آثار تاریخی

آثار تاریخی

ایسناایسنا4 ساعت قبل
رئیس فراکسیون پاسخگویی مجلس با تاکید بر این که نباید منافع ملی فدای منافع حزبی یا جناحی شود، گفت: باید جناح‌های سیاسی کشور منافع ملی را سرلوحه خود قرار داده و با انسجام و وحدت به دنبال کلید حل مشکلات کشور باشند. آن چه که به کشور آسیب می‌زد زیر پا گذاشتن منافع ملی توسط یک جناح برای بالابردن پرچم حزب خودش است. تشکل‌ها و جناح‌های سیاسی باید منافع ملی را در اولویت قرار داده و از ایجاد حاشیه پرهیز کند در کشورهایی که نظامات حزبی حاکم است با وجود تفکرات و اندیشه‌های مختلف سیاسی اما در نهایت همه با یک اندیشه برای تحقق منافع ملی کشور گام برمی‌دارد. در کشور ما دو جریان سیاسی اصول گرا و اصلاح طلب وجود دارد که هر یک اندیشه متفاوت خود را دارند. اما در نهایت باید با انسجام و اتحاد برای حل مشکلات کشور با سرلوحه قرار دادن منافع ملی گام بردارند.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
از آنجایی که ساخت یک هتل گردشگری از مرحله دریافت مجوز تا بهره‌برداری آن نیازمند صرف چندین سال زمان است، ایجاد خانه‌های مسافر را باید فرصتی در راستای پاسخگویی به نیاز اقامتی گردشگران در کوتاه‌مدت دانست. به گزارش خبرنگار ایسنا در چادگان، شهرستان چادگان با داشتن ظرفیت‌ها و آثار طبیعی زیبا و وجود بیش از ۶۰ روستا، مسیر تردد و حضور گردشگران فراوانی از اقصی نقاط کشور و چه بسا خارج از کشور است. به گفته کارشناسان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چادگان، آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری در چادگان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها همچون آرامگاه کاوه آهنگر، پل تاریخی اورگان و … ثبت ملی شده‌اند. خانه‌های مسافر در چادگان ساماندهی می‌شودنورالله عبداللهی- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چادگان در خصوص خانه‌های مسافر، گفت: برای ساماندهی اماکن اقامتی در ایام حضور مسافر در شهرستان، خانه‌های مسافری ساماندهی می‌شود. وی افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته و با هدف ساماندهی اماکن اقامتی و فراهم‌سازی بستر سفر ارزان قیمت، شهرستان چادگان به جمع شهرستان‌هایی که دارای مجوز راه‌اندازی خانه‌های مسافری است پیوست.
اصفهان امروزاصفهان امروز5 ساعت قبل
علی رغم اینکه در خیلی از روستاها متقاضی سرمایه گذاری هم وجود دارد، اما همراهی انجام نمی‌شود. مسیر خیلی از قنوات پر شده است، خیی از اثرها در روستاها به تدریج دستخوش ناملایمات و به هر دلیلی تخریب می‌شوند. زمانی که سرمایه گذار می‌خواهد وام بگیرد می‌گویند سند ملکی در روستا ارزش ندارد، سند از شهر بیاورید. اقتصادمقاومتی از دل روستاها شکل می‌گیرد، جایی که بخواهد تولید شکل بگیرد با لبه تیز بخشنامه‌ها آن می‌بریم. از فردی خواستم تولید لوازم پزشکی خود را به روستای وانشان انتقال دهد، قبول کرد، اما هنوز زمین در اختیارش قرار نگرفته است.
اصفهان امروزاصفهان امروز5 ساعت قبل
۲ شهریور ۱۳۹۸, ۱۷:۴۰ / کد خبر:۷۴۳۵۸ ااز آنجایی که ساخت یک هتل گردشگری از مرحله دریافت مجوز تا بهره‌برداری آن نیازمند صرف چندین سال زمان است، ایجاد خانه‌های مسافر را باید فرصتی در راستای پاسخگویی به نیاز اقامتی گردشگران در کوتاه‌مدت دانست. به گزارش خبرنگار ایسنا، شهرستان چادگان با داشتن ظرفیت‌ها و آثار طبیعی زیبا و وجود بیش از ۶۰ روستا، مسیر تردد و حضور گردشگران فراوانی از اقصی نقاط کشور و چه بسا خارج از کشور است. به گفته کارشناسان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چادگان، آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری در چادگان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها همچون آرامگاه کاوه آهنگر، پل تاریخی اورگان و … ثبت ملی شده‌اند. نورالله عبداللهی- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چادگان در خصوص خانه‌های مسافر، گفت: برای ساماندهی اماکن اقامتی در ایام حضور مسافر در شهرستان، خانه‌های مسافری ساماندهی می‌شود. وی افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته و با هدف ساماندهی اماکن اقامتی و فراهم‌سازی بستر سفر ارزان قیمت، شهرستان چادگان به جمع شهرستان‌هایی که دارای مجوز راه‌اندازی خانه‌های مسافری است پیوست. سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چادگان هدف از این طرح را ساماندهی خانه‌های مسافری در روزهای پر تردد مسافران در چادگان عنوان و اظهار کرد: در نخستین گام از راه‌اندازی این طرح با فراخوان عمومی، متقاضیان ایجاد این خانه‌ها شناسایی شده‌اند و تا کنون بیش از ۸۰ مورد آن‌ها فعال شده‌اند. عبداللهی افزود: در مرحله بعد با احراز شرایط متقاضیان، توسط این اداره کل، نسبت به درجه بندی، نرخ‌گذاری و ثبت در سیستم رزرواسیون در نظر گرفته شده اقدام خواهد شد. وی ادامه داد: در مرحله نخست، این طرح در شهر چادگان، رزوه و سپس در روستاهای حاشیه زاینده‌رود اجرا می‌شود و پروانه بهره‌برداری صادر شده توسط اداره موقت بوده و صرفا برای ایام پیک مسافرت‌ها به شهرستان خواهد بود. سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چادگان، افزود: بیش از ۳۰۰۰ واحد اقامتی از جمله ویلا، مهمان‌پذیر، اقامتگاه بوم گردی، سفره خانه‌های سنتی و مجتمع‌های خدماتی بین‌راهی در چادگان وجود دارد که به مسافران خدمات لازم را ارائه می‌دهند.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
علی‌محمد عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: سیلاب ویرانگر فروردین ماه خسارات فراوانی به پل‌های تاریخی این شهرستان از جمله پل کلهر افرینه و پل پلدختر که در مسیر رودخانه کشکان و چولهول قرار داشتند‌، وارد کرده‌است. رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پلدختر با بیان اینکه برای مرمت هر پل حدود ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌اند، عنوان کرد: به هر پل میلیاردی خسارت وارد شده‌ که این اعتبارات برای مرمت جوابگو نیست و ناچیز است. وی بیان کرد: باید از اعتبارات توازن، ماده ۱۰، ملی و اعتبارات سیل اعتبار جامع و کاملی برای مرمت پل‌های آسیب‌دیده از سیل لرستان در نظر بگیرند. عزیزی با اشاره به اینکه سیلاب ۷ میلیارد تومان به آثار تاریخی لرستان خسارت وارد کرده ‌که حداقل نصف این مبلغ متعلق به شهرستان پلدختر است، گفت: سیلاب به کاروانسراها، قلعه‌ها، مکان‌های گردشگری از جمله غار کوگان و راه‌های ارتباطی مکان‌های گردشگری آسیب جدی وارد کرده‌است‌. انتهای پیام/ش
ایمناایمنا7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، تور رالی موتورسواری پاریس - اصفهان با هدف طبیعت‌گردی و بازدید از امکان تاریخی و باستانی سفر خود را از مبدا، پاریس آغاز کرد و روز گذشته این سفر در مقصد، اصفهان به پایان رسید و امروز این مسافران خوش ذوق فرانسوی پس از اصفهان گردی به دیار خود بازمی گردند. فریدون الهیاری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا در خصوص این هیئت موتور سوار اظهار کرد: رالی پاریس _ اصفهان هیئتی موتور سوار بودند که از سمت آدربایجان غربی وارد کشور شدند و مورد استقبال رسمی نیز قرار گرفتند و پس از آن به بیشتر استان‌های کشور سفر کردند. مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به حضور این هئیت در شهر کاشان گفت: پس از بازدید از کاشان به شیراز رفته و اکنون در ایستگاه آخر خود یعنی اصفهان رسیده‌اند و امروز موتورهای آن‌ها بارگیری می‌شود و این فرصت خوبی برای آن‌ها است که در شهر اصفهان به گردش بپردازند و با آثار تاریخی آن آشنا شوند. وی برگزاری چنین رالی را در معرفی گردشگری اصفهان موثر دانست و گفت: این رویداد با عنوان رالی پاریس اصفهان بار تبلیغات مثبتی برای شهر دارد همچنین هر کدام از افرادی که در این هیئت حضور داشتند یک مبلغ برای معرفی شهر اصفهان و کشور ایران هستند و می‌توانند گردشگران بسیاری را به کشور جذب کنند.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین درخصوص آجرفرش کردن محوطه اداره پست سابق در جنب دولت‌خانه گفت: آجرفرش‌های به کار رفته در محوطه دولت‌خانه خشکه چین است و برای کاوش‌های آینده مشکلی وجود ندارد؛ می‌توان کار کاوش را در ابعاد مشخص‌شده انجام، آجرها را برداشته و بعد از انجام کار کاوش آجرها در جای قبلی خود قرار بگیرد. امیر ارجمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به آجرفرش کردن محوطه اداره پست سابق در جنب دولت‌خانه اظهار کرد: این محوطه را می‌توان جزء دولت‌خانه قزوین دانست که در سال‌های مختلف بحث کاوش در آن انجام‌شده است و با شن‌ریزی انجام‌شده از آن به‌عنوان فضای نمایشگاهی بهره‌برداری می‌شد. معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین عنوان کرد: آجرفرش کردن این محوطه کاملا در ضوابط میراث فرهنگی و گردشگری است و پیش‌ازاین در فصل‌های گذشته کاوش‌های مختلف در این محوطه انجام‌شده و تمام هم نخواهد شد و ممکن است در آینده باز هم کاوش در این منطقه داشته باشیم. وی ادامه داد: چون آجرفرش‌های به کار رفته در محوطه دولت‌خانه خشکه چین است می‌توان کار کاوش را در ابعاد مشخص‌شده انجام، آجرها را برداشته و بعد از انجام کار کاوش آجرها در جای قبلی خود قرار بگیرد. وی با بیان اینکه هزینه این کار براساس اعتبارات ابلاغی ملی تأمین می‌شود، گفت: طی قرارداد بسته شده بودجه آجرفرش کردن محوطه تاریخی دولت‌خانه از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای تأمین می‌شود.
انتخابانتخاب7 ساعت قبل
چین از دو ماه پیش به شهروندانش توصیه کرده از سفر به ایران پرهیز کنند، درحالی‌که ایران چند روز پس از انتشار آن هشدار، روادیدش را برای اتباع چینی یکطرفه لغو کرد. با وجود نوع روابط سیاسی دو کشور در شرایط تحریم، اما آن توصیه امنیتی هنوز برقرار است و ممکن است در تصمیم چینی‌ها برای سفر به ایران تاثیرگذار باشد. او گفت: ‌قبلا به مقامات وزارت خارجه ایران و برخی دوستان ایرانی گفته‌ام که آن یادآوری (توصیه) سفارت، هیچ ربطی به گردشگری ندارد. چانگ هووآ تاکید کرد: همواره در تلاش هستم شهروندان زیادی از چین را برای سفر به ایران تشویق کنم زیرا ایران آثار تاریخی و دیدنی بسیار جالبی برای چینی‌ها دارد. ایران از یک ماه پیش مقررات روادید را برای اتباع چین، یکطرفه لغو کرده است و در حال حاضر اتباع چینی به مدت ۲۱ روز می‌توانند بدون روادید به ایران سفر کنند.
اصفهان امروزاصفهان امروز8 ساعت قبل
۲ شهریور ۱۳۹۸, ۱۵:۳۰ / کد خبر:۷۴۳۳۸ ااز آنجایی که ساخت یک هتل گردشگری از مرحله دریافت مجوز تا بهره‌برداری آن نیازمند صرف چندین سال زمان است، ایجاد خانه‌های مسافر را باید فرصتی در راستای پاسخگویی به نیاز اقامتی گردشگران در کوتاه‌مدت دانست. به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان در چادگان، شهرستان چادگان با داشتن ظرفیت‌ها و آثار طبیعی زیبا و وجود بیش از ۶۰ روستا، مسیر تردد و حضور گردشگران فراوانی از اقصی نقاط کشور و چه بسا خارج از کشور است. به گفته کارشناسان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چادگان، آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری در چادگان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها همچون آرامگاه کاوه آهنگر، پل تاریخی اورگان و … ثبت ملی شده‌اند. نورالله عبداللهی- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چادگان در خصوص خانه‌های مسافر، گفت: برای ساماندهی اماکن اقامتی در ایام حضور مسافر در شهرستان، خانه‌های مسافری ساماندهی می‌شود. وی افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته و با هدف ساماندهی اماکن اقامتی و فراهم‌سازی بستر سفر ارزان قیمت، شهرستان چادگان به جمع شهرستان‌هایی که دارای مجوز راه‌اندازی خانه‌های مسافری است پیوست. سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چادگان هدف از این طرح را ساماندهی خانه‌های مسافری در روزهای پر تردد مسافران در چادگان عنوان و اظهار کرد: در نخستین گام از راه‌اندازی این طرح با فراخوان عمومی، متقاضیان ایجاد این خانه‌ها شناسایی شده‌اند و تا کنون بیش از ۸۰ مورد آن‌ها فعال شده‌اند. عبداللهی افزود: در مرحله بعد با احراز شرایط متقاضیان، توسط این اداره کل، نسبت به درجه بندی، نرخ‌گذاری و ثبت در سیستم رزرواسیون در نظر گرفته شده اقدام خواهد شد. وی ادامه داد: در مرحله نخست، این طرح در شهر چادگان، رزوه و سپس در روستاهای حاشیه زاینده‌رود اجرا می‌شود و پروانه بهره‌برداری صادر شده توسط اداره موقت بوده و صرفا برای ایام پیک مسافرت‌ها به شهرستان خواهد بود. سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چادگان، افزود: بیش از ۳۰۰۰ واحد اقامتی از جمله ویلا، مهمان‌پذیر، اقامتگاه بوم گردی، سفره خانه‌های سنتی و مجتمع‌های خدماتی بین‌راهی در چادگان وجود دارد که به مسافران خدمات لازم را ارائه می‌دهند.
مهرمهر9 ساعت قبل
آیت الله مرتضی محمودی در حاشیه برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی که با حضور جاودانی مدیر کل ارشاد استان در ورامین برگزار شد، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از موضوعات مهم مطروحه در این جلسه دیدار مسئولان با مردم در هفته دولت و پاسخگویی آنان به نیازهای مردم خصوصا در محلات و حاشیه شهر بود که باید به آن توجه ویژه شود. محمودی افزود: توجه مسئولان به محل مشکلات مجتمع شقایق با چندهزار جمعیت که فاقد مسجد و هرگونه مرکز فرهنگی است از موارد دیگر بود که نیاز به تلاش و رفع مشکل دارد. وی تخصیص شماره تلفن خاص و اعلام به مردم جهت انتقال گزارشات مردم از وضعیت ادارات، رفع موانع تولید توسط فرمانداری و توجه جدی‌تر به روستاها جهت ایجاد اشتغال و ایجاد رقابت جهت شغل‌های جدید را از مسائل مهم دانست و بیان داشت: ضروری است که در شهرستان ورامین مسئولان جهت ایجاد اداره میراث فرهنگی پیگیر باشند چرا که این شهرستان در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی و آثار تاریخی حرف‌های برای گفتن دارد. نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین با انتقاد از وضعیت گلزار شهدای سید فتح الله گفت: بخاطر اختلاف دستگاه هادر این گلزار موارد و مشکلاتی وج ود دارد که لزوم رسیدگی به این وضع توسط فرمانداری را می‌طلبد. امام جمعه ورامین توجه به فرهنگ حماسی ۱۵ خرداد و حفظ این روحیه در تمام برنامه‌ها را بسیار مهم عنوان کرد و اظهار داشت: باتوجه به نقش ورامین در این حماسه تاریخی باید به این موضوع توجه جدی وویژه شود.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، برگزاری رقابت‌های جام جهانی، یکی از آن فرصت‌هایی است که می‌تواند به رونق گردشگری بیانجامد و در این میان، برگزاری رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، می‌تواند یکی از بهترین فرصت‌های به دست آمده برای کشور میزبان و همسایگان آن‌ها برای رشد و رونق این صنعت باشد. رمضان‌زاده افزود: اگر محوریت گردشگری در مازندران برای توریست‌های مسافر جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، دریا باشد، باید گفت که قطر کشوری است که اطراف آن سواحل دوبی، بحرین، سواحل جنوبی ایران همانند کیش و غیره وجود دارد و مازندران نمی‌تواند از این طریق موفق باشد. کاخ موزه‌ها، چشمه‌های آبگرم، تله کابین و غیره می‌تواند مواردی باشد که در کنار سواحل، به آنها نیز توجه شود. اصولا اصل گردشگری با کیفیت و بادانش بر اساس تفاوت شکل می‌گیرد، بنابراین گردشگر اروپایی این مکان‌ها را کمتر انتخاب می‌کند. ۸۰ نوع گرایش گردشگری در مازندران و تقریبا هیچ!
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
چانگ هوآ یادآور شد: طی ماه گذشته در سفری که محمد بن زائد ولیعهد امارات به چین داشت و در دیدار با رئیس جمهور چین، اوضاع منطقه خلیج فارس مورد تاکید قرار گرفت. این دیپلمات چینی درباره احتمال دیدار روسای جمهور ایران و چین در حاشیه نشست مجمع سازمان ملل گفت: تاکنون اطلاعی از برنامه رئیس جمهور چین ندارم. اما دیدار روسای جمهور دو کشور در سال‌های اخیر کم نیست، رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۶ سفری به ایران داشت و روابط مشارکت جامع راهبردی دو کشور را اعلام کرد. بنده به‌عنوان سفیر چین در ایران وظیفه‌ام این است که تعهدات روسای جمهور را پی‌گیری و اجرا کنم. در واقع بیش از ۲ هزار سال پیش جاده ابریشم زمینی قدیمی دو ملت ایران و چین را به یکدیگر پیوسته است.
مازن آنلاینمازن آنلاین15 ساعت قبل
رمضان‌زاده افزود: اگر محوریت گردشگری در مازندران برای توریست‌های مسافر جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، دریا باشد، باید گفت که قطر کشوری است که اطراف آن سواحل دوبی، بحرین، سواحل جنوبی ایران همانند کیش و غیره وجود دارد و مازندران نمی‌تواند از این طریق موفق باشد. کاخ موزه‌ها، چشمه‌های آبگرم، تله کابین و غیره می‌تواند مواردی باشد که در کنار سواحل، به آنها نیز توجه شود. اصولا اصل گردشگری با کیفیت و بادانش بر اساس تفاوت شکل می‌گیرد، بنابراین گردشگر اروپایی این مکان‌ها را کمتر انتخاب می‌کند. ۸۰ نوع گرایش گردشگری در مازندران و تقریبا هیچ! به عنوان مثال باید آنتن دهی در این پکیج گردشگری وجود داشته باشد اما به طور مشخص برخی از نقاط ییلاقی، موبایل و اینترنت معنایی ندارد.

ایران ما؛ همدان زیبا

32+
باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا در دومین جشنواره ملی فرهنگی هنری روز مروست با بیان اینکه یکی از برنامه‌هایی که می‌تواند گوشه‌ای از ظرفیت‌ها و پتانسیل این منطقه را برای مردم، مسئولان و به ویژه برای مسئولان میراث فرهنگی کشور ترسیم کند، جشنواره روز مروست است، اظهار داشت: انتظار حضور حداقل یکی از مسئولان میراث فرهنگی کشور در این مراسم را داشتیم. وی با اشاره به اینکه برای جذب گردشگر و حفظ آثار تاریخی تلاش‌های بسیاری صورت می‌گیرد، افزود: در شهرستان خاتم به این مسائل توجه چندانی نشده و بسیاری از این ظرفیت‌ها به دلیل عدم رسیدگی نابود می‌شود و لازم بود که مسئولان کشوری هم حضور داشته باشند و از نزدیک این آثار ارزشمند را مشاهده کنند. نماینده مردم مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به مشکلات حوزه بهداشت شهر مروست اشاره کرد و گفت: در حوزه بهداشت و درمان با وجود اینکه شهر مروست ۱۸ هزار نفر جمعیت دارد، تنها یک مرکز بهداشت با دو تخت دارد که باید برای رفع این مشکلات برنامه ریزی شود. وی با بیان اینکه شاهد هستیم که در این مناطق سرمایه گذاری در هیچ بخشی نشده است، افزود: معدن اسمالون نور امیدی در منطقه ایجاد کرده ولی در مجموع این منطقه نتوانسته پا به پای شهرستان‌های دیگر حرکت کند. صباغیان با انتقاد از عدم حضور مسئولان کشور در شهرستانهایی نظیر خاتم عنوان کرد: می‌توانیم آمار بگیریم در پنج یا شش سال گذشته چند مسئول کشوری در استان حضور پیدا کردند و به تفکیک اعلام شود که به چه میزان به شهرستان‌ها سفر کردند و اینکه به چه اندازه به شهرستان خاتم حضور پیدا کردند چون تا مسئول کشوری در این مناطق حضور پیدا نکنند و با محرومیت‌ها و مشکلات این مناطق را به نزدیک نبیند متوجه وضعیت نامطلوب این مناطق در بخش‌های مختلف نمی‌شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا صباغیان، نماینده مردم خاتم در جشنواره غذای سالم و هنرهای تجسمی و صنایع دستی در روستای ترکان و هرابرجان در قالب جشنواره فرهنگی هنری روز مروست اظهار داشت: روستای ترکان در ماه گذشته به ثبت ملی رسید و در آینده‌ای نزدیک نیز شاهد تحولات خوبی در شهر مروست خواهیم بود. صباغیان بیان کرد: ثبت ملی روستای ترکان می‌تواند زمینه و بستری را فراهم کند که بیش از گذشته به آثار تاریخی که در اطرافمان وجود دارد، توجه داشته باشیم. وی با بیان اینکه آثار تاریخی شهرستان خاتم مورد بی توجهی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در برخی از شهرها توجه بسیار خوبی نسبت به آثار تاریخی وجود دارد و آنها را به بهترین شکل ممکن بازسازی می‌کنند اما در خاتم شاهد از بین رفتن آثار تاریخی بوده‌ایم. صباغیان ادامه داد: آثار تاریخی شهرستان خاتم بسیار ارزشمند و باید توجه جدی‌تری به آن صورت گیرد تا بتوانیم شاهد توسعه و رونق گردشگری در این شهرستان باشیم. نماینده مردم گسترده‌ترین حوزه انتخابیه کشور ادامه داد: برای توسعه گردشگری باید ظرفیت‌های این شهرستان به مسئولان نیز شناسانده شود و مسئولان باید در این مسیر شهرستانها را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مردم مرزنشین بخش ارشد این روزها در محرومیت و بی آبی به سر می‌برند و حرفشان این است که رئیس جمهور اگر می‌خواهد محرومیت و بی‌آبی را ببیند به بخش مرزنشین ارشق سفر کند. وی تصریح کرد: تاکنون اقداماتی برای آبرسانی با تانکر و حتی با آتش‌نشانی برای روستاها در منطقه ارشق انجام می‌شود تا بتوانیم حداقل دغدغه روزانه این مردم ارشق را برطرف کنیم. بخشدار ارشق اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات منطقه‌ ارشق بحث تامین آب شرب و آب کشاورزی مردم این منطقه است که امیدواریم مسئولان استانی و کشوری برای حل این مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند. برخی از آثار تاریخی منطقه ارشق همچنان خاک خورده باقی مانده استبه منطقه ارشق که می‌رسیم با برخی از آثار تاریخی این منطقه رو به رو می‌شویم که همچنان خاک خورده باقی مانده است و اقدامات آن چنانی انجام نشده است. مطالبه اصلی مردم ارشک این است که همچون سایر مناطق کشور از خدمات اولیه زندگی همچون آب، برق، گاز و آب کشاورزی بهره‌مند شوند تا شرمنده خانواده خود نباشند.
فارسفارس1 روز قبل
نماینده مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس با بیان اینکه بسیاری از ظرفیت‌های موجود در شهرستان خاتم به دلیل عدم رسیدگی نابود می‌شود، گفت: شهر ۱۸ هزار نفری مروست تنها یک مرکز بهداشت با دو تخت دارد. وی به همت بلند مردم شهر مروست در دستیابی به اهدافشان اشاره و خاطرنشان کرد: در مردم این شهر و روستاهای آن یک همت بلند مردمی به خوبی ملاحظه کردم چراکه پیگیری‌های بسیار خوبی برای شهرشان دارند و بدون اجر و مزدی برای رسیدن به شکوفایی این منطقه تلاش می‌کنند. ضعف شهرستان خاتم در حوزه بهداشتنماینده مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به مشکلات حوزه بهداشت شهر مروست اشاره کرد و گفت: در حوزه بهداشت و درمان با وجود اینکه شهر مروست ۱۸ هزار جمعیت دارد، تنها یک مرکز بهداشت با دو تخت دارد که باید برای رفع این مشکلات برنامه ریزی شود. صباغیان افزود: انسجام و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند مورد بهره برداری قرار گیرد و پیشنهاد دارم که مسؤولان کشوری که در استان حضور پیدا می‌کنند حضورشان در شهرستان خاتم هم داشته باشیم تا بتوانند از نزدیک با محرومیت‌های این شهرستان آشنا شوند. انتهای پیام/۹۰۰۱۳/و
فارسفارس1 روز قبل
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه راه برون‌رفت از شرایط کنونی فعال‌کردن تمام ظرفیت‌های داخلی است، بیان کرد: تمام تلاش ما این است که هیچ پروژه عمرانی ما دچار رکود نشود، از انواع و اقسام الگوهای مالی برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده می‌کنیم. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دقت‌نظر، تعهد و انجام کار با اطمینان پیمانکار این پروژه، بیان کرد: موضوعی که امروز در کشور به آن نیاز مبرم داریم، همدلی، هماهنگی و یکپارچگی است، دشمن همواره از نقطه ضعف‌ها مانند عدم یکپارچگی و عدم وحدت استفاده می‌کند. وی با بیان اینکه راه برون‌رفت از شرایط کنونی فعال‌کردن تمام ظرفیت‌های داخلی است، بیان کرد: تمام تلاش ما این است که هیچ پروژه عمرانی ما دچار رکود نشود، از انواع و اقسام الگوهای مالی برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده می‌کنیم. به گزارش فارس، مسجدجامع مرکز مازندران که سه هزار سال پیشینه پرستشگاهی دارد در سال گذشته دچار آتش‌سوزی مهیب و کم‌سابقه‌ای شد که امشب بعد از حدود یک‌سال بازسازی و به بهره‌برداری رسید. شایان ذکر است اسلامی سال گذشته استاندار مازندران بود.
مهرمهر2 روز قبل
به این ترتیب سازمان میراث فرهنگی آخرین سازمان خواهد بود و مونسان نیز آخرین رئیس این سازمان. از حالا به بعد باید نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به وزارت خانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تغییر داد. یا اینکه چرا اولویت را به گردشگری می‌سپارید و میراث فرهنگی را به انتهای اولویت‌های این وزارتخانه سوق خواهید داد. دور ماندن مونسان از برخی حواشی روسای قبلی سازمان میراث فرهنگی و البته عزل برخی از افرادی که در سازمان میراث فرهنگی ممکن بود مانع از انتخاب مونسان برای وزارت شود هم مزید بر علت شد. از این دست اقدامات و نمایش عملکردها در سازمان میراث فرهنگی همیشه دیده می‌شده است و فقط مخصوص دوره مونسان نبوده است با این وجود به نظر می‌رسد باید در عملکرد مونسان به عنوان آخرین رئیس سازمان میراث فرهنگی به دور از آب و تاب رسانه‌ای بیشتر دقت کرد.
مهرمهر2 روز قبل
این شهرستان جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد اما یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های گردشگری شهرستان خاتم، جنگل باغ شادی است که در همه ایام سال حتی در زمستان زیبایی‌های خاص خود را دارد. بی‌همتایی جنگل باغ شادی از نظر تنوع در گونه‌های گیاهی و جانوریمدیرکل محیط زیست استان یزد در مورد جنگل باغ شادی به مهر گفت: منطقه حفاظت شده باغ شادی ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار وسعت دارد و به لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری در نوع خود منحصر به‌فرد است. لذت تجربه تماشای گوزن زرد ایرانی را در باغ شادی تجربه کنیدعلاوه بر جذابیت‌های این منطقه، با هماهنگی محیط بانان شاید بتوان تجربه تماشای گوزن زرد ایرانی را نیز در این جنگل زیبا به تمام زیبایی‌های بصری اضافه کرد. نهر مسیح در شهر هرات قرار دارد یعنی در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از مرکز استان یزد و تقریبا ۶۰ کیلومتری جنگل باغ شادی. شهرستان خاتم نقطه تلاقی تاریخ و طبیعت است و سفر به این شهرستان تجربه‌ای متفاوت برای دوستداران تاریخ و طبیعت است.
مهرمهر3 روز قبل
برای رسیدن به مجموعه جهانی تخت سلیمان مسیرهای متعددی از جمله دندی- زنجان – تکاب – تخت سلیمان، ارومیه – شاهین دژ- تکاب، جاده بیجار وجود دارد که این مسیرهای دسترسی به همراه سایر راه هایی که به این اثر جهانی ختم می‌شود نیازمند توجه هستند. فاطمه علیزاده دیگر گردشگری که از استان ایلام برای بازدید از مجموعه جهانی تخت سلیمان به تکاب سفر کرده است نیز از وضعیت بسیار نامناسب راه‌های منتهی به مجموعه جهانی تخت سلیمان و حتی شهرستان تکاب گلایه مند بود. وی انباشت زباله در دالان‌های مجموعه جهانی تخت سلیمان را یکی از مواردی بر شمرد که مورد گلایه همه گردشگران حاضر در این مجموعه بوند و گفت: در کنار انباشت زباله، عدم توجه به نظافت، نبود حتی یک سطل زباله هیچ اهمیتی به نگهداری از این مجموعه جهانی صورت نمی‌گیرد. ۴ مسیر دسترسی به تخت سلیمان تکاب وضعیت نامناسبی دارندرئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تکاب در خصوص وضعیت راه‌های دسترسی به مجموعه جهانی تخت سلیمان به خبرنگار مهر گفت: مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب چهار مسیر دسترسی از استانهای کردستان، زنجان و نیز شهرستانهای شاهین دژ، دندی و بیجار دارد که هیچ کدام وضعیت مناسبی ندارند. مهمترین شکایت گردشگران مجموعه جهانی تخت سلیمان نبود راه دسترسی مناسب استمدیرپایگاه مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب نیز در خصوص وضعیت راه‌های دسترسی و نیز نگهداری این اثر تاریخی به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر مهمترین شکایت گردشگران مجموعه تاریخی تخت سلیمان نبود راه دسترسی مناسب است.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاردبیل، بیش از یک دهه از برگزاری جشنواره آش و غذاهای سنتی شهرستان نیر سپری شده است. گویی جشنواره‌هایی همچون آش نیر خود بیانگر رشد بینش و بهبود جایگاه گردشگری در اقتصاد کشور است. یکی از شهروندان معتقد است جشنواره آش نیر با برنامه‌های شاد و مفرح مورد استقبال خانواده‌ها است و فضای نشاط انگیزو امنی برای شادی خانواده‌ها را فراهم می‌سازد. معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل در بازدید از این جشنواره تصریح کرد: مهمترین هدف رویدادهایی مانند جشنواره آش معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها در سطح ملی و جهانی است. جشنواره آش نیر کاسه‌ای نشاط و شادی را به بازدیدکنندگان خود هدیه کرد.
مهرمهر3 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه ساختمان کلاه فرهنگی کاخ سلیمانیه در دو طبقه احداث شده است، گفت: مشابه کاخ سلیمانیه کاخ صاحبقرانیه است که در ضلع جنوب کاخ نیاوران قرار دارد، این کاخ از لحاظ فرم معماری و طراحی بنا مانند کاخ سلیمانیه است اما تفاوت این دو عمارت دراین است که صاحبقرانیه کاخ ناصری است بدین معنا که ۷۰ سال بعد از کاخ سلیمانیه ایجاد شده است. دهقان مهرجردی ادامه داد: قدیمی‌ترین و نخستین اثر تاریخی البرز که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است کاخ سلیمانیه است و بعد از آثار دیگر البرز مانند کاروانسرای شاه عباسی و یا تپه ازبکی ثبت ملی شد. وی با اشاره به اینکه در کنار انجام این اقدامات؛ مرمت کف سازی‌ها، رسیدگی به در و پنجره‌های چوبی کاخ و اصلاح کاشی کاری پلکان‌های ورودی عمارت کاخ سلیمانیه انجام شد، افزود: همزمان پیگیری هایی نیز در مورد حوض جنوبی کاخ سلیمانیه داشتیم که در اختیار پردیس کشاورزی بود. میزبانی کاخ سلیمانیه از بری آثار موزه آبگینه و نقاشیسرپرست معاونت میراث فرهنگی البرز در ادامه به اقداماتی که برای راه اندازی موزه نقاشی کاخ سلیمانیه دنبال شده است اشاره کرد و گفت: این موزه برای نمایش نقاشی‌های قاجار است که بخشی از این نقاشی‌ها بر روی دیواره‌های عمارت کلاه فرنگی ترسیم شده است. معاون میراث فرهنگی استان البرز اضافه کرد: اگراز محل بودجه ملی و استانی نیز بتوانیم اعتباری برای کاخ سلیمانیه دریافت کنیم می‌توانیم اقدامات مرمتی در مورد محوطه سازی‌ها و حوض‌ها را پیش ببریم.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، گالری بومیلار در موزه هنرهای اسلامی بامبرگ میزبان نمایشگاه آثار سرامیک ایران در قرون وسطی و دوره مدرن خواهد شد. در این نمایشگاه، ۴۲ اثر از مجموعه بومیلار به همراه آثار سفال و سرامیک لوشی در معرض نمایش عموم قرار می‌گیرند. آرنت دو دهه است که به ایران سفر می‌کند و به همین دلیل آثار او تحت تاثیر فرهنگ، باستان‌شناسی و حضورش در ایران قرار دارد. همزمان با نمایشگاه آثار سرامیک ایران، نخستین جلد از مجموعه «مطالعات بر روی مجموعه بومیلار» نیز منتشر خواهد شد. این جلد با عنوان «از معمولی تا لوکس» شامل مستندات علمی و تجزیه و تحلیل ۱۹۰ اثر از مجموعه بومیلار است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
خبرگزاری میزان- نادر نجد دادستان مراغه در بازدید از معبد مهر روستای «ورجوی» و برخی ابنیه باستانی، وضعیت موجود را تأسف بار خواند بر تسریع در انجام اقدامات اساسی تاکید کرد. به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، نادر نجد دادستان مراغه در بازدید از معبد مهر روستای «ورجوی» و برخی ابنیه باستانی، وضعیت موجود را تأسف بار خواند و از مسئولین امر انتقاد کرد. به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، نادر نجد دادستان مراغه در بازدید از معبد مهر روستای «ورجوی» و برخی ابنیه باستانی، وضعیت موجود را تأسف بار خواند و از مسئولین امر انتقاد کرد. نادر نجد در بازدید از معبد مهر که از جمله آثار باستانی شهرستان مراغه است؛ گفت: متأسفانه در اثر سهل انگاری مسئولین درخت کهنسال روبروی معبد از بین رفته، کتیبه‌های قرآنی دیواره معبد کنده شده و به سرقت رفته است. گفتنی است: معبد مهر قدمت تقریبا هفت هزار ساله دارد که که در زیر زمین و به صورت کنده کاری احداث شده است.
همشهریهمشهری3 روز قبل
مرحوم شیرازی و دکتر مهریار هر دو با غیرت میراثی و انسانی خود شبانه‌روز زیر چادرها در حال تحلیل و بررسی سایت بودند. معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: با توجه به آمادگی‌هایی که از قبل داشتیم سعی می‌کنیم تا اردیبهشت آینده در بم زمینه‌ای را مهیا کنیم تا بار دیگر این کنگره برگزار شود. مرمت ایران مدیون شیرازی استسیدمحمد بهشتی – رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی – نیز در این آیین بزرگداشت گفت: شیرازی همه عمر به یک موضوع پرداخت و از این شاخه به آن شاخه نپرید، همان‌طور که آخرین جملاتش در زمان حیات توصیه‌های روز اولش بود. توصیه‌هایی که خودش هم به همان دلیل سراغ میراث فرهنگی و حفاظت از آثار تاریخی کشورش رفت. وی به جمع‌آوری مستنداتی درباره‌ی دکتر شیرازی اشاره کرد و افزود: با جمع‌آوری بیشتر آن‌ها، می‌توان تحربیات او را برای همیشه در اختیار داشت تا علاقه‌مندان از آن‌ها استفاده کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 روز قبل
اعتمادآنلاین|‌ بندر تاریخی لافت دومین منطقه پس از بندرکنگ در هرمزگان است که امیدها برای ثبت آن در فهرست جهانی یونسکو بیش از هر زمانی زنده شده است. انتصاب سرپرست پایگاه ملی بافت تاریخی بندر لافت از طرف رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و هدایت مستقیم این پروژه از مرکز امیدها را برای ثبت جهانی این بندر تاریخی در جزیره قشم زنده کرده است. در همین راستا و با محوریت چگونگی و بررسی پرونده ثبت بندر لافت در فهرست آثار ملی و جهانی یونسکو گفت‌و‌گویی را با «ساناز رمجی» سرپرست پایگاه ملی بافت تاریخی بندر لافت را بخوانید. وضعیت عمومی و کلی پرونده ثبت جهانی لافت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ رمجی: سال گذشته اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان مطالعات کلی جهت انجام اقدامات اولیه که برای ثبت جهانی لازم است را انجام داده است. میراث جهانی یونسکو به مجموعه مکان‌های فرهنگی یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه یا شهر گفته می‌شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه ساله برگزیده شده‌اند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
تسنیم: وضعیت عمومی و کلی پرونده ثبت جهانی لافت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ رمجی: سال گذشته اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان مطالعات کلی جهت انجام اقدامات اولیه که برای ثبت جهانی لازم است را انجام داده است. در واقع اثر ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو در سطح بین‌المللی مطرح و افراد بیشتری آن اثر را می‌شناسند و از ارزش‌های آن آگاهی می‌یابند. به گزارش تسنیم میراث جهانی یونسکو به مجموعه مکان‌های فرهنگی یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه یا شهر گفته می‌شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه ساله برگزیده شده‌اند. بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند. ایتالیا با ۵۰، چین ۴۷ و اسپانیا با ۴۴ اثر مقام‌های نخست تا سوم در جدول تعداد میراث جهانی یونسکو در جهان دارند.

به انتهای لیست رسیدید