کانال تلگرام زنان امروز - خبری
زنان امروز

زنان امروز

#خبر_از_زنان

🔸مساله حجاب یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در چند هفته گذشته است. موضوع اسنپ و پیاده کردن مسافر به دلیل حجاب و همچنین برخورد خشن پلیس با یک دختر به جرم حجاب و آب بازی واکنش‌های بسیاری را به وجود آورد.

ویدیو ضرب و شتم دختر جوان توسط پلیس این روزها دست به دست می‌چرخد و بحث‌ها بر سر آن همچنان ادامه دارد. نحوه برخورد پلیس و رفتار خشونت آمیز ماموران با یک دختر بسیار مورد انتقاد قرار گرفت تا جایی که پروانه سلحشوری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از طرح سوال از وزیر کشور برای توضیح درباره علت برخورد خشن نیروی انتظامی با دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران خبر داد.

سرکلانتر شرق تهران هم اعلام کرد: با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد، برخورد می‌شود. وی در ادامه گفت: آن دختر کشف حجاب کرده و حرکات سخیفی داشت؛ فحاشی وفضاحت کرد و ازحالت طبیعی خارج شده بود. او ابتدا با سیلی مأمور ما را زد وعینک او راشکست؛ مأمور ما هم عصبانی شد. و در نهایت نیز رییس پلیس تهران از دستگیری و عزل دو مامور خبرداد. / ایسنا

🔸طیبه سیاوشی با انتشار ویدیو سخنرانی خود در مجلس، رفتارها در برخورد با حجاب را نقد کرد و گفت: در تذکری شفاهی در مجلس گفتم متأسفانه امروز با مسئله‌ای فراتر از حجاب اجباری مواجه هستیم و آن، سلب امنیت روانی از شهروندان است! پافشاری بر این رویه، اعتبار و حرمت قانونی نهادهای نظم‌دهنده به جامعه را خدشه‌دار کرده و نهایتا برقراری امنیت اجتماعی را با مخاطرات جدی مواجه خواهد کرد.

🔸 اما با وجود تمام انتقادات، جانشین فرمانده ناجا با اشاره به برخورد با بی‌حجابی چه در خودرو و چه در معابر عمومی تاکید کرد: طرح ناظر محدود به خودرو نیست. ایوب سلیمانی گفت: پلیس به کشف حجاب به عنوان پدیده اجتماعی نگاه نمی‌کند و به این نتیجه رسیده که از خارج از کشور این موضوع هدایت می‌شود. مطابق قانون، کشف حجاب جرم محسوب شده و پلیس موظف به برخورد با بی‌حجابی چه در خودرو و چه در معابر عمومی است. ۹۰ درصد جامعه به اصل حجاب به عنوان صیانت از ارزش‌ها اعتقاد دارند و آن را می‌پذیرند؛ ما با این تعداد مشکل نداریم، آنان حق دارند از مسوولان نظام در این رابطه مطالبه کنند و ما بایستی زمینه زندگی سالم برای آنان فراهم کنیم و معتقدیم آن اقلیتی که براساس قانون کشور مرتکب جرم می‌شوند همانند قاچاق مواد مخدر، قتل، احتکار ارزاق عمومی و… بنا به مطالبه مردم از پلیس بایستی با این‌گونه مجرمان برخورد شود. / تعادل

🔸ندا اسدی از سیل زده گان پلدختر، در توییتر خود خبر از چهار سقط جنین، دو خودسوزی و یک خودکشی تنها در یک منطقه سیل زده داده و نوشته: «از پنجم فروردین (سیل اول) تا به امروز چهار زن از اطرافیانم، بچه‌هایشان یا سقط شدند یا مرده به دنیا آمدند. دو زن هم کمتر از دوماه بعد از سیل خودسوزی کرده‌اند. اولی فرزانه بود؛ دومی آسیه و امروز سومین زن به اسم مریم هم خودکشی کرد. سقط جنین به دلیل شوک سیل بوده است و علت خودسوزی زنان افسردگی پس از زایمان.

او همچنین نوشته: میترسم دیدن و شنیدن خبر خودسوزی زنان (خصوصا یک یا دوماه بعد از زایمان) مثل انفجارهای هرروزهء افغانستان یا کشته شدن کولبران با شلیک مستقیم ماموران مرزی عادی شود.

🔸و زنان عربستانی می‌توانند حق رانندگی را جزء شروط ضمن عقد ازدواج قرار دهند. با گذشت یک سال از اعطای حق رانندگی به زنان در این کشور، هنوز تعداد زنان سعودی که رانندگی می‌کنند در مقایسه با مردان بسیار اندک است/ ایسنا

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

Instagram: zananemrooz

www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ زنان امروز

شماره۳۵

جامعه

—————————

شبه فمینیسم رودرروى اندیشه ورزی فمینیستى

گفت و گو با نوشین احمدى خراسانى

سمیه قدوسی

عکس: آرش عاشوری‌نیا

————————-

جنبش زنان و بهاری که گذشته شاید!

زنان امروز در شماره ۳۵ خود به سراغ موضوعی مناقشه‌‌انگیز یعنی جنبش زنان بعد از انقلاب اسلامی و یکی از چهره‌های شاخص آن رفته است. بحث بر سر جنبش زنان، تاریخی که از سر گذرانده است، دستاوردهایش، پویایی و حیات امروز و فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی‌ آن است. آیا می‌توان همچنان و به قوت دو دهۀ گذشته از جنبش زنان حرف زد؟ چه کسی وجاهت حرف زدن دربارۀ جنبش زنان را دارد؟ مناقشاتی که هر روز بر سر ادعای نمایندگی مطالبات یا صدای زنان از سوی افراد و گروه‌های مختلف در گوشه و کنار جهان برپا می‌شود، از خاندان پهلوی گرفته تا گروه‌هایی که به بهانۀ سرکوب زنان در ایران بر طبل جنگ و تحریم می‌کوبند، پدیده‌ای متأخر و نتیجۀ سرکوب و رکود جنبش سازمان‌یافتۀ زنان در داخل است یا پیش‌تر هم مسبوق به سابقه بوده است؟ در نبود جنبش سازمان‌یافته و نهادها و تشکل‌های زنان، مطالبات آنان از رویارویی خیابانی هر روزه بر سر حجاب اجباری و به طور کلی مجادلات مربوط به سبک زندگی تا مطالبات اقتصادی و حقوقی چه محملی برای بروز و ظهور دارند؟ آیا می‌توان همچنان به تغییر از مجاری قانونی و رسمی امیدوار بود یا در مناسبات فعلی بوی بهبود از اوضاع زنان به مشام نمی‌رسد و آنها عطای چانه‌زنی با حاکمیت را به لغایش بخشیده‌اند؟ کنشگران جدید حوزۀ زنان کیستند و اساسا کنشگری‌های جدید با انقلاب ارتباطات و گسترش شبکه‌های اجتماعی چه مختصاتی پیدا کرده است؟ آیا در مواجهه با اشکال جدید کنشگری فردمحور می‌توان همچنان به آن توافق نانوشته در جنبش زنان مبنی بر حمایت از هر کمپینی حول خواسته‌های زنان وفادار ماند یا آن‌طور که نوشین احمدی خراسانی می‌گوید، فارغ از هر خواست و مطالبه‌ای که طرح می‌شود، «امروز این موضوع که «چه کسی» ‏ کمپینی را مطرح می‏کند نیز نشان‏دهندۀ آیندۀ سیاسی آن خواهد بود.»

اینها بخشی از پرسش‌هایی است که با نوشین احمدی خراسانی در میان گذاشتیم. او با صبوری نقشه‌ای از وضعیت حاضر جنبش زنان و لایه‌های چندگانۀ آن ترسیم می‌کند و می‌کوشد ارزیابی از وزن جریان‌های موجود و امکان‌های پیش‌روی آنها را به‌دست دهد. هرچند اعتراف می‌کند که این معادله مجهولات بسیار دارد و از آنجا که بسیاری از اشکال کنشگری نوین در جامعۀ ما پدیده‌هایی نوظهور هستند، پیش‌بینی چشم‌اندازها و روندهای آتی‌شان اگر هم ممکن باشد از دقت کافی برخوردار نیست و باید زمانی سپری شود تا ظرفیت‏ها و کارکردهای این حرکت‌ها به درستی شناخته شود.

آنچه احمدی بی‌هیچ تردیدی بر آن پافشاری می‌کند دستاورد جنبش زنان در تعمیق و گسترش «گفتمان حقوق برابر» در جامعه است که در پرتو آن، «برابری‏طلبی» به کنش روزمرۀ بخش بزرگی از زنان تبدیل شد. او در طول گفت‌وگو بارها باتأسف تاکید می‌کند که امروز با همۀ تکثر و تنوع مطالبات برابری‏خواهانه، جای بخش متشکل و سازمان‏دهی‏شدۀ جنبش زنان همچنان خالی است تا برای هم‏افزایی این مجموعۀ متکثر و متنوع، حرکت‏های یکپارچه و گفتمانی انسجام‏بخش ایجاد کند.

اینها و بیشتر را در شمارۀ ۳۵ زنان امروز بخوانید.


#خبر_از_زنان

🔸خبر ازدواج دختر ١٠ ساله و پسر ٢٣ ساله در سیرجان که برای آزمایش و مقدمات پیش از ازدواج اقدام کرده بودند پخش شد و در نهایت با پیگیری‌های فرماندار و دادستانی سیرجان، ازدواج دختر ۱۰ ساله متوقف شد.

محمد محمود آبادی فرماندار سیرجان گفت: از ازدواج دختر ۱۰ ساله در مرحله آزمایش مطلع شدیم، شخصا با دفترخانه ازدواج صحبت کردم. قرار شد هیچ اقدامی انجام نشود و این برگه هم از دختر و پسر گرفته شود، دادستانی هم ورود کرد و موضوع ازدواج منتفی شد. محمودآبادی گفت: قانونا دفاتر ازدواج حق ثبت ازدواج زیر سن ۱۳ سال را ندارند و قرار شد دفترخانه همه مدارک را به خانواده پس دهد.

طیبه سیاوشی در توییتر خود نوشت: در گفت‌وگویی که با مشاور زنان استانداری کرمان داشتم و با پیگیری‌های فرماندار سیرجان و اقدام دادستان، ازدواج دختربچهٔ ۱۰ساله با مرد ۲۳ساله، متوقف شد.

‏خوشبختانه، از این مورد با رسانه‌ای‌شدن جلوگیری شد. اما بدون ممنوعیت قانونی کودک‌همسری، همچنان با موارد دیگر مواجه خواهیم بود.

فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون زنان مجلس نیز در این زمینه گفت: ازدواج دختر زیر ۱۳ سال صرفا نیازمند اجازه پدر نبوده بلکه باید از دادگاه و دادستانی احراز شرایط شود. ازدواج دختر بچه باید از نظر بلوغ عقلی و جسمی توسط پزشکی قانونی تایید شود و دفتر ثبت ازدواج به شرط اجازه دادگاه باید صیغه عقد را بخواند. / برنا

🔸رئیسی، رئیس قوه قضاییه در نشست هم‌اندیشی با فعالان و نخبگان حوزه حقوق زنان، در پاسخ به انتقادها در مورد پوشاندن چادر به متهمان زن گفت: بنده هم معتقدم متهمان زن لزوما نباید چادر بپوشند بلکه می‌توان ترتیباتی اتخاذ کرد که هر متهم زن با همان پوششی که به صورت عادی دارد منتها با رعایت شئونات، در دادگاه، دادسرا و زندان حضور یابد. زنان حاضر در این جلسه به پوشیدن چادر توسط متهمان انتقاد داشته و باور داشتند این کار موجب زیر سوال رفتن حجاب برتر می‌شود. /خبرگزارى دانشجو

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

Instagram: zananemrooz

www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ زنان امروز

شماره ٣٥

جامعه

----------------------------

بخش جامعه زنان امروز در شماره ۳۵ خود به سراغ موضوعی مناقشه‌‌انگیز یعنی جنبش زنان بعد از انقلاب اسلامی و یکی از چهره‌های شاخص آن یعنی نوشین احمدی خراسانی رفته است. بحث بر سر جنبش زنان، تاریخی که از سر گذرانده است، دستاوردهایش، پویایی و حیات امروز و فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی‌ آن است.

در شمارۀ ۳۵ همچنین مقاله‌ای با عنوان «رهایی بخشی به روایت نانسی فریزر» را می‌خوانید. این مطلب برگردان یکی از عناوینی است که ریچارد برنشتاین در کتاب «فمینیسم، سرمایه‌داری و نقد» در باب آرا و افکار فریزر، دقت‌های نظری او و تجدیدنظرهایش در اندیشه انتقادی چپ و نیز در نظرگاه‌های فمینیستی‌اش نگاشته است.

نهال نفیسی در ادامه در یادداشتی با عنوان «زنان، نوشتن، فرهنگ» از تاریخ حذف می‌گوید. از رویه‌هایی که به حذف و نادیده انگاشتن تلاش‌ها و سهم زنان در جریان موسوم به تجربه‌ورزی و بازاندیشی‌ها در رشتۀ انسان‌شناسی، منجر شده است. رویه‌هایی که سال‌هاست فراتر از رشتۀ انسان‌شناسی بر ساختار مردانۀ آکادمی به طور کلی سایه افکنده است.

آخرین مطلب بخش جامعه، گزارشی است از ممنوعیت قانونی سنت سه‌طلاقه در هند. زنان مسلمان در هند سال‌ها با ترس همیشگی بیرون انداخته شدن از زندگی مشترک روبه‌رو بوده‌اند. چرا‌ که یک مرد مسلمان هندی اگر می‌خواست می‌توانست فقط با سه‌بار گفتن کلمۀ «طلاق» به ازدواجی چندین ساله پایان دهد. وقتی گوشی‌های موبایل از راه رسیدند برخی پا را فراتر گذاشتند و همسرانشان را پیامکی سه‌طلاقه کردند. پیام دادن در ایمیل، اسکایپ، فیس‌بوک و واتس‌اپ هم به وسیلۀ تازه‌ای برای مردان مسلمانی بدل شد که می‌خواستند همسرانشان را بدون روبه‌رو شدن با آنها طلاق بدهند. در گزارش زنان امروز بخوانید که چطور ایستادگی یک زن مسلمان و بسیج فراگیر جنبش زنان مسلمان هند و سایر فعالان حقوق زنان در این کشور، پس از سال‌ها به این عرف ظالمانه پایان داد.

www. zananemrooz. com

zanan_emrooz

Instagram: zananemrooz


🎥

مبارزه با «زنانه و مردانه» کردن دنیای علم

«ریاضی و فیزیک رشته‌هایی مردانه ‌اند و بدرد زنان نمی‌خورند.» به گفته کاترین آکینو استدلال ‌هایی از این دست همواره موجب شده تا به زنان احساس «ناتوانی» القا شده و آنها را از دنیای دانش عقب نگه دارند. این زیست‌ شناس جوان برزیلی برای مبارزه با این ذهنیت دست به کار شده و قصد دارد با تبعیض جنسیتی در دنیای علم مبارزه کند.

منبع: دویچه وله


#خبر_از_زنان

🔸علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در سفرهای خارجی گفت: درباره قضیه خانم ستاره اسکندری و بازیگرانی مانند ایشان که به خارج از کشور سفر می‌کنند باید یک اصل را ملاک قضاوت قرار داد و آن این است: اگر یک بازیگر زن در یک برنامه رسمی بین‌المللی در خارج از کشور به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران شرکت می‌کند باید پوشش اسلامی را به نحو درست رعایت کند اما اگر برای یک سفر شخصی یا خانوادگی به خارج از کشور رفته است مامور نیستیم تجسس کنیم که آیا پوشش اسلامی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند و اگر رعایت نکرد او را به ریاکاری و نفاق متهم کنیم زیرا منطق او این است که در داخل ایران قانون را رعایت می‌کنم و در خارج به هر دلیلی از جمله سهل‌انگاری یا همرنگ جماعت شدن رعایت نمی‌کنم، گرچه می‌دانم که درست و صلاح و حکم عقل و شرع آن است که در همه جا رعایت کنم و رفتار یگانه داشته باشم.

اگر بازیگر زن یا مرد در یک سفر شخصی خارجی شعائر اسلامی را رعایت نکرد نباید به اشاعه آن بپردازیم هرچند تذکر لازم است اما اگر به عنوان نماینده ایران در یک برنامه رسمی بین‌المللی این شعائر را زیر پا گذاشت باید مورد مواخذه قرار گیرد.

🔸محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور جمهوری اسلامی می‌گوید:» اینجا یک جامعه اسلامی است و هزاران شهید داده تا این نظام برپا و باقی بماند؛ پس هر کس نمی‌تواند بگوید که من هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم.» هر کس یک زندگی شخصی دارد و یک زندگی اجتماعی؛ و افراد نمی‌توانند در رابطه با زندگی اجتماعی خود بگویند هر چه دلم بخواهد می‌پوشم، می‌گویم و می‌نوشم. وی افزود:» این گونه نیست که پشت فرمان ماشین است، بگوید حریم خصوصی خودم است؛ خیر پشت فرمان حریم خصوصی نیست. ما پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم.» /ایسنا

🔸از دیروز عکس‌های بازی فینال فوتسال مردان زیر۲۰سال آسیا میان افغانستان و ژاپن در تبریز منتشر شده است که در این بازی زنان و مردان افغانستانی برای دیدن به ورزش‌گاه رفته‌اند اما در همین بازی‌ها، زنان و دختران ایرانی حق‌نداشتند بازی‌های تیم‌ملی جوانان ایران را از نزدیک ببینند/ عکس‌ها: ایسنا

🔸شادی عبدالوند برای اولین بار موفق شد به مدال برنز مسابقات مهارت‌های انفرادی جام جهانی هلند دست یابد. این برای اولین بار است که یک دختر ایرانی در سطح جهانی موفق به کسب چنین مدالی می‌شود.

🔸با پایان یافتن دیدارهای مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۹ زنان، بازی‌های تک حذفی در دور یک هشتم نهایی از روز شنبه، اول تیر آغاز شده است. تیم‌های ملی فوتبال زنان آلمان، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، انگلستان و هلند با اقتدار و کسب سه پیروزی در سه دیدار خود در مرحله گروهی، از مدعیان کسب عنوان قهرمانی به شمار می‌روند. /دویچه وله

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

Instagram: zananemrooz

www. zananemrooz. com


سپاس از همراهان همیشۀ «زنان امروز»

در مراسم رونمایی سی‌وپنجمین شماره از موانع کار و مشکلات مادی گفتیم؛ از نیاز جدی به حمایت از نشریات مستقل؛ و از عشق بی‌زوال به ماندن و ادامۀ کار. ما با همۀ توش و توان برگشته‌ایم و در این راه، به حمایت و همراهی شما دل‌گرمیم.


در شهر مردان در شمال پاکستان پروژه‌ای با کمک ژاپن و سازمان ملل به راه افتاده که دست‌اندرکاران آن می‌گویند موفقیت‌آمیز بوده است. هدف این پروژه که اتوبوس‌های صورتی‌رنگ نماد آن هستند، مقابله با ایجاد مزاحمت جنسی برای زنان است.

منبع: دویچه وله


#خبر_از_زنان

🔸جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، در نامه‌ای خطاب به مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران از او خواست تا زمان برگزاری دور مقدماتی مسابقه‌های انتخاباتی ‌جام‌جهانی امکان حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند. رئیس فدراسیون جهانی فوتبال همچنین به تعهد حسن روحانی به او برای فراهم کردن حضور زنان در ورزشگاه‌ها اشاره کرده و خواستار عمل به این تعهد شده است.

🔸علیرضا پوستی، رییس شورای شهر اردبیل با انتشار استوری در صفحه اینستاگرامش اعلام کرد در اعتراض به نحوه توزیع بلیت‌های ویژه زنان والیبال لیگ ملت‌ها به ورزشگاه نمی‌رود. زنان در اردبیل برای تماشای بازی والیبال بلیت تهیه کرده بودند اما به دلیل پر شدن گنجایش بخش زنان اجازه ورود پیدا نکردند. /اعتماد آنلاین

🔸پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی و لاله افتخاری هم مناظره‌ای در کافه خبرآنلاین داشتند و با توجه به تفاوت‌های جناحی-سیاسیشان در بسیاری از موضوعات و به طور اخص در حوزه زنان با یکدیگر بحث و گفتگو کردند؛ از موضوع کودک‌همسری بگیرید که سیاوشی و سلحشوری به شدت با آن مخالف هستند و افتخاری نه، تا موضوع حجاب که یکی از موضوعات چالشی کشور در سال‌های اخیر بوده است. این مناظره را در لینک زیر بخوانید:

http: //yon. ir/UpSfY

🔸بیایید نگاهی هم بکنیم به یادداشت فرزانه ترکان، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در روزنامه آرمان با عنوان «ورود زنان به ورزشگاه مطالبه‌ای بر مبنای حق». او نوشت: «در روزهای اخیر حضور زنان در ورزشگاه برای تشویق تیم والیبال در ارومیه اتفاق مثبتی است که تأثیر خوبی بر فضای ورزش کشور گذاشته است. اما چگونه می‌توان این موضوع را در ابعاد ملی و در همه ورزشگاه‌ها و اتفاقات ورزشی کشور شاهد بود؟ ابتدایی‌ترین قدم در این راه به رسمیت شناختن و صحه گذاشتن بر حق زنان برای حضور در ورزشگاه است. او همچنین از برخی مطبوعات انتقاد کرد و نوشت: طیف اصلاح طلب با ژست «حمایت از حقوق زنان» به طرق مختلف به منزلت و شأن بانوی ایرانی توهین می‌کند. چندی پیش روزنامه آرمان با توهین به زنان ایرانی در مطلبی نوشته بود: «اگر زنان به تماشای بازی مردان نروند دچار بحران روحی و روانی می‌شوند»! خبرگزاری ایلنا نیز چندی پیش در مطلبی نوشته بود: «باید اجازه داد زنان به ورزشگاه‌ها بیایند تا هم فحش بدهند و هم فحش بشنوند»!

🔸معاون وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان سوادآموزی با اشاره به اینکه سال‌های ۵۷ و ۵۸ حدود ۳۵٫۵ درصد از زنان ایران باسواد بودند، گفت: امروز ۸۲٫۲ درصد از زنان کشور باسواد هستند. /۵۵آنلاین

🔸قرار است از روز جمعه ۲۱ ژوئن نمایشگاهی از آثار زلینا پفرونر (Selina Pfrüner) در شهر کلن برگزار شود که حتی عنوان آن مناقشه‌برانگیز بوده است: «منقبه - درباره زنان با حجاب کامل در آلمان». شماری از مدافعان حقوق زنان در نامه سرگشاده‌ای به برگزاری این نمایشگاه و حمایت وزارت فرهنگ وعلوم ایالت نوردراین-وستفالن از آن اعتراض کردند. منتقدان می‌گویند در این نمایشگاه به جنبه‌های تحمیلی زندگی بنیادگرایان پرداخته نمی‌شود و به این ترتیب تصویری «مثبت» از زنان «منقبه» به نمایش گذاشته شده است.

به گفته معترضان، تا جایی که آشنایی با آثار ارائه شده در این نمایشگاه امکان می‌دهد، در آن حتی صدای یک زن نیز شنیده نمی‌شود که به اجبار حجاب مورد نظر بنیادگرایان را رعایت می‌کند یا راهی جز تن دادن به این نوع پوشش ندارد. منتقدان می‌گویند در نمایشگاه همچنین خبری از زنانی نیست که به خاطر امتناع از رعایت پوشش کامل طعم خشونت را چشیده باشند.

زلینا پفرونر، عکاس و مستندساز ساکن کلن نیز در پاسخ به انتقادات از جمله «تبلیغ» برای پوشش مورد نظر بنیادگران گفت: هدف نمایشگاه تبلیغ برای چیزی یا حمله به چیزی نیست، بلکه قصد این است که از زاویه دیگری نیز به مسئله پرداخته شود و آن هم به این صورت که به جای این که فقط درباره زنان برقع‌پوش صحبت شود، پای صحبت‌های خود آنها بنشینیم. /دویچه وله

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz


زنان امروز

————————

مطبوعات

در فارنهایت ۴۵۱

این عنوان سرمقاله شماره ۳۵ مجله زنان امروز است. عنوان این سرمقاله برگرفته از جهان تخیلی بردبری، خالق رمان فارنهایت ۴۵۱ است و جهانی را به تصویر می‌کشد که کتابخوانی در آن جرم است و هر کس کتاب داشته باشد به جرم اقدام علیه امنیت ملی مجازات می‌شود. در این میان، اما، گروهی از نافرمانان مدنی محتوای کتاب‌ها را در مغزشان ذخیره می‌کنند، جایی که دست آتش هرگز به آن نمی‌رسد.

سرمقاله شماره ۳۵ مجله زنان امروز را در لینک زیر بخوانید:


پل‌های وحشت یا عابر پیاده؛ زنان و عبور از خیابان در شب

پل‌های عابر پیاده در ساعات خلوت، یا تاریک شب برای زنان امن نیست و این تجربه‌ای ملموس برای بسیاری از زنان است.

منبع: عصر ایران


#خبر_از_زنان

🔸اخبار پنجشنبه را با هشتگ بجنورد آغاز می‌کنیم. غیر از اینکه شهردار بجنورد یک هفته است استعفا داده و تکلیف آن مشخص نیست و بحث‌های زیادی در پی داشته، شب دوم کنسرتی به خاطر تصویر شلوار جین سوراخ یه زن لغو شده و روز گذشته هم اخبار و حواشی درباره خودکشی یک دختر از روی پل عابرپیاده بحث اصلی شبکه‌های اجتماعی شده است.

بامداد ۲۹ خرداد؛ یک دختر جوان در ⁧بجنورد⁩ که قصد عبور از پل عابر پیاده محدوده میدان آزادگان (ابتدای خیابان صداوسیما) را داشت خودش را از پل به پایین پرتاب کرد. به گزارش افراد محلی این دختر جوان برای فرار از سه مرد که قصد ⁧آزار⁩ او را داشته‌اند چنین اقدامی کرده است. خودکشی این دختر بحث امنیت زنان در فضای شهری و به طور اخص ناامنی پل‌های عابر پیاده در پی داشته است. مکانی که با بیلبوردهای تبلیغاتی کاملا بسته شده است و صدا به گوش کسی نمی‌رسد.

🔸پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس گفته است: چطور می‌گویند دختران در هر سنی باید بتوانند ⁧ازدواج⁩ کنند وقتی به هیچ انسانی زیر ۱۸ سال ⁧گواهینامه⁩ نمی‌دهند حتی اگر خیلی خوب ⁧رانندگی⁩ کنند؟ /خبرآنلاین

🔸فدراسیون بین المللی فوتبال بیانیه‌ای را در زمینه دفاع از حقوق زنان در ورزشگاه‌ها منتشر کرد. این بیانیه پس از آن صادر شد که روز شنبه ۲۵ خرداد و در جریان بازی کانادا – نیوزیلند از مسابقات جام جهانی زنان در فرانسه، با دو تماشاچی به علت پوشیدن تی‌شرت‌هایی که روی آن از حق ورود زنان ایران به استادیوم‌ها دفاع شده بود، از طرف نیروهای انضباطی ورزشگاه برخورد شد. فیفا در بیانیه خود دفاع از حق ورود زنان به استادیوم‌ها به عنوان یک موضوع اجتماعی نام برد که سیاسی نیست و به همین جهت مغایرتی با مقررات این فدراسیون ندارد. فیفا همچنین در این بیانیه آورده است که «آنچه در توان دارد انجام می‌دهد تا موقعیت‌های مشابه در مسابقات آینده پیش نیاید.» / دویچه وله

🔸دولت فدرال آلمان برای اولین‌بار طرحی را برای کمک به مردان قربانی خشونت خانگی ارائه داده است. مقامات ایالت‌های بایرن و نوردراین-وستفالن می‌گویند که قصد آنها از اجرای این برنامه شکستن کلیشه‌های ذهنی و اجتماعی درباره این موضوع است. این برنامه که دارای سه محور اصلی است روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن از سوی مقامات این دو ایالت اعلام شد:

۱- ایجاد یک خط تلفن و وب‌سایت برای مشاوره آنلاین و تلفنی به مردان قربانی خشونت خانگی

۲- ساخت خانه‌های امن و مراکز مشاوره حضوری برای این افراد

۳- شکستن «تابوها» و کلیشه‌های ذهنی و اجتماعی درباره خشونت علیه مردان

یکی از علل مغفول ماندن این آسیب، عدم تمایل مردان به گزارش کردن و سخن گفتن درباره خشونتی است که از سوی شریک زندگی خود متحمل می‌شوند. ترس از ضعیف جلوه کردن، تحقیر و باور نشدن از سوی اطرافیان یکی از دلایل این سکوت است. به گفته اداره پلیس فدرال آلمان در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۷/۹ درصد از آمار قربانیان خشونت خانگی را مردان تشکیل می‌دادند. از ۱۲۷ هزار و ۲۳۶ مورد گزارش شده تعداد ۲۳۷۲ هزار مرد، قربانی این نوع از خشونت بوده‌اند. / یورونیوز

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ #معرفی_فیلم

Twice born

تولدی دوباره

امروز ۱۹ ژوئن روزجهانی مقابله با ⁧ خشونت جنسی در بحران است. سازمان ملل، این روز را به حمایت از زنان و دخترانی اختصاص داده که درمناطق جنگی قربانی خشنونت جنسی می‌شوند. امسال دهمین سالگرد این روز است.

***

فیلم «تولدی دوباره» فیلمی است که برای این هفته شما انتخاب کرده‌ایم. قصه زندگی بسیاری از زنان قربانی جنگ، زنانی که جنسیتشان در طول جنگ دستمایه ظلمی مضاعف می‌شود. سرجیو کاستلیتو کارگردان این اثر برای نشان دادن جنگ و اثرات آن به جای نشان دادن تصاویر جنگ و کشتار، به تصویرکشیدن زندگی مردم عادی در این فیلم بسنده کرده. مردمی که در اوج جنگ و وحشت تلاش می‌کنند به زندگی روزمره خود بپردازند.

جما دختر ایتالیایی است که در سفری به سارایوو با دیه گو عکاس آمریکایی آشنا میشود و این شروع عشقی ست که با جنگ صرب‌ها علیه بوسنی‌ها پیوند می‌خورد. زندگی ای که از حالت عادی خارج شده و رنگ و بوی خون و کشتار و تجاوز دارد. جما بعد از مدتی متوجه نازایی خود می‌شود و تلاش او و دیه گو برای پیدا کردن یک رحم اجاره‌ای برای بچه‌ای که قرار است در سارایو و در بحبوحه جنگ و خونریزی به دنیا بیاید با زندگی آسکا دختری مو قرمز که آرزوی موزیسین شدن دارد گره می‌خورد. دختری که نهایتا کودکی به جا مانده از جنگ و تهاجم و تجاوز صرب‌ها را با زخم به جا مانده در پشت گردن که دیه گو آن را با طرحی از گل رز که قرار است نمادی از زندگی دوباره آسکا باشد خالکوبی می‌کند، به دنیا میاورد.


توران میرهادی در پاییز ۹۵ درگذشت اما فعالان حوزه کودکان و آنهایی که تاثیرگذاری او را در آموزش و پرورش باور دارند معتقدند توران هست و مرام و باورهایش در جامعه جاری است.

منبع: ایرنا


#خبر_از_زنان

🔸مهدی کاهه دادستان عمومی و انقلاب قم اعلام کرد که «با توجه به ضرورت مقابله جدی با آسیب‌های اجتماعی خصوصا در حوزه حجاب و عفاف و ارتقاء امنیت اخلاقی− اجتماعی و برخورد قاطع با هنجارشکنان دستورات قضایی قاطع و بدون اغماض به ناجا ابلاغ نمود.» بنا بر این این دستورالعمل «ناجا با جرائم مشهودی مانند بدحجابی، سگ گردانی، رفتارهایی که موجب جریحه دار نمودن عفت عمومی در سطح جامعه می‌گردد و خودروهایی که سرنشینان آن بدحجاب یا بدپوشش بوده و یا برای نوامیس ایجاد مزاحمت می‌نمایند و یا آلودگی صوتی دارند مقابله جدی و ضمن توقیف خودرو، به منظور اعمال مجازات قانونی به دستگاه قضایی معرفی کنند.»

دادستان قم در ادامه افزود «همچنین چنانچه برخی افراد و اصناف مختلف به بهانه تبلیغ در کسب خود، اقدام به انتشار تصاویر و محصولات مغایر با فرهنگ دینی در فضاهای مجازی نمایند، از مصادیق اعمال مجرمانه است، فلذا پلیس فتای استان باید این افراد را شناسایی و دستگیر و به منظور برخورد و مجازات قانونی به مرجع قضایی معرفی نماید.» / دویچه وله

🔸میرویس بلخی، وزارت معارف افغانستان گفت: به تازگی پیامی از طالبان در استان قندوز دریافت کرده که دختران در مناطق تحت تسلط شان می‌توانند تا دیپلم درس بخوانند. این در حالیست که پیش از این طالبان در سایر مناطق تحت اداره خود در افغانستان به دختران اجازه می‌دادند فقط تا مقطع ششم به مدرسه بروند. بلخی همچنین با اشاره به اینکه سال گذشته ۳۳۳ مدرسه در مناطق تحت اداره طالبان بازگشایی شد، خاطرنشان کرد که در سال جاری نیز تلاش‌ها برای بازگشایی دیگر مدارس در مناطق ناامن ادامه می‌یابد. / همشهری

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ #ویژه_زنان_امروز

مراسم رونمایی سی و پنجمین شماره مجله «زنان امروز» عصر روز جمعه، بیست و چهارم خرداد با حضور قابل توجه مخاطبان، فعالان فرهنگی و اهالی رسانه در خانه گفتمان شهر (وارطان) برگزار شد. در این مراسم آذر تشکر (جامعه‌شناس)، کامبیز نوروزی (حقوقدان)، و سوسن شریعتی (روزنامه‌نگار و پژوهشگر) به ایراد سخنرانی پرداختند و ضمن اشاره به مشکلات زنان در جامعۀ امروز ایران مسئولیت نشریات تخصصی زنان را در شنیده شدن صدای آنها به‌عنوان نیمی از پیکرۀ جامعه، مهم ارزیابی کردند.

خبرگزاری ایلنا و همچنین روزنامه همشهری گزارشی را از این مراسم تهیه کرده است. این گزارش‌ها را بخوانید:

📇ایلنا

خطوط قرمز عامل اصلی بی‌رونقی مطبوعات/ ایدئولوژی‌های گذشته نباید مانعی برای تلاش مطالبات زنان شود

https: //www. ilna. ir/fa/tiny/news-۷۷۳۹۲۲

📇 همشهری

زنان دوباره صاحب مجله شدند

bit. ly/۲ZqIMyS


این عکس نیز در کتاب سالارزنان ایران از مهرتاج رخشان و لباسی که برای رفتن به مدرسه طراحی کرده است چاپ شده. ببینید📷


#ایران_بانو

نامش «بدرالدجی رخشان» است. می‌گوید: «پدرم اسم بدرالدجی را برایم انتخاب کرد ولی خودم وقتی بزرگ شدم و فهمیدم که این اسم یعنی ماهی در میان تاریکی از آن خوشم نیامد و نام مهرتاج را برای خودم برگزیدم. من نمی‌خواستم خودم تنها یک ماه باشم در میان دنیای تاریکی، دلم می‌خواست همه زن‌ها ماه باشند و دنیا از وجود زن پر از نور و روشنایی شود.»

شانزده ساله بود که به همراه خواهرش در منزل علی‌اصغرخان اتابک که از دشمنان پدرشان بود، متحصن شدند تا پدر قبول کند در مدرسه آمریکایی‌ها درس بخوانند. پدر هم در نهایت رضایت داد و به این ترتیب او شد نخستین زن مسلمان ایرانی که از مدرسه آمریکایی‌ها در ایران فارغ‌التحصیل شده است و بعدها مؤسس مدرسه دخترانه «ام‌المدارس»، عضو هیات تحریریه مجله «عالم نسوان» و نویسنده نخستین نظام‌نامه‎ی مدارس ایران برای وزارت معارف.

در آن سالها دختران اجازه داشتند تا کلاس ششم درس بخوانند، مهرتاج اما در کنگره نسوان شرق که در سال ۱۳۱۱ ه. ش در تهران برگزار شد، پیشنهاد تساوی حقوق دختر و پسر را در امر تحصیلی داد.

او همچنین از طرفداران حق انتخاب پوشش بود. چندین بار به دلیل نپوشیدن چاقچور از طرف پلیس دستگیر شد و یکی از کارهایی که انجام داد طراحی چادری جدید برای رفتن به مدرسه بود. او می‌گفت «برای رفتن به مدرسه راه درازی را باید طی می‌کردم و هر روز چندین کتاب قطور مدرسه‌ای و یک ظرف غذا نیز با خود داشتم. حمل کردن اینها و گرفتن چادر به اتفاق برایم خیلی مشکل بود و همیشه در این فکر بودم که چکار کنم تا از این عذاب راحت بشوم. خلاصه بعد از مدتی با فکر زیاد به این نتیجه رسیدم که باید لباسی درست کنم که از هر جهت پوشیده باشد و در عوض دست هایم آزاد باشند.» که استفاده از این نوع چادر با مخالفت بسیاری همراه بود.

«خانه امید» یکی دیگر از ایده‌های مهرتاج بود. خانه‌ای برای اسکان زنان فاحشه و دختران فراری ;از نظراو «این بی‎کسان منزل و ماوای دلگشا و مصفایی لازم دارند. این بلادیدگان اثاثیه ساده و تمیزی لازم دارند. این مظلومان خوراک معین و لباس ساده و تمیزی می‎خواهند… آنها چرخ خیاطی لازم دارند که روزی چند ساعت مشغول کار باشند، چه بیکاری منشا تمام بداخلاقی‌هاست. از همه واجب‎تر آنکه دکتر و دوا لازم دارند که مراقب و مواظب پروگرام یومیه آنها باشند و ساعات کار و درس و خورد و خوراک خواب آنها تحت یک دیسیپلین قرار بگیرد.»

مهرتاج در ۲۹ شهریور ۱۳۵۳ در باغ شخصی‌اش در شهرستان دماوند از دنیا رفت درحالیکه مدت‎ها پیش فراموش شده بود.


#ایران_بانو

نامش «بدرالدجی رخشان» است. می‌گوید: «پدرم اسم بدرالدجی را برایم انتخاب کرد ولی خودم وقتی بزرگ شدم و فهمیدم که این اسم یعنی ماهی در میان تاریکی از آن خوشم نیامد و نام مهرتاج را برای خودم برگزیدم. من نمی‌خواستم خودم تنها یک ماه باشم در میان دنیای تاریکی، دلم می‌خواست همه زن‌ها ماه باشند و دنیا از وجود زن پر از نور و روشنایی شود.»

شانزده ساله بود که به همراه خواهرش در منزل علی‌اصغرخان اتابک که از دشمنان پدرشان بود، متحصن شدند تا پدر قبول کند در مدرسه آمریکایی‌ها درس بخوانند. پدر هم در نهایت رضایت داد و به این ترتیب او شد نخستین زن مسلمان ایرانی که از مدرسه آمریکایی‌ها در ایران فارغ‌التحصیل شده است و بعدها مؤسس مدرسه دخترانه «ام‌المدارس»، عضو هیات تحریریه مجله «عالم نسوان» و نویسنده نخستین نظام‌نامه‎ی مدارس ایران برای وزارت معارف.

در آن سالها دختران اجازه داشتند تا کلاس ششم درس بخوانند، مهرتاج اما در کنگره نسوان شرق که در سال ۱۳۱۱ ه. ش در تهران برگزار شد، پیشنهاد تساوی حقوق دختر و پسر را در امر تحصیلی داد.

او همچنین از طرفداران حق انتخاب پوشش بود. چندین بار به دلیل نپوشیدن چاقچور از طرف پلیس دستگیر شد و یکی از کارهایی که انجام داد طراحی چادری جدید برای رفتن به مدرسه بود. او می‌گفت «برای رفتن به مدرسه راه درازی را باید طی می‌کردم و هر روز چندین کتاب قطور مدرسه‌ای و یک ظرف غذا نیز با خود داشتم. حمل کردن اینها و گرفتن چادر به اتفاق برایم خیلی مشکل بود و همیشه در این فکر بودم که چکار کنم تا از این عذاب راحت بشوم. خلاصه بعد از مدتی با فکر زیاد به این نتیجه رسیدم که باید لباسی درست کنم که از هر جهت پوشیده باشد و در عوض دست هایم آزاد باشند.» که استفاده از این نوع چادر با مخالفت بسیاری همراه بود.

«خانه امید» یکی دیگر از ایده‌های مهرتاج بود. خانه‌ای برای اسکان زنان فاحشه و دختران فراری ;از نظراو «این بی‎کسان منزل و ماوای دلگشا و مصفایی لازم دارند. این بلادیدگان اثاثیه ساده و تمیزی لازم دارند. این مظلومان خوراک معین و لباس ساده و تمیزی می‎خواهند… آنها چرخ خیاطی لازم دارند که روزی چند ساعت مشغول کار باشند، چه بیکاری منشا تمام بداخلاقی‌هاست. از همه واجب‎تر آنکه دکتر و دوا لازم دارند که مراقب و مواظب پروگرام یومیه آنها باشند و ساعات کار و درس و خورد و خوراک خواب آنها تحت یک دیسیپلین قرار بگیرد.»

مهرتاج در ۲۹ شهریور ۱۳۵۳ در باغ شخصی‌اش در شهرستان دماوند از دنیا رفت درحالیکه مدت‎ها پیش فراموش شده بود.


#خبر_از_زنان

🔸دهقان، عضو کمیسیون قضایی مجلس اعلام کرد: اعضای کمیسیون، اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی در سن کمتر از ۱۸ سال را منوط به استعلام از وزارت اطلاعات کردند.

🔸سکینه اشرفی، معاون شهردار تهران با اشاره به زنانه‌شدن تهران گفت: تا پیش از دو دهه اخیر، زنان غالبا در فضای سکونتگاهی مدیریت «جهان‌خانه» را بر عهده داشتند، اما امروزه فضاهای تجاری و آموزشی به شکل تصاعدی زنانه‌تر می‌شوند و شهر به ناگزیر باید میدان عمل زنان را در جامعه شهری بازتر کند. وی با بیان اینکه ورود زنان به فضاهای شهری با میانجی‌های هنر، آموزش عالی و حوزه اقتصادی شکل گرفته است افزود: البته داعیه حضور زنان در فضاهای شهری به معنای عادلانه شدن فضا و بهبود شاخص‌های جمعی و عدالت جنسیتی نیست. وی به آمار دیگری برای اثبات زنانه‌تر شدن تهران اشاره و تصریح کرد: طبق آمار سرشماری در ایران در سال‌های ۷۵ تا ۸۵ بیشترین درصد مهاجرت‌های درون‌مرزی زنان در ایران به شهر تهران اختصاص داشته است. معاون شهردار با تأکید بر این نکته که اکنون شهر تهران با نوعی تمرکز سرمایه انسانی زنانه نیز روبه‌روست، گفت: برنامه‌ریزی در افق بلند مدت کلانشهر تهران باید بر مبنای حضور و ظهور بیشتر زنان در جامعه باشد. /ایران

🔸معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر از افزایش مصرف سیگار در بین دختران داد و اعلام کرد: از سال ۸۸ تا سال ۹۸، مصرف روزانه قلیان در کشور ۴۰ درصد افزایش داشته است و بالاترین میزان مصرف سیگار در سنین ۴۵ تا ۵۴ است. این درحالیست که ۷۶٫۷ درصد نوجوانان نسبت به زیان‌آور بودن دخانیات آگاهی دارند/ سلامت نیوز

🔸سازمان پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) بعد از بررسی مطالعاتی از افزایش رو آوردن داعش به زنان در حملات تروریستی این گروه خبر داد است. کاترین د بوله، رئیس یوروپل در معرفی این تحقیقات در لاهه هلند گفت، داعش از زنان چه در «مناطق جنگی» و چه «در غرب» برای اهداف خود استفاده می‌کند. در حقیقت، داعش به زنان می‌گوید، شرکت در این جنگ (جهاد) «وظیفه اخلاقی» آن‌هاست. /دویچه وله

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


#خبر_از_زنان

🔸معاون فرهنگی قوه قضاییه اعلام کرد: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در سال‌های گذشته از سوی دولت و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به قوه قضاییه ارائه و در دوره ریاست سابق قوه قضاییه در دستور کار قرار گرفت. طی این سال‌ها این لایحه در معاونت حقوقی، جلسه مسئولان عالی قضایی و معاونت فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت و ما سعی کردیم این لایحه در سطح خیلی خوبی ارائه و تبدیل به قانون شود. / مهر

🔸وضعیت قرمز نیز برای ازدواج و طلاق در ایران اعلام شده زیرا طبق آخرین آمارها در سال ۱۳۸۷ به ازای هر ۸ ازدواج یک طلاق داشتیم که در سال ۱۳۹۷ این عدد به ۱/۳ ازدواج یک طلاق کاهش یافته است. /تسنیم

🔸بهزیستی ایلام نیز اعلام کرد که همسر آزاری اصلی‌ترین علت مراجعان به مراکز اورژانس اجتماعی این استان است و بر اساس بررسی‌های انجام گرفته از مجموع هشت هزار و ۴۴۲ نفری که در طول سال گذشته به مراکز اورژانس اجتماعی بهزیستی (۱۲۳) مراجعه کرده‌اند بیشترین علت مشکل این افراد همسر آزاری بوده است. /بیدارزنی

🔸مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودکان با اشاره به اینکه مدلینگ کودکان و کالا شدن کودک در بازار، تجاوز به حقوق کودک است گفته: برخی مواقع یک کودک برای سپری کردن فرآیند مدلینگ مجبور می‌شود تا ساعت‌ها در انتظار طراحی، آرایش و چیدمان صحنه درگیر فعالیت شود/ ایسنا

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ #گزارش_از_زنان

📇جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹ هشتمین دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال زنان است که به صورت دوره‌ای و هر چهار سال یکبار و بین تیم‌های ملی فوتبال زنان که عضو فدراسیون جهانی فوتبال فیفا هستند انجام می‌شود. این دوره نیز جمعه شروع به کار کرد.

گزارش از زنان این هفته نیز به این رویداد پرداخته و ۲ گزارش متنی و یک گزارش تصویری را برای شما انتخاب کرده است.

گزارش اول را کانال خواهر شکسپیر با عنوان «دردسرهای اولین فوتبال زنان» نوشته است. در این مطلب آمده: شاید کمتر کسی بداند که فوتبال زنان هم مثل فوتبال مردان، از انگلیس شروع شد؛ در دوران طولانی سلطنت ملکه ویکتوریا در انگلیس قرن نوزدهم. در فوریه ۱۸۹۵، در روزنامه‌ی «Daily Sketch» تصویری از زنی منتشر شد که مخاطبان را مبهوت کرد. زن، نه تنها دامن بلند و تن‌پوش‌های بالاتنه تنگ و ناراحت رایج زنان دوران ویکتوریا را به تن نداشت، بلکه نه کلاهی به سر داشت، نه کیفی در دست و نه کفش ظریفی به پا. ظاهر او «مردانه» بود و «نفرت‌انگیز». روزنامه در توضیح عکس نوشت که این تصویر «دوشیزه نتی جی. هانیبال» است، یکی از اولین «فوتبالیست‌های زنانه» که اولین کلاب فوتبال زنان را راه‌اندازی کرده است … ….

ادامه مطلب را در لینک زیر بخوانید:

https: //telegra. ph/فوتبال-زنان-۰۶-۰۸

📇📷دومین مطلب انتخابی نیز که یک گزارش تصویری است نگاهی دارد به تاریخچه فوتبال زنان با عنوان «داستان پرفراز و نشیب فوتبال زنان در جهان و ایران». در بخشی از این گزارش آمده: در سال ۱۹۸۹ که نخستین دوره از مسابقات قهرمانی فوتبال زنان اروپا برگزار شد، تیم ملی آلمان توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند. در آن زمان فدراسیون فوتبال آلمان در ازای این موفقیت پاداشی به زنان ملی‌پوش این کشور داد، البته نه جایزه‌ای نقدی، بلکه یک دست سرویس قهوه‌خوری ….

اگر دوست دارید عکس این سرویس قهوه خوری و همچنین عکسهای دیگر از تاریخچه فوتبال زنان را ببینید روی لینک زیر کلیک کنید:

https: //bit. ly/۲KLdRcm

🎥👇🏻و گزارش اعتماد آنلاین را ببینید که به جام‌جهانی فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین رویداد ورزش زنان پرداخته است.


#زنان_امروز

مشتاقیم در رونمایی از سی‌و‌پنجمین شماره‌ی زنان امروز، با رویکردی نو و شمایلی تازه، در کنار شما باشیم.

سخنرانان:

آذر تشکر

کامبیز نوروزی

سوسن شریعتی

•جمعه ۲۴ خرداد

•ساعت ۱۸ تا ۲۱

•خانه وارطان


#خبر_از_زنان

🔸سه روز پیش یکی از رانندگان اسنپ به مسافر خود که کشف حجاب کرده بود تذکر داد و این مسافر در توئیتی عملکرد این راننده را با درج عکس و مشخصات راننده منتشر کرد که با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد که مهمترین آن هشتگ تحریم اسنپ بود نه صرفا به دلیل مساله حجاب، بلکه احساس عدم امنیت در استفاده از خدمات این شرکت. مسئولان شرکت اسنپ نیز از راننده خود قدردانی کردند که مجدد بحث‌های زیادی را به وجود آورد. حال سردار حسین رحیمی، رییس پلیس تهران بزرگ در جواب گفته: «رانندگان اسنپ باید به مسافران تذکر بدهند، چراکه خودروی آنها مانند یک مکان عمومی است و آنها مسئول آن هستند.» وی هم چنین از ایجاد بانک اطلاعاتی از «مزاحمین نوامیس که با دور دور کردن در خیابان ایجاد مزاحمت می‌کنند» خبر داده است. /ایلنا

🔸پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به وزیر کشور گفت: بانوانی که برای تماشای بازی ایران و سوریه به ورزشگاه مراجعه کردند با ضرب و شتم و بی‌حرمتی روبرو شدند. تا کی فریاد بزنیم که به بی‌حرمتی به بانوان پایان دهید؟

🔸طبق آمار اعلام شده توسط رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی ایران، کودک آزاری در رتبه نخست گروه خشونت‌های خانگی در ایران قرار دارد. پس از آن همسر آزاری، سالمند آزاری و معلول آزاری قرار دارد. رضا جعفری، رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گفته است: «حقیقت این است که خشونت خانگی پدیده‌ای پنهان است که در فضای خصوصی خانه صورت می‌گیرد. بنابراین تا گزارش نشود امکان مداخله نیز وجود نخواهد داشت. به همین خاطر موضوع مسئولیت‌پذیری شهروندان برای گزارش موارد مشکوک در بین اعضای خانواده و محیط آموزشی اهمیت مضاعف دارد.» /ایرنا

🔸با تلاش دانشجویان پزشکی، ساسکاچوان به بقیه ایالت‌های کانادا پیوست و داروی سقط جنین (برای هفته‌های اولیه) رو تحت پوشش بیمه همگانی آورد. وزیر بهداشت گفت آمار نشون داده با افزایش دسترسی به دارو، سقط جنین زیاد نشده؛ فقط جایگزین استفاده از روش‌های پرخطر شده است. / بیدارزنی

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ #خبر_از_زنان

🔸با مصوبه مجلس، اسیدپاشی به قصد «ارعاب و ایجاد ناامنی در جامعه»، مصداق اتهام «افساد فی‌الارض» و مستوجب مرگ خواهد بود. قربانیان اسیدپاشی خواهان ممنوعیت معامله اسید هستند اما پیشنهاد محدودیت خرید و فروش اسید رای نیاورد.

🔸وزیر کار ژاپن به دنبال راه افتادن کمپین نه به پوشیدن کفش پاشنه بلند در اظهار نظری گفته است: پوشیدن کفش پاشنه بلند برای زنان در محیط کار ضروری و شایسته است. به تازگی کمپینی در ژاپن به راه افتاده که نسبت به قوانین مربوط به پوشش و انتظار از زنان برای پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند در محل کار معترض است. این کمپین برای اولین بار توسط ایشیکاوا، بازیگر ژاپنی در ژانویه گذشته شروع شد. پس از آن هزاران نفر در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ (#کوتو KuToo#) به این کمپین پیوستند. کوتو واژه‌ای از ترکیب کلمه ژاپنی kutsu به معنی کفش وkutsuu به معنی درد است و از تجربه کارزار جهانی MeToo (من هم همینطور) که نسبت به آزار و اذیت جنسی زنان ایجاد شده بود نیز استفاده کرده است.

🔸بازبینی کتاب‌های داستان یک کتابخانه کودکان مقطع آمادگی در اسپانیا، مشخص کرد که تنها ۱۰درصد کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن برابری جنسیتی نوشته شده‌اند. حدود ۳۰ درصد از کتاب‌های داستان از این نظر، مضامینی «زیان‌بار» داشتند و ۶۰ درصد دیگر نیز از نظر دیدگاه متعادل جنسیتی مشکلاتی داشتند، هر چند ایرادهای آن‌ها بسیار جدی نبود. حدود ۲۰۰ کتاب با مضامین شامل تبعیض جنسیتی و خشونت مردان علیه زنان از این کتابخانه و کتابخانه‌های مشابه حذف شد. در این میان کتاب‌های داستان «شنل قرمزی» و «زیبای خفته» از جمله مواردی بودند که از کتابخانه حذف شدند.

🎥👇🏻و ویدیویی ببینید از اپلیکیشنی که برای مقابله با آزار جنسی طراحی شده است. بسیاری از زنان پدیده نامطلوب آزار جنسی را تجربه کرده‌اند. هند یکی از کشورهایی است که آمار مزاحمت جنسی و تجاوز به زنان در آن بسیار بالاست. زنی کارآفرین به نام کالپانا ویسوانات اپلیکیشنی موبایلی توسعه داده که به زنان کمک می‌کند با امنیت بیشتری در خیابان‌ها تردد کنند. البته این اپ جنبه‌ای منفی هم دارد.

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


#خبر_از_زنان

🔸اخیرا شماره‌ای از سوی برخی افراد ناشناس در فضای مجازی برای اعلام شماره پلاک خودرو و موتورسیکلت افراد بدحجاب به پلیس منتشر شده است که خبرگزاری ایرنا در گزارشی با عنوان «شماره‌ای برای گزارش مردم علیه مردم» از این اقدام انتقاد کرد. در همین حال حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران با اشاره به اینکه هیچ شماره‌ای در خصوص گزارش افراد بی‌حجاب در خودرو وجود ندارد گفت: «ما دنبال این هستیم تا ارتباط رایانه‌ای بین پلیس و مردم وجود داشته باشد و مانند سامانه ۱۱۰ عمل کند اما در حال حاضر چنین چیزی در تهران بزرگ وجود ندارد.»

🔸مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان نسبت به ممنوعیت حضور عکاسان زن در تمرین فوتبال مردان واکنش نشان داد و گفت: «از نظر وزارت ورزش تمامی عکاسان و خبرنگاران خانم فعال و معرفی شده از سوی رسانه‌های معتبر و رسمی کشور، که کارت خبرنگاری وزارتخانه را دارند اجازه حضور و فعالیت خبری در اماکن ورزشی را با صلاح‌دید و هماهنگی فدراسیون‌های مربوطه خواهند داشت و نباید محدودیتی ایجاد شود.» چند روز گذشته پرتو جغتایی، عکاس ورزشی روز ۱۵ خرداد در توییتر خود با انتشار عکسی نوشت: «این اولین بارى بود که اجازه داده بودن برم تمرین تیم ملى فوتبال عکاسى کنم؛ با تمام وجودم ذوق داشتم و فکر می‌کردم اتفاقاى خوبى تو راهه.» او در ادامه نوشت: «اما هنوز یک سال نشده باز رفتیم خونه اول و باز حضور عکاسان خانم در تمرین فوتبال مردان ممنوع شد.»

🔸طیبه سیاوشی، نماینده مجلس ایران خبر رد لایحه حمایت از حقوق کودکان توسط شورای نگهبان را تکذیب کرد. او در حساب توییتر خود با انتشار نامه عباس کدخدایی‌قائم مقام دبیر شورای نگهبان به رییس مجلس در مورد این لایحه نوشت: «این شورا، دو ایراد از لایحه گرفته که در کمیسیون حقوقی قضایی بررسی و برطرف خواهد شد.» این نماینده مجلس افزود: «بنابراین لایحه‌ی مذکور مجددا برای تأیید به شورا ارسال می‌شود و انتظار ۱۰ ساله برای تصویب آن به‌ زودی به سر خواهد رسید.»

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


نشریه‌ی زنان امروز در طول فعالیت خود برای آگاهی‌بخشی و طرح مطالبات زنان فراز و فرود بسیاری داشته، اما هیچ‌یک از محدودیت‌ها و موانع اراد‌ه‌‌ی ما را برای انتشار آن سست نکرده است. این بار هم، با وجود بحران اقتصادی فراگیر، با تمام توان خود در آستانه‌ی دور جدیدی از حیات این نشریه هستیم. مشتاقیم در رونمایی از سی‌و‌پنجمین شماره‌ی زنان امروز، با رویکردی نو و شمایلی تازه، در کنار شما باشیم.

•جمعه ۲۴ خرداد

•ساعت ۱۸ تا ۲۱

•خانه وارطان

#زنان_امروز

#zananemrooz


#گزارش_از_زنان

📇عبارت «تجاوز به مثابه‌ی سلاح جنگی» در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی وارد ادبیات سازمان ملل متحد شد و به عنوان یکی از ابزار جنگ، به رسمیت شناخته شد. اتفاق مهمی که به یمن جرات، جسارت و شجاعت زنان رواندا ممکن شد. با این‌که «تجاوز» در متون سازمان ملل متحد به عنوان یک «جرم جنگی» ثبت شده بود، تا آن روز نه تنها هیچ‌کس بابت این محاکمه نشده بود، بلکه این مساله صرفا چیزی روی کاغذ بود و «جرم» و نه «سلاح جنگی».

ویکتوریا موکام‌باندا، سیسیل موکاروگویزا، سرافینا موکاکینانی و گودالیو موکاساراسی، چهار زن روستایی بودند که پس از جنگ داخلی و نسل‌کشی در رواندا وقتی شنیدند که سازمان ملل متحد گروهی از فعالان حقوق بشر را به کیگالی فرستاده، تصمیم مهم و پر خطری گرفتند: به این فرستاده‌های سازمان ملل می‌گوییم که چه بر ما گذشت. این مطلب را بخوانید:

https: //telegra. ph/٪D۸٪B۳٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۷٪D۸٪AD-٪D۸٪AC٪D۹٪۸۶٪DA٪AF٪DB٪۸C-۰۶-۰۵

📇آیا می‌دانید در مواقعی که با صحنه آزار روبه رو می‌شوید چگونه شاهد خوبی باشید؟ این مطلبی است که نگین باقری ترجمه کرده. در این مقاله آمده: مطالعات و پژوهش‌های زیاد نشان می‌دهد که بهترین راه مقابله با آزار «مداخله شاهدان آزار» است. این روش مقابله با آزار را به مسئولیتی همگانی تبدیل می‌کند و برخلاف ظاهر سنگین کلمه‌اش اصلا کار ترسناک و دردسرسازی نیست. بیشتر متخصصان مقابله از نوع رو در رو با آزارگر را پیشنهاد نمی‌کنند و به جای آن می‌گویند «شاهد» بودن شکل‌های مختلفی دارد که شما می‌توانید هرکدام را که برایتان راحت‌تر است انتخاب کنید. این مطلب را در لینک زیر بخوانید تا در مواقعی که با آزار روبه رو شدید بدانید چگونه می‌توان رفتار کرد.

http: //harasswatch. com/news/۱۲۹۵/چگونه-شاهد-خوبی-باشیم؟

📇برای زنان تحصیل‌کرده و موفق، بچه‌دارشدن چالشی عظیم به بار می‌آورد: آیا باید بچه‌هایشان را به پرستارها و مهدکودک‌ها بسپارند و مسیر موفقیت شغلی‌شان را ادامه دهند یا خودشان را وقف فرزندشان کنند و بیخیال کارشان شوند؟ انتخاب خیلی‌ها گزینۀ دوم است. اما واقعا چه چیزی باعث می‌شود زنان چنین تصمیمی بگیرند؟ شرایط نامناسب و تبعیض‌آمیز کار برای زنان؟ دلبستگی شدید به بچه؟ یا نابرابری محیط خانواده؟ دو پژوهشگر برای پیداکردن جواب این مسئله سراغ همکلاسی‌های سابق خودشان در دانشگاه نورث‌وسترن رفتند. اگر شما هم این سوالات را دارید این مطلب را بخوانید:

http: //tarjomaan. com/neveshtar/۹۴۱۶/


#خبر_از_زنان

🔸ناهید حیدری مدیرکل تأمین اجتماعی غرب تهران اعلام کرد: نوعی از طلاق توافقی در میان برخی خانواده‌ها تحت عنوان «طلاق صوری» با هدف دریافت حقوق بازنشستگی پدران فوت شده از سوی فرزندان اناث رایج شده است. به گفته او این نوع طلاق به یکی از معضلات تامین اجتماعی تبدیل شده است.

🔸به تازگی کمپینی در ژاپن به راه افتاده که نسبت به قوانین مربوط به پوشش و انتظار از زنان برای پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند در محل کار معترض است. این کمپین برای اولین بار توسط ایشیکاوا، بازیگر ژاپنی در ژانویه گذشته شروع شد. این بازیگر و نویسنده گفته بود که دوست دارد روزی از اجبار زنان به پوشیدن کفش پاشنه بلند در محل کار خلاص شوند. پس از آن هزاران نفر در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ (#کوتو KuToo#) به این کمپین پیوستند. کوتو واژه‌ای از ترکیب کلمه ژاپنی kutsu به معنی کفش وkutsuu به معنی درد است و از تجربه کارزار جهانی MeToo (من هم همینطور) که نسبت به آزار و اذیت جنسی زنان ایجاد شده بود نیز استفاده کرده است. حدود ۲۰ هزار زن، تاکنون طوماری را امضا کردند و از دولت خواسته‌اند تا شرکت‌ها را موظف کند از الزام زنان به پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنند.

🔸طبق یک تحقیق ملی در کانادا، ناپدید شدن یا قتل هزاران زن و دختر بومی در دهه‌های اخیر در این کشور به‌عنوان «یک تراژدی ملی در ابعاد وسیع» و «نسل کشی» نامیده شد. این در حالی است که دولت‌های پیشین کانادا موضع ملایم‌تری در این زمینه داشتند و از آن به‌عنوان «نسل‌کشی فرهنگی» یاد کرده بوده‌اند و وکلای بومیان سال‌ها تلاش کردند تا واژه «فرهنگی» را از این عبارت حذف کنند. این گزارش که به درخواست دولت جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در سال ۲۰۱۶ کلید خورد در پی اعلام پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا بود که در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد ۱۰۱۷ زن بومی بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۲ به قتل رسیده‌اند. در این میان برخی گروه‌ها این رقم را حدود ۴ هزار دختر و زن بومی کانادایی عنوان می‌کنند. /یورونیوز

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


#خبر_از_زنان

🔸یکی از مهمترین خبرهای دیروز سخنان سوال برانگیز و جنسیت زده محسن هاشمی است که واکنش‌های زیادی را در پی داشت. محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش‌ها درباره قتل میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، گفت: «این موضوع مردانه است، وقتی جمع خبرنگاران مردانه شد پاسخگوی شما هستم.» اظهارات او واکنش شماری از خبرنگاران زن را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است و این خبرنگاران اظهارات رئیس شورای شهر پایتخت را «توهین‌آمیز» دانسته‌اند.

🔸جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا نیز اعلام کرده: در تبصره ماده ۶۳۸، قانون گذار به طور واضح عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ۱۰روز تا ۲ ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند. / ایرنا

🎥👇🏻به تازگی قانونی در ایالت جورجیای آمریکا به تصویب رسید که هرگونه سقط جنینی را پس از شنیده شدن صدای قلب جنین ممنوع خواهد کرد. هرچند این مصوبه هنوز اجرایی نشده است اما هشت شرکت بزرگ فیلم‌سازی از جمله دیزنی و نتفلیکس اعلام کرده‌اند که به احترام حقوق زنان تولید آثار خود در این ایالت را متوقف خواهند کرد. ایالت جورجیا به لطف معافیت‌های مالیاتی پس از کالیفرنیا دومین قطب فیلم و سریال‌سازی در ایالات متحده است. ویدیویی ببینید از هفدانگ

زنان امروز را دنبال کنید.

Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ ⚽️ مروری بر جام جهانی فوتبال زنان؛ از آغاز در سال ۱۹۹۱ تا آخرین دوره که سال ۲۰۱۵ برگزار شد.

***

تنها ۶ روز مانده به جام جهانی فوتبال زنان؛ جامی جوان و رو به توسعه که فقط ۲۸ سال دارد.

اولین جام جهانی فوتبال زنان در سال ۱۹۹۱ به میزبانی چین بود که آمریکا قهرمان شد. یعنی ۶۱ سال بعد از آغاز جام جهانی مردان. اما به همان نسبت، جامی رو به توسعه. به نحوی که کیفیت فنی و بازتاب رسانه‌ای جام جهانی زنان، در هر دوره رشد چشمگیری نسبت به دوره‌های پیشین دارد.

ژاپن تنها تیم آسیایی است که توانسته قهرمان جام جهانی شود. از شروع جام به بهترین گلزن و بهترین بازیکن تندیس اهدا می‌شود اما در سه دوره اخیر، جایزه دستکش طلایی به بهترین دروازه‌بان هم اضافه شده. تاکنون هوپ سولو (آمریکا) دوبار و نادین آنگرر (آلمان) برندگان دستکش زرین بوده‌اند.

آمریکا سه بار، آلمان دوبار، نروژ و ژاپن هم هر کدام یک بار قهرمان جام جهانی شده‌اند. /مطالبات زنان


‍‍ ‍‍ زنان امروز

روز جهانی دوچرخه سواری

سال ۲۰۱۸ بود که سازمان ملل اعلام کرد سوم ژوئن که برابر است با ۱۳ خرداد از این پس «روز جهانی دوچرخه سواری» خواهد بود و از تمامی فعالان فرهنگ دوچرخه سواری خواست که در این تاریخ برای حفظ محیط زیست و سلامت در جامعه دوچرخه سواری کنند و آن را ترویج دهند.

بسیاری از کارشناسان و محققان بر این باورند که دوچرخه نقش بسیار مهمی را در جنبش‌های زنان بازی کرده و در بسیاری از نقاط دنیا به طور تاریخی نماد مقاومت مدنی بوده است. اما هنوز کشورهایی هم هستند که بر اساس قوانینی نانوشته دوچرخه‌سواری را برای زنان ممنوع می‌دانند مانند ایران.

دوچرخه در ایران توسط ناصرالدین شاه قاجار از اروپا وارد شد اما از همان بدو ورود و در مقاطع مختلف مورد بحث قرار گرفت و همواره حرف از ممنوعیت دوچرخه سواری زنان بود. دوچرخه سواری برای زنان در زمان قاجار ممنوع بود و فقط مردان می‌توانستند از این وسیله استفاده کنند. رویه‌ای که تا به امروز ادامه دارد و آخرین بحث‌ها در باره دوچرخه سواری زنان هفته گذشته بر اساس صحبت‌های امام جمعه اصفهان شد. دادستانی⁧ اصفهان⁩ به دستور چندی پیش امام جمعه اصفهان که بیان کرده بود ⁧ مردم⁩ خواهان جلوگیری از دوچرخه سواری زنان هستند، خطاب به نیروی انتظامی و ⁧ شهرداری اصفهان⁩ ابلاغ کرد که بانوان دوچرخه سوار را متوقف و مدارک شناسایی آنان را جلب و دوچرخه آنان توقیف شود. این اقدام واکنش هاى زیادى را در پى داشت. منتقدان همه نوشتند که بر اساس کدام حکم شرعی و قانونی این سخن گفته شده است؟

در این روز عکسی ببینید از اولین زن ایرانی که دوچرخه سواری کرده است. این زن از زنان دوران قاجار بود.


#خبر_از_زنان

🔸شورای نگهبان با دو ایراد جزیی با اصل اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کرد. به موجب این لایحه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تا قبل از ۱۸ سالگی به درخواست مادر و پس از آن به درخواست خود می‌توانند تقاضای تابعیت و شناسنامه ایرانی کنند. /ایرنا

🔸منور شایسه خو، مدیر مدرسه علمیه نرجس نیز اعلام کرده که به شدت با حضور زنان در تبلیغات مخالف است و حضور اجتماعی زنان نیز باید در حد ضرورت باشد. /دویچه وله

🔸طبق نظرسنجی که توسط موسسه Sky Data، انجام شده بیش از نیمی از زنان انگلیسی که در رابطه آزار جنسی مورد پرسش قرار گرفتند گفته‌اند که حداقل یک‌بار مورد آزار و اذیت جنسی واقع گرفته‌اند. این در حالی است که تقریبا یک چهارم از مردان نیز در پاسخ به این نظرسنجی گفتند که در برخی موارد در زندگی خود، مورد آزار و اذیت جنسی قرار داشته‌اند.

در این نظرسنجی که از ۱۰۰۹ نفر انجام شد ۵۵٪ زنان و ۲۲٪ مردان گفتند که از نظر جنسی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. همچنین ۳۱٪ از زنان و ۱۳٪ مردان گفتند که در محل کار از نظر جنسی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. همچنین، ۵۲٪ زنان و ۱۹٪ مردان می‌گویند خارج از محل کار نیز مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. /دیده بان آزار

🔸مجمع اسقفی آمریکا می‌گوید از ژوئیه ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ و در عرض یک‌سال ۱۳۸۵ فرد بالغ از ۱۴۵۵ مورد آزار جنسی در کلیساها شکایت کرده‌اند که این رقم به نسبت سال قبل‌تر ۶۹۳مورد افزایش نشان می‌دهد. بیش از ۹۰درصد از افراد مورد اتهام درگذشته‌‌‌اند یا دیگر بر سر کار نیستند. اکثر تجاوزها و آزارهای جنسی، بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ صورت گرفته‌اند و اوج سوءاستفاده‌ها در دهه ۱۹۷۰ بوده است. گزارش مجمع اسقفی آمریکا در چارچوب طرحی ارائه شده که قربانیان را واجد حق دریافت غرامت می‌داند. قرار است به افرادی که در سال‌های یاد شده آزار دیده‌اند، مجموعا ۳۰۱میلیون و ۶۰۰هزار دلار خسارت بدهند. /دویچه وله

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ #خبر_از_زنان

🔸رئیس پلیس تهران از برخورد قاطع نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی عام با مقوله بدحجابی در جامعه خبر داد. /میزان

🔸نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد مشکلات اقتصادی و الگوهای رفتاری «پدر سالاری» از اصلی‌ترین عوامل بروز خشونت علیه زنان است که موجب افزایش تنش و ستیز در برخی خانواده‌ها شده است. یافته‌های یک پژوهش نشان می‌دهد ۳۷٫۵ درصد پاسخگویان در زندگی مشترک خشونت فیزیکی را تجربه کرده‌اند، این در حالی است که بقیه پاسخگویان (۶۲٫۵ درصد) تجربه خشونت فیزیکی نداشتند. /ایسنا

🎥👇🏻و ویدیوی جدیدى ببینید از ‏تبلیغ دوباره کودک همسری. این بار زوجی دیگر می‌گویند به ما کودک نگویید، ما سرخورده می‌شویم.

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


زنانی که نامشان حذف شد ….

غیر از سوزان سانتاگ، نویسنده و فعال اجتماعی که برای به دست آوردن حضانت فرزندش یکی از کتاب هایش را به نام همسر سابق خود چاپ کرد، زنان دیگری نیز هستند که نامشان در عرصه‌های مختلف حذف شده است. ببینید:

منبع: اعتمادآنلاین


#گزارش_از_زنان

📇رئیسی در دیدار با روسای کل دادگستری استان‌ها دستور داده است آقایان به محض بازگشت به شهرهای خود ترتیبی اتخاذ کنند تا مردانی که بخاطر مهریه در زندان هستند اما مالی ندارند، با شرایط ساده‌تری بتوانند مهریه را تقسیط کنند و از زندان خارج شوند. خبری که موجی از نگرانی و اظهارنظر را در جامعه به راه انداخت و سوالات بسیاری را در ذهن‌ها به وجود آورد از جمله اینکه آیا دستور جدید به معنای از بین رفتن زندان برای مهریه است؟ آیا مهریه ضمانت اجرایی خود را از دست داده و به تعهدی بیهوده بدل شده است؟

کاوه راد، وکیل دادگستری در یادداشتی که نوشته به ابهامات موجود جواب داده. بخوانید:

https: //www. instagram. com/p/Bx_۲jWWpV۹۳/?igshid=۱۳rdyqqh۵v۷rw

📇 آیا می‌دانید چگونه به فردی که قربانی خشونت است کمک کنید؟ بیشتر مواقع افراد در مواجهه با این موضوع احساس نامطمئنی دارند و فکر می‌کنند نمی‌توانند کمکی کنند. این مطلب به شما کمک می‌کند تا نکات و پیشنهاداتی جهت کمک به قربانیان آزار و اذیت خانگی را بدانید و در مواقع مختلف بر حسب شرایط به آنها کمک کنید. این مطلب را هیدن هارت نوشته و خانه امن ترجمه کرده. آن را بخوانید:

https: //bit. ly/۲Jr۲dPI

📇 داستان آزار و اذیت جنسی زنان اخیرا بارها و بارها در صدر اخبار قرار گرفته است؛ از اتهامات علیه هاروی واینستاین گرفته تا جنبش #MeToo که در سرتاسر شبکه‌های اجتماعی برای آگاهی از تجربیات تجاوز و آزار و اذیت زنان به راه افتاده است. در واقع همه زنانی که از تجربیات خود در دادگاه یا هرجای دیگری مانند توییتر صحبت کردند به زنانی که در طول تاریخ با آزار و اذیت جنسی به ویژه در محل کار مبارزه کرده بودند، پیوستند تا آگاهی‌ مردم را در این زمینه افزایش دهند … ….

این بخشی از مقدمه مقاله ایست که آتنا شهبازی با عنوان «با هفت زن که سال‌ها پیش از جنبش می‌تو با آزار جنسی مبارزه کردند آشنا شوید» نوشته. این مطلب را بخوانید:

http: //harasswatch. com/news/۱۲۹۳

📇 شیما وزوایی نیز مطلبی نوشته با عنوان «حرفه‌های ممنوع برای زنان روس» که خواندن آن جالب است و قابل تامل. رانندگی تراکتور، کارگری در کارگاه نجاری، ملوانی، و قصابی تنها بخشی از لیست بلندبالای «حرفه‌های ممنوع برای زنان» در روسیه هستند. نه‌تنها در سطح بین‌المللی، بلکه بسیاری از کارفرمایان و کارگران روسی هم از قانونی که از دوران اتحاد شوروی باقی‌مانده است بی‌اطلاع هستند. وزارت کار روسیه به تازگی اعلام کرد که از ابتدای سال ۲۰۲۹، تعداد شغل‌های ممنوع را از ۴۵۶ به ۷۹ حرفه کاهش خواهد داد. تغییر این قانون برخلاف آنچه دولت این کشور ادعا می‌کند، دستاورد سازمان‌دهی کارگران زن روسی است. روی لینک زیر کلیک کنید و آن را بخوانید:

https: //meidaan. com/archive/۶۱۹۵۱

📇 و در آخر گزارشی بخوانید از نکوداشت اعظم طالقانی که در کتابخانه ملی برگزار شد:

bit. ly/۲QzhPpo


#ویژه_زنان_امروز

محمدعلی نجفی، سیاستمدار سرشناس ایرانی به قتل میترا استاد همسر دوم خود اعتراف کرد. خبری که شوک بزرگی برای مردم بود و بحث، قضاوت، دعوا و درگیری لفظی را در فضای مجازی به دنبال داشت. روزنامه‌ها تیتر زدند و بسیاری از این موضوع بهره برداری سیاسی کردند.

این پرونده به قدری جدید است و پر از ابهام که قضاوت درباره آن بی اخلاقی است. اما اگر سری به توییتر و اینستاگرام بزنید افراد زیادی نسبت به آن موضع گیری کرده و درباره آن صحبت می‌کنند و در لابه لای حرفهای خود اصطلاحاتی را به کار می‌برند که اگرچه در ادبیات سیاسی و اجتماعی پرکاربرد است اما برای بسیاری از مخاطبان ناآشناست.

هدف از نوشتن این یادداشت کوتاه صرفا پرداختن به دو اصطلاح است که در عرض این دو روز بارها شنیده‌اید اما امکان دارد از معنا و مفهوم آن بی اطلاع باشید. اشاره به این اصطلاحات موضع گیری درباره این پرونده نیست.

***

شاید در این دو روز بارها دیده‌اید که کاربران فضای مجازی از اصطلاح پرستو برای میترا استاد استفاده می‌کنند. در ادبیات امنیتی و جاسوسی پرستو به زنی گفته می‌شود که با هدف کسب اطلاعات به سوژه‌ای نزدیک می‌شود و با او رابطه احساسی و یا جنسی برقرار می‌کند.

زن‌کشی یا femicide اصطلاح دیگری است که بسیاری از کارشناسان در تحلیل خود از اتفاقی که افتاده به کار برده‌اند. این واژه سال‌هاست که وارد ادبیات سازمان ملل شده و به قتل هایی اطلاق می‌شود که یک زن توسط یک مرد (اغلب شوهر) بخاطر زن ستیزی و رابطه خشونت آمیز کشته می‌شود. اولین بار دایانا راسل, فمینیست و محقق اهل آفریقای جنوبی, در سال ۱۹۷۶ از این اصطلاح استفاده کرد.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ آمار قتل در کشورهای مختلف را منتشر کرد که این آمارها نشان می‌داد ۸۷ هزار زن در این سال قربانی قتل عمد شده‌اند. پنجاه هزار زن – یعنی ۵۸ درصد کل – توسط همسران یا اعضای خانواده کشته شده‌اند.

این نکته حایز اهمیت است که قتل ناموسی که عموما در ادبیات جنایی و اجتماعی ما استفاده می‌شود تنها توضیح‌دهنده برخی از این قتل هاست.


‍‍ ‍‍ زنان امروز

#نام_این_زنان_را_به_خاطر_بسپارید

نانسی وینتون در سن ۹۳ سالگی درگذشت. این خبری بود که در هفته گذشته منتشر شد. اما نانسی وینتون که بود؟ در «نام این زنان را به خاطر بسپارید» این هفته درباره او بخوانید.

ژوئن ۱۹۶۰ بود که «نانسی وینتون» که بسیاری او را «نن وینتون» صدا می‌کردند به عنوان گوینده اخبار در شبکه بی بی سی انتخاب شد. در آن زمان مردم باور داشتند و می‌گفتند که زنان برای خواندن اخبار مهم مناسب نیستند.

اما مدیران بی بی سی در آن زمان نظر عکس آن را داشتند و معتقد بودند که نانسی یک استثناست، زیرا که او به اندازه کافی جدی است و توانایی و قابلیت این را دارد تا بر پیش‌فرض‌ها، قضاوت‌ها وکلیشه‌های رایج درباره حضور زنان در رسانه‌ها چیره شود و آنها را به چالش بکشاند. البته که در نهایت مردم و باورهای رایج و غلط در آن زمان پیروز شدند و وینتون پس از خواندن تنها هفت اخبار از اجرای اخبار دیر وقت کنار گذاشته شد چرا که یک آمارگیری از مخاطبان نشان داد که مردم فکر می‌کنند یک زن برای خواندن اخبار دیرهنگام مناسب نیست.

وینتون از این تبعیض‌ها و تعصبات بسیار رنجید زیرا باور داشت که تفکرات اشتباه و اصرار مردم به عدم تغییر باورهایشان تاثیر بزرگی بر زندگی حرفه‌ای و شخصی او گذاشته است. این مساله را نیز در سال ۱۹۶۴ در مصاحبه‌ای که با دیلی میل داشت عنوان کرد. اما این مسایل وینتون را خسته نکرد و در سال ۱۹۶۱، به شبکه آی تی ان بپیوندد و تا بازنشستگی به عنوان خبرنگار رادیو و تلویزیونی به فعالیت خود ادامه دهد.

نانسی وینتون در ۱۱ می‌۲۰۱۹ در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

«نام این زنان را به خاطر بسپارید» روایتگر زندگی زنانی که در عرصه جهانی نوآور، خلاق والهام بخش هستند. هر دو هفته یکبار سه شنبه‌ها درباره این زنان بخوانید.


‍‍ ‍‍ پریود، ختم کلام

Period. End of Sentence

مستند کوتاه «پریود، ختم کلام» به کارگردانی رایکا زهتابچی توانست در نود و یکمین دوره جوایز اسکار جایزهٔ اسکار بهترین فیلم مستند کوتاه را ازآن خود کرد.

این فیلم درباره زنی هندی است که انقلابی جنسی را رهبری می‌کند. این مستند کوتاه گروهی از زنان هاپور هند را به تصویر کشیده که توانسته‌اند دستگاهی را که نوار بهداشتی ارزان‌قیمت تولید می‌کند، به‌کار بیندازند و محصولش را به قیمتی مناسب به دیگر زنان بفروشند. این کار نه تنها با تأمین نیاز اولیه زنان به بهبود بهداشت در آنان کمک می‌کند، بلکه با حمایت از زنان و توانمندسازی آنها، باعث ضعیف شدن تابوهای پیرامون قاعدگی در جامعه هند می‌شود و به آینده اقتصادی آن یاری می‌رساند.

این مستند را ببینید🎥👇🏻


‍‍ ‍‍ امروز ۲۸ می‌روز بهداشت قاعدگی است. روزی که برای افزایش آگاهی نسبت به بهداشت قاعدگی، توانایی در تغییر بهبود شرایط و از بین رفتن تابوی قاعدگی در برخی جوامع نام‌‌گذاری شده‌است. شعار امسال نیزاین است: «وقت عمل است».


‍‍ ‍‍ #خبر_از_زنان

🔸پروانه سلحشوری نماینده مجلس اعلام کرده است: خبر اعدام زیر ۱۸ساله‌ها از گوشه و کنار به گوش می‌رسد و ما به دنبال توقف کامل اعدام زیر ۱۸ ساله‌ها هستیم. البته این در حالیست که متاسفانه چندان امیدی هم نیست، اعضای کمیسیون حقوقی که به طور کلی معتقدند اعدام کودک رخ نمی‌دهد و اغلب همکاران نیز می‌گویند شورای نگهبان با این اصلاح قانون موافقت نخواهد کرد. وی همچنین افزود فقها در دین ما یکسان نظر نمی‌دهند، من امیدوارم بتوان ورود کرد و همانگونه بسیاری از مسائل مانند ازدواج کودک یا دوچرخه سواری زنان که فقها ورود کردند، این مسائل هم متوقف شود. /دیگری

🔸نگاهی به آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال ۹۵ تهیه شده است، در خصوص وضعیت زنان خانه‌دار کشور نشان می‌دهد که به طور میانگین حدود ۶۲٫۱ درصد از زنان ۱۰ ساله و بیشتر در سن کار، خانه‌دار هستند. همچنین ۵۹٫۷ درصد زنان ۱۰ ساله و بیشتر در نقاط شهری کشور و ۶۸٫۳ درصد زنان نقاط روستایی کشور، خانه‌دار هستند. درحالی که حدود ۶۲٫۱ درصد از زنان کشور «خانه‌دار» هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه‌‏داری را شغلی پرزحمت، یک‌نواخت و بی‌ارزش تلقی می‏‌کنند. /ایسنا

🔸فیلم مستند «هزاران زن چون من» ساخته صحرا مانی برنده جشنواره بین المللی صدای زنان در سانفرانسیسکو شد. این فیلم روایت دادخواهی دختری است که سالها مورد تعرض جنسی پدرش بوده است.

https: //t. me/zanan_emrooz/۴۰۹۳

🔸جایزه آزادی بیان دویچه‌وله در سال ۲۰۱۹ به آنابل هرناندز، روزنامه‌نگار مکزیکی، اهدا می‌شود. هرناندز که به دلیل گزارش‌هایش درباره کارتل‌های مواد مخدر بارها به مرگ تهدید شده، نخستین زنی است که این جایزه را دریافت می‌کند.

📷👇🏻و این عکس را ببینید که در چند روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد. تصویری از شهناز رمارم عضو شورای شهر مشهد هنگام بازدید از مترو این شهر که به صورت نمادین اشاره به سختی راه پیشرفت زنان دارد.

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ #معرفی_کتاب

📗📕📙📘

زنان موسیقی

نویسنده: شهاب جعفری

کتاب این هفته که زنان امروز برای شما انتخاب کرده به حوزه موسیقی و نقش زنان می‌پردازد. اهمیت این کتاب شاید برگردد به محدودیت هایی که زنان در بسیاری از حوزه‌ها و به طور مشخص در این کتاب در حوزه موسیقی داشته‌اند.

این کتاب گزیده‌ای است از منابع مختلف درباره فعالیت‌های زنان در موسیقی کلاسیک غربی و عمدتا بر زنان آهنگساز، نوازنده و خواننده تمرکز دارد. همچنین به طور خلاصه به نقش زنان فعال در زمینه آموزش این نوع موسیقی و حمایت از آن نیز پرداخته شده است. در بسیاری از بخش‌ها زنانی سرشناس به تصویر کشیده شده‌اند و سایر بخش‌ها بر چهره‌های کمتر شناخته شده و فعالیت جمعی زنان در زمینه نوازندگی غیررسمی در صومعه‌ها، کنسرواتوارها و ارکسترها و آهنگ سازی تمرکز دارند.

این کتاب سه هدف کلی را دنبال می‌کند: اول ارائه روایاتی شفاف و امروزی از نوازندگان زن که اکثرشان از زبان خود زنان نقل شده است. دوم، تمرکز بر روی روش هایی که بعضی از زنان از آنها برای انگیزه گرفتن، آموزش دیدن و به دست آوردن فرصت هایی که لازمه فعالیت حرفه‌ای است دارد و سوم ارایه تصویری شفاف از تجربیات زنان در حوزه موسیقی.

این کتاب را بخوانید.


#گزارش_از_زنان

گزارش هاى انتخابی این هفته زنان امروز برای شما برگرفته از مهمترین اخبارى است که در این هفته خوانده‌اید.

📇در هفته‌ای که گذشت خبر منع دوچرخه سوارى زنان بحث هاى زیادى به پا کرد.

روزنامه آرمان هم به سراغ سمیه یزدانی رفت و گفت و گویی با این دوچرخه سوار ایرانى که در عرصه بین الملل موفقیت هاى بیشمارى کسب کرده داشته. دختری جوان با ۲۸سال سن و تنها ۸سال رکاب‌زدن به‌طور حرفه‌ای، به اندازه‌ای پیشرفت کرده که گویی با کوله‌باری از تجربه روی زین دوچرخه نشسته و جاده‌ها را درمی‌نوردد. یزدانی برای اولین‌بار در تاریخ دوچرخه‌سواری کشور موفق شد تا مدال خوش‌رنگ برنز را در بازی‌های آسیایی ازبکستان بر گردن بیاویزد. این گفتگو را بخوانید:

‏http: //bit. ly/۲VMsHGq

📇همچنین پیشنهاد مى کنیم گزارش «دوچرخه‌سواری؛ سلاح زنان مصری برای جنگ با آزار» را نیز از دست ندهید. در مقدمه این گزارش نوشته شده: "دوچرخه‌سواری زنان در بسیاری از نقاط دنیا به طور تاریخی نماد مقاومت مدنی بوده است. هنوز هم هستند کشورهایی که بر اساس قوانینی نانوشته دوچرخه‌سواری را برای زنان ممنوع می‌دانند. از سوی دیگر آزار و اذیت زنان در حین دوچرخه‌سواری و احساس عدم امنیت زنان باعث شده تا زنان دست به اقداماتی نمادین و اعتراضی بزنند. در همین راستا زنانی در شمال مصر کمپین دوچرخه‌سواری برای مقابله با عدم تحمل گسترده دوچرخه‌سواری زنان را راه‌اندازی کردند. علت تشکلیل چنین کمپینی تلاش برای عادی‌سازی دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی است … …

ادامه گزارش را در لینک زیر بخوانید:

‏http: //yon. ir/M۶q۳B

📇اخبار مربوط به قوانین سفت‌وسخت علیه سقط جنین که در ایالت آلاباما وضع شده است را که خوانده‌اید. قانونى که سقط جنین حتی در شرایطی که بارداری حاصل از تجاوز یا روابط با محارم باشد را نیز غیرقانونی کرده است و در بعضی، محدودیت زمانی سقط جنین در ۶ هفته اول بارداری تعیین شده است، در حالی که بسیاری از زنان در ۶ هفته اول اساسا نمی‌دانند باردار هستند. سوالی که در این راستا ایجاد می‌شود این است که چرا این موج تصویب قوانین ضدسقط جنین به راه افتاده‌اند؟

براى دانستن جواب مقاله «فریادهای کاوانا و بهمن ممنوعیت سقط جنین» را بخوانید:

‏http: //yon. ir/htgxp

📇و سایت نقد مقاله اى ترجمه کرده از سیلویا فدریچى درباره معناى کلمه «خاله زنکى». در مقدمه این مقاله آمده: اگر قرار باشد دریابیم سرکوب جنسیتی چگونه عمل، و خود را بازتولید، می‌کند، ترسیم تاریخ کلماتی که غالبا برای توصیف و خوارشماری زنان به کار می‌روند گامی ضروری است. در این زمینه تاریخ «خاله‌زنکی» نمادین است. این مقاله را بخوانید:

‏https: //bit. ly/۲JIqeWg

http: //yon. ir/cshlf


#خبر_از_زنان

🔸رئیس مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اخیرا با بیمارانی مواجه هستیم که حدود ۶۰ تا ۶۵ ساله هستند و فرزندان ۲۵ ساله یا ۳۰ ساله دارند. ازدواج موقت عامل ابتلای این بیماران بوده که متأسفانه همسر اول خود را هم آلوده می‌کنند/روزنامه ایران

🔸سعید گلستانی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان، نوشته سال گذشته ۱۵۹۶ دختر زیر ۱۵ سال در این استان ازدواج کرده‌اند. تابستان سال ۹۷ مرکز پژوهش‌های مجلس با استناد به آمارهای ثبت احوال گزارش داد که بیشتر دختران نابالغ، به همسری مردانی درآمده‌اند که دستکم ۱۰ سال از آن‌ها بزرگتر بوده‌اند.

قوانین مدنی ایران حداقل سن ازدواج دختران را ۱۳ سال تعیین کرده و تحت شرایطی ازدواج در سن پائین‌تر را نیز مجاز می‌داند. /ایسنا

🔸چند روز گذشته ویدیویی از یک تور گردشکرى در ابیانه منتشر شد که در آن خانمى در حال آواز خواندن است. مرتضی باصریان، دادستان نطنز خبر احضار و تشکلیل پرونده برای او داد و گفت: «با وجود اینکه این زن در شبکه اینستاگرام خود حدود ۲۰۰ ویدیو با این مضمون‌ها به اشتراک گذاشته، ما اولین شهرستانی هستیم که به این اتفاق تلخ واکنش نشان دادیم و قطعا جلوی این هنجارشکنی‌ها با قدرت و قوت و بر اساس قانون خواهیم ایستاد.»

احمد نجیبی، مسئول پایگاه میراث فرهنگی روستای ابیانه نیز با تأکید بر «بافت مذهبی» ابیانه، ترانه‌ خواندن این زن را «رفتار ناهنجار و ناسازگار با ارزش‌های فرهنگی» توصیف کرد و امام جمعه نطنز نیز آوازخوانی این زن را «وقیحانه» دانسته و خواستار برخورد با «حرمت‌شکنان» شده بود.

🔸همانطور که دیروز خواندید، اسماعیل آذرى، روحانى و فعال فرهنگى در توییتر خود درباره زنان روستایی و آزار زنان در روستاهای کهگیلویه و بویر احمد نوشته بود. اسماعیل آذرى نوشت:

: «چرا همسرت را کتک می‌زنی؟ _چایی دیر میاره، گوش نمی‌کنه، رو حرفم حرف میزنه در برخی روستاهای محروم و صعب العبور، مردان پیر و جوان معتقد بودند زن را باید زد عدم تحصیلات، آگاهی، فقر و ارتباطات اجتماعی، عامل مهم در نادیده انگاشتن حقوق زن بود و این در کنار رنج زندگی زن را سوق میدهد به خودکشی.»

معصومه ابتکار در جواب این توییت نوشت:

تلاشهای شما بعنوان یک روحانی معتمد مردم در اصلاح فرهنگی بسیار موثر است. معاونت زنان و حانواده پیگیر لایحه تامین امنیت زنان برابر خشنوت است. امیدوارم خبرهای خوبی در راه باشد.

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


#معرفی_فیلم

Suffragette

حق رای

کارگردان: سارا گورون

زنان امروز برای آخر هفته شما فیلم حق رای را پیشنهاد می‌کند. درامی تاریخی در مورد مبارزه زنان بریتانیا برای کسب حق رای در دهه بیست. روایت زنانی که به خاطر حقوق شان مبارزه کردند، زندانی شدند و مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفتند. زنانی که در آن زمان صدایشان شنیده نمی‌شد.

سال ۱۹۱۲، بریتانیا. زنان کارگر مشغول کارند. در خشکشویی زنانی را می‌بینیم که از فقر و ندارایی تن به بیگاری می‌دهند و برای دستمزد خود و تامین زندگی مورد دست درازی و اذیت کارفرما هستند. فیلم از دید مود، یک گارگر روایت می‌شود. زنی که با وجود تمامی سختی‌های زندگی روزمره با زنان طرفدار حق رای همگام می‌شود و به دلیل حضور در اجتماع زنان و همچنین شرکت در سخنرانی املین پنکهرست دستگیر می‌شود و همین اتفاقات باعث آزار و اذیت او توسط همسایه‌ها و خانواده‌اش می‌شود تا جایی که شوهرش فرزندشان را نیز به یک خانواده دیگر بسپارد. تمامی این اتفاقات او را مصمم میکند که بعنوان عضوی از گروه حق رای زنان فعالیت خود را ادامه دهد.


#خبر_از_زنان

🔸در روزهای گذشته فیلمی از آواز خواندن یک زن در ابیانه و تشویق او توسط حاضران منتشر شده بود که پس از آن امام‌جمعه نطنز به دلیل همزمانی این اتفاق با ماه رمضان خواستار برخورد با این زن شد. علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان، روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک زن به دلیل تک‌خوانی در روستای ابیانه تحت پیگرد قضایی قرار گرفته است. پرونده مقدماتی این اتفاق با گزارش پلیس اطلاعات امنیت عمومی تشکیل شده و دادستان نطنز در حال پیگیری موضوع است.

🔸هفته گذشته اسماعیل آذری در توییتر خود از تداوم خودسوزی و خودکشی‌ دختران در شهر دیشموک خبر داده است و نوشته «هر ماه یک خودکشی خانم را شاهد هستیم.» موضوعی که خرداد ٩٧ پراکنده به آن پرداخته شد و خبرهایی درباره خودسوزی زنان در شهر دیشموک از استان کهگیلویه منتشر شد که ازدواج تحمیلی از مهمترین دلایل خودسوزی دختران این شهر بیان شد. حال اسماعیل آذری به یک روستای محروم سفر کرده و درباره وضعیت زنان در توییتر خود نوشته:

«خانم سال خورده وسط حرف هاش یکباره گریه کرد به روستاهایی که خودکشی در آن رخ داده بود، رفتم. جاده و آب نداشتند گفت: صبح زود باید بیدار بشیم دوغ بزنیم، نان بپزیم، از کوه هیزم بیاریم کمرم زخمه، مردها میگن زشته ما بریم هیزم بیاریم، شیر بدوشیم. کتک که می‌خورم زمین به دندان می‌گیرم. کو آرامش؟»

و در توییتی دیگر نوشته: «چرا همسرت را کتک می‌زنی؟ _چایی دیر میاره، گوش نمی‌کنه، رو حرفم حرف میزنه در برخی روستاهای محروم و صعب العبور، مردان پیر و جوان معتقد بودند زن را باید زد عدم تحصیلات، آگاهی، فقر و ارتباطات اجتماعی، عامل مهم در نادیده انگاشتن حقوق زن بود و این در کنار رنج زندگی زن را سوق میدهد به خودکشی.»

🔸بر اساس آخرین گزارش فائو در سراسر جهان، بیش از نیمی از نیروی کار ماهیگیری زن هستند و این در حالی است که نقش حیاتی آنها اغلب ناشناخته است و آنها با انواع نابرابری‌های جنسیتی و شغلی مواجهند. دستمزد نابرابر، بیمه، فقدان حساب بانکی مستقل، مالکیت و سختی شغل مسائل این زنان است که در حاشیه مانده‌اند.

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


#خبر_از_زنان

🔸اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه درباره موضوع دوچرخه سواری زنان در اصفهان گفت: آنچه در این زمینه از قول دادستان اصفهان نقل شد، یک برداشت ناقص از نظر و نامه دادستان اصفهان بود. آنچه ایشان در آن نامه اعلام کردند این نیست که دوچرخه سواری توسط بانوان مطلقا ممنوع است. موضوع آن بخشنامه و دستور پیشگیری و برخورد با مظاهر اعمال منافی عفت، بد حجابی یا بی حجابی و تشویق دیگران به فساد و فحشاء و امثال آن است که در این راستا، دستوراتی دادند و ای کاش کسانی که در فضای مجازی به اظهارنظر پرداختند، ذیل این دستور را می‌دیدند.

🔸طبق آمار به دست آمده در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷، ۱۹۳۳ نفر جهت دریافت مجوز سقط درمانی (جسمانی) به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کرده، که از این تعداد مراجعه کننده، ۱۱۷۱مورد مجوز سقط درمانی را از این اداره کل دریافت کرده‌اند. /اخبار زنان

🔸الهه عرب عامری رئیس فدراسیون ورزش بانوان با اشارت به اینکه فدراسیون ورزش زنان تنها فدراسیون ورزشی است که بعد از ۸ سال تعطیلی دوباره راه اندازی شد گفت: بعد از گذشت چند ماه این فدراسیون هنوز جا و مکانی برای استقرار ندارد و رئیس این فدراسیون این روز‌ها بدون دفتر کار به دنبال جای مناسب برای مستقر شدن و آغاز فعالیت رسمی است.

🔸یونیسف اعلام کرده که جدیدترین گزارش این نهاد نشان می‌دهد که دو میلیون کودک زیر پنج سال و ۴۸۵ هزار زن حامله و شیرده بصورت حاد از سلامت و امنیت غذایی محروم هستند. این ارزیابی با بررسی وضعیت کودکان، زنان حامله و شیرده در ۲۲ ولایت به دست آمده است و در همین گزارش نوشته که آثار خشکسالی در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد یافت و باعت کاهش سلامت غذایی در این کشور می‌شود.

زنان امروز را دنبال کنید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


#خبر_از_زنان

کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در جلسه علنی دوشنبه تصویب شد و نمایندگان مجلس با ۲۰۶ رأی موافق، ۴ رأی مخالف، ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در مجلس کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را تصویب کردند. نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مجازات حبس بیش از ۵ سال تا ۲۵ سال را برای مرتکبین اسید پاشی تعیین و مقرر کردند در صورتی که به هر دلیلی دسترسی به مرتکب ممکن نباشد دیه فرد بزه دیده از بیت‌المال پرداخت شود.

📷👆🏻نحوه پرداخت دیه اسید پاشی از بیت المال را ببنید:


‍‍ ‍‍ 🎥

هم‌زمان با در دستور کار قرار گرفتن طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی ایران ویدیویی ببینید از معصومه عطایی قربانی اسید پاشی.

***

معصومه عطایی: امیدوارم روزی برسد که هیچ زنی مجبور نشود به خاطر حق و حقوق قانونی خود، کوتاه بیاید.

ویدیو: زنان امروز