کانال تلگرام سحام‌نیوز - خبری
سحام‌نیوز

سحام‌نیوز

🔴تحمیل چنین موجودی (جنتی) یک توهین بزرگ به ملت است

✍️ مصطفی تاجزاده

بدا به حال ملتی که چنین موجودات سخیف و ضعیفی سرنوشتش را رقم می‌زند. موجوداتی که سرانه پیری هم دست از دروغ و دغل برنمی دارند. موجوداتی که نه می‌میرند، نه بازنشستگی دارند. این کودک کهنسال مدام برگزیده و به ملت تحمیل میشود. تحمیل چنین موجودی یک توهین بزرگ به ملت است. مبارک دوستدارانش باشد و آنها که از ترس و احتیاط لام تا کام حرف نمی‌زنند. خلایق هر چه لایق.


🔴مجلس نمایندگان آمریکا طرحی برای مصادره ۱٫۶۸ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به تصویب رساند که خواستار دسترس‌پذیر کردن دارایی‌های ایران برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت است.

این طرح خواستار مصادره ۱٫۶۸ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران است که در لوکرامبوزگ نگه داشته می‌شود.

نسخه متناظر این طرح چند هفته قبل‌تر در مجلس سنای آمریکا به تصویب رسیده بود.


🔴 ادعای «سعید نمکی» وزیر بهداشت: عده‌ای ۲۰ میلیون تومان برای هر توییت علیه من هزینه می‌کنند/ یک شبکه فساد و رانت، داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه و یا احتکار می‌کنند یا داروی تقلبی در بازار عرضه می‌کنند.


🔴 طرح مجلس نمایندگان آمریکا:

مصادره ۱٫۶۸ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به تصویب رساند که خواستار دسترس‌پذیر کردن دارایی‌های ایران برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت است.

این طرح خواستار مصادره ۱٫۶۸ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران است که در لوکرامبوزگ نگه داشته می‌شود.

نسخه متناظر این طرح چند هفته قبل‌تر در مجلس سنای آمریکا به تصویب رسیده بود


🔴 زیباکلام: فراکسیون امید درحال معامله و خوش‌خدمتی به اصولگراهاست/هرکه به شورای نگهبان بگوید بالای چشمت ابروست ردصلاحیت می‌شود

صادق زیباکلام درباره انتخاب سه حقوقدان جدید شورای نگهبان:

فراکسیون امید مدت‌ها است که به اقدامات سیاسی و به عبارتی معامله با اصولگرایان و به یک معنا خوش خدمتی برای آنها رو آورده است تا آینده خود را برای انتخابات بعدی تضمین کنند.

اینکه بگوییم این حقوقدان‌هایی که انتخاب شده‌اند تندروتر، تسلیم‌تر و گوش به فرمان‌تر از قبلی‌ها هستند یا برعکس میانه روترهستند و استقلال رای دارند، بحث‌های مهمی نیستند.

شورای نگهبان تمام کسانی را که گفته بالای چشمت ابرو است و کوچکترین نقدی به حکومت وارد کرده باشند را رد صلاحیت می‌کند.

اینکه اصلاح طلبان بگویند ما داریم با شورای نگهبان مذاکره می‌کنیم، به نظرم بازی با کلمات است.


🔴 آسانسورهای ویلای شخصی یک کوهخوار در کلاردشت!

در منطقه رودبارک، کلاردشت در ویلای شخصی که روی کوه ساخته شده است برای رفت و آمد در این ارتفاع از چند آسانسور استفاده می‌کند.


🔴 وکیل شجریان: در ۲۰ شکایت علیه حسین شریعتمداری منع پیگرد صادر شد

شکایت ۲۰ شخصیت حقیقی و حقوقی، ازجمله رئیس دولت اصلاحات، محمدرضا شجریان و دادستان وقت تهران، از حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، رد شد.

محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع محمدرضا شجریان، با اعلام این خبر گفت: شکایتی را از سوی استاد شجریان در سال ۸۸ از حسین شریعتمداری مطرح کردیم که این شکایت در ادامه با ۱۹ شکایت دیگر علیه مدیرمسئول روزنامه کیهان جمع و تبدیل به یک پرونده واحد شد. جالب این است که اخیرا و بعد از گذشت ۱۰ سال، شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه در تمام این شکایت‌ها قرار منع پیگرد صادر کرده و نکته جالب‌تر این است که یکی از شاکیان دادستان عمومی و انقلاب تهران است.


🔴 گزارش توییتری یک خبرنگار از دادگاه دوم نجفی

مرجان لقایی در یک رشته توییت نوشت:

‏⁧#رشتو_دادگاه_نجفی⁩ امروز دومین جلسه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی برگزار شد. مهیارپسر میترا هم پشت تریبون رفت جثه کوچک مهیار و اضطرابی که تن صدایش موقع صحبت کردن داشت نشان می‌داد او اصلا حال روحی خوشی ندارد. هرچند حرفهای مطرح کرد که وقتی با سوال قاضی مواجه شد سکوت کرد. اما اضطراب کاملا در کلام و صدا و بدنش مشخص بود. نجفی درتمام مدت که صحبت می‌کرد او را آقامهیار خطاب می‌کرد و می‌گفت که درطول زندگی با مقتول مهیار را مثل پسرش دوست داشته و وظایف یک پدر را برای او انجام میداده است.

‏پدرمهیار هم گفت که با توجه به خواسته پسرش به عنوان ولی او درخواست قصاص دارد.

وقتی وکیل اولیای‌دم با کنایه و حرفهای نیش‌دار نجفی را خطاب قرارداد قاضی به او تذکرداد و خواست که به دادگاه و متهم بی‌احترامی نکند و جلوی بقیه کنایه‌های او را گرفت. او ادعا کرد که نجفی لکسوسی داشته که قبل از قتل فروخته و بعد از قتل پول آن را از حساب خارج کرده که اولیای‌دم از آن استفاده نکنند! این گفته‌هایش از سوی نجفی تکذیب شد و نجفی گفت می‌توانید از بانک استعلام بگیرید.

نجفی گفت که راضی به مصاحبه با صدا و سیما نبوده اما به او گفته شده که مردم فکر می‌کنند به خارج از کشور فرار کرده و خواستند خودش مصاحبه کند و این مساله را تکذیب کند و فکر نمی‌کرده‌است که موضوع مصاحبه چیز دیگری است!

نجفی ضمن تسلیت به اولیای‌دم گفت که شرایطی پیش امده که زندگی مرحوم، من و اولیای‌دم دگرگون شده‌است، او آیه‌ای از قران خطاب به اولیای‌دم خواند و گفت: انالله و انا الیه راجعون و سپس گفت: برگشتن روزگار که سهل است یارب نظر تو برنگردد!

او گفت که متوجه شده بامقتول در مبانی اعتقادی و اخلاقی تفاوتهای زیادی داشته است و البته تاکید کرد که من هرگز نگفتم او مهدورالدم یا پرستو است. اولیای‌دم کسانی که چنین حرفی زده‌اند را خطاب قرار بدهند. نجفی از اینکه نامه خصوصی‌اش خوانده شده هم ابراز ناراحتی کرد اما آن را تکذیب نکرد!

نجفی گفت که من اشتباه کردم اما منظورم فقط ازدواج با میترا نبود مجموع اتفاقات را اشتباه می‌دانم و من بزرگتر از میترا بودم و باید پخته عمل می‌کردم.

کارشناس اسلحه گفت که پنج گلوله شلیک شده سه گلوله به دیوار برخورد و کمانه کرده و به سقف خورده، یک گلوله به کمد روشویی و یک گلوله ‏به دست و سینه. کارشناس اسلحه معتقد بود گلوله از کف دست چپ رد شده و به سینه چپ مقتول برخورد کرده. او صراحتا گفت شلیک غیرمستقیم بوده است. نجفی حرفهای کارشناس و کارشناس حرفهای نجفی را تایید کرد. هردو گفتند گلوله‌ها در حالت بی تعادلی و غیر مستقیم شلیک شده است.

قاضی کشکولی به همه طرفین پرونده هر میزان که وقت خواستند داد حتی اگر خارج از وقت صحبت کردند جلوی اظهارات آنها را نگرفت.

گودرزی به بازسازی صحنه جرم و مدارک جمع اوری شده ایراد گرفت و گفت جای ۹ گلوله وجود دارد. گودرزی با ظرافت این جمله را به کار برد. هرچند برخی گفته‌اند او گفته ۹ گلوله شلیک شده اما گودرزی گفت جای ۹ گلوله وجود دارد اما ۵ گلوله از سوی نجفی شلیک شده. او به دکمه‌های پیراهن مردانه که کنده شده اشاره کرد که پیگیری نشده‌است و همچنین به عدم خروج گلوله و گفت همین نشان می‌دهد شلیک گلوله از راه دور بوده!

قاضی کشکولی وقت را تجدید کرد و گفت هرچند در جلسه‌ای همه این سوالات شما از سوی چندین کارشناس اسلحه توضیح داده شده اما برای اینکه برای افکارعمومی جای سوال باقی نماند جلسه اینده کارشناس مورد تایید شما و کارشناسان دیگر اسلحه دعوت میشوند تا به صورت علنی به این سوالات پاسخ داده شود.

نجفی با همان دیسپلین همیشگی وارد دادگاه شد. هرچند لباس زندان به تن داشت اما بسیار مرتب بود. دربرابرکسانی که به او سلام میکردند یا به پایش بلند میشدند تعظیم می‌کرد و دستش را به نشانه احترام به سمت سرش می‌برد.


🔴 داوری: دکتر حسین رفیعی طی مصاحبه‌ای اعلام داشته که آیت الله طالقانی توسط ⁧ اکبر استاد ⁩ از اعضای حزب ⁧ موتلفه ⁩ به قتل رسیده است.


🔴 از ترامپ درباره‌ی این سؤال شده که ایا از جنگ در‌ حال پیش‌روی‌ش با «گروه» در حال لذت بردنه یا نه

گروه اصطلاحی‌ه برای ۴ خانم رنگین‌پوست کنگره است که رسانه‌ها به آن squad می‌گویند

ترامپ: من مبارزه را دوست ندارم ولی از آن لذت می‌برم چون باید این کلمه را به مردم آمریکا برسانم شما از کاری که میکنید لذت میبرید من هم از کاری که میکنم


🔴 جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی: عملیات در میدان «حسن آباد» تمام نشده شاید تا صبح آتش‌نشانان مشغول ایمن‌سازی سازه باشند


🔴 یارانه‌های ارشاد به شرکتی که ۳۹ مجله دارد

🔻علی بزرگیان روزنامه نگار با انتشار تصویری از یارانه‌ها و کمک هایی که وزارت ارشاد به یک شرکت مطبوعاتی دارد، نوشته است:

شرکتی بنام دانش فرهنگ مینو ۳۹مجله دارد. هیچیک از مجلاتش آن را در دکه ندیده‌ام. گوگل کردم؛ نه جلدی و نه ردی از آنها نمی‌آید.

از سال گذشته این ۳۹مجله بیش از یک میلیارد و۷۰۰ ملیون تومان یارانه مستقیم گرفته است. ۳۱۱ تن کاغذ هم گرفته است.

در طرح خرید نشریات ارشاد سال۹۶ نیز ۶۳۲ میلیون تومان پول گرفته است.

۳۹ مجله (از هفته‌نامه و دو هفته‌نامه تا ماهنامه) با عناوینی چون: گل‌واژه‌ها، بازار برتر، بردیا، تیراژه، چشم‌انداز بازار، خانواده‌ی برنا، صنم، عسل، فروردین، مهرکده، همراهان، صبح خوشبخت، صبح بانوان، صبح جوان و … آیا شما تا حالا این مجلات را دیده‌اید؟ یا خریده‌اید؟

این هم جدولی است که نشستم و آماده کردم. جدول ارقام یارانه‌ها و کاغذی که وزارت ارشاد به این شرکت ۳۹ مجله‌ای داده است.


🔴 مهندسی پیش از انتخابات!!

اعتراض محمودصادقی به گزینش افراد خاص برای انتخابات در شورای نگهبان


🔴 اسدالله علم: هویدا برای فریب شاهنشاه و تملق گویی به زور مردم را به استقبال ایشان کشاند و گفت یک و نیم میلیون نفر بودند. شاه تملق گویی را دوست دارد ولی معلوم نیست فریب می‌خورد یا خود را به فریب خوردن می‌زند.

«امروز در تهران از شاهنشاه استقبال بزرگی به عمل آمد. می‌گویند یک میلیون و نیم نفر شرکت کرده‌اند. احتیاج به این کارها نیست. اگر برای چشم داخلیها است که اغلب می‌دانند به چه صورت این مردم را جمع آوری کرده‌اند و اگر برای خارجی است که خارج اعتنایی به آن ندارد. چنانکه یقین دارم در هیچ جا منعکس نخواهد شد. جز در این گرمای تابستان باز هم مردم را ناراضی کردن نتیجه [ای] عاید نمی‌شود. قرار است تمام وکلا و سناتورها هم به فرودگاه بروند. اگر برای سفیر آمریکا است که شاهنشاه خیلی به ‌امریکا تشریف برده‌اند، و اگر برای فتح نفت است که آن چه لازمه تملق بود در مجلسین گفته‌اند. وزیر دارایی می‌گفت در مجلس یک نفر هم در مورد مواد قرارداد حرف نزد. تمام تملق بود و بس! عجب ملت بی چاره [ای] هستیم …به هر حال افسوس من آن است که کار با این عظمت شاه بدون دلیل کوچک می‌شود. می‌گویند: گفتی باور کردم؛ تأکید کردی شک کردم؛ قسم خوردی، فهمیدم دروغ می‌گویی. به نظر من هویدا این بازیها را برای گول زدن و منحرف کردن افکار شاهنشاه در می‌آورد و تعجب دارم که مردی چنین با هوش و با عظمت گول این حرفها را می‌خورد، یا وانمود می‌کند که گول می‌خورد. این هم یک طرف قضیه است. در این صورت، با این قضاوت، ما گول می‌خوریم.» (خاطرات علم، جلد سوم، ص ۱۲۷. ۸ مرداد ۱۳۵۲).


🔴 سفارت انگلیس در تهران: سطح نیروهای ما در خلیج فارس افرایش نمی‌یابد

سفارت انگلیس در تهران در توئیتی نوشته است: «این یادداشت منتشرشده توسط وزارت دفاع بریتانیا نشان می‌دهد کشتیهایی که عازم خلیج فارس هستند مطابق یک رویه چرخشی مشخص جایگزین کشتیهای دیگر می‌شوند. بنابراین، سطح کلی نیروهای ما در منطقه – برخلاف آنچه برخی رسانه‌ها القاء کرده‌اند - افرایش نمی‌یابد.»


🔴 واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب کردن زنان توسط علم‌الهدی و همایش حجاب

فائزه هاشمی رفسنجانی درباره همایش حجاب گفت: اخیرا آقای علم‌الهدی در سخنانی عبارت خواهران ولنگار من! را به کار برده یا در همین همایش نیز، مجری برنامه بی‌ادبی‌هایی خطاب به خانم‌ها داشته، اینکه خانمی حجابش کم است یا اینکه حجاب ندارد، مجوز توهین را به ما نمی‌دهد. زیرا این فرد هم طرز تفکری دارد و باید برخوردی شایسته با او شود.

این فعال سیاسی افزود: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند طبق قانون اساسی کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند بدون کمترین نگرانی دست به تجمع‌هایی از این دست بزنند. آن زمان است که ما می‌توانیم ارزش کار هر دو طیف را دریابیم. اما در وضعیت فعلی تنها می‌توان پیام برگزاری چنین تجمعی را ضرب‌المثل «خود گویی و خود خندی …» دانست.

هاشمی ادامه داد: معتقدم که برخی قوانین مانند قانون ماهواره، ویژگی‌های قانون بودن را از دست داده، زیرا یک قانون باید مقبولیت داشته و جامع و مانع باشد.


🔴 خبرگزاری رویترز از صدور یک اطلاعیه دیپلماتیک از سوی دولت ⁧ آمریکا ⁩ خبر داده که بیش از ده ⁧ دیپلمات ایرانی ⁩ مستقر در نیویورک و خانواده‌های آن‌ها را مشمول ممنوعیت‌های سفر و تردد در آمریکا کرده است.


🔴عجایب زبان فارسی/ به‌کارگیری ۱۹ فعل در یک جمله!

صحبت‌های عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی که گفته بود: «هیچ کشوری با زبانش کاری نمی‌کند که ما می‌کنیم!» خیلی زود در فضای مجازی پخش شد و بازتاب زیادی در بین اهالی ادبیات داشت.

زبان فارسی در ٢٩ کشور جهان صحبت می‌شود، که در ردیف ششم بعد از زبان اسپانیایی و قبل از زبان آلمانی (از نظر تعداد کشورهایی که در آن‌ها فارسی صحبت می‌کنند) رده‌بندی شده است.

زبان فارسی زبانی است که می‌شود تعداد زیادی فعل را کنار هم گذاشت و در آخر یک جمله معنی‌دار داشت. مثل: داشتم، می‌رفتم، دیدم، گرفته، نشسته، گفتم، بذار، بپرسم، ببینم، می‌آد، نمی‌آد، دیدم، می‌گه، نمی‌خوام، بیام، می‌خوام، برم، بگیرم، بخوابم! /خراسان


🔴 شکست طرح جمع‌آوری کودکان کار

یک نماینده مجلس در گفتگو با خبرفوری:

جمع آوری تاکنون بیش از ۱۸بار انجام شده است اما متاسفانه موفقیت آمیز نبوده است

رد مرز کودکان کار تابعه کشورهای دیگر، قطعا کاری نشدنی است


🔴 ظریف در گفتگو با CNN:

ترامپ نامه‌ای به رهبر ایران نداد بلکه نخست وزیر ژاپن پیامی شفاهی آورد که نکته تازه‌ای نداشت.

اعمال محدودیت تردد روی کارکنان نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد غیر انسانی است.


🔴 موگرینی: بدون اروپا، برجام شکل نمی‌گرفت

شرایط دشوارتر از هر زمان دیگری است.

همه بازیگران را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم.

پس از خروج آمریکا، هرآنچه می‌توانیم برای حفظ برجام انجام می‌دهیم.

هیچ‌کس نمی‌گوید که جنگ می‌خواهد.

تنش در خلیج فارس به معنی تنش در اروپاست.


🔴 گروه بندی انتخابی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین و جام جهانی ۲۰۲۲ قطر:

گروه A: چین- سوریه- فیلیپین- مالدیو- گوام

گروه B: استرالیا- اردن- تایوان- کویت- نپال

گروه C: ایران- عراق- بحرین- هنگ کنگ-کامبوج

گروه D: عربستان- ازبکستان - فلسطین- یمن -سنگاپور

گروه E: قطر- عمان - هند- افغانستان- بنگلادش

گروه F: ژاپن- قرقیزستان- تاجیکستان- میانمار- مغولستان

گروه G: امارات- ویتنام - تایلند- مالزی- اندونزی

گروهH: لبنان- کره شمالی- ترکمنستان -سریلانکا


🔴 دلار در نیمه کانال ۱۱هزار تومان/ یورو ۱۳٫۵۵۰ تومان شد

کاهش قیمت ارز در بازار، خریداران دیروز بازار را فروشنده کرده است؛ تا جایی که تنها در یک روز گذشته دارندگان ارز با زیان حدود ۳۰۰ تومانی مواجه شده‌اند.

در ابتدای امسال قیمت دلار ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان بود که با قیمتی که امروز در بازار مشاهده می‌شود، حدود یک‌هزار و ۳۳۰ تومان کاهش پیدا کرده است.

در حال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد، ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان است. یورو نیز با قیمت ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان فروخته می‌شود/خبرآنلاین


🔴 رئیس‌جمهوری آمریکا ۲۵ تیر ماه گفت صرف نظر کردن از فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به آنکارا، نه برای کشورش و نه برای ترکیه «عادلانه نیست». این اظهارات پس از آن بیان شده که نخستین بخش از سامانه روسی اس-۴۰۰ وارد ترکیه شد.

دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران گفته است «آن‌ها در موقیعت بسیار دشواری قرار دارند، ما هم در ایالات متحده در موقعیت بسیار دشواری قرار گرفته‌ایم… خواهیم دید چه پیش خواهد آمد. ولی واقعا عادلانه نیست».

دولت آمریکا پیشتر هشدارهای مکرری را در مورد خرید سامانه روسی اس-۴۰۰ به ترکیه داده بود؛ بخش مهمی از این هشدارها به خطرات احتمالی این سامانه برای جنگنده‌های فوق‌پیشرفته رقبای روسیه، یعنی ایالات متحده و هم‌پیمانان ناتو، باز می‌گشت.

ترکیه بخشی از گروه کشورهای توسعه‌دهنده و خریدار اف-۳۵ را تشکیل می‌دهد و عضو پیمان آتلانتیک شمالی‌ست.


🔴 کاهش ۹۱ درصدی زیان بانک تجارت تایید شد

با تایید حسابرس قانونی و احتساب افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی بانک تجارت، کاهش ۹۱ درصدی زیان این بانک تایید شد.


🔴 نازنین زاغری، زندانی سیاسی ایرانی-بریتانیایی پس از اعتصاب غذای ۱۵ روزه خود با دستبند و پابند به بخش اعصاب و روان در یک کلینیک منتقل شده اسات.

او در آنجا نیز تحت نظارت و بازداشت نیروهای سپاه پاسداران است. آن‌ها حتی به پدر نازنین زاغری اجازه ندادند با دخترش ملاقات کند.

نازنین زاغری به خانواده‌اش در تماس تلفنی گفته است: «وقتی به ایران آمدم تا پدر و مادرم را ببینم سالم و سر حال بودم. سه سال و اندی بعد و حالا دارند من را در یک بیمارستان روانی بستری می‌کنند. شرایط را ببین. کارم به کلینک روانی کشیده است. مایه خجالت است».

نازنین زاغری تاکید کرده بود که باید بدون دستبند و پابند به کلینیک اعصاب و روان برود ولی نیروهای سپاه قبول نکردند و این زن که فرزندی کوچک نیز دارد با پابند منتقل و بستری شد.

نازنین زاغری در فروردین ۹۵ در فرودگاه بازداشت شد. اتهامات او دلایل امنیتی عنوان شده است. اما خیلی‌ها معتقدند او گروگانی در دست جمهوری‌اسلامی برای باج‌گیری از انگلیس است.


🔴 انتقال نازنین زاغری به بخش روانپزشکی بیمارستان امام خمینی

خبرگزاری رویترز به نقل از کمپین آزادی نازنین زاغری نوشت نازنین زاغری-راتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در تهران، روز دوشنبه به بخش روان‌پزشکی بیمارستان امام خمینی در مرکز تهران منتقل شد.

این کمپین مدعی شده است که تا کنون هیچ یکی از اعضای خانواده او نتوانسته‌اند با او دیدار کنند. به گفته این کمپین، پدر خانم زاغری تلاش کرده تا به دیدار او برود اما موفق نشده است.


🔴 رتبه خبرگزاری‌ها در الکسا

سایت الکسا روزانه رتبه سایت‌های مختلف جهان را بر اساس بازدیدهایشان منتشر می‌کند و در حال حاضر مهمترین مرجع برای تشخیص میزان بازدید و تاثیرگذاری رسانه‌های کشور است.

۱- خبرگزاری فارس: ۱۶

۲- خبرگزاری ایسنا ۳۰

۳- خبرگزاری تسنیم: ۳۲

۴- خبرگزاری مهر: ۴۴

۵- خبرگزاری برنا: ۵۲

۶- خبرگزاری خبرآنلاین: ۵۴

۷- خبرگزاری ایرنا: ۷۵

۸- خبرگزاری موج: ۱۸۳

۹- خبرگزاری صدا و سیما: ۲۲۷

۱۰- خبرگزاری میزان: ۲۹۹

۱۱- خبرگزاری ایلنا: ۳۰۶

۱۲- خبرگزاری دانشجو: ۳۱۷

۱۳- خبرگزاری ایسکانیوز: ۳۷۷

۱۴- خبرگزاری آنا: ۵۹۶

۱۵- خبرگزاری آریا: ۶۵۷

نکات جالب توجه:

پنج خبرگزاری اول (فارس، ایسنا، تسنیم، مهر و برنا از بودجه‌های عمومی استفاده می‌کنند که فارس و تسنیم و ایسنا بیشترین بودجه را دارند و مهر صاحب بودجه متعادل است و برنا کمترین بودجه را دارد.

جایگاه خبرگزاری‌ها صدا و سیما، میزان (قوه قضائیه) و ایسکا نیوز و آنا (رسانه‌های دانشگاه آزاد) در نوع خود جالب توجه است.

این آمار بر اساس رنکینک الکسا روز ۲۶ تیرماه ۹۸ استخراج شده است. / سایت رکنا


🔴 کاهش ۹۱ درصدی زیان بانک تجارت تایید شد

با تایید حسابرس قانونی و احتساب افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی بانک تجارت، کاهش ۹۱ درصدی زیان این بانک تایید شد.


🔴 ترامپ: ما به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

ترامپ: آنها {ایران} قادر به ساخت بمب اتمی نیستند. آنها قادر به آزمایش موشکهای بالستیک خود نیستند.

رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود درباره ایران گفت آمریکا دنبال فشار برای سرنگونی رژیم ایران نیست و اخیرا پیشرفت زیادی در جهت کاهش تنش به وجود آمده حاصل شده است.

اظهارات ترامپ پس از سخنان رهبر انقلاب ایران مطرح می‌شود که دیروز گفت ما به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه خواهیم داد.

ترامپ، «پیشرفت» مطرح شده را بیشتر توضیح نداد اما پمپئو در همان جلسه ادعا کرد ایران حاضر به مذاکره درباره برنامه موشکی خود شده است.


🔴 آمریکا در تدارک اسکورت نظامی نفتکش‌ها در تنگه هرمز

مسئول ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در اظهارات جداگانه‌ای اعلام کرد وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا قصد دارند روز جمعه ابتکار امنیت دریایی برای خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان را رونمایی کنند.


🔴کیهان، ناگهان مدافع فراکسیون امید شد

کیهان نوشت: در حالی که سردبیر سایت خبر آنلاین سعی داشت برچسب جناحی به حقوقدان‌های شورای نگهبان بزند این سایت تصریح کرد فراکسیون اصلاح‌طلب امید هم به این حقوقدانان رأی داده‌اند.

محمد مهاجری سردبیر خبرآنلاین در توئیتر مدعی شد؛ «با انتخاب محمد دهقان (چهره سیاسی همراه با جبهه پایداری) به عضویت شورای نگهبان، دلم برای آقای کدخدایی می‌سوزد که دائما باید قسم بخورد و تأکید کند که ترکیب شورای نگهبان جناحی نیست و افکار عمومی باور کنند».

دفاع همزمان کیهان از تصمیم فراکسیون امید (که همیشه به آن با الفاظ ناسزاگونه حمله می‌کند) و نیز محمد دهقان جالب توجه است. معمولا هرگونه حمایت فراکسیون امید از هر فردی از نگاه کیهان قبیح است، اما حمایت از محمد دهقان به عنوان چهره جناحی شناخته شده یک جریان خاص، ممدوح شمرده شده است.


🔴 جزییات جدید فساد در سازمان غذا و دارو

جهانپور مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت:

🔹اطلاعات به‌دست آمده از باندهای فساد نشان می‌دهد، فساد به شکل شبکه‌ای اتفاق افتاده / آنها با تطمیع افراد ناظر و سندسازی از فرآیندهای نظارتی عبور کرده‌اند و در دو حالت تخلف انجام داده‌اند

🔹در حالت اول، آنها ارز دولتی را به جای واردات دارو و تجهیزات پزشکی برای کالاهای دیگر هزینه کرده‌اند و در حالت دوم، دارو و تجهیزات پزشکی را با ارز دولتی وارد کرده‌اند اما در بازار آزاد فروخته‌اند.

🔹طبق آمارهای بانک دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی و کالاهای خاص ثبت سفارش کرده و ارز گرفته بودند اما اسناد نشان می‌داد دارو و وسایل پزشکی وارد شده در چرخه توزیع قرار نگرفته است.

🔹رصدهای ما از بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها نشان می‌داد با وجود تخصیص ارز دولتی و ثبت سفارش همچنان در این دوحوزه کمبود وجود دارد و نیازها با آمار کالاهای ثبت سفارش شده متناسب نبود.


🔴 روایت نجفی از قتل میترا استاد: بازپرس می‌خواست در دهان من بگذارد که میترا استاد مهدور الدم است

▪️محمدعلی نجفی، امروز در دومین جلسه دادگاه‌اش، پس‌از شرح لحظات کشته‌شدن هم‌سر دوم‌اش، میترا استاد، گفته:

▫️ «می‌خواستم با همان خودم را بکشم، دوبار کنار او در وان نشستم و شلوار و پای من همان‌جا خونی شد. به بالکن رفتم و فکر کردم خودم را از آن‌جا پرت کنم.

▫️به راننده زنگ زدم؛ دو کیف اسناد خصوصی مثل پاسپورت و شناس‌نامه و مدارک پزشکی و قباله ازدواج و چندموبایل را چون نمی‌دانستم چه می‌شود به راننده دادم تا به دخترم بده.

▪️به‌نظرم رسید در متنی بخشی از داستان زندگی مشترکم با او را بنویسم؛ به خواست میترا شش‌ماه با خانواده‌ام ارتباطی‌نداشتیم.

▫️آنچه که نوشتم با عجله بود و بعصی چیزها غیردقیق بود. من در دفاعیات‌ام عنوان مهدور‌الدم را نگفتم و بازپرس پرونده می‌خواست آن را در دهان من بگذارد و می‌پرسید که قبول داشتی که مهدور الدم است؟

▪️بعد به قم و زیارت حضرت معصومه و مزار پدرومادر رفتم. گفتم به آن‌جا بروم و تصمیم بگیرم که چه کنم.

▫️اسلحه را هم برده بودم؛ گفتم اگر بخواهم به پلیس تسلیم شوم بهتر است اسلحه را تحویل دهم و اگر بخواهم خودم را سر مزار پدرم بکشم باز هم باید اسلحه همراه باشد.

▫️ من کارت حمل سلاح را در کمد خانه گذاشته بودم و کارت را که دیدم فهمیدم زمانش تا سال ۹۴ بوده

▫️در قم بودم تصمیم گرفتم به تهران بروم؛ با تاکسی به ترمینال جنوب و سپس به اداره آگاهی مرکزی رفتم.

▫️بعد از افطار لباس بازداشت‌گاه را پوشیدم و بعضی سوال وجواب‌ها انجام شد و شب به پزشکی قانونی رفتیم.

▪️به هیچ عنوان قصد قتل در ذهن من نبود اما قبول دارم اشتباه کردم که اسلحه را برداشتم و پنج گلوله شلیک شد.

▫️من اگر از فاصله یک‌متری قصد قتل داشتم و می‌خواستم او را از بین ببرم یک گلوله کافی بود اما از پنج‌گلوله، چهارگلوله به سقف و دیوار خورده است.

▫️من با اسلحه آشنایی داشتم با شهیدچمران در ارتباط بودم و قصد رفتن به لبنان داشتم در کلاس‌های اسلحه شرکت می‌کردم.

▫️این‌که پنج‌گلوله شلیک شده و چهارتا به سقف خورده نشان می‌دهد من با قصد شلیک نکردم بلکه غیرارادی بوده.

▫️وقتی او درون وان بود شلیک‌ها متوقف شد اما در برخی رسانه‌ها گفته شده که میترا استاد با ۵ گلوله به قتل رسیده است که ۵ گلوله یعنی هم قتل و هم نفرت و …

▫️اصابت‌های گلوله نشان می‌دهد شلیک‌ها مستقیم نبوده؛ در فضای مجازی این مطالب به طنز می‌آید.

▫️سه نفر در بازداشت‌گاه و یک نفر هم در آگاهی همین مطلب را از من سوال کردند و گفتند شما که آشنایی داشتید چرا یک فرمول دیگری پیدا نکردید. من گفتم اصلا قصد قتل نداشتم.»


🔴 روایت نجفی از قتل میترا استاد: دست راست مرا گرفته بود و تیرها در رفت

▪️محمدعلی نجفی درباره روز کشته‌شدن هم‌سر دوم‌اش، میترا استاد، گفته: توی حمام که سینه‌به‌سینه شدیم و او هول شد، دست‌‌اش را روی شانه‌های من گذاشت، من عقب رفتم و به‌این‌دلیل‌که دست‌ام روی ماشه بود، یک گلوله شلیک شد و بالش روی زمین افتاد. ۱

▫️من دستم را بالا بردم و او دو دستی دست راست مرا گرفت؛ من گفتم ول کن و پس از تیر اول چهارتیر دیگر نیز شلیک شد.

▫️من قصد شلیک نداشتم؛ آخرین‌تیر به او خورد. مرا رها کرد و دیگر تیری شلیک نشد.

▫️او توی وان افتاد. من فورا اسلحه را جلوی آینه حمام گذاشتم. شوکه شده بودم. دست گذاشتم دیدم حرکتی ندارد. دیدم که بالای سینه‌اش سوراخ است. شاید چهارپنج‌دقیقه بی‌حرکت و مات ایستاده بودم …


🔴 فساد آملی لاریجانی

امام جمعه لواسان: در دوره قبلی قوه قضاییه یک نفر آمد یک سری اطلاعات از وضعیت اسفناک کلاک و زمین خواری‌های آنجا به من داد.

🔻دو روز بعد همین آقای طبری که خودش اخیرا دستگیر شده، گفت این آقا را دستگیر کنید


🔴 سخنان اقای خامنه‌ای در باره پرستو‌های سازمانهای امنیتی

دستگاه‌های جاسوسی «در تمام دنیا» شخصیتهائی که ممکن است ایجاد مزاحمتی بکنند را با ترفندهای خاص در دام شهوت می‌اندازند تا مطیعشان شوند»


🔴روایت پسر میترا استاد از اختلاف نجفی با مادرش

🔹فرزند میترا استاد با حضور در جایگاه گفت: من مهیار صفری، متولد ۸۲/۶/۱۱، فرزند جهانشاه صفری و با تحصیلات سیکل هستم

🔹فرزند مقتول در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینکه در رابطه با قتل مادرتان شکایتی دارید؟ اظهار داشت: بله تقاضای قصاص خون مادرم را دارم.

🔹فرزند مقتول در پاسخ به این سؤال قاضی محمدی کشکولی مبنی بر اینکه آیا آقای نجفی با مادرتان اختلاف داشت؟ گفت: بله کمابیش اختلاف داشتند و بارها آقای نجفی با اسلحه مادرم را تهدید کرده بود و گفته بود با همین اسلحه، تو را می‌کشم


🔴 دومین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی

وکیل اولیای دم میترا استاد: آقای نجفی نوک مداد نشکسته‌اید، آدم کشته‌اید

🔹رئیس دادگاه: کارشناسانی که در صحنه جرم حضور داشتند و همچنین کارشناسان اسلحه و پزشک معاینه جسد در جلسه امروز حضور دارند که در صورت لزوم از آنها اخذ توضیح خواهد شد.

ورود و خروج افراد از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۲:۴۰ که آخرین خروج آقای نجفی بوده است پخش خواهد شد. در این مرحله از رسیدگی به پرونده پیرو مطالب قبلی دادگاه احدی از وکلای اولیای دم می‌توانند در جایگاه حضور یابند.

🔹حاجی لویی یکی از وکلای مدافع اولیای دم با حضور در جایگاه، گفت: در جلسه قبل شما در رابطه با حواشی که پیش آمده بود تذکر دادید ولی بعد از جلسه موضوع مهدور الدم بودن تیتر روزنامه‌ها شد که حرمت اولیای دم خدشه دار شد و اینجانب به همراهی همکارم بعد از مطالعه پرونده دفاعیات ناجوانمردانه متهم حاضر را دیدیم که جا دارد مواردی را ذکر کنم.

🔹این دفاعیات بسیار متعارض بود و به صورت تیتر اول روزنامه‌ها در آمد. اقاریر متهم در پرونده این بود که مقتوله ابتدا وارد زندگی او شده و بعد گفته من اشتباها ازدواج کردم. ما می‌دانیم متهم چه هزینه‌هایی کرده تا نظامات را زیر پا بگذارد و ازدواج را ثبت کند. بعد متهم گفته که من طلاقش ندادم و از آنجا که حق طلاق با مرد است می‌توانسته حق و حقوق او را بدهد و بعد متهم گفته که او را کشتم و اشتباه کردم.

🔹آقای نجفی شما وزیر سابق آموزش و پرورش بودید، نوک مداد را نشکسته‌اید که می‌گویید اشتباه کردم؛ شما آدم کشتید. اینجا صحنه سیاست نیست که به راحتی کنار بکشید شما مرتکب قتل عمد شده‌اید. بعد گفتید که او پرستو است و با نهادهای امنیتی در ارتباط است.

🔹قاضی کشکولی در این هنگام به وکیل مدافع اولیای دم تذکر داد: ما مقررات آیین دادرسی کیفری را قرائت کردیم و توقع این است که شما وکلا که حقوقدان هستید دقت کنید و بیان الفاط ناجوانمردانه در شان دادگاه نیست/ایسنا


🔴 مسکن از دلار جلو زد / کاهش ۶۷ درصدی معاملات در پایتخت

براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است


🔴 در انتخابات هیات رئیسه شورای نگهبان، احمد جنتی به عنوان دبیر و عباسعلی کدخدایی به عنوان قائم مقام دبیر و سخنگو ابقا شدند


🔴 نجفی اتهام قتل عمد را نپذیرفت

شهردار پشین تهران در ­دومین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد: اتهام قتل عمد را قبول ندارم.


🔴 حقوقدانان جدید شورای نگهبان، به حقوقدان بودن مشهور نیستند/ شورای نگهبان یک‌دست‌تر شد

نعمت احمدی حقوقدان در روزنامه شرق نوشت:

در جریان نشست علنی روز گذشته سه حقوق‌دان شورای نگهبان را‌ انتخاب کردند. با رأی نمایندگان مجلس، محمد دهقان، طحان‌نظیف و صادقی‌مقدم، عضو حقوق‌دان‌های شورای نگهبان شدند

همه این افراد که به عنوان حقوق‌دان معرفی شده‌اند در جامعه حقوقی کمتر شناخته می‌شوند. محمد دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و نماینده چناران چند دوره سابقه نمایندگی دارد.

هادی طحان‌نظیف عضو سازمان بسیج حقوق‌دانان است و از سال ۱۳۸۸ دبیری جلسات شورای نگهبان را بر عهده دارد.

محمدحسن صادقی‌مقدم شش‌سالی است که مشاور عالی جنتی در شورای نگهبان است و در دولت محمود احمدی‌نژاد در معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست‌جمهوری کار می‌کرد


🔴 پیشنهاد کیهان برای خلیج فارس و تنگه هرمز: جنگ نفتکش‌ها

آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و صهیونیست‌ها باید از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی درس عبرت بگیرند و بدانند با رقص دیپلماتیک نمی‌توانند اقدامات نمایشی نظامی خود را واقعی جلوه دهند.

شعار جمهوری اسلامی همان شعار زمان جنگ نفتکش‌هاست مبنی بر اینکه «اگر خلیج فارس برای ما امن نباشد، برای هیچ‌کس امن نخواهد بود» /کیهان


🔴 در پی ناپدید شدن نفتکش «ریاح» در تنگه هرمز، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که این نفتکش به «دلیل نقص فنی» به ایران منتقل شده تا «تعمیر» شود.

موسوی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره مفقودن شدن «نفتکش ریاح» در خلیج فارس، گفت: «یک نفتکش خارجی به علت نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شد که براساس مقررات بین المللی، نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفتند و توسط یدک کش آن را به سمت آب‌های ایران منتقل کردند.»

موسوی گفت که هدف از انتقال این نفتکش به ایران این است که «تعمیرات لازم روی آن انجام شود» و «جزئیات بیشتر دراین باره متعاقبا اعلام می‌شود.»

برخی رسانه‌های جهان روز سه‌شنبه از ناپدید شدن یک نفتکش خبر دادند که در حال حرکت در تنگه هرمز به سمت آب‌های ایران منحرف شده است. ابتدا اعلام شد که این نفتکش متعلق به امارات متحده عربی است اما یک مقام اماراتی به شبکه العربیه گفت: «این نفتکش نه متعلق و نه مورد بهره‌برداری این کشور است و هرگز اعلام وضعیت اضطراری نکرده است.»


🔴 تهدید دولت توسط یک خبرگزاری اصولگرا: بودجه صداوسیما را کم کنید، می‌روند سراغ منابع مالی دستگاههای مخالف دولت

بر اساس شنیده‌هادر جلسه هیئت دولت، اعتراض شدیدی به سریال «گاندو» می‌شود که پس از آن رئیس‌جمهور اعلام می‌کند که باید محدودیت‌های جدیدی در بودجه صداوسیما اعمال شود تا زمانی که دولت بتواند نظارت خود را بر این سازمان بیشتر کند.

اگر این شنیده درست باشد، این احتمال وجود دارد که صدا وسیما با وابستگی کمتر به بودجه دولتی، به منابع مالی که منتقد دولت هستند نزدیک‌تر شود. /فارس


🔴 کنگره آمریکا تحریم «محمد بن سلمان» و عاملان قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی را با ۴۰۵ رای موافق و ۷ رأی مخالف، تصویب کرد.


🔴 اورزولا فن در لاین با رای پارلمان اروپا به ریاست کمیسیون اروپا رسید

ا ورزولا فن در لاین، وزیر دفاع مستعفی آلمان با رای پارلمان اروپا به ریاست کمیسیون اروپا رسید تا نام خود را به‌عنوان نخستین زن در راس این نهاد اروپایی ثبت کند/ یورونیوز


🔴 ان بی سی نیوز به نقل از نانسی پلوسی:

«این نظرات کاخ سفید خجالت آور است … این نظرات نژادپرستانه است. این شرم آور است که او (ترامپ) همچنان از این کلمات توهین آمیز دفاع کند - کلماتی که همه ما شنیدیم، او (این سخنان توهین آمیز) را نه فقط در مورد اعضای کنگره، بلکه در مورد تعداد زیادی افراد دیگر نیز تکرار می‌کند.»


🔴 مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار حوزه زنان که با اتهام تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی بازداشت شده بود با وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.


🔴 وزیر خارجه پرتغال روز سه‌شنبه توقف صدور ویزا برای شهروندان ایرانی را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آگوستو سانتوس سیلوا در جلسه‌ای در پارلمان کشور، دلیل توقف صدور ویزا برای شهروندان ایرانی را «امنیتی» اعلام کرد.

سفارت پرتغال در تهران روز ششم فروردین امسال اعلام کرد که «همه امور مربوط به روادید» متوقف شده است.

این تصمیم سفارت پرتغال دو هفته پس از آن صورت گرفت که یک کارمند ایرانی این سفارت در نزدیکی ساختمان آن در تهران مورد حمله قرار گرفت.

در جریان این حمله که ۲۱ اسفند پارسال رخ داد، یک موتورسیکلت سوار مسلح که تفنگ ساچمه‌ای همراه داشت، به کارمند سفارت پرتغال حمله کرد. این کارمند در جریان این حمله مجروح شد. علت این حمله «اختلافات و خصومت شخصی» اعلام شد. /رادیوفردا


🔴 هیچکس از پس باند مخوف «بلیط‌های هواپیمایی» بر نمی‌آید! / وزارت راه و سازمان هواپیمایی در سکوت محض!

قیمت بلیط تهران - مشهد: یک میلیون و دویست هزار تومان!

/ انتخاب


🔴 رکورد جدید گینس برای «شیب‌دارترین خیابان جهان»

یک خیابان در شمال ولز عنوان شیب‌دارترین خیابان‌ جهان با شیب ۳۷٫۴۵ درصدی را در گینس از آن خود کرد/ ایسنا


🔴ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره ایران

🔹پمپئو: ایران برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود اعلام آمادگی کرده است.

🔹اظهارات پمپئو در حالی مطرح شده که ایران بارها اعلام کرده مسائل دفاعی و امنیتی خودش را در گرو مذاکره نخواهد گذاشت


🔴 برنی سندرز: اگر او (ترامپ) بعنوان رئیس جمهور انتخاب شود می‌گوید که می‌خواهد غول‌های فناوری مانند گوگل، فیس بوک و آمازون را نابود کند.


نجفی چرا علیزاده را از وکالت خود عزل کرد؟

🔺امروز دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی برگزار می‌شود و در حالی که به نظر می‌رسید هر سه وکیل در کنار او هستند اما او تصمیم به عزل محمود علیزاده که نه تنها وکیل بلکه یکی از دوستان او نیز هست، گرفت.

محمود علیزاده در گفتگو با شرق این خبر را تأیید کرد و گفت:

🔺آقای نجفی از من خواستند کناره‌گیری کنم اما من قبول نکردم و دلیلم را هم به ایشان توضیح دادم و شخصا از آقای نجفی خواستم که من را عزل کنند. اگر نجفی دوست داشت می‌تواند دلیلش را توضیح دهد. اما این توافق بین ما بود و من به آقای نجفی قول داده‌ام صحبتی نکنم. امیدوارم پرونده پایانی خوش داشته باشد.