آثار علمی

آثار علمی

مهرمهر5 روز قبل
ابطال ۵۲۴ مورد از مقالات غیرمجازوی در ادامه به وضعیت مقالات باطل شده یا بازپس داده شده در دنیا و ایران اشاره کرد و افزود: از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹، حدود ۲۵ هزار مقاله در جهان باطل شده است که ۵۲۴ مورد از آن مقالات ایرانی بوده است. همچنین ۶۷ پرونده به هیئت انتظامی اعضای هیئت علمی و ۳۵ پرونده به کمیته انضباطی دانشجویان ارجاع داده شد. همچنین ۹۸ پرونده هیئت علمی و ۶۱ پرونده دانشجویان طی این مدت تعیین تکلیف شده است. این دستورالعمل شامل تهیه کلیه تعاریف و مصادیق تخلفات علمی، تعیین مرجع بررسی تخلفات علمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی، تعیین مراحل اجرایی رسیدگی و بررسی تخلفات علمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی است. شریفی اعلام کرد: پیش‌نویس دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی و چگونگی تشکیل و فعالیت کارگروه‌ها توسط کمیته‌ای در وزارت علوم در دست تدوین است.
خبر فوریخبر فوری6 روز قبل
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیشترین میزان تقلب در رشته‌های پزشکی، علوم انسانی، فنی مهندسی و بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد است. همچنین چند سایت دیگر فروش پایان نامه هم شناسایی شده که قاضی یک سایت را مسدود کرده است. سیمایی صراف درباره آمار کشف پرونده پایان نامه‌های تقلبی اظهار داشت: ۹۰ درصد پرونده‌های کشف شده مربوط به غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد مربوط به دولتی‌ها است. وی درباره نحوه برخورد دانشگاه‌ها با تقلب در پایان نامه‌ها همزمان با شروع سال تحصیلی جدید خاطرنشان کرد: وزیر علوم بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها مبنی بر رعایت ظرفیت راهنمایی پایان نامه برای همه استادان ابلاغ کرد. اگر این ظرفیت رعایت نشود و یک استاد هدایت و راهنمایی ۱۰ تا ۱۵ پایان نامه را تقبل کند کنترل و بررسی اصالت اثر علمی از اختیارش خارج می‌شود.
مهرمهر6 روز قبل
همچنین چند سایت دیگر فروش پایان‌نامه هم شناسایی کرده‌ایم که قاضی یک سایت را مسدود کرده است. ما معتقد هستیم وزارت علوم باید به عنوان ضابط بتواند این موسسات را تعطیل و پرونده را برای تصمیم گیری در دادگاه ارسال کند. سیمایی صراف ادامه داد: ۹۰ درصد پرونده‌های کشف شده مربوط به غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد مربوط به دولتی‌ها است. وی افزود: بیشترین میزان تقلب در رشته‌های پزشکی، علوم انسانی، فنی مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد مشاهده می‌شود. سیمایی صراف گفت: استادان داور یکی از ابزارهای کنترل و پیشگیری هستند و می‌توانند اصالت یک اثر را تشخیص دهند.
فارسفارس6 روز قبل
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم گفت: گردش مالی عظیمی از راه نامشروع فروش پایان‌نامه بدست می‌آید که با برآورد تعداد موسسات فروش پایان‌نامه و تعداد سفارش‌ها، میلیاردها تومان فساد در این تجارت تخمین زده می‌شود. به گزارش خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، حسین سیمای صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره اجرای قانون مقابله با تقلب علمی، اظهارداشت: چرخش عظیم مالی از راه نامشروع در جریان تخلف فروش پایان‌نامه بدست می‌آید که اگر تعداد موسسات فروش پایان‌نامه و تعداد سفارش‌هایی که می‌گیرند را تخمین بزنیم می‌بینیم که میلیاردها تومان فساد شکل می‌گیرد و درآمد نامشروع برای موسسات و عرضه کنندگان سرویس فروش پایان‌نامه حاصل می‌شود. وی ادامه داد: علاوه بر این، تقلب علمی دارای آثار اجتماعی هم هست و تخلف اعتماد به آثار علمی را کاهش می‌دهد. سیمای صراف ادامه داد: ایرانی‌ها مشهور هستند که در بهترین دانشگاه‌های دنیا بهترین رتبه‌ها را به دست می‌آورند و اگر با این فساد برخورد نشود جایگاه علمی کشور را هم دچار خدشه می‌کند. انتهای پیام/
ایسناایسنا6 روز قبل
نشست روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی با حضور وزیر علوم در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به کار کرد. به گزارش ایسنا، نشست یکروزه روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی از صبح امروز با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، روسای تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در ساختمان مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به کار کرد. در این نشست یکروزه که با محوریت بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی جدید برگزار می‌شود موضوع تبیین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و آیین‌نامه اجرایی نیز در قالب یک میزگرد تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در حاشیه نشست امروز با حضور وزیر علوم و رییس دانشگاه علامه طباطبایی از چهار پروژه جدید این دانشگاه نیز بهره‌برداری می‌شود. انتهای پیام
فارسفارس1 هفته قبل
مشکل دوم، گفتمان‌های متفاوت و فاصله‌دار از سطح سیاست‌گذاری تا سطح عمل است. همچنین ویژگی‌های سیاست‌گذاری فرهنگی در ایران، مراحل تحول، بازیگران سنتی و بازیگران عرصه‌ اجرای سیاست‌گذاری فرهنگی در ایران ازجمله رسانه‌ها هم در همین فصل بحث شده‌اند. این فصل به سنخ‌شناسی مسائل در سیاست‏گذاری فرهنگی هم پرداخته که ضمن آن به تطبیق مباحث با برخی اسناد بالادستی فرهنگی کشور ازجمله سند ملی نقشه مهندسی فرهنگی کشور نیز توجه می‌شود. فصل پنجم کتاب، «اهرم‌های سیاست‌گذاری فرهنگی و مردمی‌سازی فرهنگ» با طرح مباحثی چون مردمی‌سازی فرهنگ، اقتصاد فرهنگ، کسب‌وکارهای فرهنگی، بازاریابی فرهنگ، کارآفرینی فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد فرهنگی، رویکردی نوآورانه از این مباحث را در تطبیق با عرصه‌ی فرهنگ ارائه نموده است. امیدوارم این تلاش علمی، اگرچه گامی کوچک ولی مؤثر در جهت اعتلای فرهنگی کشور به شمار بیاید و مورد اقبال عموم مخاطبان، هم دانشگاهیان و هم مدیران اجرایی فرهنگی کشور قرار گیرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
مراکزی در مشهد برای فروش پایان‌نامه وجود دارد که پا را از ویراستاری متن فراتر گذاشته و افرادی در آن‌ها فعالیت می‌کنند که این بار نه از طریق فروش پایان‌نامه از پیش نوشته شده، که تمام مراحل نگارش و تدوین پایان‌نامه را برای دانشجویان متقاضی انجام داده و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. هرکسی که پیشرفت خود را در تحصیلات دانشگاهی بداند، برحسب انگیزه و رشته تحصیلی راه طولانی در پیش دارد تا بتواند خود را به‌عنوان یک صاحب‌نظر به جامعه علمی معرفی کند. بدون شک نگارش پایان‌نامه، یکی از دغدغه‌های دانشجویان و شرط اعطای مدرک دانشگاهی است، اما هستند کسانی که بار موفقیت خود را به دوش دیگران انداخته و تلاشی نسبتا سخت و زمان‌بر را با پول می‌خرند. صبر می‌کنم تا کمی از سروصدای داخل مغازه کم شود و سپس از خانم منشی درباره آگهی پایان‌نامه‌ای که پشت شیشه مغازه نصب کرده، سؤال می‌کنم. پروپوزال و متن پایان‌نامه هزینه جداگانه دارندوی با اشاره به این نکته مشابه که افراد نویسنده پایان‌نامه در محل خود مغازه حضور ندارند و در اینجا تنها کار صحافی و ویراستاری انجام می‌شود، یادآور می‌شود: باید خریدار مشخص کند که انجام چه مرحله‌ای از پایان‌نامه را از نویسنده ما می‌خواهد، چون پروپوزال و متن پایان‌نامه هزینه متفاوت و جداگانه‌ای دارد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تمامی پژوهشگران حوزه علوم‌انسانی و اسلامی، دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و ناشران تنها تا پایان روز دوشنبه پانزدهم مهر ماه ۱۳۹۸ برای ثبت آثار در سامانه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی؛ فرصت داشته و این فرصت تمدید نخواهد شد. بنابراین مخاطبان این جشنواره می‌توانند آثار خود را شامل «کتاب پژوهشی»، «گزارش نهایی پژوهش» «رساله دکتری» و «پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد» که در سه سال گذشته (از ابتدای فروردین ۱۳۹۵ تا پایان اسفند ۱۳۹۷) انجام شده است، را در سایت جشنواره به نشانی (WWW. FARABIAWARD. IR) ثبت کنند. آثار علمی در این جشنواره در پانزده گروه علمی «اخلاق، ادیان و عرفان»، «تاریخ، جغرافیا و باستان‌­شناسی»، «حقوق»، «زبان، ادبیات و زبان­‌شناسی»، «علوم اجتماعی و علوم ارتباطات»، «علوم اقتصادی، مدیریت و علوم مالی»، «علوم تربیتی، روانشناسی و علوم ورزشی»، «علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای»، «علوم قرآنی، تفسیر و حدیث»، «فقه و اصول»، «فلسفه، منطق و کلام»، «فناوری اطلاعات، اطلاع‌­رسانی و کتابداری»، «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)»، «مطالعات هنر و زیبایی­‌شناسی» و «مطالعات میان رشته ‌ای» دریافت می‌شوند. بخش بین‌الملل جشنواره نیز آثار مربوط به حوزه ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی را دریافت می‌کند. جشنواره بین‌المللی فارابی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کمیسیون ملی یونسکو، آیسسکو، بنیاد ملی نخبگان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هر ساله برگزار می‌شود.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، ‌ عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم با اشاره اهمیت آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی گفت: دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری پیش از ابلاغ آیین نامه مذکور در جلسه‌ای با حضور معاونان وزارت علوم، در خصوص نحوه اجرایی کردن این قانون، به بحث و تبادل نظر لازم پرداخت. وی ادامه داد: اهمیت اجرایی کردن قانون مقابله با تقلب علمی به اندازه‌ای زیاد است، که در اجلاس روسای دانشگاه‌ها که ۲۴ شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود یک پنل ویژه به این موضوع اختصاص داده شده است. قائم مقام وزیر علوم افزود: در این پنل، درباره دستورالعمل و تبیین قانون مقابله با تقلب علمی بحث و بررسی خواهد شد. وی ادامه داد: از ابتدای مهرماه، شیوه نامه و دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود. انتهای پیام/
مهرمهر1 هفته قبل
عبدالرضا باقری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره اهمیت آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی گفت: دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری پیش از ابلاغ آیین نامه مذکور در جلسه‌ای با حضور معاونان وزارت علوم، در خصوص نحوه اجرایی کردن این قانون، به بحث و تبادل نظر لازم پرداخت. وی ادامه داد: اهمیت اجرایی کردن قانون مقابله با تقلب علمی به اندازه‌ای زیاد است، که در اجلاس روسای دانشگاه‌ها که ۲۴ شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود یک پنل ویژه به این موضوع اختصاص داده شده است. قائم مقام وزیر علوم افزود: در این پنل، درباره دستورالعمل و تبیین قانون مقابله با تقلب علمی بحث و بررسی خواهد شد. وی ادامه داد: از ابتدای مهرماه، شیوه نامه و دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، همایش علمی «گام دوم انقلاب و رسالت دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای» در سال جاری برگزار می‌شود. این همایش در دو بخش «استادان و کارکنان» و «دانشجویان و دانش‌آموختگان» دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با مشارکت دانشکده‌ها و آموزشکده‌های تابعه دانشگاه و برخی نهادها و مؤسسات علمی- پژوهشی برگزار می‌شود. مبانی فکری مقام معظم رهبری در بیانیه دوم گام دوم انقلاب و رسالت دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای، آینده جمهوری اسلامی در هندسه گام دوم انقلاب و رسالت دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای، دستاوردهای انقلاب اسلامی بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب و رسالت دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای، چالش‌ها و فرصت‌های جمهوری اسلامی در گام دوم انقلاب و رسالت دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای، جوانان و دانشگاهیان تراز جمهوری اسلامی بر مبنای گام دوم انقلاب و رسالت دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای پنح محور اصلی این همایش هستند. زمان برگزاری همایش در آذرماه ۹۸ پیش‌بینی شده است که کیفیت برگزاری آن متناسب با آثار و مقالات ارسالی و داوری شده، طراحی و اجرا خواهد شد. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای افزود: منتظر مقالات علمی و آثار ارزشمند تمامی همکاران جامعه دانشگاهی و خانواده بزرگ دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای هستیم.

بهترین فیلم‌های اکشن ۲۰۱۹ که آدرنالین خونتان را بالا خواهد برد!

32+
تکراتوتکراتو1 هفته قبل
ایسناایسنا2 هفته قبل
اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش» در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد. به گزارش ایسنا، اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش» به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری کمیته ملی اخلاق در پژوهش (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) با حضور معاونین پژوهشی و مدیران امور پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در هتل کیش مهر برگزار شد. علومی یزدی در عین حال ابراز امیدواری کرد: مباحث انتخاب شده در این مدرسه تابستانی به شکل گیری و نشر اخلاق علمی، اخلاق دانشگاهی و پژوهشی در بین دانشگاهیان کمک کند. او براساس گزارش بلمونت، کمیسیون ملی اخلاق در پژوهش امریکا به تشریح سه مفهوم و اصل کلیدی اخلاق در پژوهش یعنی حفظ حرمت افراد در پژوهش، رعایت عدالت در مشارکت کنندگان پژوهش و رعایت رفاه و آسایش افراد در پژوهش پرداخت. معاون آموزشی دانشگاه، اعلام رضایت افراد در پژوهش را تجلی عینی اخلاق در پژوهش و شاخص حفظ حرمت افراد برشمرد.
مهرمهر2 هفته قبل
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در ادامه گفت: البته همان‌طور که بارها گفته شده، کسی به علوم انسانی اسلامی رویکرد پروژه‌ای ندارد و نباید داشته باشد، علوم انسانی اسلامی یک پروسه کاملا طبیعی است و باید به تدریج و در یک اکوسیستم مناسب به تکامل برسد. غلامی افزود: از طرف دیگر، ما همچنان با برخی از بدفهمی‌ها و کج‌فهمی‌ها درباره منطق علوم انسانی اسلامی روبرو هستیم که وظیفه استادان علوم انسانی اسلامی را برای تبیین منطق و عقلانیت علوم انسانی اسلامی سنگین می‌کند. غلامی در انتهای بخش اول صحبت‌های خود گفت: علوم انسانی اسلامی باید قدرت و اثر خودش را در آثار علمی و در مناظرات اثبات کند و همان‌طور که می‌دانید یکی از کارهای خوب و موفق در عرصه علوم انسانی اسلامی که امیدهای فراوانی در محیط‌های علمی و دانشگاهی ایجاد کرده، کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی است. رئیس شورای سیاست‌گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در بخش دوم صحبت‌های خود ادامه داد: کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی یکی از مهم‌ترین کارهای مجمع عالی علوم انسانی اسلامی است. وی در ادامه افزود: پیشنهاد می‌شود که مجمع عالی علوم انسانی اسلامی ضمن شناسایی قطب‌های علوم انسانی اسلامی کشور، مراکز مختلف فعال در این حوزه را معرفی و از آن‌ها تقدیر کند.
فارسفارس2 هفته قبل
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در ادامه گفت: البته همان‌طور که بارها گفته شده، کسی به علوم انسانی اسلامی رویکرد پروژه‌ای ندارد و نباید داشته باشد، علوم انسانی اسلامی یک پروسه کاملا طبیعی است و باید به تدریج و در یک اکوسیستم مناسب به تکامل برسد. غلامی افزود: از طرف دیگر، ما همچنان با برخی از بدفهمی‌ها و کج‌فهمی‌ها درباره منطق علوم انسانی اسلامی روبرو هستیم که وظیفه استادان علوم انسانی اسلامی را برای تبیین منطق و عقلانیت علوم انسانی اسلامی سنگین می‌کند. هم‌زمان ما به گسترش گفت‌وگوهای انتقادی چه میان اساتید علوم انسانی اسلامی و چه با رقبا و مخالفین غیر سیاسی نیاز داریم. رئیس شورای سیاست‌گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در بخش دوم صحبت‌های خود گفت: کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی یکی از مهم‌ترین کارهای مجمع عالی علوم انسانی اسلامی است. وی در ادامه افزود: پیشنهاد می‌شود که مجمع عالی علوم انسانی اسلامی ضمن شناسایی قطب‌های علوم انسانی اسلامی کشور، مراکز مختلف فعال در این حوزه را معرفی و از آن‌ها تقدیر کند.

مروری بر مهمترین خبرهای حقوقی/از ابطال عقد دختربچه ۹ ساله تا تخریب برج‌های سعادت‌آباد

20+
ایسناایسنا2 هفته قبل
ایسناایسنا2 هفته قبل
اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش» به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی و با همکاری کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت، در فریدونکنار برگزار شد. کارگروه دوم، کارگروه دانشگاهی است که مأموریت آن توجه به اخلاق در پژوهش و بررسی تخلفات پژوهشی در سطح دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی است. وی به تشریح سه مفهوم و اصل کلیدی اخلاق در پژوهش یعنی حفظ حرمت افراد در پژوهش، رعایت عدالت در مشارکت کنندگان پژوهش و رعایت رفاه و آسایش افراد در پژوهش پرداخت. دکتر احمدوند اعلام رضایت افراد در پژوهش را تجلی عینی اخلاق در پژوهش و شاخص حفظ حرمت افراد دانست و ابراز امیدواری کرد که بحث اخلاق علمی در دانشگاه علامه طباطبایی نه صرفا در حوزه پژوهش، بلکه در قالب سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی که حداقل دو حوزه آموزش و پژوهش را دربر بگیرد، تدوین شود. بر اساس اعلام وزارت علوم، مدرسان این مدرسه تابستانی، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور از جمله دکتر احسان شمسی گوشکی، دکتر لیلا افشار، دکتر مرتضی طیبی، دکتر مقصود فراستخواه و دکتر محمدهادی میرشمسی بودند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
آیین­‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد. ماده۸ مؤسسه مکلف است متن کامل پایان­نامه­های فاقد طبقه­بندی را حداکثر پنج سال پس از تاریخ دفاع منتشر کند. تبصره۲ مرتکب یا مرتکبان جرایم موضوع ماده واحده قانون با حکم دادگاه، مکلفند وجوه دریافتی ناشی از جرم را به حساب خزانه واریز کنند. تبصره۴ در ارتکاب جرایم موضوع ماده واحده قانون به صورت سازمان­یافته و تکرار و تعدد آن، ضوابط تشدید مجازات برابر قانون اعمال خواهد شد. ماده۱۰ گزارش ­ های ارتکاب تخلفات پژوهشی موضوع تبصره (۶) ماده واحده قانون بدوا در کارگروه­­های اخلاق در پژوهش موضوع ماده (۳) این آیین­نامه مطرح می­شوند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
به گزارش ایسنا، دانشگاه‌های برگزیده شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۷ در ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و پیشنهاده‌ها در حالی از سوی ایرانداک اعلام شده است که در هفته پژوهش سال گذشته (آذر ماه سال ۹۷)، دانشگاه‌های برگزیده سال تحصیلی ۱۳۹۶-۱۳۹۷ در ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و پیشنهاده‌ها اعلام شده بود. بدین ترتیب تفاوت در بازه‌های زمانی که آمار دانشگاه‌های برگزیده در آن‌ها ارائه شده است (شش ماهه دوم سال ۹۶+ شش ماهه اول سال ۹۷) و (شش ماهه دوم سال ۹۷)، اندکی مقایسه بین این آمار را دشوار می‌کند. اما آنچه در مقایسه این آمار قطعی به نظر می‌رسد، این است که تعداد مؤسسات بیشتری در شش ماهه دوم سال ۹۷ با سامانه ملی ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده همکاری داشته‌اند. به همین ترتیب میزان ثبت پیشنهاده‌ها در سامانه ثبت ایرانداک در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال ۹۷، ۱۵ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که طی سال‌های ۹۷-۹۶ نیز، ثبت پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در ایرانداک ۱۲ درصد و ثبت پیشنهاده‌ها نیز ۱۳ درصد رشد داشته است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
دستیار وزیر علوم در حقوق شهروندی عدم التزام به قانون را مهم‌ترین معضل موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی دانست و گفت: موسساتی که بیشترین میزان شکایت از آنها واصل شده، موسساتی هستند که خاصیت و ویژگی غیر انتفاعی را به جرگه فراموشی سپرده و با توسل به موسسات آموزشی غیردولتی غیر انتفاعی به دنبال تحصیل سود کلان هستند. دکتر جعفری ادامه داد: عدم جدیت در ارزیابی علمی کیفیت آثار علمی توسط اساتید راهنما و مشاور و یا داوران علمی مقالات یکی از عمده دلایل گسترش آثار تقلبی در جامعه اعلام شده است. مدیر کل بازرسی وزارت علوم با اشاره به تعداد شکایات و اعلام تخلف‌های وارده در طول سال ۱۳۹۷ در ارتباط با عملکرد موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی، ‌ گفت: مهمترین معضل این موسسات عدم التزام به قانون توسط برخی از موسسات، خلاء و چالش‌های قانونی در مقررات و بعضا تناقض‌های مقررات است. وی در پایان تاکید کرد: هر آموزش مشروع و قانونی که از دامنه وظایف وزارتخانه‌های فوق خارج باشد، اصولا باید آزاد بوده و مسلما مدارک اعطایی بر اساس آنها نیز فاقد اعتبار علمی و استخدامی در چارچوب ضوابط و مقررات وزارتخانه‌های تخصصی آموزش خوانده می‌شود. انتهای پیام
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 هفته قبل
با دیدن این دیسک فلزی، احتمالا حدس می‌زنید که در زیر آن، یک چاه حفر شده است و حدستان هم درست خواهد بود. اما این چاه، یک چاه عادی نیست؛ این چاه، عمیق‌ترین چاه کره زمین است! عمیق‌ترین چاه کره زمین به طور رسمی، با نام چاه ابرژرف کولا (Kola Superdeep Borehole) شناخته می‌شود. درواقع می‌توان این موضوع را به این صورت عنوان کرد که عمیق‌ترین چاه کره زمین از عمیق‌ترین گودال طبیعی پوسته زمین هم عمیق‌تر است! همانطور که گفته شد، استارت حفر چاه ابرژرف کولا در دهه ۱۹۷۰میلادی زده شد.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات روح و ریحان جلد دوم «دروس شرح فصوص الحکم قیصری» آیت الله حسن حسن‌زاده آملی را به کوشش و اهتمام حجت‌الاسلام داود صمدی آملی، با شمارگان هزار نسخه، ۷۱۲ صفحه و بهای ۸۰ هزار تومان منتشر کرد. فصوص الحکم شامل ۲۷ فصل است که نویسنده از آن به «فص» یعنی «نگین انگشتری»، تعبیر کرده است. شرح فصوص الحکم در اصل مشهورترین شرح در تمدن اسلامی بر کتاب «فصوص الحکم» ابن عربی است که شرف الدین داود بن محمود معروف به قیصری آن را به رشته تحریر درآورده است. کتاب «دروس شرح فصوص الحکم قیصری» نیز در مورد معرفت نفس و مسائل علوم عقلیه و نقلیه است. بیشتر آثار علمی و کتاب‌های صمدی آملی شرح و توضیح آثار استاد خود آیت الله حسن زاده آملی است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
در این گزارش سعی شده ضمن پرسش از مقامات مسئول دانشگاهی، به چیستی «پایان‌نامه‌های محرمانه یا قرنطینه» پاسخ داده شده و ابعاد مختلف آن‌ها شفاف‌سازی شود. اطلاعات این پایان‌نامه‌ها به مدت ۵ سال و تا زمان تجاری شدن آن‌ها، در اختیار عموم قرار نمی‌گیرد. معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه این‌گونه پایان‌نامه‌ها اصطلاحا محرمانه تلقی شده و قرنطینه می‌شوند، گفت: پایان نامه‌های خاص در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به درخواست استاد راهنما و پس از تأیید معاون پژوهشی مرکز، ‌ تا زمان بهره‌برداری و استفاده از یافته‌ها، ‌قرنطینه می‌شوند. در واقع پروژه‌ها فراتر از پایان‌نامه‌ها هستند و تنها بعضی از پایان‌نامه‌ها به پروژه معطوف می‌شوند. در عین حال کسانی که پروژه‌ها و پایان‌نامه‌های محرمانه را انجام می‌دهند، به دلیل حساسیت موضوع کمتر دچار تقلب می‌شوند و انجام‌دهندگان این پروژه‌ها، افرادی نیستند که از کس دیگر بخواهند برای آن‌ها مقاله بنویسد.

معرفی ۷ بازی هیجان‌انگیز برای موبایل

3+
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
ایسناایسنا3 هفته قبل
«ابونصر محمد بن محمد فارابی» همراه در حالی مسیر ثبت در فهرست «مفاخر، مشاهیر و رویدادها» در یونسکو را طی می‌کند که کشورهای ترکیه و قزاقستان نیز در این پرونده با مدیریت «ایران»، سهیم هستند. او نخست از معرفی سه شخصیت ممتاز ایرانی «شیخ فریدالدین عطار نیشابوری»، «ابوریحان بیرونی» و «ابونصر محمد بن فارابی» برای ثبت در فهرست «مشاهیر و رویدادهای جهانی یونسکو» برای دوره ۲۰۲۰- ۲۰۲۱ خبر می‌دهد. او با بیان این‌که پرونده «فارابی» ‌ توسط سه کشور ایران، قزاقستان و ترکیه در مراحل بررسی نهایی یونسکو است، ادامه می‌دهد: امیدواریم در چهلمین کنفرانس عمومی امسال که در نوامبر (آبان) برگزاری می‌شود، ثبت جهانی آن اعلام نهایی شود تا به این ترتیب تعداد مشاهیر جهانی ایران امسال با ثبت سه شخصیت ممتاز جهانی (فارابی، ابوریحان و عطارنیشابوری) به ۳۸ نفر می‌رسد و از این نظر ایران جزو سه کشور برجسته جهان در حوزه معرفی و ثبت مشاهیر جهانی است. وی با تاکید براین‌که ایران فرهنگی زمانی جایگاه واقعی خود را باززنده سازی می‌کند، ادامه می‌دهد: امیدواریم ایران در راستای ترویج و معرفی دستاوردها و آموزه‌های مشاهیر جهانی کشور، گام‌های بنیادین و عمل‌گرایانه بردارد. موضوع ثبت مشاهیر صرفا یک اقدام نمادین است اما ترویج اندیشه‌ها و آرای بزرگان حرکتی سازنده و اثرگذار در شکوفایی نام ایران فرهنگی است.
ایسناایسنا3 هفته قبل
اگر همه‌ این‌ها را کنار حجم انبوهی از پایان‌نامه‌هایی که هر ساله با تقلب نوشته می‌شود بگذاریم متوجه می‌شویم رعایت اخلاق در پژوهش حال و روز خوشی ندارد. دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خبرنگار ایسنا گفته بود براساس اعلام الزویر، نویسنده این مقالات در داوری مقالات مداخله کرده است. تشکیل کارگروه اخلاق پژوهشی موضوع تازه‌ای نیست. کمیته‌ها و کارگروه‌های زیادی در دانشگاه‌ها تحت عناوینی هم‌چون اخلاق در پژوهش فعالیت دارند؛ اما «اخلاق پژوهش» چیست؟ براساس آن چه در منشور و موازین اخلاق پژوهش که معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم منتشر کرده پژوهشگر باید صداقت، بی‌طرفی، امانت‌داری، شهامت و پایبندی به جست‌وجوی حقیقت داشته باشد. علاوه بر آن، بررسی اولیه و کارشناسی گزارش‌های ارتکاب تخلفات پژوهشی موضوع ماده (۱۰) این آیین‌نامه، اجرای مصوبات کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش و ارایه گزارش عملکرد به کارگروه وزارت متبوع و همچنین بررسی و تصویب پیشنهاده (پروپوزال) پژوهش‌هایی که بر اساس مصوبات کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش، شروع مراحل انجام آنها منوط به اخذ تأییدیه از کارگروه اخلاق در پژوهش مؤسسه است از وظایف کارگروه اخلاق در پژوهش معرفی شده است.
فارسفارس3 هفته قبل
پر استناد بودن نویسنده نشانه‌ای از دستیابی به دستاوردهای مهم علمی است. برعکس، اگر نویسنده‌ای صدها بار مورد استناد قرار گیرد این احتمال وجود دارد پژوهش هایی که او انجام داده است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. در بین تعداد ۲۵ نویسنده پر استناد، که تمام این نویسندگان بیش از ۶۵ درصد استنادها را از درون سازمان خود دریافت کرده‌اند، تنها یک نفر نویسنده زن است. ژاپن، روسیه، ایران و بریتانیا به ترتیب با ۲۰، ۱۸، ۱۴ و ۱۲ نویسنده در مرتبه‌های بعدی قرار دارند. * رشته فیزیک دارای بیشترین نویسندگان پر استنادبه گفته مهراد، وقتی به رشته‌های پژوهشی نگاه می‌کنیم دیده می‌شود که در رشته فیزیک بیشترین نویسندگان پر استناد حداقل ۵۰ درصد استنادها را از خود یا از نویسندگان همکار خود دریافت کرده‌اند.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، سیده نفیسه واعظ حسینی ظهر امروز در نشست خبری اظهارداشت: انقلاب اسلامی در ۴۰ سال اخیر فرازونشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است و حوزه‌های علمیه نیز نقشی مهمی در شکل‌گیری این انقلاب داشتند. وی با اشاره به دستاوردهای بی‌شمار انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته گفت: برای برداشتن گام دوم انقلاب باید تدابیر بهتری اندیشیده شود و بیانیه‌ رهبر معظم انقلاب در این زمینه، بهترین نقشه راه است. وی گفت: با توجه به نقش مهم و اساسی حوزه‌های علمیه در شکل‌گیری، حفظ و استمرار انقلاب اسلامی و مسئولیت سنگینی که در گام دوم انقلاب برعهده دارد، نخستین همایش ملی جستارهای پژوهشی با تأکید بر این بیانیه به میزبانی استان گلستان برگزار می‌شود. وی افزود: این همایش در سطح علمی و نخبگانی برگزار می‌شود و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز ثبت و نمایه شده است. دبیر علمی همایش ملی جستارهای پژوهشی با تأکید بر بیانیه گام دوم انقلاب بیان داشت: مهلت شرکت و ارسال آثار به این همایش تا آخر مهرماه تمدید شده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سیده نفیسه واعظ حسینی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان اظهارکرد: انقلاب اسلامی دستاوردهای بی شماری در چهار دهه گذشته داشته و باید برای برداشتن گام دوم انقلاب تدابیر بهتری اندیشیده شود. وی با بیان این که بیانیه‌ رهبر معظم انقلاب در این زمینه، بهترین نقشه راه است، افزود: این بیانیه تجربه‌ ۴۰ ساله را بازگو کرده و چشم‌انداز آینده را ترسیم می‌کند. واعظ حسینی به نقش حوزه‌های علمیه در شکل‌گیری، حفظ و استمرار انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: حوزه‌های علمیه مسئولیت سنگینی در گام دوم انقلاب برعهده دارد بنابراین اقداماتی را در دستور کار قرار د ادیم. وی بیان کرد: در نخستین گام، همایش ملی جستارهای پژوهشی با تأکید بر بیانیه رهبری به میزبانی استان گلستان برگزار می‌شود. واعظ حسینی بیان کرد: مهلت شرکت و ارسال آثار به این همایش تا آخر مهرماه تمدید شده و ۲۳ آذرماه در استان گلستان برگزار می‌شود.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، با اعلام نتایج نهایی هشتمین جشنواره نوجوان سالم کشور به میزبانی مشهد، هشت نفر از نمایندگان استان اردبیل موفق به کسب تندیس و جایزه ویژه این رقابت علمی و فرهنگی شدند. این جشنواره با مشارکت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سراسر کشور اجرا شده و بعد از اعلام فراخوان آثار علمی، فرهنگی و هنری ویژه فرهنگیان، دانش آموزان و والدین برگزار شد. فاطمه علایی در رشته تدریس مهارت‌های خود مراقبتی، فرشته فرشید در بخش تدریس پیشگیری رشد مدار از آسیب‌های اجتماعی، مهلا معینی کیا و اسما سلطانی در بخش مقاله علمی، سهیل جعفری، معصومه تاریوردی و زهرا آقایایی در پویانمایی و الناز داداش زاده در رشته نقاشی برگزیدگان این جشنواره از استان اردبیل بودند. در مرحله استانی این جشنواره نیز بالغ بر ۱۲ هزار اثر به دبیرخانه ارسال شده بود که با معرفی ۱۷۰ اثر برتر به پایان رسید. جشنواره نوجوانان سالم کشور در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی برگزار شده بود.

به انتهای لیست رسیدید