کانال تلگرام راه پرداخت - خبری
راه پرداخت

راه پرداخت

دانلود کنید: فایل پی‌دی‌اف فراخوان فرابورس ایران درموردک کرادفاندینگ

https: //t. me/newway۲pay/۱۶۳۷۱


فراخوان فرابورس ایران در مورد کرادفاندینگ منتشر شد

شرکت فرابورس ایران دیروز ۴ تیرماه ۹۸ فراخوانی خطاب به متقاضیان دریافت موافقت اصولی فعالیت تأمین مالی جمعی منتشر کرد. همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغیه‌ای در مورد فهرست نهادهای مجاز به فعالیت در زمینه کرادفاندینگ و ضوابط مربوط به نحوه انجام فعالیت آنها منتشر کرده است.


یک سوال ساده؛

سال‌هاست مدیران دولتی ایران با ارائه این آمارها صحبت از رشد فناوری در بانکداری و پرداخت ایران می‌کنند؛ آیا به راستی این آمارها نشان دهنده رشد است یا واقعیت چیز دیگری است؟

همان‌طور که در نمودارها دیده می‌شود با این که حجم تراکنش‌های شتاب و شاپرک بالا نیست ولی با فاصله تعداد تراکنش‌های شتاب و شاپرک بالاتر از بقیه سامانه‌های بانکداری و پرداخت است. رشد نامتوازن سامانه‌های پرداخت و بانکداری در حالی اتفاق افتاده است که به دلیل کاهش ارزش پول ملی و عدم اصلاح مواردی مانند حذف ۴ صفر کارایی ابزارهایی مانند سکه و اسکناس به کلی فراموش شده است و حتی در آمارهای رئیس‌کل بانک مرکزی هیچ اشاره‌ای به سکه و اسکناس نمی‌شود. این در حالی است که حتی ابزارهایی مانند کیف پول‌های آفلاین برای تراکنش‌های خرد جز چند مورد محدود اساسا به دست فراموشی سپرده شده است و در حال حاضر آمارهایی که خبر از رشد تعداد تراکنش‌های شتاب و شاپرک می‌دهند نه تنها خبر خوبی نیست بلکه ذهن‌‌های آگاه آن را تعبیر به کاری‌تر شدن زخمی می‌کنند که در کنار هزاران زخم دیگر در حال آسیب زدن به اقتصاد نحیف ایران است.

سیاست‌های پولی مبهم، عدم توسعه ابزارهایی مانند کارت اعتباری و اکوسیستم اعتبارسنجی، چالش‌های جدی در زمینه زیرساخت‌های حاکمیتی خصوصا از منظر پدافند غیرعامل، عدم اصلاح ساختار کارمزد، وضعیت مبهم شرکت‌های حاکمیتی، عدم اتصال به سیستم‌های پرداخت بین‌المللی حتی در سطح کشورهایی مانند آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، چین و روسیه، عدم سامان‌دهی بازار بین بانکی، ‌ عدم استفاده بهینه از ابزارهایی مانند پول خرد و سکه و عدم توسعه ابزارهایی مانند کیف پول‌های آفلاین، عدم توسعه پرداخت‌های موبایلی، عدم توجه به اقتصاد مقاومتی و عبور سطحی از آن، عدم سامان‌دهی وضعیت لجام‌ گسیخته نقدینگی، عدم بهبود ارتباط رگولاتور بانکی با رگولاتور مخابراتی، عدم ثبات نرخ ارز و چالش‌های امنیتی برخی از مسائل جدی بانکداری و پرداخت ایران است که در آمارهایی که ارائه می‌شود معمولا مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

آیا زمان این نرسیده که واقعیت‌ها را آن‌گونه که هست ببینیم؟


تعداد تراکنش‌های سامانه‌های شتاب و شاپرک به حدی زیاد است که تراکنش‌های پردازش شده در سامانه‌های دیگر در برابر آنها قابل صرف نظر کردن هستند.


به دلیل افزایش نقدینگی و تورم شاهد افزایش مجموع مبالغ پردازش شده توسط سامانه‌های بانکداری و پرداخت بوده‌ایم. تعداد تراکنش‌ها هم در سال‌های گذشته به صورت مرتب افزایش یافته است.


در ادامه آمارهای ارائه شده توسط رئیس‌کل بانک مرکزی به صورت دیاگرام به نمایش درآمده است.

پیش از این هم امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات در توییتی گفته بود که در سال ۹۷ روزانه به طور متوسط:

۱۲۵ میلیون تراکنش در شاپرک؛

و ۹۵ میلیون تراکنش در شتاب؛

انجام شده است.

به گفته ناظمی متوسط هر تراکنش شاپرک ۵۶ هزار تومان و شتاب ۱۱۴ هزار تومان بوده است.

بیشترین تعداد تراکنش در شاپرک۲۲۷ میلیون و در شتاب ۱۶۸ میلیون بوده است.

ناظمی تجربه بانکداری الکترونیک را یک تجربه موفق خوانده بود.

در شتاب سهم اینترنت نصف عابربانک‌ها است و در شاپرک سهم اینترنت و موبایل ۱۱ درصد و بقیه سهم دستگاه‌های کارت‌خوان است.


عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در آخرین پیام اینستاگرامی خود آمار تعداد و حجم تراکنش‌های بانکداری و پرداخت در سال ۹۷ را منتشر کرده است. او نوشته است: «یکی از برنامه‌های مهم بانک مرکزی توسعه بانکداری نوین و ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فناورانه بانکی و نظام‌های پرداخت است. آمارهای سامانه‌های حاکمیتی بانک مرکزی حکایت از روند بسیار شتابان میزان و مبلغ تراکنش‌های بانکی در سال ۹۷ دارد.»


ایران کیش برنده مناقصه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی شد

شرکت کارت اعتباری ایران کیش به‌عنوان مناقصه‌گر برگزیده از طرف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران انتخاب شد. این مناقصه با موضوع سرویس، نگهداری پشتیبانی و تعمیرات سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مرتبط با تجهیزات پایانه‌های ingenico ۱۹۴۰۰ سامانه هوشمند سوخت برگزار و ایران کیش از میان سه شرکت در این مناقصه برگزیده شد.


احمد جعفریان مدیر توسعه کسب‌وکار شرکت ایران ارقام در رویداد ATMIA در دبی به معرفی ایران با نگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات، معرفی ترندهای نظام پرداخت ایران و مشکلات فعلی اکوسیستم و راه‌حل‌های آن پرداخت. @newway۲pay


شرکت دانش افزار در سه عنوان شغلی دعوت به همکاری می‌کند

شرکت عصر دانش افزار، در سال ۱۳۷۴ تأسیس شد و از سال ۱۳۹۰ تا کنون در حوزه سرویس‌های مبتنی بر ابزارهای هوشمند در حال فعالیت است. این شرکت در راستای توسعه سرمایه انسانی خود در سه عنوان شغلی دعوت به همکاری می‌کند.

برای آگاهی از شرایط احراز این شغل‌ها لینک زیر را کلیک کنید.


آنچه در رویداد «ماینینگ، خوب، بد، زشت» گذشت / ماینینگ در ایران؛ فرصت یا تهدید؟

مهم‌ترین خبری که این روزها ماینینگ را در معرض توجه قرار داده از یک سو افزایش قیمت بیت‌کوین است و از سوی دیگر فرارسیدن تابستان و اعلامیه شرکت توانیر مبنی بر اینکه «توسعه مراکز ارز دیجیتال، در پیک تابستان شرکت‌های توزیع نیروی برق را با مشکل جدی مواجه می‌کنند.» از سوی دیگر طبق برآوردهای انجام شده استخراج هر بیت‌کوین نیازمند انرژی سوخت ۱۰۷ بشکه نفت خام یا ۱۵۰۰۰ متر مکعب گاز طبیعی است.

موضوعات مطرح‌شده برآوردهای موافقان ماینینگ است. در جبهه مقابل، عده‌ای موافق ماینینگ هستند. این عده ارزهای رمزنگاری‌شده را برای کشورمان فرصت تلقی می‌کنند و معتقدند ایران می‌تواند هاب ماینینگ باشد و این هدررفت انرژی درخصوص سایر صنایع نیز صادق است و چه بسا این مساله حادتر هم باشد.

نظرات موافقان و مخالفان را کنار هم گذاشتیم و به این نتیجه رسیدیم که تمام این افراد با این اعتقادات مشخص باید در کنار هم به بحث و گفت‌وگو بنشینند. نتیجه این شد که پایگاه تحلیل خبری راه پرداخت، چهارم تیرماه رویداد «مایینینگ، خوب، بد، زشت» را با حمایت شرکت نبض‌افزار در دانشگاه امیرکبیر برگزار کرد.

در پنلی وضعیت ماینینگ در ایران با حضور موافقان و مخالفان مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت رگولاتوری، حلقه مفقوده این صنعت و وجه اشتراک نظرات پنلیست‌ها عنوان شد. در این پنل علاوه بر محمدعلی اخایی، فرخ امینی‌فر، محمدرضا جمالی و سهیل نیکزاد؛ محمدجعفر نعناکار، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات و امید علوی، ماینر حضور داشتند. مجری این پنل نیز رضا قربانی، رییس هیات مدیره شبکه عصر تراکنش بود.


گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت توسن به بهانه بیست سالگی این شرکت / روح الله فاطمی: کلید رشد توسن اهتمام به پاسخگویی است

توسن بیست سال پیش، با هدف توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری صنایع مالی شکل گرفت و ورود آن به دهه سوم حیاتش، بهانه گفت‌وگو با سید روح‌الله فاطمی اردکانی بود.

به گفته او یکی از فعالیت‌هایی که ما به‌صورت مستمر انجام می‌دهیم، آینده‌پژوهی و رصد افق‌های کسب‌وکار است. این امر در کنار جلسات تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی محیط به ما کمک می‌کند تا روندهای غالب را خوب بشناسیم و برای آن پاسخ‌های راهبردی طراحی کنیم. گرچه که این فعالیت لزوما مختص به ما نیست و دیگران نیز علی‌القاعده باید چنین رویکردی را تجربه کرده باشند.

فاطمی با بیان اینکه بیش از سه سال است که یکی از نقاط تمرکز ما، تحول دیجیتال صنعت بانکداری است، توضیح داد: «اما هیچوقت به این موضوع نگاه محرمانه نداشته‌ایم. زیرا به اعتقاد من، انتخاب راهبرد مناسب برای مشارکت موجب هم‌افزایی و تقویت روابط برد-برد است. شکل‌گیری «ققنوس» در حوزه ارزهای دیجیتال در قالب مشارکت بود. پیدایش کنسرسیوم «سپندار» در پروژه پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها در قالب مشارکت بود.»


گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت توسن به بهانه بیست سالگی این شرکت / روح الله فاطمی: کلید رشد توسن اهتمام به پاسخگویی است


سامانه تأمین مالی جمعی کارن کراد، کارشناس روابط عمومی استخدام می‌کند

سامانه تأمین مالی جمعی کارن کراد، بستر جذب سرمایه را برای استارت‌آپ‌ها فراهم آورده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به نوآوری معرفی می‌کند. این سامانه در راستای توسعه منابع انسانی خود کارشناس روابط عمومی استخدام می‌کند.

برای آگاهی از شرایط احراز این شغل‌ لینک زیر را کلیک کنید.


ورود مشترک دو PSP کشور به شبکه پرداخت الکترونیکی توزیع سوخت

دو PSP کشور در موضوع «نوسازی و تجهیز شبکه پرداخت الکترونیکی توزیع سوخت کشور» به مشارکت رسیدند. شرکت‌های پرداخت الکترونیک سداد و تجارت الکترونیک پارسیان، مشارکت در استارت‌آپ فناورانه PIDO را دستمایه همکاری قرار دادند.


کیف پول‌های معتبر کریپتوکارنسی داخلی و خارجی را بشناسید / از کیف پول‌های کلاهبردار در امان باشید

زمانیکه شما واژه «کلاهبرداری رمزارزها» را در گوگل جست وجو می‌کنید، ۱۷ میلیون و نهصد هزار نتیجه برای شما می‌آید. در سایت‌های فارسی نیز ۶۹ هزار و چهارصد سایت درباره‌ این کلاهبرداری نوشته‌اند. حالا اگر درباره موضوع کلاهبرداری‌های کیف پول رمزارز جست و جو کنید. هفت میلیون و ۲۵۰ هزار نتیجه‌ای که گوگل به شما نشان می‌دهد حاکی از این است که این کلاهبرداری‌ها بسیار شایع شده است.

کیف پول‌های تقلبی بسیاری برای رمزارزها وجود دارد. قبل از آنکه تصمیم بگیرید کیف پولی را دانلود و استفاده کنید، لازم است کیف پول‌های معتبر در این حوزه را بشناسید.

قبل از انتخاب کیف پول باید مواردی را مورد توجه قرار دهید ازجمله؛ آسانی، تعداد رمزارزهایی که پشتیبانی می‌کند، حفاظت از امنیت و حریم خصوصی، اعتبار شرکت‌ها و کیف پول و پشتیبانی مشتری.


🗞 منتخب روزنامه‌های کشور – چهارشنبه ۵تیر ۱۳۹۸

🔹️هفت صبح

- تهمت‌های ناروا به بیت‌کوین‌های بی‌نوا / استخراج‌کنندگان بیت‌کوین مقصر اتلاف برق معرفی شده‌اند. هفت صبح این ادعا را رد می‌کند

- جیب خالی صداوسیما! / تنگنای مالی صداوسیما به دلیل اختلاف حساب ۱۵۰۰ میلیارد تومانی با بانک مرکزی

🔹️ایران

- وزیر اقتصاد: نرخ واقعی دلار کمتر از هشت هزار تومان است

- رئیس‌جمهوری در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت در کشور / استقرار پرونده نظام سلامت، آغاز گام دوم تحول نظام سلامت است

- آن‌ها «نیما» را دور می‌زنند / منابع آگاه شگرد صادرکننده‌سازی را تایید کردند

🔹️اطلاعات

- وزیر اقتصاد: بسته جامع رونق تولید تدوین شد

🔹️نوآوران

- رواج رباخواری و سفته‌بازی پیامد اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی / عضو پژوهشکده پولی و بانکی در گفت‌وگو با نوآوران تاکید کرد

🔹️تعادل

- دلار در شرایط عادی ۸۰۰۰ تومان / وزیر امور اقتصادی تصریح کرد

- «بازار باز» مهم‌ترین ابزار کنترل نرخ سود

- سقوط بورس‌های جهانی؛ صعود بورس ایران

🔹️فرصت امروز

- آیا مدیریت بانک مرکزی در بازار ارز درست است؟

- در تکاپوی حذف دلار / ایران می‌تواند دلار را از معادلات بین‌المللی خود حذف کند؟

- شاخص بورس و فرابورس در اوج تاریخ / واکنش بازارهای مالی ایران به تحریم‌های جدید آمریکا چه بود؟

- اپل با ۲ هزار نیروی تازه‌نفس وارد قلمرو مایکروسافت می‌شود

🔹️فناوران اطلاعات

- آذری جهرمی در اجلاس وزرای ارتباطات آسیا و اقیانوسیه در سنگاپور / هیچ کشوری به‌تنهایی نمی‌تواند اعتماد را در فضای مجازی ایجاد کند

- استقرار برنامه پرونده الکترونیکی سلامت آغاز شد / با حضور رییس جمهور

- نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد / در صورت ادامه تعلل دولت

- حجم عمده دادوستد بیت‌کوین، ساختگی است / نتایج بررسی بیت‌وایز نشان داد

- مدیرعامل رایتل: برنامه استراتژیک امسال رایتل ورود به بازار بورس است

شروط شورای نگهبان برای برگزاری الکترونیکی انتخابات

🔹️همشهری

- جزئیات سلامت الکترونیک


⭕️ در ابتدای این پنل امید علوی گفت که اعداد و ارقامی که درباره ماینینگ گفته می‌شود، قابل استناد نیست چون باید دید استخراج بیت‌کوین، هزینه دستگاه و غیره چقدر بوده است. ما به خاطر هزینه‌های پایین در ایران فرصت زیادی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی داریم.

⭕️ او ادامه داد: "اصل ماینینگ نه در خانه است نه کشاورزی بلکه در شبکه صنعتی است. اگر بخواهیم از این فرصت استفاده کنیم باید گاز را تبدیل به برق کنیم. ما سه ماه تابستان مشکل برق داریم و خارج از این زمان در خیلی جاها به نیروگاه‌ها گفته می‌شود تولید نکنید.

⭕️ نعناکار با اشاره به اینکه در حوزه ماینینگ در دولت تعریف درستی از این صنعت وجود ندارد، گفت: "تنها و اولین مجوز ماینینگ در سال ۹۷ و برای یک سرمایه‌گذار خارجی بود که قرار بود ۵۰ میلیون دلار به کشور بیاورد. به محض صدور چنین مجوزی نهادهای متعددی موضع‌گیری کردند. مشکل اصلی هزینه برق و تعداد دستگاه‌هاست که به خاطر نبود نظارت و پایش است. ماینینگ نه بد و نه خوب است ولی می‌تواند هر دو باشد.

او تصریح کرد: "باید پروتکل شفاف و نظارت بر آمار وجود داشته باشد. باید این وضعیت که مشخص نیست متولی کیست را تحمل کرد هرچند فرصت‌ها از بین می‌رود.

⭕️ جمالی با بیان اینکه ما شرکت‌های کسب‌وکاری داریم که با مدل غلط راه افتادند و وارد بورس شدند با حباب‌های اقتصادی، گفت که ما رگولاتوری انجام دادیم واین دلیل این مساله است. اگر ما برای ماینینگ اندازه‌گیری درستی نکردیم شما این کار را انجام دهید. در حال حاضر اگر بیت‌کوین هزار دلار شود اقتصادی است اما اگر زیر ۵۰۰ دلار بیاید اقتصادی نیست.

او ادامه داد: "شما برای ماینینگ، از منابع مشاع استفاده می‌کنید بخش دیگر آن هم زیست محیطی است. الان روی هر بیت‌کوین سه هزار دلار سوبسید داده می‌شود، مالیات آن چگونه پرداخت می‌شود؟ این مساله قابل دفاع نیست. در چین برق دو سنت است اما این قیمت واقعی است نه سوبسید.

⭕️ علوی با تاکید بر اینکه ماینینگ فقط برق نیست، عنوان کرد: "باید دید راه‌اندازی امکانات در ایران چقدر است، در چین چقدر است. باید محاسبه دقیق انجام داد. با یک ماینر نمی‌توان در خانه کار کرد چون سروصدا دارد مگر در شرایط خاص.

⭕️ نعناکار به الزاماتی اشاره کرد که در وزارت ارتباطات تعیین شده تا الزامات حقوقی مانند دریافت مالیات. مشخص باشد. او گفت: "باید فهم ماینینگ در ایران شکل بگیرد بعید می‌دانم با این اوصاف این صنعت مشکل خاصی داشته باشد. اگر می‌خواهید صنعت مدیریت شود باید به ایجاد الزامات کمک کنید. باید فهم جامعه را افزایش دهیم.

⭕️ امینی‌فر نیز به موضوع صنفی شدن فعالیت در حوزه رمزارز اشاره کرد و گفت: "اگر قرار است تعرفه‌گذاری صورت گیرد دو طرف باید تصمیم بگیرند. اگر قرار است این صنعت منافعی برای کشور داشته باشد باید مذاکرات جدی با صنف یا نماینده وجود داشته باشد.

⭕️ علوی نیز در پاسخ به این موضوع تاکید کرد: "ما سه سال است داریم رایزنی می‌کنیم. ماینینگ انجام می‌شود اما خریدوفروش ارز غیرقانونی است. ما نمی‌توانیم از گاز موجود به نفع کشور استفاده کنیم؟ درحالی‌که ایران می‌تواند هاب ماینینگ شود؟

نیکزاد با تاکید بر اینکه این صنعت غیرمتمرکز است، گفت: «حرف‌های رگولاتور رد می‌شود چراکه باید قانون درست گذاشته شود. بهترین قانون برای آمریکاست که می‌گوید کسی که ارزرمز دارد موسسه مالی اعتباری است.»

⭕️ اخایی یادآور شد: «بیت‌کوین یک اکوسیستم در کنار خود می‌تواند ایجاد کند که ارزش‌افزوده ایجاد کند‌. بیت‌کوین باعث چرخش مالی فعالی می‌شود و این خود یک ارزش است.»


پنل «ماینینگ، خوب، بد، زشت» با حضور محمدعلی اخایی، عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، فرخ امینی‌فر، مدیر گروه برق قدرت دانشگاه تهران، محمدجعفر نعناکار، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات، محمدرضا جمالی، مدیرعامل شرکت نبض‌افزار، امید علوی و سهیل نیکزاد، ماینر و رضا قربانی، رییس هیات مدیره شبکه عصر تراکنش در حال برگزاری است.


⭕️ فرخ امینی‌فر، مدیر گروه مهندسی برق قدرت دانشگاه تهران گفت: «درحالی‌که در قرن ۲۱ درباره صنعت برق و بیت‌کوین صحبت می‌کنیم، شهرهایی در آفریقا هستند که فقط دو درصد برق دارند، هرچند موبایل و شبکه مخابرات دارند.»

⭕️ او ادامه داد: «اتفاقی که در صنعت برق افتاده این است که سمت خصوصی‌سازی‌شدن رفته است. برای ایران هم این موضوع تقریبا اتفاق افتاده، اما وارد فضای خصوصی با مدیریت دولتی شده است. همچنین مدل کسب‌وکاری و راه‌حلی برای مصرف کمتر ایجاد نشده است.»

⭕️ به گفته امینی‌فر ما در شبکه برق تولید و توزیع داریم، ولی مصرف‌کننده را نادیده گرفته‌ایم.

⭕️ از نظر امینی‌فر طرح smart grid با هدف فعال‌کردن مصرف‌کننده در ایران چند سال پیش انجام شد که با موفقیت روبه‌رو نبود. در این مورد نیز مدل کسب‌وکاری درست طراحی نشده بود.

⭕️ این استاد دانشگاه درباره اعلام آماری از ماینینگ از سوی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: «در این‌باره اعلام کردند که برای هر بیت‌کوین ۷۲ هزار کیلو وات ساعت برق مصرف می‌شود که به اندازه مصرف ۲۸ مشترک است. تعداد این افراد به تازگی افزایش پیدا کرده و می‌تواند به ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات برسد. من نمی‌دانم این آمار از کجا گرفته شده است. شرکت توانیر نیز از اعلام این آمار ابراز بی‌اطلاعی کرد.»


⭕️ اخایی در ارایه خود به فواید ماینینگ برای کشور اشاره کرد که می‌تواند ابزاری برای دور زدن حدودی تحریم‌ها باشد.

⭕️ به گفته اخایی با توجه به میزان مصرف انرژی این حوزه، با محاسبه میزان گپ ۳ هزار مگاوات برق در فواصل تابستان و زمستان در کشور، می‌توان از این انرژی استفاده کرد.

⭕️ به گفته اخایی کارهای بسیاری در این حوزه می‌توان انجام داد که باید با مدیریتی درست پیش بروند و بدون شک بیت‌کوین موجب پیشرفت در زندگی انسان خواهد شد.

⭕️ او با اشاره به اینکه در حال حاضر چین قدرت متمرکز در زمینه استخراج را دارد گفت: «باتوجه به منابع عظیم گاز و انرژی و زیرساخت‌های موجود در کشور، فرصت بی‌همتایی برای تبدیل شدن به یکی از اصلی‌ترین بازیگران این صنعت برای ما وجود دارد.»

⭕️ براساس آماروراقام ارائه‌شده در سخنرانی اخایی، اندازه بازار رمزارزها در حال حاضر بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار است و ارزش معاملات روزانه رمزارزها بیش از ۸۰ میلیارد دلار است که با شروع تحریم‌ها علیه روسیه و جنگ تجاری آمریکا و چین، استفاده از بیت‌کوین رواج بیشتری یافته است. با این افزایش سرمایه و ارزش معاملات بازار و رمزارزها در گذر زمان، مسیر مناسبی برای انتقال پول در ابعاد خرد و متوسط به وجود می‌آید.


در ادامه رویداد دکتر محمدعلی اخایی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تهران سخنرانی خود را با عنوان «ماینینگ خوب» انجام داد.


⭕️ سهیل نیکزاد بیت‌کوینر در رویداد «ماینینگ؛ خوب، بد، زشت» گفت: «وضعیتی که ما در ماینینگ در ایران داریم مانند خانه‌ای در روی آب است.»

⭕️ سهیل نیکزاد با اشاره به اینکه ⁧ماینینگ⁩ برای مردم جالب است چون با آن می‌توانند زمان را بخرند، به گرجستان اشاره کرد و گفت: «گرجستان درحال حاضر تبدیل به واردکننده برق شده است و از هر ۱۰۰ بیت‌کوینی که در دنیا ماین می‌شود، سه تا در گرجستان است.»

⭕️ به گفته سهیل نیکزاد، وقتی برق را با یارانه برای تولید آلومینیوم یا خودرو می‌دهیم، به بیت‌کوین⁩ نیز بدهیم چراکه آن را می‌توانیم بفروشیم و به ارز تبدیل کنیم و ضرری هم ندارد.

⭕️ نیکزاد در ادامه گفت که بگیر و ببند همیشه کار درستی نیست بلکه باید مذاکره کرد. او گفت: «در این شرایط که همه درها به روی ما بسته است، چه راهی جز بیت‌کوین وجود دارد که انرژی را از کشور خارج کنیم.»

⭕️ به گفته نیکزاد اگر مدیریت بهتری بر شبکه برق کشور داشته باشیم و دورریز شبکه را کنترل کنیم، نیازی به ایجاد موانع برای فعالان حوزه ماینینگ نیست.


⭕️ محمدجواد صمدی‌راد، با اشاره به اینکه نرخ درآمد ماینرها ناشی از دو عامل پاداش استخراج بیت‌کوین و کارمزد تراکنش است، توضیح داد: «قطعا در فضای بیت‌کوین و بلاکچین کارمزد تراکنش است که پوشش‌دهنده خدمات ماینر است. فرآیند پاداش میراست، ولی هزینه تراکنش روبه‌ افزایش است.»

⭕️ او تاکید کرد که ما ماین می‌کنیم که سرویس اعتماد بگیریم. این سرویس هزینه دارد. بنابراین ماینینگ هزینه اعتماد است.

⭕️ به گفته صمدی‌راد نکته مهم در ماینینگ این است که شاخص انرژی اصلاح شود. تقریبا سه‌دهم برق تولیدی دنیا درگیر بیت‌کوین است و ۴۸ درصد نیز بازدهی دارد. این مساله نشان می‌دهد که ماینرها به‌دنبال بهبود ابزار ماینینگ هستند.

⭕️ او اضافه کرد: «قاعدتا ماینینگ خوب است، اما رفتار خوبی با آن نداشتیم. اگر رگولاتور صنعت برق هوشمندانه عمل می‌کرد، ماینرها در انتهای شبکه برق قرار نمی‌گرفتند.»

⭕️ او ادامه داد: «از لحظه‌ای که برق تولید می‌‌شود متاسفانه ۱۱ درصد تلفات در حوزه توزیع برق وجود دارد. برای حل این مساله دو راه‌حل وجود دارد. یکی اینکه مزارع ماینینگ درون نیروگاه‌های بزرگ با مهندسی مصرف توسعه یابند. دیگری توسعه نیروگاه‌های کوچک پراکنده در کنار مزارع بزرگ در موقعیت جغرافیایی خاص است.»

⭕️ صمدی‌راد با بیان اینکه ماینینگ به دسترسی بالا نیاز دارد، توضیح داد: «برآورد می‌شود با تامین برق با دسترسی ۹۵ درصد برای مزارع ماینینگ، بتوان چهار هزار مگاوات ظرفیت خالی در شبکه برق ایجاد کرد. اگر این حجم دسترسی را به فارم‌ها بدهیم کشور برای سرمایه‌گذاری در حوزه ماینینگ آماده می‌شود.»


محمدجواد صمدی‌راد، معاون فنی ققنوس در رویداد ماینینگ، خوب، بد، زشت از فرصت‌هایی که ماینینگ ایجاد می‌کند، صحبت کرد.


⭕️ در برنامه «ماینینگ خوب، بد، زشت» که در حال برگزاری است، دکتر محمدرضا جمالی مدیرعامل شرکت نبض‌افزار در سخنرانی خود با عنوان «تب ماینینگ» گفت که مخالف این صنعت نیست بلکه مخالف مدل کسب‌وکاری آن است و اینکه قانون‌گذاری مشخصی برای تامین مالی آن نداریم.

⭕️ به گفته جمالی خود بیت‌کوین یا ماینینگ مشکل اصلی نیست ولی درست نبودن رگولاتوری این صنعت مشکل‌ساز می‌شود.

⭕️ مدیرعامل شرکت نبض‌افزار در ادامه سخنرانی‌اش، آمارهای جالبی برای انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین ارائه داد.

براساس این آمارها برای استخراج یک بیت‌کوین نیاز به بیش از ۵۵ مگاوات ساعت انرژی است. همچنین با فرض بازدهی ۳۰ درصدی نیروگاه‌ها و خطوط انتقال، برای به دست آمدن یک بیت‌کوین نیاز به ۱۰۷ بشکه نفت انرژی و همینطور نیاز به مصرف ۱۵ هزار مترمکعب گاز طبیعی برای تولید بیت‌کوین است.


⭕️ مسعود زمانی مدیر دفتر سیستم‌ها و روش‌های هلدینگ فناپ در ابتدای ارائه خود با اشاره به اینکه انرژی یک صنعت ۶ تریلیون دلاری است، گفت: «از حدود هشت سال پیش انرژی ابعاد اخلاقی و اجتماعی پیدا کرده است و خیلی‌ها با این نگاه به آن نگاه می‌کنند.»

⭕️ او ادامه داد: «در سطح بین‌المللی یک نیروگاه سیکل ترکیبی هر کیلو وات ساعت آن ۶ سنت است یعنی الگوی آن برای تولید انرژی به‌صرفه است.»

⭕️ زمانی درباره انرژی بادی نیز صحبت کرد. به گفته او، هر کیلووات ساعت انرژی بادی به طور متوسط در کشورهای توسعه یافته ۴سنت است. این عدد در کشور مراکش ۲٫۸ سنت، در برزیل ۲٫۱ سنت و مکزیک ۲ سنت است. "

⭕️ او ادامه داد: «سال ۲۰۱۰ هیچ کشوری در دنیا نمی‌توانست بدون سوبسید ارزانتر از نیروگاه گازی، برق تولید کند.»

⭕️ زمانی درباره انرژی بادی نیز اینطور گفت: «میانگین سرعت باد در کشور ما وضعیت بدی ندارد. توجه داشته باشید که آینده انرژی بادی روی خشکی نیست بلکه ۲ جایی که باد در آنها ثابت و پایدار است، دریاها و آسمان است.»

⭕️ به گفته زمانی، انرژی خورشیدی، انرژی مقرون به صرفه‌ای است چراکه تجدیدپذیر است. انرژی خورشیدی در سال ۱۹۸۴، ۳۰ دلار برای هر کیلووات ساعت ۲٫۱ سنت بود ولی در سال ۲۰۱۹ برای هر کیلووات ساعت ۲٫۱ سنت در می‌آید.

⭕️ او گفت: «۸۰ دقیقه انرژی خورشیدی برای انرژی کل جهان کافی است و بهره‌وری سلول‌های خورشیدی هر ۲ سال ۲ برابر می‌شود. پیش‌بینی که من خیلی با آن موافق هستم این است که ۱۳ سال دیگر کل انرژی جهان از خورشید تامین می‌شود.»

⭕️ او همچنین درباره هزینه تولید برق به ازای هر کیلووات ساعت صحبت کرد و گفت: «این عدد در امریکا ۳ سنت، در مکزیک ۲٫۵ سنت، در ابوظبی ۲٫۴ سنت، در هندوستان ۲٫۳ سنت و در شیلی ۲٫۱ است.»

⭕️ به گفته زمانی به این دلیل هزینه تولید برق به ازای هر کیلووات ساعت در آمریکا ۳ سنت است چون در آمریکا برق را به مناقصه میگذارند و کف قیمتی ورود به آن نیز ۳ سنت است.

⭕️ او همچنین تاکید کرد که کم افتابترین بخش کشور ما، از پر افتابترین نطقه کشور آلمان، آفتابی ‌تر است.


رویداد ماینینگ؛ خوب، بد، زشت با ارائه مسعود زمانی مدیر دفتر سیستم‌ها و روش‌های هلدینگ فناپ با موضوع «چشم‌انداز و روند تحولات انرژی، چه رویاهایی می‌‌آیند..؟» آغاز شد.


رویداد ماینینگ خوب، بد، زشت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال برگزاری است.

#MiningGoodBad


گسترش ادغام گوگل‌پی با پی‌پال برای پذیرنده‌های آنلاین

مدت‌ها گوگل و پی‌پال، پارتنرهای استراتژیک هم بوده‌اند. این شرکت‌ها سال ۲۰۱۷ اعلام کردند که پی‌پال، یک روش پرداختی در اندرویدپی خواهد شد؛ سرویسی که بعدا به برند گوگل‌پی تغییر کرد.

سال گذشته، کاربرانی که روش پرداختی پی‌پال را در گوگل‌پی اضافه ‌کردند، می‌توانستند برای پرداخت سرویس‌هایی مانند جی‌میل، یوتوب، گوگل‌پلی و گوگل‌استور، از این گزینه استفاده کنند. حالا هم ادغام مشابهی برای پذیرندگان آنلاینی که گوگل‌پی را به‌عنوان روش پرداختی پذیرش می‌کنند، صورت گرفته است


تراکنش فراتر از پرداخت / کارمزدخواهی باتلاق فین‌تک‌های ایرانی

یادداشتی از نیما فیض گستر، تحلیلگر بازار در حوزه پرداخت الکترونیکی

ظهور فین‌تک‌ها در عرصه جهانی یکی از چشمگیرترین وقایع حوزه مالی در سال‌های اخیر بوده است. به عبارتی فین‌تک‌ها با تکیه بر نوآوری و با عبور از محدودیت‌های دست و پاگیر بانک‌ها و مؤسسات مالی تحولی عظیم در تجربه مشتریان در استفاده از خدمات مالی ایجاد کردند.

فین‌تک‌های داخلی عموما با چالش بازار مواجه‌اند. کمتر محصول و شرکتی در بین آنها توانسته بازار و اقبال قابل توجهی داشته باشد. استارت‌آپ‌های داخلی همه تمرکز خود را بر تراکنش قرار دادند و در این مجال قدرت رقابت با شرکت‌های پرداخت را ندارند، چرا که آنها برای درآمدزایی حداقلی در این مدل نیاز به پورسانت این شرکت‌ها دارند و به طور غیرمستقیم عامل آن شرکت‌ها می‌شوند.


نشست منطقه‌ای ATMIA خاورمیانه در هتل شانگری‌لا دبی با سخنرانی آدام لی، آغاز شد.


فراخوان کارمانا برای سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های فین‌تک، بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

کارمانا، از تیم‌های فعال در حوزه‌های فین‌تک، بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا که محصول قابل‌ ارائه دارند، برای شرکت در فراخوان سرمایه‌گذاری خود دعوت کرد. فراخوان سرمایه‌گذاری کارمانا از ابتدای تیرماه شروع شده و تا پایان همین ماه ادامه خواهد داشت.


توسن‌تکنو، در ۱۷ شهر، تکنسین عملیات استخدام می‌کند

توسن‌تکنو، تولیدکننده راهکارهای جامع بانکداری و پرداخت در کشور، در ۱۷ شهر، تکنسین عملیات (آقا) استخدام می‌کند.

توسن‌تکنو، راهکارهای جامع و یکپارچه در حوزه بانکی و پرداخت نظیر راهکارهای مربوط به انواع ماشین‌های بانکی مانند خودپردازها، ماشین‌های دریافت و پرداخت وجه نقد، ماشین‌های خودبانک، راهکارهای مربوط به انواع پایانه‌های کارت‌خوان و راهکارهای یکپارچه در حوزه خرده‌فروشی، صندوق فروشگاهی و جایگاه‌های سوخت ارائه می‌دهد.

برای مشاهده شرایط و ویژگی‌های عنوان شغلی موردنظر، لینک زیر را مشاهده کنید:


رویداد ATMIA با سخنرانی احمد جعفریان از شرکت ایران ارقام در دبی برگزار می‌شود

تا چند ساعت دیگر نشست منطقه‌ای ATMIA خاورمیانه در هتل شانگری‌لا دبی با موضوع «آینده دستگاه‌های خودپرداز و پرداخت در خاورمیانه و فراتر از آن» برگزار می‌شود.

این رویداد را می‌توان مهمترین رویداد این صنعت در منطقه دانست که افراد شرکت‌کننده در آن می‌توانند با روندهای جهانی نسل بعدی دستگاه‌های خودپرداز و نوآوری‌های بانکداری دیجیتال آشنا شوند.

در ظهر روز اول این برنامه، احمد جعفریان، مدیر توسعه کسب‌وکار و برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت ایران ارقام سخنرانی با موضوع «بانکداری و پرداخت در ایران: روندها و چالش‌های اصلی» خواهد داشت.


💡رویداد «ماینینگ، خوب، بد، زشت» امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌شود

☘️ پایگاه تحلیلی خبری راه پرداخت رویداد «ماینینگ، خوب، بد، زشت» را امروز، چهارم تیرماه در دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌کند. این رویداد از ساعت ۴ بعدازظهر در دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر شروع و در ۳ ساعت برنامه ۶ سخنرانی و یک پنل برگزار می‌گردد.

☘️ در این رویداد به این موضوع پرداخته می‌شود که آیا ماینینگ به نفع ایران است یا به ضرر آن. محمدرضا جمالی، مدیرعامل شرکت نبض‌افزار، مسعود زمانی، مدیر دفتر سیستم‌ها و روش‌های هلدینگ فناپ، سهیل نیکزاد، عضو هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین، محمدجواد صمدی‌راد، معاون فنی ققنوس، فرخ امینی‌فر، مدیر گروه مهندسی برق قدرت دانشگاه تهران و محمدعلی اخایی، هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران شش سخنران این رویداد هستند.

☘️ این رویداد را می‌توانید به صورت زنده از طریق لینک زیر ببینید:

http: //live. derak. cloud/mining


🗞 منتخب روزنامه‌های کشور – سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

🔹هفت صبح

- چرا ایران بهشت استخراج بیت‌کوین است؟ / پیشنهاد جالب وزارت نیرو برای سروسامان دادن به وضعیت استخرهای بیت‌کوین

- دیوار بزرگ ۹ میلیارد دلاری / گزارشی از بازار پررونق کالاهای دست‌دوم و سرویس‌های آنلاین خریدوفروش

🔹شرق

- رئیس قوه قضاییه: حساب‌های قوه قضاییه به ۵ حساب تقلیل می‌یابد

- نفوذ دولتی‌ها در نهاد کشف فساد / خطر دست‌اندازی به انتخابات حسابداران بررسی شد

🔹ایران

- خسارت ۳۶ هزار میلیارد تومانی موسسات غیرمجاز / تازه‌ترین رقم از زبان رئیس سازمان برنامه و بودجه

- «صادرکننده سازی» شگرد فرار از بازگشت ارزهای صادراتی / «ایران» از پشت پرده عدم بازگشت ارز صادراتی به کشور خبر می‌دهد

🔹شهروند

- شغل: مالک عابر بانک! / «شهروند» از آگهی‌های جالب فروش دستگاه خودپرداز در سایت‌های فروش آنلاین گزارش می‌دهد

🔹ابرار اقتصادی

- خسارت ۳۶ هزار میلیارد تومانی موسسه‌های مالی غیرمجاز به دولت

- راه‌اندازی خودپردازهای ارزی؛ به‌زودی

- سهم اندک دلار در حواله‌های ارزی کشور

🔹دنیای اقتصاد

- برندگان اصلی یارانه‌ها / «دنیای اقتصاد» بررسی می‌کند

- «بازار متشکل ارزی» در باشگاه اقتصاددانان

- انقباض رشد منابع و مصارف بانک‌ها

- سکه در کانال ۴ میلیون و ۷۰۰؛ رشد پله‌ای ارز

- زمان عرضه سهام زیرمجموعه بانک سپه

🔹تعادل

- خسارت ۳۶ هزار میلیاردی موسسات غیرمجاز به دولت / رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

- نیروهای پیش‌ران بورس در آینده / شاخص کل بروس سقف ۲۴۲ هزار واحد را شکست

- یوآن چین بیشترین سهم را در مبادلات ارز نیمایی دارد

🔹فرصت امروز

- پایان هیاهوی ارزی / چه کسی گفته قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود؟

🔹فناوران اطلاعات

- کیف پول کالیبرا در ایران ارایه نمی‌شود / به دلیل تحریم‌ها و ممنوعیت فیس‌بوک

- مشکل مسدود شدن حساب کسب‌وکارهای مجازی حل شد

- شبکه ارتباطات کشور پاسخگوی نیاز در شرایط بحرانی نیست / به دلیل ظرفیت پایین باندهای فرکانسی

🔹اطلاعات

- جهانگیری: اداره کشور نیازمند حذف هزینه‌های غیرضروری است


اف‌ای‌تی‌اف: تمام صرافی‌های کریپتوکارنسی جهانی باید داده‌های مشتریان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند

سازمان FATF، که سازمان مسئول در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است، اخیرا توصیه‌های خود را در خصوص قانون‌گذاری کریپتوکارنسی‌ها به ۳۷ کشور عضو، ارسال کرده است.

توصیه‌های این سازمان که جمعه گذشته منتشر شد شامل الزاماتی است که براساس آن، ارائه‌دهندگان سرویس‌های دارایی مجازی، از قبیل صرافی‌های کریپتو، باید اطلاعات مربوط به مشتریان را زمان انتقال سرمایه به یکدیگر ارسال کنند.


ماجرای نموداری گمراه‌کننده درباره محبوبیت رمزارزها / ترکیه، کریپتو-دوست‌ترین کشور جهان نیست

استاتیستا، نموداری با عنوان «رمزارزها چقدر در نقاط مختلف جهان رایج هستند؟» منتشر کرده است. در این نمودار، درصد ژاپنی‌ها و آمریکایی‌هایی که تاکنون کریپتوکارنسی داشته‌اند، بسیار کمتر از شهروندان ترکیه و کشورهای آمریکای لاتین است. این در حالی است که آمریکا و ژاپن پیشگامان رمزارز جهان هستند.

بر اساس آمار استاتیستا، فقط سه درصد پاسخ دهندگان در ژاپن، رمزارز داشته‌اند. اما می‌دانیم که ژاپنی‌ها نیمی از بیت‌کوین‌های دنیا را در اختیار دارند اما این میزان بیت‌کوین در اختیار تعداد محدودی است.

همچنین ۹۰درصد خریدهای بیت‌کوین، با دلار آمریکا و ین ژاپن انجام می‌شوند. طبق آمار کوین‌هیلز، دلار آمریکا با ۸۰درصد و ین ژاپن با ۱۲درصد، متدوال‌ترین ارزهایی بوده‌اند که برای خرید بیت‌کوین استفاده شده‌اند. لیر ترکیه، با سهم حدودا یک درصدی، رتبه پنجم را داشته است.


محصول تازه همراستا‌، نرم‌افزار مانیتورینگ فارم از دهم تیرماه ارائه می‌شود

همراستا نرم‌افزار مانیتورینگ ماینر را با امکان نظارت، مدیریت و کنترل عملکرد دستگاه‌های ماینر مستقر در فارم استخراج بیت‌کوین از دهم تیرماه در دسترس کاربران قرار خواهد داد.

صاحبان فارم استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده در این نسخه امکان استفاده از مزیت‌هایی همچون مانیتورینگ دستگاه‌ها، تعریف انواع اعلان، کنترل ماینرها از راه دور، مدیریت همزمان چند کاربر و تعریف صفحات فقط خواندنی را خواهند داشت.


⭕️ ابراهیمی در ابتدای این سمینار با بیان اینکه مفهوم اینترنت اشیا برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت، گفت: «اینترنت اشیا، برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیا) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی از جمله اینترنت را فراهم می‌کند.»

⭕️ او در ادامه به روند تکاملی اینترنت اشیا اشاره کرد و درباره گام سوم (اینترنت همه‌ چیز) این روند گفت: «در این گام، همه چیز قابلیت اتصال به اینترنت و تبادل داده را خواهد داشت.»

⭕️ به گفته او انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ اینترنت همه‌ چیز محقق شود.

⭕️ ابراهیمی، به معرفی بانک‌ و موسسه‌هایی پرداخت که از اینترنت اشیا برای ارائه خدمات خود استفاده می‌کنند. به گفته او بانک‌Idea در لهستان، citi در آمریکا، Starling در انگلستان، Harbin در چین و موسسه مالی Blue Shore در کانادا، نمونه‌های از این بانک‌ و موسسه‌ها در سراسر جهان هستند.

⭕️ به گفته رئیس آکادمی اینترنت اشیا، بر اساس گزارش Tech Navio، منطقه آسیا_ اقیانوسیه بزرگترین مارکت برای اینترنت اشیاء صنعتی است. همچنین اروپا با استناد به فاکتورهایی مانند مشکلات امنیتی و سختی‌های انتقال تکنولوژی‌های قدیمی به جدید، منطقه‌ای است که با کمترین سرعت، اینترنت اشیاء را می‌پذیرد.


سمینار آموزشی اینترنت اشیاء با سخنرانی فرزاد ابراهیمی، رئیس آکادمی اینترنت اشیاء هم‌اکنون در سالن اجتماعات پژوهشکده پولی و بانکی در حال برگزاری است.


☘️چرا پایان استارت‌آپ؟

☘️یادداشت رضا قربانی درباره جلد ماهنامه عصر تراکنش در وبلاگ راه پرداخت

💡ایده پایان استارت‌آپ به زبان ساده یعنی این که جوان‌های مستعدی که می‌توانستند در زمینه تولید فعالیت کنند در سال‌های گذشته گرفتار چالش‌هایی مانند بیمه و مالیات، امنیت، سرمایه و سرمایه‌گذاری و مسائل حاشیه‌ای بی‌پایان شده‌اند. در طول این سال‌ها هم دکان‌های زیادی خلق شد که کارشان کاسبی از طریق ناتوانی افراد مستعد در زمینه‌های گوناگون کسب‌وکاری بوده است. در نهایت هم جوان‌ها مقصر چیزی شناخته شده‌اند که در طول سال‌های گذشته کوچک‌ترین نقشی در شکل‌گیری آن نداشتند و حالا همه انتظار دارند آنها مسیر را اصلاح کنند؛ در حالی که مقصران شکل‌گیری وضعیت موجود مشغول روبان پاره کردن و زدن حرف‌های بی‌پایه و اساس هستند، استارت‌آپ به سرابی تبدیل شده برای هدر دادن انرژی‌ها.

💡در سال‌های گذشته برای اصلاح فرهنگ غلط این که که همه بعد از فارغ شدن از دانشگاه باید روانه بخش‌های دولتی شوند، از آن سوی بام افتادیم و در کشوری که تولید کم‌ترین ارزش را دارد جوان‌هایی که می‌توانستند در بخش‌های گوناگون صنعتی مفید باشند را با رویاهای گوناگون روانه سراب استارت‌آپ کردیم. بعد نشستیم و این جوان‌ها و ندانستن‌هایشان را دست انداختیم در حالی که از ابتدا هیچ نیازی هم نبود چیزهایی را بدانند که نمی‌دانند. این تصور اشتباه که آن کسی که رویای تولید دارد باید ساختار پر اشکال بیمه و مالیات کشور را از بر باشد، این تصور که باید بتواند چالش‌های امنیتی نگهداری اطلاعات را پشت سر بگذارد و بتواند در شرایطی که پیش از این غول‌ها هم به سختی در آن دوام آورده‌اند کسب‌وکاری را از هیچ خلق و بعد بزرگش کند خواسته‌ای بیش از ظرفیت موجود جوان‌های ارمزو است؛ چیزی بیشتر از جنس رویاپردازی دقیقا در زمانی که کار واقعی مورد نیاز است.

💡قطعا استارت‌آپ از نظر من بد نیست. قطعا استارت‌آپ را دوره‌ای از مسیر تحول می‌دانم؛ منتها حرف من این است که ما بدون داشتن پیش‌نیازهای لازم ناگهان با تبلیغات بسیار دولتی و غیر دولتی از جریانی صحبت کردیم و انتظارهایی ایجاد کردیم که در نهایت به امروز رسیده‌ایم. حال و روز امروز استارت‌آپ‌ها دیر یا زود از راه می‌رسید و انداختن تقصیر امروز به گردن فعالان استارت‌آپ‌ها، جوان‌های فعال در این فضا و تحریم‌ها یا از روی سادگی است یا ندانستن؛ ندانستی که در سال‌های گذشته بزرگ‌ترین ضربه را به ما زد.

💡در گفت‌وگویی که با مختاریان داشتیم تفاوت‌های سیلیکون‌ولی و ایران را بررسی کردیم. تفاوت‌ها انقدر زیاد است که صحبت از ساختن سیلیکون‌ولی حتی در خود آمریکا هم عجیب است. دو ایالت تگزاس و کالیفرنیا در زمینه خلق و رشد کسب‌وکارها حتی در خود آمریکا هم شرایط استثنایی دارند. حتی اروپایی‌ها و آسیای دور هم به این آسانی نمی‌توانند به گرد پای آمریکا برسند، بعد عده‌ای در ۸ سال گذشته پرچم ساختن سیلیکون‌ولی در ایران را دست گرفته‌اند و سراب امروز را ساختند. اگر می‌خواستیم حجم دولت را سنگین‌تر نکنیم و هر جوانی بعد از فارغ‌التحصلی از دولت انتظار کار نداشته باشد، راه‌های بهتری داشتیم و با ایجاد انتظارهای فراوان از «استارت‌آپ» کاری کرده‌ایم که این مفهوم به پایان دوران خود در ایران رسیده است. جوانان ناامید از مبارزه کشور را ترک می‌کنند و شرکت‌ها و کسب‌وکارها و حتی نهادهای بزرگ دولتی هر روز خالی‌تر از استعدادهایی می‌شوند که عمرشان برای ساختن «تک‌شاخ» بعدی هدر رفت.

☘️البته که هنوز دیر نشده است برای قبول اشتباه؛ ولی هر تلاشی برای لاپوشانی اشتباه ما را در باتلاق بیشتر فرو می‌برد.

https: //bit. ly/۲Kzv۳Cu


عصر تراکنش به پله بیست و سوم رسید / «پایان استارت‌آپ» تیتر یک این شماره است

https: //bit. ly/۲FtAAX۸


عصر تراکنش به پله بیست و سوم رسید / «پایان استارت‌آپ» تیتر یک این شماره است

در شماره تیرماه عصر تراکنش پرونده‌هایی با موضوع پایان استارت‌آپ، طرح حذف رمز دوم کارت‌های بانکی و تاثیر جنگ بر اقتصاد کشورها منتشر شده است. در بخش شرکت‌گردی این شماره به سراغ شرکت پرداخت الکترونیک سامان رفته‌ایم.

«اینجا که ایستاده‌ایم» عنوان یادداشت مینا والی است. مدیرمسئول عصر تراکنش در بخشی از این یادداشت نوشته است: «آینده استارت‌آپ، تب ماینینگ، ولث‌تک و فساد و فناوری مسائلی است که در آینده نه‌چندان دور خیلی بیشتر از امروز در زندگی ما تأثیرگذار خواهد بود. درواقع کمتر از دو سال دیگر تا قرن پانزدهم باقی مانده و سؤال اصلی این است که آیا ما برای قرن پانزدهم آماده هستیم آیا به خود نگاه کرده‌ایم که در مناسبات تکنولوژیک کجا ایستاده‌ایم و به کدام سو عزیمت داریم؟»


مدیرعامل جدید شرکت بهسازان ملت معرفی شد

طی مراسمی با حضور مدیران ارشد بانک ملت و هلدینگ بهسازان فردا، معارفه حامد تنها و تکریم از فریبرز گودرزوند چگینی، مدیرعامل سابق شرکت بهسازان ملت برگزار شد.

حامد تنها در این مراسم با یادآوری و قدردانی از زحمات مرتضی مقدسیان و فریبرز گودرزوند چگینی به‌ویژه در پرورش تیم متخصص و متعهد بهسازان ملت، گفت: «ما مصمم هستیم با تکیه بر ارزش‌هایی مانند صداقت و وفای به عهد و همکاری و همدلی تیم بهسازان ملت در مسیر خلق ارزش‌های نوین و تحقق به‌موقع و با کیفیت مطلوب تعهدات گام برداریم.»


چگونگی دریافت رمز اول و دوم یک‌بارمصرف کارت‌های بانک آینده

بانک مرکزی با هدف کاهش جرائم مالی اعلام کرده، در آینده استفاده از رمز دوم یک‌بارمصرف به‌جای رمز ثابت برای خریدهای اینترنتی بالای ۵۰۰ هزار تومان اجباری خواهد شد؛ و بانک‌ها موظف هستند زیرساخت‌های لازم برای ارائه رمز دوم یک‌بارمصرف را فراهم کنند.

در این گزارش، نحوه فعال‌سازی رمز دوم پویا برای دارندگان کارت بانک آینده آورده شده است.


چرا جامعه کاربران iOS با اینکه درصد کمی هستند ولی جامعه مهمی برای کسب‌وکارها و اپلیکیشن‌ها محسوب می‌شوند؟

اسفند ۹۷، اپل برای اولین بار به‌صورت گسترده، بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی iOS را به دلیل استفاده از «گواهی‌های توسعه سازمانی» و دور زدن قوانین اپل، از دسترس خارج کرد. با توجه به مشکلاتی که بعد از این موضوع برای کاربران iOS به وجود آمد، بسیاری از آنها به سمت سیستم‌عامل اندروید رفتند؛ در همین راستا نیز برخی این موضوع را به دلیل کم بودن تعداد کاربران iOS، کم‌اهمیت دانستند. اما فرضیه‌ای وجود دارد که با وجود اینکه تعداد کاربران iOS در ایران کم است ولی جامعه جذابی برای اپلیکیشن‌ها و کاربران باکیفیت‌تری نسبت به اندروید هستند.

هیچ آمار رسمی وجود ندارد که چند آیفون در سراسر ایران فعال هستند اما در میان تخمین‌ها می‌بینیم که حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد از کاربران موبایل در ایران، آیفون دارند. کسب‌وکارهای ایرانی هم به دلیل اینکه می‌دانند آیفون‌داران، خرج‌کننده‌های بهتری هستند، حاضر نیستند این قشر کوچک را فراموش کنند. البته توجه داشته باشید تنها ما نیستیم که این فرضیه را مطرح می‌کنیم بلکه آمارها نیز این فرضیه را تا حدی تایید می‌کنند.


🗞 منتخب صفحه اول روزنامه‌های کشور – دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸

🔹اطلاعات

- همتی: ارزش پول ملی را تقویت می‌کنیم

🔹شهروند

- اف‌ای‌تی‌اف ایرانی می‌خواهیم / پیشنهاد جذاب نایب‌رئیس مجلس برای مقابله با فساد در گفت‌وگو با کارشناسان

🔹دنیای اقتصاد

- قراردادهای بین‌المللی و توان پیاده‌سازی / سرمقاله

- عبور بورس از ریسک غیراقتصادی؟

- عملکرد ۹۸ دلار ۴۲۰۰

- خروج تقاضا از بازار دلار

🔹ایران

- آزادسازی قیمت‌ها فعلا خیر / رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد

- شفافیت بدون استثنا / یکی از مهم‌ترین لوایح دولت اعتدال روی میز بهارستان قرار گرفت

🔹تعادل

- پایان «حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی» / رئیس‌کل بانک مرکزی از راه‌اندازی سامانه تکمیلی نیما با عنوان ایفای تعهدات واردات خبر داد

- مهاجرت کاربران از «آی‌. ا. اس» به «اندروید» / رئیس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد

- ۲ پیش‌شرط برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

🔹هفت صبح

- آیا درباره تورم دروغ می‌گویند؟ / گزارش مرکز آمار از تورم خردادماه اعداد و ارقام متفاوتی دارد و هر کسی روی یکی از نرخ‌ها تمرکز می‌کند

- بازدهی منفی دلار پس از پنج ماه شلوغ کاری / خرداد کم‌بازده‌ترین ماه بازار دلار بود

- تلگرام رفت و برگشت! / دور جدید مقابله با پیام‌رسان جنجالی آغاز شده است

🔹فرصت امروز

- دفاع تمام‌قد همتی از سامانه نیما / سامانه تکمیلی نیما راه‌اندازی می‌شود

- برندگان بورسی، بازندگان ارزی / کدام بازار در خردادماه امسال بیشترین بازدهی را داشت؟

- هم‌بنیان‌گذار فیس‌بوک می‌گوید لیبرا قدرت خیلی زیادی به شرکت‌ها می‌دهد

🔹فناوران اطلاعات

- ارتباط الکترونیکی میان شبکه دولت و قوه قضاییه برقرار می‌شود / وعده بزرگ معاون قوه قضاییه برای تکمیل دولت الکترونیکی

- معاون وزیر ارتباطات: ایرانی‌ها همچنان در حال حذف آیفون هستند

- تلاش FATF برای توقف دور زدن تحریم‌ها با ارزهای مجازی


نرخ عوارض آزادراه‌ها با روش تشویق و تنبیه مالی کمتر می‌شود

مجری پروژه سامانه پرداخت‌های نوین، از تدوین طرح محاسبه نرخ عوارض عبوری آزادراه‌ها مبنی بر روش تشویق و تنبیه مالی خبر داد.

به گفته سهیل مظلوم، در این روش نرخ عوارض مالکان خودروهایی که هنگام عبور از آزادراه‌ها پرداخت خود را انجام می‌دهند، در مقایسه با نرخ عوارض کسانی که بعد از عبور هزینه را پرداخت می‌کنند، کمتر خواهد بود.


آنچه که باید درباره بازار متشکل ارزی بدانید

هم‌اکنون برای تعیین نرخ ارز بیشتر توجهات به سوی دبی، امارات و سلیمانیه عراق است؛ به‌طوری که این بازارها نقش اصلی را در تعیین قیمت دلار و سایر ارزها دارند. به گفته رئیس کل بانک مرکزی با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی قرار است نرخ ارز تعیین و در ابتدای معاملات این بازار به عنوان نرخ مرجع منتشر ‌شود. این امر باعث می‌شود به تدریج بازارهای رقیب که خارج از کشور قرار دادند را به حاشیه براند. اما این بازار دقیقا قرار است چه کاری انجام دهد؟

اکنون سه ماه از خبر راه‌اندازی این بازار گذشته و هنوز به‌طور رسمی آغاز به‌ کار نکرده است. همتی نیز دیشب در گفت‌وگوی تلویزیونی به راه‌اندازی این بازار در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد و توضیح داد: «شرکت متشکل بازار ارزی نیاز به حداقل‌هایی دارد. بانک‌های گوناگون باید حساب‌های ریالی ارزی باز کنند و این حساب‌ها به صورت آنلاین به ارتباط منطقی در بازار برسد. این اتفاق مستلزم این است که سوئیچ بانک‌ها بتوانند با همدیگر متصل شوند. همچنین صرافان باید آموزش لازم را ببیند که از امروز این آموزش آغاز می‌شود و تا پایان هفته ادامه می‌یابد.»


سمینار پات با حضور پشتیبانان ایران کیش برگزار شد / ایران کیش به دنبال گسترش پروژه‌های بانکی و غیربانکی

در سمینار سراسری پات، مدیران ارشد ایران کیش و همچنین اعضای هیات مدیره این شرکت حضور داشتند.

پیمان طبری سرپرست ایران کیش با اشاره به اینکه برای رسیدن به جایگاه بهتر راهی به‌جز نوآوری وجود ندارد، گفت: «امسال به منظور تمرکز بیشتر بر این موضوع معاونتی را تحت عنوان کسب‌وکارهای نوین در شرکت راه‌اندازی کردیم. ما در سال جدید درکنار پروژه‌های بانکی باید پروژه‌های غیر بانکی را نیز گسترش دهیم.»


حقایقی درباره ماینینگ / فرصت‌ها و هزینه‌هایی که ماینینگ برای اقتصاد ایران دارد

ماینینگ یا استخراج رمزارز، چه خوب و چه بد، در ایران هم مانند سایر نقاط جهان در حال انجام است. اما قانونی نبودن ماینینگ در ایران، باعث زیرزمینی شدن ماینینگ و در نتیجه، از دست رفتن بخشی از منابع و درآمدهای کشور شده است.

در این گزارش به معرفی ماینینگ، هزینه‌ها و درآمدهای این فعالیت اقتصادی برای ماینرها، هزینه‌ها و فرصت‌های آن برای اقتصاد کشور و بعضی از تصورات اشتباهی که درباره ماینینگ وجود دارد، پرداخته می‌شود و البته یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری میلیون دلاری اما پر سود در زمینه استخراج رمزارزها مطرح می‌شود.