کانال تلگرام روزآروز - خبری
روزآروز

روزآروز

📣 مسعود پزشکیان گفته گردن‌کلفت‌هایی مثل هادی رضوی، داماد وزیرکا و متهم پرونده فساد بانک سرمایه‌اند که با پیوستن ایران به FATF مخالف‌اند. /روزنامه ایران


📣 مهدی‌طائب، چهره اصول‌گرا و رئیس قرارگار فرهنگی عمار، گفته نخست‌وزیر ژاپن وقتی هیبت علوی و صولت نبوی آیت‌الله‌خامنه‌ای را دید، نامه ترامپ را از روی میز به زیر میز برد/ ایرنا


📣 سازمان زندان‌ها: قاتلان ظرف دو دقیقه به بند سیاسی‌ها رفتند و علی‌رضا شیرمحمدعلی را کشتند

👈 دوخبر مهم از پرونده قتل یک زندانی سیاسی در زندان فشافویه تهران

۱️⃣ روابط عمومی سازمان‌زندان‌های‌کشور، درباره کشته‌شدن علی‌رضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی، در زندان فشافویه‌ تهران، اعلام‌کرده: «قاتلان شیرمحمدعلی، به‌سبب تخلف‌هایی درون زندان، در یک سلول انفرادی نگه‌داری می‌شدند که هواخوری آن همان هواخوری محل نگه‌داری مجرمان علیه امنیت بوده.»

▫️بنابر اطلاعیه این سازمان، «این دو زندانی، در زمان‌هایی غیراز زمان هواخوری زندانیان امنیتی به هواخوری می‌آمده‌اند

▫️ولی یک‌روز به‌سبب خرابی فاصلاب سلول‌شان در هواخوری بوده‌اند که در بند زندانیان امنیتی برای دادن غذا باز می‌شود و آن‌ها در کم‌تر از دودقیقه به بند زندانیان امنیتی می‌روند و شیرمحمدعلی را چنان زخمی می‌کنند که در بیمارستان جان باخته.»

▪️سازمان زندان‌ها اعلام‌کرده این زندانی مقتول در بندی کنار متهمان امنیتی دیگر نگه‌داری می‌شده و نه در کنار متهمان و محکومان جرم‌های دیگر و آدم‌های «شرور و خطرناک».

▫️بنابر اعلام این سازمان قضایی، زندان فشافویه، هم زندانیانی که علیه امنیت ملی کاری کرده‌اند نگه‌داری می‌شوند و هم زندانیانی که علیه اشخاص یا اموال دیگران جرمی کرده‌اند اما اصل طبقه‌بندی و جدانگه‌داشتن زندانیان جرم‌های مختلف از هم‌دیگر رعایت شده‌بوده.

▪️بنابر اعلام سازمان زندان‌ها افزودن بر پیگیری قضایی علیه م. ش. م. خ، دومتهم به قتل شیرمحمدعلی، «قصور» احتمالی مسوولان و ماموران زندان فشافویه هم بررسی می‌شود/ ایسنا

۲️⃣ بنابر اعلام غلامحسین اسماعیلی، سخن‌گوی قوه‌قضایی، ابراهیم‌رئیسی، رئیس‌ این قوه هم به دادستانی‌کل کشور و سازمان‌زندان‌ها دستور داده قصور احتمالی ماموران زندان در این پرونده بررسی شود. / صداوسیما

👈بنابر اعلام وکیل علی‌رضا شیرمحمدعلی، او و یک زندانی‌دیگر با نام برزان محمدی، مدتی‌پیش در اعتراض به‌نگه‌داری‌شان در فشافویه اعتصاب غذا کرده‌بودند و خواسته‌بودند به اوین برده شوند.

👈 وکیل شیرمحمدعلی و برخی رسانه‌ها از نگه‌داری زندانیان امنیتی در زندانی که متهمان و محکومان زندان‌های دیگر در آن حاضرند، انتقاد کرده‌بودند.

👈 اعلامیه سازمان‌ زندان‌ها روشن‌نکرده دو متهم به قتل، چرا و به چه دلیل و انگیزه‌ای این جوان ۲۱ساله را کشته‌اند و دقیقا او را به چه شکل زخمی کرده‌اند؟ آیا همان خبر زدن ۳۰ضریه چاقو به او درست است یا نه؟


📣 به فرزندان زنان ایرانی، تابعیت می‌دهند اما زیرنظر وزارت اطلاعات

▪️ حسن نوروزی، نماینده رباط‌کریم و سخن‌گوی کمیسیون قضایی مجلس گفته: چون شورای نگهبان دادن تابعیت به «همه» فرزندان زنان ایرانی را که پدران غیرایرانی دارند، با شرع و نیز بند پنج از اصل سوم قانون‌اساسی ناسازگار دانسته و چون دادن تابعیت به این دسته‌، شاید مسائل امنیتی به دنبال آورد، اعضای این کمیسیون تصمیم گرفتند برای دادن تابعیت در همه موارد، عبارت «زیرنظر وزارت اطلاعات» را بیفزایند و ایراد شورای نگهبان را برطرف کنند.» / ایسنا

👈 بنابر بنده پنج اصل سوم قانون اساسی «دولت جمهوری اسلامی باید از همه امکانات‌اش» برای «طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب» بهره گیرد.


📣ترامپ: فکر نمی‌کنید که دو دوره ریاست‌جمهوری برای من کافی نیست؟

▪️دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، توییت کرده «خبر خوب اینه‌ که شش‌سال‌دیگر که من آمریکا را دوباره به‌ جایگاه عالی رساندم و بخواهم کاخ‌سفید زیبا را ترک کنم (فکر نمی‌کنید هواداران من نبخواهند من باز هم در کاخ‌سفید بمانم و بزرگی آمریکا را حفظ کنم) آن زمان، روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست، دیگر از میان رفته‌اند.»

👈 روزنامه‌هایی که رئیس‌جمهور آمریکا، مهم‌ترین روزنامه‌های منتقد او در آمریکا هستند.


📣 واکنش بالاترین مقام‌نظامی ایران به حمله‌ به نفت‌کش‌ها: اگر کار ما بود، علنی می‌‌گفتیم

▪️محمدحسین باقری، رئیس‌ستادکل نیروهای مسلح، گفته: «ما آن‌قدر قوی هستیم که اگر قرار‌مان بستن تنگه هرمز باشد، هیچ شناور و کشتی نمی‌تواند از آن بگذرد و آن را شجاعانه هم اعلام می‌کنیم.»

▪️او افزوده دشمن با کارهای بی‌ارزشی مثل زدن نفت‌کش‌ها در دریای عمان، می‌خواهد راه مقاومت را تغییر دهد.» / صداوسیما👆🎧


#سوال‌_روز

🤔 سازمان انرژی اتمی تا ۱۰روز چه می‌کند و چه خواهد شد؟

👈 مروری بر مهم‌ترین حرف‌های امروز سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی در اراک درباره سرنوشت برجام در میان خبرنگاران

▪️بهروز کمالوندی، سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی، امروز در نیروگاه خنداب اراک، در یک نشست خبری، کارهایی که ایران بنابر بندهای ۲۶ و ۳۶ برای کاهش تعهدهای هسته‌ای‌اش در برجام پیش‌ گرفته، توضیح داده. او گفته:

۱️⃣ ایران تا حالا چه‌کار کرده؟

▫️کمالوندی گفته: «از امروز معکوس بشمارید؛ ۱۰روز دیگر، ششم تیرماه، حجم تولید اورانیوم غنی‌شده ۳٫۶۷درصدی ایران از مرز۳۰۰کیلوگرم که سقف تعیین‌شده در برجام است، فراتر می‌رود. سرعت افزایش تولید اورانیوم با این غلظت هم بالاتر می‌رود.

▫️با همین‌دست‌فرمان پیش برویم و وضع عوض نشود، دوماه‌ونیم دیگر، آب‌سنگین ما هم از مرز ۱۳۰تن می‌گذرد و

▫️ترامپ گمان می‌برد کسی دیگر از ما این آب سنگین نمی‌خرد و کارخانه تولید آب‌سنگین ما می‌خوابد اما ما هم مصرف داخلی داریم و هم بازار خارجی.

▫️ما الان مصرف‌کننده همین آب‌سنگین‌ هستیم و یک قلم از مصرف داخلی آن این است‌که در تشخیص ۵۷بیماری به کار می‌آید و شاید اصلا در سال‌های دیگر نیازی نباشد صادرش کنیم.

▫️ما تعهد داده‌ایم آب‌سنگین تولید بیش‌از ۱۳۰تن‌مان را برای فروش عرضه کنیم ولی حالا دیگر اگر کسی خرید می‌فروشیم و نخرید و بالاتر از این می‌رویم.

▫️ شاید هم زمانی برای حفظ بازارهای خارجی که پیدا کرده‌ایم، آب‌سنگین را نه به‌شکل خام بلکه با فرآوری و با ارزش‌افزوده در آن بازارها بفروشیم.

▫️ نیروگاه فردو که طبق برجام تنها در پزشکی‌هسته‌ای به‌کار گرفته می‌‌شود حالا آماده شده و تنها واحد غنی‌سازی ندارد.

۲️⃣ ایران بعد از این دوماه چه می‌کند؟

▫️کمالوندی گفته: «ما آماده‌ایم سطح غنی‌سازی را بربرای کاربردهای پژوهشی و صنعتی مختلف افزایش دهیم؛ مثلا اورانیوم غنی‌شده پنج‌درصدی برای نیروگاه بوشهر و ۲۰درصدی برای راکتور پژوهشی تهران.؛ این سناریو مقام‌های عالی‌نظام داده‌شده و برای گام دوم منتظر فرمان رهبرانقلاب و تصمیم شورای‌عالی‌امنیت‌ملی و هیات نظام بر برجام هستیم.

▫️اگر قرار به برهم‌زدن هم‌کاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد، از نظارت‌های برجامی آغاز می‌شود و بعد پروتکل الحاق‌شده به پیمان ممنوع‌بودن گسترش سلاح‌های هسته‌ای را شاید کنار بگذاریم.

۳️⃣ اگراروپا کاری کرد چه؟

▫️کمالوندی افزوده: «پس‌از پایان فرصت دوماهه به اروپا، این فرصت دوباره تمدید نمی‌شود و ایران بیش‌از این منتظر اروپا نمی‌ماند.

▫️اگر اروپا گامی عملی بردارد، ایران هم می‌تواند تعهدهای کاسته‌شده را برگرداند ولی این‌که به همه‌تعهدهای کاسته‌شده با عملی‌شدن بخشی‌از تعهدهای اروپا، گردن بگذاریم یا منتظر باشیم آن‌همه همه تعهدهای‌شان را عملی‌کنند، به اندازه کاری که اروپا می‌کند و تصمیم مقام‌های مسوول در نظام ربط دارد؛ ولی نشست و بیانیه به درد ما نمی‌خورد.» / با بهره از گزارش تسنیم

👈 ایران از هژدهم اردی‌بهشت و در سال‌گرد بیرون رفتن آمریکا از برجام، اعلام‌کرد در چارچوب دو بند ۲۶ و ۳۶ برجام، بخشی ‌از تعهدهای برجامی‌اش را می‌کاهد؛ اورانیوم غنی‌شده‌اش را از سقفی که در برجام تعهد داده، بیش‌تر می‌کند و آب‌سنگین بیش‌تری تولید می‌کند.

👈ایران همان‌زمان دوماه به اروپا فرصت داد تا منفعت‌های اقتصادی ایران از برجام که با تحریم‌های آمریکا برهم خورده تضمین کند ورنه، بازهم تعهدهای‌اش را می‌کاهد.

👈 بنابر دو بند برجام که بدان‌ها اشاره شد، طرف‌های برجام می‌توانند به فراخور عملی‌نشدن طرف‌مقابل، از تعهدهای‌شان در برجام بکاهند.

👈 اورانیوم غنی‌شده در ساختن بمب و در نیروگاه‌های هسته‌ای اتمی کاربرد دارد و ایران بنابر برجام، نباید اورانیوم را بیش‌از ۳٫۶۷ غنی‌کند و آن‌هم نه بیش‌از ۳۰۰کیلو.

👈 آب سنگین، مدل سنگین‌وزن‌تری از آی، در راکتورهای هسته‌ای و نیز در تولید پلوتونیم برای ساخت بمب‌هسته‌ای کاربرد دارد.


📣 عبدالرضا مصری، نماینده اصول‌گرای کرمانشاه و نایب‌رئیس‌ جدید مجلس امروز برای نظم‌دادن به جلسه و حین صدا کردن مجید صدری، رئیس‌ مخابرات او را «آقا کچله‌!» نامیده/ توییتر زینب صفری، گزارش‌گر پارلمانی روزنامه سازندگی

👈 رئیس‌ مخابرات، زمانی‌که وزیر ارتباطات، آذری‌جهرمی، از تریبون مجلس به سوال‌های نمایندگان پاسخ‌ می‌داد، با نمایندگان مذاکره می‌کرده.


📣 دیشب کف‌ دست زنان تماشاچی بازی والیبال ایران- روسیه در ورزش‌گاه ارومیه، پس‌از بازرسی و پیش‌از ورود به ورزش‌گاه، مهر تایید یا ok می‌زده‌اند/ روزنامه ایران ورزشی


📣 عکس‌های تازه نشان می‌دهد #سعید_عابد، راننده جنجالی #اسنپ، که دختر مسافری را به‌سبب حجاب پیاده‌کرده‌بود، در نماز عیدفطر دوسال پیش، هم در بخش ویژه مسوولان نظام، پشت‌سر فرماندهان ارشد سپاه و ارتش و کنار چندنماینده مجلس و عضو مجمع‌تشخیص مصلحت‌نظام نشسته/ منبع عکس‌ها: وب‌سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه‌ای

@roozAroo_media


🔴 ساعت اداری در خوزستان، بوشهر، سیستان‌وبلوچستان، گلستان، گیلان، ایلام، هرمزگان، کرمان، خراسان‌های جنوبی و شمالی، زنجان، یزد، قم، کردستان، همدان، اردبیل، کرمانشاه، مازندران، سمنان، چهارمحال‌و‌بختیاری، از این پس از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳:۳۰ خواهد بود.

▫️روزهای پنج‌شنبه، در این استان‌ها، ساعت اداری ساعت ۱۲ به پایان می‌رسد و در پنج‌استان دیگر ساعت‌های اداری هنوز تغییر نکرده.


✋سلام و روزتان‌به‌خیر

👈این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتراست درباره امروز ۲۷خرداد ۱۳۹۸خورشیدی بدانید؛

☁️دم غروب در شمال‌غرب رشته‌کوه البرز، ساحل دریای مازندران، شمال خراسان رضوی و شرق خراسان‌شمالی رگبار پراکنده خواهد بارید.

▫️در شرق کشور به ویژه منطقه زابل باد تندی، گردوخاکی عظیم برپا خواهد کرد.

▫️آسمون تهرون، صاف است و عصرگاهان کمی ابری می‌شود و باد خواهد وزید.

▪️سازمان انرژی اتمی امروز گزارش می‌دهد که برای کاهش تعهدهای هسته‌ای ایران در برجام در هفته‌های اخیر چه کرده.

👈 شورای‌عالی‌امنیت‌ملی یک‌ماه پیش‌ اعلام‌کرد بنابر متن برجام، ایران به‌سبب عمل‌نکردن طرف‌های دیگر به تعهدهای‌شان، کمی‌ بر حجم اورانیومی که با غلظت بسیارپایین غنی‌می‌کند، می‌افزاید.

▪️رئیس‌قوه‌قضا با مدیران ارشد این قوه نشست هفتگی دارد و شاید در این نشست یا کنار آن از ماجرای کشته‌شدن یک زندانی‌سیاسی در زندان فشافویه حرف‌هایی بشنویم.

⚽️ در‌حالی‌که پرسپولیسی‌ها با شوک خبر رفتن برانکو دست‌وپنجه نرم می‌کنند، در تبریز، آیین بزرگی برای معرفی و استقبال از مصطفی دنیزلی، سرمربی تازه تراکتورسازی، برگزار می‌شود.

📌امروز در تقویم:

▪️مصادف است با چهل‌مین سال‌روز تاسیس جهادسازندگی.

👈این نهاد به ابتکار و پیشنهاد گروه‌هایی از دانشجویان مسلمان نزدیک به روحانیت و دستور امام‌خمینی، به‌منظور رسیدگی به محرومیت‌ها در مناطق دورافتاده و روستایی تشکیل شد.

👈در سال ۱۳۶۰ این نهاد که بیش‌تر یک بخش از جنبش دانشجویی و انقلابی اسلامی بود به یک وزارت‌خانه تبدیل شد و در سال ۱۳۷۹ با وزارت‌خانه کشاورزی ادغام شد.

▪️مصادف است با شش‌مین سال‌گرد درگذشت جلیل‌شهناز، استاد برجسته ساز تار از سازهای مهم موسیقی سنتی ایران.

👈 از مهم‌ترین آثار شهنار می‌توان به همکاری در آلبوم‌های گروه «اساتید موسیقی ایران» (با آواز شهرام ناظری)، و نیز «خلوت گزیده» (با آواز محمدرضا شجریان) اشاره کرد.

▪️مصادف است با سال‌‌گرد درگذشت نصرت رحمانی شاعر شناخته‌شده نوگرای معاصر در سال ۱۳۷۹.

👈 او در دهه ۴۰ و۵۰ هواخواهان بسیاری داشت و از جمله دفترهای شعر او به می‌توان به «میعاد در لجن» و «حریق‌باد» اشاره کرد.

👈 قطعه‌ای از دفتر «میعاد در لجن» رحمانی را بخوانید: «رقصید/ پر زد، رمید/ از لب انگشت او پرید/ [سکه] /گفتم: خط/پروانه مسین/پرواز کرد/ چرخید، چرخید/پرپر زنان چکید؛ کف جوی پر لجن.»


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️سنتکام، ستادفرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، رسما مدعی‌شده قایق‌های سپاه پس‌از حمله اخیر به یکی‌از دو نفت‌کش در دریای عمان و پیش‌از حمله به نفت‌کش بعدی، به پهباد تجسس آمریکایی، موشک‌زده که از یک کیلومتری پهباد رد شده.

▫️این ستادفرماندهی ادعا کرده یک پهباد آمریکایی دیگر را دیروز حوثی‌های یمن زده‌اند که نشان می‌دهد توانایی موشکی آن‌ها با کمک ایران افزایش داشته.

▪️آدام شیف، رئیس‌کمیته‌اطلاعاتی مجلس‌نمایندگان‌آمریکا و چهره‌ارشد حزب دمکرات‌ ادعا کرده مدرک‌های اثبات حمله‌ایران به نفت‌کش‌ها قانع‌کننده است ولی این‌حمله نتیجه بیرون‌آمدن آمریکا از برجام است.

▫️او افزوده آمریکا الان این‌قدر منزوی شده که نمی‌تواند با این مدرک‌های محکم هم دوستان‌اش را علیه ایران متحد کند.

▪️هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه‌اروپا پس‌از بازگشت از تهران، و گفت‌وگو با عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجی، بر پای‌بندی و نگه‌داشتن برجام تاکید کرده.

▪️محمودعلوی، وزیراطلاعات، که به لبنان سفر کرده، با اعضای ارشد گروه حماس فلسطین دیدار و به‌نوشته ایرنا، درباره راه‌های رویارویی با تهدیدهای آمریکا و اسراییل گفت‌وگو کرد.

▪️تلویزیون المسیره، نزدیک به انصارالله یمن، خبر داده یمنی‌ها با پهباد و موشک‌های بالستیک باز به فرودگاه بین‌المللی أبهای عربستان حمله‌کرده‌اند.

▪️بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، به‌پاس خدمت‌های دونالدترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به اسراییل، یک‌شهرک یهودی‌نشین در بلندی‌های اشغالی جولان را «بلندی‌های ترامپ» نام‌گذاری کرد.

👈اخیرا دولت ترامپ اعلام‌کرد بلندی‌‌های جولان را که از آن‌ سوریه و در اشغال اسراییل است، بخشی‌ از سرزمین اسراییل می‌شناسد.

▪️سازمان‌دهندگان اعتراض‌های خیابانی‌ دیروز در هنگ‌کنگ علیه لایحه تحویل‌دادن مظنونان قضایی به چین، می‌گویند دومیلیون‌نفر، در راه‌پیمایی دیروز شرکت‌داشته‌اند.

👈رئیس‌اجرایی هنگ‌کنگ، کری‌لم، رسیدگی به این لایحه را معلق کرده اما معترضان دیروز گفتند تعلیق فایده نداره، باید کلا این لایحه کنار گذاشته‌شود.

⚽️ در جام‌ملت‌های فوتبال آمریکای‌جنوبی، قطر، مهمان آسیایی بازی‌ها در گروه ۲، در برابر پاراگوئه، آبروداری کرد و اگرچه ۲گل عقب بود اما بازی را ۲-۲ کرد.

▫️در بازی دیگر، اروگوئه با چهارگل که دوتای آن‌را لوئیس سوآرز زد، اکوادر را درهم شکست.


🗞 مرور روزنامه‌های صبح|باقر از راه پاستور دور زد به سمت بهارستان

➕دوسه روزنامه اصول‌گرا که به باقر قالیباف نزدیک‌اند کلی درباره فراخوان او برای انتخابات مجلس، به‌به‌ و چه‌چه کرده‌اند و اصلاح‌طلبان هم نوشته‌اند قالیباف دنبال انتخابات مجلس نیست، می‌خواهد نیرو میدانی جمع کند.

➕چرا حالا همه برنامه‌های تلویزیون از گزارش والیبال تا بخش خبری ۲۰:۳۰ رامبد جوان حمله می‌کنند؟ روزنامه هفت‌صبح کوشیده ته‌وتوی ماجرا را درآورد؟

➕ می‌دانید درآمد بانک‌ها هرساله از محل گرفتن جریمه دیرکرد پرداخت قسط‌ها چه‌قدر زیاد است! یک روزنامه به این درآمد سرسام‌آور پرداخته.

#مطبوعات

⚡️برای مرور روزنامه‌های در موبایل‌تان روی دکمه INSTANT VIEW بزنید👇

http: //bit. ly/۲wY۰rSl


📣 وزیرامورخارجی بریتانیا: هیچ‌کس دیگری جز ایران نمی‌توانسته به نفت‌کش‌ها حمله کرده‌باشد

👈 رفتن سفیر بریتانیا به وزارت‌امورخارجی کشورمان گویا فایده‌ای نداشته

▪️جرمی هانت، وزیر امورخارجی بریتانیا، امروز به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته: «کشورش تقریبا مطمئن است ایران بوده که پنج‌شنبه هفته‌پیش به نفت‌کش‌ها در دریای عمان حمله کرده داشته

▫️هانت مدعی‌شده «ما بررسی کردیم و می‌توانم این‌گونه بگویم که «تقریبا مطمئن» ایم و فکر نمی‌کنیم هیچ‌کس دیگری جز ایران، می‌توانسته این کار را کرده‌‌باشد.»

👈 پس از وزیرامورخارجی آمریکا، وزیرامورخارجی بریتانیا هم دو روز پیش مدعی‌شده‌ بود ایران در حمله به نفت‌کش‌ها دست‌داشته

👈 و دیروز خبرآمد وزارت‌امورخارجی کشورمان، سفیر بریتانیا در تهران را صدا زده و به او اعتراض کرده که چرا وزیرامورخارجی بریتانیا چنین موضعی گرفته.

👈 اما سفیر بریتانیا در تهران توییت کرد که کسی او را احضار نکرده بلکه درخواست یک دیدار با جوادظریف داشته که خیلی سریع پذیرفته‌شده و اگر هم احضار شده‌بود می‌رفت.

👈 مقام‌های کشورمان بارها اتهام آمریکا و بریتانیا درباره حمله به نفت‌کش‌ها رد کرده‌‌اند و این حمله‌ها را مشکوک خوانده‌اند. آلمان و روسیه و نیز ژاپن که یکی‌از نفت‌کش‌ها به این کشور ربط داشته، حرف‌های آمریکا را برای اتهام‌زدن به ایران ناکافی دانسته‌اند.


🔴 برانکو با پرسپولیس قرارداد هم ندارد

▪️کانال روزنامه خبرورزشی نوشته «قرارداد فصل آینده #برانکو با باشگاه پرسپولیس به‌دلیل پرداخت‌نشدن طلب‌های‌اش در سررسیدی که در قرارداد روشن‌شده، بی‌اعتبار است و این مربی برای انتخاب تیم جدید خود مشکلی نخواهد داشت.

▫️به‌نوشته این کانال، مسوولان باشگاه پرسپولیس بارها اعلام‌کرده‌بودند برانکو یک‌سال دیگر با این باشگاه قرارداد دارد اما امروز وکیل این مربی کروات به‌ آن‌ها فهمانده که طبق قرارداد، به‌سبب پرداخت‌نشدن طلب‌های برانکو، قراردادی درکار نیست.


🔴خبرگزاری تسنیم: برانکو با الاهلی عربستان به توافق رسیده

▪️خبرگزاری تسنیم خبر داده برانکو ایوانکوویچ، سرمربی کروات پرسپولیس، با تیم الاهلی عربستان به‌توافق رسیده.

👈ساعتی پیش خبرگزاری‌ها خبر دادند برانکو که بر سر نگرفتن دست‌مزد فصل‌گذشته‌اش از پرسپولیس با مدیران این تیم اختلاف داشته، در نامه‌ای به این باشگاه، درخواست کرده قرار‌دادش که یک‌سال دیگر با پرسپولیس اعتبار دارد، فسخ شود.


🔴برگزاری دادگاه نجفی دروغ است؟

▪️مرجان لقایی، روزنامه‌نگار حوزه حوادث، نوشته قاضی پرونده محمدعلی نجفی گفته خبر خبرگزاری‌ها درباره برگزاری دادگاه محمدعلی نجفی به‌اتهام قتل میترا استاد، دروغ است/ توییر لقایی


🔴 محمدعلی نجفی در دادگاه

▪️ دهم تیر نخستین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران به اتهام قتل عمد همسر دوم‌اش، میترا استاد در دادگاه کیفری استان تهران برگزار می‌شود. / خبرآنلاین


🔴 هم‌بندی #علیرضا_شیرمحمدعلی به اوین منتقل شد

▪️محمدهادی عرفانیان، وکیل علیرضا شیرمحمدعلی، زندان‌سیاسی کشته‌شده در زندان فشافویه، خبر داده برزان محمدی، هم‌بندی شیرمحمدعلی و یک زندانی‌سیاسی‌ دیگر، از فشافویه به زندان اوین بازگردانده‌شده‌اند.

👈 علی‌رضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی، دو زندانی سیاسی، که از اوین به فشافویه برده شده‌بودند، اسفند پارسال برای بازگردانده‌شدن به زندان اوین، اعتصاب غذا کرده‌بودند و به‌گفته وکیل شیرمحمدعلی با قول‌ دادستانی برای حل‌شدن این مشکل، دست‌از اعتصاب غذا برداشته‌بودند.

👈شیرمحمدعلی، چندروز پیش، به‌دست دو محکوم به‌ اعدام، در زندان فشافویه با ۳۰ضربه چاقو کشته‌شد. این اعدامی‌ها، دوباره به قتل و معاونت در قتل شیرمحمدعلی متهم‌شده‌اند روشن نشده چرا این زندانی سیاسی ۲۲ساله را کشته‌اند.


📣 جلوی سفارت‌ایران در لندن چه‌خبره؟

برخی منبع‌های خبری از زبان ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، خبر داده‌اند که این مرد در برابر سفارت ایران در لندن و در اعتراض به زندانی‌بودن زاغری در ایران، بست نشسته و اعتصاب غذا کرده و برخی، از جمله مادر و پدر راتکلیف او را جلوی سفارت ایران هم‌راهی می‌کنند.

👈 ریچارد راتکلیف گفته که دیروز هم سال‌روز تولد دخترش را در برابر سفارت ایران جشن گرفته.

👈 به‌گفته راتکلیف، نازنین زاغری، نیز در ایران در زندان دست و در اعتراض به شرایط بازداشت‌اش اعتصاب غذا کرده.

👈 امروز صبح حمید بعیدی‌نژاد در توییت‌هایی خبر داده‌بود که گروهی معترض در برابر سفارت ایران گردهم آمده‌اند و نگذاشته‌اند کارکنان سفارت سرکارشان بروند و اگرچه سفارت به پلیس خبر داده ولی حالا خبرنگارها هم برای خبرگرفتن آمده‌اند و جلوی سفارت راه برای دیپلمات‌ها بسته‌شده.


⚽️ مهدی رحمتی، دروازه‌بان استفلال اعلام کرده که به پدیده مشهد پیوسته. چندروز پیش همین خبر از سوی مدیرعامل پدیده دروغ خوانده شده‌بود.


📣 رئیس اصلاح‌طلب شورای‌شهر تهران: با زندگی شبانه شهر مخالف‌ام چون خودم زود می‌خوابم

▪️ محسن هاشمی‌رفسنجانی، رئیس‌شورای شهر تهران، گفته: «من با حضور فرزندان‌ام در زیست شبانه مخالف‌ام و خودم نیز شب‌ها ساعت ۱۰ می‌خوابم و پنج‌صبح بیدار می‌شوم بنابراین تمایلی به این طرح ندارم.

▫️اگر فرزندان‌ام هم برنامه‌هایی برای زیست شبانه داشته باشند نگران می‌شوم.

مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم.» / فارس

👈طرح زیست‌‌شبانه در تهران، طرحی‌است برای مجاز بودن کار برخی صنف‌ها پس‌از نیمه‌شب و تا صبح در برخی منطقه‌های شهر که گویا پلیس با آن مخالف است.


⚽️ علیرضا علیفر، گزارش‌گر فوتبال، در گزارش بازی پرو-ونزوئلا، در جام‌ملت‌های آمریکای‌جنوبی، گفته داوران فوتبال برای دیدن چک‌کردن VAR می‌روند دم عابربانک و برمی‌گردند- او هم‌چنان گزارش می‌کند و عادل فردوسی‌پور از گزارش بازی‌ها دور شده.


📣 رسانه‌ها از قول مادر علی‌رضا شیرمحمدعلی، زندانی‌ متهم‌ به توهین‌ به رهبرانقلاب، امام‌خمینی و مقدسات، که در زندان به‌قتل رسید، نوشته‌اند او نتوانسته ۸۰میلیون‌تومان برای وثیقه آزادی پسرش جور کند.

این زن افزوده دو زندانی‌ای که پسرش را کشته‌اند، عاملان اجرای دستور کشتن بوده‌اند و باید دستوردهنده هم شناسایی شود.


✋ سلام و روزتان‌به‌خیر

👈این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتراست درباره امروز ۲۶خرداد ۱۳۹۸خورشیدی بدانید

▪️امروز هیات دولت به ریاست‌ حسن‌روحانی که تازه از سفر آسیای‌میانه برگشته جلسه دارد- درست چندروز پس از حمله به نفت‌کش‌ها در دریای‌عمان و سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران.

▪️مجلس نیز امروز جلسه علنی دارد و جوادظریف، وزیرامورخارجی، پس‌از چندبار عقب‌افتادن، امروز باید به پرسش نمایندگان درباره رژیم‌حقوقی دریای‌مازندران و حق ایران از ایران دریا پاسخ‌دهد و بعید نیست جلسه‌ای جنجالی باشد.

▪️نشست گروه ویژه اقدام‌مالی یا همان FATF معروف در آمریکا آغاز می‌شود تا از جمله به پیش‌رفت‌های برخی کشورها از جمله ایران در پیوستن یا دورشدن FATF رسیدگی کنند.

👈آیا باز به ایران مهلت داده می‌شود تا قانون‌های لازم برای پیوستن به این سازوکار جهانی شفافیت را آماده کند یا به فهرست سیاه برمی‌گردیم؟

🏐 تیم‌ملی‌والیبال مردان کشورمان ساعت ۱۸:۳۰ در واپسین بازی‌اش در هفته‌سوم لیگ‌ملت‌های والیبال به دیدار روسیه می‌رود- ایران در جدول اول است و روس‌ها دوم‌اند؛ پیروزی در این بازی برای ایران بسیار ارزش‌ دارد.

⚽️ در بازی‌های فوتبال جام‌ملت‌های آمریکای‌جنوبی، کوپا آمریکا، قطر، قهرمان آسیا، که مهمان این بازی‌ها است، با پاراگوئه بازی دارد- ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه ورزش

📌 امروز در تقویم؛

▪️مصادف‌است با پنجاه‌وچهارمین سال‌گرد تیرباران محمد بخارایی، مرتضی نیک‌نژاد و رضا صفارهرندی، اعضای گروه فداییان اسلام، به اتهام ترورکردن حسنعلی منصور، نخست‌وزیر وقت در بهمن ۱۳۴۳.

▪️مصادف‌است با دوازده‌مین سال‌گرد درگذشت محمد فاضل لنکرانی، از مراجع‌عظام تقلید قم که پس‌از درگذشت آقای اراکی در سال ۱۳۷۳ از سوی جامعه‌مدرسین‌حوزه‌علمیه قم، به‌عنوان مرجع معرفی شد.

👈آقای لنکرانی در سال ۱۳۸۵ نویسنده یک مقاله در نشریه‌ای در باکوی جمهوری‌آذربایجان را به‌سبب توهین به پیامبر اسلام، مرتد خواند و نویسنده چندی‌بعد از سوی گروهی ناشناس کشته‌شد.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️خبر آمد وزارت‌امورخارجی‌ کشورمان، سفیر بریتانیا در تهران را صدا کرده و به حرف‌های جرمی‌هانت، وزیرامورخارجی بریتانیا درباره حمله‌های پنج‌شنبه به نفت‌کش‌ها در دریای‌عمان اعتراض کند.

👈 هانت مدعی‌شده‌بود تقریبا شک‌نداردکه سپاه در حمله‌ به نفت‌کش‌ها دست‌داشته و در ارزیابی آمریکا از این ماجرا شکی ندارد.

👈 روز پنج‌شنبه، هم‌زمان با سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران، به نفت‌کش‌های ژاپنی و نروژی که متانول و بنزین از امارات و عربستان به‌سوی شرق‌آسیا می‌بردند، حمله‌شد و آتش گرفتند.

▪️روزنامه کیودونیوز ژاپن به‌نقل از یک مقام‌دولتی این کشور نوشت ژاپن معتقد است هنوز مدرک‌های آمریکا برای متهم‌کردن ایران در حمله به‌ نفت‌کش‌ها، بس نیست و وزیرامورخارجی ژاپن از هم‌تای آمریکایی‌اش مدرک‌های بیش‌‌تری خواسته.

▪️حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، توییت کرده شماری معترض در برابر سفارت ایران در لندن، گرد‌هم آمده‌بودند و نگذاشتند کارکنان سفارت‌ایران سرکارشان بروند- او نگفته معترضان کی بودند و به چه اعتراض داشتند.

▪️محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان، مدعی‌شده عربستان در منطقه پی جنگ نیست اما آماده‌است با هر تهدیدی علیه منافع، مردم و سرزمین‌اش، پاسخ بدهد.

او مثل آمریکا و بریتانیا، ادعا کرده حکومت‌ایران به سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران احترام نگذاشت و همان‌زمان نفت‌کش ژاپنی را در دریای عمان زد.

▫️خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، هم ادعا کرده باید «خیلی‌‌زود و برنده»، به حمله‌های پنج‌شنبه به دو نفت‌کش در دریای‌عمان که بازار انرژی و عرضه آن را به‌هم‌‌می‌زند، پاسخ داد.

▪️تلویزیون المسیره، نزدیک‌به انصارالله یمن، مدعی‌شده یمنی‌ها باز با پهباد‌های‌شان فرودگاه‌ بین‌المللی أبها و نیز فرودگاه جیزان در عربستان را زده‌اند.

جنگنده‌های سعودی نیز، بامداد امروز برخی جاها را در صنعا، پایتخت یمن، زدند.

▪️در چهارمحال‌وبختیاری، آمبولانسی‌که بیماری را از روستای لبد در نزدیکی کوهرنگ به بیمارستان می‌برد، از جاده منحرف شد و فرد همراه بیمار، سرش آسیب دید و ضربه مغزی شد و در دم جان داد ولی بیمار زنده‌ ماند و به بیمارستان رسید.

🏐مردم ارومیه، تا پاسی‌از شب در خیابان‌ها، پیروزی ۳ به ۲ تیم‌ملی‌ والیبال مردان ایران بر لهستان را در لیگ‌ملت‌های والیبال جهان که سومین‌هفته‌اش در ارومیه برگزار می‌شود، جشن گرفتند.

⚽️ تیم‌ملی فوتبال مردان کلمبیا، در نخستین‌بازی‌اش در بازی‌های جام‌ملت‌های آمریکای‌جنوبی، کوپا آمریکا، با سرمربی‌گری کارلوس کی‌روش، توانست با دوگل آرژانتین را همراه با لیونل مسی شکست دهد.

⚽️ تیم‌ملی اوکراین در فینال جام‌جهانی فوتبال مردان زیر ۲۰سال، ۳ به یک کره‌جنوبی را برد و قهرمان جوانان جهان شد.


🗞 مرور روزنامه‌های صبح| روحانی دوشنبه در برابر روحانی شنبه

➕دیروز روزنامه‌های اصلاح‌طلب بودند که برای سفر‌ روحانی به آسیای میانه دست زدند و امروز اصول‌گراها آن را در بوق‌وکرنا کرده‌اند- چرا؟ چون روحانی تهدید کرده ایران یک‌طرفه در برجام نمی‌ماند؛ همانی‌که اصول‌گرایان می‌گویند.

➕می‌دانید هرساله کمر چنددرصد از خانواده‌های ایرانی زیربار هزینه‌های آموزش فرزندان‌شان می‌شکند و می‌روند زیر خط فقر؟ یک روزنامه این ماجرا را بررسی کرده

#مطبوعات


⚽️ کارلوس کی‌روش از مسی و آرژانتین انتقام گرفت

▪️تیم‌ملی فوتبال مردان کلمبیا، بامدادان، در نخستین‌بازی‌اش در دور گروهی بازی‌های فوتبال جام‌ملت‌های آمریکای‌جنوبی، کوپا آمریکا، با سرمربی‌گری کارلوس کی‌روش، توانست با دوگل دقیقه‌های ۷۲ و ۸۵، تیم‌ملی آرژانتین را همراه با ستاره‌اش لیونل مسی شکست دهد.

▫️کی‌روش و کلمبیا، در همین‌دور گروهی با پاراگوئه و نیز قطر، قهرمان آسیا، که مهمان بازی‌ها است، هم‌گروه‌اند.


🏐 تشویق ایسلندی زنان و مردان تماشاچی در ارومیه، پیش‌از بازی ایران با لهستان در هفته‌سوم لیگ‌ملت‌های والیبال مردان جهان/ اعتمادآنلاین


⚽️ یک‌سال از پیروزی ایران بر مراکش در جام‌جهانی روسیه و این گزارش عادل فردوسی‌پور از لحظه گل ایران در آخرین ثانیه‌های بازی گذشت …🎧👆


📣 احمد خاتمی، عضو هیات‌رئیسان مجلس خبرگان و استاد حوزه علمیه، خطاب به طلبه‌ها و حوزوی‌ها گفته باید افتخار کنیم آخوند حکومتی‌ هستیم/ایسنا به‌نقل از سخن‌رانی خاتمی برای فرمانده و اعضای شورای فرماندهی تیپ ۸۳ امام‌جعفرصادق قم


📣 صفحه بازی مارپله‌ «بصیرت» که معاونت پرورشی و تربیت‌بدنی آموزش‌وپرورش رفسنجان آماده کرده؛ با خانه‌هایی مثل خانه «پیروی از ولایت» که اگر بازی‌کننده به آن برسد، کلی در بازی جلو می‌افتد و نیز راست‌گویی، صیر، خوش‌اخلاقی، غیبت، غرور، سخن‌چینی و …


🔴 آمریکا برای سومین‌بار و برای سه‌ماه دیگر به عراق فرصت داده تا از ایران گاز و برق وارد کند و این واردات را از تحریم‌های‌اش معاف کرده/ رویترز


⚽️ احسان‌ حاج‌صفی، از کاپیتان‌های تیم‌ملی‌فوتبال مردان ایران، در اینستاگرام‌اش یاد آورده که یک‌سال‌پیش در چنین روزی، که هنوز عادل فردوسی‌پور می‌توانست فوتبال گزارش کند، تیم‌ملی‌ایران، در جام‌جهانی روسیه، روی سانتر حاج‌صفی، مراکش را در نخستین‌بازی گروهی‌اش برد.


📣بزرگ‌ترین انجمن کشنی‌رانی جهان: اوضاع در خلیج‌فارس از این بدتر نمی‌شود

▪️شورای بین‌المللی دریانوردی بالتیک، BIMCO، بزرگ‌ترین انجمن کشتی‌رانی جهان نسبت به بدترشدن وضع در تنگه هرمز و خلیج‌فارسفارس هشدار داده است.

▫️جیکوب لارسن، رئیس بخش امنیت دریایی این انجمن بین‌المللی، گفته بدون درگیری نظامی، تنش‌ها به بالاترین اندازه‌ رسیده. / بی‌بی‌سی

👈به دو نفت‌کش که معلوم شده از آن ژاپن بوده، پریروز، در دریای عمان، نزدیک به‌ساحل ایران، حمله‌شد و آتش گرفتند.

👈 ستادفرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، فیلمی منتشر کرد و مدعی شد در سرنشینان یک قایق سپاه ایران می‌کوشند یک مین ضدکشتی عمل نکرده را از یکی‌از کشتی‌های آسیب‌دیده جدا کنند و دولت آمریکا هم مدعی است این حمله‌ها کار ایران بوده.

👈بریتانیا موضع آمریکا را تایید کرده اما آلمان و روسیه آن‌را رد کرده‌اند و سازمان‌ملل خواسته که تحقیق مستقلی درباره این حمله‌ها کلید بخورد.

👈مقام‌های کشورمان به‌تندی ادعاهای آمریکا را رد کرده‌اند و آن را خطرناک و نگران‌کننده خوانده‌اند.


🔴 سخن‌گوی شورای‌نگهبان گفته اگرچه شورای‌نگهبان با دادن تابعیت ایرانی به فرزندان زنان ایرانی که پدر بچه‌شان غیرایرانی است، موافق است و معتقد است مصوبه مجلس با قانون کنونی تفاوتی ندارد اما در ماده اول این قانون مسائل امنیتی مراعات نشده‌بود و برای همین شورای نگهبان آن را رد کرده و به مجلس برگردانده/ فارس‌ به‌نقل‌از نشست خبری سخن‌گوی شورای نگهبان

👈 شورای نگهبان پیش‌تر هم گفته‌بود که در ماده اول مصوبه مجلس برای دادن تابعیت ایرانی به فرزندان زنان ایرانی، «سابقه کیفری کسانی‌که می‌توانند مشکل امنیتی پدید آورند» نادیده گرفته‌شده ولی به‌طور مشروط با کلیات آن‌توافق کرده.


📣 نخستین حرف‌های رامبد جوان درباره حاشیه‌های رفتن او و نگار جواهریان، هم‌سرش، به کانادا


🎬 #حسن_کسایی از قله‌های موسیقی ایران است؛ نوازنده اعجوبه #نی. امروز سال‌گرد درگذشت اوست. او از پیچیدگی نواختن آن می‌گوید. ببینید! 🎧👆


📣 کنایه گزارش‌گر بازی والیبال ایران و کانادا، به ماجرای بچه رامبد جوان و نگار جواهریان: «کانادا خانه دوم ما ایرانی‌ها! حتی بچه رو هم توی کانادا به دنیا میارن»

👈 بازی دیشب این دوتیم در چارچوب لیگ‌ملت‌های والیبال مردان در ارومیه برگزارمی‌شد و ایران۳ به هیچ برد.


✋ سلام و روزتان‌به‌خیر

👈این‌جار روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتراست درباره امروز ۲۵خرداد ۱۳۹۸بدانید؛

☁️عصرگاهان در شمال آذربایجان‌ها، و در اردبیل و البرز غربی بر ابرها افزوده می‌شود و رگبار و آذرخش با وزش باد هم‌راه می‌شود.

▫️آسمون پاتخت، صاف است و گاهی بادی خواهد وزید.

▪️امروز احتمالا مجمع‌تشخیص‌مصلحت‌نظام، نشست خواهد داشت و بعید نیست از این نشست، خبرهایی درباره پیوستن یا نپیوستن به FATF و نیز ماندن یا رفتن محسن‌رضایی از دبیری این نهاد شنیده شود.

▪️حتما خبرهای بیش‌تری درباره نفت‌کش‌های ژاپنی آسیب‌دیده در دریای عمان خواهیم شنید.

▪️دولت برای عادلانه‌ترکردن بهای تخم‌مرغ از امروز تخم‌مرغ مازاد مرغ‌داران را کیلویی ۵۵۰۰تومان از آن‌ها می‌خرد.

👈قیمت تخم‌مرغ در بازار به‌روایت دولت کیلویی ۷۵۰۰تومان باید باشد اما بخش‌خصوصی آن را ۸۴۰۰‌تومان می‌داند.

⚽️امروز در فینال جام‌جهانی فوتبال مردان زیر ۲۰سال، اوکراین به دیدار تیم‌آسیایی کره‌جنوبی می‌رود- ساعت ۲۰:۳۰ شبکه ورزش.

🏐ایران در دومین‌بازی هفته‌سوم لیگ‌ملت‌های مردان والیبال، از ساعت ۱۸:۳۰ درارومیه به دیدار لهستان می‌رود- شبکه سه.

⚽️شبکه‌ورزش بازی ونزوئلا با پرو در جام‌ملت‌های آمریکای‌جنوبی را ساعت ۲۳:۳۰ پخش می‌کند.

📌امروز در تقویم؛

▪️مصادف‌است با ۱۰مین سال‌گرد برگزاری راه‌پیمایی ۲۵خرداد ۱۳۸۸ تهران و برخی شهرها مثل شیراز، اصفهان و مشهد، در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آن‌سال از سوی هواداران دو نامزد معترض، میرحسین‌موسوی و مهدی کروبی.

👈بنابر گزارش برخی رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی در آن راه‌پیمایی درتهران از میدان امام‌حسین تا میدان آزادی بیش‌از سه‌میلیون‌نفر شرکت داشتند.

👈در همین‌ روز بود که سهراب‌اعرابی و برخی دیگر از معترضان و اغلب در یک درگیری در نزدیکی یک پایگاه بسیج در خیابان آزادی کشته‌شدند.

▪️مصادف‌است با سال‌گرد برگزاری راه‌پیمایی اعتراضی علیه لایحه قصاص در سال ۱۳۶۰ با فراخوان جبهه‌ملی‌ایران.

👈امام‌خمینی در واکنش به فراخوان یادشده، صبح ۲۵خرداد ۱۳۶۰، در اعلامیه‌ای سران جبهه‌ملی را به‌سبب مخالفت با حکم قصاص مرتد خواند.

▪️مصادف‌است‌با هفت‌مین‌سال‌گرد درگذشت حسن کسایی موسیقی‌دان و نوازنده نام‌آشنای ساز نی.

👈کسایی از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷ با برنامه مشهور رادیویی «گل‌ها» و نیز با خوانندگانی چون تاج‌اصفهانی و بنان هم‌کاری داشت و شناخته‌شده‌ترین اثرش شاید قطعه «سلام» در دست‌گاه چهارگاه است.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️پاتریک‌شاناهان، وزیردفاع آمریکا، مدعی‌شد بابت حمله ایران به نفت‌کش‌ها که گرفتاری‌ای جهانی ساخته، آمریکا به‌دنبال ساختن یک ائتلاف جهانی علیه ایران خواهد بود.

▪️جرمی هانت، وزیرامورخارجی بریتانیا، مدعی‌شده کشورش تقریبا مطمئن‌است که سپاه به نفت‌کش‌های ژاپنی در دریای‌عمان حمله کرده و ادعا کرده دلیلی‌ندارد به روایت‌ آمریکایی‌ها از این ماجرا شک کنیم.

▫️هایکو ماس، وزیرامورخارجی آلمان ولی گفته فیلم گرفته‌شده از برداشتن مین‌دریایی از بدنه یکی‌از کشتی‌ها را دیده و می‌داند که در آن چه روی داده ولی این فیلم و حرف‌های آمریکا برای متهم‌کردن ایران کافی نیست.

▫️مشاور مسوول سیاست‌خارجی اروپا هم گفته از خرد ایرانی‌ها برنمی‌آید هنگامی‌که نخست‌وزیر ژاپن با مقام‌های ایران دیدار می‌کند، همان‌زمان نفت‌کش‌های ژاپن را بزنند.

▪️برخی منابع خبری مدعی‌شده قایق‌های ایرانی با یک موشک‌ ساعتی‌ پیش‌از ترکیدن نفت‌کش‌های ‌ژاپنی، به یک پهباد آمریکایی که نزدیک‌شدن آن‌ها به نفت‌کش‌ها را می‌دیده، حمله کرده اما موشک به پهباد نخورده.

▪️برخی شرکت‌های نفت‌کش‌دارد، برای روزهای آینده، هر سفارش نفت‌کش برای بردن نفت از کشورهای خلیج‌فارس را لغو کرده‌اند و بیمه کشتی‌ها در خلیج‌فارس ۱۰درصد گران‌تر شده.

▪️یک راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خورده؛ در چندقدمی خانه رئیس‌مجلس عراق.

▫️سه گلوله خمپاره هم به پایگاه هوایی «بلد» در شمال بغداد که آشیانه جنگنده‌های اف۱۶ عراقی است، خورده و به ‌آتش‌‌سوزی انجامیده.

▪️ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان، ادعا کرده‌ فرودگاه‌های نظامی انصارالله در یمن را در صنعاء، پایتخت این کشور، بمباران و نابود کرده.

▪️قانون‌گذاران ایالت نیویورک آمریکا، تصویب‌کرده‌اند پدرومادر کودکان باید حتما پیش‌از نام‌نویسی بچه‌های‌شان در مدرسه، واکسن‌های ضروری را بدان‌ها بزنند و دیگر نمی‌توانند با استناد به مذهب‌شان واکسن نزنند.

👈 دولت آمریکا ۲۰سال پیش رسما اعلام‌کرد ریشه سرخک را در این کشور کنده ولی حالا بیش‌از هزار بیمار سرخکی دارد که اغلب از میان یهودیان دوآتشه‌ای‌اند که واکسن سرخک نزده‌اند.

▪️پلیس استان‌مرکزی خبر داده یک مرد ۵۰ساله در یکی از محله‌های اراک دیشب با گلوله تفنگ‌شکاری زخمی‌شده و در بیمارستان جان باخته؛ قاتل فراری است.

⚽️ در بازی آغازین جام‌ملت‌های آمریکای جنوبی، کوپا آمریکا، برزیل با سه گل بولیوی را برد.

⚽️ در دیدار رده‌بندی جام‌جهانی ‌فوتبال مردان زیر ۲۰سال، تیم اکوادور با یک‌گل ایتالیا را برد و سوم شد.


🗞 مرور روزنامه‌های صبح| سایانورا شینزو!

➕روزنامه‌های اصول‌گرا به‌گرمی و گستردگی از مخالفت آشکار رهبرانقلاب با پادرمیانی ژاپن برای مذاکره با ایران نوشته‌اند و آن را نشانه عزت‌ایران دانسته‌اند.

➕اصلاح‌طلبان بیش‌تر به پوشش سفرهای حسن‌روحانی به دو نشست منطقه‌ای شرق دنیا مشغول‌شده‌اند.

➕همه‌ روزنامه‌ها کوشیده‌اند پشت‌پرده حمله‌ها به نفت‌کش‌ها در دریای عمان را نشان دهند و خوش‌بختانه کیهان از بابت حمله‌ها اعلام شادی نکرده.

#مطبوعات


📣 فیلمی که ارتش آمریکا مدعی‌است نشان می‌دهد یک قایق تندروی ایرانی، دیروز کوشیده یک مین دریایی عمل‌نکرده را از یکی‌از نفت‌کش‌های آسیب‌دیده حمله‌های دیروز جدا کند، تا مدرکی از دست‌داشتن ایران در آن‌حمله‌ها برجانماند- کشورمان این ادعا را به‌تندی رد کرده


📣 مهم‌ترین خبرهای دیشب تا امروز ظهر

▪️از ماجرای حمله به‌ نفت‌کش‌ها در دریای عمان هیچ بوی خوشی نمی‌رسد.

▪️سنتکام ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، فیلمی منتشر کرده و مدعی‌شده در این فیلم، سرنشینان یک‌ قایق تندروی ایرانی می‌کوشند تا یک‌ مین دریایی عمل‌نکرده را از یکی‌از نفت‌کش‌هایی که دیروز در دریای عمان بدان حمله شد بردارد تا مدرکی از دست‌داشتن ایران در این کار نماند.

▫️همین ستادفرماندهی اعلام‌کرد اگرچه آمریکا به یک‌جنگ‌تازه در خاورمیانه علاقه‌ندارد و جنگ‌با ایران به‌سود آمریکا نیست ولی ناوشکن ماسون را برای دفاع از منافع آمریکا به دریای عمان می‌فرستد.

▫️این ناوشکن می‌خواهد به دو نفت‌کش آسیب‌دیده دیروز کمک کند.

▪️مایک‌ پمپئو، وزیرامورخارجی آمریکا، مدعی‌شد ایران بوده که دیروز در حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان دست‌داشته و مدعی‌شد در حالی‌که نخست‌وزیر ژاپن برای میان‌جی‌گری در تهران بود، ایران به یک کشتی که از آن ژاپن بود حمله کردند.

▪️شورای‌امنیت ملل‌متحد پشت‌درهای بسته در نشستی، حمله به نفت‌کش‌ها‌ در دریای عمان را محکوم کرد و خواست که تنش‌ها در منطقه کاسته شود.

▪️سخن‌گوی وزارت‌امورخارجی کشورمان ولی اتهام‌زدن آمریکا به ایران درباره دست‌داشتن در حمله به نفت‌کش‌ها در دریای‌عمان را خطرناک، نگران‌کننده و هشدارآمیز خواند.

▫️جوادظریف، در توییتی حمله به‌نفت‌کش‌ها را در زمانی‌که نخست‌وزیر ژاپن با رهبرانقلاب دیدار داشت، محکوم‌کرد و نوشت برپایی مجمع «گفت‌وگوهای منطقه‌‌ای» ضروری است.

▫️ظریف در توییتی دیگر گفت گروه ب، یعنی بولتون، بنیامین نتانیاهو، بن‌سلمان و بن‌زاید، می‌کوشد ازجمله با نقشه متهم‌کردن ایران به حمله‌به نفت‌کش‌ها دیپلماسی را نابود کند.

▪️دونالد ترامپ در توییترش نوشت که نخست‌وزیر ژاپن برای دیدار با آیت‌الله‌خامنه‌ای سپاس‌گذاری می‌کند ولی حتی‌ برای فکرکردن به یک توافق میان آمریکا و ایران زود است چون نه آن‌ها برای توافق‌ آماده‌اند و نه ما.

👈دیروز رهبرانقلاب به نخست‌وزیر ژاپن گفتند ترامپ برای فرستادن هیچ‌پیامی شایسته‌نیست و آمریکا؛ برای مذاکره رو راست نیست؛ نمی‌تواند جمهوری‌اسلامی را براندازد؛ اگر ایران می‌خواست‌ هم نمی‌توانست جلوی رسیدن ایران به سلاح‌هسته‌ای را بگیرد و ایران بدون مذاکره با آمریکا و با همین تحریم‌ها، پیش‌رفت می‌کند.

▪️تلویزیون المسیره، نزدیک به انصارالله‌یمن، خبر داد پنج‌ پهباد یمن، فرودگاه أبهای سعودی را بمباران کرده‌اند ولی سعودی‌ها مدعی‌شدند آن‌ پهبادها را زده‌.

▪️حسن‌روحانی که به قرقیزستان سفر کرده تا در نشست سران سازمان «هم‌کاری‌های شانگهای» شرکت کند، با شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

👈چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر سازمان هم‌کاری‌های شانگهای‌اند.

▪️توییتر اعلام‌کرده که بیش‌از ۴۸۰۰اکانت توییتری را که‌به‌ادعای او، به جمهوری‌‌اسلامی ربط داشته‌اند، حذف کرده.

▫️برخی از این اکانت‌های توییتری، درباره موضع‌های سیاست‌خارجی ایران، برخی درباره اسراییل و برخی مسائل داخلی ایران توییت می‌کرده‌اند.

▪️دادستانی سودان عمر البشیر، رئیس‌جمهور برکنارشده سودان، را به‌سبب گردآوری دارایی مشکوک و نیز دادن دستور وضع‌اضطراری در زمان قدرت‌داشتن‌اش، متهم کرده.

⚽️ آندره‌آ استراماچونی ایتالیایی۴۳ساله رسما سرمربی استقلال تهران شد و مصطفی دنیزلی، سرمربی شناخته‌شده ترکیه‌ای، سرمربی تراکتورسازی تبریز شد.


📣 نماز عید، سعید عابد، راننده جنجالی اسنپ، به این فاصله نزدیک از غلام‌حسین غیب‌پرور، رئیس‌ سازمان بسیج مستضعفین و قاسم‌سلیمانی، فرمانده نیروی‌قدس سپاه- احسان بداغی، روزنامه‌نگار، با انتشار این عکس در تویتترش پرسیده «سعید عابد واقعا کیست؟» / عکس: فارس


🎥 آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، در دیدار نخست‌وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم، با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد. / این ویدئو را دفتر نشر و حفظ آثار آیت‌الله خامنه‌ای منتشر کرده است.


🔴 دادستان‌کل‌کشور، از تهران، نزار زاکا در لبنان را تهدید کرد

▪️جعفر منتظری، دادستان‌کل ‌کشور، امروز گفته اگر نزار زاکا، شهروند لبنانی-آمریکایی‌‌ای که به‌تازگی از زندان آزاد شد و از ایران رفت، به‌حرف‌های‌اش پایان ندهد، سندها، مدرک‌ها، و فیلم‌های اعتراف‌‌های وی را منتشر خواهد شد.

👈 نزار زاکا، متخصص ارتباطات که در ایران به جاسوسی برای آمریکا متهم‌ و به ۱۰سال زندان محکوم‌شده‌بود، اخیرا با پادرمیانی میشل ‌عون و به‌گفته‌مقاهای‌قضایی کشورمان با تایید حزب‌الله لبنان، سه‌سال پس‌از بازداشت‌اش از زندان آزاد شد و به لبنان برگشت.

👈 زاکا پس‌از رسیدن به لبنان، مدعی شد، بازداشت‌اش در ایران خودسرانه و شبیه به آدم‌ربایی بوده و هرگونه اتهام جاسوسی را رد کرد و به‌تندی از شرایط دوران زندان‌اش انتقاد کرد و در یکی‌دو گفت‌وگوی تلویزیونی مدعی‌شد که شکنجه‌شده.


🔴نخست وزیر ژاپن، آبه شینزو، گفته: «رهبر ایران به من گفت که طهران نیت (برنامه) ای برای ساخت سلاح هسته‌ای یا استفاده از آن ندارد.» / المیادین


🔴 نفت‌کش‌های هدف‌ قرارگرفته در دریای عمان کجایی بودند؟

▪️نفت‌کش‌هایی که خبر آمده ساعتی‌پیش در دریای عمان هدف‌قرار‌گرفته‌اند، یکی «Front Altair» بود با پرجم جزایر مارشال و دیگری «Kokuka Courageous» با پرچم پاناما بوده‌اند و کارکنان‌شان را بیرون می‌آورند.

▫️یکی از نفت‌کش‌ها از ابوظبی نفت بار زده‌بود و یکی هم از عربستان بار زده‌بود و به سنگاپور می‌رفت.


🔴 یکی از دو نفت‌کش هدف قرار گرفته در دریای عمان در حال غرق شدن است/ خبرگزاری صداوسیما


🔴 شبکه اسکای‌نیوز، نزدیک به امارات، خبر داده گروه امنیت دریایی بریتانیا گزارش داده اکنون از وقوع حادثه‌ای برای یک کشتی نفت‌کش در خلیج عمان اطلاع دارد.


📣 آیت‌الله‌ خامنه‌ای، امروز صبح با آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، دیدار کرده‌اند/ عکس: ,وب‌سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌خامنه‌ای


🔴 حمله به تانکر بزرگ نفت‌ در دریای عمان

▪️خبرگزاری فارس و العالم، شبکه‌ عربی‌زبان صداوسیما، العالم، و شبکه المیادین مدعی‌شده‌اند دو نفت‌کش بزرگ در دریای عمان، حمله شده و چندین صدای انفجار در این منطقه شنیده شده.

▫️فارس نوشته بندرهایی در امارات و پاکستان، پیام درخواست کمک یک نفت‌کش را که بدان حمله‌شده و آتش گرفته دریافت کرده‌اند.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️سخن‌گوی وزارت‌امورخارجی ژاپن گفته بعید می‌داند نخست‌وزیر کشورش از حسن‌روحانی برای شرکت در نشست جی‌۲۰، سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان، دعوت کرده‌ باشد.

👈 برخی رسانه‌ها دیروز احتمال دادند آبه شینزو درپی آن‌است‌که رئیس‌جمهور ایران را برای دیدار با دونالد ترامپ به نشست جی‌۲۰ در ژاپن ببرد.

▪️جوادظریف درباره گفت‌وگوهای دیروز رئیس‌دولت‌های ایران و ژاپن در تهران گفته ایران درخواستی برای میان‌جی‌‌گری به کسی نداده و تنها به گفت‌وگو با دوستان‌مان مشغول‌ایم.

▪️شدت خشونت پلیس هنگ‌کنگ علیه ده‌ها هزار معترض به یک لایحه ‌قضایی جدید چنان بوده که در ساختمان‌های دولتی در بخش اقتصادی این کشور بسته‌شده و بررسی لایحه‌تازه عقب افتاده.

👈 اگر لایحه قضایی تازه به‌خواسته‌ دولت تصویب شود، کسانی‌که مظنون‌اند در چین جرمی کرده‌اند، برای تحقیق به چین تحویل می‌شوند- مردم هنگ‌کنگ می‌گویند استقلال قضایی هنگ‌کنگ با این کار به خطر می‌افتد.

▪️دونالد ترامپ در یک‌ گفت‌وگوی تلویزیونی گفته اگر در یک کارزار انتخاباتی یک قدرت خارجی اطلاعاتی علیه رقیب‌اش به او بدهد، از آن‌ برای خراب‌کردن رقیب‌اش بهره می‌گیرد و اگر خطری داشت، در ضمن آن را به پلیس فدرال هم گزارش می‌دهد.

▪️ترامپ پس‌از دیدار با رئیس‌جمهور لهستان گفته به این فکر می‌کند که هزار نیروی‌نظامی به این این کشور بفرستد. لهستان از آمریکا خواسته یک پایگاه همیشگی در آن دیار راه‌ بیندازد که نام‌اش را «قلعه ترامپ» بگذارد.

▪️هشت‌نفر در شیراز به‌سبب نوشیدن مشروب‌‌الکلی دست‌ساز مسموم، در بیمارستان «حضرت علی‌اصغر» شیراز بستری شده‌اند.

خواستگار جوانی در روستای کوهریز‌گلو در قلعه‌گنج کرمان، چون از خانواده دختر جواب رد شنید، آن‌ها را به رگبار بست؛ مادر و برادر دختر را سخت زخمی‌کرد و پدرش را کشت و فرار کرد.


📣 ۱۰سال گذشت؛ یک عمر است؛ ببینید نامزدهای انتخابات ۱۳۸۸؛ میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمود احمدی‌نژاد و محسن رضایی چگونه در وزارت کشور

در انتخابات جنجالی آن‌سال شرکت کردند/ AP


📣 پیکر علی‌رضا شیرمحمدعلی امروز به خاک سپرده شده؛ شیرمحمدعلی، که به اتهام توهین به مقدسات، توهین به رهبرانقلاب و امام‌خمینی و تبلیغ علیه‌نظام در فضای مجازی در زندان فشافویه بود با ضربه‌های چاقوی دو زندانی متهم به قتل عمد، کشته‌شد.


📣 خبرگزاری فارس: دو متهم به کشتن زندانی‌ سیاسی در فشافویه دادگاهی می‌شوند

▪️خبرگزاری فارس‌به‌نقل‌از دادستانی تهران خبر داده کیفرخواست دو زندانی‌ای که متهم‌اند با چاقو علی‌رضا شیرمحمدعلی، زندانی‌سیاسی، را در زندان فشافویه‌ی تهران کشته‌اند، یکی با اتهام قتل عمد و دیگر با اتهام معاونت در قتل عمد و «ضرب‌وجرح» عمدی‌ای که به مرگ نینجامیده صادر شده.

▫️خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، نوشته شیرمحمدعلی با ضربه‌های تیزی، زخمی شده و سپس جان داده.

👈 پریشب خبر رسید که علی‌رضا شیرمحمدعلی زندانی ۲۲ساله‌ای که به ‌اتهام «توهین به مقدسات، توهین به امام و رهبرانقلاب و تبلیغ علیه نظام» به‌هشت‌سال زندان محکوم‌شده‌بود، از سوی دو زندانی عادی دیگر با نام‌های خلیل‌زاده و شجاع‌زاده، در تیپ یک بند ۱۱ زندان تهران‌بزرگ در فشافویه کشته‌شده.

@roozAroooz_media


⁣#تحلیل_روز

✋ حرف‌حساب نخست‌‌وزیر ژاپن چه بود؟

👈 چرا شنیزو به‌جای اشاره به آخرین سفر یک رئیس‌دولت ژاپنی در سال ۱۳۵۷ به سفر خویش در سال ۱۳۶۲ اشاره کرد؟

▪امروز تا پیش‌از آن‌که آبه ‌شینزو، مرد ژاپنی سخن نگفته‌باشد، رسانه‌های داخلی و خارجی بسیاری حدس می‌زدند شنیزو چه هنر نهفته‌ای دارد و چه ارمغان آورده؛ از روزنامه جوان تا نیویورک‌تایمز؛ و همه کم‌وبیش حدس می‌زدند او را برای میان‌جی‌گری به تهران آمده.

▫ هرچند جوان، روزنامه نزدیک به سپاه، مثل بسیجی‌هایی که امروز در فرودگاه مهرآباد تهران تجمع کرده‌بودند، به آبه هشدار می‌دادند که اگر برای میان‌جی‌گری به تهران آمده، وقت تلف می‌کند و نیویورک‌تایمز معتقد بود که مقام‌های ایران از مقام‌ژاپنی انتظار دارند میان ایران و آمریکا پادرمیانی کند.

▪اما بیایید ببینیم از لابه‌لای حرف‌های امشب نخست‌وزیر ژاپن در‌ نشست خبری مشترک‌اش با حسن‌روحانی حدس بزنیم او برای چه به تهران آمده.

۱⃣ آبه شینزو، گفت شاید حرف‌های من برای شما ایرانی‌ها و احتمالا زودتر از همه ما ایرانی‌ها، مقام‌های سیاسی ایرانی که پیش‌ روی‌اش ایستاده‌بودند، خوش‌آیند نباشد؛ چرا؟

▫شاید چون دقیقه‌ای بعد هشدار دارد اوضاع خاورمیانه اصلا خوب نیست، تنش روبه افزایش است و احتمال دارد جنگ برپا شود.

▫همه می‌دانیم که مقام‌های لشکری و کشوری در ماه‌های اخیر اصرار دارند که جنگ روی نمی‌دهد و وقتی نخست‌وزیر ژاپن می‌گوید بعید نیست جنگ شود، احتمالا حرف‌اش خوش‌آیند نباشد.

▫شینزو، علنا گفت که به نفع ژاپن نیست در خارومیانه جنگ دربگیرد و آمده که جلوی چنین جنگی را بگیرد.

۲⃣ راستی؛ شینزو می‌توانست به این نکته ببالد که نخستین رئیس‌دولت‌ژاپنی‌است‌که پس‌از انقلاب به ایران آمده و حتی سر دولت ایران منت بگذارد که در این اوضاع حاضرشده به ایران بیاید.

▫اما جالب‌است‌که شینزو از خیر این نکته گذشت و به‌جای آن اشاره کرد که بار دوم است که او به ایران آمده و در سال ۱۳۶۲، هم، در مقام دست‌یار پدرش، که وزیر امورخارجی وقت ژاپن بوده، دیگر به ایران آمده.

▫او به تلاش پدرش و ژاپن در دوران جنگ ایران و عراق برای پادرمیانی میان ایران و عراق اشاره کرد تا تلویحا بگوید اوضاع خاورمیانه به‌همان‌اندازه دهه ۶۰ به جنگ نزدیک است.

۳⃣ آبه شینزو، به اهمیت نقش تاریخی- باستانی ایران در خاورمیانه و بلافاصله به اهمیت میانه‌روی در اسلام اشاره کرد تا بگوید اگر ایران واقعا خودش را مهم می‌داند، اگرچه سخت‌ است ولی باید میانه‌روی پیش بگیرد.

۴⃣ نخست‌وزیر ژاپن، وزیرامورخارجی آلمان و کسی که سفرش به ایران کم‌تر دیده شده یعنی فرستاده ویژه سنگاپور، که نماینده سه‌کشور نزدیک به آمریکا هستند، از ایران خواسته‌اند که به برجام پای‌بند بماند.

▫شینزو امشب به فتوای رهبرانقلاب درباره حرام‌بودن ساختن بمب هسته‌ای هم اشاره کرد و از ایران خواست از برجام بیرون نرود.

۵⃣ در پایان او مژده داد که احتمالا به‌زودی دوباره حسن‌روحانی را در ادامه روند تلاش برای صلح (بخوانید تنش‌زدایی میان ایران ‌و آمریکا) می‌بیند؛

▫یعنی یا ژاپن می‌خواهد همین تلاش دیپلماتیک را ادامه دهد تا لااقل سرعت تنش و درگیری را کند کند و نگذارد اوضاع بدتر شود یا به هدف‌های بزرگ‌تری می‌اندیشد؛ مثلا دیدار سه‌جانبه میان مقام‌های ارشد ژاپنی، ایرانی و آمریکایی.


📣 نخست‌وزیر ژاپن: من آمده‌ام به ایران که جلوی جنگ در خاورمیانه را بگیرم

👈 مهم‌ترین حرف‌های آبه شینزو در نشست خبری مشترک با حسن‌روحانی

▪️آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن، امروز پس‌از دیدار با حسن‌روحانی، به خبرنگاران گفت: «برخی حرف‌های‌ام برای مردم شاید به گوش‌های شما خوش‌نواز نباشد، اما چون آرزو دارم پشتوانه شما بشوم، جسارتا این حرف‌ها را خواهم گفت.»

▪️او گفته: «الان در خاورمیانه تنش رو به افزایش است و تحلیل‌گران احتمال می‌دهند درگیری تصادفی روی دهد ولی باید جلوی آن را گرفت.

▫️ژاپن دوست ندارد جنگی در منطقه خاورمیانه اتفاق بیفتد سفر من به ایران نیز به همین دلیل روی داده؛ ثبات در این منطقه برای رونق اقتصادی جهان مهم است.

▪️ایران از زمان باستان، کشور بزرگ خاورمیانه بوده و خواهد بود و برای اینکه برای اینکه صلح و ثبات برپا کنیم، ایران بابد نقش سازنده‌اش را بازی کند.

▫️دین اسلام هم دین صلح و تسامح است. همیشه از معنویت اسلام و میانه‌روی در این دین خوش‌ام آمده.

▪️ این‌که ایران هم‌کاری با آژانس انرژی اتمی ادامه می‌دهد، بسیار مثبت است و قویا می‌خواهم هم‌چنان به برجام پای‌بند بماند.

▪️از این پس نباید ناامید شد و باید نقش حداکثری‌مان را بازی نخستین‌گام را برداشتیم. امیدوارم شما را به‌زودی ببینم و مطمئن‌ام که این «به‌زودی» برآورده‌ می‌شود.»