آتش سوزی جنگل

آتش سوزی جنگل

فارسفارس2 روز قبل
محرومیت‌های روستای «خیرات» با آنکه بارها به گوش مسوولان گلستان و نمایندگان گرگان و آق‌قلا در مجلس رسیده اما انگار گوش شنوایی برای حل دغدغه‌های مردم روستا وجود ندارد، وعده‌هایی که بعد از گذشت چهار سال هنوز رنگ تحقق به خود نگرفته است. به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، ضعف آنتن‌دهی تلفن همراه، طرح‌های نیمه‌کاره هادی روستایی، وجود تیر برق‌های خطرساز در جوار منازل مسکونی تنها گوشه‌ای از ده‌ها مشکلاتی است که مردم روستای خیرات با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی مسوولان توان حل مشکلات کوچک را ندارندفرمانده پایگاه بسیج روستای خیرات که ساکن منطقه است از ناتمام ماندن برخی پروژه‌ها و وعده‌های بدون عمل مسوولان گلایه دارد و در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: مشکلات روستای خیرات را اگر دقیقا بخواهم اشاره کنم از ۱۶ تیر ۱۳۹۴ با مسوولان مختلف در میان گذاشتیم که همه مستندات آن وجود دارد. نمایندگان برای عکس یادگاری و بیلان کاری آمدند/ خیرات غرق در مشکلاتفرمانده پایگاه بسیج روستای خیرات گفت: نورمحمد تربتی‌نژاد دیگر نماینده گرگان و آق‌قلا در مجلس نیز به روستای خیرات آمد برای ایشان هم مشکلات روستا را مطرح کردیم و قول پیگیری دادند، اما دیگر هیچ خبری نشد، حضور نمایندگان در حد عکس گرفتن و بیلان کاری برای خودشان بود و خیرات همچنان غرق در مشکلات است. سایت روستای همجوار؛ «خیرات» را پوشش نمی‌دهداین مطالبه‌گر روستای خیرات می‌گوید: چرا باید در امکانات‌دهی بین روستاها تبعیض قائل شود، روستای خیرات با جمعیتی بالغ بر۶۰۰ نفر و۱۳۰ خانوار در حاشیه جنگل است، این روستا دارای افراد سالمند و بیمار است.

گسترش آتش سوزی در جنگل‌های کالیفرنیا

صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی رویترز؛ مقامات رسمی ایالت کالیفرنیا روز یکشنبه، حدود صد و سی هزار نفر از ساکنان شهرستان سونوما در شمال سان فرانسیسکو را به علت گسترش آتش سوزی جنگل‌ها از خانه هایشان تخلیه کردند. آتش نشان‌ها به سختی در تلاش هستند تا شعله‌های آتش موسوم به «کین کید» در جنگل‌های کالیفرنیا را مهار کنند. آتش «کین کید» به همراه آتش «تیک» در حومه شهر لس آنجلس زبانه می‌کشند که بزرگترین آتش سوزی فصلی در این منطقه به شمار می‌آیند.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه نیمه اول امسال ۶۶ فقره آتش سوزی در جنگل‌ها به مساحت ۵۹ هکتار داشتیم، گفت: در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۸ فقره آتش سوزی به مساحت ۲۴۷ هکتار داشتیم. سرهنگ محمد قربانی لرد مهار آتش سوزی در جنگل‌های شمال کشور را سخت دانست و اظهار کرد: آتش سوزی در جنگل‌ها از حیث شرایط توپوگرافی و نوع بافت و ترکیبات به گونه‌ای است که اگر آتش به بدنه یا تاج درختان سرایت کند مهار آن سخت خواهد بود. قربانی لرد با بیان اینکه در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۸ فقره آتش سوزی به مساحت ۲۴۷ هکتار داشتیم، گفت: امسال شاهد کاهش آتش سوزی جنگل‌ها بودیم. البته امکانات و تجهیزات اطفای حریق در یگان‌های حفاظت ادارات شهرستانی منابع طبیعی وجود دارد. وی از جذب ۴۰۰ نیروی قرق بان طی امسال در یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان خبر داد و یادآور شد: جنگل سرمایه ملی محسوب می‌شود و یکی از ماموریت‌های یگان حفاظت منابع طبیعی جلوگیری از پدیده شوم قاچاق چوب آلات جنگلی است.
ایسناایسنا3 هفته قبل
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه نیمه اول امسال ۶۶ فقره آتش سوزی در جنگل‌ها به مساحت ۵۹ هکتار داشتیم، گفت: در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۸ فقره آتش سوزی به مساحت ۲۴۷ هکتار داشتیم. قربانی لرد با بیان اینکه در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۸ فقره آتش سوزی به مساحت ۲۴۷ هکتار داشتیم، گفت: امسال شاهد کاهش آتش سوزی جنگل‌ها بودیم. البته امکانات و تجهیزات اطفای حریق در یگان‌های حفاظت ادارات شهرستانی منابع طبیعی وجود دارد. فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه برای حفاظت از جنگل‌ها در برابر حریق به بالگرد اطفا نیاز داریم، خاطرنشان کرد: تمام تلاش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان حضور سریع و به موقع در محل آتش سوزی است، اما رساندن نیروها به برخی از مناطق امکان پذیر نیست و بالگرد اطفا یکی از ضروریات است، زیرا حفاظت از حدود ۶۰۰ هزار هکتار جنگل کار آسانی نیست. وی از جذب ۴۰۰ نیروی قرق بان طی امسال در یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان خبر داد و یادآور شد: جنگل سرمایه ملی محسوب می‌شود و یکی از ماموریت‌های یگان حفاظت منابع طبیعی جلوگیری از پدیده شوم قاچاق چوب آلات جنگلی است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل از امدادرسانی به ۱۸۵ فقره حادثه توسط نجاتگران داوطلب و پرسنل این جمعیت در تابستان سال جاری خبرداد. به گزارش ایسنا، رامین معبودی با اعلام این خبر افزود: از این تعداد ۱۳۲ مورد حادثه جاده‌ای، ۲۰ فقره حادثه کوهستان، ۱۴ مورد خدمات حضوری، ۱۳ فقره حادثه شهری، ۳ مورد دریایی و ساحلی، یک مورد آتش سوزی جنگل و مرتع، یک مورد خدمات مناسبتی و یک مورد سیل و آبگرفتگی بوده است. وی تعداد حادثه دیدگان این حوادث را ۵۷۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۴۶۱ نفر در حوادث جاده‌ای، ۶۱ نفر در کوهستان، ۱۵ نفر در خدمات حضوری، ۱۹ نفر در حوادث شهری، ۳ نفر در حادثه دریایی و ساحلی، ۲ نفر در خدمات مناسبتی و ۹ نفر در سیل و آبگرفتگی حادثه دیده بودند. مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل ادامه داد: در حوادث طرح امداد و نجات تابستانه ۳۷۸ نفر مصدوم شده بودند که از این تعداد ۱۱۲ نفر توسط عوامل جمعیت هلال احمر به مراکز درمانی استان انتقال و ۳۳ نفر هم به صورت سرپایی درمان شدند. معبودی با بیان اینکه برای امدادرسانی به این حوادث ۹۲۲ نیروی عملیاتی در قالب ۲۲۵ تیم حضور داشته‌اند، تصریح کرد: ۱۹۰ دستگاه خودروی آمبولانس، ۹۹ دستگاه خودروی ست نجات، ۱۵ دستگاه خودروی کمک دار پشتیبانی و یک فروند بالگرد هوایی در این حوادث به کار گرفته شده است.
آناجآناج1 ماه قبل
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان خبرداد؛ نجات ۸۳۰ نفر از حادثه دیدگان، در آذربایجان‌شرقی/ تصادفات جاده‌ای در صدر حوادث اورژانسیحیاتی گفت: حوادث جاده‌ای با ۶۰۷ مورد در صدر حوادث قرار گرفته و حوادث کوهستان و برف و کولاک به ترتیب با ۹۷ و ۴۵ عملیات در رتبه‌های بعدی قرار دارند. وی ادامه داد: حوادث جاده‌ای با ۶۰۷ مورد در صدر حوادث قرار گرفته و حوادث کوهستان و برف و کولاک به ترتیب با ۹۷ و ۴۵ عملیات در رتبه‌های بعدی قرار دارند. معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان خاطرنشان کرد: در این عملیات‌ها نجاتگران جمعیت هلال احمر موفق شده‌اند ۸۳۰ نفر از آسیب دیدگان را امدادرسانی کرده و نجات دهند که از این تعداد ۲۳۲ نفر مصدوم را به صورت سرپایی در محل حادثه مداوا و ۵۹۸ نفر را به مراکز درمانی انتقال داده‌اند. معاون امداد و نجات استان اضافه کرد: بالگرد هلال احمر در این مدت ۳۴ سورتی پرواز داشته که در جریان اطفا حریق جنگل‌های ارسباران این پروازها صورت گرفته است. وی به عملیات‌های رهاسازی مصدومان حوادث جاده‌ای و کوهستان اشاره کرد و گفت: در طول ۶ ماهه اول سال‌جاری نجاتگران هلال احمر استان آذربایجان‌شرقی ۱۰۲ مورد عملیات رهاسازی انجام داده‌اند.
مهرمهر2 ماه قبل
خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: استان ایلام با جاده‌های کوهستانی از جمله مناطقی است که نیازمند حضور یک بالگرد هلال احمر برای امدادرسانی در مواقع ضروری است. سال‌های گذشته وعده‌های زیادی برای استقرار یک بالگرد هلال احمر در استان داده شده که تاکنون عملی نشده است. آشیانه بالگرد استان آماده افتتاح استمدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وجود و استقرار یک بالگرد در استان کاملا ضروری است و هلال احمر طی سال‌های گذشته برای این مهم تلاش‌های بسیار زیادی انجام داده است. استاندار ایلام همچنین اظهار داشت: برای ایام اربعین به صورت موقت سه بالگرد هلال احمر و پنج بالگرد نیز از طریق وزارت بهداشت همراه با تجهیزات بیمارستانی در مهران مستقر می‌شوند. امیدواریم مسئولان هلال احمر کشور به وعده خود برای استقرار یک بالگرد در استان جامعه عمل بپوشانند چراکه آشیانه بالگرد در استان کاملا آماده شده است.
مهرمهر2 ماه قبل
وی با بیان اینکه طبق استاندارد جهانی هر سه هزار هکتار جنگل و هر پنج هزار هکتار مرتع یک نفر قرقبان نیاز دارد، افزود: بر این اساس منابع طبیعی شهرستان فریدونشهر برای حفاظت حداقل به ۲۵ نیروی حفاظتی نیاز دارد. وی ادامه داد: منابع طبیعی فریدونشهر در سال گذشته چهار پاسگاه کنترل ورود دام را در میادین ورودی شهرستان برای جلوگیری از ورود دام به مراتع ییلاقی قبل از تاریخ ورود مستقر کرد. ۱۵۶ فقره تخلف چرای دام سال گذشته در مراتع فریدونشهر رخ دادحافظی با بیان این موضوع که یکی از مهمترین پروژه هایی که هر ساله با همکاری فرماندهی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با جدیت پیگیری میشود بحث تخلفات حوزه منابع طبیعی است، بیان داشت: در سال گذشته ۱۵۶ فقره پرونده تخلف چرای دام، ۱۵فقره پرونده تصرف و خلع ید و ۳۵ فقره پرونده بوته کنی داشتیم که شامل گیاهان دارویی کرفس و موسیر می‌شود. وی اضافه کرد: دو فقره دیگر از پرونده‌ها هم در در ارتباط با ایجاد حریق و قطع اشجار بود. وی اضافه کرد: در سال گذشته آتش سوزی جنگل نداشتیم ولی ۷۰ هکتار از مراتع شهرستان فریدونشهر طعمه حریق شد.

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

4+
مهرمهر2 ماه قبل
آناجآناج2 ماه قبل
شباهت شعار احیای دریاچه ارومیه و نجات جنگل‌های ارسبارانمدتهاست که نجات جنگل‌های ارسباران بیش از آنکه یک برنامه باشد به یک شعار انتخاباتی تبدیل شده است. اخبار اولیه حکایت از آتش سوزی شدید می‌داد اما مسئولین استانی روی مختصر بودن حجم آتش و تحت کنترل بودن شرایط تاکید داشتند. مدیر کل مدیریت بحران استان در صحبتهای خود چندین بار به مهار آتش سوزی اشاره داشته و بار‌ها از تحت کنترل بودن شرایط سخن گفته بود. اما چالش اصلی در اذهان عمومی برای آتش سوزی جنگلهای ارسباران دو سوالی بود که همچنان هم در فضای رسانه‌ای بی جواب مانده است. سوال دوم و اساسی اما چرایی تاخیر در حضور بالگردهای اطفای حریق برای مهار آتش ارسباران است.
برنابرنا2 ماه قبل
نقشه‌های ناسا غلظت کربن مونوکسید را در ارتفاع ۱۸ هزار پایی نشان می‌دهد. بر اساس توضیحات ناسا بخش‌های سبز نقشه سطح کربن مونوکسید را نشان می‌دهند که در حدود ۱۰۰ بخش در میلیارد حجم است. بر اساس گفته‌های ناسا کربن مونوکسید می‌تواند به مدت یک ماه در اتمسفر باقی بماند. وقتی درخت‌ها می‌سوزند کربن مونوکسید وارد هوا می‌کنند و علاوه بر آلوده ساختن هوا، تأثیر زیادی روی تغییرات اقلیمی هم دارند. به گفته انستیتوی تحقیقات محیط زیستی آمازون، این افزایش ناگهانی آتش سوزی جنگل آمازون ارتباط مستقیمی با روند رو به رشد جنگل زدایی دارد.
رکنارکنا2 ماه قبل
به گزارش رکنا، گوینده رادیو و تلویزیون اسکای روز شنبه به نقل از مقامات محلی جزیره ساموس اعلام کرد که پنج هتل در این جزیره یونانی به دلیل گسترش آتش سوزی در منطقه تخلیه شدند. این آتش سوزی بعدازظهر روز شنبه در منطقه گردشگری مسوکامپوس و در مجاورت ساختمانهای مسکونی و هتل‌ها آغاز شد. حدود ۳۱ آتش نشان، ۱۳ خودروی آتش نشانی، چهار فروند هواپیما و دو فروند بالگرد برای فرونشاندن آتش به محل اعزام شدند و نیروهای کمکی و دهها نیروی داوطلب دیگر نیز ساعات بعد به این نیروها پیوستند. در ابتدای آتش سوزی، دو هتل و اندکی بعد سه هتل دیگر نیز به عنوان یک اقدام احتیاطی تخلیه شدند. گفتنی است که طی روزهای اخیر، به دلیل وزش بادهای گرم و قدرتمند آتش سوزیهای گسترده‌ای در چندین منطقه یونان اتفاق افتاده است، به طوری که ظرف یک روز گذشته ۵۶ مورد آتش سوزی جنگل در سرتاسر یونان گزارش شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، گوینده رادیو و تلویزیون اسکای روز شنبه به نقل از مقامات محلی جزیره ساموس اعلام کرد که پنج هتل در این جزیره یونانی به دلیل گسترش آتش سوزی در منطقه تخلیه شدند. این آتش سوزی بعدازظهر روز شنبه در منطقه گردشگری مسوکامپوس و در مجاورت ساختمانهای مسکونی و هتل‌ها آغاز شد. حدود ۳۱ آتش نشان، ۱۳ خودروی آتش نشانی، چهار فروند هواپیما و دو فروند بالگرد برای فرونشاندن آتش به محل اعزام شدند و نیروهای کمکی و دهها نیروی داوطلب دیگر نیز ساعات بعد به این نیروها پیوستند. در ابتدای آتش سوزی، دو هتل و اندکی بعد سه هتل دیگر نیز به عنوان یک اقدام احتیاطی تخلیه شدند. گفتنی است که طی روزهای اخیر، به دلیل وزش بادهای گرم و قدرتمند آتش سوزیهای گسترده‌ای در چندین منطقه یونان اتفاق افتاده است، به طوری که ظرف یک روز گذشته ۵۶ مورد آتش سوزی جنگل در سرتاسر یونان گزارش شده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ مقامات محلی در یونان روز شنبه از تخلیه صد‌ها گردشگر از هتل‌ها و سواحل جزیره یونانی ساموس به علت اعلام آتش سوزی در جنگل خبر دادند. بنابر اعلام سرویس‌های آتش نشانی، حدود ۷۰ مامور آتش نشانی و ۱۳ خودور برای مهار آتش سوزی در شرق جزیره بسیج شدند. بنابر اعلام شهردار جزیره ساموس حدود یک هزار نفر از چندین هتل در محل وقوع آتش سوزی جنگل تخلیه شدند.
رکنارکنا2 ماه قبل
به گزارش رکنا، امیر سرتیپ دوم حاجیلو، ارشد نظامی ارتش در منطقه آذربایجان گفت: در پی وقوع آتش سوزی جنگل‌های ارسباران این استان، صبح امروز تعداد ۳ فروند بالگرد هوانیروز به منطقه اعزام شدند. وی تصریح کرد: در پی این درخواست، بلافاصله به تیپ ۳۲۱ متحرک هجومی نیروی زمینی ارتش ماموریت اطفا حریق واگذار شد و گردان بلیات این تیپ با تمام تجهیزات به منطقه آتش سوزی اعزام شدند که با حضور کارکنان مجرب کانون آتش مهار شد. وی اظهارکرد: باتوجه به وزش باد و احتمال شعله ور شدن مجدد آتش با در خواست امام جمعه محترم تبریز و ریاست ستاد بحران استان، صبح امروز تعداد ۳ فروند بالگرد هوانیروز به مناطق آتش سوزی اعزام شد و ان شا الله با حضور بالگرد‌ها آتش سوزی کاملا مهار خواهدشد. همچنین در این ارتباط فرمانده تیپ ۳۲۱ متحرک هجومی نیروی زمینی ارتش نیز گفت: مهار کامل آتش سوزی جنگل‌های ارسباران تا ساعتی دیگر از سوی ارتش اعلام خواهد شد. وی ادامه داد: ان شا الله تا ساعاتی دیگر مهار کامل آتش سوزی توسط فرمانده قرارگاه شمال غرب نیروی زمینی ارتش اعلام خواهد شد.
ایلناایلنا2 ماه قبل
امیر سرتیپ دوم حاجیلو، ارشد نظامی ارتش در منطقه آذربایجان گفت: در پی وقوع آتش سوزی جنگل‌های ارسباران این استان، صبح امروز تعداد ۳ فروند بالگرد هوانیروز به منطقه اعزام شدند. وی تصریح کرد: در پی این درخواست، بلافاصله به تیپ ۳۲۱ متحرک هجومی نیروی زمینی ارتش ماموریت اطفا حریق واگذار شد و گردان بلیات این تیپ با تمام تجهیزات به منطقه آتش سوزی اعزام شدند که با حضور کارکنان مجرب کانون آتش مهار شد. وی تصریح کرد: باتوجه به وزش باد و احتمال شعله ور شدن مجدد آتش با در خواست امام جمعه محترم تبریز و ریاست ستاد بحران استان، صبح امروز تعداد ۳ فروند بالگرد هوانیروز به مناطق آتش سوزی اعزام شد و ان شا الله با حضور بالگرد‌ها آتش سوزی کاملا مهار خواهدشد. همچنین در این ارتباط فرمانده تیپ ۳۲۱ متحرک هجومی نیروی زمینی ارتش نیز گفت: مهار کامل آتش سوزی جنگل‌های ارسباران تا ساعتی دیگر از سوی ارتش اعلام خواهد شد. وی ادامه داد: ان شا الله تا ساعاتی دیگر مهار کامل آتش سوزی توسط فرمانده قرارگاه شمال غرب نیروی زمینی ارتش اعلام خواهد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
خبرگزاری میزان- ارشد نظامی ارتش در منطقه آذربایجان گفت: در پی وقوع آتش سوزی جنگل‌های ارسباران، صبح امروز تعداد ۳ فروند بالگرد هوانیروز به منطقه اعزام شدند. وی تصریح کرد: در پی این درخواست، بلافاصله به تیپ ۳۲۱ متحرک هجومی نیروی زمینی ارتش ماموریت اطفا حریق واگذار شد و گردان بلیات این تیپ با تمام تجهیزات به منطقه آتش سوزی اعزام شدند که با حضور کارکنان مجرب کانون آتش مهار شد. وی تصریح کرد: باتوجه به وزش باد و احتمال شعله ور شدن مجدد آتش با در خواست امام جمعه محترم تبریز و ریاست ستاد بحران استان، صبح امروز تعداد ۳ فروند بالگرد هوانیروز به مناطق آتش سوزی اعزام شد و ان شا الله با حضور بالگرد‌ها آتش سوزی کاملا مهار خواهدشد. همچنین در این ارتباط فرمانده تیپ ۳۲۱ متحرک هجومی نیروی زمینی ارتش نیز گفت: مهار کامل آتش سوزی جنگل‌های ارسباران تا ساعتی دیگر از سوی ارتش اعلام خواهد شد. وی ادامه داد: ان‌شا‌الله تا ساعاتی دیگر مهار کامل آتش سوزی توسط فرمانده قرارگاه شمال غرب نیروی زمینی ارتش اعلام خواهد شد.
فراروفرارو2 ماه قبل
فرارو- یک دوستدار طبیعت؛ مدارس طبیعت رسما تعطیل شد. مشکلات مدارس طبیعت از زبان درویشدرویش در مورد مشکلات این مدارس به من گفت: نمی‌گویم مدارس طبیعت مشکلی نداشتند. این کنشگر طبیعت ادامه داد: این‌ها اتفاقاتی است که در محیط مدارس طبیعت رخ داده و مدارس طبیعت کمک می‌کرده نسل خلاق‌تری را تربیت کنیم. در مدرسه طبیعت آموزش می‌دهند؟ او گفت: «تسهیل گر‌هایی که در مدارس طبیعت هستند اصلا نباید هیچ نوع آموزشی بدهند. یاد خاطره علیرضا از مدرسه طبیعت رشت افتادم: «وقتی زنگ مدرسه طبیعت خورد همه بچه‌ها با ناراحتی مدرسه را ترک کردند؛ آرزویی که همه ما داشتیم.»
سلامت نیوزسلامت نیوز2 ماه قبل
سلامت نیوز: امروزه آتش سوزی جنگل از بلایای طبیعی پیشرو بوده وهمه کشورها را در رابطه با اثرات آن نگران کرده است. آتش‌سوزی جنگل از نظر علت آتش‌سوزی و ویژگی‌های فیزیکی آن مانند سرعت پراکندگی، وجود مواد اشتعال‌پذیر و تاثیر آب‌وهوا بر آتش توصیف می‌شوند. وی با بیان اینکه فرمانداران مسئول اطفای حریق تعیین و منابع طبیعی هم دبیر فعال شدند، می‌افزاید: نیروهای منابع طبیعی در قالب گشت و کشیک مأمور به انجام‌وظیفه شدند. به گفته مجتبی اکبری مدیرعامل هلال‌احمر مازندران، با اینکه اطفای حریق جنگل وظیفه ذاتی این جمعیت نیست اما برای هرگونه اطفای حریق در جنگل از هلال‌احمر درخواست کمک می‌شود زیرا بالگردهای امدادی در اختیار این جمعیت است. وی با اشاره به مسئول کارگروه اطفای حریق منابع طبیعی عنوان کرد: مناطق طبیعی طبق قرارداد از بالگردها برای اطفای حریق بهره می‌گیرد.
مازن آنلاینمازن آنلاین3 ماه قبل
یکی از اهالی بابلسر اظهار داشت: متاسفانه کشاورزان مراعات حال سایر افراد را نمی‌کنند و به جای شخم و شیار و بسته بندی کاه و کلش آن را آتش می‌زنند که موجب آزردگی بسیاری از مردم شده است. وی افزود: هنگام غروب آفتاب، دود غلیظی آسمان شهر را فرا می‌گیرد و نفس کشیدن را برای ما سخت کرده و قادر به حضور در کوچه و خیابان‌های شهر نیستیم. وی ادامه داد: با تاریک شدن هوا دود غلیظی آسمان شهر را فرا می‌گیرد و نمی‌توانیم به همراه کودک و همسر خود به خیابان برویم و مدیران مربوطه باید برای جلوگیری از تکرار این اقدام غیرانسانی اقدام عاجل انجام دهند. ‍ شناسایی ۵۰ نفر از متخلفین سوزاندن کاه در بابلسرحمیدرضا رحمانی، مدیر جهاد کشاورزی بابلسر اظهار داشت: سوزاندن هرگونه کاه و کلش و بقایای گیاهی تخلف بوده و با متخلفین برابر قانون برخورد می‌شود. وی افزود: مردم می‌توانند به صورت حضوری و محرمانه مستندات خود را به همراه نام متخلفان به جهاد کشاورزی و محیط زیست بابلسر ارائه کنند.
موجموج3 ماه قبل
یک شهروند لرستانی در تماس با خبرنگار خبرگزاری موج لرستان، از آتش سوزی جنگل‌های منطقه کیبار بخش ذلقی الیگودرز خبر داد. بر اساس این گزارش، حسین پاکزاد در تماس با موج، گفت: متاسفانه حجم زیادی از پوشش جنگلی منطقه کیبار طعمه حریق شده و در حال سوختن است. روستائیان در حال خاموش کردن شعله‌های آتش هستندوی، تصریح کرد: جمعی از روستائیان منطقه به همراه نیروهای بسیج و سپاه به محل آتش سوزی عزیمت کرده و سعی در خاموش کردن شعله‌های آتش دارند. نیروهای منابع طبیعی در محل آتش سوزی حضور دارنداین در حالی است که شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در گفت‌و‌گو با شاپورخواست، اظهار داشت: عوامل منابع طبیعی در محل آتش سوزی حضور دارند و شعله‌های آتش تحت کنترل است. مدیرکل منابع طبیعی لرستان در پاسخ به این پرسش که آیا حجم خسارات قابل تشخیص است، تصریح کرد: فعلا برای اظهارنظر زود است، لذا باید صبر کرد تا نظر کارشناسان اعلام شود.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حمزه اسعد زاده صبح چهارشنبه در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات هلال احمر در سال جاری بیان کرد: هلال احمر استان از ابتدای سال جاری تاکنون به ۶۵۸ مورد حادثه امداد رسانی داشته است. افزایش ۴۰ درصدی حوادثاسعد زاده بیان کرد: مجموع کل حوادث نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش، حادثه دیدگان ۱۵۷ درصد و حادثه دیدگان حوادث جاده‌ای ۳۹ درصد رشد داشته است. معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به عملیات امداد هوایی بیان کرد: بالگرد امدادی در سال جاری ۱۲ سورت پرواز برای امدادرسانی به حادثه دیده گان داشته است. وی با بیان اینکه در مجموع ۹۸۷ تیم عملیاتی هلال احمر به حوادث سال جاری اعزام شده است، اظهار کرد: دو هزار ۷۲۶ نیروی عملیاتی هلال احمر در این حوادث امداد رسانی داشته‌اند. معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال جاری نیروهای هلال احمر ۸۷ مورد عملیات رها سازی انجام داده‌اند، افزود: میانگین مدت زمان عملیات در حوادث جاده‌ای، از آغاز تا پایان عملیات، یک ساعت و ۹ دقیقه و ۷ ثانیه بوده است.
ایسناایسنا4 ماه قبل
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گلوگاه گفت: بی‌توجهی در آتش زدن پرچین، جنگل بردنا را طعمه حریق کرد. تقی عباسیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: خبر آتش سوزی جنگل بردنا که در بالادست شهر گلوگاه قرار دارد، زمانی به اداره منابع طبیعی اعلام شد که مأموران حفاظتی به همراه دستگاه قضائی دادستانی و نیروی انتظامی در روستای استحفاظی نصرت آباد در حال اجرای حکم بودند. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلوگاه با اشاره به اینکه با هماهنگی با شهرداری، ماشین آتش نشانی هم به محل حریق اعزام شد، افزود: پس از گذشت ۲ ساعت با همکاری آتش نشانی و اداره منابع طبیعی و کمک‌های مردمی حریق مورد نظر کاملا مهار شد. عباسیان در توضیح منبع شروع آتش سوزی گفت: آتش از زمین مجاور که جز اراضی شخصی بوده آغاز شده بدین گونه که بدون رعایت نکات ایمنی نسبت به آتش زدن پرچین زمین برای تیغ‌های تمشک مزاحم شروع شد و با توجه به اینکه زمین مورد نظر در دامنه جنگل بود، آتش با ورزش باد شعله ور شد. وی بیان کرد: در این آتش سوزی گونه‌های جنگلی و درختچه‌ای از قبیل انارهای وحشی و گونه‌های آزاد جنگلی و گونه‌هایی چون سیاه تلو طعمه حریق شدند.
ایسناایسنا4 ماه قبل
‌مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۳۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع این استان در آتش سوخت. وی اظهار کرد: این آتش سوزی‌ها در مناطق سپیدار و مارگون بویراحمد، جوخونه و آب حیات چرام و دیشموک کهگیلویه اتفاق افتادند. مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص علت این آتش سوزی‌ها خاطرنشان کرد: معمولا علت آتش سوزی‌ها انسانی است که توسط چوپانان و افرادی که برای تفریح به کوه رفته‌اند رخ می‌دهد اما در شهرستان کهگیلویه به علت آتش زدن پسماند مزارع بوده است. مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: مدیریت بحران در بعضی از شهرستان‌های استان فعال نیست که نیاز است بیشتر پای کار بیایند و بعضی شهرستان‌ها ازجمله کهگیلویه، بهمئی، لنده و گچساران مدیریت بحران فعالی دارند. مدیر کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۳۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع این استان در آتش سوخت که میزان خسارت ریالی آنها ۶۶ میلیارد ریال برآورد شده است.
مهرمهر4 ماه قبل
دل نگرانی‌های فعالان محیط زیستزندگی درختان ارزشمند جنگل‌های هیرکانی به دلایل مختلف در معرض تهدید است. ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی دروازه یا برای حفاظت از این میراث طبیعیثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، به عنوان میراث طبیعی در فهرست یونسکو مبحثی است که این روزها نگاه دوستداران جنگل را به خود معطوف کرده است. وی تصریح می‌کند: ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی می‌تواند اتفاق خیلی خوبی برای ما رقم بزند. وی یاد آور می‌شود: همچنین باید به یاد داشته باشیم که جنگل‌های هیرکانی زیست بوم هیرکانی را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. از سوی دیگر ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی مسئولیت اجتماعی شهروندان ۵ استان کشور که این جنگل‌ها در آن قرار دارند را سنگین‌تر کرده است.
رکنارکنا4 ماه قبل
به گزارش رکنا، ‌شاهرخ محمودی اظهار داشت: جنگل‌های کشور عراق هم مرز با ایران از سه روز گذشته دچار حریق شد اما هیچ اقدامی از طرف کشور همسایه برای مهار و اطفا حریق انجام نشد. وی افزود: در همین راستا نیروهای اطفا حریق اداره منابع طبیعی مریوان به مرز آتش سوزی ایجاد شده اعزام شدند و طی سه شبانه روز تمامی مرز موجود که احتمال سرایت آتش سوزی به داخل جنگل‌های روستای قلقله مریوان وجود داشت، مهار شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: در این راستا عملیاتی مانند ایجاد آتش بر عریض، اطفا حریق‌های وارد شده به مرز ایران و همچنین عملیات پیشگیری کننده از سرایت حریق به جنگل‌های مریوان انجام و آتش سوزی جنگل کنترل و مهار شد. از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد. شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
کرد آنلاینکرد آنلاین4 ماه قبل
عصر کرد - ‌ سنندج - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان گفت: آتش سوزی جنگل‌های مرز عراق با ایران که احتمال سرایت به جنگل‌های کشور را داشت، پیشگیری و کنترل شد. وی افزود: در همین راستا نیروهای اطفا حریق اداره منابع طبیعی مریوان به مرز آتش سوزی ایجاد شده اعزام شدند و طی سه شبانه روز تمامی مرز موجود که احتمال سرایت آتش سوزی به داخل جنگل‌های روستای قلقله مریوان وجود داشت، مهار شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: در این راستا عملیاتی مانند ایجاد آتش بر عریض، اطفا حریق‌های وارد شده به مرز ایران و همچنین عملیات پیشگیری کننده از سرایت حریق به جنگل‌های مریوان انجام و آتش سوزی جنگل کنترل و مهار شد. از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد. شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
مازن آنلاینمازن آنلاین4 ماه قبل
پیام مازند - ساری – فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با اشاره به سهوی و غیر عمدی بودن بیشتر آتش سوزی در جنگل‌های استان، گفت: در طول هفته بیشترین آتش سوزی‌های جنگل استان در تعطیلات آخر هفته و روزهای پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها رخ می‌دهد. سرهنگ حسینعلی خورشیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جنگل کانون هدف سفر بیشتر افراد به مازندران است و متاسفانه مسافران هنگام حضور در این فضا اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند که می‌تواند خطر بالقوه برای آتش سوزی جنگل باشد. فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی مازندران گفت: تقریبا تمامی موارد آتش سوزی در جنگل و منابع طبیعی مازندران از همین سنخ است و امسال هم با توجه به شرایط پوشش گیاهی که بسیار انبوه است و اینکه که با گرم شدن هوا در حال خشک شدن است، خطر آتش سوزی در جنگل جدی است. وی همچنین تجهیز روستاهای حاشیه جنگل به تجهیزات اطفای حریق و نیز آموزش چگونگی خاموش کردن آتش سوزی را بخش دیگری از اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با آتش در کانون‌های آتش سوزی جنگل‌های مازندران اعلام کرد. بر اساس آمارهای رسمی آتش سوزی در جنگل‌های مازندران سال گذشته باعث از بین رفتن ۱۱۰ هکتار عرصه‌های منابع طبیعی در این استان شد.
ایسناایسنا4 ماه قبل
استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، کانون زلزله سال ۶۹ را محل تلاقی دو ساختار زمین شناسی مهم دانست و تصریح کرد: فعالیت گسل رودبار موجب از بین رفتن تمدن مارلیک شد و بعد از سه هزار سال در سال ۱۹۹۰ تکرار شد. وی جمعیت گیلان را حدود ۲٫۵ میلیون نفر دانست و عنوان کرد: ۷۵۰ هزار نفر از جمعیت گیلان در شهرستان رشت مستقر هستند که این جمعیت در طول روز به یک میلیون نفر هم می‌رسد. عضو وابسته فرهنگستان علوم، با بیان اینکه اسم زلزله اسم محل با بیشترین خسارت و تلفات است، اظهار کرد: در زلزله سال ۳۱ خردادماه سال ۶۹ منجیل در نزدیکی کانون زلزله قرار داشت و ویران شد لذا «زلزله منجیل» نام می‌گیرد. وی با اشاره به نزدیکی سه کانون زلزله منجیل، زلزله بوئین زهرا و زلزله چنگوره آوج با گسل البرز، ادامه داد: کانون زلزله منجیل مهمترین تلاقی ساختاری در جنوب غربی کاسپین است. زارع، گسل آستارا، گسل لاهیجان، گسل خزر، گسل رودبار، گسل منجیل و گسل کلیشوم را از جمله گسل‌های مهم گیلان دانست و افزود: گسل لاهیجان جزو گسل‌های فعال منطقه است و شهر لاهیجان در انتهای این گسل قرار دارد.
ایسناایسنا4 ماه قبل
وی جمعیت گیلان را حدود ۲٫۵ میلیون نفر دانست و عنوان کرد: ۷۵۰ هزار نفر از جمعیت گیلان در شهرستان رشت مستقر هستند که این جمعیت در طول روز به یک میلیون نفر هم می‌رسد. این در حالی است که تلفات ناشی از زلزله سال ۶۹ رودبار و منجیل ۳۵ هزار نفر اعلام شده است، اما تعداد شناسنامه‌های باطل شده و تلفات شمارش شده به ۱۵ هزار و ۸۰۰ نفر می‌رسد. عضو وابسته فرهنگستان علوم، با بیان اینکه اسم زلزله، اسم محل با بیشترین خسارت و تلفات است، اظهار کرد: در زلزله سال ۳۱ خردادماه سال ۶۹ منجیل در نزدیکی کانون زلزله قرار داشت و ویران شد لذا «زلزله منجیل» نام می‌گیرد. وی با اشاره به نزدیکی سه کانون زلزله منجیل، زلزله بوئین زهرا و زلزله چنگوره آوج با گسل البرز، ادامه داد: کانون زلزله منجیل مهمترین تلاقی ساختاری در جنوب غربی کاسپین است. زارع، گسل آستارا، گسل لاهیجان، گسل خزر، گسل رودبار، گسل منجیل و گسل کلیشوم را از جمله گسل‌های مهم گیلان دانست و افزود: گسل لاهیجان جزو گسل‌های فعال منطقه است و شهر لاهیجان در انتهای این گسل قرار دارد.

به انتهای لیست رسیدید