روزآروز

روزآروز

📣 بهرام پارسایی نماینده اصلاح‌طلب شیراز در مجلس می‌گوید حضور نیروی نظامی خارجی در خاک ایران بدون اجازه‌گرفتن از نمایندگان مردم در مجلس، زیرپا گذاشتن آشکار قانون اساسی است؛ «مرزهای کشور حرمت دارند.» / توییتر پارسایی


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️فرمانداری آبادان خبر داده که کاروان نیروهای حشد‌الشعبی عراق، همراه با ابزارهای مهندسی و ماشین‌های سنگین راه‌سازی به آبادان آمده‌اند تا جلوی سیل را بگیرند و به‌ویژه جاده آبادان-ماهشهر را ایمن کنند.

▫️آن‌ها می‌کوشند کاری کنند سیلاب شمال آبادان و تالاب شادگان را از پل‌ها و دریچه‌های این آزادراه، سریع‌تر به دریا برسانند.

▪️دو خودرو هم که گویا از هشدارها درباره آب‌گرفتگی آزاده‌راه اهواز-آبادان باک‌شان نبوده، در این راه می‌راندند و در آب غرق‌شدند- ماموران راهداری، سرنشینان آن‌ها را نجات دادند.

▫️یک خودروی ون که به‌نوشته ایرنا زائران عراقی را هم‌راه داشته، بر اثر بارندگی و لیز بودن زمین، در جاده ملایر به اراک، چپ کرد و ۹سرنشین آن آسیب دیدند.

▪️سازمان خواروبار جهانی، فائو، اعلام کرده وضع ایران را فعلا از زرد به نارنجی تغییر داده. یعنی حمله ملخ‌ها به ایران و گستردگی آن می‌تواند آسیب جدی به باغ‌ها و کشت‌زارها وارد کند.

👈در روزهای اخیر دسته بزرگی از ملخ‌ها بعد از بارندگی‌ها و سوار بر باد موافق و مرطوبی که از عربستان به ایران می‌وزد، راهی ایران شده‌اند و شش‌استان را درگیر کرده‌اند.

▪️صدها هزار صورت‌حساب راننده‌های شرکت تاکسی‌رانی اینترنتی «تپسی» لو رفته که اطلاعات شخصی، ازجمله نام و نام‌خانوادگی، شماره ملی راننده‌های این شرکت و تاریخ صورتحساب‌ها را دربرمی‌گیرد.

▫️وزیر ارتباطات هم در توییترش این ماجرا را تایید کرده و گویا مرکز ملی ماهر وزارت ارتباطات دوباره بانک‌داده‌های کذایی را امن کرده.

▫️تپسی پذیرفته اطلاعات لورفته روی «سرورهای جانبی» این شرکت نگه‌داری می‌شده و به۶۰هزار راننده‌ای این شرکت ربط داشته و کسی به اطلاعات مسافران و سفرها دست‌رسی ندارد.

▫️تپسی هم به تحریم‌ها متوسل شده و گفته با «محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های فناوری روبه‌رو است.»

▪️اینستاگرام دوباره صفحه‌های ابراهیم رئیسی و علی‌اکبر ولایتی را باز کرده و گفته در موج بستن صفحات مربوط به سپاه و سپاهیان، اشتباه‌کرده و صفحه‌های این دو مقام را بسته.

▪️گزارش ۴۴۸صفحه‌ای رابرت مولر، بازرس‌ویژه تحقیق درباره تبانی انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در سال ۲۰۱۶، با سانسور بخش‌هایی از آن منتشر شد.

▫️در گزارش مولر آمده که «نشانه مجرمانه‌ای از تبانی انتخاباتی ترامپ و روسیه پیدا نکرده؛

▫️و البته نتوانسته به‌این‌نتیجه‌برسدکه آیا ترامپ به‌دنبال جلوگیری از اجرای عدالت بوده یا نه اما از این بابت او را تبرئه هم نمی‌کند.»

▫️اما مولر به‌صراحت قید کرده: ترامپ زمانی با وکیل کاخ‌سفید تماس گرفته تا راهی برای اخراج مولر با ادعای «تضاد منافع» بیابد و وکیل کاخ‌سفید هم ترجیح داده از کارش کناره بگیرد.

▪️جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، در گردهمایی کارگران اعتصابی فروش‌گاه‌های زنجیره‌ای بزرگ «استاپ اند شاپ» گفته که کشور را پس می‌گیریم و کارگران و طبقه‌متوسط از یک‌دیگر در این مسیر پشتیبانی کنند.

👈گمان می‌رود که بایدن یکی‌از نامزدهای اصلی حزب‌دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ باشد.

▪️وزارت دفاع آمریکا، موشک‌ها و سامانه‌های تاکتیکی پیش‌رفته و نیز مهمات به عراق، و البته بحرین و سنگاپور خواهد فروخت.

⚽️در بازی‌های برگشت دور یک‌چهارم‌پایانی لیگ‌اروپا، دومین لیگ‌باشگاهی‌ قاره اروپا، چلسی، اسلاویا پراگ را برد و فرانکفورت آلمان، در یک بازی حساس، بنفیکای پرتغال را به‌کمک گل زده‌ در خانه‌حریف برد تا برای رسیدن‌به‌فینال، حریف چلسی باشد.

▫️آرسنال، ناپولی ایتالیا، و والنسیای اسپانیا، تیم‌ هم‌میهن‌اش، ویا‌رئال، را بردند و در نیمه‌پایانی حریف هم شدند.


📣 همه بازنشستگان علاوه‌بر حقوق‌شان ۴۰۰هزارتومان افزایش حقوق گرفته‌اند اما ممکن‌است مجبور شوند پس‌اش بدهند

▪️میعاد صالحی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، گفته فرمول افزایش حقوق بازنشستگان هنوز روشن نشده ولی حقوق فروردین همه بازنشستگان زیرپوشش این صندوق، برابر است‌با حقوق پارسال‌شان به‌علاوه ۴۰۰هزارتومان که با موافقت‌دولت به صورت علی‌الحساب برای‌شان واریز شده.

▫️او افزوده: «پس از روشن‌شدن فرمول نهایی افزایش حقوق و ابلاغ آن از سوی دولت که به‌آگاهی همه مردم می‌رسد، حکم‌های جدید صادر می‌شود و افزایش قطعی حقوق سال جاری از اول فروردین اعمال می‌شود/ فارس

👈 با این حساب اگرچه ۴۰۰هزارتومان برای همه واریز شده اما اگر افزایش حقوق برخی بازنشستگان طبق فرمول جدیدی که دولت اعلام‌خواهدکرد، کم‌تر از ۴۰۰هزارتومان‌ باشد، احتمالا از حقوق اردیبهشت آن‌ها آن‌چه در فروردین اضافه گرفته‌اند، کسر می‌شود.


📣 سهمیه‌بندی بنزین از رگ‌ گردن به ‌شما نزدیک‌تر شد؛ هر خودروی شخصی ۶۰ لیتر

▪️اردشیر دادرس، رئیس‌ انجمن جایگاه‌داران گاز سی‌ان‌جی، گفته که قیمت سی‌ان‌جی از اول خرداد امسال از ۴۱۵تومان کنونی به ۴۵۴‌تومان افزایش خواهد داشت.

▫️این مقام صنفی گفته هم‌زمان با گرانی سی‌ان‌جی، بنزین هم سهمیه‌بندی‌ می‌شود؛ ۶۰لیتر برای خودروهای شخصی و ۱۸۰ لیتر برای خودروهای عمومی که البته از سهمیه خودروهای دوگانه‌سوز، کاسته می‌شود.


📣 محمد خاتمی: امیدواریم اقدام تلخ علیه سپاه، فضای امنیتی سال‌های اخیر را پایان دهد

▪️محمد خاتمی، لیدر جریان اصلاحات و رئیس‌جمهور پیشین، درباره تروریستی‌خوانده‌شدن سپاه از سوی آمریکا گفته: «سپاه یک نهاد نظامی رسمی در قانون اساسی ماست و جایگاه مهمی دارد و این کار آمریکا بسیار خطرناک است.

▪️سپاه برآمده از متن انقلاب و در کنار مردم است و در دوره اخیر، مبارزه‌اش با تروریسم برای همه آشکار بوده.

▫️حتی ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش به‌روشنی از سپاه به‌عنوان گروهی که با داعش می‌جنگد، نام برد و رقیب‌اش را متهم کرد که شما داعش را ساختید و سپاه و ارتش سوریه در جنگ با داعش‌اند اما امروز همین سپاه را به عنوان نهاد تروریستی معرفی می‌کند.

▫️ آنچه درباره سپاه انجام داده‌اند، جمهوری اسلامی را از اهداف بلند و بزرگ خود از جمله مبارزه با ترور و تروریسم بازنخواهد داشت.

▪️امیدواریم این اقدام تلخ که سبب هم‌دلی بیش‌تر شد، مقدمه‌ای باشد که از وضع و فضای امنیتی سال‌های گذشته بیرون بیاییم و سال بهتری داشته باشیم.» / خاتمی مدیا به‌نقل‌از سخن‌رانی خاتمی در نخستین نشست بنیاد باران در سال ۱۳۹۸

👈 بنیاد باران، مؤسسه‌ای غیردولتی است که محمد خاتمی پس‌از پایان ریاست‌جمهوری‌اش همراه‌با چندتن از وزیران و استان‌داران دولت‌اش راه‌انداخت که کارش بررسی مسائل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی است.

@roozArooz_meida


✋سلام و روزتان‌ به‌خیر

👈 این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتراست درباره امروز ۲۸فروردین ۱۳۹۸خورشیدی بدانید؛

☁️آسمان بیش‌تر جاهای کشور، جز در شمال‌غرب، آفتابی است و هوا گرم‌تر می‌شود.

آسمون‌تهرون هم نیمه‌ابری است و دم‌به‌دم ابری‌تر می‌شود و بعید نیست، رگبار بهاری بر پاتخت بزند.

▪️امروز ‌هیات دولت جلسه دارد و باید دید خبرها درباره دونرخی‌شدن قیمت سوخت تایید می‌شود یا نه.

▪️ظریف پس‌از سفر به سوریه، امروز به ترکیه می‌رود و احتمالا ماجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران و نیز اختلاف‌ها میان سوریه و ترکیه از موضوع‌های گفت‌وگوهای سیاسی با مقام‌های ترک است.

⚽️در لیگ‌برتر فوتبال، ذوب‌آهن، با علی‌منصوریان که همیشه تیم‌های‌‌اش گربه‌سیاه پرسپولیس بوده‌اند، میزبان پرسپولیس که در کورس قهرمانی است- ساعت ۱۸ شبکه سه.

▫️استقلال هم که در کورس قهرمانی، هفت‌امتیازی از پرسپولیس عقب‌است، در تهران از ماشین‌سازی‌، هم‌شهری تراکتورسازی، رقیب‌اش در بالای جدول بازی دارد- ساعت ۲۰:۳۰ شبکه سه.

⚽️ در آخرین‌شب دور یک‌چهارم‌پایانی لیگ‌قهرمانان اروپا، لیورپول در زمین پورتو بازی دارد و بازی رفت را ۲ به هیچ برده.

▫️منچسترسیتی هم از تاتنهامی میزبانی می‌کند که در بازی رفت یک به هیچ به او باخته. بازی نخست را شبکه ورزش و دومی را شبکه سه از ساعت ۲۳:۳۰ پخش می‌کنند.

📌امروز در تقویم:

▪️مصادف‌است‌با سال‌مرگ گابریل گارسیا مارکز، نویسنده بزرگ کلمبیایی.

👈مارکز، مثل اکثر داستان‌نویسان آمریکای لاتین، از سبک رئالیسم جادویی پیروی می‌کرد ولی سرآمد این مکتب است.

👈مهم‌ترین اثر او که سال‌ها پیش با ترجمه‌ای جذاب از بهمن فرزانه به فارسی منتشر شده، «صدسال تنهایی» است که به‌تعبیر برخی منتقدان ادبی، بهترین رمان جهان است.

▪️مصادف‌است‌با پنجاه‌ساله‌شدن حمید فرخ‌نژاد، بازیگر آبادانی سینما، تئاتر و تلویزیون.

👈فرخ‌نژاد با بازی چشم‌گیرش در «عروسی‌آتش» شناخته شد و سیمرغ جشنواره فجر را برد و بعدا نقش‌های جذاب دیگری هم بازی کرد: مثلا در به‌رنگ‌ارغوان (حاتمی‌کیا)، چهارشنبه‌سوری (فرهادی)، آتشکار (یوسفی) یا خوب‌، بد، جلف (قاسم‌خانی).

▪️مصادف‌است‌با سالگرد اعدام سعید حنایی، قاتل زنجیره‌ای مشهدی که از امرداد ۷۹ تا یک‌سال بعد، ۱۶زن را که اغلب به تن‌فروشی مجبور بودند، با انگیزه پاک‌سازی شهر از این گناه‌کاران کشت.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️یک‌نفر دیگر در روان‌آب‌های استان گلستان در نزدیکی بندرترکمن، غرق شد و درگذشت تا شمار جان باختگان سیل اخیر در این استان به ۱۱تن برسد.

▪️رویال میل، اداره پست بریتانیا، اعلام‌کرده توقف فرستادن نامه و بسته‌های پستی به ایران، از آن‌رو است‌که شرکت پیمان‌کار این اداره خدمات‌اش را برای ایران قطع کرده و حالا این اداره دنبال پیمان‌کار تازه است.

👈چندروز پیش اداره پست بریتانیا اعلام‌کرد که به سبب تحریم‌ها، دیگر نامه یا بسته‌ای به ایران نمی‌فرستد.

▪️سخن‌گوی رجب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در آمریکا گفته که ترکیه واردات نفت‌اش را از ایران کاسته اما از آمریکا خواسته معافیت‌‌اش از تحریم نفت‌ایران را تمدید کند.

▪️امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، قول داده که بنای کلیسای نوتردام را که‌ بخشی از آن در آتش سوخت، ظرف پنج‌سال بازسازی کند.

▫️چندین شرکت و رهبران صنایع قول داده‌اند که روی هم بیش‌از ۹۰۰میلیون دلار برای بازسازی این کلیسای ۸۰۰ساله کمک کنند.

▪️دونالدترامپ قطع‌نامه کنگره آمریکا را برای قطع حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را وتو کرد.

▪️بنیامین‌نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، می‌گوید بابت پیروزی پارلمانی‌اخیرش، پیام‌های تبریک بسیاری از رهبران جهان اسلام و کشورهای عربی دریافت کرده.

▪️فدریکا موگرینی، مسوول سیاست‌خارجی اروپا، تاکید کرد که اتحادیه‌اروپا حاکمیت اسراییل بر سرزمین‌هایی که پس‌از ۱۹۶۷ اشغال کرده، از جمله بلندی‌های جولان سوریه را به‌رسمیت نمی‌شناسد و شهرک‌سازی‌های اسراییل در کرانه‌باختری رود اردن را غیرقانونی‌ می‌داند.

▪️مجلس مصر تصویب کرده که دوره ریاست‌جمهوری عبدالفتاح‌ سیسی، رئیس‌جمهور کنونی این کشور، ۶ساله شود و بتواند یک‌دوره دیگر هم نامزد ریاست‌جمهوری شود.

👈دوران ریاست‌جمهوری سیسی، سال ۲۰۲۲ تمام می‌شود و قانونا دیگر نمی‌تواند نامزد انتخابات شود.

▪️دادگاهی در بحرین ۱۳۸نفر را به‌اتهام هم‌کاری با سپاه‌پاسداران، حزب‌الله لبنان و هم‌دستی با حزب‌الله بحرین، سلب تابعیت کرده و به زندان‌هایی از سه‌سال تا حبس‌ابد محکوم کرد.

▪️دونالد ترامپ، در توییتی نوشت که احتمالا برنی سندرز دیوانه و جو بایدن خواب‌آلود دوفینالیستی‌اند که یکی‌شان باید با بهترین اقتصاد تاریخ آمریکا رقابت کنند.

👈سندرز، سناتور چپ‌گرا برای نامزدی حزب‌دمکرات در انتخابات ۲۰۲۰ اعلام آمادگی‌کرده و بایدن، معاون اوباما، هم بعید نیست نامزد شود.

▪️دادگاه عالی ژاپن، حکم کرده دولت این کشور ۲۲میلیون‌دلار غرامت به بیش‌از سه‌هزار و چهارصد نفری‌که دور و بر پایگاه هوایی آمریکا در اوکیناوای ژاپن می‌زیند و از سروصدای این پایگاه شکایت کرده‌اند، بپردازد.

▪️صدف خادم، بوکسوز زن تاریخ‌ساز ایران، که قرار بود امروز به ایران برگردد، سفرش را عقب انداخته و روشن‌نیست به ایران برگردد یا نه.

👈خادم، چندروز پیش، یک بوکسور فرانسوی را در سه‌راند برد؛ نخستین برد در نخستین مسابقه بوکس برای زنان ایرانی. اما فدراسیون بوکس اعلام‌کرد مسوولیت این مسابقه برعهده خادم است و به فدراسیون ربطی ندارد.

⚽️یوونتوس در بازی برگشت دور یک‌چهارم‌پایانی لیگ‌قهرمانان‌اروپا در خانه، ۲ به یک به آژاکس ‌هلند باخت و حذف‌شود- در مجموع‌ ۳ به ۲ باخت.

▫️در دیگر بازی هم بارسلونا، در خانه با درخشش مسی، ۳ به هیچ و در مجموع رفت‌وبرگشت، ۴ به هیچ، منچستریونایتد را برد.


🗞 مرور روزنامه‌های صبح| نتردام آتش‌گرفت و فروریخت درست مثل پلاسکو

➕کیهان و روزنامه‌های اصول‌گرا یادآوری می‌کنند که در آتش‌سوزی پلاسکو و در سیل امسال، رسانه‌ها و سلبریتی شروع‌کردند به انتقاد و حمله به مدیریت‌شهری قالیباف و انتقاد از نظام ۴۰ساله اما در پاریس، نتردام با آن عظمت فروریخته، ولی فرانسوی‌ها به روی‌ خودشان هم نیاوردند و به مسوولان و نظام‌شان حمله نکردند- کیهان از کجا مطمئن است؟

➕یک روزنامه اقتصادی به‌بررسی سهم سالانه هر ایرانی و سهم طبقات پردرآمد و کم‌درآمد از یارانه‌هایی که دولت به مردم می‌دهد پرداخته.

➕در ضمن یک‌روزنامه به بررسی بحرانی جدیدتر از سیل پرداخته که در راه‌است؛ حمله ملخ‌ها.

#مطبوعات

⚡️برای مرور روزنامه‌هادر موبایل‌تان روی دکمه INSTANT VIEW بزنید👇

http: //bit. ly/۲IlWgra


📣 هلال احمر: از سعیدقاسمی، سردار سپاهی، شکایت می‌کنیم

👈 بنابر اطلاعیه هلا‌ل‌احمر، قاسمی به سو‌ءاستفاده نظامی از لباس هلا‌ل‌احمر ایران اقرار کرده

▪️جمعیت هلال احمر اعلام کرده از سعید قاسمی، از فرماندهان پیشین سپاه‌پاسداران به‌دلیل اقرار و اعتراف‌به بهره‌‌گرفتن از یونیفرم هلال احمر ایران برای هدف‌های نظامی در جنگ بوسنی برای پوشاندن کارهای نظامی، شکایت کرده.

▫️در اطلاعیه هلال‌احمر امروز آمده‌که «این جمعیت اجازه استفاده از لباس‌اش را به نیروهای نظامی نمی‌دهد؛ چراکه «این نهاد بین‌المللی بنابر کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو در درگیری‌های مسلحانه بی‌طرف است.

اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعیت هلال احمر ایران در مسیری ناسازگار با اصول این نهاد بین‌المللی سوءاستفاده کرده، قطعا بدون اجازه این جمعیت بوده و قطعا اجازه چنین کاری هم داده نمی‌شد.» / ایران‌آنلاین

👈 قاسمی در گفت‌وگویی ویدیویی با نام «رو در رو»، که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، گفته از نیروهایی بوده که در زمان جنگ بوسنی در دهه ۱۹۹۰ میلادی در پوشش هلال احمر «برای آموزش نظامی نیروهای مجاهدین» به منطقه بالکان رفته‌بوده و «با القاعده‌ای‌ها باهم بودیم. از ما استیل گرفتند. با مجاهدین سراسر دنیا یگان‌های جهادی تشکیل دادیم» و کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان، در آن زمان آن‌ها را «لو داده.»

👈 انتشار این گفت‌وگوی ویدیویی از چهره جنجالی با سابقه‌ سپاهی درست در روزهایی روی داد که سپاه از سوی آمریکا به فعالیت‌های تروریستی متهم می‌شد

👈و نیز این ویدیو جنجالی به‌طرز عجیبی هم‌زمان شده با این که هلال‌احمر و مقام‌های دولتی کشورمان می‌گویند تحریم‌های غیرانسانی، سبب‌شده کانال‌‌های مالی برای هلال‌احمر ایران برای دریافت کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان کشورمان بسته‌باشد.


📣 صداوسیما برای سوریه و آفریقا شبکه تلویزیونی راه‌انداخت

▪️صداوسیما امروز شبکه تلویزیونی «العالم سوری» که حدود یک‌سال و دو‌سه‌ماه‌است، پخش آزمایشی داشته و احتمالا ویژه سوریه است و نیز شبکه «هوسا تی‌وی» که یک تلویزیون ۲۴ساعته برای قاره آفریقا است، راه‌انداخته/ خبرگزاری صداوسیما


📣 اینستاگرام: صفحه‌های فرماندهان سپاه را بستیم؛ به‌خاطر تروریست‌خوانده‌شدن سپاه

▪️سخن‌گوی اینستاگرام در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی بستن حساب برخی مقام‌ها و کادرهای ارشد سپاه پاسداران را تایید کرده.

▫️این مقام اینستاگرام افزوده: «ما در چارچون محدودیت‌های قانون‌های تحریمی آمریکا کار می‌کنیم و با مقام‌های دولتی مربوط، هم‌کاری می‌کنیم تا مطمئن شویم که تعهدات قانونی‌مان، ازجمله درباره تروریست به‌شماررفتن سپاه به‌جا می‌آوریم.»

👈 از صبح تاکنون، صفحه‌های قاسم‌سلیمانی، عزیز جعفری، محمدباقری، موسی کمالی، عزت‌الله‌ ضرغامی، باقر قالیباف و حتی صفحه‌انگلیسی وب‌سایت حفظ‌ونشر آثار آیت‌الله‌خامنه‌ای در اینستاگرام بسته‌شده‌.


#سوال_روز

🤔 امروز کدام‌ نماینده‌های مجلس به طرح دفاع مجلس از سپاه در برابر آمریکا رای مخالف دادند؟ چرا و به چه دلیل؟

▪️در جلسه امروز عصر مجلس، کلیات طرح دو فوریتی «اقدام متقابل ایران علیه اعلام نام سپاه به عنوان سازمان تروریستی از سوی آمریکا» با ۲۰۴ رای تصویب شد.

▫️آمار مانیتور مجلس نشان می‌داد که ۲۰۷نماینده در صحن‌مجلس حضور داشته‌اند و ۲۰۶نفر رای داده‌اند؛ ۲۰۴نفر موافق و دونفر هم رای مخالف.

▪️این‌که چه‌کسانی در مجلس به هر طرح یا لایحه رای مخالف و موافق داده‌اند، هیچ‌گاه اعلام نمی‌شود چون رای نمایندگان محرمانه است.

▫️اما در روند بررسی این طرح، امروز سه نفر از نمایندگان اصول‌گرای نزدیک به جریان پایداری به‌عنوان مخالف سخن گفتند و احتمال دارد یک نفری که امروز رای نداده و دونفری‌که رای مخالف داده‌اند، همین سه نفر باشند.

▪️اما فکر می‌کنید علت مخالفت این سه نماینده با طرح چه بود؟ بیایید از زبان خودشان بخوانیم.

۱️⃣ حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر، گفته: «این طرح قوی نیست؛ ما نیز باید کل ارتش آمریکا را در فهرست‌تروریستی، به‌عنوان نقطه هدف قرار می‌دادیم.

▫️در این طرح باید اختیار کامل به سپاه و نیروهای مسلح دیگر می‌دادیم تا اگر آمریکایی‌ها قصد داشتند علیه ما کاری کنند، نیروهای مسلح ما نیز در مقابل کاری بکنند.

▫️هرجایی‌که ببینیم منافع ما را هدف قرار می‌دهند، باید آن‌ها را نابود کنیم. باید توان موشکی را به بیش از دوهزارکیلومتر افزایش دهیم تا آن‌ها را در قلب کاخ‌سفید هدف بگیریم.

▫️واقعه طبس را فراموش نکنیم و بدانیم که خدا پشتیبان ما است و در آینده نیز چنین شرایطی وجود دارد.»

۲️⃣ محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده بافق و مهریز هم گفته: «نباید مصوبات بی‌رمق داشته باشیم؛ آن‌ها ما را می‌آزمایند؛ برنامه آمریکا درازمدت است و امروز باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که تمام نیروهای آن‌ها در خطر باشند و احساس نکنند که ما نیروی کم‌تری داریم.»

۳️⃣ ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان، هم گفته: «این طرح ضعیف است. اگر روزی‌که آمریکا از برجام رفت؛ رئیس‌جمهور دستور می‌داد از فردا صبح‌اش، غنی‌سازی ۲۰‌درصدی را شروع کنیم، آمریکا گستاخ نمی‌شد.

▫️اگر برخی مسوولان از وجود دو دولت با تفنگ و بی‌تفنگ و این‌که نمی‌توانیم به دو ارتش حقوق بدهیم، حرف نمی‌زدند، ترامپ دیوانه گستاخ نمی‌شد و سپاه را تروریست اعلام نمی‌کرد.

▫️اگر این طرح برای مقابله با طرح آمریکا است چرا بازرسی کشتی‌ها و هواپیماهای آمریکا در آن نیامده؟ آیا سکوت مجلس در این‌زمینه جز خیانت است؟ باید طرحی تصویب کنیم که لرزه بر اندام دشمنان بیندازد.» / با بهره از گزارش‌های «خانه‌ملت»


🔴 صفحه انگلیسی وب‌سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌خامنه‌ای هم دقیقه‌هایی پیش توسط اینستاگرام بسته شد


📣 برخی اعضای حزب‌الله لبنان هم در خوزستان حاضرند و برخی هم در راه ایران‌اند

▪️معین دقیق نماینده حزب‌الله لبنان در قم گفته: «حسن نصرالله از ارکان حزب‌الله لبنان خواسته که با تمام توان در امدادرسانی به سیل‌زدگان در کنار نیروهای جهادی، هلال‌احمر و نیروهای مسلح ایران باشند.»

▫️نماینده حزب‌الله افزوده: «هم‌اکنون شمار قابل‌توجهی از جوانان لبنانی در منطقه‌های سیل‌زده حاضرند و برخی دیگر از جوانان در حال سفر به این منطقه‌ها هستند.» / جماران


📣 عضو هیات‌رئیسان مجلس: آیا وزارت‌امورخارجی و وزارت‌کشور بر رفت‌وآمد نیروهای کشورهای همسایه در ماجرای سیل کنترلی دارند؟

▪️علی‌رضا رحیمی، نماینده اصلاح‌طلب ‌تهران و عضو هیات‌رئیسان مجلس، گفته تحریم‌‌ها سبب‌شده جلوی کمک‌های کانال‌های مالی بین‌المللی برای سیل‌زدگان گرفته شود و همسایگانی مانند ترکیه، عراق، کویت، عمان و … کمک‌هایی را داشتند.

▫️او افزوده: اما «آیا وزارت امورخارجی و وزارت کشور به‌عنوان رییس مدیریت‌بحران بر حضور نیروهایی از کشورهای همسایه نظارت دارند؟

▫️متوجه شدیم نیروهایی از کشورهای همسایه در کشور حضور پیدا کردند، آیا وزارت امورخارجی بر این رفت‌وآمدها نظارت دارد؟

▫️یک زن که گمان‌می‌رفته عضو داعش است اخیرا در ارومیه دستگیر شده؛ شاید نفوذی‌های بیگانه در پوشش کمک‌ انسان‌دوستانه به ایران بیایند که حساسیت وزارت امورخارجی و کشور را می‌طلبد. آیا برای حضور نیروهای خارجی در کشور ویزا صادر شده؟

▪️آیا وزارت‌امورخارجی، برای کنترل پرواز مستقیم میان تهران - کاراکاس که شرکت ماهان برقرار کرده، آماده است؟

▪️از وزارت امورخارجی و کشور توقع می‌رود گزارش حضور افراد کشورهای همسایه را به‌صورت ویژه تهیه کنند و به مجلس ارائه دهند وگرنه مجلس به‌سوی سؤال از وزیران می‌رود.» / ایرنا به‌نقل از گفت‌وگوی رحیمی با خبرنگاران پارلمانی

👈 اخیرا اعلام‌شد که نیروهای حشد‌الشعبی و یکی از تیپ‌های تشکیل‌دهنده آن، یعنی جنبش نجبای عراق که برای جنگ با داعش و از میان شیعیان عراق تشکیل شده‌اند و به سیاست‌های ایران نزدیک‌اند، از مرز ایران و عراق گذشته و در استان‌های خوزستان و لرستان به کمک‌رسانی به سیل‌زدگان مشغول‌اند.


📣 اینستاگرام چندین فرمانده سپاه بسته شد

▪️اینستاگرام به‌جز صفحه قاسم سلیمانی، صفحه برخی دیگر از کادرهای ارشد سپاه را از جمله عزیز جعفری، ‌ فرمانده‌کل سپاه و موسی کمالی، سرتیپ دوم سپاهی و رئیس اداره سرمایه‌انسانی ستادکل‌ نیروهای مسلح را از دسترس خارج کرد.


📣 فرمانده پلیس تهران می‌گوید بدحجاب‌ها حقوق شهروندی دیگران را زیرپا می‌گذارند و پلیس در برخورد با آن کوتاه نمی‌آید/ فارس


📣 سپاه یک درویش گنابادی را به‌اتهام هم‌دستی در قتل‌ یک بسیجی در خیابان‌ پاسداران دست‌گیر کرد

▪️سازمان اطلاعات سپاه‌پاسداران، می‌گوید: یکی از کسانی‌که در شهادت محمدحسین حدادیان، بسیجی‌ای که در ناآرامی‌های زمستان ۱۳۹۶ در خیابان پاسداران تهران شهید‌ شده‌بود، دست‌داشته، دست‌گیر کرده.

▫️سپاه نام‌ونشان این فردا را اعلام نکرده ولی گفته او را که «از عناصر اصلی و موثر فرقه‌ای ضاله است» و از روزهای آغازین اسفند ۱۳۹۶ فراری بوده، در حاشیه کرج شناسایی و دست‌گیر کرده/ باشگاه خبرنگاران جوان

👈 حسین حدادیان و یک بسیجی دیگر و نیز سه مامور پلیس، در درگیری با برخی درویش‌های گنابادی که در خیابان‌پاسداران و دور و بر خانه قطب این فرقه، نورعلی‌تابنده تجمع کرده‌بودند، جان باختند.

👈 محمد ثلاث، یکی‌دیگر از درویش‌های گنابادی سال گذشته به جرم این‌که با یک‌ اتوبوس، سبب جان باختن سه‌مامور شهید پلیس در آن درگیری‌ها شده‌بود، اعدام شد.


📣 تلویزیون که از بودجه عمومی و بیت‌المال اداره می‌شود با تعطیل کردن برنامه ۹۰ چه ‌قدر زیان مالی دیده؟ / مردم‌سالاری


📣 نام شجریان، فروغ، سایه و اخوان‌ثالث بر خیابان‌های تهران

شورای‌شهر تهران تصویب کرده خیابان فلامک‌ شمالی‌-جنوبی در شهرک‌ غرب (قدس) به‌نام محمدرضا شجریان، استاد آواز و موسیقی ایران، و خیابان‌هایی دیگر به‌نام فروغ فرخزاد، عمران صلاحی، اسماعیل شاهرودی، هوشنگ ابتهاج، اخوان‌ثالث، سیمین بهبهانی و سپانلو، شاعران معاصر، نام‌گذاری شود/ منبع: توییتر حسین‌نقاشی، معاون ارتباطات و امور بین‌الملل شورای شهر تهران


📣 هند می‌گوید موشک کروز «نیربای» را با توانایی همراه‌بردن کلاهک‌هسته‌ای و با برد هزارکیلومتر برای ششمین‌ در سال‌های اخیر آزموده.

▫️این موشک بومی دستاورد ۱۰سال کار هندی‌ها‌ است، در شش‌بار آزمایش، تاکنون سه‌بار موفق پرتاب شده و در پاسخ به موشک‌های کروز «بابور» پاکستان ساخته‌شده/ ایرنا


📣 دریاچه بزنگان، معروف به کل‌ بی‌بی در ۱۳۰کیلومتری مشهد، تنها اثر طبیعی ملی خراسان‌رضوی، که در آستانه نابودی و خشک‌شدن‌ بود با بارندگی‌های اخیر در شرق کشور، احیا شده و ۳۵سانتی‌متر ارتفاع آب در آن افزایش داشته/ایرنا اداره محیط‌زیست خراسان‌رضوی


📣 اینستاگرام صفحه‌رسمی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، را در این شبکه اجتماعی بست.


✋سلام و روزتان‌به‌خیر

👈این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتر است درباره امروز ۲۷فروردین ۱۳۹۷خورشیدی بدانید؛

☁️ در خراسان رضوی بارش پراکنده تا ظهر ادامه دارد اما از عصر امروز بارندگی‌ها و رگبارهای بهاری تازه‌ای از سمت‌غرب وارد می‌شوند- خلاصه بارون امسال «از در میره بیرون/ از پنجره میاد تو».

▫️آسمون‌تهرون، کمی‌تا‌قسمتی ابری است و در ساعت‌هایی وزش باد دارد.

▪️جوادظریف امروز به‌دعوت رسمی بشار اسد، راهی سفری دو روزه به سوریه می‌شود؛ سفری‌که درست پس‌از دل‌خوری ظریف بابت ماجراهای سفر بشار اسد به تهران، بدان دعوت شد.

▪️امروز عباس‌موسوی، سخن‌گوی جدید وزارت‌امورخارجی، نشست خبری دارد و احتمالا باید درباره تحریم‌پستی ایران در بریتانیا، کمک‌های مالی خارجی برای سیل‌زدگان و اوضاع سودان نظر بدهد.

▪️امروز سازمان‌ خصوصی‌سازی نخستین مزایده دارایی‌های دولتی را در سال نو، برگزار می‌کند؛ مزایده برای واگذاری ۴۶درصد شرکت کارهای زیربنایی آب- پیکاب و نیز جایگاه سوخت دولتی دیر در استان بوشهر.

⚽️ در آغاز بازی‌های برگشت دور یک‌چهارم‌پایانی لیگ‌قهرمانان اروپا امشب یوونتوس با آژاکس بازی‌می‌کند؛ در‌حالی که یک تساوی ۱-۱ از خانه آژاکس گرفته.

▫️بارسلونا هم میزبان منچستریونایتد است. منچستری‌ها بازی رفت را در خانه ۱ به هیچ باختند اما با توجه به بلایی که بر سر پاریسن‌ژرمن آوردند، بعید نیست شگفتی‌ساز شوند.

📌امروز در تقویم:

▪️مصادف است با سالمرگ شجاع‌الدین شفا در سال ۱۳۸۹ در پاریس؛ از مشاوران و مدیران فرهنگی شناخته‌شده دربار پهلوی دوم.

👈شفا که سابقه ترجمه در رادیو و نیز به فارسی‌درآوردن آثاری کلاسیک چون «کمدی‌الهی» از دانته، «بهشت گمشده» میلتون و … را دارا بود، با ایده‌هایی به‌شدت ایران‌باستان‌گرایانه، در دربار پهلوی تا حد معاون فرهنگی دربار و مدیر پروژه اجرانشده «کتابخانه ملی پهلوی» رشد کرد.

👈شفا خصوصا در سال‌های پس‌از انقلاب در خارج کشور، با آثاری در نقد اسلام و روحانیت، ازجمله «تولدی دیگر» شناخته شد.

👈اگرچه اثر تحقیقی او درباره «ایرانیان در اسپانیا» بسیار ستوده شده اما اما مورخان جدی مثل احمداشرف یا عباس میلانی آثار انتقادی او درباره اسلام و سنت را ایدئولوژیک و مبتنی بر تئوری‌توطئه می‌دانند.

▪️مصادف است با سالمرگ پروین دولت‌آبادی، شاعر کودکان و ازا بانیان شورای کتاب کودک.

👈شعر گل بادام دولت‌آبادی بسیار معروف شد و برای او جایزه شورای کتاب کودک را همراه آورد با این مطلع: «گل بادام ای سپید سپید/با خود آورده‌ای از عید نوید».

▪️مصادف است با سالمرگ پوپک گل‌دره در سال ۸۵؛ بازیگر سینما و تلویزیون.

👈او را با بازی در سریال «رویای شیرین دریا» به‌یاد می‌آوریم. ولی بیش‌از همه توانایی‌های او در «موج مرده» از حاتمی‌کیا به چشم آمد و در حین بازی درخشان‌اش در نقش نرگس در سریالی با همین نام، در تصادفی درگذشت.

⚽️مصادف است با زادروز مجتبی محرمی، گوش‌چپ تکرارنشدنی تیم‌ملی فوتبال ایران و تیم پرسپولیس.

👈همراه تیم‌ملی قهرمان بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ شد و با پرسپولیس یک بار قهرمان جام‌درجام آسیا و چهاربار قهرمان ایران شده.

👈جنگندگی و قدرت پنالتی‌زدن او کم‌نظیر بود و البته میل او به حاشیه هم تمامی نداشت و دوبار به‌سبب درگیری در زمین‌ در سطح داخلی و بین‌المللی محروم شده.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️تلاش آتش‌نشانان پاریسی برای خاموش‌کردن آتشی که به جان کلیسای ۸۵۰ساله نوتردام پاریس افتاده، ادامه‌داشت تا بنای اصلی و آثار هنری ارزش‌مند درون کلیسا به فنا نروند.

▫️سقف و منار مخروطی نتردام در آتش سوخت ولی مقام‌های پاریس گفته‌اند دو برج و بنای اصلی کلیسا از گزند دور مانده‌اند.

▫️مردم پاریس تا نیمه‌شب گرد کلیسا حلقه زده‌بودند و برخی اشک ریخته‌اند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به‌خاطر سوختن نتردام یک سخنرانی‌اش را برهم‌زده.

▪️بانک‌ایتالیایی «یونی‌کردیت» پذیرفته بابت حل‌وفصل دعوای دورزدن تحریم‌های ایران، لیبی و کوبا، میانمار، سودان و سوریه یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار جریمه به آمریکا بپردازد.

▫️این بانک، در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ کارهای مالی و بانکی کشتی‌رانی ایران را خصوصا در آمریکا، پنهانی و بدون آوردن نام کشتی‌رانی ایران، راه می‌انداخته.

👈 پس‌از اچ‌اس‌بی‌سی بریتانیا، رویال‌بانک اسکاتلند، دویچه‌بانک آلمان و استاندارد چارترد پی‌ال‌سی، این پنج‌مین بانکی است که بابت زیرپاگذاشتن تحریم‌های ایران از سوی آمریکا جریمه می‌شود.

▪️دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک میزگرد، بیرون‌زدن از برجام را دستاورد مهمی دانست و گفته چه با ایران توافق کنیم چه نکنیم، پیروزیم.

▪️ترامپ هم‌چنین دو روز پیش‌از آن‌که متن کامل گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه رابطه ستاد انتخاباتی او با روسیه، منتشر شود، به آن حمله و توییت کرده: این گزارش را دمکرات‌هایی که از من متنفرند نوشته‌اند.

▪️دمکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا، بانک‌های مهمی چون دویچه‌بانک آلمان برای گزارش درباره مسائل مالی دونالد ترامپ و رابطه‌شان با روسیه به کنگره آمریکا فرخوانده‌اند.

▪️جلال‌الدین شیخ‌الطیب، از اعضای شورای‌موقت ننظامی سودان، ‌تحویل‌دادن عمرالبشیر، رئیس‌جمهور برکنارشده سودان به دیوان بین‌المللی‌ کیفری را از اختیارهای دولت انتخابی آینده سودان دانست نه شورای‌موقت نظامی کنونی.

👈 البشیر به کشتارجمعی و جنایت علیه بشریت در درگیری‌های دارفور در سال ۱۹۹۴ متهم است.

▪️شورای‌موقت‌نظامی سودان هم‌چنین اعلام‌کرده هم‌چنان در ائتلاف زیر رهبری سعودی در جنگ یمن می‌ماند.

▪️آویگودر لیبرمن، لیدر حزب دست‌راستی «اسراییل خانه ما» که بنیامین‌نتانیاهو، به پنج‌کرسی حزب او در پارلمان برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز دارد، گفته شرط‌اش برای ائتلاف با نتانیاهو، موافقت او با اجباری‌شدن سربازی برای دانشجویان علوم‌دینی یهودی یا همان یهودیان ارتدوکس است.

▪️معترضان به سیاست‌های محیط‌زیستی دولت در لندن، مشهور به‌کارزار «شورش علیه‌ نابودی»، خیابان‌های مرکزی لندن را بند آوردند و برای رسیدن‌ به هدف‌شان دوهفته، هر روز، می‌خواهند چنین کنند.

⚽️رئال‌مادرید، دیشب در خانه لگانس، در لیگ‌‌فوتبال‌اسپانیا، ۱ به ۱ مساوی کرد و حالا حتی امیدی به نایب‌قهرمان‌شدن در این لیگ هم ندارد. بارسلونا و آتلتیکو مادرید اول و دوم‌‌اند.

@roozArooz_meida


🗞مرور روزنامه‌های صبح| منظور رهبرانقلاب این‌ بود که …

➕برخی روزنامه‌های میانه‌رو می‌گویند رهبرانقلاب با برداشت دولت از صندوق‌توسعه‌ملی بابت کمک‌‌به‌ منطقه‌های سیل‌زده موافقت‌کرده ولی اصول‌گرایان نوشته‌اند که اجازه رهبرانقلاب مقدمه و شرط دارد …

➕یک روزنامه بررسی کرده که پولی که در بودجه به لای‌روبی رودخانه اختصاص داده‌شده‌بود کجا صرف شده که رودخانه‌ها این‌همه طغیانی شدند؟

#مطبوعات


✋سلام و این‌جا روزآروزه و ما مهم‌ترین اخبار بیست‌و‌چهارم فروردین ۱۳۹۸رو دست‌چین کردیم تا شاید به‌کارتان بیاید که بدانید #در_مملکت_چه_خبر_بود و #دنیا_دست_کی_بود؟

▪️سازمان صلیب‌سرخ بین‌المللی گفته که بر اثر سیل در ایران، دومیلیون سیل‌زده ایرانی، به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

▪️از مهم‌ترین خبرهای امروز این‌بود که رهبرانقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای، در پاسخ‌به درخواست رئیس‌جمهور روحانی برای برداشت از صندوق توسعه‌ملی نوشته‌اند دولت اول از بودجه عمومی‌کشور و وام‌های بانکی برای کمک‌به منطقه‌های سیل‌زده استفاده کند و بعدا به‌سراغ صندوق‌توسعه برود- صندو‌ق‌توسعه، سازمانی‌است‌دولتی برای پس‌انداز کردن درآمدهای نفتی و گازی مملکت.

▪️رهبرانقلاب، امروز در دیدار با شرکت‌کنندگان در مسابقات‌بین‌المللی قرآن کریم تهران، که از بسیاری کشورهای اسلامی و عربی نزد ایشان آمده‌بودند، گفتند بسیاری سران کشورهای عربی دنباله‌رو کفار؛ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند.

▪️قیمت آب و برق از اول اردیبهشت برای کم‌مصرف‌ها، هفت‌درصد و برای پرمصرف‌ها ۲۳درصد گران‌تر از پارسال می‌شود- دولت تصویب کرده.

▪️جوادظریف امروز ماجرای جواب دادن به سفیر فرانسه در آمریکا پیش‌برد و نوشت که نه‌برجام، نه قطع‌نامه ۲۲۳۱ که درپی‌ برجام در شورای‌امنیت ملل‌متحد صادر شد و نه حتی ان‌پی‌تی، منعی برای غنی‌سازی ایران ندارند؛ چه الان چه پس‌از پایان عمر قرارداد برجام.

👈 سفیرفرانسه اخیرا گفته‌بود اگر ایران هدف‌های غیرنظامی هسته‌ای دارد دلیلی ندارد بگذاریم پس‌از پایان برجام هم غنی‌سازی کند.

▪️ابراهیم‌رئیسی، رئیس قوه‌قضا، امروز در نشست هفتگی مدیران ارشد این قوه، گفته‌که تنها اعلام‌خبر وجود فساد در ساختارهای نظام نه‌تنها برای مردم نسبت به‌ نظام اعتماد نمی‌سازد که اعتمادها را از میان می‌برد.

▪️امروز صبح این خبر که سازمان ثبت‌احوال نام کوروش را از فهرست نام‌های مجازش کنار گذاشته، بلوایی در شبکه‌های اجتماعی به‌پا کرد که این سازمان ناچار شد بگوید مشکل از خرابی وب‌سایت‌اش بوده نه از نام کوروش.

▪️فدراسیون بوکس‌ کشورمان، درباره پیکار تاریخی صدف خادم، نخستین‌بوکسور ایرانی، که پریشب حریف فرانسوی‌اش را در فرانسه برد، بیانیه داده که این نبرد و فعالیت بوکس‌زنان در ایران هیچ‌ربطی به فدراسیون ندارد و مسوولیت مبارزه‌کردن یک زن، ‌ به‌عهده خودش است.

▪️حکم اعدام دو ایرانی در کویت به‌جرم کشتن سه نفر از جمله یک پیرمرد از خاندان حاکم بر کویت، تایید شده و فقط مانده امضای امیر کویت.

▪️حسن‌یزدانی، قهرمان جهان و المپیک و نابغه کشتی‌آزاد ایران، گفته دوسال هیچ حقوقی از فدراسیون‌کشتی نگرفته و از جیب‌اش هزینه ورزش‌حرفه‌ای‌اش را می‌دهد.


🔴 کلیسای نوتردام پاریس که با رمان گوژپشت نوتردام اثر ویکتور هوگو شناخته می‌شود، در آتش می‌سوزد و موج‌خبری بلندی در جهان برانگیخته


⁣📣 سعیدحجاریان: اصلاح‌طلبان در توفان اعتراض‌های اقتصادی سرشان را بدزدند- مشرق‌نیوز: هر اعتراض اقتصادی بشود، تقصیر اصلاح‌طلبان است و باز باید توبه‌‌رسمی کنند

▪اخیرا یادداشتی از #سعید_حجاریان، استراتژیست‌ ارشد اصلاح‌طلبان، که در آن برنامه‌ای برای رفتارها و موضع‌های اصلاح‌طلبان در سال ۱۳۹۸پیش‌نهاد داده.

۱⃣ حجاریان در بخشی از تحلیل‌اش نوشته: «اصلاح‌طلبی به‌لحاظ تئوریک جریانی پیش‌تاز است و همواره باید به‌عنوان پیش‌قراول در صحنه سیاست و جامعه حاضر باشد

و دنباله‌روی، از هر جریان کوتاه‌مدتی، پاشنه آشیل این جریان است.

▫دنباله‌روی به تعلیق وجه تئوریک اصلاح‌طلبی و غلبه افق‌های یک‌روزه منجر می‌شود.

از این گذشته، به‌لحاظ منطقی و با‌توجه‌به پیشینه تاریخی، چنانچه اصلاح‌طلبان [دارای پروژه سیاسی مشخص] و معترضان به وضع معیشت یک‌صدا شوند، نخستین گزینه برخورد قهری، اصلاح‌طلبان خواهند بود نه توده مردم حاضر در خیابان.

▫از این‌رو اصلاح‌طلبان ضمن تمرکز بر عدالت به‌معنی‌الاعم، به‌تعبیری باید سر خود را پایین نگه دارند تا از این توفان به‌سلامت گذر کنند.»

۲⃣ مشرق‌نیوز، نزدیک به اصول‌گرایان به حجاریان پاسخ داده و نوشته: «… [حجاریان] برای جلوگیری از حضور دوباره دسته‌جمعی چپ‌ها در دادگاه‌های فتنه ۸۸؛ از این می‌گوید که اگر توفان رخ داد، سرتان را پایین بگیرید و بگذارید آب‌ها از آسیاب بیفتد.

▫کدامین توفان؟! همان توفانی که زمینه آن علنا به‌وسیله اصلاح‌طلبان فراهم شد؛ با بسترگستری برای بروز مشکلات اقتصادی، پیوندزدن اقتصاد کشور به توافق خارجی در ذهن عامه، مشکل‌جلوه‌دادن سپاه پاسداران، تأکید بر خردکننده بودن تحریم‌ها، بحران‌نمایی از مشکلات عادی کشور، اصرار بر اینکه نظام به آخر خط رسیده و فی‌النهایه دادن گرای خیابان به مردم در ماه‌های اخیر؛ باد کاشته‌اند اکنون منتظر دروی توفان هستند.

▫اطلاعات پیش‌گفته به روشنی هرچه تمام‌تر، طرح جریان سیاسی خاص برای کنترل از راه دور فتنه اقتصادی و بسترسازی برای آن را نشان می‌دهد.

▫اما بعید به نظر می‌رسد این حرکات ستاد جریان سیاسی خاص از چشم نهادهای ناظر نظام مصون مانده باشد.

▫بعید است در ۴۰ سالگی عمر نظام؛ فاکتورهای امنیتی، قضایی، پژوهشی و اطلاعاتی کشور در حدی باشد که باز هم بانیان اغتشاش و سقوط بتوانند در دست‌شویی هواپیما پنهان شوند و با ظاهر زنانه از کشور بگریزند یا این‌که پس از طراحی چندین فتنه بزرگ؛ باز به حیات سیاسی‌شان ادامه بدهند.

▫برخی معتقدند اگر فتنه اقتصادی در کشور که بسترسازی آن از سوی ستاد اصلاحات یک حقیقت غیرقابل خدشه و محکم است، بروز کند، مخیرسازی بانیان اغتشاش‌های ۷۸، ۸۸ و منصه احتمالی سوم! در دو راهی «توبه رسمی یا برخورد قضایی» یک ضرورت است.»

👈 مشرق‌نیوز نزدیک به اصول‌‌گرایان به حجاریان هشدار داده که اگر اعتراض اقتصادی برپا شود، اصلاح‌طلبان در هر صورت در آن مقصرند و باز مثل سال ۱۳۸۸، حجاریان مجبور می‌شود در دادگاه متن توبه‌گونه بخواند.

👈 احتمالا اصول‌گرایانی از جنس مشرق‌نیوز انتظار دارند اصلاح‌طلبان مثل آنان کشور را بی‌مشکل و بحران بدانند و درست شبیه آنان به معترضان و دشمنان بتازند.

(شرح عکس: حجاریان در دادگاه علنی و جمعی سال ۱۳۸۸)


📣 «سی سال تو رقصیدی، حالا نوبت رقص ماست»

▫️سودانی‌های خارج از کشور در پرواز بازگشت به سودان پس از رفتن عمرالبشیر این شعار را با رقص و شادی سر می‌دهند/ برگرفته از توییتر «میدان»


📣 مصباح‌یزدی، استاد اصول‌گرای حوزه‌علمیه‌قم، گفته نتیجه قیام امام‌خمینی و تبعیت از ولایت‌فقیه این شد که امروز بزرگ‌ترین قدرت‌های عالم ایران را رقیب خود می‌دانند و در منطقه از ایران شکست می‌خورند. / ایسنا


📣 انتقاد مقتدا صدر از کمک عراقی‌ها به سیل‌زدگان ایران

▪️مقتدا صدر، چهره سیاسی ارشد و لیدر ائتلاف سائرون عراق، گفته: «مردم [سیل‌زده] عراق به کمک‌رسانی، نیاز بیش‌تری دارند تا مردم کشورهای همسایه: اگر کمکی قرار است بشود نخست به مردم عراق باید داده‌شود بعد به کشورهای دیگر».

▫️لیدر جریان صدری‌ها افزوده: «از برخی‌ که به منطقه‌های آسیب دیده جمهوری اسلامی ایران کمک کردند تشکر می‌کنیم اما برای وحدت هدف در کشور هم که شده باید تلاش‌مان را برای کمک‌رسانی به مردم خودمان در عراق اختصاص بدهیم».

▫️صدر تاکید کرد: «اگر عراقی‌ها از رنج سیل‌ها رها یافتند ما آماده‌ایم تا به همسایگان‌مان، چه در ایران و چه کشورهای همسایه، دیگری کمک کنیم». / العربیه


🎬 امروز فصل آخر مهم‌ترین سریال جهان ⁣#بازی_تاج_و_تخت آغاز شد. #رامین_جوادی، آهنگ‌ساز جوان ایرانی، در این ویدئو می‌گوید چگونه موسیقی این سریال را ساخته. ببینید! 🎧👆


📣 رهبرانقلاب به رئیس‌جمهور: دولت اول از بودجه عمومی و وام‌های بانکی برای سیل استفاده کند بعدا سراغ صندوق توسعه برود

👈 نگاهی به پاسخ آیت‌الله‌خامنه‌ای به درخواست دولت برای برداشت صندوق‌توسعه‌ملی

▪️امروز رسانه‌ها پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای رهبرانقلاب به درخواست حسن‌روحانی، ‌رئیس‌جمهور، برای برداشت از صندوق‌توسعه برای کمک به منطقه‌های سیل‌زده را منتشر کرده‌اند که تاریخ ۲۳فروردین، سه‌روز پیش، را دارد.

▫️آیت‌الله‌خامنه‌ای، نوشته‌اند دولت باید نخست‌ خسارت‌ها را از محل «پنج‌درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت روی‌دادهای پیش‌بینی‌نشده، جابه‌جایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی و بیمه‌ها و وام‌های بانکی» را جبران کند و بیش‌از این اگر نیاز بود، از صندوق توسعه بردارد.


📣 سازمان‌ ثبت‌احوال: نام کوروش حذف نشده، مشکل از سامانه است

▪️سازمان ثبت‌احوال در واکنش به خبر حذف نام کوروش از فهرست نام‌های مجاز این سازمان اعلام کرده: «انتخاب نام کوروش هیچ منع و مانعی ندارد و در کتاب نام و نام‌گزینی سازمان ثبت‌احوال نام کوروش و معنای آن از قول تاریخ‌نویسان آمده.»

▫️این سازمان افزوده: «برخی از شهروندان هنگام مراجعه به سایت ثبت احوال با مشکل مواجه شوند که شاید هم مشکل سامانه باشد.» / خبرگزاری صداوسیما


📣 گویا ثبت‌احوال، نام کوروش را از فهرست نام‌های مجاز ثبت احوال کنار گذاشته که با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده و فعلا ثبت‌احوال بخش «درخواست‌ انتخاب نام» را در وب‌سایت‌اش از دست‌رس خارج کرده.


✋سلام و روزتان‌به‌خیر

👈این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتر است درباره امروز ۲۶فروردین ۱۳۹۸خورشیدی بدانید؛

☁️امروز بیش‌از دیگر جاهای شرق‌ کشور احتمالا در خراسان‌شمالی و رضوی باران می‌بارد. برخی جاهای کرمان و هرمزگان هم بارانی است.

بقیه منطقه‌های کشور که هوا پایدار است و آفتابی.

▪️امروز یارانه‌نقدی فروردین‌ماه، به حساب سرپرست خانوارها واریز می‌شود؛ چندرغاز؛ ۴۵هزار و ۵۰۰تومان.

▪️امروز ابراهیم‌رئیسی، رئیس‌قوه‌قضا در نشست هفتگی مدیران ارشد قوه‌قضا شرکت می‌کند و احتمال‌دارد درباره برخورد با مسوولان منطقه‌های سیل‌زده و نیز پرونده‌های فساد اقتصادی از او حرف‌هایی بشنویم.

▪️خانه‌سینمای ایران در دفترش در خیابان وصال تهران، امروز اسباب‌بازی‌های هدیه‌داده‌شده مردم برای کودکان سیل‌زده را می‌پذیرد تا برای‌شان بفرستد.

▪️وزیرعلوم امروز با استادان بیش‌از ۷۰دانشگاه کشور نشست هم‌اندیشی برگزار می‌کند درباره مسوولیت‌اجتماعی دانشگاه و نظام مدیریت آموزش‌عالی؛ چه‌خوب‌بود که از این همه نشست در مملکت طرفی برمی‌بستیم.

▪️جاماندگان از نام‌نویسی در کنکور «کارشناسی‌ارشد رشته‌های گروه پزشکی»، امروز و فردا مهلت دارند که در وب‌سایت مرکز سنجس آموزش پزشکی نام بنویسند: sanjeshp. ir

▪️ایران‌خودرو امروز پژو ۴۰۵ بنزینی‌اش را به‌قیمت ۶۷میلیون‌تومان و ۲۰۶ تیپ پنج را ۷۹میلیون‌تومان به فروش فوری می‌گذارد.

👈تحویل خودروها یک‌ماهه است؛ و هرکس تنها با یک کدملی می‌تواند یک خودرو بخرد.

⚽️ شبکه سه امشب از چارچوب لیگ‌‌فوتبال‌اسپانیا، ساعت ۲۳:۳۰ بازی لگانس و رئال مادرید را پخش می‌کند.

امروز در تقویم:

▪️مصادف است با زادروز محمدعلی کشاورز. بازیگر برجسته سینما، تئاتر و به‌ویژه تلویزیون ایران در دوسه دهه اخیر.

👈از مهم‌ترین نقش‌های وی می‌توان به بازی در سریال‌های خانه قمر خانم (در دهه ۴۰)، دایی‌جان ناپلئون (دهه ۵۰)، هزاردستان (نقش شعبان بی‌مخ در دهه ۶۰) و پدرسالار (در دهه ۷۰) اشاره کرد.

👈او را با بازی در فیلم‌های مادر، مردی که موش شد و کمال‌الملک هم به یاد می‌آوریم.

👈کشاورز برای فیلم مادر ساخته علی حاتمی، برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از جشنواره فجر شد.

▪️مصادف است با تولد محسن تنابنده، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون ایران.

👈او اگرچه سه‌بار سیمرغ نقش اول مرد را از جشنواره فجر برده (با فیلم‌های ایران‌برگر، فراری و هفت‌دقیقه تا پاییز) اما خصوصا با بازی در سریال پایتخت و نیز فیلم سن‌پترزبورگ، به چشم آمد.

👈 تنابنده زمانی به‌سبب همکاری با موسسه اوج در آخرین فصل سریال پایتخت زیر انتقاد بود.

▪️مصادف است با سالمرگ خالد اسلامبولی، افسر ارتش مصر که به‌سبب نقش انورسادات، رئیس‌جمهور مصر، در صلح مصر با اسراییل، او را در سال ۱۳۶۱ ترور کرد و به همین سبب اعدام شد.

👈اسلامبولی، عضو گروه جهاداسلامی مصر بود که مخفیانه فعالیت می‌کردند.

▪️بد نیست بدانید مصادف است با سالمرگ خرم‌سلطان، در سال ۱۵۵۱ میلادی.

👈حالا دیگر به لطف سریال «حریم سلطان» می‌دانیم که خرم سلطان، همسر یکی از پرقدرت‌ترین سلطان‌های عثمانی بود و اثرگذارترین زن در تاریخ سلطنت عثمانی.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️باران و سیل که از غرب به شرق کشور رفته، در سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌رضوی و جنوبی و کرمان، ادامه داشت. برخی راه‌های روستایی را بست و در یکی‌دو شهر به تعطیلی مدرسه‌ها انجامید.

▪️شورای‌موقت نظامی سودان، اعضای دولت سابق سودان را دست‌گیر کرده، فرماندهان پلیس، ارتش و سازمان اطلاعات‌وامنیت را عوض کرده و به معترضان قول‌داده که تجمع آن‌ها را در خیابان‌ها پراکنده نکند.

▫️سخن‌گوی این شورا که عمرالبشیر را پس‌از ۳۰سال از قدرت برانداخت، گفته سانسور و تنگناهای آزادی‌بیان برداشته شده و رسانه‌های خارجی می‌توانند آزادانه در این کشور کار کنند.

▫️این شورا از نمایندگان احزاب و جریان‌های مخالف خواسته نخست‌وزیری برگزینند تا کشور را در دوره انتقالی اداره کند.

▫️ولی اتحادیه مشاغل حرفه‌ای سودان که سازمان‌دهنده اصلی اعتراض‌های ماه‌های اخیر است، از مخالفان خواسته همچنان تا زمانی‌که قدرت از نظامیان به دولتی غیرنظامی داده‌نشده، در خیابان‌ها بمانند.

▪️توفانی در آمریکا که با سرعت ۱۱۰کیلومتر در ساعت، از تگزاس تا می‌سی‌سی‌پی را درمی‌نوردد، در ساعت‌های اخیر هشت‌کشته برجا گذاشته.

▪️شبکه ۱۳ تلویزیون اسراییل خبر داده که در جریان سفر بنیامین‌نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، به آمریکا، دونالد ترامپ از او خواسته دادوستدهای اقتصادی اسراییل را با چین کاهش دهد.

▪️زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴٫۱ریشتر، شوقان در جاجرم خراسان‌شمالی را لرزاند ولی خسارت و تلفاتی نداشت.


🗞 مرور روزنامه‌های صبح| فرانسه زنگ‌زده فرار کرده یا منتظر است در باز شود؟

➕روزنامه‌های اصول‌گرا از موضع‌گیری سفیر فرانسه در آمریکا، علیه حق غنی‌سازی ایران حتی پس‌از پایان برجام، انرژی گرفته‌اند و می‌گویند دیگه باید فاتحه برجام را خواند.

اصلاح‌طلبان یا زیرسبیلی این حرف‌های فرانسوی را رد کرده‌اند یا نوشته‌اند که موضع سفیر فرانسه یک گاف بوده که کمی گزاف بوده.

➕یک روزنامه اقتصادی تحلیل‌کرده که آمارها، رشد منفی اقتصادی ایران را نشان می‌دهند اما شاخص مدیران خرید بنگاه‌ها در پایان پارسال حرف‌های دیگری می‌زند.

#مطبوعات


📣 فیلیپ تیه‌بو سفیر تازه فرانسه در تهران که همین امروز استوارنا‌مه را به وزیرامورخارجی ایران تقدیم کرده‌بود، به دلیل توییت‌های سفیر کشورش در آمریکا امروز به وزارت امورخارجی احضار شد.

👈 ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا، دیشب در توییترش نوشته بود ایران پس از دوره ۱۰ساله برجام بازهم با محدودیت در غنی‌سازی اورانیوم روبه‌رو خواهد بود.

👈 صبح هم عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیرامورخارجی در توییتی از دولت فرانسه خواست روشن کند که آیا حرف‌های آرو، موضع فرانسه است و اگر هست نقض‌ آشکار برجام است و ایران در برابرش کاری خواهد کرد.


📣 ساعت‌هایی هست‌که نرم‌افزار #واتساپ در برخی منطقه‌های جهان، مختل شده. این نقشه وضع قطعی واتساپ در جهان را نشان می‌دهد. / با بهره از توییتر محمدرضا نورشید، متخصص آی‌تی


📣 مرکز آمار: هر ایرانی مجبور است خرج زندگی ۳٫۵نفر دیگر را بدهد

👈 چهار نکته مهم از میان گزارش مرکز آمار ایران درباره وضع بیکاری در سال ۱۳۹۷

۱️⃣ از مجموع جمعیت ۸۲میلیون‌نفری ایران و شمار ۶۶٫۸۷میلیون‌نفری جمعیت ۱۰سال‌به‌بالا تنها حدود ۲۷میلیون نفر فعال هستند.

▫️ از میان این جمعیت ۲۳میلیون و ۸۱۳هزار نفر شاغل‌اند و سه‌میلیون و ۲۶۱هزارنفر نیز بی‌کار و جویای کارند.

▫️یعنی هر شاغل ایرانی به‌طور میانگین، هزینه‌های زندگی ۳٫۵نفر دیگر را می‌دهد.

▫️اما تنها ۵۵درصد شاغلان ایرانی یعنی کمی‌ بیش‌از حدود ۱۳میلیون‌نفرشان شغل تمام‌وقت دارند و در هفته حداقل ۴۴ساعت کار می‌کنند.

۲️⃣ نرخ بیکاری مردان در سال ۱۳۹۷ مردان ۱۰٫۴درصد و برای زنان ۱۸٫۹ درصد بوده.

▫️این نرخ در میان جوانان ۱۵تا ۲۹ساله ایرانی ۲۵٫۱ درصد است؛ یعنی بیش از یک‌میلیون ۷۲۶ هزار جوان بی‌کارند.

۳️⃣ در میان استان‌ها نیز کرمانشاه با ۱۸٫۷ درصد بالاترین نرخ بی‌کاری را در سال ۱۳۹۷ داشته و کم‌ترین نرخ بیکاری نیز با ۷٫۲درصد از آن سمنان بوده.

۴️⃣ در ایران تنها ۴٫۲میلیون نفر در بخش کشاورزی شاغل‌اند و دو بخش صنعت و خدمات به ترتیب حدود ۷٫۶ و ۱۲میلیون ایرانی را به کار مشغول کرده. / گزارش مرکز آمار ایران

👈جمعیت فعال یعنی آن بخش از جمعیت که در سن کار است و آمادگی و علاقه برای کار کردن دارند.

👈 مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۰۳ راه‌افتاده، یک موسسه دولتی است و از سال ۱۳۴۴ از وزارت‌کشور جدا شده و وابسته‌به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است.


📣 حال یک نماینده مجلس در روزی‌که مجلس میزبان چهار وزیر و چند مقام‌مسوول دولتی برای رسیدگی به وضع منطقه‌های سیل‌زده کشور بود/ عکس: مهر


📣 نمی‌توان به مهم‌ترین بندر کشور وارد شد

▪️شش کیلومتر از جاده دسترسی به «بندر شهیدرجایی» هرمزگان، یکی‌از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بندر‌های کشور، در محاصره آب است و نمی‌توان به این بندر وارد شد.

راه بیرون‌آمدن از «بندر شهیدرجایی» به‌سوی بندرعباس کامل باز است/ایرنا

👈 دیشب نیز به دلیل باد و باران عملیات بندری این بندر برای ساعتی‌چند از کار افتاد.

👈 «بندر شهیدرجایی» با ظرفیت سالانه ۱۰۰میلیون‌تن کالا، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بندر ایران است که به تنهایی ۵۸درصد عملیات کالاهای غیرنفتی، ۴۳درصد فرآورده‌های نفتی و ۸۵درصد از عملیات کانتینری بندرهای کشور را برعهده دارد.


📣 فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست ایران گفته محیط‌بانی، دوری از خانه دارد و به‌این سبب محیط‌بان #زن استخدام نمی‌کنیم. /ایرنا

👈 اخیرا شایعه شده‌بود که قرار است محیط‌بان زن به کار گرفته شود.


📣 تهدید توییتر عراقچی علیه فرانسه: سفیرتان در آمریکا چه می‌‌گوید؟!

▪️عبا‌س‌عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجی در توییترش نوشته: «اگر توییت‌های «ژرار آرو»، سفیر فرانسه در آمریکا، موضع فرانسه است، «با نقض فاحش هدف و موضوع برجام و قعطنامه ۲۲۳۱» روبه‌رو هستیم

▫️عراقچی از دولت فرانسه خواسته موضع‌ بگیرد وگرنه ایران کاری را که باید می‌کند.

👈ایرنا گزارش داده ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا، دیشب توییت کرده‌‌بود: «این‌که بگویم ایران پس‌از پایان برجام اجازه دارد اورانیوم غنی‌سازی کند، اشتباه است.

▫️براساس ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی آن، ایران باید زیر نظارت‌های شدید ثابت کند که کارهای هسته‌ای‌اش غیرنظامی است.

▫️سال ۲۰۰۲ گفتیم غنی‌سازی اورانیوم بدون برنامه غیرنظامی موثق براساس ان‌پی‌تی غیرمجاز است.

▫️در سال ۲۰۲۵ نیز اگر لازم باشد می‌توانیم همان‌گونه پاسخ دهیم. تحریم‌ها اعمال شد و باز می‌تواند اعمال شود. هیچ «غروبی» پس‌از برجام وجود ندارد.»

▫️روسیه اورانیوم غنی‌شده برای نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تامین می‌کند؛ پس هیچ دلیل برای غنی‌سازی گسترده اورانیوم از سوی ایران، پس از برجام، وجود ندارد.»

👈غروب برجام، اصطلاحی‌است برای نامیدن مرحله پایانی برجام و برداشته‌شدن محدودیت‌هایی که این توافق هسته‌ای بر ایران تحمیل کرده.


📣 چند درصد مردم ایران به سیل‌زده‌ها کمکی نکرده‌اند و چنددرصد کمک‌های‌شان را داده‌اند به سلبریتی‌ها

👈 مهم‌ترین نکته‌های دو نظرسنجی ایسپا درباره کمک به سیل‌زده‌ها در ایران

۱️⃣ نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی، ایسپا، در دو روز ۱۹و۲۰فروردین نشان می‌دهد ۴۲٫۶درصد مردم ایران در چندروز گذشته به سیل‌زدگان کمک کرده‌اند و ۵۷٫۴ درصد در این زمینه کمکی نکرده‌اند.

۲️⃣ براساس نظرسنجی دیگر ایسپا، ۳۱٫۳درصد کسانی‌که به سیل‌زدگان کمک کرده‌اند از راه هلال احمر؛ ۱۴٫۳درصد هم از مسجدها و حسینیه‌ها؛ ۸٫۱درصد از راه کمیته امداد امام؛ ۱۲٫۷درصد مستقیما و شخصا سیل‌زده و تنها ۳٫۱ درصد از مردم به‌واسطه چهره‌های مشهور مانند هنرمندان، ورزشکاران، استادان دانشگاه و… به سیل‌زده کمک کرده‌اند/ ایسنا


📣 نخستین نشست شورای‌عالی‌ هماهنگی‌اقتصادی با حضور سران سه‌قوه- ابراهیم رئیسی برای نخستین‌بار به‌عنوان رئیس‌قوه‌قضا در این نشست حاضر است. /عکس: ایرنا


⚽️ بیش‌از ۱۴۰۰روزنامه‌نگار خطاب به رئیس صداوسیما: از بزرگ‌ترین سرگرمی‌های مردم، برنامه ۹۰ بود، ‌آن را به مردم برگردانید!

▪️گروهی از روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای در نامه‌ای به علی‌عسگری، رییس صداوسیما از او خواسته‌اند در شیوه‌ برخورد با عادل‌فردوسی‌پور و تصمیم برای حذف برنامه ۹۰، عوض شود و مسوولیت کنارگذاشتن فردوسی از تلویزیون را برعهده‌ او دانسته‌اند.

▫️این روزنامه‌نگاران نوشته‌اند: «تصمیم برای حذف برنامه ۹۰، ه از پیش اعلام‌ شده بود، نه از دیدگاه مخاطبان میلیونی برنامه، دلیل مشخصی داشت و نه توضیحی درباره آن داده شد.»

▫️آن‌ها نوشته‌اند نمی‌خواهند درباره این‌که ۹۰ چه جایگاهی در رسانه ملی داشته، چه‌قدر درآمد داشته و تا چه اندازه به اعتبار شبکه ۳ کمک می‌کرده، داوری کنند اما … درخواست می‌کنیم یکی از سالم‌ترین، حرفه‌ای‌ترین و تماشایی‌ترین محصولات جام‌جم را از ما دریغ نکنید.»

▫️آن‌ها در پایان نوشته‌اند: «تاریخ درباره همه ما داوری خواهد کرد و ما جز آن چیزی نیستیم که انجام می‌دهیم …»


📣 دیشب در فرانسه شبی تاریخی برای زنان ایرانی رقم خورد؛ صدف خادم، نخستین پیروزی رسمی را در یک مبارزه بوکس به‌دست آورد.

▫️خادم ۲۴ساله، چهارسال‌‌است‌که بوکس کار می‌کند، و مربی‌ ایرانی‌اش مهیار منشی‌پور، پیش‌‌تر قهرمان سبک‌وزن بوکس جهان بوده.

▫️خادم و منشی‌زاده زمانی‌که منشی‌زاده دوسال پیش برای یک دوره آموزشی به ایران آمده‌بود باهم و از راه شبکه‌های اجتماعی آشنا شده‌اند.


✋سلام و روزتان‌به‌خیر

👈این‌جا روزاروز است و این‌ها همه‌نکاتی‌است‌که بهتراست درباره امروز، ۲۵فروردین ۱۳۹۸بدانید؛

▪️بعید نیست سیل و آب‌گرفتگی به‌خاطر باران‌ فراوان، سیستان‌وبلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی را درنوردد و دمای هوا در شرق مملکت تا شش‌درجه سرد می‌شود.

آسمون تهرون نیمه‌ابری است و غرب کشور هم آفتابی است.

▪️امروز هیات‌دولت جلسه دارد و شاید اخباری از کمک‌های تازه به سیل‌زدگان بشنویم.

▪️مجلس هم جلسه دارد و از جمله چهاروزیر و دو مقام مسوول دولتی برای گزارش درباره سیل به نزد نمایندگان مردم می‌روند.

🏀امروز ساعت ۱۵ دومین‌بازی شیمیدر تهران و شهرداری گرگان در نیمه‌نهایی لیگ‌برتر بسکتبال ایران، برگزار می‌شود و شبکه ورزش آن را پخش می‌کند- دیروز بازی نخست را گرگانی‌ها با یک‌امتیاز برتری بردند.

▫️دیگر بازی نیمه‌نهایی میان پتروشیمی بندرامام و نفت آبادان به‌سبب سیل خوزستان، عقب‌افتاده.

⚽️ یک بازی دیدنی فوتبال از لیگ‌برتر انگلیس هم ساعت ۲۰ از شبکه‌ورزش پخش می‌شود؛ لیورپول-چلسی.

📌امروز در تقویم؛

▪️مصادف‌است‌با اعلام موافقت امام‌خمینی با جداشدن گروهی از اعضای جامعه‌روحانیت‌مبارز، که نام مجمع‌روحانیون‌مبارز را برگزیده‌بودند.

👈اختلاف ظاهرا بر سر نگرش‌های اقتصادی و سیاسی بود و از مهم‌ترین چهره‌های تشکل جدید، مهدی کروبی، محمد موسوی‌‌خوئینی‌ها، اسدالله بیات و محمدخاتمی بودند.

👈اختلاف جامعه‌روحانیت و مجمع‌روحانیون در میانه‌دهه شصت، به همه‌ تحولات سیاسی در دهه ۷۰ جان داده؛ خصوصا دوم‌خرداد ۱۳۷۶.

▪️مصادف‌است‌با شصت‌ساله‌شدن مجید مجیدی بازیگر و کارگردان سینمای ایران که خصوصا او را برای کارگردانی «بچه‌های آسمان»، «پدر» و «رنگ خدا» می‌شناسیم که برای اولی نامزد اسکار شد.

▪️مصادف‌است‌با سال‌گرد درگذشت امیراسدالله علم، نخست‌وزیر دوران پهلوی در سال‌های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲.

👈علم، پس‌از علی‌امینی، به‌عنوان کسی که سراسر گوش‌به‌فرمان شاه است روی کار آمد و اعلام انقلاب شاه و ملت و اصلاحات ارضی، و نیز در درگیری‌های خرداد ۱۳۴۲ در قم نقش بازی کرد.

👈علم سپس سال‌ها وزیردربار شاه بود و کتاب خاطرات مفصل او از متن‌های مهم تاریخی عصر پهلوی است.

▪️مصادف‌است‌با سال‌گرد درگذشت سیمون دوبوار، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز فرانسوی که با کتاب جنس‌دوم، تاثیر شگرفی در پاگرفتن فمنیسم و انتقاد از تبعیض جنسیتی علیه زنان داشت.

▪️مصادف‌است‌با سال‌گرد ترور و مرگ آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکا و نخستین رئیس‌‌جمهور جمهوری‌خواه‌شان که به‌سبب پایان‌دادن به تاریخ‌ برده‌داری در آمریکا و زمینه‌چینی برای پایان‌دادن به جنگ‌داخلی محبوب و مشهور است.

👈 او را یک هنرپیشه تئاتر که مخالف آزادی برده‌‌ها بود، ترور کرد.


📣 دیشب که خواب بودید …

▪️سیلاب و باران فراوان در هرمزگان و کرمان سبب‌شد شبانه مدرسه‌ها چندین شهرستان تعطیل اعلام شوند.

▫️باران و باد تند، بارگیری در اسکله «شهید رجایی» هرمزگان را هم تعطیل کرده.

▫️برای چنددقیقه هم وسط باد و باران، بخشی از پالایشگاه بندرعباس آتش گرفت که خسارت چندان یا تلفاتی نداشت.

▫️در خراسان رضوی هم بیش‌از ۲۰جاده روستایی یا فرعی در خراسان شمالی زیر آب رفته و بسته‌شده.

▪️عبدالفتاح عبدالرحمان برهان، رئیس‌ شورای‌موقت‌نظامی سودان در تلویزیون به سودانیان وعده‌داد که ساختارحکومتی کشور متحول، زندانیان‌سیاسی آزاد و حکومت‌نظامی شبانه برچیده و همه دست‌اندرکاران کشته‌شدن معترضان در ماه‌های اخیر دادگاهی شوند.

▫️اما معترضان هنوز در خیابان‌های پایتخت سودان خواهان آن‌اند که فورا قدرت از نظامیان به یک دولت غیرنظامی منتقل شود.

▪️عربستان‌سعودی هم از شورای‌موقت‌نظامی سودان حمایت کرده و شاه سعودی دستور داده یک بسته بشردوستانه از نفت، گندم و دارو به سودان فرستاده‌شود.

▪️وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته آمریکا و ۲۰کشور غربی، فردای براندازی، ۲۰میلیارددلار به ونزوئلا کمک مالی خواهند کرد- یعنی به‌شرطی‌‌که دولت نیکلاس مادورو از قدرت کنار برود.

▪️هوگو کارواخال، معاون سازمان اطلاعاتی ارتش ونزوئلا در دوران ریاست‌جمهوری هوگو چاوز، ‌ که دست‌گاه قضایی آمریکا به قاچاق مواد مخدر متهم‌اش کرده، در اسپانیا بازداشت شده.

وزیرامور خارجی آمریکا، هم در مدعی‌شده ایران در ونزوئلا دخالت و از دولت نیکلاس مادورو پشتیبانی می‌کند.

▪️ترامپ در توییتی نوشت که رهبر کره‌شمالی درست می‌گوید؛ روابط شخصی من و او عالی است و شاید نشست سومی میان ما، به درک‌بهتر مواضع‌مان کمک برساند.

👈 اخیرا، کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی، گفته‌بود اگرچه رابطه‌شخصی من و ترامپ خوب است ولی آمریکا باید تا آخرسال ۲۰۱۹ تصمیمی شجاعانه بگیرد.

▫️کیم‌جونگ‌اون هم در یک سخن‌رانی گفته علی‌رغم پای‌بندی به خلع‌سلاح‌هسته‌ای، توان نظامی و روند توسعه اتمی مملکت‌اش را تقویت می‌کند چون راه‌رسیدن به صلح، بهبود توان دفاعی کره است.

▪️ریچاردنیل، رئیس کمیته‌ منابع‌مالی مجلس نمایندگان آمریکا، که قانونا می‌تواند به اسناد مالیاتی شهروندان آمریکایی آگاه باشد، از سازمان‌امور مالیاتی خواسته که ۱۰روزه اسناد و اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ و شرکت‌های‌اش را به او برساند.

👈تمام رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا اسناد مالیاتی‌شان را رو کرده‌اند ولی ترامپ می‌گوید سازمان‌امورمالیاتی مشغول وارسی اسناد او هستند و فعلا نمی‌توانند منتشرشان کنند.

▪️نانسی پلوسی، رئیس‌مجلس‌نمایندگان آمریکا، از دونالد ترامپ بابت «سو‌ءاستفاده از نفرت عمومی از تروریسم در ۱۱سپتامبر» علیه ایلهان عمر، نماینده زن و مسلمان و دمکرات مجلس آمریکا انتقاد کرد.

👈 اخیرا ترامپ فیلمی از حمله‌های ۱۱سپتامبر در کنار یک سخن‌رانی ایلهان عمر منتشر کرده‌بود؛ فیلم طوری تدوین‌شده‌بود که نشان‌دهد آن حمله‌ها برای این نماینده مسلمان بی‌اهمیت است.


🗞مرور روزنامه‌های صبح| سیل هم جناحی شده..

➕روزنامه‌های اصول‌گرا مشغول تبلیغ حضور جهادی جوانان در منطقه‌های سیل‌زده‌اند و البته منظورشان از جوان، جوانان بسیجی است و بسیار به کمک‌های عراقی‌ها به ایرانی‌ها می‌نازند.

➕روزنامه‌های اقتصادی می‌گویند متوسط قیمت مسکن در اسفند ۱۳۹۷ نسبت‌به سال ۱۳۹۶، ۹۷درصد رشد کرده و در تهران به متری ۱۱میلیون‌تومان رسیده و مشتریانی که قصد استفاده و نه دلالی خانه دارند از این بازار بیرون افتاده‌اند.

#مطبوعات


📣 رئیس‌ هلال‌احمر می‌گوید با ارز دیجیتال کمک‌های ایرانی‌های خارج‌از کشور به هلال‌احمر رسیده وگرنه تحریم‌ها نمی‌گذارند کمک‌های کشورهای خارجی به ایران برسد.

▫️این مقام دولتی گفته کمک‌های بشردوستانه غیرنقدی آلمان، کویت، آذربایجان، فرانسه، پاکستان، ترکیه و ارمنستان و ژاپن به ایران رسیده.


📣 مخالفان‌سوریه: اسراییل امروز هم پایگاه‌های ایرانی را در سوریه زده

▪️ دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، نزدیک‌به‌مخالفان دولت سوریه، ادعا کرده در حمله‌های هوایی بامداد امروز اسراییل به سوریه، شماری ایرانی جان‌‌باخته‌اند.

▫️بنابر ادعای این مرکز، «ساختمان‌های یک آموزشگاه نظامی و همچنین دو ساختمان که دست نیروهای ایرانی بوده، زده‌شده.

▫️بنابر این ادعا در یکی از دو ساختمان که موشک‌های میان‌برد توسعه داده‌می‌شده و ساختمان دوم نیز، آموزشی بوده.

👈 صبح‌امروز، سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، گزارش داد در ساعت ۲:۳۰ بامداد، موشک‌های اسراییلی به یک پایگاه‌نظامی سوریه در شهر صیاف در استان حماه در شمال‌شرق دمشق زده‌شده.

👈 براساس این گزارش، ‌ سه نفر زخمی و شماری ساختمان ویران شده‌اند و شماری از موشک‌های اسراییلی، از سوی ضدهوایی ارتش‌سوریه نابوده شده‌‌اند.

👈 هنوز مقام‌های کشورمان یا مقام‌های اسراییلی دراین‌باره موضعی نگرفته‌اند.


📣 جان‌باختگان قایق امدادگران در گمیشان شهیدند

▪️با موافقت رهبر انقلاب، نیروهای جان‌باخته در واژگونی قایق گمیشان «شهید خدمت» به‌شمار می‌روند/ وب‌سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌خامنه‌ای

👈 ششم فروردی قایق امدادگران مردمی که برای جلوگیری از رخنه‌ی سیلاب به شهر گمیشان تلاش می‌کردند، واژگون شد که شش نفر ازجمله چند امدادگر اهل سنت جان‌باختند.


⁣📣 معاون وزیررفاه: دولت آمریکا می‌داند چه‌قدر پول در ایران جابه‌جا می‌شود ولی دولت ایران نمی‌داند حتی به کارمندان‌اش چه‌قدر حقوق می‌‌دهد

▪احمد میدری، معاون وزیر رفاه، درباره زیرپا گذاشته‌شدن اصل ۵۳قانون اساسی گفته: ۱⃣ «مقررات مالی دولت ازجمله بودجه سالانه کشور مطابق با اصل ۵۳ قانون اساسی نیست.

▫در ایران هنوز نه همه‌درآمدها به حساب خزانه واریز می‌شود و نه همه پرداخت‌ها از سوی خزانه است.

▫چند مثال؛ درآمد صادرات غیرنفتی وزارت نفت مانند نفت کوره؛ درآمدهای سازمان تامین‌اجتماعی؛ درآمد شرکت‌های دولتی؛ درآمد شهرداری‌ها؛ بخشی از درآمدهای قوه‌قضا؛ درآمد نهادهای عمومی مانند ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان؛ درآمد موقوفات و سازمان اوقاف هیچ‌یک روشن نیست.

▫حتی درآمدهای اختصاصی دستگاه‌های اجرایی هرچند در حسابی واریز می‌شود که خزانه‌داری ایجاد کرده اما به‌علت پرشماربودن این حساب‌ها و یکپارچه‌نبودن‌شان، سبب می‌شود خزانه‌داری کنترلی نداشته‌باشد.

۲⃣ دولت از دریافتی‌های یک کارمندش هیچ برآوردی ندارد. الان دولت مرکزی نمی‌داند من در وزارت رفاه چه‌قدر حقوق و پاداش می‌گیرم.

▫دردآور است اما به جرات و دقت می‌گویم که دولت از دریافتی‌های کارکنان‌ خودش و چه برسد به کارکنان شرکت‌ها و بانک‌ها بی‌اطلاع است.

▫از ساختمان‌هایی که با بودجه عمومی در هر نقطه تهران و کشور هم ساخته می‌شود اطلاع کامل ندارد، از مسافرت‌های خارجی هم.

۳⃣ دولت آمریکا برای جنگ اقتصادی جابه‌جایی پولی ایران را کنترل کرده اما دولت ما بر منبع عمومی کنترل ندارد و البته مشخص است که نتیجه آن تورم و فساد اداری است.» / ماه‌نامه «فصل حق ملت» در گفت‌وگو با میدری

👈 اصل ۵۳ قانون اساسی می‌گوید: «کلیه دریافت‌های دولت در حساب‌های خزانه‌داری کل متمرکز می‌شود و همه پرداخت‌ها در حدود اعتبارات مصوب به‌موجب قانون انجام می‌گیرد.»


📣 راه‌افتادن سیل در بخش فین بندرعباس/ صداوسیما

👈 امروز به بندرعباسی‌ها درباره احتمال راه‌افتادن سیل در این شهر هشدار داده‌شده‌بود و مدرسه‌های بندرعباس امروز و فردا تعطیل‌اند.


📣 حشدالشعبی عراق: نمی‌گذاریم سیل به عراق وارد شود

▪️حشدالشعبی عراق اعلام کرده که با هماهنگی دولت‌های ایران و عراق، نیروی مهندسی‌ و ماشین‌های سنگین‌اش را برای جلوگیری از ورود آب به عراق، خصوصا شهر عماره مرکز استان میسان، به ایران فرستاده/ ایسنا


⚽️ استوری تند #فرهاد_مجیدی، مربی تیم‌ #استقلال‌ تهران، درباره بازی جنجالی دیشب میان سپاهان و استقلال- احتمالا به امیر قلعه‌نویی سرمربی سپاهان که سال‌ها قبل سرمربی استقلال بوده، چنین به‌تندی طعنه می‌زند.

▫️یک‌گل استقلال که به‌نظر سالم بود، مردود اعلام‌شد ولی استقلال در آخرین لخظات به گل رسید و برد.