اتاق بازرگانی تهران

اتاق بازرگانی تهران

▪️حمایت، حلقه مفقوده در توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی

▫️محمدرضا انصاری، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران

🔺شرکت‌های فنی و مهندسی از ذخایر و ظرفیت‌های مثبت اقتصاد ایران به شمار می‌رود. با در نظر گرفتن همه محدودیت‌هایی که اکنون برای فعالیت شرکت‌های ایرانی در دنیا وجود دارد، در این دوره سختهم می‌توان پنج تا شش میلیارد دلار از محل فعالیت این شرکت‌ها درآمد کسب کرد.

🔺طبیعی است که در شرایط تحریم امکان فعالیت شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه خدمات فنی و مهندسی در همه کشورهای دنیا وجود ندارد. مشکل عدم صدور ضمانت‌نامه که از چند سال گذشته گریبان شرکت‌های ایرانی را گرفته هم‌چنان پابرجاست با این حال در همه کشورهای همسایه غیر از بحرین و امارات می‌توان کار کرد.

🔺استفاده از این فرصت‌ها به درک مسائل این بخش، حمایت و پشتیبانی نیاز دارد که در نظام دولتی کشور ما غایب است. متاسفانه مشوق‌های صادراتی به دلیل تنگنای مالی دولت حذف می‌شود در حالی که اگر این مشوق‌ها تخصیص یابد، تا ۲۰ برابر میزان خود ارزآوری به همراه خواهد داشت.


▫️نخستین نشست دوره نهم هیات نمایندگان اتاق تهران برگزار شد

▪️ترکیب هیات رئیسه اتاق تهران برای چهار سال آینده مشخص شد

🔺در نخستین نشست هیات نمایندگان پارلمان بخش خصوصی در دوره نهم، که با حضور ۵۳ نفر از اعضای خصوصی و دولتی برگزار شد، اعضای هیات رییسه اتاق تهران انتخاب شدند.


▪️روابط ایران و بانک کنلن محدود به کالاهای بشردوستانه شده است

▫️فریال مستوفی، عضو هیات نمایندگان و رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران

🔺بانک کنلن از پنجم نوامبر سال میلادی جاری روابطش با ایران را تنها محدود به کالاهای بشردوستانه از جمله دارو، غذا و تجهیزات پزشکی کرده است. براساس اطلاعاتی که از این بانک گرفتم این همکاری متوقف نخواهد شد و امور بانکی مربوط به فروش کالاهای بشردوستانه هم‌چنان ادامه خواهد یافت.

🔺مسئولان این بانک معتقدند تا هفته دیگر که زمان اعلام رسمی درباره معافیت‌های نفتی است، تصمیم جدیدی نمی‌گیرند. چرا که سازوکار این بانک با پول فروش نفت انجام می‌شود.

🔺گمان نمی‌کنم آمریکا بتواند فروش نفت ایران را صفر کند. اما اگر صادرات نفت به ۵۰۰ هزار بشکه برسد، مشکلات جدی پیش می‌آید. در حال حاضر با خساراتی که به دلیل سیل به کشور وارد شده و بودجه کمی که برای پروژه‌های عمرانی در نظر گرفته شده، همچنین با مشکلاتی که در واردات مواد اولیه و تکنولوژی برای صنایع مواجهیم، سال سختی در پیش خواهیم داشت.


▫️نشست نمایندگان بخش ‌خصوصی ایران با نخست‌وزیر پاکستان به میزبانی اتاق تهران برگزار شد

▪️توسعه روابط اقتصادی از کانال تهاتر

🔺نخست‌وزیر پاکستان و رئیس اتاق تهران در نشست مشترک هیات مهمان پاکستانی متشکل از نمایندگان دولتی و بخش خصوصی این کشور با نمایندگان بخش خصوصی بر ضرورت استفاده از فرصت موجود برای توسعه روابط تجاری تاکید کردند.


▪️دامنه مشکلات تحریمی بانکی برای فعالان بخش خصوصی به چین هم رسید

▫️اطلاعیه بانک کنلن در مورد اعمال محدودیت‌های تازه

🔺خبرها حاکی از اطلاعیه تازه بانک کنلن چین برای وضع محدودیت‌های سخت‌تر در مورد امور بانکی و پولی شرکت‌های ایرانی و شرکای چینی آنهاست، با این حال بانک مرکزی ایران در خبری کوتاه این تغییرات را تایید نکرد و از ادامه همکاری این بانک چینی خبر داد.

🔺بانک کنلن طی دو سه ماه گذشته، پس از سرگیری ارتباط با ایران به قدری شرایط کار و ارائه خدمات به شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های ایرانی و غیردولتی را سخت کرده است که عملا شرکت‌های ایرانی طی این مدت نتوانسته‌اند خدمات در حد انتظاری از این بانک دریافت کنند.

🔺اخیرا هم این بانک با ارسال اطلاعیه و دستورالعمل‌هایی در چند بند برای مشتریان خود ضمن آنکه مجددا شرایط کار با این بانک را تعیین کرده که طی آن نوع و نحوه ارسال کالا تعیین و اعلام شده است که کالای صادراتی به ایران نباید در فهرست تحریم‌های SDN آمریکا باشد.

👈شرایط این بانک چینی برای همکاری با شرکت‌های ایرانی را اینجا بخوانید:


▪️ترکیب جدید هیات رئیسه اتاق تهران مشخص شد

🔺با برگزاری نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در دور نهم و برگزاری انتخابات هیات رئیسه، مسعود خوانساری به عنوان رئیس، علا میرمحمدصادقی نایب‌رئیس اول و محمد اتابک نایب‌رئیس دوم انتخاب شدند.

🔺ناصر ریاحی و سیده فاطمه مقیمی نیز به عنوان خزانه‌دار و منشی به این ترکیب اضافه شدند تا هیات رئیسه اتاق تهران برای دور نهم به طور رسمی انتخاب شود.


▪️ سیده فاطمه مقیمی، منشی و عضو هیات رئیسه اتاق تهران شد.

🔺برای تصدی پست منشی هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران، سیده فاطمه مقیمی تنها نامزد بود که با کسب ۴۷ رأی از مجموع ۵۳ رأی به عنوان منشی و عضو هیات رئیسه انتخاب شد.


▪️ناصر ریاحی خزانه‌دار اتاق تهران شد

🔺برای پست خزانه‌دار و حضور در هیات رئیسه اتاق تهران، ناصر ریاحی تنها نامزد بود که موفق شد با کسب ۵۰ رأی از مجموع ۵۳ رأی (۳ رأی سفید) به ترکیب هیات رئیسه راه پیدا کند.


▪️علا میرمحمدصادقی و محمد اتابک نواب رئیس اتاق تهران شدند.

🔺برای انتخاب دو نایب‌رئیس اتاق تهران آقایان علا میرمحمد صادقی و محمد اتابک نامزد شدند که با شمارش آرا حاج علا میرمحمدصادقی با کسب ۵۰ رأی به عنوان نایب رئیس اول و محمد اتابک با کسب ۴۶ رأی به عنوان نایب رئیس دوم انتخاب شدند.


▪️مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران شد

🔺برای انتخاب رئیس اتاق بازرگانی تهران در دور نهم هیات نمایندگان، مسعود خوانساری تنها نامزد ریاست بود که با کسب ۵۰ رأی از مجموع ۵۱ رأی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران انتخاب شد.

🔺یک رأی سفید به گلدان انداخته شد.


▪️محمدرضا انصاری، رییس سنی نخستین نشست هیات نمایندگان شد تا برگزاری انتخابات هیات رییسه را کلید بزند.

محمود نجفی‌عرب، محمدرضا فیاض و فریال مستوفی نیز در برگزاری مراسم انتخابات به او کمک می‌کنند.


▪️نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در دور نهم با گرامیداشت یاد مرحوم شادروان شاهرخ ظهیری آغاز شد.

دستورجلسه این نشست انتخاب هیات رئیسه اتاق برای دور نهم است.


▪️نشست پارلمان بخش خصوصی و نخست‌وزیر پاکستان

🔺عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، بعدازظهر امروز میهمان مسعود خوانساری، رئیس اتاق بارگانی تهران و نمایندگانی از بخش خصوصی بود. در این نشست با تاکید بر فرصت توسعه روابط در دوره تحریم، در مورد صادرات محصولات پتروشیمی، سیمان، برق، احداث خط لوله انتقال گاز و همکاری‌های تجاری بحث و گفت‌وگو شد.


▪️معافیت‌ها تمدید نشد

🔺کاخ سفید در بیانیه رسمی اعلام کرد معافیت‌های اعطا شده به خریداران نفت ایران را تمدید نمی‌کند.

🔺آمریکا، امارات و عربستان سعودی متعهد شده‌اند عرضه را در بازار نفت جهانی در سطح مورد نیاز تامین کنند.


▪️تورم کل کشور در فروردین ١٣٩٨

🔺تورم ماهانه (تغییر شاخص بهاى کالاها و خدمات مصرفى در فروردین ٩٨ نسبت به اسفند ٩٧): ۴ درصد

🔺تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص بهاى کالاها و خدمات مصرفى در فروردین ٩٨ نسبت به فروردین ٩٧): ۵۱٫۴ درصد

🔺تورم سال (تغییر بهاى شاخص کالاها و خدمات مصرفى در دوازده ماه منتهى به فروردین ٩٨ نسبت به دوره مشابه سال قبل): ۳۰٫۶ درصد


▪️ناهماهنگی دولت با کشاورزان عامل اصلی گرانی محصولات است

▫️صدرالدین نیاورانی، نائب‌رییس اتحادیه محصولات کشاورزی ایران

🔺برآورد درست از میزان خسارت سیل به محصولات کشاورزی و میزان زیان کشاورزان منوط به فروکش کردن کامل سیل است. در سیل اخیر به طور عمده مناطق تولیدکننده گندم، جو و کلزا درگیر شده است بنابراین ادعای گرانی محصولاتی مثل پیاز و گوجه‌فرنگی به دلیل سیل صحت ندارد.

🔺در تحلیل‌ها و اظهانظرهای مربوط به گرانی محصولات کشاورزی متاسفانه سیاستگذاری‌های نادرست در زمینه کشت انواع محصولات کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و این در حالی است که عدم هماهنگی و اطلاع‌رسانی به موقع به کشاورزان به ویژه در مورد اقلامی مثل سیب‌زمینی، پیاز و گوجه‌فرنگی به گرانی در بازار دامن می‌زند.

🔺دولت به کشاورز اطلاع‌رسانی نمی‌کند که امسال چه محصولی را بیشتر و چه محصولی را کمتر بکارد و برآوردی از میزان مصرف وجود ندارد. این مسائل باعث شده در یک سال بازار یک محصول دچار کمبود شده و در سال دیگر مازاد تولید رخ می‌دهد.


▪️دولت در عرصه سیاستگذاری نقش داشته باشد نه بازیگری

▫️محمد اتابک، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان

🔺هدف اصلی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که همواره مورد تأکید مسئولان کشور نیز بوده است، حمایت و هدایت صحیح بخش خصوصی برای رسیدن به فضای آزاد کسب و کار اقتصادی مبتنی بر معادله عرضه و تقاضا در کشور است.

🔺هنوز در کشور ما عمده طرح‌ها از طرف نهادهای دولتی پیشنهاد و برنامه‌ریزی می‌شود و به سمت اجرا می‌رود و برنامه‌ریزی بلندمدت وجود ندارد و با انتخاب دولت جدید همه چیز تحت‌الشعاع سلایق جدید قرار می‌گیرد.

🔺تصدی‌گری دولت در امور اقتصادی همواره پیامدهای نامبارکی برای کشور داشته و منجر به تضییع منابع بسیاری در کشور شده است. حضور دولت در عرصه بازیگری به جای سیاستگذاری و نظارت، باعث از بین رفتن شرایط رقابت آزاد، ایجاد فضاهایی گسترده برای رانت و فساد در اقتصاد شده است.

👈 بیشتر بخوانید:


«بولتن خبری»

▪️اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در رسانه‌ها

🔺دو‌شنبه دوم اردیبهشت ماه ۹۸

http: //www. newswire. ir/bulletin/۶ccb۹۸۳۶۰۱


▪️اول اردیبهشت ماه روز بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی است.

◀️پارسازاده‌ای را نعمت بی‌کران از ترکه عمان به دست افتاد، فسق و فجور آغاز کرد، مبذری پیشه گرفت فی‌الجمله نماند از سایر معاصی منکری که نکرد و مسکری که نخورد. باری به نصیحتش گفتم ای فرزند دخل آب روانست و عیش آسیای گردان، یعنی خرج فراوان کردن مسلم کسی را باشد که دخل معین دارد.

چو دخلت نیست، خرج آهسته‌تر کن

که می‌گویند ملاحان سرودی

اگر باران به کوهستان نبارد

به سالی دجله گردد، خشک رودی


▫️در پنجاه و ششمین نشست شورای ‌گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران مطرح شد

▪️تاکید بر حذف مقررات دست و پاگیر برای رونق تولید

🔺انوشیروان محسنی بندپی و مسعود خوانساری در سخنانی با تاکید بر لزوم تلاش برای تحقق شعار «رونق تولید» از لزوم کاهش مقررات و حذف دستورالعمل‌های زائد و هم‌چنین کاهش دخالت دولت در اقتصاد گفتند.


▫️با معرفی نمایندگان دولتی عضو هیات نمایندگان

▪️نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در دوره نهم برگزار می‌شود

🔺با معرفی نمایندگان بخش دولتی از سوی رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نخستین جلسه دور نهم هیات نمایندگان اتاق تهران روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

🔺محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران، عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی، علی‌اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی، حسین شیرزاد، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، سید محمدحسین شریعتمدار مشاور عالی وزیر و حسن رکنی مشاور وزیر را به عنوان نمایندگان خود در هیات نمایندگان اتاق تهران معرفی کرده است.

🔺همچنین در نامه رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت به رییس اتاق بازرگانی تهران ۱۲ نماینده از سوی این وزارتخانه برای حضور در هیات نمایندگان اتاق تهران معرفی شده‌اند و وزیر در فرصتی دیگر ۳ نماینده باقی مانده را معرفی خواهد کرد.

🔺برابر این نامه فرشاد مقیمی معاون امور صنایع، سعید زرندی معاون طرح و برنامه، افروز بهرامی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات، محمدرضا فیاض مشاور وزیر، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی، مهدی میراشرفی رییس‌کل گمرک، صادق نجفی مشاور وزیر، عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی، یعقوب کارگرزاده، محسن مهرعلیزاده، مجتبی صفایی و سید ضیاءالدین شجاعی برهان به عنوان نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده‌اند.

🔺با این دو نامه ۵۷ نفر از ترکیب ۶۰ نفره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مشخص شده و با توجه به رسیدن به حد نصاب لازم، جلسات می‌تواند به طور رسمی آغاز شود.


▪️سهم بنگاه‌های خارجی در اقتصاد اتحادیه اروپا

🔺حدود ۱٫۲ درصد از بنگاه‌های مستقر در حوزه اتحادیه اروپا، خارجی هستند که ۱۵٫۳ درصد از اشتغال و ۲۵ درصد از کل ارزش افزوده اقتصاد کسب‌وکار غیرمالی را در اختیار دارند.

👈دریافت فایل پی‌دی‌اف تصویر


▪️خواب آشفته تحریم نفتی

🔺تنها دو هفته تا پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران زمان باقی است و ترامپ مجددا بر سر دوراهی افزایش فشارها بر ایران یا افزایش قیمت نفت قرار گرفته است.

🔺افزایش قیمت نفت ممکن است هزینه‌های بسیاری به‌خصوص در انتخابات پیش‌رو برای ترامپ داشته باشد. به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، هر دلار افزایش قیمت نفت به افزایش پنج میلیارد دلاری هزینه‎های سالانه حمل‌و‌نقل در این کشور منجر خواهد شد.

🔺بنابراین رشد بیش از ۲۰ دلاری قیمت نفت از ابتدای سال‌جاری میلادی به معنای افزایش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری هزینه‌های حمل‌و‌نقل برای شهروندان آمریکایی است.

🔺در این میان به غیر از تحریم‌های نفتی ایران، افزایش تنش‌ها در لیبی، تحریم‌های نفتی ونزوئلا، توافق تجاری چین و آمریکا و تغییر قوانین حمل‌و‌نقل دریایی عواملی هستند که می‌توانند موجب افزایش قیمت نفت شوند و شانس تمدید معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را بیشتر کنند.

🔺در مقابل عواملی چون کاهش رشد اقتصاد جهانی، احتمال لغو توافق نفتی اوپک و متحدانش و افزایش تولید نفت شیل عواملی هستند که می‎توانند قیمت‌ها را کاهش دهند و احتمال افزایش فشارها بر ایران را بیشتر کنند. / دنیای اقتصاد

👈 بیشتر بخوانید:

https: //www. donya-e-eqtesad. com/fa/tiny/news-۳۵۱۶۸۲۲