آفریقا

فارسفارس1 روز قبل
بازیگر نمایش «لازمان، لامکان» در جشنواره تئاتر فجر گفت: این نمایش در تقبیح جنگ در دنیا و خانمانسوز بودن آن، قصه‌ای از زبان یک اسلحه را روایت می‌کند. داستان یک اسلحه کلاشینکف که در لحظات پایانی خود صحبت می‌کند. وی در ادامه افزود: این اسلحه از جنگ‌های طول تاریخ به ویژه جنگ جهانی دوم صحبت می‌کند و اینکه جنگ‌ها نابه حق و نادرست هستند و اگر انسان‌ها به جای اسلحه، بذر محبت در دل هم می‌کاشتند دنیای جای بهتری بود. آبسالان با اشاره به اینکه نمایش اپیزودیک با فضای کمدی بود، افزود: سعی کردیم در این کار گریزی به جنگ‌های خاورمیانه، آسیای میانه، جنگ‌های جهانی و جنگ در آفریقا بزنیم. امیدواریم این کار در جشنواره فجر نیز در بخش مسابقه موفق باشد.

عکس/ نبرد حماسی بوفالوها با شیرهای گرسنه

4+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی؛ سلفی بهرام و مهرداد و مصائب بازیگری!

36+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
ایرناایرنا22 ساعت قبل
سفیر آفریقای جنوبی، انتقال دانش به یزد در بخش معادن را به خاطر معدنی بودن این کشور یک ظرفیت بیان کرد که می‌توان از آن برای توسعه بیشتر بهره گرفت. همچنین استاندار یزد به ظرفیت‌های فرهنگی، گردشگری، صنعتی و معدنی این استان برای توسعه ارتباط بیشتر با کشورها و آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: وجوه مشترکی بین یزد و آفریقای جنوبی وجود دارد که باید از آنها برای ارتباط و توسعه استفاده کرد. وی اظهار داشت: شهر یزد جهانی است و برای توسعه گردشگری و حضور گردشگران خارجی و از آفریقای جنوبی یک فرصت محسوب می‌شود که برای توسعه آن آمادگی وجود دارد. طالبی پیشنهاد کرد: برای مبادلات تفاهم نامه‌ای بین ایران و آفریقای جنوبی در خصوص این استان تهیه و امضاء شود که نقش موثری در گسترش رابطه خواهد داشت. برپایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در آبان ماه سال ۱۳۹۵، استان یزد یک میلیون و ۱۳۸هزار نفر جمعیت دارد.
ایرناایرنا22 ساعت قبل
سفیر آفریقای جنوبی، انتقال دانش به یزد در بخش معادن را به خاطر معدنی بودن کشورش یک ظرفیت بیان کرد که می‌توان از آن برای توسعه بیشتر بهره گرفت. همچنین استاندار یزد به ظرفیت‌های فرهنگی، گردشگری، صنعتی و معدنی این استان برای توسعه ارتباط بیشتر با کشورها و آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: وجوه مشترکی بین یزد و آفریقای جنوبی وجود دارد که باید از آنها برای ارتباط و توسعه استفاده کرد. وی اظهار داشت: بخشی از شهر یزددر یونسکو ثبت شد و برای توسعه گردشگری و حضور گردشگران خارجی از آفریقای جنوبی یک فرصت محسوب می‌شود که برای توسعه آن آمادگی وجود دارد. طالبی پیشنهاد کرد: برای مبادلات تفاهم نامه‌ای بین ایران و آفریقای جنوبی در خصوص این استان تهیه و امضاء شود که نقش موثری در گسترش رابطه خواهد داشت. برپایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در آبان ماه سال ۱۳۹۵، استان یزد یک میلیون و ۱۳۸هزار نفر جمعیت دارد.
ایرناایرنا1 روز قبل
اخبار خارجی*********تهران-محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی را خطرناک خواند و افزود که این رژیم حریم هوایی لبنان و سوریه و همچنین حقوق بین الملل را نقض می‌کند. تهران-وزارت خارجه قطر سیاست‌های رژیم صهیونیستی درقبال قدس و مسجدالاقصی را محکوم کرد و خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای توقف این اقدامات رژیم صهیونیستی شد. مسکو-معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: ساز وکار مالی اروپا با ایران (اینستکس) امکان تجارت ایران با کشورهای دیگر را فراهم می‌کند. تهران-معاون وزیرخارجه سوریه گفت: آزادسازی و بازپس گیری جولان از اشغال رژیم صهیونیستی حق قانونی و مسلم دولت و ملت سوریه است. تهران-مشاور امنیت ملی 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا بامداد پنجشنبه اعلام کرد که وابسته نظامی ونزوئلا در سازمان ملل متحد «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به رسمیت شناخته است.

آخرین خبرها درباره «آفریقا»

خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شبکه الحدث اعلام کرد مصر ریاست دوره‌ای اجلاس سران اتحادیه آفریقا را که شعار این دوره آن «پناهجویان، آوارگان و حل مشکل کوچ اجباری» است، برعهده گرفت. این نخستین بار از زمان تاسیس اتحادیه آفریقا در سال ۲۰۰۲ است که مصر به عنوان رئیس این اتحادیه اعلام می‌شود. عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در سخنرانی خود در اجلاس سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا گفت: "موفقیت ما در تحقق هدف توسعه اقتصادی و اجتماعی، تا حد زیادی مشروط به قدرت ما برای رویارویی با چالش هاست. " وی افزود: موفقیت ما در تحقق هدف توسعه اقتصادی و اجتماعی، تا حد زیادی مشروط به قدرت ما برای رویارویی با چالش هاست. در دستور کار این دوره اجلاس اتحادیه آفریقا، توسعه، صلح، امنیت، پیگیری ایجاد منطقه تجارت آزاد در قاره آفریقا و تقویت همکاری با سازمان‌های بین المللی تامین مالی و شرکای راهبردی آفریقاست.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش ایرنا تارنمای یی سی چین روز دوشنبه گزارش کرد رییس جمهوری چین در پیام خود به اجلاس آدیس آبابا که سران ۳۰ کشور آفریقایی در آن حضور دارند، آورده است: راه ابریشم باعث شده است تا دو طرف با فرصت هایی نوین برای گسترش همکاری‌ها و تقویت مناسبات روبرو شوند. رییس جمهوری چین یکصدا بودن کشورهای آفریقایی را مورد اهمیت قرار داده و در پیامش تصریح کرده است که کشورهای این قاره می‌خواهند با وحدت کلام درباره مسایل منطقه‌ای و بین المللی موضعگیری کنند و روزی فرا خواهد رسید که آنها پرچمدار توسعه کشورهایشان باشند. چین در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میزبان اجلاس سران کشورهای آفریقایی بود که در جریان آن طرفین نقشه راه همکاری‌ها برای رسیدن به اهداف هزاره تا سال ۲۰۳۰ میلادی و همکاری در راه ابریشم تا سال ۲۰۶۳ را مورد توافق قرار دادند. اجلاس سران آفریقا این بار در شرایطی برگزار می‌شود که به باور چین، کشورهای آن قاره با فشارهای مضاعفی از سوی دولت آمریکا مواجه شده‌اند و بخصوص مساله ممانعت از مهاجرت برای کشورهای این قاره یک موضوع جنجالی شده است. نزدیک به ۲۶ درصد از ۲۵ میلیون نفری که در جهان دایما در مهاجرت هستند و اسکان دایمی ندارند و یا بیخانمان شده‌اند از کشورهای آفریقایی هستند و بیش از نیمی از آنان زیر ۱۸ سال دارند.
الفالف3 هفته قبل
پس از پایان بازی، کارلوس کی‌روش در میان خبرنگاران و البته در صفحه اینستاگرام خود از تیم ملی ایران خداحافظی کرد و برای فوتبال ایران آرزوی موفقیت کرد. بنابراین به نظر می‌رسد سرمربی پرتغالی دیگر جایی در تیم ملی ندارد و فدراسیون باید به دنبال جانشینی برای او باشد. هروه رنارد، سرمربی تیم ملی مراکش که چندی پیش به عنوان بهترین سرمربی آفریقا در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد، در ورزشگاه حضور داشت. حضور این سرمربی فرانسوی الاصل که سابقه قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا را دارد، شایعات جدیدی را به نیمکت تیم ملی ایران رسانده است. با توجه به اخباری که پیرامون جدایی او از مراکش وجود دارد، حضور او روی نیمکت ایران غیرممکن به نظر نمی‌رسد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، مصر رسما ریاست اتحادیه آفریقا را به مدت یکسال از رئیس جمهور رواندا تحویل گرفت. عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در سخنانی در افتتاحیه نشست سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا بر اهمیت حل مشکلات آفریقا به دور از دخالت‌های خارجی تاکید کرد. وی افزود: باید تاکید کنم که راهکارهای آفریقایی برای مشکلات قاره آفریقا تنها راه حل مشکلات قاره آفریقا و بهترین راه برای یافتن راهکارهای واقعی برای مصون نگه داشتن کشورها و ملتها از دخالتهای خارجی است. وی افزود: باید تاکید کنم که مصر در راستای اصلاح اتحادیه آفریقا حرکت خواهد کرد. من از شما به خاطر اعتمادی که به مصر برای رهبری اتحادیه آفریقا در سال ۲۰۱۹ کردید، تشکر می‌کنم.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از شین‌هوا، بانک توسعه آفریقا اعلام کرد ایجاد منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا، تجارت بین کشورهای این قاره را افزایش ۱۵ درصد خواهد داد. هنان مرسی، رییس دپارتمان سیاست‌گذاری اقتصاد کلان بانک توسعه آفریقا، در پایتخت اتیوپی، آدیس‌آبابا به شین‌هوا گفت: پیاده‌سازی منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا می‌تواند منجر به افزایش درآمد واقعی آفریقایی‌ها تا ۲٫۸ میلیارد دلار شود. کشورهای آفریقایی می‌توانند از طریق وضع قوانین داخلی که تعرفه‌های دوجانبه را از میان برمی‌دارد، رفع موانع غیرتجاری بر سر راه تبادل کالاها و خدمات و باز کردن آسمان‌های خود به روی شرکت‌های هواپیمایی آفریقایی و همچنین اجازه دادن به جابه‌جایی آزادانه افراد بین مرزهای آفریقا، به پیاده‌سازی توافق تجارت آزاد قاره آفریقا کمک کنند. روز پنج‌شنبه، اتحادیه آفریقا و ۶ کشور دیگر، توافق تجارت آزاد قاره آفریقا را تصویب خواهند کرد و به این ترتیب، تعداد کل کشورهایی که این توافق را تصویب کرده‌اند به ۱۷ عدد خواهد رسید. اتحادیه آفریقا اعلام کرده است که برای اجرایی شدن، حداقل تعداد ۲۲ کشور باید این توافق را تصویب کنند تا بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان شکل بگیرد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
برخی مدعی اند گروه تروریستی الشباب مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفته است. این گروه تروریستی در سالهای اخیر به همراه گروه تروریستی تکفیری بوکوحرام اقدامات تروریستی بسیاری را در مرکز آفریقا انجام داده است و اعضای این گروه به علت جنبشهای اخیر در بین آفریقایی‌ها بسیار مشهورند. اما این گروه تروریستی چه زمانی و چگونه به وجود آمد؟ سایه‌ی مرگ در سومالیالشباب واژه‌ای عربی به معنای «جوانان» است. این گروه تروریستی یک شبه گروه تروریستی و نظامی سومالیایی است که از ابتدای دهه گذشته میلادی فعالیت اصلی خود را از طریق همکاری با القاعده شروع کرد. الشباب و رویای وهابیتگروه تروریستی الشباب یک گروه سلفی است که از اندیشه‌های وهابیت حمایت می‌کند.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، در جریان سی و دومین نشست اتحادیه آفریقا موضوعاتی مانند بحران اقتصادی و معضلات اجتماعی در کشورهای آفریقایی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. بر اساس این گزارش، افتتاحیه این نشست قرار است پس از یک جلسه در پشت درهای بسته برگزار شود. مصر به عنوان ریاست آینده اتحادیه آفریقا قرار است راهکارهایی در زمینه مهار مهاجرت در این نشست دو روزه ارائه دهد. در این نشست همچنین قرار است که ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا در سال ۲۰۱۹ از رواندا به مصر اعطا شود. اتحادیه آفریقا جمله واژه‌های جدیدی است که از اوایل قرن بیست ویکم وارد ادبیات مناسبات سیاسی جهان شده‌ است.
یورونیوزیورونیوز2 هفته قبل
آنگولا تا ۲۰ سال پیش درگیر جنگ‌ داخلی بود اما این کشور ظرف دو دهه به یک صادرکننده عمده نفت تبدیل شده و توان عظیمی برای گردشگری دارد. او در پاسخ به این پرسش که برای سرمایه‌گذار یا گردشگر در ساحل ۱۶۰۰ کیلومتری آنگولا چه امکاناتی هست می‌گوید: «از منظر گردشگری اینجا یک جواهر پنهان است. بنابراین فرصتهای زیادی برای سرمایه‌گذاری در آنگولا هست.» بعد نوبت به گردش در پارک ملی کیساما می‌رسد. نگهداری از این پارک ملی عظیم که بیش از ۱۰۰ هکتار وسعت دارد برای جوانان اشتغال‌زایی نیز کرده است. پائولو می‌گوید: «این یکی از زیباترین مناطق آنگولا برای گردشگری است؛ اینجا رودخانه کوانزا را برای موج‌سواری در کنار پارک ملی داریم.
ایلناایلنا2 هفته قبل
سفارت روسیه در «کیپ ورد» از دستگیری ۱۱ ملوان روسی در این کشور آفریقایی خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، سفارت روسیه در «کیپ ورد» -کشوری در شمال غرب آفریقا- امروز-یکشنبه- از دستگیر شدن بی دلیل ۱۱ ملوان روسی خبر داد. سفارت روسیه در «پریا» اضافه کرد که دادگاهی برای این ۱۱ نفر قرار است برگزار شود اما تاکنون اتهامی به صورت رسمی علیه آنها اعلام نشده است. «کیپ ورد» یک کشور جزیره‌ای متشکل از ۱۰ جزیره آتشفشانی در اقیانوس اطلس مرکزی است. این جزیره‌ها در فاصله ۵۷۰ کیلومتری از منطقه آفریقای غربی قرار داشته و وسعتی کمی بیشتر از ۴۰۰۰ کیلومتر مربع دارند.
انتخابانتخاب3 هفته قبل
اتحادیه آفریقا که دارای ۵۵ عضو است حمایت خود را از نیکلاس مادورو به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا اعلام کرد. به گزارش تسنیم، «توماس کویزی کوارتی» نایب رئیس اتحادیه آفریقا در دیدار با «مودستو رویز» سفیر ونزوئلا در اتیوپی، ضمن اعلام همبستگی با مردم ونزوئلا اعلام کرد که این اتحادیه از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور قانونی ونزوئلا حمایت می‌کند. اتحادیه آفریقا دارای ۵۵ عضو است و مقر آن در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی قرار دارد. پیش‌تر نیز «جری ماتجیلاگ» نماینده دائمی آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که این کشور به حمایت از نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا ادامه خواهد داد. در این میان آمریکا و برخی متحدانش در آمریکای لاتین بیش از دیگران برای دخالت در ونزوئلا از خود اشتیاق نشان می‌دهند.
برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
پادشاهی کوشبا وجود اینکه پادشاهی کوش‌ها با سرکشی‌های فراوان همسایگانش در شمال (فراعنه مصری) روبه رو شد، هزار سال همچون قدرتی اقلیمی در قاره آفریقا باقی ماند. کوش‌ها قدرت اقتصادی خود را از تجارت طلا، آهن، عاج و بخور به دست آوردند و شریک تجاری و رقیب نظامی مصر باستان بودند. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که سرزمین پونت‌ها در سواحل شرقی دریای سرخ آفریقا قرار داشته است. اکسوم در قرن چهارم میلادی از مهمترین امپراتوری‌های مسیحی بود تا جایی که با بیزانس‌ها هم پیمان شد. این امپراتوری بر سرزمین‌های وسیعی در غرب آفریقا سیطره داشت و از نظر تجاری بسیار قوی بود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
سازمان عفو بین‌الملل خواستار تضمین عدم تضعیف حقوق بشر در دوره ریاست مصر بر اتحادیه آفریقا شد. به گزارش ایسنا، سازمان عفو بین‌الملل از اتحادیه آفریقا خواست، تضمین دهد که ریاست عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر بر این اتحادیه منجر به تضعیف مکانیزم حقوق بشر نشود. سازمان مذکور در ادامه بیانیه خود از قاهره خواست معاهدات اصلی حقوق بشر اتحادیه آفریقا را تأیید کند. قرار است فردا یکشنبه ۱۰ فوریه رهبران اتحادیه آفریقا به منظور برگزاری نشست سران و دولت‌های عضو این اتحادیه در آدیس آبابا گرد هم آیند. در جریان این نشست ریاست اتحادیه آفریقا به شکل دوره‌ای در سال ۲۰۱۹ به سیسی واگذار شود.
فارسفارس5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، سایت espn گزارش داده که فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA) و NBA برای توسعه و گسترش این رشته در قاره آفریقا همکاری خواهند کرد. براساس این گزارش نشستی در شهر شارلوت با حضور مقامات فیبا، کنفدراسیون آفریقا و مایکل جردن اسطوره بسکتبال آمریکا برگزار و قرار شد مسابقاتی با حضور ۱۲ تیم درجه یک آفریقا و منطبق با استانداردهای حرفه‌ای به نام لیگ بسکتبال آفریقا همه ساله در این قاره برگزار و مسئولان NBA و FIBA نیز بر آن نظارت داشته باشند. فیبا ابراز امیدواری کرده که این کار بتواند گام محکمی در جهت توسعه بیش از پیش بسکتبال حرفه‌ای در قاره آفریقا بردارد. انتهای پیام/س
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
سازمان عفو بین‌الملل خواستار تضمین عدم تضعیف حقوق بشر در دوره ریاست مصر بر اتحادیه آفریقا شد. سازمان عفو بین‌الملل از اتحادیه آفریقا خواست، تضمین دهد که ریاست عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر بر این اتحادیه منجر به تضعیف مکانیزم حقوق بشر نشود. سازمان مذکور در ادامه بیانیه خود از قاهره خواست معاهدات اصلی حقوق بشر اتحادیه آفریقا را تأیید کند. قرار است فردا یکشنبه ۱۰ فوریه رهبران اتحادیه آفریقا به منظور برگزاری نشست سران و دولت‌های عضو این اتحادیه در آدیس آبابا گرد هم آیند. در جریان این نشست ریاست اتحادیه آفریقا به شکل دوره‌ای در سال ۲۰۱۹ به سیسی واگذار شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق، در اوایل آذر ماه بود که کنفدارسیون فوتبال آفریقا (CAF) امتیاز میزبانی از مسابقات جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹ را از کامرون به دلیل عدم پیشرفت لازم در پروژه‌ها و زیرساخت‌های مدنظر این تورنمنت پس گرفت و در ادامه پس از نشست فوق‌العاده اعضای کمیته اجرایی این کنفدارسیون به منظور انتخاب میزبان جدید مسابقات جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹، مصر را به عنوان میزبان جدید این مسابقات معرفی کرد. این دوره از رقابت‌ها قرار بود پیش از در ماه ژانویه آغاز شود، اما کنفدراسیون فوتبال آفریقا برای اولین بار تصمیم گرفت این مسابقات از ماه ژوئن آغاز شود.
انتخابانتخاب2 هفته قبل
جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹ که به میزبانی مصر برگزار خواهد شد به خاطر ماه رمضان به تعویق افتاد. به گزارش ایسنا و به نقل از آس، فیفا درخواست کنفدراسیون فوتبال آفریقا را برای تعویق یک هفته‌ای جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹ قبول کرد. این فدراسیون به خاطر همزمان نشدن ماه رمضان با این بازی‌ها چنین درخواستی را مطرح کرد. جام ملت‌های آفریقا در چند ماه اخیر با تغییر میزبانی، فصل و اکنون تاریخ مواجه شده است. جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با ماه رمضان برخورد داشت.
ایسناایسنا1 هفته قبل
دبیرکل سازمان ملل متحد بعد از دیدار با رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا گفت که یک تغییر برای صلح و همکاری در حال به وقوع پیوستن در این قاره است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مرکز اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی گفت: نسیم تغییرات در آفریقا در حال وزیدن است، به عنوان مثال توافقات صلح بین اتیوپی و اریتره، سودان جنوبی و جمهوری آفریقای مرکزی و همکاری متمرکز اتحادیه آفریقا بر روی جمهوری دموکراتیک کنگو و ماداگاسکار. او اضافه کرد: این همکاری‌ها متمرکز بر هدف اتحادیه آفریقا مبنی بر " ساکت کردن تمام سلاح‌هاتا سال ۲۰۲۰ است و همکاری‌های ما ادامه خواهد داشت. او با اشاره به مسئله مبارزه با تغییرات اقلیمی نیز گفت: همکاریهای استراتژیک بین سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا از اصول بنیادین عملکرد جهانی اتحادیه اروپا است. یک روز قبل از اعلام رهبران کشورهای آفریقایی و بیان اینکه ۲۰۱۹ سال پناهندگان، افراد بازگشته و آوارگان داخلی است، یک گفت و گوی قابل توجه و مباحثات جامع در مرکز اتحادیه آفریفا انجام شد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در اوایل آذر ماه بود که کنفدارسیون فوتبال آفریقا (CAF) امتیاز میزبانی از مسابقات جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹ را از کامرون به دلیل عدم پیشرفت لازم در پروژه‌ها و زیرساخت‌های مدنظر این تورنمنت پس گرفت و در ادامه پس از نشست فوق‌العاده اعضای کمیته اجرایی این کنفدارسیون به منظور انتخاب میزبان جدید مسابقات جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹، مصر را به عنوان میزبان جدید این مسابقات معرفی کرد. این دوره از رقابت‌ها قرار بود پیش از در ماه ژانویه آغاز شود، اما کنفدراسیون فوتبال آفریقا برای اولین بار تصمیم گرفت این مسابقات از ماه ژوئن آغاز شود. حریف ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ قاطعانه قهرمان شد اکنون سایت «مبینات» مصر خبر می‌دهد که کنفدراسیون فوتبال آفریقا با به تعویق انداختن یک هفته‌ای شروع مسابقات جام ملت‌های آفریقا از تاریخ ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) به ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) موافقت کرده است. این درخواست به تعویق انداختن یک هفته‌ای شروع این مسابقات هم توسط کشورهای مسلمان شمال قاره آفریقا داده شده است تا با توجه به اینکه ماه رمضان درست پیش از شروع این مسابقات به پایان می‌رسد، این تیم‌ها بتوانند آماده‌سازی مناسبی برای حضور در این تورنمنت داشته باشند. این اولین دوره‌ جام ملت‌های آفریقاست که تیم‌های حاضر در آن از ۱۶ تیم به ۲۴ تیم افزایش یافته‌ است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
کمیسیونر صلح و امنیت اتحادیه آفریقا ضمن محکوم کردن گسترش تروریسم در منطقه ساحل، از کشورهای عضو این اتحادیه خواست با افراط‌گرایی مقابله کنند. به گزارش ایسنا، اسماعیل شرقی، کمیسیونر صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در حاشیه نشست این اتحادیه در آدیس‌آبابا به روزنامه‌نگاران گفت، تروریسم در کشورهای جنوب منطقه ساحل آفریقا گسترش می‌یابد، تعداد روزافزونی از تروریست‌ها وجود دارند که به ساکنان غیرنظامی و نهادهای این کشورها حمله می‌کنند و بورکینافاسو تقریبا روزانه با حملات جنایت‌کارانه و تروریستی روبروست. به نقل از الیوم السابع، وی تاکید کرد، کشورهای عضو اتحادیه آفریقا بر سر مبارزه با افراط‌گرایی توافق کرده‌اند. شرقی نسبت به وجود مشکلات تأمین بودجه گروه ساحل G۵ تحت حمایت فرانسه ابراز نارضایتی کرد که شامل ۵۰۰۰ نیرو در خطوط مقدم از بورکینافاسو، مالی، موریتانی، نیجر و چاد است. پس از آشوبی که در سال ۲۰۱۱ لیبی را در بر گرفت، شورش در منطقه ساحل آفریقا آغاز شده و تروریست‌ها در شمال مالی دست به حمله زده‌اند و گروه «بوکو حرام» هم در نیجریه شکل گرفت.
ایسناایسنا1 هفته قبل
اتحادیه آفریقا برگزاری نشستی بین‌المللی درباره لیبی در اوایل ژوئیه و برگزاری انتخابات در این کشور در ماه اکتبر را خواستار شد. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، اتحادیه آفریقا در بیانیه‌ای در پایان نشست سران این اتحادیه که روزهای یکشنبه و دوشنبه در اتیوپی برگزار شد، اعلام کرد: مجمع عمومی، موسی فکی، رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا را مکلف کرده که برای برگزاری نشست بین‌المللی درباره لیبی در آدیس آبابا در ماه ژوئیه تلاش کند. این نشست درباره آشتی در لیبی است و با نظارت اتحادیه آفریقا و سازمان ملل برگزار می‌شود. عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر که ریاست دوره‌ای این اتحادیه را برعهده گرفته است، در نشست سران اتحادیه در آدیس آبابا بر اهمیت ایجاد راهکارهایی برای مشکلات کشورهای عضو اتحادیه آفریقا تاکید کرد. میدان نفتی الشراره بزرگترین میدان نفتی در لیبی محسوب می‌شود و محور نزاع میان دولت طرابلس و دولت رقیب آن در شرق لیبی بود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
نشست مطالعات اسلام شناسی در آفریقا برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، در این نشست که دوشنبه هشت، بهمن ماه از ساعت ۱۰:۳۰ در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می‌شود، دکتر مانیراج سوکداون دکتری رشته مطالعات دین و استاد دانشگاه پرتوریای آفریقای جنوبی سخنرانی خواهد کرد. انتهای پیام
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، امروزه بخش اعظم کشور نامیبیا را صحرا تشکیل می‌دهد، اما ۳۰۰ میلیون سال قبل شرایط این بخش از جهان به کلی متفاوت بوده و چشم اندازهای سرد و برفی پدیده‌ای عادی در نامیبیا محسوب می‌شده است. تپه‌های تشکیل دهنده این صخره‌ها معمولا دراملینز نامیده می‌شوند که عامل شکل گیری آنها یخچال‌های طبیعی است. شناسایی این تپه‌ها حاصل فعالیت‌های محققان دانشگاه وست ویرجینیای آمریکاست. تپه‌های مذکور بین ۰٫۱ تا ۱٫۵ کیلومتر طول دارند و نشان می‌دهند کشور نامیبیا در ۳۰۰ میلیون سال قبل در نزدیکی قطب جنوب واقع بوده است. همچنین وجود تپه‌های مشابه در جنوب برزیل نشان می‌دهد که نامیبیا و برزیل احتمالا در گذشته به هم متصل بوده‌اند.
آخرین خبرآخرین خبر6 روز قبل
ناوهای ایرانی به اروپا و غرب آفریقا می‌روندایرنا/ جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ناوهای ایرانی در سفر به اقیانوس هند بازدید هایی را از سواحل اروپا، آفریقای غربی و در صورت امکان آمریکای جنوبی خواهند داشت. به گفته جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش ناو گروه جمهوری اسلامی ایران بعد از اردیبهشت سال آینده راهی این سفر خواهد شد. دریادار حسنی مقدم با بیان پیش از انقلاب نیروی دریایی تنها در خلیج فارس حضور داشت، گفت: امروز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در آب‌های آزاد حضوری مقتدر دارد. جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش اعلام کرد: برابر سیاست و تدابیر سلسله مراتب فرماندهی این آمادگی را داریم که شناورهای خود را به دریاها و اقیانوس‌های دور‌تر نیز اعزام کنیم. جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش عنوان کرد: در راستای مشارکت در براقراری امنیت کشتیرانی بین المللی و استحکام به دیپلماسی کشور، ناوهای ایرانی همواره هوشیار هستند و علاوه بر عملیات دیدبانی اگر نیاز باشد درگیر نیز خواهند شد.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
سی و دومین دوره نشست‌های سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا امروز (یکشنبه) آغاز شد. سی و دومین دوره نشست‌های سران اتحادیه آفریقا امروز در آدیس آبابا آغاز شد و عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر ریاست دوره‌ای این اتحادیه برای سال ۲۰۱۹ را از پل کاگامه، رئیس‌جمهور رواندا تحویل گرفت. آتش‌بس در لیبی با نظارت سازمان ملل به رغم برخی مشکلات همچنان پابرجاست. وی گفت: سازمان ملل از ایثار و از خودگذشتگی نیروهای حافظ صلح در قاره آفریقا قدردانی می‌کند. ما با خرسندی تحولات مربوط به دموکراسی و اصلاحات رئیس‌جمهور مصر در کشورهای آفریقایی را دنبال می‌کنیم.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF) به طور رسمی خبر داد از فناوری کمک‌داور ویدئویی (VAR) در مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ استفاده خواهد شد. این فناوری پیش از این توسط فیفا، یوفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به منظور کمک به داوران برای گرفتن تصمیمات دقیق‌تر مورد استفاده قرار گرفته است. در اوایل آذر ماه بود که کنفدارسیون فوتبال آفریقا (CAF) امتیاز میزبانی از مسابقات جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۹ را از کامرون به دلیل عدم پیشرفت لازم در پروژه‌ها و زیرساخت‌های مدنظر این تورنمنت پس گرفت و در ادامه مصر را به عنوان میزبان جدید این مسابقات معرفی کرد. این دوره از رقابت‌ها قرار بود پیش از در ماه ژانویه آغاز شود، اما کنفدراسیون فوتبال آفریقا برای اولین بار تصمیم گرفت این مسابقات از ماه ژوئن آغاز شود. این اولین دوره‌ جام ملت‌های آفریقاست که تیم‌های حاضر در آن از ۱۶ تیم به ۲۴ تیم افزایش یافته‌ است.
خبر ورزشیخبر ورزشی1 ماه قبل
تولد در سودان؛ پرورش در مسیمیرالمعز علی با پیراهن شماره ۱۹ قطر در جام ملت‌های ۲۰۱۹ می‌درخشد. نبرد سیاسی این دوره از رقابت‌ها با دبل همین بازیکن دوملیتی به سود عنابی‌ها در مصاف با عربستان سعودی به پایان رسید. این بازیکن آگوست ۱۹۹۶ درست چند ماه قبل جام یازدهم ملت‌های آسیا در یکی از شهر‌های حاشیه خارطوم به دنیا آمد. در نیم‌فصل با بازشدن پنجره نقل و انتقالات زمستانی، المعز علی راهی باشگاه اف. با جواهر سودانی‌الاصل تا جام جهانی ۲۰۲۲۳۱ بازی ملی و ۱۷ گل زده؛ آماری فوق العاده برای این جوان ۲۲ ساله که می‌تواند طرفداران عنابی‌ها را امیدوار به معرفی ستاره‌ای جدید به فوتبال آسیا و جهان بکند.
مهرمهر3 هفته قبل
پایش آتش ­سوزی به کمک ماهواره­‌های زمین آهنگ که از ۱۵ دقیقه تا چند ساعت به طول می‌انجامد، انجام می­‌گیرد. چند ویژگی مهم در تصاویر ماهواره‌ای در میزان قابلیت تصاویر ماهواره‌ای جهت شناسایی آتش فعال تاثیر مستقیم دارند. ضمن اینکه ماهیت و تیپ پوشش گیاهی از عوامل بسیار تاثیر گذار در شناسایی آتش سوزی محسوب می‌شوند. آفریقا و آمریکا درگیر بیشترین آتش سوزی در سال ۲۰۱۸بررسی تصاویر ماهواره‌ای اخذ شده در باند حرارتی که در نقاط قرمز رنگ تصویر زیر بر مناطقی با آتش سوزی فعال، منطبق است نشان می‌دهد که بیشترین آتش سوزی، در آفریقا رخ داده است. بعد از آفریقا بیشترین آتش سوزی‌ها در شمال آمریکا رخ داده است.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
فرمانده فرماندهی آمریکا در آفریقا اعلام کرد، حملات هوایی آمریکا علیه الشباب در سومالی برای شکست این گروه کافی نیست و نیروهای محلی باید اقدامات خود را افزایش دهند. در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حملات هوایی علیه الشباب در سومالی به طرز چشمگیری افزایش یافته‌اند. بر اساس آمار فرماندهی آمریکا در آفریقا، سال گذشته میلادی حدود ۴۷ حمله هوایی در سومالی صورت گرفت که جان ۳۲۳ تن از نیروهای الشباب را گرفت. در سال ۲۰۱۹ نیز تاکنون ۱۲ حمله هوایی صورت گرفته و ۱۱۸ نفر از شبه‌نظامیان الشباب طی آن کشته شده‌اند. آمریکا در ماه ژانویه اعلام کرد، قصد دارد حضور نظامی و حملات خود را در آفریقا کاهش دهد.
فارسفارس1 ماه قبل
فرانسه در اعتراض به سخنان معاون نخست‌وزیر ایتالیا درباره تداوم استعمار آفریقا توسط پاریس، سفیر این کشور را احضار کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، فرانسه سفیر ایتالیا را در اعتراض به سخنان معاون نخست‌وزیر این کشور احضار کرد. «لوئیجی دی مایو»، گفته بود پاریس کماکان در حال ادامه استعمار آفریقا است و افراد این قاره را وادار به مهاجرت می‌کند. در حال تکمیل …