ماهنامه پیوست

ماهنامه پیوست

🔺گوگل، کوالکوم، اینتل در کنار ترامپ هوآوی را تحریم کردند

🔹هواوی بعد از قرار گرفتن در لیست سیاه ایالات متحده امریکا، با لغو قراردادهای تامین‌کنندگان امریکایی مواجه شده که با توجه به سیاست‌های دولت ترامپ در زمینه ممنوعیت همکاری با این غول چینی، اجرا شده‌اند.

🔹به گزارش @peivast موسسه آلفابت گوگل، روز یکشنبه (۲۹ اردیبهشت)، همکاری خود را با هوآوی در زمینه سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات فنی (غیر از خدماتی که از طریق اپن‌سورس در دسترس عموم قرار دارند) به حالت تعلیق درآورده است.

🔹این امر می‌تواند کسب‌وکار هوآوی در بخش تلفن هوشمند را در خارج از چین دچار مشکل کند؛ زیرا هوآوی، دسترسی‌اش به به‌روزسانی‌های سیستم عامل اندروید را از دست خواهد داد و نسخه‌های آتی تلفن‌های هوشمند هوآوی که روی اندروید اجرا می‌شوند، امکان دسترسی به سرویس‌های محبوبی مانند پلی‌استور، جی‌میل و یوتیوب را نخواهند داشت.

🔹بر اساس گفته‌های سخنگوی گوگل، هوآوی صرفا به نسخه عمومی اندروید با عنوان Android Open Source Project AOSP دسترسی خواهد داشت؛ نسخه‌ای که برای هر فردی که بخواهد از آن استفاده کند، قابل دسترس است.

در این میان علاوه بر گوگل، تولیدکنندگان چیپ از جمله اینتل، کوالکوم، Xilinx و Broadcom اعلام کرده‌اند که نرم‌افزارهای حیاتی و قطعات را به هوآوی ارائه نخواهند داد و قراردادهای خود را با این شرکت لغو خواهند کرد.

🔹تا امروز، اینتل، چیپ‌های سرور و پردازشگرهای لپ‌تاپ را به هوآوی ارائه داده است و کوالکوم نیز در زمینه ارائه مدوم‌ها و دیگر پردازشگرها اهمیت زیادی برای هوآوی دارد. از سوی دیگر، Infineon Technologies، تولیدکننده آلمانی چیپ نیز صادرات خود را به هوآوی به حالت تعلیق درآورده است.

🔹میزان زیان ناشی از لغو قراردادها، هنوز نامشخص است. متخصصان چیپ می‌گویند هوآوی نمی‌تواند بدون کمک امریکا به کسب و کار خود ادامه دهد.

🔗متن کامل این خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/huawei


🔹مسیریاب‌های آنلاین «بلد» و «نشان» با شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی تهران تفاهم‌نامه‌های تبادل اطلاعات و همکاری امضا کرده‌اند که براساس آن به شرط حفظ حریم خصوصی کاربران، انتقال دو طرفه اطلاعات بین آنها برای کاهش ترافیک پایتخت صورت خواهد گرفت.

🔹کیهان اصغری، معاون مهندسی نقشه و مسیریاب بلد، در گفت‌وگو با @peivast در مورد جزییات سطح تبادل اطلاعات براساس این تفاهم‌نامه گفت: «تبادل اطلاعات در سطح تحلیلی و تجمعی است به صورتی که حریم شخصی کاربران رعایت شود و ضرری به آنها وارد نشود. انتقال دوطرفه اطلاعات، با این شرط بخشی از توافق‌هایی است که در تفاهم‌نامه بین ما و شهرداری و پلیس به آن توجه شده است.»

🔹معاون مهندسی نقشه و مسیریاب بلد با تاکید این موضوع که براساس این تفاهم‌نامه اجازه دسترسی به سرورهای یکدیگر داده نمی‌شود اعلام کرد: «اطلاعات و تحلیل‌های ترافیکی و حوادث و سوانح که دو طرف تفاهم به دست می‌آورند را در اختیار همدیگر قرار می‌دهیم و ‌قرار نیست کسی به سرور دیگری دسترسی مستقیم داشته باشد.»

🔹اصغری درباره جزییات همکاری این مسیریاب با شهرداری تهران در زمینه فناوری تبدیل تصویر به متن هم اعلام می‌کند که هنوز جزئیات و زمان اجرایی این همکاری مشخص نشده است.

🔗متن کامل این خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/mapnavigation


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️اتصال ۷۲۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات

✔️واگذاری ساخت و پرتاب ماهواره به بخش خصوصی

✔️گوگل «ترنسلیت» به‌روزرسانی شد

✔️اپ‌های آلوده به تبلیغات رو به افزایش است

📍ابرار اقتصادی:

✔️اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی کاهش یافت

✔️ خصولتی‌ها؛ عامل ایجاد فساد در اقتصاد کشور

📍تعادل:

✔️رونمایی از سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات کشور

✔️تعلیم ۱۵ هزار نفر برای هوش‌ مصنوعی

✔️شرکت مدعی گردشگری به ماه به پرداخت غرامت محکوم شد

✔️اقدامات هکری فعالان اجتماعی به صفر رسید

✔️تعامل آسان میان انسان و ماشین با کمک چاپ ۳ بعدی

✔️سفر به مریخ چه زمانی ممکن می‌شود

📍جهان صنعت:

✔️تقویت امنیت دیجیتالی

✔️رشدی که با سنگ‌اندازی ترامپ متوقف شد

✔️افزایش ۱۸ میلیارد دلاری سرمایه بیت‌کوین

✔️تلفن‌های ژاپن تمام می‌شود

📍دنیای اقتصاد:

✔️گوگل خریدها را رصد می‌کند

✔️شکایت عفو بین‌الملل از جاسوس‌افزار اسرائیلی

✔️همکاری پلیس با دو مسیریاب «بلد» و «نشان»

✔️پیش‌بینی جنسیت و سن با بررسی حساب توییتر ممکن شد

✔️مبادله پستی ایران و انگلستان دوباره عادی شد

📍فناوران:

✔️پرداخت اپراتوری؛ نیاز ضروری توسعه کسب‌وکارهای دیجیتال

✔️داده‌های دولتی آزاد شد


🔺سند نوآفرین تصویب شد

🔹در جلسه امروز (۲۹ اردیبهشت) هیات وزیران به ریاست رییس جمهوری، سند توسعه اقتصاد دیجیتالی یا نوآفرین تصویب شد.

🔹این سند با هدف تشویق و حمایت از کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تصویب شده است.

🔹به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، براساس این آیین نامه، کسب و کارهای نوپا در اقتصاد دیجیتال از مقررات حاکم بر نظام اداری که برای شرکت‌های بزرگ مقیاس طراحی شده است، مستثنی و با مقرراتی ساده‌تر و متناسب با دوره گذار مواجه می‌شوند.

🔹همچنین در صورت شکست احتمالی مخاطره تعهدات مالیاتی، تأمین اجتماعی و … برای این کسب و کارهای نوپا کاهش یافته و انگیزه این شرکت‌ها برای آغاز و رسمیت بخشیدن به فعالیت‌هایشان تقویت خواهد شد.

🔹طرح نوآفرین سال گذشته و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات تدوین شد. این طرح بعد از بررسی و هیات مقررات زدایی تا کمتر از ۱۰ روز دیگر برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد شد.


🔹محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه مراسم روز جهانی ارتباطات در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال @peivast در مورد اختلال‌های اخیر اینترنت کشور گفت: «این اختلال‌ها به خاطر مشکل در تمدید قرارداد شرکت ارتباطات زیرساخت با تامین کننده پهنای باند خارجی به وجود آمده است.»

🔹به گفته او به دلیل وجود یک ناهماهنگی با پایان قرارداد زیرساخت با تامین‌کننده خارجی این شرکت خارجی برای بالا بردن قیمت ۲۰۰گیگ اینترنت زیرساخت را قطع و همین مسئله نیز باعث اختلالی در شبکه شده است.

🔹او این اتفاق را خلاف مقررات دانست و اعلام کرد: ‌ «طبق مقررات زیرساخت باید چند برابر ظرفیت فروخته شده پهنای باند خود ظرفیت موجود داشته باشد. از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که گزارش این اتفاق را به من اعلام کردهاند نیز خواسته‌ام با این شرکت به دلیل مشکل به وجود آمده برخورد کند. از زیرساخت هم می‌خواهم بیشتر در مورد موضوعات مربوط به این شرکت شفاف باشد.»

🔹از اواسط فروردین ماه سال جاری بسیاری از کاربران و کسب‌وکارهای اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی خبر از اختلال و قطع و وصلی بالا در شبکه اینترنت کشور را می‌دادند. در همان زمان و با پیگیری پیوست از شرکت ارتباطات زیرساخت، این شرکت هرگونه اختلال در شبکه اینترنتی را رد کرد.

🔗متن کامل این خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/wtisd۱


🔺وزیر ارتباطات: کیفیت شبکه داخلی ما ۸۰ برابر باکیفیت‌تر از شبکه خارجی است

▪️وزیر ارتباطات در مراسم روزجهانی ارتباطات و بعد از رونمایی از ۴ طرح جدید این حوزه با اشاره به مجموعه فعالیت‌هایی که از طریق شبکه ملی اطلاعات انجام شده اعلام کرد: «توسعه زیرساخت‌های فضای مجازی وظیفه ماست. شبکه ملی، سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا دارد. سند زیرساخت سند تبیین الزامات دارد و وظایف وزارت ارتباطات کاملا مشخص است که مطابق با سند ۸۰ درصد رشد داشته‌ایم. اما در بخش محتوا که بخش مهم این شبکه است ما وظیفه‌ای نداریم و باید دستگاه‌های مروبطه در این زمینه قدم‌های اصلی را بردارند.»

▪️محمد جوادآذری جهرمی افزود: ‌ «نمی شود کسی که برای توسعه زیرساخت می‌دود را کتک بزنیم. ما به صورت آتش به اختیار وارد حوزه کودک شدیم، چند مرجع فرهنگی اعتراض کردند که چرا وزارت ارتباطات وارد حوزه محتوا شده است، بسم الله. ما خارج می‌شویم، شما ببینید چه کار کرده‌اید؟»

▪️به گزارش @peivast او همچنین با اشاره به سناریو مطرح شده در مورد قطع اینترنت به دلیل تحریم‌ها به افزایش تاب‌آوری شبکه داخلی اشاره کرد و گفت‌: ‌‌ «۱۴۲ آزمایش برای راستی‌آزمایی استقلال و کارآیی مجموعه‌های ما در شرایط احتمالی قطع اینترنت جهانی، انجام داده‌ایم که تمام آزمایش‌ها به درستی انجام شد. ما امروز می‌توانیم با استفاده از سپر دفاعی، امنیت را حفظ کنیم. کیفیت داخلی ما ۸۰ برابر کیفیت بین المللی ماست.» جهرمی تاکید کرد که در حال حاضر ایران یک شبکه امن، ارزان و با کیفیت داخلی دارد.


▪️وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز جهانی ارتباطات از ۴ پروژه جدید این وزارتخانه رونمایی کرد.

▪️در راستای مقابله با حملات سایبری و همچنین تداوم خدمات دیجیتال، در این مراسم از طرح دژفا به عنوان سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد.

▪️مهمترین طرحی که در این مراسم برای شرکت‌های استارت‌آپی رونمایی شد طرح سروا بود. این سامانه مرکز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی و عمومی، با هدف به اشتراک گذاری اطلاعات دولتی برای استارتاپ‌ها با بودجه اولیه ۲۶ میلیارد ریالی را‌ه‌اندازی شده است.

▪️همچنین در این مراسم توسعه زیرساخت درون استانی شبکه ملی اطلاعات در ۴ استان توسط شرکت مخابرات ایران، با سرمایه گذاری ۳۱۶ میلیارد تومانی و با استفاده از تجهیزات تولید داخل نیز افتتاح شد.

▪️از اتصال بیش از ۷ هزار روستای کشور به شبکه ملی اطلاعات با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی هم از دیگر پروژ‌هایی بود که امروز وزیر ارتباطات آن را رونمایی کرد.


▪️در مراسم روز جهانی ارتباطات سعید رضا عاملی، عضو شورای علای فضای مجازی با اعلام اینکه شبکه ملی اطلاعات به معنی تامین استقلال جمهوری اسلامی ایران و حفظ دیتا در کشور است اعلام کرد که در حال حاضر بزرگترین مشکل این طرح عدم وجود مدیریت یکپارچه روی آن است.

▪️به گزارش @peivast براساس اظهارت او تا کنون ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی و ۷ هزار میلیارد تومان بودجه خصوصی به شبکه ملی اطلاعات اختصاص پیدا کرده است.

▪️عاملی در ادامه با اشاره به دوتیکه شدن مدیریت اینترنت در جهان افزود: ‌ «الان دو نوع حکمرانی اینترنت در جهان است. یکی حکمرانی آمریکایی با محوریت آیکن و یکی هم حکمرانی چینی و چرا در این زمینه نباید حکمرانی نوع سوم باشد. به باور من با توجه به قابلیت‌های منطقه‌ای ایران کشورمان می‌تواند حکمرانی نوع سوم اینترنت را داشته باشد.»

▪️او تاکید کرد که باید با تکمیل چرخه شبکه ملی اطلاعات به فکر حکمرانی سوم اینترنت باشیم.

▪️عاملی همچنین پیشنهاد داد باتوجه به وجود جهان دوم یعنی فضای مجازی نام وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت تغییر کند.


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️از رفع انحصار تا ورود آسان قطعات تلفن‌همراه به کشور

✔️وزیر ارتباطات به ترامپ پاسخ داد

✔️تحریم هکرها از سوی اتحادیه اروپا

📍آرمان امروز:

✔️مهاجرت بی‌صدای کارآفرینان

📍همشهری:

✔️گزارشی از گسترش استفاده روستاییان از اینترنت و انجام کارهایشان با استفاده‌ از شبکه‌های اجتماعی

📍اطلاعات:

✔️۱۴ پروژه عمرانی، فرهنگی و فناوری اطلاعات فردا در منطقه ۹ افتتاح می‌شود

✔️حذف دستبندهای الکترونیکی زائران در حج تمتع امسال

✔️سه شیوه‌نامه متربط با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات ابلاغ شد

📍تعادل:

✔️۳۵درصد جرایم سایبری سرقت اطلاعات کارت بانکی است

✔️واگذاری ساخت و پرتاب ماهواره به بخش خصوصی

✔️دسترسی گوگل به خریدهای اینترنتی کاربران

✔️شماره تلفن‌های ژاپن تمام می‌شود

📍جهان صنعت:

✔️انحصارگرایی در کسب‌وکارهای مجازی

✔️زیان ۱۱ میلیارد دلاری شرکت‌های آمریکایی؛ پیامد تحریم هواوی

📍دنیای اقتصاد:

✔️جهرمی: مسیریاب‌های ایرانی رقبای خارجی را پشت سر گذاشتند

✔️روند فیلترینگ استارت‌آپ‌ها نزولی شد

✔️فاجعه امنیتی واتس‌اپ

✔️ایلان ماسک و مشکلات مالی تسلا

✔️همکاری استراتژیک مایکروسافت و سونی

📍فناوران:

✔️تغییرات ساختار در وزارت ارتباطات اعلام شد

✔️۷۲۰۰روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند

✔️سازمان نصر و اتحادیه‌های صنفی ملزم به انتشار اطلاعات شدند

✔️متن کامل فراخوان کرایست چرچ برای مقابله با محتوای تروریستی و افراطی آنلاین


🔺تغییرات در وزارت ارتباطات

🔹وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حکمی حمید فتاحی را به‌عنوان مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت منصوب کرد. فتاحی پیش از این معاون وزیر و رئیس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت بود.

🔹همچنین محمد جواد آذری جهرمی با قدردانی از تلاش‌های صادق عباسی شاهکوه در طول تصدی مسئولیت مدیرعاملی شرکت ارتباطات زیرساخت، او را به‌عنوان عضو غیرموظف هیئت‌مدیره این شرکت و نیز رئیس دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات منصوب کرد.

🔹از سوی دیگر هم درحکم جداگانه‌ای، وزیر ارتباطات وحید یزدانیان را به ‌عنوان رئیس پژوهشگاه فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) منصوب کرد. یزدانیان پیش‌ از این رئیس دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات بود.

🔹در ادامه جابه‌جایی‌ها در وزارت ارتباطات، بهزاد اکبری، عضو سابق هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت نیز به عنوان عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات جایگزین رضا باقری اصل شد.

🔹امروز رضا باقری اصل با حکمی از سوی رئیس جمهوری، به عنوان دبیر اجرایی شورای عالی فناوری اطلاعات منصوب شد.


▪️ «رضا باقری اصل» عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با حکم رئیس جمهوری به عنوان «دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب شد.

▪️پس از صدور فرمان مقام رهبری و مصوبه مجلس مبنی بر ادغام شوراهای عالی فعال در زمینه ICT در شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی فناوری اطلاعات به شورای اجرایی فناوری اطلاعات تغییر نام داد.

▪️این شورا در راستای توسعه اهداف نقشه راه توسعه دولت الکترونیکی ایران وظایفی همچون تدوین و تصویب برنامه راهبردی فاوا وزارت ارتباطات و موسسات تابعه، سیاست‌گزاری و تصویب برنامه‌های ۵ ساله و عملیاتی سالیانه فاوا برای وزارت و موسسات، توسعه کمی و کیفی شبکه علمی کشور، برنامه‌ریزی اجرایی مصوبات شورای عالی فضای مجازی در موسسات و … را برعهده دارد.


🔹دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌هان در دولت آمریکا به‌ندرت روی مساله‌ای توافق دارند؛ اما این دو حزب در هفته اخیر در مورد دشمن خود به توافق رسیده‌اند: چین؛ که توسعه شبکه ۵G را در دستور کار خود قرار داده است.

🔹به گزارش @peivast ترامپ و قانون‌گذاران هر دو حزب با تشخیص اینکه اجازه به هوآوی برای ساخت شبکه جهانی ۵G تهدیدی امنیتی برای ایالات متحده امریکا به شمار می‌رود، به نقطه‌نظر مشترک رسیدند.

🔹ترامپ روز چهارشنبه هفته گذشته (۲۶اردیبهشت) فرمان اجرایی‌ای را صادر کرد که در آن بر ضرورت محافظت از شبکه‌های فناوری و اطلاعات ایالات متحده امریکا از «دشمنان خارجی» اشاره شده بود.

🔹در این فرمان، ترامپ به صورت مستقیم از چین نام نبرده بود، اما توییت‌های اخیر او در مورد چین نشان می‌دهد که فرمان اجرایی او اساسا در مورد این کشور و هوآوی است.

🔹آمریکا معتقد است چون هوآوی شرکتی چینی است، مجبور است قوانین دولت چین را دنبال کند و این امر می‌تواند در صورت استفاده از تجهیزات مخابراتی این شرکت در شبکه آمریکا منجر به جاسوسی و حتی جنگ سایبری شود.

🔗متن کامل گزارش را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/usa


🔹گزارش سالانه کافه‌بازار نشان می‌دهد که این پلتفرم توسعه برنامه‌های اندرویدی ۸٫۲ میلیون کاربر فعال روزانه دارد و تعداد کاربرانش در خارج از کشور نیز به ۵۲۰ هزار نفر می‌رسد.

🔹این آمار در حالی در گزارش «رشد صنعت برنامه‌های موبایلی ۹۷» دیده می‌شود که این پلتفرم فروردین ماه سال جاری و در آستانه ۸ سالگی خود اعلام کرد که نصب این پلتفرم روی دستگاه دیجیتال کاربران از مرز ۴۰ میلیون نصب فعال گذشته است.

🔹به گزارش @peivast، جدیدترین داده‌های این گزارش نکات جالبی را از رشد صنعت برنامه‌های موبایلی ایرانی نمایان می‌کند؛ از جمله رشد درآمد بازی‌های ایرانی و درآمد سالانه توسعه‌دهندگان ایرانی.

🔹 براساس این گزارش کافه‌بازار، در سال گذشته بیش از ۱۵ میلیون تراکنش موفق در این پلتفرم ثبت شده و از سوی دیگر نیز مجموع درآمد خالص توسعه‌دهندگان این پلتفرم تا پایان سال ۹۷ برابر با ۲۵۸ میلیارد تومان بوده است.

🔹همچنین کاربران ایرانی نسبت به سال ۹۶ تمایل بیشتری به خرید بازی‌ها و برنامه‌های ایرانی و به خصوص خرید درون برنامه‌ای داشته‌اند. از جمله برنامه‌هایی که در سال ۹۷ بیشترین میزان نصب از سمت کاربران را به خود اختصاص داده بودند، اپلیکیشن‌های فعال در حوزه مالی بوده‌اند که افزایش ۴۳ درصدی نرخ رشد نصب داشته‌اند.

🔹براساس این گزارش، ۳۱ هزار بازی و ۱۳۲برنامه در این پلتفرم به کاربران عرضه می‌شود و از سوی دیگر نیز ۲۲ هزار توسعه‌دهنده در کافه‌بازار بازی‌ها و برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند و متوسط تعداد برنامه‌های روی هر دستگاه اندرویدی ۶۳ برنامه است.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/cb۹۷


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️شبکه‌های اجتماعی در برابر تروریست‌ها متحد شدند

✔️ساخت سپر دفاعی توسط جوانان ایرانی

✔️روند فیلترینگ کسب‌وکارها ایرانی نزولی شد

✔️اتصال ۷۵۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات

📍جهان صنعت:

✔️هوآوی در لیست سیاه آمریکا

✔️بیت‌کوین بی‌تفاوت در برابر حملات سایبری

📍اطلاعات:

✔️ثبت معاملات مسکن در سامانه بازار املاک الزامی می‌شود

✔️دست افزار هوشمند موبایلی پلیس جایگین قبض‌های جریمه شد

📍تعادل:

✔️آزمایش موفقیت‌آمیز سپر دفاعی ایران

✔️دسترسی مخفیانه هکر‌ها به اطلاعات کاربران طی ۶ سال

✔️آزمایش تاکسی هوایی آلمانی برای نخستین بار

✔️احتمالی تعطیلی دایرکت اینستاگرام

📍دنیای اقتصاد:

✔️درآمد بیشتر گوگل از افزایش تبلیغات

✔️تجهیز دوربین‌های شهری مسکو به فناوری تشخیص چهره

✔️شناسایی اپلیکیشن‌های بی‌استفاده با پلی استور

✔️مایکروسافت مجبور به وصله کردن ویندوزهای از رده خارج شد

📍ابرار اقتصادی:

✔️آزمایش موفقیت‌آمیز سپر دفاعی ایرانی برای خنثی کردن «استاکس‌نت»

✔️اتمام تست سازگاری الکترومغناطیسی ماهواره «ناهید۱»

✔️آلمان مرکز امنیت سایبری گوگل می‌شود

✔️نسخه چینتی ویکی‌پدیا فیلتر شد

📍آرمان امروز:

✔️اپ‌ها مجاز به فروش بلیث هواپیما نیستند

📍خراسان:

✔️صف‌شکنی با کالا برگ الکترونیک


🔹تپ‌سی با اضافه کردن قابلیت‌های جدید به اپلکییشن مسافر خود، امکان استفاده از این سرویس را برای تمام گروه‌های معلولیت شامل معلولیت بینایی، شنوایی و حرکتی فراهم کرد.

🔹امیر حسین بهزاده، مدیر محصول اپلیکیشن مسافر تپ‌سی، در گفت‌وگو با @peivast در مورد قابلیت‌های جدید این اپلیکیشن برای افراد نابینا گفت: ‌ «هر دو سیستم‌عامل اندروید و ios قابلیتی به نام talk back دارند که هر چیز تصویری را به صوت تبدیل می‌کند. بنابراین با استفاده از این قابلیت ما تمام مسیر اپ خود را برای افراد نابینا تبدیل به صوت کردیم تا این افراد وقتی دست خود را روی محیط اپلیکیشن می‌کشند از ثبت مبدا گرفته تا مقصد به صورت صوت برایشان خوانده شود.»

🔹به گفته بهزاده آنها تمام اپلیکیشن را برای افراد نابینا نشانه‌گذاری کرده تا امکان استفاده از قابلیت‌های تپ‌سی برایشان ساده‌تر باشد. او تاکید می‌کند که این قابلیت‌ها به صورت مخفی و تنها برای افراد نابینا قابل استفاده است و دوره آزمایشی خود را نیز پشت‌سر گذاشته است.

🔹او همچنین با اشاره به قابلیت‌های جدید تپ‌سی برای افراد ناشنوا و دارای معلولیت حرکتی نیز اعلام کرد: ‌ «برای افراد ناشنوا و توانیاب نیز ترکیبی در اپلیکیشن مسافر تپ‌سی در نظر گرفته‌ایم که آنها با مراجعه به پروفایل خود در این برنامه می‌تواند ناشنوا یا کم شنوا بودن خود را اعلام کنند. از سمت دیگر افراد توانیاب دارای ویلچر نیز می‌توانند این اطلاع را به راننده بدهند تا راننده با توجه به این موضوع سفرشان را قبول و صندوق عقب ماشین را نیز برای حمل ویلچر آنها آماده کند.»

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/newtap۳۰


▪️وزیر ارتباطات در پست اینستاگرامی خود خبر از ساخت یک سپر دفاعی یا فایروال برای سیستم‌های اتوماسیون صنعتی داده که به گفته او امکان متوقف کردن حملات سایبری خرابکارانه مانند استاکس‌نت به زیرساخت‌های شبکه‌ای کشور را می‌گیرد.

▪️آنطور که محمدجواد آذری جهرمی گفته قرار است از این دستاورد در روز جهانی ارتباطات رونمایی شود.


📌 #تیتراخبارفناوری‌امروز

(پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت)

📍اطلاعات:

✔️ وزیر ارتباطات: فضای مجازی مجهز به سامانه صحت اخبار می‌شود

📍 جهان صنعت:

✔️ قابلیت لایو فیس‌بوک محدود می‌شود

✔️ ممنوعیت تازه ترامپ برای همکاری با هوآوی

📍 دنیای اقتصاد:

✔️ تاثیرگذارترین افراد حوزه فناوری در سال ۲۰۱۹

✔️ تشدید فشار بر غول‌های مخابراتی چینی

✔️ رگولاتوری: گرانفروشی نیست

✔️ قطع ۱۲۶ هزار سیمکارت ارسال کننده پیامک مزاحم

✔️ نظارت ۲۰ ساله بر سیاست‌های حریم شخصی فیس‌بوک

✔️ افتتاح مرکز مهندسی امنیتی گوگل در آلمان

✔️ نصب سریعترین ابر رایانه جهان در دو قاره

✔️ تداوم قاچاق کالاهای الکترونیک و دیجیتال

📍 ایران:

✔️️ افزایش قیمت بسته‌های اینترنت ثابت گرانفروشی نیست

✔️ نتیجه انتخابات نخست وزیری هند در دستان واتس آپ

✔️ مدیریت فناورانه زمان

✔️ شارژ دستگاه‌های دیجیتالی با یک شارژر بی‌سیم

✔️ راه مقابله با هک اینستاگ

✔️ توییتر از کاربران عذرخواهی کرد

✔️ فعالیت جاسوس افراد رژیم صهیونیستی در واتس آپ

📍 خراسان:

✔️️اجباری شدن رمز دوم یک‌بار مصرف به تعویق افتاد.


🔺شرکت «فناپ تک» با هدف تولید سخت‌افزارهای حوزه پرداخت تشکیل شد.

🔹به گزارش @peivast پس از واگذاری سهام شرکت پرداخت الکترونیکی پاسارگاد به هلدینگ فناپ بخشی از فعالیت‌های شرکت فناپ پرداخت به شرکت پرداخت الکترونیکی پاسارگاد واگذار شد، بر این اساس با ادغام شرکت فناپ پرداخت و شرکت پرداخت الکترونیکی پاسارگاد در یکدیگر، فعالیت ‌های حوزه پرداخت فناپ در این شرکت متمرکز شده و فعالیت‌های سخت‌افزاری و تولید این شرکت به فناپ‌تک واگذار شد.


🔹استفاده اجباری از رمزهای یکبار مصرف به دلیل مشکلات ایجاد شده از سمت اپل برای اپ‌های بانکی روی گوشی آیفون و همچنین آمادگی بیشتر سامانه‌های برخی از بانک‌ها برای مدتی به تعویق افتاده است.

🔹به گزارش peivast بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد ۱۵درصد مشتریان بانک‌ها از گوشی‌های اپل استفاده می‌کنند و این افراد تقریبا ۴۰ درصد حجم تراکنش‌های اینترنتی را به خود اختصاص داده‌اند. از همین رو استفاده اجباری از رمز یکبار مصرف به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده از سمت اپل برای برنام‌های فارسی عملا دسترسی این کاربران را به سرویس‌های اینترنتی بانکی قطع می‌کند.

🔹از همین روی به منظور یافتن راهکاری جایگزین، استفاده اجباری از رمز یکبار مصرف برای مدتی به تعویق افتاده است.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/dovom


▪️مدیرعامل جدید شرکت کارت اعتباری ایران کیش در اولین جلسه خبری خود با خبرنگاران که در حال برگزاری است اعلام کرد که امسال این شرکت نگاه ویژه‌ای به کسب و کارهای نوین خواهد داشت.

▪️به گزارش @peivast پیمان طبری در این نشست خبری گفت: «تشکل کسب و کارهای نوین را ایجاد خواهیم کرد و خدمات خاصی را بر مبنای تکنولوژی جدید به این کسب و کارها ارائه خواهیم داد.»

▪️او با اشاره به تغییرات نرخ ارز طی سال‌جاری افزود: «امسال تجهیز ناوگان کارتخوان با توجه به تغییرات نرخ ارز کار سختی خواهد بود از همین رو در کنار بستر کارتخوان بسترهای دیگر پرداخت را نیز تقویت می‌کنیم.»


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️اینترنت مردم قطع نمی‌شود

✔️زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تکمیل است

✔️تجزیه فیس‌بوک در راه است

✔️مایکروسافت و راه‌اندازی مرکز توسعه فناوری در کنیا

📍تعادل:

✔️ادامه نارضایتی کاربران از دریافت پیامک‌های مزاحم

✔️ترامپ بودجه اکتشافات فضایی را افزایش داد

✔️موافقت معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا با تجزیه فیس‌بوک

📍جهان صنعت:

✔️ایران در رتبه نخست فیلترینگ

✔️دستورالعمل جدید ثبت قیمت املاک در سایت‌ها

✔️بیت‌کوین به ۸هزار دلار رسید

📍ابرار اقتصادی:

✔️۱۲۶هزار سیم‌کارت ارسال‌کننده پیامک مزاحم قطع شد

✔️گجتی که مسیریابی را برای نابینایان راحت‌تر می‌کند

📍فناوران:

✔️مسوولیت سوءاستفاده ناشی از مرز ایستا به عهده بانک‌هاست

✔️۸۰درصد زیرساخت شبکه ملی اطلاعات محقق شد

✔️آغاز ساماندهی کافی‌نت‌ها برای ثبت اظهارنامه مالیاتی

✔️ممنوعیت درج قیمت مسکن در سایت‌ها دو روز هم دوام نیاورد!

📍دنیای اقتصاد:

✔️بازگشت قاچاق به بازار موبایل

✔️درگاه‌های پرداخت آنلاین هک شد

✔️نتفلیکس در جمع ۱۰ سایت پربیننده

✔️اپراتور مخابراتی آمریکا هک شد


▪️نزدیک به یک دهه از اجرای پروژه شهر هوشمند در کشور می‌گذرد. شهرداری تهران شعار شهر هوشمند سر می‌دهد و این در حالی است که هنوز نمی‌توان گفت شهر تهران جزو شهرهای هوشمند محسوب می‌شود.

▪️از جمله دلایلی که برخی کارشناسان در مورد به سرانجام نرسیدن پروژه تبدیل شدن تهران به شهر هوشمند اعلام می‌کنند نبود یک ساختار و سیستم منسجم برای اجرای این پروژه در شهرداری تهران است.

▪️وضعیت پیش‌روی شهر هوشمند در تهران بهانه‌ای شد تا در پرونده بخش خدمت و تجارت شماره ۶۷ ماهنامه پیوست به سراغ بهاره آروین، رئیس کمیته هوشمند‌سازی و شفافیت شورای شهر تهران برویم. فردی که در چند ماه گذشته تمام تلاش خود برای شفاف‌سازی اطلاعات در بخش‌‌های مختلف شهرداری تهران به کار گرفته است.

▪️با آروین در مورد آخرین وضعیت پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی شهر تهران و میزان شفافیت اطلاعات در شهرداری به گفت‌وگو نشستیم که می‌توانید نسخه صوتی این گفت‌وگو را هم از طریق لینک زیر در شنوتو گوش کنید:

http: //pvst. ir/nasim


🔹فراکسیون حمایت از توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری در مجلس شورای اسلامی به زودی راه‌اندازی و هفته آینده انتخابات اعضای آن برگزار می‌شود.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/zistboomfanavari


🔹عرضه کنندگان لوازم خانگی در فضای مجازی ملزم به درج کد شناسایی کالا در کنار سایر مشخصات کالا شدند. این الزام طبق دستورالعمل دریافت شناسه‌ برای لوازم خانگی موجود در بازار و انبارها که امروز (۲۴ اردیبهشت) توسط هیات دولت ابلاغ شده در نظر گرفته شده است.

🔹به گزارش @peivast براساس این دستورالعمل علاوه بر واردکنندگان تو تولید‌کنندگان بازار لوازم خانگی، عرضه کنندگانی که از فضای مجازی مانند وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی و سایر ابزارها برای عرضه کالای خود استفاده می‌کنند هم باید کد شناسه کالا را در کنار سایر مشخصات کالا در این بسترها منتشر کنند.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/kala


📌 #تیتراخبارفناوری‌امروز

(سه‌شنبه ٢۴ اردیبهشت ۹۸)

📍فناوران:

✔️وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: برای قطع اینترنت آماده‌ایم

✔️پرونده ۶۰۰ هزار گوشی بلاتکلیف

✔️ادعای موافقت وزیرارتباطات با تعدیل سود سهام مخابرات

✔️انتشار طرح سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای مدیرت بحران

✔️پروژه اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس کلید خورد

✔️میلیاردرها و میلیونرهای اوبر را بشناسید

📍ایران:

✔️اولین روبات منعطف جهان ساخته شد

✔️برزیل بهشت استارتاپ‌ها در آمریکای لاتین

✔️ارجاع ترخیص ۶۰۰ هزار تلفن همراه به جلسه سران سه قوه

✔️اطلاعات ۱۰ میلیون نفر از مردم استرالیا در دستان هکرها

📍دنیای اقتصاد:

✔️تجربه شکست سرمایه‌گذاری موفق سیلیکون‌ولی

✔️ماهواره‌های جدید اسپیس ایکس

✔️رشد ۲۶ درصدی صنعت ساخت ماهواره

✔️دولت آمریکا باید تجزیه فیس‌بوک را بررسی کند

✔️ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی مانده در گمرک به جلسه سران سه قوه ارجاع شد

✔️مجازات حبس در انتظار جاعلان شناسه IMEI موبایل

✔️مهلت سرمایه‌گذاری در دیتاسنتر ابری تمدید شد

📍جهان صنعت:

✔️چالش‌های مالیاتی و بیمه‌ای پیش روی کسب وکارهای آنلاین: سیکل معیوب قانون‌گذاری

✔️ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی مانده در گمرک به جلسه سران قوا ارجاع شد

✔️بررسی وضعیت شبکه ملی اطلاعات توسط مجلسی‌ها

✔️درگاه‌های پرداخت آنلان هک شد

📍ابراراقتصادی:

✔️متن آهنگ به استوری‌های اینستاگرام می‌آید

✔️چرا قیمت گوشی به ثبات نمی‌رسد

✔️ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی همراه مانده در گمرک به جلسه سران سه قوه ارجاع شد

✔️استفاده از حسگرهای بومی در ماهواره «پارس ۲»

✔️انتقال وظایف شورای عالی انفورماتیک به سازمان فناوری اطلاعات

✔️مجازات حبس در انتظار جاعلین شناسه IMEI موبایل

📍تعادل:

✔️وزیرارتباطات و فناوری اطلاعاتخبرداد: طراح یسناریوهای مختلف برای قطع اینترنت

✔️امکان دور زدن شناسه IMEI گوشی وجود ندارد

✔️نجات زمین از تهدید شهاب سنگ‌ها با حمله هسته‌ای

📍هفت صبح:

✔️چه می‌کند فیلترینگ ایرانی

📍جام جم:

✔️گزارشی از یک سانسور عجیب در توئیتر: #الفجیره مورد نظر در دسترس نیست

✔️گوشی‌های جعلی ظرف ۳ روز از شبکه خارج می‌شوند

✔️توقف پشتیبانی واتس‌اپ از ویندوز فون

✔️ ۷ نشانه عصر تاریک فناوری

✔️کمبود مواد لازم برای ساخت گوشی‌های هوشمند

✔️اینترنت ۵G تهدیدی برای ماهواره‌های هواشناسی


🔹فرهنگ ساعت کاری در کشور چین که طی سال‌های گذشته با لقب «۹۹۶» شناخته می‌شود، حالا به یک بحث جدی و انتقادی در بین مدیران و کارکنان حوزه فناوری در این کشور تبدیل شده است.

🔹به گزارش @peivast این سه رقم برنامه کاری ۹ صبح تا ۹ شب در ۶ روز هفته را توصیف می‌کند که به معنای ۷۲ ساعت کار در هفته و اغلب بدون اضافه‌ حقوق است.

🔹موضع گیری برخی از مدیران موفق بخش فناوری در مورد سیاست ۹۹۶ نیز تا حدودی موضوع را پیچیده‌تر کرد، برای مثال ثروتمندترین فرد چینی، یعنی جک ما، هم‌بنیان‌گذار غول تجارت الکترونیکی علی‌بابا، از سیستم کاری چین با عنوان استاندارد طلایی سخن می‌گوید.

🔹مرگ ناگهانی چند مورد از کارکنان فناوری در سال‌های اخیر، حتی با وجود اینکه ارتباط مستقیمی با ساعات کار زیاد ندارد، خشم مردم را بیشتر کرده است. اما فارغ از تاثیرات فیزیکی ساعات کاری بیش از حد، شرکت‌های فناوری که فرهنگ ۹۹۶ را بدون پاداش یا حقوق مناسب، تشویق یا اجرا می‌کنند، در حال نقض قوانین کار چین هستند که معمولا به طور متوسط، ۴۴ ساعت در هفته است.

🔹این مساله فقط منحصر به چین نیست. در سیلیکون‌ولی شرکت‌هایی مثل آلفابت گوگل و فیس‌بوک غذای رایگان ارائه می‌دهند تا کارمندان را تشویق به ساعات کار بیشتر کنند، به ویژه هنگامی که به موعد ارائه محصول نزدیک می‌شوند.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/۹۹۶


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️بررسی طرح صیانت از داده‌های شخصی

✔️کاخ سفید به دنبال اطلاعات کاربران توئیتر

✔️شناسایی محل دقیق شلیک گلوله با فناوری

✔️اینستاگرام اشعار مورد علاقه کاربران را می‌خواند

📍ابرار اقتصادی:

✔️هزینه رمز دوم به عهده بانک‌ها است

✔️انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات کم بهره

📍تعادل:

✔️۴۵ درصد شرکت‌های کوچک و متوسط قربانی حملات سایبری

✔️بررسی وضعیت شبکه ملی اطلاعات در ۲ کمیسیون مجلس

✔️امریکا رکورددار درخواست اطلاعات کاربران توییتر

✔️مچ بند مجرمان با به روزرسانی ویندوز از کار افتاد

✔️نفوذ جاسوسان سایبری به سرورهای مایکروسافت

✔️نابسامانی فضای مجازی، کسب و کارهای اینترنتی را متضرر کرده است

📍جهان صنعت:

✔️بقا به شرط ادغام

✔️خدمات اینترنتی همراه اول متمرکز شد

✔️ایران در جایگاه نخست اثرگذاری علمی خاورمیانه

📍دنیای اقتصاد:

✔️راه روشن استارت‌آپ‌های اصیل

✔️هشدار مرکز ماهر درباره ۳۰۰ بدافزار اندرویدی

✔️هک شدن اطلاعات پزشکی ۴ میلیون آمریکایی در ۴ ماه

✔️بامیلو تعطیل شد

✔️رسوایی جدید فیس‌بوکی در کره‌جنوبی

📍فناوران:

✔️جزییات جدید ار نحوه اجرای رمز یکبار مصرف بانکی

✔️دعوت از دانش‌بنیان‌ها برای شرکت در نمایشگاه مخابرات عراق

✔️ارسال ماهانه تراکنش‌ها به سازمان امور مالیاتی

✔️دستورالعمل ارایه تسهیلات به تشکل‌های اتاق ایران تصویب شد


🔹 بانک مرکزی پیش‌نویس سند «الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی» را منتشر کرد.

🔹 به گزارش @peivast در این سند که ۶ بند دارد، چک الکترونیکی، سامانه چک الکترونیکی و مفاهیمی از این دست تعریف شده‌اند.

🔹 در این سند، چک الکترونیکی یا چک دیجیتال، «موجودیتی همسان با چک کاغذی» تعریف شده است که کلیه قوانین چک کاغذی برآن قابل اجرا است.

🔹 همچنین در این سند آمده است که به منظور اجرای چک الکترونیکی، «سامانه چک الکترونیکی» راه‌اندازی می‌شود.

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/echeque


🔹وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (۲۲اردیبهشت) در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برای پاسخگویی در مورد وضعیت شبکه ملی اطلاعات اعلام کرده که این وزارتخانه طبق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات به ۸۰ درصد از وظایفی که در مورد این شبکه به عهده داشته عمل کرده است.

🔹حمیده زرآبادی، نماینده عضو کمیسیون صنایع و معادن درگفت‌و‌گو با @peivast در مورد جزئیات جلسه نمایندگان با وزیر ارتباطات گفت: «وزیر ارتباطات امروز گزارش خود را در مورد شبکه ملی اطلاعات ارائه و اعلام کرد که طبق سند تبیین الزامات ۸۰ درصد از وظایفی که در مورد شبکه ملی اطلاعات برعهده وزارت ارتباطات و اطلاعات بوده، انجام شده است. ۶ ماه دیگر نیز ۲۰ درصد دیگر از وظایف را انجام می‌دهد و وظایف وزارت‌خانه در این زمینه به پایان می‌رسد.»

🔹او با اشاره به اینکه وزیر تاکید داشت که دستگاه‌های دیگر که در قبال شبکه ملی اطلاعات وظیفه داشتند، به وظیفه خود عمل نکردند، بیان کرد: «در طول جلسه وزیر تاکید داشت که دستگاه‌های دیگر به وظایف خود عمل نکردند. براساس گفته‌های وزیر به این ترتیب بعد از گذشت ۶ ماه هم شبکه ملی اطلاعات باز قابل بهره‌برداری نیست.»

🔹زرآبادی در مورد پیش‌بینی نتیجه برگزاری این جلسات با وزیر ارتباطات گفت: «به اعتقاد من در نهایت پس از چند ماه گزارشی که به مجلس ارائه می‌دهند این است که وزارت ارتباطات وظایف خود را به اتمام رسانده است؛ اما چون دستگاه‌های دیگر به وظایف خود عمل نکرده‌اند، پس این شبکه هنوز قابل بهره‌برداری نیست. در صورتی که در وظایف آنها هماهنگی بین نهادها برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات هم مشخص شده است.»

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/parlimanict


🔹کل فرایند واگذاری و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی در قالب طرح «مشارکت بخش غیردولتی در ارائه خدمات الکترونیکی» به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

🔹به گزارش @peivast مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برنامه‌ریزی برای برون‌سپاری فرایندهای اجرایی نماد اعتماد الکترونیکی را در دستور کار خود قرار داده است.

🔹مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طرح مشارکت بخش خصوصی در ارائه نماد اعتماد الکترونیکی را به دبیرخانه کمیسیون توسعه دولت‌الکترونیکی ارائه کرده است وپس از بررسی و تصویب این دبیرخانه فرایند واگذاری به بخش خصوصی آغاز خواهد شد.

🔹مصوبه مشارکت بخش غیردولتی در ارائه خدمات الکترونیکی اواسط اردیبهشت ماه به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.

🔹معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با تایید این خبر در گفت‌وگو با @peivast اعلام کرد: «پس از تصویب طرح مشارکت از سوی دبیرخانه کمیسیون دولت‌الکترونیکی امکان انتخاب پیمانکار فراهم خواهد شد.»

🔹بهنام امیری پیش‌بینی کرد تا پایان اردیبهشت ماه طرح مشارکت از سوی این دبیرخانه به تصویب برسد. او ادامه داد: «در صورت نهایی شدن طرح مشارکت فرایند انتخاب پیمانکار خاص‌تر می‌شود.»

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/enamad۵


🔹ابرآروان با همکاری داتین شبکه اختصاصی توزیع محتوای امن بانکی ایجاد کرد.

🔹به گزارش @peivast، این شبکه اختصاصی که با افزوده شدن امکان اوپن سسمی (OpenSesame) به شبکه توزیع محتوای (CDN) ابرآروان ایجاد شده است این امکان را در اختیار شبکه بانکی می‌گذارد تا با در اختیار داشتن کلید خصوصی خود امکانات شبکه توزیع محتوا بهره برند.

🔹مدیر محصول ابرآروان با تایید این مطلب در گفت‌وگو با @peivast گفت: «تاکنون شبکه توزیع محتوایی (CDN) که در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌گرفت به‌گونه‌ای بود که آنان باید به سرویس‌دهنده اعتماد می‌کردند و کلید خصوصی خود را در اختیار آنها قرار می‌دادند. همین روند موجب می‌شد تا امکان استفاده شبکه بانکی‌ و کسب‌و‌کارهای حساس از این سرویس فرهم نشود.»

🔹 صابر مسگری دلیل آن را الزامات خاص بانک مرکزی برای شبکه بانکی عنوان کرد و افزود: «طبق استانداردهای تعیین شده از سوی بانک مرکزی، هیچ بانکی نمی‌تواند کلید خصوصی خود را در اختیار سرویس دهنده قرار دهد. حال ابرآروان امکانی را به شبکه توزیع محتوای خود اضافه کرده تا از طریق آن شبکه بانکی کشور بتواند با در اختیار داشتن کلید اختصاصی خود از شبکه توزیع محتوا (CDN) بهره برد. سرویس‌دهی این ابر امنیتی با در نظر گرفتن الزامات شاپرک و شبکه‌ بانکی ایران است.»

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/ddos۱


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️جذب کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی دستوری نیست

✔️حل مشکلات فضای مجازی تنها در حیطه وظایف وزارت ارتباطات نیست

✔️کاربران مراقب تلگرام‌های جعلی باشند

📍ابرار اقتصادی:

✔️شناسایی ۳۰۰ نمونه بدافزار اندرویدی

✔️امکانات لازم برای ورود به فضای مجازی ملی فراهم شود

✔️قطع دسترسی کاربران گوشی‌های قدیمی به واتس اپ

📍تعادل:

✔️بازار تلفن‌همراه در انتظار ثبات

✔️ثبت ۳۷۰۰شکایت از خدمات ارتباطی در یک‌ ماه

✔️ترکیه فیس‌بوک را جریمه کرد

✔️توئیتر حساب کاربری تروریست‌ها را حذف کرد

📍اطلاعات:

✔️دستورالعمل انظباطی برای شرکت‌های پرداخت الکترونیک تدوین می‌شود

📍جهان صنعت:

✔️مقابله با جنگ سایبری

✔️سهم تلگرام در تولید محتوا

✔️شناسایی ۳۰۰ نمونه بدافزار اندرویدی

📍دنیای اقتصاد:

حذف بیش از ۱۶۶ هزار حساب کاربری تروریستی در توئیتر

ورود لرزان اوبر به بورس نیویورک

✔️سهم تلگرام در ایجاد محتوا چقدر است؟

✔️اسپیس‌ایکس پروژه اینترنت ماهواره‌ای را آغاز می‌کند

✔️قطع دسترسی کاربران گوشی‌های قدیمی به واتس‌آپ


🔹 خریدهای اینترنتی کمتر از۵۰۰ هزارتومان نیازی به رمز پویا ندارد.

🔹 به گزارش @peivast این خبری است که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگوی تلفنی با خبر شبکه یک سیما اعلام کرد. درست در شرایطی که شهروندان در تب و تاب دریافت رمز پویا یا رمز یکبار مصرف افتاده‌اند و خبر مهلت ۱۰ روزه برای دریافت رمز یکبار مصرف آنها را روانه شعب بانکها کرده است؛ ناصر حکیمی اعلام کرد: «مهلت اول خرداد برای اجرای این طرح مربوط به بانک‌هاست و لازم نیست مردم در این مدت کاری انجام دهند.»

🔹او در مقابل به وظیفه بانک‌ها اشاره کرد و گفت: «اگر بانک‌ها تا این تاریخ طرح را اجرایی نکنند جبران هر گونه ضرر و زیان مشتریان بر عهده آنان خواهد بود.»

🔹معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: «رمز پویا یا رمز یکبار مصرف برای خریدهای اینترنتی بیش از ۵۰۰ هزارتومان است و برای خرید شارژ، پرداخت قبوض و خریدهای با مبالغ کم همچنان می‌توان از رمز ایستا استفاده کرد.»

🔹 حکیمی به بخشنامه صادر شده امروز از سوی بانک مرکزی اشاره کرد کرد و گفت: «براساس بخشنامه امروز بانک مرکزی استفاده از این طرح نباید به گوشی‌های هوشمند محدود باشد، بلکه باید راهکاری پیش‌بینی شود تا تمامی افراد بتوانند از این بستر بهره برند.» او اضافه کرد: «همچنین باید تمهیداتی اتخاذ شود تا سیستم عامل‌هایی که در روز‌های گذشته برای نصب اپلیکیشن دچار مشکل شده‌اند نیز بتوانند از آن استفاده کنند.»

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/otp۱


🔹اولین پلتفرم حوزه نشر با عنوان «کتاب پلاس» به منظور هویت بخشی دیجیتالی به کتاب‌های منتشر شده توسط ناشران رونمایی شد.

🔹به گزارش @peivast شرکت شناسا (پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد) بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر گروه مالی پاسارگاد، اعلام کرد روی سامانه کتاب پلاس به عنوان اولین سرمایه‌گذاری خطرپذیر صنعت نشر ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

🔹 کتاب پلاس، اولین پلتفرم مشترک تمام ذینفعان کتاب شامل ناشران، نویسندگان، مخاطبان کتاب و حامیان کتاب است.

🔹حامد ساجدی، مدیرعامل شناسا در پاسخ به سوال @peivast درباره چرایی سرمایه‌گذاری در این حوزه گفت: «در دو سال گذشته در شناسا براساس مطالعه ترندهای بین‌المللی علاقمند به حوزه فناوری‌های آموزش محور شدیم. ما این حوزه را به عنوان یک حوزه سرمایه‌گذاری در شناسا مدنظر قرار دادیم.»

🔹 او با تاکید بر اینکه تصمیم گرفتند از استارت‌آپهای این حوزه حمایت کنند گفت: «مانند روال پیشین اگر استارت‌آپی سمت ما می‌آمد و به این حوزه نزدیک بود اولویت بیشتری برای سرمایه‌گذاری از نظر ما داشت و کتاب پلاس حاصل چنین روندی بود.»

🔹او در پاسخ به سوالی دیگر که با توجه به وضعیت کتابخوانی در جامعه آیا سرمایه‌گذاری در این حوزه سودمند خواهد بود گفت: «نگرش سنتی که ناشران و صاحبان کتاب دارند مطابق با فضا و ذهنیت فعلی جامعه نیست و باید ارتباطی میان کسانی که به شکل سنتی تولید محتوا انجام می‌دهند و جامعه‌ای که روحیات و نیازهای جدیدی دارد برقرار شود.»

🔹در حال حاضر کتاب پلاس با ۱۵ ناشر همکاری می‌کند. ساجدی درباره پیش‌بینی عملکرد کتاب پلاس در آینده گفت: «ما یک سنجش عملکرد (KPI) برای کتاب پلاس در نظر گرفتیم و با یک تزریق مالی اولیه آنها را در بازه‌های ۶۰ روزه رصد کردیم و بر همین اساس پیش‌بینی ما این است که در مراحل آغازین شاهد رشد سریع‌تری باشیم.»

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/ketabplus


🔹تعداد و ارزش تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارت کشور در فروردین ماه کاهش یافت.

🔹به گزارش @peivast طبق آمار منتشر شده از سوی شاپرک تعداد تراکنش‌های کارتی در فروردین ماه امسال نسبت به اسفند ماه ۱۷٫۶۶ درصد کاهش داشته و ارزش این تراکنش‌ها نیز کاهشی معادل ۳۷٫۵۸ درصد را نشان می‌دهد.

🔹بررسی‌های شاپرک نشان می‌دهد ارزش حقیقی تراکنش‌های فروردین ماه بیش از ارزش اسمی کاهش داشته است و این کاهش ۳۹٫۹۹ درصد بوده است. ارزش حقیقی تراکنش‌ها در واقع ارزش تراکنش‌های شاپرکی بدون در نظر گرفتن اثرات تورمی است. به عبارت دیگر ارزش تراکنش‌های شاپرکی که نسبت به نرخ تورم خالص‌سازی شده، ارزش حقیقی تراکنش‌های شاپرکی را تشکیل می‌دهد.

🔹افزایش خرید در اسفند ماه باعث کاهش ارزش و تعداد تراکنش‌های انجام شده در شبکه شاپرک طی فروردین‌ماه شده است. هر ساله میزان تراکنش‌های کارتی کشور در روزهای پایانی سال به صورت چشم‌گیری افزایش اما پس از آغاز سال جدید افزایش تراکنش‌ها به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد.

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/shaparkfarvardin


🔹توکن املاک مازاد بانکی ققنوس پس از مراسم کلیدگذاری شبکه ققنوس و انتشار پیمان که در اواخر خرداد ماه برگزار می‌شود به صورت رسمی رونمایی خواهد شد.

🔹به گزارش @peivast، با رونمایی از توکن املاک مازاد بانکی ققنوس، امکان تبدیل مالکیت ملک مورد نظر بانک به واحدهای اسمی کوچک‌تر (توکنایز کردن) فراهم می‌شود و بانک‌ها می‌توانند بخشی از دارایی‌های منجمد یا بدون بازده خود را نقد کنند و همچنین بخشی از مشکلات خود را در جذب نقدینگی برای تأمین مالی پروژه‌هایشان برطرف کنند.

🔹قائم‌مقام مدیرعامل کنسرسیوم ققنوس، حسین اسلامی، در گفت‌وگو با @peivast با تایید این خبر گفت: «از نظر فنی مقدمات ارائه توکن املاک مازاد بانکی آماده شده و در مرحله تست فنی قرار دارد اما پیاده‌سازی و عرضه توکن املاک مازاد به بعد از ماه مبارک رمضان و پس از رونمایی رسمی از شبکه اصلی موکول شده است.»

🔹او با اشاره به ۷ کاربرد مختلفی که در شبکه ققنوس پیش‌بینی شده است گفت: «عرضه توکن املاک مازاد بانکی از اولین کاربردهایی خواهد بود که پس از انتشار پیمان توسط حداقل یکی از بانک‌ها رونمایی می‌شود.»

🔗متن کامل این خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/khokhnous


📌 #تیتراخبارفناوری‌امروز

(پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت)

📍فناروان:

✔️بررسی‌های مرکز ماهر نشان داد: آسیب‌پذیری وب‌سایت‌های کشور در برابر حملات SSL

✔️اجرای کامل نسخه الکترونیکی درگیر قوانین و کمبود امکانات

✔️وزیرارتباطات به کمیسیون‌های صنایع و آموزش می‌رود

✔️استارتاپ‌ها، کلید اشتغال در شرایط تحریم هستند

✔️ایجاد سامانه پشتیبانی حقوقی از فعالان اقتصادی

✔️نمونه برداری از کالاها قبل از اظهار به گمرک

✔️سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌های دیجیتال محقق شد

✔️فروش انحصاری در بازار کامپیورتر باب شده‌است

📍دنیای اقتصاد:

✔️رویاهای جف بزوس برای سفر به ماه

✔️تازه‌های گوگل در کنفرانس توسعه دهندگان

✔️تعداد دامنه‌های فارسی از یک میلیون گذشت

✔️باب شدن فروش انحصاری در بازار کامپیوتر

✔️با کمک یک نرم افزار پیامک‌های دریافتی شنیده می‌شوند

✔️آیا بیت‌کوین دوباره به قله می‌رسد؟

📍ایران:

✔️ذخیره عکس بدون اجازه کاربران در یک اپلیکیشن

✔️معرفی برترین‌های نرم‌افزاری در کنفرانس گوگل ۲۰۱۹

✔️افزایش حملات هکری دولت‌ها با هدف جاسوسی

✔️دبیرشورای علی فضای مجازی: اجازه ورود پول مجازی به کشور را نمی‌دهیم

✔️ثبت بیش از یک میلیون دامنه فعال فارسی در اینترنت

📍ابرار اقتصادی:

✔️دبیرشورای عالی فضای مجازی: اجازه ورود پول مجازی به کشور را نمی‌دهیم

✔️تعداد دامنه‌های فارسی از یک میلیون گذشت

✔️نقش نظام ملی نشانی استاندارد در مدیریت بحران‌های طبیعی

✔️طرح رجیستری گوشی‌های مسافری ۳۰ اردیبهشت پایان می‌یابد

📍جهان صنعت:

✔️راهکارهای صیانت از اخلاق در فضای مجازی: ترویج فرهنگ دیجیتال

✔️شمشیر دو لبه فضای جازی

ب✔️ه‌جای شبکه‌های مجازی مجرمان را مجازات کنید

📍شرق:

✔️فقط ۱۰ روز تا اجرای پروژه جدید بانک مرکزی باقی است: طرح پر ابهام رمزها

✔️کارشناسان درباره ثبت اطلاعات شرکت‌ها در نیما هشدار دادند: سامانه نا امن ارزی


▪️موضوع نیروی کار متخصص در ایران حالا به یکی از معضلات اصلی کسب وکارهای مختلف تبدیل شده اشست. در حالی که جمعیت جوان ایران و تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور عدد بزرگی را تشیکل می‌دهند؛ اما در همان حال، آمار بیکاری دانش آموختگان بالاتر از سایر اقشار است.

▪️این موضوع در رشته‌های مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل جدی‌تری به خود گرفته است. این در حالی است که شاید برخی تصور کنند با وجود تعداد بالای استارت‌آپ‌ها در کشور و استفاده‌های متعدد از سخت‌افزار و نرم‌افزار در سال‌های اخیر، این آمار نباید بالا باشد.

▪️در شماره اردیبهشت ماهنامه پیوست، وضعیت اشتغال و نیروی کار ماهر در این صنعت را در میزگردی با حضور امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اسما کروبی مدیرعامل شرکت تیارا، جادی میرمیرانی فریلنسر، ایلیا وکیلی مشاور مدیرعامل شرکت داتین و بهناز آریا قائم مقام مدیرعامل موسسه آموزشی کهکشان نور بررسی کرده‌ایم.

▪️فایل صوتی این میزگرد که در شماره ۶۷ ماهنامه پیوست منتشر شده را می‌توانید از طریق لینک زیر در شنوتو هم گوش کنید:

http: //pvst. ir/arash۱


📌 #تیتراخبارفناوری‌امروز

(پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت)

📍 اطلاعات:

✔️ هشدار نسبت به تسخیر حوزه کتاب دیجیتالی کشور توسط خارجی‌ها

📍 صدای اصلاحات:

✔️ حلقه احتکار مجازی

📍 همشهری:

✔️️ امنیت کارت‌های بانکی با رمزهای یکبار مصرف

📍 دنیای اقتصاد:

✔️ پردرآمدترین مشاغل دنیای تکنولوژی

✔️ دستگاه‌های اندرویدی از مرز ۲/۵ میلیارد گذشتند

✔️ توییتر از یک قابلیت جدید رونمایی کرد

✔️امکان جستجوی پادکست‌ها در گوگل

✔️ سرقت ۴۱ میلیون دلاری هکرها از صرافی ژاپنی

✔️ عرضه سریعترین ابر رایانه جهان تا ۲۰۲۱

✔️ شبکه ۵G تا سال ۲۰۲۰ به سنگاپور می‌آید

📍 جهان صنعت:

✔️ انتقاد مجلس به عدم حمایت دولت از پیام‌رسان‌های داخلی: همه مقصران شکست

✔️ پای واقعیت افزوده به گوگل باز می‌شود

📍 ایران:

✔️ نظارت بر کیفیت خواب با لباس هوشمند

✔️ نسل پنجم شبکه ارتباطی کشور آماده جذب سرمایه‌گذار است

✔️ هوش مصنوعی همدم سالمندان است

✔️ بیشترین درخواست توییتری کاربران از وزیر ارتباطات چیست

✔️ دبیر شورای عالی فضای مجازی: ایران باید در تحولات مدیریت شده فضای مجازی نقش ایفا کند

📍 خراسان:

✔️ پیام‌رسانهای ایرانی شکست نخورده‌اند

📍ابرار اقتصادی:

✔️️ برنامه‌های اینستاگرام برای افزایش اعتماد کاربران

✔️پیگیری اقدامات گوگل و اینستاگرام

✔️گوگل از دو گوشی میان رده رونمایی می‌کند

✔️فروش آیفون در تمام مناطق جهان کاهش یافت


▪️شرکت‌های اینترنتی در چند سال گذشته با مشکلات متعددی دست به گریبان بوده‌اند. مشکلاتی که در دوسال اخیر با سیاست‌گذاری‌های مختلف وزارت ارتباطات مانند تصویب مصوبات گوناگون برای تبدیل شدن پروانه‌های PAP به FCP و تغییرات در تعرفه و غیره هم نه تنها حل نشده که پیچیده‌تر هم شده است.

▪️حتی در این زمینه طرحی که وزارت ارتباطات از پاییز سال ۹۶ کلید زد؛ یعنی ادغام شرکت‌های اینترنتی با یکدیگر هم تا کنون به نتیجه مورد دلخواه این وزارتخانه نرسیده است.

▪️میثم قاسمی در گزارشی که در شماره ۶۷ پیوست منتشر شده به موشکافی وضعیت شرکت‌های اینترنت ثابت و آینده‌ آنها در این بازار پرداخته است.

▪️نسخه صوتی این گزارش را می‌توانید از طریق لینک زیر در شنوتو نیز گوش کنید: ‌

http: //pvst. ir/meitham


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت)

📍جهان صنعت:

✔️️ نباید به واسطه فضای مجازی خونی از دماغ کسی بریزد

✔️ وزیر در مقابله با شرکت‌های ارزش افزوده شکست خورد: ستاره مربع‌های هزینه‌ساز

✔️ هاتگرام و طلاگرام با مجوز قوه قضاییه فعالیت میکردند

✔️ اگر اینستاگرام هک شد چه کاری باید انجام داد

📍 دنیای اقتصاد:

✔️ ایمن سازی انتخابات با نرم افزار تازه مایکروسافت

✔️ تمامی اپراتورها ۵ درصد کم فروشی در بسته‌های اینترنتی داشتند

✔️ سریع *۸۰۰ # را شماره‌گیری کنید

📍 خراسان:

✔️️ هاتگرام برای مستقل شدن خبرهای خوبی دارد

📍 ایران:

✔️ پیام‌رسان‌های بومی پشت دیوار بلند بدقولی‌ها

📍 فناوران:

✔️ عضو شورای شهر: به حمایت‌های رانتی از تاکسیهای اینترنتی پایان دهید

✔️ ساخت روباتیک کتک‌خور برای بیماران روانی

✔️ تفاهمنامه توسکا و معاونت علمی و فناوری برای توسعه استارت‌آپ‌ها

✔️ تفاهم دو شورای عالی برای اصلاح نظام حکمرانی فضای مجازی

📍 ابرار اقتصادی:

✔️ چرا صفحه کاربری ما در واتس آپ غیرفعال و بسته می‌شود

✔️ بازار رایانه افزایش قیمت نداشته است

✔️ اپل در مورد باتری آیفون اغراق کرده است

✔️ مقابله با اخبار دروغین در اینستاگرام

✔️ ارزیابی اماکن پرطرفدار ویژگی جدید نقشه گوگل

✔️ راهکارهای ممانعت از خشونت در فضای مجازی بررسی می‌شود

✔️ وزیر ارتباطات خبر داد: انتشار اسامی شرکت‌های متخلف در فروش اینترنت


🔹شاپرک اعلام کرده که خدمت کارت به کارت و نظارت بر آن خارج از شبکه پرداخت کشور ارائه می‌شود و مدیریت ریسک‌های این خدمت بر عهده بانک‌هاست.

🔹موضوعی که غالبا در مورد خدمت کارت به کارت و ارائه‌دهندگان آن اشتباه گرفته می‌شود، اختلاط این کسب وکار با پرداخت‌یاری یا سایر خدمات ارائه شده در قالب شبکه پرداخت است.

🔹در واقع برخلاف خدمات پرداخت، خدمت کارت به کارت تماما شتابی بوده و از زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی کشور یعنی سوئیچ شرکت‌های PSP و شرکت شاپرک عبور نمی‌کنند؛ بلکه مشابه سایر تراکنش‌های کارت به کارت از طریق سوئیچ بانک پذیرنده مستقیما به سوئیچ شتاب ارسال می‌شوند.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/shaparak


▪️وزیر ارتباطات در گفت‌وگویی که روز گذشته در حاشیه حضور خود در مجلس داشته با اشاره به جزییات کم‌فروشی شرکت‌های اینترنتی تاکید کرده که رگولاتوری موظف شده بعد از اعلام رسمی نام شرکت‌های کم‌فروش شرایط بازگشت ضررهای متحمل شده به کاربران نیز فراهم شود.


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️کم‌فروشی برخی شرکت‌های اینترنتی تایید شد

✔️شرایط واگذاری فیبرتاریک اعلام شد

✔️هدفون برای کودکان خطرناک است

✔️حفظ حریم خصوصی، اولویت فیس‌بوک

📍آرمان امروز:

✔️اعتبار رمز دوم کارت‌های بانکی تا پایان اردیبهشت

📍اطلاعات:

✔️خرید اینترنتی از اول خرداد فقط با رمز یکبار مصرف امکان‌پذیر است

📍جهان صنعت:

✔️رانت‌خواری در کسب‌وکارهای مجازی

✔️اعلام اسامی شرکت‌های کم‌فروش اینترنتی

✔️شکل‌گیری استارت‌آپ‌های هوافضا

📍تعادل:

✔️مهر تایید وزارت ارتباطات بر کم‌فروشی برخی شرکت‌های اینترنتی

✔️وضع موجود نتیجه اعتماد به طلاگرام و هاتگرام است

✔️شرایط واگذاری فیبرتاریک اعلام شد

✔️مخالفت با جداسازی اینترنت در روسیه ادامه دارد

✔️دستورالعمل موزیلا برای مقابله با اخبار جعلی اینترنت

📍اسکناس:

✔️عوارض آزادراه‌های کشور الکترونیکی می‌شود

📍ابرار اقتصادی:

✔️بازار سخت‌افزار ارزهای دیجیتال؛ گرم‌تر از همیشه

✔️الزامات توسعه فناوری‌های کوانتومی در حوزه ICT بررسی شد

✔️نحوه دریافت خلاصه کارکرد و ریز مکالمات از طریق مخابرات

✔️شناسایی فرصت‌های اقتصادی حوزه فضایی

📍دنیای اقتصاد:

✔️جهرمی کم‌فروشی شرکت‌های اینترنتی را تایید کرد

✔️ارزش بازار اقتصاد دیجیتال به ۲۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد

✔️نحوه ارائه تسهیلات به شتاب‌دهنده‌های استانی حوزه فاوا

✔️نگرانی اپل از کاهش ۳۰ درصدی فروش آی‌فون

✔️اعتصاب رانندگان تاکسی‌های اینترنتی در آمریکا

📍فناوران:

✔️همه اپراتورهای اینترنت کم‌فروشی می‌کنند

✔️توقف ۶ هزار گوشی یک گرانفروش

✔️معاون وزیر ارتباطات: به قطعیت می‌گویم پیام‌رسان‌های داخلی شکست خوردند

✔️عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: ۴۰۰میلیارد تومان برای تلگرام طلایی هزینه شد


🔹کارشناسان حوزه بلاک‌چین معتقدند روند قانون‌گذاری در این حوزه از سوی دولت کند است، این در حالی است که این حوزه می‌تواند با ایجاد فضای رقابتی یکی از نقاط کلیدی برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ به شمار آید. از همین رو نباید منتظر دولت ماند و باید زمینه جذب سرمایه‌های بزرگ را فراهم کرد.

🔹به گزارش @peivast رویداد معرفی کارچین روز گذشته (۱۵ اردیبهشت) در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف برگزار شد. در این رویداد پنلی با عنوان «تکنولوژی بلاک‌چین و اکوسیستم استارتاپی» برگزار شد و در آن اکوسیستم استارت‌‌آپی فعال در حوزه بلاکچین مورد بررسی قرار گرفت.

🔹معاون فنی شرکت ققنوس، محمد جواد صمدی راد، در این پنل گفت: «تعداد اکانت‌های بیت‌کوینی حدود ۳۰ میلیون اکانت است، این میزان در مقابل تعداد بیش از یک میلیارد کاربر اینترنت مقداری ناچیز است.»

🔹در ادامه این پنل، مصطفی نقی‌پورفر مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک‌چین نیز گفت: «تغییرات دلاری باعث شده خیلی از سرمایه‌گذاران از حوزه استارت‌آپی کنار بکشند. به‌طور مثال جامعه استارت‌آپی کشوری که نام نمی‌برم ۶۰۰ میلیون دلار در حوزه بلاک‌چین سرمایه جذب کرده است. من فکر نمی‌کنم کل استارت‌آپ‌های ایران این مقدار را جذب کرده باشند.»

🔹سپهر محمدی، رئیس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران نیز گفت: «اکوسیستم استارت‌آپی ما ارتباط اندام‌وار با خارج از کشور ندارد و در حوزه بلاکچین در دو حوزه رمزنگاری و متن باز ضعیف عمل کرده‌ایم. متن باز هنوز در جامعه اتفاق نیفتاده و این کار وظیفه انجمن‌ها است تا فرهنگ آن را جا بیندازند.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/blockchainecosystem


🔹سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در خبری اعلام کرده است که تمامی شرکت‌های اینترنتی کم‌فروشی داشته‌اند.

🔹به گزارش @peivast در گفت‌وگویی که معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با روابط‌عمومی خود داشته او گفته است که تمامی شرکت‌ها تا ۵ درصد و شرکت مخابرات ایران در استان خراسان شمالی، شرکت داده گستر عصر نوین (های وب) در استان فارس، شرکت پارس‌آنلاین در استان‌های فارس، همدان، کردستان و کرمانشاه، شرکت پیشگامان توسعه ارتباطات در استان کهکیلویه و بویراحمد، شرکت فناوری ارتباطات شاتل در استان بوشهر، شرکت داده‌پردازی فن‌آوا در استان کهکیلویه و بویراحمد و شرکت انتقال داده‌های آسیاتک در استان همدان تا ۸ درصد کم‌فروشی داشته‌اند.

🔹در خبری که رگولاتوری در مورد کم‌فروشی شرکت‌های اینترنتی منتشر کرده هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه برخورد این نهاد با شرکت‌های کم‌فروش اینترنتی و راهکار جدی این سازمان برای این اتفاق اعلام شده است.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/kam


🔹سامانه درخواست خودرو مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین با عنوان «کارچین» اردیبهشت ماه سال آینده رونمایی خواهد شد، یکی از تفاوت‌های این سامانه با دیگر سامانه‌‌های درخواست خودرو امکان استفاده از رمزارز اختصاصی این سامانه خواهد بود.

🔹به گزارش @peivast هم‌اکنون تیم کارچین در حال جذب سرمایه‌گذار داخلی برای ورود به مرحله عرضه عمومی توکن کارچین و در نهایت عرضه آن در سطح بین‌المللی است. طبق گفته هم‌بنیانگذار کارچین، رمزارز کارچین مختص خودش است و در بستر اتریوم منتشر می‌شود. عرضه رمزارز کارچین یکی از روش‌های تامین سرمایه برای این پروژه نیز به شمار می‌آید.

🔹امیرعباس امامی، هم‌بنیانگذار و مدیر اجرایی کارچین درباره این سامانه به @peivast گفت: «ما روش‌های پرداخت مختلفی طراحی کرده‌ایم، یکی از روش‌ها پرداخت با توکن است. زیرا پلتفرم‌های بلاک‌چینی پلتفرم‌های جهانی و بین‌المللی هستند و اگر این پلتفرم در تهران کار کند در دیگر شهرهای دنیا هم کار خواهد کرد. به همین دلیل باید یک سیستم پرداخت جهان‌روا هم برای آن در نظر گرفته شود.»

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/carchain


🔹در صورت استانی شدن انتخابات مجلس، کلیه فرآیندهای آن باید الکترونیکی باشد و به این صورت شائبه تقلب در این نوع انتخابات کاهش می‌یابد.

🔹قاسم میرزایی‌نیکو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اعلام این خبر در توضیح بیشتر ضرورت برگزاری استانی انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی به @peivast گفت: «استانی‌شدن انتخابات در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات هم‌اینک در شورای نگهبان در حال بررسی است. در صورت تایید شورای نگهبان برخی از فرآیندهای استانی شدن انتخابات مجلس مانند محاسبه کرسی‌های مجلس و درصدبندی‌ میزان رای کاندیداها به صورت دستی ممکن نیست.»

🔹او ادامه داد: «برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی باعث تسهیل روند محاسبه کرسی‌ها و درصدبندی‌ها می‌شود.»

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/election۲


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️کانال ارتباطی استارتاپ‌ها در شرایط بحران ایجاد می‌شود

✔️وزیر ارتباطات خبر داد: دو برادر با ۲۰۰۰ سیم کارت منشأ مزاحمت‌های پیامکی

✔️پیام رسان‌های برتر کشور معرفی شد

✔️جهرمی به سؤال ۱۰ نماینده مجلس پاسخ می‌دهد

✔️نمایش کارهای هنری یک روبات برای اولین بار

📍تعادل:

✔️اخاذی از کاربران با سیم‌کارت‌هایی که موجود نیست

✔️هوش مصنوعی نان ایده‌آل تولید می‌کند

✔️اینترنت بی‌سیم در جنگل‌های دور افتاده

✔️همه افزونه‌های فایرفاکس از کار افتاد

✔️هک گسترده کارت‌های اعتباری دانشجویان

✔️حمله تازه ترامپ به شبکه‌های اجتماعی

✔️اختراع اتفاقی شناساگر گاز ازن

✔️پاکسازی محتوای خشن در «فیس‌بوک» و «اینستاگرام»

📍اطلاعات:

✔️مردم پیامک‌های مزاحم تلفنی را معرفی کنند

✔️هوشمندسازی اقتصاد، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است

✔️افزایش ۲ برابری ارزش صندوق‌های بورسی

📍جهان صنعت:

✔️حرکت در مسیر شکست

✔️مشکل اصلی بی‌اعتمادی است

✔️کپی‌کاری پیام‌رسان‌ها از تلگرام

✔️تعطیلی دومین بازار بزرگ وب تاریک

📍دنیای اقتصاد:

✔️اقبال ایرانیان به بازی‌های موبایلی داخلی

✔️آسیب‌پذیری خطرناک در رایانه‌های دل

✔️تجمیع خدمات‌دهندگان؛ راه‌حل ناگزیر بازار اینترنت

✔️درگیری هوآوی و دولت آمریکا بر سر سلب صلاحیت وکیل این شرکت

✔️سافت بانک به دنبال عرضه عمومی سهام

📍ابرار اقتصادی:

✔️اقتصاد ایران در حال ورود به یک دوره رکود

✔️حذف ۴ صفر از پول ملی اثر ملموسی بر اقتصاد ندارد

✔️سرنوشت کالاهای احتکاری سال گذشته مشخص نیست

📍اخبار صنعت:

✔️برنامه وزیر اقتصاد برای تحول در نظام بانکی

📍اسکناس:

✔️نسخه ناکارآمد «نیما»

📍فرصت امروز:

✔️رشد قیمت سهام بانک‌ها در بورس


🔹در جلسه کمیسیون امور زیربنایی تصمیم بر آن شد که لایحه اصلاح قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی به هیات دولت نرود.

🔹رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در گفت‌وگو با @peivast با اعلام این خبر درباره جزئیات آن گفت: «مصوب شد کارگروهی برای بررسی کارشناسانه این موضوع تشکیل شود. این کارگروه با حضور افراد عضو کمیسیون مانند وزارت ارتباطات، وزاره راه، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و اتاق اصناف تشکیل جلسه خواهد داد و پیشنهادات مختلفی که از سوی نهادهای مختلف شده است در این کارگروه مورد بررسی دقیق‌تر قرار خواهد گرفت.»

🔹به گفته الفت نسب کاگروه پس از بررسی پیشنهادات نظر خود را به کمیسیون امور زیربنایی ارجاع می‌دهد و پس از آن کمیسیون بار دیگر پیشنهاد کارگروه را مورد بررسی قرار می‌دهد و در نهایت اگر توافق‌های لازم در کمیسیون صورت گرفت، لایحه به هیات دولت خواهد رفت.

🔹الفت نسب بر این باور است که هیات دولت به دنبال یکپارچه ساختن مدیریت حمل‌ونقل شهری است و در این باره به پیوست گفت: «هیات دولت به دنبال مدیریت یکپارچه حمل‌ونقل شهری است و این در حالی است که ما معتقدیم با توجه به ذی‌نفعان متفاوتی که این موضوع دارد بهتر است به جای تمرکز روی مدیریت یکپارچه روی هماهنگی مدیریت تمرکز شود.»

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/tap۳۰snapp۴


🔹شورای عالی فضای مجازی پیام رسان‌های داخلی برتر برای انجام مکاتبات، ارایه خدمات اداری و استفاده نهادها و موسسات دولتی، عمومی و غیر دولتی را اعلام کرد.

🔹 بر اساس تصمیم شورای ملی فضای مجازی کشور، سه پیام رسان اجتماعی «بله»، «سروش» و «گپ» به عنوان پیام رسان‌های واجد شرایط برای انجام مکاتبات اداری و ارایه خدمات اداری و همچنین انجام تبلیغات توسط نهادها و موسسات دولتی، عمومی و غیر دولتی معرفی شده‌اند.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/shora


🔹رئیس هیات مدیره همراه اول اعلام کرد درباره وضعیت شرکت توسکا هنوز تصمیم جدیدی گرفته نشده است.

🔹مهدی اخوان بهابادی، رئیس هیات مدیره همراه اول در این رابطه به @peivast گفت: «مجمع توسکا در روزها گذشته برگزار شد و این شرکت سود اندکی داشته است؛ اما چون هنوز یک سال از تاسیس آن نگذشته، در گزارش مالی امسال، آن را لحاظ نکردیم.»

🔹پیش از این مدیرعامل همراه اول اعلام کرده بود درباره وضعیت توسکا در هیات مدیره همراه اول تصمیم‌گیری خواهد شد.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/tooska


▪️امروز و با برگزار مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ارتباطات سیار ایران مقرر شد به ازای هر سهم سهامداران در سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۱۲۵ ریال سود پرداخت شود.

▪️حمید فرهنگ، مدیرعامل همراه اول، در مجمع اعلام کرد که تعداد مشترکان فعال این اپراتور در کشور به ۵۳٫۱ میلیون رسیده است.

▪️فرهنگ در این مجمع با اشاره به موضوع خدمات ارزش افزوده در این اپراتور گفت: «برای ما مهم است که از این حوزه درآمد مشروع داشته باشیم. علی رغم همه مسائل درآمد ما از سرویس‌های ارزش افزوده نسبت به سال قبل‌تر ۴۰ درصد افزایش داشت.»

▪️به گفته او درآمد همراه اول در سال گذشته ۱۴۹۱۱ میلیارد تومان و سودشان هم ۳۴۲۲ میلیارد تومان بوده است.

▪️براساس اعلام مدیرعامل همراه اول، این شرکت در سال گذشته از محل دیتا (اینترنت) ۴۶۳۸ میلیارد تومان بوده است.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/aval


📌#تیتراخبارفناوری‌امروز

(یک‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸)

📍ایران:

✔️بازگشت تروریست‌ها به دنیای مجازی

✔️برخورد جدی‌تر با متخلفان پیامک‌های تبلیغاتی

✔️افزاش جست‌وجوی بدون مجوز از اطلاعات شهروندان آمریکایی

✔️تعطیلی بازار تبهکاران اینترنتی از سوی پلیس اتحادیه اروپا

📍تعادل:

✔️حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه‌های اپل و گوگل ادامه دارد

✔️سرعت اینترنت افزایش می‌یابد

✔️مشخصات گوشی‌های جدید گوگل افشا شد

📍آرمان امروز:

✔️بنزین رانتی در جیب استارت‌آپ‌ها؟

📍ابرار اقتصادی:

✔️مالیات بیش از ۹درصد برای بسته‌های اینترنت تخلف است

✔️کشف یک حفره امنیتی جدید در لپ‌تاپ‌های Dell

✔️سیستمی برای هزار سال ذخیره اطلاعات

📍دنیای اقتصاد:

✔️وعده وزیر ارتباطات برای معرفی ارسال‌کنندگان پیامک تبلیغاتی

✔️دردسر اوبر در آستانه ورود به بورس

✔️استقبال فیس‌بوک از نظارت دولت آمریکا

✔️هولولنز جدید مایکروسافت برای برنامه‌نویسان

📍فناوران:

✔️وزیر ارتباطات: مخالفان فضای مجازی به دنبال خفه کردن گفتمان انقلابند

✔️ثبت جعلی و کلاهبرداری کارت سوخت همچنان ادامه دارد

✔️دادستان کل کشور: وزارت ارتباطات در مدیریت فضای مجازی کوتاهی می‌کند

✔️دلایل شکست کارآفرینان کسب‌وکارهای نوین


▪️ بعد از اینکه شب گذشته وزیر ارتباطات اعلام کرد که میزان ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از هزاران سیم‌کارت به ۴۰۰ سیم کارت رسیده حالا او در توئیتی جدید نام شرکت‌هایی که بیشترین سهم در ارسال پیامک‌های مزاحم از طریق سیم‌کارت داشته‌اند را اعلام کرده است.

▪️براساس این توییت شرکت‌های داتیس شهر راز با ۴۲ درصد سهم و تک رایان سپهر با ۳۱ درصد سهم از سیم‌کارت‌هایشان برای ارسال پیامک تبلیغاتی استفاده کرده‌اند.


🔹نشت بخشی از اطلاعات تپ‌سی در آخرین روزهای فروردین ماه سال جاری بهانه‌ای شد تا امروز (۱۴ اردیبهشت) در جلسه هم‌اندیشی به پیشنهاد همین شرکت، گروهی از مدیران کسب‌وکارهای نوپا در سازمان فناوری اطلاعات گرد هم جمع شوند تا به بحث و تبادل نظر در مورد اهمیت امنیت اطلاعات در بخش از فضای دیجیتال بپردازند.

🔹به گزارش @peivast در ابتدای این مراسم میلاد منشی‌پور، مدیرعامل شرکت تپ‌سی با اشاره به اتفاق که برای این شرکت افتاده خبر از سرمایه‌گذاری جدی‌تر این کسب‌وکار روی بحث امنیت اطلاعات خود را داد.

🔹از سمت دیگر در این جلسه بسیاری از مدیران کسب‌وکارهای نوپا با مخاطب قرار دادن ریاست سازمان فناوری اطلاعات از او خواستند تا با یک استراتژی مشخص مرکز تماس و اطلاع‌رسانی از سمت وزارت ارتباطات با این شرکت‌ها را مشخص کند. همچنین آنها خواستند به شکل شفاف مشخص شود که در شرایطی که یک کسب‌وکار با بحران امینتی روبه‌رو است باید به چه نهادی پاسخگو باشند.

🔹در همین راستا نیز امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات هم اعلام کرد که آنها در تلاش برای تدوین مصوبه‌ای هستند تا براساس آن مشخص شود که در شرایط بحران چه نهادی و با چه شرایطی حق تماس با شرکت‌ها و گرفتن اطلاعات یک رخداد امنیتی از آنها را دارد.

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/security


🔹لایحه اصلاح قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی که قرار است فردا (۱۵ اردیبهشت) ‌در جلسه کمیسیون امور زیربنایی مورد بررسی قرار بگیرد باعث نگرانی جدیدی برای شرکت‌های فعال در حوزه حمل‌ونقل هوشمند شده است.

🔹 شنیده می‌شود که قرار است فردا در این جلسه یکی اصلاحات این قانون مربوط به لغو قانون نظام صنفی برای ارائه‌دهندگان خدمات هوشمند حمل‌ونقل در کشور باشد.

🔹بر این اساس پیش‌بینی می‌شود در صورت اجرا شدن این اصلاحیه شرکت‌های فعال در بازار تاکسی اینترنتی نظیر تپسی‌، اسنپ و غیره برای ادامه فعالیت خود زیر نظر تاکسیرانی قرار بگیرند.

🔹ژوبین علاقبند مدیرعامل اسنپ، ضمن ابراز نگرانی درباره تغییرات لایحه گفت: «فردا قرار است دوباره بحث مجوز تاکسی‌های اینترنتی در کمیسیون امور زیربنایی مطرح شود که آیا تاکسی‌های اینترنتی زیر نظر شهرداری بروند یا نه. پس همه چیز به یک مو بند است. از وزیر ارتباطات می‌خواهم این موضوع را مد نظر قرار دهد.»

🔹 به گفته مدیرعامل اسنپ در این جلسه سرنوشت بیش از ۲میلیون راننده‌ ثبت‌شده در ۹۵ تاکسی اینترنتی کشور مشخص می‌شود.

🔹علاقبند در توضیح مفاد این لایحه گفت: «در لایحه اصلاحی قانون توسعه حمل و نقل عمومی قید شده که اشخاص دارای پروانه فعالیت حرفه‌ای از نظر امور صنفی تابع قانون نظام صنفی هستند و مطابق ماده ۹ این لایحه، شهرداری‌ها صلاحیت صدور پروانه فعالیت حرفه‌ای را دارند. بنابراین با تصویب این لایحه اشخاصی که قصد فعالیت در حوزه حمل‌و‌نقل (آژانس‌های اتومبیل کرایه) و جابه‌جایی مسافر و کالا (ارائه دهندگان خدمات هوشمند جابه‌جایی) را دارند، مکلف به دریافت مجوز فعالیت از شهرداری بوده و صرفا از نظر صنفی مانند تمدید پروانه کسب برابر قانون نظام صنفی عمل می‌شود.»

🔗متن کامل خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/tap۳۰snapp۳


🔹قابلیت تماس امن اسنپ با اضافه شدن شهرهای استان گیلان و همدان به مجموعه شهرهای دیگر هم‌اکنون در ۵۰ شهر کشور فعال است.

🔹میثم ملاشریفی مدیر بازاریابی اسنپ در گفت‌وگو با @peivast با اعلام این خبر درباره جزئیات آن گفت: ‌ «قابلیت «تماس امن» از امروز به صورت آزمایشی در استان‌های گیلان و همدان فعال شده و به این ترتیب کاربران راننده و مسافر اسنپ در بیش از ۵۰ شهر ایران به صورت کاملا رایگان از این قابلیت بهره‌مند هستند.»

🔹به گفته او در حال حاضر، تماس امن اسنپی در شهرهای استان خراسان رضوی، مرکزی، فارس، اصفهان، زنجان، قم، قزوین، همدان و گیلان فعال است.

🔹ملاشریفی در پاسخ به این سوال @peivast که این طرح چه زمانی در تهران و دیگر شهرها اجرایی خواهد شد گفت: «با توانمند شدن زیرساخت‌‌ها قابلیت «تماس امن» به صورت آزمایشی در سایر شهرهای کشور نیز فعال خواهد شد.»

🔗متن کامل این خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/snappsafe


🔹راه‌اندازی یک بازار آنلاین (market place) برای انتخاب تور و سفر مورد نظر و همچنین مقایسه قیمت تور شرکت‌های مختلف با یکدیگر در برنامه شرکت ایرسا قرار گرفته است.

🔹به گزارش @peivast مدیرعامل شرکت ایرسا اعلام کرد: «این فروشگاه آنلاین (market place) ایجاد شده و در حال ثبت مجموعه آژانس‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه گردشگری هستیم تا پس از آن امکان ارائه خدمات به کلیه شهروندان فراهم شود.»

🔹نسترن گرگین مدیرمارکتینگ ایرسا نیز به @peivast گفت: «این بازار هم‌اکنون برای آژانس‌های خدمات مسافرتی در دسترس است تا پس از ثبت‌نام، سرویس‌ها و خدمات خود را روی آن قرار دهند. از ابتدای تیرماه نیز این پلتفرم در دسترس مصرف‌کننده نهایی قرار می‌گیرد.»

🔗متن کامل این خبر را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/tourism