی؛ چگونه و چرا؟

✍🏻 حسن یوسفی اشکوری

✅ اصلاحات و انسانیت را فدای امیال و اغراض سیاسی خود نکنیم!

✍🏻 اکبر اعلمی

✅ قاتل خودی وقاتل غیر خودی

✍🏻بهمن رضاخانی


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ مسعود باستانی:

رنگ جنبش سبز بود و ما سبز زندگی می‌کردیم حتی در اوج اعتراضات خیابانی!

در #جنبش_سبز هم دوربین گوشی‌ها سهم داشتند و روایت‌ها را ثبت کردند ولی تفنگ نبودند و شلیک نمی‌کردند!

در #جنبش_سبز دواطلبانه از حقوق مخالف پاسداری می‌کردیم و #ایران وطن همه بود

در #جنبش_سبز خشم ما نفرت نداشت!

✅ vahidjalaii:

دلایل هیچ کدام از طرفهایی که به دنبال پیدا کردن مهاجمان به #نفتکش‌ها هستند قانع کننده نیست، ولی این سوال مهم رو میشه طرح کرد که چرا سرنوشت ما چنین شده که در مرکز هر درگیری و تنش و بحران در خاور میانه‌ایم؟ سیاست خارجه‌ی ایدئولوژیک یا بدطینتی دشمنان؟!

✅ sara khorram:

به نظرم با شرایط فعلی و وضعیت اعصاب و روان‌مون، اکثرا نیاز داریم به صورت مرتب با مشاور صحبت کنیم ولی رقم‌هایی که میگن بدتر اعصاب و روانمون رو بهم میریزه

✅ شهربانو امانی:

بیاد دارم ۲۵خرداد۸۸ درنزدیکی وزارت کار، یک زن ومرد مسن کیسه نایلونی سبزی را برای همراهی با مردم از پنجره تکان میدادند.

من بهمراه جمعی از اعضای ستاد از م. انقلاب به سمت م. آزادی میرفتم.

فریاد میزدیم که میدان دیگر گنجایش ندارد، مردم اما بی‌اعتنا به سمت م. آزادی می‌رفتند.

#روزهای_سبز

✅ پیمان مقدم:

احمدی‌مقدم: «آقای رادان را فرستاده بودم وتیپ یگان ویژه را در مسیرها مستقر کردیم. بنا را بر این گذاشته بودیم که اصلا اجازه ندهیم تجمع شکل بگیرد تا اینکه آقای رادان حدود ساعت سه گفت در میدان انقلاب جمعیت سرازیر شده و دارند می‌آیند. گفتم جلویشان را بگیر. گفت اصلا نمی‌شود …» #۲۵خرداد

✅ نجاح محمد علی:

💥ترامپ به دنبال دوشیدن است نه جنگ.

گروهی که حوادث نفتکش هارا در #دریای_عمان و #بندر_فجیره رقم زده است همان تیمی ست که سخت بدنبال یک جنگ در منطقه است که شامل سعودی و اسرائیل میباشد …

کسانی که بدنبال باز کردن مجدد پای بیگانگان به منطقه هستند قطعا ایرانی نیستند …

✅ Ramin Kiani:

نشریات زمانی برای حضرات مهم شد که کامفیروزی مطالبات به حق دانشجویان رو به سمع #رهبری رسوند و زمانی این اهمیت تشدید شدکه محرابی این فعل رو تکرار کرد. بعداز اون دوستان کمر بستند برای تصاحب این آخرین تریبون به حق دانشجویی، به هر قیمتی.

وگرنه شما رو چه به نشریات

#شبکه_فرمایشی_نشریات

✅ سیدعلی مجتهدزاده:

در #سال_۸۸ دادگاههای ظاهرا #علنی هم برگزار شد که تنها #دادستان و کسانی که قصد #اعتراف و نه #دفاع را داشتند حق سخن گفتن یافتند #روزهای_سبز

✅ ساما:

تجربهٔ من پوست‌کلفت می‌گه: وسط هزار تا فحش و حملهٔ غیرمنصفانه، دفاع یک دوست دیده یا نادیده ازت، قیمتش و قدرتش از صدهزار فحش بیشتره. همه فحش‌ها را می‌شوره مثل سیل. «یکی مرد جنگی به از صد هزار»

من پوست‌کلفتم و از پسشون برمیام؛ اما هوای بقیه‌ رو تو حمله‌های غیرمنصفانه داشته باشین.

✅ نجات بهرامی:

این که #بهادری نماینده مجلس در یک بازی ملی پرچم تراکتور را روی دوشش انداخته و مقابل مجسمه حجت الاسلام حسنی و قطار فشنگش عکس گرفته و در اینستاگرامش منتشر کرده، در راستای تقویت همبستگی ملی و وظایف نمایندگی است؟ نگران شدیم که ایجاد پایگاه رای با سوءاستفاده از قوم گرایی نباشه یه وقت!

✅ •سینا جهانی• 🇮🇷:

#جنبش_سبز را مصادره میکنند که اکثریت حاضران در صحنه #برانداز بودند.

اگر اینطور بود در یکی از فراخوان‌های میلیونی (!) هفتگی‌تان ۵ نفر پیدا میشدند تا حداقل در خیابان اعلام حضور کنند.

اوج تلاشتان گردآوری همین لشکر فیک فحاش مجازی بود.

✅ Farshad:

تا اینجا:

سازمان‌ملل، آلمان، #فرانسه و اتحادیه‌اروپا ادعای آمریکا را قبول نکرده‌اند، خواهان مدارک بیشتری شده‌اند

انگلیس و آلبانی از ادعای #آمریکا حمایت کرده‌اند

در انگلیس هم رئیس حزب اپوزوسیون هم خواهان مدارک بیشتری شده

خلاصه اینکه: #ایران کشوری تنها مانده نیست، نه مثل قبلا

✅ خرسند:

باید با پیشنهاد آقای اراکی مبنی بر "#انتصاب تمام

مسؤلین از طرف #رهبری و #لغو_انتخابات مردمی" موافق بود و از آن استقبال کرد به شرط آنکه رهبری مسولیت و عواقب تمام مسائل را برعهده بگیرند و پاسخگوی مردم باشند.

✅ 🇮🇷Abdollah Ramezanzadeh:

من که خبر نداشتم و انفرادی بودم. بازجو گفت همش تقصیر شماهاست که مردم اومدن خیابون. گفتم مگه چقدر بودن؟ گفت خیلی. گفتم مثلا چقدر؟ گفت ۴۰-۵۰ هزار نفر. خندیدم و گفتم پس ۴۰۰-۵۰۰ هزارنفر بودن که شما اینو میگید.

تصور حضور میلیون‌ها نفر به ذهنم خطور هم نمی‌کرد.

✅ یاسر عرب:

برای جمعی بسیار، مودب سخن میگوییم.

برای گروه رفاقتی سردستی و با مزاح بیشتر.

برای خانواده کم مبالات، و اگر لازم باشد با طعنه و لیچار!

با رفیق نزدیک دیگر ادب حضور فراموش می‌شود و حرفها +۱۸

درون خودمان؟ نوع گفتگو از فرط بی ادبی واویلاست!

برای خودمان «واقعا» احترام قائل شویم …


📺#ببینید

✅خاتمی و دور کردن سایه جنگ از ایران

🔰منتخب مناظره #تاجزاده و نبویان

🗓۱۳۹۸/۰۲/۲۳

📌آقای خاتمی حداقل دوبار کشور را از بحران‌ نجات داد.

📌امریکا در سال۱۳۷۶ به‌بهانه انفجار الخبر عربستان درصدد حمله به ایران بود. حضور حماسی مردم در انتخابات که به پیروزی خاتمی منجر شد، آن را منتفی کرد.

📌در سال۱۳۸۲ نیز ایران متهم به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای شد. درایت خاتمی از جمله در انتخاب روحانی به‌عنوان مسئول مذاکره سه‌جانبه با اتحادیه اروپایی مانع ارسال پرونده کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل شد.

📌کارنامه اقتصادی دولت اصلاحات حتی از منتقدانش نمره قبولی گرفت تا آنجا که باهنر درخشان‌ترین دوره اقتصادی جمهوری اسلامی را دولت دوم خاتمی می‌خواند.

📌در دولت آقایان هاشمی، احمدی‌نژاد و روحانی قیمت ارز سه برابر شد. در ۸سال دولت اصلاحات بهای ارز دو برابر شد.

📌در عمر ۴۰ ساله جمهوری اسلامی تنها در دولت خاتمی ارز تک نرخی شد. افزون برآن صندوق ذخیره ارزی تاسیس شد.


✅سومین مناظره مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی با موضوع «انتخابات سال ۸۸ و مسائل روز کشور»

📌فردا، سه شنبه، ۲۸ خردادماه

پخش آنلاین در اینستاگرام:

https: //instagram. com/seyed. mostafa. tajzade?igshid=۱ikv۴۶۴wez۰r۸


📝📝📝اصطلاح روحانیت از کجا پدید آمده

✍🏻ابراهیم حنیف

✅تا قبل از نهضت مشروطیت عنوان علمای حوزه عبارت بود از ملا، آخوند، محدث، ثقة الاسلام، میرزا، سید شیخ، میر و امثال آن. برای نمونه آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، ملا احمد نراقی، آخوند ملا محمد کاظم یزدی، محدث قمی، ملاصدرا، ملا محسن فیض کاشانی صاحب تفسیر صافی، ملا نظرعلی طالقانی صاحب کاشف الاسرار، سید جمال الدین اسدآبادی، میرزای شیرازی صاحب فتوای تحریم تنباکو، شیخ بهایی، میرفندرسکی از علمای بزرگ زمان صفویه، ملا محمد باقر مجلسی صاحب بحارالانوار، شیخ طوسی، شیخ طبرسی صاحب مجمع البیان، سید حسن مدرس و دیگرانی که همگی از مراجع بزرگ وقت و علمای تراز اول بودند و هیچ خبری از عناوینی مثل حجت الاسلام آیت الله و آیت الله العظمی نبود.

✅همزمان با زوال قدرت قاجار و قوی شدن نهضت مشروطه خواهی این فکر در میان علما رشد کرد که مناسب‌ترین فرصت برای آنان پیش آمده که به پا خیزند و قدرت حکومتی را به دست خود بگیرند ظاهر امر هم حکایت از این بود که احتمال موفقیت شان چندان بعید نبود اما علمایی همانند ملا محمد کاظم خراسانی ملای نراقی به شدت با این تفکر مخالفت کردند و معتقد بودند که به دست گرفتن حکومت توسط علما مفسده هایی دارد که منجر به تضعیف اسلام و بی اعتمادی مردم به علما و در نتیجه مایوس شدن مردم از اسلام خواهد شد.

✅از سوی دیگر دولت انگلیس که در دربار ناصرالدین و مظفرالدین شاه نفوذ زیادی داشت، عوامل خود را تشویق کردند که با مشروطه‌خواهان همراهی کنند. به عکس روسیه که مدافع سلطنت مطلقه بود و سرانجام هم مجلس اول را به توپ بست و از محمدعلی شاه مستبد حمایت نمود.

✅در این میان فراماسون‌های انگلیسی که خطر به قدرت رسیدن علما را به خوبی احساس کرده بودند برای بیرون راندن حریف قدرتمند خود از میدان سیاست، تبلیغات وسیع چند جانبه‌ای را به راه انداختند از جمله خلق آخوندی به نام ملانصرالدین و ساختن و ترویج لطیفه هایی از حماقت‌های این آخوند خیالی تا شأن علما در نزد عامه مردم را پایین آورند.

متن کامل در فایل اینستنت ویو 👇

yon. ir/Ix۳Nu


📝📝📝تلاش آیة الله طالقانى براى تفکیک زندانیان سیاسى از زندانیان تبهکار براى در امان ماندن زندانیان سیاسى از شرارت‌ها و مزاحمت هاى آنان (١)

✅در ربط با موضرع بالا به ذکر دو خاطره خواهم پرداخت:

١- خاطره اى از سرتیپ اصغر کورنگى رئیس زندان قصر و از افسران خوشنام و متدین و علاقه مند به انسانهاى شریف همچون آیة الله طالقانى، مهندس بازرگان، دکتر سحابى، شهید دکتر کاظم سامى و …

٢- خاطره اى شخصى از تلاش و اعتصاب غذاى مرحوم آیة الله طالقانى و مهندس بازرگان و دیگر زندانیان سیاسى براى آوردن یک دانش آموز دبیرستانى از دارالتأدیب به زندان شماره ٤ زندان قصر.

✅١- خاطره سرتیپ اصغر کورنگى:

" هنگامى که من مسئول زندان قصر شدم آقایان مهندس بازرگان و حضرات عضو نهضت آزادى در تبعید برازجان و شهرهاى جنوب بودند. مرحوم آیة الله طالقانى در زندان به همراه تعدادى از زندانیان مذهبى و افسران حزب توده و شاید مجاهدین *در زندان شماره ٤ بودند.

چند نفر افراد شرور هم در زندان شماره ٤ بودند. بعدها معلوم شد ساواک در نظر داشته که این افراد در زندان شماره ٤ با رفتار غیر طبیعى خودشان موجبات ناراحتى دیگران، یعنى زندانیان سیاسى را فراهم کنند.

متن کامل در فایل اینستنت ویو👇

yon. ir/RR۰Ty


📝📝📝افتراقات توتالیتاریزم و دیکتاتوری

✍🏻سروش دباغ

✅در دیکتاتوری که میتوان از آن به خودکامگی و سلطانیزم هم تعبیر نمود، رای و ایده یک نفر [سلطان] است که محوریت دارد.

اما توتالیتاریزم چیزی بیش از این دارد و آن خواستار یکنواخت کردن ایده‌ها و از میان بردن تشخص و افتراق و تفرد میان شهروندان است.

یعنی همه شهروندان یک جور بیاندیشند و فکر کنند و عمل کنند.

حتی در خلوت ضمیر خود هم یکنواخت و یکسان شوند.

و از میان رفتن پلورالیزم از مقومات و اصول توتالیتاریزم است.

مانند آنچه که نازیسم و فاشیسم در آلمان و ایتالیا یا پولپوتیزم در کامبوج رقم زدند.

📌ریشه‌های توتالیتاریزم در فلسفه مارتین هایدگر

✅آنچه که در فلسفه هایدگر میتواند سنگ بنای توتالیتاریزم مورد توجه قرار بگیرد، تفاوتی است که او میان Being و being در آثار خود آورده است.

هایدگر از مفهومی بنام اصالت سخن می‌گوید و آنگونه که در کتاب هستی و زمان آورده معتقد است در روزگار کنونی و جهان جدید وضعیت نوع بشر به شکلی رقم خورده است که «اصالت» و انسانهای دارای «اصالت» مجال بروز و ظهورشان کمتر فراهم شده است. و انسان به نوعی مقهور تکنولوژی و موجوداندیشی [Being] شده است. و کار اصلی تفلسف اینست که وجود را از خفا بیرون بکشد و بسراغ being برود.

✅البته من مطمئن نیستم که این خواست و ایده مختار هایدگر بوده باشد. اما با عنایت به انتشار دست نوشته‌های او در سالیان اخیر و همکاری هایدگر با نازیها میتوان تا حدودی باورهای یهودی ستیزی و نازیسم را در او مشاهده کرد

✅لویناس فیلسوف فرانسوی در انتقاد از هایدگر می‌گوید وقتی شما از اصالت سخن می‌گویید و اینکه عده زیادی واجد این اصالت نیستند و از آن بی بهره‌اند و در ضمن تکنولوژی زده و الینه شده نیز هستند، راه را برای تحقیر و خوار شمردن آنها هموار می‌آورید و در نتیجه بستر لازم برای از میان بردن آنها را نیز فراهم می‌آورید.

لویناس می‌گوید بطور منطقی لوازم سیاسی سخن هایدگر، نقض autonomy و Dignity انسانهاست.

📎برگرفته از سلسله درسگفتارهای فلسفه هانا آرنت

@Soroush_Philosopher

http: //up. upinja. com/xmwqs. jpeg


🎙 پادکست رادیو مرز

قسمت یازدهم: ارمنی‌ها

تو این قسمت با چند ارمنی درباره فاصله‌ای که به واسطه زندگی در ایران با غیرارمنی‌ها و جامعه بزرگتر احساس می‌کنند و همینطور فاصله‌ای که این تجربه بین خود ارمنی‌ها به وجود میاره صحبت کردم.

@radiomarz


📝📝📝شهروندان جهان در کوچه‌ی پشتی

✍🏻علیرضا اشراقی

✅احتمال این‌که فردی خود را «شهروند جهان» و عضوی از قبیله‌ی بشریت بشمارد برای چه کسی بیشتر است: آن‌که در ناف نیویورک و لندن زندگی می‌کند، یا آن که در حاشیه‌ی بیروت و موگادیشو سکونت دارد؟

✅تاکنون تصور غالب این بود که ساکنان مناطق آباد و پر ناز و نعمت شهری که در مرکز ارتباطات جهانی هستند قاعدتا هویت‌ خودشان را بیشتر جهانی تعریف می‌کنند؛ به عبارت دیگر، هر چه فرصت‌ها و زیرساخت‌های ارتباط با جهان بیشتر باشد، احتمال این که افراد هویت خودشان را جهانی تعریف کنند بیشتر می‌شود. ‌

✅اما لزوما چنین نیست. اتفاقا بسیاری از آدم‌هایی که در نقاط پرت و پیرامونی جهان سکونت دارند، و از اقشار و طبقاتی هستند که سرکوب شده یا به حاشیه و انزوا رانده شده‌اند، هویت خود را با تمسک به شهروندی جهان تعریف می‌کنند.

✅این نتیجه‌ی پژوهش بسیار جالب و خواندنی دو هم‌کلاسی سابقم است که در ژورنال آمریکایی جامعه‌شناسی منتشر شده و همین چند روز پیش به‌خاطرش از سوی انجمن جامعه‌شناسی آمریکا تقدیر شدند. آن‌ها با بررسی داده‌های دو پیمایش معتبر جهانی نشان می‌دهند که اتفاقا بسیاری از گروه‌هایی که بیشترین دلبستگی به هویت جهانی را دارند یا در کشورهای پیرامون نظیر فیلیپین، نیجریه، هند و تایلند ساکن هستند و یا عضو اقلیت‌‌های سرکوب‌شده و نادیده‌گرفته شده‌ در کشورشان نظیر چچن‌ها در روسیه، مسلمانان در فرانسه، ترک‌ها در آلمان، مسلمانان در هند، کردها در ترکیه، بلوچ‌ها در پاکستان، خوسی‌ها در آفریقای جنوبی و چینی‌ها در تایلند. چرا؟

✅تمسک به هویت جمعی به آدم‌ها کمک می‌کند تا احساس تعلق کنند و در نتیجه امنیت خاطر و ثبات روانی داشته باشند. اما وقتی هویت‌های خرد ملی و محلی‌ برای آدم‌ها دردی دوا نمی‌کند و آرامش خیال نمی‌آورد، آن‌ها به سراغ هویت‌های جهانی می‌روند. شرایط نابسامان محلی و زیستن در وضعیت پرمخاطره، نامطمئن و متزلزل موجب می‌شود تا آدم‌ها به ریسمان هویت جهانی چنگ بزنند.

✅برای همین است که بسیاری از اتباع دولت‌هایی که یا ظالم و سرکوبگرند و یا علیل و درمانده، خود را «شهروند جهان» می‌‌پندارند. این‌ها شهروندانی هستند که احساس خطر می‌کنند اما دولت‌شان یا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد که آن‌ها را زیر پر و بال خود بگیرد.

شرح خلاصه‌ای از این پژوهش را در لینک زیر بخوانید: ‌

https: //telegra. ph/شهروندان-جهان-۰۶-۱۶

@Eshraghi_Alireza


📝📝📝سرد و تلخ؛ مثل خاکستر

✍🏻علیرضا خوشبخت

✅۱. برانکو رفت. خبر، تلخ و سرد است. مثل خاکستر. خاکستری بازمانده از آتشی بزرگ. از آتش یک جشن. جشن سه‌ساله‌ای که حالا به کوتاهی یک شب شادمانی جلوه می‌کند.

✅۲. برانکو رفت. خبر تلخ و سرد است. مثل خاکستر. خاکستری که این روزها روی زندگی همه ما نشسته. خاکستری که این روزها همه دستاورد ماست؛ از آن‌همه هیزم جمع کردن‌ها و آتش‌افروختن‌ها و شادمانه در شعله‌های آتش رنگ روشنایی فردا را دیدن. ما با خاکستر غریبه نیستیم. سال‌ها و ماه‌هاست که غریبه نیستیم.

✅۳. می‌گفتند خوش‌شانس است و حوادث فوتبالی یار اوست. شاید! ولی این منتقدان یادشان می‌رفت بگویند که چطور قهرمانی نخستین سال حضور در پرسپولیس را با بدشانسی محض از دست داد. یادشان می‌رود که در فینال لیگ قهرمانان آسیا تیمش گل آفساید خورد تا آن جام خوش آب‌ورنگ آسیایی تنها جامی باشد که با پرسپولیس بالای سر نبرد.

✅۴. می‌گفتند ظاهر جنلتمن‌ها را دارد، ولی در جدال با کیروش او را تحریک کرده و مقصر است. شاید! برانکو فرشته نبود. ضعف‌ها و نقص‌های زیادی داشت. ولی فکر می‌کنم همین متنقدان هم در خلوت خودشان باور داشته باشند که او انسانی بهتر از کیروش بود.

✅۵. نظم را به تیم ما آورد و خونسردی و آرامش را. نه که گاهی عنان از کف ندهد، چرا گاهی هم عصبانی می‌شد و کارهایی می‌کرد: در کنفرانس خبری می‌غرید یا بازیکن حریف را هل می‌داد. ولی معمولا ترجیح می‌داد خاموش کنار زمین قدم بزند و با آن صورتی که کمتر حالتی در آن هویدا می‌شد به حوادث بازی نگاه کند. نمی‌دانم در رختکن چگونه بود. ولی خونسردیش در کنار زمین مهم‌ترین عاملی بود که تیمش را به سلطان کامبک این روزهای فوتبال ایران بدل کرد.

✅۶. چرا نباید می‌رفت؟ بر قله فوتبال ایران ایستاده بود، بی‌رقیب اما تیمش-قهرمان سه دوره فوتبال ایران و نایب‌قهرمان آسیا- مقروض و بدهکار است. مدیرعاملش را از حراست سازمان ورزش به مسند مدیرعاملی پرطرفدارترین تیم ایران فرستاده‌اند. دستیارانش حقوق نگرفته‌اند و بازیکنانش ماه‌ها دستمزد طلب دارند. کشوری در تحریم که نمی‌تواند حتی پول به حساب مربیان فوتبال خارجی بریزد. هشدار را به سبک خودش آرام و در لفافه داده بود. همان روز که گفت فوتبال ایران دارد به‌تدریج آماتور می‌شود. زنگ‌ها شاید همان موقع به صدا در آمده بود.

✅۷. آینده بیش از آن که مبهم باشد، تیره است. همه روندها منفی است. می‌توانست این طور نباشد. می‌توانستیم با پرفسور فصل پنجم را آغاز کنیم و مدعی قهرمانی باشیم. می‌توانستیم باز هم برای فینال آسیا رویابافی کنیم.

می‌توانستیم کشوری در حصر و تحریم نباشیم. فردا می‌توانست چیزی بیش از این لکه درشت و سیاهی باشد که مثل بختک روی سرنوشت ماست.

نشد! نگذاشتند!. ما نمی‌توانیم کاری کنیم. ما فقط بی‌شماریم و برای پیروز بودن بی‌شمار بودن کافی نیست. دنیا جای عادلانه‌ای نیست و این چیزی است که دسته‌های دلار در آن سوی آب‌های خلیج فارس در این دو سال بیش از هر زمان دیگری به ما یادآوری کرده‌اند.

✅۸. خداحافظ رییس. تشکر واژه کمی است برای کاری که تو برای ما و تیم ما کردی. دست‌های خالی ما میلیون‌ها نفر نمی‌تواند برای تو کاری کند. برای خودمان هم نمی‌توانیم کاری کنیم؛ جز آنکه آن‌ها روی قلب‌های زخمی‌مان بگذاریم یا روی سرهای مستاصل‌مان و به افقی خیره شویم که تاریک و سرد است، مثل خاکستر.

✅۹. دوست‌های قدیمی هرگز همدیگر را فراموش نمی‌کنند. شاید دوباره به هم رسیدیم. روزگار به ما یاد داده که امید اگرچه چیز خوبی است، اما خیلی وقت‌ها ریشه‌ای در واقعیت ندارد. با این حال آرزو دیدار، حتی اگر محال هم باشد تنها مسکن درد امروز ماست.

@javadrooh

http: //up. upinja. com/na۹hh. jpeg


📝📝📝ورای ناامیدی و امیدواری..

✍️یاسر عرب

✅در سالهای اخیر با دوستان زیادی برخورد کردم که منزوی، گوشه گیر، افسرده و سرخورده شده‌اند! دراوائل نوشتن را بی فایده می‌دانستند و بعدها خواندن را … چرا که به تجربه زیسته دریافته‌اند آنها که بیشتر می‌دانند و از پس پرده‌ی روندها و رویدادها آگاهی بالاتری دارند و حتی سالها کنش‌گری وسیعتری کرده‌اند، از آدمهای معمولی نا امید‌تر و بی انگیزه‌تر اند! باور اش سخت است اما برخی دیگر از همین گروه، حتی به تازگی «بی عملی» را از جمله‌ی «فضایل» می‌شمارند. گویا آنچنان وضعیت فساد ساختاری اینجای تاریخ و جغرافیا جلوی چشمشان را گرفته که حتی دریایی از اخبار خوب هم نمی‌تواند، غبار چشم وغم دلشان را بشوید! تا لب از لب می‌گشاییم به امید حرکتی می‌شنویم که «بیخیال برادر، با وجود اینهمه مسئول دغل کار چه می‌شود کرد؟ فساد سیستماتیک است پس ولش کن …ای آقا خانه از پای بست ویران است این مملکت با این شرایط دیگر اصلاح بشو نیست و …»

✅در مقابل این گره از آشنایان، دوستانی هم قرار دارند که خود را موظف به حضور در پادگان امیدواری می‌دانند. آنها همواره می‌گویند «ما حق نداریم ناامید بشویم!» انگار امیدواری قرصی است که سه وعده در روز باید مصرف کرد! بدون اینکه بگویند امیدواری «به چی؟» آنها امیدواری را یک حس قائم به خود و یک وظیفه‌ی بشری گرفته‌اند که به شکلی دستوری «باید» باشد! ایشان اکثر نقدها را مترادف سیاه نمایی می‌گیرند و به کسی اجازه‌ی ناامید شدن نمی‌دهند! اما در عمل وجوهی مشترک با همان آشنایان ملامت زده (گروه قبلی) دارند. اول اینکه اکثرا در خلوت به این امید واهی که تزریق می‌کنند باوری ندارند. و دوم اینکه در عمل نیز شاهد کنش خاصی از آنها نیستیم! ظاهرا این ابداع امید برای امید یکی از محاسن زیست اجتماعی شان است که شکلی نمایشی و سانتیمانتال یافته! و چرا چنین نباشد؟ انگیزه‌ی حرکت واقعی «جوشش» از درون است، نه «کوشش» از بیرون و فرمایشی!

✅ظاهرا هر دو دسته اما به لحاظ وجودی نیز در یک اتمسفر زندگی، و ذیل یکنوع از «بی افقی» تنفس می‌نمایند! و آن در تنگنا قرار دادن آدمی در دایره‌ی ممکنات و واقعیات. محاسبات اطراف است. به زبان ساده اگر بسیاری از گروه اول به جای اندیشیدن به این گزاره که «در این نظام مبتنی بر زر، زور و تزویر و پارتی بازی، و خفقان، و استکبار و استبداد و.. چه می‌توانیم بکنیم؟» یا،، توصیف بسیاری از گروه دوم با این ادبیات که «هنوز فرصتهای بیشماری در این مملکت وجود دارد و انسانهای شریف زیادی باقی مانده‌اند و فلان پتانسیل‌ها که هنوز فعال نشده و..»

✅هر دو گروه ناامیدان و امیدواران یک گام به عقب بردارند و خود را به جای شهروند جمهوری اسلامی/مدینه‌ی فاضله/شهر قصه‌ی بیژن مفید/ قلعه‌ی حیوانات جورج اورول/مسخ شده‌ی کافکا/ مسافر شهر اوز/ و.. در افقی بالاتر، خود را در بستر خلقت خدا بازیگر صحنه‌ی تاریخ بشریت بدانند، اساسا زمین زندگی شان در زیست جهان دیگری طراحی خواهد شد.

✅آن چشمی که تنها به نقاط منفی یا مثبت ساختار سیاسی و اجتماعی و حتی وضعیت بشری کنونی می‌نگرد اگر در کنار اینهمه نگاه افقی حدقه‌اش چرخشی عمودی داشته باشد خواهد دید که: «الذی خلق سبع سماوات طباقا ما ترى فی خلق الرحمٰن من تفاوت فارجع البصر هل ترى من فطور» آن خدایی که هفت آسمان بلند را به طبقاتی منظم بیافرید و هیچ در نظم خلقت خدای رحمان بی‌نظمی و نقصان نخواهی یافت، باز بارها به دیده عقل بنگر تا هیچ نقص و خلل هرگز در آن توانی یافت؟

✅اینجا شاقول مناسبات آدمیزاد نمی‌تواند بر مبنای شرور و خیرات زیست بشری تنطیم شود و به طور مثال بگوید «من هر چه در این مملکت خراب شده کار کنم بی فایده است» وقتی «هستی» به جای «مملکت» زمین بازی ما تعریف شود دیگر هستی خراب شده نداریم و قدر دان و برکت دهنده به کنش ما نیز خداست نه فلان مردم قدر ناشناس و بهمان مسئول خواب و خائن. موفقیت را درون مان می‌جوییم نه در کتابهای آنتونی رابینز، و پیروزی را با شاقول حضورمان می‌سنجیم نه داده‌های برایان تریسی!

✅اینکه ما وجود، ماهیت و کنش و واکنش خویش را بر مبنای ساعت ساختار سیاسی و اجتماعی امروز ایران یا جهان تنظیم کنیم این آیینه‌ای نیست که قد و قواره‌اش به من و شمای «انسان» بیاید. اینجاست که نه تنها آن آشنایان ناامید و منفعل، بلکه امیدوار‌ترین آدمها با این آیینه‌ی ساختار فعلی بالاخره غمباد می‌گیرند و غمزده به گوشه‌ای می‌نشینند! پس باید آیینه‌ی وجودی ما درافقی بالاتر نصب شود جایی ورای این نا امیدی و امیدواری سطحی و روزمره!

برعارف غم و شادی چه تفاوت دارد؟

ساقیا باده بده، شادی آن، کین غم از اوست!

چنین باد …

@yaser_arab۵۷


✅نویسندگان دو‌مقاله در کتاب «باستان شناسی سیاست‌های جنسی و جنسیتی در پایان عصر قاجار و ‌دوره پهلوی اول» تلاش کرده‌اند تا برخی از ساز و کارهای سیاسی و اقتصادی ای را که به تغییر پرفرمنس‌های جنسیتی در ایران مدرن منجر شده است، به بحث بگذارند.

📌مقاله اول:

بدن سوبژکتیو و ابژکتیو: نگاهی به استراتژی‌های کنترل بدن با تأکید بر تغییر نظم جنسبتی و جنسی در دوره پهلوی اول (مریم دژم خوی و سید حسن موسوی شرقی)

📌مقاله دوم:

نفت به مثابه باتلاق: بررسی باستان شناختی مشارکت اقتصادی و‌مالکیت زنان در ایران معاصر (لیلا پاپلی یزدی، عمران گاراژیان و گوهر سلیمانی رضا آباد)

✅انجمن زنان پژوهشگر تاریخ شما عزیزان را به جلسه معرفی این کتاب با حضور دکتر مریم دژم خوی دعوت می‌کند.

زمان: دوشنبه ۲۷ خردادماه ساعت ۱۶

مکان: ساختمان آرشیو اسناد ملی. طبقه ۴. کتابخانه انجمن زنان پژوهشگر تاریخ

https: //t. me/zananepazhoheshgartarikh۱۳۹۶


📝📝📝سابقه عملیات پرچم دروغین در خلیج فارس

✍🏻محسن صلح دوست

✅حملات اخیر به نفتکش‌ها در خلیج فارس احتمالا یک عملیات «پرچم دروغین» (عملیاتی ساختگی و صحنه‌سازی شده برای متهم کردن رقیب) است. در این نوشته نشان می‌دهیم که عملیات پرچم دروغین چطور انجام می‌شود.

در خرداد سال ۴۶ جت‌ها و قایق‌های تندرو اسرائیلی به کشتی آمریکایی به نام یو. اس. اس لیبرتی در ساحل شبه‌جزیره سینا حمله کردند و ۳۴ ملوان آمریکایی را کشتند تا ایالات متحده را به جنگ شش روزه (اعراب و اسرائیل) بکشانند. [۱]

✅بر اساس این سند سازمان سیا، موشه دایان وزیر دفاع وقت اسرائیل، شخصا دستور حمله به کشتی جنگی آمریکا را صادر کرده است. بنابر گزارش یکی از ژنرال‌های تحت امر دایان با این اقدام مخالف بوده و گفته «این یک جنایت محض است».

سفیر سابق آمریکا در لبنان، دوایت پورتر، فاش کرد که مکالمه‌ای میان یک خلبان اسرائیل با اتاق جنگ اسرائیل درباره این حمله انجام شده که توسط آژانس امنیت ملی به ثبت رسیده و در اختیار سیا قرار گرفته است.

✅-خلبان اسرائیلی به اتاق جنگ ارتش اسرائیل: این یک کشتی آمریکایی است. آیا هنوز می‌خواهید ما حمله کنیم؟

-اتاق جنگ اسرائیل: بله، دستور را اجرا کنید.

-خلبان اسرائیل: اما قربان، این یک کشتی آمریکایی است، من می‌توانم پرچم را ببینم.

-اتاق جنگ اسرائیل: اهمیتی ندارد، بزنیدش.

بر اساس سند سازمان سیا، مکالمه مذکور میان خلبان و اتاق جنگ اسرائیلی، کوچکترین تردیدی درباره اینکه اسرائیل متوجه آمریکایی بودن کشتی لیبرتی نشده، باقی نمی‌گذارد.

✅در این گزارش دولت آمریکا آمده: (در زمان حمله به کشتی جنگی آمریکا) هوای صاف و مساعدی در محل حمله وجود داشته، شماره کشتی لیبرتی (جی. تی. آر ۵) به وضوح روی بدنه ثبت شده بوده و پرچم آمریکا در احتزاز بوده است. [۲]

✅خلبان یک بالگرد هم در تماس با یک مرکز اسرائیلی گزارش داده که پرچم آمریکا را روی کشنی دیده. و شماره کشتی را (جی. تی. آر ۵) گزارش می‌کند که روی بدنه نوشته شده است. مسئول کنترل به خلبان گفته: «شماره کشتی اهمیتی ندارد».

در گزارش دیگری از سیا باز همین موارد تایید شده: هوای صاف و دید مناسب، آشکار بودن پرچم آمریکا، ثبت شده بودن شماره مشخص کشتی بر روی بدنه.

✅در گزارش دیگری از سازمان سیا این حمله اسرائیل به ناو جنگی آمریکا، ابتدا لغو شده بوده، نه به دلیل اینکه کشتی شناسایی شده (به عنوان یک کشتی آمریکایی)، بلکه چون به نظر می‌رسید به واسطه این حمله کشتی جنگی آمریکا غرق شود. [۳]

✅مهمترین بخش این عملیات که در گزارش‌های فوق الاشاره آمده،

تقابل سازمان سیا با وزارت دفاع آمریکاست. سیا عامدانه توصیه وزارت دفاع جهت خبرکردن اسرائیل از حضور کشتی‌های آمریکایی در منطقه جنگی را رد می‌کند.

این تصمیم آسیب‌پذیری کشتی لیبرتی را به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش داد چراکه باعث افزایش شانس شناسایی آن کشتی به عنوان کشتی دشمن و حمله اسرائیل به آن شد. [۴]

✅سوال این است: آیا عوامل اسرائیل بر تصمیم سیا اثر نگذاشتند تا اولا حمله به کشتی را تسهیل کنند و دوما درصورتی که مشخص شد حمله کار اسرائیل بوده، توجیه کردن حمله را ساده‌تر کنند؟

در حالی که شواهد کافی برای بررسی فرضیه اول وجود ندارد، این سند سیا مربوط به بخش دوم فرضیه بالاست. این سند نشان می‌دهد که اسرائیل دست‌کم شش ساعت قبل از حمله به کشتی جنگی آمریکا، از هویت این کشتی آگاه بوده است. [۵]

✅پس فرضیه دوم احتمالا درست است: برخی عوامل اطلاعاتی اسرائیل در داخل سیا شرایط را برای توجیه این حمله آماده کردند.

https: //ibb. co/۸۵vq۵Bf

[۱] https: //www. cia. gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP۷۹B۰۱۷۳۷A۰۰۰۱۰۰۰۴۰۰۰۵-۲. pdf

[۲] https: //history. state. gov/historicaldocuments/frus۱۹۶۴-۶۸v۱۹/d۲۸۴

[۳] https: //www. cia. gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP۸۴B۰۰۰۴۹R۰۰۰۹۰۲۳۵۰۰۱۰-۷. pdf

[۴] https: //www. cia. gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP۶۹B۰۰۳۶۹R۰۰۰۲۰۰۲۹۰۰۴۱-۸. pdf

[۵] https: //www. cia. gov/library/readingroom/docs/DOC_۰۰۰۱۲۸۶۸۳۵. pdf

@iranmaa


📝📝📝اردوغان مانند همه پوپولیست‌ها از شعار تفرقه بینداز و حکومت کن استفاده می‌کند. چپ گرایان ترکیه برای پیروزی در انتخابات شهرداری استانبول که اردوغان با تقلب از آنان پس گرفت، با وام گرفتن مفهوم عشق صوفیانه- به جای برجسته سازی سیاست هویتی یا سکولاریسم و اسلام یا کرد و ترک- آن را معطوف به نابرابری‌های اقتصادی و طرفداران دیندار اردوغان کرده‌اند.

✍🏻ملوین اینگلبی

آتلانتیک

✅سناریوی زیر را در نظر بگیرید: «شما رهبر اپوزیسیون در یک جامعه دو پارچه هستید. در میان شگفتی، شما در یک انتخابات محلی پیروز می‌شوید و رقیب قدرتمند خود را که حاکمیت؛ فضای عمومی و سانسور رسانه‌ها است، کنار می‌زنید و شهردار بزرگ‌ترین شهر آن کشور (ترکیه) می‌شوید. با این حال با فشار حکومت و مقاماتی که در راس آن قرار دارند، با جرزنی آرا باطل می‌شود، شما را از محل کارتان بیرون می‌اندازند و اعلام می‌کنند که یک انتخابات جدید در راه است.»

✅سناریوی بالا، اتفاقات چند ماه اخیر ترکیه را به تصویر می‌کشد که امام‌اوغلو، شهردار منتخب استانبول از حزب جمهوری‌خلق ترکیه از محل کارش بیرون شد تا از نو برای رقابت با رقیب خود از حزب عدالت و توسعه، یعنی بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر سابق ترکیه آماده شود. این سخت‌ترین موقعیت کریم امام‌اوغلو، شهردار اخراجی استانبول است که با آن مواجه شده است. درحالی‌که ترس این وجود داشت که خیابان‌های استانبول توسط معترضان اشغال و خشونت فراگیر شود، او به تاکتیکی ترسناک‌تر علیه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و رئیس حزب عدالت و توسعه متوسل شد: «عشق». امام‌اوغلو پس از اخراج از دفتر کار خود در شهرداری استانبول، در میان طرفداران خشمگین خود گفت: «آنها می‌خواهند بین ما درگیری بیندازند. اما ما مردم، نمی‌خواهیم جنگی بین خودمان داشته باشیم، ما روی در آغوش گرفتن یکدیگر اصرار خواهیم کرد.»

متن کامل در فایل اینستنت ویو👇

@ganji_akbar

yon. ir/jvjva


📝📝📝جنبش سبز نوستالژی یا راهکار

#ده‌سالگی‌جنبش‌سبز

✅کلمه: مسائل مربوط به جنبش سبز و شرایط امروز کشور را در قالب یک اقتراح با مخاطبان خود در میان گذارده و پاسخ نویسندگان و فعالان و صاحبنظران را در روزهای آتی که جملگی ایام موسوم به شکل گیری و ریشه دوانی جنبش سبز ملت ایران است، منتشر می‌کند. همچنین این باب گشوده است تا تمامی نویسندگانی که خود را مخاطب این پرسش‌ها می‌یابند و برای آن دغدغه یا مسئله‌ای دارند پاسخ خود را برای ما ارسال کنند تا رنگین کمان ملت که در خرداد ۸۸ برآمد و آن جنبش بیافرید، سهم خود و حق خود را در نقش آفرینی در تولید متون و ادبیات دهمین سالگرد جنبش سبز ادا کند.

✅متونی که در ایام آتی ذیل مسئله فوق در کلمه منتشر می‌شوند حاوی نکاتی سرنوشت ساز و تذکراتی بنیادین اند؛ برخی از نویسندگان بر شکل گیری مجمعی ملی برای نجات ایران از قید و بند استبداد سیاه حاکم بر آن تاکید کرده‌اند. دسته‌ای خواهان مشارکت زنده و موثر رهبران جنبش، بویژه مهندس میرحسین موسوی در قبال مسائل و رخدادهای حیاتی پیشاروی کشور و ملت شده‌اند و جمعی از اصلاح بنیادین قانون اساسی سخن رانده‌اند. در تمامی متون فوق آنچه به چشم می‌خورد دغدغه منافع کشور و حقوق ملت و رهایی ایران در کنار انتقادات اساسی به جنبش و نحوه پیش برد و سرکوب آن نهفته است و کلمه بی کم و کاست و ذره‌ای قضاوت یا دخالت به انتشار آنهمه دست می‌یازد.

✍🏻منصوره_شجاعی

✅در پاسخ به این پرسش که چرا همچنان درایران با تمام تغییر وتحولات رخداده و سرنوشت هولناک و سخت ملت از جنبش سبز سخن می‌گوییم و برای آن اهمیتی ویژه قائل هستیم، شاید بهتر باشد باردیگر جنبش سبز را تعریف کنیم و شاخص‌های تداوم حیات این جنبش و تاثیرگذاری آن بر حرکت‌های اجتماعی دیگر را بررسی کنیم.

✅جنبش سبز به عنوان یک حرکت اجتماعی فراگیر دراعتراض به نتایج انتخابات بهار سال ۱۳۸۸ شکل گرفت. خیزش عمومی برآمده از این جنبش و أراده تسخیرخیابان از سوی شرکت کنندگان آن علیرغم سرکوب و دستگیری‌های گسترده، تازمستان ۱۳۸۹ وتا حصررهبران نمادین آن ادامه داشت. پس از آن دوران، هرچند این جنبش ظهورفیزیکی و مرئی در خیابان‌ها نداشت اما تاثیر رویکرد دموکراتیک، نوع مطالبات و روش‌های به کار گرفته شده در این جنبش تاثیرات قابل مشاهده و قابل سنجشی بر سلوک فردی و اجتماعی اعضای جامعه در عرصه مبارزات سیاسی، اجتماعی و حتی درزندگی روزمره آنان تا به امروز گذاشته است.

✅دراثبات این نظریه میتوان به چند نمونه ازویژگی‌های ماندگار جنبش سبز اشاره کرد:

✅فاصله گیری انتقادی از مفهوم خشونت. رویکرد مدنی و دوری گزینی از خشونت‌های برنامه ریزی شده فضیلتی چشمگیر در میان جنبش سبز بود که به حرکت‌های اجتماعی دیگرپس از آن نیز اشاعه یافت. هرچند این فضیلت پیش از شکل گیری جنبش سبزنیز از سوی حنبش‌های مدنی و به طور مشخص از سوی جنبش زنان ترویج میشد اما گستردگی وعمومیت جنبش سبز، این میراث را درمیان کنشگران حرکت‌های اجتماعی به نوعی نهادینه ساخت.

✅فردیت و اهمیت احترام به حقوق شهروندی. این ویژگی با همان شعار اولیه جنبش یعنی «رای من کجاست» به سرعت افکار عمومی را متوجه روح حاکم بر این مفهوم کرد. این شعار ابتدا به مقوله حق و حق رای شهروندی اشاره داشت وسپس اشاره به «من» یعنی اشاره به فردیتی داشت که فرای جریانات و تعلقات سیاسی و ایدئولوژیک درپی کسب حق خویش به عنوان یک شهروند پا به عرصه مبارزات اجتماع گذاشته بود. درواقع این شعار بشارت پدیداری انسان مدرن «خود بنیادی» را می‌داد که در عرصه مبارزات اجتماعی با عاملیت واراده مندی در پی رقم زدن سرنوشت سیاسی و اجتماعی خویش است. ردپای این شعار در نحوه نگرش و بیان مطالبات حرکت‌های اجتماعی پس از جنبش سبز تا به امروز نیز دیده می‌شود.

3. تکثر گرایی و احترام به دیگری. مشروعیت عمومی جنبش سبز مدیون حضور رنگارنگ و متکثر روشنفکران سکولار و کنشگران مدنی آن از نحله‌های مختلف فکر و اقشار گوناگون جامعه بود. تولید گفتمان دفاع از «دیگری» به ویژه دفاع از اقلیت بهایی و نیز دفاع از اقلیت‌های جنسی درجامعه حاصل این ویژگی بود. این نوع نگرش منشا حضور ائتلاف‌های متکثرو بیانیه‌های مشترکی شد که با توافق گروه‌ها و نحله‌های مختلف فکری منتشر می‌شد. نتایج نگرش دیگر پذیری به ویژه در میان کنشگران جنبش سبز که به تارگی از ایران خارج شده بودند به وضوح قابل مشاهده بود.

👈🏻متن کامل:

yon. ir/jB۲bQ

✅@kaleme


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ خط امام، اصلاحات و جنبش‌ سبز

✍🏻 سعید حجاریان

✅ صدا و سیما خود را در برابر نمایندگان مردم، پاسخگو نمی‌داند/ رسانه ملی به منزله ارگان رسانه‌ای یک حزب سیاسی عمل کرده

✍🏻 محمود صادقی

✅ آقای رئیسی؛ مشارکت، شفافیت و پاسخگویی با فیلترینگ در تعارض است، ابتدا این تعارض را حل کنید.

✍🏻 آذرمنصوری

✅ رئیسی روشن کند آیا قوه قضائیه سالم، حافظ بی چون و چرای حاکمیت است؟

✍️احمد زید آبادی

✅ امتداد سه روزنامه دلواپس را بررسی می‌کند: کانون وکلا زیر ضرب

✍🏻 محمدحسین مهرزاد

✅ مخالفان لایحه اعطای تابعیت به مادر ایرانی‌ها نگاه امنیتی دارند

✍🏻 حمیدرضا جلائی‌پور

✅ جلوی ناامنی در خلیج‌فارس را بگیریم …

✍🏻 مهدی نوربخش

✅ کار سخت کودکان و کار سخت‌تر نهادهای مدنی

✍🏻 لیلا رزاقی

✅ ۵ پرسش در ماجرای تحریم اسنپ

✅ ۲۵ خرداد اکسیر بود؛ یاد رهبرانش سبز …

✅ ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای خالق بحران خطرناک با ایران است. اگر واقعا خواستار جنگ نیست، باید به جای شروط ۱۲ گانه، اهداف قابل دسترسی تعیین کند که برای ایران هم قابل قبول باشد و مسأله از راه دیپلماتیک حل شود.

✍🏻 ادامه

✅ توجه به تهران: خرج آمریکا از برجام نادرست بود و موفق به تغییر رژیم نمی‌شود. با لغو برخی تحریم‌ها می‌توان راه مذاکره را گشود و به برجام ۲ دست یافت.

✍🏻 ادامه

✅ آمریکا به همه دشمنان ایران اسلحه می‌فروشد. دولت آمریکا به عربستان که با اره‌های استخوان بر مخالفانش را کشته، ۱۰۰ میلیارد دلار برای کمک به القاعده، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی هزینه کرده، با سلاح‌های آمریکایی هزاران یمنی را کشته و ۱۷ میلیون نفر از آنان را با گرسنگی مواجه کرده؛ نه تنها بیشترین سلاح را فروخته، بلکه مخفیانه سعودی‌ها را به فناوری هسته‌ای مجهز کرده و راه آنان برای دستیابی به سلاح‌های اتمی را باز کرده است.

✍🏻 ادامه

✅ خاتمی عامل وضع موجود است؟

✍🏻 رضا کیانی

✅ اگر خبر دردناک قتل فجیع علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه مقدمه‌ی افزایش آگاهی عمومی درباره‌ی شرایط فوق‌العاده غیرانسانی زندان فشافویه و بسیاری از زندان‌های شهرستان‌های ایران نشود …

✍🏻 ادامه

✅ خانه مصدق مصادره نشود

✅ آقای رییسی! بیعت‌تان را بردارید

✍🏻 محمد مهاجری

✅ جای خالی «ایده ایران»؟

✅ چرا سالم زندگی کردن در ایران دشوار شده است؟

✅ فرصت آبه

✍🏻 سید محمد هادی موسوی

✅ وضعیت نگران کننده حسین سپنتا در پنجاه و سومین روز اعتصاب غذا و هشدار در خصوص وضعیت جسمی وی

✅ فراخوان مجدد طبقه متوسط

✍🏻 محمدجواد غلامرضا کاشی

✅ امتداد سه روزنامه دلواپس را بررسی می‌کند: شریعتمداری: داریم انتقام مردم ژاپن را از امریکا می‌گیریم.

✍🏻 محمدحسین مهرزاد

✅ مذاکرات شینزو و ظریف در فرودگاه!

✍🏻 احمد زیدآبادی

✅ زنده باد اصلاحات. گزارشی از سفر به گیلان

✍🏻 آذر منصوری

✅ چند نکته درباره سفر شنزو آبه به تهران

✍🏻 داوود حشمتی

✅ علی شکوری راد در ضیافت افطار حزب اتحاد آذربایجان شرقی: ورای ناامیدی هیچ چیز نیست، باید امید آفرینی کرد/مذاکره به نوعی درحال انجام است/ بهتر بود در انتخابات مجلس ششم هاشمی را در لیست‌مان می‌گذاشتیم

✍🏻 ادامه

✅ کدام مسئولان نظام باید دارایی خود، همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند؟

✅ این تصویر مراسم ازدواج «ایندیرا گاندی» را در سال ۱۹۴۲ نشان می‌دهد. ایندیرا گاندی هیچ نسبتی با: مهاتما گاندی» رهبر کبیر استقلال هند نداشت٬ بلکه او دختر «جواهر لعل نهرو» از یاران گاندی در مسیر استقلال هند و اولین نخست وزیر هند بود.

✍🏻 ادامه


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ مهدیانی:

آیا در مورد حجاب هم مثل ماهواره می‌شه عمل کرد؟ داشتن ماهواره غیر قانونیه و تا دیروز دیش‌ها رو از پشت بام‌ها جمع می‌کردن اما امروز خودشون برای آقای کروبی و موسوی نصبش می‌کنن/ یعنی می‌شه بعضی جاها تسامح و تساهل به خرج داد و چشم‌ها را بست ….

✅ Milad Alavi:

مهلت ۱۱۳ روزه #ایران برای تصویب #CFT و #پالرمو، امروز در حالی به پایان رسید که ماده ۲۵ الحاقی مکرر آیین‌نامه مجمع تشخیص، مهلت اظهارنظر این نهاد درباره مصوبات مجلس که در #شورای_نگهبان رد می‌شوند را ۳ ماه اعلام کرده و این یعنی؛

بی قانونی به سبک مجمع …

#FATF

✅ Siavash Fallahpour:

گزارش تکان‌دهنده اینترسپت از میزان نفوذ #ابوظبی در کاخ سفید؛ تحقیقات سازمان اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد یک تاجر اماراتی در سال ۲۰۱۷ از تحولات داخلی کاخ سفید و دولت ترامپ برای امارات جاسوسی می‌کرده

#رشتو

مرجع

✅ تاریشکا 🎗:

این دو دسته‌گی مذهبی/غیرمذهبی یا باحجاب/ کم‌حجاب (چیزی به نام بی‌حجاب تو ایران نداریم) اگر به زندگی عادی مردم بکشه فاجعه‌ست. تصور کنید بوتیک‌دار، سوپری، شیرینی‌فروش، داروخونه، بنا به سلیقه‌ش به شما کالایی نفروشد. دکتر، روانشناس، وکیل، آرایشگر، عکاس، راننده، معلم خدمات ندن بهتون

✅ مازیار خسروی:

انگار همین دیروز بود. پشت بلندگو می‌گفت چندتا خس و خاشاک …

با بیانه #میرحسین دویدم سر یوسف‌آباد؛ میان رهگذران بهت‌زده پخش می‌کردم. لباس‌شخصی‌ها ریختند سرم. عینکم شکست، سر و صورتم درب و داغان شد. مردم از زیر مشت و لگد درم آوردند، فراریم دادند. رسیدم خانه تمام تنم کبود بود …

✅ مسعود باستانی:

#نمیتوانم_ننویسم

۱/۲

زمستان #سال۸۸ به #زندان #رجایییشهر تبعید شدم و چندین ماه در کنار متهمان به #قتل و زندانیانی که به مجازات #قصاص محکوم شده بودند، ساکن شدم.

مرجع

✅ Ehsan Mansouri 🎗:

خطای مهم ایران این بود که شروع کرد به رفع اتهام از حملات دیروز و زمین را به توپخانه مثابل واگذار کرد.

درست همزمان با حمله باید کارزار خبری به راه می‌انداختیم، می‌گفتیم به کشتی‌های مهمان ما (ژاپن) حمله شده، عربستان-امارات-اسرائیل را متهم می‌کردیم و تقاضای نشست شورای امنیت می‌دادیم

✅ محمدرضا بادامچی:

رفت‌وآمدهای دیپلماتیک اخیر به #تهران، نشان از دیپلماسی فعال و فرهنگ صلح‌طلب مردم #ایران دارد. امیدواریم حضور #آبه بتواند #آمریکا را به #برجام برگرداند.

نمایندگان برخلاف قانون، در جریان رفت‌وآمد میانجی‌ها نیستند. از مسئولان می‌خواهیم موضوعات را با نمایندگان مطرح کنند.

✅ نگار مرتضوى:

کالین پاول، وزیر خارجه دولت بوش سال ۲۰۰۳ در سازمان ملل سخنرانی معروفی درباره سلاح‌های کشتار جمعی صدام کرد که زمینه‌‌ساز حمله آمریکا به عراق شد. اما سالها بعد ثابت شد آن سلاح‌ها وجود نداشتند و پاول اعتراف کرد آن سخنرانی معروف، نقطه تاریکی در کارنامه‌اش است.

مرجع

✅ 🇮🇷 محسن بیات‌زنجانی:

یکی از مهمترین یافته‌های سیاسی من در #توئیتر این بوده که سفارت #روسیه در #ایران جزئی از خاک‌خودش محسوب شده ولی سفارت مثلا #ایتالیا، جزئی از خاک خیابان #فردوسی و حواشی‌اش!

به همین دلیل بی‌حجابی در اولی موجه بوده و در دومی بی‌شرمی، بی‌حیائی، مزدوری و …

✅ الهه کولایی:

سیاست اجبار حجاب شکست خورده است. نه گشت ارشاد و نه کنترل اتوموبیل‌ها و رودررو قرار دادن مردم، این سیاست را اجرایی نخواهد کرد. اجرای احکام اسلامی را در برخورد با فاسدان و رانت خواران به نمایش بگذارید.

✅ Katy Radjabi:

۵۰۸ روز بازداشت موقت

خبر اومد:

سلام، سام امروز زنگ زده، خوب بوده. سلمونی بوده و ریشش رو از ته زده.

۲۹ ام ساعت ۱۱ ملاقات داره.

من هم ذوق کردم. حالا باز چند روز هیجان دارم. صداش رو ۵۱۰ روزه که نشنیدم ولی توی گوشم دارم و به روح آرامش ایمان دارم.

#سام_رجبی

#امید_برای_طبیعت

✅ صدف صمیمی:

«از #سعیدعابد دعوت شده بود تا به عنوان سخنران پیش‌خطبه نماز جمعه تهران در موضوع امر به معروف و نهی از منکر سخنرانی کند، اما او نپذیرفت و ستاد نماز جمعه طی بیانیه‌ای از او قدردانی کرد.»

خیابونم هم به اسمشون می‌شه یا همایش فرهنگی به نامشون کفایت می‌کنه؟

✅ Farzad:

از آیت‌الله سیستانی استفتا شده که حکم عاشق شدن چیه؟

جواب داده: «امر غیراختیاری، حکم ندارد.»

شاعرانه‌ترین فتوا از صدر اسلام تا حالا:))

✅ احسان بداغی:

آنطور که از دوستان کسب اطلاع کردم، #علی_معینی امروز در زندان ویلاشهر اصفهان تن به انجام #کار_اجباری نداده و گفته این تمرد هر گونه عواقبی هم برای او داشته باشد، مهم نیست، ولی به هیچ عنوان این شرایط و خواسته‌های زندان را نمی‌پذیرد.


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ مهدیانی:

آیا در مورد حجاب هم مثل ماهواره می‌شه عمل کرد؟ داشتن ماهواره غیر قانونیه و تا دیروز دیش‌ها رو از پشت بام‌ها جمع می‌کردن اما امروز خودشون برای آقای کروبی و موسوی نصبش می‌کنن/ یعنی می‌شه بعضی جاها تسامح و تساهل به خرج داد و چشم‌ها را بست ….

✅ Milad Alavi:

مهلت ۱۱۳ روزه #ایران برای تصویب #CFT و #پالرمو، امروز در حالی به پایان رسید که ماده ۲۵ الحاقی مکرر آیین‌نامه مجمع تشخیص، مهلت اظهارنظر این نهاد درباره مصوبات مجلس که در #شورای_نگهبان رد می‌شوند را ۳ ماه اعلام کرده و این یعنی؛

بی قانونی به سبک مجمع …

#FATF

✅ Siavash Fallahpour:

گزارش تکان‌دهنده اینترسپت از میزان نفوذ #ابوظبی در کاخ سفید؛ تحقیقات سازمان اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد یک تاجر اماراتی در سال ۲۰۱۷ از تحولات داخلی کاخ سفید و دولت ترامپ برای امارات جاسوسی می‌کرده

#رشتو

مرجع

✅ تاریشکا 🎗:

این دو دسته‌گی مذهبی/غیرمذهبی یا باحجاب/ کم‌حجاب (چیزی به نام بی‌حجاب تو ایران نداریم) اگر به زندگی عادی مردم بکشه فاجعه‌ست. تصور کنید بوتیک‌دار، سوپری، شیرینی‌فروش، داروخونه، بنا به سلیقه‌ش به شما کالایی نفروشد. دکتر، روانشناس، وکیل، آرایشگر، عکاس، راننده، معلم خدمات ندن بهتون

✅ مازیار خسروی:

انگار همین دیروز بود. پشت بلندگو می‌گفت چندتا خس و خاشاک …

با بیانه #میرحسین دویدم سر یوسف‌آباد؛ میان رهگذران بهت‌زده پخش می‌کردم. لباس‌شخصی‌ها ریختند سرم. عینکم شکست، سر و صورتم درب و داغان شد. مردم از زیر مشت و لگد درم آوردند، فراریم دادند. رسیدم خانه تمام تنم کبود بود …

✅ مسعود باستانی:

#نمیتوانم_ننویسم

۱/۲

زمستان #سال۸۸ به #زندان #رجایییشهر تبعید شدم و چندین ماه در کنار متهمان به #قتل و زندانیانی که به مجازات #قصاص محکوم شده بودند، ساکن شدم.

مرجع

✅ Ehsan Mansouri 🎗:

خطای مهم ایران این بود که شروع کرد به رفع اتهام از حملات دیروز و زمین را به توپخانه مثابل واگذار کرد.

درست همزمان با حمله باید کارزار خبری به راه می‌انداختیم، می‌گفتیم به کشتی‌های مهمان ما (ژاپن) حمله شده، عربستان-امارات-اسرائیل را متهم می‌کردیم و تقاضای نشست شورای امنیت می‌دادیم

✅ محمدرضا بادامچی:

رفت‌وآمدهای دیپلماتیک اخیر به #تهران، نشان از دیپلماسی فعال و فرهنگ صلح‌طلب مردم #ایران دارد. امیدواریم حضور #آبه بتواند #آمریکا را به #برجام برگرداند.

نمایندگان برخلاف قانون، در جریان رفت‌وآمد میانجی‌ها نیستند. از مسئولان می‌خواهیم موضوعات را با نمایندگان مطرح کنند.

✅ نگار مرتضوى:

کالین پاول، وزیر خارجه دولت بوش سال ۲۰۰۳ در سازمان ملل سخنرانی معروفی درباره سلاح‌های کشتار جمعی صدام کرد که زمینه‌‌ساز حمله آمریکا به عراق شد. اما سالها بعد ثابت شد آن سلاح‌ها وجود نداشتند و پاول اعتراف کرد آن سخنرانی معروف، نقطه تاریکی در کارنامه‌اش است.

مرجع

✅ 🇮🇷 محسن بیات‌زنجانی:

یکی از مهمترین یافته‌های سیاسی من در #توئیتر این بوده که سفارت #روسیه در #ایران جزئی از خاک‌خودش محسوب شده ولی سفارت مثلا #ایتالیا، جزئی از خاک خیابان #فردوسی و حواشی‌اش!

به همین دلیل بی‌حجابی در اولی موجه بوده و در دومی بی‌شرمی، بی‌حیائی، مزدوری و …

✅ الهه کولایی:

سیاست اجبار حجاب شکست خورده است. نه گشت ارشاد و نه کنترل اتوموبیل‌ها و رودررو قرار دادن مردم، این سیاست را اجرایی نخواهد کرد. اجرای احکام اسلامی را در برخورد با فاسدان و رانت خواران به نمایش بگذارید.

✅ Katy Radjabi:

۵۰۸ روز بازداشت موقت

خبر اومد:

سلام، سام امروز زنگ زده، خوب بوده. سلمونی بوده و ریشش رو از ته زده.

۲۹ ام ساعت ۱۱ ملاقات داره.

من هم ذوق کردم. حالا باز چند روز هیجان دارم. صداش رو ۵۱۰ روزه که نشنیدم ولی توی گوشم دارم و به روح آرامش ایمان دارم.

#سام_رجبی

#امید_برای_طبیعت

✅ صدف صمیمی:

«از #سعیدعابد دعوت شده بود تا به عنوان سخنران پیش‌خطبه نماز جمعه تهران در موضوع امر به معروف و نهی از منکر سخنرانی کند، اما او نپذیرفت و ستاد نماز جمعه طی بیانیه‌ای از او قدردانی کرد.»

خیابونم هم به اسمشون می‌شه یا همایش فرهنگی به نامشون کفایت می‌کنه؟

✅ Farzad:

از آیت‌الله سیستانی استفتا شده که حکم عاشق شدن چیه؟

جواب داده: «امر غیراختیاری، حکم ندارد.»

شاعرانه‌ترین فتوا از صدر اسلام تا حالا:))

✅ احسان بداغی:

آنطور که از دوستان کسب اطلاع کردم، #علی_معینی امروز در زندان ویلاشهر اصفهان تن به انجام #کار_اجباری نداده و گفته این تمرد هر گونه عواقبی هم برای او داشته باشد، مهم نیست، ولی به هیچ عنوان این شرایط و خواسته‌های زندان را نمی‌پذیرد.


📝📝📝٢٥خرداد اکسیر بود؛ یاد رهبرانش سبز..

📌بهاره هدایت

✅٢٥خرداد حوالی عصر، از بیقراری و دلشوره داشتم تلف میشدم؛ ساعت ۵ شده بود و من به جایی اینکه انقلاب باشم تو میدون آرژانتین دنبال تاکسی میگشتم.. حالا کلا ۲ دقیقه نشده بود که منتظر تاکسی بودما! دستبند سبزمو کنار دستبند سفیدم بستم و نشستم تو تاکسی.

راه بند اومده بود. حس میکردم روحم از بدنم جدا شده و خودش رفته میدون انقلاب و من اینجا باید وایستم پول خرد پیدا کنم بدم به راننده که از حوالی خ وصال گفت: پیاده شید، من دیگه جلوتر نمیرم!

✅با این فکر که چرا اینقدر پولدار نیستیم که با هلیکوپتر بریم سر قرار، پیاده شدم!

حوالی پمپ‌بنزین وصال، جمعیت پراکنده اما قابل توجهی، داشتن میرفتن به سمت میدون انقلاب. خوشحال شدم که پس تجمع آبرومندی برگزار میشه! نمیدونستم که چی در انتظارمونه..

یک ماه قبل با بچه‌های تحکیم رفته بودیم پیش یکی از اساتید که باهاش مشورت کنیم. رای ما کروبی بود و او طرفدار میرحسین.

به ما گفت: کروبی به‌جای خود، اما شما شخصیت موسوی رو نمیشناسید و و.. و نتیجه‌گیری‌مون این شد: حیف اینم جو جنبش سبزی گرفتتدش! آخه میرحسین و آزادی؟!

✅خلاصه از موسوی خوشم نمیومد. تیپیک انقلابی بود. پیش‌فرضم این بود که این آدما تو شکاف ملت و دولت، سمت ملت رو نمیگیرن، انگار قرارشون با خودشون همینه.. ولی اون مرد کار دیگه‌ای کرد..

✅از عصر٢٥خرداد دستبند سبز رو هم بستم؛ با خودم گفتم دیگه یکی شدیم، او هم از ماست..

بالاخره رسیدیم میدون انقلاب.. و سیل جمعیت.. کی باورش میشد پویش قبل از انتخابات که با شعارهایی مثل لالا لالای لالای.. احمدی بای بای همراه شده بود و به کف و سوت و پایکوبی‌های شبانه آمیخته بود، حالا هم تداوم پیدا کنه؟! حالا که دهن به دهن میچرخید: #حکم_تیر_دارن..

با یه دسته تازه‌وارد وارد جمعیت شدیم و شروع کردیم به شعار دادن. دقیق یادمه اولین باری بود که باید میگفتم: یاحسین میرحسین. چقدر گفتن این شعار سختم بود، به نظرم واپس‌گرایانه میومد. به خودم گفتم: این رمز وحدته تا وقتی اون پاش وایسته. اون کنار کشید ما هم کنار میکشیم..

مشغول هوار زدن بودیم که ۳نفر برگشتن یه جوری نگاهمون کردن که یعنی چقدر شما ضایعید!

✅بالاخره یکی اومد بهمون گفت: هیسسس.. تجمع سکوت ه! دور و برمو نگاه کردم دیدم نه جدی سکوته! منم جوگیر، بعدش هر دو نفری رو که با هم بلند حرف میزدن خفت میکردم که: آقا سکوته، رعایت کنید!

✅جدی جدی سکوت بود! اونقدر ساکت بود که یادمه یه لحظه سرمو گرفتم بالا یه جوری که فقط آسمون دیده میشد و دستهای سبزپوش برافراشته.. حس کردم هیچ صدایی نیست جز صدای شکستن هوایی که از حرکت آونگی این دستها بلند میشه.. آخه چقدر یه چیزی میتونه باشکوه باشه..

بعدش چیزی که توجهم رو جلب کرد حضور زنهای چادری و چند تا روحانی بود، و درست کنارشون دختر و پسرهای آلامد دست تو دست هم. یه جانباز ویلچرنشین هم دیدم، و یکی که با واکر اومده بود.

اعتراف میکنم معنایی از همزیستی تو ذهنم شکل گرفت که پیش از اون مطلقا نبود.

✅آخرش منم رفتم بالای گارد خط brt، تا سر و ته جمعیت رو ببینم.. بیفایده بود! بگم طغیان جمعیت بود؟ بگم سیل بود؟ بگم خروش مردم بود؟.. نمیدونم.. فقط اشک به چشمت میاورد.. بالاخره اومدن.. این مردم معترض بالاخره زیر یه چتر، تو مدنی‌ترین شکل ممکن، اومده بودن کف خیابون..

طرفای دانشگاه شریف، دیگه سکوت شکست. از شعارها اینو خیلی گفتیم: خس و خاشاک تویی، پست‌تر ازخاک تویی،..

زور تویی کور تویی، هالهٔ بی نور تویی، دلیر بی‌باک منم،

مالک این خاک منم. خدا این طبع شعر ایرانی‌جماعت رو ازش نگیره

تو میدون آزادی جای تکون خوردن نبود؛ لبریز از جمعیت..

✅حسرت میخوردم که چرا شعارها یه‌دست نیست تا به گوش هلیکوپتری که مدام بالای سر مردم میچرخید، برسه و پیام رو درست منتقل کنه! البته چو افتاده بود که گیرنده پیام خودش تو هلیکوپتره!

حوالی ۷ ونیم دیگه صدام درنمیومد. کم کم برگشتیم م انقلاب.

✅از ترس دستگیری خونه نرفتم. این شد که سر میدون انقلاب تاکسی گرفتم واسه شهرک غرب، خونه یه دوستی. ساعت ۸ونیم بود و هنوز نمیدونستم چه اتفاقی افتاده.. و بله.. خبر رسید که ماشه رو چکوندن..

✅۸ ماه آتش به سرمون ریختندو جنبش از رمق افتاد. تجربه ما این شد که از شدت سرخوردگی طی چند سال بعضیامون پیچیدن سمت راست امنیتی، و بعضیا سمت براندازی با تبلیغ جنگ و تحریم.

بقیه هم یه چیزی همین وسطا؛ یا تو زندان و حصر یا همین بیرون تو خفقان؛ هوادار این یا هوادار اون..

✅٢٥خرداد اکسیری بود که امروز دوست و دشمنش دنبال تکرارش‌اند البته به نفع جریان خودشون. حیف که به ثمر ننشست.. اونها در ناحق‌شون پایدار بودن و مسلح، و ما.. چه میدونم.. شاید بی‌تجربه بودیم یا هرچی..

یاد رهبرانش سبز..

http: //up. upinja. com/c۹d۰t. jpeg


📝📝📝هنوز دیر نشده است

✍🏻علیرضا بهشتی‌شیرازی

✅وقتی خبر سفر آیت‌الله خامنه‌ای به جمکران قبل از مذاکره روز پنج شنبه با آقای آبه را شنیدم با خود گفتم او چقدر تنهاست، و دستگاه عریض و طویلی که به عنوان دفترش عمل می‌کند چقدر بی‌صلاحیت و بی‌کیفیت است. در شرایطی که کشور چشم در چشم کینه توزترین دشمنان دوخته است آیا این خبری است که منتشر شود؟ آیا حریف آن را حمل بر ضعف نمی‌کند؟ یا دوست دلش از این اطلاع نگران نمی‌شود؟ مگر در تهران خدا نیست؟

✅حالا کاری است که شده. خودمان هم اگر مشکلی برایمان پیش بیاید به مکان‌های مقدس سر می‌زنیم و آنجا دو ساعت و نیم، بلکه بیشتر وقت ملکوت را می‌گیریم و هیچ نمی‌پرسیم که مگر در شهرمان خدا وجود ندارد. انگاری سائقه‌ای فطری ما را به این کار وا می‌دارد. آنجا که رسیدیم اگر همچنان غرق در بیجک‌ها و حساب‌ و کتاب دفتر دست و پا بزنیم انگاری به آنجا نرفته‌ایم. انگاری خودمان هم می‌‌دانیم که مشکل از مکان نیست، بلکه از حالی است که در آن به سر می‌بریم، که اگر به وضعیتی پاک‌تر منتقل نشود مشکل هرگز تسکین نمی‌یابد. اگر می‌خواهیم بحران فروکش کند باید آن حال مسئله‌آفرین را دریابیم.

✅دوستی را تصور کنید که روزی ده بار به شما زنگ می‌زند و می‌گوید اگر پول دستی احتیاج داشتی روی من حساب کن. آیا او ممکن است از نیازتان آگاه شود و کمک نکند؟ چه رسد به خداوند که بر ما واجب کرده است روزی ده بار به او زنگ بزنیم و بگوئیم دستی می‌خواهیم – دستی راهنما.

✅پس چرا امروز راهنمایی‌مان نمی‌کند. اگر بگوییم دارد راهنمایی می‌کند و همه چیز مثل همیشه رو به راه است دروغ گفته‌ایم. به کشور که نگاه می‌کنی همه جا بهت و سردرگمی می‌بینی. یک باره بیست میلیارد دلار پول بی‌زبان را برای واردات هر تیر و تخته‌ای به بازار می‌ریزند. بار دیگر تامین ارز کالاهای اساسی هم فیه تامل. یک باره ۶۰ تن طلا را پیش‌فروش می‌کنند، بار دیگر کسانی که طلا خریده‌اند به سیخ و صلابه کشیده می‌شوند. یک‌باره تمامی صرافی‌ها را می‌بندند. چند ماه بعد همه را باز می‌کنند. یک بار از مردم می‌خواهند به مسئولان اعتماد داشته باشند. بار دیگر همان مسئولان را بازجویی، ممنوع‌الخروج و دستگیر می‌کنند. حالا کار دولت علنی است و خبرهایش را داریم و خود این نظارت حداقلی از نظم و نسق را اجباری می‌کند. احتمال بدهید آنچه خبرش را نداریم از این هم آشفته‌تر باشد. به رغم تمامی رهنمودهایی که گفته و نوشته می‌شود انگاری هیچ‌کس نمی‌داند چه باید کرد. پس چرا خداوند راه نشان‌مان نمی‌دهد؟

✅چون از ستم پروا نداریم. و او ستمکاران را راهنمایی نمی‌کند. این جمله را به عربی برگردانید و ببینید آیا عین آیه قرآن هست یا نیست.

✅به قول میر سبز ما «هنوز دیر نیست». بلکه تا نفسی می‌آید که بگوید دیر شد هنوز دیر نشده است، اگر قصدی راستین برای بازگشت وجود داشته باشد.

✅آیا می‌خواهید مشکلات کشور از ریشه حل شود؟ حمیت را کنار بگذارید و از ستم بازگردید. آن مکان مقدسی که باید به آن منتقل شد اینجاست. نمی‌گویم یک‌باره دست به تصمیماتی که برایتان هول‌انگیز است بزنید و جهت اداره امور را یک سره دیگرگون کنید. یک آقای صلواتی را از مقام قضا بر دارید، اگر اوضاع بهتر شد سراغ دومی بروید و اگر بدتر شد او را به سمت‌های حتی بالاتر بگمارید.

✅برای ما راحت‌تر است که از کنار به تماشای مکافات کسانی بنشینیم که به خودشان و میهن‌شان ظلم کردند، یا محافظه‌کارانه به توصیه‌های خرد و بی‌ثمری بپردازیم که جز ایمن داشتن گوینده از شوکت صاحبان قدرت مزیتی ندارند. می‌دانیم که حاکمان از خیرخواهی ما خوش‌شان نمی‌آید، خصوصا که تلخ باشد. اما در شرایطی که کیان کشور در معرض تهدید است سزاوار نیست با آنها گونه‌ای سخن بگوییم که با جباران می‌گویند و از آنان چنان پروا کنیم که در برابر تندخویان احتیاط می‌کنند، یا در برابرشان دست به ظاهرسازی بزنیم ….. باید از گفتن حق و مشورت زدن به عدل باز نایستیم، زیرا هیچ انسانی بزرگ‌تر از آن نیست که در اعمالش دچار خطا نشود، مگر آنکه خداوند او را حفظ کند.

@kaleme

http: //up. upinja. com/p۱gzm. jpeg


🎧 پادکست به مناسبت دهمین سالگرد بیست و پنجم خرداد

#ارغوان

این چه رازی است که هر بار بهار

با عزای دل ما می‌آید؟

که زمین هرسال از #خون پرستوها رنگین است

وین چنین بر جگر سوختگان

#داغ بر داغ می‌افزاید

#پادکست

#بیست_و_پنجم_خرداد

#جنبش_سبز

#انجمن_پلی_تکنیک

✅@Kaleme


📝📝📝متن سانسور شده مصاحبه علی مطهری با روزنامه جام‌جم:

✅ (درباره فراخوان رئیسی به دریافت نظرات مختلف درباره قوه قضائیه): این اقدام آقای رئیسی به طور کلی خوب است ولی باید مراقب باشند مثل کار وزیر کشاورزی دولت نهم نشود که شماره تلفن همراه خود را به همه کشاورزان اعلام کرد تا مشکلاتشان را با او در میان بگذارند اما در عمل، از کار و زندگی بازماند.

✅به نظر من آقای رئیسی در درجه اول نظرات کارشناسان قضایی و وکلای دادگستری و برخی نمایندگان حقوقدان مجلس را مورد توجه قرار دهند تا اصلاحات اساسی در قوه قضائیه تحقق پیدا کند.

✅مثلا همه می‌دانند که در سال ۹۴ تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری در کمیسیون قضایی مجلس تغییر کرد و بدون آنکه به صحن مجلس بیاید به عنوان قانون ابلاغ شد.

✅بنابراین در واقع قانون نیست. این تبصره می‌گوید متهمان سیاسی فقط از وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه می‌توانند استفاده کنند، که یک تبعیض ناروای آشکار است.

✅همین طور است عبارتی که در ماده ۲۹ آیین دادرسی کیفری اضافه شد که طبق آن سازمان اطلاعات سپاه به ضابطان دادگستری افزوده شد.

✅و همین طور حذف ماده ۱۹۰ که می‌گفت تحقیقات اولیه از متهم بدون حضور وکیل اعتبار ندارد.

✅این هرسه مورد بدون اینکه به صحن مجلس بیاید به عنوان قانون ابلاغ شد در حالی که در واقع اینها قانون نیست و باید کأن لم یکن تلقی شود و آنچه اصالت دارد متن قانون آیین ‌دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ است.

✅مطلب دیگر اجرا نشدن قانون جرم سیاسی است که تاکنون ندیده‌ایم اجرا شود و ظاهرا قضات تحت تأثیر بازجوها همه متهمان سیاسی را متهم امنیتی معرفی می‌کنند و راه اجرای این قانون را می‌بندند.

✅ اگر فعلا آقای رئیسی همین چهار اصلاح را انجام دهند کار بزرگی انجام داده‌اند/ کانال مطهری

yon. ir/kjAKh


📝📝📝مذاکره، تسلیم ایران نیست

✍🏻حمیدرضا جلایی‌پور

✅روشن است که از منافع ملی هر کشور باید قوای حکومتی (اعم از کشوری و لشگری) و نیروهای جامعه مدنی هر‌کشور دفاع کنند و هیچ کشور ثالثی نمی‌آید از منافع ملی کشور ما دفاع کند. اصل مذکور یکی از اصول روشن حکمرانی «مستقل» کشورهاست.

✅باز روشن است دفاع از منافع ملی (و دفاع از سرزمین) به شرایطی نیاز دارد، در اینجا فقط به دو شرط آن اشاره می‌کنم:

✅اول اینکه تمام توان نظامی و بازدارندگی کشور باید در خدمت دیپلماسی کشور باشد نه بالعکس. اگر حاکمیت جواد ظریف را نمی‌پسندد، قاسم سلیمانی را وزیر خارجه کند.

✅شرط دوم اینکه دیپلماسی کشور از ارتباطات و مذاکره با همه کشورهای جهان باید بهره ببرد.

✅در یک دیپلماسی سالم و نرمال هم روسیه، هم چین و هم آمریکا دنبال منافع خودشان هستند و حافظ منافع ملی ایران نیستند و دیپلمات‌های کشور ما باید قادر باشند با تمام کشورهای موثر جهان (چه کشورهایی که با ایران تضاد منافع دارند و چه کشورهایی که با ایران تضاد منافع ندارند) ارتباط و مذاکره داشته باشند و بدین‌سان منافع ملی ایران را دنبال کنند.

✅آمریکاستیزی اثر مثبت دیپلماسی سالم و نرمال ایران را کم می‌کند و متاسفانه کشور ایران به کارت بازی روسیه، چین و حتی اروپا تبدیل می‌شود.

✅حتی در زمان جنگ ایران و عراق تسخیر بلندمدت سفارت آمریکا (نه دو سه روز که بیش از چهارصد روز) و خصیصه «آمریکاستیزی» دیپلماسی نرمال ایران را ناکارآمد کرد و ایران فرصت‌های سیاسی مناسبی را برای تامین بهتر منافع و مصالح ملی‌اش از دست داد (مثل فرصت پس از آزادسازی خرمشهر، یا فرصت سال ۶۶ قبل از سقوط فاو).

✅به‌طورکلی، ۴۰سال آمریکا‌ستیزی در سیاست خارجی لزوما به توسعه‌ درون‌زا و استقلال همه‌جانبه ایران کمک نکرده است.

✅زیرا: میانگین رشد اقتصادی ایران بعنوان دومین کشور نفتی و گازی جهان در حدود دو‌ونیم در‌صد بوده و مردم ایران (به‌جز مدت کوتاهی) تا‌کنون از تورم دو رقمی رنج برد‌ه‌اند، پول ملی به پایین‌ترین ارزش خود رسیده است، اندازه جمعیت متقاضی مهاجرت در بین ایرانیان کم نیست، ناامیدی و بی‌اعتمادی به نهادها‌ی عمومی خیلی بالاست و اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ساله ایران تحقق نیافت.

✅در بحران اخیر خلیج‌فارس و توطئه‌هایی که «گروه‌بی» علیه ایران ساز کرده، باز خصیصه آمریکا‌ستیزی می‌تواند کارآیی دیپلماسی نرمال را ضعیف کند.

✅خوشبختانه در شرایط فعلی همچنان قدرت نظامی و بازدارندگی ایران بالاست و می‌تواند در خدمت دیپلماسی نرمال باشد؛ نه بالعکس.

✅ولی به نظر می‌رسد هم‌اکنون نیز انگاره آمریکا‌ستیزی می‌تواند استفاده از فرصت‌ها را از ایران بگیرد (اگرچه در حرکت تبلیغی و دیپلماسی عمومی و اخیر ایران اتفاق مبارکی افتاده و به جای «نبرد» با آمریکا بر «مقاومت» در برابر آمریکا تاکید می‌شود).

✅حتی ایران با التزام به دیپلماسی نرمال (مثل دوره اصلاحات) می‌توانست به شرایط بحرانی امروز نزدیک نشود و اصلا سروکار ما به قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران نیفتد.

✅ممکن است گفته شود در شرایطی که ترامپ یک‌طرفه از برجام خارج شده و یک جنگ اقتصادی را به ایران تحمیل کرده، آیا مذاکره با آمریکا کار درستی است؟ آیا نباید ایران صبر کند تا آمریکا آتش‌بس بدهد و به برجام برگردد (احتمالا تا دو سال دیگر) آنگاه به مذاکره به آمریکا فکر کرد؟

✅پاسخ این است ما باید به فکر تامین منافع ملی کشور خودمان باشیم. ایران برای مهار معضلات اقتصادی و اجتماعی‌اش هرچه سریع‌تر باید به رشد اقتصادی بالای پنج درصد برگردد.

✅لذا باید ببینیم امروز کدام سیاست به سود منافع ملی ایران است. جنگ خاموش اقتصادی کنونی علیه ایران باید متوقف شود و ما نباید تامین منافع ملی کشور را فقط به وقایع درون آمریکا منوط کنیم.

✅هم‌اکنون نیز عدم التزام کامل ایران به دیپلماسی معمولی و نرمال می‌تواند فرصت‌های کنونی مذاکره را از ایران بگیرد. متاسفانه آمریکا‌ستیزی به کارایی دیپلماسی ایران برای تامین منافع ملی آسیب رسانده و می‌رساند.

✅ «مذاکره تسلیم نیست» و ایران با هزینه و آسیب کمتری می‌تواند از پیچ ترامپ عبور کند. مگر چین، هند، کره‌جنوبی، برزیل و … با آمریکا‌ستیزی به وضع فعلی‌شان رسیده‌اند و یا مگر این کشورها چون آمریکاستیز نیستند، نوکر آمریکا هستند؟!

http: //up. upinja. com/n۱llc. jpeg


📝📝📝ترامپ شرایط را خطرناک‌تر می‌کند

✍🏻واشنگتن‌پست

✅در شرایط بسیار خطرناک کنونی منطقه خاورمیانه که حوادث می‌تواند محرک یک درگیری مسلحانه باشد، ترامپ بر خطرناک‌تر شدن وضعیت دامن می‌زند؛ اما بهترین رویکرد آمریکا در قبال ایران تداوم دیپلماسی با هماهنگی اروپا خواهد بود.

✅دونالد ترامپ بی‌هیچ ابایی خودش را از همه ماجراهایی که در خلیج‌فارس رخ می‌دهد، کنار کشیده است. البته او در همان دوران انتخابات هم می‌گفت که علاقه‌ای به جنگ در خاورمیانه ندارد و به دفعات نیز اشاره کرده که جنگ با ایران را نمی‌خواهد.

✅اما در صحنه عمل؛ او کم اقدام تحریک‌آمیز علیه جمهوری اسلامی انجام نداده است. حادثه انفجار نفتکش‌ها در روز پنجشنبه گذشته که در حوالی «تنگه هرمز» اتفاق افتاد، نه تنها حادثه‌ای بود که کاملا انتظار آن می‌رفت، بلکه پیش‌آگهی از وقوع یک خطر بزرگ‌تر و آن یک درگیری مسلحانه ممکن است.

✅ترامپ ایران را مسئول حادثه می‌داند. مقامات دولت آمریکا می‌گویند که کشتی‌ها بوسیله مین‌های چسبانده شده به کشتی منفجر شده‌اند. وزارت دفاع آمریکا با انتشار فیلمی ویدیویی مدعی شده که یک فروند قایق ایرانی دارد یک عدد مین عمل نکرده را از روی یکی از کشتی‌ها برمی‌دارد.

✅اما ایران هرگونه ادعای مداخله در این حادثه را نمی‌پذیرد؛ در عوض این ماجرا فرصت مغتنمی برای تهران شده تا از آن برای بی‌آبرو کردن ترامپ که متهم به گفتن هزاران دروغ است، کمال بهره را ببرد.

✅ترامپ در یک اقدام غیرعقلانی از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و تحریم‌های ایران را تشدید کرد. تنها رویکرد صلح‌آمیزی که ترامپ در پس همه این تحریم‌های اقتصادی در قبال تهران داشت؛ شروط ۱۲گانه‌ای بود که آمریکا آن را به ایران دیکته کرده و تهران را موظف می‌کند سیاست خارجی خود را به‌طورکل دگرگون کند.

✅ترامپ اگرچه می‌گوید جنگ را نمی‌خواهد، اما او راهی را پیشنهاد نمی‌دهد که به ما بگوید چطور می‌توان از این بحرانی که خود او خالق آن بوده، خارج شد.

✅ترامپ بارها به طور لفظی گفته که خواستار گفت‌وگوست؛ اما مقام‌های ایرانی پنجشنبه گذشته مذاکره با آمریکا را به‌طورکل منتفی اعلام کردند. همین سرسختی، ترامپ را وادار کرد تا باز هم به سراغ توئیتر برود و او هم گفت‌وگو کردن را بطور کل منتفی بداند.

✅اکنون در این شرایط ایجادشده، دولت آمریکا هم به سراغ متحدان اروپایی‌اش خواهد رفت و آنها را تشویق خواهد کرد به جبهه نبردی که پیرامون حمله به کشتی‌ها تشکیل خواهد شد، ملحق شوند.

✅اما اروپایی‌ها مسلما قدری محتاطانه با قضیه برخورد خواهند کرد. علتش هم این است که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌های ایران را بازگردانده و این ایراد بزرگی است که اروپایی‌ها آن را بر رییس‌جمهوری آمریکا وارد می‌دانند.

✅البته در این میان، کنگره هم می‌تواند ایفاگر نقش باشد. کنگره همواره از دادن مجوز جنگ پرهیز کرده و امکان ندارد از اقدام نظامی آمریکا حمایت کند.

✅دولت واشنگتن دارد در مورد برداشتن گام‌هایی قدری کوچک‌تر صحبت می‌کند. یکی از این اقدامات، همراه کردن کشتی‌های اسکورت به منظور مراقبت کردن از کشتی‌های نفتکش در خلیج‌فارس است.

✅اگر ترامپ حقیقتا دلش می‌خواهد جلوی جنگ را بگیرد، بایستی به دنبال یک رویکرد قابل‌اتکای دیپلماتیک با تهران باشد. شاید لازم باشد این رویکرد با هماهنگی اروپاییان به میدان بیاید.

✅ضمنا او باید اهدافی قابل‌دسترسی را در مورد ایران مبنا قرار بدهد. تنش‌زدایی هردو طرف این دعوا، بهترین شروع خواهد بود.

@javadrooh

http: //up. upinja. com/ti۵h۸. jpeg


📝📝📝دعوت احمد مسجد‌جامعی از مردم برای پیوستن به کمپین «با مهر تا مهر» ویژه کودکان سیل‌زده

✅در آستانه برگزاری کمپین ویژه کودکان مناطق سیل‌زده که به منظور اهدای کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان، نوشت‌افزار و اسباب بازی از سوی سازمان هلال احمر و تعدادی از انجمن‌ها و تشکل‌های حوزه کودک و نوجوان برگزار می‌شود، احمد مسجدجامعی در فراخوانی، از مردم و اهالی فرهنگ دعوت کرد تا در این کمپین شرکت کنند. متن این فراخوان به این شرح است:

بکوشیم تا رنج‌ها کم کنیم

دل «کودکان» شاد و بی‌غم کنیم

✅بازگشتن به خانه‌هایی که رد ویرانی سیل بر آن باقی است، با درد و دریغ‌هایی در جان همراه است. خانه‌ها با مشقت ساخته می‌شوند، ویرانی‌ها با رنج آباد می‌شوند، دیوارهای فروریخته با زحمت بالا می‌روند، اما درد جان‌ها به سختی درمان می‌شود.

حالا مردم رنجدیده‌ای که زندگی‌هایشان در اثر سیل به گل نشسته بود، به خانه‌هایشان بازگشته‌اند، اما با جان‌های آزرده و دردهایی که تازه فرصت بروز پیدا می‌کنند. کودکان در چنین شرایطی آسیب‌پذیرترند، زیرا اولویت خانواده‌های آسیب دیده ساختن کالبدهای ویران است نه جان‌های پریشان.

✅ما باید مواظب باشیم کودکان در گرفتاری‌های روزمره‌ی خانواده‌های آسیب دیده، فراموش نشوند و نیازها و خواسته‌های آنان از فهرست‌ها حذف نشود. بازی و شادی پس از هفته‌ها رنج حق این کودکان است و کم‌ترین وظیفه‌ی اخلاقی ما کمک به آنان برای دسترسی به این حقوق است.

کتاب و اسباب‌بازی و نوشت‌افزار می‌تواند از رنج این کودکان بکاهد و بر نشاط و شادابی‌شان بیافزاید.

✅در چنین شرایطی از مردم فرهیخته و شریف ایران دعوت می‌کنیم، روزهای سی‌ام و سی‌و‌یکم خرداد ماه با حضور پرشور گروه‌های دوستانه، صنفی، دانش‌آموزی، دانشجویی، خانوادگی و …در کتاب‌فروشی‌ها و مراکز اعلام شده و خرید کتاب‌های کودکان و نوجوانان، نوشت‌افزار از قبیل مداد رنگی و لوازم نقاشی و اسباب‌بازی‌های مناسب و اهدای آن به هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران مرهمی بر زخم‌های کودکان آسیب دیده از سیل بگذاریم.

✅از روزنامه‌نگاران، فعالان شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ای و صدا و سیما نیز درخواست می‌کنیم با دعوت از مردم و فرهیختگان و انعکاس حضور آنها در این پویش به یاری این حرکت بیایند.

امیدوارم با تلاش همگانی بتوانیم مرهمی باشیم بر زخم‌های این کودکان.

📌وعدۀ دیدار ما، ۳۰ و ۳۱ خرداد در کتاب‌فروشی‌ها و مراکز اعلام شده سراسر کشور

*برگرفته از شعر «بکوشیم تا رنج‌ها کم کنیم/دل غمگنان شاد و خرم کنیم» از حکیم ابوالقاسم فردوسی

http: //up. upinja. com/k۴tvi. jpeg


📝📝📝چالشی برای سه یا شاید چندین نفر

✍🏻حامد شجاعی

✅دو ماهی می‌شود که نگارنده، افتخار عضویت در کتابخانه ملی ایران را پیدا کرده و تقریبا اکثر پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل در این بازه زمانی، برای استفاده از کتاب‌های موجود در سالنهای تخصصی، ولو برای ساعاتی کوتاه در زمره مراجعان بزرگترین و معتبرترین کتابخانه کشور بوده است. بی‌اغراق می‌توان این مرکز فرهنگی را از جنبه‌های مختلف همچون نوع طراحی و معماری فضا و حسن خلق و ادب کارکنان یکی از کم‌نظیرترین نمونه‌ها در میان مکان‌های عمومی کشور دانست. ولی ورود به این فضای دوست‌داشتنی و البته استفاده راحت و مفید از کتاب‌ها و منابع متعدد موجود در آن، مستلزم پشت سرگذاشتن چند خوان فرساینده است.

📌خوان نخست: رسیدن به کتابخانه ملی

✅دسترسی به کتابخانه ملی با وسایل نقلیه عمومی، کاری دشوار و زمان‌بر است. اگر چه ایستگاه متروی حقانی نسبتا به کتابخانه نزدیک است و در میدان نزدیک ورودی شرقی کتابخانه ملی، ایستگاه اتوبوس قرار دارد اما واقعیت آن است که دسترسی به کتابخانه ملی از ایستگاه متروی حقانی با تاکسی و اتوبوس، به دلیل حاشیه‌ای بودن مسیر کتابخانه، چندان سهل و سریع نیست و اتوبوس‌های عبوری از ایستگاه میدان کتابخانه نیز معدود و مربوط به چند مسیر خاص هستند. نتیجه اینکه مراجعان به کتابخانه ملی، عموما یا دست به دامن تاکسی‌های اختصاصی می‌شوند و یا باید از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند که دقیقا شروع معضل است.

✅روزگاری کتابخانه ملی در مجاورت فرهنگستان‌های متعدد و متنوع بر فراز تپه‌ای جانمایی شد که قاعدتا محل تردد کم‌شمار اهل فرهنگ و پژوهش بود و گذشته از صعوبت دسترسی بی‌وسیله نقلیه شخصی، دارای مزیت خلوتی و دنجی مورد علاقه و نیاز پژوهشگران و کتابخوانان بود. در زمان شهرداری محمدباقر قالیباف در تهران، تپه‌های غربی محل استقرار کتابخانه ملی و فرهنگستان‌ها تبدیل به مجموعه‌ای عظیم و عمومی به نام باغ کتاب شد که اگرچه مسما به نام کتاب است اما به واسطه وجود پردیس سینمایی و رستوران در کنار فروشگاه بزرگ کتاب، وجه باغ آن نمایان‌تر است. شاید آقای قالیباف و تیمش توقع دارند بابت این ساخت و ساز عظیم و گران که ظاهر و توجیه فرهنگی دارد مورد تقدیر قرار گیرند. اما مساله این است که مانند بسیاری دیگر از کلان‌پروژه‌های اجرا شده در دوران طولانی شهرداری ایشان، گویا نمایش انجام کار، بر مطالعه همه‌جانبه ابعاد و پیوست‌های پروژه غالب بوده است.

متن کامل در فایل اینستنت ویو👇

yon. ir/eKNXO


✅رونمایی از کتاب «جستجوگر بی‌قرار حقیقت» چهل نامه و مصاحبه از زهرا رهنورد

📌پاریس یکشنبه ۲۳ ژوئن ساعت ۱۸

@kaleme


📝رشته توییت

✍🏻سیدمصطفی تاجزاده

✅۲۳خرداد۸۸ #المیرا دختر ۱۶ساله برادرم در کما بود. ۱۱شب از بیمارستان برگشتم. سرایدار مجتمع گفت عصر برای بازداشت شما آمده بودند. گفتند چیزی به شما نگویم ولی به‌نظرم دوباره برمی‌گردند. امشب منزل نمانید. گفتم کاری نکرده‌ام که نگران باشم. نیم ساعت بعد در خانه بازداشت شدم.

✅یکشنبه صبح #مرتضوی با احضار من در اوین گفت: شخصا به تو تفهیم اتهام می‌کنم تا کسی جز خودم نتواند آزادت کند.

-به چه جرمی؟

-مصوبات جلسه دیشب دفتر سیاسی جبهه مشارکت که تصویب کردید کشور را به آشوب بکشید.

-ولی من بیمارستان بودم.

جا خورد و گفت: به‌هر حال تو با آشوبگرانی!

✅مرتضوی: کی دست از آشوبگری برمیدارید؟

-تا وقتی تو و امثال تو را سر جایتان بنشانیم.

-چیزی می‌خواهی؟

-نه، فقط مردانگی کن و از سلامتی/فوت دختر برادرم به من خبر بده.

-باشه حتما.

و خبر نداد تا ۴۲روز بعد در تنها تماس تلفنی با #همسر عزیزم در انفرادی ۴ماهه از مرگ او مطلع شدم.

✅در انفرادی و در بی‌خبری مطلق بودم تا پس از ۱۱۸روز با #امین‌زاده هم سلول شدم. اولین بار بود که خبر راهپیمایی تاریخ‌ساز میلیون‌ها زن و مرد آزاده هموطنم در ۲۵خرداد۸۸ را شنیدم.

به ایرانی بودنم افتخار کردم. تحمل هر دشواری در راه این مردم شریف شیرین است.

✅۹ماه بعد بدون امضای مرتضوی به مرخصی آمدم زیرا در این فاصله، جلاد مطبوعات و متهم ردیف اول جنایت کهریزک و قتل خانم زهرا کاظمی عزل شده بود.

#توییت

http: //up. upinja. com/ki۴gj. jpeg


📝📝📝جنگ برای منطقه، «ویرانگر» و «غیرقابل تحمل» است

🎤مولانا عبدالحمید

✅شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخشی از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۲۴ خرداد ۱۳۹۸)، با تأکید بر لزوم پرهیز از وقوع جنگ در منطقه، آن را برای منطقه «ویرانگر» و «غیرقابل تحمل» توصیف کردند و نسبت به پیامدهای منفی آن هشدار دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید «گفتمان و مذاکره» را بهترین راه برون‌رفت کشورهای اسلامی از درگیری و تنش‌ عنوان کردند و گفتند: بهترین راه برون‌رفت از مشکلات و تنش‌های امروز میان کشورهای اسلامی و غیراسلامی، گفتمان و مذاکره است.

✅ایشان گفتند: مشکلات روزبه‌روز بیشتر می‌شوند، احتمال وقوع جنگ هست، ‌ بنابراین پیام ما آن است که از جنگ دوری و خودداری شود؛ به گفتمان، عقلانیت، استدلال و منطق توجه شود.

مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «جنگ برای منطقه ویرانگر است»، آن را به ضرر منطقه و تمام دنیا دانستند و اظهار داشتند: تمام کشورها و طرف‌های درگیر از جنگ احتیاط کنند. جنگ ویرانگر است. اگر در منطقه جنگی رخ دهد، منافع تمام کشورها به خطر می‌افتد. تمام منطقه ضرر می‌کند. آن‌هایی که از دور به این منطقه آمده و منافعی دارند، آن‌ها هم ضرر می‌کنند. خاورمیانه، خلیج فارس و تمام دنیا متضرر می‌شود، زیرا این منطقه، جایی است که منافع تمام دنیا به آن وابسته است. خداوند متعال ذخیره بزرگ نفت را در این منطقه قرار داده است. اینجا گلوگاه و گذرگاه بزرگ تجاری دنیاست؛ لذا اگر اینجا اتفاقی رخ دهد، تمام دنیا متضرر می‌شود.

✅امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به آثار و پیامدهای جنگ‌های گذشته، جنگ را برای منطقه «غیرقابل تحمل» توصیف کردند و اظهار داشتند: هیچ ظرفیتی برای جنگ فراهم نیست. ‌ تمام کشورهای منقطه به‌قدری جنگ و مشکلات دیده‌اند که تحمل جنگ دیگری را ندارند. پس بهتر است که صبر و خویشتن‌داری، مذاکره و گفتمان در پیش گرفته شود.

✅ایشان خطاب به رهبران و سران کشورهای دنیا خاطرنشان کردند: باید رهبران هرحرفی را که به خاموشی جنگ می‌انجامد، دنبال کنند. رهبران ما و کشورهای دیگر باید چنان کلمات و جملاتی بر زبان بیاورند که آتش جنگ را خاموش بکند، چرا که اگر این آتش شعله‌ور شود، تمام منطقه و دنیا از آن متضرر می‌شود.

✅مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «بعضی از حرکت‌ها و موضع‌گیری‌ها آبستن جنگ برای منطقه هستند» بر لزوم پرهیز از آن‌ها تأکید کردند و گفتند: ما به دنیا هشدار می‌دهیم که بیدار باشید و از جنگ دوری کنید! جنگ نقصان و ضرر دارد و برای منطقه خطرناک است. منطقه از روی صحبت‌ها، حرکت‌ها و موضع‌گیری‌ها آبستن حوادث جنگ است که باید از آن‌ها پرهیز شود.

ایشان «تحریم ایران» را یکی از عوامل تنش‌ها در منطقه دانستند و بیان داشتند: مردم ایران با تحریم ظالمانه‌ای گرفتار هستند. حق مردم ایران این نیست. راه حل، مذاکره و گفتمان و منطق است.

📌چرا طرف‌های درگیر در کشورهای اسلامی به فکر مردم نیستند؟

✅مدیر دارالعلوم زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان با اظهار تأسف از وضعیت مردم «یمن» و «سوریه» گفتند: جای افسوس‌ است که طرف‌های درگیر در یمن چرا به فکر مردم آنجا نیستند. مردم یمن از گرسنگی هلاک می‌شوند و بدبختی را تحمل می‌کنند. ‌ طرف‌های درگیر چرا به منافع اسلام فکر نمی‌کنند؟ طرف‌های درگیر و دولت سوریه چرا به منافع اسلام و مردم سوریه فکر نمی‌کنند؟ تمام دولت‌ها باید به منافع ملت‌ها و کشورهایشان فکر کنند، نه به منافع دولت خود که برسر قدرت باقی بماند.

ایشان با انتقاد از قدرت‌طلبی بعضی از سران کشورها اظهار داشتند: قدرت چه ارزشی دارد که این‌قدر به آن چسبیدید؟! به منافع ملت و کشور و اسلام فکر کنید! گفتمان و تشکیل حکومت فراگیر بهترین راه‌حل است. چرا باید دنبال جنگ باشیم و بر جنگ تأکید کنیم؟

✅مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان کردند: بارها گفته شده است که جنگ در منطقه پیروز و برنده‌ای ندارد، اگر امروز یک طرف پیروز شود، فردا ورق بر می‌گردد. راه حل ماندگار و پایه‌داری که ملت‌ها، اقوام و مذاهب و ادیان را با هم نزدیک بکند، مذاکره، گفتمان، ایثار و گذشت است.

مولانا عبدالحمید در پایان گفتند: باید قدرت‌های بزرگ مثل آمریکا بدانند که منافع‌شان در صلح منطقه است. منافع‌شان در این است که مسلمانان کنار هم باشند. اگر جنگی در منطقه رخ دهد، همه متضرر می‌شوند. آن‌هایی که اینجا آمدند تا منطقه را به‌هم زنند، از خدا و دعای بد این ملت‌ها بترسند.

@molanaabdolhamid

http: //up. upinja. com/fn۲yi. jpeg


📝📝📝گفت‌و‌گو با مصطفی تاجزاده درباره بهنگامی و نابهنگامی تصمیمات سیاسی

📌اکنون چه باید کرد؟

✍🏻مهرشاد ایمانی

✅جامعه ایران متشکل از نیروهای اصلاح‌طلب، اصولگرا و میلیون‌ها شهروندی است که نه اصلاح‌طلبان را قبول ندارند و نه اصولگراها را. پس باید همه نیروها و گرایش‌ها را به‌رسمیت شناخت و اجازه و فرصت داد آنها هم وارد عرصه رقابت‌های سیاسی شوند.

✅مجمع تشخیص مصلحت نظام باید متشکل از چهره‌های کارکشته ملی و مجربی شود که مردم آنها را می‌شناسند و مورد اعتماد آنها قرار گرفته‌اند. مثلا تمام رؤسای جمهور با هر گرایش و تفکری، تمام رؤسای مجلسین، تمام رؤسای قوه قضاییه، معاونین اول‌ ریاست‌جمهوری، فرماندهان سابق و کنونی سپاه و ارتش و … عضو ثابت مجمع تشخیص مصلحت باشند.

✅با سازوکار استصوابی انتخابات در ایران، مجلس استصوابی نمایندگی همه مردم را برعهده‌ ندارد. اگر سازوکار انتخاباتی آزاد و عادلانه شود، می‌شود درباره ابعاد مثبت و منفی نظام پارلمانی بحث کرد اما در شرایط کنونی انتخاب رئیس‌جمهور توسط مجلس استصوابی وضع را بدتر و شکاف بین اختیارات و مسئولیت را بیشتر می‌کند

✅در سیاست خارجی اصل بر مذاکره و دستیابی به تفاهم است مگر خلافش ثابت شود. حتی در وضعیت جنگی هم نباید راه‌های مذاکره را به‌طور کامل بست.

✅در شرایط کنونی من به مذاکره مشروط با دولت امریکا معتقدم. بر این اساس باید با پذیرش اصل مذاکره، شروط خود را اعلام کند (مثلا بازگشت امریکا به برجام) و سپس متناسب با رفتار امریکایی‌ها عکس‌العمل نشان دهد.

✅ترامپ می‌خواهد ایران را بدون جنگ در مسیر فرسایش و فشار و فروپاشی قرار دهد. شعار و راهبرد «نه جنگ نه مذاکره» در چنین هنگامه‌ای که به جنگ سرد شباهت دارد، به نفع ما نیست. زیرا مشکل ما فقط جنگ نیست. ادامه تحریم‌ها نیز بسیار خطرناک است و میتوان آن را در مسیر عراقیزه کردن ایران ارزیابی کرد.

✅اعلام ایران از برجام آمریکا در دنیا چنین جا می‌اندازد که جمهوری اسلامی به منظور ساخت سلاح هسته‌ای از برجام خارج شده است در صورتی که چنین قصدی ندارد.

✅با خروج ایران از برجام جمهوری اسلامی منزوی می‌شود و احتمال رفتن پرونده کشورمان به شورای امنیت و نیز احتمال بروز جنگ بالا می‌رود. تحریم‌های نامشروع کنونی امریکا نیز وجهه قانونی به‌خود می‌گیرد.

✅اگر ایران همچنان زیر فصل هفت منشور ملل متحد قرار داشت، ترامپ امروز با دست به‌مراتب بازتری علیه ما عمل می‌کرد.

✅ هر اقدامی که پرونده هسته‌ای ایران را بار دیگر به شورای امنیت بفرستد، عملی خائنانه است. بار اول می‌توانستیم بگوییم چون نمی‌دانستند چه اتفاقی می‌افتد، عمل فوق را جاهلانه خواندیم. این‌بار از عواقب آن آگاهند.

✅ما با برجام توانستیم چند سال از امتیازات خوبی استفاده کنیم، نفت بفروشیم و بخشی از اموال بلوکه شده خود را پس بگیریم و به اقتصاد کشور آرامش بخشیم. پرونده کشورمان از شورای امنیت را خارج و تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران لغو کنیم. پس ضرر نکردیم.

✅عقل سلیم حکم می‌کند با استفاده از شرایط مساعد سیاسی و بین المللی راهبرد لغو تحریم را در دستور کار خود بگذاریم و مانند سال ۹۰ به بعد عمل کنیم که وارد گفت و گو با امریکا شدیم. اکنون زمان استفاده هرچه بیشتر و ماهرانه‌تر از ابزار دیپلماسی است.

متن کامل در فایل اینستنت ویو👇

yon. ir/kLtki


📝📝📝ما مرد نقاش را از خانه در آوردیم

✍🏻ژیلا بنی‌یعقوب

✅سالهاست که به خودم قول داده‌ام شیفته کسی نشوم، چه در حوزه شخصی و چه در عرصه اجتماعی و سیاسی. می دانم که شیفتگی با خودش مطلق نگری را می‌آورد و من از مطلق نگری خیلی می‌ترسم.

من شیفته میرحسین موسوی نشده‌ام اما نمی‌توانم احساس عمیقا مثبتم را نسبت به او پنهان کنم. در این چند روزه استقامتی ستودنی از خود برای صیانت از رای مردم نشان داده است. آنچنان که خود در راهپیمایی میلیونی مردم تهران گفته است: «آمده‌ام، تا بهاری سبز «استقامت کنم» تا «نماد سبز» را به «یغما» نبرند.»

✅دیروز در راهپیمایی سبزپوشان تهران در خیابان آزادی، پسرجوانی برگه هایی را با تصویر یک دست که برگهای سبز از آن روییده بود به دست مردم می‌داد که رویش نوشته شده بود:

«ما مرد نقاش را از خانه در آوردیم و از او خواستیم بیاید و شهرمان را رنگ بزند که از این همه سیاهی خسته‌ایم، ما از اهانت و تیرگی خسته‌ایم، سبز می‌خواهیم تا نفس بکشیم. سبز می‌خواهیم. حالا می‌خواهیم هر ایرانی که کشورش را دوست دارد، دستانش را سبز سبز کند و دیوارهای شهر را رنگ کند، تا آن روز که صدای ایران را بشنویم.»

✅امیدوارم این مرد نقاش، میرحسین موسوی همانطور که خودش گفته تا بهاری سبز استقامت کند. البته می‌دانم که او برای استقامت خود به حضور سبز و آرام مردم در صحنه نیاز دارد. "

yon. ir/WLrUQ


📝📝📝اجرای مجازات «تشهیر» مسافر اسنپ باکدامین مجوز قانونی؟!

✍️شیرین ولی پوری

✅شاید بارها شاهد این موضوع بوده باشیدکه قوای حکومتی باهماهنگی مقامات قضایی اقدام به چرخاندن برخی اراذل واوباش درسطح محله یا شهر می‌نمایند یا تصاویر افرادی که مرتکب جرم یا خلافی شده‌اند در رسانه‌‌ها منتشر می‌شود که این موضوع از دید مسئولین یک شاهکار و نمایش قدرت به حساب می‌آید و از این طریق قصد اخافه سایرین را دارند که این موضوع درحالی است که تاریخچه قانونگذاری تاکنون شاهدتصویب هیچ قانونی دراین خصوص نبوده است!

✅اینروزها هم شاهد انتشار تصاویر مسافر اسنپ البته به همراه خانواده‌اش هستیم! این نوع انتشار، همان مجازات «تشهیر» است که درفقه وقوانین جزایی موردتوجه قرارگرفته است. تشهیربه عنوان یکی ازمجازات‌های تعزیری به رسمیت شناخته شده ودر قوانین متعددی از جمله قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری به عنوان دو قانون مهم کیفری، موارد و نحوه اجرای آن مشخص شده است. تشهیردرگذشته درکوچه و بازاربارسانه‌های آن زمان انجام می‎شد؛ حکم تشهیربه ادله اربعه یعنی آیات وروایات وعقل واجماع حرام است. خداونددرقرآن تأکیدفرموده افشاگران گناهان وگناهکاران رانیزدوست ندارد.

✅تشهیر منبعث ازسیره تربیتی ائمه اطهار (ع) بوده که درمواقع دست درازی به بیت المال ودرجهت شناساندن چهره فردخاطی به مردم به انگیزه عدم اعتمادمجددافرادجامعه به شخص موردنظرصورت می‌گرفته است که درنوع خودیک سیاست بی نظیربوده وتنهادراین موردبخصوص اعمال می‌شده است. هرچنددرحال حاضر شاهدنمونه‌های بارزی ازاین نوع دست درازی به بیت المال تحت عناوین اختلاس‌های چند میلیاردی، اخلال درنظام اقتصادی کشو، پولشویی و …هستیم اما از تشهیر خبری نیست!

متن کامل در فایل اینستنت ویو👇

@criminalsociology

yon. ir/۵wLDV


📝📝📝اولویت‌های حکومتی و اولویت‌های قرانی

✍️اکبر اعلمی

✅گرچه شخصا برای پوشش مردان و زنان اهمیت ویژه‌ای قائلم و بانوانی را که بصورت اختیاری از پوشش مناسب استفاده می‌کنند ارج می‌نهم؛ لیکن همیشه این پرسش برآیم مطرح بوده است؛

✅یک- بااینکه وظیفه اصلی هر حکومتی عبارتست از تامین و حفظ؛ نظم و امنیت، ایجاد صلح و آرامش و آسایش و اجرای عدالت در جامعه در همه ابعاد و شئون آن، تصدی آن دسته از امور و شئون اجتماعی که متصدی خاصی ندارد و نیز متناسب و متعادل ساختن همه فعالیتهای اقتصادی و مادی افراد جامعه؛

✅دو- همچنین باوجود اینکه در قرآن، بیش از ۳۰۰ بار واژه ظلم بکار رفته و در آن هرگونه ظلم سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نهی و بارها بر «لاتظلمون و لا تظلمون»؛ نه شما ستم کار باشید و نه ستم کش تاکید شده است؛

📌حداقل ۹ بار صریحا هرگونه ربا و رباخواری حرام و از خطرناک ‌ترین آفتهای اجتماعی و از گناهان بزرگ به شمار رفته تا جایی که آنرا اعلام جنگ با خدا و رسول نامیده است؛

📌بیش از ۲۰ بار واژه عدل استعمال و بارها با کلماتی چوناعدلوا، امر به اجرای عدالت و به دفعات با واژه «لاتعتدوا» از هرگونه تجاوز و تعدی و ظلم به دیگران نهی شده؛

📌بیش از ۲۰ بار بر لزوم اجرای قسط و عدل و دادگری تاکید و با واژه هایی چون؛ اقسطوا بر اجرای قسط و داد حکم شده است؛

📌بیش از ۳۰۰ بار در نفی و مذمت دروغ سخن به میان آمده است؛

📌بیش از ۴۰ بار از ارتکاب هرگونه فساد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نهی شده؛

📌بیش از ۴۸ بار در مذمت فسق و فجور اشاره شده؛

📌۵ بار در مذمت و نهی از هرگونه ریا و ریاکاری و ظاهرسازی تصریح شده؛

📌دستکم ۸ بار؛ امر به معروف و نهی از منکر که وظیفه همگانی مردم نسبت به حکومت و بالعکس می‌باشد مورد تاکید واقع شده؛

📌بارها نسبت به آثار و پیامدهای منفی و مخرب پدیده هایی چون؛ طاغوت، تفرعن، خودکامگی، ملاء و مترف، انباشت ثروت و قدرت در دست یک فرد و گروه خاص و نیز تضاد طبقاتی و «نابرابری‌های اجتماعی» هشدار داده شده و بر لزوم امحای همه آنها و نیز تمایزات برتری‌طلبانه و ضرورت فقرزدایی و تحقق عدالت اجتماعی تاکید شده.

✅چرا اهتمام اصلی حاکمیت از موارد فوق منحرف و بیش از هر چیز به حجاب و برخورد با بی_حجابی و بدحجابی معطوف شده و از مهمترین اصول قرانی و وظایف حاکمیتی مورد اشاره بازمانده است!؟ و این درحالیست که در قران راجع به حجاب تنها ۳ آیه وجود دارد که مخاطب هرسه این آیات هم زنان و دختران پیامبر و زنان_مومنه هستند و هیچیک از آنها بر وجوب_حجاب برای عموم دلالت ندارد!؟

وانگهی؛ برخلاف اغلب محرمات و اعمال رذیله یاد شده، در قرآن هیچ اشاره‌ای به مجازات دنیوی و اخروی زنانی که پوشش موی سر را رعایت نمی‌کنند نشده است.

✅به همین سبب در جامعه مداحی، ریا، رباخواری، اعتیاد و رشاء و ارتشا و ظلم، بیداد می‌کند و هر روز بیش از گذشته شاهد گسترش انواع نابرابری‌های اجتماعی و فقر و تبعیض و فسادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هستیم!

و این همان واقعیتی است که امام علی ۱۴قرن قبل این چنین هشدار داده و برحذر داشته بود؛ «چهار چیز، نشانه انحطاط دولتها است، رها کردن اصول؛ چسبیدن به فروع؛ مقدم داشتن افراد فرومایه و کنار زدن افراد بافضیلت».

@Sahamnewsorg

http: //up. upinja. com/rrt۸f. jpeg


🗞 منتخب مقالات روز

(برای دیدن هر مقاله لینک مربوطه را لمس نمایید.)

✅ جنبش سبز؛ فصلی نامیرا در جنبش آزادیخواهی ما

✅ شمایل ژاپنی زندگی ایرانی

✍🏻 محمدجواد روح

✅ سکولاریسم حوزوی؛ یک منازعه سیاسی

✍🏻 وحید فراهانی

✅ عفو بین‌الملل قتل علیرضا شیرمحمدعلی را در زندان شوکه آور خواند

✅ طرح بحث پرستو؛ نه درست است و نه اخلاقی

✍🏻 عباس عبدی

✅ وقتی شوفرها اقتصاددان می‌شوند!

✍🏻 مجتبی لشکربلوکی

✅ هزینه دروغ‌ها چیست؟

✍🏻 آرمان شایسته

✅ قانون نگون‌بخت و مجری نوبخت!

✍🏻 مالک رضایی

✅ آن چه بود؟ آن دوست؛ دشمن داشتن

✍🏻 علیرضا کفایی

✅ تصورات مهاجرانی و آینده ایرانی

✍🏻 افشین حکیمیان

✅ هنوز نمی‌توانم باور کنم نجفی چنین کاری را انجام داده باشد

✍🏻 محسن صفایی‌فراهانی

✅ بهمن بازرگانی چریک شهری قبل از انقلاب

✅ ترامپ: از کمک‌های اطلاعاتی چین و روسیه برای پیروزی بر رقبایم در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا استفاده خواهم کرد.

✍🏻 ادامه

✅ قتل شیرمحمدعلی پیگیری ویژه‌ای می‌طلبد

✍🏻 احمد زیدآبادی

✅ شهروندان مداخله‌گر و تداوم وضعیت استثنایی!

✍🏻 مهران صولتی

✅ این تابو زشت را باید بشکنیم

✍🏻 آرمان امیری

✅ گردهمایی عصر امروز، حقیقتا بی‌نظیر بود؛ چنین اجتماع پرشور و خودجوشی را تاکنون برای #دوچرخه‌سواری در تهران، آن هم در یک روز نیمه‌تعطیل و گرم در ماه مبارک رمضان به یاد ندارم. چقدر همه چیز خوب بود.

✍🏻 ادامه

✅ چیزی در مملکت دانمارک فاسد شده است!

✍🏻 احسان شریعتی

✅ مشکوکم

✍🏻 سلمان کدیور

✅ نذرکنیم آبه دست خالی از ایران باز نگردد.

✅ پرستو از آنچه در آینه می‌بینیم به ما نزدیک‌تر است!

✍🏻 یاسر عرب


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅ Ali Shakourirad:

قتل متهم سیاسی #علیرضاشیرمحمدعلی در زندان فشافویه به اندازه مرگ شهیدمحسن‌روح‌الامینی در زندان کهریزک اهمیت دارد. با این تفاوت که اولی ناشناخته است و دومی، پدرش از اصولگرایان شناخته شده بود. مگر آن که دستگاه قضا با همان حساسیت به موضوع رسیدگی خاطی را در هر رده که باشد مجازات کند.

✅ Pegah sh🇮🇷🎗:

ما الان در یک جنگ رسانه تمام‌عیار هستیم: فیلم، تحلیلگران مغرض، شبکه‌های رنگارنگ پرمخاطب و ضد ایرانی …

با کمک ابزار رسانه دارن حقیقت رو وارونه جلوه می‌دن خوب هم کارشونو بلدن.

پدافند ما در این جنگ چیه؟

هیچ!

ما صنعت رسانه رو با سرکوب از بین بردیم. این‌جور وقت‌ها توپخانه‌مان خالیست!

✅ Elham Nazari:

چاپ پنجم کتاب زنان پیشرو منتشر شد. این کتاب سرگذشت پنجاه زن ایرانی را بازگو می‌کند که در رشته‌های مختلف حرفه‌ای سدهای جنسیتی را شکسته‌اند و کارهای فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند. هدف کتاب الگوسازی برای دختران نوجوان، و معرفی زنان پیشرو به آن‌ها در رشته‌های مورد علاقه‌شان است.

✅ رادیو قرمز:

بعد از سفر‌های استانی، امروز مادر و دختر اسنپی وارد لبنان شدن تا از حسن نصرالله هم عذر خواهی کنن، انتظار میرود فردا وارد خاک ونزوئلا بشوند

البته گزارش‌ها حاکی است ‌که خودشون الا و بلا میخوان برن

✅ احمد احساندار:

#خاشقجی رو تو روز روشن با اره تیکه تیکه کردن. با کلی مدارک موجود دولت امریکا به این ارزیابی نرسید که کار #بن_سلمان هستش. حالا یهو بدون ارائه هیچ مدرکی یا نشانه‌ای به این ارزیابی رسیدین که کار ایران؟؟؟؟

✅ رضا بهرامى:

درست در دقایقی که #شینزو_آبه سرگرم مذاکره با مقامات عالی #ایران است، به دو کشتی ژاپنی در منطقه حمله می‌شود. پیام واضح #تیم_بی به تحرکات دیپلماتیک اخیر #ژاپن!

#BTeam

✅ Reza Nasri:

پومپئو می‌گوید «سیاست ما همچنان مبتنی بر تلاش اقتصادی و دیپلماتیک است تا ایران را به میز مذاکره برگردانیم».

از «تلاش اقتصادی» منظور او «تروریسم اقتصادی» است که علیه مردم ایران به راه انداخته است.

او ظاهرا تناقض بین دیپلماسی و تروریسم را درک نمی‌کند.

✅ Alirabiei:

وقوع #انفجار_دو_نفتکش مرتبط با ژاپن سبب نگرانی و تاسف عمیق است. همه کشورهای منطقه باید مراقب باشند در تله فریب کسانی که از #بی‌ثباتی_در_منطقه سود می‌برند نیفتند. #دولت_ایران آماده همکاری‌های امنیتی منطقه‌ای برای تضمین #امنیت از جمله در آبراه‌های استراتژیک است.

✅ نگار مرتضوى:

رادیو ملی آمریکا که از پرمخاطب‌ترین رسانه‌های این کشور است نوشته:

مایک پومپئو بدون ارائه مدرک گفت ایران مسئول انفجار دو نفتکش در دریای عمان است.

✅ دانیال شلتوکی:

یکی از دلایل موفقیت‌های والیبال ایران این است که مسئولین، افراد بلند قد در خانواده و نزدیکان خود ندارند.

✅ vahidjalaii:

میتوانیم با #میرحسین_موسوی و #کروبی موافق باشیم یا مخالف، اما شجاعتشان و پای عقایدشان ماندن و حقیقت را فدای #مصلحت نکردنشان میتوانست برای ما الگو باشد، اما نشد و ما هم فراموششان کردیم و هم بر خلاف آنان پای حرفهایمان نماندیم #خرداد

✅ گیس بریده:

‏۲۵ خرداد #سال۱۳۸۸

خدا رو چه دیدی!؟

شاید یه روز رفت تو کتب تاریخی #ایران بعنوان روز عدالت خواهی یک نسل امیدوار سوخته.

بهرحال همچنان #امید_بذر_هویت_ماست🌱 #حماسه_خس_و_خاشاک

#جنبش_سبز

✅ Mr Strategist:

ائتلاف سعودی اماراتی: بمباران‌های ما با حقوق بشر بین المللی و قواعد عرفی مطابقت داره والزامات لازم برای حمایت از شهروندان یمنی رو لحاظ می‌کنیم.

پ. ن: یه جوری مراسمات عروسی روبمبارون میکنیم که کسی زنده نمونه عزاداری کنه و غمگین بشه.

شهروند یمنی غمگین نداریم یا گرسنه‌اند یا مرده

✅ yaghmafashkhami II:

سخنگوی #شورای_نگهبان از رد لایحه اصلاح تعیین تکلیف #تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در این شورا خبر داد

پ ن: هزینه هر یک دقیقه برگزاری جلسه در

مجلس #حداقل ۲۶ میلیون تومان است. بهتر نیست قبلش با اعضای شورای نگهبان هماهنگ کنید و بعد طرح لایحه کنید؟

✅ محمدحسین خوشوقت:

#‌اسراییل #بولتون #سعودی‌ها و #امارات متحده کوچک عربی، دوره #ترامپ را یک فرصت طلایی برای کوچک کردن #ایران می‌دانند!

تیم_بی، بدین علت، مخالف دیپلماسی و گسترش روابط دنیا با ایران است. هدف حمله به نفتکش‌ها هنگام سفر #آبه به ایران و متهم کردن تهران، به راه انداختن #جنگ است.

✅ Hadi Mousavi:

همه میدونن این ترقه بازیهای خلیج فارس کار ما نیست ولی متاسفانه دشمن، برای فشار یا حمله نظامی، دنبال مدرک نیست، دنبال بهانه است.

اظهار نظرهای بظاهر انقلابی، گزک دستشون داده که بتونن انگشت اتهام رو سمت ما بگیرن.

بی عملی و استیصال در برابر اتهامات هم کمک بیشتر به پروپاگاندای اوناست.


📝📝📝وقتی قربانیان جنگ، قدر صلح و ارامش را میدانند

✅هدیه‌ نقاشی پرتره چهره «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به سفارت ژاپن در تهران توسط «رضا» جوان ۲۵ ساله معلول (معلولیت ناشی از حملات شیمیایی ایران و عراق به خاطر تأثیرات جانبازی پدر)

✅دلیل اهدای این پرتره، تقدیر از تلاش‌های آقای «شینزو آبه» برای جلوگیری از جنگ عنوان شده است.

@RadioAsrjadid


📝📝📝استراتژی سلاح‌فروشی به دشمنان ایران را پایان دهید

✍🏻رند پال، سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

فاکس‌نیوز

✅خاورمیانه دیگ داغی است که تهدید به جوش آمدن آن به طور مستمر وجود دارد و ارسال تسلیحات به منازعات چند قرن این منطقه، کار اشتباهی است. هیچ اطمینانی وجود ندارد که تسلیحات ارسالی ما به خاورمیانه روزی علیه سربازان خودمان استفاده نشود.

✅حقیقت آن است که روزی خواهد رسید که سربازان جوان ما برای جنگیدن با همین تسلیحاتی که کنگره امروزه مجوز ارسال آنها را می‌دهد، اعزام شوند و این یک تهدید واقعی است. این اتفاق افتاده است. تا همین الان هم ارتش ایران برخی از تسلیحات به‌جامانده ارسالی ما به [محمدرضا] شاه را در اختیار دارد.

✅در عراق، وقتی که ما به جنگ صدام حسین رفتیم، بخشی از تسلیحاتی که ما به این کشور برای جنگ با ایران دادیم؛ هنوز در اختیار عراق بود.

✅در افغانستان وقتی ما به جنگ طالبان رفتیم؛ مقادیری از سلاح که ما به مجاهدین برای جنگ با روس‌ها [شوروی] داده بودیم، هنوز آنجا باقی بود.

✅گسترش تسلیحات در بحبوحه هرج و مرج، در واقع یک دستورالعمل و نسخه‌چیدن برای فاجعه است. خیلی سخت خواهد بود که روی این موضوع بحث کنیم که ارسال تسلیحات به لیبی یا سوریه به هیچ طریقی سبب گسترش آزادی‌ شده باشد؟

✅خیال‌پردازان اغلب با اشتیاق درباره یک طرح صلح برای خاورمیانه حرف می‌زنند. شاید ما باید به فکر یک طرح صلحی باشیم که در آن ارسال تسلیحات به این منطقه غوطه‌ور در آشوب، جنگ داخلی و هرج و مرج لحاظ نشده باشد.

✅استدلال (مقام‌های آمریکایی درباره فروش سلاح) اینطور پیش می‌رود که ما باید به هرکسی که ایران نیست، سلاح بدهیم.

✅به ما گفته شد که به دلیل تهدید ایران، ایالات متحده باید قبول کند که به هر کسی که مخالف ایران است سلاح بدهد؛ حتی به کشورهایی که با اره‌های استخوان‌بر یک معترض را در کشوری خارجی بکشند.

✅اگر ما (به این استدلال و فروش سلاح) نه بگوییم، چه اتفاقی می‌افتد؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر ما فروش تسلیحات را به رفتار دیگر کشورها مشروط کنیم؟ آیا سعودی‌ها اینقدر ضعیف هستند که بدون تسلیحات مضاعف ما، ایران [کشور] آنها را مورد تاخت‌وتاز خواهد کرد؟ البته که اینطور نیست.

✅سعودی‌ها هم‌اکنون [حتی] بیشتر از روسیه برای ارتش‌شان هزینه می‌کنند. سعودی‌ها هم‌اکنون سومین بودجه بزرگ نظامی را در اختیار دارند. سعودی‌ها و متحدان آنها در خلیج [فارس] هشت برابر بیشتر از ایران صرف تسلیحات می‌کنند.

✅سعودی‌ها با این‌همه تسلیحات چه می‌کنند؟ یکی از کارهایی که می‌کنند، حملات به غیرنظامیان در یمن است. ۱۷میلیون نفر از مردم یمن در نتیجه این جنگ با گرسنگی مواجه هستند.

✅سعودی‌ها همچنین به صورتی نامتناسب، به جنگ داخلی سوریه تسلیحات تزریق کردند. حتی هیلاری کلینتون [در زمان عهده‌دار بودن منصب وزارت خارجه آمریکا] هم در یک ایمیل ارسالی به جان پودستا [دستیارش] اذعان کرده بود که «ما باید از دارایی‌های دیپلماتیک و اطلاعاتی‌مان برای اعمال فشار بر دولت‌های قطر و عربستان سعودی که حمایت‌های مالی و لجستیکی به داعش و دیگر گروه‌های تندرو در منطقه می‌کنند، بهره ببریم».

✅کدام فرد عاقلی وجود دارد که تسلیحات را در اختیار رژیم‌هایی قرار دهد که مخالفانشان را زندانی و شکنجه می‌کند و می‌کشد؟

✅تخمین زده می‌شود که سعودی‌ها از دهه ۱۹۸۰ برای صدور جهادگرایی تندرویی که نفرت از یهودیان، مسیحیان و هندوها را می‌پراکند، ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.

✅سعودی‌ها ده‌ها هزار مدرسه را که در آنها نفرت و خشونت علیه غرب تدریس می‌شود، تامین مالی کرده‌اند. گفته شده که ۸۰ درصد از حاضران در یکی از این مدارس برای جنگ با آمریکایی‌ها به طالبان پیوستند.

✅کدام فرد عاقلی به چنین افرادی فناوری هسته‌ای می‌دهد؟ گزارش‌های خبری فاش کردند که دولت [آمریکا] چند هفته بعد از قتل جمال خاشقچی به عربستان سعودی مجوز فناوری هسته‌ای داده است. حتی بعد از اینکه سیا به این نتیجه رسید که ولیعهد عربستان سعودی دستور این قتل را صادر کرده بود، مجوزهای هسته‌ای بیشتری ارائه شد.

✅در صورتی که عربستان سعودی از فناوری هسته‌ای «صلح‌آمیز» در جهت تلاش برای دستیابی به سلاح‌های اتمی سوءاستفاده کند؛ واقعا نمی‌توان درباره فاجعه‌ در انتظار خاورمیانه و شاید جهان غلو کرد.

✅ [در صورت دستیابی عربستان سعودی به سلاح هسته‌ای] ایران هم قطعا چنین کاری خواهد کرد. یک خاورمیانه که در آن سه کشور مختلف [اسراییل، عربستان سعودی و ایران] دارای سلاح‌های هسته‌ای باشند، چیزی نیست که هیچ فرد عاقلی خواهان در نظر گرفتن آن باشد.

@javadrooh

http: //up. upinja. com/۳c۲۳p. jpeg


📝📝📝فعالان حزب الله از چه کسانی تاثیرپذیری دارند؟

✍🏻سلمان کدیور

✅کانال تلگرامی «صحیفه آفتاب» گزارشی را منتشر کرد که در آن آمده بود: «در پژوهشی که سال گذشته در میان حدود ۲۴۰ نفر از فعالان فرهنگی یکی از مجموعه‌های مردمی استان خراسان رضوی، خواهر و برادر، انجام دادیم، در سوالی پرسیده‌ایم: شما در زمینه فکری و فرهنگی به چه آثار یا افرادی مراجعه می‌ کنید، نام ۵ نفر را بیان کنید؟»

✅پاسخ‌ها داده شده به این سئوال بسیار جالب است: حجت الاسلام پناهیان رتبه اول با ۳۸ درصد اقبال عمومی/ حجت الاسلام ماندگاری رتبه دوم با ۲۴ درصد/ علی اکبر رائفی پور رتبه سوم با ۲۰ درصد/ حسن رحیم پور ازغدی رتبه چهارم با ۱۶ درصد/ مقام معظم رهبری رتبه پنجم با ۱۵ درصد/ حجت الاسلام قرائتی با ۱۱ درصد/ حسن عباسی با ۷٫۵ درصد/ شهید مطهری، حجت الاسلام رفیعی و آیت الله علم الهدی با رتبه ۵٫۵ درصد/ شریعتی و مصباح یزدی زیر ۱ درصد.

✅عجیب‌ترین موضوع در این میان این بود که افرادی چون: امام خمینی، بهشتی، مفتح، باهنر و … اصلا نامی از آن‌‌ها وجود ندارند.

✅نویسنده گزارش در ادامه می‌نویسد: «نتیجه این پژوهش به ما هشدار می‌ دهد که نیروهای انقلابی دچار گسل معرفتی با ریشه‌های فکری انقلاب اسلامی هستند. کفایت نمی‌کند که با روحانیون مبلغ انقلابی متصل باشیم که نهایتا در عرصه فرهنگی فعالیت می‌کنند و صرفا موضع گیری سیاسی می‌کنند، بلکه اگر بخواهیم در عرصه سیاسی هم در قد و قواره انقلاب اسلامی عمل کنیم باید با روحانیونی انقلابی که سابقه و تجربه کار سیاسی و حزبی هم دارند متصل باشیم. البته بگذریم از اینکه چقدر از افرادی که اکنون مرجع نیروهای کف میدان انقلاب هستند، دارای قوت معرفتی در چارچوب اندیشه امام هستند! اما به هر صورت اکنون از خلا چنین روحانیونی در میان نیروهای انقلابی رنج می‌بریم …»

✅اینکه فعالان فرهنگی بیشتر از رهبر پیشین و رهبر فعلی انقلاب از حجت الاسلام پناهیان و یا رائفی پور تاثیرپذیری دارند؛ می‌تواند مشخص کند چرا در مواقع مختلف برداشت‌هایی کاملا متضاد با دیدگاه‌های رهبران انقلاب دارند.

✅یکی از نکات عجیب در این پژوهش نیز عدم اقبال به اندیشه‌های آیت الله مصباح یزدی است.

@Haghighatznu


📝📝📝قوه قضاییه ایران شهروندان خود را به خبرچینی از یکدیگر تشویق می‌کند.

✍🏻کریستینا مازا

نیوزویک

✅اشاره نویسنده، به طرح دادسرای ارشاد در تهران است که با اعلام شماره تلفن هایی، مردم را به گزارش بدحجابی در خودروها دعوت کرده است. خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه (میزان) خبر داده بود که سرپرست دادسرای ارشاد تهران از شهروندان خواسته است به محض مشاهده هرگونه «کشف حجاب در خودرو»، «کشف حجاب یا سرو مشروبات یا برگزاری مراسم مختلط رقص در اماکنی همچون سفره خانه، کافه، رستوران، مراکز خرید، باغ تالار و …»، «اطلاع از برگزاری پارتی‌های شبانه یا خانه‌های فساد و فحشا»، «انتشار مطالب خلاف عفت در اینستاگرام و …» موضوع را پس از جمع آوری مستندات لازم با ذکر کامل مشخصات محل و زمان وقوع جرم به شماره ۰۹۰۵۴۳۰۹۴۸۴ در پیام رسان‌های سروش، ایتا و … ارسال کنند.

@ganji_akbar

https: //www. newsweek. com/iran-privacy-spy-text-message-۱۴۴۳۳۸۶


📝📝📝سریال تاریخی انقلابی و غیرانقلابی

(از زیدیه تا شاهان صفوی؛ از نواب صفوی تا امروزی‌ها)

✍🏻رسول جعفریان

✅مرور بر تحولات نزدیک به یک سال اخیر در قم، تقابل دو طرز فکر را نشان می‌دهد. عده‌ای که بر اساس شعارهای خودشان، طرفدار انقلابی ماندن حوزه هستند، و باز عده‌ای که به گفته همین گروه، سکولار یا غیرانقلابی‌اند و گویی نسبت به انقلاب بی‌تفاوت هستند. به نظرم، این وضع تا حدی شبیه چیزی است که زمان آیت‌الله بروجردی و رابطه وی با فدائیان اسلام بوده است. ممکن است دقیقا تطبیق نکند اما به نظر می‌رسد همان است. پیش از آن هم، اگر سری به مشروطه بزنیم، دو گروه در میان روحانیون هستند. گروهی که طرفدار مشروطه و انقلابی طرفدار انقلاب مشروطه هستند و دوست دارند دین و سیاست را به هم نزدیک کنند؛ و از آن جمله «سید حسن مدرس» از نسل دوم عالمان مشروطه‌خواه است و البته یک دمکرات به تمام معناست، و گروه دیگر که با مشروطه درافتادند، آن را غیرشرعی خواندند و از آن فاصله گرفتند و غیرانقلابی بودند. البته آن تقسیم‌بندی، کاملا منطبق بر آنچه که امروز مطرح می‌شود؛ یا زمان آقای بروجردی بود؛ نیست.

✅اگر بخواهیم نگرش علی شریعتی را درباره تشیع علوی و صفوی مرور کنیم، باز نوعی تجربه انقلابی و غیرانقلابی از این زاویه داریم. تشیع علوی از نگاه او یک تشیع انقلابی است، و تشیع صفوی، تشیعی که غیرانقلابی است. البته تشیع صفوی، به زعم او، با دستگاه صفوی ساخت و پاخت کرده و از نظر او نمونه آن هم علامه مجلسی بوده که در بطن دولت صفوی با منصب شیخ الاسلامی، ستایشگر شاهان صفوی بود. شریعتی در این باره، سعی کرده است تا جنبه‌های مختلف این انقلابی‌گری در مذهب را نشان دهد. از نظر او مذهب تشیع و باورهای آن، و نیز مهدویت و جز آن مانند مساله عاشورا و حسین، زینب و زهرا (سلام‌الله علیهم اجمعین) هم مصداق تشیع انقلابی هستند اما خواجه نصیر و مجلسی و غیره انقلابی نیستند، چون با سلاطین مغول و صفوی کنار آمدند. یادمان هست که امام خمینی هم که انقلابی بود، یک جوری از اقدام آن عالمان در نزدیکی به سلاطین دفاع کرد.

✅این تشیع انقلابی و غیرانقلابی را یک جور دیگر هم در عمق تاریخ شیعه می‌توان دنبال کرد؛ تشیع زیدی و تشیع امامی. راستش اگر تاریخ را درست بخوانیم، تشیع زیدی تشیع انقلابی شمشیر به‌دست علوی بود که هر روز قیامی به راه می‌انداخت و رهبر آن زید، منتقد برادرزاده‌اش امام صادق (علیه الصلاة و السلام) بود که نشسته و فقط حدیث نقل می‌کند! در مقابل، امامان شیعه بعد از کربلا، دست‌کم در ظاهر کار سیاسی نکردند، علاوه که اصلا کار انقلابی به معنای آنچه که در کربلا بود یا در قیام‌های زیدی نداشتند. [می‌دانم در این باره نظرات مختلف است.] بعدها از نظر سیاسی، در باره لزوم قیام علیه سلطان جور، گفته می‌شد که زیدیه، «یری السیف» یعنی انقلابی بودند؛ جمله‌ای که درباره غالب فرق خوارج هم گفته می‌شد اما امامیه، در داخل بغداد و شهرهای اصلی که در اختیار سنیان بود، زندگی کرده و انقلابی نبودند. درباره روش علمای شیعه، هم می‌توان گفت: شیخ مفید، سید مرتضی و شیخ طوسی هیچ‌کدام قیامی نکردند. خواجه نصیر و علامه حلی و علمای حله که تقریبا با حکومت‌های وقت، و به طور خاص مغول کنار آمدند. علامه در چندین کتاب خود، از سلطان وقت مغول ستایش می‌کند. البته می‌شود گفت آنها پنهانی مبارزه می‌کردند اما این را باید بیشتر در جهت حفظ تشیع اعتقادی و فکری دانست؛ نه کار سیاسی. در شیعه یک حرکت به نام سربداران هم بود که تشیع فقاهتی نبودند، ضمن این که از شهید اول خواستند یک متن فقهی برای آنها بنویسد. آنها بیشتر صوفی‌مسلک بودند.

✅وقتی دولت صفویه آمد، فقها دو گروه شدند. آن وقت که اول کار بود، برخی به شاه اسماعیل و طهماسب نزدیک شدند، و اینها را می‌شود تا حدودی انقلابی خواند، برخی آنها را همچنان سلطان جور انگاشتند و کنار ماندند که شیخ ابراهیم قطیفی از آنهاست. کرکی خود و اعقابش همه تا آخر صفوی در کنار شاهان صفوی بودند. در تمام دوره قاجار هم علما و مجتهدان بزرگ، نگاه مثبت و همکاری داشتند، و در این اواخر، از زمان تنباکو به بعد، قدری مشکل پیش آمد که آثارش در مشروطه ظاهر شد و باز انقلابی و غیرانقلابی مطرح گردید.

✅شاید به عنوان آخرین مورد بشود به تفاوت روش مراجع نجف درباره دخالت در سیاست، با رفتار و باور برخی از مراجع ایران از نظر انقلابی بودن و غیرانقلابی بودن گذاشت. من در این باره فعلا اصراری ندارم. به هر حال، خواستم قدری درباره این تجربه انقلابی و غیرانقلابی در میان روحانیون توضیح داده باشم. امیدوارم وضع را مبهم‌تر نکرده باشم. علاوه که سعی کردم؛ و دست کم دلم می‌خواست موضعی نداشته باشم.

@Haghighatznu

http: //yon. ir/kbD۸V


📝 واضح‌تر از این نمی‌توان «مذاکره‌هراسی» را در جمهوری اسلامی نشان داد. علم‌الهدی نتیجه مذاکره را ویرانی حرم امام رضا و مدافع برجام را جاسوس انگلیس می‌خواند. او نماینده رهبر است و دامادش رئیس دستگاه قضا. پس مجاز است هر ادعای مضحک و هر اتهام ناجوانمردانه‌ای را متوجه مخالف خود کند.

#توییت


📝📝📝باش تا نفرین دوزخ از تو چه سازد،

✍🏻حسین رونقی‌ملکی

✅از دیروز خشم دارم، بغض دارم، نه می‌تونم داد بزنم، نه قرار سکوت و آرامش هست، حس می‌کنم مرگ هم نمی‌تونه این حال رو تسکین بده. زندانی حتی اگر گناهکار هم باشد حق و حقوقی دارد، دست‌بسته است و اسیر، همین که آزادی و ارتباط از او سلب می‌شود مجازات اوست، و وقتی بهداشت، درمان و زندگی در زندان از او سلب می‌شود این مجازات مضاعف او و خانواده‌اش است.

✅علیرضا شیرمحمدعلی یک زندانی سیاسی و عقیدتی بی‌گناه بود، انسانی که بخاطر عقاید و نظراتش زندانی شده بود و برای دفاع از آزادی و ایران در زندان روزهای بی‌بازگشت زندگی خود را سپری می‌کرد و بخاطر نادیده گرفتن حقوقش مبنی بر تفکیک زندانیان در زندان بزرگ تهران جان خود را از دست داد. زندانی که اساسا نباید در آن حضور می‌داشت.

✅یقینا تمام کسانی که سعی در نادیده گرفتن تفکیک زندانیان کرده‌اند در این قتل شریک‌اند، آنهایی که با نرمالیزاسیون سازی سعی در عادی جلو دادن شرایط زندانیان سال‌های‌اخیر کردند در این قتل شریکند، همه ما که زندگی خود را با سکوت و ترس و محافظه‌کاری پیش‌ برده‌ایم و می‌بریم در این قتل شریکیم!

✅از دیروز این حرف علیرضا مدام مثل پتک بر سرم کوبیده می‌شود: «ما ساکت نمی‌مانیم زیرا زندگی در این لجن‌زار در شان ما نیست.» عمیقا غمگینم. از کدوم درد حرف بزنیم، از کدوم زندان و خودکشی؟ از حال کدوم رفیق خبر بگیریم؟ یا چشممون به در کدوم زندان و بازداشت‌گاه باشه؟

✅باش تا نفرین دوزخ از تو چه سازد،

که مادران سیاه‌پوش

داغ‌داران زیباترین فرزندان آفتاب و باد

هنوز از سجاده‌ها سر برنگرفته‌اند!

#احمد_شاملو

@kaleme

http: //up. upinja. com/۷fyfz. jpeg


📝📝📝کاله سوخت

بچه رامبد عشق است! سرمایه کیلو چند؟

✍🏻دکتر محمد فاضلی

✅عکس، خبر، یادداشت و گزارش تلویزیونی خبر بیست‌وسی از در و دیوار می‌بارد درباره خبر تصمیم رامبد جوان برای تولید فرزندش در کانادا و جماعت را حتما خون به جوش آمده است از آن‌چه دو رویی و ضعف میهن‌دوستی می‌خوانند. دل خلق سوخته است و متفکران قوم از این همه مصیبت پستان به تنور می‌چسبانند تا مگر آلام‌ خلایق تسکین یابد.

✅درست وسط این غوغای اخبار و بوی سوختن پستان‌هایی که به تنور چسبانده‌اند، هشتاد میلیون دلار سرمایه‌گذاری شرکت صاحب برند لبنیات و مواد غذایی «کاله» در عراق سوخت. بی‌سر و صدا، بدون گزارش پر آب و تاب تلویزیونی و رادیویی – نه از نوع راننده اسنپی و نه از هیچ جنس دیگری – اموال یک شرکت و برند معتبر ایرانی که صنعت لبنیات این کشور را متحول کرده، بازارهای صادراتی برای ایرانیان کسب کرده، ده‌ها هزار ایرانی در کارخانجات آن کار می‌کنند، و ده‌ها و صدها هزار دامدار و کشاورز ایرانی کسب‌وکارشان به فعالیت این صنعت وابسته است، غریبانه سوخت.

✅تلویزیون برنامه‌ای برای بررسی چرایی آتش‌سوزی تولید نکرد. مالک کارخانه را هم به صورت تلفنی به یک برنامه خبری درباره سوختن کارخانه‌اش راه ندادند. کسی نگران اعتبار و سهم بازار ایران در بازار عارق نشد و نپرسید حالا رقبا چه می‌کنند تا جای کاله را بگیرند و برای این‌که چنین نشود چه باید کرد.

✅هیچ کس نپرسید حالا که درآمد ارزی برند کاله از محل کارخانه عراق از دست رفته است، این شرکت با قریب به ۱۷ هزار نفر کارکنان، چگونه در شرایط تحریم باید خودش را اداره کند. هیچ کس نپرسید حالا کاله منابع لازم برای تأمین نقدینگی فعالیت کارخانجات داخلی‌اش را چگونه کسب می‌کند.

✅اصلا کسی پرسید سرمایه‌گذاری ایرانیان در صنایع عراق چقدر است و حالا تکلیف این سرمایه‌ها چه می‌شود؟ کسی پرسید اگر ما سهم مهمی در تأمین امنیت عراق داشته‌ایم، سهمی هم در تأمین امنیت سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی‌مان در عراق هم داریم؟

✅هیچ وزیری به سوالی درباره سوختن کاله پاسخ نداد و استیضاح نشد. گویی هیچ مقام مسئول دیگری هم وجود نداشت.

✅اصلا فکر کرده‌اید ارتباط بین سوختن کاله، و تعطیل شدن امثال کاله‌ها به‌واسطه مشکلات تولید؛ با میل امثال رامبدها برای زایمان همسران‌شان در کانادا چیست؟ رامبدها فکر می‌کنند در کشوری که سوختن سرمایه‌ها، تعطیل شدن کارخانه‌ها و مهاجرت نخبگان مالی و فکری اهمیتی ندارد، آینده‌ای برای کودکان‌شان وجود ندارد.

✅ایران‌ستایی و ایران‌گریزی هم‌زمان‌شان، ممکن است غیراخلاقی باشد اما حداقل از نظر خودشان و کثیری از ایرانیان عقلانی است. عاقبت سرمایه‌سوزی، ایران‌گریزی رامبدهاست.

✅جامعه‌ای که در آن سرمایه‌های گوناگون – اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی – محترم نباشند، و دائم بسوزند، دود شوند و به هوا روند؛ مولد وطن‌گریزی است. ولش کنید، فکر کردن به این‌ها اعصاب آدم را خرد می‌کند، بچه رامبد را عشق است! سرمایه کیلو چند؟

@fazeli_mohammad


📝📝📝بانک جهانی: فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود

✅بانک جهانی با پیش بینی کاهش یافتن اثر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران در سال آینده اعلام کرد اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج شود.

✅پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab. ir):

بانک جهانی در گزارش اخیر خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش بینی کرده است اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در سال آینده تخلیه شود و اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج شود.

✅این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی ۴٫۵ درصد پیش بینی کرده و انتظار دارد اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی ۰٫۹ درصد را تجربه کند.

✅بانک جهانی در این گزارش نوشته است: «پیش بینی می‌شود در پی کاهش یافتن اثر تحریم‌های کنونی آمریکا، فعالیت اقتصادی در ایران طی سال ۲۱-۲۰۲۰ افزایش یابد.»

✅این گزارش افزوده است: «با به ثبات رسیدن وضعیت تورم و ‌آب رفتن اثر تحریم‌ها رشد اقتصادی ایران در سال آینده از سر گرفته می‌شود.»

✅این گزارش همچنین نرخ تورم ایران در پایان آوریل ۲۰۱۹ را ۵۲ درصد برآورد کرده است.

yon. ir/p۰pIH


📝📝📝بنایی کارشناس حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:

✅روز گذشته تراز آب دریاچه ارومیه به یکهزار و ۲۷۱متر و ۹۴سانتی متر رسید. این سطح آب طی ۱۰سال اخیر بی سابقه بوده است.

✅امسال ارتفاع آب در دریاچه ارومیه در مقایسه با سال‌های قبل به ۱٫۶متر افزایش یافته است و اگر طبق سال‌های گذشته نیز یک متر از آب دریاچه تبخیر شود باز ۶۰سانتی متر از آن باقی می‌ماند و دریاچه به مرحله بحرانی ادوار قبل برنمی‌گردد.

@iran_times


📝📝📝درس‌های جنبش سبز و راه تحول مثبت

ده‌سالگی‌جنبش‌سبز

✅کلمه: مسائل مربوط به جنبش سبز و شرایط امروز کشور را در قالب یک اقتراح با مخاطبان خود در میان گذارده و پاسخ نویسندگان و فعالان و صاحبنظران را در روزهای آتی که جملگی ایام موسوم به شکل گیری و ریشه دوانی جنبش سبز ملت ایران است، منتشر می‌کند. همچنین این باب گشوده است تا تمامی نویسندگانی که خود را مخاطب این پرسش‌ها می‌یابند و برای آن دغدغه یا مسئله‌ای دارند پاسخ خود را برای ما ارسال کنند تا رنگین کمان ملت که در خرداد ۸۸ برآمد و آن جنبش بیافرید، سهم خود و حق خود را در نقش آفرینی در تولید متون و ادبیات دهمین سالگرد جنبش سبز ادا کند.

✅متونی که در ایام آتی ذیل مسئله فوق در کلمه منتشر می‌شوند حاوی نکاتی سرنوشت ساز و تذکراتی بنیادین اند؛ برخی از نویسندگان بر شکل گیری مجمعی ملی برای نجات ایران از قید و بند استبداد سیاه حاکم بر آن تاکید کرده‌اند. دسته‌ای خواهان مشارکت زنده و موثر رهبران جنبش، بویژه مهندس میرحسین موسوی در قبال مسائل و رخدادهای حیاتی پیشاروی کشور و ملت شده‌اند و جمعی از اصلاح بنیادین قانون اساسی سخن رانده‌اند. در تمامی متون فوق آنچه به چشم می‌خورد دغدغه منافع کشور و حقوق ملت و رهایی ایران در کنار انتقادات اساسی به جنبش و نحوه پیش برد و سرکوب آن نهفته است و کلمه بی کم و کاست و ذره‌ای قضاوت یا دخالت به انتشار آنهمه دست می‌یازد.

✍🏻#علی‌رضا_رجایی

✅ساختار قدرت در ایران بوضوح معیوب است و چنانچه کسی تصور کند با اتخاذ یک مشی سیاسی رفرمیستی و بدون حداقلی از اندیشه و ساز و کار مقاومت می‌توان از این مهلکه خلاصی یافت، لابد که جمع‌بندی روشنی از تاریخ چهل‌ساله‌ی اخیر ایران ندارد. اما این عنصر مقاومت در هیچ جریان سیاسی با رجزخوانی و خط و نشان کشیدنهای از راه دور خلق نخواهد شد. جنبش سبز این مقاومت را به شکلی عینی و بارز نشان داد و رهبران و پویندگان جنبش، صلاحیت خود را با پاپس‌نکشیدن از مواضع اصولی خود به اثبات رساندند. ما نمی‌توانیم آینده تاریخ را پیش‌بینی کنیم اما جمع‌بندی ما از ده سال گذشته و از سخت‌جانی استیلاگری حاکم، درستی انتخابهای جنبش سبز و مقاومت اصولی آن را به اثبات می‌رساند به گونه‌ای که هیچ شکل مثبتی از تحول، بدون‌ به کارگیری درسهای بزرگ این ‌جنبش به انجام نخواهد رسید.

✅تاریخ امروز ما در‌گیرودار تعارضها و منازعات عظیمی است و واضح است که در هر سوی این تعارضها یک نیروی اجتماعی وجود دارد که کوشش می‌کند سمت و سوی حرکت را به سمت منافع یا علائق خود سوق دهد. بنا به یک تعبیر قدیمی، کمیت این تلاطمها در لحظات مشخصی بروز «کیفی» می‌یابند و در همین نقاط کیفی است که می‌توان جمع‌بندبهای استراتژیک داشت. جمع‌بندی استراتژیک تنها و صرفا یک تحلیل یا یک دستگاه نظری نیست بلکه مجموعه‌ای از یک کل است که از دل آن سازماندهی، خط مشی و چشم‌انداز آینده نیز خلق می‌شود.

✅به طور خلاصه جنبش سبز از همه ویژگیهای گفته شده برخوردار است و درست به همین دلیل قرار گرفتن در نقطه‌ای تعیین کننده است که در معرض سنگین‌ترین سرکوبها نیز قرار گرفت. بیش از سیصد شهید و چند هزار زندانی و حصر رهبران این ‌جنبش، بخش مهمی از کارنامه‌ی مقاومت این جنبش است که درباره تمامی ابعاد آن به طور کامل مستندسازی صورت نگرفته‌است.

✅جنبش سبز حاصل مواجه‌ی جامعه مدنی با استبداد و انسداد سیاسی حاکم است و به طور مشخص آن را باید در ذیل عنوان کلی «بحران دموکراسی در ایران» تحلیل کرد. وقوع این جنبش نشان داد نهاد انتخابات ابزار کافی برای حل این بحران نیست زیرا این نهاد اولا فاقد آزادی کامل است، ثانیا در عین محدودیتهای حقوقی فراوان از تعرض و تجاوز مصون نیست و ثالثا هیچ درجه‌ای از اختیار کامل را برای انتخاب‌شوندگان تامین نمی‌کند. اما بقای یک دستاورد سیاسی مستلزم آن است که در سازمان و تشکیلات مشخصی تعین بیابد و در عین حال در قالب تئوری سیاسی صورتبندی شود و در نهایت به شکل برنامه، چشم‌انداز و استراتژی آن را پیگیری کرد.

👈🏻متن کامل:

yon. ir/۲W۷Cy

✅@kaleme


📺#ببینید

✅گشایشهای اقتصادی برجام و خطاهای جمهوری اسلامی

🔰منتخب مناظره #تاجزاده و نبویان

🗓۱۳۹۸/۰۲/۲۳

📌دلواپسان می‌گویند پیش و پس از توافق هسته‌ای تغییری در مناسبات بین‌المللی و اقتصادی کشور به‌وجود نیامد. در حالیکه آقای علم‌الهدی بعد از تصویب برجام و در واکنش به حضور پرشمار هیات‌های غربی در ایران گفت: «این ترافیک اروپایی که در هفته قبل داشتیم خطرناک است و انسان را دچار اضطراب می‌کند. ما دو قرن از اروپایی جز دزدی و آدم‌کشی و جنایت چیزی ندیدیم».

📌دلواپسان بعد از برجام کوشیدند مانع سفر مقامات فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و حتی ترکیه به ایران شوند.

📌به اعتراف آقای جلالی رئیس فراکسیون رهروان ولایت در مجلس نهم از مباحث درونی دلواپسان؛ «اگر دولت فعلی مساله هسته‌ای را حل کند، با چرخش افکار عمومی به سمت آنها عملا یک تهدید در داخل خواهیم داشت. حل نشدن مساله هسته‌ای تهدید خارجی خواهد بود …اما تهدید خارجی بهتر از تهدید داخلی است. زیرا در پشت تهدید خارجی بیشتر می‌توانیم افکار عمومی را مدیریت کنیم».

📌دلواپسان می‌دانند گزینه بعد از برجام جنگ است، باوجود این خواهان خروج کشور از برجام هستند.


📝📝📝نقشه مهم بیکاری و اشتغال ده سال آینده ایران

✍🏻دکترمحمدصادق دهنادی

✅فشردگی زمان، مکان و فناوری در عصر ارتباطات باعث از بین رفتن بسیاری از مشاغل در دهه پیش رو هست.

✅برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد در ۵ ساله آینده بیش از ۷۰۰ میلیون شغل از سراسر جهان از دست می‌رود.

✅ما نمونه‌ی این تغییر سریع را در دو ساله اخیر با فراگیری دو اپلیکشن اسنپ و تپ سی در شهرهای بزرگ دیدیم.

✅وزارت ارتباطات به دلیل توسعه‌ی ارتباطات الکترونیک تا نزدیکی انحلال پیش می‌رود و اگر پیام رسان‌های جایگزین تلفن فراگیر شوند، کار زیادی برای انجام و درآمدی برای کارمند داری نخواهند داشت.

✅در مقابل این تغییرات به ظاهر ویران کننده مشاغلی هم به دلیل نوع زندگی جدید اضافه و یا اوج می‌یابد که آن هم در حد خودش جالب است.

✅به نظر می‌رسد بی‌توجهی به این تحولات رسما اضافه شدن آگاهانه به جرگه فقراست:

✅در ده سال آینده، برخی مشاغل رو به زوال به شرح ذیل است.

۱- رانندگی تاکسی

۲- بنگاه ملک

۳- انواع مغازه‌داری‌های کوچک

۴- آنتیک فروشی و لوازم خانگی

۵- آموزگاری و خدمات مدرسه و دانشگاه

۶- خیاطی هنرهای دستی به روش تولید سنتی

۷- کارگران صنعتی و ساده

۸- فروشندگی

۹- انواع دلالی و واسطه‌گری

۱۰- مشاغل اداری مربوط به امور اداری و تحویلداری

۱۱- اکثر کارمندان بانک

۱۲- دو ثلث از مشاغل کشاورزی

۱۴- پلیس راهنمایی

۱۵- خدمات پست و تلفن

۱۶- روزنامه‌ها و کتابفروشی‌ها

۱۷- کارمندان و هنرمندان شبکه‌های تلویزیونی

۱۸- انواع مشاغل صنایع کاغذ سازی

۱۹- خدمات حفاظتی و مراقبتی و انتظامات

۲۰- کارهای معدنی به ویژه در حوزه معادن رو به زوال

۲۱- صنعت نفت و صنایع مرتبط سوخت‌های فسیلی

✅در مقابل برخی مشاغل که بزینس‌های اصلی چند ساله آینده درایران محسوب می‌شود بدین شرح است.

۱- خدمات نگهداری از سالمندان

۲- نگهداری از بیماران روانی

۳- مشاغل حوزه گردشگری

۴- اپلیکیشن نویسی و خدمات شبکه

۵- توزیع شبکه‌ای کالا و خدمات

۶- خدمات حوزه روانپزشکی

۷- صنعت بیمه و ضمانت مالی و تامین اعتبار

۸- سرمایه‌گذاری رفاه شهری مانند شهربازی، سرویس بهداشتی و …

۹- انواع مشاغل تاسیساتی

۱۰- تعمیرکاری و خدمات پس از فروش

۱۱- طراحی و اجرای آبرسانی زیر سطحی کشاورزی

۱۲- سرمایه‌گذاری آب (انتقال، شیرین کردن، تسویه، فرآوری)

۱۳- پزشک از راه دور

۱۴- صنعت نیروگاه‌های خانگی

۱۵- خدمات حقوقی دولت الکترونیک

۱۶- پیشخوان‌های سایبری دولت

۱۷- تبلیغات شبکه‌ای و فروش مجازی

۱۸- ناظر شبکه‌ی مشاغل بزرگ

۱۹- خدمات GIS

۲۰- خدمات پایش و احیا محیط زیست

۲۱- صنایع و اسکان دریایی

۲۲- ساخت و تعمیر ربات

۲۳- صنایع دستی لوکس

۲۴- فرآوری میوه

۲۵- موشن‌گرافی و طراحی تبلیغات الکترونیک

۲۶- مشاوره مدیریت رسانه‌ای و اقتصاد توجه

۲۷- علوم سنجش و آموزش از راه دور

و …

✅یکی از شاخصه‌های دیگر عصر ارتباطات کوچک شدن و کم اثر شدن دولت‌هاست. بنابراین داشتن یک شغل دولتی نیز حاشیه امنیتی برای هیچکسی محسوب نمی‌شود.

✅وقتی تا چند سال آینده بسیاری از وظایف ادارات دولتی و عمومی و بانک‌ها حذف می‌شود، بی‌شک حدود دوم سوم مشاغل اداری دولتی و عمومی (شهرداری) در ده سال آینده به مخاطره می‌افتد.

✅بنابراین اگر کسی برای آینده خود و فرزندانش اهمیت قائل است. حتی اگر در حال حاضر شغلی دارد، باید با آموزش مجدد خودش یا سرمایه‌گذاری جدید به فکر کسب و کاری با شرایط جدید باشد.

@titraval


📝📝📝‍ نقش امید در زندگی

✍️علی مرادی مراغه‌ای

✅رؤیاهاتو از دست نده

واسه این که اگه رؤیاهات از دس برن

زندگی عین بیابون برهوتی میشه

که برفا توش یخ زده باشن … (لنگستون هیوز)

زندگی سراسر رنج است اما وقتی رنج بردن دارای معنی و هدف باشد، دیگر آزار دهنده نخواهد بود بقول نیچه «کسی که چرایی زندگی را یافته، ‌با هر چگونه‌ای خواهد ساخت.»

ویکتور فرانکل، ‌ روانپزشک اگزیستانسیالیست، روزگاری زندانی شماره ۱۱۹۱۰۴ آشویتس نازیها بود. پدر، مادر، برادر و همسرش در اردوگاههای اجباری نازیها جان سپردند و به کوره‌های آدم‌سوزی سپرده شدند فرانکل در پایان جنگ از اردوگاههای مرگ به زندگی بازگشت. اما رخدادهای خوفناک آن جهنم واقعی همیشه در ضمیر فرانکل حک شد: چوبه‌های دار و صفهای دراز زندانیان ژنده‌پوش و تیره‌بختی که به سوی اتاقهای گاز می‌رفتند …

وقتی شکستها و رنجها پی‌درپی به سراغ انسان می‌آیند و فرصت بازسازی به آدم نمیدهند، بعد از مدتی دیگر آن رنجها و شکستها تبدیل به شکست فلسفی می‌شوند و انسانی به وجود می‌آورند شکست خورده، مأیوس و بدبین. اما ویکتور فرانکل از آن دنیای هولناک چیزی دیگر برای ما به ارمغان آورد؛ امید و زیستن معنی‌دار و یا مکتب معنی‌ درمانی (لوگوتراپی).

✅در آن زندان مرگبار، زندانیان به مانند حیوان آزمایشگاهی گرسنه نگه ‌داشته می‌شدند کم‌کم لاغر و تکیده شده و سرانجام می‌مردند. فرانکل می‌گوید: وقتی به جوانی تنومند و ورزشکار برمی‌خوردم، انتظار داشتم که گرسنگی را تحمل کند و زنده بماند و به زندانیان لاغر و نحیف برمی‌خوردم، به خود می‌گفتم که چند روزی بیشتر دوام نخواهد آورد و به زودی خواهد مرد. اما نتیجه کاملا برعکس اتفاق می‌افتاد! آنکه قوی‌هیکل بود در عرض چند روز در اردوگاه در هم می‌شکست و از پا درمی‌آمد اما برعکس، آنکه لاغر بود، چنان سمج و پرتحمل بود که حتی سرانجام زنده با ما از اردوگاه بیرون می‌آمد!. حال این سؤال مطرح می‌شود: چرا او که هیکلی تنومند دارد، زود می‌میرد و او که بدنی لاغر دارد تحمل می‌کند و زنده می‌ماند؟

تنها امید و آرزو بود که سرنوشتشان را رقم می‌زد. آن فرد لاغر و ضعیف نور امیدی در دلش همیشه روشن بود و می‌گفت: «از اینجا زنده بیرون خواهم رفت و نامزدم منتظر من است دست او را خواهم گرفت …» چنین امیدی فشار آن فضای مرگ‌آور را تخفیف می‌داد در واقع، در آن فضای مرگ‌آور زندگی نمیکند بلکه در رؤیاهای شیرینش زندگی می‌کرد … اما آن دیگری با وجود جسم تنومندش از آنجا که هیچ امیدی برای زندگی نداشت و از روز اول مأیوس بود در واقع چنین نگاه مأیوسانه، فضای تلخ و مرگ‌آور را چند برابر کرده و به خود پمپاژ کند، در نتیجه زود از پا درمی‌آمد!. انسانها وقتی می‌میرند که قبل از آن، رؤیاهایشان مرده باشد رویاهایی برای یک زندگی بهتر. وقتی باور می‌کنیم که هیچ امیدی نیست در واقع هرگونه شانس و نور امیدی را در وجود خود خاموش می‌کنیم.

✅امید برای یک زندگی بهتر، در وجود آدمی چون آهنربایی است در درون توده‌ای خاک، که باعث می‌شود همه براده‌های آهن موجود در خاک به یک سمت و سو رو برگردانند و معنی‌دار شوند. امید و ایمان به روزهای بهتر در وجودمان باعث می‌شود همه استعدادهای خلاقه به یک سمت و سو متمرکز گردند و به کمک هم بیایند. آن وقت است که معجزه رخ می‌دهد. ذرات نور خورشید در فضا پراکنده است اما وقتی با ذره‌بینی آنها را در یک جا جمع می‌کنیم و به کمک همدیگر فرا می‌خوانیم بلافاصله باعث آتش و روشنایی می‌شوند. امید و آرزو در وجودمان همان نقش ذره‌بین را بازی می‌کند …امید کوهها را از جا میکند و هیچ چیز شیرین‌تر از لحظه‌های تیشه زدن بر بیستون نیست بشرطی که در پس آنها شیرینی نهفته باشد …

اما شوربخت انسانهایی که امید به آینده شیرین را از دست داده باشند …

@Ali_Moradi_maragheie

http: //up. upinja. com/ndw۱۲. jpeg


📝📝📝مطهری: بدلیل قتل سیاسی رئیس زندان و وزیر دادگستری باید جوابگو باشند

✅نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه سازمان زندان‌ها در این قضیه کوتاهی کرده و وزیر دادگستری هم باید پاسخگو باشد، تاکید کرد:

✅زندان سیاسی را نباید در بند تبهکاران، دزدان و قاتلان و قاچاقچیان قرار دهند تا چنین اتفاقی بیفتد.

✅گاهی برای تنبیه متهمان سیاسی این کار را می‌کنند که کار بسیار بدی است و در واقع شبیه اقدامی است که در کهریزک انجام شده و بچه‌های جوان را در سال ۸۸ به زندان کهریزک که جای لات‌ها و قاچاقچیان بود منتقل کردند که آسیب‌های جدی دیدند.

✅به دلیل قتل فعال سیاسی رئیس سازمان زندان‌ها و وزیر دادگستری هر دو باید جوابگو باشند.

@Sahamnewsorg