کانال تلگرام اتاق بازرگانی تهران - خبری
اتاق بازرگانی تهران

اتاق بازرگانی تهران

▫️سومین نشست دور نهم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

▪️هم‌اندیشی اعضای پارلمان بخش خصوصی کشور و پایتخت

🔺سومین نشست دور نهم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور حداکثری اعضا برگزار شد. اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران در این نشست، میزبان رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران بودند. غلامحسین شافعی و حسین سلاح‌ورزی، رئیس و نایب‌رئیس اول اتاق ایران مهمان اتاق تهران بودند و سه نایب‌رئیس دیگر یعنی مسعود خوانساری، محمدرضا انصاری و محمد امیرزاده نیز خود از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران هستند.

🔺برگزاری این نشست، به فاصله دو روز پس از انتخابات اتاق ایران، نشانه عزم پارلمان بخش خصوصی برای انسجام و هماهنگی بیشتر در روزهای سخت اقتصاد ایران است. در این نشست اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران پیشنهادات خود را در مورد خط‌مشی اتاق ایران در چهار سال آینده بیان کردند و رئیس اتاق ایران نیز با قبول نقدها به عملکرد گذشته، از شنیدن پیشنهادات و توصیه‌ها استقبال کرد. او بر برگزاری نشست‌های مشترک اتاق تهران و ایران برای همفکری و هم‌افزایی بیشتر تاکید کرد.


▪️اقتصاد دارو می‌لنگد

▫️هاله حامدی‌فر، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران

🔺نگاه یک‌جانبه و تک‌محور به مسئله ارز ترجیحی در زمینه دارو راهگشا نیست چرا که مسائل این حوزه دچار پیچیدگی است. برای حل مسائل دارو به نگاه کلان و پیش از این به تغییر بعضی رویکردها در این زمینه نیاز داریم.

🔺یک مسئله مهم در صنعت دارو مسئله تابوی قیمت است آن هم در شرایطی که حتی جعبه یک دارو فارغ از محتویات آن گران‌تر از قیمت خود داروست. قیمت دارو از زمانی که قیمت دلار ۱۳۰۰ تومان بوده تاکنون که ۱۳ هزار تومان است، تنها ۲۰ درصد رشد کرده و این درحالی است که یارانه ارزی تنها به ماده موثره داروی ایرانی تعلق می‌گیرد.

🔺برخی تولیدکنندگان به دلیل عدم افزایش قیمت متناسب با هزینه تولید، کار را کنار گذاشته و زمانی که بازار دچار کمبود دارو شده، دولت با صرف هزینه بیشتر و قیمت ده برابر بالاتر از آنچه تولیدکننده درخواست داشت، دارو را از هند وارد کرده است.

🔺یک جای اقتصاد دارو غلط است و هر نوع اقدامی از جمله حذف ارز ترجیحی بدون توجه به پیامدهای مختلف آن، به مشکلات اضافه می‌کند.

👈 بیشتر بخوانید:


▪️تحریم‌های آمریکا در کنار بی‌درایتی داخلی رشدهای منفی اقتصاد را رقم زد

▫️علی نقیب، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:

🔺بعد از برجام بسیار امیدوار بودیم که با توجه به پتانسیل‌های بالا و با وجود مدیران کارآمدی که در رأس اقتصاد و صنایع داخلی به‌خصوص در بخش خصوصی فعال هستند، رشد اقتصادی بالا رود و مانند کشورهای موفقی از جمله کره‌جنوبی، چین و ترکیه بتوانیم از رشدهای بالای ۸ درصد برخوردار شویم. به نظر می‌رسید همه‌چیز به‌خوبی پیش می‌رود اما بعد از خروج امریکا از برجام، رشد اقتصادی کاهش یافت و درنهایت منفی شد.

🔺نمی‌توان همه مشکلات یک سال گذشته را به گردن تحریم‌های امریکا و خروج آن از برجام بدانیم. تحریم‌های امریکا البته که اثر داشته است، اما به اعتقاد من بی‌درایتی در تصمیم‌گیری‌ها و نبود یک ساختار درست مشکل ایجاد کرد.

👈 بیشتر بخوانید:


▪️سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق ایران در حال برگزاری است.

🔺دو روز پس از انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران، اعضای منتخب برای همفکری و همراهی بیشتر در پیگیری خواسته‌ها و مطالبات فعالان اقتصادی و برنامه‌های چهار سال آینده پارلمان بخش خصوصی، در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران حضور یافته‌اند.


▫️اتاق بازرگانی، صنایع، معادن‌و‌کشاورزی تهران برگزار می‌کند

▪️کارگاه آموزشی اصول و شیوه برگزاری نمایشگاه

🔺موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق بازرگانی تهران یک کارگاه آموزشی چهار ساعته با عنوان «اصول و شیوه برگزاری نمایشگاه» ویژه تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی برگزار می‌کند.

🔺در این کارگاه به سرفصل‌هایی چون اصول برگزاری نمایشگاه، انواع نمایشگاه، استراتژی‌های نمایشگاهی، نقش تشکل‌های اقتصادی در برگزاری نمایشگاه، تامین مالی نمایشگاه، فعالیت‌های قبل و بعد از برپایی نمایشگاه و … پرداخته می‌شود.

🔺زمان برگزاری این کارگاه آموزشی دوشنبه سوم تیر ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۵ تا ۱۹ است و مخاطبان آن کارشناسان روابط عمومی، مسوولان سایت و فضای مجازی و مدیران مسوول انجام امور نمایشگاهی در تشکل‌ها هستند.

👈کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام


▫️نخستین همایش روز جهانی ایمنی مواد غذایی در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

▪️همکاری بخش ‌خصوصی و دولت برای ارتقای امنیت غذایی در کشور

🔺در همایشی که به مناسبت روز جهانی ایمنی غذا در اتاق تهران برگزار شد جمعی از نمایندگان دولت و مجلس و بخش خصوصی، با تاکید روی اهمیت سلامت بودن غذا از ضرورت تدوین استانداردهای شفاف و اطلاع‌رسانی دقیق به مصرف‌کننده در مورد مواد غذایی تولید شده گفتند.

🔺در این همایش مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به فعال بودن تشکل‌های مرتبط با صنعت غذا در سراسر کشور و نیز وجود کمیسیون‌های کشاورزی و صنایع غذایی و اقتصاد سلامت در اتاق تهران برای رسیدگی به مسائل مختلف این حوزه، از آمادگی اتاق تهران برای همکاری با دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی در راستای تحقق برنامه‌های مرتبط با امنیت غذایی در کشور خبر داد.


▪️غفلت همیشگی از ظرفیت نمایشگاه‌ها برای توسعه صنایع صادرات‌محور

▫️حسن احمدیان، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران

🔺ظرفیت بالای تولید در صنعت مبلمان فرصتی برای توسعه صادرات غیرنفتی به کشورهای همجوار است. صنعت مبلمان برای تحقق اهداف صادراتی به برگزاری نمایشگاه در کشورهای هدف، تقویت مراودات کاری و به ثمر رساندن مذاکرات تعرفه‌ای نیاز دارد.

🔺وجود صنایع کوچک و متوسط به انعطاف‌پذیری و چابکی صنعت مبلمان کشور انجامیده است اما رویکرد بهتر این است که این صنایع کوچک و متوسط را در قالب خوشه‌های صنعتی و نزدیک به هم ایجاد کنیم تا به هم‌افزایی در صنعت کمک کند.

🔺بار مثبت رشد اقتصادی طی سال‌های گذشته بر دوش نفت بوده و اکنون نیز، عامل منفی شدن رشد اقتصادی نفت و فرآورده‌های آن است. مدت‌هاست که در صنعت مبلمان، بخشی از کارگاه‌ها با کمترین میزان ظرفیت کار می‌کنند و صاحبان صنایع مجبور به تعدیل نیروی کار شده‌اند.

🔺در کشورهای توسعه‌یافته، نمایشگاه‌ها محلی برای شنیدن صدای مشتری و ارتباط با تجار خارجی است اما در ایران ظرفیت نمایشگاه‌ها مورد توجه نیست. کاش یک کمیسیون یا میز مشخص برای نمایشگاه‌ها در پارلمان بخش خصوصی وجود داشت. کاش به جای شرکت سهامی نمایشگاه‌ها یا سازمان توسعه تجارت یک سایت تخصصی برای برگزاری نمایشگاه صنایع مختلف در کشورها وجود داشت.


▪️واردات عجیب کره طى دو ماه نخست ١٣٩٨

✍️معاونت بررسى هاى اقتصادى اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى تهران

🔺با توجه به حذف برخی کالاهای اساسی، از جمله کره، چای و حبوبات، از فهرست اقلام وارداتی مشمول ارز ترجیحی ٤٢٠٠ تومانی، انتظار می‏رود که شاهد تغییراتی در واردات این کالاها باشیم. از آنجایی که آمارهای رسمی گمرک هنوز برای ماه‏های اردیبهشت و خرداد منتشر نشده، معاونت بررسی‏‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، با تکیه بر آمارهای روزانه گمرک به بررسی این موضوع پرداخته است. با توجه به بررسی‏‌ها مشاهده شده که واردات «کره» از ابتدای سال ١٣٩٨ تا ١٨ خرداد، با رشد قابل توجهی نسبت به سال‏های قبل مواجه شده؛ به طوری که که رقم آن طی این مدت حتی از رقم واردات مربوط به کل سال ١٣٩٦ و ١٣٩٧ بیشتر شده است.

📌براى دریافت اطلاعات بیشتر مطلب فایل لینک پیوست را مطالعه فرمایید:


▫️در دیدار نمایندگان اتاق تهران و اتاق امیلیا رومانیای ایتالیا مطرح شد

▪️اعطای تسهیلات ویزای نمایشگاهی ایتالیا برای اعضای اتاق بازرگانی تهران

🔺مارکو گاسپاری، معاون اتاق بازرگانی و صنایع استان امیلیا رومانیا ایتالیا و آندره‌آ زوکینی مدیرعامل شرکت مشاوره I-PARS با حضور در اتاق بازرگانی تهران با حسام‌الدین حلاج، سرپرست معاونت امور بین الملل اتاق تهران دیدار و در مورد همکاری‌های دوجانبه مذاکره و گفت‌وگو کردند.

🔺آندره‌آ زوکینی که نمایندگی اتاق صنایع استان امیلیا رومانیا ایتالیا در تهران را برعهده دارد، خواهان افزایش حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های این استان شد.

🔺زوکینی از آمادگی کامل استان امیلیا رومانیا برای پذیرش هیات‌های تجاری از اتاق بازرگانی تهران جهت حضور در نمایشگاه‌های آن استان خبر داد و اعلام کرد با اخذ معرفی‌نامه از سوی اتاق بازرگانی تهران، امکان ارائه تسهیلات در اخذ ویزا و تخفیفات ویژه جهت حضور در نمایشگاه‌ها و نیز اقامت در طول سفر در ایتالیا برای فعالان اقتصادی عضو اتاق تهران فراهم می‌شود.

🔺در همین رابطه و با مذاکرات صورت گرفته بین سرپرست معاونت امور بین‌الملل اتاق تهران و نمایندگان اتاق صنایع استان امیلیا رومانیا، مقرر شد فهرست نمایشگاه‌های مرتبط در سال ۲۰۱۹ جهت بررسی زمینه‌های همکاری دوجانبه به معاونت امور بین‌الملل اتاق تهران ارسال شود.


▪️ضرورت تمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها در دوره رکود

▫️شریف نظام‌مافی، رییس اتاق مشترک ایران و سوییس

🔺از بین شرکت‌های اروپایی، تنها شرکت‌های بزرگی که فعالیت خود را در ایران با وجود سختی‌ها ادامه داده‌اند، شرکت‌های سوئیسی هستند. تداوم فعالیت این شرکت‌ها نشان می‌دهد که سوئیسی‌ها با وجود مشکلات متعدد هم‌چنان به بازار ایران اعتقاد دارند. بعضی شرکت‌های سوئیسی با این که امکان فعالیت ندارند، دفاتر خود را باز نگاه داشته‌اند.

🔺تحریم کنونی ایرانی را می‌توان فرصتی برای تجهیز زیرساخت‌ها در زمینه همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی در نظر گرفت. زمانی که برجام امضا شد، هیچ آمادگی بانکی، بیمه‌ای و حقوقی در فضای اقتصادی ایران برای استفاده از فرصت‌ها وجود نداشت اما می‌توان در روزهای کنونی که رکود، کار در بازار را سخت کرده، بر توسعه زیرساخت‌ها تمرکز کرد تا در دوره شکوفایی بعدی برای انجام بسیاری از کارها تنها به دبی و استانبول متکی نباشیم.

🔺می‌توان با برگزاری کنفرانس‌هایی در ایران، زمینه حضور شرکت‌های بین‌المللی و فعالان ایرانی را به جهت همکاری و آشنایی فراهم کرد. باوجود رکود کنونی بازار، نباید نسبت به شکوفایی آینده ناامید بود. با وجود همه مشکلات هنوز فرصت‌های امیدوارکننده وجود دارد.


▪️گزارش شاخص صلح جهانى در سال ٢٠١٩

✍️معاونت بررسى‌هاى اقتصادى اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى تهران

🔺گزارش سالانه شاخص صلح جهانی که توسط موسسه اقتصاد و صلح تهیه می‏‌شود، وضعیت برقراری صلح در ۱۶۳ کشور جهان را بر اساس ٢٣ متغیر کمی و کیفی ارزیابی و آنها را رتبه‌بندی می‏‌کند.

🔺گزارش صلح جهانی در سال ٢٠١٩ نشان می‌دهد سطح شاخص صلح جهانی برای اولین بار طی پنج سال گذشته، اندکى در این سال بهبود یافته و از میانگین کل امتیاز کشورهای جهان به میزان ۰٫۰۹ کاسته شده که به معنی بهتر شدن اوضاع است.

🔺در این سال وضعیت شاخص صلح در ٨۶ کشور بهبود یافته و برای ٧۶ کشور تضعیف شده است. شاخص صلح جهانی در سال ٢٠١٩ نشان می‌دهد که درگیری‏‌ها و بحران‏‌هایی که طی دهه گذشته رخ داده، در حال کاهش بوده اگرچه تنش‏‌های جدیدی هم در داخل یا در بین کشورها ظاهر شده است.

👈در فایل لینک پیوست اطلاعات بیشترى در رابطه با این گزارش ارائه شده است:


▪️مادر همه فسادها

✍🏻علی میرزاخانی

🔺حتی اگر سیاستگذار فاسد نباشد و ریل سیاستگذاری هم بسترساز فساد نباشد باز هم امکان فساد وجود دارد. چون ممکن است یک نفر در سطح اخلاقی فاسد باشد و مدیر فاسد، بالاخره راه فساد را پیدا می‌کند. اما اگر سیاستگذاری فاسد باشد، فساد خود را تحمیل می‌کند. دقیقا به همین دلیل است که فساد سیاستگذاری را مادر همه فسادها می‌دانیم.

🔺مثالی بزنم: وقتی یک رانت تقسیم می‌شود، مدیر تقسیم‌کننده رانت چه بخواهد و چه نخواهد، در معرض دریافت رشوه قرار می‌گیرد. از مدیرعامل یک بانک بزرگ که وام‌های کلان ارزان‌قیمت را تقسیم می‌کند (محمود خاوری را در نظر بیاورید)، تا رئیس یک شعبه که در پایین‌ترین سطح توزیع رانت قرار دارد، در معرض فساد قرار دارند. اتفاقا وقتی مدیریت به شکل تیول‌داری باشد و اموال بلاصاحب جلوه کند، قبح این کار هم از بین می‌رود.

🔺یعنی وقتی این مدیر می‌خواهد از بین ۱۰۰ پرونده با یک پرونده موافقت کند و به او وام بدهد، طبیعی است که وام‌گیرنده خود را مدیون می‌داند و اصطلاحا باید «جبران کند». حال آنکه اگر نرخ بهره غیردستوری باشد نه‌تنها آن صف ۱۰۰ پرونده‌ای تشکیل نمی‌شود، بلکه فقط کسانی به این چرخه وارد می‌شوند که بتوانند وام دریافتی را به ارزش‌افزوده تبدیل کنند یعنی این بانک است که باید دنبال کسانی بگردد که بتواند به آنها وام بدهد و از آنها سود واقعی بگیرد و نه برعکس. در مورد ارز ارزان و مجوزهای خاص و امضاهای طلایی هم تله فساد سر راه همه مدیران صاحب اختیار قرار دارد. بنابراین فساد سیاستگذاری مادر همه فسادهاست، چون همه را در معرض فساد قرار می‌دهد.

🔺 «فساد سیاستگذاری» البته می‌تواند ناشی از «فساد سیاستگذار» باشد یا نباشد؛ چون در حالت خوش‌بینانه ممکن است ناشی از جهالت سیاستگذار باشد. اما اگر ناشی از فساد سیاستگذار باشد، می‌توان آن را «فساد سیستماتیک» نامید. یعنی اگر سیاستگذاری، مثلا درباره نرخ بهره یا نرخ ارز، ناشی از این باشد که عده‌ای از سیاست‌های فاسد بهره‌مند شوند و سیاستگذار را به سمت آن تشویق کنند، این یعنی فساد سیستماتیک. با این حال، از آنجا که نمی‌دانیم فساد سیاستگذاری ناشی از فساد سیاستگذار است یا جهالت او، فساد را سیستماتیک معرفی نمی‌کنیم. / تجارت فردا


🔺وحدت برای توسعه بخش خصوصی

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در توئیتر نوشت:

🔺حفظ وحدت و یکپارچگی در میان ارکان موثر بخش خصوصی اولویت دارترین موضوع امروز صاحبان کسب وکار است. امروز در انتخابات اتاق بازرگانی ایران، جامعه اقتصادی کشور با بلوغ رفتاری، حفظ احترام و توجه به اصول اخلاق حرفه‌ای، هفت عضو هیات رئیسه اتاق ایران را انتخاب کردند.

🔺ضمن قدردانی از محبت اعضای پارلمان بخش خصوصی جهت اعتمادشان، امیدوارم با همدلی که در هیات رئیسه اتاق ایران ایجاد شده؛ اهداف عالی توسعه فعالیت تشکل‌ها، توجه ویژه به اتاق‌های استانی، توسعه نگاه کارآفرینی و دفاع از ارزش‌های بخش خصوصی با جدیت و تلاش جمعی محقق شود و همه ما با غرور اثبات کنیم اتاق بازرگانی نه نهادی نمادین که رکن موثر از اقتصاد ملی و در خدمت توسعه ایران عزیر است.

🔺 رقابت از این پس به رفاقت و همکاری

تبدیل خواهد شد. هرکدام به اندازه توانمان باید در جهت کمک به اقتصاد کشور گام برداریم و همراهی دلسوز برای کارآفرینان ایران اسلامی باشیم.


با رای هیئت نمایندگان دوره نهم، اعضای جدید

هیئت رئیسه اتاق ایران انتخاب شدند

سه کرسی هیات رییسه اتاق ایران به اتاق تهران رسید

در انتخابات هیات رئیسه دوره نهم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، غلامحسین شافعی با رای اعضای پارلمان بخش خصوصی در پست ریاست ابقا شد. همچنین حسین سلاح ورزی، مسعود خوانساری، محمدرضا انصاری و محمد امیرزاده به عنوان نواب رئیس و نیز غلامحسین جمیلی به عنوان خزانه دار و کیوان کاشفی در کسوت منشی در ترکیب هیات رییسه اتاق ایران در دوره نهم قرار گرفتند.


▫️کنگره اتاق‌های بازرگانی جهان در ریودوژانیرو در برزیل برگزار شد

▪️ «داووس» اتاق‌های بازرگانی

🔺گردهمایی نمایندگان اتاق بازرگانی سراسر جهان در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد؛ نشستی که در آن سران اتاق‌های بازرگانی با مطرح کردن موضوعات مختلف در نشست‌ها و کارگاه‌های متفاوت، نشان دادند که در پی مطرح کرد این کنگره مشابه اجلاس داووس هستند، با این تفاوت که اینجا خبری از مقامات سیاسی نیست.


▫️ انتخابات اتاق ایران

🔺نخستین نشست دوره نهم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به پایان رسید. در این نشست اعضای هیات رئیسه به شرح زیر انتخاب شدند:

🔹غلامحسین شافعی، رئیس

🔹حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اول

🔹مسعود خوانساری، نایب رئیس دوم

🔹محمدرضا انصاری، نایب رئیس سوم

🔹محمد امیرزاده، نایب رئیس چهارم

🔹غلامحسین جمیلی، خزانه دار

🔹کیوان کاشفی، منشی


▫️ انتخابات اتاق ایران

🔺 غلامحسین جمیلی با ۲۲۲ رای به عنوان خزانه دار هیات رئیسه انتخاب شد. حسین پیرموذن نیز ۲۱۵ رای کسب کرد.

🔺 کیوان کاشفی به عنوان منشی هیات رئیسه دور نهم انتخاب شد.


▫️ انتخابات اتاق ایران

▪️نتایج نهایی انتخابات ۴ کرسی نواب رئیس اتاق ایران:

🔺حسین سلاح ورزی: ۳۵۳ رای

🔺مسعود خوانساری: ۳۲۰ رای

🔺محمدرضا انصاری: ۲۷۹ رای

🔺محمد امیرزاده: ۲۷۶ رای

🔺جمال رازقی جهرمی: ۱۶۷ رای

🔺مسعود گل شیرازی: ۱۲۲ رای

🔺مهدی بخشنده: ۶۷ رای


▫️ انتخابات اتاق ایران

▪️نامزدهای ۴ کرسی نواب رئیس اتاق ایران مشخص شدند. هر نامزد ۳ دقیقه برای معرفی برنامه‌های خود فرصت دارد.

🔺محمد امیرزاده

🔺محمدرضا انصاری

🔺مهدی بخشنده

🔺رحیم بنامولایی

🔺محمدصادق حمیدیان جهرمی

🔺مسعود خوانساری

🔺جمال رازقی جهرمی

🔺محمدحسین روشنک

🔺حسین سلاح ورزی

🔺حمیدرضا قلمکاری

🔺مسعود گل شیرازی


▫️ انتخابات اتاق ایران

🔺غلامحسین شافعی با ۳۰۲ رای رئیس پارلمان بخش خصوصی در دوره نهم شد. یونس ژائله ۱۴۰ رای به دست آورد. کل آرای اخذ شده ۴۴۸ رای بوده است. از این تعداد ۶ رای باطل اعلام شد.


▫️نگاهی به روابط دوجانبه ایران و برزیل به بهانه برگزاری کنگره جهانی اتاق‌های بازرگانی در ریو

▪️تجارت همیشه در نوسان

🔺رابطه تجاری کالایی (غیرنفتی) ایران و برزیل که در یک دهه گذشته همیشه ترازش به نفع برزیل مثبت بوده، نوسان زیادی تجربه کرده و اکنون در دوران افول خود به سر می‌برد.

🔺ریودوژانیرو، پایتخت سابق برزیل، که هم‌چنان یکی از مهمترین شهرهای این کشور و میزبان گردشگرانی از نقاط مختلف جهان است، از صبح چهارشنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) تا ساعات پایانی روز جمعه ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) به مدت سه روز محل برپایی یازدهمین کنگره جهانی اتاق‌های بازرگانی بود.

🔺برزیل بعد از انجام یک سری اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ توانست تا حدود زیادی خودش را به عنوان بزرگترین اقتصاد آمریکای جنوبی در مسیر بهبود و رشد قرار دهد، مسیری که از ۲۰۱۴ به بعد با بحران‌های سیاسی، فسادهای سران قدرت و رکود اقتصادی به سختی دچار چالشی شد که هنوز از آن بیرون نیامده است.

🔺برزیل در دوران اصلاحات، موفقیتی نسبی در کاهش فقر و نابرابری داشت و توانست حداقل ۲۹ میلیون نفر (جمعیت برزیل در حال حاضر بیش از ۲۰۹ میلیون نفر است) را از فقر نجات دهد. ضریب جینی طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ کاهش یافت، در این مدت سطح درآمد ۴۰ درصد فرودست جامعه برزیل معادل ۷٫۱ درصد بهبود یافت و سطح درآمد کل جامعه نیز ۴٫۴ درصد افزایش پیدا کرد. متوسط رشد اقتصادی این کشور در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ معادل ۴٫۵ درصد بود. این رقم در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به ۲٫۱ درصد کاهش یافت اما پس از آن اقتصاد برزیل درگیر رکودی جدی شد و رشد اقتصادی در دو سال آن بعد به ترتیب به منفی ۳٫۶ و منفی ۳٫۴ درصد رسید.

🔺احتمالا معروف‌ترین کالای برزیلی در جامعه ایران گوشت منجمد گاوی است، کالایی که با هر نوسانی در بازار گوشت ایران، با استفاده از ارز دولتی و قیمت ترجیحی برای تنظیم بازار وارد و از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین عرضه مستقیم کالا به مردم ارائه می‌شود. با این حال برزیل در دوره‌هایی که روابط دوجانبه بین دو کشور خوب است کالاهای دیگری نیز به ایران می‌فرستد؛ از ذرت و کنجاله و شکر گرفته تا توتون و تنباکو و مرکبات. ایران در مقابل صادرات چندانی به برزیل ندارد و عمده کالاها صادر شده یا محصولاتی از خانواده آهن و فولاد و پتروشیمی هستند یا کالاهایی کشاورزی.

🔺صادرات ایران به برزیل در یک دهه گذشته دو بار دچار افول شده است، نخست در سال ۱۳۹۲ که کل صادرات به هشت میلیون دلار هم نرسید و مجدد در سال ۹۷ که به رقم ۱۷ میلیون دلار تقلیل یافت. در این بین بهترین رکورد ثبت شده مربوط به سال ۱۳۹۵ است که صادرکنندگان ایرانی موفق شدند نزدیک به ۱۱۲ میلیون دلار کالا به برزیل صادر کنند. آهن و فولاد ممزوج، اوره و پلی‌استیرن، گلیم و کفپوش، کشمش و پسته و زعفران و ظروف شیشه‌ای، مهمترین کالاهای صادراتی ایران به برزیل بوده است.

👈بیشتر بخوانید:


«بولتن خبری»

▪️اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در رسانه‌ها

🔺‌‌یکشنبه ۲۶ خرداد ماه ۹۸

http: //www. newswire. ir/bulletin/۱۸۲۱f۸۳۴۱a


▫️رقابت سر خرید سهام شرکت‌های خودروسازی

▪️بلوک‌های واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا چقدر ارزش دارد؟

🔺در حال حاضر ارزش سهام شرکت ایران خودرو در بورس ۸۳۰۰ میلیارد تومان است بنابراین ارزش بلوک ۱۴ درصدی آن در کف واگذاری و بدون در نظر گرفتن رشد ۲۰ درصدی حداقل حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

🔺واگذاری سهام دولتی ۱۸ شرکت بزرگ که شامل صنایع بزرگ و مادر، بیمه و بانک می‌شوند در حالی به زودی کلید خواهد خورد که شامل دو غول خودروسازی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا هم می‌شود. در روزهای ابتدای خرداد امسال هیات واگذاری مصوب کرد که سهام ۱۸ شرکت بزرگ دولتی در ادامه روند واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به ارزش حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان واگذار شوند که در بین اسامی اعلام شده برای واگذاری سهام دو شرکت سایپا و ایران خودرو هم دیده می‌شود. طبق این موصبه دولت و سازمان خصوصی سازی باید ۱۴ درصد از سهام ایران خودرو و ۱۷٫۵ درصد از سهام سایپا را واگذار کند. اقدامی که هنوز شکه و شبه‌های بسیاری درباره اجرایی شدن آن وجود دارد ولی کارشناسان معتقدند باتوجه به بدهی‌های کلان این دو خودروساز احتمال اجرای آن زیاد است.

👈بیشتر بخوانید:


▫️ ناصر ریاحی، عضو هیات رییسه اتاق تهران:

▪️خواسته فعالان اقتصادی شفاف سازی و حذف ریشه‌های رانت است

🔺ناصر ریاحی، عضو هیات رییسه اتاق تهران از تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر مدیریت قرارگاهی حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد و خواستار روشن شدن شرح وظایف این قرارگاه شد.

🔺ریاحی با اعلام این خبر و با اشاره به تغییرات صورت گرفته در سازمان غذا و دارو توضیح داد: «وزیر بهداشت از زمانی که تصدی این وزارتخانه را بر عهده گرفت، تغییراتی در سازمان غذا و دارو ایجاد کرد و نیروهای کارآمد در سازمان غذا و دارو را شناسایی و حفظ کرد. اما در هفته‌ای که کشور در ایام تعطیل نیمه خرداد ماه به سر می‌برد، اطلاعیه‌ای از سوی این وزارتخانه با این مضمون صادر شد که بخش دارو و تجهیزات پزشکی از این پس به صورت قرارگاهی اداره می‌شود. به این ترتیب، یک گروه ۷ و ۸ نفره به عنوان مسئولان قرارگاه معرفی شده و همچنین گروه دیگری، شامل روسای تشکل‌های حوزه دارو و تجهیزات نیز به عنوان مشاوران و اعضای اتاق فکر این قرارگاه تعیین شده‌اند و ظاهرا وزیر بهداشت نیز خود فرماندهی این قرارگاه را بر عهده خواهد داشت.» او افزود: «تصمیم جدید وزیر بهداشت و درمان برای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تا حدودی مبهم است. از این رو امیدواریم هر چه زودتر شرح وظایف این قرارگاه مشخص شود.»

🔺ریاحی «ایجاد اتاق فکر و به مشاوره گرفتن تشکل‌های ذیربط در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی» در این قرارگاه را اقدام مثبتی ارزیابی کرد و ادامه داد: «البته دریافت مشورت از بخش خصوصی در سال‌های گذشته نیز مسبوق به سابقه بوده و وزرا در مقطعی نسبت به دریافت مشاوره از بخش خصوصی اهتمام می‌ورزیدند اما پس از مدتی این حرکت به سردی می‌گرایید. اما امیدواریم در این دوره از ظرفیت تشکل‌ها بهره برداری صورت گیرد.»

👈بیشتر بخوانید:


«بولتن خبری»

▪️اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در رسانه‌ها

🔺‌‌شنبه ۲۵ خرداد ماه ۹۸

http: //www. newswire. ir/bulletin/۵۸۹ab۹۹۰de


«با کنگره اتاق‌های بازرگانی در برزیل»

▪️در اهمیت آموزش

🔺مهارت‌هایی برای اقتصاد جهان در آینده یکی دیگر از نشست‌های تخصصی یازدهمین کنگره اتاق‌های بازرگانی در برزیل است که با حضور نمایندگان اتاق‌ها و بنگاه‌های بزرگ پیشرو مانند مایکروسافت در حال برگزاری است.

در این نشست با تاکید بر این که ۵۰ درصد از فعالیت‌های امروزه مشاغل از طریق فناوری‌های جدید قابل انجام است، روی این مساله بحث و بررسی شد که اتاق‌های بازرگانی می‌توانند نقشی تعیین‌کننده برای داشتن نیروی کار پویا و بهره‌ور انجام دهند.

🔺اکنون بیش از هر زمان دیگری، مردم نیاز به فراگیری مهارت‌های جدید برای تطبیق با آنچه در بازارهای نوظهور و مدل‌های کسب‌وکار می‌گذرد دارند. امروز یادگیری مهارت یک نیاز مادام‌العمر است‌.