آب و هوا

آب و هوا

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز28 دقیقه قبل
جشنواره «گوا» یکی از جشنواره‌های رده الف دنیاست که امسال ۲۳ بخش همچون مسابقه بین الملل، مسابقه فیلمهای اول، چشم انداز جهان، چشم انداز هند و غیره را شامل میشود. این فیلم پیش از این در دو جشنواره فیلم توکیو و جشنواره فیلمهای ایرانی استرالیا به نمایش درآمده و موفق به دریافت جایزه «روح آسیا» از جشنواره توکیو شده است. این فیلم همزمان با جشنواره گوا در بخش مسابقه جشنواره Cyrus در تورنتو کانادا در تاریخ ۲۷ نوامبر به نمایش درخواهد آمد. فیلم سینمایی «پیرمردها نمی‌میرند» اولین فیلم بلند رضا جمالی با بازی نادر مهدی لو، حمدا… سلیمی، ندا حق شناس و سلمان عباسی ست. پخش بین المللی فیلم «پیرمردها نمیمیرند» به عهده پرشیا فیلم به مدیریت علی قاسمی است.
ایسناایسنا49 دقیقه قبل
فیلم سینمایی «پیرمردها نمی‌میرند» در سومین حضور بین‌المللی‌اش در جشنواره فیلم «گوا- هند» به نمایش درمی‌آید. جشنواره «گوا» یکی از جشنواره‌های رده الف دنیاست که امسال ۲۳ بخش همچون مسابقه بین الملل، مسابقه فیلمهای اول، چشم انداز جهان، چشم انداز هند و غیره را شامل میشود. این فیلم همزمان با جشنواره گوا در بخش مسابقه جشنواره Cyrus در تورنتو کانادا در تاریخ ۲۷ نوامبر به نمایش درخواهد آمد. فیلم سینمایی «پیرمردها نمی‌میرند» اولین فیلم بلند رضا جمالی با بازی نادر مهدی لو، حمدا… سلیمی، ندا حق شناس و سلمان عباسی ست. پخش بین المللی فیلم «پیرمردها نمیمیرند» به عهده پرشیا فیلم به مدیریت علی قاسمی است.
مهرمهر1 ساعت قبل
دبیر علمی کنگره با اشاره به شیوع بیماری‌های التهابی و عفونی گوش در کشور، گفت: خوشبختانه به لحاظ ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیماران، در شرایط خوبی هستیم. وی در ارتباط با میزان شیوع بیماری‌های التهابی گوش در کشور، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان شیوع بیماری‌های التهابی و عفونی گوش در جوامع غربی ۳ درصد است که این میزان در کشور ما حداقل دو برابر و حدود ۶ تا ۷ درصد است. کوهی با اشاره به وجود نیروی فوق تخصص رشته گوش در ایران، افزود: در حال حاضر تمامی راهکارهای تشخیصی و درمانی بیماری‌های گوش در کشور انجام می‌شود. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ارتباط با راهکارهای درمان بیماری‌های گوش، گفت: درمان این بیماری‌ها، ترکیبی از درمان‌های دارویی و جراحی است. کوهی در ارتباط وضعیت سنی شیوع بیماری‌های گوش، گفت: بیماری‌های التهابی و عفونی گوش، در هر طیف سنی به شکلی خودش را نشان می‌دهد.
رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش رکنا، آمار تلفات آتش سوزی جنگل‌ها در ایالت نیو ساوت ولز، پرجمعیت‌ترین ایالت استرالیا به چهار نفر رسید. جسد چهارمین قربانی در منطقه‌ای نزدیک شهر کمپسی در شمال شرق این ایالت پیدا شد. آتش سوزی در این ایالت تاکنون ۱۵۰ خانه را ویران کرده است. مقامات استرالیایی درباره وخیم‌تر شدن اوضاع بر اثر شرایط بد آب و هوا هشدار داده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
وی با اشاره به موضوع امسال هفته ترویج علم (شناسایی ایران زمین؛ آب و هوا فرهنگ با رویکرد ترویجی) اظهار کرد: موضوع اقلیم و فرهنگ و تاثیر مستقیم آنها بر زندگی انسان با اهداف چند سویه ترویج علم در ایران همخوانی دارد و از مهمترین این اهداف می‌توان به پیوند ترویج علم با دانش و فرهنگ بومی و نشان دادن نحوه کار علم از طریق بیان نقش آنها در حوزه شناخت اقلیم و فرهنگ و ایجاد هدفمندی در ترویج علم در ایران اشاره کرد. رئیس انجمن ترویج علم ایران خاطرنشان کرد: ارتباط بین علم و جامعه نیازمند شناختی دو سویه است و این شناخت نیاز به سیاستگذاری، برنامه ریزی، هزینه و راهکار دارد. وی یادآور شد: ترویج و بومی‌سازی علم وظیفه و مسئولیت اجتماعی تک‌تک افراد آگاه جامعه، نهادها و سازمان‌های دولتی و مدنی است. اگر خواهان علم برای همگان هستیم چاره‌ای جز نهادینه‌سازی خردورزی در جامعه نداریم. رئیس انجمن ترویج علم ایران تاکید کرد: با شعار «علم برای همه» نمی‌توان به اهداف عالی ترویج علم دست یافت؛ بلکه باید ترویج علم و عمومی‌سازی آن به شیوه و منش تک‌تک ما تبدیل شود تا با نگرشی نو روابط علم و جامعه شکل گیرد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ‎‏‏‎؛ به نقل از خبرگزاری شین هوا، سازمان ملل متحد روز چهارشنبه درباره خطر ناامنی غذایی در کشورهای جنوب آفریقا هشدار داد. نزدیک به دوازده میلیون نفر از ناامنی غذایی شدید در جنوب آفریقا رنج می‌برند این در حالی است که دوره پیش فصل اولین برداشت محصولات کشاورزی که طی آن دسترسی به دانه‌ها و غلات کشاورزی محدود می‌شود، آغاز شده است. استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با استناد به گزارشهای دفتر هماهنگی امور بشردوستانه این سازمان در جنوب آفریقا اعلام کرد در شرایطی که سوء تغذیه حاد در برخی کشورهای جنوب آفریقا تشدید شده است، برخی مناطق زامبیا، زیمبابوه و آنگولا احتمالا با سطوح شدید ناامنی غذایی روبرو خواهند شد. دوژاریک ادامه داد افراد زیادی در کشورهای جنوب آفریقا به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و زنان و دختران برای بقا مجبور هستند به راهبردهای سازگار منفی به ویژه ازدواجهای زودهنگام و بهره برداریهای جنسی تن دهند. سخنگوی سازمان ملل متحد تصریح کرد کشورهای جنوب آفریقا از پیامدهای بحران آب و هوا رنج می‌برند و روند گرمایش در این منطقه دو برابر سریعتر از دیگر نقاط جهان است. میزان بارندگی در بسیاری از مناطق جنوب قاره آفریقا به مراتب پائین‌تر از متوسط بارندگی در دیگر نقاط است ضمن این که در برخی از این مناطق طوفان نیز پیش بینی می‌شود و این پدیده ممکن است میزان برداشت محصولات کشاورزی را باز هم کاهش دهد.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران از رصد شبانه واحدهای آلاینده‌ در پایتخت خبر داد. رستگاری ادامه داد: واحدهای بزرگ دارای پتانسیل آلایندگی را شب گذشته رصد کردیم. از جمله واحدهای تولید سیمان، گچ و … همچنین معادن شن و ماسه شهرستان قدس و پاکدشت رصد شد و سایر شهرک‌های صنعتی در حوزه شهرستانهای تهران رصد شد. رستگاری خاطرنشان کرد: این ۵ واحدی که اخطاریه گرفته‌اند مشکلشان این بود که در واحدشان فعالیت‌های آلاینده داشته‌اند. رستگاری گفت: البته برابر قانون دستگاههایی از جمله شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و برخی دستگاه‌های دیگر وظیفه دارند با این تخلفات برخورد کنند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، به نقل از آسوشیتدپرس، آمار تلفات آتش سوزی جنگل‌ها در ایالت نیو ساوت ولز، پرجمعیت‌ترین ایالت استرالیا به چهار نفر رسید. جسد چهارمین قربانی در منطقه‌ای نزدیک شهر کمپسی در شمال شرق این ایالت پیدا شد. آتش سوزی در این ایالت تا کنون ۱۵۰ خانه را ویران کرده است. مقامات استرالیایی درباره وخیم‌تر شدن اوضاع بر اثر شرایط بد آب و هوا هشدار داده‌اند.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: دانش‌آموزان دختر قمی اعزامی به راهیان نور به دلیل استفاده از آب آلوده در منطقه علقمه دچار مسمومیت خفیف شده بودند. ناصر حمزه‌ای در خصوص مسمومیت دانش آموزان دختر قمی بیان کرد: سه کاروان از قم راهی مناطق جنگی به جنوب کشور شدند که در این میان ۷۲ دانش‌آموز دختر به دلیل استفاده از آب آلوده در راهیان نور دچار مسمومیت خفیف شدند، آخرین گزارش از وضعیت دانش آموزان این است که حال تمامی آنها رو به بهبود بوده و از بیمارستان مرخص شده‌اند. وی گفت: در مجموع کاروان نخست با ۱۹۰ دانش آموز و کاروان دوم و سوم هر یک با ۱۴۵ دانش آموز به راهیان نور اعزام شده بودند. حمزه‌ای افزود: سپاه پاسداران آخرین اطلاعیه درباره علت مسمومیت دانش آموزان و اقدامات انجام شده را به رسانه‌ها اعلام می‌کند. وی عنوان کرد: اعزام کاروان راهیان نور از قم به اندیمشک متوقف شد تا پادگان اندیمشک، ویروس‌زدایی شود و از سلامت محیط اطمینان پیدا کنیم، سپس اعزام‌ها انجام می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/قم معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: دانش‌آموزان دختر قمی اعزامی به راهیان نور به دلیل استفاده از آب آلوده در منطقه علقمه دچار مسمومیت خفیف شده بودند که حال تمامی آنها رو به بهبود بوده و از بیمارستان مرخص شده‌اند. وی درباره علت مسمومیت توضیح داد: دانش آموزانی که روز دوم در علقمه بودند، در منطقه به دلیل نامناسب بودن آب و وجود هوای گرم و شرجی بر اساس گزارش بهداشت سپاه دچار حالت تهوع و مسمومیت خفیف می‌شوند. وی گفت: در مجموع کاروان نخست با ۱۹۰ دانش آموز و کاروان دوم و سوم هر یک با ۱۴۵ دانش آموز به راهیان نور اعزام شده بودند. حمزه‌ای افزود: سپاه پاسداران آخرین اطلاعیه درباره علت مسمومیت دانش آموزان و اقدامات انجام شده را به رسانه‌ها اعلام می‌کند. وی عنوان کرد: اعزام کاروان راهیان نور از قم به اندیمشک متوقف شد تا پادگان اندیمشک، ویروس‌زدایی شود و از سلامت محیط اطمینان پیدا کنیم، سپس اعزام‌ها انجام می‌شود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
«فعالیت پتروشیمی شیراز، اثرات مخربی بر میراث جهانی تخت جمشید باقی می‌گذارد و باید هرچه زودتر اقدامات لازم برای رفع این خطر از سر این میراث جهانی انجام شود». ‌ «فعالیت پتروشیمی شیراز، اثرات مخربی بر میراث جهانی تخت جمشید باقی می‌گذارد و باید هرچه زودتر اقدامات لازم برای رفع این خطر از سر این میراث جهانی انجام شود». ‌این بخشی از صحبت‌های محمد کریم میرزایی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری مرودشت است که از تهدید پتروشیمی این شهرستان برای اثر جهانی تخت جمشید خبر می‌دهد. میزان خطر این پدیده برای این شهرستان بیشتر از تخت جمشید است. بدون تردید فرآیند فرسایش میراث جهانی تخت جمشید بر اساس شرایط کنونی، ۲۰ برابر سال‌های گذشته است و به همین سبب باید هرچه زودتر در این زمینه چاره اندیشی شود. این بخارها با جریان باد یا بارندگی به سمت تخت جمشید حرکت می‌کنند و یا به‌صورت قطرات شبنم صبحگاهی بر روی تخت جمشید اثر می‌گذارند. جنس سنگ‌های تخت جمشید آهک است و اسید بر روی سنگ آهک تاثیر فراوان دارد و می‌تواند بر روی نقوش اثر بگذارد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
فعالیت پتروشیمی شیراز، اثرات مخربی بر میراث جهانی تخت جمشید باقی می‌گذارد و باید هرچه زودتر اقدامات لازم برای رفع این خطر از سر این میراث جهانی انجام شود». ‌ این بخشی از صحبت‌های محمد کریم میرزایی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری مرودشت است که از تهدید پتروشیمی این شهرستان برای اثر جهانی تخت جمشید خبر می‌دهد. میزان خطر این پدیده برای این شهرستان بیشتر از تخت جمشید است. اگرچه میزان آسیب‌پذیری مجموعه جهانی تخت جمشید بر اثر باران‌های اسیدی بر کسی پوشیده نیست اما‌ درصد آسیب ناشی از این پدیده نسبت به سایر آسیب هایی که این مجموعه را تهدید می‌کند کمتر است. بارش باران‌های اسیدی و خسارت‌های ناشی از آن در مجموعه جهانی تخت جمشید را انکار نمی‌کنیم اما با توجه به آزمایش‌های انجام شده و مستندات موجود، زیان‌های ناشی از این پدیده نسبت به خسارت‌های دیگر در تخت جمشید آمار بسیار اندکی دارد. رییسی، تنها رهیافت ممکن برای در امان ماندن مجموعه جهانی تخت جمشید از زیان‌های ناشی از باران‌های اسیدی و جلوگیری از تخریب این یادمان تاریخی، حفاظت اصولی و صحیح این مجموعه و پایش و کنترل کارخانه‌های اطراف آن دانست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
هوای آلوده چیست؟ به زبان ساده هرماده‌ای که وارد هوا شود، خواص فیزیکی، شیمیایی و زیستی آن را تغییر می‌دهد و به چنین هوای تغییر یافته، هوای آلوده گویند. نعمت‌الله مسعودی، متخصص طب سنتی و استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج)، درباره «آلودگی هوا و راه‌های جلوگیری از مسمومیت با آن»، اظهار داشت: مردم می‌خواهند به نوعی وضعیت موجود هوا را تحمل کنند؛ در نتیجه باید ببینیم چه می‌توانیم انجام دهیم تا آلودگی هوا به بدن آسیب نرسانده و این ‌آلودگی پاکسازی شود. وی ادامه داد: بیشتر آلودگی هوا ناشی از وضعیت نامناسب زندگی صنعتی و خودروهاست. شاهسونی با بیان اینکه معمولا در زمان آلودگی هوا آمار مراجعه به مراکز درمانی افزایش می‌یابد، گفت: در برخی مواقع علائم بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا یک الی سه روز بعد بروز می‌کند که در صورت مشاهده علائم توصیه می‌شود مردم به پزشک مراجعه کنند. وی دامه داد: آلودگی هوا در کودکان یک حالت القا کننده برای بیماری‌های تنفسی است؛ ضمن اینکه کودکانی که سابقه بیماری‌های ریوی داشته یا نوزادان زودرسی که مشکلات ریوی دارند، آلودگی هوا بیماری‌شان را تشدید کرده و می‌کند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
استفاده درست از کرم مرطوب ‌کننده‌ می‌تواند پوست را سالم و انعطاف‌پذیر نگه دارد. چه عواملی باعث خشکی پوست می‌شود؟ خشکی پوست یک مشکل متداول است که به دلیل عملکرد سدی ضعیف پوست به وجود می‌آید. سامانه‌های گرمایش خانگی نیز هوا را خشک می‌کند و سبب افزایش سرعت خشک شدن پوست می‌شود. از سوی دیگر، محرک‌هایی چون صابون‌های نامناسب، شوینده‌ها یا بعضی مواد شیمیایی خاص و همچنین عدم استفاده از کرم مرطوب کننده پوست، نقش مهمی در افزایش خشکی پوست دارند. عوامل مربوط به سبک زندگی مانند استعمال دخانیات، مصرف الکل و کمبود مصرف آب هم می‌تواند باعث خشکی پوست شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، عبدالله مهرابی در جریان عملیات نصب سکوی فاز ۲۳ پارس جنوبی اظهار کرد: پس از تکمیل روند نصب عرشه ۲۳ توسط شناور HL-۵۰۰۰، عملیات نصب اتصالات و راه‌اندازی این سکو آغاز می‌شود. ‌وی با اشاره به اینکه به‌زودی سکوی اقماری ۲۴B در دریا نصب می‌شود، افزود: در صورت پایداری آب و هوا، این سکو که همزمان با سکوی اصلی ٢٣ بارگیری و به دریا منتقل شده است، در موقعیت مستقر و آخرین عرشه فازهای ۲۲ تا ۲۴ نیز در میدان پارس جنوبی نصب می‌شود. مهرابی با اشاره به اینکه مرحله نخست فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی شامل سکوهای ٢٢ و ٢٤A از پارسال در حال بهره‌برداری است، اظهار کرد: دو سکوی جدید، به فاز دوم این طرح مربوط است که در مجموع با ظرفیت تولید روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز عملیاتی می‌شوند. وی تصریح کرد: پس از پایان مراحل نصب و راه‌اندازی دو سکوی باقی‌مانده طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، پرونده توسعه بخش‌های فراساحل این فازها بسته می‌شود. مدیر بخش فراساحل فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با اشاره به اینکه سازه‌ها و تاسیسات دریایی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، شامل ۴ سکو مجموعا با ٣٨ حلقه چاه، دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ و خطوط لوله میانی جمعا به طول تقریبی ۲۳۰ کیلومتر است، گفت: افزون بر پیشبرد برنامه نصب و راه‌اندازی سکوهای باقی‌مانده، در حال حاضر حفاری چاه‌ها در موقعیت ۴ سکو و همه خطوط لوله دریایی این طرح به‌طور کامل تکمیل شده است.

نشست کتاب‌خوان فرهیختگان در قم برگزار شد

12+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
آلودگی هوا و عوارض ناخوشایند آن بر بدن؛ آنچنان گسترده است که باعث بروز مشکلات تنفسی و ریوی، ابتلا به انواع سرطان، سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود. این علامت‌ها از جمله نشانه‌های بالینی مسمومیت افراد به دلیل آلودگی هوا به ویژه در فصل سرد است که به وفور می‌توان در سطح شهرها به ویژه در اورژانس بیمارستانها دید. وی ادامه داد: بیشتر آلودگی هوا ناشی از وضعیت نامناسب زندگی صنعتی و خودروهاست. شاهسونی با بیان اینکه معمولا در زمان آلودگی هوا آمار مراجعه به مراکز درمانی افزایش می‌یابد، گفت: در برخی مواقع علائم بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا یک الی سه روز بعد بروز می‌کند که در صورت مشاهده علائم توصیه می‌شود مردم به پزشک مراجعه کنند. وی دامه داد: آلودگی هوا در کودکان یک حالت القا کننده برای بیماری‌های تنفسی است؛ ضمن اینکه کودکانی که سابقه بیماری‌های ریوی داشته یا نوزادان زودرسی که مشکلات ریوی دارند، آلودگی هوا بیماری‌شان را تشدید کرده و می‌کند.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، عبدالله مهرابی در جریان عملیات نصب سکوی فاز ۲۳ پارس جنوبی اظهار کرد: پس از تکمیل روند نصب عرشه ۲۳ توسط شناور HL-۵۰۰۰، عملیات نصب اتصالات و راه‌اندازی این سکو آغاز می‌شود. ‌وی با اشاره به اینکه به‌زودی سکوی اقماری ۲۴B در دریا نصب می‌شود، افزود: در صورت پایداری آب و هوا، این سکو که همزمان با سکوی اصلی ٢٣ بارگیری و به دریا منتقل شده است، در موقعیت مستقر و آخرین عرشه فازهای ۲۲ تا ۲۴ نیز در میدان پارس جنوبی نصب می‌شود. مهرابی با اشاره به اینکه مرحله نخست فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی شامل سکوهای ٢٢ و ٢٤A از پارسال در حال بهره‌برداری است، اظهار کرد: دو سکوی جدید، به فاز دوم این طرح مربوط است که در مجموع با ظرفیت تولید روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز عملیاتی می‌شوند. وی تصریح کرد: پس از پایان مراحل نصب و راه‌اندازی دو سکوی باقی‌مانده طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، پرونده توسعه بخش‌های فراساحل این فازها بسته می‌شود. مدیر بخش فراساحل فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با اشاره به اینکه سازه‌ها و تاسیسات دریایی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، شامل ۴ سکو مجموعا با ٣٨ حلقه چاه، دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ و خطوط لوله میانی جمعا به طول تقریبی ۲۳۰ کیلومتر است، گفت: افزون بر پیشبرد برنامه نصب و راه‌اندازی سکوهای باقی‌مانده، در حال حاضر حفاری چاه‌ها در موقعیت ۴ سکو و همه خطوط لوله دریایی این طرح به‌طور کامل تکمیل شده است.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/قم نشست کتاب‌خوانی فرهیختگان با حضور نویسندگان، پژوهشگران و مسئولین استان برگزار شد و فرهیختگان در این نشست به توضیح برخی کتب پرداختند. حیدری ابهری افزود: به گفته آیت‌الله مجتهدی تهرانی اگر فضیلت حیا را به فرزند خود بیاموزیم فرزمند ما به سمت دیگر فضائل نیز به صورت فطری سوق داده خواهد شد. وی بیان کرد: توریسم فردی است که برای یک شبانه‌روز تا یکسال از محل دائمی خود فاصله گرفته و به مکان دیگر منتقل شود، در این صورت همه ما در گروه گردشگران هستیم. وی افزود: اگر سیره اهل‌بیت (ع) را با آموزه‌های قرآن عجین کنیم آن سیره برای ما سبک درست می‌کند و این سبک است که می‌تواند جامعه را به سمت سعادت و موفقیت هدایت کند. لازم به ذکر است در پایان نشست کتابخوان ویژه فرهیختگان استان قم از ارائه‌دهندگان کتاب‌های این نشست، با اهدا هدایایی تجلیل به عمل آمد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
مقاله روستاهای توریستی اطراف تهران را دنبال کنید تا از زیبایی‌ها و جادوی روستاهای توریستی تهران آگاهی پیدا کنید. وردیج و واریشاولین مورد که برای شرح در مقاله روستاهای توریستی تهران انتخاب کردیم، روستای وردیج و روستای واریش نام دارند. موقعیت جغرافیایی این دو روستا که از روستاهای توریستی تهران بوده، در دل کوه‌های استوار البرز به ثبت رسید. این مورد از روستاهای توریستی تهران از معدود روستاهای اطراف تهران بوده که گشت و گذار در تمام فصول در آن خاطره‌ای جاودانه و منحصر به فرد را برایتان رقم خواهد زد. ناگفته نماند که برای افرادی که علاقمند به پیاده روی هستند، این مورد از روستاهای اطراف تهران بهترین است.
فارسفارس2 روز قبل
تغییرات غلظت اکسیژن در هوای مریخ منجر به بروز اختلالاتی می‌شود که توسط هیچ فرآیند شناخته شده شیمیایی قابل توضیح نیست. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، تغییرات غلظت اکسیژن در هوای مریخ منجر به بروز اختلالاتی می‌شود که توسط هیچ فرآیند شناخته شده شیمیایی قابل توضیح نیست. مریخ نورد کنجکاوی ناسا، برای نخستین‌بار در تاریخ، تغییرات فصلی در گازهایی که هوا را به طور مستقیم بالای سطح دهانه گیل در مریخ پر می‌کند، اندازه گیری کرده است. این ترکیب آرایش جو مریخ در سطح سیاره سرخ را نشان داد؛ ۹۵ درصد از حجم دی اکسید کربن، ۲٫۶ درصد ازت مولکولی، ۱٫۹ درصد آرگون، ۰٫۱۶ درصد اکسیژن مولکولی و ۰٫۰۶ درصد مونوکسید کربن وجود داشت. دانشمندان این احتمال را در نظر گرفتند که CO۲ یا مولکول‌های آب هنگام جدا شدن در جو بتوانند اکسیژن آزاد کنند و منجر به افزایش کوتاه مدت شود.
کجاروکجارو2 روز قبل
سفر به گوشه و کنار دنیا فرصتی عالی برای آموختن چیزهای جدید است به خصوص سفر به کشوری مثل ژاپن که فرهنگی غنی و متفاوت دارد. من یک امتیاز داشتم تا به توکیو در کشور ژاپن برای مدت سه ماه به یک سفر کاری بروم. با وجود اینکه هم‌اتاقی نداشتم مثل بیشتر مسافرانی که به ژاپن سفر می‌کنند و انتخاب می‌کنند که در هاستل یا خوابگاه بمانند ولی هنوز هم فرصت داشتم تا فرهنگ مردم و نحوه زندگی اهالی ژاپن را از نزدیک ببینم. این‌ها چیزهایی است که از سفر به ژاپن یاد گرفتم؛ ۱۴ درسی که زندگی من را تغییر داد. حتی در سایر وسایل حمل و نقل عمومی به آرامی با تلفن صحبت می‌کنند و معمولا از کسی که تماس گرفته می‌خواهند تا بعدا به آنها زنگ بزند.
الفالف2 روز قبل
فضاپیما‌های متعدد باید از ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر مسافر در هر پرواز به مریخ منتقل کنند که در هر فرصت ممکن تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار انجام خواهد شد. رشد جمعیت، هم از طریق مهاجرت و هم با تولد فرزندان در مریخ تأمین می‌شود. در مریخ فقط مواد غذایی قابل دسترسی نیست. گیاهان در چنین شرایطی در مریخ به سرعت درگذشتند و کرمهای خاکی در آن سرزمین خفه شدند. هنوز مشخص نیست که آیا زنان به راحتی می‌توانند در مریخ فرزندان به دنیا بیاورند، یا نه؟ زیرا گرانش مریخ تنها ۳۸ درصد از زمین است.
طرفداریطرفداری2 روز قبل
طرفداری- رودریگو با نمایش‌های خود در پیراهن رئال مادرید، نشان داده که توانایی درخشش در بالاترین سطح فوتبال را دارد و ستاره‌ای برای آینده است. رودریگو تاکنون ۵ گل برای رئال مادرید به ثمر رسانده که شامل یک هت‌تریک مقابل گالاتاسارای در لیگ قهرمانان می‌شود. به گزارش AS، رودریگو که حالا در اردوی تیم ملی برزیل است، به خبرنگاران گفت:
ورزش۳ورزش۳2 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، رودریگو در هفته‌های اخیر نمایشی فراتر از تصور در لباس رئال مادرید داشته و چند بار موفق به گلزنی برای تیم جدیدش شده است. رودریگو گفت: "من از شرایطی که کار خود در رئال مادرید را شروع کردم بسیار خوشحالم. من خیلی نیاز به سازگاری با محیط جدید نداشتم زیرا بازیکنان برزیلی رئال مادرید هر آنچه لازم بود را برای کمک و حمایت انجام دادند و حالا من عاشق مادرید هستم. آب و هوا، سبک زندگی … مادرید من را به یاد سائوپائولو می‌اندازد و اگر بتوانم می‌خواهم در رئال مادرید مانده و سالهای خوبی را رقم بزنم. از اینکه در رئال مادرید بازی می‌کنم واقعا هیجان زده هستم.

زیباترین جاذبه‌های طبیعی دنیا را بشناسید (قسمت اول)

21+
کجاروکجارو2 روز قبل
وانانیوزوانانیوز2 روز قبل
به گزارش وانانیوز، ایمان عالمی در مورد دیدار روز پنجشنبه ایران برابر عراق از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ گفت: همیشه عراق رقیب سرسخت برای ما بوده. آنها پتانسیل خوبی برای رقابت با ما دارند و توانستند در جام ملت‌های آسیای گذشته ما را شکست دهد. مهاجم پیشین استقلال در ادامه گفت: روش بازی ما در مقابل عراق با بحرین باید متفاوت باشد. باید در فاز دفاع و حمله عالی باشیم و اجازه ندهیم حریف تمرکز کرده و برای ما دردسرساز شود. ایران می‌تواند بازی خوبی را برابر عراق انجام دهد.
مهرمهر2 روز قبل
علاقه پژوهشی ریچارد بولت در موضوع تاریخ تکنولوژی، حیوانات اهلی و تاریخ خاورمیانه است، اما پژوهش‌های تاریخی او بیشتر روی مطالعات خاورمیانه و جهان اسلام بویژه تاریخ ایران متمرکز شده است. فرضیه اصلی این کتاب این است که در سده‌های سوم و چهارم فلات ایران تحت کنترل عرب‌ها به منطقه مهمی برای تولید پنبه تبدیل شد. علت رشد تولید پنبه منع استفاده از پارچه‌های ابریشم برای مردان و تاکید بر استفاده از پارچه پنبه‌ای در روایات اسلامی بود. اما در قرن پنجم کساد تدریجی در کل تولیدات کشاورزی به ویژه در تولید پنبه در منطقه شمال شرقی ظاهر شد. کتاب پنج فصل دارد که عناوین آنها به ترتیب از این قرار است: «شناسایی عوامل ترقی کشت پنبه»، «اسلام و پنبه»، «سرمای بزرگ»، «ترک‌ها و شتر» و «لحظه‌ای در تاریخ جهان».

به انتهای لیست رسیدید