📣 رقابت بر سر گردن‌گرفتن حمله‌های تروریستی سری‌لانکا

۱️⃣ وزیر دفاع سری‌لانکا گفته بنابر بررسی‌های نخستین نشان می‌دهند هشت حمله اخبر به کلیساها و هتل‌ها در این کشور، «انتقام» حمله به دو مسجد در نیوزیلند بوده.

▫️حمله‌ کار یک گروه اسلام‌گرای تندرو و به نام «جماعت ملی توحید» است که با گروه‌ تندروی دیگری به نام «جماعت مجاهدین هند» در پیوند بوده.»

▫️این وزیر سری‌لانکایی گفته که حتما حمله‌ها از سوی یک شبکه‌ بین‌المللی تروریستی حمایت می‌شده.

▫️به‌نوشته رسانه‌ها این گروه «ناشناخته»، بیش‌تر و پیش‌از این با حمله به مجسمه‌های بودایی در سری‌لانکار شناخته می‌شده و احتمالا با یک گروه شبیه‌به‌خودش در بنگلادش ارتباط‌هایی دارد.

۲️⃣ هم‌چنین امروز تلویزیون الاعماق، ‌ که اخبار فعالیت‌های گروه داعش را پوشش می‌دهد مدعی شده گروه داعش مسوولیت حمله‌های سری‌لانکا را برعهده گرفته.

👈 در حملات سری‌لانکا ٣٢١ نفر کشته و بیش از ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند و چندی‌پیش در حمله تندروهای دست‌راستی مسیحی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند هم ۵۰نفر کشته‌شدند.


📣 سخن‌گوی قوه‌قضا خبر داده بابت شکایت سپاه و هلال‌احمر از سعید قاسمی، سردار جنجالی سپاه، قاسمی احضار شده/ خبرآنلاین


📣 بهمن‌کشاورز وکیل دادگستری شناخته‌شده که او را با دادگاه غلامحسین کرباسچی به‌یاد می‌آوریم، امروز در ۷۵سالگی درگذشت/ ایسنا

👈 کشاورز در دو رشته حقوق خصوصی و جزا از دانشگاه ملی (بهشتی) کارشناسی‌ارشد گرفته‌بود و از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به کتاب دوجلدی هنر دفاع در دادگاه‌ها اشاره کرد.

👈 بهمن کشاورز، فرزند کریم ‌کشاورز، نویسنده و مترجم و از چهره‌های شناخته‌شده کمیته‌مرکزی حزب‌توده‌ایران در دهه ۱۳۲۰و ۳۰ خورشیدی است.


#سوال_روز

🤔 چه‌خبر است؛ چرا سه برنامه حسن‌روحانی پیاپی برهم خورد؟

۱️⃣ بامداد امروز محسن بیگلری، عضو مجمع‌نمایندگان استان‌کردستان به خبرگزاری تسنیم گفت: سفر روز چهارشنبه فردا، رئیس‌جمهور به برهم خورده و علتی هم برای آن اعلام نشده.

۲️⃣ چندساعت یعد، باشگاه خبرنگاران جوان به‌نقل‌از مدیرکل حوزه‌استان‌دار استان‌داری کرمانشاه و پیام روابط‌عمومی این استان‌داری خبر داده سفر استانی یک‌روزه فردای حسن روحانی به کرمانشاه برای گشایش چند طرح عمرانی و صنعتی برهم خورده و روحانی احتمالا پس از ماه رمضان به کرمانشاه می‌رود.

▫️این نهادهای دولتی استان کرمانشاه، علتی برای برهم‌خوردن این سفر استانی اعلام‌نشد.

۳️⃣ دیشب هم ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران، روحانی که قرار بود در آیین گشایش این نمایشگاه حاضر باشد به‌دلیل برنامه پیش‌بینی‌نشده به این آیین نمی‌آید و وزیرارشاد این نمایش‌گاه را گشود.

▫️قرار بود حسن‌روحانی از تالاری در کتاب‌خانه‌ملی این نمایش‌گاه را بگشاید.

۴️⃣ جالب‌ آن‌که ایرنا، به‌نقل از یک‌منبع آگاه در دفتر ریاست‌جمهوری که نامی از وی نبرده، نوشته اعلام نرفتن روحانی به نمایش‌گاه کتاب یا برهم‌خوردن سفر‌های استانی اخیر را خبرهایی از منبع‌‌های اطلاع‌رسانی به جز دفتر رئیس جمهوری برشمرده

▫️این منبع‌آگاه، گفته «مرجع رسمی اعلام برنامه‌های رییس‌جمهوری، دفتر او است و برنامه‌ریزی برای یک سفر یا یک آیین به معنای قطعی‌بودن زمان آن نیست و فرآیندی جامع نیاز دارد»

▫️این منبع افزوده روحانی، امروز و روزهای آینده نشست‌های پرشمار و برنامه فشرده‌ای دارد.

👈 حرف‌های منبع آگاه در دفتر ریاست‌جمهوری به‌این‌معنا است‌که دست‌کم استان‌داری دو استان و ستاد برگزاری نمایش‌گاه کتاب هم برمبنای خبرهای نادقیق برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ حرفی است بس عجیب!

👈اگر این سفرها و حضور در برنامه گشایش نمایش‌گاه قطعی نشده‌بودند، چرا استان‌داری‌، نماینده مجلس و برگزارکنندگان نمایش‌گاه از برهم‌خوردن سفر یا حضور در یک آیین حرف می‌زنند نه از نادرست‌بودن خبر نخستین حضور یا سفر روحانی؟

👈باید دید نشست‌های پرشمار رئیس‌جمهور چه‌بوده که اگر سفرهای استانی شاید بتوان بابت آن برهم‌زد، حتی فرصتی نگذاشته که روحانی از خیابان پاستور تهران تا کتاب‌خانه‌ملی در بزرگ‌راه حقانی تهران برود و چند دقیقه سخن‌بگوید و برگردد.


📣 نمایندگان مجلس در مقابل‌ تروریست‌خوانده‌شدن سپاه‌پاسداران از سوی آمریکا تصویب کردند ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، آسیای مرکزی و شمال آفریقا یا همان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) و همه نیروها و سازمان‌ها یا نهادهای این فرمانداری تروریست اعلام شوند. / ایسنا


✋سلام و روزتان‌به‌خیر

👈این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتر است درباره امروز، که بنابر گاه‌شمار باستانی ایران، روز اردیبهشت از ماه اردیبهشت و جشن اردیبهشت‌گان است؛ اردیبهشت، در اوستا، حافظ آتش و نظم و قانون و پاکی در زمین است. این‌ها نکاتی‌است‌که باید درباره امروز سوم اردیبهشت ۱۳۹۷بدانید؛

در شمال غرب، غرب ساحل دریای مازندران و خراسان‌های شمالی، رضوی و جنوبی، ☁️جنوب‌شرق مملکت و کوهستان‌های البرز باران و برف می‌بارد اما بارندگی در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی شدیدتر است.

▫️راستی هوای تهرون رکورد زده و ۲۲روز از آغاز سال تاکنون سالم بوده … نکشی مارو هوای تهرون!

▪️در مجلس نمایندگان طرح مقابله‌با تروریست‌خوانده‌شدن سپاه را تصویب می‌کنند و حتما درباره تحریم شدیدتر نفتی هم حرف‌و‌حدیث‌هایی از مجلس می‌شنویم.

▪️امروز وزیر فرهنگ‌وارشاد نمایش‌‌گاه کتاب را در مصلای تهران می‌گشاید ولی درهای این نمایش‌‌گاه از فردا به روی مردم گشوده می‌شود.

▪️امروز آخرین فرصت ۲۸هزار داوطلب آزمون دکترای دانشگاه‌ها است که انتخاب رشته کنند.

▪️ایران‌خودرو پژوپارس‌اش را به قیمت ۷۸میلیون‌تومان و پژو ۴۰۵‌اش را به قیمت ۶۵میلیون‌تومان امروز به فروش فوری می‌گذارد.

▪️امروز رئیس و هیات رئیسان جدید اتاق بازرگانی تهران برگزیده می‌شوند.

⚽️امروز در لیگ‌قهرمانان‌آسیا، استقلال در آغاز بازی‌های برگشت دور گروهی‌اش به دیدار الهلالی می‌‌رود که هفته پیش شکست‌اش داد- ساعت ۱۹:۳۰ شبکه سه.

▫️ذوب‌آهن، موفق‌ترین تیم ایران در فصل‌تازه لیگ‌قهرمانان هم امروز در اصفهان میزبان الوصل امارات است و اگر مثل بازی رفت ببردش، حتما از گروه‌اش بالا می‌رود- ساعت ۲۰ شبکه ورزش.

📌امروز در تقویم؛

▪️یک‌سال از پیداشدن پیکر مومیایی‌ رضا‌شاه در حرم عبدالعظیم در شهرری گذشت- خبری که نخستین‌بار روزاروز آن را منتشر و پی‌گیری کرد.

▪️روز معمار است؛ هم‌زمان با سال‌روز تولد شیخ‌بهایی، دانشمند عصر صفوی که طراحی مسجد شاه (امام) اصفهان، منارجنبان، طراحی کاریز (قنات) زرین‌کمر اصفهان کار اوست.

▪️مصادف‌است‌با ترور محمدولی قرنی، نخستین رئیس‌ستاد ارتش پس‌از انقلاب.

👈قرنی پس‌از کودتای ۱۳۳۲ به ریاست رکن‌دوم ارتش‌شاهنشاهی و سال ۱۳۳۶ به درجه سرلشکری رسید ولی چندی‌بعد به‌اتهام تلاش‌ برای کودتا برکنار و زندانی شد و در آستانه انقلاب به امام و انقلابی‌ها نزدیک شد.

👈او را که چندی پس‌از انقلاب به‌سبب فشارها از فرماندهی ارتش کنار کشیده‌بود، گروه تندروی فرقان ترور کرد.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️وندی شرمن، معاون‌ وزیرامورخارجی آمریکا در دوران باراک اوباما، نوشته تحریم‌های شدیدتر نفتی علیه ایران رفتار ایران را تغییر نمی‌دهد.

▫️این سیاست‌مدار آمریکایی توییت کرده که ایران علی‌رغم تحریم‌های شدید دوره احمدی‌نژاد، شمار سانتریفیوژهای‌اش از ۱۶۴ به ۱۹هزار رسانده.

▫️شرمن نوشته شاید تحریم‌ها، ایران را به مذاکره‌کردن وادارد ولی ایرانی‌های منتظر انتخابات ۲۰۲۰ هستند و با ترامپ مذاکره نمی‌کنند و اسم‌رمز این کار هم «مقاومت‌» است.

▪️سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام‌کرده کاهش سراسری و جدی کیفیت اینترنت همراه‌اول در چندروز اخیر، تا چندساعت دیگر کاملا برطرف می‌شود و ایراد در مرکزهای داده این اپراتور بوده.

▪️کمیته‌قضایی مجلس‌نمایندگان آمریکا دان مک‌گان، مشاور پیشین دونالد ترامپ، را فراخوانده تا درباره احتمال سنگ‌اندازی ترامپ در مسیر اجرای عدالت، در فقره تحقیق درباره تبانی انتخاباتی ترامپ با روسیه، شهادت دهد.

👈رابرت مولر، بازرس این پرونده، اخیرا اعلام کرد که به این‌نتیجه‌نرسیده‌که ترامپ با روس‌ها تبانی‌کرده‌باشد ولی نمی‌تواند ترامپ را در ماجرای سنگ‌اندازی در مسیر این تحقیق‌ها تبرئه کند.

▪️کره‌شمالی تایید کرده که رهبر این کشور، به‌دعوت رسمی مسکو، راهی روسیه است اما زمان دقیق آن‌را روشن نکرده.

▪️خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفته جنگنده‌های روسی نیمه‌شب، کاروان گروه اسلام‌گرای تحریر‌الشام یا همان جبهه‌النصره را که سلاح و مهمات به شهر ادلب می‌بردند، بمباران کرده‌اند.

▪️یک زلزله ۶٫۱ریشتری در شمال فیلپین، تاکنون دست‌کم جان هشت‌نفر را گرفته.

▪️یک‌ هواپیمای کوچک دوموتوره در تگزاس آمریکا سقوط کرده و شش‌نفر را به کشتن داده.

▪️اداره‌کل راه‌آهن جنوب می‌گوید خط‌آهن اهواز – خرمشهر را که از سیل اخیر آسیب‌جدی دیده‌بود، سروسامان داده و از شش صبح، امروز قطار محلی ریلی‌باس در آن به حرکت درآمده.

▪️حسن‌تفتیان، سریع‌ترین مرد ایران، که رکورددار دوی صدمتر مردان ایران و قهرمان آسیا در سال ۲۰۱۷ است، اعلام‌کرد به‌سبب آسیب‌دیدگی همسترینگ‌اش در فینال دوی ۱۰۰متر قهرمانی‌آسیا در دوحه قطر شرکت نمی‌کند.

👈تفتیان که در نیمه‌نهایی این رقابت‌ها سوم‌شده‌بود و به فینال رسیده‌بود با این تصمیم شوک‌بزرگی به تیم‌ملی دومیدانی ایران در قطر وارد کرده.


🗞مرور روزنامه‌های صبح| شیوه نفت‌آشوبی

➕کیهان و روزنامه‌های اصول‌گرا در پاسخ به تحریم‌نفتی آمریکا علیه ایران، می‌گویند این خیال باطلی‌است‌که صادرات نفت ایران صفر شود.

➕اصول‌گراها توصیه می‌کنند دریای‌سرخ را ناامن کنیم یا برجام را برهم بزنیم و خلاصه از این‌جور کارهای جنجالی …

➕روزنامه‌های اقتصادی البته هشدار داده‌اند که کاهش درآمد نفتی جدی است و باید برای آن راه‌حلی جست؛ مثلا کم‌کردن یارانه‌ها و …

➕راستی می‌دانید که دولت از سال ۱۳۹۴ می‌توانسته برخی مسیل‌های شهرها را بفروشد؟ فکر می‌کنید متری چند؟ یک روزنامه این ماجرا را بررسی کرده …

#مطبوعات


📣 روززنامه خبرورزشی، از هم‌جنس‌گرایی در فوتبال ایران خبر داده که گویا علیه برخی از آن‌ها که خبرورزشی آن‌ها را «متهمان» این پرونده خوانده، شهادت کتبی وجود دارد و محرومیت همیشگی از فوتبال در انتظارشان است


✋سلام و این‌جا روزآروزه و ما مهم‌ترین اخبار دومین‌روز از اردیبهشت ۱۳۹۸رو دست‌چین کردیم تا شاید به‌کارتان بیاید که بدانید #در_مملکت_چه_خبر_بود و #دنیا_دست_کی_بود؟

▪️آمریکا حجت تحریم را بر ایران تمام‌کرد. مایک‌پمپئو، وزیرامورخارجی آمریکا اعلام کرد دیگر هیچ‌کشوری از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران، معاف نیست.

▫️عربستان اعلام‌کرده که کسری بازارنفت دراثر تحریم‌ایران را جبران می‌کند.

▪️وزارت امورخارجی‌کشورمان هم اعلام کرده مشورت‌های فشرده‌‌ای با طرف‌های اروپایی و همسایه‌های‌اش درباره این تحریم برقرار کرده.

▪️حسن‌روحانی در کنار دیدار با نخست‌وزیر پاکستان اعلام‌کرد که یک نیروی واکنش سریع مشترک ایرانی- پاکستانی، بر ضد نیروهای تروریست تشکیل می‌شود.

▪️اسحاق‌جهانگیری، معاو‌ن‌اول رئیس‌جمهور، اعلام کرده که ایران از سیل‌های اخیر بیش‌از ۴۰هزارمیلیاردتومان به دارایی خصوصی مردم و اموال‌عمومی خسارت زده.

⚽️پرسپولیس‌تهران، در نخستین‌شب بازی‌های‌برگشت دور مقدماتی لیگ‌قهرمانان‌آسیا، ‌ ۲به یک به الاهلی عربستان باخت تا به پایین‌ترین جای جدول گروه‌اش سقوط کند.

▪️در سری‌لانکا اعلام شد که شمار کشته‌‌گان انفجارهای تروریستی اخیر در این کشور به ۲۹۰نفر رسیده و نیروهای امنیتی این کشور اعلام‌کرده‌اند که این انفجارهای خونین، کار گروه اسلام‌گرای «جماعت توحید ملی» بوده.

▪️پوپک‌بسامی، نخستین‌ وزنه‌بردار زن ایران که در یک رقابت بین‌المللی وزنه زده، امروز در رقابت‌های قهرمانی‌آسیا در قطر، در دسته ۵۵کیلوگرم، چهارم شد.


📣 حسن‌روحانی، از عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، در سعدآباد، استقبال کرد.

▫️نخست‌وزیر پاکستان دیشب به مشهد رسید و پس‌از دیدار از حرم‌امام‌رضا، به تهران آمد.


🔴 جگرکی‌ها، کبابی‌ها، کله‌پاچه‌ای‌ها، آش‌وحلیمی‌ها، ساندویچی‌ها، و آشپزخانه‌های بیرون‌بر غذا از پرداخت مالیات‌بر ارزش‌افزوده معاف‌اند و حق‌ ندارند از مشتریان‌شان به‌نام مالیات‌ برارزش افزوده، پول بیش‌تری بگیرند/ رئیسان اتحادیه‌های اغذیه‌فروشان، جگر‌کی‌ها، طباخان و چلو‌کبابی‌ها در گفت‌وگو با ایسنا


📣 مجلس شورا، در بررسی طرح دوفوریتی اقدام متقابل علیه آمریکا در تروریست‌خواندن سپاه‌پاسداران، دوباره این طرح را برای برطرف‌کردن برخی ایرادها و اشکال‌ها به کمیسیون امنیت‌ملی بازگرداند تا دوباره فردا در صحن‌علنی آن‌را بررسی کند/ ایرنا


✋سلام و روزتان به‌خیر

👈 این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتر‌است درباره امروز دوم اردیبهشت ۱۳۹۸خورشیدی بدانید؛

☁️در کرمان، بوشهر، هرمزگان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، فارس و بخش‌مرکزی خلیج فارس هم‌چنین مرکز و شرق کشور، بارش بیش‌تر می‌شود و بعید نیست در شمال برف ببارد.

▫️آسمون تهرون، نیمه‌ابری است و گاهی شاید هم‌راه با آذرخشی، رگباری بزند.

▪️امروز حتما روز پرخبری درباره آمریکا است. به‌گوش می‌رسد که وزیرامور خارجی این کشور اعلام می‌کند مهلت ۱۸۰روزه هشت‌کشور جهان برای وارد‌کردن نفت از ایران، دیگر تمدید نمی‌شود و همه باید نفت‌ایران را تحریم‌کنند.

▪️امروز مجلس ما نیز جلسه دارد تا ازجمله درباره طرح اقدام متقابل در برابر آمریکا بابت تروریست‌اعلام‌کردن سپاه، تصمیم نهایی را بگیرد.

▪️رئیس‌قوه‌قضا هم امروز حتما در جلسه مدیران عالی قوه‌اش درباره آمریکا حرف می‌زند.

▪️امروز عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، در تهران دیدارها و گفت‌وگوهایی با مقام‌های کشورمان خواهد داشت.

▪️پوپک بسامی، وزنه‌بردار زن، امروز نخستین شرکت‌کننده ایران در رقابت‌های قهرمانی‌ وزنه‌برداری آسیا است که در دسته ۵۵کیلوگرم، وزنه خواهد زد.

▪️پرسپولیس، در آغاز بازی‌های برگشت دور گروهی لیگ‌قهرمانان‌آسیا، با الاهلی عربستان دیدار می‌کند که در بازی رفت، ۲ به هیچ شکست‌اش داد- ساعت ۲۰، شبکه سه.

📌امروز در تقویم:

▪️مصادف است با سال‌گرد ربودن حسین افشارطوس، فرمانده شهربانی در دوران مصدق در سال ۳۲.

👈او به دستور مظفربقایی از نیروهای نزدیک به محافظه‌کاران مخالف مصدق، توسط افسران بازنشسته یا اخراجی شهربانی ربوده و در دهی نزدیک تهران کشته شد/

👈برخی مخالفان دولت به تحریک نزدیکان دربار قصد داشتند به این ترتیب یکی از بهترین مهره‌های نظامی دولت مصدق را حذف و دولت را تضعیف کنند که موفق شدند.

👈دولت موفق شد راز قتل افشارطوس را کشف کند ولی زمانه کودتا فرصت نداد که متهمان بازداشتی، محاکمه شوند.

▪️مصادف است با زادروز، زنده‌یاد فضل‌الله اکبری که در میان اهل علم حسابداری به پدر این رشته در ایران معروف است.

👈وی اولین استاد حسابداری در ایران بود که با تلاش بسیار در اواخر دهه ۳۰ به مدیران آموزش عالی که حسابداری را علمی در حد آموزش در دبیرستان یا هنرستان می‌دانستند، قبولاند باید برای حسابداری دانشجو و استاد پرورش داد.

👈 او موسس و اولین مدیر دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران (دانشکده مدیریت فعلی) است.

▪️مصادف‌است‌با چهل‌مین سال‌گرد فرمان امام به شورای‌انقلاب برای تشکیل سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلام، به‌‌عنوان یک نیروی‌نظامی برای دفاع از انقلاب در روزهای حساس پس‌از انقلاب که بعدها در جنگ با عراق نقش جدی داشت.

▪️مصادف‌است‌با شصت‌و‌یک‌ساله‌شدن آندرانیک مددیان، مشهور به اندی، از خوانندگان مشهور لس‌آنجلسی که در پایان دهه ۱۳۶۰ و دهه ۷۰ ترانه‌های شاد و مشترک او و کورس شاهمیری، هواخواهان زیادی داشت.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️روزنامه واشنگتن‌پست، خبر داده که مایک‌پمپئو، وزیرامورخارجی آمریکا، امروز، اعلام‌می کند در پایان دوره ۱۸۰روزه، معافیت هشت‌کشور جهان برای وارد‌کردن نفت از ایران، را از ۱۲اردیبهشت تمدید نمی‌کند و خرید نفت ایران را برای همه‌کشورها ممنوع می‌کند.

▫️برخی مقام‌های وزارت‌امورخارجی آمریکا به این روزنامه گفته‌اند الان عرضه نفت در بازار بیش‌از تقاضای آن‌است و عربستان و امارات هم قول‌داده‌اند هرگونه کسری بازار را بدون‌نفت ایران تامین کنند.

▫️رویترز گفته پخش‌شدن این خبر در جهان، سبب شد دودرصد قیمت نفت در بازار گران‌تر شود.

👈 ترکیه، عراق، هند، چین، ژاپن، تایوان، یونان و ایتالیا، برای ۱۸۰روز، پس‌از آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، تا اندازه‌ای از این تحریم‌ها معاف‌ بودند.

▪️در همین‌حال، رویترز به نقل‌از سه‌مقام‌دولتی آمریکا خبر داده که وزیر امورخارجی آمریکا، معافیت‌هایی از تحریم‌های تازه علیه سپاه، را برای برخی مقام‌های خارجی، شرکت‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد درنظرگرفته.

▫️بنابر این معافیت‌ها برخی مقام‌های کشورهای خارجی مثل عراق؛ مدیران و مقام‌های تجاری یا سازمان‌های بشردوستانه (در عراق، سوریه یا یمن) را، که احتمالا با سپاه و شرکت‌های آن تعامل‌هایی دارند، دربرمی‌‌گیرد.

▪️مقام‌های کویتی می‌گوید بسته‌های کمک‌شان به سیل‌زدگان ایرانی را با کالاهایی که از بازار ایران خریده‌اند، پر می‌کنند؛ چون هم ارزان‌تر تمام می‌شود و هم کمک‌رسانی آسان‌تر و سریع‌تر می‌شود.

👈عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌بود که نشان می‌داد بسته‌های کمک کویتی‌ها، جنس‌های ایرانی‌اند و به پرسش‌ها و بدگمانی‌هایی دامن زده‌بود.

▪️در سری‌لانکا، در پایان یک روز خونین پلیس، می‌گوید در نزدیکی فرودگاه کلمبو، پایتخت، یک بمب دست‌ساز دیگر را پید کرده و از کار انداخته.

▫️۱۳نفر در پیوند با هشت‌انفجار دیروز در سری‌لانکا که بیش‌از ۲۰۰کشته برجا نهاده، دست‌گیر شدند.

▫️حالا روشن‌شده رئیس‌جمهور سری‌لانکا، از احتمال حمله تروریستی خبر داشته ولی به نخست‌وزیر و دولت نگفته‌بوده.

▪️عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، که دیروز به مشهد رسیده‌بود، دیشب با یک هیات‌ بلندپایه سیاسی و اقتصادی به تهران آمد و وزیر بهداشت در فرودگاه به پیش‌بازش رفت.

▪️عبدالفتاح برهان، رئیس شورای‌موقت نظامی سودان، که قدرت را به‌جای عمرالبشیر، در دست‌گرفته، گفته اگر گروه‌های سیاسی سودان بر سر یک دولت انتقالی توافق‌کنند، همین امروز قدرت را به غیرنظامیان می‌سپارند.

▫️اما رهبران معترضان سودانی که در برابر ستاد ارتش در خارطوم، پایتخت، گردهم آمده‌اند، گفته‌اند مذاکره و تماس با نظامیان را به‌‌این‌سبب‌که آن‌ها «دنباله» حکومت البشیرند، و باید زودتر کنار بروند، قطع کرده.

▫️اتحادیه شغل‌های حرفه‌ای سودان که از پزشکان، کارمندان بخش بهداشت و وکیلان تشکیل‌شده، و کارزار برکنار عمرالبشیر را سازمان‌داد، یک شورای موقت غیرنظامی معرفی کرده.

▪️امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، به اسرییل اعتراض‌کرده که چرا پول‌ها و دارایی‌هایی تشکیلات خودمختار فلسطینی را که برای کمک به خانواده‌ شهیدان فلسطینی اختصاص‌داده‌شده‌بوده، بلوکه کرده.

▪️یک اتوبوس، که زا‌ئران مسجد جمکران قم را به کوهدشت لرستان برمی‌گرداند، در جاده درود به چالانچولان، چپ کرد و تاکنون دست‌کم پنج‌کشته و بیش‌از ۳۰زخمی برجا گذاشته.

▪️احسان حدادی با پرتاب دیسک به اندازه ۶۵متر و ۹۵سانتی‌متر، برای شش‌مین‌بار در رقابت‌های قهرمانی‌آسیا، که در دوحه قطر برپا است، قهرمان شد؛ یک رکورد تقریبا دست‌نیافتی.

▫️پس‌از حدادی، بهنام شیری، پرتاب‌گر ایرانی دیگر، نقره گرفت.

⚽️ پاریسن‌ژرمن فرانسه در لیگ‌فوتبال این کشور، با هت‌تریک امباپه، ستاره‌اش، موناکو را بردند و پنج‌هفته‌مانده به پایان لیگ قهرمان شدند.


🗞مرور روزنامه‌های صبح| آقای سلامی؛ فرماندهی با سخن‌رانی‌های پرشور

➕امروز روزنامه‌های اصول‌گرا کوشیده‌اند تغییر فرمانده‌کل سپاه را پیش‌چشم آورند و از این‌نوشته‌اند که حسین‌سلامی فرمانده‌تازه سپاه، اهل موضع‌گیری‌ها و سخن‌رانی هشدارآمیز و پرتهدید علیه آمریکا و اسراییل و … است.

➕برخی روزنامه‌ها بررسی کرده‌اند چگونه می‌توان ملخ‌ها را در ایران غافل‌گیر کرد و از نقشه‌هایی برای استفاده از آن‌ها نوشته‌اند.

#مطبوعات


📣 کمدین اوکراینی که سیاست‌مداران اوکراینی را دست می‌انداخت و نقش یک نفر را که شانسی رئیس‌جمهور اوکراین شده بازی می‌کرد، بنابر انتخابات امروز، رئیس‌جمهور این کشور شده.

▫️زلنسکی توانسته پتروشنکو را پشت سر بگذارد که پنج‌سال پیش با هواداری غرب و اروپا و برخی مردم اوکراین توانست رئیس‌جمهور طرفدار روسیه را پایین بکشد.

▫️این کمدین از حرف‌زدن به روسی ابایی نداشت و توانست دل روس‌تباران شرق اوکراین را هم به‌دست آورد.


📣 حسین سلامی فرمانده سپاه شد؛ سلامی کیست؟

▪️حسین‌ سلامی، با حکم رهبرانقلاب، ‌ از سرتیپی به سرلشکری رسید و پس‌از ۱۲سال قائم‌مقامی فرماندهی سپاه‌پاسداران انقلاب اسلامی، جای عزیز جعفری، را در فرماندهی سپاه‌پاسداران گرفت.

▪️در کارنامه سلامی ۵۹ساله، که از ۱۳۵۹ به سپاه پیوسته، فرماندهی عملیات قرارگاه دریایی «نوح» در جنگ ایران و عراق، معاونت عملیات ستادمشترک سپاه و فرماندهی نیروی هوایی سپاه در میانه دهه ۸۰، دیده می‌شود.

▫️سلامی ازجمله چهره‌های دانشگاه‌دیده سپاه است و در دانشگاه‌های آزاد و علم‌وصنعت در رشته‌های مهندسی‌مکانیک و مدیریت نظامی درس‌ خوانده و ا ز۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶، دانشکده فرماندهی و ستاد جنگ (دافوس) را در سپاه بنیان گذاشته و فرماندهی کرده.

▪️سلامی را در این سال‌ها با موضع‌گیری‌های تندش علیه نیروهای آمریکایی در منطقه می‌شناختیم.


📣 دولت کویت دادن روادید ورود به این کشور را برای ایرانیان و نیز شهروندان عراق، سوریه، یمن، پاکستان و بنگلادش به موافقت مورد به مورد دفتر وزیر کشور مشروط کرده /فارس


⁣✋ عید پاک خونین شد

👈 همه‌آن‌چه باید درباره انفجارهای امروز سری‌لانکا باید بدانید؛ ۲۰۷نفر تاکنون کشته‌شده‌اند

۱️⃣ هفت‌انفجار در کلمبو، پایتخت سری‌لانکا، در جنوب‌شرق ‌آسیا، در سه‌کلیسا و چهار هتل، در این شهر و دوروبر ‌آن و یک انفجار انتحاری، هنگام عملیات جستن دست‌اندرکاران حمله‌ها، در نزدیکی کلمبو، دست‌کم تاکنون ۲۰۷کشته و صدها زخمی برجا گذاشته.

▫️شش انفجار نخست، در کلمبو، در کلیساها و هتل‌ها، در روز عیدپاک، یکی‌از مهم‌ترین عیدهای مسیحیان جهان، تقریبا هم‌زمان باهم و به‌گفته خبرنگار بی‌بی‌سی با برنامه‌ریزی دقیقی روی داده و همه‌را غافل‌گیر کرده. در میان قربانیان، مردمان خارجی هم دیده می‌شوند.

۲️⃣ هنوز هیچ‌گروهی این حمله‌ها را که به‌گفته وزیردفاع این کشور، همگی انتحاری بوده‌اند گردن نگرفته.

▫️وزارت‌دفاع گفته بیش‌تر حمله‌ها کار یک‌گروه تندرو بوده ولی نگفته چه‌گروهی و با چه مرامی. دستگاه امنیتی این کشور از چندروز پیش در جریان بوده که یک گروه تندرو سر آن دارد که کاری بکند.

▫️پلیس در حمله به چندخانه، هفت‌نفر را بازداشت‌کرده و در یکی‌از همین‌ جست‌وجوها در بیرون شهر بوده که یک‌نفر در هشت‌مین انفجار، خویشتن را ترکاند و سه‌پلیس کشته‌شده‌اند.

▫️دولت سری‌لانکا، حکومت نظامی و ممنوعیت آمدوشد اعلام‌کرده و شبکه‌های اجتماعی را در این کشور بسته و می‌گوید این حمله‌ها تروریستی و کار «افراط‌گرایان‌» بوده و هفت‌نفر را دراین‌باره دست‌گیر کرده.

۳️⃣ تاکنون، از جمله رئیسان دولت‌های هند، پاکستان، ترکیه و وزیرامورخارجی کشورمان، این حمله‌ها را محکوم‌کرده‌اند.

۴️⃣ مهم‌ترین درگیری‌های فرقه‌ای و دینی در سری‌لانکا، در سال‌های اخیر، به حمله بودایی‌های تندرو به محله‌ها و مسجدهای مسلمانان ربط داشته.

▫️در سری‌لانکای ۲۲٫۵میلیونی، اکثریت ۷۰درصدی بودایی، در کنار هندوها، مسلمانان و مسیحیان می‌زیند و البته امتیازهای قانونی بیش‌تری دارند.

▫️پیش‌از این و تا سال ۲۰۰۹، مهم‌ترین درگیری این کشور، برای نزدیک به سه‌دهه، میان ارتش مرکزی و چریک‌های استقلال‌خواه «ببرهای تامیل» در جریان بود که با شکست تامیلی‌ها به‌پایان رسید.


📣 شیخ‌ عیسی‌قاسم، رهبر شیعیان بحرین، در جشن امسال نیمه‌شعبان در مسجد جمکران، عنوان «مهدی‌یاور‌» سال را برنده‌شده و با تندیسی از وی تقدیر‌کرده‌اند.

▫️پارسال به‌طور مشترک، قاسم‌سلیمانی، فرمانده نیروی‌قدس سپاه، و ابومهدی مهندس، فرمانده حشد‌الشعبی عراق؛ دوسال‌پیش، ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه و سه‌سال‌ پیش، حسن‌نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان این عنوان را به‌دست آورده بودند/ایرنا


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️نمایندگانی از هردو کشور ایران و عربستان در همایشی اقتصادی و امنیتی در بغداد، با نام «عراق؛ ثبات و امنیت» شرکت‌کردند.

▫️جز این‌دو، نمایندگانی از کویت، اردن، ترکیه و سوریه هم دراین همایش حاضر بودند و همه قول‌دادند در بازسازی و توسعه عراق یاری رسانند.

▪️معاون نخست‌وزیر روسیه، خبر داده که هفته‌آینده دولت‌سوریه بندر طرطوس در ساحل دریای مدیترانه را برای ۴۹سال به روسیه کرایه می‌دهد.

▪️در آتش‌سوزی در معدنی در سوادکوه مازندران، ۱۱کارگر با دود آتش مسموم شدند. آتش از اتصالی کابل‌های برق درون تونل معدن سربرکشید و حال آسیب‌دیدگان وخیم نیست.

▪️یک‌مقام دادگستری سودان پول‌های نقدی که در خانه عمرالبشیر، رئیس‌جمهور پیشین و برکنار‌شده سودان در گونی‌های غلات تلنبار پیدا شده، پنج‌میلیون‌پوند سودان یعنی ۱۰۵میلیون‌دلار به‌علاوه شش‌میلیون‌یورو یعنی ۶٫۷میلیون‌دلار به‌علاوه ۳۵۱هزاردلار بوده؛ سر هم، بیش‌از ۱۱۲میلیون‌دلار.

▪️درگیری‌های شدید میان جنبش انصارالله یمن و نیروهای وفادار و متحد به منصور عبدربه، رئیس‌جمهور فراری یمن، در استان‌‌جنوبی ضالع، بر سر منطقه دامت، ۸۵کشته برجا گذاشته؛ این منطقه به دست انصارالله افتاده.

▪️در‌گیری‌های نیروهای دولت پیمان‌ملی لیبی که در طرابلس برپا است با نیروهای خلیفه حفتر، که خود را ارتش‌ملی خوانده‌اند، دوروبر طرابلس دوباره بالا‌ گرفته.

▫️دولت پیمان‌ملی که از سوی سازمان‌ملل و بسیاری‌کشورهای‌جهان به‌رسمیت شناخته‌می‌شود، حمله‌های هوایی علیه مواضع نیروهای حفتر انجام داده.

⚽️ یوونتوس، دیشب درحالی‌که با یک‌گل از فیورنتینا، عقب‌بود اما در پایان ۲ به یک برنده شد و پنج‌هفته‌مانده به پایان لیگ‌ سری آ ایتالیا، برای هشت‌مین‌بار پیاپی، قهرمان این لیگ شد.

👈کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی یووه، با قهرمانی تیم‌اش در ایتالیا، به نخستین بازیکنی بدل شد که در سه لیگ‌ مختلف قهرمان شده؛ در انگلیس، در اسپانیا و در ایتالیا.

⚽️بارسلونای اسپانیا، هم در لالیگا، ۲ به یک از رئال سوسیه‌داد را از پیش‌رو برداشت و ۷۷امتیازی شد تا برای قهرمانی در این لیگ، در پنج‌بازی آخرش، تنها به شش‌امتیاز نیاز داشته‌باشد.


📣 حسن‌روحانی امروز در دیدار از منطقه‌های سیل‌زده لرستان تعریف کرده که یک پیرمرد در مازندران به او گفته خسارت‌ام را بده بعد برو چون اگر تو بروی کسی دیگر به ما خسارت‌ها را نمی‌دهد.

▫️روحانی امروز در دیدار از سه‌استان سیل‌زده لرستان، خوزستان و ایلام وعده‌داده که همه خسارت‌ها پرداخت‌شود و اجاره مسکن سیل‌زدگان برای مدت موقت بدان‌ها پرداخت شود.


🔴 هفت‌کشته در یک تصادف در سیستان‌وبلوچستان

▪️رئیس‌ اورژانس بیمارستان دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان، خبر داده صبح‌ امروز در تصادف سه‌خودروی پژو در جاده خاش به زاهدان، هفت‌کشته و سه‌زخمی برجا مانده.

▫️پلیس راه‌نمایی‌ و رانندگی سیستان‌وبلوچستان گفته دو پژو در این تصادف سوخت‌کش بوده‌اند ولی چون سوختی همراه نداشته‌اند، آتش‌سوزی رخ نداده/ایرنا


📣 دوچرخه مخصوص زنان همه را یاد جمال رحمتی انداخت

▪️امروز خبر و تصویری منتشر شد که گروهی از دختران در جشنواره ابن‌سینا، از دوچرخه‌ای که ویژه زنان ساخته‌اند، رونمایی کرده‌اند.

▫️تصویر این دوچرخه که در آن برای پوشاندن بدن زنان دوچرخه‌سوار، یک حفاظ گنجانده‌شده، به‌طرز تلخی بسیاری را به‌یاد یک کاریکاتور انتقادی از جمال‌رحمتی، کارتونیست سرشناس مطبوعاتی دوسه‌دهه اخیر انداخت.

▫️او در کارتونی که سال‌ها پیش کشیده‌بود از سیاست‌های طالبان افغانستان علیه زنان انتقاد کرده‌بود و امروز تقریبا تصویر دوچرخه‌زنان بسیار به کارتون انتقادی او شبیه است.

▫️تصویر این دوچرخه ساخته‌شده برای زنان و کارتون جمال‌رحمتی را در پست بعدی می‌بینید. رحمتی امروز اینستاگرام‌‌اش گفته‌بود، ژول ورن نیست که از سال‌ها پیش، اختراع‌های امروزی را تصور و تصویر کرده‌باشد! 👇


📣 دادستانی‌کل سودان، عمرالبشیر، رئیس‌جمهور برکنارشده این کشور را به پول‌شویی و ثروت‌اندوزی متهم کرد؛ او به‌شیوه‌های قدیمی ثروت می‌کرده؛ پول نقد پر گونی و در خانه.


📣 کمیته‌امدادامام خراسان‌جنوبی می‌گوید، مردمان این استان، هرساله در روز «برات»، به‌طور میانگین پنج‌میلیاردتومان خرج صدقه برای آمرزش درگذشتگان‌شان می‌کنند/ ایسنا

👈 هرساله در روز چهاردهم یا شب پانزدهم شعبان، گروه‌هایی از مردم خراسان (مثل مردمانی در هند، پاکستان، کردستان و …) بر سر مزار درگذشتگان‌شان می‌روند، و برای آن‌ها صدقه می‌دهند و غذا پخش می‌کنند.


📣 خبرگزاری تسنیم: کاظم صدیقی امشب به ایران‌مال نمی‌رود؛ درس‌ اخلاق دارد برای معتکفان

▪️خبرگزاری تسنیم به‌نقل‌از «یکی‌از نزدیکان»، امام‌جمعه موقت تهران، نوشته صدیقی، برای رفتن به آیین گشایش مسجد و نمازخانه بازار ایران‌مال، برنامه ندارد.

▫️این خبرگزاری افزوده در ساعت برگزاری این آیین در ایران‌مال، صدیقی در حوزه‌علمیه امام‌خمینی برای معتکفان درس اخلاق می‌گوید.

▫️تسنیم نوشته از دیروز در برخی شبکه‌های اجتماعی خبری منتشر شده‌بوده که کاظم صدیقی «در مراسم افتتاح مسجد بازار ایران مال شرکت می‌کند.

👈 خبر رفتن صدیقی به آیینی در یک مجموعه لوکس و پر زرق‌‌وبرق تجاری‌، به ‌سبب سایقه او در توصیه مردم به ساده‌زیستی و پرهیز از اشرافی‌‌گری، امروز جنجالی شد.

👈 تسنیم نوشته «این خبر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده»؛ یعنی کوشیده این خبر را شایعه‌ای از دل شبکه‌های اجتماعی بخواند ولی کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌استناد ویدیوی‌ تبلیغاتی «ایران‌مال» برای گشایش مسجد و نمازخانه این مجموعه، درباره این خبر حرف‌زده‌اند.

👈و جالب‌است‌که در متن خبر تسنیم این‌ خبر که او قرار بوده به این آیین برود و به‌آن‌جا دعوت شده، دروغ خوانده نشده و تنها گفته‌شده امشب صدیقی چنین برنامه‌ای ندارد.


📣 اعتراض پاکستان به ایران: چرا جلوی جدای‌طلبان بلوچستانی را نگرفتید؟

▪️وزارت امورخارجی پاکستان در نامه‌ای به وزارت‌امور خارجی ایران اعتراض کرده که چرا ایران علیه جدایی‌طلبان بلوچستان پاکستان در منطقه‌های مرزی کاری نمی‌کند.

▫️وزارت‌امور خارجی پاکستان مدعی شده: در حمله دو روز پیش «۱۵ تا ۲۰ مهاجم با بهره‌از جامه شبه‌نظامیان دولتی مرزبانی پاکستان، جلوی ۳-۴ اتوبوس را در بزرگ‌راه ساحلی اوماره به گوادر در ایالت بلوچستان پاکستان گرفته‌اندو پس‌از شناسایی مسافران، ۱۴تن‌شان که از نیروهای نظامی پاکستان بوده‌اند، به‌رگبار بسته و کشته‌اند.

▫️در این نامه آمده که ائتلافی از سه‌سازمان بلوچ که پاکستان، «تروریستی» ‌شان می‌داند، این حمله را گردن گرفته‌اند و مهاجمان پس از عملیات، به منطقه مرزی ایران که از آن آمده بودند، برگشتند.

▫️بنابر ادعای این نامه، پاکستان نیروهای مرزی ایران را از فعالیت‌ها و جای جدایی‌طلبان بلوچ آگاه کرده اما طرف ایرانی تاکنون علیه آنان کاری نکرده/ فارس

👈شاه‌محمود قریشی، وزیرامورخارجی پاکستان، هم امروز گفته این مهاجمان از خاک ایران به پاکستان رفته‌اند و از ایران خواسته که پایگاه پنهانی و محل آموزش این گروه را نابود کند. او از افغانستان هم خواسته که با این جدایی‌طلبان بلوچ پاکستانی دربیفتد.

👈جواد ظریف که پیش‌تر حمله به نظامیان پاکستانی را محکوم‌کرده‌بود، امروز هم در تماس تلفنی با هم‌تای پاکستانی‌اش، کشته‌شدن ۱۴نظامی را به او تسلیت گفته.

این ماجراها درحالی‌ روی می‌دهد که عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، فردا برای نخستین‌بار به ایران می‌آید.

👈نکته‌ جالب‌ این‌که فارس خبر تحویل این یادداشت اعتراضی از سوی وزارت‌امور خارجی پاکستان به سفارت ایران در اسلام‌آباد را با تیتر «چراغ سبز پاکستان به ایران برای اقدام عملی علیه تروریست‌ها» پوشش داده!


📣 کاظم صدیقی، امام‌جمعه موقت‌تهران، که دیروز به مردم گفته‌بود: «چرا نگران‌اید که تحریم شدیدترشود؛ به جهنم که شدیدتر شود؛ مگر شما خدا ندارید؛ مگر خدا کم داده. مگر قرآن نمی‌خوانید؟ شما کی هستید؟» و بارها مردم و مسوولان را از اشرافی‌گری برحذر داشته، امشب نمازخانه مجموعه لوکس بازار «ایران‌مال» تهران را همراه با سعید حدادیان، مداح مشهور، افتتاح می‌کند/ کلیپ تبلیغاتی برای افتتاح نمازخانه


📣 علی‌رضا فیروزجا، شطرنج‌باز برجسته ایرانی، در یک تورنمنت در آلمان، با حریف اسراییلی مسابقه نداده. / ایسنا

👈 پارسال هم آرین غلامی در یک تورنمنت در سوئد از بازی با حریف اسراییل خودداری کرد و رهبرانقلاب و قاسم سلیمانی از او سپاس‌گزاری کردند.


⁣📣 چرخ مصر به عقب برمی‌گردد؟

👈پس‌از حسنی مبارک، دوباره دیکتاتوری نظامی سر بر می‌آورد

۱⃣ مردم مصر امروز در همه‌پرسی‌ای شرکت می‌کنند که اگر در آن به تغییر قانون اساسی‌شان رای‌بدهند، عبدالفتاح السیسی، تا ۲۰۳۰، یعنی ۱۱سال دیگر، رئیس‌جمهور مصر می‌ماند.

▫چندروز پیش، مجلس مصر با اکثریت آرا به این تغییرات رای داد و این همه‌پرسی سه‌روز به طول می‌کشد.

۲⃣ بنابر این تغییرها، دوره حکومت کنونی سیسی از چهار به شش‌سال افزایش پیدا می‌کند و او می‌تواند پس‌از آن برای یک دوره دیگر شش‌ساله نامزد انتخابات باشد؛ یعنی تا سال ۲۰۳۰.

▫در قانون اساسی تغییرداده‌شده، رئیسان‌جمهور می‌توانند دوبار نامزد انتخابات شوند اما سیسی، برای یک‌دوره بیش‌تر، فارغ از این ماجراست.

▫همچنین با تغییر قانون‌اساسی، سیسی بر دادگستری چیرگی بیش‌تری خواهد داشت و می‌تواند بر گماردن مقام‌هایی چون دادستان کل و قاضیان ارشد نظر دهد و نقش نظامیان را هم تقویت کند.

۳⃣ سیسی در سال ۲۰۱۳ محمد مرسی، رییس‌جمهوری مصر را با کودتا برکنار کرد و یک سال بعد در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی رسید.

▫ هواداران سیسی می‌گویند ماندن‌اش در قدرت برای اصلاح اقتصادی ضروری است. در تبلیغات از مردم خواسته شده تا به «ثبات و امنیت» رای مثبت دهند.

۴⃣ مخالفان دولت ولی می‌گویند این همه‌پرسی آزاد و عادلانه نیست و در این همه‌پرسی امکان حضور جدی نداشته‌اند.

👈آن‌ها می‌ترسند باز مصر به دوران حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری سرنگون‌شده بازگردد.


📣 نماینده همدان در مجلس گفته از برکت‌های جنگ و بحران در منطقه ما راه‌افتادن هسته‌های مقاومت از عراق تا لیبی بود که با مستشاری ایران کارهای بزرگی کردند/ ایرنا


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️ژرار آرود، سفیر فرانسه در واشنگتن، در آخرین‌روز کاری‌اش در آمریکا، فاش کرده که فرانسه و آمریکا پیش‌از بیرون‌آمدن آمریکا از برجام، ۹۰درصد راه هم‌کاری باهم برای توافق جدید با ایران، بر سر توان موشکی، نفوذ منطقه‌ای و تروریسم رفته‌بودند اما ناگهان دونالد ترامپ بدون‌مقدمه و یک‌شبه از برجام بیرون زد.

👈آرود چندی‌پیش هم گفته‌بود ایران پس‌از پایان برجام هم حق غنی‌سازی نخواهد داشت و جنجال به‌پا کرده‌بود.

▪️گوگل، جی‌میل‌های پرس‌تی‌وی و هیسپان‌تی‌وی، تلویزیون‌های انگلیسی و اسپانیولی‌زبان صداوسیمای ایران را بسته و دیگر بدان‌ها اجازه نمی‌دهد در کانال‌های یوتیوبی‌شان، محتوای تازه‌ای بگذارند.

▪️آمریکا، کریستفر اهن، یک ‌تفنگ‌دار دریایی پیشین‌اش را به‌اتهام دست‌داشتن در حمله به سفارت کره‌شمالی در اسپانیا بازداشت‌کرده.

👈 اهن، همراه‌ با گروهی که «جوسان آزاد» نام دارد، اسفند پارسال، چندروز پیش‌از دومین‌‌دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با رهبر کره‌شمالی، به سفارت کره‌شمالی در مادرید حمله‌کردند، برخی کارمندان‌اش را به گروگان گرفتند و شماری رایانه و سندهایی را دزدیدند.

▪️دونالد ترامپ، با خلیفه حفتر، فرمانده ارتش خودخوانده «ملی» لیبی، درباره پیکار با تروریسم، امنیت نفت لیبی و نیز آینده لیبی گفت‌وگو کرده.

👈 حفتر به‌همراه نیروهای‌اش از شرق لیبی به سوی طرابلس و علیه دولت مرکزی این کشور که از سوی سازمان‌ملل و نهادهای جهانی تایید شده، لشکر کشیده.

⚽️ رئیس اورژانس تبریز گفته برخلاف شایعه‌ها، شمار زخمی‌های درگیری میان پلیس با هواداران تراکتورسازی تبریز، پس‌از شکست این تیم به پیکان، نه ۵۰نفر که پنج‌نفر بوده.

▪️روزنامه الاخبار لبنان فاش کرده که در دیدارهای مسوول مبارزه با تامین مالی تروریسم وزارت‌خزانه‌داری‌آمریکا با معاون نخست‌وزیر لبنان و وزیراقتصاد این کشور، مقام‌ آمریکایی برای وزیرامورخارجی لبنان و حتی برای میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، پیام‌های تهدید‌آمیز مبنی بر ضرورت دوری‌شان از حزب‌الله لبنان فرستاده.

▪️راه‌پیمایی محیط‌زیستی «قیام علیه نابودی» در لندن به پنج‌مین روز رسید و هزاران معترض به سیاست‌های محیط‌زیستی دولت، برای ساعت‌ها رفت‌وآمد در منطقه آکسفور مرکز لندن را برهم زدند.

▫️پلیس ۱۰۰نفر را دست‌گیر کرد اما معترضان امیدوارند، تعطیلی‌های عید پاک، شمار آن‌ها را افزایش دهد.

▪️جاده‌های سه‌استان‌ کشور را برف فراگرفته؛ جاده‌هایی در اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی. جاده‌های خراسان رضوی هم بارانی است و جاده کرج- چالوس را مه فراگرفته.

▪️صبح‌گاهان، زمین‌لرزه‌‌ای به بزرگی ۴٫۴ریشتر درگهان در هرمزگان را لرزاند اما از خسارت احتمالی آن گزارشی نیامده.


🗞مرور روزنامه‌های صبح| دل‌شوره‌های نفتی

➕ در یک بیناتعطیلی برخی روزنامه‌ها که منتشر شده‌اند، امروز همه گزینه‌ها درباره آینده تحریم‌نفتی ایران بررسی کرده‌اند؛ آیا آمریکا و متحدان‌اش دل را به دریا می‌زنند و صادرات نفت ایران را دو هفته‌دیگر قطع می‌کنند؛ بعد از آن چه می‌شود.

#مطبوعات


✋سلام و این‌جا روزآروزه و ما مهم‌ترین اخبار سی‌مین‌روز از فروردین ۱۳۹۸رو دست‌چین کردیم تا شاید به‌کارتان بیاید که بدانید #در_مملکت_چه_خبر_بود و #دنیا_دست_کی_بود؟

▪️درست در روزهای سیل‌زده و بحرانی، کاظم‌صدیقی، امام‌جمعه تهران، به مردم گفته: «خدا با فشارهای بین‌المللی می‌خواهد امتحان‌تان کند، چرا نگران‌اید که تحریم شدیدترشود؛ به جهنم که شدیدتر شود؛ مگر شما خدا ندارید؛ مگر خدا کم داده. مگر قرآن نمی‌خوانید؟ شما کی هستید؟» نمی‌دانیم؛ شاید فقط خدا می‌دونه؛ چون حل این معما ما رو کرده دیوونه.

▪️استان‌داری خوزستان به‌سبب «مد اکبر»، در آبودان، خرمشهر و شادگان، ‌وضع فوق‌العاده اعلام کرده. مد اکبر یعنی شدیدترین بالاآمدن آب دریا.

👈هزاران‌هزار ملخ دریایی به‌سوی شهرهای جنوبی استان فارس؛ یعنی کازرون، ممسنی، لامرد، فراشبند و … یورش برده‌‌اند و سازمان مدریت بحران کشور هم به این مساله وارد شده.

▫️سازمان جهادکشاورزی فارس به مردمان هشدار داده از خرید و مصرف ملخ‌های مرده خودداری کنند.

▫️نشست رئیس‌ قوه‌قضا با سران عشیره‌ها و قبیله‌های خوزستانی درباره بحران سیل با اعتراض یکی‌‌از حاضران همراه ‌شد که فریاد می‌زد بحران ما: انباشته‌شدن آب نیست؛ انبار شدن خیانت‌ها و درو‌غ هاست.

▪️نخستین‌بار کمک‌های صندوق‌کودکان سازمان‌ملل، یونیسف، برای کودکان سیل‌زده‌ به منطقه‌های سیل‌زده، یعنی ۲۰۰جعبه برای بردن واکسن و ۱۰۰صدجعبه نگه‌داری در دماهای پایین، به استان‌های سیل‌زده رسید.

▪️دادستان گلستان سیل‌زده خبر داده ۲۵دختر و پسر در یک مهمانی در جاده ناهارخوران گرگان دست‌گیر شده‌اند.

▪️شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی وابسته به صداوسیمای جمهوری‌اسلامی گفته گوگل دست‌رسی‌اش به یوتیوب و گوگل را قطع کرده.

⚽️تراکتورسازی تبریز، در یکی‌از حساس‌ترین رقابت‌های امسال‌اش که برای قهرمانی لیگ‌لذتذس می‌جنگد، با یک‌گل در خانه، در تبریز به پیکان تهران باخت و این باخت با اعتراض گسترده تماشاگران‌اش روبه‌رو شد.


📣 بهرام پارسایی نماینده اصلاح‌طلب شیراز در مجلس می‌گوید حضور نیروی نظامی خارجی در خاک ایران بدون اجازه‌گرفتن از نمایندگان مردم در مجلس، زیرپا گذاشتن آشکار قانون اساسی است؛ «مرزهای کشور حرمت دارند.» / توییتر پارسایی


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️فرمانداری آبادان خبر داده که کاروان نیروهای حشد‌الشعبی عراق، همراه با ابزارهای مهندسی و ماشین‌های سنگین راه‌سازی به آبادان آمده‌اند تا جلوی سیل را بگیرند و به‌ویژه جاده آبادان-ماهشهر را ایمن کنند.

▫️آن‌ها می‌کوشند کاری کنند سیلاب شمال آبادان و تالاب شادگان را از پل‌ها و دریچه‌های این آزادراه، سریع‌تر به دریا برسانند.

▪️دو خودرو هم که گویا از هشدارها درباره آب‌گرفتگی آزاده‌راه اهواز-آبادان باک‌شان نبوده، در این راه می‌راندند و در آب غرق‌شدند- ماموران راهداری، سرنشینان آن‌ها را نجات دادند.

▫️یک خودروی ون که به‌نوشته ایرنا زائران عراقی را هم‌راه داشته، بر اثر بارندگی و لیز بودن زمین، در جاده ملایر به اراک، چپ کرد و ۹سرنشین آن آسیب دیدند.

▪️سازمان خواروبار جهانی، فائو، اعلام کرده وضع ایران را فعلا از زرد به نارنجی تغییر داده. یعنی حمله ملخ‌ها به ایران و گستردگی آن می‌تواند آسیب جدی به باغ‌ها و کشت‌زارها وارد کند.

👈در روزهای اخیر دسته بزرگی از ملخ‌ها بعد از بارندگی‌ها و سوار بر باد موافق و مرطوبی که از عربستان به ایران می‌وزد، راهی ایران شده‌اند و شش‌استان را درگیر کرده‌اند.

▪️صدها هزار صورت‌حساب راننده‌های شرکت تاکسی‌رانی اینترنتی «تپسی» لو رفته که اطلاعات شخصی، ازجمله نام و نام‌خانوادگی، شماره ملی راننده‌های این شرکت و تاریخ صورتحساب‌ها را دربرمی‌گیرد.

▫️وزیر ارتباطات هم در توییترش این ماجرا را تایید کرده و گویا مرکز ملی ماهر وزارت ارتباطات دوباره بانک‌داده‌های کذایی را امن کرده.

▫️تپسی پذیرفته اطلاعات لورفته روی «سرورهای جانبی» این شرکت نگه‌داری می‌شده و به۶۰هزار راننده‌ای این شرکت ربط داشته و کسی به اطلاعات مسافران و سفرها دست‌رسی ندارد.

▫️تپسی هم به تحریم‌ها متوسل شده و گفته با «محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های فناوری روبه‌رو است.»

▪️اینستاگرام دوباره صفحه‌های ابراهیم رئیسی و علی‌اکبر ولایتی را باز کرده و گفته در موج بستن صفحات مربوط به سپاه و سپاهیان، اشتباه‌کرده و صفحه‌های این دو مقام را بسته.

▪️گزارش ۴۴۸صفحه‌ای رابرت مولر، بازرس‌ویژه تحقیق درباره تبانی انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در سال ۲۰۱۶، با سانسور بخش‌هایی از آن منتشر شد.

▫️در گزارش مولر آمده که «نشانه مجرمانه‌ای از تبانی انتخاباتی ترامپ و روسیه پیدا نکرده؛

▫️و البته نتوانسته به‌این‌نتیجه‌برسدکه آیا ترامپ به‌دنبال جلوگیری از اجرای عدالت بوده یا نه اما از این بابت او را تبرئه هم نمی‌کند.»

▫️اما مولر به‌صراحت قید کرده: ترامپ زمانی با وکیل کاخ‌سفید تماس گرفته تا راهی برای اخراج مولر با ادعای «تضاد منافع» بیابد و وکیل کاخ‌سفید هم ترجیح داده از کارش کناره بگیرد.

▪️جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، در گردهمایی کارگران اعتصابی فروش‌گاه‌های زنجیره‌ای بزرگ «استاپ اند شاپ» گفته که کشور را پس می‌گیریم و کارگران و طبقه‌متوسط از یک‌دیگر در این مسیر پشتیبانی کنند.

👈گمان می‌رود که بایدن یکی‌از نامزدهای اصلی حزب‌دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ باشد.

▪️وزارت دفاع آمریکا، موشک‌ها و سامانه‌های تاکتیکی پیش‌رفته و نیز مهمات به عراق، و البته بحرین و سنگاپور خواهد فروخت.

⚽️در بازی‌های برگشت دور یک‌چهارم‌پایانی لیگ‌اروپا، دومین لیگ‌باشگاهی‌ قاره اروپا، چلسی، اسلاویا پراگ را برد و فرانکفورت آلمان، در یک بازی حساس، بنفیکای پرتغال را به‌کمک گل زده‌ در خانه‌حریف برد تا برای رسیدن‌به‌فینال، حریف چلسی باشد.

▫️آرسنال، ناپولی ایتالیا، و والنسیای اسپانیا، تیم‌ هم‌میهن‌اش، ویا‌رئال، را بردند و در نیمه‌پایانی حریف هم شدند.


📣 همه بازنشستگان علاوه‌بر حقوق‌شان ۴۰۰هزارتومان افزایش حقوق گرفته‌اند اما ممکن‌است مجبور شوند پس‌اش بدهند

▪️میعاد صالحی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، گفته فرمول افزایش حقوق بازنشستگان هنوز روشن نشده ولی حقوق فروردین همه بازنشستگان زیرپوشش این صندوق، برابر است‌با حقوق پارسال‌شان به‌علاوه ۴۰۰هزارتومان که با موافقت‌دولت به صورت علی‌الحساب برای‌شان واریز شده.

▫️او افزوده: «پس از روشن‌شدن فرمول نهایی افزایش حقوق و ابلاغ آن از سوی دولت که به‌آگاهی همه مردم می‌رسد، حکم‌های جدید صادر می‌شود و افزایش قطعی حقوق سال جاری از اول فروردین اعمال می‌شود/ فارس

👈 با این حساب اگرچه ۴۰۰هزارتومان برای همه واریز شده اما اگر افزایش حقوق برخی بازنشستگان طبق فرمول جدیدی که دولت اعلام‌خواهدکرد، کم‌تر از ۴۰۰هزارتومان‌ باشد، احتمالا از حقوق اردیبهشت آن‌ها آن‌چه در فروردین اضافه گرفته‌اند، کسر می‌شود.


📣 سهمیه‌بندی بنزین از رگ‌ گردن به ‌شما نزدیک‌تر شد؛ هر خودروی شخصی ۶۰ لیتر

▪️اردشیر دادرس، رئیس‌ انجمن جایگاه‌داران گاز سی‌ان‌جی، گفته که قیمت سی‌ان‌جی از اول خرداد امسال از ۴۱۵تومان کنونی به ۴۵۴‌تومان افزایش خواهد داشت.

▫️این مقام صنفی گفته هم‌زمان با گرانی سی‌ان‌جی، بنزین هم سهمیه‌بندی‌ می‌شود؛ ۶۰لیتر برای خودروهای شخصی و ۱۸۰ لیتر برای خودروهای عمومی که البته از سهمیه خودروهای دوگانه‌سوز، کاسته می‌شود.


📣 محمد خاتمی: امیدواریم اقدام تلخ علیه سپاه، فضای امنیتی سال‌های اخیر را پایان دهد

▪️محمد خاتمی، لیدر جریان اصلاحات و رئیس‌جمهور پیشین، درباره تروریستی‌خوانده‌شدن سپاه از سوی آمریکا گفته: «سپاه یک نهاد نظامی رسمی در قانون اساسی ماست و جایگاه مهمی دارد و این کار آمریکا بسیار خطرناک است.

▪️سپاه برآمده از متن انقلاب و در کنار مردم است و در دوره اخیر، مبارزه‌اش با تروریسم برای همه آشکار بوده.

▫️حتی ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش به‌روشنی از سپاه به‌عنوان گروهی که با داعش می‌جنگد، نام برد و رقیب‌اش را متهم کرد که شما داعش را ساختید و سپاه و ارتش سوریه در جنگ با داعش‌اند اما امروز همین سپاه را به عنوان نهاد تروریستی معرفی می‌کند.

▫️ آنچه درباره سپاه انجام داده‌اند، جمهوری اسلامی را از اهداف بلند و بزرگ خود از جمله مبارزه با ترور و تروریسم بازنخواهد داشت.

▪️امیدواریم این اقدام تلخ که سبب هم‌دلی بیش‌تر شد، مقدمه‌ای باشد که از وضع و فضای امنیتی سال‌های گذشته بیرون بیاییم و سال بهتری داشته باشیم.» / خاتمی مدیا به‌نقل‌از سخن‌رانی خاتمی در نخستین نشست بنیاد باران در سال ۱۳۹۸

👈 بنیاد باران، مؤسسه‌ای غیردولتی است که محمد خاتمی پس‌از پایان ریاست‌جمهوری‌اش همراه‌با چندتن از وزیران و استان‌داران دولت‌اش راه‌انداخت که کارش بررسی مسائل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی است.

@roozArooz_meida


✋سلام و روزتان‌ به‌خیر

👈 این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتراست درباره امروز ۲۸فروردین ۱۳۹۸خورشیدی بدانید؛

☁️آسمان بیش‌تر جاهای کشور، جز در شمال‌غرب، آفتابی است و هوا گرم‌تر می‌شود.

آسمون‌تهرون هم نیمه‌ابری است و دم‌به‌دم ابری‌تر می‌شود و بعید نیست، رگبار بهاری بر پاتخت بزند.

▪️امروز ‌هیات دولت جلسه دارد و باید دید خبرها درباره دونرخی‌شدن قیمت سوخت تایید می‌شود یا نه.

▪️ظریف پس‌از سفر به سوریه، امروز به ترکیه می‌رود و احتمالا ماجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران و نیز اختلاف‌ها میان سوریه و ترکیه از موضوع‌های گفت‌وگوهای سیاسی با مقام‌های ترک است.

⚽️در لیگ‌برتر فوتبال، ذوب‌آهن، با علی‌منصوریان که همیشه تیم‌های‌‌اش گربه‌سیاه پرسپولیس بوده‌اند، میزبان پرسپولیس که در کورس قهرمانی است- ساعت ۱۸ شبکه سه.

▫️استقلال هم که در کورس قهرمانی، هفت‌امتیازی از پرسپولیس عقب‌است، در تهران از ماشین‌سازی‌، هم‌شهری تراکتورسازی، رقیب‌اش در بالای جدول بازی دارد- ساعت ۲۰:۳۰ شبکه سه.

⚽️ در آخرین‌شب دور یک‌چهارم‌پایانی لیگ‌قهرمانان اروپا، لیورپول در زمین پورتو بازی دارد و بازی رفت را ۲ به هیچ برده.

▫️منچسترسیتی هم از تاتنهامی میزبانی می‌کند که در بازی رفت یک به هیچ به او باخته. بازی نخست را شبکه ورزش و دومی را شبکه سه از ساعت ۲۳:۳۰ پخش می‌کنند.

📌امروز در تقویم:

▪️مصادف‌است‌با سال‌مرگ گابریل گارسیا مارکز، نویسنده بزرگ کلمبیایی.

👈مارکز، مثل اکثر داستان‌نویسان آمریکای لاتین، از سبک رئالیسم جادویی پیروی می‌کرد ولی سرآمد این مکتب است.

👈مهم‌ترین اثر او که سال‌ها پیش با ترجمه‌ای جذاب از بهمن فرزانه به فارسی منتشر شده، «صدسال تنهایی» است که به‌تعبیر برخی منتقدان ادبی، بهترین رمان جهان است.

▪️مصادف‌است‌با پنجاه‌ساله‌شدن حمید فرخ‌نژاد، بازیگر آبادانی سینما، تئاتر و تلویزیون.

👈فرخ‌نژاد با بازی چشم‌گیرش در «عروسی‌آتش» شناخته شد و سیمرغ جشنواره فجر را برد و بعدا نقش‌های جذاب دیگری هم بازی کرد: مثلا در به‌رنگ‌ارغوان (حاتمی‌کیا)، چهارشنبه‌سوری (فرهادی)، آتشکار (یوسفی) یا خوب‌، بد، جلف (قاسم‌خانی).

▪️مصادف‌است‌با سالگرد اعدام سعید حنایی، قاتل زنجیره‌ای مشهدی که از امرداد ۷۹ تا یک‌سال بعد، ۱۶زن را که اغلب به تن‌فروشی مجبور بودند، با انگیزه پاک‌سازی شهر از این گناه‌کاران کشت.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️یک‌نفر دیگر در روان‌آب‌های استان گلستان در نزدیکی بندرترکمن، غرق شد و درگذشت تا شمار جان باختگان سیل اخیر در این استان به ۱۱تن برسد.

▪️رویال میل، اداره پست بریتانیا، اعلام‌کرده توقف فرستادن نامه و بسته‌های پستی به ایران، از آن‌رو است‌که شرکت پیمان‌کار این اداره خدمات‌اش را برای ایران قطع کرده و حالا این اداره دنبال پیمان‌کار تازه است.

👈چندروز پیش اداره پست بریتانیا اعلام‌کرد که به سبب تحریم‌ها، دیگر نامه یا بسته‌ای به ایران نمی‌فرستد.

▪️سخن‌گوی رجب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در آمریکا گفته که ترکیه واردات نفت‌اش را از ایران کاسته اما از آمریکا خواسته معافیت‌‌اش از تحریم نفت‌ایران را تمدید کند.

▪️امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، قول داده که بنای کلیسای نوتردام را که‌ بخشی از آن در آتش سوخت، ظرف پنج‌سال بازسازی کند.

▫️چندین شرکت و رهبران صنایع قول داده‌اند که روی هم بیش‌از ۹۰۰میلیون دلار برای بازسازی این کلیسای ۸۰۰ساله کمک کنند.

▪️دونالدترامپ قطع‌نامه کنگره آمریکا را برای قطع حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را وتو کرد.

▪️بنیامین‌نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، می‌گوید بابت پیروزی پارلمانی‌اخیرش، پیام‌های تبریک بسیاری از رهبران جهان اسلام و کشورهای عربی دریافت کرده.

▪️فدریکا موگرینی، مسوول سیاست‌خارجی اروپا، تاکید کرد که اتحادیه‌اروپا حاکمیت اسراییل بر سرزمین‌هایی که پس‌از ۱۹۶۷ اشغال کرده، از جمله بلندی‌های جولان سوریه را به‌رسمیت نمی‌شناسد و شهرک‌سازی‌های اسراییل در کرانه‌باختری رود اردن را غیرقانونی‌ می‌داند.

▪️مجلس مصر تصویب کرده که دوره ریاست‌جمهوری عبدالفتاح‌ سیسی، رئیس‌جمهور کنونی این کشور، ۶ساله شود و بتواند یک‌دوره دیگر هم نامزد ریاست‌جمهوری شود.

👈دوران ریاست‌جمهوری سیسی، سال ۲۰۲۲ تمام می‌شود و قانونا دیگر نمی‌تواند نامزد انتخابات شود.

▪️دادگاهی در بحرین ۱۳۸نفر را به‌اتهام هم‌کاری با سپاه‌پاسداران، حزب‌الله لبنان و هم‌دستی با حزب‌الله بحرین، سلب تابعیت کرده و به زندان‌هایی از سه‌سال تا حبس‌ابد محکوم کرد.

▪️دونالد ترامپ، در توییتی نوشت که احتمالا برنی سندرز دیوانه و جو بایدن خواب‌آلود دوفینالیستی‌اند که یکی‌شان باید با بهترین اقتصاد تاریخ آمریکا رقابت کنند.

👈سندرز، سناتور چپ‌گرا برای نامزدی حزب‌دمکرات در انتخابات ۲۰۲۰ اعلام آمادگی‌کرده و بایدن، معاون اوباما، هم بعید نیست نامزد شود.

▪️دادگاه عالی ژاپن، حکم کرده دولت این کشور ۲۲میلیون‌دلار غرامت به بیش‌از سه‌هزار و چهارصد نفری‌که دور و بر پایگاه هوایی آمریکا در اوکیناوای ژاپن می‌زیند و از سروصدای این پایگاه شکایت کرده‌اند، بپردازد.

▪️صدف خادم، بوکسوز زن تاریخ‌ساز ایران، که قرار بود امروز به ایران برگردد، سفرش را عقب انداخته و روشن‌نیست به ایران برگردد یا نه.

👈خادم، چندروز پیش، یک بوکسور فرانسوی را در سه‌راند برد؛ نخستین برد در نخستین مسابقه بوکس برای زنان ایرانی. اما فدراسیون بوکس اعلام‌کرد مسوولیت این مسابقه برعهده خادم است و به فدراسیون ربطی ندارد.

⚽️یوونتوس در بازی برگشت دور یک‌چهارم‌پایانی لیگ‌قهرمانان‌اروپا در خانه، ۲ به یک به آژاکس ‌هلند باخت و حذف‌شود- در مجموع‌ ۳ به ۲ باخت.

▫️در دیگر بازی هم بارسلونا، در خانه با درخشش مسی، ۳ به هیچ و در مجموع رفت‌وبرگشت، ۴ به هیچ، منچستریونایتد را برد.


🗞 مرور روزنامه‌های صبح| نتردام آتش‌گرفت و فروریخت درست مثل پلاسکو

➕کیهان و روزنامه‌های اصول‌گرا یادآوری می‌کنند که در آتش‌سوزی پلاسکو و در سیل امسال، رسانه‌ها و سلبریتی شروع‌کردند به انتقاد و حمله به مدیریت‌شهری قالیباف و انتقاد از نظام ۴۰ساله اما در پاریس، نتردام با آن عظمت فروریخته، ولی فرانسوی‌ها به روی‌ خودشان هم نیاوردند و به مسوولان و نظام‌شان حمله نکردند- کیهان از کجا مطمئن است؟

➕یک روزنامه اقتصادی به‌بررسی سهم سالانه هر ایرانی و سهم طبقات پردرآمد و کم‌درآمد از یارانه‌هایی که دولت به مردم می‌دهد پرداخته.

➕در ضمن یک‌روزنامه به بررسی بحرانی جدیدتر از سیل پرداخته که در راه‌است؛ حمله ملخ‌ها.

#مطبوعات

⚡️برای مرور روزنامه‌هادر موبایل‌تان روی دکمه INSTANT VIEW بزنید👇

http: //bit. ly/۲IlWgra


📣 هلال احمر: از سعیدقاسمی، سردار سپاهی، شکایت می‌کنیم

👈 بنابر اطلاعیه هلا‌ل‌احمر، قاسمی به سو‌ءاستفاده نظامی از لباس هلا‌ل‌احمر ایران اقرار کرده

▪️جمعیت هلال احمر اعلام کرده از سعید قاسمی، از فرماندهان پیشین سپاه‌پاسداران به‌دلیل اقرار و اعتراف‌به بهره‌‌گرفتن از یونیفرم هلال احمر ایران برای هدف‌های نظامی در جنگ بوسنی برای پوشاندن کارهای نظامی، شکایت کرده.

▫️در اطلاعیه هلال‌احمر امروز آمده‌که «این جمعیت اجازه استفاده از لباس‌اش را به نیروهای نظامی نمی‌دهد؛ چراکه «این نهاد بین‌المللی بنابر کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو در درگیری‌های مسلحانه بی‌طرف است.

اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعیت هلال احمر ایران در مسیری ناسازگار با اصول این نهاد بین‌المللی سوءاستفاده کرده، قطعا بدون اجازه این جمعیت بوده و قطعا اجازه چنین کاری هم داده نمی‌شد.» / ایران‌آنلاین

👈 قاسمی در گفت‌وگویی ویدیویی با نام «رو در رو»، که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، گفته از نیروهایی بوده که در زمان جنگ بوسنی در دهه ۱۹۹۰ میلادی در پوشش هلال احمر «برای آموزش نظامی نیروهای مجاهدین» به منطقه بالکان رفته‌بوده و «با القاعده‌ای‌ها باهم بودیم. از ما استیل گرفتند. با مجاهدین سراسر دنیا یگان‌های جهادی تشکیل دادیم» و کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان، در آن زمان آن‌ها را «لو داده.»

👈 انتشار این گفت‌وگوی ویدیویی از چهره جنجالی با سابقه‌ سپاهی درست در روزهایی روی داد که سپاه از سوی آمریکا به فعالیت‌های تروریستی متهم می‌شد

👈و نیز این ویدیو جنجالی به‌طرز عجیبی هم‌زمان شده با این که هلال‌احمر و مقام‌های دولتی کشورمان می‌گویند تحریم‌های غیرانسانی، سبب‌شده کانال‌‌های مالی برای هلال‌احمر ایران برای دریافت کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان کشورمان بسته‌باشد.


📣 صداوسیما برای سوریه و آفریقا شبکه تلویزیونی راه‌انداخت

▪️صداوسیما امروز شبکه تلویزیونی «العالم سوری» که حدود یک‌سال و دو‌سه‌ماه‌است، پخش آزمایشی داشته و احتمالا ویژه سوریه است و نیز شبکه «هوسا تی‌وی» که یک تلویزیون ۲۴ساعته برای قاره آفریقا است، راه‌انداخته/ خبرگزاری صداوسیما


📣 اینستاگرام: صفحه‌های فرماندهان سپاه را بستیم؛ به‌خاطر تروریست‌خوانده‌شدن سپاه

▪️سخن‌گوی اینستاگرام در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی بستن حساب برخی مقام‌ها و کادرهای ارشد سپاه پاسداران را تایید کرده.

▫️این مقام اینستاگرام افزوده: «ما در چارچون محدودیت‌های قانون‌های تحریمی آمریکا کار می‌کنیم و با مقام‌های دولتی مربوط، هم‌کاری می‌کنیم تا مطمئن شویم که تعهدات قانونی‌مان، ازجمله درباره تروریست به‌شماررفتن سپاه به‌جا می‌آوریم.»

👈 از صبح تاکنون، صفحه‌های قاسم‌سلیمانی، عزیز جعفری، محمدباقری، موسی کمالی، عزت‌الله‌ ضرغامی، باقر قالیباف و حتی صفحه‌انگلیسی وب‌سایت حفظ‌ونشر آثار آیت‌الله‌خامنه‌ای در اینستاگرام بسته‌شده‌.


#سوال_روز

🤔 امروز کدام‌ نماینده‌های مجلس به طرح دفاع مجلس از سپاه در برابر آمریکا رای مخالف دادند؟ چرا و به چه دلیل؟

▪️در جلسه امروز عصر مجلس، کلیات طرح دو فوریتی «اقدام متقابل ایران علیه اعلام نام سپاه به عنوان سازمان تروریستی از سوی آمریکا» با ۲۰۴ رای تصویب شد.

▫️آمار مانیتور مجلس نشان می‌داد که ۲۰۷نماینده در صحن‌مجلس حضور داشته‌اند و ۲۰۶نفر رای داده‌اند؛ ۲۰۴نفر موافق و دونفر هم رای مخالف.

▪️این‌که چه‌کسانی در مجلس به هر طرح یا لایحه رای مخالف و موافق داده‌اند، هیچ‌گاه اعلام نمی‌شود چون رای نمایندگان محرمانه است.

▫️اما در روند بررسی این طرح، امروز سه نفر از نمایندگان اصول‌گرای نزدیک به جریان پایداری به‌عنوان مخالف سخن گفتند و احتمال دارد یک نفری که امروز رای نداده و دونفری‌که رای مخالف داده‌اند، همین سه نفر باشند.

▪️اما فکر می‌کنید علت مخالفت این سه نماینده با طرح چه بود؟ بیایید از زبان خودشان بخوانیم.

۱️⃣ حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر، گفته: «این طرح قوی نیست؛ ما نیز باید کل ارتش آمریکا را در فهرست‌تروریستی، به‌عنوان نقطه هدف قرار می‌دادیم.

▫️در این طرح باید اختیار کامل به سپاه و نیروهای مسلح دیگر می‌دادیم تا اگر آمریکایی‌ها قصد داشتند علیه ما کاری کنند، نیروهای مسلح ما نیز در مقابل کاری بکنند.

▫️هرجایی‌که ببینیم منافع ما را هدف قرار می‌دهند، باید آن‌ها را نابود کنیم. باید توان موشکی را به بیش از دوهزارکیلومتر افزایش دهیم تا آن‌ها را در قلب کاخ‌سفید هدف بگیریم.

▫️واقعه طبس را فراموش نکنیم و بدانیم که خدا پشتیبان ما است و در آینده نیز چنین شرایطی وجود دارد.»

۲️⃣ محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده بافق و مهریز هم گفته: «نباید مصوبات بی‌رمق داشته باشیم؛ آن‌ها ما را می‌آزمایند؛ برنامه آمریکا درازمدت است و امروز باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که تمام نیروهای آن‌ها در خطر باشند و احساس نکنند که ما نیروی کم‌تری داریم.»

۳️⃣ ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان، هم گفته: «این طرح ضعیف است. اگر روزی‌که آمریکا از برجام رفت؛ رئیس‌جمهور دستور می‌داد از فردا صبح‌اش، غنی‌سازی ۲۰‌درصدی را شروع کنیم، آمریکا گستاخ نمی‌شد.

▫️اگر برخی مسوولان از وجود دو دولت با تفنگ و بی‌تفنگ و این‌که نمی‌توانیم به دو ارتش حقوق بدهیم، حرف نمی‌زدند، ترامپ دیوانه گستاخ نمی‌شد و سپاه را تروریست اعلام نمی‌کرد.

▫️اگر این طرح برای مقابله با طرح آمریکا است چرا بازرسی کشتی‌ها و هواپیماهای آمریکا در آن نیامده؟ آیا سکوت مجلس در این‌زمینه جز خیانت است؟ باید طرحی تصویب کنیم که لرزه بر اندام دشمنان بیندازد.» / با بهره از گزارش‌های «خانه‌ملت»


🔴 صفحه انگلیسی وب‌سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌خامنه‌ای هم دقیقه‌هایی پیش توسط اینستاگرام بسته شد


📣 برخی اعضای حزب‌الله لبنان هم در خوزستان حاضرند و برخی هم در راه ایران‌اند

▪️معین دقیق نماینده حزب‌الله لبنان در قم گفته: «حسن نصرالله از ارکان حزب‌الله لبنان خواسته که با تمام توان در امدادرسانی به سیل‌زدگان در کنار نیروهای جهادی، هلال‌احمر و نیروهای مسلح ایران باشند.»

▫️نماینده حزب‌الله افزوده: «هم‌اکنون شمار قابل‌توجهی از جوانان لبنانی در منطقه‌های سیل‌زده حاضرند و برخی دیگر از جوانان در حال سفر به این منطقه‌ها هستند.» / جماران


📣 عضو هیات‌رئیسان مجلس: آیا وزارت‌امورخارجی و وزارت‌کشور بر رفت‌وآمد نیروهای کشورهای همسایه در ماجرای سیل کنترلی دارند؟

▪️علی‌رضا رحیمی، نماینده اصلاح‌طلب ‌تهران و عضو هیات‌رئیسان مجلس، گفته تحریم‌‌ها سبب‌شده جلوی کمک‌های کانال‌های مالی بین‌المللی برای سیل‌زدگان گرفته شود و همسایگانی مانند ترکیه، عراق، کویت، عمان و … کمک‌هایی را داشتند.

▫️او افزوده: اما «آیا وزارت امورخارجی و وزارت کشور به‌عنوان رییس مدیریت‌بحران بر حضور نیروهایی از کشورهای همسایه نظارت دارند؟

▫️متوجه شدیم نیروهایی از کشورهای همسایه در کشور حضور پیدا کردند، آیا وزارت امورخارجی بر این رفت‌وآمدها نظارت دارد؟

▫️یک زن که گمان‌می‌رفته عضو داعش است اخیرا در ارومیه دستگیر شده؛ شاید نفوذی‌های بیگانه در پوشش کمک‌ انسان‌دوستانه به ایران بیایند که حساسیت وزارت امورخارجی و کشور را می‌طلبد. آیا برای حضور نیروهای خارجی در کشور ویزا صادر شده؟

▪️آیا وزارت‌امورخارجی، برای کنترل پرواز مستقیم میان تهران - کاراکاس که شرکت ماهان برقرار کرده، آماده است؟

▪️از وزارت امورخارجی و کشور توقع می‌رود گزارش حضور افراد کشورهای همسایه را به‌صورت ویژه تهیه کنند و به مجلس ارائه دهند وگرنه مجلس به‌سوی سؤال از وزیران می‌رود.» / ایرنا به‌نقل از گفت‌وگوی رحیمی با خبرنگاران پارلمانی

👈 اخیرا اعلام‌شد که نیروهای حشد‌الشعبی و یکی از تیپ‌های تشکیل‌دهنده آن، یعنی جنبش نجبای عراق که برای جنگ با داعش و از میان شیعیان عراق تشکیل شده‌اند و به سیاست‌های ایران نزدیک‌اند، از مرز ایران و عراق گذشته و در استان‌های خوزستان و لرستان به کمک‌رسانی به سیل‌زدگان مشغول‌اند.


📣 اینستاگرام چندین فرمانده سپاه بسته شد

▪️اینستاگرام به‌جز صفحه قاسم سلیمانی، صفحه برخی دیگر از کادرهای ارشد سپاه را از جمله عزیز جعفری، ‌ فرمانده‌کل سپاه و موسی کمالی، سرتیپ دوم سپاهی و رئیس اداره سرمایه‌انسانی ستادکل‌ نیروهای مسلح را از دسترس خارج کرد.


📣 فرمانده پلیس تهران می‌گوید بدحجاب‌ها حقوق شهروندی دیگران را زیرپا می‌گذارند و پلیس در برخورد با آن کوتاه نمی‌آید/ فارس


📣 سپاه یک درویش گنابادی را به‌اتهام هم‌دستی در قتل‌ یک بسیجی در خیابان‌ پاسداران دست‌گیر کرد

▪️سازمان اطلاعات سپاه‌پاسداران، می‌گوید: یکی از کسانی‌که در شهادت محمدحسین حدادیان، بسیجی‌ای که در ناآرامی‌های زمستان ۱۳۹۶ در خیابان پاسداران تهران شهید‌ شده‌بود، دست‌داشته، دست‌گیر کرده.

▫️سپاه نام‌ونشان این فردا را اعلام نکرده ولی گفته او را که «از عناصر اصلی و موثر فرقه‌ای ضاله است» و از روزهای آغازین اسفند ۱۳۹۶ فراری بوده، در حاشیه کرج شناسایی و دست‌گیر کرده/ باشگاه خبرنگاران جوان

👈 حسین حدادیان و یک بسیجی دیگر و نیز سه مامور پلیس، در درگیری با برخی درویش‌های گنابادی که در خیابان‌پاسداران و دور و بر خانه قطب این فرقه، نورعلی‌تابنده تجمع کرده‌بودند، جان باختند.

👈 محمد ثلاث، یکی‌دیگر از درویش‌های گنابادی سال گذشته به جرم این‌که با یک‌ اتوبوس، سبب جان باختن سه‌مامور شهید پلیس در آن درگیری‌ها شده‌بود، اعدام شد.


📣 تلویزیون که از بودجه عمومی و بیت‌المال اداره می‌شود با تعطیل کردن برنامه ۹۰ چه ‌قدر زیان مالی دیده؟ / مردم‌سالاری


📣 نام شجریان، فروغ، سایه و اخوان‌ثالث بر خیابان‌های تهران

شورای‌شهر تهران تصویب کرده خیابان فلامک‌ شمالی‌-جنوبی در شهرک‌ غرب (قدس) به‌نام محمدرضا شجریان، استاد آواز و موسیقی ایران، و خیابان‌هایی دیگر به‌نام فروغ فرخزاد، عمران صلاحی، اسماعیل شاهرودی، هوشنگ ابتهاج، اخوان‌ثالث، سیمین بهبهانی و سپانلو، شاعران معاصر، نام‌گذاری شود/ منبع: توییتر حسین‌نقاشی، معاون ارتباطات و امور بین‌الملل شورای شهر تهران


📣 هند می‌گوید موشک کروز «نیربای» را با توانایی همراه‌بردن کلاهک‌هسته‌ای و با برد هزارکیلومتر برای ششمین‌ در سال‌های اخیر آزموده.

▫️این موشک بومی دستاورد ۱۰سال کار هندی‌ها‌ است، در شش‌بار آزمایش، تاکنون سه‌بار موفق پرتاب شده و در پاسخ به موشک‌های کروز «بابور» پاکستان ساخته‌شده/ ایرنا


📣 دریاچه بزنگان، معروف به کل‌ بی‌بی در ۱۳۰کیلومتری مشهد، تنها اثر طبیعی ملی خراسان‌رضوی، که در آستانه نابودی و خشک‌شدن‌ بود با بارندگی‌های اخیر در شرق کشور، احیا شده و ۳۵سانتی‌متر ارتفاع آب در آن افزایش داشته/ایرنا اداره محیط‌زیست خراسان‌رضوی