راه پرداخت

راه پرداخت

توسن تکنو، به‌عنوان حامی در کنفرانس سالانه بانکداری سلف‌سرویس بانکوک حاضر شد

کفرانس بانکداری سلف‌سرویس ۲۰۱۹ از مجموعه کنفرانس‌های شرکت RBR، سوم و چهارم آوریل در بانکوک و با حضور توسن تکنو برگزار شد.


سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک برگزار شد / تکبیری: نظام پولی و بانکی باید به سمت ارزهای رمزنگاری‌شده سوق داده شود

سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک با حضور یو جانگ هیان، سفیر کره جنوبی در ایران، مهدی تکبیری، مدیرعامل شرکت پارس سداد، مهدی فقیهی، رئیس هیات مدیره هلدینگ داده‌ورزی سداد، مصطفی ثابتی، مدیر مرکز فین‌تک بانک انصار و جمعی از صاحبان فن در زمینه ارزهای رمزنگاری‌شده و اینترنت اشیا ۲۹ فروردین‌ماه در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.


چشم‌انداز آینده‌ی مدیریت مالی شخصی شباهت چندانی به خدمات بانکی کنونی ندارد

نوت‌بوک‌ها و صفحات گسترده مدت‌هاست به ابزارهای مدیریت مالی شخصی مشتریانی تبدیل شده‌اند که قصد دارند پول خود را به شکل فعالانه‌ای مدیریت کنند.

بانک‌ها هیچ‌گاه از فرصت‌های خود برای کمک به مشتریان در جهت مدیریت پول استفاده نکرده‌اند، از این رو بازار ابزارهای مدیریت مالی شخصی (PFM) در سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری داشته است. عملیات ابزارهای ارائه شده توسط بانک‌ها، تنها به انجام پرداخت‌ها و تهیه‌ی سابقه‌ از تراکنش‌ها محدود شده است.


مدیر پروژه‌های خاص توسن: کوپن الکترونیکی روی کلیه کارت‌های بانکی قابل دریافت است / سامانه سهمیه‌بندی کالاهای اساسی آماده شده است

پس از الزام دولت به ارائه کالابرگ الکترونیکی در لایحه بودجه ۹۸، سامانه سهمیه‌بندی کالاهای اساسی آماده شده و اجرای طرح، منوط به تصمیم‌گیری دولت است.


نگاهی به استارت‌آپ‌های حاضر در فین‌استارز پلاس

فین‌استارز سه سال است که هم‌زمان با نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با کمک سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار می‌شود. امسال نیز رویداد فین‌استارز پلاس به‌عنوان یکی از رویدادهای تخصصی فین‌استارز از دوم تا پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. در این مطلب نگاهی به استارت‌آپ‌های حاضر در این دوره از فین‌استارز خواهیم داشت.


راهکارهای رمزارزی برای توسعه صنعت گردشگری ایران

گردشگری در ایران از مسائلی است که همیشه مورد توجه بوده و اخیرا به دلیل تحریم‌هایی که علیه ایران صورت گرفته، با محدودیت‌های بیشتری روبه‌رو شده است. با این‌ حال دولت‌مردان و بخش خصوصی معتقدند با استفاده از رمزارزها می‌توان به رشد دوباره‌ این صنعت کمک کرد.


سامانتل در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه حضور دارد / ارائه دستاوردها و خدمات نوین در زمینه APN، MVPN و پلتفرم مانیز

سامانتل در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با هدف ارائه دستاوردها و خدمات نوین در زمینه APN، MVPN، پلتفرم مانیز، ایجاد و گسترش زمینه همکاری با دست‌اندرکاران و متخصصان این عرصه حضور دارد.


۹ کارشناس مشهور امور مالی، از تغییرات در بانکداری تا سال ۲۰۲۵ می‌گویند

در دنیای امروز، پیشرفت تکنولوژی و تحولات رگولاتوری، موجب ایجاد ناپایداری در حوزه امور مالی شده است. با وجود این همه تحول و ناپایداری، برای مدیران مالی کار دشواری است که برای حرکت بعدی‌ خود برنامه‌ریزی کنند. با این حال، راهکارهایی وجود دارد که بتوانید خود را با روندهای آینده سازگار کنید.


کدام بانک‌ها و شرکت‌های پرداختی در فاینکس ۲۰۱۹ حضور دارند؟

دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۹) دوم تا پنجم اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. بانک‌ها، شرکت‌های بانکداری و پرداخت به همراه کارگزاران بورس و رسانه‌ها در این نمایشگاه حضور دارند که در جدولی نام سالن و شماره غرفه شرکت‌های پرداخت و بانک‌ها آورده شده است.


⭕️ مصطفی ثابتی، مدیر مرکز فین‌تک بانک انصار در سیزدهمین کنفرانس تجارت الکترونیک درباره اینترنت اشیا و بانکداری توضیح داد و گفت: «بانکداری جزو صنایع پیشرو در استفاده از اینترنت اشیا است. بانکداری محصول‌محور نیست، بلکه سرویس‌محور است و اینجاست که مفهوم مشتری اهمیت می‌یابد. باید بدانیم در ایننرنت اشیا چگونه می‌توان برای مشتری ارزش‌آفرینی کنیم.»

⭕️ او با بیان اینکه اکنون اپلیکیشن‌ها و سنسورهای موبایل به‌عنوان جمع‌آوری‌کننده اطلاعات هستند، گفت: «به عنوان مثال اپلیکیشن ویز مبتنی بر اینترنت اشیا است که از طریق آن داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند.»


⭕️ مهدی فقیهی رئیس هیات مدیره هلدینگ داده‌ورزی سداد در ادامه سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک به کاربردهای فناوری بلاکچین در صنعت بانکداری اشاره کرد و گفت: «بیشترین بخشی که در بلاکچین سرمایه‌گذاری در آن اتفاق افتاده است بخش مالی و بانکداری است که حدود ۳۰ درصد است. این مورد نشان می‌دهد که صنعت بانکداری پرکاربردترین بخش بلاکچین است.»

⭕️ او ادامه داد: «در پرداخت‌های مبتنی بر بلاکچین نیز تحول عظیمی رخ داده است چراکه هزینه‌های انتقال وجه را بسیار کاهش داده است.»


⭕️ مهدی تکبیری، مدیرعامل شرکت پارس سداد در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک با توضیح درباره بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده بیان کرد: «در حال حاضر بیش از دو هزار ارز رمزنگاری‌شده خلق شده که ویژگی مشترک آنها مبتنی بر فناوری بلاکچین است. بلاکچین بستری است که رمزارزها بر آن سوار می‌شود و تراکنش‌ها در آن انتقال می‌یابد.»

⭕️ او با اشاره به بیت‌کوین و چگونگی ایجاد آن گفت: «تولید بیت‌کوین محدود و کمتر از ۲۱ میلیون است. سهم بازار آن اکنون بیش از ۷۰ درصد است که بیشترین سرمایه‌گذاری را چینی‌ها انجام می‌دهند. در ایران نیز خریدوفروش آن توسط صرافی‌ها انجام می‌شود و سهم بازار آن کمتر از یک‌صدم درصد است.»

⭕️ در ادامه معرفی رمزامرز اتریوم به عنوان مهمترین ارز رمزنگاری‌شده در زمینه قراردادهای هوشمند توسط مدیرعامل شرکت پارس سداد ارائه شد.

ایجاد ارز رمزنگاری‌شده کریپتو ریال و استفاده از بستر شبکه‌های شتاب و همچنین ایجاد کوین مشترک میان کشورهای دوست و همسایه و سوق دادن نظام پولی و بانکی به سمت ارزهای رمزنگاری‌شده از جمله پیشنهادات او برای نظام پولی بانکی ایران در این سخنرانی بود.


⭕️ حمیدرضا نیکوفر، قائم مقام شرکت همراه اول در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک گفت: «صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش بانکی از سایر بخش‌ها جلوتر است. موانعی که برای توسعه این صنعت وجود دارد به بخش رگولاتوری و امنیتی مرتبط است.»

⭕️ او ادامه داد: «اگر اپراتورها بخواهند در حوزه فناوری اطلاعات فراتر روند باید قابلیت‌های جدیدی را ایجاد کنند و باید غیر از شبکه کور به سمت بازیگران هوشمند هم برویم.»

⭕️ علی اکبر جلالی، رئیس کرسی یونسکو در آموزش و یادگیری الکترونیکی در کنفرانس تجارت الکترونیکی با بیان اینکه ما احتیاج داریم بدانیم اینترنت چیزها چیست، گفت: «اکنون اینترنت تمام شده و اینترنت چیزها آمده است و جهان بر اساس این فناوری‌ها پیشرفت می‌کند.»

⭕️ او اشاره کرد: «در ۲۰ سال آینده جهان به اندازه ۳۰۰ سال قبل از آن تغییر می‌کند. به‌زودی شاهد حاکمیت نسل دیجیتال خواهیم بود.»

⭕️ جلالی تاکید کرد: «اگر بخواهیم در اینترنت چیزها پیشرفت کنیم، باید بر بلاکچین و بحث‌های امنیتی نیز تمرکز کنیم.»


سیل ما را با خود خواهد برد؟

طنز آخر هفته راه پرداخت با آرش ترابی

حقیقت اینه که انتظار نداشتیم همه چی گل و بلبل باشه ولی دیگه امسال خیلی وحشیانه شروع شد. سال‌های قبل یه کم وقت داشتیم خوشحالی کنیم و بعدش اتفاق‌های بد می‌افتاد. یه سری سؤال پیش اومده. آیا شما جوابش رو می‌دونید؟

در مواجهه با مشکلات پیش‌آمده در مورد اپل و iOS، بهترین برخورد ما در برهه فعلی چیست؟

۱. فشار دادن دکمه «غلط کردم» و متقاعدسازی اونها برای پایین اومدن از خر شیطون

۲. مقابله به مثل با تحریم اپل به منظور از دست دادن بازار ایران و دوستان

۳. نشستن، زانوی غم بغل کردن و غصه خوردن

۴. دور زدن اونها با روش‌هایی موقت

ما با حذف چهار صفر به دنبال چه هستیم؟

۱. چون یه جون بیشتر نداریم، میخوایم این مرحله رو سیو کنیم.

۲. یه کم اقتصاد مطالعه کنید. جواب شما تو کتاب‌ها موجوده.

۳. داریم آزمون و خطا می‌کنیم.

۴. قصد داریم اوضاع را سروسامان دهیم.

متن کامل:


سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک با تاکید بر اینترنت اشیا و ارزهای رمزنگاری‌شده با حمایت شرکت پارس سداد هم‌اکنون در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در حال برگزاری است.


مدیرعامل شرکت کاسپین از گسترش فعالیت‌های این شرکت در زمینه بانکداری باز خبر داد

شرکت تامین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین، یکی از شرکت‌های حاضر در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه است. به همین مناسبت و به‌منظور آشنایی بیشتر با کاسپین، گفت‌وگویی کوتاه با مهندس سعید قندی، مدیرعامل این شرکت داشتیم.


اخبار پربازدید راه پرداخت در یک هفته گذشته:

⭕️ ۲۴ فروردین‌ آخرین مهلت پرداخت الکترونیکی عوارض / امکان تمدید پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها وجود دارد؟

⭕️ چرا ققنوس شکل گرفت و به دنبال چیست؟ / نگاهی به ایده اولیه و دلیل شکل‌گیری شبکه ققنوس و رمزارز پیمان

⭕️ از پلتفرم اجاره لوازم تا پلتفرم تامین اعتبار فرد به فرد / سیر تحول ایران‌رنتر، در گفت‌و‌گو با مدیرعامل این شرکت

⭕️ مهلت پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها تا ۱۰ اردیبهشت تمدید شد

⭕️ پس از محدودیت به ‌وجود آمده از سوی شرکت اپل نسخه وب آپ منتشر شد

⭕️ بنیانگذار سایبورگ، استارت‌آپ فعال در حوزه امنیت سایبری، از چگونگی عملیاتی شدن ایده‌اش در فینووا می‌گوید

⭕️ کمک‌های بیت‌کوینی جمع‌آوری‌شده در اکسیر، به حساب جمعیت هلال احمر واریز شد

⭕️ در گفت‌وگو با هم‌بنیانگذار مه‌کارت، استارت‌آپ مالی در صنعت توریسم ایران، مطرح شد / مه‌کارت، مشکل عدم وجود پول نقد برای گردشگران خارجی را حل کرده است


پیش‌ثبت‌نام بیست‌وپنجمین دوره الکامپ، دوم اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد

پیش‌ثبت‌نام دوره بیست‌وپنجم الکامپ، از ساعت ۹ صبح دوم اردیبهشت‌ماه در سامانه ایران الکامپ، آغاز خواهد شد. همچون ادوار گذشته، اولویت در پیش‌ثبت‌نام در جانمایی و اختصاص غرفه موثر خواهد بود.


دورهمی فعالان حوزه بلاکچین و رمزارز برای بررسی راهکارهای استفاده از ظرفیت ارزهای رمزنگاری‌شده برای کمک به سیل‌زدگان برگزار شد

در جلسه اول این سلسله جلسات، شرکت کنندگان به بحث و تبادل‌نظر در مورد جنبه‌های اجرایی، فنی و رسانه‌ای نحوه جمع‌آوری کمک‌های ایرانیان خارج از کشور و شهروندان سایر کشورها که می‌خواهند به افراد آسیب دیده کمک کنند، پرداختند.


راه‌اندازی کمپین جمع‌آوری ارزهای رمزنگاری‌شده برای بازسازی کلیسای نوتردام

بلاک‌شو (BlockShow) یک رویداد بین‌المللی بلاکچینی است که توسط کوین‌تلگراف برگزار می‌شود و به‌تازگی کمپین جمع‌آوری ارزهای رمزنگاری‌شده برای بازسازی کلیسای نوتردام فرانسه را راه‌اندازی کرده است.


مصائب مبادلات ارزی با کلینزمن و کی‌روش

یکی از چالش‌های کشور در زمان تحریم، مبادلات ارزی است. انتقال پول به حساب‌های خارج از کشور و افراد غیر ایرانی یکی از مسائلی است که کار خیلی ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر تحریم بانکی و مشکلات مربوط به مبادلات ارزی، از فدراسیون فوتبال و مربیان خارجی به گوش می‌رسد.

کی‌روش تصریح کرد: «با نهایت تأسف، آقای تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران من را مجبور کرد تا پرونده شکایت از این فدراسیون را در بخش حقوقی فیفا باز کنم و از فدراسیون ایران شکایت کنم. آقای تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران تلاش می‌کند تا مسئولیت‌هایش را پشت بهانه‌های تحریم و شرایط سخت اقتصادی کشور پنهان کند. او به خوبی می‌داند که این شرایط ارتباطی با این سناریو ندارد بلکه این مشکل دقیقا و منحصرا از طرف خود او ایجاد شده است و او نتوانست احترامی برای حرف‌ها و مستنداتش داشته باشد.»


به ترتیب بانک‌های ملت، ملی، کشاورزی، صادرات، پارسیان و سپه بیشترین سهم پذیرندگی از کل تعداد تراکنش‌های شاپرکی را در اسفند ۹۷ داشته‌اند.


به ترتیب بانک‌های ملت، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه و تجارت بیشترین سهم پذیرندگی از کل مبلغ تراکنش‌های شاپرکی را در اسفند ۹۷ داشته‌اند.


به ترتیب شرکت‌های به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان، تجارت الکترونیک پارسیان، آسان پرداخت پرشین و ایران کیش بیشترین سهم را از نظر تعداد تراکنش‌های شاپرکی اسفند ۹۷ را داشته‌اند.


به ترتیب شرکت‌های به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان، ایران کیش، پرداخت الکترونیک سداد و تجارت الکترونیک پارسیان بیشترین سهم را از نظر مبلغ تراکنش‌های شاپرکی اسفند ۹۷ را داشته‌اند.


شاپرک گزارش اقتصادی اسفندماه ۹۷ را منتشر کرد

شماره ۴۵ «گزارش اقتصادی شاپرک»، بولتن تخصصی شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک)، حاوی اطلاعاتی از وضعیت پرداخت الکترونیک کشور در اسفندماه ۹۷ منتشر شد.


توضیحات انجمن فین‌تک در خصوص فعالیت پرداخت‌یارها / ارسال لینک سرویس‌های پرداخت‌یاران توسط کاربران در تلگرام به معنای ارائه خدمات بانکی نیست

در پی انتشار گزارشی مبنی بر ممنوعیت خدمات پرداخت در پیام‌رسان‌های خارجی که از سوی معاونت فضای مجازی دادستانی کشور منتشر شده است، انجمن فین‌تک برخی توضیحات را پیرامون این موضوع منتشر کرد.


اول خردادماه آخرین مهلت ارائه رمز یکبار مصرف از سوی بانک‌ها است / کدام بانک‌ها هنوز رمز یکبار مصرف را ارائه نداده‌اند؟

استفاده از رمز یکبار مصرف برای بانک‌ها از آذرماه سال پیش اجباری شد و آنها فرصت داشتند تا این تاریخ به ارائه رمز دوم یکبار مصرف به مشتریان خود اقدام کنند. چند روز پیش نیز سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتای تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: «تا اول خرداد ۱۳۹۸ بانک‌ها مکلف هستند، برای برداشت‌های اینترنتی رمز یکبار مصرف در اختیار کاربران قرار دهند.»

در این گزارش بررسی کرده‌ایم که کدام بانک‌ها تاکنون به ارائه رمز یکبار مصرف پرداخته‌اند و کدام‌یک هنوز از این فرصتی که کمتر از یکماه دیگر نسبت به اجرای آن مهلت دارند، استفاده نکرده‌اند.


از پلتفرم اجاره لوازم تا پلتفرم تامین اعتبار فرد به فرد / سیر تحول ایران‌رنتر، در گفت‌و‌گو با مدیرعامل این شرکت

ایران‌رنتر یک پلتفرم فروش اعتباری است که میان خریدارهای اعتباری و سرمایه‌گذارها ارتباط برقرار می‌کند. خریدارها می‌توانند با خریداری کارت‌های اعتباری به مبلغ موردنظرشان از ایران‌رنتر، از فروشگاه‌های آنلاین نظیر دیجی‌کالا و ۴۰ فروشگاه معتبر دیگر در حوزه‌های کالا، سفر و بیمه خریداری و اقساط آن را در یک بازه ۱۲ ماهه پرداخت کنند.


شرکت کاسپین با هدف معرفی پنج محصول خود، در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، حضور خواهد داشت

سامانه بانکداری باز، سامانه بیگ دیتا، بلاک‌چین، سامانه مدیریت منابع سازمانی (ERP) و سامانه جامع متمرکز بانکی لوتوس، محصولاتی هستند که توسط شرکت کاسپین در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارائه می‌شوند.


۵ باور اشتباه در مورد امنیت سایبری بانک‌ها و موسسات مالی

جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیرعامل جی‌پیمورگان چیس (JPMorgan Chase) در سال ۲۰۱۹ در نامه‌ای خطاب به سهامداران چنین نوشت: «تهدیدات امنیت سایبری می‌توانند به عنوان بزرگ‌ترین تهدیدات سیستم مالی در ایالات متحده آمریکا شناخته شوند.»


سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک با حمایت شرکت پارس سداد برگزار می‌شود

سیزدهمین دوره کنفرانس بین‌المللی تجارت الکترونیک با حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، یو جانگ هیان، سفیر کره جنوبی در ایران، چندین بانک از جمله بانک ملی و ملت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت ایران و شرکت‌های مرتبط و اساتید بین‌المللی از ژاپن، اتریش و صاحب فن در زمینه بلاکچین، اینترنت اشیا و ارزهای رمزنگاری شده و اساتید داخلی از دانشگاه‌های کشور ۲۹ فروردین در سالن همایش‌های الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار می‌شود.


اسنپ، با توجه به ابهامات به وجود آمده و بازخوردهای کاربرانش در شبکه‌های اجتماعی، بندهای چالش‌برانگیز قوانین خود را مورد ویرایش قرار داد.


⭕️ در رویداد تریگ‌آپ حامد ساجدی، مدیرعامل شرکت شناسا با اشاره به اینکه در سال گذشته فراز و فرودهایی داشتیم که نگرانی جدی را در بخش اقتصاد به وجود آورد، گفت: «اما بخش زاینده در سرمایه انسانی می‌تواند فرصت‌های خوبی را بیافریند و افراد نوآور به ارائه راه‌حل بپردازند.»

⭕️ او در ادامه گفت: «مجموعه شناسا تمرکز خود را در حوزه نوآوری و خلق ارزش قرار داده و موضوعاتی مانند سلامت، سبک زندگی و مدیریت منابع طبیعی مورد توجه ما است.»

⭕️ او اشاره کرد: «در سال ۱۳۹۷ توانستیم شتابدهنده تریگ‌آپ را اضافه کنیم و گام‌هایی از ایده تا مراحل بلوغ را پیش ببریم. مجموعه شناسا سعی می‌کند در طرح پاد پاسارگاد نیز فعالیت و حضور جدی داشته باشد.»

⭕️ در ادامه سیدحمیدرضا علوی، معاون شتابدهی شناسا بیان کرد: «در سال ۹۷ اتفاقات مهمی در اکوسیستم استارت‌آپی رخ داد. از جمله اینکه توانستیم جذب سرمایه ارزی را ایجاد کنیم و نگاه ما این است که تیم‌ها را به سمتی ببریم که بتوانند نوآوری خود را صادر کنند.»


رویداد ارایه به سرمایه‌گذار (TrigupDay) توسط شتابدهنده تریگ‌آپ با حضور استارت‌آپ‌ها و با هدف آشنایی با آخرین دستاوردها و برنامه رشد و توسعه آنها هم‌اکنون در سالن آمفی تئاتر دانشگاه خاتم در حال برگزاری است.

@newway۲pa y


طبق گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد، بیش از ۴۰ بانک مرکزی در حال ارزیابی کاربردهای بلاکچین هستند

طبق گزارش جدیدی که از سوی مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) منتشر شد، بیش از ۴۰ بانک مرکزی در سرتاسر جهان در حال آزمایش بر روی کاربردهای فناوری زنجیره بلوکی هستند.

در این گزارش به چگونگی ارزیابی کاربردهای بلاکچین و یا آزمایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) توسط بانک‌های مرکزی مختلف پرداخته شده است.


مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری گزارش «درآمدی بر چالش‌های مقررات‌گذاری مرتبط با فناوری زنجیره بلوکی» را منتشر کرد

مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری وابسته به سازمان برنامه‌وبودجه کشور در راستای توجه به فناوری‌های آتی و تأثیرگذار بر اقتصاد ایران، گزارش «درآمدی بر چالش‌های مقررات‌گذاری مرتبط با فناوری زنجیره بلوکی» را منتشر کرد. در این گزارش می‌خوانیم: ‌ فناوری زنجیره بلوکی داده‌ها را به‌صورت ایمن، در حجم و سرعت بالا، ذخیره و منتقل می‌کند. این ویژگی باعث شده است که به وجود آورندگان پول‌های دیجیتالی از این فناوری استفاده کنند؛ اما زنجیره بلوکی کاربردهای به‌مراتب بیشتری در حوزه‌هایی نظیر مستند کردن سوابق پزشکی، امنیت بخشیدن به زیرساخت‌های مالی و مدیریت شبکه برق دارد. در کنار مزایایی که این فناوری به بار می‌آورد، معایبی نیز دارد.


نگاهی بر روند حذف چهار صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصاد هیات دولت / تجارب اصلاح نظام پولی در سایر کشورهای جهان

با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است. وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی مشکلاتی از قبیل افزایش قابل توجه حجم اسکناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و مسائل محاسباتی ناشی از آن، ‌ خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی، عدم کاربرد اضعاف (دینار) و نیز عدم استفاده از نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیررسمی «تومان» را به دنبال داشته است.


سامانه صیاد و مشخصات امنیتی طرح چک صیاد چیست؟

از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از افزایش چک‌های برگشتی، راه‌اندازی سامانه صیاد از سوی بانک مرکزی بود. ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ بود که سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) توسط بانک مرکزی رونمایی شد. این طرح به منظور رفع مشکلات فعلی کاربری چک پیاده‌سازی شده است و اجرای آن در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی‌های امنیتی برگه چک را دربردارد.


ربات چیست؟ اختلاف نظر متخصصان رباتیک بر سر تعریف دقیق ربات

ربات‌ها دسته‌های متنوعی هستند. بعضی از آنها دو، چهار، شش یا پاهای بیشتری دارند. بعضی از ربات‌ها به پزشکان کمک می‌کنند تا داخل بدن انسان را جراحی کنند. ربات‌هایی در کارخانه‌های کثیف مشغول به کار هستند. ربات‌هایی به کوچکی یک سکه و ربات‌هایی بزرگ‌تر از ماشین سواری وجود دارد. برخی از ربات‌ها می‌توانند آشپزی کنند و برخی بر روی مریخ فرود می‌آیند.

این تنوع در اندازه، طراحی، توانایی‌ها نشان می‌دهد که ارائه تعریف از یک ربات، آسان نیست. در واقع، اصطلاح «ربات» به معنای چیزهای مختلف برای افراد مختلف است. حتی متخصصان رباتیک بر سر اینکه چه چیزی چه چیزی ربات است و چه چیزی نیست، فکر می‌کنند.


بازرگانی مبنا کارت آریا، کارشناس فروش قراردادهای خدمات پس از فروش استخدام می‌کند

شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا، فعال در زمینه اتوماسیون بانکی و تجهیزات مبتنی بر کارت‌های PVC، کارشناس فروش قراردادهای خدمات پس از فروش استخدام می‌کند.


سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری اپل برای ورود به حوزه بازی‌های ویدیویی

اپل قصد دارد پایش را از فروش محصولات آیفون هم فراتر بگذارد و براساس گزارشات منتشر شده این شرکت میلیون‌ها دلار برای خرید بازی‌های ویدیویی هزینه کرده تا بتواند از طریق اشتراک سرویس‌های بازی که قرار است اواخر سال جاری راه‌اندازی شود، کسب درآمد داشته باشد


شرکت پرداخت الکترونیک سامان معاون شعبه در هشت استان استخدام می‌کند

شرکت پرداخت الکترونیک سامان، معاون شعبه در استان‌های، تهران، سیستان و بلوچستان، البرز، یزد، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، لرستان و کردستان استخدام می‌کند.


از کجا چه خبر؟! / گشت‌وگذاری در بازار تجارت الکترونیک جهان

کارت‌های اعتباری و دبیت کارت‌ها، به‌عنوان بازاری پیشرو در عرصه خدمات پرداخت، بخش عمده‌ای از تراکنش‌های پرداختی بریتانیا را به خود اختصاص داده‌اند؛ به‌ویژه از زمانی که پای فرایندهای پرداخت‌ بدون تماس نیز به میان آمده است. با این وجود، این موضوع برای کلیه نقاط جهان صدق نمی‌کند. در حقیقت، ارائه دهندگان قدرتمند این قبیل کارت‌ها نظیر ویزا و مسترکارت، تنها ۲۳ درصد از بازار تجارت الکترونیک جهان را در اختیار دارند، در حالی که سایر راهکارهای پرداخت محلی نظیر نقل و انتقالات بانکی و کیف پول‌های الکترونیکی، ۴۳ درصد از تراکنش‌های تجاری جهان را به خود اختصاص داده‌اند.


ارائه تسهیلات به دفاتر مشاور شغلی مجوزدار در ایران جابکس / فرصتی برای درک نیازهای بازار کار

دومین نمایشگاه بین‌المللی کار ایران (ایران جابکس) ۲ تا ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، برگزار می‌شود و شرکت‌ها و سازمان‌های داخلی و خارجی، فرصت‌های شغلی خود را معرفی خواهند کرد. این نمایشگاه در راستای اهمیت موضوع اشتغال و کارآفرینی در کشور و تلاش در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برپا می‌شود و به نوعی جمع‌بندی فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه اشتغال در سال گذشته است.


چگونگی ثبت‌نام و دریافت بن کارت خرید کتاب

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر ساله در ایام برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کارت ویژه خرید یارانه‌ای کتاب را در اختیار دانشجویان، طلاب، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها قرار می‌دهد. در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز این کارت در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم چگونگی ثبت‌نام و دریافت بن کارت خرید کتاب را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله نشان دهیم.


دومین کنگره بین‌المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان‌داده برگزار می‌شود

دومین دوره کنگره بین‌المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان‌داده موسوم به TopHPC، سوم تا پنجم اردیبهشت‌ماه ۹۸ با سخنرانی آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در محل هتل اسپیناس پالاس تهران به میزبانی دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود.


در گفت‌وگو با هم‌بنیانگذار مه‌کارت، استارت‌آپ مالی در صنعت توریسم ایران، مطرح شد / مه‌کارت، مشکل عدم وجود پول نقد برای گردشگران خارجی را حل کرده است

مه‌کارت یکی از استارت‌آپ‌هایی است که این روزها به مرحله عملیاتی رسیده و در تب‌وتاب خروج از فینوواست. این استارت‌آپ، کارت‌های عضو شتاب را در اختیار گردشگران خارجی قرار می‌دهد و بابت این فعالیت از هر کدام ۱۹ یورو دریافت می‌کند. با این اوصاف می‌توانیم بگوییم مه‌کارت، درآمد ارزی دارد.


پنج وی‌پی‌ان برتر برای انجام پرداخت‌های بیت‌کوین در سال ۲۰۱۹

دریافت پول در کیف پول نیز می‌تواند هویت شما را آشکار کند. اگر ترجیح می‌دهید که پرداخت‌های شما بدون آشکار شدن هویت به کیف پول شما واریز و یا از آن ارسال شوند، بیت‌کوین گزینه‌ی مناسبی برای شماست.

بیت‌کوین به شما امکان می‌دهد تا پول خود را در جایی خارج از سیستم بانکداری ذخیره کنید. در این سیستم رمزنگاری‌شده، لزومی ندارد که اطلاعات شخصی خود را در کیف پول بیت‌کوین وارد کنید. ‌


حضور سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن کراد در فین استارز ۲۰۱۹

در رویداد فین استارز ۲۰۱۹، استارت‌آپ‌های فعال در حوزه فین‌تک به سرمایه‌گذاران تخصصی و شرکت‌های حوزه کاری خود مرتبط خواهند شد و کارن‌کراد در این رویداد با فین استارز پلاس همکاری می‌کند.

تیم‌ها پس از وارد کردن اطلاعات و تکمیل برنامه کسب‌وکار، مورد بررسی و ارزیابی تخصصی قرار خواهند گرفت و در صورت صحت اطلاعات وارد شده، طرح کسب‌وکار آنها در وب‌سایت سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن‌کراد قرار خواهد گرفت. در ادامه این اطلاعات به‌صورت چکیده به سرمایه‌گذاران ارسال خواهد شد و در صورت علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران جلسات خصوصی استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران در نمایشگاه برگزار خواهد شد.


هشدار الیاس حضرتی درباره تبعات کاهش نرخ سود بانکی / تصمیمی نگیریم که بازارها تخریب شوند

الیاس حضرتی ضمن هشدار درباره تبعات کاهش نرخ سود بانکی گفت: «چنانچه سپرده‌های مردم از بانک‌ها به سمت بازار سرمایه حرکت کند به‌طور حتم توفیقاتی حاصل می‌شود.»


نئوبیمه‌ها نئوبانک‌ها / کدام‌یک مدل کسب‌وکاری بهتری دارند؟

اخیرا، نئوبانک (نوعی بانک مستقیم که به طور کامل دیجیتال است) آلمانی ان۲۶ (N۲۶) اعلام کرد که مبلغی برابر با ۳۰۰ میلیون دلار افزایش سرمایه داشته و ارزشگذاری خود را به ۲/۷ میلیارد دلار رسانده است. در همین حال، شایع شده است که رقیب بریتانیایی او یعنی روولوت (Revolut)، از سوی سرمایه‌گذارانی همچون سافت‌بانک (Softbank)، ۵۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه داشته است و در اواخر سال ۲۰۱۸، دیگر رقیب بریتانیایی آن‌ها یعنی مونزو (Monzo) نیز افزایش ۱۰۰ میلیون دلاری را در میزان سرمایه‌های خود اعلام کرد.


صندوق بین‌المللی پول، ارز مبتنی بر بلاکچین خصوصی راه‌اندازی می‌کند

بلاکچین خصوصی این اواخر از معروفیت و محبوبیت بسیاری برخوردار است. همین هفته‌های اخیر جی‌ پی مورگان چیس نسخه خصوصی از شبکه رمزنگاری‌شده اتریوم، به نام کوروم را به منظور حمایت و پشتیبانی از ارز خود به نام JPM Coin راه‌اندازی کرد و چندین سال قبل هم شرکت بزرگ آی‌بی‌ام با همکاری فناوری استلار، طیف وسیعی از دفاتر کل غیرمتمرکز را ساخته است. صندوق بین‌المللی پول هم با همکاری بانک جهانی احتمالا به این جریان می‌پیوندند و نکته جالبی که در این مورد وجود دارد این است که کریستین لاگارد، رئیس صندوق بی‌المللی پول، به تازگی دارایی‌های دیجیتال، به ویژه بیت‌کوین را مورد انتقاد قرار داده است.


شرکت شاپ، «کارشناس توسعه کسب‌وکار» استخدام می‌کند

شرکت شاپ، به منظور توسعه نیروی انسانی خود، «کارشناس توسعه کسب‌وکار» استخدام می‌کند. برای آگاهی از شرایط احراز این شغل، لینک زیر را کلیک کنید.


چرا به گوگل، تلگرام و اینستاگرام وفاداریم؟

یاداشتی از حامد اکبری، پژوهشگر سیاست‌گذاری دولت الکترونیک و فضای مجازی

/ صحبت از نفوذ و گسترش غریب الباور فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و انواع صفات و محصولات مبتنی بر اینترنت تکراری‌تر از آن است که بخواهد وقت خواننده محترم را در مطالعه این یادداشت بگیرد. آنچه وظیفه اصلی این یادداشت کوتاه است نور افشاندن و توجه دادن به دلائل اعتماد به جامعه ایران به پلتفرم‌های مشابه گوگل، سرویس‌های وابسته، تلگرام و اینستاگرام، علیرغم حجم به سایر بالای تبلیغات منفی نهادهای سیاست‌گذار کشور، در هشدار دادن و مبارزه چندجانبه علیه این ابر برندهای بین‌المللی است.


قانون جدید چک / نگاهی به نوآوری‌ها و محدودیت‌ها

آخرین اصلاحات قانون صدور چک در جلسه علنی مورخ ۱۳ / ۰۸ / ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که به نظر می‌رسد نسبت به اصلاحات قبلی قانون چک از پویایی بهتری برخوردار است و قانون‌گذار سعی کرده مقررات جدید چک را با استفاده از عملیات الکترونیک بانکی منطبق با اوضاع اقتصادی کشور و ارتقای امنیت این سند تجاری سازگارتر کند.


همکاری کوین‌بیس و ویزا برای ارائه کارت نقدی رمزنگاری‌شده

کاربران صرافی کوین‌بیس می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن جدیدی که از تمامی دارایی‌های دیجیتالی که روی پلتفرم کوین‌بیس وجود دارد پشتیبانی می‌کند، انتخاب کنند که از کدام ارز رمزنگاری‌شده روی کارتشان استفاده کنند. این اپلیکین امکان ارسال رسید فوری، خلاصه‌ای از تراکنش‌ها و دسته‌بندی هزینه‌های انجام‌شده را به کاربر ارائه می‌دهد تا بدین ترتیب افراد بتوانند مخارج و هزینه‌هایشان را ردیابی کنند.


مهلت پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها تا ۱۰ اردیبهشت تمدید شد

سید حسین میرشفیع معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور گفت: «رانندگان خودروهایی که از ۲۸ اسفند سال گذشته از چهار آزادراه پر تردد شامل تهران - قم، تهران - ساوه، کرج - قزوین و قزوین - زنجان تردد داشته‌اند تا پایان امروز ۲۴ فروردین مهلت داشتند برای پرهیز از جریمه ۳۰ هزارتومانی، عوارض خود را از طریق سامانه‌های مختلف پرداخت کنند که این مهلت با توجه به جدید بودن موضوع و لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر تا ۱۰ اردیبهشت تمدید شد.»